SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

Ładowanie i Infrastruktura - Nowe stacje ladowania..

wodnik7 - 2018-07-17, 12:44
Temat postu: Nowe stacje ladowania..
Witajcie,

tak sobie dzis wszedlem na PlugShare i zauwazylem, ze przybylo nowych punktow ladowania - m.in. Wagroweic, Pobiedziska, Zlote Tarasy.. moze by tak dodawac tez titaj
(Tylko krotko) notke, jesli gdzies ktos zauwazy cos nowego?

EV+ z Poznania pootwoeral troche, moze ktos jeszcze jest na rynku?
Greenway ma podobno obnizyc moc niektorych ladowarek do 40kW - za duzo placi miesiecznie dla operatora..

KilleR.racer - 2018-07-17, 22:28

Proponuję im obniżyc moc do 20kw albo do zera.
Niech zejdą z ceną do racjonalnych 100% marży wtedy ładowarki będą miały kolejki i szafa zarobi na te ich opłaty itd. A tak to mogą sobie obniżać ile chcą. Dla tych użytkowników co sępili za free a nie przeszli na płatne teraz wysyłają e-maile z zachętą na rejestracje i daja przedpłatę na 50zł a reszta co się pospieszyła niech się buja. ehhe

Drobny - 2018-07-18, 12:19

Kiedys jak byłem zarejestrowany na innym forum motocyklowym robiliśmy mapę członków forum z prostą informacją
- kontakt
- adres
- w czym może pomów(nocleg dla kierowcy+motocykl) jakieś klucze w potrzebie, jakiś prostownik do podładowania akumulatowa itp
- teoretyczny czas kiedy można z tego skożystać. np każdy dzień po 16.00 albo tylko weekendy itp.
Nawet na koniec wrzuciliśmy to wszystko na mapy googla z tagami i każdy miał dosyęp z linka do tej bazy

Wielu uzytkowników tego forum posiada instalacje PV oraz zewnętrzne gniazgo 400v/230v. Jeżeli reszta użytkowników wyznawała by taką samą regułę " jak sam będę potrzebował pomocy to i pomogę innym" to będzie takie cos miało super zastosowanie.

PatrykS - 2018-07-18, 21:52

Drobny napisał/a:
Wielu uzytkowników tego forum posiada instalacje PV oraz zewnętrzne gniazgo 400v/230v. Jeżeli reszta użytkowników wyznawała by taką samą regułę " jak sam będę potrzebował pomocy to i pomogę innym" to będzie takie cos miało super zastosowanie.
Kiedyś sam swoją domową chciałem wrzucić na PlugShare, ale w centrum miasta bogatego w publiczne stacje, dodatkowo nie mając miejsca do zaparkowania za płotem, miało to mały sens - prędzej poratuję kartą do ładowania w publicznej i to już mi się wiele razy zdarzyło :-) Kiedyś udostępnię swoją na działce, muszę ją tylko dokończyć.
KilleR.racer - 2018-07-20, 10:30

Skoro prawo u nas jest porąbane jak to w Polsce ja miałbym taki pomysł by założyc stowarzyszenie z resztą jest już takie w Warszawie wiec może kolejnego nie ma co zakładać i wtedy można by stawiać ładowarki AC 22kw 3F całkiem znośna moc i poratuje każdego kto ma kable TYP2 na złocze do swojego auta. Oczywiście musiałoby to być na posesjach prywatnych , przy firmach itd. ale za opłatą za ładowanie. Przy każdej stacji byłby licznik i uzytkownik wrzucał by pieniążki do skrzynki obok lub płatne przelewem lub Paypal. Sumy nie będą bająskie a nie sądzę żeby ktoś wisiał na kablu 12h.
Oczywiście fajnie by było żeby takie ładowarki wrzucali użytkownicy swoich EV bo taka ładowarka nie wisiałaby bezsensownie czekając na kogoś przejazdem a głównym uzytkownikiem tej ładowarki bylby właściel EV , posesji czy firmy.
Koszta nieduże bo można by pójść w używane ROLEC czy inne ładoarki naściene no chyba że zrobili bysmy jakąś składkę członkowską i było by na nowe stacje z dobrej oferty jakijś firmy .
Pomyślcie może dobrze by było założyć nowy post. Co o tym sądzicie???

krawcu - 2018-07-20, 10:48

Pomysł nie jest zły... tylko zazwyczaj taka ładowarka jest w zamkniętym garażu. Można niby na płocie powiesić ale nie zawsze jest gdzie zaparkować przed płotem.

Firmy wydają się lepszym rozwiązaniem, ale spora ich część ograniczy dostępność w godzinach pracy... no i tu płatność może być bardziej problematyczna.

