SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

Ogólne rozmowy - Naklejki EE na szybę

wojtek9300 - 2018-07-02, 18:48
Temat postu: Naklejki EE na szybę
Witam.
Od 1 lipca obowiązują naklejki EE na szybę pomagające stwierdzić kontrolującym czy samochód jest elektryczny. Z tego co ja się dowiedziałem, to naklejki wydawać będą lokalne Wydziały Ochrony Środowiska. Naklejki mają być darmowe i wydawane na podstawie wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Jak ktoś już pozyska taką naklejkę to proszę o informacje.

krawcu - 2018-07-02, 21:24

W piątek próbowałem się dowiedzieć w moim Wydziale komunikacji. Odesłali mnie do urzędu miasta (i słusznie). Tam od zarządu dróg do środowiska w który mi powiedzieli że ma się tym zająć główny energetyk miasta. Miałem dziś tam być ale nie udało mi się... jutro będę dzwonić.
wojto - 2018-07-03, 11:20

Ja wczoraj rejestrowałem Leafa w Gdańsku i pani nic nie wiedziała o naklejkach :mrgreen:
Slawek - 2018-07-03, 11:44

https://autokult.pl/31606,od-1-lipca-mialy-byc-naklejki-dla-elektrykow-to-polska-wiec-oczywiscie-ich-nie-ma
kazikczerniecki - 2018-07-06, 10:36

Ja też próbowałem odebrać naklejkę na autko i narobiłem tym dużo zamieszania w urzędzie gminy, pani biegała, szukała informacji, nic nikt nie wiedział, włącznie z naczelnikiem wydziału ochrony środowiska. Po ok. 10 minutach pani przyznała mi racje i poinformowała, że się tym zajmą, bo do tej pory nie wiedzieli że jest taki przepis (Ustawa o elektromobil...), który nakłada na gminy obowiązek wydania naklejek identyfikacyjnych. Czekam cierpliwie.
Pir-serwis - 2018-07-06, 22:04

Ostrowiec Świętokrzyski.
Byłem w wudziale komunikacji, nikt nic nie wie.
Byłem w Urzędzie miasta w dziale środowiska, potem w sekretariacie Prezydenta, nikt nic nie wie.
Gdzoe to ma być i kto to ma dawać, jak mówi ta ustawa?

gienek333 - 2018-07-06, 22:12

Niestety to tylko potwierdza moją teorię, że w Polsce nie ma prawa, tylko gówniane przepisiki.
krawcu - 2018-07-07, 08:58

W ustawie jest napisane że wydaje to wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
wojtek9300 - 2018-07-07, 16:25

To może żeby ujednolicić źródła informacji.
Kto wydaje nalepkę. Wg prawa u ruchu drogowym:
Prawo o ruchu drogowym
Cytat:
Art. 148b. 1. Od dnia 1 lipca 2018 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. pojazdy
elektryczne i pojazdy napędzane wodorem oznacza się nalepką wskazującą na
rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu umieszczaną na przedniej szybie
pojazdu według wzoru określonego w przepisach wydanych na podstawie
art. 76 ust. 1 pkt 1.
2. Nalepkę, o której mowa w ust. 1, wydaje wójt, burmistrz albo prezydent
miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedziby właściciela
pojazdu.

... przeważnie są to Wydziały Ochrony Środowiska

Pojazdu elektryczne są zwolnione z opłat w strefach płatnego parkowania na podstawie ustawy o drogach publicznych:
Ustawa o drogach publicznych
Cytat:
Art. 13. 1. Korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia
opłat za:
1) postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego
parkowania;
2) (uchylony)
3) przejazdy po drogach krajowych pojazdów samochodowych, w rozumieniu
art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, za
które uważa się także zespół pojazdów składający się z pojazdu
samochodowego oraz przyczepy lub naczepy o dopuszczalnej masie
całkowitej powyżej 3,5 tony, w tym autobusów niezależnie od ich
dopuszczalnej masy całkowitej.
2. Korzystający z dróg publicznych mogą być obowiązani do ponoszenia
opłat za:
1) przejazdy przez obiekty mostowe i tunele zlokalizowane w ciągach dróg
publicznych;
2) przeprawy promowe na drogach publicznych.
3. Od opłat, o których mowa w ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2, są zwolnione:
1) pojazdy:
a) Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego,
Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej,
Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywane przez Służbę
Celno-Skarbową, służb ratowniczych,
b) zarządów dróg,
c) Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także sił zbrojnych państw
obcych, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska
jest stroną, tak stanowi,
d) wykorzystywane w ratownictwie lub w przypadku klęski żywiołowej,
e) pojazdy elektryczne, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia
11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych;

