SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

Blogi użytkowników pojazdów elektrycznych - Peugeot 106 Electric Tips & Tricks

jas_pik - 2015-11-03, 21:25
Temat postu: Peugeot 106 Electric Tips & Tricks
Od pewnego czasu posiadam Peugeota 106 Electric.
Pragnę się podzielić kilkoma swoimi odkryciami które mogą pomóc innym uzytkownikom tego lub bliźniaczego (Saxo) pojazdu.
Wyszukiwarka numerów fabrycznych częsci - na rosyjskiej stronie Peugeota
http://catalog.autodoc.ru/peugeot/
lub Citroena
http://catalog.autodoc.ru/Citroen/

Należy wybrać silnik SA 13

jas_pik - 2015-11-03, 21:29

Szybka ładowarka.
Pozwoliłem sobie popełnić schemat elektryczny szybkiej a jednocześnie taniej ładowarki do pojazdów PSA ( także Berlingo) z użyciem tanich zasilaczy telekomunikacyjnych które sa dostępne w dość niskich cenach.
\Ponieważ te samochody wymagają w czasie ładowania uruchomienia oryginalnej ładowarki wbudowanej to działają one jednocześnie.
Naładowanie powinno trwać max 2 h ( nie wolno nią przeładowywać - czyli po naładowaniu do 95 - 100% należy wyłączyć ładowarkę dodatkową i pozostać na ładowarce wbudowanej.
Jeśli nie mamy dostępu do grubego złącza marechal - można użyć złącza prądowego Anderson i podłączyć je bezpośrednio do złącz w kontrolerze SAGEM

jas_pik - 2015-11-04, 19:10

Tabela ładowania PEUGEOT 106/ SAXO

jas_pik - 2015-11-04, 19:33

W jaki sposob zrobić w Peugeocie 106 E tzw rekuperację ciepła?
Bardzo prosto - wystarczy opuścić z jednej strony - odkręcając jedną śrubę mocującą wentylator.
Dzięki takiemu rozwiązaniu wentylator będzie pobierał część powietrza z wewnątrz pojazdu - dzięki temu będzie mniejsza szansa na zaparowanie szyb - wykorzystamy część ciepła z kabiny .

jas_pik - 2015-11-05, 00:47

Jaki przebieg nam grozi z akumulatorami SAFT ?
Wszystko zależy jak mocno je wyładowujemy ?

jas_pik - 2015-11-06, 23:07

Jesli mamy problem z pompą próżni - niezbędną do prawidłowego wspomagania hamulców - czyli jesli pompa pracuje przez dłużej niż 20 sekund i przerwa bezczynności jest krótsza niż 1 minuta to trzeba sprawdzić jeden drobny element który ulega uszkodzeniu ze starości - czapeczka plastikowa na czujniku - najczęsciej spotykana w kolorze czerwonym lub niebieskim - lokalizacja w pobliżu silnika od strony prawego przedniego koła.
Jesli zdejmiemy starą warto tam psiknąć WD40 :-D
Lubi pękać

Jako najprostsze rozwiązanie to zakup gumowej nóżki do krzesła o średnicy 12 mm

Mateusz - 2015-11-10, 13:01

Witam,
Zaciekawil mnie temat rekuperacji ciepla z kabiny.
Jak u Ciebie spostrzezenia z wykonania tej modyfikacji. Duzo to daje?
U mnie dziala webasto, ktore po zaizolowaniu tego zbiornika z glikolem grzeje duzo lepiej. Niektorzy izoluja tez gumowe weze ale sam zbiornik jest najwazniejszy.
Jesli jeszcze tego nie zrobiles to polecam :)

Znam wiele kruczkow ktorych nauczylem sie od kolegow z forum norweskiego.
Mozemy w tym miejscu poruszac takie tematy i inne ciekawostki.

Pozdrawiam

Pir-serwis - 2015-11-10, 15:24

Ja dopiero zaczynam przygodę z P106 PSA EV, raptem 4tyś.km w pięć miesięcy,sporadyczne jazdy, ale z chęcią dowiem się co nie co.
"Jas-Pik" wcześniej mówiłeś, ze do szybkiego nie potrzeba wolnego, sprawdzałeś więc w praktyce?
To przymierzam się zrobić..ale schodzi mi.
Szybkie ładowanie plus do stawką 9 kW w lijon.
To powinno sprawić większą mobilność, minus 120 kg więcej.

jas_pik - 2015-11-10, 16:53

Mateusz napisał/a:
Zaciekawil mnie temat rekuperacji ciepla z kabiny.
Jak u Ciebie spostrzezenia z wykonania tej modyfikacji. Duzo to daje?

Nie są to duże uzyski ale jednak czuć .
Jest jeszcze kilka innych tricków na ogrzewanie i webasto ale to temat na następne posty ( wymina pompy na inną o większej wydajności, przyczyny zapowietrzeń, szybkich napraw, resetów,zdalnego sterowania itd...
Mateusz napisał/a:
U mnie dziala webasto, ktore po zaizolowaniu tego zbiornika z glikolem grzeje duzo lepiej. Niektorzy izoluja tez gumowe weze ale sam zbiornik jest najwazniejszy.

Zgadzam się w pełni - jestem w trakcie przeróbki i dobrze że napisałeś że nie ma co osłaniać węży bo takie osłonki chciałem zdobyć

Mateusz napisał/a:
Znam wiele kruczkow ktorych nauczylem sie od kolegow z forum norweskiego. Mozemy w tym miejscu poruszac takie tematy i inne ciekawostki.

O to mi właśńie chodzi aby podzielić się takimi trikami oraz sprawdzonymi rozwiązaniami.
Pir-serwis napisał/a:
Ja dopiero zaczynam przygodę z P106 PSA EV, raptem 4tyś.km w pięć miesięcy,sporadyczne jazdy, ale z chęcią dowiem się co nie co.

10 kkm rocznie elektrykiem to wcale nie tak mało ( taka wychodzi średnia).
Jeśli odkryjesz ciekawe rozwiązania - sposoby,źródła części to dziel się z wszystkimi - po co wyważać już otwarte drzwi oraz szukać ścieżek które już ktoś odkrył.
Pir-serwis napisał/a:
"Jas-Pik" wcześniej mówiłeś, ze do szybkiego nie potrzeba wolnego, sprawdzałeś więc w praktyce?

Taką miałem informację od znajomych z Francji , ale jednemu z nich udało się dostać do zezłomowanej stacji ładującej i dzięki jego badaniom wiemy że stacja ładująca ładowała prądem stałym podawanym na łącza Fast Charge oraz jednofazowe podłączenie do ładowarki pokładowej. Stacja odczytywała też poziom naładowania za pomocą linii K złącza OBDII i odłączała zasilanie prądem stałym w momencie przekroczenia poziomu 80 %, pozostawiając wyłącznie ładowanie jednofazowe ładowarki wbudowanej.
Ładowarka FC posiadała przełącznik wyboru napięcia samochodu - ze względu na różne napięcia P106/Saxo oraz Berlingo/Partner
Pir-serwis napisał/a:
To przymierzam się zrobić..ale schodzi mi.
To powinno sprawić większą mobilność, minus 120 kg więcej.

Czyli to co zaoszczędzisz na akumulatorach trakcji stracisz na szybkiej ładowarce.
Być może uda się znaleźć tanie i o większej wydajności prądowej i lżejsze ładowarki , najważniejsze że wiemy jak ją zbudować :-D
Pomyśl czy nie warto podmienić akumulatora pokładowego ołowianego na lżejszy :-D

jas_pik - 2015-11-10, 20:42

Resetowanie webasto- odpowiada za nie bezpiecznik wskazany strzałeczką

Wyjęcie go na około 15 sekund spowoduje restart Webasto.

skuhn - 2015-11-11, 00:39

Ja wstawiłem w obieg chłodzenia akumulatorów grzałkę przepływową z pompką. Jak temperatura spada ponizej zera włączam na dwie godziny przed jazdą i mam cieplutkie akumulatory. Jutro zrobie zdjęcie. Pozdrawiam
http://allegro.pl/webasto...5663815740.html

Pir-serwis - 2015-11-11, 07:53

Grzanie baterii bez montażu zaworu trójdrogowego ( przełączny na przykład od pralki Amica) to chyba bez sensu. Wychłodzą się moment podczas jazdy.
Swoją drogą jeśli nie stosujemy szybkiego ładowania to obieg zbyteczny w aku chyba?
Niektórzy ponoć robią jeden obieg z Webasto z dławieniem do grzania.
Ja bym był za małą grzałką ,która podczas ładowania podniosłaby lekko temperaturę. Najprościej grzałka od zmywarki, montaż od razu w obieg, 10-12 cm długości, cena 20 zł,z diodą w szereg plus termostat, by moc obniżyć, myślę że 200-300w wystarczy, a tu po ograniczeniu i tak kilkaset wat wyjdzie to i tak za dużo.
Albo w zbiornik płynu zanurzona..
Nie potrzeba pompek i dodatkowych wydatków.
Czujesz różnicę?

Ja mam pytanie o zmianę baterii na Pb, gdzie i w jaki sposób dokonujemy przestawienia.

RaveN - 2015-11-11, 15:30

Cytat:
Od pewnego czasu posiadam Peugeota 106 Electric.
Pragnę się podzielić kilkoma swoimi odkryciami które mogą pomóc innym uzytkownikom tego lub bliźniaczego (Saxo) pojazdu.

Fajny blog, dzięki za jego założenie ;)

jas_pik - 2015-11-11, 17:55

Problemy z Webasto paliwo
W naszym webasto najlepszym paliwem będzie zwykła benzyna bezołowiowa.
Zbiornik paliwa ma pojemność około 9 l i mieści się z prawej strony samochodu na wysokości siedzenia pasażera drugiego rzędu.
Dostęp jest możliwy poprzez plastikową zaślepkę .
Oczywiście widzimy wyłącznie górną część zbiornika oraz zamontowany tam smok poboru paliwa oraz złączkę układu elektrycznego informującego o zbyt niskim poziomie paliwa.
Ze względu na to że zbiornik ma odpowietrzenie przy małej ilości paliwa następuje skraplanie pary wodnej i opadanie jej na dno zbionika - powoduje to problemy :
- brak możliwości odpalenia - bo pompa pobiera płyn znad samego dna - czyli pobiera w zasadzie wodę a nie paliwo
- korozję czujnika paliwa
- zarastanie produktami korozji rurki pobierającej paliwo
- zatykanie sitka filtra
Po wyjęciu smoka widać czy w zbiorniku jest sama benzyna czy też na dnie zebrała się woda - ja wodę odessałem za pomocą dużej plastikowej strzykawki - w moim zbiorniku było ok 2 l. wody - dlatego webasto nie chciało odpalić.
Wyjęcie smoka w celu oczyszczenia oraz sprawdzenia czy układ jest czysty , złącza przewodzą - i to jest cała naprawa bez konieczności odkręcania zbiornika od dołu.

jas_pik - 2015-11-11, 19:49

Webasto cd.
Częstą przyczyną braku działania Webasto jest problem z przepłyem paliwa na trasie zbiornik paliwa - webasto.
Jesli wyelimnowaliśmy przyczyny w zbiorniku to drugim podejrzanym może być pompa paliwa.
Jej lokalizacja znajduję się z lewej strony samochodu na wysokości siedzenia pasażera tylnego rzędu.
Dostęp jest wyłącznie od dołu - należy odkręcić 2 nakrętki 10 i opuścić metalową pokrywę z wygłuszeniem - skrywającym pompę wspomagania oraz właśnie pompkę paliwa

Jest to pompka membranowa - otrzymuje sygnał 12V w tempie ok 4 Hz .
Sprawdzenie - poprzez podłączenie bezpośrednio do styków napięcia 12 V i sprawdzenie czy pompuje paliwo.
Jeśli mieliśmy problem z wodą w zbiorniku to może się zdarzyć że cząstki rdzy/brudu mogą zablokować działanie pompy - należy ją wyjąć i postarać się wyczyścić - ja to zrobiłem przez wystukaniem z obu stron . W końcu ruszyła - nie da się jej rozebrać - ale też raczej nie ma się co w niej zepsuć.
Ewentualnie można je znaleźć na portalach aukcyjnych - cena 30 - 100 zł . Standardowa do webasto.

jas_pik - 2015-11-11, 20:01

Przenoszenie akumulatorów SAFT
Można w taki sposób - to jest uchyt służacy do przenoszenia cegieł/elementów betonowych ( nie mój)

A można też inaczej - zwłaszcza do wyciągania z przedniego kufra pod maską
Najlepszy jest taki

Ale z braku laku stosowałem taki

jas_pik - 2015-11-11, 20:28

Schemat elektryczny Webasto - ogólny

jas_pik - 2015-11-12, 00:01

Jak oszczędzać prąd i to całkiem sporo?
Nasze P106 mają hydrauliczne wspomaganie kierownicy gdzie pracuje na okrągło pompa wspomagania o mocy nominalnej 700 W i szczytowej 1,5 kW . Pompa pracuje na okrągło i niestety zużywa tą moc - niby pobiera z akumulatora pokładowego ale ta energia cały czas jest pobierana z akumulatorów trakcyjnych poprzez konwerter - w szczycie to 7 A .
Jeśli jeździmy wyłącznie po mieście i dużo kręcimy kierownicą - mówi się trudno .
Ale jeśli czeka nas dłuższa trasa to czasami można zadać sobie więcej trudu w kręcenie ale mieć większy zasięg - można odłączyć chwilowo przekaźnik włączający prą na pompę wspomagania - ale kierownicy a nie hamulców !
Przekaźnik w P106 mieści się obok kufra 3 aku - wskazany jest na zdjęciu

ev-drive.eu - 2015-11-12, 08:34

można też za pomocą prostego układu elektronicznego włączać + na przekaźniku pompy wspomagania poniżej 15 km/ h i wyłączać powyżej 30 km/h . Informacja o prędkości z czujnika ABS z koła. Taki układ zaprojektował i wykonał kolega mojego syna . Jerzdżę już trzy lata swoim Roverem 75 i działa bez problemów
jas_pik - 2015-11-12, 08:48

ev-drive.eu napisał/a:
można też za pomocą prostego układu elektronicznego włączać + na przekaźniku pompy wspomagania poniżej 15 km/ h i wyłączać powyżej 30 km/h . Informacja o prędkości z czujnika ABS z koła. Taki układ zaprojektowł i wykonał kolega mojego syna .
Poproszę o schemat, Co prawda w P106E nie ma ABS-u ale jest czujnik prędkości który wysyła sygnał do prędkościomierza
gienek333 - 2015-11-12, 11:11

Można to zrobić na prostym układzie całkującym, przerzutnikiem (z małą histerezą), tak aby wyłączało się przy np. 15km/h, a włączało przy 12. Jak będzie na równo to przy stałej prędkości (tej granicznej) będzie szalało. Można też zrobić sterowanie pompy PWM i płynnie regulować wspomaganie (ale tego jeszcze nie robiłem).
jas_pik - 2015-11-13, 12:06

Albo najprościej i najtaniej bo za 5 zł :-D

jas_pik - 2015-11-13, 17:13

Pir-serwis napisał/a:

Paweł najlepszym rozwiązaniem byłaby ładowarka ZIVAN NG3 o napięciu nominalnym 120 V działa idealnie dla NiCD/Pb/Li-ion

Waży tylko 9 kg ale ceny u dystrybutorów są astronomiczne
Łatwo zainstalować w samochodzie

highend - 2015-11-13, 22:58

zivana ng3 da sie ustawic?
mam takie dwa, na napiecia 84V i 72V

jas_pik - 2015-11-13, 23:45

Każda ładowarka ZIVAN nadaje się do łądowania NICd
dokumentacja techniczna http://www.zivanusa.com/pdf/NG3.pdf
Chociaż jako szybką ładowarkę lepiej zrobić trójfazową NG7 ze względu na wiekszy prąd
http://www.zivanusa.com/pdf/NG7.pdf
Aby zmienić napięcie i prąd ładowania musisz rozebrać urzadzenie opis masz na moim chomiku http://chomikuj.pl/jas_pi...,5070973954.pdf

highend - 2015-11-14, 09:25

jas_pik napisał/a:
Każda ładowarka ZIVAN nadaje się do łądowania NICd
dokumentacja techniczna http://www.zivanusa.com/pdf/NG3.pdf
Chociaż jako szybką ładowarkę lepiej zrobić trójfazową NG7 ze względu na wiekszy prąd
http://www.zivanusa.com/pdf/NG7.pdf
Aby zmienić napięcie i prąd ładowania musisz rozebrać urzadzenie opis masz na moim chomiku http://chomikuj.pl/jas_pi...,5070973954.pdf

super dzięki :)
no nie mam NG7, ale mam NG3 i to 2 egzemplarze.