Przepraszam za narzekanie, nie jest to moja specjalność, niemniej tym razem tak wyszło z przemyśleń.

Oczywiście założenie stowarzyszenia i przekazywanie na nie 1% podatków jest fajną opcją bo w ten sposób ładowarki kupią się same :)

PatrykS - 2018-07-20, 15:33

KilleR.racer napisał/a:
Co o tym sądzicie???
Był już tu taki wątek jeśli dobrze pamiętam. Na najbliższy rok-dwa taki system może mieć sens, coś podobnego na Ukrainie zbudowali zdaje się. Potem elektryków będzie tak dużo, że niektóre z takich naszych punktów byłyby nadużywane przez uczciwych inaczej. Za kilka lat będziemy z łezką w oku wspominać te złote pionierskie czasy entuzjastów, gdzie prąd z uśmiechem dostawaliśmy w wielu miejscach za chwilę rozmowy o naszych pojazdach, możliwości ich obejrzenia czy przejażdżki nimi.
PatrykS - 2018-07-20, 20:29

Dziś w końcu po prawie trzech latach monitów mamy w firmie działające stacje! :-) Dwie Circontrol Post eVolve Smart T, każda ma po dwa gniazda 22kW, przy podłączeniu dwóch samochodów do jednej stacji każdy dostaje po 11kW. Co ciekawe operatorem jest Greenway. Niestety tylko dla pracowników (aż jednego póki co), może też dla gości, zobaczymy co da się zrobić.
https://www.plugshare.com/location/160545

wodnik7 - 2018-07-20, 21:56

Chetnie bylbym gosciem, aby wyprobowac:)
wodnik7 - 2018-07-20, 22:44

to chore jest po prostu.. Juz czytalem, ze ludzie usuwaja pinkty z map:( Niedlugo na zwyla sile tez bedzie musial UDT przyjezdzac? Przecie moge sobie na sciane UMC zawiesic, i co? Tak jak w przypadku PV, coraz gorzej zaczyna byc, coraz wiecej za to etatow dla "swoich" - drogie szkolenia, regulaminy, itp. A bedzie jak zawsze:(
Bronek - 2018-07-20, 22:50

Mamy czas nieudaczników i sfrustrowanych , którzy dowalają tym co się udało lub tylko są szczęśliwi.

To boli, takiego smutasa, gdy inni są zadowoleni. Bo on nie ma dlatego że ma tamten.

Mogą skoczyć, bez nakazu na posesję nie wejdą. a ładowarkę przykryję kocem albo schowam w koszu na śmieci, lub w dmuchanej lali z sexshopu. Port przyłącza? Do wybory i fantazji......

wodnik7 - 2018-07-20, 22:55

Podlaczyc pod sile, i spokoj - bo to juz bedzie ladowarka mobilna, i moga mi skoczyc Ale wariactwo po prostu, bo naprawde zahamowac moze rozwoj..
PatrykS - 2018-07-21, 13:13

wodnik7 napisał/a:
Chetnie bylbym gosciem, aby wyprobowac:)
I chętnie Cię ugoszczę - jak tylko uda się to w firmie przyklepać :-) No i moglibyśmy przetestować dzielenie mocy w jednej stacji.

zb1g napisał/a:
A czytaliście to?
https://wysokienapiecie.pl/11813-badanie-techniczne-stacji-ladowania-udt/

Mi się już odechciewa życia w tym kraju.
UDT od gniazdka siłowego moim garażu jak che podłączyć auto, pod groźbą 100000zł.
Widać jeszcze ustawa niedopracowana bo zabrakło straszaka 2 lat więzienia.
Spokojnie - dziennikarze różne sensacje wyciągają, pożyjemy zobaczymy. Wg ustawy z lutego dotyczy to zdaje się tylko stacji publicznych, w domu więc instalujesz co chcesz. Definicja stacji publicznej też jest łatwa do obejścia - wystarczy nie wyznaczyć miejsca parkingowego obok niej podobno.
domino - 2018-07-21, 13:14

Szkoda czytać...
a pod linkiem jest rozporządzenie skierowane do konsultacji społecznych i już od samego czytania tych bzdur w głowie się kręci :roll:
http://gramwzielone.pl/au...nowymi-oplatami
:-/

Ja już nic nie wysyłam bo i tak jaak grochem o ściane...

aa ładną stawke za godzine badania technicznego sobie naliczają 170 zł!

zb1g - 2018-07-21, 19:10

PatrykS napisał/a:
Definicja stacji publicznej też jest łatwa do obejścia - wystarczy nie wyznaczyć miejsca parkingowego obok niej podobno.

