SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

Ogólne rozmowy - SZYKUJE SIĘ NOWA USTAWA !!!! KONSULTACJE SPOŁECZNE

KilleR.racer - 2017-04-28, 14:51
Temat postu: SZYKUJE SIĘ NOWA USTAWA !!!! KONSULTACJE SPOŁECZNE
Witam
Panie i Panowie szykuje się nowa ustawa , teraz właśnie jest okres gdzie można zgłaszać uwagi w konsultacjach . Zachęcam do zapoznania się z tematem. Ogólnie wg mnie jest lipa, jak to zwykle w PL . Ale jak to powiedział mój brat "lepsze to niż nic".
Dużo gadania i bicia piany a finał mizerny jak zawsze.
Zapraszam do lektóry

LINK DO MINISTERSTWA ENERGII

USTAWA Z PDF

bodix - 2017-04-28, 15:02

Projekt szyty pod urzędasów i ich spółki. Nie ma mowy o ulgach w podatkach czy dopłatach do EV. Odpisy amortyzacyjne nie są zachętą dla zwykłego Kowalskiego. Fakt, że o tym się mówi jest nadzieją na zmiany.
Panaceum - 2017-04-28, 17:36

KilleR.racer,
Dzięki za news'a.
Nie wysilili się nasi rządzący: "...projekt, który jest efektem rocznych dyskusji i analiz..." a wystarczy zobaczyć co się dzieje u sąsiadów i skopiować.
LINK-ARTYKUŁ
Średnio wykształcony Polak zrobi taki projekt w miesiąc.
Najpierw niech zapewnią infrastrukturę (dadzą ulgi, pomoc tym co chcą budować) a potem nas namawiają.
A tutaj od razu skok na głęboką wodę: EV, nie widzę wzmianki o hybrydach czy PHEV.
Oni nie będą nas zachęcać, oni raczej siłą zmuszą ludzi do przejścia na EV, podnosząc opłaty na spalinowce.
Pozdrawiam

gienek333 - 2017-04-28, 21:58

Następny gniot pisany pod zamówienie koncernów. Za kilka dni tłumy błaznów poobwieszanych biało-czerwonymi wstążeczkami będzie nam wciskać kit, że mamy jakąś "konstytucję" (ustawę zasadniczą), która okazuje się być śmieciem przy tak żałosnej twórczości. Od lat produkuje się śmieci i zmusza ludzi takimi gównianymi ustawami do ich nabywania. Każdy samochód (nawet elektryczny) emituje szkodliwe substancje. Chcemy być Eko, przestańmy produkować eko śmieci i wozić je z marketów do domu, z domu na śmietnik. Będziemy pracować dwa-trzy dni w tygodniu.
domino - 2017-04-30, 08:57

"Panaceum"
Cytat:
Nie wysilili się nasi rządzący: "...projekt, który jest efektem rocznych dyskusji i analiz..." a wystarczy zobaczyć co się dzieje u sąsiadów i skopiować.
LINK-ARTYKUŁ

Artykuł jest z 2015 roku a do tego czasu wiele się już zmieniło.

http://www.energetyka24.com/elektromobilnosc

http://www.energetyka24.c...ektromobilnosci

krawcu - 2017-05-02, 08:32

Panaceum napisał/a:
A tutaj od razu skok na głęboką wodę: EV, nie widzę wzmianki o hybrydach czy PHEV.

Mam wrażenie że nie przeczytałeś projektu (patrz Art. 2 pkt 11 - to jest druga strona).

Cytat:
Najpierw niech zapewnią infrastrukturę

O tym jest też sporo miejsca poświęconego w tym projekcie ustawy.

Naprawdę warto poświęcić troszkę czasu na przeczytanie ze zrozumieniem tego projektu i sprawdzenie do których ustaw się jeszcze odnosi i co w nich zmienia. Mamy teraz możliwość wpływu na kształt tego co będzie wprowadzone więc zamiast twierdzić że średnio wykształcony Polak by to napisał w miesiąc pokażmy że jesteśmy powyżej tego poziomu i potrafimy wnieść merytoryczne uwagi do tego dokumentu.

domino - 2017-05-02, 10:49

krawcu
Cytat:
Mamy teraz możliwość wpływu na kształt tego co będzie wprowadzone więc pokażmy że ... potrafimy wnieść merytoryczne uwagi do tego dokumentu.

dokładnie ale jak czytam ten projekt to czasami za głowe sie łapie.

pojazd elektryczny - pojazd samochodowy o napędzie spalinowo-elektrycznym :shock: przecież to hybryda plug-in czyli PHEV.

krawcu - 2017-05-02, 10:59

Jest nas tu troszkę, jak każdy zgłosi uwagi które będą zbieżne np. żeby to nie była hybryda tylko co najmniej plug-in to już będzie postęp.
Jak to mówią w kupie siła.
Na razie przeczytałem raz na szybko tą ustawę. Muszę do tego usiąść raz jeszcze i będę nanosił poprawki. Oni tam naprawdę czekają na uwagi. Niedawno rozmawiałem z człowiekiem z ministerstwa energii i prosił o to by każdy kowalski zgłaszał swoje propozycje.

Jako ciekawostka to jest tam też wzmianka o pojazdach autonomicznych, choć system testowania tych pojazdów jest tak skomplikowany, że nie wiem czy komuś będzie się chciało to robić u nas.

domino - 2017-05-02, 12:12

Cytat:
żeby to nie była hybryda tylko co najmniej plug-in to już będzie postęp.

Ja odbieram że chodzi im o PHEV ale pojazd elektryczny to nie hybryda plug-in tym bardziej nie hybryda jak Toyota Prius ale sądze że oni tak uważają dlatego trzeba ich naprowadzić na odpowiednie tory a na samym początku widać bardzo poważny błąd!
więc co jest dalej....?

piotras24 - 2017-05-03, 10:49

Moje przemyślenia odnośnie tej ustawy:
- Zwolnienie z opłat za parkowanie czy możliwość jazdy bus pasami jest dla mnie akurat słabą zachętą.
Wolałbym przepis umożliwiający odholowanie pojazdów spalinowych, które będą zastawiać miejsca ładowania, oraz jakieś uregulowanie przepisów odnośnie korzystania z samych ładowarek.
Tak aby nie było sytuacji, że ktoś kupi elektryka i będzie używał takich miejsc, żeby auto parkować w czasie pracy (czyli np ograniczyć czas parkowania do 2 godzin).
- Powinna być zaplanowana sieć ładowania na drogach klasy typu A i S (np na MOPach co 100km). Jakoś nie widzę czegoś takiego w planach.
- Brakuje przepisów ułatwiających powstawanie punktów ładowania na osiedlach i możliwości rozliczania się ze wspólnotą/spółdzielnią z tak zużytego prądu.
- Poprawienie tej definicji samochodu elektrycznego (rozbicie na elektryka i hybrydę typu plugin)

Ktoś się orientuje w ogóle co to jest za
"układ pomiarowo-rozliczeniowy będący w stanie ewidencjonować ilość energii elektrycznej pobranej przez użytkownika"
Jest coś takiego już dostępne ? Czy będzie można każdego elektryka dostosować do instalacji takiego układu ?

Pawiel - 2017-05-03, 12:04

piotras24 napisał/a:

- Brakuje przepisów ułatwiających powstawanie punktów ładowania na osiedlach i możliwości rozliczania się ze wspólnotą/spółdzielnią z tak zużytego prądu.

To chyba jest największa bolączka.
Bo (o ile dobrze się orientuję), nie można "odsprzedawać" prądu bez koncesji. Czyli zakład pracy nie może dac się pracownikowi naładować po stawkach obowiązujacych za prąd, tyko musi albo przymknąć oko lub jakoś inaczej próbować się rozliczyć (np. za parkowanie...).

KilleR.racer - 2017-05-03, 12:29

piotras24 napisał/a:

Ktoś się orientuje w ogóle co to jest za
"układ pomiarowo-rozliczeniowy będący w stanie ewidencjonować ilość energii elektrycznej pobranej przez użytkownika"
Jest coś takiego już dostępne ? Czy będzie można każdego elektryka dostosować do instalacji takiego układu ?

Wystarczy aby punkt ładowania był inteligentny i z kartą . Na podstawie identyfikacji będą mogli określić ile prąd pobrałeś i na tej podstawie rozliczą cię według taryfikatora za kilowatogodzinę lub innego systemu rozliczeń.

Carcik - 2017-05-03, 12:59

KilleR.racer napisał/a:
Na podstawie identyfikacji będą mogli określić ile prąd pobrałeś i na tej podstawie...
doliczą Ci akcyze i podatek drogowy :lol:

Nie chcesz kupować paliwa to my Cię tak :-D

Panaceum - 2017-05-03, 21:38

Pawiel napisał/a:

Bo (o ile dobrze się orientuję), nie można "odsprzedawać" prądu bez koncesji.....

Z tego co ja wiem i często przy wynajmie lokali się to praktykuje: bez koncesji można odsprzedać energię (prąd, gaz) w jej kosztach pozyskania, bez zysku. Czyli 1:1.
Rozdawanie energii za darmo też nie wymaga koncesji.
Ale są sposoby żeby przy tej okazji zarobić, trzeba tylko pomyśleć.
Przykład ładowarki ABB w Krakowie przy ul. Starowiślnej. Ładowanie za darmo, ale trzeba wjechać na płatny parking.

domino - 2017-05-04, 08:06

piotras24 napisał/a:

- Brakuje przepisów ułatwiających powstawanie punktów ładowania na osiedlach

dokładnie i nie tylko to ja bym nieograniczał obszaru powstawania punktów do liczby mieszkańców czyli od 100tyś osób w danej miejscowości bo dlaczego Miasta Słupsk czy Piła mają być "pokrzywdzone" bo nie maja 100 tyś mieszkańców a ponad 90tyś niestarczy?
wymieniają w ustawie Wójt, Burmistrz, a w miastach powyżej 100tyś osób to Miasta w których Rządza Prezydenci wiec po co? jak stworzyli ograniczenie.
Ja zapewniłbym poruszanie się autem EV nie tylko po mieście jak przewiduje ustawa ale i możliwość poruszania się z jednej miejscowości do drugiej bo jak ktoś chciałby pojechać ze Szczecina do Gdyni to lipa a tak to mógłby zatrzymać się w Koszalinie i podładować potem w Słupsku i podładować by na spokojnie dojechać do Gdyni i z powrotem.
Tak samo do Piły np z Koszalina czy z Bydgoszczy.

piotras24 - 2017-05-04, 09:02

Projekt zakłada, że im większa gmina tym więcej dostępnych punktów ładowania.
Z drugiej strony, tak sobie myślę. Im większa gmina, tym więcej osób mieszkających w blokach.
Nikt raczej nie będzie wykorzystywał tych ogólnodostępnych punktów do regularnego ładowania samochodu.
Czyli tak na prawdę więcej osób, które nie będzie miało gdzie ładować tych samochodów... A przecież auta elektryczne są głównie do miasta...
Wracamy więc do punktu wyjścia, czyli umożliwienia ładowania samochodu na osiedlach. Na przykład:
- nałożenie na wspólnoty/spółdzielnie obowiązku instalacji takich ładowarek na prośbę osoby posiadającej EV (właściciel samochodu pokrywa koszty instalacji punktu).
- wprowadzenie przepisów umożliwiających rozliczanie się z tak pobranego prądu ze spółdzielnią/wspólnotą, bądź bezpośrednio z dostawcą prądu.
- nałożenie obowiązku na deweloperów aby miejsca parkingowe posiadały już przygotowaną infrastrukturę (sieć elektryczna) do instalacji ładowania + np 1 ładowarka na 15 mieszkań

Co do koncesji, to coś takiego znalazłem:
Art. 15
Projektowana ustawa wyłącza działalność gospodarczą polegającą na oferowaniu ładowania pojazdu elektrycznego z obowiązku posiadania koncesji na sprzedaż energii elektrycznej, traktując jako nowy rodzaj działalności gospodarczej.

domino - 2017-05-04, 16:18

piotras24 napisał/a:
Im większa gmina, tym więcej osób mieszkających w blokach.
Nikt raczej nie będzie wykorzystywał tych ogólnodostępnych punktów do regularnego ładowania samochodu.
Czyli tak na prawdę więcej osób, które nie będzie miało gdzie ładować tych samochodów... A przecież auta elektryczne są głównie do miasta...

Niekoniecznie przecież nikt nie pokonuje dziennie ponad 150km (a taki zasięg mają dzisiejsze elektryki) tym bardziej nie będzie ładować aku codziennie, pokonując np: 40km za dnia a ci co mają hybrydy Plug-in tym bardziej, tylko doładują jak będzie potrzeba.
EV można śmiało wykorzystać na podróż na trase 100-120km.

piotras24 - 2017-05-04, 16:44

To zależy. 100km zasięgu to 50km w jedną stronę. Ja jak jadę na Bielany Wrocławskie i poźniej wracam przez miasto to robię właśnie ~100km i dla mnie to jest dalej jazda po mieście.
Jak wyjeżdżam w trasę, to zazwyczaj robię 150-250 km w jedną stronę. No ale akurat to nie jest najważniejsze w tym temacie.

Skoro ta ustawa to taki bubel według większości, to rzućcie tutaj swoje pomysły.
Ja tam zamierzam wysłać moje uwagi.

domino - 2017-05-04, 20:11

piotras24 napisał/a:
To zależy. 100km zasięgu to 50km w jedną stronę. Ja jak jadę na Bielany Wrocławskie i poźniej wracam przez miasto to robię właśnie ~100km i dla mnie to jest dalej jazda po mieście.
Jak wyjeżdżam w trasę, to zazwyczaj robię 150-250 km w jedną stronę. No ale akurat to nie jest najważniejsze w tym temacie.

Skoro ta ustawa to taki bubel według większości, to rzućcie tutaj swoje pomysły.
Ja tam zamierzam wysłać moje uwagi.

