SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

Ogólne rozmowy - Przywileje aut elektrycznych w rożnych miastach w Polsce

rafmat - 2017-06-22, 19:08
Temat postu: Przywileje aut elektrycznych w rożnych miastach w Polsce
Proponuje w tym wątku umieszczać wpisy dotyczące aktualnych przywilejów aut elektrycznych w Polsce z podziałem na poszczególne miasta np. zwolnienie z opłat parkingowych, możliwość jazdy bus pasami, inne przywileje itp. Zgłębiałem ostatnio temat i tak naprawdę nikt o tym w urzędach nie wie (czeski film, nikt nic nie wie, nikt nic nie słyszał) tylko odsyłają od urzędu do urzędu więc wydaje mi się, że użytkownicy takich aut już więcej wiedzą. Jeśli tak jest prośba aby dzielić się taką wiedzą pod warunkiem, że jest pewna i sprawdzona, ewentualnie gdzie uderzyć aby dany przywilej sobie załatwić. Myślę, że obecnym użytkownikom EV jak i potencjalnym przyszłym na pewno ułatwi to podjęcie decyzji w zakupie elektryka.

Sprawdzony przywilej we Wrocławiu:
- bezpłatne parkowanie w strefach B i C w całym mieście a więc w 99% miejsc
- za dodatkową opłata 100,00zł brutto/rok (8,33zł/miesiąc) także strefa A czyli ścisłe centrum m.in. okolice Rynku.

Jak załatwić => wizyta osobista w ZDIUM ul. Długa obok Tesco, plakietka za szybę wydawana od ręki ważna przez 1 rok, później trzeba odnawiać.

Czy ktoś zna jeszcze we Wrocławiu jakieś przywileje dla EV?

domino - 2017-06-22, 19:45
Temat postu: Re: Przywileje aut elektrycznych w rożnych miastach w Polsce
Tutaj jest co nieco ale nie wiem na ile aktualne.

http://samochodyelektrycz...elektryczne.htm

jas_pik - 2017-06-22, 20:09

Warszawa:
1. Możliwość przejazdu ulicami Nowy swiat i Krakowskie Przedmiescie ( wyłączonymi z ruchu dla większości pojazdów prywatnych) poza taksówkami, komunikacją miejska i około tysiaca innych podmiotów
Warunek złożenie wniosku do ZDM Warszawa - oraz oczekiwanie na wydanie identyfikatora TK
2. Bezpłatne ładowanie w sieci 10 ładowarek Innogy ( do czasu az miasto przestanie pokrywać rachunki)

Żadnych innych ułatwień HGW nie przewiduje bo nie będzie wspierać żadnych pomysłów rządu bo jej nie odpowiadają.Szybciej przesanie płacić za prąd do słupków obecnie darmowych bo wg niej wzrost zużycia był zatrważająco wysoki w porównaniu do poprzedniego roku ( informacja z konferencji)
Aha zapomniałbym ZDM nabył kilka samochodów elektrycznych bo musiał ( realizacja projektu finasowanego z UE) ale szef ZDM-u który jest pedalarzem ( nienawidzacym elektrycznych rowerów) cudem wyraził zgodę na eksloatację kilku rowerów elektrycznych w sieci NextBike i tylko na 4 stacjach

PatrykS - 2017-06-22, 20:29

W Gdańsku ładujemy za darmo w trzech miejskich ładowarkach, kartę można uzyskać od ręki w ZDiZ na Partyzantów po okazaniu dowodu rejestracyjnego. Na wszystkich parkingach miejskich EV i PHEV również parkują również za darmo, kartę można wyrobić również w ZDiZ, ale trzeba trochę poczekać. Nie trzeba być mieszkańcem Gdańska.

W Sopocie parkowanie darmowe dla mieszkańców Sopotu, nie znam szczegółów.

abasiaa - 2017-07-03, 21:10
Temat postu: parkowanie Szczecin
W Szczecinie użytkownik samochodu elektrycznego lub hybrydowego może parkować w strefie płatnego postoju za 10 złotych rocznie bez ograniczeń. Po roku należy odnowić abonament. Potrzebne dokumenty to: świadectwo homologacji samochodu: oryginał lub poświadczona z dwóch stron kopia, dowód rejestracyjny, w przypadku samochodu w leasingu: umowa jeśli jest wpisany numer rejestracyjny samochodu i numer VIN lub protokół przekazania samochodu oraz dowód osobisty. Wydawana jest naklejka na szybę taka sama jak w przypadku wykupienia rocznego abonamentu.