Mateusz - 2015-11-15, 10:09

Fajnie sie czyta bloga. Jestem pod wrazeniem wiedzy i pomyslowosci.
A przecietny czlowiek pewnie mysli ze w Polsce nie ma samochodow elektrycznych...
Przesylam link do Norweskiego poradnika:http://www.elbil.no/wiki/Hovedside
Sa tu info o PSA, Thinku, Leafie i wszystkich innych na rynku. Wszysto po Nrwesku. Tlumaczyc na googlach. Czasem pomaga tlumaczyc na angielski.

jas_pik - 2015-11-15, 18:31

Nie ma tak dobrze, to nie są wyłącznie moje pomysły. Korzystałem z informacji rozrzuconych po różnych forach i stronach . Ja je tylko zbieram w jednym watku bo były mi potrzebne. Ale większość z nich samodzielnie wykorzystałem i dlatego się dzielę.
Teraz rozwiazanie tzw zaszczypanie węża doprowadzjącego wodę do retencji w tylnym kufrze (11 akumulatorowym)

A jesli włożymy w środek cieńszą rurkę to unikniemy tego problemu

highend - 2015-11-16, 20:34

to z kufrem na 11 baterii dotyczy równiez Berlingo
generalnie rurka jest ściśnięta, ale wodę "przewodzi" więc no problem.
choć warto to poprawić :)

jas_pik - 2015-11-16, 22:43

Przemek masz rację - wszystko co jest związane z P106/Saxo jest bardzo podobne w Berlingo/Partner.
To teraz coś stricte mechanicznego - tylne zawieszenie - słynne francuskie.
We Francji wysiada zazwyczaj po 200 kkm , a u nas ze względu na jakość dróg znacznie wcześniej.
Zazwyczaj przyczyną oprócz jakości dróg jest woda która po dostaniu się do środka w szybkim czasie powoduje katastrofę - czyli słynne rozejście się kół w taki sposób /----\
Proste / tanie i łatwe zabezpiecznie się przed tym problemem to zrobienie dwóch małych dziurek w tylnej belce - nagwintowanie otworu - wkręcenie kalamitek i zapakowanie smaru - oczywiscie litowego - aby nasz samochód jeździł na licie.
Do wywiercenia otworu nie trzeba zdejmować tylnej belki z samochodu - można to zrobić z kanału.Oczywiście robimy to przy obu stronach belki.Ilość smaru który wejdzie do belki to około 0,5 kg.
Zdjęcia od mojego znajomego ( Antoine z Francji ) i jam to swego czsu popełnił w starej 205.

jas_pik - 2015-11-17, 01:25

Akumulatory SATF ( NiCd) mają największą sprawność w temperaturze pokojowej tzw pokojowej czyli w zakresie 18 - 25 stopni.
Ponieważ zbliża się zima proponuję zastosowanie rozwiązania high-tech

Temperaturę cieczy chłodzącej można sprawdzać za pomocą EV Lite albo za pomocą najtańszego termometru elektronicznego , czujnik takiego termometru wrzucamy do zbiornika płynu chładzącego lub za pomocą specialnego rozwiązania trójników wstawiamy w układ rurek płynu chłądzącego - a wyświetlacz do kabiny

Inne rozwiązania też są możliwe , a nawet użycie grzejnika z przepływowego ogrzewacza wody.
Ja jednak nie polecam tego rozwiazania bo akumulatory nie lubią temperatury ponad 35 stopni - zaś ponad 50 może je zabić

jas_pik - 2015-11-17, 22:20

Jak wykorzystać tzw ciepło odpadowe z Webasto.
Ciepło odpadowe to ciepło które pozostaje w układzie wodnym webasto i nagrzewnicy po wyłaczniu działania Webasto.
Ponieważ w oryginalnym układzie wyłaczenie Webasto następuje po przesunięciu suwaka ciepłego powietrza w lewą skrajną pozycię nastepuje wówczas inny przebieg powietrza - z pominięciem nagrzewnicy.
Możn to obejść małym trickiem - właczając w szereg inny wyłącznik prądu do webasto - wtedy powietrze przepływa przez chłodnicę nagrzewając się - a my właczamy Webasto np przyciskiem zamontowanymm w wolnym polu przełaczników - potrzebujemy przełacznik bistabilny ( dwupołożeniowy) np od klimatyzacji lub świateł awaryjnych.
Najlepiej jak opowiedzą to zdjęcia:

Mateusz - 2015-11-21, 12:41

Bardzo ciekawe tematy poruszacie. Zagladam tu co dziennie sledzac czy cos nowego sie pojawilo :)
Myslalem tez o tym wczesniej, jak wylaczac webasto przyciskiem a nie tak jak w saxo, po przesunieciu suwaka na cieple powietrze. Musze rozebrac ten panel i zobaczyc czy sa tam takie kabelki jak na zdjeciu.
Wylaczanie servo jest tez ciekawe. Moze uda mi sie to wszystko zrobic jak sie zima skonczy, bo garaz zimny :(
Czy moglbys rozwinac jak to jest wykonane z tym wylacznikiem servo (przycisk obok kierownicy)? Chcialbym cos takiego zrobic ale jestem laikiem.
Czy macie tez jakies sposoby na kontrole napiecia baterii podczas jazdy? Widzialem rozne systemy, od skomplikowanych gdy mierzy sie kazda baterie z osobna, poprzez proste skladajace sie z dwoch a nawet z jednego voltomierza. Chodzi o to, zeby wychwycic moment w ktorym najslabsza bateria nie daje juz energi i zaczyna sie ladowac z przeciwna polaryzacja (szkodliwe zjawisko ktore moze sie skonczyc tragicznie dla baterii).
PS. Myslalem tez aby podlaczyc swiatla do jazdy dziennej LED do Saxo. W ktorym miejscu najlepiej sie podlaczyc aby swiecily po przekreceniu stacyjki?

zinho - 2015-11-21, 13:36

Niektóre BMSy wyświetlają stan wszystkich ogniw. Pokazują które ogniwo ma najwyższe napięcie, które najniższe itp
jas_pik - 2015-11-21, 18:35

Mateusz napisał/a:

Myslalem tez o tym wczesniej, jak wylaczac webasto przyciskiem a nie tak jak w saxo, po przesunieciu suwaka na cieple powietrze. Musze rozebrac ten panel i zobaczyc czy sa tam takie kabelki jak na zdjeciu.

Na końcu suwak jest mikrowłącznik sterowany tym suwakiem - wystarczy przeciąć kabelek bięgnący do mikroprzełacznika i w szeregu wstawić dodatkowy włacznik

Mateusz napisał/a:
Czy moglbys rozwinac jak to jest wykonane z tym wylacznikiem servo (przycisk obok kierownicy)? Chcialbym cos takiego zrobic ale jestem laikiem.

W tym przypadku należy przeciąć kabelek z plusem ( musisz sprawdzić dowolnym miernikiem lub żarówką należy przeciąć i wstawić dowolny włącznik - przykładowo umieszczony w wolnym miejscu obok regulatora wysokości świateł. Oczywiście możesz obyć się bez tego - wystarczy wyjąć przekaźnik z gniazda - wtedy też nie będzie działać wspomaganie - ale sprawdź czy nie będzie zbyt ciężko się kierowało - Mam już sposób co należy zrobić aby zmniejszyć opory ale będę to musiał sprawdzić - zmniejszenie oporów też zmniejszy zapotrzebowanie na energię dla pompy wspomagania.
Mateusz napisał/a:

Czy macie tez jakies sposoby na kontrole napiecia baterii podczas jazdy? Widzialem rozne systemy, od skomplikowanych gdy mierzy sie kazda baterie z osobna, poprzez proste skladajace sie z dwoch a nawet z jednego voltomierza. Chodzi o to, zeby wychwycic moment w ktorym najslabsza bateria nie daje juz energi i zaczyna sie ladowac z przeciwna polaryzacja (szkodliwe zjawisko ktore moze sie skonczyc tragicznie dla baterii).

Najtaniej to zrobić zestaw 20 mikrowoltomierzy - pokaże jak to zrobili inni - ale jest to o tyle niebezpieczne że wprowadzamy do środka kabiny napięcie niebezpieczne dla życia.
Mateusz napisał/a:
Myslalem tez aby podlaczyc swiatla do jazdy dziennej LED do Saxo. W ktorym miejscu najlepiej sie podlaczyc aby swiecily po przekreceniu stacyjki?

Niedługo to będę robił - a w skrócie - znajdź lampy dzienne z tzw automatem - tzn z 3 kabelkami - plus, masa(minus) oraz dodatkowy który podłącza się do plusa biegnącego do światła pozycyjnego.
Plus podłączamy zaś wg mnie do plusa biegnącego do silnika wentylatora nawiewu silnika .I już.

gienek333 - 2015-11-21, 21:41

Automat działa tak, że włącza światła przy napięciu powyżej 13 (pracuje alternator, albo przetwornica). Można to prosto zrobić na 1 tranzystorze i TL431 (i kilka oporników i kondensatorów). Jeżeli masę podłączymy pod +świateł mijania, to jak je włączymy, to wyłączą się dzienne.
jas_pik - 2015-11-21, 23:55

Oto rozwiązania znalezione w sieci do kontroli.
Łatwo dstępny woltomierz i amperomierz pokazujący napięcie i prąd całkowity - tylko po co skoro to samo widzimy analogowo na mierniku energii i Ekonoskopie

Zbudowane z 20 sztuk malutkich wyswietlaczy ale wg mnie trochę bezsensowne oraz niebezpieczne bo do kabiny wprowadzamy pełne napięcie aku trakcyjnych
.
lub taki

POniżej pokazuję rozwiązanie z innego samochodu gdzie umieszczono 4 wyświetlacze.

W przypadku Peugeota 106/Saxo wystarczyłyby 3 wyświetlacze pokazujące średnie napięcie akumulatorów z kasety , wtedy w P106 mamy 3 wyświetlacze ( w Berlingo 4) i najważniejszą informacją będzie średnie napięcie akumulatora. Bezpieczne bo do kabiny doprowadzimy tylko napięcie rzędu 6 - 8 V czyli bezpieczne.
Nie wiem tylko jaki powinien być schemat takiego dzielnika w każdej kasecie ( bo w 1 - dzielimy na 3, w 2 na 6 a w 3 na 11)

I własnie ta informacja o średnim napięciu 1 aku w kasecie jest najważniejsza bo pokazuje w której kasecie jest zły akumulator. To na podstawie odchylenia od średniego napięcia najłatwiej okryć którą kasetę trzeba opuścić i podmienić akumulator.
Znalazłem instrukcję takiego miernika tablicowego ( na portalach ok 20 zł/szt)
link do instrukcj sklep AVT ale jesli ktoś mi poda jak zrobić takie dzielniki ( jakie rezystory) to może się skusze i zrobię :-D

highend - 2015-11-22, 00:50

dokładnie tak!
neich będzie pokazywane napięcie średnie dla jednej sztuki z każdego pakietu
w 106 potrzebne 3 wyswietlacze, a w berlingo 4 - i to wystarczy by zlokalizować słabszy pakiet.

W norwegii takie coś było sprzedawane pod nazwą "ROBOMETER" - jest info na norweskim forum co i jak.
I tu:
http://elbilhjelpen.no/htm/robometer.html

choc przydaloby się też pokazywanie napięcia całości - po to by wiedziec, kiedy zapali się "rezerwa" - w berlingo przy 138V. Ale to można pobrać z portu OBD2 (tak robi EVLITE) i nie trzeba napiecia calego doprowadzać do kabiny.

Mateusz - 2015-11-22, 09:41

W Norwegii domowym sposobem rozwiazano to tak, ze montuje sie dwa voltomierze ktore montuje sie w kasie z 11 bateriami. Jeden voltomierz pokazuje jedna polowke a drugi druga polowke (czyli oba np po 60v). Jesli jeden nagle zaczyna pokazywac o 1-3v mniej to wiemy ze cos jest nie tak.
Robometer to bardziej profesjonalne urzadzenie, ktore ma ustawione alarmy napiec, loguje prady, zuzyta, odzyskana i naladowana energie. Ale kosztuje tez swoje bo 2tys zl.

jas_pik - 2015-11-22, 23:51

Jazda bez wspomagania :-D
Oczywiście da sie jeździć bez żadnego problemu zwłaszcza że wspomaganie było tylko w najbardziej "wypasionych" 106-tkach a w naszej jest w standardzie.