Dziś się ładowałem w Atrium Promenadzie w Warszawie. Straszny burdel się tam zrobił. Ale w kontekście twoich słów to może jednak zamierzone :) Obejrzyjcie fotki.
https://www.plugshare.com/location/134876

EVgarage - 2018-07-21, 22:02

Też się trochę podminowałem po tym materiale ale chyba nie jest aż tak źle:

http://elektrowoz.pl/lado...o-ale-felieton/

jas_pik - 2018-07-21, 22:09

W końcu ktoś napisał prawdę a nie bzury usłyszane w maglu .
PatrykS - 2018-07-26, 22:00

Cytat:
W końcu ktoś napisał prawdę a nie bzury usłyszane w maglu .
Bronek, zb1g, zdejmiecie może te powieszone na naszym państwie psy? Nie mówię wszystkie, wiele ich słusznie wisi, ale chociaż te ostatnie, bo chyba nie do końca słusznie zawisły.
Bronek - 2018-07-27, 16:54

Dobrze zdejmuję z RP te psy, ale zawieszę na WBK. Nie możemy odebrać auta, bo pomylono PESEL żony . System się zawiesił i faktury nie ma... :mrgreen: A przecież to nie nasz kapilał w tym Banku .
I to nie dla nas tam pracują.
Dlatego schodzę z Państwa Prawa, i obwiniam geny. :mrgreen:

zb1g - 2018-07-27, 19:12

Minęło 1440 minut i nie mogę wyedytować.
Prośba do admina aby skasować mój post z 20 lipca z linkiem do wysokiegonapiecia.

Myślę że wszystkim nam ulżyło po doprecyzowaniu roli UDT.
Choć sam fakt włączenia do odbiorów stacji publicznych służb UDT, które nie mają o branży energetycznej zielonego pojęcia, musi skutkować zamieszaniem a nie tylko kosztami. Pamiętajcie, że ustawa zamiotła problem pod dywan na rok a w przypadku wcześniej działających stacji do 23 lutego 2019 (chyba że ostatnia poprawka też na ten temat coś wniosła).
W każdym razie, problem jest cały czas i może wybuchnąć ze zdwojoną siłą.

wodnik7 - 2018-07-27, 19:56

Oczywiscie, ze te badania UDT sa bzdurne: zwykle intalacje tez odbiera elektryk, podpisuje, i nie ma problemu. Po co tutaj UDT? Etaty mnozyc?
domino - 2018-07-27, 20:13

wodnik7 napisał/a:
Po co tutaj UDT? Etaty mnozyc?

dlatego nic już więcej nie wysyłam bo i tak tego nie zrozumieją.

PatrykS - 2018-07-28, 23:44

Bronek, zb1g - dzięki! :-)
arczik - 2018-10-13, 15:18

@wodnik7 dobrze powiedziane - ja tego kompletnie nie kumam. Greenway postawi ładowarke a potem czeka łaskawie jak panom z udt zechce sie łaskawie wybrac i cokolwiek ruszyc. No ale luz - pod koniec sierpnia chyba oddali wiekszosc ładowarek do uzytkowania
iwi - 2018-10-18, 13:03

Dzisiaj w końcu powstałą stacja ładowania obiecywana od lat.
Przez tydzień za darmo. Szkoda że na zakazie ruchu stoi bo nie ma jak wjechać - chyba że znaki w związku z tym zmienili
http://krakow.pl/aktualno...trycznych_.html

vwir - 2018-10-18, 13:22

Świetny tytuł: "Pierwsza stacja do ładowania samochodów elektrycznych". A dopiero gdzieś w środku tekstu: "Jest to pierwsza tego typu inwestycja sektora prywatnego w Polsce, realizowana w oparciu o zapisy uchwalonej w styczniu tego roku ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych".

A nie licząc tego to świetnie, bo Kraków pod względem dostępności stacji ładowania elektryków mocno odstaje od inncyh dużych miast.

jas_pik - 2018-10-18, 18:24

Chyba ze 3 dni temu PGE postawiło pierwszą swoją ładowrkę ABB ( type2 44 kW/Chademo/CCS) w Warszawie , ul.Kłopotowskiego 15 . Już oznaczona na Plugshare przez syna ( pirwsze ładowanie zrobił iMiEV)

krawcu - 2018-10-18, 21:57

W Grodzisku Maz. na parkingu Parkuj i Jedź są od kilku dni dwie szybkie ładowarki:
https://www.plugshare.com/location/168904

jas_pik - 2018-10-18, 23:18

Można się z jednej strony cieszyć ale jeśli inwestorem był jakiś podmiot publiczny to jest to totalny bezsens. parkingi P&R sapo to aby zostawić samochód na dłużej a nie na kilkanaście minut na szybie ładowanie . Na tego typu parkingach powinny byś punlty ładowania ( w dużej ilości - słupki) a nie szybkie ładowarki .
krawcu - 2018-10-18, 23:38

