SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

Infrastruktura - Budowa infrastruktury e-ładowania w Polsce

domino - 2016-12-06, 21:52
Temat postu: Budowa infrastruktury e-ładowania w Polsce
W Łodzi PGE ma wybudować sześć stacji ładowania aut na prąd. A już w przyszłym tygodniu pierwszy tego typu obiekt uruchomi w Warszawie słowacka firma Greenway Infrastructure.

http://www.samar.pl/stref...ka?locale=pl_PL

Pierwsza stacja e-ładowania Greenway działa już od dziś!

http://www.samar.pl/__/3/...ml?locale=pl_PL

Słowacka firma Greenway Infrastructure oddała dziś do użytku w Warszawie swoją pierwszą stację ładowania samochodów elektrycznych.

Punkt szybkiego ładowania znajduje się w stołecznej Galerii Mokotów i jest pierwszym spośród planowanych 75 publicznie dostępnych „stacji”, które firma chce uruchomić w Polsce. Mają się one znajdować w pobliżu autostrad i głównych dróg.

Projekt będzie inspiracją dla kolejnych inicjatyw, które przyczynią się do rozwoju transportu elektrycznego w Polsce – powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka.

Od dziś mogą ze stacji ładowania korzystać właściciele następujących modeli: Nissan Leaf, e-NV200, Mitsubishi Outlander oraz i-miev, PSA iON oraz Citroen C-Zero, Renault Zoe, Toyota i-go, VW e-Up! and e-Golf, BMW i3, Kia Soul EV oraz Tesla Model S.

MOTORASTA - 2016-12-06, 22:16

Link mi nie działa, jak wyglądają "słupki" ?
domino - 2016-12-06, 22:25

podaje linki

http://www.samar.pl/stref...ka?locale=pl_PL

http://www.samar.pl/__/3/...ml?locale=pl_PL

http://www.rp.pl/Motoryza...-aut.html/#ap-1

http://motoryzacja.interi...wie,nId,2317888

Tu jest pokazane - link poniżej:

http://www.polsatnews.pl/...-elektrycznych/

We wtorek na terenie warszawskiej Galerii Mokotów uruchomiono pierwszą stację z ogólnopolskiej sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych. W ramach sieci stworzonej przez słowacką firmę Greenway Infrastructure powstanie 75 takich punktów. Uroczystego pierwszego ładowania samochodu w stacji dokonali wiceminister energii Michał Kurtyka i współzałożyciel Greenway Infrastructure Peter Badik.

Stacja na terenie Galerii Mokotów pozwala na jednoczesne ładowanie dwóch samochodów. Jednorazowe ładowanie trwa ok. 30 minut.

Otwarcie stacji to element wdrażania zaprezentowanego przez rząd 20 września 2016r Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce. Obecnie realizowany jest pierwszy etap - infrastruktura zasilania pojazdów elektrycznych.

dsctom - 2016-12-07, 09:21

czy ktoś z WWA może potwierdzić czy stacja jest płatna ?
domino - 2016-12-07, 10:59

Trzeba podjechać i porozmawiać z nimi.

podaje adres do nich w/g KRSu.
http://www.krs-online.com...rs-5168030.html

Greenway Infrastructure Poland Sp. z o.o.
Wały Piastowskie 1/150B
80-855 Gdańsk

Wojtasek0 - 2016-12-09, 21:48

Witam serdecznie.

Dzisiaj miałem przyjemność i nieprzyjemność podjęcia próby skorzystania z tej ładowarki.
Niestety nie działała część odpowiedzialna za ładowanie AC...... więc ładowałem się tradycyjnie....z gniazda na slupie.
Natomiast ktoś kto wykonywał spolszczenie interfejsu to chyba robił to przez słownik Googla bo nawet moja 12 letnia córka zrobiła to lepiej.....
Napisałem do nich e-maila ciekawe czy i kiedy odpiszą.

Pozdrawiam
Wojtek :oops:

:oops: :oops:

domino - 2016-12-10, 07:37

Witaj Wojtasek0

No właśnie, napewno potrzeba ich karty więc trzeba do nich pisać i dzwonić.

Wojtasek0 - 2016-12-10, 11:16

Cześć
Na razie tylko jest wymagana rejestracja i w korespondencji otrzymujemy pin do słupka.
Przez jakiś czas usługa będzie darmowa.
Pozdrawiam
Wojtek

domino - 2016-12-10, 18:50

Wojtasek0 napisał/a:
.
Przez jakiś czas usługa będzie darmowa.

Ciekawe przez jaki czas: miesiąc, może 2..?

PatrykS - 2016-12-10, 20:06

domino napisał/a:
Ciekawe przez jaki czas: miesiąc, może 2..?
W Gdańsku Energa/Enspirion zapowiadały wprowadzenie opłat już z rok temu, na marzec tego roku, póki co wciąż jest za darmo :-) Nie ma się co przyzwyczajać, to stan przejściowy, bonus dla pionierów za odwagę i determinację w przesiadaniu się na nowinki techniczne :-)
domino - 2016-12-10, 20:51

Chyba wystraszyli się statystyki sprzedaży elektryków w Polsce i woleli przedłżyć na zachęte :mrgreen:

Samochody z czysto elektrycznym napędem szybko zdobywają europejski rynek. Liderem jest Norwegia – jeździ tam ponad 50 tys. aut elektrycznych. W Polsce w ciągu 3 kwartałów 2016 r. sprzedano... 70 egz.

http://www.auto-swiat.pl/...rniejsze/rry27s

Pawiel - 2016-12-10, 22:29

Wystarczy spojrzec na PKB per capita i juz wiadomo czemu u nas tak slabo.
Obywateli nie stac na takie auta , a jak juz stac to o elektrykach prąwdodobnie nie maja zielonego pojecia.