Czy jesli odłaczysz przekaźnik wspomagania i okazuje się że ciężko się kręci kierownica - to nie powód aby rezygnować - prawdopodobnie łożysko w kolumnie McPhersona jest już zużyte ( ze starości) - wystarczy wymienić łożyska w kolumnie McPhersona i nie będziesz potrzebował wspomagania.
Komplet łożysk to koszt 20 - 50 zł i ok 2 h pracy na stronę ( niezbędny będzie ściągacz sprężyn)
Opis metody zmiany łożysk - nie mój - w naszych nie ma tego samego stabilizatora - ale czy we wszystkich nie jestem pewien - wyboldowałem co jest związane ze stabilizatorem:
Cytat:
Odkręcasz(luzujesz) śruby 13 na kielichu, (luzujesz) odkręcasz amor kluczem 20, przytrzymujesz imbusem 7.
Podnosisz zakładasz sciągacze na przynajmiej 3 zwoje.
Odkręcasz łącznik stabilizatora (tylko górne jabłko).
Podważasz brechą stabli w dół, wyciągasz łącznik z otworu w macpersonie.

Skręcasz sciągacze.
Odkręcasz do końca wszystkie sruby przy kielichu.
Wyjmujesz talerzyk co jest zaraz na sprężynie, okręcając sprężynę i manewrując ją na boki wciskając przy tym amor do dołu (tłok). Wyjmujesz poduche amora z łozyskiem.
Wkładasz talerzyk z łożyskiem. Wkładasz poduche i mocujesz na 2 śrubki (13mm).
Luzujesz sciągacze. Opuszczasz lewarek tak aby tłok wszedł w otwór, pomaga śrubokręt którym centrujesz tłok, przez otwór w poduszce.
Zakręcasz lekko śrubę 20mm.
Wyjmujesz sciągacze.
Brechą montujesz łącznik stabi.
Wszystko skręcasz.
Nie warto odkręcac końcówki drążka. Tylko łącznik stabilizatora, to on trzyma całe zawieszenie ku górze. 2h na strone.

Mateusz - 2015-11-23, 14:44

Postaram sie dzisiaj odlaczyc wspomaganie i zobacze jak sie jezdzi :) Dam znac.
Czy ktos juz probowal ten zestaw AVT? Czy w prosty zposob da sie zrobic zeby dzielic napiecie przez 3/6 i 11?

jas_pik - 2015-11-23, 16:12

Z użyciem potenciometru to by było tak jak na rysunku

Bo nie mam pojęcia jak dobrać poprawne rezystory które występują w znormalizowanych wartościach.

jas_pik - 2015-11-23, 21:55

Na podstawie tego postu poszukałem trochę w sieci i znalazłem chyba rozwiazanie które można zastosować w naszych samochodach - regulator obrotów silnika pompy chłodzącej.
Wszyscy zalecaja wymianę silnika co 20 000 km ze względu na zużycie .
W zwiazku z tym warto zastosować regulator obrotów który mna wiiele zalet :
1. W okresie zimy nie potrzebujemy zbyt dużej wydajności ( zwłaszcza że te samochody były projektowane na klimat znacznie ciepleszy niż w Polsce
2. Zminiejszenie obrotów wydłuży czas bezawaryjnej eksploatacji pompy
3. Jesli potrzebujesz dużej wydajności przy przegrzewaniu sie akumulatorów/ładowarki - zwiększasz obroty
Za całe 25 zł znalazłem coś takiego
http://youtu.be/djDM5X7fSTg

Opis techniczny http://serwis.avt.pl/manuals/AVT735.pdf

gienek333 - 2015-11-23, 23:17

Można też użyć regulatora ze starej wkrętarki (ale to nielegalne :oops: ).
Mateusz - 2015-11-24, 10:34

Fajny ten zestaw AVT. Szkoda ze nie sprzedaja razem z obudowa.
Wylaczylem wspomaganie. Auto jakby szybciej jedzie (moze tak mi sie tylko wydaje) :) Ale pojawil sie problem - kreci sie ciezej niz starym Starem :( popsikam troche te lozyska od gory i od dolu, jak nie pomoze to wymiana?!

jas_pik - 2015-11-24, 10:49

Mateusz napisał/a:
Kreci sie ciezej niz starym Starem :( popsikam troche te lozyska od gory i od dolu, jak nie pomoze to wymiana?!

A moze taki regulator obrotów zastosować do wspomagania zamiast wyłaczania - zamiast potencjometru zastosować regulator wysokości świateł - będzie się pięknie komponował w desce - będzie można regulować moc wspomagania - która jest za silna ?
Obudowa do sterownika to żaden problem trzeba tylko zlokalizować kabelki

highend - 2015-11-24, 14:29

mozecie wymienić maglownicę na wersję bez wspomagania - bedzie się kręcić lżej
jak magiel jest ze wspomaganiem, a odłączycie owe wspomaganie - to musi ciężko chodzić...

ogólnie jako auto do miasta - ja bym wspomaganie zostawił

jas_pik - 2015-11-27, 10:54

Udało mi się znaleźć i opisać schemat elektryki dla Webasto w P106E/Saxo Electrique

Przy okazji również Berlingo?partnera

jas_pik - 2015-11-27, 23:51

Naprawa wentylatora wentylacji jak i wentylatora chłodzącego- wydmuchowego pyłu węglowego z silnika trakcji - jeśli przestanie działać w niektórych ustawieniach szybkości problem zazwyczaj leży po stronie nie silnika ani przełącznika lecz rezystora zabezpieczonego czujnikiem temperatury umiejscowionego wewnątrz obudowy wentylatora. W wentylatorze silnika trakcyjnego jeśli przy rozgrzaniu po szybkiej jeździe jeśli nie wchodzi na wyższe obroty to może być ten sam problem. Zazwyczaj tego nie widać ( ani słychać w czasie jazdy ale można to poznać po szybszym niż zazwyczaj zużyciu szczotek. Oznacza to że nie pracuje na drugim biegu wentylator.. Mimo że temperatura zabezpieczania jest bardzo wysoka może się przegrzać i przestać działać nawet w niższej temperaturze należy go wymienić na sprawny a że nie ma za bardzo go przylutować można użyć mosiężnych łączników z kostek elektrycznych. Wszystko widac na zdjęciach.

Pir-serwis - 2015-11-28, 20:40

Pokusiłem się o ocieplenie zbiornika Webasto, minus ,że nie chce grzać, raz na ileś odpali. Świecy zapalającej nie mogę wyjąć,jak to się trzyma?
Z dodatków tu proponowanych przymierzam się do ładowarek, we wtorek będę przeciągał przewody.
Mam wersję van więc wejdą pod blachę.
Nawet myślałem by tam upchać dodatkowe baterie.

Co do podgrzewania baterii, zrobię mały wymiennik poprzez zlutowanie dwóch rurek 18mm obiegu Webasto i obiegu baterii. Albo rura w rurze 35/18.

Dodatkowo do obiegu baterii na czas jazdy na zimę obieg będzie z pominięciem chłodnicy (zawór sterowany trojdrogowy). Ładowanie z chłodnicą bo obawiam się by się nie przegrzało

jas_pik - 2015-11-28, 23:28

Jeśli czasami odpala to na pewno nie jest to problem świecy - gdyby była uszkodzona to by nie odpaliła.

Czyściłeś zbiornik paliwa?
Ewentualnie dolałeś preparat typu denaturat aby spalił się wraz z resztkami wody?
U mnie właśnie wypaliły się resztki paliwa w zbiorniku i właśnie przy tych resztkach grzał od czasu do czasu. Ale dzięki temu że naprawiłem czujnik ilości paliwa to wiedziałem że problem jest z ilością paliwa. Zatankowałem łącznie 8 litrów zobaczymy na ile km wystarczy.

jas_pik - 2015-11-29, 17:52

Jeśli macie w sowich pojazdach mikrowycieki z instalacji chłodzenia i macie problem z ich lokalizacją to najlepszym sposobem będzie zakupienie małej fiolki dodatku - płynu flourescyjnego i dolanie do cieczy chłodzącej. Dzięki lampie UV bez problemu znajdziemy miejsce przecieku.
W łatwy sosób można zmniejszyć ciśnienie u kładzie - zmniejszając wyciek.
Wystarczy wyjąć uszczelkę gumową z korka zbiornika.

Pir-serwis - 2015-11-29, 20:57

Nie czysciłem.
Wyjałem by zobaczyć jak to wygląda i nówka jak z półki.
Dolałem tylko nowego paliwa dwa razy.
Z tłumika paliwo mi wyciska bo nie odpala.
Ja na świecy nie mam ceramiki i blaszki, jest ciągle w komorze spalania.
Ale zadziwił mnie czujnik płomienia albo to kolejna świeca dopalajaca?

jas_pik - 2015-12-01, 00:48

Sprawdź opór świecy - zimny od 0,6 do max 0,8 Ohma przy 20 st. Celsjiusza
Pir-serwis napisał/a:

Z tłumika paliwo mi wyciska bo nie odpala.

Znaczy się pompa paliwa działa - a może nie zapalać jeśli w paliwie jest woda - pochodząca od skroplenia się pary wodnej w zbiorniku jeśli nie był pełny - a przecież ten samochodzik kilka ładnych lat stał - pół literka spirytusu ( oczywiście skażonego da radę)
Pamiętaj tez że benzyna wietrzeje

gienek333 - 2015-12-01, 09:11

Wydaje mi się, że to świeca, albo jej sterowanie, bo gdyby grzała to by "dymiło", a nie kapało.
jas_pik - 2015-12-01, 10:27

Pir-serwis napisał/a:
że nie chce grzać, raz na ileś odpali.

Gdyby to była padnięte sterowanie lub świeca to by zupełnie nie odpalało.
Odciągnij całe paliwo, zalej świeżym - standardową benzyną 95 ( bez żadnych dodatków)

Pir-serwis - 2015-12-02, 12:43

Świeca grzeje, ja mam inne wykonanie, wyjąć nie mogę.
Kabelki do niej kiepskie, ni to stal ni aluminium, po kilku ruchach oderwały się.
Problemem może być złe uszczelnienie do lotu paliwa, rurka wchodzi w taką gumkę, i dopóki się nie odkręci anpola od komory to to nie wychodzi, ktoś ciągnął (ja też..) i wyrwał początek, jest poklejony.
Mam już przewody pociągnięte do ladowania w listwie pod autem.
Dobrze, sciągnę wężem.
Jak już odpalili to właśnie dymiło i śmierdziało, gdy nastąpiło wyłączenie od nadmiaru mocy to kolejne odpalenie nie następowało już. Ale jak chodziło to bez kłopotu pół godziny np.

jas_pik - 2015-12-02, 13:18

Tips jak unikać problemu usterki elektrycznej silnika.
Pojazdy elektryczne PSA w warunkach jesienno zimowych dość często mają usterkę tzw błędu elektrycznego silnika. Wg moich badań możliwym powodem jest przedostanie się wilgotnych/mokrych cząstek ( części liści itp..) do wnętrza silnika .
Takim prostym zabezpieczeniem przed takim przypadkiem jest ochrona wlotu powietrza do wentylatora silnika za pomocą gąbki filtracyjnej.
Wszystko widać na zdjęciach

Potwierdzeniem tego że jest to najbardziej prawdopodobne jest tak naprawdę widok wnętrza płyty osłaniającej komorę komutatora silnika

skuhn - 2015-12-05, 23:14

Warto wymienic elastyczne przewody hamulcowe, po tylu latach potrafia sie rozwarstwic od wewnetrznej strony i po kilku hamowaniach przy wzroscie temperatury płynu zaciski zaczynają lekko "trzymać".
jas_pik - 2015-12-06, 00:17

skuhn napisał/a:
Warto wymienic elastyczne przewody hamulcowe, po tylu latach potrafia sie rozwarstwic od wewnetrznej strony i po kilku hamowaniach przy wzroscie temperatury płynu zaciski zaczynają lekko "trzymać".

Wyczyściłem bardzo dokładnie zaciski hamulcowe, wymieniłem płyn hamulcowy , na badaniu technicznym nie było żadnych problemów ani tyłu ani przodu , klocki są wciąż oryginały - zużycie raptem 25% ( ale o przewodach nie pomyślałem- ale trzeba będzie to zrobić)
PS . Oprócz tych dwóch MiniEli masz też P106E?

skuhn - 2015-12-06, 14:26

Tak, mam dwa MiniEle i Puga 106 :)
Mateusz - 2015-12-07, 21:48

Poruszyles na blogu Berlingo temat jakosci baterii SAFT.
Juz nie moge sie doczekac co miales na mysli.
W Norwegii stara szkola uwaza ze baterie te nie lubia stac naladowane. Nie lubia gdy sie je mocno rozladowuje ze wzgledu na niebezpieczenswto odwrocenia biegunow w najslabszych bateriach. A niestety nasze samochody nie sa wyposazone oryginalnie w system kontroli baterii. Zatem jazda na gleboim rozladowaniu to ryzykowny sport :(
Ja cale szczescie nie musze korzystac z pelnego zasiegu i laduje przy 40% - samochod i tak wtedy slabnie w orownaniu z pelna bateria i jazda staje sie dosc nużąca dla mnie i innych uczestnikow drogi.

jas_pik - 2015-12-07, 22:33

Mateusz napisał/a:
Poruszyles na blogu Berlingo temat jakosci baterii SAFT.
Juz nie moge sie doczekac co miales na mysli.

We starych samochodach PSA wszystkie akumulatory połączone są szeregowo - czyli w łańcuchu - a stare polskie porzekadło mówiło że łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. Dlatego jeśli chociażby jeden z akumulatorów jest słabszy to w tym momencie cały łańcuch akumulatorów jest tak słaby jak najsłabsze ogniwo. Tak naprawdę jedziemy wyłącznie na róznicy napięcie akumulatora naładowanego która w szczycie może osiągać ponad 8 V i zjeżdzamy do napięcia 5 V - poniżej tak naprawdę już nie pojedziemy bo elektronika odłaczy zasilanie przy spadku napięcia poniżej 100V( 20 x 5V)
Mateusz napisał/a:
W Norwegii stara szkola uwaza ze baterie te nie lubia stac naladowane. Nie lubia gdy sie je mocno rozladowuje ze wzgledu na niebezpieczenswto odwrocenia biegunow w najslabszych bateriach. A niestety nasze samochody nie sa wyposazone oryginalnie w system kontroli baterii. Zatem jazda na gleboim rozladowaniu to ryzykowny sport :(

Tu może być inna szkoła"polska" wg której , ale też wg danych technicznych akumulatorom nic się nie dzieje jeśli są całkowicie wyładowane - do "0" , wtedy nie ma szans nastapić odwrócenie polaryzacji. Odwrócenie polaryzacji wg moich badań może się zdarzyć wyłącznie przy działaniu w łańcuchu gdy przez taki akumulator przepływa duży prąd a akumulator ma już ograniczoną wydolność ( np przy zbyt małej ilości wody lub obniżeniu pojemności spowodowanej dużą ilością węglanu w elektrolicie. Przy standardowych jazdach i obserwacji wskaźników w trakcie jazdy widać kiedy coś się dzieje z akumulatorami.
Mateusz napisał/a:
Ja cale szczescie nie musze korzystac z pelnego zasiegu i laduje przy 40% - samochod i tak wtedy slabnie w orownaniu z pelna bateria i jazda staje sie dosc nużąca dla mnie i innych uczestnikow drogi.