Inwestorem jest gmina. Nie mieli pojęcia co instalują...
Dobrze że to jest ale faktycznie na tego typu obiektach powinny być gniazda Type 2. Za pieniądze które wydali na te ładowarki pewnie by dali zrobić Type 2 na każdym miejscu parkingowym :]

wodnik7 - 2018-10-18, 23:50

Coz za bezsens.. Ale i na Zachodzie tak buduja, ech:(
madejp - 2018-10-19, 13:33

E... to zależy jak się na to patrzy. Jeśli zrobili to dla użytkowników P+R, to faktycznie bezsens. Ale jak popatrzymy na to, że wykroili kawałek parkingu, żeby zrobić punkty szybkiego ładowania, to już to może być sensowny pomysł. Przecież parę postów wcześniej narzekaliście, że robi się punkty w centrum zamiast na obrzeżach miast i MOPach. A przecież P+R są raczej na obrzeżach.

Edit. Po sprawdzeniu na mapie oceniłbym, że prawda jest po środku - parking jednak dość w centrum, ale z drugiej strony, raptem 5km od zjazdu z autostrady... może chcieli zachęcić przejezdnych do odwiedzenia miasta, albo.... naczelnik US ma elektryczne auto. ;)

krawcu - 2018-10-19, 13:45

Naczelnik nie ma samochodu elektrycznego...
Dojazd z autostrady faktycznie nie jest najgorszy. Parkin jest na przemysłowej stronie miasta przy stacji kolejowej.
Podobno po 2 miesiącach parking ma być płatny chyba że pokaże się bilet na komunikację miejską lub pociągową... W takim razie ładowarka jest przeznaczona dla tych co tam parkują żeby dalej jechać koleją a nie dla potrzebujących prądu w podróży...

bro - 2018-10-21, 11:42

jas_pik napisał/a:
Chyba ze 3 dni temu PGE postawiło pierwszą swoją ładowrkę ABB ( type2 44 kW/Chademo/CCS) w Warszawie , ul.Kłopotowskiego 15 . Już oznaczona na Plugshare przez syna ( pirwsze ładowanie zrobił iMiEV)
Obrazek
Obrazek

słaba trochę lokalizacja, bo będzie zastawiana przez samochody, ale dobrze że jest!

tomusy - 2018-10-22, 10:59

[quote="bro"]
jas_pik napisał/a:
słaba trochę lokalizacja, bo będzie zastawiana przez samochody, ale dobrze że jest!

.. a co z ustawą o elektromobilności i wprowadzeniem mandatu 500 PLN za zajmowanie miejsca samochodem ICE pod punktem ładowania EV?
...nie wystarczy zadzwonić na policję/straż miejską i przyjadą wlepić mandat?

iwi - 2018-10-22, 13:06

vwir napisał/a:

A nie licząc tego to świetnie, bo Kraków pod względem dostępności stacji ładowania elektryków mocno odstaje od inncyh dużych miast.

Wcale nie świetnie - jak wjechać na zakaz ruchu? Następny bezsens. Ładowarka dla mieszkańców jednej ulicy. Na StreetView jeszcze można podejrzeć stare znaki gdzie można było wjeżdżać elektrykiem. Obecnie jest dopisane słowo wolnobieżnych samochodów elektrycznych więc już wjeżdżać nie wolno.

arczik - 2018-11-03, 15:27

No lokalizacja fatalna! Nie udało mi sie podładowac ani wczoraj ani przedwczoraj. Nie bylo jak sie wcisnac - wszystko zawalone samochodami. Musiałem standardowo podjechac na greenway'a.
hkm - 2018-11-05, 17:57

Panowie, orientujecie się dlaczego strona galactico.pl nie działa?
jatko - 2018-11-05, 17:59

U mnie działa, jest tylko niebezpieczna

edit

faktycznie, jest przyczepimy komunikat i tyle

hkm - 2018-11-05, 18:06

Przepraszam, faktycznie mają jakiś nieaktualny certyfikat i dlatego przeglądarka mi nie puszczała. Dzięki.
Faktycznie strona zawieszona.
Wie ktoś czy działa stacja we Wrocławiu w Skytower i na Bielenach w Ikea?

kalex - 2018-11-05, 20:39

W sky nie , Ikea - tak
hkm - 2018-11-05, 20:50

Dziękuję za informację. Dziwne to, najpierw zamknęli w CH Borek, teraz nie ma W Sky-u. Zamiast przybywać- ubywa. Polska.
jarema2 - 2018-11-08, 08:55

Witam w Częstochowie doszły dwa stanowiska po 22kw przy dworcu PKP od strony AL.Wolności na razie darmowe przez 3 miesiące. 24h 7dni.
krawcu - 2018-11-08, 09:27

To wrzucaj na Plugshare i ewentualnie Openchargemap
wodnik7 - 2018-11-08, 09:28

W nisku greenway:) jest juz na PlugShare
domino - 2018-11-09, 15:08

jarema2 napisał/a:
Witam w Częstochowie doszły dwa stanowiska po 22kw przy dworcu PKP od strony AL.Wolności na razie darmowe przez 3 miesiące. 24h 7dni.