PatrykS - 2016-12-11, 01:00

domino napisał/a:
Chyba wystraszyli się statystyki sprzedaży elektryków w Polsce i woleli przedłżyć na zachęte
Raczej bardziej prozaicznie - koszt obsługi płatności przewyższa wciąż koszt prądu :-)
dsctom - 2017-03-08, 18:00

Nowy terminal w Gdańsku

Energa postawiła terminal półszybki przy Auchan na Szczęśliwej 3 koło obwodnicy

Garo 22kW

2 x gniazda

wodnik7 - 2017-03-08, 18:14

Super! czyli idzie do przodu, bardzo to mile! A juz myslalem, ze Gdansk "zarmarzl". Swoja droga moglaby ta energa postawic tez cos w Slupsku/Koszalinie:))
YANNOSICK - 2017-03-08, 19:10

Przy obwodnicy a na dodatek przy centrum handlowym. Lepszej lokalizacji nie mogę sobie nawet wyobrazić. Brawo Energa! Brawo 3city!
bodix - 2017-03-08, 20:03

Super, akurat to mi przypasowali przy zjeździe z Kartuz. W Słupsku czekamy na decyzję CH Jantar dało by to już ok. 100 km pomiędzy punktami ładowania do zachodniej granicy.
wodnik7 - 2017-03-08, 20:47

@bodix: ale te 100km do granicy to liczysz z tym planowanym punktem w Koszalinie za rok czy z Jajem? ;)

Mnie Koszalin by sie naprawde przydal, fajnie, gdyby ktos do tej Energi mial jakis dostep, oni tam przeciez operuja.. ale dobrze (bardzo!), ze w ogole ruszyli dalej do przodu!

PatrykS - 2017-03-08, 21:23

dsctom napisał/a:
Nowy terminal w Gdańsku
Otwarty niby wczoraj i ja nic o tym nie wiem?! Jutro pojadę sprawdzić.
Archarius - 2017-03-09, 08:51

PatrykS napisał/a:
dsctom napisał/a:
Nowy terminal w Gdańsku
Otwarty niby wczoraj i ja nic o tym nie wiem?! Jutro pojadę sprawdzić.

To jak podjedziesz, dorzuć od razu do PlugShare - póki co jeszcze nikt go nie dodał.

dsctom - 2017-03-09, 10:01

link do map google

https://goo.gl/maps/kMzUQujC5C82

PatrykS - 2017-03-09, 16:37

Archarius napisał/a:
To jak podjedziesz, dorzuć od razu do PlugShare - póki co jeszcze nikt go nie dodał.
Naturalnie :-) Już jest na Plugshare i na OpenChargeMap.

Byłem dziś rano i już po drodze spotkałem Guci0'a - nowy punkt i od razu się jak sępy zlatujemy :-) W każdym bądź razie oba gniazda w stacji działają, fajnie że mamy kolejną stację, mi ona jest całkiem po drodze :-)

PatrykS - 2017-03-09, 16:48

Z emobility.pl:
Energa i Fortum podpisały porozumienie o współpracy w zakresie infrastruktury do ładowania pojazdów z napędem elektrycznym. Fiński koncern dostarczy Grupie Energa oparty na chmurze system obsługi stacji ładowania samochodów elektrycznych o nazwie Charge&Drive.
(...)
Współpraca zagwarantuje nam dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które są z powodzeniem wykorzystywane w krajach skandynawskich, gdzie samochody elektryczne cieszą się dużą popularnością. W najbliższych latach chcemy dynamicznie rozwijać infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce, a dzięki temu systemowi będziemy również w stanie obsłużyć innych właścicieli terminali w Polsce, dołączając ich do naszej sieci punktów ładowania - mówi Tadeusz Wita, prezes spółki Enspirion.

Yannosick - wygląda, że od marca przestaniesz psioczyć pod słupkami w Gdańsku, że potrzebna Ci kolejna karta do ładowania :-)

YANNOSICK - 2017-03-09, 17:47

PatrykS napisał/a:
Yannosick - wygląda, że od marca przestaniesz psioczyć pod słupkami w Gdańsku, że potrzebna Ci kolejna karta do ładowania :-)

Oby. Trochę standardów z cywilizowanych krajów nie zaszkodzi. Nie znam systemu Fortum i nie wiem czy możliwa jest np. rezerwacja słupka lub obsługa smartfonem ale jestem bardzo rad z takich poczynań. Gdańsk znowu awangardą EV w Polsce!

jatko - 2017-03-22, 08:44

Takie rzeczy w mojej okolicy.
jas_pik - 2017-03-22, 09:15

No to walcz aby było i u Ciebie.
Napisz pismo że chcesz kupić samochód ale dopóki miasto nie zainstaluje słupka to Ty się wstrzymujesz.

wester - 2017-03-22, 09:28

Cieszę się że komuś się udało. Mnie w Gorzowie olali ( Prezydent plus dwa centra handlowe)
Całe szczęście że jest ktoś myślący w mieście i postawił Galactico na swojej myjni samochodowej.
(uruchomione będzie w przyszłym tygodniu bodajże)

PatrykS - 2017-03-22, 10:15

jatko napisał/a:
Takie rzeczy w mojej okolicy.

I to powinniśmy cytować przy każdej naszej interwencji u włodarzy - brawo Suwałki!!! I sam postaram się tam kiedyś wybrać i zostawić trochę grosza w restauracjach i sklepach z pamiątkami przy muzeach i innych atrakcjach w mieście.