Można powiedzieć że odległości które pokonujesz tyczą się przedstawicieli handlowych bo tyle wyjeżdżają dziennie z tego co wiem więc na takie trasy to tylko Ampera-e lub Tesla na dziś.

Nie mówie że jest to Bubel tylko że trzeba ich naprowadzić na odpowiednie tory a swoją drogą też będe zgłaszał swoje uwagi choć nie wiem czy wezmą je pod uwage.

KilleR.racer - 2017-05-04, 21:13

Właśnie po to napisałem tego posta, żeby wrzucać tu pomysły lub omawiać to co już ustawodawca sobie zaplanował.
Ja tak na szybko po rozmowach tel z niektórymi kolegami z forum ustaliłem to (nowe rzeczy które może mało kto poruszał)
1) Odrębne tablice rejestracyjne (najchętniej bym widział zielone tło jak mają Węgrzy)
UZASADNIENIE
Skoro ustawodawca zamierza dawać parkingi za free i jazdy bus pasem to dla służby porządkowej będzie to idealne do wyłapania na szybko czy dany wóz może tu stać za free lub jechać bus-pasem. Do tego rynek EV dopiero się rozkręca i modeli bedzie za chwile 2 lub 3 razy tyle. Więc po co wydawać kasę na szkolenia ludzi żeby znali kążde auto jak te tablice załatwiły by wszystko
2) Publiczne punkty ładowania obligatoryjnie muszą być czynne 24h ( nie jak wielkie otwarcie punktu DC w Wawie przecinanie wstęgi prze Ministra i co ?? Ładowarka czynna w godzinach otwarcia galerii MOKOTÓW. A ja akurat miałem nocą przejechać przez Warszawę to sobie mogę poczekać do rana albo zamiast czekać szybciej podładować się z AC :)
3) Wsparcie dla Polskich producentów ładowarek AC i DC. AC wiem że są ale DC nie ma ale nie wierzę że jakby wesprzeć jakiś mądrych ludzi to nie znajdą się chętni do zrobienią naszej ładowarki ( za ABB i inne po 23 tys EURO dziękuje)
4) Wymuszenie na ubezpieczycielach OC żeby każda firma miała w ofercie auta EV oraz przynajmniej firmy zależne od skarbu państwa jak PZU miały preferencyjne stawki .

piotras24 - 2017-05-04, 21:28

Dobry pomysł z tymi tablicami.
Szczególnie że niektóre auta ciężko odróżnić osobom niewtajemniczonym (np Hyundai Ioniq, Golf GTE, Fiat 500e). Zresztą pewnie znajdą się tacy, co będą chcieli upodobnić swoje auto do elektrycznego odpowiednika, żeby nie płacić za parkowanie.

domino - 2017-05-04, 21:31

KilleR.racer napisał/a:
Właśnie po to napisałem tego posta, żeby wrzucać tu pomysły lub omawiać to co już ustawodawca sobie zaplanował.
Wymuszenie na ubezpieczycielach OC żeby każda firma miała w ofercie auta EV oraz przynajmniej firmy zależne od skarbu państwa jak PZU miały preferencyjne stawki .

Podnosiłem już temat ubezpieczeń w którymś z postów by np: PZU lub inna firma zaproponowała konkretną zniżke na EV np: w wysokości 80% a w kolejnym roku 70% i bez znaczenia czy klient ma zniżki czy nie. Także nie ważne czy nowy samochód czy używany gdzie np: mogliby ograniczyć wiek używanego auta do lat 3 które obejmowałoby te zniżki. Napewno Polacy z zagranicy by rejestrowali auta w Polsce niż tam gdzie pracują i mieszkają z DE, FR czy UK co także napędzało by rynek.

domino - 2017-05-04, 22:20

Nawet w TVN można usłyszeć o proponowanej ustawie. :shock:
http://tvn24bis.pl/moto,9...yzy,735322.html

KilleR.racer - 2017-05-04, 22:40

domino napisał/a:
KilleR.racer napisał/a:
Wymuszenie na ubezpieczycielach OC żeby każda firma miała w ofercie auta EV oraz przynajmniej firmy zależne od skarbu państwa jak PZU miały preferencyjne stawki .

Podnosiłem już temat ubezpieczeń w którymś z postów by np: PZU lub inna firma zaproponowała konkretną zniżke na EV np: w wysokości 80% a w kolejnym roku 70% i bez znaczenia czy klient ma zniżki czy nie. Także nie ważne czy nowy samochód czy używany gdzie np: mogliby ograniczyć wiek używanego auta do lat 3 które obejmowałoby te zniżki. Napewno Polacy z zagranicy by rejestrowali auta w Polsce niż tam gdzie pracują i mieszkają z DE, FR czy UK co także napędzało by rynek.

No mi nie chodzi o zniżki ale o to że właśnie ubezpieczalem VOLT'a którego sprzedaję i firm które mają takie auto w ofercie było zgadnijcie ile?? ( 3 ) . To ja się pytam o jakiej dobrej cenie tu mówimy, gdzie spalinowozy wszelakie mają firmy wszystkie a nie (3) jak byłem zmuszony kupić.

gienek333 - 2017-05-04, 23:06

Taż to szok. Melexa, Wna, i inne tego typu wynalazki produkują od kilkudziesięciu lat i można je ubezpieczyć tylko w PZU, co ciekawsze, rolnicy nie muszą (mają to wliczone w OC gospodarstwa), ale przecierz mamy niby konstytucję (i niby jesteśmy równi wobec "prawa").Wot takaja żałosnaja strana.
mkp - 2017-05-04, 23:12

A to wersja po OCRze (https://convertio.co/pl/pdf-docx/)
https://www.sendspace.com/file/8xj7oh
Może się przyda...

gienek333 - 2017-05-04, 23:26

Jak trzeba być skundlonym aby wydumać coś takiego jak "zeroemisyjny pojazd".
Panaceum - 2017-05-06, 22:18

Żeby ubezpieczyć mój PHEV C-Max Energi musiałem powołać rzeczoznawcę, bo żadna firma nie miała go w tabelkach. Pomimo tego że w Europie już od kilku lat jest sprzedawany, polskie firmy ubezpieczeniowe go nie widzą.
Co do zniżek na OC: nie spodziewajcie się cudów, bo najpierw musimy wykazać że EV, czy PHEV robią mniej szkód niż inne. To tak samo, jakbyśmy chcieli, żeby serwisy wulkanizacyjne albo myjnie nas lepiej traktowały. To UTOPIA!!
Co np. PZU zyska na zniżkach dla EV?
NIC!!! Oni mają za zadanie nas łupić, zarabiać a nie rozdawać.
Ubezpieczenia, to taka sama ale niestety obowiązkowa i droga dla nas kierowców usługa jak: wulkanizacja, mechanik (przeglądy, naprawy), myjnia. Te formy działalności (prywatnej) nie mają na celu sponsorowania "szeroko pojętej ekologii".
Ulgami dla użytkowników pojazdów EV/PHEV można się zająć dopiero na poziomie administracji samorządowej lub centralnej, tam gdzie jest nasza kasa (nasze podatki) i jest wpływ na nasze samopoczucie/ekologię.

KilleR.racer - 2017-05-10, 00:56

Widzę każdy narzeka na brak infrastruktury i innych udogodnień dla rozwoju EV w PL , ale jak jest post że można mieć faktyczny wpływ na to co będzie w ustawie to odzew zaledwie kilku osób. Bardzo to dziwne i przykre. :(
Sądzę że właśnie z tego forum także powinno pójść jakieś oficjalne pismo z postulatami (uwagami) do projektu ustawy.

domino - 2017-05-10, 19:15

Panaceum napisał/a:

Co np. PZU zyska na zniżkach dla EV?

Zyskają większą baze klienteli choć na początku może nie wiele z tego będzie ale w późniejszym czasie wpłynie to na dochody firmy a jak wiadomo każda firma walczy o zysk.

domino - 2017-05-10, 19:19

KilleR.racer napisał/a:
ale jak jest post że można mieć faktyczny wpływ na to co będzie w ustawie to odzew zaledwie kilku osób. Bardzo to dziwne i przykre. :(
Sądzę że właśnie z tego forum także powinno pójść jakieś oficjalne pismo z postulatami (uwagami) do projektu ustawy.

Pisałem e-maila do forumowiczów z inicjatywą i zapytaniami ale cisza no nic szkoda :(

Oficjalne pismo to jest dobry pomysł no ale jak widać... :-(

piotras24 - 2017-05-10, 20:45

Ja ze swojej strony już wysłalem maila do ministerstwa z moimi propozycjami.
Jak się z jakimiś zgadzacie, to możecie skopiować i też wysłać (jak ktoś jest bardzo leniwy :) ).

1) Odrębne tablice rejestracyjne (np zielone tło jak jest na Węgrzech lub w Austrii )
UZASADNIENIE
Potrzeba szybkiej weryfikacji czy auto może jeździć bus pasem i parkować za darmo (niektóre auta elektryczne wyglądają prawie tak samo jak spalinowe, np VW eGolf, Hyundai Ioniq. Fiat 500e)

2) Poprawienie definicji samochodu elektrycznego (rozbicie na elektryka i hybrydę typu plugin)
UZASADNIENIE
W przyszłości, wraz z rozwojem infrastruktury powinno się stopniowo likwidować przywileje dla hybryd plugin i zostawiać je tylko elektrykom.
Trzeba tez jasno oddzielić zwykłe hybrydy (które nie powinny być uprzywilejowane tak samo jak EV, PHEV) od hybryd typu plugin.

3) Brakuje przepisów umożliwiający odholowanie pojazdów spalinowych, które będą zastawiać miejsca ładowania, oraz uregulowanie przepisów odnośnie korzystania z samych ładowarek (np ograniczyć czas parkowania do 1 godzin przy szybkich ładowarkach i do 4 przy zwykłych ).
UZASADNIENIE
Stacje ładowania powinny służyć do ładowania samochodów elektrycznych a nie jako dodatkowe miejsca parkingowe.
Już teraz jest to ogromy problem na zachodzie, gdzie auta elektryczne są bardziej popularne (wystarczy wpisać "iced ev parking" w youtube)
Zresztą, problem juz teraz występuje w Warszawie.
Przykłady:
https://www.facebook.com/...8504079/?type=3
https://www.facebook.com/...419111105097322

4) Nałożenie obowiązku na deweloperów aby miejsca parkingowe posiadały już przygotowaną infrastrukturę (sieć elektryczna) do instalacji ładowania + np 1 ładowarka na 15 mieszkań
UZASADNIENIE
Pociągnięcie sieci elektrycznej wzdłuż miejsc parkingowych podczas budowy osiedla jest o wiele tańsze niż później cała przebudowa istniejącej infrastruktury.

5) Nałożenie na wspólnoty/spółdzielnie obowiązku instalacji takich ładowarek na prośbę osoby posiadającej EV (właściciel samochodu pokrywa koszty instalacji punktu).
UZASADNIENIE
Aktualnie, należy uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej na instalację takiego punktu co nierzadko jest dość kłopotliwe.

6) Wprowadzenie przepisów umożliwiających rozliczanie się z tak pobranego prądu ze spółdzielnią/wspólnotą, bądź bezpośrednio z dostawcą prądu.
UZASADNIENIE
Aktualnie nie ma takiej możliwości

7) Powinna być zaplanowana sieć ładowania na drogach klasy typu A i S (np na MOPach co 100km)
UZASADNIENIE
Auta elektryczne powinny być używane nie tylko w mieście. Przy aktualnych założeniach musiałoby to być drugie auto w rodzinie, co w połączeniu z niemałymi kosztami zakupu takiego pojazdu, będzie barierą nie do pokonania dla większości Polaków.

gienek333 - 2017-05-10, 22:22

Nie trzeba tworzyć żadnych spec ustaw. Trzeba tworzyć PRAWO, a nie gówniane przepisiki. Prawo, jest "umową społeczną", np. jeździmy prawą stroną. Dlaczego elektryki mają jeździć bus-pasami, parkować w strefach itd? Nie rozumiem tego, bo jest to dyskryminacja. Trzeba zmienić przepisy odnośnie sprzedaży energii, aby mogły powstawać stacje ładowania. Jeżeli chcemy ograniczać emisję, należy ustanowić podatek ekologiczny doliczany do cen paliw (jedziesz paliwożernym pojazdem- płacisz, stoi w garażu-nie płacisz). Tesla nie jest "zeroemisyjnym" pojazdem, bo takich nie ma (tak mi się przynajmniej wydaje).
Panaceum - 2017-05-10, 23:10

gienek333 napisał/a:
....Trzeba zmienić przepisy odnośnie sprzedaży energii, aby mogły powstawać stacje ładowania. Jeżeli chcemy ograniczać emisję, należy ustanowić podatek ekologiczny doliczany do cen paliw (jedziesz paliwożernym pojazdem- płacisz, stoi w garażu-nie płacisz). Tesla nie jest "zeroemisyjnym" pojazdem, bo takich nie ma (tak mi się przynajmniej wydaje).