Jako użytkownik samochodu elektrycznego zastanawia mnie fakt parkowania w innych miastach. Co z tego, że mam na Szczecin skoro w innym mieście moja naklejka nie obowiązuje, może czas na jakiś przepis ogólny.

bodix - 2017-07-03, 22:13

W Słupsku koszt parkowania auta elektrycznego 15zł na rok. W linku szczegóły http://m.zimslupsk.com/Pa...nia,207,84.html

Niestety masz Basia racje, ale jesteśmy pionierami w Polsce i jeszcze sobie poczekamy na unormowania ogólnokrajowe.

Elektromaniak - 2017-07-05, 23:23

Witam, to mój pierwszy post, także proszę o wyrozumiałość :)

Czy słyszał ktoś może jakie udogodnienia planują zrobić w Krakowie? Czy są już jakieś konkrety czy tylko przymiarki tak jak wszędzie do bus- pasów itp?

Panaceum - 2017-07-06, 15:56

Elektromaniak napisał/a:
.....Czy słyszał ktoś może jakie udogodnienia planują zrobić w Krakowie? Czy są już jakieś konkrety czy tylko przymiarki tak jak wszędzie do bus- pasów itp?

Wszyscy słyszeli, że kilka lat temu Majchrowski po spotkaniu z preziem Toyota Poland cuda obiecywał: jazda bus-pasami, wjazd do strefy A, ładowarki we wszystkich centrach handlowych. Na dzisiaj tylko zniżka na abonament za parkowanie w strefie B. Ale trzeba być uprawnionym do abonamentu :)
Jak to dzisiaj wygląda? Galeria Kazimierz: ładowarka jest, Galeria Bronowice: gniazdka schuko i CEE 16A na parkingach, z których korzystały różne samochody zostały wyłączone (ponoć po tym jak ochroniarze zobaczyli 3 Tesle, podłączone do tych gniazdek).
Galeria Krakowska: pytałem ochroniarza, trzeba iść do techników i oni ponoć udostępniają (jutro sprawdzę)
Jest nowa ładowarka obok ronda Mogilskiego, przy nowym budynku ABB, obok hotelu Chopin.
W Zabierzowie, na basenie też jest, tylko dla klientów basenu.

tomo14858 - 2017-07-06, 17:54

W Grudziądzu hybrydowe i elektryczne auta mają darmowy parking na terenie miasta. Co prawda ja dostałem mandat 😁 - opel ampera-e, ale przez telefon rozwiązałem problem.
gienek333 - 2017-07-06, 23:20

Naprawdę uważacie że należą się jakieś przywileje? Jak kogoś stać na drogie zabawki, to stać go chyba też na parking. Ja proponuję jeszcze darmowe szalety :oops: .
jas_pik - 2017-07-06, 23:46

gienek333 napisał/a:
Naprawdę uważacie że należą się jakieś przywileje?

Oczywiście że tak

gienek333 napisał/a:
Jak kogoś stać na drogie zabawki, to stać go chyba też na parking.

Czy patrzysz przez pryzmat Tesli?
Nie stać mnie na Teslę , ale że mam tani elektryczny i koszty miesięczne prądu ( nie ładuję się na publicznych ładowarkach bo zazwyczaj są zajęte przez którąś z sieci taksówek elektrycznych) a to koszt przy około 3500 km miesięcznie po Warszawie to około 250 zł (płacone spółdzielni za podlicznik)
Gdybym jeździł spalinowozem to kosztowało by mnie to co najmniej 5 razy tyle .
Oczywiście jeśli pogoda pozwala to jeżdżę skuterem też elektrycznym -łatwiej zaparkować - bo przecież HGW wydała nawet po 50 karnetów na jedno mieszkanie - i ilość wydanych karentów parkingowych dla mieszkańców jest większa niż ilość miejsc parkingowych w centrum Warszawy.
Uważam że miasto zrobiło by duzo wpuszczając elektryki na buspasy - zaś obecne pomysły HGW to wpuszczenie na buspasy samochodów spalinowych z wypożyczalni prywatnych.
To jest dopiero głupota .