- Tu nie chodzi o to, że jest tylko jeden taki mieszkaniec, który ma taki samochód, tylko o to, że znaleźliśmy informację, że w wielu miejscach takie stacje funkcjonują, a turyści, którzy podróżują po kraju, nawet sobie planują do odwiedzenia takie miejsca, do których mogliby dojechać swoimi elektrycznymi samochodami i nie martwić się o naładowanie. Chcielibyśmy zatem, aby ta stacja była kolejnym elementem, który mógłby przyciągnąć turystę do Suwałk - powiedział nam Kamil Sznel.

kami2 - 2017-03-22, 11:56

Z opisu wynika,że chyba będzie to terminal prądu przemiennego pewnie 22kW.15 tyś. za taką stacje ładowania to trochę za dużo,chyba że obejmuje to również koszty wybudowania miejsca parkingowego i rozbudowe sieci energetycznej.
KilleR.racer - 2017-03-22, 12:14

Tak to jest prosze Panów jak na inwestycji za pare tysięcy zarabia klika firm plus może ktoś pod stołem. Nie może być tanio. Każdy z nas zrobiłby to dużo taniej. Ale urzędników to teoretycznie nie obchodzi. Zawsze powiedzą że nie było tańszej oferty:)
wodnik7 - 2017-03-22, 15:37

Ale cieszmy sie, ze w ogole bedzie; pewnie, ze przeplaca. Ale w innych miastach (Slupsk...Koszalin...) brakuje, a tutaj sie dzieje! A turystow wielu, i ja tez chyba dolacze:)
jas_pik - 2017-03-22, 17:51

No to może zaitasz na moją hacjende pod Zamościem :)
miejscowość Wierzbica droga wojewódzka 837 około 100 metrów przed stacją benzynową

Bo jak dobrze pójdzie to w okolicach długiego weekendu majowego zainstaluje tam słupek 22kW

PatrykS - 2017-03-22, 18:06

jas_pik napisał/a:
No to może zaitasz na moją hacjende pod Zamościem
Spojrzałem na mapę i Zamość od Suwałk parę kilometrów dzieli niestety, niemniej propozycja kusząca :-) Może by tak zlot tam zorganizować? :-)
wodnik7 - 2017-03-22, 18:13

ha, ode mnie do Zamoscia kolo 920km bedzie, ale bede w Nisku na Swieta, wiec jesli tak zapraszam, tobym moze i podjechal:)) ale sie na tesle nie obrazisz?:)
jatko - 2017-03-22, 23:23

PatrykS, jak już sie w tę okolice zapuścisz to serdecznie zapraszam, znajdzie sie i gniazdko i prund 😉
jas_pik - 2017-03-23, 07:40

PatrykS napisał/a:
Może by tak zlot tam zorganizować? :-)

Pomysł zlotu jest przedni :)
Na święta najbliższe są małe szanse aby się udało ale po weekendzie majowym można robić zloty.
Oczywiście 3f zawsze się znajdzie :)
A i dla posiadaczy starych PSA szybka ładowarka też powinna być gotowa +30A (120/167V)
A być może tez inne ciekawe

wester - 2017-03-23, 10:38

No ...piwa poooopijemy pośmiejemy się... hehehe
aaaaaaa........ miało być o budowie infrastruktury chyba.....

jas_pik - 2017-03-23, 11:06

No a budowa słupka 22 kW i szybkiej ładowarki dla starych PSA to nie budowa infrastruktury?
Do tego wschód Polski czyli Polska C - na szczęście w drodze na Ukrainę która w światowym rankingu elektromobilności awansowała na 5 miejsce w świecie .

Źródło: http://insideevs.com/top-...n-2016-edition/

Pawiel - 2017-03-23, 14:26

Jakieś źródło do tej tabelki?
Ciekawi mnie skąd takei wysokie miejsce Ukrainy

YANNOSICK - 2017-03-23, 18:42

Źródłem dla Orona zazwyczaj jest słynne EAFO. Organizacja która uparcie twierdzi, że Polska ma dużo lepszą sytuację w kwestii EV od Norwegii a nawet Holandii. W Norwegii przypada aż 16 aut na słupek w Holandii 4 a w Polsce tylko 2 auta na słupek więc to nad Wisłą jest raj gdzie naładować się można bez ryzyka kolejek i zajętych słupków... Sami więc oceńcie ile warte są statystyki EAFO i wywody Orona sugerującego, że skoro Ukraińcy skupili setkę rozbitych Nissanów w rok to są lepsi od Belgów kupujących setkę nowych w tydzień.
PatrykS - 2017-03-24, 12:19

jatko napisał/a:
PatrykS, jak już sie w tę okolice zapuścisz to serdecznie zapraszam, znajdzie sie i gniazdko i prund 😉
Bardzo dziękuję i jak się mi taki wyjazd uda to z ogromną przyjemnością się zjawię :-)
PatrykS - 2017-03-29, 00:01

A takie rzeczy w mojej okolicy:
http://www.trojmiasto.pl/...ch-n111333.html
10 nowych miejsc do ładowania, w tym niektóre bardzo mi po drodze - yupi! :-)

YANNOSICK - 2017-03-29, 07:07

Gdy czytam takie artykuły to serce rośnie. Gdy czytam komentarze to ręce opadają...
jas_pik - 2017-03-29, 07:42

PatrykS napisał/a:

No i powoli Warszawa staje się zaściankiem dzięki rządom HGW :-(

domino - 2017-03-29, 10:22

PatrykS napisał/a:

Super i nie tylko Gdańsk :-D

http://www.nowiny24.pl/st...paciu,11715696/

Chyba coś się wreszcie ruszy od tego roku :mrgreen:

jayy - 2017-03-29, 11:03

PatrykS napisał/a:

Ciekawe czy ktores uda im sie niektore zrealizowac do lipca. Bym potestowal Ioniqiem :)

PatrykS - 2017-03-29, 12:08

jayy napisał/a:
Ciekawe czy ktores uda im sie niektore zrealizowac do lipca. Bym potestowal Ioniqiem
Piszą, że jest szansa, że do końca roku któreś staną, więc nie spodziewam się. Ale trzy już stoją od paru lat, można testować, jest też kilka innych stacji poza trzema miejskimi :-)
jayy - 2017-03-29, 12:55

PatrykS napisał/a:
jayy napisał/a:
Ciekawe czy ktores uda im sie niektore zrealizowac do lipca. Bym potestowal Ioniqiem
Piszą, że jest szansa, że do końca roku któreś staną, więc nie spodziewam się. Ale trzy już stoją od paru lat, można testować, jest też kilka innych stacji poza trzema miejskimi :-)

Wiem Wiem, jedna stacja w Gdansku jest podlaczona pod norweska firme Fortum Charge&Drive, bylem w mega pozytywnym szoku.
Bedzie milo odwiedzic rodzinne miasto i oblookac jak idzie w przyszlosc.

