SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

Ogólne rozmowy - Naklejki EE na szybę

wojtek9300 - 2018-07-02, 18:48
Temat postu: Naklejki EE na szybę
Witam.
Od 1 lipca obowiązują naklejki EE na szybę pomagające stwierdzić kontrolującym czy samochód jest elektryczny. Z tego co ja się dowiedziałem, to naklejki wydawać będą lokalne Wydziały Ochrony Środowiska. Naklejki mają być darmowe i wydawane na podstawie wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Jak ktoś już pozyska taką naklejkę to proszę o informacje.

krawcu - 2018-07-02, 21:24

W piątek próbowałem się dowiedzieć w moim Wydziale komunikacji. Odesłali mnie do urzędu miasta (i słusznie). Tam od zarządu dróg do środowiska w który mi powiedzieli że ma się tym zająć główny energetyk miasta. Miałem dziś tam być ale nie udało mi się... jutro będę dzwonić.
wojto - 2018-07-03, 11:20

Ja wczoraj rejestrowałem Leafa w Gdańsku i pani nic nie wiedziała o naklejkach :mrgreen:
Slawek - 2018-07-03, 11:44

https://autokult.pl/31606,od-1-lipca-mialy-byc-naklejki-dla-elektrykow-to-polska-wiec-oczywiscie-ich-nie-ma
kazikczerniecki - 2018-07-06, 10:36

Ja też próbowałem odebrać naklejkę na autko i narobiłem tym dużo zamieszania w urzędzie gminy, pani biegała, szukała informacji, nic nikt nie wiedział, włącznie z naczelnikiem wydziału ochrony środowiska. Po ok. 10 minutach pani przyznała mi racje i poinformowała, że się tym zajmą, bo do tej pory nie wiedzieli że jest taki przepis (Ustawa o elektromobil...), który nakłada na gminy obowiązek wydania naklejek identyfikacyjnych. Czekam cierpliwie.
Pir-serwis - 2018-07-06, 22:04

Ostrowiec Świętokrzyski.
Byłem w wudziale komunikacji, nikt nic nie wie.
Byłem w Urzędzie miasta w dziale środowiska, potem w sekretariacie Prezydenta, nikt nic nie wie.
Gdzoe to ma być i kto to ma dawać, jak mówi ta ustawa?

gienek333 - 2018-07-06, 22:12

Niestety to tylko potwierdza moją teorię, że w Polsce nie ma prawa, tylko gówniane przepisiki.
krawcu - 2018-07-07, 08:58

W ustawie jest napisane że wydaje to wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
wojtek9300 - 2018-07-07, 16:25

To może żeby ujednolicić źródła informacji.
Kto wydaje nalepkę. Wg prawa u ruchu drogowym:
Prawo o ruchu drogowym
Cytat:
Art. 148b. 1. Od dnia 1 lipca 2018 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. pojazdy
elektryczne i pojazdy napędzane wodorem oznacza się nalepką wskazującą na
rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu umieszczaną na przedniej szybie
pojazdu według wzoru określonego w przepisach wydanych na podstawie
art. 76 ust. 1 pkt 1.
2. Nalepkę, o której mowa w ust. 1, wydaje wójt, burmistrz albo prezydent
miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedziby właściciela
pojazdu.

... przeważnie są to Wydziały Ochrony Środowiska

Pojazdu elektryczne są zwolnione z opłat w strefach płatnego parkowania na podstawie ustawy o drogach publicznych:
Ustawa o drogach publicznych
Cytat:
Art. 13. 1. Korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia
opłat za:
1) postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego
parkowania;
2) (uchylony)
3) przejazdy po drogach krajowych pojazdów samochodowych, w rozumieniu
art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, za
które uważa się także zespół pojazdów składający się z pojazdu
samochodowego oraz przyczepy lub naczepy o dopuszczalnej masie
całkowitej powyżej 3,5 tony, w tym autobusów niezależnie od ich
dopuszczalnej masy całkowitej.
2. Korzystający z dróg publicznych mogą być obowiązani do ponoszenia
opłat za:
1) przejazdy przez obiekty mostowe i tunele zlokalizowane w ciągach dróg
publicznych;
2) przeprawy promowe na drogach publicznych.
3. Od opłat, o których mowa w ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2, są zwolnione:
1) pojazdy:
a) Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego,
Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej,
Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywane przez Służbę
Celno-Skarbową, służb ratowniczych,
b) zarządów dróg,
c) Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także sił zbrojnych państw
obcych, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska
jest stroną, tak stanowi,
d) wykorzystywane w ratownictwie lub w przypadku klęski żywiołowej,
e) pojazdy elektryczne, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia
11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych;

I na koniec wzory nalepek na samochody określone są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury Rozporządzenie Ministra Infrastruktury
ps. Nieście kaganek oświaty do urzędów i urzędników, niech elektromobilność się rozwija. :mrgreen:

wojto - 2018-07-10, 13:51

Udało się! Właśnie odebrałem swoją naklejkę EE. Dla tych co chcą to załatwić w Gdańsku - należy udać się do Urzędu Miasta, wydział Komunikacji na ulicy Milskiego 1 (Chełm), okienko nr 10, gdzie po wypełnieniu wniosku i okazaniu dowodu rejestracyjnego (do skserowania) otrzymuje się naklejkę.
wojtek9300 - 2018-07-10, 14:23