PatrykS - 2017-07-07, 00:01

gienek333 napisał/a:
Naprawdę uważacie że należą się jakieś przywileje?
Nie uważam, że się należą, ale uważam, że dobrze wpływają na promocję EV.
gienek333 - 2017-07-07, 00:30

Dla mnie EV, to nie przywileje, czy oszczędności, ale "styl życia". Mieszkam obok salonu Harleya, no i "obciach". Przepraszam za wulgaryzm, ale mam wrażenie jak testują te pojazdy, "to może mi nie staje, ale słychać mnie z daleka".
iwi - 2017-07-19, 14:05

W Krakowie odnośnie przywilejów ZIKiT twierdzi że po strefie B nie można jeździć, a dzisiaj jestem po rozmowie ze Strażą Miejską i dyżurny ruchu poinformował mnie że jak najbardziej mogę jeździć.
ZIKiT Twierdzi że zapis:
- "nie dotyczy samochodów elektrycznych bez przyczep" łączy się z zapisem "za zezwoleniem zarządcy drogi", ale Straż Miejska sama nie wie jak to interpretować więc interpretują z korzyścią dla nas użytkowników.

Panaceum - 2017-07-20, 23:18

Straż Miejska nie ma prawa zatrzymać samochodu w ruchu, może to uczynić tylko Policja, więc tam zadzwoniłem, 2 miesiące temu do wydziału ruchu drogowego komendy miejskiej naszej krakowskiej MO i po kilku nieudanych rozmowach z ludźmi, którzy nie mieli pojęcia o tym że są samochody elektryczne trafiłem na odpowiedź faceta, który rozróżniał Melexa od Tesli: "należy się stosować do obowiązujących znaków. A jaki znak przed sobą Pan widzi?" Odpowiedziałem że nie widzę, bo siedzę za biurkiem i dzwonię zanim wyjadę. "Aha, to musi się Pan stosować do znaków, bo ja nie mogę pamiętać gdzie jaki znak stoi". I tyle w temacie.
Bo Melex jest elektrycznym pojazdem wolnobieżnym (podobno)

gienek333 - 2017-07-20, 23:49

Ja kilkanaście lat temu (chyba 2004r) nabyłem pojazd marki melex i chciałem się dowiedzieć jak mam wozić dzieci, udałem się osobiście do komisariatu (ul Królewska), nie było "fachowca", więc dostałem nr telefonu na który miałem zadzwonić. Nikt go nigdy nie odebrał (żona stwierdziła, że jest to taki telefon w szafie dla upierdliwych petentów).
Elektromaniak - 2017-08-02, 21:13

Odnośnie przywilejów w Krakowie to wczoraj dzwoniłem po zikit'ach itp i jedyne co się dowiedziałem:

- dopóki nie bedzie ustawy o elektromobilnosci to miasto nie musi wprowadzać żadnych udogodnień dla EV
- jedynym na dzień dzisiejszy przywilejem jest tańszy abonament postojowy- kosztuje 100zł/ miesiąc na wszystkie strefy parkingowe ( z wyłączeniem oczywiście A), ( w strefie B nie trzeba mieć statusu mieszkańca etc, żeby zdobyć abonament).

Także patrząc na inne miasta Kraków wypada słabo ze wsparciem dla EV- nie mówiąc też o infrastrukturze do ładowania...

PatrykS - 2017-08-02, 21:15

Elektromaniak napisał/a:
Także patrząc na inne miasta Kraków wypada słabo ze wsparciem dla EV- nie mówiąc też o infrastrukturze do ładowania...
Przecież to miasto nie ma problemu ze smogiem to niby po co ma inwestować w jakieś ekscentryczne formy przemieszczania się :-)
Elektromaniak - 2017-08-02, 21:43

Dokładnie :D

Oby szybko tą ustawę wprowadzili to może coś się ruszy w temacie...

highend - 2017-08-02, 21:56

Hel - jeżdzą Melexy w ilości ok. 80 sztuk. Wożą turystów do wszelakich atrakcji
fajnie popitalają. Mają swoje miejsca postojowe i strefy gdzie jest zakaz ruchu, ale oni mogą śmigać.
Świetnie się to sprawdza tam.