Z całym szacunkiem, ale sądząc po Twoim wpisie chyba nie wiesz ile różnych opłat mamy już w cenie klasycznego lanego paliwa do samochodów. Znacznej większości obywateli naszego kraju nie stać na zakup EV a z czego mieliby dopłacić za eko?
Ponadto: wprowadzenie dodatkowych opłat do paliwa podniesie koszty dla całej gospodarki.
Uważasz, że faworyzowanie EV jest dyskryminacją? A podnoszenie opłat w paliwach jest fair?
Zawsze można zrobić tak jak w Norwegii: ulgi i przywileje dla EV były, ale są redukowane, bo jest ich nadmiar. Dochodzi do tego, że bus-pasami jedzie więcej samochodów niż normalnymi, a na stacjach ładowania EV ustawiają się kolejki. Tylko że Norwegia, to w porównaniu z naszym bogaty kraj.
Inna kwestia: ulgi i przywileje w innych krajach. U nas nie ma żadnych!!!
EV w naszym kraju jest znikoma ilość, jak będzie 30% samochodów to można kasować specjalnie dla nich ustanowione prawa, ale najpierw trzeba je ustanowić.
Pisałem w innym wątku: zwiększenie udziału EV/PHEV w ruchu drogowym powinno nastąpić na wskutek ulg i pomocy dla właścicieli EV (zachęcanie ludzi do zmiany zasilania, dotacje do budowy sieci ładowania, e.t.c.), a nie na zasadzie dyskryminowania i okładania dodatkowymi opłatami ludzi korzystających ze spalinówek. To drugie rozwiązanie jest przymusem, jest najłatwiejsze do wprowadzenia i najbardziej dochodowe dla budżetu.
Obawiam się, że nasz rząd (ten, czy następne, z jakiejkolwiek frakcji politycznej by nie był) wykorzysta ten element do podniesienia wpływów do budżetu, właśnie nakładając dodatkowe opłaty, a nie zrobią nic żeby nas zachęcić do zmiany na EV.

bodix - 2017-05-11, 06:29

Niestety Panaceum masz racje, a przykładem jest opłata OZE na waszych rachunkach za prąd. W ten sposób państwo obarcza społeczeństwo kosztami, a zwykły obywatel z instalacją OZE i tak z tego niema ani grosza. Społeczny odzwew przewidywalny i ludzie mają do OZE negatywne nastawienie. Taki rodzaj polityki rządu to norma w Polsce i warczący obywatel jeden na drgiego jest im na rękę osłabiając w ten sposób siłę narodu.
gienek333 - 2017-05-11, 07:12

Szczerze mówiąc jeżeli chodzi o elektryki to one też powinny być tym podatkiem objęte. Problem nie w tym czym się jeździ, a ile. Czy według Was jazda bus-pasami nie będzie powodować negatywnego nastawienia do EV?
PatrykS - 2017-05-11, 08:35

gienek333 napisał/a:
Czy według Was jazda bus-pasami nie będzie powodować negatywnego nastawienia do EV?
Póki nie będą tam robić tłoku (a pewnie jeszcze jakiś czas nie będą w stanie :-) ) to nie spowodują, wręcz przeciwnie - jak kogoś będzie stać to taki przywilej może przesądzić o zakupie.
wodnik7 - 2017-05-11, 20:21

jeszze propozycja: przy budowie centrow handlowych 1 ladowarka na np. 100 miejsc parkingowych. I bajka:)
gienek333 - 2017-05-11, 22:42

Jeżeli będzie "wolność" handlu energią, to sklepy same będą zachęcać "dzianych" klientów do przyjazdu, ale to inna ustawa. Co do "przywilejów" to po drugiej stronie kija jest "dyskryminacja". Pojazdy uprzywilejowane to: karetki, policja, straż pożarna. Nie rozumiem skąd jest tam taxi (może jakieś lobby). Prędzej czy później (jak później, to przy tym postępie "wolności" będę go musiał zarejestrować na Białorusi) zrobię sobie autko na prund, ale nie oczekuję żadnych przywilejów.
piotras24 - 2017-05-12, 07:30

gienek333 napisał/a:
Jeżeli będzie "wolność" handlu energią, to sklepy same będą zachęcać "dzianych" klientów do przyjazdu, ale to inna ustawa. Co do "przywilejów" to po drugiej stronie kija jest "dyskryminacja". Pojazdy uprzywilejowane to: karetki, policja, straż pożarna. Nie rozumiem skąd jest tam taxi (może jakieś lobby). Prędzej czy później (jak później, to przy tym postępie "wolności" będę go musiał zarejestrować na Białorusi) zrobię sobie autko na prund, ale nie oczekuję żadnych przywilejów.

Z tego co zrozumialem, to ta ustawa wlasnie daje taką możliwość:

Art. 15
Projektowana ustawa wyłącza działalność gospodarczą polegającą na oferowaniu ładowania pojazdu elektrycznego z obowiązku posiadania koncesji na sprzedaż energii elektrycznej, traktując jako nowy rodzaj działalności gospodarczej.

Na podstawie:
http://legislacja.rcl.gov...ment286620.docx

Co do bus pasów, to jak dla mnie to elektryki mogą stać w korkach, wlaśnie dlatego że nie produkują wtedy spalin tak jak silniki konwencjonalne. :)

bodix - 2017-05-12, 09:54

piotras24 napisał/a:

Co do bus pasów, to jak dla mnie to elektryki mogą stać w korkach, wlaśnie dlatego że nie produkują wtedy spalin tak jak silniki konwencjonalne. :)

A nie pomyślałeś o pasażerach aut elektrycznych, może oni nie chcą wdychać smrodów spalinowców.
Moja propozycja zatem spalinowce puścić bus pasem a elektryki normalnie. Pasuje.

piotras24 - 2017-05-12, 10:23

Dokładnie ! Wszystkie auta spalinowe obowiązkowo na buspasy a elektryki normalną drogą ;)

A tak na poważnie, to oprócz propozycji KilleR.racer nie widzę w tym temacie żadnych innych propozycji na zmiany. Tylko krytyka.
Jak dla mnie to ta ustawa aż taka zła nie jest bo wymusza na gminach budowanie punktów ładowania, kupowanie samochodów elektrycznych, nakłada kary na osoby nie przestrzegające ustawy.
Poza tym nakłada na operatora odpowiedzialność za szkody poniesione przez nieprawidłowe działanie punktów ładowania.
Lepsze to niż jakby w ogóle olali temat.

Akurat bus pasy i darmowe miejsca parkinowego nie są dla mnie aż tak istotne. Nawet jakbym chciał to nie widzę we Wrocławiu żadnych bus pasów z których mógłbym korzystać.

KilleR.racer - 2017-05-12, 10:37

bodix napisał/a:
piotras24 napisał/a:

A nie pomyślałeś o pasażerach aut elektrycznych, może oni nie chcą wdychać smrodów spalinowców.
Moja propozycja zatem spalinowce puścić bus pasem a elektryki normalnie. Pasuje.

Też ten układ mi pasuje :D Dawajcie przepchniemy go :) Nawet Autobusy zaprosimy na normalne pasy na na BUS pasach bedzie pisało ŚMIERDZIELE :)
Jak ja lubię fajną merytoryczną wypowiedz wiekszości ludzi w Polsce.
Ja widzę to tak .
Taki LEAF nawet jak by miałbyć 2 a ja bym powiedział że w 85% 1 autem w domu to używkę nawet 2 gen z pompą ciepła wersję USA można kupić za 50 tys zł. Teraz niech przeciętnie myślący Polak policzy sobie auto dowolne dla niego spalinowe w tej kwocie. Potem rozpisze sobie wszystkie naprawy i koszta obsługi i eksploatacji obu aut. I po 5 latach uzytkowania co im wyjdzie??? Bo ja obstawiam że jak ktoś jeździ rocznie koło 15tyskm to taki LEAF ale są i tańsze auta zarobi na siebie. A do spaliny musimy dokładać co roku i to ciężkie pieniądze. Tylko kazdy tego nie liczy bo zawsze tak było albo nie chce tego liczyć!!! Obstawiam raczej to 2. I nawet jak ktos jest ogarnięty i sam wszystko zmienia to chcąc mieć wszystko na tip top. To koszta roczne nie są małe dla auto na paliwo. Świece oleje , filtry , klocki , tarcze, paliwo itd.
A nawet gdyby wyszło podobnie koszt zakupu+ eksploatacja przez 5 lat . To jazda EV jest bezcenna i każdy kto miał styczność z autem EV i jeździł nim tak powie. Wszyscy malkontenci to osoby co EV oglądają przez szybę na parkingu albo w necie i tyle.

vwir - 2017-05-12, 10:49

Tak, tylko że ludzie często:
a) Nie wiedzą, że w ogóle istnieją elektryczne auta w takiej cenie.
b) Boją się kosztów wymiany baterii.
c) Boją się, że nie będzie gdzie naładować auta.

To tak z moich obserwacji/rozmowy z ludźmi nie związanymi w żaden sposób z samochodami elektrycznymi. O ile odnośnie b) ustawa wiele nie może zmienić, o tylko jeśli ludzie zobaczą, że bus pasami mogą jeździć elektryki to mogą się zainteresować, jakie w ogóle elektryki są dostępne. I poniekąd zostanie zaadresowany punkt a).
Ustawa za to adresuje punkt c), bo jeśli ludzie zobaczą coraz większą liczbę punktów ładowania to przestaną się tego tak obawiać.

Ed - 2017-05-12, 18:24

KilleR.racer, Przeciętnie myślący polaczek kupi sobie wrak produkcji niemieckiej za 5kpln i będzie opowiadał wszystkim, że jaki to super samochód kupił... niestety
Carcik - 2017-05-12, 20:36

Ed napisał/a:
będzie opowiadał wszystkim, że jaki to super samochód kupił
Koniecznie w TDI bo one miliony kręcą bez remontu a jego ma "dopiero" 150tys :-D
gienek333 - 2017-05-12, 21:06

Idąc dalej tzw " racjonalnym" tokiem myślenia kolegów, to rodzina z czwórką dzieci nie powinna za 500+ kupić sobie za 5kpln vana, tylko 2 ampery, 2 leafy, albo teslę.
domino - 2017-05-13, 14:42

Brawo! i tego się Gienku trzymaj!
domino - 2017-05-13, 19:55

KilleR.racer napisał/a:
.
Ja widzę to tak .
Taki LEAF nawet jak by miałbyć 2 w domu to używkę można kupić za 50 tys zł..... jazda EV jest bezcenna i każdy kto miał styczność z autem EV i jeździł nim tak powie.

W UK widac ze ceny EV mocno spadaja i tak za Leaf 2013 roku mozna kupic 6,500 funtow wiec jest mocno ponizej 50.000zl i na dodatek jak narazie mozna sie ladowac za free z 22kW Ladowarek.
Ceny elektrykow na swiecie beda napewno spadaly.

http://www.parkers.co.uk/...71964545323817/
http://www.parkers.co.uk/nissan/leaf/for-sale/

wodnik7 - 2017-05-14, 13:26

domino,

jak leafy maja sie ladowac z ladowarek 22kW, jesli one moga najwiecej 6,6kW?? cos chyba sie pomyliles:)

vwir - 2017-05-14, 17:08

A CHAdeMO?
PatrykS - 2017-05-14, 19:46

wodnik7 napisał/a:
domino,

jak leafy maja sie ladowac z ladowarek 22kW, jesli one moga najwiecej 6,6kW?? cos chyba sie pomyliles:)
Nawet Ampera może się ładować z 22kW ładowarki - pociągnie co prawda z niej tylko 3kW, no ale się naładuje :-)
PatrykS - 2017-05-14, 19:47

vwir napisał/a:
A CHAdeMO?
Przenośne CHAdeMO jak najbardziej można zasilić z ładowarek 22kW, ale tylko nielicznych stać na luksus takiej przenośnej kolubryny.
jas_pik - 2017-05-16, 11:36

A dlaczego w art 41 pkt 3 zwalnia sie pojazdy służb?
Opublikowałem na FB moje pytanie
Tak światnbie sie Vectrix prezentuje a producent wersje dla służb wyposaża w specialny konwerter DC/DC aby można było bez problemu zasilać koguty i radiostacje.
W wersjach Litowych zasięg jest wystarczający

KilleR.racer - 2017-05-18, 12:14

domino napisał/a:
KilleR.racer napisał/a:
.
Ja widzę to tak .
Taki LEAF nawet jak by miałbyć 2 w domu to używkę można kupić za 50 tys zł..... jazda EV jest bezcenna i każdy kto miał styczność z autem EV i jeździł nim tak powie.

W UK widac ze ceny EV mocno spadaja i tak za Leaf 2013 roku mozna kupic 6,500 funtow wiec jest mocno ponizej 50.000zl i na dodatek jak narazie mozna sie ladowac za free z 22kW Ladowarek.
Ceny elektrykow na swiecie beda napewno spadaly.

http://www.parkers.co.uk/...71964545323817/
http://www.parkers.co.uk/nissan/leaf/for-sale/

W UK ceny mocno spadają ale dalej 6500funta to ponad 30 tys. Do tego bedzie nie z tej strony kierownica , droższe ubezpieczenie droższy przeglad, potem dostosowanie do dopuszczenia do ruchu, zmiana lamp lub naklejki , zmiany lusterek bo maja inne kąty i odwrotnie martwe pole. I wyjdzie cie nie 30tys a 37 tys. Do tego w dłuższym użytkowaniu róznica w cenie opłat bedzie rosła.
Każdy zrobi jak woli, dla mnie Angliki są ok na części.
CENY MOCNO SPADAJĄ BO???
Bo jest full tego a nie ma chętnych, może to kupić ktoś z Anglii , Irlangii można wyeksportowac do Australi lub Japonii.
Nikt tego wiecej nie chce chyba że handlarze na części lub właśnie marzyciele co myślą.
O trafiłem mega okazej 10 tys w kielni.
Ja akurat wiem co mówie bo kupiłem sobie auto w Błoto (terenówka ) Z UK. Łudziłem się że bedzie fajnie, ale jak za każdym razem szedłem do drzwi pasażera, i mordowałęm się ze skrzynią to od razu przełożyłem kierownicę na dobrą stonę drogi :)

domino - 2017-05-19, 15:37

wodnik7 napisał/a:
domino,

nie odpisywałem bo wyłaczyli mi neta ale juz dzis właczyli po 24 telefonach ach te UK.
tak ciągna 6,6kW max ale z ładowarek 22kW bo tutaj jest ich sporo jak kolega nie wierzy zapraszam do Cardiff :->

domino - 2017-05-22, 09:41

KilleR.racer napisał/a:

W UK ceny mocno spadają ale dalej 6500funta to ponad 30 tys. Do tego bedzie nie z tej strony kierownica , droższe ubezpieczenie droższy przeglad, potem dostosowanie do dopuszczenia do ruchu, zmiana lamp lub naklejki , zmiany lusterek bo maja inne kąty i odwrotnie martwe pole. I wyjdzie cie nie 30tys a 37 tys. Do tego w dłuższym użytkowaniu róznica w cenie opłat bedzie rosła.
CENY MOCNO SPADAJĄ BO???
Bo jest full tego a nie ma chętnych,
Nikt tego wiecej nie chce chyba że handlarze na części.O

W kulki sobie grają z tym netem raz jest raz nie no nic...