^^ Fajnie, a jakim autkiem jeździsz? Ja tez wypełniłem wniosek, Pani skserowała dowód rejestracyjny, ale jeszcze musi wyjaśnić czy mi się należy naklejka. Ruszyło mnie sumienie i powiedziałem, że moje autko (Volt) to hybryda. W dowodzie jest wbite samo EE. No i zonk. Jasnych wytycznych nie ma (np. patrz tylko do dowodu rejestracyjnego na pozycje P3) i Pani zadeklarowała się, że wyjaśni w Ministerstwie (powodzenia... :-D ). Zobaczymy.
wojto - 2018-07-10, 15:07

Nissan Leaf. Nie trzeba nic opłacać, naklejkę dostaje się za darmo.
zb1g - 2018-07-10, 16:49

Jakąś opłatę pobrali?
EVgarage - 2018-07-11, 07:51

W poznaniu tak wygląda:
http://bip.poznan.pl/bip/...odorowe,374571/

W ciągu paru dni wybiorę się i przekonam osobiście.

PatrykS - 2018-07-12, 11:46

Byłem dzisiaj w Gdańsku na Milskiego i faktycznie dostałem bezproblemowo - moja ma numer 4 :-) Bezpłatnie, nawet chyba numerka nie trzeba brać, kolejki nie było, pani sama robi ksero, tylko wniosek się wypełnia, krótki zresztą. Słowem działa :-) W oddziale na Partyzantów tego się nie da zrobić, tylko na Milskiego.
czapa - 2018-07-12, 13:03

Dzwoniłem dzisiaj do Gdyni i Pani prosiła o telefon za miesiąc bo nie mają jeszcze nalepek ale obiecała, że do połowy sierpnia na pewno dotrą... :mrgreen:
wojtek9300 - 2018-07-12, 14:11

Jak ktoś dostanie naklejkę EE na Amperę lub Volta, to proszę dać znać. U mnie pani w urzędzie jeszcze nie dowiedziała się czy należy mi się naklejka czy nie :-P
MOTORASTA - 2018-07-12, 14:13

PatrykS napisał/a:
Byłem dzisiaj w Gdańsku na Milskiego i faktycznie dostałem bezproblemowo - moja ma numer 4 :-) Bezpłatnie, nawet chyba numerka nie trzeba brać, kolejki nie było, pani sama robi ksero, tylko wniosek się wypełnia, krótki zresztą. Słowem działa :-) W oddziale na Partyzantów tego się nie da zrobić, tylko na Milskiego.

Na które auto przykleisz ? :mrgreen:

iwi - 2018-07-12, 14:15

W Krakowie Al. Powstania Warszawskiego UMK.
Trzeba złożyć wniosek i na drugi dzień naklejka czeka. Dzisiaj jadę po odbiór.

PatrykS - 2018-07-12, 14:23

MOTORASTA napisał/a:
Na które auto przykleisz ?
A teraz mi dałeś do myślenia - w końcu żonie niepotrzebna, i tak ma w Gdańsku darmowe parkowanie :-)
PatrykS - 2018-07-12, 14:26

wojtek9300 napisał/a:
Jak ktoś dostanie naklejkę EE na Amperę lub Volta, to proszę dać znać. U mnie pani w urzędzie jeszcze nie dowiedziała się czy należy mi się naklejka czy nie
W sumie kto wie czy wkrótce Golfów i Passatów TDI nie będzie pełno z tymi naklejkami - wystarczy znajomy diagnosta :-) Bo ustawa jest jednoznaczna.
szkutnik - 2018-07-12, 15:54

wojtek9300 napisał/a:
Jak ktoś dostanie naklejkę EE na Amperę lub Volta, to proszę dać znać. U mnie pani w urzędzie jeszcze nie dowiedziała się czy należy mi się naklejka czy nie :-P

Jeśli twój volt jest hybrydą to naklejka ci się nie należy.

Ja mam volta elektrycznego. koła napędzane są tylko silnikiem elektrycznym i energię do baterii pozyskuję tylko z zewnętrznego źródła (gniazdka w domu)
Z silnika spalinowego nie korzystam, tylko go sobie wożę bo nie chce mi się go wyciągać.
Naklejka należy mi się jak psu micha . Jeśli pani w urzędzie będzie twierdziła że mam hybrydę to będę ją przekonywał, że się myli. Diagnosta wie lepiej!

PatrykS - 2018-07-12, 16:58

szkutnik napisał/a:
wojtek9300 napisał/a:

Jeśli twój volt jest hybrydą to naklejka ci się nie należy.