Elektryczny_Joe - 2017-08-05, 17:00

Elektromaniak napisał/a:
- jedynym na dzień dzisiejszy przywilejem jest tańszy abonament postojowy- kosztuje 100zł/ miesiąc na wszystkie strefy parkingowe ( z wyłączeniem oczywiście A), ( w strefie B nie trzeba mieć statusu mieszkańca etc, żeby zdobyć abonament).

i to jest bardzo duży gest dla posiadaczy elektryków i hybryd, ze strony socjalisty Majchrowskiego, bo normalny abonament dla "niemieszkańca" strefy to 250 pln/mc, a mieszkaniec strefy to normalnie (za spalinowca) płaci 10 pln/mc

stąd - jak słyszałem kiedyś w audycji radiowe o strefach parkowania w mieście królewskim - w niektórych lokalach w Krakowie jest zameldowanych po 130 osób
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

aleksandrace - 2017-08-10, 22:29
Temat postu: Auto elektryczne.
Sama zastanawiam się nad kupnem auto i jak czytam o przywilejach to może faktycznie zdecyduję się na elektryczne.
Panaceum - 2017-08-11, 01:01
Temat postu: Re: Auto elektryczne.
aleksandrace napisał/a:
Sama zastanawiam się nad kupnem auto i jak czytam o przywilejach to może faktycznie zdecyduję się na elektryczne.

Podejmij decyzję na podstawie kalkulacji ekonomicznej, nie licz na przywileje. U nas w Kraku od kilku lat obiecywali sporo przywilejów dla EV (można znaleźć w necie) i nic nie wdrożono. Kraków jest w tym zakresie ZACOFANY w stosunku do innych dużych/niedużych miast.
Mamy raptem 2 punkty darmowego ładownia i jeszcze ABB pod swoim biurowcem udostępnia (pod kolejnym czeka na uruchomienie). Tauron na Jasnogórskiej ma słupek, gniazdo Typ 2, ale tylko dla swoich Nissanów Leaf.
Porównaj mapę punktów ładowania z Wrocławiem, Warszawą czy Gdańskiem. Tam nasi znajomi z forum mają komfort.

iwi - 2017-12-27, 16:18

No to doczekaliśmy się następnych ograniczeń w Krakowie dla samochodów elektrycznych. Z ul Siennej, ul Franciszkańskiej i w zasadzie wokół całego rynku zniknął dopisek "Nie dotyczy samochodów elektrycznych" pod zakazem ruchu, więc już nasze samochody nie mają ŻADNYCH przywilejów.
Stacji miało przybyć och, ach ile miało przybyć a powstała jedna przy Galerii Bronowice oraz w sklepie IKEA. ABB od pół roku nie może dogadać się z miastem. Kolega wyżej pisze o 2 stacjach (jedna Galeria Kazimierz, a druga ogólnodostępna gdzie jest bo nie kojarzę nigdzie?

Maxxc - 2018-01-01, 16:56

Witam,

Jedynym "przywilejem" w Poznaniu dla samochodów elektrycznych jest możliwość wykupienia abonamentu na całą strefę płatnego parkowania (SPP) w cenie 30zł / miesiąc, abonament trzeba wykupić na okres 3-12 miesięcy. Istotne - taka możliwość istnieje wyłącznie dla osób zameldowanych na terenie miasta Poznania, przy czym niekoniecznie w granicach SPP.
I tak jest lepiej jak było, dwa lata temu na pytanie o przywileje dla EV, otrzymałem odpowiedź, że nie są przewidywane...

Pozdrawiam
Maxxc

Karwoś - 2018-01-01, 21:01

W Suwałkach brak czegokolwiek. Nawet ładowarki nie ma.
jas_pik - 2018-01-01, 21:10

@Karwoś - złóż wniosek do Rady Miasta niech coś w tym temacie zrobią .
Przecież radni - bezradni nie wiedza co się dzieje na świecie a jak Ty im nie podpowiesz to nie zrobią niczego.