I na koniec wzory nalepek na samochody określone są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury Rozporządzenie Ministra Infrastruktury
ps. Nieście kaganek oświaty do urzędów i urzędników, niech elektromobilność się rozwija. :mrgreen:

wojto - 2018-07-10, 13:51

Udało się! Właśnie odebrałem swoją naklejkę EE. Dla tych co chcą to załatwić w Gdańsku - należy udać się do Urzędu Miasta, wydział Komunikacji na ulicy Milskiego 1 (Chełm), okienko nr 10, gdzie po wypełnieniu wniosku i okazaniu dowodu rejestracyjnego (do skserowania) otrzymuje się naklejkę.
wojtek9300 - 2018-07-10, 14:23

^^ Fajnie, a jakim autkiem jeździsz? Ja tez wypełniłem wniosek, Pani skserowała dowód rejestracyjny, ale jeszcze musi wyjaśnić czy mi się należy naklejka. Ruszyło mnie sumienie i powiedziałem, że moje autko (Volt) to hybryda. W dowodzie jest wbite samo EE. No i zonk. Jasnych wytycznych nie ma (np. patrz tylko do dowodu rejestracyjnego na pozycje P3) i Pani zadeklarowała się, że wyjaśni w Ministerstwie (powodzenia... :-D ). Zobaczymy.
wojto - 2018-07-10, 15:07

Nissan Leaf. Nie trzeba nic opłacać, naklejkę dostaje się za darmo.
zb1g - 2018-07-10, 16:49

Jakąś opłatę pobrali?
EVgarage - 2018-07-11, 07:51

W poznaniu tak wygląda:
http://bip.poznan.pl/bip/...odorowe,374571/

W ciągu paru dni wybiorę się i przekonam osobiście.

PatrykS - 2018-07-12, 11:46

Byłem dzisiaj w Gdańsku na Milskiego i faktycznie dostałem bezproblemowo - moja ma numer 4 :-) Bezpłatnie, nawet chyba numerka nie trzeba brać, kolejki nie było, pani sama robi ksero, tylko wniosek się wypełnia, krótki zresztą. Słowem działa :-) W oddziale na Partyzantów tego się nie da zrobić, tylko na Milskiego.
czapa - 2018-07-12, 13:03

Dzwoniłem dzisiaj do Gdyni i Pani prosiła o telefon za miesiąc bo nie mają jeszcze nalepek ale obiecała, że do połowy sierpnia na pewno dotrą... :mrgreen:
wojtek9300 - 2018-07-12, 14:11

Jak ktoś dostanie naklejkę EE na Amperę lub Volta, to proszę dać znać. U mnie pani w urzędzie jeszcze nie dowiedziała się czy należy mi się naklejka czy nie :-P
MOTORASTA - 2018-07-12, 14:13

PatrykS napisał/a:
Byłem dzisiaj w Gdańsku na Milskiego i faktycznie dostałem bezproblemowo - moja ma numer 4 :-) Bezpłatnie, nawet chyba numerka nie trzeba brać, kolejki nie było, pani sama robi ksero, tylko wniosek się wypełnia, krótki zresztą. Słowem działa :-) W oddziale na Partyzantów tego się nie da zrobić, tylko na Milskiego.

Na które auto przykleisz ? :mrgreen:

iwi - 2018-07-12, 14:15

W Krakowie Al. Powstania Warszawskiego UMK.
Trzeba złożyć wniosek i na drugi dzień naklejka czeka. Dzisiaj jadę po odbiór.

PatrykS - 2018-07-12, 14:23

MOTORASTA napisał/a:
Na które auto przykleisz ?
A teraz mi dałeś do myślenia - w końcu żonie niepotrzebna, i tak ma w Gdańsku darmowe parkowanie :-)
PatrykS - 2018-07-12, 14:26

wojtek9300 napisał/a:
Jak ktoś dostanie naklejkę EE na Amperę lub Volta, to proszę dać znać. U mnie pani w urzędzie jeszcze nie dowiedziała się czy należy mi się naklejka czy nie
W sumie kto wie czy wkrótce Golfów i Passatów TDI nie będzie pełno z tymi naklejkami - wystarczy znajomy diagnosta :-) Bo ustawa jest jednoznaczna.
szkutnik - 2018-07-12, 15:54

wojtek9300 napisał/a:
Jak ktoś dostanie naklejkę EE na Amperę lub Volta, to proszę dać znać. U mnie pani w urzędzie jeszcze nie dowiedziała się czy należy mi się naklejka czy nie :-P

Jeśli twój volt jest hybrydą to naklejka ci się nie należy.