Ja również wyjeżdzam do 35 - 40 % bo przy niższej energii już się nie jeździ tylko toczy.
Za kilka dni opublikuje pene rozwiazanie jak niewielkim kosztem zwiększyć zasięg i szybkość :mrgreen:

Pir-serwis - 2015-12-10, 20:34
Temat postu: webasto/ładowanie Ni-Cd cykliczność
Webasto wymieniłem na inne. Choć leżało dobre kilka lat odpalili od razu bez kłopotu, po osiągnięciu temp gaśnie i odpala ponownie bez kłopotu. Raczej to nie wina paliwa.
Jutro będę podmieniał, na razie na krótko dałem-inny wylot spalin, wody. Do poprzedniego trzeba jakoś kabelki do świecy dogrzać..

Pytanie jak się ma efekt pamięci do tabelki z cyklicznością?
Ładować kiedy się da? Dotychczas ładowałem po wyjeżdzeniu, chyba,że sytuacja nie pozwalała.

jas_pik - 2015-12-10, 23:04
Temat postu: Re: webasto/ładowanie Ni-Cd cykliczność
Pir-serwis napisał/a:
Pytanie jak się ma efekt pamięci do tabelki z cyklicznością?

Nie wierz w efekt pamięci - bo przy takim używaniu jakie jest w samochodzie on nie istnieje , to nie jest satelita który co 12 godzin ma dzień oraz noc i stały pobór prądu przez 20(lat) x 2(na dobę) x 365(dni) .
Tylko wtedy efekt pamięci będzie widoczny w działaniu. Ale nawet jednorazowe wyładowanie do "0" niweluje ten efekt.
Pir-serwis napisał/a:
Ładować kiedy się da? Dotychczas ładowałem po wyjeżdzeniu, chyba,że sytuacja nie pozwalała.

Przewidywać ładowanie i ładować tak aby ładowanie zakończyło się tuż przed planowanym wyjazdem .
Jeśli nie zamierzasz jeździć przez kilka dni staraj się pozostawić nie naładowany, a jeśli ma być naładowany to poniżej 95%.

Mateusz - 2015-12-11, 07:44

A jakie sa Twoje spostrzezenia odnosnie 2 fazy ladowania pradem 5A, tzw. balansowanie ktore odbywa sie za kazdym razem gdy ladujemy do pelna.
Niektorzy uwazaja ze to ladowanie moze czasem wyzadzic wiecej szkod niz porzytku.

Ja staram sie nie ladowac do 100% jesli nie potrzebuje pelnego zasiegu. Zmniejsza to zuzycie wody ktora odparowuje podczas pelnego naladowania (bateria nie przyjmuje juz wiecej energi i zamienia caly dostarczany prad na cieplo) i mozliwosc zbyt ostrego traktowania slabszych ogniw (miejscowe przegrzanie, przeladowanie?).

jas_pik - 2015-12-11, 08:11

Mateusz napisał/a:

Ja staram sie nie ładować do 100% jesli nie potrzebuje pelnego zasiegu. Zmniejsza to zuzycie wody ktora odparowuje podczas pelnego naladowania (bateria nie przyjmuje juz wiecej energi i zamienia caly dostarczany prad na cieplo) i mozliwosc zbyt ostrego traktowania slabszych ogniw (miejscowe przegrzanie, przeladowanie?).

Zgadzam się z tym w pełni i staram się robić właśnie tak aby rozpocząć jazdę tuż po zakończeniu ładowania prądem tzw dużym , przerywając ładowanie równocześnie nie pozwalam na uruchamianie tego co 10-tego łasowania balansującego bo ono wg mnie robi się co 10 pełnych zakończonych wyłączeniem ładowarki - ładowań standardowych.
Co do retencji wody to korzystam z genialnego pomysłu "Lolek-electric" czyli robienia tego co 3333 km

Mateusz - 2015-12-11, 09:08

Co 10 ladowanie nazywane jest ladowaniem balansujacym. Jesli sie nie myle to ladowarka przeladowuje samochod o 15% (czyli 115%) pradem 5A.
Za kazdym jednak razem, gdy laduje sie zwyczajnie, auto przeladowuje sie o bodajze (5-7%).
Ja nazywam to malym balansowaniem (bo chodzi o to samo).
A jaki jest ten genialny pomysl Lolek-electric?
Chodzi tylko o to zeby dolewac co 3333km? Czy jest jeszcze jakis kruczek :)

Natrafilem na problem probujac zrobic wylaczanie webasto przyciskiem. W saxo webasto zalacza sie suwakiem ciepla, czyli jesli przesuniemy suwak na czerwone pole, webasto zalacza sie a powietrze leci z nagrzewnicy. Gdy chcemy wylaczyc webasto, to suwak na zimne, wylacza sie webasto a zimne powietrze leci prosto z zewnatrz. Jest to dosc niefortunne rozwiazanie.
Rozebralem konsole srodkowa a tam nie widac zadnego osobnego kabelka do zalaczania webasta. Jest tylko metalowa linka ktora mechanicznie otwiera i zamyka chyba nawiewy.

jas_pik - 2015-12-11, 15:26

Mateusz napisał/a:
Co 10 ladowanie nazywane jest ladowaniem balansujacym. Jesli sie nie myle to ladowarka przeladowuje samochod o 15% (czyli 115%) pradem 5A.
Za kazdym jednak razem, gdy laduje sie zwyczajnie, auto przeladowuje sie o bodajze (5-7%).
Ja nazywam to malym balansowaniem (bo chodzi o to samo).

Jesli za każdym razem wyłączysz ładowanie przed końcem ( nawet przed zakończeniem małego balansowania) to nie zliczy pełnych 9 ładowań i nie zrobi ładowania balansującego
Mateusz napisał/a:
A jaki jest ten genialny pomysl Lolek-electric?
Chodzi tylko o to zeby dolewac co 3333km? Czy jest jeszcze jakis kruczek :)

Wg francuskich użytkowników powinno sie robić retencję nie co 10 000km jak opisane jest w instrukcji i ustawione w elektronice samochodu ( 1000 Ah przeładowania) lecz co 4000 - 5000 km czyli co 500 Ah przeładowywania.
Wg mnie dużo łatwiejszym - prostym do zapamiętania jest przyjęcie systemu wymyślonego przez Lol'ka czyli przyjęcie standardu 0 - 3333- 6666-9999-13333 itd.
Wtedy nie opuścimy przez zapomnienie żadnego momentu dolewania a akumulatory odwdzięczą się lepszą pracą. Nikt nie wie dlaczego ( od jakich działań zależy ubywanie wody) , wg mnie nie tylko od temperatury/przeładowań ale też od sposobu jazdy ( przyśpieszeń itd.

Mateusz napisał/a:
Natrafilem na problem probujac zrobic wylaczanie webasto przyciskiem. W saxo webasto zalacza sie suwakiem ciepla, czyli jesli przesuniemy suwak na czerwone pole, webasto zalacza sie a powietrze leci z nagrzewnicy. Gdy chcemy wylaczyc webasto, to suwak na zimne, wylacza sie webasto a zimne powietrze leci prosto z zewnatrz. Jest to dosc niefortunne rozwiazanie.
Rozebralem konsole srodkowa a tam nie widac zadnego osobnego kabelka do zalaczania webasta. Jest tylko metalowa linka ktora mechanicznie otwiera i zamyka chyba nawiewy.

W okolicach końca stalowej linki sterującej dźwigniami powinieneś znaleźć mikroprzełacznik który steruje włączeniem Webasto( oraz zapaleniem lampki potwierdzającej załączenie Webasto) , być może masz to od strony schowka pasażera
Wygląda to jak na załączonym zdjęciu.

Mateusz - 2015-12-11, 15:48

Dzieki, postaram sie tam wsadzic glowe i poszukac przelacznika.
Co do akumulatorow to niektore pija wiecej inne mniej :) jak w zyciu, mysle ze te co sa w gorszej kondycji bardziej sie grzeja podczas ladowania i podczas rozladowania (pija wiecej wody). Zatem ostra jazda na cieplych bateriach (np naladowane do pelna lub w lecie gdy jest cieplo powyzej 20 st) tez wyzwala cieplo i woda odparowuje szybciej.
Jedno jest pewne, czestsze dolewanie wody wychodzi jedynie na dobre.
Brak wody powoduje gorsze odprowadzanie ciepla, bateria sie przegrzewa i moze nawet sie przepalic (czarne punkty na obudowie a nawet przepalona dziura w obudowie).
Moge podeslac zdjecia jak ktos niewidzial :( przykry widok

skuhn - 2015-12-11, 23:18

jas_pik, masz jakis patent na zwiekszenie prędkości naszych 106stek? Mam na obwodnicy Trójmiasta jedną górkę, którą chętnie bym przyatakował z prędkości ok 110-120 km/h bo wzniesienie jest dość strome i maszyna ledwo podjezdza 70km/h.
jas_pik - 2015-12-11, 23:42

Tak mam pewien drobny patent ale napierw uwaga.
1. Silniki w 106/Saxo maja ograniczenia mechaniczne i elektryczne dotyczące obrotów
2. Ograniczenie elektryczne ogranicząjące szybkość obrotowa silnika powodują że nie możemy przekroczyć szybkości jazdy ponad 95 km/h można obejść podając większe napięcie
3. Ponieważ bez skrzyni biegów silnik podaje obroty bezpośrednio na koła to większe napięcie zwiększy nam prędkość maksymalną
4. Niestety ilość ciepła jest zbyt duża na chłodzenie naturalne silnika dlatego nie można tego przekraczać dłużej niż przez 5 minut ciągłej pracy
5. Co potrzebujemy niewiele - jeden uszkodzony bezpiecznik trakcyjny oraz 2 dodatkowe akumulatory i niezbędne przewody prądowe - średnica 10 mm2 miedź
Wykorzystując uszkodzony bezpiecznik podłączamy do niego dwa szeregowo podłączone akumulatory . Wypinamy bezpiecznik z tyłu i podłączamy zamiast bezpiecznika nasz przerobiony łącznik - w ten sposób zwiększamy napięcie ze standardowych 120 V na 132 V. Cała elektronika i silni to wytrzyma - ale bez szaleństw .
Uda nam sie osiągnąć nawet 110 km/h - ale czy pod górę da radę nie powiem , niestety moje akumulatory dodatkowe to padaki po 5 minutach jazdy z prędkością 110 km/h ich napięcie spadło do 5,1V gdy pozostałe miały jeszcze 6,3 V .
To również wyjaśnia filmik na YT pokazujący jazdę z prędkościa 110 km/h :mrgreen:

Uwaga proszę zwracać uwagę na biegunowość całego zestawu akumulatorów oraz to że napięcie jest bardzo niebezpieczne

skuhn - 2015-12-12, 16:53

A jak ładujesz tak powiększony zestaw?
jas_pik - 2015-12-12, 17:49

Te dwa nadmiarowe akumulatory ładuję na osobnej ładowarce modelarskiej 12V po rozłączeniu ich ze stringu i włożeniu standardowego bezpiecznika aby pokładowe mogły się dobrze naładować. Ten mod jest raczej w celu zwiększenia zasięgu ( oraz chwilowego przyśpieszenia i prędkości).
Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zmieszczenia ich w bagażniku , brak instalacji hydraulicznej, łatwość zmiany, możliwość wykorzystania nawet części akumulatorów(np kilka cel z dziurawych - jak widać na poniższym zdjęciu)

Pir-serwis - 2015-12-12, 18:26
Temat postu: sagem
Jak już temat poszedł to ciekawie mnie takie coś.
Zmiana Boxa na 162v z Berlingo i dołożenie 7aku na pace.
Są przeciwwskazania?
Poza prędkością do 100.?
Co do bezpiecznika i 2 Aku co sie dzieje przy normalnym trybie ladowania?
Błąd?

Pir-serwis - 2015-12-12, 18:30

Co do patentu z bezpiecznikiem myślałem o takiej dokładce 24v w litowych. Co sie wtedy dzieje z licznikiem energii?
Jak on wskazuje?

jas_pik - 2015-12-12, 18:50

Nie testowałem ładowania ale z wykresu ładowarki po prostu całość się nie naładuje.
Jesli podepniesz do naładowanego stringu to strzałka Energii będzie stała dość długo na maxa.
Ja podpinałem wyłącznie jak już trochę wyjechałem - tak ok do 80% , wtedy podpięcie 2 nadmiarowych powodowało wzrost energii do 80 % .
Wg mnie ten miernik energii to jest woltomierz który skaluje się nie wg napięcia wzorcowego ale wg napięcia generowanego przez układ zasilania.
Tak samo ekonometr jest po prostu amperomierzem.
Ten mod miał na celu zrobienie systemu prostego w przeróbce - bo schylenie się po to aby zamienić bezpiecznik jest proste i łatwe.
Podejrzałem pomysł pewnego Niemca który podpinał się w sposób urągający wszelkim zasadom bezpieczeństwa.
Na zdjęciu poniżej

Ostrzegam nie róbcie tego w ten sposób
Co do litowych to jeśli nie mogą oddawać prądu takiego jak NiCd to bym tego nie robił( nie dawać ich w szereg). Wolałbym zrobić taki układ aby pakiet litowych miał napięcie rzędu 126V czyli pakiet 35s połączony równolegle do NiCD

gienek333 - 2015-12-12, 22:45

W scootelcu ładowanie zewnętrzne nie podnosi wskaźnika naładowania (od kilku miesięcy ładuję się czym popadnie i cały czas 0 i migająca rezerwa).
jas_pik - 2015-12-12, 23:23

Scootelec ma inaczej rozwiązane sterowanie i wskaźnik . Niestety chyba nikt w Polsce nie posiada urządzenia TEP96 aby skalibrować wskaźnik.
Prawdopodobnie odzyskasz wskazanie jeśli dokonasz uruchomienia retencji za pomocą klawisza V do uzyskania 3 bip-nięć a następnie otwarcia pokrywy wlewu wody - tak aby stycznik wlewu wysłał sygnał zwarcia styków.
Po przeprowadzeniu tej procedury wskaźnik powinien wskazywać poziom naładowania.

skuhn - 2015-12-16, 23:30

A propos działania Webasto to dzisiaj po 5 minutach od uruchomienia ogrzewania. W środku sauna :) https://youtu.be/mF-_EJToC98
jas_pik - 2015-12-16, 23:54

Coś za mocno Ci grzeje - a para to oznaka tego że gdzieś masz wodę - być może przeciek w wymienniku - sprawdź czy nie ubywa płynu w systemie nagrzewnicy.
skuhn - 2015-12-17, 10:04

Parowala to woda z lodu na szybach.W srodku wszystko w porzadku, plynu nie ubywa i nic nie smierdzi.Jak samochod nie jest w ruchu to bardzo szybko uzyskuje swoja temperature.
Pir-serwis - 2015-12-18, 04:32
Temat postu: webasto, dodatkowy włącznik
Chciałbym słowo co do Webasto, i wątku odzyskania ciepła ze zbiornika. Wyłącznie obiegu wyłącza chyba pompę wody, wiec ciepła nie wyciągniemy, tyle,że zimne nie będzie wiało bo system wlotu poprzestawiany będzie inaczej. Wedle mnie powinien być jeszcze plus na pompę wody podany. Wkrótce sprawdzę w praktyce. Włącznik jest jak na zdjęciu, trzeba otworzyć schowek,najlepiej wyjąć, i przybrać mało wygodną pozycję.. I ruchy ograniczone.
Mateusz - 2015-12-18, 12:52

A czy pompa wody nie chodzi nadal? Po wylaczeniu webasto ono dalej szumi i wygasza sie przez jakies kilka minut, wiec moze pompa wody tez chodzi zeby sie webasto chlodzilo?
jas_pik - 2015-12-18, 13:44

Mateusz napisał/a:
A czy pompa wody nie chodzi nadal? Po wylaczeniu webasto ono dalej szumi i wygasza sie przez jakies kilka minut, wiec moze pompa wody tez chodzi zeby sie webasto chlodzilo?