Niechodziło mi by przywozić do polski elektryki z UK tylko podałem że ceny tutaj zaczynają spadać.
Jeżeli tu ceny lecą to i w innych krajach też będą spadać i nie ważne po której stronie jest kierownica.
Nie jest tak że nie ma chętnych bo tu rynek dopiero się rozkręca jak i w całej europie!
A swoją drogą fakt że ceny części też idą w dół co będzie miało wpływ na niższe ceny przy ewentualnych naprawach.
Oni tu częściej wymieniają auta na nowsze modele niż w Polsce gdzie ludzie jeżdżą jednym autem 10 lat i np zamiast Leafa wolą Hyundai IONIQ lub inny model itd.

domino - 2017-05-22, 10:04

Warunki dostępu dostawców usług ładowania do ogólnodostępnych punktów ładowania [ANALIZA]

http://www.energetyka24.c...dowania-analiza

Projekt stanowi pierwszą próbę kompleksowego uregulowania zasad rozwoju i funkcjonowania infrastruktury służącej do wykorzystania paliw alternatywnych w transporcie. W tym kontekście warto pochylić się na chwilę nad brzmieniem art. 10 w powiązaniu z art. 9 Projektu, ustalającym tryb zapewniania dostępu do tzw. ogólnodostępnych punktów ładowania dla dostawców usług ładowania...

domino - 2017-05-22, 11:21

Następne bardzo cenne uwagi co do projektu.

PSPA: Projekt ustawy o elektromobilności niekompletny

http://www.energetyka24.c...ci-niekompletny

Projekt Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych pomija istniejącą infrastrukturę, która jeszcze przez kilka następnych lat będzie podstawą rynku elektromobilności w Polsce – twierdzi Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Niezbędne jest uwzględnienie wsparcia dla wszystkich publicznie dostępnych stacji ładowania pojazdów, już funkcjonujących i tych planowanych do realizacji w najbliższym okresie. W innym razie, prywatny biznes planujący budowę stacji będzie ograniczał lub wstrzymywał inwestycje czekając na pełne uregulowanie rynku. Doprowadzi to wręcz do wyhamowania rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych w Polsce.

np: Warto zauważyć, że przy konkursach gmin na operatora punktów ładowania pod uwagę ma być brane doświadczenie w handlu energią, paliwami bądź zarządzania punktami ładowania, kapitał danej firmy i wysokość opłaty za dzierżawę jaką gotowa jest ponosić. Lepiej ułatwić wejście na ten rynek nowych i lokalnych firm, np. miejscowego zakładu komunikacji, nie ograniczając się do firm działających w segmencie sprzedaży energii czy paliw...

KilleR.racer - 2017-05-22, 13:20

domino napisał/a:
KilleR.racer napisał/a:

CENY MOCNO SPADAJĄ BO???
Bo jest full tego a nie ma chętnych,
Nikt tego wiecej nie chce chyba że handlarze na części.O

W kulki sobie grają z tym netem raz jest raz nie no nic...

Niechodziło mi by przywozić do polski elektryki z UK tylko podałem że ceny tutaj zaczynają spadać.
Jeżeli tu ceny lecą to i w innych krajach też będą spadać i nie ważne po której stronie jest kierownica.
Nie jest tak że nie ma chętnych bo tu rynek dopiero się rozkręca jak i w całej europie!
A swoją drogą fakt że ceny części też idą w dół co będzie miało wpływ na niższe ceny przy ewentualnych naprawach.
Oni tu częściej wymieniają auta na nowsze modele niż w Polsce gdzie ludzie jeżdżą jednym autem 10 lat i np zamiast Leafa wolą Hyundai IONIQ lub inny model itd.

A mi chodzi o to że rynek UK ma się nijak do EU tak samo jak rynek aut w USA do EU.
Skoro mieszkasz w UK to powinneś to wiedzieć. Tam ludzie zarabiają lepiej to wymieniają uzywkę bo skończył się leasing na nowy i nie LEAF bo IONIQ jest fajniejszy i bardziej energooszczędny od LEAF 30kw a cenow podobnie. ALe jak wyjdzie LEAF II ciekawe jak bedzie na rynku UK ale raczej nissan go nie odpuści bo sporo tam LEAF sprzedali. Ale np OPEL (VAUXHALL) nic nie mówi o dostępnośći AMPERY-e.
Do tego po skończonym leasingu i GW chętnych mało bo ludzie się nie znają i nie ufają używakom bo może się popsuć a to nie PL , Naprawy kosztują bo tam za pracę trzeba zapłacić solidnie !!! Skorzystają Ci co się znają bo ja używanego LEAF'a wiem ze kupić warto na tamten rynek , do PL juz nie koniecznie bo kierwonica nie tam gdzie trzeba.

YANNOSICK - 2017-05-22, 18:17

KilleR.racer napisał/a:
Ale np OPEL (VAUXHALL) nic nie mówi o dostępnośći AMPERY-e.

W momencie ogłoszenia Brexitu GM zapowiedział brak wersji Bolta z kierownicą po dziwnej stronie. Myśle, że PSA podtrzyma to stanowisko.

wodnik7 - 2017-05-22, 19:49

yannosick, nie wiem, czy ja pisalem tu - ale w Niemczech na 2017 ma byc chyba tylko 90 amper-e, a teraz zamowione beda do odbioru w... 2019! troche homeopatyczne ilosci..

I prawdopodobnie na leasing tylko, bez mozliwosci kupna, za rate bodajze 500€. Na forach niemieckich ludzie sie mocno podenerwowali..

YANNOSICK - 2017-05-22, 19:56

Bo liczba zamówień w Stanach a potem Norwegii i Holandii wyczerpała możliwości produkcyjne na ten rok. Moje zamówienie wciąż ważne na październik.
wodnik7 - 2017-05-22, 20:29

No niby tak, ale jest ale: w Stanach sprzedaja juz z duzymi rabatami (a miesiecznie tylko kilkaset sztuk!, mieli przeciez produkowac masowo), no i sam leasing za zaporowa cene, to neistety myk bardzo nieprzejrzysty (czasy ev1 sie przypominaja..)
domino - 2017-05-23, 07:39

KilleR.racer napisał/a:
po to napisałem tego posta, żeby wrzucać tu pomysły lub omawiać to co już ustawodawca sobie zaplanował.

Tak jak napisał kolega więc może nie zmieniajmy tematu tylko proponuje pisać o pomysłach ws. ustawy ok

wodnik7 - 2017-05-23, 07:45

Moim zdaniem najwiekszy problem to ladowanie w miastach. Ludzie zyja w blokach, gdzie maja ladowac?

1. wymog np. 5 ladowarek na 100 miejsc parkingowych nowobudowanych centrow handlowych;

2. wymog np. 5 ladowarek przed kazdym budynkiem uzytecznosci publicznej,

3. wymog np 10% ladowarek na platnych miejscach parkingowych (przy okazji renowacji lub nowego wytyczania).

I to by cos dalo.

PatrykS - 2017-05-23, 08:31

wodnik7 napisał/a:
Moim zdaniem najwiekszy problem to ladowanie w miastach. Ludzie zyja w blokach, gdzie maja ladowac?
Na parkingu pod blokiem - samochody jak tylko się da powinno się ładować powoli nocą. Więc to nowo budowane osiedla powinny mieć możliwość założenia własnego gniazdka na swoim miejscu (w szafce na kłódkę), nie musi to być od razu droga ładowarka. Kto będzie codziennie szukał stacji na mieście, żeby tam godzinami się ładować? Infrastruktura na mieście powinna być tylko na wyjątkowe sytuacje - jak akurat zabraknie, albo jak ktoś ma mały zasięg a dłuższą trasę codzienną tak na styk. I koniecznie możliwość ładowania w pracy - samochód stoi tam długo i mógłby powoli ssać, najlepiel z paneli na dachu firmy.
domino - 2017-05-23, 08:58

Jak mówi Kurtyka wybrano już punkty w 31 miastach, gdzie powstaną programy ładowania we współpracy z firmami energetycznymi i gminami. Chodzi o gminy powyżej 100 tys. mieszkańców a nie ma Koszalina który ma 107 tyś mieszkańców!. Mówi sie o gminach a gdzie ulgi dla prywatnych inwestorów którzy mogliby zainwestować w infrastrukture tego w ustawie nie ma np: stacje kontroli pojazdów znam osobe do której należy kilkanaście oddziałów a to tylko jeden przedsiębiorca który mógłby zainwestować a takich osób jest napewno więcej.
Tak jak piszesz Patryku by nie szukać stacji to powinny być zlokalizowane w miejscach szybko dostępnych czyli właśnie np: stacje kontroli wszyscy w mieście wiedzą gdzie one są bo jeżdzą na kontrole i nie byłoby problemu by podjechać i podładować sobie aku lub na stacjach benzynowych Orlen czy Lotos czy np: na terenie zakładów komunikacji miejskiej na początek to lepsze niż mieliby szukać lokalizacji dla stacji ładowania.

o tym także tu.
http://www.energetyka24.c...lnosci-w-polsce

wodnik7 - 2017-05-23, 14:42

dlatego ja pisalem o nowowybudowywanych marketach - dodajmy tez osiedlach. ale wiekszosc mieszka w starych, wiec kilka lat toby zajelo..

ale bez wymogow nic sie samo nie stanie.

qwas0987 - 2017-05-24, 11:15

fajnie by było gdyby Polska miała najlepsze prawo w zakresie EV i stała się wreszcie "zieloną wyspą" :-) czyli ekologicznym krajem w zakopconej Europie. Ale do tego potrzeba rewolucyjnego podejścia i odwagi. W sytuacji kiedy kadencja partii i rządu trwa 5 lat, to wiadomo że nikomu nie chce się podejmować ryzyka. Gdyby coś nie wypaliło, to opozycja rozjedzie walcem przy kolejnych wyborach...

Tak na szybko dla mnie podstawowe filary takiej elektro-rewolucji to:
1) zniwelować bariery wejścia na rynek małych producentów prądu ekologicznego (np z paneli słonecznych), tak żeby każdy rolnik mógł mieć własną elektrownie słoneczną lub wiatrową. Bez żadnego dofinansowania, prawo rynku. Ale w tej chwili dogadanie się z elektrowniami żeby chciały kupować taki prąd graniczy z cudem....
2) dopuścić "prywaciarzy" do stawiania punktów ładowania, ale wymagać od nich żeby odbierali i magazynowali w znacznym stopniu tańszy nocny prąd. Zapewne droższe rozwiązanie, ale rozwiązuje wiele problemów rynku energetycznego i nie koniecznie musi być nieopłacalne
3) bezpłatne parkowanie EV w miastach, wytyczenie ekologicznych stref miasta gdzie mogą wjeżdżać tylko EV, miejsca postojowe tylko dla EV w najbardziej obleganych rejonach miasta
4) nałożenie na developerów obowiązku zapewnienia kilku miejsc postojowych i ładowarek dla EV (możliwość obciążania korzystających tylko kosztami prądu, bez zarobku dla wspólnoty która przejmuje ładowarki po wybudowaniu bloku)
5) nałożenie na wspólnoty mieszkaniowe konieczności wybudowania chociaż jednego miejsca postojowego z ładowarką
6) dofinansowanie z budżetu/ funduszy UE firm i projektów badawczych związanych z elektromobilnością i ekologicznym pozyskiwaniem energii
7) developerzy powinni mieć obowiązek budowania budynków z panelami słonecznymi na dachu, żeby chociaż oświetlenie klatek było ekologiczne. Prąd z paneli też powinien być magazynowany, być może włąśnie na potrzeby naładowania samochodów (wtedy to byłby zarobek dla wspólnoty)

Ale niestety gdyby to wszystko zrobić, to mogłoby się okazać że za mało wpływa akcyzy z benzynki i do tego lobby energetyczne by się oburzyło że za mało prądu sprzedają (każdy sobie sam produkuje), potem górnicy by wyszli na ulice bo za mało węgla kupują elektrownie :-)

To tak na szybko... ale myślę że gdyby ktoś z głową się do tego zabrał, to Polska byłaby przodownikiem na skalę światową.

domino - 2017-05-30, 16:42

Eksperci krytycznie o ustawie elektromobilnosci

http://www.samar.pl/__/3/...ml?locale=pl_PL

Brak istotnych zachęt do zakupu aut może stanowić poważną barierę na drodze do realizacji rządowego programu rozwoju elektromobilności w Polsce - wynika z raportu przygotowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR

W przygotowanym przez Ministerstwo Energii projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, mowa jest o zwolnieniu aut elektrycznych z akcyzy, szybszej amortyzacji dla przedsiębiorców czy o wpuszczeniu e-samochodów na buspasy. Wszystko to, zdaniem ZDG TOR, nie wystarczy jednak by spopularyzować na masową skalę auta elektryczne w naszym kraju. Brakuje przede wszystkim słowa o jakichkolwiek dopłatach, podobnych do tych wprowadzanych przez szereg krajów Europy Zachodniej – w Norwegii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. A zdaniem ekspertów TOR powinniśmy mówić o kwotach rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. – Taka realna zachęta dla klienta powinna wynosić około 30 tysięcy złotych, a to oznaczałoby, że budżet musiałby wyasygnować na ten cel około 4 mld złotych rocznie co jest krytykowane przez resort rozwoju. Byłoby to więc dość trudny temat – mówi Adrian Furgalski, wiceprezes ZDG TOR.