Ja mam volta elektrycznego. koła napędzane są tylko silnikiem elektrycznym i energię do baterii pozyskuję tylko z zewnętrznego źródła (gniazdka w domu)
Z silnika spalinowego nie korzystam, tylko go sobie wożę bo nie chce mi się go wyciągać.
Naklejka należy mi się jak psu micha . Jeśli pani w urzędzie będzie twierdziła że mam hybrydę to będę ją przekonywał, że się myli. Diagnosta wie lepiej!
Możemy sobie zaklinać rzeczywistość jak chcemy - Ampery i Volty wyjeżdżały z fabryki jako hybrydy Plug-In i póki nie wymontujesz silnika i nie potwierdzi tego przegląd konieczny po takich przeróbkach to takie pozostaną. Tak samo jak jeszcze "lepsza" pod tym względem (czysta hybryda szeregowa) i3 z REXem.
kalex - 2018-07-12, 17:30

PatrykS napisał/a:
Możemy sobie zaklinać rzeczywistość jak chcemy

A żarówki 100 watowe wyjeżdżają teraz z fabryki pod nazwą "żarówki specjalne" - do grzania.

szkutnik - 2018-07-12, 19:06

- Ampery i Volty wyjeżdżały z fabryki jako EREV- “Extended Range Electric Vehicle”
Nazwa stworzona przez GM specjalnie dla Volta.
I to był błąd marketingowy. Ludzie z góry zakładali,że nie przejadą więcej niż 60 km bo to elektryk i nie wnikali w szczegóły.
A hybrydą szeregową to Volt staje się dopiero po wyczerpaniu baterii.
Ja od mam Volta od stycznia. Przejechałem 10tys km wyłącznie elektrycznie. bateria nigdy się nie rozładowała więc silnik spalinowy się nie włączył

Nasi ustawodawcy jak zwykle przekombinowali. Zamiast przyjąć za kryterium to czy samochód kopci, smrodzi i hałasuje lub nie i od tego uzależnić wydawanie naklejek to próbują wnikać w kwestie techniczne. A co z samochodami marki tata na sprężone powietrze?

Według naszych posłów to nissan leaf to też nie elektryk bo jadąc z góry lub hamując ładuje baterie silnikem/generatorem zabudowanym w samochodzie a nie wyłącznie z zewnętrznego źródła

PatrykS - 2018-07-12, 19:28

szkutnik napisał/a:
A hybrydą szeregową to Volt staje się dopiero po wyczerpaniu baterii.
Też nie do końca szeregowa - chyba że nie przekraczasz tych 80 czy 100km/h, przy których część momentu idzie mechanicznie.

szkutnik napisał/a:
Ja od mam Volta od stycznia. Przejechałem 10tys km wyłącznie elektrycznie. bateria nigdy się nie rozładowała więc silnik spalinowy się nie włączył
A dla konserwacji na minutę też Ci się nie włączył? Przy -12 też nie? Niezły wynik swoją drogą - mój max to coś ponad 3 tys. km.

szkutnik napisał/a:
Nasi ustawodawcy jak zwykle przekombinowali. Zamiast przyjąć za kryterium to czy samochód kopci, smrodzi i hałasuje lub nie i od tego uzależnić wydawanie naklejek to próbują wnikać w kwestie techniczne.
Jakieś przykłady jak to robią za granicą?
wodnik7 - 2018-07-13, 00:02

Nie liczy sie,kto jak jezdzi, ale jak moglby: i to jest dobre kryterium. W takiej Holandii bywaly ampery, ktore gniazdka nie zaznaly przy 100.000 nawet km..
gienek333 - 2018-07-13, 08:04

A co z hybrydami LNG (CNG)- EE, albo H-EE? Z Wodnikiem się nie zgadzam (skin skopał babcię, ale mógł zabić). Człowiek to "istota myśląca" i inne założenia są łamaniem "praw człowieka". Uważam, że powinien być podatek od paliw (w zależności od szkodliwości) i OC na kierowcę (ja płacę 6 OC w tym dwa na pojazdy elektryczne).
krawcu - 2018-07-13, 10:42

Naklejki mają być takie:

Drobny - 2018-07-17, 14:39

kalex napisał/a:
PatrykS napisał/a:
Możemy sobie zaklinać rzeczywistość jak chcemy

A żarówki 100 watowe wyjeżdżają teraz z fabryki pod nazwą "żarówki specjalne" - do grzania.

to się fachowo "mikro grzejnik" nazywa :)

Maxxc - 2018-07-20, 17:10

Witam!

Potwierdzam, iż w Poznaniu naklejki "EE" można bez większego problemu odebrać (jak tylko znajdzie się osoba kompetentna, która wie, gdzie są odłożone). W efekcie dziś odebrałem naklejkę o numerze 5.

Pozdrawiam
Maxxc

Bronek - 2018-07-24, 06:33

A kto załatwia i gdzie nalepkę gdy auto jest leasingu?
Czasem rejestracja jest w odległym mieście.

zb1g - 2018-07-24, 08:39

Uprawnionym do odbioru jest właściciel czyli leasingodawca.
EFL odpisał mi, że naciskają na wydziały komunikacji ale te się dopiero organizują.
EFL chce aby podesłać skan dowodu rejestracyjnego co przyśpieszy i ułatwi procedurę.

wodnik7 - 2018-07-24, 10:32

A co z zagranicznymi? Wg prawa unijnego wszystkich trzeba traktowac po rowni.. np w Niemczech po naklejke idzie sie do diagnosty, i tyle. Nasz prawodawca, jak zwykle w pospiechu, o niczym nie myslal. Nic nowego:)
Bronek - 2018-07-24, 10:45

A tak se kurna wsiowo myśle ... A kto mi zabroni dla szpanu a bardziej dla np Straży Miejskiej gdzie szału spostrzegawczego nie ma ...