Kolejne stacje ładowania mają jeszcze w tym roku zacząć działać przy dworcach kolejowych: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Opole Główne, Gdynia Główna i Gdańsk Wrzeszcz także Bydgoszcz Główna, Gdańsk Główny, Kraków Główny, Lublin, Łódź Fabryczna, Łódź Kaliska, Opole Główne, Poznań Główny, Sosnowiec Główny, Szczecin Główny i Warszawa Zachodnia...

https://www.energetyka24....w-elektrycznych

i Poczta Polska też będzie stawiać stacje.

rarek - 2018-11-09, 21:38

Na stacjach Lotos na odcinku Gdańsk -Warszawa uruchomiono w sumie 12 punktów ładowania droga A1 i A2
krawcu - 2018-11-09, 22:05

Jak ktoś będzie na stacjach lotosa to proszę o wrzucenie ich na Openchargemaps
PatrykS - 2018-11-10, 10:39

krawcu napisał/a:
Jak ktoś będzie na stacjach lotosa to proszę o wrzucenie ich na Openchargemaps
Są na PlugShare, możesz skopiować.
PatrykS - 2018-11-11, 20:59

Patrzcie co można zdziałać kilkoma mailami:
https://www.plugshare.com/location/171487

Wszystko co musieli zrobić to wywiesić tablicę i zastawić miejsce stojakiem z takim samym napisem, gniazd siłowych na tym parkingu zatrzęsienie. Ładowanie gratis, opłata tylko za parking - 2,50 za godzinę (0,50 za pierwsze pół, 2,00 za drugie pół, potem 0,50 za każde 12 minut). Teraz wizyta w tym teatrze będzie smakować podwójnie :-)

PatrykS - 2018-11-11, 21:05

Tak w ogóle to szybkość powstawania nowych punktów w Trójmieście szokuje - dziś odwiedziłem też ten pod siedzibą Greenwaya. Ciekawa stacja Alfen - chyba pierwsza jaką spotkałem nie kończąca sesji po odłączeniu kabla od samochodu, można go podpiąć ponownie, żeby skończyć i uwolnić kabel trzeba machnąć kartą.
wodnik7 - 2018-11-11, 21:42

Gratuluje Patryku Teatru! Wlasnie tak to powinno dzialac, super! Jeszcze fajniej byloby, gdyby powiesili jakiegos roleca:) jakos sie boje zostawiac UMC bez nadzoru (sama koncowka silowa kosztuje chyba ponad 100€...)

Co do Trojmiasta to sie zgodze - teraz naprawde nikt nie powinien miec problemow z ladowaniem! Szkoda, ze Energa nie buduje/naprawia wiecej - pod UM naprawde bylo fajnie..

PatrykS - 2018-11-12, 23:54

wodnik7 napisał/a:
Gratuluje Patryku Teatru!
A dziękuję :-)

wodnik7 napisał/a:
Jeszcze fajniej byloby, gdyby powiesili jakiegos roleca:)
Jak zobaczą zainteresowanie to kto wie, póki co przekonałem ich chyba brakiem potrzeby inwestycji - poza tablicą informacyjną.

wodnik7 napisał/a:
Szkoda, ze Energa nie buduje/naprawia wiecej - pod UM naprawde bylo fajnie..
Oj tak, mi też ona bardzo pasowała, teraz robi jedynie za miejsce parkingowe przeważnie wolne :-(
krawcu - 2018-11-21, 08:32

Na niebieskim szlaku LOTOS'u jest promocja dla ładujących:

http://m.lotos.pl/2729/dl...ataka_zyskujesz

marcin_maja - 2018-11-27, 12:15

Nowa stacja w Biedrusku koło Poznania na stacji paliw <CELL>
Ale cena ze 1 kwh - 1.99 zł

bro - 2018-11-27, 13:03

https://media.tauron.pl/pr/412317/w-katowicach-rusza-pilotazowy-carsharing-pojazdow-elektrycznych

zdaje się że uruchomili w Katowicach spora liczbę ładowarek - nie jestem z regionu więc nie potwierdzę.