Ich zdaniem, nie zmieni tego nawet rozbudowa ogólnodostępnej infrastruktury do ładowania do 6,4 tys. punktów. Inwestycję tę rząd planuje zakończyć w 2020 r. co jest nierealne - To o blisko 500 punktów więcej niż liczy dziś sieć stacji tankowania LPG obsługujących na koniec 2016 roku 2 mln 977 tys. samochodów na gaz. Ogromna popularność aut na LPG wynika jednak z faktu, że próg wejścia w posiadanie takiego auta jest kilkunastokrotnie niższy niż w przypadku pojazdu na prąd – podaje ZDG TOR.
Z analizy ZDG TOR wynika też, że o wiele szybciej i łatwiej nastąpi upowszechnienie elektromobilności w transporcie publicznym.....

YANNOSICK - 2017-05-30, 17:50

Jak ja uwielbiam to polskie czarnowidztwo. "Nie da się" i już!
W Holandii ani centa dopłat i sprzedaż EV rośnie. Wystarczy, że podatek od posiadania auta jest uzależniony od poziomu emisji. Żadnego darmowego parkowania, żadnych buspasów.

gienek333 - 2017-05-30, 18:53

Dla mnie jedyną uczciwą formą opodatkowania, jest opodatkowanie paliw. Podatki od tzw "emisji" to łamanie praw człowieka, ponieważ jest to forma niewolnictwa.
YANNOSICK - 2017-05-30, 19:05

gienek333, nie będę nawet próbował zrozumieć Twojego toku rozumowania ponieważ to sfera zarezerwowana wyłącznie dla Ciebie samego. Wskaż mi jednak choć jeden kraj na świecie gdzie samo tylko opodatkowanie paliwa poprawia sytuację komunikacyjną.

Ustawa powinna karać trucicieli zamiast wspomagać garstkę kosztem ogółu.

domino - 2017-05-30, 19:16

YANNOSICK napisał/a:

Bo to piszą panowie związani z PO!!! Niestety cholerna polityka wszędzie.

gienek333 - 2017-05-30, 19:18

To wynika z elementarnych braków wiedzowych, albo (co chyba bardziej prawdopodobne z chęci wyparcia). Mam samochód marki Polonez, z jakimś tam "euro" i założę się o dużą kasę, że jest duuuużo mniej uciążliwy dla środowiska niż Twoja Ampera :shock: To proste zanieczyszczenia to również klocki, opony, wzbijanie wtórne pyłów, generowanie korków. Moje motto to "pojazdy ekologiczne stoją w garażu" (dla ułatwienia napiszę że nie muszą stać w garażu, ale najlepiej nieużywane ;) )
YANNOSICK - 2017-05-30, 19:19

domino napisał/a:
YANNOSICK napisał/a:

Bo to piszą panowie związani z PO!!! Niestety cholerna polityka wszędzie.

I to jest właśnie chore. Opozycja cmokałaby z zachwytem gdyby to był ich projekt ale skoro to inni na to wpadli to trzeba to obsmarować... Dobro ludzi nie ma tu najmniejszego znaczenia.

domino - 2017-05-30, 19:43

gienek333 napisał/a:
Mam samochód marki Polonez, z jakimś tam "euro" i założę się o dużą kasę, że jest duuuużo mniej uciążliwy dla środowiska niż Twoja Ampera

Gienku proszę piszmy o ustawie ok!

Jutro ostatni dzień na przesłanie uwag do ustawy na adres: szymon.bylinski@me.gov.pl.
Czy ktoś jeszcze złożył swoje uwagi :?:

gienek333 - 2017-05-30, 20:00

Tak piszemy o ustawie, a nie o gównianych przepisikach, a ta powinna uwzględniać również jednostki zdolne do samodzielnego myślenia (Konstytucja, prawa człowieka itp.).
YANNOSICK - 2017-05-30, 20:09

Gienku proszę bądź konsekwentny. Ekologiczne komputery to te wyłączone a ekologiczny internet to ten odłączony.

Przesłałem kilka kalek z przepisów holenderskich jako wzór do naśladowania. Przetłumaczyłem i zredagowałem. Sformułowałem też kilka pytań więc jeżeli otrzymam odpowiedź to będzie oznaczało, że ktoś to czyta.

gienek333 - 2017-05-30, 20:24

A rozmawiamy merytorycznie, czy takie "juziolenie o szopenie". Uważasz że należą Ci się jakieś przywileje, bo robisz 50 kkm rocznie? Po co? Zasada proporcjonalności-laptop zużywa powiedzmy 40 W, samochód elektryczny powiedzmy 15000 W, poza tym laptop nie ma opon, można do serwisu dostarczyć rowerem, a nie lawetą.
YANNOSICK - 2017-05-30, 20:53

gienek333, gdybyś czytał co napisałem powyżej to zauważyłbyś zapewne, że jestem jednym z niewielu którzy nie chcą przywilejów, dopłat i ulg. Chcę kar dla starych trupów, rozsądnego progu opłacalności posiadania pojazdu i zakończenia rzucania kłód pod nogi przedsiębiorcom chcącym coś zrobić dla rozwoju EV.
domino - 2017-05-30, 21:02

YANNOSICK napisał/a:
Przesłałem kilka kalek z przepisów holenderskich jako wzór do naśladowania. Przetłumaczyłem i zredagowałem. Sformułowałem też kilka pytań więc jeżeli otrzymam odpowiedź to będzie oznaczało, że ktoś to czyta.

A czy mógłbyś to wrzucić tutaj? :?:

gienek333 - 2017-05-30, 21:12

Kary i przywileje to to samo :idea:
domino - 2017-05-30, 21:17

gienek333 napisał/a:
Kary i przywileje to to samo :idea:

Gienku więc prosze napisz jak wg ciebie powinna brzmieć ustawa?
prosze....

domino - 2017-05-30, 21:26

Czy ktoś jeszcze złożył swoje uwagi lub propozycje do Ustawy??
gienek333 - 2017-05-30, 21:28

To bardzo proste, trzeba zmienić ustawę o sprzedaży energii elektrycznej (znieść monopol, bo przecież mamy niby wolny rynek), a jak z tego będzie zarobek, to stacje ładowania będą powstawać jak grzyby po deszczu (prywatnie uważam że lepsze są auta hybrydowe, ale takie co można podpiąć pod panel).
domino - 2017-05-30, 21:35

gienek333 napisał/a:
To bardzo proste, trzeba zmienić ustawę o sprzedaży energii elektrycznej (znieść monopol, bo przecież mamy niby wolny rynek), a jak z tego będzie zarobek, to stacje ładowania będą powstawać jak grzyby po deszczu (prywatnie uważam że lepsze są auta hybrydowe, ale takie co można podpiąć pod panel).

Rozumiem że chodzi ci także o OZE ale na nowelizacje ustawy musimy poczekać do września.

http://gramwzielone.pl/tr...-o-oze-jesienia

Ministerstwo Energii przedstawi zakres planowanych zmian o OZE w dniu 8 czerwca, natomiast prace parlamentarne nad projektem nowelizacji powinny zakończyć się we wrześniu,

http://gramwzielone.pl/tr...ji-ustawy-o-oze

Ministerstwo Energii chce zwiększyć maksymalną moc małych instalacji z 200 kW do 500 kW, co byłoby zgodne z regulacjami przyjętymi w ramach UE.
ME będzie chciało wprowadzić nowy system rozliczeń.

Więc czekamy!

gienek333 - 2017-05-30, 21:49

Nie chodzi o tzw "producentów", który produkowany seryjnie samochód można podpiąć bezpośrednio pod panele? To i to jest DC.
domino - 2017-05-30, 21:50

gienek333 napisał/a:
To bardzo proste, trzeba zmienić ustawę o sprzedaży energii elektrycznej (znieść monopol...).

Właśnie Art. 15 o tym mówi:

Wspominał o tym wcześniej Piotras24

gienek333 - 2017-05-30, 21:52

No i wystarczy :!:
domino - 2017-05-30, 21:54

Teraz zadowolony :kufel

Dodam jeszcze że z powyższego linku wynika że:
Przedstawiciel ME potwierdził, że resort energii widzi potrzebę budowy rozproszonych farm fotowoltaicznych!
:mrgreen:

gienek333 - 2017-05-30, 22:00

Ja też i od tego trzeba zacząć.
wodnik7 - 2017-05-31, 07:16

ja juz sie boje o to, jak "nowy stystem rozliczen" prosumenta bedzie wygladal.. juz nie rok bilansowania, a moze 3 miesiace? a moze nie 80% a 50% dostanie sie od elektrowni? ech.

serio, boje sie, co wymysla za idiotyzm.

domino - 2017-05-31, 20:34

wodnik7 napisał/a:
ja juz sie boje o to, jak "nowy stystem rozliczen" prosumenta bedzie wygladal.. juz nie rok bilansowania, a moze 3 miesiace? a moze nie 80% a 50% dostanie sie od elektrowni? ech.

Jak to mówią pożyjemy zobaczymy lub sami możemy swoimi pomysłami ich zasypać choc nie wiadomo na ile by je przyjeli

PSPA: ponad 50 uwag do projektu ustawy o elektromobilności

http://www.energetyka24.c...ony-jest-wadami

http://www.cire.pl/item,1...rnatywnych.html

Narzucenie z góry określonej liczby punktów niekoniecznie będzie odpowiadać rzeczywistym potrzebom rynku i użytkowników. Przykładowo dla Warszawy założono budowę 1000 publicznych punktów ładowania do 2020 r. Obecnie w Warszawie, jak wynika z analiz w stolicy funkcjonuje około 50 punktów. Dla porównania w Berlinie (3,5 mln mieszkańców), działa około 530 punktów...

wodnik7 - 2017-05-31, 21:02

punkt punktowi nie rowny:) w teorii do niektorych mozna podlaczyc 3 rozne gniazda/wtyki, w praktyce, gdy 1 zajety, inne nie dzialaja. Ale to statystyka:)

Poza tym: czy mowi ta ustawa o jakims standardzie? nie, zeby potem zwykle gniazdko naraz bylo "punktem ladowania".

domino - 2017-06-01, 20:18

Słuchajcie czy odpisali wam lub podziękowali za przesłanie swoich uwag lub propozycji?
Bo mi nic!

krawcu - 2017-06-01, 21:52

U mnie też nic... wpadło w czarną dziurę :D
YANNOSICK - 2017-06-02, 06:20

U mnie cisza. Mają chyba ustawowo 14 dni.
domino - 2017-06-02, 06:44

Czyli nie wiemy czy potraktowali nas poważnie czy nie :?: ! :evil:
piotras24 - 2017-06-02, 18:06

Jak zgłaszałem swoje uwagi do:
http://www.me.gov.pl/file...AMY_projekt.pdf
to dostałem odpowiedź "Bardzo dziękuje za przesłanie uwag. "
Do tego po 2 miesiącach przyszedł mail, że moja uwaga została uwzględniona i znajduje się w:
"Tabela - zestawienie uwag nadesłanych w ramach konsultacji społecznych"

W przypadku tej ustawy zero odzewu (mail wyslany 7 maja), ale mam nadzieje, że jak wszystko zbiorą to wyślą podsumowanie w tabeli tak jak poprzednio.

domino - 2017-06-03, 04:33

piotras24 napisał/a:
Jak zgłaszałem swoje uwagi do:
http://www.me.gov.pl/file...AMY_projekt.pdf
to dostałem odpowiedź "Bardzo dziękuje za przesłanie uwag. "

Po jakim czasie dostałeś tą odpowiedź?

Dostałeś mail po 2 miesiącach! :shock:

Jestem ciekaw ile osób teraz analizuje przesłane uwagi i propozycje?

piotras24 - 2017-06-03, 20:31

domino napisał/a:
Po jakim czasie dostałeś tą odpowiedź?

Praktycznie od raz (po 11 minutach).
Może wtedy było niewiele zgłoszeń a teraz im się nawet nie chce odpowiadać (?)

Mail z ustosunkowaniem się do moich propozycji przyszedł po 2 miesiącach, ale to był zbiorczy do wszystkich którzy zgłaszali swoje uwagi.

domino - 2017-06-05, 10:27

„RZ”: problem z lokalizacjami pod stacje ładowania.

http://forum.samochodyele...04311d8d1cf1509

Budowa stacji ładowania przy trasach szybkiego ruchu może napotkać na bariery. „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że firmy, które chcą je stawiać będa musiały uzyskać dostęp do np: położonych przy drogach szybkiego ruchu miejsc obsługi podróżnych (MOP)!

PatrykS - 2017-06-05, 10:53

domino napisał/a:
Budowa stacji ładowania przy trasach szybkiego ruchu może napotkać na bariery. „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że firmy, które chcą je stawiać będa musiały uzyskać dostęp do np: położonych przy drogach szybkiego ruchu miejsc obsługi podróżnych (MOP)!
Zgadza się - Greenway na konferencji w Gdyni mocno narzekał, że spółki paliwowe mają nad tymi miejscami kontrolę i nie są chętne do współpracy. MOPy zresztą nie do końca Greenwayowi pasują, bo trzeba by stawiać dwie stacje w przeciwnych kierunkach, a oni by woleli jedną dla obu kierunków, czyli bardziej zjazdy/wjazdy by ich interesowały.
domino - 2017-06-05, 17:24

PatrykS napisał/a:
Zgadza się - Greenway na konferencji w Gdyni mocno narzekał, że spółki paliwowe mają nad tymi miejscami kontrolę i nie są chętne do współpracy.

Kiedy ta konferencja była? i że nikt o niej nie napisał :-/

PatrykS - 2017-06-05, 19:47

domino napisał/a:
PatrykS napisał/a:
Zgadza się - Greenway na konferencji w Gdyni mocno narzekał, że spółki paliwowe mają nad tymi miejscami kontrolę i nie są chętne do współpracy.