Wydrukować sobie na wzór i podobieństwo .
I przylepić w widocznym miejscu .
Jak jest taki balagan to kto się kapnie co i jak ?
Nawet można orzełka dorobić by rangi dodać .
A najlepiej chyba : błyskawice z trupią czacha by nie dotykali "UWAGA URZĄDZENIE ELEKTRYCZNE" :mrgreen:

Przecież to prawda , a to Państwo łamie prawo a nie ja . Jako obywatel ratuje Jego reputacje . UPS :oops: co ja pisze jaką reputację .

wodnik7 - 2018-07-24, 10:59

Takie z czacha (no, z blyskawica), to kolega PatrykS ma:))
PatrykS - 2018-07-24, 11:34

Bronek napisał/a:
Wydrukować sobie na wzór i podobieństwo .
Tam jest numerek kolejny zdaje się.

wodnik7 napisał/a:
Takie z czacha (no, z blyskawica), to kolega PatrykS ma:))
No ale nie na przedniej szybie - jeszcze :-)
kalex - 2018-07-24, 13:58

PatrykS napisał/a:

A jakie to ma znaczenie , nikt tego nie sprawdzi bo musiała by być baza danych , i to jeszcze online . A jak cię policja zatrzyma i zobaczy w dowodzie "EE" to myślisz że będzie sprawdzać numerek.

PatrykS - 2018-07-24, 14:14

kalex napisał/a:
A jakie to ma znaczenie , nikt tego nie sprawdzi bo musiała by być baza danych , i to jeszcze online .
No pewnie niewielkie, ale np. ja bym się ciut nieswojo czuł w takiej sytuacji :-)
bodix - 2018-07-24, 14:35

PatrykS napisał/a:

Tu akurat to u mnie nie będzie problemu i raczej wiem, który to numer bym miał.

Bronek - 2018-07-24, 14:56

PatrykS napisał/a:
kalex napisał/a:
A jakie to ma znaczenie , nikt tego nie sprawdzi bo musiała by być baza danych , i to jeszcze online .
No pewnie niewielkie, ale np. ja bym się ciut nieswojo czuł w takiej sytuacji :-)

Dlaczego nieswojo?
To raczej reprezentanci Państwa, powinni się głupio czuć dlatego, że prawy obywatel, z inicjatywy oddolnej, realizuje postanowienia Ustawy. Bez nalepki to właśnie jemu jest nieswojo, Bo Prawo to Prawo i Sprawiedliwość, a "ta MSUI być po naszej stronie" .

Toż to tylko nalepka, ozdoba - jak aromat identyczny z naturalnym. Za młodych lat zrywaliśmy z niemieckich samohodów by sobie w pokoju przykleić.
Kto i zabroni nalepkę przykleić?
A po prawdzie, to powinni być wdzięczni, bo kolejny raz tuszujemy ich nieudolność.
Dla zamglonych wina jest oczywista. PO co o tym gadać? :mrgreen:

aviator - 2018-07-24, 18:30

Produkujcie naklejki, nalepie na i3 .....z rexem :-/
Bronek - 2018-07-24, 21:08

Rex, OK - dorobi się pieska i będzie git.
zeeltom - 2018-07-25, 06:16

A tam... pieprzyć ten układ, drukować, kto może i naklejać, zakazu nie ma ;)
szkutnik - 2018-07-25, 07:37

Czegoś nie rozumiem.
Jeśli BMW z REXem czy Ampera/Volt to nie elektryki bo mogą jechać na benzynie i naklejka się nie należy, to co z zagazowanymi samochodami?
One też mogą jechać na benzynie i smrodzić w czystej strefie.
W trosce o czyste powietrze apeluję do posłów PIS o wprowadzenie obowiązku wymontowania zbiornika na trujące paliwo + wprowadzenie kontrolowanych co tydzień zabezpieczeń przed ponownym założeniem tegoż zbiornika. Bo jak wiadomo Polak to złośliwe bydle i na pewno na złość wszystkim w centrum miasta będzie jeździł na benzynie.Ja swoim Voltem specjalnie jeżdżę do centrum Warszawy (choć nie mam tam żadnych interesów)
aby przeprowadzić konserwacyjne odpalenie silnika spalinowego
To oczywiście sarkazm, ale na poważnie to jeśli samochody Plug-in nie dostaną na lepki to można by urządzić happening i mimo kosztów urządzić zbiorowe, konserwacyjne smrodzenie benzyną pod sejmem pod hasłem np. Mam prąd w baterii ale mi go szkoda zużywać

vwir - 2018-07-25, 09:04

Ale wiesz, że auta z LPG nie dostaną żadnych naklejek? A na przykład autobusy CNG zdaje się w ogóle nie jeżdżą na benzynie, tylko cały czas na CNG. Chyba, że mówisz o jakichś przeróbkach w osobówkach, gdzie pozostał zbiornik benzynowy a dodatkowo ktoś zainstalował CNG.
szkutnik - 2018-07-25, 09:43

Ja mam na uwadze samochody CNG takie jak: Ford C-max 2.0 CNG, Opel Zafira 1,6 CNG, Opel Combo 1,6, VW Passat 1,4 EcoFuel, Seat Altea 1.6CNG.,Renault Kangoo, Citroena Berlingo oraz C3, Peugeota Partnera i 206, Volvo V70, S80 i S60, Mercedesa klasy E
To samochody sprzedawane w salonach z intalacją CNG i Benzynową.
a do tej listy można dopisać wiele innych marek z warsztatowymi przeróbkami
CNG nie wyklucza instalacji benzynowej .
a autobusy to raczej na LNG bo więcej miejsca na zbiorniki i raczej benzyny nikt tam nie leje

vwir - 2018-07-25, 14:12

No to faktycznie, w takiej sytuacji powinny być traktowane podobnie jak hybrydy szeregowe.
szkutnik - 2018-07-25, 15:34