PatrykS - 2017-03-29, 13:20

jayy napisał/a:
jedna stacja w Gdansku jest podlaczona pod norweska firme Fortum Charge&Drive
Która?
jas_pik - 2017-03-29, 14:04

Podobno wszystkie z logo Enregii są właczone w chmurę Fortum

jayy - 2017-03-29, 14:41

Jak na razie mapa na stronie Fortum i aplikacja pokazuja w Gdansku jedna stacje ladowania na Grunwaldzkiej 472.

Rozmawialem jakis czas temu z przedstawicielem firmy Enspirion ktora zarzadza niektorymi ladowarkami w Gdansku i dowiedzialem sie ze docelowo wszystkie maja byc widoczne jako Fortum bo kupili od nich oprogramowanie do stacji.

PatrykS - 2017-03-29, 15:47

jayy napisał/a:
Rozmawialem jakis czas temu z przedstawicielem firmy Enspirion ktora zarzadza niektorymi ladowarkami w Gdansku i dowiedzialem sie ze docelowo wszystkie maja byc widoczne jako Fortum bo kupili od nich oprogramowanie do stacji.
Napisali o tym w swoich aktualnościach, że zamierzają, gdzieś tą informację też tu wrzucałem. Nie wiedziałem, że jedna już działa w tej sieci - pewnie ta najnowsza ABB właśnie na Grunwaldzkiej 472.
jayy - 2017-03-29, 16:41

Dokladnie ta ladowarke widac na mapie Fortum, aczkolwiek Pan z Enspirion powiedzial ze rfid od Fortum jej nie uruchomi. Sprawdze osobiscie w lipcu. :)
wodnik7 - 2017-03-29, 19:07

Cytat:
Gdy czytam takie artykuły to serce rośnie. Gdy czytam komentarze to ręce opadają...

Yannosick, czytasz w moich myslach! tak samo mysle.

domino - 2017-03-31, 14:45

PatrykS napisał/a:
10 nowych miejsc do ładowania, yupi! :-)

+ 75 stacji Greenway Polska właśnie rozmawiałem z przedstawicielem Greenway Infrastructure Poland i 75 ładowarek dostepnych będzie do końca tego roku!!!
We wrześniu będa ładowarki na trasach Szczecin - Gorzów i Gdynia - Grudziądz!

YANNOSICK - 2017-03-31, 19:50

Elbląg też do przodu.
Link

wodnik7 - 2017-04-04, 21:09

@domino, a na 6 szczecin-gdansk?
domino - 2017-05-04, 07:39

wodnik7 napisał/a:
@domino, a na 6 szczecin-gdansk?

Niestety na tej trasie nic nieprzewidują i tu jest problem za to mamy nowe punkty w innych miejscach.

http://www.energetyka24.c...lektromobilnosc

W Świnoujściu można już podróżować taksówką z napędem elektrycznym. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie wypożyczalni samochodów elektrycznych w systemie car sharing

oraz powstaje infrastruktura.
Pierwsza stacja ładowania pojazdów elektrycznych już jest w Świnoujściu. Kolejne cztery powstają przed jednym z hoteli, oraz na terenie spółki Uzdrowiska. Miasto zachęca posiadaczy samochodów elektrycznych, oferując im dogodne warunki parkowania takich aut. "Właściciele pojazdów elektrycznych mają duże zniżki w opłatach za parkowanie w strefie płatnego parkowania, płacą jedynie 5 zł na rok!. Miasto planuje również wyłączenie ruchu samochodów w części uzdrowiska.

wester - 2017-05-05, 08:51

domino napisał/a:
W Świnoujściu można już podróżować taksówką z napędem elektrycznym.

Bardzo fajny facet ładował się u mnie. Planuje kupić kilka Leafów 30 kWh.
Jechał z Warszawy do Świnoujścia 2 dni.

PatrykS - 2017-05-16, 20:35

W Gdańsku rozpusta i degrengolada pogłębiają się - jeszcze niedawno miałem w promieniu 1,5 kilometra od domu 2 punkty CHAdeMO i jeden CCS, właśnie dołączył czwarty, najbliższy:
https://api.plugshare.com/view/location/117628
https://openchargemap.io/site/poi/details/87870
Do kolejnych dwóch CHAdeMO mam już duuużo dalej - 5km (Gdańsk przy Multikinie) i 13km (Gdynia) :-) :-)

wodnik7 - 2017-05-16, 21:39

Ach Patryku, normalnie straszny ten Gdansk:)
PatrykS - 2017-05-16, 22:41

wodnik7 napisał/a:
Ach Patryku, normalnie straszny ten Gdansk:)
Śmichy chichy, ale człowiek szybko przyzwyczaja się do dobrego, a potem przyśnie za kółkiem i zatrzyma mu się auto kilkadziesiąt km od domu, a tam szczera ładowarkowa pustynia :-) :-)
dsctom - 2017-05-18, 08:21

wizyty u znajomych w Oliwie kształcą ;)

odpalił nissan jednak ten terminal ?