EDIT: pierwsze są już na Plugshare:
http://api.plugshare.com/view/location/172878

dsctom - 2018-11-27, 13:09

ale kupa forsy musiała pójść na obklejenie tych samochodów
KilleR.racer - 2019-02-05, 16:43

Ruszył przetarg na S8 i A4 GDKiA chce ładowarek na MOP'ach nie wiem czemu tak późno się obudzili :)
LINK

kamigos - 2019-02-08, 07:51

13 nowych ładowarek - brzmi dobrze! Teraz tylko kto przetarg wygra, są jacyś faworyci? Greenway? Lotos? Rawicom?
bro - 2019-02-08, 13:16

powstzymajcie optymizm, do czasu aż rozstrzygną przetarg i ogłoszą ceny..
metu - 2019-02-09, 15:22

kamigos napisał/a:
13 nowych ładowarek - brzmi dobrze! Teraz tylko kto przetarg wygra, są jacyś faworyci? Greenway? Lotos? Rawicom?

Byle nie Rawicom...

PatrykS - 2019-02-09, 21:57

metu napisał/a:
Byle nie Rawicom...
Powiało chłodem - czemu?
metu - 2019-02-12, 18:06

Montują jakieś trupy, które nie działają...
https://www.plugshare.com/location/164432

spairo - 2019-03-15, 15:25

- a we Wrocławiu Orlen ruszył ze stacjami ładowania, kolejna na ul. Legnickiej, na wysokości pawilonu handlowego Tęcza.
krawcu - 2019-03-15, 15:40

To ostatnie zdjęcie to mistrzostwo świata... uchwycony został Leaf w biegu :)
jogur - 2019-03-15, 20:57

spairo napisał/a:
- a we Wrocławiu Orlen ruszył ze stacjami ładowania, kolejna na ul. Legnickiej, na wysokości pawilonu handlowego Tęcza.

o jak milusio, na zakupy do teczy a autko „je” ... je-je-je :)

Darek - 2019-03-15, 23:03

Jaki standard będzie w słupkach orlen? Czy znowu jakiś kosmiczny? Spróbujmy się uprzeć aby były gniazda Typ2 tak aby każdy kto na kabel w aucie mógł się naładować bez jakichś śmiesznych wynalazków...chyba jest jeszcze czas aby to ujednolicić. Może niektórym to nie przeszkadza ale czy po to mamy mniej miejsca w bagarzniku aby wozić tam dwadzieścia przelotek?
jatko - 2019-03-20, 14:48

Greenway do końca roku zainstaluje 12 nowych stacji ładowania przy centrach handlowych Auchan. Szybkie ładowarki pojawią się w Bielsku-Białej, Żorach, Mikołowie, Sosnowcu, Wałbrzychu, Piasecznie, Białymstoku, Rumi, Warszawie i Płocku, a w Krasnem koło Rzeszowa 2 ładowarki AC.
KubaPHV - 2019-03-20, 22:24

Sorry tylko kabel, podjeżdżam podpinam, odpinam odjeżdżam... Jak z tankowaniem benzyny i bez brudzenie się kablem, a Type2, CCS/SAE i CHAdeMO to są już standardy i mam nadzieję, że w końcu ktoś to utrzyma i uwolni użytkowników elektryków od wożenia kabli, przejściówek, itp...

Ja nie wożę kabli, szkoda mi miejsca w bagażniku, nie ma kabla to jadę na benzynie...

spairo - 2019-03-22, 17:56

- stacja ładowania przy Orlen, Wrocław, ul. Legnicka (obok pawilon handlowy Tęcza).
- miła pani z obsługi stacji benzynowej informuje że stacja ładowania posiada kable CHAdeMo oraz CCS typ 2.
- żadnych gniazd, tylko wyłącznik awaryjny.
- na moje zapytanie skąd takie dokładne informacje, odpowiedz " mamy auto elektryczne z gniazdem CCS".
- z wrażenia nie zapytałem jaki to model.
- stacja ładowania jeszcze nie jest odebrana przez UDT (urząd dozoru technicznego).

Bronek - 2019-03-28, 08:43

Czekamy na Potop
krawcu - 2019-03-28, 09:24

Za dużo filtrów włączyłeś. Ja tam widzę dużo gniazdek.
Bronek - 2019-03-28, 09:38

Gniazdka a gniazdka. Nie uznaję zwykłych 10 czy nawet 16A bo to dobre dla miejscowych i desperatów. 8-)
jas_pik - 2019-03-28, 10:38

Bronek napisał/a:
Gniazdka a gniazdka.

Jak potrzebujesz 32A to masz u każdego rolnika :)
Warunek musisz mieć swoje EVSE i mutum przejściówek.
I wtedy nie będzie pustyni tylko kraina obfitości jakiej nie ma w żadnym innym kraju.