Jeśli samochody z CNG i benzyną łapią się na naklejki i ulgi(może ktoś ma czas to sprawdzić)
to ja rozważę założenie CNG , z malutkim zbiornikiem gazu, do mojego Volta w ramach wykazania że montaż CNG powoduje niewidzialność instalacji benzynowej

vwir - 2018-07-25, 16:05

Masz rację, nie ma różnicy pomiędzy malutkim zbiorniczkiem CNG a malutkim akumulatorkiem dla hybrydy. Powinny być traktowane tak samo.
aviator - 2018-07-25, 16:27

Jestem za zbiorowym protestem ale .... rex na postoju chyba nie chodzi - poza trybem konserwacji.
Mogę się mylić, bo do tej pory wypaliłem może z 0,5-1 litr na konserwacje i z czystej ciekawości testy akustyczne po trasie :-)

krawcu - 2018-07-26, 10:01

Po co Wam te naklejki na CNG czy hybrydy skoro i tak nie wjedziecie nimi na buspasy?
vwir - 2018-07-26, 10:27

Nie chodzi o buspasy, tylko o strefy czystego transportu. Na razie ich jeszcze nie ma, więc naklejka nic nie daje, ale myślę, że takie strefy zaczną powstawać.
krawcu - 2018-07-26, 11:15

Widać w ustawie zapomniano dodać słowa "wyłącznie" przy opisie aut na gaz.
bodix - 2018-07-30, 17:52

W końcu dzisiaj doczekałem się odpowiedzi na moje zapytanie odnośnie naklejek w Słupsku.
Indywidualne numery- dobre sobie czyli 1,2 i 3 z czego 2 i 3 poczekają sobie jeszcze na właścicieli.

"W chwili obecnej naklejki dla mieszkańców miasta Słupska są w trakcie produkcji. Sądzę, że będą możliwe do odbioru za ok. 5 do 10 dni, ponieważ są to naklejki zawierające indywidualne numery ich produkcja wymaga więcej czasu. Proszę kontaktować się bezpośrednio z Kierownikiem Referatu Rejestracji Pojazdów - Panem Radosławem Tęsnym. Tel. 59 84-88-418. Pan Radosław Tęsny będzie dostępny od 30 lipca br. Do tego jednak czasu na pewno nalepek jeszcze nie będzie.

Pozdrawiam - Anna Jaworska - dyrektor COM"

aviator - 2018-07-30, 17:58

Widać maja tam wąską specjalizacje - jeden urzędnik myśli, jeden pisze, jeden wydaje naklejki :-)
Ciekawe czy załapiesz się na ten i dywidualny nr 1 ;)

wojtek9300 - 2018-07-30, 18:26

No i już. :-D Rozpocząłem ten temat miesiąc temu i właśnie odebrałem swoją nalepkę. Okazało się, że powiatowy urząd ewidencji pojazdów nic więcej niż jest w dowodzie rejestracyjnym nie jest w stanie stwierdzić. Mój VOLT jest pojazdem napędzanym energią elektryczną (w pkt p.3 jest tylko EE), więc naklejkę można mi wydać. Mam nalepkę z numerem 0000001 :lol: Pani chętnie wyda kolejne, ale wspomniany urząd powiatowy nie jest w stanie zrobić zapytania do bazy danych ile jeszcze jest w gminie pojazdów elektrycznych.
Pozdrawiam zelektryfikowanych.

Ps. Liczba zer w numerze chyba świadczy o ambicjach rządu :-P

granit - 2018-07-31, 17:46

A ja dziś otrzymałem oficjalne pismo z Wydziału Komunikacji w Łodzi...

"Szanowny Panie

Uprzejmie informuję, iż Wydział Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów w Departamencie Obsługi i Administracji UMŁ został wyznaczony przez Panią Barbarę Mrozowską-Nieradko, Sekretarz Miasta Łodzi, jako komórkę właściwą do realizacji zadań o których mowa w art. 148b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260, z późn. zm.), tj. do wydawania nalepek do oznaczania pojazdów elektrycznych i pojazdów napędzanych wodorem.
W tym stanie faktycznym oraz z uwagi na trwający obecnie okres oczekiwania na dostawę nalepek od producenta informuję, iż wniosek o wydanie przedmiotowej nalepki (wniosek nie jest sformalizowany) wraz z kopią dowodu rejestracyjnego (oryginał do wglądu) może Pan złożyć bezpośrednio w sekretariacie Wydziału Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów w godzinach pracy Urzędu, tj. poniedziałek, środa-piątek (8:00-16:00), wtorek (9:00-17:00). Odbiór nalepki będzie możliwy jeszcze w sierpniu br.
Jeżeli pozostawiłby Pan na wniosku numer telefonu, organ bezzwłocznie powiadomi Pana o możliwości jej odbioru."
W piątek idę złożyć wniosek.