Właśnie o to chodzi - ja to nazywam ciepłem odpadowym - ona działa jeszcze przez 2-3 minuty. Dlatego można wyłączyć Webasto na 1- 2 km przed dojazdem do celu a wciąż mamy ciepło.

Pir-serwis - 2015-12-18, 13:52

No to jasne. Nie sprawdzałem organoleptycznie, stąd pytałem. Na logikę to chwile powinna pochodzić by ostudzić wymiennik.
Popełniłem szybszą ładowarkę, ale jeszcze nie testowałem.
Na razie dodatkowe 5.5 KW.
Docelowo dodatkowe 11 KW plus pokładowe da prąd ładowania 90A.

jas_pik - 2015-12-19, 01:20

Pir-serwis napisał/a:

Na razie dodatkowe 5.5 KW. plus pokładowe da prąd ładowania

? Jaki ?
Zdaj relację jak sie sprawuje.
Pamiętaj aby cały czas była podłączona ładowarka pokładowa 3,6 kW czyli razem 9,1 kW
Ładowanie do 80% na szybkiej - nie więcej.Reszta na wbudowanej.

maniek - 2015-12-20, 21:03
Temat postu: Webasto
Witam@
czy ktoś modyfikował już webasto na ogrzewanie stacjonarne?
tak se myślę że w sumie potrzebny tylko pilot albo zegar.

krawcu - 2015-12-22, 09:20

Kiedyś w Rover 75 dorabiałem zdalne sterowanie webasto żeby nagrać wnętrze przed jazdą. Do uruchomienia piecyka zazwyczaj trzeba podać odpowiedni sygnał (+ lub -) na odpowiedni pin i piecyk odpala.
gienek333 - 2015-12-22, 09:48

Są takie które służą do dogrzewania silnika spalinowego i w nich trzeba podać wyższe zasilanie 13.8V.
krawcu - 2015-12-22, 22:21

W Rover 75 były dwie wersje pieców i w jednym trzeba było pisać plus (nawet bezpośrednio z akumulatora) a w drugim mase.
Z tego co się orientuje to do podgrzewania silnika i do ogrzewania źródła używany był ten sam piecyk

skuhn - 2015-12-24, 00:05

No i mam pierwsza awarią Webasto. Padła najprawdopodobniej pompa, bo hałasuje i układ się zapowietrza, jak zresetuje układ to za którymś razem rusza i pompuje wode. Efekt jest taki, ze rura wychodząca z piecyka jest bardzo gorąca (po chwili układ się przegrzewa i wyłącza się awaryjnie), a rura powrotna z nagrzewnicy jest zimna.Teraz pytanie, czy są jakies zamienniki tej pompy, czy moze lepiej (łatwiej i taniej) dać w rure wychodzącą z pieca pompkę bezszczotkową podobną do tej z układu baterii?
jas_pik - 2015-12-24, 00:18

Bez problemu możesz dać bezszczotkową - lub dowolną inna pompę wody. Prawdopodonie zatarła się i dlatego od czasu do czasu się zatrzymuje - brak przepływu - przegrzanie .
Każda będzie dobra :-D

Pir-serwis - 2015-12-24, 08:41

Webasto mają także bezszczotkowe oryginalnie dołożone na wylocie, bądź wbudowane w korpus szczotkowe.

Co trików tu przedstawionych kilka zrobiłem.
Wczoraj pokonałem około 200km z szybszym ładowaniem.
Przyrasta w tempie 1% / min.
To już mi się zaczyna podobać.
Znaczącego wzrostu temp.baterii nie zauważyłem.
Dodam termometr,będę widział.
Za drugim ladowaniem przyrastało wolniej.

Pir-serwis - 2015-12-24, 09:11

Kolejny test będzie na podwojonej ilości ładowarek, powinno przyrastać jakieś 2.2% / min.,one mają prąd o 10A wyższy.
Byle gniazdka po drodze dały radę.

jas_pik - 2015-12-24, 23:00

Koledzy z Francji pokazali swoją szybką ładowarkę - naładowanie 0-80% w 1,5h prąd oddawany przez ładowarkę zewnętrzną 45A

Zaś na filmiku ładowarkę do berlingo
http://www.dailymotion.co...apide-pour_tech

Pir-serwis - 2015-12-26, 08:27
Temat postu: przyrost paska energii
Fabryczne szybkie ładowarki dają 2.5% / min.
U mnie 1% / min..
Już nie mogę się doczekać widoku x2 szybciej.
Pokładowa idzie chyba w tempie 0.4% /min.
Wieczność w drodze.
Chyba,że zbierany grzyby..

highend - 2015-12-26, 17:07

jas_pik napisał/a:
Koledzy z Francji pokazali swoją szybką ładowarkę - naładowanie 0-80% w 1,5h prąd oddawany przez ładowarkę zewnętrzną 45A
Obrazek
Zaś na filmiku ładowarkę do berlingo
http://www.dailymotion.co...apide-pour_tech

siadło by mi takie coś do Berlingo... jak widać poradzili sobie bez kabla grubego marechal (na filmiku);)
:D

jas_pik - 2015-12-26, 17:31

Rzeczywiście nie ma sensu kupować tego grubego Marechala.
Łatwiej i taniej kupić złącze Rema/Anderson i podpiąć ładowarkę bezpośrednio do śrubunku w Sagemboxie.

Schemat przygotowany - koszt częsci to około 700 zł wg cen z portalu aukcyjnego i bedziesz miał 1,5% na minutę ładowania

highend - 2015-12-26, 22:42

jas_pik napisał/a:

Schemat przygotowany - koszt częsci to około 700 zł wg cen z portalu aukcyjnego i bedziesz miał 1,5% na minutę ładowania

a da radę to zrobić pod wtyk Type2 i ładować ze słupków? :)

jas_pik - 2015-12-26, 22:54

highend napisał/a:
a da radę to zrobić pod wtyk Type2 i ładować ze słupków? :)

Oczywiście przecież schemat już publikowałem.
W zależności od poboru prądu wstawiasz odpowiedni rezystor Rpp

Wtyki type2 do słupków też mam :)

Pir-serwis - 2015-12-26, 23:35

Gruby kabel nie jest potrzebny.
Jas-Pik już pisał wcześniej o tym.
Ja wyprowadziłem z sboxa na tył 16mm2.
Z typ2 korzystam już dwa lata.
Cztery ładowarki w ramce sprzedam za 800zł.
Można używać zamiennie do Saxo/Berlingo.

ev-drive.eu - 2015-12-27, 08:31

Wszystkie elementy ze schematu zmieściłem we wtyczce Type 2 i do samochodu idzie kabel 5x2.5mm2 , ładowałem się z RWE mocą ok. 7kW i jest ok.
highend - 2015-12-27, 12:40

Na pewno wiecie, że ja się nie znam na elektronice i lutowaniu.. co najwyżej mogę sobie kabelki lutować zwykłą transformatorówką ;) Potrzebowałbym gotowca. Do Berlingo.
Chyba, że macie też pomysł na Leafa jak ominąć pokładową słabą 3.3kW ładowarkę i pocisnąć mu konkretnie aby się ładował też w 2 godziny.
Ewentualnie (ale to musiałbym zgłębić temat) - czy dałoby się wyrwać ładowarkę 6.6kW z nowszego leafa (może być z rozbitka) i jakoś dorobić do mojego. Zawsze to 2x szybciej, czyli ładowanie do pełna jakieś 3h max.

Najlepiej aby można było ładować się z gniazda siłowego oraz ew. gniazda Type 2.
I wtedy mogę jeździć po świecie nie tylko Leafem, ale i Berlingiem.

A najlepiej to kupić ZOE i święty spokój z ładowarkami ;) No albo Teslę, ale to już ogromny skok cenowy. Tak jakby Nissan nie mógł zrobić ładowarki pokładowej 11kW jak Tesla ehh...

z_power - 2015-12-27, 12:53

Da się: http://www.upgrademyleaf.com/

Trzeba nieco zmienić schemat aby dodatkowe ładowarki były zasilane z osobnych faz; porządna 3kW ładowarka to ~1500 zł.

jas_pik - 2015-12-27, 13:38

highend napisał/a:
Na pewno wiecie, że ja się nie znam na elektronice i lutowaniu.. co najwyżej mogę sobie kabelki lutować zwykłą transformatorówką ;) Potrzebowałbym gotowca. Do Berlingo. Najlepiej aby można było ładować się z gniazda siłowego oraz ew. gniazda Type 2.
I wtedy mogę jeździć po świecie nie tylko Leafem, ale i Berlingiem.

Ładowarkę sprzeda Ci Paweł
Pir-serwis napisał/a:
Ja wyprowadziłem z sboxa na tył 16mm2.
Z typ2 korzystam już dwa lata.
Cztery ładowarki w ramce sprzedam za 800zł.
Można używać zamiennie do Saxo/Berlingo.

Jak ładnie poprosisz to i wtyczkę type2 zamontuje do tej ładowarki :-D

highend - 2015-12-27, 14:03

z_power napisał/a:
Da się: http://www.upgrademyleaf.com/

Trzeba nieco zmienić schemat aby dodatkowe ładowarki były zasilane z osobnych faz; porządna 3kW ładowarka to ~1500 zł.

dzięki za linka :)

przestudiowałem i dla europejczyka najsensowniejsze to instalacja ładowarki 22kW:
BRUSA NLG664 22kW zasilanej przez 3 fazy, a więc to co u nas jest powszechne, a u nich rzadko się spotyka ;)

ładowanie Leafa od 0 do 80% - 45 minut, i po co komu CHAdeMO? ;)
fakt, że taka ładowarka kosztuje $6000 na teraz ehhh ;)

highend - 2016-01-07, 13:58

Przepraszam był temat o Webasto, ale pytanie mam takie - poskładane auto do kupy, a webasto się nie włącza (prąd dochodzi), sprawdzane kilka webasto... gdzie szukać problemu? Auto to berlingo, ale to to samo co 106.... thx :)
jas_pik - 2016-01-07, 14:16

Sprawdź schematy czy masz wszędzie prąd i czy dźwignia zamyka styki uruchamiające
Poniżej wsytawiam schematy bo stare pliki wygasły
106

oraz Partner

highend - 2016-01-07, 14:33

dzięki, będziem szukać :)
Mateusz - 2016-01-17, 07:54

Ostatnio mamy mrozy do -13C i pojawila sie w saxo taka usterka, ze pompa wody nie wylacza sie po wyjeciu kluczyka ze stacyjki. Pomaga kilkukrotne wlaczenie i wylaczenie zaplonu. Czy ktos sie spotkal z tym wczesniej?
gienek333 - 2016-01-17, 10:09

To może być normalne, ponieważ trzeba schłodzić kocioł. Zostaw na jakiś czas i zobacz czy sama się nie wyłączy.
jas_pik - 2016-01-17, 11:22

Mateusz napisał/a:
Ostatnio mamy mrozy do -13C i pojawila sie w saxo taka usterka, ze pompa wody nie wylacza sie po wyjeciu kluczyka ze stacyjki. Pomaga kilkukrotne wlaczenie i wylaczenie zaplonu. Czy ktos sie spotkal z tym wczesniej?

Tak właśnie powinna działać - do czasu wypalenia paliwa które znajduje się w webasto oraz obniżenia temperatury cieczy.
Dlatego warto zrobić dodatkowy wyłącznik w szeregu do wyłączania webasto.
Można wyłączyć webasto wcześniej - około 3 minut przed dojazdem do celu - wciąż pracująca pompa będzie pompować ciepła wodę i będzie ciepło a i zaoszczędzimy na paliwie.
Ja już po raz drugi tej zimy tankowałem.
PS. Mam na sprzedaż 2 zapasowe wyłączniki dwustabilne od Peugeota 106 - oryginalne

Pir-serwis - 2016-01-17, 13:17

Wyłacznik mnie by się przydał.
Ale to na żywo. :)
Mnie też paliwo poszło, jakoś szybko.
Wczoraj weszło ponad 9l to ile ma ten bak w końcu-nie 8?
W sumie z dolotem to by pasowało.
Miałem jutro jechać nim do Wawy ale mam kłopot z szybą, więc odpuszczam do czasu wymiany.
A jak startuje pompa paliwa? Na tym schemacie nie ma przewodów ani pompki?
Do webasto dochodzi zasilanie i zapewne plus start, oraz plus do pompki-zgadza się?
Bo mam jedno ale zima, nic się nie dzieje po włączeniu, nie wiem od czego zacząć, padło ot tak.

jas_pik - 2016-01-17, 13:49

Mój bład - zle opisałem schemat - Nr 1726 to pompa paliwa a nie wody obiegowej webasto. Pompa obiegowa wody webasto jest zintegrowana w tym schemacie jako 1725.
A przycisk wygląda mniej więcej tak jak na zdjęciu.
Wraz ze złączem z kabelkami

U mnie wchodzi 7 litrów do pierwszego odbicia z dystrybutora ( gdy zapaliła się kontrolka braku paliwa i webasto nie chce startować)

Mateusz - 2016-01-17, 16:33

Nie zrozumielismy :)
To ze webasto chodzi po zgaszeniu to normalne.
U mnie pompa wody chlodzaca baterie/silnik chodzi po zgaszeniu.
Na innym forum poradzili zeby zrobic reset (bezpiecznik i bateria 12v).

jas_pik - 2016-01-17, 16:44

Mateusz napisał/a:

U mnie pompa wody chlodzaca baterie/silnik chodzi po zgaszeniu.
Na innym forum poradzili zeby zrobic reset (bezpiecznik i bateria 12v).