PatrykS - 2017-05-18, 14:53

dsctom napisał/a:
odpalił nissan jednak ten terminal ?
Tak, działa, i udostępniają wszystkim, nie tylko Nissanom :-) I na przegląd z e-Nissanem nie trzeba już zasuwać do Warszawy, Szczecina czy innej równie bliskiej mieściny, potencjalnie na lawecie.
jayy - 2017-06-22, 09:09

Cytat:
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska działająca jako Zamawiający w imieniu Gminy Miasta Gdańska przygotowuje do realizacji zadanie, polegające na wykonaniu dziesięciu stacji ładowania pojazdów elektrycznych wraz z zagospodarowaniem i uzbrojeniem terenu w ramach zadania pn. "E-mobilność" w systemie "zaprojektuj i wybuduj" w następujących lokalizacjach:

1)Parking przy Al. Jana Pawła II;
2)Plac Inwalidów Wojennych przy ul. Opata Jacka Rybińskiego, teren położony w granicach obszaru wpisanego do rejestru zabytków;
3)Parking przy ul. Klonowej;
4)Parking przy ul. Marii Skłodowskiej - Curie, teren objęty strefą ochrony konserwatorskiej;
5)Parking przy ul. Heweliusza; teren objęty strefą ochrony konserwatorskiej;
6)ul. Wypoczynkowa;
7)ul. Długie Ogrody - teren na obszarze wpisanym do rejestru zabytków i pod ochroną archeologiczną;
8)ul. Szafarnia;
9)ul. Bogusławskiego, teren w obrębie obszaru wpisanego do rejestru zabytków i w strefie konserwatorskiej ochrony archeologicznej;
10)Pętla tramwajowa przy skrzyżowaniu ul. Havla i Świętokrzyskiej.

Zakres zadania obejmuje m.in:

- opracowanie dokumentacji projektowej;
- wykonanie przyłączy energetycznych do stacji;
- dostawę i montaż terminali ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym i/lub
hybrydowych w standardzie plug-in.
- zagospodarowanie terenu stacji ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym i/lub
hybrydowych w standardzie plug-in.
- usługę serwisową.

Planowany termin zakończenia całości zadania 06.12.2017 r.

Zapowiadalo sie ciekawie.

Niestety...

Cytat:

10 kwietnia minął termin składania ofert przetargowych na realizację powyższego zadania. W wyznaczonym terminie złożona została jedna oferta. Bezpośrednio przed otwarciem ofert Zamawiający podał kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia w wysokości 370 000 zł brutto. Z uwagi na to iż jedyna, złożona w postępowaniu oferta (w wysokości 877 000 zł) przekracza możliwości finansowe Zamawiającego, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska działając w imieniu Gminy Miasta Gdańska, unieważniła w/w postępowanie.

Zrodlo: Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

YANNOSICK - 2017-06-22, 09:30

No tak. Przeznaczyli 370k na dziesięć stacji wraz z montażem i zagospodarowaniem terenu. To się nie miało prawa udać!
jas_pik - 2017-06-22, 13:30

YANNOSICK napisał/a:
No tak. Przeznaczyli 370k na dziesięć stacji wraz z montażem i zagospodarowaniem terenu.

Świat i ludzie. Policzmy koszt jednej stacji.
1. Kupijemy za 200 zł EVSE od Tesli x10 sztuk
2. Robimy przyłacze energetyczne 22 kW x 65 zł= 1350 zł płacimy Enerdze
3. Jako że przyłącze Energa da w wolnostojącym słupku to za słupek nic nie płacimy
4. Ze słupka wyciągamy kabel z wtyczką type 2 ( końcówka była w zestawie od Tesli)
I w ten sposób przkezujemy Miastu zestaw 10 stacji które kosztowały nas 1550 zł (x10) = 15 500 a w kieszeni zostaje nam 354 000 zł .
Bo przeciez na takie coś nie robimy dokumentacji.
Tylko jeden ryzunek do zgłoszenia budowlanego

YANNOSICK napisał/a:
To się nie miało prawa udać!

Oczywiście firma to musi być słup żeby nas nie gonili za takie wyrywanie kasy :)

domino - 2017-06-22, 13:58

jas_pik napisał/a:

2. Robimy przyłacze energetyczne 22 kW x 65 zł= 1350 zł płacimy Enerdze

jas_pik dlaczego 22 a nie 43kW?

Jak mówiłem o 22kW to wszyscy na mnie krzyczeli że i tak Nissan Leaf czy BMW i3 będą ładować się godziny z takiego słupka! a z 43kW będzie to tylko 30 min!

To może coś pomiędzy?

jas_pik - 2017-06-22, 14:04

Bo chyba te pocięte EVSE od Tesli za 200 zł mają moc 22 kW .
A może mniej bo to tylko 16A x 3 f ( może bardziej 11 kW)
To co budujemy te słupki dla miasta Gdańska ? :?:
Miasto uzyska to co zamawiało.

domino - 2017-06-22, 15:12

Może najpierw jakieś pismo do nich z inicjatywą?
PatrykS - 2017-06-22, 19:49

jas_pik napisał/a:
1. Kupijemy za 200 zł EVSE od Tesli x10 sztuk
Ponoć 50 sztuk z wymiany gwarancyjnej już poszło, może ktoś zwęszył interes? :-)

jas_pik napisał/a:
4. Ze słupka wyciągamy kabel z wtyczką type 2 ( końcówka była w zestawie od Tesli)
W specyfikacji przetargowej były takie wymagania, że spełniały je tylko istniejące stacje Galactico :-(

jas_pik napisał/a:
I w ten sposób przkezujemy Miastu zestaw 10 stacji które kosztowały nas 1550 zł (x10) = 15 500 a w kieszeni zostaje nam 354 000 zł .
A zagospodarowanie terenu? Choćby farba pod kopertę :-)

domino napisał/a:
Jak mówiłem o 22kW to wszyscy na mnie krzyczeli że i tak Nissan Leaf czy BMW i3 będą ładować się godziny z takiego słupka! a z 43kW będzie to tylko 30 min!
44kW to tylko starsze ZOE jest w stanie pociągnąć.