Karwoś - 2018-01-02, 16:57

Macie jakiś uniwersalny wniosek - w sumie mam dwa - jedna hybryda , drugi elektryk - zawsze to np taniej parkować gdzieś w mieście :D
bro - 2018-01-02, 23:30

Karwoś napisał/a:
W Suwałkach brak czegokolwiek. Nawet ładowarki nie ma.

ma być Green Way:

http://api.plugshare.com/view/location/135718

Karwoś - 2018-01-03, 17:06

Miał być - poza tym Greenway mi nie potrzebny - co mi z ładowania 3,6kW :) Do tej pory nie mają warunków przyłączenia - chcą więcej niż może PGE dostarczyć z 1 trafo. Muszą ciągnąć z 2 trafo - a to już komplikacja.
Bardziej chodziło mi o przywileje w parkowaniu itp.

macko_w - 2018-02-25, 23:22

No to dorzucę swoje... Mieszkam w Zakopanem , mam elektryka ( Leaf 40 kWh) więc napisałem maila do Urzędu Miasta z zapytaniem o ulgi i przywileje planowane w związku z ustawą o elektromobilności . Odpowiedź krótka i rzeczowa - żadnego darmowego parkowania , żadnych ładowarek , żadnych stref wjazdu .. W skrócie - odp..l się ...
PatrykS - 2018-02-26, 09:41

macko_w napisał/a:
Odpowiedź krótka i rzeczowa - żadnego darmowego parkowania , żadnych ładowarek , żadnych stref wjazdu .. W skrócie - odp..l się ...
Zdecydowanie nie zawracaj im głowy - ustawa weszła w życie, masz prawo do darmowego parkowania, póki nie wydadzą naklejek to wystarczy pewnie kartka za szybą, że to elektryk i powołanie na ustawę o elektromobilności, może z cytatem. W sumie muszę sobie druknąć coś takiego na przypadek wycieczki do innych miast.
Slawek - 2018-02-26, 10:16

Jak coś naskrobiesz to wklej.
Bo ja też muszę sobie wydrukować, bo aktualnie mam karę darmowego parkowania, ale i tak dostałem już dwa mandaty, bo każdy ma swoje opinie na różne tematy.

kazikczerniecki - 2018-03-05, 13:32

No i doczekałem się pierwszej kontroli za jazdę buspasem. Panowie Policjanci nie słyszeli o ustawie o elektromobilności, więc mieli trochę roboty z wypisaniem papierów do sądu o ukaranie, ponieważ stanowczo odmówiłem przyjęcia mandatu. Jeszcze oczywiście będę składał wyjaśnienia, to mają panowie tydzień aby się douczyć. Dziś wydrukowałem fragmenty ustaw to będę rozdawał w czasie następnych kontroli. :mrgreen: :lol:
wojtek9300 - 2018-03-05, 13:44

^^
Z parkowaniem (teoretycznie) sprawa jest jasna. Jest zapis w ustawie. Czy jazda bus pasami jest tez zapisana w ustawie? Z tego co ja zrozumiałem to samorządy mogą dać takie przywileje, ale nie muszą.

kazikczerniecki - 2018-03-05, 13:50

Samorządy mogą ograniczyć korzystanie z buspasów, jak i bezpłatne parkowanie. Ustawa o elektromobilności daje w tym zakresie samorządom możliwość wprowadzenia szczegółowych uregulowań.
czapa - 2018-03-05, 14:54

Przepis o możliwości poruszania się samochodów elektrycznych po buspasach jest nieprecyzyjny. Ustawodawca zezwolił na poruszanie się tylko na wyznaczonych przez Zarządce pasach. Dopóki nie zostaną one odpowiednio oznaczone bezpiecznie jest nie korzystać z nich. W Gdańsku otrzymałem informację, że czekają do lipca kiedy to będzie możliwa identyfikacja samochodów elektrycznych na podstawie naklejek na szybie. Wtedy też uaktualnią oznakowanie przed każdym buspasem.

PS. niby aglomeracja trójmiejska ale tylko Gdynia jest świadoma, że w SPP pojazdy elektryczne są zwolnione z opłat. W Gdańsku i Sopocie osoby odbierające telefon nie miały pojęcia, że obowiązuje ustawa o elektromobilności i daje takie przywileje.

kuba9449 - 2018-03-09, 06:40

Co do buspasów, jeżdżąc po nich powinniśmy się stosować do sygnalizacji autobusowej? W wielu miejscach światła dla autobuśów zmieniają się korzystniej niz zwykłe.
Maxxc - 2018-03-09, 16:09
Temat postu: Przywileje Poznań
Witam!