No niejasno to napisałeś.
Tak jeśli jest to błąd programowy co się może zdarzać to konieczny jest reset. Reset wykonujemy w sposób następujący .
1. Odłączamy bezpiecznik aku trakcyjnych
2. Dopiero wtedy odłączamy zacisk minusowy akumulatora pokładowego 12V
3. Odczekujemy co najmniej 30 sekund
4. Podłączamy minus aku pokładowego 12V
5. Włączamy bezpiecznik aku trakcyjnych
Kolejność jest bardzo ważna - zamiana kolejności może doprowadzić do uszkodzenia Sagemboxa

Odkryłem że częstą przyczyną powstania tego błędu może być albo za niskie napięcie akumulatora pokładowego ( poniżej 11 V) lub zły styk klem tego akumulatora, warto je przeczyścić i zapobiegawczo przesmarować wazeliną oraz dobrze dokręcić .

rzepon - 2016-01-18, 10:28

Pompka chłodzenia działa jak aku 12v jest w złym stanie i nie zależnie od czegokolwiek działa przetwornica DC/DC i razem z nią pompka by doładować aku 12V , wystarczy zmierzyć napięcie na akumulatorze jeśli jest wyższe niż 13v to od razu wiadomo że przetwornica pracuje. Lepiej zawczasu wymienić aku 12v na sprawny by przetwornica się nie spaliła od nadmiernego obciążenia.
Wankel - 2016-01-21, 17:10

Witam,
panowie co myślicie o wymianie akumulatora kwasowego potrzeb własnych 12V ~40Ah na dwa litowe 12V 10Ah w P106 ?
Mam dwie sztuki, ale zastanawiam się jak zareaguje układ na taką podmianę.
Aku Li:
http://files.voelkner.de/...10_AH_B_BMS.pdf

1) Pojemność jest o połowę mniejsza, ale jak mam zamontowane LEDy do jazdy dziennej, to pobór prądu na oświetlenie nie jest już tak duży (zamiast ~130 W pobierają z 10W). Najwyżej ładowarka DC/DC szybciej/częściej się załączy.
2) Teraz temat napięć - aku mają płytki z BMSami, ale w zasadzie nie ma do nich dobrego dostępu z zewnątrz. Czy pokładowa ładowarka DC/DC ich nie uszkodzi ?
W charakterystyce produktu piszą, że napięcie ładowania może wynosić 14,6 V +/- 0,1 V.
Tryb ładowania CC/CV. Standardowy prąd ładowania 2 A.

jas_pik - 2016-01-21, 18:05

Trudno powiedzieć czy będzie prawidłowo ładowany nie spotkałem nikogo kto by to zrobił i się pochwalił.
Oryginalny akumulator Pb miał pojemność 32 Ah czyli takie dwa które zakładasz bez problemu wytrzymają.
Dane konwertera ( przetwornicy napięcia 120 V ->12 V ) są następujące:
- elektronika sprawdza napięcie akumulatora pokładowego co 30 minut , jeśli jego napięcie spadnie poniżej 10,5 V rozpoczyna się proces ładowania do uzyskania napięcia 14,1- 14,5 V
- moc 1000 W
- napięcie ładowania 14,1 V ( zależny od temperatury max 14,5 V )
- maksymalny prąd ładowania 70 A

PS. Znalazłem jednak kilku Francuzów którzy z powodzeniem zastosowali zestaw 4S o pojemnościach około 10 Ah i działa bez problemu :mrgreen:
Wg mnie minimalna pojemność takiego akumulatora musi wystarczyć na co najmniej 30 minut pracy urządzeń pokładowych takich jak oświetlenie/ pompa płynu chłodzącego, wspomagania kierownicy i wspomagania hamulców

Wankel - 2016-02-03, 10:57

Dzięki. Poeksperymentuję jak się zrobi cieplej, ale czuję że dla tak małego zestawu aku należałoby chociaż wspomaganie kierownicy zastąpić układem bez pompy.
jas_pik - 2016-02-03, 11:25

Wankel napisał/a:
należałoby chociaż wspomaganie kierownicy zastąpić układem bez pompy.

Rzeczywiście wyłączenie pompy wspomagania na stałe bez zmiany układu powoduje bardzo ciężkie kierowanie w szczególności w mieście.
Można znacznie ułatwić sobie to kręcenie dokonując chociażby dobrego przesmarowania ( oczywiście smarem litowym) elementów odpowiedzialnych za opory - w szczególności łożysko kolumn McPersona.

Mateusz - 2016-02-03, 11:49

Da sie to lozysko jakos przesmarowac bez rozbierania mcpersona?
Carcik - 2016-02-03, 11:59

Można by zastosować układzik który by odłączał zasilanie tej pompy powyżej 30km/h. Przy tej prędkości jazda samochodem z uszkodzoną pompą jest już lekka. Jest już zbędna i lekko się kreci. A jak sie zwolni poniżej 30km/h (skrzyżowanie/parking) to się załącza.

Oszczędność prądu. Mając 12kWh te kilka set W to jest jednak jakiś udział. Niech da to 1-1,5km zasięgu to już chyba jest to opłacalne.

jas_pik - 2016-02-03, 12:38

Mateusz napisał/a:
Da sie to lozysko jakos przesmarowac bez rozbierania mcpersona?

Niestety trochę trzeba rozebrać ( ja osobiście tego nie robiłem w obecnym) ale robiłem to kiedyś w 205-ce.
Około 1 h roboty na pierwszą, druga pójdzie znacznie szybciej
Można nawet wymienić - to koszt rzędu 50 zł za całość na stronę - przy samochodach w wieku ponad 10 lat zawsze polecam.

Możesz sprawdzić czy trzeba - podnieś cały przód i sprawdź z odłączonym wspomaganiem - po wyjęciu przekaźnika. Najprostszy sposób podawałem - zrobić przełącznik przy kierownicy odłączający napięcie na ten przekaźnik.

highend - 2016-02-03, 19:01

jeśli nie chcecie pompy wspomagania (hałasuje, zjada prąd)
to odłączyć oraz wymienić maglownicę (przekładnie kierowniczą) na wersję bez wzpomagania.
I tyle :)

Pir-serwis - 2016-03-08, 21:45

Ostatnio miałem objaw taki, że auto się jąka, podczas jazdy tak jakby pedał gazu przerywał.
A,że pogoda kiepska to nie było jak zajrzeć, a auto przestało praktycznie jeździć. Mimo tego na leżąco..udało się. Winą okazało się było nadpalenie metalowego prowadzenia szczotek. Klinowały się i nie przesuwały. Przemycie wirnika spirytusem, przeszlifowanie elementów, i problem z głowy. Warto za wczasu zajrzeć by nie uszkodzić szczotkotrzymacza, wypala się bo plastikowy, oraz może dojść do uszkodzenia działek komutatora.

Mateusz - 2016-03-10, 13:15

A ja mam pytanie z innej beczki a mianowicie o technike jazdy.
Piszcie jak jezdzicie, na zielonym...jak czesto na zoltym/czerwonym i jak dlugo.
Np chodzi mi o to czy pod gorke mozna go cisnac na czerwonym i czy nie odbije sie to negatywnie na silniku/bateriach.
Jakie jest wasze zdanie, spostrzezenia/doswiadczenia.

Ja jezdze prawie dwa lata na zielonym, zadko na zoltym. Auto sie nie psuje ale jestem zawalidroga gdy jade pod gorke :/

Pir-serwis - 2016-03-10, 20:25

Ja przejechalem 7tyś.km w osiem mcy.
Jazdy sporadyczne. Jeżdzę przeważnie na połowie zielonego, głównie na zielonym, jak czasem chce poszarżować na światłach to ruszam na czerwonym.
Pod górę jak się da rozpędzić do 70-80 to jadąc na zielonym na końcu jest koło 50ciu. Bez rozpędu to masakra jak ktoś jedzie z tyłu.
Staram się nie forsować baterii.

Mateusz - 2016-03-11, 12:50

Na Norweskim forum mowia ze ostra jazda moze odbic sie glownie na silniku. Ze on niby nie jest przystosowany do takich pradow.
Zielone, prad od 0 do 100A
Zolty od 100 do 150A
Czerwony 150-200A.

Mowia ze ostra jazda moze przypalic silnik...albo zaszkodzic slabszym bateriom.
Szkoda ze ten silnik jest taki slaby a auto ciezkie bo pod gorki jest obciach jezdzic...ja jade 30 pod ostra gore a inne auta chcialy by 50-60kmh...

Mam tez Thinka i on jest duzo mocniejszy. Ma ok 10 koni wiecej i jest lzejszy pewnie o 100kg.

Pir-serwis - 2016-03-11, 18:55

Z moich obserwacji po Evlite zielony 100, pom.200, czerwony 235A. Moc do 29 kW.

Jechalem P106 na litowych i odejście było dużo lepsze.
Zapewne masa minus 60kg i moc dochodząca do 37kW.
:)

jas_pik - 2016-07-14, 21:12

Nowy trick dotyczący pompy podciśnienia.
Nie musi pracawować i pobierać prądu przez całe 30 sekund.
Czas pracy pompy (30 sekund) zależny jest od układu RC a nie jak wszyscy do tej pory sadzili od jakości (podciśnienia) , tak naprawdę sprawna pompa uzyskuje właściwą wartość podciśnienia już po 3 - 4 sekundach pracy, a dalsza praca silnika pompy jest zależna od parametrów R i C.
Elementy te sa zainstalowane na płytce drukowanej po rozłączeniu ( rozpołowieniu) sklejonych części obudowy dostęp do płytki z układem jest prosty - niestety dostęp do kondensatora jest bardzo skomplikowany bo jest przylutowany z drugiej strony tej płytki.
Dużo łatwiej zmienić wartość elementu R .
Oryginalny ma 470 kOhm.
Przy zmianie na około 87 kOhm osiągamy wartość czasu pompowania rzędu 6 sekund - i czas jest wystarczający do osiągnięcia właściwego podciśnienia.
Najłatwiej zmianę osiągnąć poprzez wlutowanie rezystora lub dolutowanie równoległe innego np 100 kOhm.
Czas do powtórnego włączenia ( zazwyczaj 2 minuty) zależy od szczelności układu.
Zdjęcia powiedzą więcej niż moje słowa.

Pir-serwis - 2016-07-16, 21:58

Ciężko to bardzo rozkleić.
Otworzyłem by zobaczyć co w środku jakiś czas temu przy usuwaniu nieszczelności. Ostatecznie dokupiłem kolejny czujnik, można więc się pobawić. Gdy tylko otworzyłem wiedziałem, że czas z tad idzie, myślałem nad dołożenuem zbiornika podciśnuenia i właśnie skróceniu czasu pracy po wykryciu odpowiedniego podciśnienia.
Czas raczej celowo taki by uniknąć częstych załącz/wyłącz.

Carcik - 2016-07-24, 11:19

Trik na zwiększenie szczelności.

Wystarczy zakupić zawór zwrotny do podciśnienia (albo wyszabrować na złomie z każdego spalinowego auta) koszt pewnie kilka złote i wstawić zaraz za pompą, przed trójnikiem.

Zawór ten idealnie odcina podciśnienia w układzie od nieszczelnej pompy, u mnie zastosowanie tego zaworku po 30sek pracy następuje wielogodzinne przerwa, pompka załącza się dopiero po naciśnięciu pedału hamulca. Pełna szczelność układu nawet na drugi dzień. Wcześniej miałem góra 5-6sek przerwy w pracy pompy.

Przeróbka ta wraz z trikiem kolegi jas-pik (czas pracy = 5sek) pozwoli wręcz zapomnieć że w naszym aucie istnieje coś takiego jak pompa podciśnienia i że to chodzi.

Kilka sekund pracy i to tylko w trakcie hamowania. Pełna oszczędność pompy i prądu. I więcej błogiej ciszy w naszych autkach :-D

Mateusz - 2016-07-28, 09:05

Świetna robota. O takiej ciszy marzę. Czy ten zawór zamontowales gdzieś u góry pod pokryciu są a?
Chodzi o to czy montaż jest łatwy i szybki. Jeśli możesz to rozwiń bardziej swoją wypowiedź i
ewentualnie dodaj link do przykladowego zaworu. Dzięki

Pir-serwis - 2016-07-29, 13:51

Widać, że mało grzebałeś przy samochodzie. Wąż idzie od wspomagania-taki garnek z pompą hamulcową, za /obok przekładni kierowniczej na dół do trojnika z odnogą do czujnika ciśnienia.
Zdjęcia niewiele dają, najlepiej widać z kanału.

Ja jeśli będę robił pakiety to z szyną i cienką srebrzanką jak pisze Gienek. Jakoś to do mnie bardziej przemawia.
I najlepiej 40-44s by ładować do 4V.