Kiedy ta konferencja była? i że nikt o niej nie napisał :-/
Była tu gdzieś sygnalizowana - mówię o tej sprzed miesiąca jakoś.
domino - 2017-06-07, 19:17

PSPA: polska elektromobilność potrzebuje przydomowej stacji ładowania.

http://www.energetyka24.c...ia-przydomowego

Jak wynika z badań Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), 83 proc. polskich kierowców najchętniej ładowałoby samochody elektryczne we własnych domach tak, jak robią to właściciele e-pojazdów w Europie.
Pozostawianie auta poza domem lub takie organizowanie sobie dnia, żeby wygospodarować np. godzinę tylko na ładowanie w centrum miasta, uważają za dysfunkcjonalne i od tego bowiem zależeć będzie ich popularność mówi Maciej Mazur z PSPA. Niestety, tym ministerialny projekt już się tak szczegółowo nie zajmuje...

Troche dziwne rozumowanie PSPA bo przecież nikt nie ma koło domu stacji paliw tylko każdu uzytkownik musi pojechać na stacje paliw nie kiedy stanąć w kolejke (w lato) poczekać i zatankować.

domino - 2017-06-07, 19:33

Powinni już mieć wyznaczone miejsca do zainstalowania szybkich ładowarek i rozpocząć je jak najszybciej instalować - może na początek jest to inwestycja obarczona jedynie kosztami ale od czegoś trzeba zacząć.
PatrykS - 2017-06-07, 22:08

domino napisał/a:
Troche dziwne rozumowanie PSPA bo przecież nikt nie ma koło domu stacji paliw tylko każdu uzytkownik musi pojechać na stacje paliw nie kiedy stanąć w kolejke (w lato) poczekać i zatankować.
Nie jest dziwne, stacje benzynowe i ładowarki dzieli przepaść jeśli chodzi o czas. Samochód najdłużej stoi w domu i w pracy, i to tam powinien się głównie ładować, kosztuje to najmniej pieniędzy i zachodu, bo każdy gniazdko ma i sam za nie płaci, nie trzeba nic rozliczać (zakładam że na parkingach przy blokach też chętni będą mieli swoje gniazdka). Jedynie w trasie i ewentualnie w sytuacjach niespodziewanej dłuższej jazdy po mieście pojawia się potrzeba doładowania się gdzieś, i na to aż tak wiele stacji nie potrzeba. Czy wyobrażacie sobie, żeby nawet tysiąc stacji szybkiego ładowania w mieście obsłużyło codziennie wszystkich zmotoryzowanych mieszkańców? Niech każdy spędzi tam pół godziny, to przy 12h dniu mamy 24 tys. naładowanych samochodów zakładając stanie w kolejce, nie zmarnowanie ani minuty i perfekcyjne działanie wszystkich stacji. Trochę brakuje do np. 500 tys. pojazdów w mieście, prawda? A koszt tysiąca stacji to jedyne min. 100 mln zł, kawał inwestycji. Nie tędy droga.
domino - 2017-06-08, 08:46

"PatrykS"
Cytat:
(zakładam że na parkingach przy blokach też chętni będą mieli swoje gniazdka).

Patryku no właśnie sam wskazałeś gdzie jest wada - większość mieszka w blokach i to jest ten problem czego nie ma na zachodzie - jak mieszkańcy bloków mają mieć swoje gniazdka z okna bedą kable ciągnąć czy mają podłączać gniazdko obok wejścia do klatki? jak chciałbyś to rozwiązać?.

Może najpierw trzeba by wybudować każdemu domek i byłoby po sprawie :-D

Cytat:
Jedynie w trasie i ewentualnie w sytuacjach niespodziewanej dłuższej jazdy po mieście pojawia się potrzeba doładowania się gdzieś,

I tu jest setno sprawy podjeżdża i ładuje fakt 30 min ale tankowanie paliwa też zajmuje czas kilkanaście minut bo tak naprawde: trzeba podjechać na stacje, poczekać w kolejce, zatankować, i zapłacić a zanim Pani z obsługi wyda paragon do ręki to mija dobre 20 minut!

Cytat:
Nie tędy droga.

to proszę wskaż tą drogę? bo jak widać w Polsce to nie takie proste.

domino - 2017-06-08, 09:43

PatrykS napisał/a:
Czy wyobrażacie sobie, żeby nawet tysiąc stacji szybkiego ładowania w mieście obsłużyło codziennie wszystkich zmotoryzowanych mieszkańców?.

Najlepiej to sprawdzić właśnie w Gdańsku. Ile zarejestrowanych jest EV/PHEV w Trójmieście oraz podjechać do Energi i zapytać ile razy w ciagu tego półrocza ( nielicząc lat poprzednich) wykorzystywano wszystkie dostepne przez nich szybkie ładowarki? W jakich dniach i godzinach?
Będziemy wiedzieć na poczatek jak rozkłada się to w przestrzeni czasu na stan dzisiejszy.
Ilość samochodów na ilość ładowarek.

PatrykS - 2017-06-08, 10:36

[quote="domino"]"PatrykS"
Cytat:
(zakładam że na parkingach przy blokach też chętni będą mieli swoje gniazdka).

Patryku no właśnie sam wskazałeś gdzie jest wada - większość mieszka w blokach i to jest ten problem czego nie ma na zachodzie - jak mieszkańcy bloków mają mieć swoje gniazdka z okna bedą kable ciągnąć czy mają podłączać gniazdko obok wejścia do klatki? jak chciałbyś to rozwiązać?.
Cytat:
W wielu blokach na nowych osiedlach są garaże podziemne, każdy ma swoje miejsce wykupione, często na zewnątrz też. W takich miejscach każdy może mieć swoje gniazdko, np. w skrzynce z kluczykiem. Problemem pozostają stare osiedla, gdzie miejsca parkingowe nie są przypisane - tu faktycznie jakieś gniazdka na karty dostępowe by się przydały, a to już prawie stacja publiczna, to faktycznie jest temat do zagospodarowania w pomysłowy sposób.

[quote="domino"]I tu jest setno sprawy podjeżdża i ładuje fakt 30 min ale tankowanie paliwa też zajmuje czas kilkanaście minut bo tak naprawde: trzeba podjechać na stacje, poczekać w kolejce, zatankować, i zapłacić a zanim Pani z obsługi wyda paragon do ręki to mija dobre 20 minut!
Różnie z tym bywa, ale średni czas obsługi jest raczej rzędu 5 minut. Do tego jest coraz więcej stacji automatycznych. Na stację benzynową zajeżdżasz raczej raz w tygodniu, na ładowarkę przy podobnych przebiegach typowym elektrykiem pewnie co drugi dzień. O ile raz w tygodniu po drodze do domu jesteś w stanie poświęcić 5 minut, jak masz pecha to 20, o tyle uwierz że szlag Cię raczej trafi jak co drugi dzień masz tkwić gdzieś w mieście pół godziny bez nadziei, że może będzie to tym razem 5 minut, a raczej z obawą, że będzie kolejka i wyjdzie 1,5 godziny. Mówię to z perspektywy użytkownika dwóch samochodów, w tym jednego z szybkim ładowaniem - ładuje się on prawie zawsze w domu, sporadycznie na szybkiej ładowarce jak coś się zdarzy, mimo że szybkich (i darmowych!) ładowarek po drodze z pracy nie brakuje.
piotras24 - 2017-06-08, 11:54

Był gdzieś na forum wątek o ładowaniu z latarni.
Wydaje mi się, że to mógłby być dobry pomysł. Akurat wzdłuż parkingów na moim osiedlu są takie małe latarnie rozmieszczone. Jakby był sposób jakiś sposób, żeby się pod nią podłączyć (mniejszy problem) i rozliczać pobrany prąd ze wspólnotą/spółdzielnią (większy problem) to mogłoby to załatwić sprawę ładowania auta na większości nowych osiedli.

kalex - 2017-06-08, 12:58

Mówisz i masz :lol:

EV

Granty wezmą i zapomną nad czym pracowali.

domino - 2017-06-08, 13:15

"PatrykS"
Cytat:
Problemem pozostają stare osiedla, gdzie miejsca parkingowe nie są tu faktycznie jakieś gniazdka na karty dostępowe by się przydały, a to już prawie stacja publiczna, to faktycznie jest temat do zagospodarowania w pomysłowy sposób.

Patryku podaje przykład Miasto Szczecinek ma około 40 tyś mieszkańców gdzie w ponad 90% funkcjonują właśnie stare osiedla i tu jest problem bo nie mają podziemnych miejsc garażowych czy przydzielonych miejsc parkingowych i takich miasteczek 40-45tyś mieszkańców w Polsce jest masa. No właśnie i co tutaj zrobić?? :?:
Pitras24 wspomina o ładowania z latarni byłoby może i to jakieś rozwiązanie ale na stan dzisiejszy nie mamy takiej możliwości i nie wiadomo kiedy będzie i czy będzie

Cytat:
O ile raz w tygodniu po drodze do domu jesteś w stanie poświęcić 5 minut, jak masz pecha to 20, o tyle uwierz że szlag Cię raczej trafi jak co drugi dzień masz tkwić gdzieś w mieście pół godziny bez nadziei, że może będzie to tym razem 5 minut, a raczej z obawą, że będzie kolejka i wyjdzie 1,5 godziny. Mówię to z perspektywy użytkownika dwóch samochodów, w tym jednego z szybkim ładowaniem

Ok spróbuje się z tym zmierzyć.

YANNOSICK - 2017-06-08, 14:34

Problem mieszkańców bloków jest już bardzo dobrze rozwiązany na zachodzie. Nie trzeba wymyślać koła od nowa! Po prostu ludzie zamieszkujący bloki nie posiadają aut bo ich na to nie stać - podatki to skutecznie regulują. Przy dwunastopiętrowych blokach w Rotterdamie czy Antwerpii jest zazwyczaj parking na kilka miejsc (dla dostawcy pizzy, taksówki czy karetki). Dzięki tak dużej liczbie niezmotoryzowanych cudownie funkcjonuje zbiorkom.
Trzeba też zauważyć, że zanim elektromobilność obejmie niskie klasy społeczne to jeszcze mnóstwo Passatów zjedzie z taśm w Wolfsburgu a w tym czasie kolejne popegeerowskie bloki zastąpione zostaną budynkami przyjaźniejszymi dla EV. Póki co każdy gdzieś pracuje więc można naładować w pracy, na działce czy pod Lidlem.

vwir - 2017-06-08, 15:01

YANNOSICK napisał/a:
Problem mieszkańców bloków jest już bardzo dobrze rozwiązany na zachodzie. Nie trzeba wymyślać koła od nowa! Po prostu ludzie zamieszkujący bloki nie posiadają aut bo ich na to nie stać - podatki to skutecznie regulują. Przy dwunastopiętrowych blokach w Rotterdamie czy Antwerpii jest zazwyczaj parking na kilka miejsc (dla dostawcy pizzy, taksówki czy karetki). Dzięki tak dużej liczbie niezmotoryzowanych cudownie funkcjonuje zbiorkom.
Trzeba też zauważyć, że zanim elektromobilność obejmie niskie klasy społeczne to jeszcze mnóstwo Passatów zjedzie z taśm w Wolfsburgu a w tym czasie kolejne popegeerowskie bloki zastąpione zostaną budynkami przyjaźniejszymi dla EV. Póki co każdy gdzieś pracuje więc można naładować w pracy, na działce czy pod Lidlem.

Problem w tym, że w Polsce mieliśmy ustrój taki jaki mieliśmy przez jakieś 45 lat. W tym czasie w zasadzie jedyne budownictwo jakie powstawało w miastach to były bloki. Tak nam w dużej mierze zostało i nadal jedyne spotykane w miastach budownictwo to bloki (również nowe). Ponadto sporo ludzi mieszka w blokach nie dlatego, że ich nie stać na dom, tylko dlatego, że chcą mieszkać blisko centrum albo na przykład nie chcą się bawić w cotygodniowe koszenie trawnika. Więc porównanie mocno z dupy.

Więc nie rób z siebie takiej znowu wysokiej klasy społecznej jeżdżacej elektrykiem, bo możesz się naprawdę mocno pomylić oceniając ludzi na podstawie tego, gdzie mieszkają.

domino - 2017-06-08, 15:35

YANNOSICK napisał/a:
Po prostu ludzie zamieszkujący bloki nie posiadają aut bo ich na to nie stać - podatki to skutecznie regulują.... niskie klasy społeczne

No to kurwa pojechałeś po bandzie kolego z wysokiej klasy społecznej!
Czyli co jak moja rodzinka mieszka w centrum w bloku w 4 pokojowym mieszkaniu to jest dla ciebie Śmieć?

ooooo kolego

Vwir
Cytat:
Więc nie rób z siebie takiej znowu wysokiej klasy społecznej jeżdżacej elektrykiem, bo możesz się naprawdę mocno pomylić oceniając ludzi na podstawie tego, gdzie mieszkają.

kolego Vwir Nie przetłumaczysz człowiekowi z wysokiej klasy społecznej nie ma co gadać!

PatrykS - 2017-06-08, 15:38

domino napisał/a:
PatrykS napisał/a:
Czy wyobrażacie sobie, żeby nawet tysiąc stacji szybkiego ładowania w mieście obsłużyło codziennie wszystkich zmotoryzowanych mieszkańców?.