jas_pik napisał/a:
Bo chyba te pocięte EVSE od Tesli za 200 zł mają moc 22 kW .
A może mniej bo to tylko 16A x 3 f ( może bardziej 11 kW)
Niby max 3x16A (11kW), ale za dodatkową stówę do dwóch można z nich łatwo zrobić 22kW, a nawet 44kW :-)

jas_pik napisał/a:
To co budujemy te słupki dla miasta Gdańska ?
Przetarg będzie powtórzony, więc czemu nie :-)
jas_pik - 2017-06-22, 20:19

PatrykS napisał/a:
Przetarg będzie powtórzony, więc czemu nie :-)

Jak doczytałem w specyfikacji przetargowej trzeba jeszcze trochę zabezpieczeń i 2 gniazda Schuko 16A z klapką zamykającą i obudowa metalowa ze stali nierdzewnej.
Coś mi się zdjae że Galactico nie ma dwóch gniazd Schuko .
Zaadoptujemy jakiś garnek z nierdzewki z Biedry coby nie iść w koszta.
Trzeba będzie zastrzec wzór uzytkowy - bo chyba nikt na świacie jescze nie robił stacji ładowania w designie Biedronkowym.
Mamy do wyboru takie kształty

W tym przypadku nawet kolory ( bo Gdańsk też chce je zatwierdzić)

A z pomysłem na zwiększenie mocy ładowarki nalezy Ci sie jakaś nagroda przy podziale łupów :)

Ja bym głosował za tym pierwszym wzorem bo jest ponadcczasowy - dobrze sie kojarzy - wyciskanie wszystkich soków z prądu :)

PatrykS - 2017-06-22, 23:33

jas_pik napisał/a:
Coś mi się zdjae że Galactico nie ma dwóch gniazd Schuko .
Mają:
https://api.plugshare.com/view/location/108520

jas_pik napisał/a:
Jak doczytałem w specyfikacji przetargowej trzeba jeszcze trochę zabezpieczeń i 2 gniazda Schuko 16A z klapką zamykającą i obudowa metalowa ze stali nierdzewnej.
I chyba zdalna kontrola dostępu.

jas_pik napisał/a:
A z pomysłem na zwiększenie mocy ładowarki nalezy Ci sie jakaś nagroda przy podziale łupów
Może być tabliczka z dedykacją na każdej stacji? :-)

jas_pik napisał/a:
Ja bym głosował za tym pierwszym wzorem bo jest ponadcczasowy - dobrze sie kojarzy - wyciskanie wszystkich soków z prądu :)
Nie darmo niektóre ścienne i przenośne zwią "juicebox" :-)
iwi - 2017-06-26, 08:44

Nie wiem czy wiecie, ale w Tarnowie na ul. Do huty 14 przy Park&Ride jest stacja całodobowa do ładowania. Trzeba iść po klucz na portiernię, ale jest bezpłatna i całodobowa. Nr tel 662398181
Dodatkowo rozmawiałem z pewnym panem z krakowskiego ZIKITu który wyznaczył 12 nowych stacji ładowania w Krakowie i podobno będzie to realizowane. Na 2 podwójne stacje już poszło zamówienie i lada dzień powstaną na Kurdwanowie i Bieżanowie (tylko czynne będą dopiero po uruchomieniu Park&Ride) . Na resztę trzeba poczekać do końca roku. Ma powstać stacja w centrum na ul. Rajskiej.

Natomiast ciekawostką jest że jednocześnie się likwiduje stacje ładowania m.in na Centralnej pod ZIKItem były 2, ale zalała je woda i zostały zlikwidowane. Na ul. Nad Drwiną z funduszy EU wybudowana stacja została też zlikwidowana.

kalex - 2017-06-26, 11:29

Nie ma to jak zostawić EV na park&ride i nie cieszyć się z bycia "lepszym" od spalinowców.
iwi - 2017-06-26, 11:47

za 10zł / dobę masz bezpłatne ładowanie :) Dobrze że do końca roku Park&Ride w Tarnowie jest bezpłatny to przynajmniej parę razy skorzystam z niego
YANNOSICK - 2017-06-26, 12:17

kalex napisał/a:
Nie ma to jak zostawić EV na park&ride i nie cieszyć się z bycia "lepszym" od spalinowców.

Zmieniłbyś zdanie gdybyś musiał w Amsterdamie płacić po 12€ za godzinę parkowania... Ja zostawiam EV na P+R i wskakuję na darmowy rowerek.

kalex - 2017-06-28, 06:44

W czwartek 28.06.2017 we Wrocławiu jest "konferencja" Greenway http://cleantechrevolution.co/berlin-wroclaw/.

Zastanawiam się czy warto wydawać na bilet ( nawet 500 $) ?

wrzesinski1 - 2017-07-31, 08:32

Przeglądając stronę https://www.plugshare.com i widząc białe plamy wpadłem na pomysł aby zwiększość ilość gniazd ładowania przez zachęcanie właścicieli restauracji, firm, galerii handlowych do montażu gniazd z licznikami przedpłaconymi. Gniazda 32 A aby zwiększyć prąd i szybkość ładowania.

+zwiększy się ilość stacji ( i tak większość właścicieli ma włane ładowarki z którymi jeżdzi).
Właściciele barów, hoteli, którzy zainstalują gniazdo z licznikiem będą mieli zapewnionego klienta który skorzysta z ich usług min na czas przygotowania i zjedzenia posiłku czasem na dłużej
+ dla właścicieli hoteli jako dodatkowy bonus aby zatrzymać się na noc w tym a nie innym hotelu
+rozpropaguje się auta elektryczne
+zwięszuy się promień zasięgu aut
+ stosunkowo niski wkład pienięzny (do 1000 za http://dobryprad.pl/infor...icznik-na-karte ) niż w przypadku ładowarki samochodowej
+darmowa reklama na stronach z punktami ładowania

-właściciela aut zapłacą za prąd (ktoś i tak musi)
- miesięczy abonament za obsługę około 20 zł

Panaceum - 2017-07-31, 20:27

Też o tym myślałem kilka miesięcy temu.
Nawet jeśli klient w restauracji nie będzie musiał płacić za prąd, to za 1h pobierze 7,4kWh. To jest koszt mniejszy niż cena 1 kawy, którą na pewno wypije przy okazji. A spędzając tam godzinę lub więcej zje obiad, bo planując trasę weźmie to pod uwagę i nie będzie tracił kolejnej godziny na obiad w innym miejscu.