Zawór musi być zaraz przy pompie.
Przewód do trojnika ma tam z 20cm ,przecinasz, wstawiasz i tyle. Możesz dać sterowany bo taki jest w każdym i spiąć razem z pompą.

krawcu - 2016-07-29, 15:05

Wydaje mi się że przy ładowaniu do 4V będzie ciężej balansować taki pakiet gdyż standardowe balansery balansują baterie dopiero po osiągnięciu przez nie maksymalnego napięcia.
Mateusz - 2016-07-30, 08:28

Dzięki, już wszystko wiem. Kupiłem rezystor, szukam zaworu i biorę się do działania. Będzie dobrze:)
Mateusz - 2016-09-24, 09:04

Wyciaglem pompe z czujnikiem. Dostep ciezki, malo miejsca trzeba lezec pod autem. Odkrecilem pompe i czujnik od metalowego uchwytu, potem uchywt i wyjalem calosc. Wlutowalem rezystor i przesmarowalem srodek pompy bo mocno dzwonil.
Cale szczecie zozenie do kupy trwalo 1/4 czasu wyciagniecia. Najlepiej zlozyc to wszystko do kupy, wlozyc na miejsce i dokrecic te 4 sruby na lucz 13 co trzymaja ten uchwyt na miejscu.
Wynik pracy: Pompe dalej slychac, ma duze luzy generalnie w wali ten tlok w obudowe. Przesmarowanie nie pomoglo, no moze jest troszke cichsza.
Natomiast rezystor to strzal w dziesiatke. Pompa chodzi 7 sekund i sie wylacza. Hamulec dziala tak jak wczesniej. Wlacza sie na kolejne 7 sekund po mocniejszym przyhamowaniu.

jas_pik - 2017-01-07, 22:37

Trochę się zapuściłem w moim blogu ale wynikło to z dużej ilości pracy i pewnych zmian.
Dotychczasowy Peugeocik odjechał w siną dal do Czech :)
A na pokładzie zawitał młodszy bo 2001 i biały :)
I co najważniejsze ze znacznie mniejszym przebiegiem.
I coraz lepszymi akumulatorami ( bo znacznie młodszymi)
Trochę był zapuszczony i tych kilka dni wolnego wykorzystałem na poprawienie jego parametrów.
A podstawa na poprawienie zasięgu to poprawa hamulca ręcznego. Poprzedni właściciel miał na nim zasięgi około 30 km ( ekonometr spadał do 20% i samochód nie miał siły jechać)oraz miał problem z rozpędzaniem się nie chciał jechać szybciej niż 70 km na godzinę , okazało się że hamulec ręczny całkowicie nie odpuszczał po zwolnieniu , po przejechaniu 10 km tylne bębny były wręcz gorące. Wystarczyło poluzować linkę.
A teraz po kilku ładowaniach jego zasięg w temperaturach panujących w Warszawie( - 15 stopni) to około 55 km :)
Szykuje mu się kilka nowych niespodzianek zwiększających zasięg, ale o nich będzie więcej jak je już zrobię.
Na razie ze względu na pogodę i konieczność ( oszczędzania) czyli jazdy elektrykiem zakładam mu komplet opon zimowych - a dokładniej całoroczne bo na oryginalnych Michelinach to niestety jest to jazda jak na łyżwach.

jas_pik - 2017-01-12, 08:56

Oryginalna ładowarka Sagem ma nominalną moc 2800 W . Standardowe ustawienia w pojazdach przeznaczonych na rynek francuski miały ustawiony moc ładowarki na nominalna czyli prąd pobierany na 12A.
Za pomocą Lexii można zmienić ustawienia prądu pobieranego przez łądowarke na 10A lub też na 16 A ( w zależności od posiadanej instalacji w miejscu ładowania)
Większość użytkowników ( zazwyczaj pierwotnych) dokonywała zmian na 16A aby przyśpieszyć ładowanie pojazdu.
Niestety ustawianie na 16A powoduje iż ładowarka pracuje z mocą o 30% większa niż nominalna a to powoduje w wyższych temperaturach otoczenia iż ładowarka która nie jest bezpośrednio chłodzona cieczą może się przegrzać.
Jest na to rozwiązanie polegające na dołożeniu dodatkowego wentylatora który wymusi obieg powietrza w Sagembox-ie.
Nie jest to rozwiązanie idealne ale lepsze niż żadne. Połączenie ze złączem 12V z konwertera dc/dc spowoduje że wentylator będzie pracował na okrągło i wymuszał obieg powietrza wewnątrz sagemboxa. Można pokusić się o dołożenie przekaźnika aby włączał wentylator tylko w czasie ładowania, ale chyba lepiej aby pracował bez przerwy bo te komputerowe nie pobierają dużej mocy.
Na zdjęciu

gienek333 - 2017-01-12, 09:33

Do wentylatora można dać włącznik termiczny (np. 40°C).
jas_pik - 2017-01-12, 10:20

Niby można , ale lepiej żeby wentylator pracował cały czas w trakcie ładowania.
Bo uszkodzenia idą lawinowo .
Jednoczesnie wentylator wymusi dodatkowe chłodzenie pozostałych elementów w Sagembox które są chłodzone tylko od dołu wodą.
Chłodzenie SAGEMBOX-a płynem oraz obiegiem powietrza z wentylatora chłodnicy , czy też przewiewu powietrza w czasie jazdy wygląda tak

Przykład z mojej ładowarki na zdjęciu

Ktoś może to naprawić ?
Mam druga w pełni sprawną.
Na razie taki pomysł mam aby użyć je równolegle do zwiększenia prędkości ładowania.
Akumulatory SAFT bez problemu przyjmują prąd 50A ( bo tak jest w Scootlek-ach ) które nie mają chłodzonych akumulatorów a jedynie zabezpieczanie to termistor na obudowie SAFT-a .

PatrykS - 2017-01-12, 20:44

jas_pik napisał/a:
Ktoś może to naprawić ?
Ktoś z pewnością. Czy dobrze rozumiem, że to długo się przegrzewało zanim przestało działać?
jas_pik - 2017-01-12, 21:34

Właśnie zadałem pytanie czy ktoś ma większe doświadczenie w naprawie elektroniki niż ja.
Nie wiem kiedy padło bo zostawiłem samochód na ładowanie , zazwyczaj zostawiam podłączony do zegara aby ładowanie skończyło się tak ok 15 minut przed odjazdem następnego dnia. Ale następnego dnia ze ździewieniem zobaczyłem że naładowało sie tylko z około 20 % do 50 % .
Z informacji od kolegów z Francji dowiedziałem się że często się to zdarza gdy w trakcie ładowania występują wyłączenia prądu a ładowarka ustawiona jest programowo na moc 3,3 kW ( prąd pobierany 16A)

PatrykS - 2017-01-12, 22:19

jas_pik napisał/a:
Mam druga w pełni sprawną.
Jeśli są identyczne to może bardzo ułatwić naprawę - przynajmniej da się odczytać wartości elementów i sprawdzić połączenia na płytce drukowanej. Doświadczenia w naprawie elektroniki za dużego nie mam, ale jak już kiedyś pisałem serwis RTV z prawdziwego zdarzenia powinien się bez problemu uporać z taką naprawą.
gienek333 - 2017-01-12, 22:31

Widziałem kiedyś taką ładowarkę, ale parę lat temu. Ze zdjęć niewiele można ocenić, ale gdybym miał coś napisać, to nie wygląda to groźnie. W urządzeniach dużej mocy daje się układy ładujące kondensatory elektrolityczne (są ładowane przez te zielone rezystory, wartości kilku- kilkudziesięciu omów, nie jest to wartość krytyczna), po osiągnięciu pewnego napięcia załącza się przekaźnik (ten czarny widoczny na zdjęciu), który zwiera rezystory i kondensatory są zasilane z mostka. W przypadku kiedy przekaźnik "puści" podczas ładowania, oporniki wybuchają. Trzeba wylutować oporniki, płytki umyć izopropanolem (alkoholem izopropylowym), wszystko czarne co zostanie wyskrobać (skalpelem, gwoździem, nawet jak trzeba zrobić dziury w płytce). Wlutować jakieś zbliżone (albo takie same rezystory, lepiej cementowe niż lakierowane-chodzi o palność). Ładowarkę można uruchamiać przez starą kuchenkę elektryczną (taki rezystor dużej mocy) i jest mniej wybuchowo.
jas_pik - 2017-01-12, 22:40

Chyba udało mi się zdobyć schematy :)
Ale lutowac to się nigdy nie nauczyłem :roll:

gienek333 - 2017-01-12, 22:59

Nigdy nie jest za późno ;) . "Lepiej późno niż później".
jas_pik - 2017-01-27, 00:28

Pozwoliłem sobie przygotować projekt - usprawnienie systemu chłodzenia w naszych P106/Saxo.
Przeróbka polegq na dodaniu bypasa oraz dwóch zaworów trójdrożnych w celu wyłączenia chłodzenia akumulatorów w czasie jazdy.
Można oczywiście zastosować elektrozawory które bedła puszczały obieg na akumulatory wyłącznie w czasie ładowania,

EDIT - poprawiony rysunek ( jeden zawór trójdrożny oraz trójnik)

vwir - 2017-01-27, 07:53

Nie daje się dwóch zaworów trójdrożnych, bo wtedy obwód baterii odciąłbyś od zbiorniczka wyrównawczego i przy wzroście temperatury wzrosłoby ciśnienie w okładzie i coś by nie wytrzymało i pękło. Wystarczy jeden zawór, na zasileniu. Na powrocie zwykły trójnik. I tak już woda nie popłynie, bo nie będzie obwodu.
Pir-serwis - 2017-01-27, 12:51

Z rzeczy, które należy zrobić to przyklejenie nakrętek, podkładek do karoserii te, które trzymają pakiet od strony wewnętrznej (tylni).
Nie wiem czego nie zgrzali ich do obudowy. Na dodatek klucz 18!

Odkrecanie wiecznie kłopotliwe, trzeba trzymać , kombinować, w pojedynkę kłopotliwe.
Przykleiłem parę dni temu ( klej do szyb samochodowych, minus-że ciężko to zrobić bo głęboko a konsystencja nie zezwala, łatwo ubrudzić śrubę..), wczoraj ściągałem pakiet już w pojedynkę i super.
Czas 2.2h z naprawą. Co raz lepiej :)

Co do darmowego wychładzania zimą baterii, myślałem o zaworze trójdrożnym (pralki AMICa, zawór aqua spray) i montażu w obiegu chłodnicy.

Co do ładowania bez pompy (potrzeba ładowanaia gdy dziura w układzie) to po przegrzaniu załącza się wentylator dmuchawy (pomimo,iż nie ma zapewne temp.odpowiedniej płynu) a potem po pewnym czasie wyłacza się sagembox. Udaje się zwykle godzinę ładować przy obecnych temperaturach.
Potem reset, gdyż już kolejne ładowanie nie nastąpi.

jas_pik - 2017-01-27, 20:39

Taki zawór ?

Jakie on ma sterowanie 230 V czy 12 V ?

gienek333 - 2017-01-27, 23:01

230V i działa termicznie. Można to czerwone rozebrać i zobaczyć co jest w środku.
Pir-serwis - 2017-01-28, 02:19

Otwiera po podaniu 230v.
Czas otwarcia ze dwie minuty.
Minus, że one padają i w aucie wtedy byłby problem, zależy od konfiguracji umiejscowienia.
Siłownik ma wymiary 6*6*12mm może.
Ogrzewa go coś Ala rezystor pastylkowy, rośnie ciśnienie i wypycha iglice.
Zacina się mechanicznie jak i wybucha element grzewczy. Wymienilem ich kilka w pralkach.

Carcik - 2017-01-28, 07:04

Pir-serwis napisał/a:
Z rzeczy, które należy zrobić to przyklejenie nakrętek, podkładek do karoserii te, które trzymają pakiet od strony wewnętrznej (tylni).

Spróbuj zamienić miejscami śrubę z nakrętką Tak żeby śruba w dół wystawała a kręcisz z kanału nakrętką. Jest wygodniej.
W moim Saxo o Ciebie tak było i chwile się głowiłem jak tą nakrętkę trzymać aż zamieniłem je miejscami i jest lepiej. W sumie 3 śruby o strony zderzaka są tak zrobione.
Teraz chyba wykonam podnośnik ddo baterii tak żeby pasował do kanału i umożliwiał łatwe uniesienie baterii. Moja waży tylko 60kg a i tak jest mi ciężko a co dopiero oryginał ze 180kg.

jas_pik - 2017-01-28, 13:17

Carcik napisał/a:

Spróbuj zamienić miejscami śrubę z nakrętką Tak żeby śruba w dół wystawała a kręcisz z kanału nakrętką. Jest wygodniej.

Tak właśnie jest fabrycznie .
Tylko że śruba nie jest zablokowana od góry i trzeba ją trzymać od góry ( zdejmując w bagażniku plastikowe zaślepki) , nie dość że trzeba mieć klucz nasadkowy z przedłużka to do tego jest w kretyńskim rozmiarze 18 .

gienek333 - 2017-01-28, 20:05

W francuskich, M10 to 18, albo 16, M6-11. W PRL M8 to 14, dzisiaj 13, ale w japończykach 12, no i jeszcze są calowe (np. Melex).
jas_pik - 2017-02-10, 19:23

Zachowanie się akumulatorów Pb a NiCd w samochodzie elektrycznym

jas_pik - 2017-09-26, 23:38

Witam ponownie.
teraz temat wymiany oleju w skrzyni przkładniowej.
Warto to robić częsciej niż zalecany przebieg 40 kkm .
Na zdjęciu poniżej widać ilość zebranych opiłków na magnesie korka spustowego po przebiegu 20 kkm

A tu po przebiegu około 10 000 km

Uważam że warto to robić nawet po przebiegu mniejszym ale co roku
Na jedo naepłnienie idzie dokładnie 500 ml oleju przekładniowego .
Można też dolać około 10 % jakiegoś uszlachetniacza. Przkładnia zrobi się znacznie cichsza .
W szczególności słychać głośne działanie przekąłdni jak się powoli jedzie na biegu wstecznym.
Nie robiłem szczegółowych badań ale IMHO warto .
A jak naprościej wlać ?
Pokazuję na zdjęciach - najłatwiej i najszybciej. Warto odmierzyć wcześniej ilość bo jeśli wlejemy więcej niż 500 ml będzie się przelewać korkiem wlewowym

jas_pik - 2017-10-10, 22:48

Zaczyna się robić coraz chłodniej - akumulatory nie są już tak wydajne jak w lecie.
Przypominam - radze - trzeba ograniczyć wychładzanie akumulatorów .
Czyli albo karton albo tak jak ja to robię - mała wycieraczka z tylnego rzędu pomiędzy wentylatorem a chłodnica warto sprawdzić czy wentylator się kręci bez problemu .
I to naprawdę pomaga.
Pewnie w tych nowszych też trzeba coś takiego robić - ale jeszcze nikt się nie przyznaje :)

jas_pik - 2017-10-29, 17:57

Już kiedyś wspominałem o programie do edycji ustawień parametrów Sagembox-a ( dotyczy to zarówno Berlingo jak i Saxo/Peugeota)
program nazywa się Diagvel , odostepniłem go na moim chomiku do pobrania
Aby móc się połaczyć z Sagembox-em potrzebujemy taniego kabelka nazywanego RS232-Kline ( dostepny na portalach aukcyjnych ) , laptopa ( starego bo posiadającego gniazdo RS232 oraz dowolną wersję DOS-a).
Raczej nie zadziała nam na żadnym nowym z emeulacja DOS-a.
Po uruchomieniu programu należy wybrać predkość trnasmisji 9600 bit/s , bo nie najdziemy takiego jakiego wymaga program 10400 bit/s
Rozpoczynamy edycję pliku EPROM ( rozszerzenie UCE)
Co możemy zmienić :
Pojemność ogniw