Najlepiej to sprawdzić właśnie w Gdańsku. Ile zarejestrowanych jest EV/PHEV w Trójmieście oraz podjechać do Energi i zapytać ile razy w ciagu tego półrocza ( nielicząc lat poprzednich) wykorzystywano wszystkie dostepne przez nich szybkie ładowarki? W jakich dniach i godzinach?
Będziemy wiedzieć na poczatek jak rozkłada się to w przestrzeni czasu na stan dzisiejszy.
Ilość samochodów na ilość ładowarek.
Pomijając to, że Energa/Enspirion gratis takich danych nie oddadzą, to wydaje mi się że takie dane byłyby kompletnie niemiarodajne, bo sytuacja w Trójmieście jak i w Polsce jest kompletnie sztuczna, w sensie jest tak mało samochodów, i jeżdżą nimi głównie entuzjaści, darmowość ładowarek również wypacza obraz.
PatrykS - 2017-06-08, 15:40

domino napisał/a:
Czyli co jak moja rodzinka mieszka w centrum w bloku w 4 pokojowym mieszkaniu to jest dla ciebie Śmieć?
Tego nie powiedział - raczej opisał, jak to wygląda w Holandii. I tyle. Bierzmy z tamtych rozwiązań najlepsze z tych, które do nas pasują, i tyle. I apelowałbym o więcej spokoju, naprawdę nie potrzeba nam tu niecenzuralnych słów.

domino napisał/a:
Patryku podaje przykład Miasto Szczecinek ma około 40 tyś mieszkańców gdzie w ponad 90% funkcjonują właśnie stare osiedla i tu jest problem bo nie mają podziemnych miejsc garażowych czy przydzielonych miejsc parkingowych i takich miasteczek 40-45tyś mieszkańców w Polsce jest masa. No właśnie i co tutaj zrobić??
Jak napisałem - tu trzeba się zastanowić nad tanią "publiczną stacją ładowania", coś w rodzaju inteligentnego gniazdka, żeby dało się zainstalować przy każdym miejscu parkingowym (na początek chociaż co drugie-trzecie, byle kabel sięgnął), a umożliwiał rozliczanie.
domino - 2017-06-08, 15:50

Dodam tyle że Szczecinek to piękne Miasto!

https://www.google.pl/map...83.6h,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1s1KYWqTfeTgGrOg6LktUvog!2e0!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x47018363b9cf47ff:0x5a4542b1ec79c127!8m2!3d53.6997976!4d16.6999238!6m1!1e1

I takie ma budownictwo.

kalex - 2017-06-08, 16:01

domino napisał/a:
No to kurwa pojechałeś po bandzie kolego z wysokiej klasy społecznej!

To musisz mieć z tym problem skoro tak to odebrałeś , bo ja nic takiego też nie wywnioskowałem.

YANNOSICK - 2017-06-08, 16:10

Panowie, na ból doopy są podobno jakieś kremy ale na początek polecam doszlifować umiejętność czytania ze zrozumieniem. Opisałem sytuację na zachodzie czyli niemal pewny scenariusz dla Polski za dwadzieścia, trzydzieści lat. W normalnych społeczeństwach miejsce zamieszkania dobiera się do potrzeb życiowych a wybór taki ograniczony jest budżetem. Dlaczego belgijscy czy holenderscy blokersi nie jeżdzą EV? Bo ich na auto nie stać. Mieszkańcy apartamentowców (takie lepsze bloki) problemów z ładowaniem EV nie mają bo każde auto ma swoje miejsce w podziemnym parkingu. Proste!
vwir napisał/a:
Ponadto sporo ludzi mieszka w blokach nie dlatego, że ich nie stać na dom, tylko dlatego, że chcą mieszkać blisko centrum

Takie przypadki opisałem w poście powyżej. Mieszkańcy centrum nie posiadają aut - nie są im do niczego potrzebne a koszty ich posiadania są niewspółmiernie wyższe niż korzyści.
vwir napisał/a:
albo na przykład nie chcą się bawić w cotygodniowe koszenie trawnika

Nikt na zachodzie nie kosi trawnika - od tego są ogrodnicy.
domino napisał/a:

Nie wiem. Nie znam ludzi. Jeżeli wybrali życie w centrum i w bloku to najwidoczniej im tam dobrze. Jeżeli nie da się tam naładować auta to się przeprowadzą. Proste.

Problem infrastruktury jest po części w głowach ludzi. Wybieraj takie miejsce do mieszkania aby spełniało Twoje potrzeby. Mój sąsiad zmienił pracę w dniu gdy szef zabronił mu korzystać ze słupka na parkingu firmy a teraz buduje drugi podjazd bo zamówił drugiego elektryka i robi mu miejsce pod słupek. Wystarczy chcieć. Gdyby zamiast szukać problemów ludzie zaczęli je rozwiązywać...

vwir - 2017-06-08, 16:33

Z czytaniem ze zrozumieniem to Ty masz problem, a nie my. Pisałem - w Polsce jest inna sytuacja niż w Holandii i ludzie mieszkają w blokach z innych powodów. Więc przenoszenie na nasze warunki tamtejszych standardów nie ma najmniejszego sensu. Nikt nie wyburzy połowy takiego na przykład Krakowa i nie zastąpi bloków domami jednorodzinnymi. Nawet za 20 czy 30 lat. A ludzie nadal potrzebują aut (nawet mieszkając w blokach) bo możesz mieć spokojnie 20km do pracy i nadal mieszkać w tym samym mieście.
Więc zamiast próbować zaaplikować nierealistyczne rozwiazania wystarczy budować słupki na istniejących parkingach i zrobić sensowny system rozliczania.

PatrykS - 2017-06-08, 16:48

vwir napisał/a:
Nikt nie wyburzy połowy takiego na przykład Krakowa i nie zastąpi bloków domami jednorodzinnymi. Nawet za 20 czy 30 lat.
Ja tam bym się nie założył :-)

vwir napisał/a:
Więc zamiast próbować zaaplikować nierealistyczne rozwiazania wystarczy budować słupki na istniejących parkingach i zrobić sensowny system rozliczania.
Jestem za.
YANNOSICK - 2017-06-08, 17:09

vwir napisał/a:
Nikt nie wyburzy połowy takiego na przykład Krakowa i nie zastąpi bloków domami jednorodzinnymi. Nawet za 20 czy 30 lat. A ludzie nadal potrzebują aut (nawet mieszkając w blokach) bo możesz mieć spokojnie 20km do pracy i nadal mieszkać w tym samym mieście.

Nie doceniasz ludzi albo masz ich za idiotów. Jeżeli mieszkańcy bloku będą mogli/musieli przesiąść się na elektryki to stanie się to samo co na zachodzie - wyprowadzą się z miejsc gdzie ładowanie nie będzie możliwe/łatwe. Deweloperzy budują takie mieszkania jakie chcą klienci - zażądają garażowca z ładowarkami to dostaną garażowiec z ładowarkami. Ot magia rynku.
vwir napisał/a:

To takie smutne kiedy ktoś próbuje wyważać otwarte drzwi... Zrozum, że jedno nie wyklucza drugiego. Niemal 90% ładowań na zachodzie to ładowania domowe. Stacje publiczne to tylko niewiele znaczący dodatek dla jeżdżących dłuższe trasy. W Japonii praktycznie nie widać publicznych ładowarek a jednak rynek EV tam kwitnie.

gienek333 - 2017-06-08, 21:30

Ja ze swojej strony dodam, że teraz to ta klasa "wyższa", jak by miała ładowarki na swoim osiedlu, to jak by przyjechał taki z innego to zaraz policja ,straż miejska itd. Jesteśmy coraz bardziej egoistyczni (niestety), koledzy piszą jak to ładują się u rolników, ale jak Ci się dowiedzą że są klasą "niższą", to jak taka Tesla, albo Leaf podjedzie to albo widły, albo pińćset. Tylko tym co jeżdżą amperami wydaje się że nigdy niczyjej pomocy nie będą potrzebować :-( .
domino - 2017-06-08, 22:21

No i wszystko się wyjasniło! Rząd nie widzi możliwości dotowania elektrycznych samochodów!

https://www.pb.pl/budzet-...pu-e-aut-863729

Proponujemy system innych zachęt:
Zwolnienia z opłat za parkowanie, przyspieszona amortyzacja e-aut oraz możliwość poruszania się buspasami.

He he he he he :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: !!!!!

PatrykS - 2017-06-08, 22:49

gienek333 napisał/a:
Tylko tym co jeżdżą amperami wydaje się że nigdy niczyjej pomocy nie będą potrzebować .
Nie wszystkim - ja może i tej pomocy nie potrzebowałem jakoś krytycznie, ale wiele już razy korzystałem :-)
domino - 2017-06-10, 18:24

gienek333 napisał/a:
trzeba zmienić ustawę o sprzedaży energii elektrycznej (znieść monopol, bo przecież mamy niby wolny rynek), a jak z tego będzie zarobek, to stacje ładowania będą powstawać jak grzyby po deszczu.

Gienku niedługo będziesz mógł szampana otworzyć!

Każdy będzie mógł produkować prąd!

http://www.money.pl/gospo...,0,2331997.html
.

Borys - 2017-06-18, 13:53

qwas0987 napisał/a:
fajnie by było gdyby Polska miała najlepsze prawo w zakresie EV i stała się wreszcie "zieloną wyspą" :-) czyli ekologicznym krajem w zakopconej Europie. Ale do tego potrzeba rewolucyjnego podejścia i odwagi. W sytuacji kiedy kadencja partii i rządu trwa 5 lat, to wiadomo że nikomu nie chce się podejmować ryzyka. Gdyby coś nie wypaliło, to opozycja rozjedzie walcem przy kolejnych wyborach...

Tak na szybko dla mnie podstawowe filary takiej elektro-rewolucji to:
1) zniwelować bariery wejścia na rynek małych producentów prądu ekologicznego (np z paneli słonecznych), tak żeby każdy rolnik mógł mieć własną elektrownie słoneczną lub wiatrową. Bez żadnego dofinansowania, prawo rynku. Ale w tej chwili dogadanie się z elektrowniami żeby chciały kupować taki prąd graniczy z cudem....
2) dopuścić "prywaciarzy" do stawiania punktów ładowania, ale wymagać od nich żeby odbierali i magazynowali w znacznym stopniu tańszy nocny prąd. Zapewne droższe rozwiązanie, ale rozwiązuje wiele problemów rynku energetycznego i nie koniecznie musi być nieopłacalne
3) bezpłatne parkowanie EV w miastach, wytyczenie ekologicznych stref miasta gdzie mogą wjeżdżać tylko EV, miejsca postojowe tylko dla EV w najbardziej obleganych rejonach miasta
4) nałożenie na developerów obowiązku zapewnienia kilku miejsc postojowych i ładowarek dla EV (możliwość obciążania korzystających tylko kosztami prądu, bez zarobku dla wspólnoty która przejmuje ładowarki po wybudowaniu bloku)
5) nałożenie na wspólnoty mieszkaniowe konieczności wybudowania chociaż jednego miejsca postojowego z ładowarką
6) dofinansowanie z budżetu/ funduszy UE firm i projektów badawczych związanych z elektromobilnością i ekologicznym pozyskiwaniem energii
7) developerzy powinni mieć obowiązek budowania budynków z panelami słonecznymi na dachu, żeby chociaż oświetlenie klatek było ekologiczne. Prąd z paneli też powinien być magazynowany, być może włąśnie na potrzeby naładowania samochodów (wtedy to byłby zarobek dla wspólnoty)

Ale niestety gdyby to wszystko zrobić, to mogłoby się okazać że za mało wpływa akcyzy z benzynki i do tego lobby energetyczne by się oburzyło że za mało prądu sprzedają (każdy sobie sam produkuje), potem górnicy by wyszli na ulice bo za mało węgla kupują elektrownie :-)

To tak na szybko... ale myślę że gdyby ktoś z głową się do tego zabrał, to Polska byłaby przodownikiem na skalę światową.

No kolego pięknie pojechałeś w punkcie 2.Czy Ty zdajesz sobie sprawę ile kosztuje stacja np.CHADEMO ? Ile kosztuje magazyn energii? Już to wszystko kupuję i liczę na zwrot z inwestycji za 40 lat bo chyba 5zł za kWh mi nie zapłacisz?

Panaceum - 2017-06-18, 16:21

Borys napisał/a:
No kolego pięknie pojechałeś w punkcie 2.Czy Ty zdajesz sobie sprawę ile kosztuje stacja np.CHADEMO ? Ile kosztuje magazyn energii? Już to wszystko kupuję i liczę na zwrot z inwestycji za 40 lat bo chyba 5zł za kWh mi nie zapłacisz?
A tutaj a'propos magazynowania energii przez Energę: Artykuł
Ciekawsze od artykułu są komentarze dotyczące kosztów i rentowności tego przedsięwzięcia.

bodix - 2017-06-18, 19:04

@Panaceum- komentujący nie mieli styczności z hybrydową instalacją więc znając ich już od długiego czasu z forum GwZ mogę stwierdzić, że większość nie ma pojęcia. Moja instalacja z magazynem Li-ion pracuje ponad dwa lata i sam nie wiem jak to będzie dalej ale na razie jest znakomicie i jestem zadowolony. Opłacalność takiej instalacji to kwestia priorytetów jakie zakładasz. To tak samo jak kupno dziś w Polsce samochodu elektrycznego - czy się opłaca? a jednak do spaliniaka już nigdy nie wrócę. Tego trzeba doświadczyć i stawianie tylko na opłacalność materialną w rezultacie może odbić się czkawką.
Borys - 2017-06-18, 20:42

bodix napisał/a:
@Panaceum- komentujący nie mieli styczności z hybrydową instalacją więc znając ich już od długiego czasu z forum GwZ mogę stwierdzić, że większość nie ma pojęcia. Moja instalacja z magazynem Li-ion pracuje ponad dwa lata i sam nie wiem jak to będzie dalej ale na razie jest znakomicie i jestem zadowolony. Opłacalność takiej instalacji to kwestia priorytetów jakie zakładasz. To tak samo jak kupno dziś w Polsce samochodu elektrycznego - czy się opłaca? a jednak do spaliniaka już nigdy nie wrócę. Tego trzeba doświadczyć i stawianie tylko na opłacalność materialną w rezultacie może odbić się czkawką.