radoslavv - 2018-08-02, 10:09

Hehe tak samo napisałem do UM w Łodzi i też dostałem to samo pismo mailem. Widać mają szablon ;)
jas_pik - 2018-08-07, 23:24

Naklejka numer 1 w Warszawie na moim iMiEV :)
Tylko dlaczego tak późno ?
Odkodowanie długiego numeru naklejki
Pierwsza Część to TERYT ( Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju)
A w drugiej częsci numer naklejki

Bronek - 2018-08-08, 07:03

Koszalin / Kołobrzeg wiedzą, żecdzwoni ale w którym Kościele? Bylejakość coraz większa
kalex - 2018-08-08, 07:17

Hybryda w tonacji zielonej , elektryk w niebieskiej. Widać że to wymyśliła pani intendentka ze stołówki przyzakładowej.
bodix - 2018-08-08, 07:49

W Słupsku ściemniacze, którym interpretacja zapisów ustawy i uzupełnienia przepisów wykonawczych powiedziały, że mają termin do 23 sierpnia i przez baranków muszę jeszcze czekać.
krawcu - 2018-08-08, 08:27

W Grodzisku Maz. naklejki dostępne od 1 sierpnia. Mój tatusiek odebrał na Leafa. Wczoraj się przyjrzałem no i niestety ale zamiast pięknych literek EE jak u jas_pik'a są FF :]
kazikczerniecki - 2018-08-08, 10:09

Ja również odebrałem naklejkę 03.08.2018. W gminie Ożarów Mazowiecki byłem pierwszy czyli Nr 0000001.
vwir - 2018-08-08, 21:58

Złożyłem wnioski i czekam na dwie naklejki. Generalnie jedyny problem jaki się pojawił to kto ma za nie zapłacić ;) Niestety ustawa tego nie precyzuje. Koszt jest śmieszny, bo kilka PLN, ale chodzi raczej o to, jak to zaksięgować, żeby było zgodnie z prawem. Ostatecznie urząd wziął to na siebie.
jas_pik - 2018-08-09, 08:18

Jak dobrze pamiętam to zgodnie z rozporządzeniem cenę naklejki w gminie miała ustalić rada gminy - w sposób prawie całkowicie dowolny ( rząd ograniczył tylko górną granicę opłaty tak aby nie przekraczała 30 zł) . Ale zapewne żadna gmina nie podjęła uchwały w tej sprawie , bo urzędnicy zupełnie o temacie zapomnieli. Jeśli wydali już bez opłaty to nie będą mogli jej pobrać wstecz.
iwi - 2018-08-09, 13:27

A czy dla PHEV też są naklejki ? BO piszecie coś o 2 kolorach zielonej i niebieskiej.
Dla ZOE mam niebieską, a czy dla hybrydy jest zielona? Czy już wydają i co ona daje ta zielona naklejka.

krawcu - 2018-08-09, 13:44

Na PHEV który nie ma w dowodzie tylko EE nie ma naklejek.
Zielone są na samochody zasilane wodorem.

Bronek - 2018-08-09, 15:50

Mam zarejestrowany w w Koszalinie i mają dać znać
tomusy - 2018-08-10, 20:47

Co się dzieje po wydaniu naklejki? ...w sensie Gmina zgłasza numer naklejki + numer rejestracyjny samochodu do jakiejś bazy danych?
Czyli samochód z naklejką EE zaparkowany w centrum miasta w strefie płatego parkowania jest identyfikowany po naklejce czy po numerze rejestracyjnym z jakiejś bazy danych?

kalex - 2018-08-10, 21:18

Baza danych :-D U nas bazy mają to do siebie że powstają latami i nie działają.

Ja ostatnio w Legnicy , wyłożyłem kartkę za szybę , napisałem długopisem - auto elektryczne zwolnione z opłaty za parkowanie.

Czekam na naklejkę , złożyłem wniosek dwa tygodnie temu , dam im czas do końca miesiąca bo itak mnie nie będzie , a beton straszliwy w urzędzie.

jas_pik - 2018-08-10, 21:39

Jeśli straż gminna korzysta z tej bazy danych to może ( ale nie koniecznie) .
Zgodnie z prawem jedyną oficjalną bazą danych jest CEPIK ( a że w w nim dzięki radosnej "tfurczości" różnych niedouczonych urzędników wprowadzili oni taki burdel w tej bazie że mamy tam Poloneza Mercedsa Bezna i inne tego typu kwiatki.
Służby odpowiedzialne za wystawianie opłat ( w Warszawie jest to ZDM) muszą same uzupełniać bezę danych w urządzeniach wpisując samochody elektryczne ( np na podstawie reklamacji) jako samochody "uprzywilejowane" czyli zwolnione z opłat.
Plakietki mogą im tylko pomóc.
Ale rola plakietek jest zupełnie inna ( one maja być przepustką do wjazdu do stref "czystego transportu" ale że ich gminy nie wprowadziły ( i szybko nie wprowadzą) to już zupełnie inna bajka .

Bronek - 2018-08-11, 08:32

Ja sobie cud malina, info zrobiłem, bo nie zawsze chodzi dwóch strażników by przedyskutować problem i udzielić sobie wsparcia mentalnego a psa nie mają, bo nie lubią być zdominowani.

wodnik7 - 2018-08-11, 19:44

u mnie w Gdansku pan na parkingu (miejskim, nie zadnym prywatnym!) powiedzial, ze jego ustawa nie interesuje, on ma regulamin, i tyle.

a zeby parkowac gratic EV NIE TRZEBA miec naklejki, naklejki sa do wjazdu do "strefy czystego transportu".. wciaz nie wiadomo jeszcze, co z goscmi z zagranicy, ustawodawca oczywiscie nic nie przewidzial...