Jako, iż miałem wykupioną kartę abonamentową dla "elektryków" (360zł/rok) w Poznaniu, wysłałem oficjalne pismo z zapytaniem o darmowe parkowanie w strefie płatnego parkowania (SPP).
Dziś otrzymałem odpowiedź, w której potwierdzone zostały przywileje darmowego parkowania. Otrzymałem zwrot za niewykorzystane miesiące (nie kłóciłem się o zwrot "wstecz", od momentu obowiązywania ustawy).
Kopia odpowiedzi od Zarządu Dróg Miejskich wylądowała za szybą, zobaczymy czy kontrolerom SPP będzie się chciało czytać, co tam jest napisane. I czy zakwalifikują mój "wynalazek" jako elektryczny.
W każdym razie zostałem poinformowany, iż w razie czego mam przyjeżdżać z większą ilością mandatów - w celu anulowania. Nie po jednym co dzień. :)

A na stronie internetowej ZDM Poznań - nadal jest informacja o abonamencie dla "elektryków" w kwocie 30zł/miesiąc...

Pozdrawiam
Maxxc

macko_w - 2018-03-18, 13:55

Wygrana !!!
Dostałem maila od Urzędu Miasta Zakopane . Wszyscy dzierżawcy parkingów w pasie drogowym na terenie miasta zostali poinformowani że samochody elektryczne parkują za darmo. Działa , chociaż jest kilku zdziwionych... Nie dotyczy parkingów na terenach prywatnych poza pasem drogowym . Przyjeżdżajcie :-D :-D :-D

Gorsza wiadomość - będąc na przeglądzie w Krakowie dowiedziałem się że jedyne darmowe chademo w salonie Nissana okupują taksówki i ciężko się dopchać . To jedyna szybka ładowarka bez użycia której nie wrócę do domu ( chyba że się prześpię przy słupku IKEI...) A podobno ABB już nie działa.. Prawdaż to ???

kozikpl - 2018-03-18, 16:13

Powinni coś zrobić z tymi taksówkarzami, przecież to jest nie do pomyślenia.
Ja bym to nazwał istną kradzieżą prądu! :)

yoorek - 2018-03-19, 21:08

macko_w napisał/a:
Wygrana !!!
Dostałem maila od Urzędu Miasta Zakopane . Wszyscy dzierżawcy parkingów w pasie drogowym na terenie miasta zostali poinformowani że samochody elektryczne parkują za darmo. Działa , chociaż jest kilku zdziwionych... Nie dotyczy parkingów na terenach prywatnych poza pasem drogowym . Przyjeżdżajcie :-D :-D :-D

Gorsza wiadomość - będąc na przeglądzie w Krakowie dowiedziałem się że jedyne darmowe chademo w salonie Nissana okupują taksówki i ciężko się dopchać . To jedyna szybka ładowarka bez użycia której nie wrócę do domu ( chyba że się prześpię przy słupku IKEI...) A podobno ABB już nie działa.. Prawdaż to ???

Tak - ABB nie działa ale jest nowa darmowa ładowarka Greenway przy Stawowej - Galeria Bronowice - naprzeciwko Ikei. Juz taksówkarze zaczeli sie podpinać, ale jest OK

kazikczerniecki - 2018-03-20, 09:45

Buspas - Warszawa - ciąg dalszy. Składałem wyjaśnienia w WRD i sprawa ma dalszy bieg, a mianowicie, panowie nie znali przepisów i odpuszczają mi jazdę buspasem, ale pozostaje sprawa nie dostosowania się do znaku P-8b czyli oznakowanie poziome "strzałka kierunkowa do skręcania", pomimo że oznakowanie poziome jest przed tym skrzyżowaniem uzupełnione oznakowaniem pionowym informacyjnym F-19, który wskazuje kierunki ruchu na poszczególnych pasach przez skrzyżowanie. Wniosek prosty panowie się trochę uparli i stosują przepis połowicznie. Ciekawy jestem interpretacji sądu. Będę przekazywał relację z postępów w sprawie.
wodnik7 - 2018-03-20, 10:16

Moim zdaniem dla wszystkich oprocz busa/taxi obowiazuje skret w prawo, a prosto wolno owsm wlasnie (i elektrycznym tez). Czy niby busy jada srodkowym a za skrzyzowaniem zmirniaja pas na prawy??
kalex - 2018-03-20, 16:23