YANNOSICK - 2017-08-01, 16:55

Od dwóch lat jadam/pijam kawę tylko w miejscach przyjaznych EV. Tak samo z kinami i galeriami, muzeami. Nawet zmieniłem klinikę stomatologiczną na taką ze słupkiem...
Tak jak kiedyś pisałem: nie ma co liczyć na Państwo. Kiedy biznes odkryje potencjał EV to słupki będą rosły jak grzyby po deszczu. Mieszkam w kraju gdzie 47% użytkowników EV ładuje w pracy a firmy podnoszą atrakcyjność oferowanych posad ilością darmowych punktów ładowania dla pracowników.

faraon87 - 2017-09-05, 20:28

Witam kolegów. Czy ktoś miał okazję korzystać z ładowarki w Olsztynie przy Parku Naukowo-Technologicznym? Słupek sygnowany jest logo EkoEnergetyka. Mają tam jakieś karty RFID/ opłaty? Ładowarka w ogóle działa? Ma ktoś jakieś doświadczenia?
tomo14858 - 2017-09-05, 23:57

faraon87 napisał/a:
Witam kolegów. Czy ktoś miał okazję korzystać z ładowarki w Olsztynie przy Parku Naukowo-Technologicznym? Słupek sygnowany jest logo EkoEnergetyka. Mają tam jakieś karty RFID/ opłaty? Ładowarka w ogóle działa? Ma ktoś jakieś doświadczenia?

Bylem kilka razy za każdym razem awaria, z tego co wiem mają zmienić słupek we wrześniu na nowy. Udostępniają gniazdo silowe nie daleko słupka. Trzeba rozmawiać z dyrektorem. Ewentualnie karta galactico jest na portierni.

Maras - 2017-09-06, 05:12

Jak byłem tam to nawet nie wiedzieli gdzie mają kartę galactico. Poza tym nie ma co tam jechać bo podczas ładowania nie ma co robić. To miejsce nest mocno oddalone od cywilizacji...
drgrin - 2017-09-06, 14:44

a tym czasem Lotos zauważył elektryki:

http://next.gazeta.pl/nex...owuje-nowe.html

wodnik7 - 2017-09-06, 18:50

jejku, 1.000.000 Euro za 50 ladowarek..
PatrykS - 2017-09-06, 20:14

wodnik7 napisał/a:
jejku, 1.000.000 Euro za 50 ladowarek..
80 tys. zł za sztukę z postawieniem - śmiej się, ale dziś to bardzo dobra cena, chyba dlatego że hurtowa :-)
wodnik7 - 2017-09-07, 06:03

wiem, ze "dobra", ale jak czytam ten artykul to nie wiem, czy sie smiac.. jesli ktos mysli powaznie, to na jeden punkt powinno byc przynajmniej 4-6 ladowarek, w razie gdyby cos mialo pasc; a tu? ech. Ale UE doplaca, to sie cos zrobi:(
Maras - 2017-09-08, 19:08

YANNOSICK napisał/a:
Od dwóch lat jadam/pijam kawę tylko w miejscach przyjaznych EV. Tak samo z kinami i galeriami, muzeami. Nawet zmieniłem klinikę stomatologiczną na taką ze słupkiem...

Poruszając się po Polsce zatrzymuje się tylko na stacjach które udostępniają "gniazdko". Głównie ORLEN, LOTOS, BP. Wybierając pobyt wakacyjny jednym z głównych warunków była możliwość ładowania... i znalazłem z ładowaniem za darmo. Po mojej wizycie postanowili zrobić już dwa miejsca na stałe z 3f.

Ostatnio byłem w Sieradzu.. na mapach biała plama. Wyjechałem nakarmiony w Wawie na Orlenie ( zostawiłem auto na noc ) W Sieradzu podjechałem na Lotosa w centrum. Elektryka tam jeszcze nie widzieli. Nie wiedzieli co ze mną zrobić. W końcu z kierownikiem stacji zrobiliśmy deal. W zamian za konsumpcję kawy i hot-doga, pozostawiłem Amperę na 3,5h. Auto naładowałem na maxa. Ja w tym czasie spokojnie obleciałem klienta do którego miałem 1km z buta:) Po drodze był jeszcze Orlen 30min ( kawa i poczta e-mail ) a w drodze powrotnej Shell 60min ( pomoc zdalna via net ). Ostatnie 90km za Szwedzkim autobusem ( równo 110km/h ). Suma podróży 420km zużycie Pb 13l Pb czyli koszt całej trasy to 56zł. ( 100km = 13,24zł )

wodnik7 - 2017-09-09, 08:33

Robic deale mozna, jak najbardziej. Aczkolwiek czesto niestety sie pracownicy nie zgadzaja. Kompletny nonsens. Kiedys zima mialem naprawde prawie 0km, i musialem sie podladowac, bo nie dalem rady podjechac pod dom (ponad pol m sniegu, pod gore, noc). Niestety, dwa Orleny i Lotos w poblizu nie pozwolily. Dojechalem "na oparach", ladujac na prywatnej stacji.

Dlatego ufac w to, ze sie uda, nie mozna.