Bronek - 2019-03-28, 10:47

No mam tak , ale to dziadowanie . Obciach i tyle
A do tego jeszcze może o obiad poprosić . O rękę córki lub choć o "prawo pierwszej nocy" . :mrgreen:

Bez DC w odpowiednich miejscach , wg mnie co ok 150- 200 km ,nie ma jazdy normalnej . Jest tylko kombinacja.

Tu nie chodzi by tanio , te rolnicze i AC niech dla takiej jazdy będą , ale tylko DC tylko zapewnia szybkie przemieszczanie.

PatrykS - 2019-03-28, 11:08

Bronek napisał/a:
Tu nie chodzi by tanio , te rolnicze i AC niech dla takiej jazdy będą , ale tylko DC tylko zapewnia szybkie przemieszczanie.
Dokładnie - 20kW AC w Tesli czy ZOE to już coś, ale 6kW w Leafie to niestety za mało do komfortu, zostaje tylko CHAdeMO.
czerwonyszlak - 2019-03-28, 11:54

Mija pierwszy kwartał-gdzie obiecane ładowarki ?
rafmat - 2019-03-28, 12:18

Ładowarki dawno stoją przynajmniej we Wrocku, zabudowane folią bo Orlen zdaje się czeka na odbiory... papierologia i przepisy to zabija elektromobilność w naszym kraju... Myślicie dlaczego superchargery Tesli tak wolno powstają bo firma zderza się z szarą rzeczywistością w naszym kraju... im dalej na wschód tym problemy większe (dokładnie to widać po superchargerach), jak na nasze warunki nie ma co narzekać bo w ciągu ostatnich 2 lat naprawdę dużo się zmieniło jeżeli chodzi o stacje inne niż superchargery, teraz np. takim Zoe czy Leaf'em można spokojnie się po całej Polsce poruszać, Tesli nie ma co tutaj przytaczać bo to auto z definicji nadaje się na dłuższe trasy.
jas_pik - 2019-03-28, 12:42

PatrykS napisał/a:
zostaje tylko CHAdeMO.

Ale na przykładzie Innogy w Warszawie widać że posiadacze Chademo są dyskryminowani.
Może wystąpić do odpowiednich organów ( UE itd) że jesteśmy dyskryminowani i w związku z tym wnosimy o uchwalenie przez wszystkie samorządy i nie tylko karty Chademo+ czyli o to aby były specjalne parkingi dla samochodów z Chademo, osobne ładowarki itd..... ( oraz oczywiście specjalny fundusz :) wyłącznie dla tych co są Chademo )

Bronek - 2019-03-28, 13:03

Cytat:
akim Zoe czy Leaf'em można spokojnie się po całej Polsce poruszać

Pod warunkiem, że nie mieszkasz na moim zadupiu.
Nie wydostanę się z Kołobrzegu na południe i wschód. Tylko gdybym się ugioł i i u kumpla np. w Wałczu z siły skorzystał itp.

Za wygodny jestem by stać nomen omen "na siłę" kupę czasu i ładować, tylko po to aby jechać elektrykiem, tym co mam.

Czyli albo inny samochód, albo trzeba czekać. Pewnie i jedno i drugie :mrgreen:

PatrykS - 2019-03-28, 15:11

jas_pik napisał/a:
Może wystąpić do odpowiednich organów ( UE itd) że jesteśmy dyskryminowani
:kufel :kufel :kufel
spairo - 2019-04-02, 11:05

- stacja łądowania na Orlenie Wrocław-Legnicka juz czynna.
- naturalnie miejsce parkingowe jest okupowane przez benzyniaka.
- i tutaj pytanie, czy jeden z kabli jest typu CCS-2 ?

jas_pik - 2019-04-02, 11:37

Ten środkowy to CCS2
hausmajster - 2019-04-17, 21:09

W poznańskiej Avenidzie przy dworcu głównym na najniższym parkingu przyuważyłem że co kilka słupów jest skrzynka rozdzielcza z dwoma gniazdami 230 i jednym 3 fazy. Z ciekawości sprawdziłem próbnikiem czy są na nich napięcia i jak najbardziej są czynne.
Co prawda miejsca parkingowe obok tych słupów nie są w żaden sposób oznaczone ale sądzę, że w dzień powszedni da się znaleźć wolne miejsce obok takiego słupa. Gniazda 1 fazowe są zabezpieczone 16A a trójfazowe 25A. Takie same gniazda widziałem w podziemiach galerii A2 w Komornikach - tą przed którą jest stacja Greenwaya.