Dobrze napisałeś ,że sam nie Wiesz jak to się sprawdzi? Też jestem ciekaw.Gość powyżej napisał o obowiązku magazynowania w pkt2 swojej propozycji.Utopia .Posiadam układ z hybrydą na kwasówce -tylko i wyłącznie w celach awaryjnych,bo przy obecnej ustawie z opustami na PV stosowanie magazynu energii mija się z celem ekonomicznym.Mam 3 Leafy i 1 PHEV i nie wyobrażam sobie przesiadki do spalinówki.2 stacje CHADEMO 20 i 10kW pod te pojazdy i jakoś nie mogę sobie wyobrazić prywatnych inwestycji w stacje ładowania z obowiązkiem magazynowania.Dziękuję poczekam.

domino - 2017-07-17, 15:31

Z ustawą same problemy - jak narazie!!!

http://www.energetyka24.c...w-elektrycznych

jak niejedne to za rogiem czekają już drugie!!!

http://www.motofakty.pl/a...ina-polske.html

dsctom - 2017-10-16, 12:35

jest nowy projekt ustawy o emobilności po uzgodnieniach i konsultacjach

nie wczytywałem się jeszcze za głęboko ale komentatorzy mówią o urynkowieniu procesu powstawania punktów ładowania

na Cire jest komentarz

domino - 2017-10-16, 14:50

http://gramwzielone.pl/au...ektromobilnosci
domino - 2017-12-04, 20:49

Postęp w pracach nad projektem ustawy o elektromobilności...

http://www.energetyka24.c...-alternatywnych

Biuro prawne resortu energii przekazało w ubiegły piątek zaktualizowany projekt ustawy o elektromobilności do Komisji Prawniczej Rządowego Centrum Legislacji.

Jak informuje resort energii, przesłany projekt ustawy uwzględnia ustalenia Stałego Komitetu Rady Ministrów (SKRM) z dnia 16 listopada br.

ME wyjaśnia także, że w związku z uwzględnieniem ustaleń SKRM zmianie uległa treść artykułu określająca maksymalny limit wydatków z budżetu państwa...w projekcie doprecyzowana została również kwestia minimalnej liczby punktów ładowania...

domino - 2017-12-09, 14:11

Wejście w życie ustawy planowane jest w I kwartale 2018 r. - stwierdziła Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju....

https://www.samar.pl/__/3...ml?locale=pl_PL

domino - 2017-12-20, 06:00

http://www.energetyka24.c...-rady-ministrow

Ministerstwo Energii, powołując się na prowadzone przez Komisję Europejską postępowanie w sprawie braku implementacji przez Rzeczpospolitą Polską przedmiotowej dyrektywy oraz przez KE wniesienia skargi w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE w I kwartale 2018 r., wniosło o procedowanie uchwalonego przez siebie projektu w trybie pilnym!.

W projekcie datowanym na 15 grudnia br., przekazanym pod obrady Rady Ministrów, wprowadzono szereg zmian:...

domino - 2017-12-21, 09:46

Projekt ustawy po poprawkach.

http://pspa.com.pl/wp-con...-15.12.2017.pdf

domino - 2017-12-28, 21:11

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Według CIR, to pierwszy dokument, który całościowo określa zasady tworzenia i funkcjonowania rynku paliw alternatywnych

kalex - 2017-12-29, 08:04

No to się ofajdamy ze szczęścia. Zwolnienie z akcyzy przy zakupie - i tyle.
robbo2k - 2017-12-29, 08:21

kalex napisał/a:
No to się ofajdamy ze szczęścia. Zwolnienie z akcyzy przy zakupie - i tyle.

No jest tam troche innych rzeczy jak np "przyłacza" do miejsc parkingowych.
Wymóg liczby publicznych ładowarek w miastach powyżej 50tys.

Wyznaczenie bezpłatnych miejsc na czas ładowania w/w miastach itd...

Co ciekawe projekt zakłada "dedykowane tablice rejestracyjne" a w pierwszym roku nalepki na szybę. Chodzi o łatwe wyłapywanie pojazdów EV i ich uprawnień.

Co ważne w ustawie hybryda (to tylko plug-in).

Ciekawe jest wymóg docelowy ustawy 30% pojazdów zeroemisyjnych komunikacji miejskiej (punkt ustawy obowiazuje od 2028r) wczesniej jest przejsciowo narastajace progi.

Tutaj jest projekt z uzasadnieniem i aktami wykonawczymi

kalex - 2017-12-29, 10:27

No i co w związku z tym ?? To tak jakby zachęcali do kupna mieszkań w danym budynku bo na dachu zbudujemy lądowisko dla helikopterów.
wojtek876 - 2017-12-29, 13:14

Dobrze, że przynajmniej są jakieś kroki podejmowane. Bo aktualnie patrząc na mapę stacji ładowania w Polsce to ciężko się poruszać.
wodnik7 - 2017-12-29, 15:30

Jak sie chce, to sie da poruszac..
EVgarage - 2017-12-29, 19:42

Da się, ale trzeba mocno chcieć i mocno się napocić...
PatrykS - 2017-12-29, 21:12

EVgarage napisał/a:
Oj, zależy czym i ile ma się czasu :-)
gienek333 - 2017-12-29, 23:55

A Kowalski, który chciał by sam zbudować swoje EV? Wiadomo Polak to debil.
KilleR.racer - 2018-01-04, 11:56

PatrykS napisał/a:
EVgarage napisał/a:
Oj, zależy czym i ile ma się czasu :-)

Czas zawsze będzie niestety odgrywał rolę negatywną w stotunku EV do paliw tradycyjnych . Nawet jak bedzie mega infrastruktura to przejazd z Krakowa nad morze bedzie dluższy mininum 2 godziny bo trzeba się zatrzymać i podładować (nawet jesli to TESLA) ale bedzie się to zmieniać bo moce ładowań będą rosły i czas postoju będzie się skracał pod warunkiem że nie bedzie kolejek na stacjach EV. :mrgreen:

wodnik7 - 2018-01-04, 16:04

Chyba poki co, to najdluzej czeka sie na bramkach na A1.. niezaleznie od tego, czym sie jedzie:)

A gdy dobrze zaplanowac postoje, wcale nie jest dluzej.. bo chyba spaliniakiem tez nie jedziesz bez postoju?:)

tutomash - 2018-01-05, 14:11

Ciesze sie ze cos sie dzieje w kraju i powoli beda przepychac ta ustawe,
nie jest moze idealna, ale od czegos trzeba zaczac. Zawsze mozna wprowadzic poprawki.

Cytat:

Odnosnie problemu z ladowaniem ev w blokach i duzych osiedlach, to jest kilka rozwiazan. Wiadomo, ze nie kazdy bedzie sie ladowac i nie kazdy bedzie miec taki samochod na osiedlu.
Na poczatku wystarczy jedna osoba, jezeli inni sie zainteresuja to mozna powoli cos budowac na osiedlu.

w internecie znalazlem kilka rozwiazan. Na osiedlach gdzie jest problem z parkowanie a co dopiero z ladowanie ev mozna istalowac ladowarki w slupach latarni, taki pomysl juz realizuja w zatloczonym Londynie, owszem nie jest to tania inwestycja, ale duzo tansza i szybsza w realizacji niz budowa stacji ladowania. Przykladowo mozna by bylo wydzielic takie miejsce na osiedlu dla ev na kilka godzin tak aby kazdy mogl sie ladowac, a nie na zasadzie prywatnego partkingu.

https://electrek.co/2017/11/14/london-electric-car-charging-stations-lamp-posts-street/

Drugi pomysl ktory znalazlem w necie to ladowanie bezprzewodowe, ten pomysl moze byc drozszy w realizacji, ale latwo go zaainstalowac np w strzezonym parkingu na osiedlu.

https://inhabitat.com/bosch-and-evatran-team-up-to-launch-wireless-ev-charging-system/

to tylko pomysly nie znam sie na tym super bo sam nie mam ev, ale zawsze jakies rozwiazanie, podejrzewam ze w ramach jak technologia bedzie sie rozwiaja wszystko bezdzie szybsze i tansze, ale juz warto sie intresowac tematem,

wieszkosc ludzi ktorych znam i ktorzy maja ev laduja w domach albo jak nie maja takiej mozliwosci to przy stacjach szybkiego ladowania, wszystko zalezy od podejscia i mozliwosci

tutomash - 2018-01-05, 14:15

o tutaj te rozwiazanie z punktami ladowania w latarniach jest lepiej opisane

http://www.geekweek.pl/ak...owania-pojazdow

tutomash - 2018-01-05, 14:32

tutaj jest opis bezprzewodowego ladowania ev firmy plugless power

https://www.pluglesspower.com/tech-spec-gateway/

rafmat - 2018-01-05, 16:00

A czy ktoś wie kiedy nowa ustawa o elektromobilności wejdzie w życie?
krawcu - 2018-01-05, 16:07

Po 14 dniach od opublikowania. A opublikowana zostanie jak przejdzie przez senat - tak mi się wydaje.
rafmat - 2018-01-05, 16:10

No tak sejm senat wiec to chyba jeszcze trochę potrwa z miesiąc, dwa minimum...
domino - 2018-01-05, 17:34

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych – przyjęta przez rząd 28 grudnia 2017 r. – ma wejść w życie w I kwartale tego roku.

http://gramwzielone.pl/au...kiego-elektryka

http://www.energetyka24.c...ody-elektryczne

krawcu - 2018-01-06, 14:51

Tu jest przebieg procesu legislacyjnego:

http://www.sejm.gov.pl/se...roc.xsp?nr=2147

Czyli dopiero jest w sejmie.

KilleR.racer - 2018-01-10, 13:24

Jest pismo w sprawie przyśpieszonego procedowania. Zobaczymy jak to bedzie ale GREENWAY i inni bedą blokować to w tej formie jak jest teraz. Bo postawowe założenie ustawy. Każda ładowarka ma być podłączona do OSD. A Greenway juz teeraz ma wiele z sieci galerii handlowych :)
domino - 2018-01-10, 18:30

Posłowie zajęli się projektem ustawy o elektromobilności.

"..rząd zamierza przeznaczyć na rozwój elektromobilności 18,5 mld zł.."

Wcale się nie dziwie że Greenway chce ją blokować.

domino - 2018-01-11, 00:28

Prace nad ustawą o elektromobilności idą jak burza. Po wczorajszym I czytaniu na sali sejmowej, dziś 10 stycznia projekt przyjęły komisje: Infrastruktury oraz do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

W środę 10 stycznia zajęły się nim połączone komisje: Infrastruktury oraz do Spraw Energii i Skarbu Państwa. Mimo prób opozycji powołania podkomisji lub choćby dania posłom tygodnia na prace nad ustawą, przewodniczący posiedzenia doprowadził do przyjęcia projektu z poprawkami na jednym posiedzeniu. Skąd ten pospiech? Krótko wyjaśnił to Michał Kurtyka, wiceminister energii, odpowiedzialny za przygotowanie ustawy. Przypomniał, że projekt wdraża do polskiego prawa unijną dyrektywę z 2014 roku dotyczącą rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Czas na implementację dyrektywy minął w 2016 roku, a teraz Polsce mogą grozić wysokie kary za opóźnienia pr
ocesu legislacyjnego...
Dobre :mrgreen:

domino - 2018-01-11, 13:38

USTAWA PRZYJĘTA.
http://gramwzielone.pl/au...-nia-od-wczoraj

robbo2k - 2018-01-12, 11:14

Ciekawe sa zmiany
a) wywalono opłaty za strefy czystej emisji (słusznie samorządy by łupiły)
b) dołożono do paliw alternatywnych "wodór"

wodnik7 - 2018-01-12, 14:52

Robbi2k: strefy bez oplat sa bezcelowe.
bro - 2018-01-13, 09:15

widzisz, a mi podoba się idea stref umweltzone podoba. kto chce wjechać bliżej centrum to może z gradacją co raz czystszym autem i do samego downtown tylko najczyszymi.

tylko trzeba by ogarnąć stscje kontroli.

wodnik7 - 2018-01-13, 14:18

same strefy sa jak najbardziej OK, ale jesli i tak wszyscy beda mogli wjechac.. to co z takiej strefy? :)
Apolonia - 2018-01-13, 19:11

Jeżeli sposób: opłat za strefy wywalono,
to można jak u sąsiadów naklejki na szyby,
i zaraz potem mandatami nas złupią.

wodnik7 - 2018-01-13, 19:27

Ale tego w ustawie nie ma.
Apolonia - 2018-01-13, 19:30

Przyznam, że jej nie znam, ale obawy miałem, ze unijne przykłady zastosują.
domino - 2018-01-16, 21:43

Najpierw Sejm a teraz Senacka komisja przyjęła dziś ustawe bez poprawek :-(

http://energetyka.wnp.pl/...5405_1_0_0.html

wodnik7 - 2018-01-16, 22:06

Mnie martwi wiele w tej ustawie..

Np.: http://gramwzielone.pl/au...ji-ladowania-ev

Bartek.KRK - 2018-01-17, 02:44

Chciałbym przekonać zarządcę biurowca w którym pracuję do instalacji prostej, ogólnodostępnej stacji ładowania. Czy podpisana dziś ustawa coś zmienia w takim przypadku?
dsctom - 2018-01-17, 09:01

trochę zmienia ale też nakłada sporo obowiązków na operatorów ładowarek
bodix - 2018-01-18, 21:46

Co Wy na ten zapis w ustawie „2a. Pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do jego napędu.”;
To jak to będzie w praktyce, dostaniemy naklejki czy nowe tablice.

krawcu - 2018-01-19, 09:08

Docelowo mają być tablice ale o tym jak będą wyglądały zadecyduje osobne rozporządzenie. W okresie przejściowym będą nalepki.
domino - 2018-01-19, 20:11

Czego można było się spodziewać...
http://gramwzielone.pl/au...ci-bez-poprawek