Się panowie policjanty ośmieszają. Na tym przykładzie widać że bardzo często nie są problemem przepisy tylko ludzie i ich mentalność.
krawcu - 2018-03-31, 21:52

W Warszawie Policja będzie dawać mandaty za jadę EV po buspasach:
https://wysokienapiecie.pl/9387-samochody-elektryczne-na-buspasach-mandat-policja-interpretuje-ustawe-ministerstwo/

gienek333 - 2018-03-31, 22:38

Nie wiem jaki jest zapis w ustawie (czy chodzi o samochody, czy pojazdy), bo to jednak różnica. Od kilkunastu lat jeżdżę wolnobieżnymi i jak robi się za mną korek, to zjeżdżam na chwilę na pobocze. Jeżeli ktoś to chce wpuścić na buspasy to dla mnie jest idiotą (albo wydaje mu się że na prąd to tylko coś powyżej 100 000 zł). Generalnie dla mnie jest to forma dyskryminacji i jest to kolejny gniot niezgodny z Konstytucją.
bodix - 2018-03-31, 23:23

Nie demonizuj, takie formy dyskryminacji to zadośćuczynie za codzienne wdychanie tych dieslowskich trupów z wyciętymi filtrami DPF nie wspominając gdzie była konstytucja jak VW dopuściła się oszustw w emisji spalin. W czwartek byłem w biurze strefy płatnego parkowania w związku z końcem okresu ważności mojej winietki i jednocześnie chciałem dowiedzieć się co wiedzą o bezpłatnym parkowaniu elektryków względem ustawy. Pani oczywiście zero o takie ZERO wiedzy po chwili wyjaśnienia stwierdziła, że wie Pan ustawa sobie życie sobie. Takie to są w Polsce konstytucyjne prawa obywatela, jak wprowadzają nowy podatek to egzekucja jest błyskawiczna jak nie zapłacisz VAT, PIT to organy państwowe zablokują ci konto ale jak masz prawo po swojej stronie to mają cię w ..... tyle.
wodnik7 - 2018-03-31, 23:43

Dziekuje bodix, piszesz z duszy mojej jakby. Dziekuje!
tomekmisio - 2018-04-01, 13:54

bodix napisał/a:
Takie to są w Polsce konstytucyjne prawa obywatela, jak wprowadzają nowy podatek to egzekucja jest błyskawiczna jak nie zapłacisz VAT, PIT to organy państwowe zablokują ci konto ale jak masz prawo po swojej stronie to mają cię w ..... tyle.

Co racja to racja tak właśnie jest.
Nie myślmy o tym choć dziś jak nas robią .....
Wszystkim Życzę kolorowych pisanek mogą być elektryczne hi hi. :) :-D ;)

gienek333 - 2018-04-01, 20:34

To w końcu tej "ustawie" jest "pojazd", czy "samochód"?
krawcu - 2018-04-03, 09:35

Jeśli chodzi o parkowanie to w ustawie o elektromobilności jest napisane "pojazdy elektryczne".

Natomiast o buspasach jest tak:
„Art. 148a. 1. Do dnia 1 stycznia 2026 r. dopuszcza się poruszanie pojazdów
elektrycznych, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o
elektromobilności i paliwach alternatywnych, po wyznaczonych przez zarządcę
drogi pasach ruchu dla autobusów.

A pojazd elektryczny w rozumieniu ustawy o elektromobilności to:
12) pojazd elektryczny – pojazd samochodowy w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z
dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wykorzystujący do napędu
wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego
źródła zasilania;

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym
33) pojazd samochodowy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia
jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje
ciągnika rolniczego;

iwi - 2018-05-16, 05:21

witajcie. A czy czasem tak nie jest ze ustawa dopuszcza ruch po buspasach tylko w tych miastach w ktorych zostalo to klepniete? Ta ustawa daje możliwość radzie miasta ale nie nakazuje
bro - 2018-05-16, 07:16

nie
iwi - 2018-05-16, 08:52

W Krakowie nic się nie zmieni. Po rozmowie z ZIKITem wychodzę z założenie że dążą do tego żeby od napisu "KRAKÓW Teren zabudowany" był całkowity zakaz poruszania się wszelkimi autami prywatnymi niezależnie od napędu - tylko firmy (jak zapłacą abonament) będą mogły jeździć i zrobią wszystko żeby to wdrożyć.