Czy ktoś korzystał z takiego punktu i czy nie było problemów ze strony właściciela?

jas_pik - 2019-04-17, 21:51

Zapytaj zarządcy.
Ja chyba półtora roku temu w zimie ostatnimi elektronami dojechałem do stacji GreenWay w Promenadzie w Warszawie. A że akurat ze względu na niskie temperatury ładowarki Efec-a przestały działać a ja przyuważyłem wolne gniazdo obok ładowarki tj Schuko 1f i podpiłem sie do tego gniazda aby się naładować żeby wystarczyło na ostatnie 10 km do domu. Opisałem to na FB ze zdjęciem pokazującym gdzie to gniazdo się znajduje.
Wybuchał taka gównoburza na FB że jestem wręcz "złodziejem prądu" a jeden z bardziej aktywnych użytkowników( pod względem produkcji postów) tej grupy (wciąż nie posiadający EV) napisał oficjalny donos do zarządcy tego centrum handlowego . Zarządca odłączył zasilanie tego gniazda ( gniazda które jest w odległości 1 metra od ładowarki GW) .
Dlatego jeśli chciałbyś się ładować to zapytaj zarządcy czy możesz a jeśli się będziesz ładował to lepiej nie pisz o tym publicznie :)

PatrykS - 2019-04-18, 10:17

jas_pik napisał/a:
Wybuchał taka gównoburza na FB że jestem wręcz "złodziejem prądu"
Formalnie jesteś i ponoć wciąż funkcjonuje w prawie energetycznym kara więzienia za najmniejszą ilość ukradzionej energii :-) I pomyśleć że w tej burzy poszło o mniej niż złotówkę... Napisałbym na FB pod tą burzą, że bardzo dziękujesz temu centrum za bezcenną wtedy dla Ciebie pomoc i że w podziękowaniu będziesz tam robił zakupy, czyli zyskali klienta, wtedy samo centrum powinno zamknąć gębę ujadaczom za działanie na szkodę ich klienta.
jas_pik - 2019-04-18, 10:30

Gdyby nie to ze ładowarka GreenWay nie działała tzn wszystko się na niej świeciło ale nie dało się rozpocząć sesji ładowania ( konsultowałem to telefonicznie z biurem GreenWay stwierdzili że problem wystąpił ze względu na bardzo niską temperaturę) i gdyby nie to że przy miejscu oznaczonym jako punkt ładowania samochodów elektrycznych jest własnie zwykłe gniazdo Schuko to by było wszystko OK.
PatrykS - 2019-04-18, 11:31

jas_pik napisał/a:
Gdyby nie to ze ładowarka GreenWay nie działała tzn wszystko się na niej świeciło ale nie dało się rozpocząć sesji ładowania ( konsultowałem to telefonicznie z biurem GreenWay stwierdzili że problem wystąpił ze względu na bardzo niską temperaturę) i gdyby nie to że przy miejscu oznaczonym jako punkt ładowania samochodów elektrycznych jest własnie zwykłe gniazdo Schuko to by było wszystko OK.
Zgadza się, i nie wyobrażam sobie, żeby Ci centrum odmówiło w takiej sytuacji.
czerwonyszlak - 2019-08-07, 09:50

Orlen działa :) MOP Wysoka Góra św. Anny.
kalex - 2019-08-07, 13:29

Płaci się czy jeszcze nie?
czerwonyszlak - 2019-08-07, 13:35

Free :) 100 kW. Ja uzyskałem 70 kW max.
czerwonyszlak - 2019-08-08, 11:00

DC wyjście 50 kW . Infolinia twierdzi że 100 kW.
rafmat - 2019-08-08, 12:13

810V DC max x 200 A max => 162kW max, z kilku lat doświadczenia w używaniu stacji EkoEnergetyki mogę stwierdzić, że nie są one wysokich lotów... częste awarie to chleb powszedni, szczerze to jeszcze nigdzie nie spotkałem się aby za pierwszym razem dojechać do stacji tej firmy i aby wszystko pracowało jak należy... a www.galactico.pl to już jakaś totalna porażka, zdaje się ten serwis oparty był bo nie można powiedzieć, że jest na infrastrukturze EkoEnergetyki. Ktoś ma podobne odczucia czy raczej przesadzam?
PatrykS - 2019-08-08, 22:03

rafmat napisał/a:
Ktoś ma podobne odczucia czy raczej przesadzam?
Z Galactico (AC) potwierdzam z pierwszej ręki, z nowszymi DC z drugiej.
domino - 2019-08-13, 11:58

Nocowanie.pl uruchamia ponad 400 punktów ładowania EV. Są to miejsca wszelkiego typu, od tanich domków letniskowych po luksusowe hotele w których można naładować samochód elektryczny.
https://e.autokult.pl/34522,planowanie-podrozy-elektrykiem-latwiejsze-nocowanie-pl-uruchamia-nowa-usluge

Apolonia - 2019-08-15, 13:03

Od 19.08 maja dzialac nowe ładowarki na A2 Orlen Sosna i Gnilec.