Maras - 2017-09-10, 04:52

Poruszając się Amperą nie mam takiego ciśnienia... zawsze pozostaje Pb. Natomiast ładowanie 16A i aku 10kWh to za mało by liczyć że w normalnym czasie uda się gdzieś dalej dojechać tylko na prądzie. Za to łatwiej o udostępnienie jak się wozi ze sobą licznik do gniazdka. W razie czego zapinam go w gniazdko przed ładowaniem i jakoś łatwiej wtedy przekonać właściciela. Na stacjach na których jestem pierwszy raz, zazwyczaj wystarczy że poproszę kierownika, gdy zdziwiona obsługa nie wie o co chodzi.
jatko - 2017-09-11, 11:38

A mnie szlag mało nie trafił w sobotę ... pytałem się u dealera Nissana w Białymstoku czy zamierzają postawić ładowarkę u siebie, a miły Pan odpowiedział że Nissan dwa lata temu chciał dać miastu tylko miasto się nie zgodziło. Teraz miasto by chciało a Nissan mówi spadać.

Do tego w odpowiedzi UM na pytanie czy i kiedy miasto planuje postawić słupki do ładowania czy coś - podpierają sie dwiema prywatnymi firmami które ponoć udostępniają gniazdko ... a miasto może kiedyś jak ustawa wejdzie to pomyślą .... żal ....

Później skan pisma wrzucę z UM, to sobie bez koloryzowania przeczytacie

Elektryczny_Joe - 2017-09-11, 13:32

Czy jest mapka stacji chademo na podkarpaciu ? - jeśli w ogóle takie są ...
:mrgreen:
Inaczej nigdy nie kupię Leafa ....

vwir - 2017-09-11, 13:56

No masz plugshare.

Podaję listę chademo na podkarpaciu:

Koniec listy chademo na podkparpaciu.

Elektryczny_Joe - 2017-09-12, 14:02

No tak, tak wygląda promocja elektromobility w praktyce, panie premierze Mateuszu ...
:-D

A w promieniu 150 km od Krakowa są jakieś :?: (oprócz tej w salonie na Jasnogórskiej)

kami2 - 2017-09-12, 23:18

Elektryczny_Joe napisał/a:
Czy jest mapka stacji chademo na podkarpaciu ? - jeśli w ogóle takie są ...
Inaczej nigdy nie kupię Leafa ....

Nie ciesz się tak tylko zbieraj gotówkę na Leafa bo zostało Ci już góra kilka miesięcy;)
Greenway miesiąc temu udostępnił mapkę z dokładnymi lokalizacjami ładowarek.
Od kilku dni wydają karty RFID.
Mapķę chademo na Podkarpaciu z terminem uruchomienia znajdziesz tutaj:
http://greenwaypolska.pl/node/116

PatrykS - 2017-09-13, 11:50

kami2 napisał/a:
Od kilku dni wydają karty RFID.
Do mnie już przyszła, mam więc w portfelu już cztery.
Elektryczny_Joe - 2017-09-13, 13:24

kami2 napisał/a:
Mapķę chademo na Podkarpaciu z terminem uruchomienia znajdziesz tutaj:

Wolałbym mapkę z działającymi stacjami ChaDeMo, a nie jakieś planowane.
Planowanie w tym kraju oznacza tylko jedno - CHAOS do SZEŚCIANU

wodnik7 - 2017-09-13, 20:48

najfajniejsze zaplanowane do 2020 - ani jednej na Pomorzu. Bardzo madrze, ach, jak pieknie..:)

(wiem, ze sie powtarzam, ale to masakra jakas jest)

rafmat - 2017-09-16, 11:18

Nie wiem czy temat był poruszany ale zaczyna się ruszać...=> http://www.elektroonline....w-elektrycznych
zb1g - 2017-09-16, 19:03

Nie ma się co jarać.

"Cała procedura formalna może potrwać do końca 2017 r. Tempo dalszych prac zależy m.in. od wykonania przyłączeń energetycznych, co może potrwać kilkanaście miesięcy."

No i tu wyłazi nasza codzienność.
Najśmieszniejsze że chodzi o moce tylko 50kW a potrzebują na to kilkanaście miesięcy.
Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.

Całość inwestycji to ledwie 1 mln euro (10 Tesli lepiej wyposażonych) a i tak wyciągają łapę po kasę do tej ostatnio opluwanej UE.

PatrykS - 2017-09-16, 22:45

zb1g napisał/a:
Nie ma się co jarać.
Wygląda że Greenway będzie szybszy na trasie Warszawa-Trójmiasto.

zb1g napisał/a:
Najśmieszniejsze że chodzi o moce tylko 50kW a potrzebują na to kilkanaście miesięcy.
To już sprawa Energi - w pracy nie mogę się doczekać przyłącza 22kW już prawie rok :-)

zb1g napisał/a:
Całość inwestycji to ledwie 1 mln euro (10 Tesli lepiej wyposażonych) a i tak wyciągają łapę po kasę do tej ostatnio opluwanej UE.
"Ledwie" :-) Pamiętajmy że to też nasza kasa - też płacimy składkę. I tak w ogóle czy z tego, że Unia "daje" kasę wynika, że wszystko jest z nią OK i mamy być bezkrytycznie szczęśliwi?
vwir - 2017-09-17, 20:09

Byłem dzisiaj w Rzeszowie w Millennium Hall i widziałem nową ładowarkę. Wprawdzie tylko przejazdem i z auta, ale wydaje mi się, że było tam CHAdeMO. Jeśli ktoś ma bliżej to może podjechać i sprawdzić. Parking podziemny, od strony hotelu. Jeśli tak jest to byłoby to pierwsze CHAdeMO na podkarpaciu.
kami2 - 2017-09-17, 20:24

Na mapce greenway pojawiła się ta ładowarka jako instalowana a do końca września ma być uruchomionych 11,między innymi w Tarnowie.Chademo tam powinno być bo są to ładowarki uniwersalne.
kami2 - 2017-09-18, 10:51

Elektryczny_Joe napisał/a:

Wolałbym mapkę z działającymi stacjami ChaDeMo, a nie jakieś planowane.
Planowanie w tym kraju oznacza tylko jedno - CHAOS do SZEŚCIANU

Może to nie Twój kraj a tu takie rzeczy:) :
http://greenwaypolska.pl/pl/siec-greenway