Bronek - 2018-08-11, 20:59

Nie chcem ale muszem... politykować. Odnoszę wrażenie, że od kilku lat powołując się na WARTOŚCI jednocześnie daje się przyzwolenie na ignorowanie ich.
Tracimy po kolei jakiekolwiek punkty odniesienia. Prawo, ustawy, moralność, honor wszystko psieje...
A wszystko w imię no właśnie "Imię jego 44" Mickiewicz zadał tą zagadkę a my już znamy pierwszą literę, jest w okolicach H

drgrin - 2018-08-17, 14:14

jas_pik napisał/a:
Naklejka numer 1 w Warszawie na moim iMiEV :)
Tylko dlaczego tak późno ?
Odkodowanie długiego numeru naklejki
Pierwsza Część to TERYT ( Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju)
A w drugiej częsci numer naklejki
Obrazek

Dziś podjechałem na Wolę załatwić naklejki na moje pojazdy. Zajęło to może 20 minut, za darmo.
Mam numery 490 i 491, naklejki idą jak woda??
Jest wersja na motocykl i do auta. Nie bardzo wiem gdzie tą motocyklową nakleić :-/

vwir - 2018-08-17, 15:48

Na szybę?
highend - 2018-08-17, 18:25

u mnie niestety nikt nic nie wie - pls help :D :)
Bielsko-Biała

wydział komunikacji Bielsko-Biała, coś wiedzą o naklejkach, ale nie wiedzą gdzie szukać - odesłali na dziennik podawczy (pan złozy pismo) - ja nie chcę czekać 30 dni !

starostwo powiatowe Pszczyna (wydzial komunikacji) - odsyłają do burmistrza miasta ;) i to samo co wyżej...

auto zarejestrowane na 2 osoby (każda przypada na jeden z powyższych urzędów)

krawcu - 2018-08-17, 19:19

W moim urzędzie najdłużej się zeszło żeby między sobą ustalili kto się ma tym zająć. Wypadło na głównego energetyka. Podałem z nim, dałem mu linki do gotowych dokumentów w innych miastach (BIP Poznań) i po ok tygodniu nalepki były do odbioru.
Bronek - 2018-08-18, 05:35

Koszalin i Kołobrzeg to zadupie i nic nie wiedzą
vwir - 2018-08-18, 06:20

krawcu napisał/a:
Podałem z nim, dałem mu linki do gotowych dokumentów w innych miastach (BIP Poznań) i po ok tygodniu nalepki były do odbioru.

Zrobiłem to samo w mojej miejscowości i też zadziałało.

highend - 2018-08-20, 09:03

wysłałem maila z wnioskiem do urzędu w Bielsku-Białej, o dziwo odpisali w ciągu godziny:

- że mam wysłać wniosek do wójta gminy (samochód zarejestrowany na żonę nie w Bielsku, a ja współwłaściciel w Bielsku)

i że mogę przez skrzynkę ePUAP. Co też uczyniłem. Ciekawe co dalej :)

karolkus - 2018-08-30, 22:24

W Łodzi już są dzisiaj odebrałem z numerkiem 00001 :D
Slawek - 2018-09-02, 17:08

Ja już też kila dni temu otrzymałem naklejkę nr 2.
Podobno nasz powiat posiada 29 aut uprawnionych do otrzymania naklejki, ale nie wiem czy są też tam hybrydy ładowane z gniazdka.

PatrykS - 2018-09-02, 20:50

Slawek napisał/a:
Podobno nasz powiat posiada 29 aut uprawnionych do otrzymania naklejki, ale nie wiem czy są też tam hybrydy ładowane z gniazdka.
Nie powinno być - nie są uprawnione.
kazikczerniecki - 2018-09-03, 09:16

Ciekawostka - dziś w drodze do pracy jechał za mną Mitsubishi Outlander PHEV z naklejką EE. Numery rejestracyjne chyba Hrubieszów.
Drobny - 2018-09-03, 14:29

kazikczerniecki napisał/a:
Ciekawostka - dziś w drodze do pracy jechał za mną Mitsubishi Outlander PHEV z naklejką EE. Numery rejestracyjne chyba Hrubieszów.

ciekawe jakim cudem.
Widać że tak jak pisał kolega powyżej. Jak masz znajomego diagnostę to możesz mieć i zasilanie uranem 238 w dowód wpisane.

vwir - 2018-09-03, 14:42

Albo znajomości w urzędzie i ktoś nie patrzył na dowód rejestracyjny gdy wydawał naklejkę.
granit - 2018-09-03, 17:05

karolkus napisał/a:
W Łodzi już są dzisiaj odebrałem z numerkiem 00001 :D

A ja z nr 2, pozdrawiam :)

Pawiel - 2018-09-03, 18:10

Ja mam numer 1 :)
Z wydaniem naklejki nie było żadnych problemów, jedynie opóźnienie (niezawinione).