Czytając ten art w sumie nie wiem czy mogę jeździć (bo niby mogę jeździć zgodnie z ustawą i art 148a) czy nie mogę jeździć bo nie ma jeszcze wytycznych do ustawy.
Jakby nie było trzeba to traktować jako ciekawostkę i jak się nie potrzebuje to nie jeździć.

czapa - 2018-05-17, 10:01

Zgodnie ze stanowiskiem Polskiej Policji elektryki mogą poruszać się po buspasach

Twitter Polska Policja

kalex - 2018-05-19, 08:09

We Wrocławiu tym razem odebrałem bezpłatny "abonament" na parkowanie. Czyli się dostosowali.
granit - 2018-05-19, 10:54

W Łodzi - elektryczne parkują za darmo w strefie A i B, hybrydy za opłatą roczną 120 zł, również w obu strefach. Trzeba się jednak zgłosić po Kartę abonamentową.
Uchwała: http://lodz.spp24.pl/wp-c..._XXI_478_15.pdf
Wzory kart: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/transport-i-komunikacja/kierowca/

jas_pik - 2018-05-19, 11:06

granit napisał/a:
W Łodzi - elektryczne parkują za darmo w strefie A i B, hybrydy za opłatą roczną 120 zł, również w obu strefach. Trzeba się jednak zgłosić po Kartę abonamentową.

Jeśli płacą to nie jest za darmo.
Zgodnie z ustawą nie muszą płacić nic.

granit - 2018-05-19, 23:43

jas_pik napisał/a:
granit napisał/a:

Jeśli płacą to nie jest za darmo.
Zgodnie z ustawą nie muszą płacić nic.

Ale piszesz o elektrykach czy hybrydach? Za elektryka nie płaci się nic, trzeba się zgłosić tylko po kartę, której wydanie jest bezpłatne. Obowiązuje to już od 2016 r. Nie wiem czy w związku z Ustawą zniosą konieczność zgłaszania się po kartę, być może tak. Będę u nich niebawem to się dowiem.

jas_pik - 2018-05-19, 23:56

Zgłaszanie się po kartę jest bez sensu - przecież to bezpośredni wynika z ustawy .
granit - 2018-05-20, 00:04

jas_pik napisał/a:
Zgłaszanie się po kartę jest bez sensu - przecież to bezpośredni wynika z ustawy .

Z Ustawy wynika też, że akcyza jest zniesiona, a praktyka mówi co innego... Stan, który podałem jest na dziś dzień oficjalny wg. ZDiT w Łodzi, będę u nich w przyszłym tygodniu to dopytam czy w związku z Ustawą w dalszym ciągu trzeba zgłaszać się po Kartę.

jas_pik - 2018-05-20, 01:05

granit napisał/a:
Z Ustawy wynika też, że akcyza jest zniesiona

Czytaj ustawy a nie artykuły pismaków .
Akcyza obowiazuje wciąż bo pewnej paniusi któa powiedziła "że tyłko złodziej będzie pracował za 5 koła" nie chce się złozyć podpisu pod ostatnim dokumentem który w trybie obiegowym leży na jej biurku od 17 stycznia 2018 roku. Uwaza że "wiekszość" Polaków jej za to podziekuje i wybierze na następną kadencję w Europarlamencie ( w sumie emeryture juz ma wypracowana w kwocie 20 tysięcy eurasków miesięcznie ( i wystarczy że poczeka do końca kadencji.
Jej podziękuj.

highend - 2018-05-20, 01:06

jas_pik napisał/a:
Akcyza obowiazuje wciąż bo pewnej paniusi któa powiedziła "że tyłko złodziej będzie pracował za 5 koła" nie chce się złozyć podpisu pod ostatnim dokumentem który w trybie obiegowym leży na jej biurku od 17 stycznia 2018 roku. Uwaza że "wiekszość" Polaków jej za to podziekuje i wybierze na następną kadencję w Europarlamencie ( w sumie emeryture juz ma wypracowana w kwocie 20 tysięcy eurasków miesięcznie ( i wystarczy że poczeka do końca kadencji.
Jej podziękuj.