Kod:
@77  $5A  ; 119 NCM         CAPA_NOM_BATT           090d   1Ah       90Ah

Start wyświetlania światła hamowania
Kod:
@33  $C7  ; 51 IFSTP        IFREIN_FEUX_STOP        199d   0,85A   -169,1A (S4)

Napięcie ładowania oraz współczynnik temperaturowy
Kod:
@52  $A3  ; 82 UCN          TENSION_REGULATION      163d (V*100)/NEL 163V   
@53  $C4  ; 83 LCN1         COEFF_UCN_T°bat<TCN     196d 0,01V/°C (-0,6*NEL)/100 
@54  $E2  ; 84 LCN2         COEFF_UCN_T°bat>TCN     226d 0,01V/°C (-0,3*NEL)/100

Autodischarge ogniw w zależności od temperatury
Kod:
@69  $5A  ; 105 KAD         AUTO_DCHG_PER1          090d   1%        90% 
@6A  $03  ; 106 LAD11       AUTO_DECHG_COEFF11      003d 0,1  0,3Ah/j(<20°C)
@6B  $03  ; 107 LAD12       AUTO_DECHG_COEFF12      003d 0,1  0,3Ah/j(20a30°C)
@6C  $08  ; 108 LAD13       AUTO_DECHG_COEFF13      008d 0,1  0,8Ah/j(>30°C)
@6D  $0F  ; 109 LAD14       AUTO_DECHG_COEFF14      015d 0,1  1,5Ah/j(>40°C)
@6E  $03  ; 110 LAD21       AUTO_DECHG_COEFF21      003d 0,1  0,3Ah/j(<20°C)
@6F  $0B  ; 111 LAD22       AUTO_DECHG_COEFF22      011d 0,1  1,1Ah/j(20a30°C)
@70  $21  ; 112 LAD23       AUTO_DECHG_COEFF23      033d 0,1  3,3Ah/j(>30°C)
@71  $64  ; 113 LAD24       AUTO_DECHG_COEFF24      100d 0,1   10Ah/j(>40°C)

Napięcie włączenia NAŁADUJ oraz ECO
Kod:
@42  $69  ; 66 UL1/UKX      TENSION_LIM_ZONE1       105d (V*100)/NEL 105V
@43  $5F  ; 67 UL10         TENSION_LIM_ZONE10      095d (V*100)/NEL 95V   

Czas ładowania fazy drugiej ( zminiejszony prąd)
Kod:
@4C  $6D  ; 76 DCXH         TPS_CHARGE_INTERDITE    109d   64s       6976s

Prąd balansowania
Kod:
@57  $32  ; 87 JCNL         COURANT_SCGH            050d   0,1A      5,0A

Temperatury maksymalne ogniw ( właczenie chłodzenia wzmocnione) oraz wyłaczenie ładowania po przekroczeniu temperatury
Kod:
@44  $70  ; 68 TLB1         TMP_SEUIL_INF_LIM_BATT  112d   64+t      48°C   
@45  $75  ; 69 TLB2         TMP_SEUIL_SUP_LIM_BATT  117d   64+t      53°C 

jas_pik - 2017-10-30, 17:24

Mam nadzieję że już wszyscy uzykownicy sarych PSA ( także tych przekonwertowanych na Lit) używaja aplikacji Checkelec ?
Wraz ze Stefanem z Francji dalej rozwijamy ta aplikację i lad dzień ukaże się wersja 2.0 z możliwością odczytu i kasowania błędów oraz kasowania lampki dolej wody .

Edit:
Jak przetłumaczyć słowo 'chopper"

drgrin - 2017-10-30, 21:56

jas_pik napisał/a:

Jak przetłumaczyć słowo 'chopper"

przekształtnik impulsowy.

jas_pik - 2017-10-30, 22:14

Potrzebuję jedno słowo - nie może być za długie żeby było czytelne na ekranie smartfona .
Pewnie zostawię chopper
Bo potrzbuję przetłumaczyć takie teksty :
Kod:

current breaker   bezpiecznik prądowy ?
drive current chopper kontroler prądowy jazdy ?
brake current chopper kontroler regeneracji ?
Water deficiency ubytek wody ?
Over-current when the switch is closed Przeciążenie prądowe przy zamknietym włączniku ?

jas_pik - 2017-11-08, 22:21

Prace nad softem "Checkelec" wciaż trwają
Nowa wersja - lada dzień - z odczytem błedów naszych pojazdów PSA.
Dzięki rozgryzieniu niektórych kodów błędów łatwo będzie nam naprawiać samochody - nawet gdy żadna kontrolka nie pokazuje błędu - bo aplikacja pokaże także błędy sporadyczne .

Panaceum - 2017-11-08, 23:55

jas_pik, proponuję:
1. current breaker bezpiecznik prądowy ? Nazwij current master, albo current regulator
2.drive current chopper kontroler/ prądowy jazdy...drive master, drive regulator, drive assistant
3. brake current chopper kontroler regeneracji ? proponuję: kontroler hamowania, braking assistant
3. bezpiecznik=FUSE

jas_pik - 2017-11-09, 00:07

Robimy rożne wersje językowe , one się zmieniają w zależności od języka interface smartfonu - standardowo wersje językowe to francuski/polski i angielski. Dlatego nie chciałem mieszać za bardzo języków a z drugiej strony opisy też nie mogą być zbyt długie.
To nie jest tłumaczenie z PL na EN. Pytałem się o polskie odpowiedniki angielskich nazw bo łatwiej mi było przetłumaczyć z FR na EN.
Problemem było to że jedyna dokumentację błędów miałem w dokumentacji technicznej do bardzo starego urządzenia diagnostycznego PSA Diag2000. A w latach 90-tych Francuzi używali bardzo specyficznego języka technicznego.
Samo kodowanie w aplikacji zrobił Stefan - główny twórca aplikacji - moja działka to część związana z błędami - EVlite podawał tylko numer niektórych błędów.
Jak nic złego się nie wydarzy to wersja 2.0 powinna być dostępna w sklepie Google w przyszłym tygodniu.
Posiadaczom obecnej wersji uaktualni się automatycznie po połączeniu z netem.

Panaceum - 2017-11-09, 00:27

Przepraszam, nie wiedziałem w którą stronę chcesz tłumaczyć. Postaram się coś sensownego podpowiedzieć.
jas_pik - 2017-11-09, 20:55

Przy braku błędów kolor zielony na ekranie

PS. Dopiero Paweł (Pir-serwis) zauważył babola - zamiast temperatura przetłumaczyłem teperatura

wodnik7 - 2017-11-10, 07:29

a plyn "chladzacy" zamiast "chlodzacy" ?:)
jas_pik - 2017-11-10, 11:25

Pewnie uda się usunąć w wersji 2.1 .
Najważniejsze już jest i działa :
Checkelec V2.0
Najważniejsze funkcje
Odczytywanie i usuwanie usterek
Wymazanie wody (po uruchomieniu ładowania konserwacyjnego)
Zachowanie wyświetlania wykresu podczas obracania ekranu lub zmiany menu
Biorąc pod uwagę wersję Autodiag do wyświetlania napięcia własciwego napięcie pakietu akumulatorów WN
Korekta bieżącej wartości napięcia podczas ładowania
Poprawiona komunikacja (mniejsza utrata komunikacji, szybsze ponowne łączenie)
Naprawiono błędy wyświetlania w starszych wersjach Androida
Naprawiono różne błędy (mniej awarii!)
Dodanie języka duńskiego (Podziękowania dla Kaspera S. Meiera za tłumaczenie)
Dodano język portugalski (Podziękowania dla Luke Lectric za tłumaczenie)

Aby odczytać usterki, przejdź do nowego menu "Usterki". Aby je wyczyścić, przesuń ekran na bok:

Pir-serwis - 2017-11-10, 21:24

Bardzo ciekawe.
A jak mieć cały wykres ładowania od wpięcia?
Gdzie to się zapisuje?
Chyba sprawię sobie ten interfejs.
:)

Choć wiadomo, że najważniejsze prace zrobione przez Ciebie (znajomych).
Dziękuję..my..

jas_pik - 2017-11-10, 22:12

Na razie wykres można sobie zapisać wyłącznie jako zrzut z ekranu.
W następnych wersjach powinno się udać w formie tabeli :)
Najważniejsze mamy pełną diagnostykę systemu za śmieszne pieniądze i ciągły podgląd na parametry prądu i napięcia.
Nie trzeba stosować drogich urządzeń do pomiaru prądu i napięcia bo informacje są w wersji cyfrowej dostępne w Sagemboxie.
Pozostaje nam rozgryzienie oprogramowania DiagVel i pełnej komunikacji z softem Sagembox-a ( chociaż to jest dużo trudniejsze bo działamy w DOS-ie) .
Ale łatwo będzie zaadoptować dowolne akumulatory litowe ( nawet z Tesli) i nie będzie dla nas ryzykowna regeneracja .

jas_pik - 2017-11-11, 18:02

Pozwoliłem sobie przygotować schemat nowego sterowania Webasto w naszych PSA.
Jako odbiornik sygnału może być nawet najtańszy dzwonek bezprzewodowy :)

jas_pik - 2017-11-12, 19:12

Jeśli w Saxo/P106 słychać stuki przy przyśpieszaniu/zwalnianiu oraz przy puszczeniu pedału gazu i nie są to problemy z zawieszeniem trzeba koniecznie sprawdzić czy nie jest to dolny wieszak silnika.

Pir-serwis - 2017-12-07, 07:38

Pytanie do znawców: gdzie znaleźć złącze OBD w starej wersji Peugeota, jeśli istnieje?
jas_pik - 2017-12-07, 08:56

Pierwsza serja Peugeotów miała gniazdo diagnostyczne umijscowione w komorze silnika w formie takiej małej zielonej wtyczki lub czasami gniazda z boku małej skrzynki bezpieczników mocowanych do górnej trójki - zazwyczaj z 3 złaczami

Żeby połączyć się z ELM-em musisz zrobić mały kross do pinów
masa - pin 5
+12V pin 16
K-line pin 7

Pir-serwis - 2017-12-07, 17:00

Wtyczke z jednym pinem znalazlem za schowkiem/kieszenią prawą, wpięta jak na rysunku tylko by nie latała. Jesli to "k" to mozna juz odczytać. Przedzwonie czy wchodzi na odpowiedni pun do kalkulatora, jeśli tak to zobaczymy czy coś da się odczytać. :)
Pir-serwis - 2017-12-07, 21:55

Dla informacji czytających, udało mi się połączyć ale raz przez ten pin pojedynczy za schowkiem. Kolejne próby nie wychodziły. Kiedy indziej potestuję.
Najpierw priorytet zrobić ładowanie. Bez tego ani rusz..

sshoney - 2017-12-08, 21:57

Witam ponownie, użytkownikom Citroena Saxo Electrique chciałbym opisać dość ciekawy przypadek techniczny z jakim spotkałem się ostatnio podczas eksploatacji tego samochodu, z którego bądź co bądź jestem bardzo, bardzo zadowolony. Otóż po zapaleniu się, po ok 3 tys. km jazdy, pomarańczowej kontrolki serwisu wodnego i uzupełnieniu akumulatorów wodą demineralizowaną jeździłem z zapaloną tą kontrolką w oczekiwaniu na uprzejmość Kolegi Pir-serwisa polegającą na skasowaniu tego błędu. Po którymś nocnym ładowaniu zauważyłem na wyświetlaczu cyfrowego zewnętrznego licznika pobranej energii, że ładowanie zakończyło się na prądzie 13,8 A co mnie zaniepokoiło bo zawsze kończyło się na ok. 5,6 A lub 70 mA. Po odłączeniu wtyku ładowania od Saxo nie powiodła się próba uruchomienia samochodu :shock: :oops: . Dodatkowo oprócz kontrolki serwisu wodnego zapaliła się pomarańczowa kontrolka błędu elektryki /dioda z błyskawicą/. Stycznik nie załączał i nie gasła czerwona kontrolka STOP. Naładowanie pokazywało 90%. Po ponownym podłączeniu wtyku ładowania 230 V Saxo nie reagował i w ogóle nie podejmował ładowania sieciowego. No to pomyślałem - "pozamiatane" i koniec tej radości z posiadania tego samochodu. Po kolejnych nieudanych próbach uruchomienia ot tak "od niechcenia" odłączyłem główny bezpiecznik trakcji w komorze silnika na ok. kilka minut. Po ponownym podłączeniu bezpiecznika i następnie po pierwszym załączeniu stacyjki efekt był niestety ten sam jak poprzednio. Ale już po drugim jej załączeniu ZGASŁY WSZYSTKIE KONTROLKI BŁĘDU, ZADZIAŁAŁ STYCZNIK, SAXO ODPALIŁ I POJECHAŁ. :-D Po kolejnym załączeniu stacyjki zapaliła się ponownie jedynie kontrolka błędu serwisu wodnego. Saxo podjął także ładowanie z sieci 230 V. Nie wiem co to był za błąd gdyż dopiero za ok. tydzień po tym fakcie ściągnąłem i zainstalowałem na swoim smartfonie zmodyfikowaną o błędy aplikację od Kolegi Jas_pika, za udostępnienie której bardzo gorąco Koledze dziękuję. Jak się spotkamy przy okazji nie omieszkam zrewanżować się dobrym trunkiem :kufel :) . Pozdrawiam
rzepon - 2017-12-08, 23:38

Sprawdź czy ci działa pompka obiegu cieczy chłodzącej, to co opisałeś jest typowe kiedy ona się zatrzyma i sagembox się zagrzeje i zadziała zabezpieczenie termiczne, najlepiej wymień na bez szczotkową.
jas_pik - 2017-12-09, 01:31

Aktualna wersja apki kasuje także lampkę serwisu wodnego :mrgreen:
Przy okazji jeśli będziecie coś robić w swoich pojazdach to sprawdźcie za pomocą miernika uniwersalnego czy napięcie pokazywane przez aplikację pookrywa się z napięciem pokazywanym przez aplikację ( jesli będziecie przysyłać dane do mnie to poproszę o wskazania oraz numer wersji Sagembox-a oraz numer wersji kalkulatora) bo być może w niektórych wersjach napięcie może się różnić.
A tak dla przypomnienia - bo nasze pojazdy maja już trochę lat warto co jskiś czas sprawdzić :
- działanie pompki wody ( jednej w saxo) dwóch w Berlingo
- działanie wentylatora silnika
- wyłączanie sie pompy podciśnienia
Oraz za pomocą aplikacji temperatury akumulatorów i silnika