kalex - 2018-09-03, 18:26

Poszedłem się dzisiaj dopytać jak tam się sprawy mają, pół godziny szukali mojego wniosku z przed miesiąca , aż się odnalazł w "wydziale spraw trudnych". 8-)
Pan sekretarz obiecał że się tym szybko zajmie ( cokolwiek to znaczy) , podczas rozmowy już prawie mi chciał powiedzieć że sobie wymyśliłem jakąś naklejkę, a oni nie mają przepisu do jej wydania.

voltec - 2018-09-03, 20:58
Temat postu: EE na Volta
Zarejestrowałem dziś swojego Volta w urzędzie w Elblągu ( a mam w dowodzie EE ) i stwierdzili że mają jakieś wątpliwości bo coś tam przeczytali w necie o silniku spalinowym. Temat jeszcze nie jest zamknięty ale marnie to widzę. Czy ktoś miał podobne sytuacje?
Slawek - 2018-09-03, 21:32

Wszyscy dostają naklejkę z nr 1 lub 2, tylko takie zamówili ;-) ?
jas_pik - 2018-09-03, 21:58

Slawek napisał/a:

Naklejka ma dwa numery Pierwszy numer to jest numer TERYT a drugi to numer kolejny naklejki w danym Terycie ( Teryt to statystyczny numer miasta)
Ja mam na imiev-ie numer 1 w Warszawie a na iON-ie numer 8

KubaPHV - 2018-09-03, 22:07

Mam pytanie. Jak to jest z tymi naklejkami. Na Priusa plugin tez dostanę? W sumie ampera to przecież też plugin!
krawcu - 2018-09-03, 22:16

Tylko na te które mają w dowodzie EE.
KubaPHV - 2018-09-03, 22:45

A jak mam wpisane P/EE ?
krawcu - 2018-09-03, 23:44

To nie dostaniesz...
zb1g - 2018-09-05, 19:40

Slawek napisał/a:

Ja mam nr 19 !
Z Kalisza dla Tesli :)

wodnik7 - 2018-09-05, 21:18

W Kaliszu rejeatruje EFL, duzo tesli „w tym miescie“ - jezdzacych na leasingu po Polsce:)
highend - 2018-09-05, 21:18

jas_pik napisał/a:

Naklejka ma dwa numery Pierwszy numer to jest numer TERYT a drugi to numer kolejny naklejki w danym Terycie ( Teryt to statystyczny numer miasta)
Ja mam na imiev-ie numer 1 w Warszawie a na iON-ie numer 8

Zobaczymy jaką ja dostanę jutro - skoro to nie miasto, a mała gmina.

highend - 2018-09-06, 21:48

dostałem taką naklejaną w wersji na motor... cóż

gmina twierdzi, że naklejki zamawiając - musiała je komuś zlecić wyprodukować i kosztowało to gminę 200 zl. W sumie dostali 12 naklejek..
poczułem sie przykro naciągając gminę na taki wydatek :-P

niestety naklejane klejem z tyłu - cóż, w zapasie mają kolejne Pani powiedziała żebym nakleił na szybę od zewnątrz, a jak się zniszczy żebym przyszedł po następną :mrgreen:

vwir - 2018-09-07, 10:06

To pięknie dali ciała... Mnie po prostu zapytali, jaką chcę i takie zamówią. Poprosiłem o takie z klejem z przodu, bo na vectrixa też nakleiłem na szybę od wewnątrz (tak jak w samochodzie). Z tym 200 to prawda - próbowali dla mnie zamówić tylko 2 sztuki, ale drukarnia zwróciła zamówienie i musieli zamówić za minimum 200. Z tego co pamiętam to gość mówił, że jest 4 rodzaje tych naklejek. Jedna z różnic to klej z tyłu/z przodu. Pozostałe to już nie mam pojęcia.

To nie tak, że sobie możesz dowolną ilość odbierać, bo naklejki są numerowane (podobnie jak druki ścisłego zarachowania). Nie wiem, co się dzieje, gdy naklejka się zniszczy. Czy wtedy trzeba wystąpić o duplikat ze swoim numerem, czy dostaje się kolejny numer?

granit - 2018-09-07, 13:39

Ja pytałem :) Udzielili odpowiedzi, że wydają wtórnik, z tym samym numerem, jaki mieliśmy. Naklejka jest bezpłatna.
highend - 2018-09-07, 15:44

prosta sprawa - dostanę wtedy duplikat z tym samym numerem z klejem od góry - czyli taki jaki ma być :) i naciągnę gminę na kolejne 200 zł, najwyżej mnie nie będą lubić :-P

z drugiej strony Pani powiedziała, że naklejki są tylko do końca 2019 roku, a więc przejściowo.... :) więc nie ma co się przejmować klejem ;)

granit - 2018-09-07, 16:27

Sądzę, że do 2019 większość gmin nie zdąży ich zamówić :D
czapa - 2018-09-10, 12:30

Dostałem informację z UM Gdynia, że zaczynają wydawać nalepki...

Cytat:
Dzień dobry.
Chciałam Pana poinformować o możliwości odbioru nalepek do oznaczania pojazdów zasilanych energią elektryczną
i innymi paliwami alternatywnymi. Proszę o podanie numeru rejestracyjnego pojazdu na który chce Pan uzyskać
w/w nalepkę w celu ustalenia czy pojazd o którym jest mowa podlega tym przepisom.