Ja mam volta elektrycznego. koła napędzane są tylko silnikiem elektrycznym i energię do baterii pozyskuję tylko z zewnętrznego źródła (gniazdka w domu)
Z silnika spalinowego nie korzystam, tylko go sobie wożę bo nie chce mi się go wyciągać.
Naklejka należy mi się jak psu micha . Jeśli pani w urzędzie będzie twierdziła że mam hybrydę to będę ją przekonywał, że się myli. Diagnosta wie lepiej!

PatrykS - 2018-07-12, 16:58

szkutnik napisał/a:
wojtek9300 napisał/a:

Jeśli twój volt jest hybrydą to naklejka ci się nie należy.

Ja mam volta elektrycznego. koła napędzane są tylko silnikiem elektrycznym i energię do baterii pozyskuję tylko z zewnętrznego źródła (gniazdka w domu)
Z silnika spalinowego nie korzystam, tylko go sobie wożę bo nie chce mi się go wyciągać.
Naklejka należy mi się jak psu micha . Jeśli pani w urzędzie będzie twierdziła że mam hybrydę to będę ją przekonywał, że się myli. Diagnosta wie lepiej!
Możemy sobie zaklinać rzeczywistość jak chcemy - Ampery i Volty wyjeżdżały z fabryki jako hybrydy Plug-In i póki nie wymontujesz silnika i nie potwierdzi tego przegląd konieczny po takich przeróbkach to takie pozostaną. Tak samo jak jeszcze "lepsza" pod tym względem (czysta hybryda szeregowa) i3 z REXem.
kalex - 2018-07-12, 17:30

PatrykS napisał/a:
Możemy sobie zaklinać rzeczywistość jak chcemy

A żarówki 100 watowe wyjeżdżają teraz z fabryki pod nazwą "żarówki specjalne" - do grzania.

szkutnik - 2018-07-12, 19:06

- Ampery i Volty wyjeżdżały z fabryki jako EREV- “Extended Range Electric Vehicle”
Nazwa stworzona przez GM specjalnie dla Volta.
I to był błąd marketingowy. Ludzie z góry zakładali,że nie przejadą więcej niż 60 km bo to elektryk i nie wnikali w szczegóły.
A hybrydą szeregową to Volt staje się dopiero po wyczerpaniu baterii.
Ja od mam Volta od stycznia. Przejechałem 10tys km wyłącznie elektrycznie. bateria nigdy się nie rozładowała więc silnik spalinowy się nie włączył

Nasi ustawodawcy jak zwykle przekombinowali. Zamiast przyjąć za kryterium to czy samochód kopci, smrodzi i hałasuje lub nie i od tego uzależnić wydawanie naklejek to próbują wnikać w kwestie techniczne. A co z samochodami marki tata na sprężone powietrze?

Według naszych posłów to nissan leaf to też nie elektryk bo jadąc z góry lub hamując ładuje baterie silnikem/generatorem zabudowanym w samochodzie a nie wyłącznie z zewnętrznego źródła

PatrykS - 2018-07-12, 19:28

szkutnik napisał/a:
A hybrydą szeregową to Volt staje się dopiero po wyczerpaniu baterii.
Też nie do końca szeregowa - chyba że nie przekraczasz tych 80 czy 100km/h, przy których część momentu idzie mechanicznie.

szkutnik napisał/a:
Ja od mam Volta od stycznia. Przejechałem 10tys km wyłącznie elektrycznie. bateria nigdy się nie rozładowała więc silnik spalinowy się nie włączył
A dla konserwacji na minutę też Ci się nie włączył? Przy -12 też nie? Niezły wynik swoją drogą - mój max to coś ponad 3 tys. km.

szkutnik napisał/a:
Nasi ustawodawcy jak zwykle przekombinowali. Zamiast przyjąć za kryterium to czy samochód kopci, smrodzi i hałasuje lub nie i od tego uzależnić wydawanie naklejek to próbują wnikać w kwestie techniczne.
Jakieś przykłady jak to robią za granicą?
wodnik7 - 2018-07-13, 00:02

Nie liczy sie,kto jak jezdzi, ale jak moglby: i to jest dobre kryterium. W takiej Holandii bywaly ampery, ktore gniazdka nie zaznaly przy 100.000 nawet km..
gienek333 - 2018-07-13, 08:04

A co z hybrydami LNG (CNG)- EE, albo H-EE? Z Wodnikiem się nie zgadzam (skin skopał babcię, ale mógł zabić). Człowiek to "istota myśląca" i inne założenia są łamaniem "praw człowieka". Uważam, że powinien być podatek od paliw (w zależności od szkodliwości) i OC na kierowcę (ja płacę 6 OC w tym dwa na pojazdy elektryczne).
krawcu - 2018-07-13, 10:42

Naklejki mają być takie: