SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

Blogi użytkowników pojazdów elektrycznych - Nissan Leaf II (2018) Tekna w Polsce

Bronek - 2018-08-08, 06:22

Odebrałem wczoraj czarną Teknę niemal full wypas (coś tam z tapicerką mogłem więcej i kolorami nadwozia?).
I fakt, brak ustawienia kierownicy (przód /tył) może być denerwujące na początku. Ale po kilku manewrach można wybrać wygodną pozycję. Zresztą tak miałem i mam w innych autach np SSR i Jeep.

Z racji ciszy odgłosy zawieszenia i opon są słyszalne i trzeba to ignorować, co dzieje się samoistnie po paru kiloetrach.

Audio jest bardzo dobre, nie jestem audiofilem czy fanem super sprzętu ale miałem Bose, mam Alpine i Kenwood a i to Bose w Nissanie chyba jest najlepsze.

Jazda e pedałem... normalka. Czy to tryb D czy B auto się zwija jak diabli. Eco nawet nie tykam.

Jestem na etapie poznawania gadżetów np. parkowanie... bajer dla gawiedzi, ale samemu chyba szybciej. Do tego ten brak zaufania :shock: Dobrze, że wziołem, bo bym żałował miły dodatek. Kamerki super, ostrzeganie... czasem przsadne.
Jechałem na lewym pasie obok innego suva, normalnie i nagle hamowanie samoistne i alarm. Wg mnie nic się nie działo a tylko lekko to drugie auto się do mnie zbliżyło.

Problem Kretyńska rejestracja i logowanie do aplikacji. O ile na stronie poszło, to Aplikacja Nissan connect nie loguje. wyświetla się komunikat "Serwis niedostępny. Skontaktuj się z biurem Nissana" :roll

Brak też obsługi głosowej w samochodzie. Wybór języka polskiego, wyłącza tą funkcję. Może się mylę, bo dopiera z dwie godzinki poświęciłem na to autko. :

Kurcze, żona jednak woli swoje auto. Dobrze, że to czarne, to mniejszy obciach, że stary facet po fajnych brykach i motorach wsiadł do Nissana o "milusim" wyglądzie jak "aromat identyczny z naturalnym".

Poważnie : Dla Ego wolabym Teslę, dla wygody i zabawy ten Nissan jest akurat.
Nie naszą winą jest, iż mieszkamy na zadupiu. Ale winą że w tym zadupiu jakim jest nam dobrze. Vide nalepki i ich dystrybucja oraz Ustawa szumna o elektromobilności a realia.

Mapa Nissana nie wskazuje żadnego punktu ładowania w rozsądnej okolicy. Czyli kupił se chłop zegarek :roll:

gienek333 - 2018-08-08, 07:31

No to gratki :kufel . Co do ładowarek w okolicy, to możesz się w domu ładować, ładowarki przydają się daleko jak trza wrócić :) .
Bronek - 2018-08-08, 11:24

Ad rem. Problem z aplikacją wynika z braku aktywacji połączenia Nissana z GSM. Tak to wygląda na ekrqnie nawigacji
Instrukcja logowania na stronie jest lekko inna od otrzymanej z Centrali. Mała różnica czy niedopowiedzenie. Ale to i tak nie zmienia faktu iż zaniedbano procedurę. Auto stało u dilera długi czas
Generalnie nikt nic nie wie. I na kliencie spoczywa obowiązek dociekania.

Nie chcę ..... ale muszem. Nissan to (...). marka.. i nawet Infiniti tego nie zmieni :mrgreen:

wodnik7 - 2018-08-08, 14:11

To moze ja dla porownania napisze, jak to w tesli jest.

Kupujesz nowa tesle, sciagasz aplikacje, logujesz sie mailem i haslem (ktore stworzyles do swojego konta przed kupnem tesli, aby widziex jak ja produkuja, nadaja VIN, transportuja przez ocean itp), i juz wszystko jest.

Jesli kupujesz teslr nie nowa, a uzywana: wysylasz maila ze skanem dowodu rejestracyjnego, tesla tworzy ci konto, i dzien pozniej sie logujesz.

Pikus:)

Bronek - 2018-08-08, 14:26

Najfajniejsze, że kolejna Panienka, innej Panience powiedziała, że samochód musi być w zasięgu sieci "jakiejś" Wifi :mrgreen: Cokolwiek to znaczy? :mrgreen: Dla niej sieć, to sieć, nawet rybacka. Ona bardziej na odżywkach do włosów się przecież zna.
Musi być wojna , inaczej tacy będą się mnożyć :mrgreen:

Po prostu może ktoś np. "zajumał kartę sim? i "sexsi na czacie". Ale teraz tak jest wszędzie - powierzchowna znajomość tematu, brak wiedzy i chęci jej posiadania .
Oczywiście, to nie jest śmierć i nie kalectwo, a raczej skutki pierwszych jaskółek elektryfikacji motoryzacji.
Są za to bardzo życzliwi i chętni. I mam ich blisko.

Wszyscy się uczymy. Z tym.... że co mnie to obchodzi, jako klient pwinienem otrzymać odpowiedź/rozwiązanie, a nie szukać i sugerować.
Ostatecznie to 40km ode mnie i dadzą autko zastępcze.

Będzie powód wyjazdu, bo tak to z 10 km dziennie tylko robięi co zrobić z czasem . ??

Ikona pokazuje zasięg GSM ale brak komunikacji ale sygnał jest. . Myślę ,że to serwisowe zabezpieczenie na czas transportu .

Nie mam ochoty czytać tych trzech tomów instrukcji . Odkrywam przypadkiem i tak generalnie to większość bajerów , psu na budę . Ale zabawa jest :-D

Np. przed chwila parkowałem w ciasnym miejscu pomiędzy dwoma samochodami a z przodu góra piachu .
System dawał radę ale bardzo chciał równiutko i tak sobie korygował z minute lub dłużej . Normalnie , były by dwie opcje . Pierwsza ..szukamy dalej , druga wpychamy się bez pilnowania marginesu bezpieczeństwa .
Ale system działa

RaveN - 2018-08-09, 10:29

Bronek, dzięki za dzielenie się doświadczeniami z użytkowania Leafa. Szczególnie z biegiem czasu będzie to interesujące, jak druga generacja się sprawuje.

Czy rozważasz podłączenie Leaf Spy i monitorowanie co np. kwartał albo 10.000 km stanu akumulatorów (State of Health / SOH), abyśmy mieli jakiś wgląd w ubytek pojemności?

Bronek - 2018-08-09, 11:58

RaveN napisał/a:
Bronek,
Czy rozważasz podłączenie Leaf Spy i monitorowanie co np. kwartał albo 10.000 km stanu akumulatorów (State of Health / SOH), abyśmy mieli jakiś wgląd w ubytek pojemności?

Mam ambiwalentne chęci :mrgreen:
Z jednej strony użytkować jak biała kobieta i do tego blondynka i w ogóle się nie przejmować parametrami tylko jeździć normalnie jak zwykłym samochodem. Z drugiej strony korci mnie aby poznać zasady, parametry i dokładnie jak to wszystko wygląda.
Teraz nawet na Amazonie już znalazłem moduł OBD Bluetooth i przedłużacz, bo normalnie tam nie wchodzi ta kostka pod klapkę. A oprogramowanie muszę ściągnąć z internetu.
Obecnie jest też problem z połączeniem GSM po prostu samochód nie ma kontaktu z siecią komórkową Jutro rano jadę do dilera ale mam czarne myśli. Zobaczymy?

Jeszcze nie ogarnąłem samochodu ale to tak jak z magnetowidem w dawnych czasach będzie tylko start i stop a reszta gadżetów po prostu będą.

Jedyną rzeczą która jest ekstra wspaniała i zawsze dla mnie istotna to tempomat A to do tego jeszcze aktywny z hamowaniem z ostrzeganiem i to rzeczywiście jest fajne i z tego to korzystam nawet jadąc po mieście Będąc dzisiaj na zakupach cały czas na tempomacie.

Nie chce mi się wsorem dzisiejszych czasów bylejakich, na które nota bene narzekam, analizować. Natomiast mogę podłączyć OBD i dawać screen y parametrów.
Ale to tak jak z grami wideo, liczy się grywalność a nie parametry. Ci co słabo grają szukają właśnie takich danych. Zamiast cieszyć się z gry.
Podobnie tu. Widzę tzw. teoretyków.. OK im też wolno żyć. Oni szukają ciągle lepszego. I taki będzie, np. za rok. Ale rok później będzie jeszcze lepszy lub kometa machnie ogonem.

Pomijam sprawę możliwości zakupu, niemniej znam takich co całe życie chcą.... i tyle. Ktoś powiedział :"Biedny ten co ma tylko pieniądze".
Dla mnie ważniejsza zabawa, subiektywne odczucia i radocha.

Bronek - 2018-08-09, 12:05

cd. Wczoraj po raz pierwszy ładowałem tak dla ciekawości No i bardzo fajnie w 40% przez jakieś 8 godzin rano było ponad 80 chcę ładować tak do właściwych 80 70%. Wtedy jak już prawie będzie zdychał czyli góra raz na 10 dni. Czyli spokojnie taka ładowarka którą dają dla takich kierowców i dla takiego użytkowania koło komina wystarcza Sorry za brak znaków przestankowych ale piszę głosowo Jak widać to całkiem nieźle wychodzi To na razie tyle
highend - 2018-08-09, 12:48

aktywny tempomat z hamowaniem awaryjnym - dokładnie tak jak piszesz.
w mojej pracy obserwuję prawie codziennie (!) informacje o wypadkach typu najechanie na tył, najczęściej bus dostawczy uderza w naczepę tira - zazwyczaj śmierć na miejscu. Przyczyna? najpowszechniejsze to zaśnięcie oraz używanie telefonu....
Taki aktywny tempomat pozwoliłby ocalić tych ludzi

Bronek - 2018-08-09, 14:46

Trzeba być czujnym, to nie taki miód. Tempomat zawsze był dla mnie obowiązkowy. Aktywny niby bardziej komfortowy, ale to może być złudne.
Jest też funkcja wykrywania pieszych. Szukam ochotnika, by sprawdzić. Chyba trzeba będzie w razie czego rodzinę mu utrzymywać? 8-)

krawcu - 2018-08-09, 18:08

Już zostało to sprawdzone: https://www.youtube.com/watch?v=CVeSCjgACiA
kalex - 2018-08-09, 19:27

Ano zostało :mrgreen:

Pieszy

Bronek - 2018-08-10, 18:42

Wizyta w serwisie.... lipa. A propos GSM.
Gdy mówiłem, że trzeba mnie podłączyć pod kompa, to olali tą sugestię. Dopiero jak wróciłem do domu, piinformowano, że trzeba mnie podłączyć do kompa ale jest już 15sta a facet co umie wsadzać... wtyczkę wychodzi do domu.

Nissan, brzmi dumnie. Do tego mają pod salonem ładowarkę chyba 6kw? Nie znam się jeszcze, zamykaną na klucz. Era diesla. u nas jeszcze długo potrwa.
:-?
Wizyta w sumie, po to by sprawdzić czy rzeczywiście potrafię czytać tekst ze zrozumieniem. Im to nie bardzo wychodzi, tłumaczyłem ja nie oni.

Procedura weryfikacji jest jasna, a tak zwana subskrypcja ma być tylko kilka lat za darmo Potem trzeba będzie płacić. Co na forach zagranicznych dziwi. Tam też takie problemy się dzieją, ludzie też są zbulwersowani obsługą serwisową- Nissan to lipa. Llipa Firma w relacjach z klientem (rapidgate) np... ale nie samochód. Ten jest fajny.
Cała ta firma i otoczka tego całego bałaganu, to jest po prostu taki ogólny trend bylejakości . Zrobić, wypchnąć za ogrodzenie i niech się klient buja. Nie ma już majstrów czeladników, uczniów... Teraz są Panienki i Chłopczyki ulizani i bradzo grzeczni. "Miłego dnia" mi mówją, a w du.. pie - wolę noc. Milusiiiiiińscy.

aviator - 2018-08-10, 19:18

:-( m.in. Dlatego nie kupiłem leafa. Olano nas 3 razy w 2roznych salonach, w tym 2 razy w tym samym. Pieniądze wydałem gdzieś indziej. Niesmak pozostał - obsługa serwisowa tylko potwierdza indolencje personelu.
BMW tez ma swoje za uszami, także chwalić zbytnio nie będę - a autko świetne - samych przyjemności i banana na twarzy życzę.

bodix - 2018-08-10, 20:21

Bronek, potwierdzam jakość obsługi elektryków w salonach Nissana słabiutka. W Gdańsku wprowadzili mnie w błąd ze względu na pakiety serwisowe i do dzisiaj nie odpowiedzieli czemu moje auto nie ma wgranej nowej mapy skoro mam pakiet darmowych aktualizacji na 3 lata. Jestem od początku w programie You+Nissam ale system tylko istnieje i nic więcej, absolutnie nie widzę korzyści z jego posiadania. Z auta jestem tak samo zadowolony jak z Ampery więc jeśli auto nadal będzie tak bezproblemowe jak dotychczas usługi serwisowe mi nie grożą i tu również upatruję niechęć salonów samochodowych do EV, zwyczajnie nie zarobią.
highend - 2018-08-10, 20:38

za to w Sosnowcu człowiek od Leafów bardzo sympatyczny i zna się w temacie :)
bodix - 2018-08-10, 21:23

highend napisał/a:
za to w Sosnowcu człowiek od Leafów bardzo sympatyczny i zna się w temacie :)

I właśnie dlatego tam kupiłem e-nv200.

Bronek - 2018-08-10, 22:04

Przegląd ponoć to 300 zł. I fakt hamulca prawie nie używałem a to początki.
Aplikacja jest mi potrzebna, jak pisałem do klimy i kontroli ładowania.
Nie mam póki co ochoty analizować ekonomiczność itp.. Tryb Eco poczeka na konieczność użycia. Z własnej woli go nie włączę
O ile E-pedal jest fajny w mieście w dużym ruchu, to jednak trzeba wiedzieć, iż lekko spowalnia początkową fazę dodawania gazu. Trzeba bardziej depnąć. Takie samo "depnięcie" bez EPedału, to wyrywa do przodu jak z. procy.

To są niuanse. Tak jak czytałem i się potwierdza, sygnalizacja martwego pola w lusterkach działa ale niezauważalnie. Albo ja się jeszcze nie przyzwyczaiłem albo te światełka w lusterkach są za szeroko rozstawione i sygnalizacja słabo rozpoznawalna.
Parkowanie automatyczne ćwiczę sporadycznie. Natomiast na kamerkach bez lusterek można cofać i parkować.
Reszta to normalne auto.
Nie jestem rozczarowany, a nawet zadowolony. Bo jaki by ten serwis nie był, ale jest.
Ci co teraz bawią się elektrykami mają Wartość Dodaną w postaci nietuzinkowego posiadania rzeczy niby zwyczajnej ale diametralnie innej. Kiedyś tak było z motocyklami, teraz jeszcze jest z kabrioletami.

wodnik7 - 2018-08-11, 18:51

Bronek napisał/a:
Do tego mają pod salonem ładowarkę chyba 6kw? Nie znam się jeszcze, zamykaną na klucz.

Tez takie znam, Volkswagen tez ma taka, za bramka, nie wjedziesz po godzinach pracy.. hahaha:)

Sobie pomysle, ze jakby tesla swoeje superchargery zamykala na noc:))) masakra. Tam jest inaczej, w wiekszych centrach serwisowych jest zawsze otwarte, kawa, herbata (gratis), telewizja, toalety, pobawic sie mozna, i zawsze usmiechnieci strozowie.

Napisales, ze jaki by ten serwis nie byl, ale jest: sorry, ale ja tak nie patrze na to. Jak slaby, jak z restauracja: juz mnie nigdy nie ujrza.:)

Bronek - 2018-08-11, 19:10

Po numerze jaki Tesla wywinęła z. prezentacją, a była szanasa abym albo ja albo syn szwagierki wybrał to auto, mam mieszane uczucia.

Ten młody człowiek z kasą wzorem wujka (mnie) szukając obecnie auta chciał zobaczyć elektryka z górnej półki..... ale Tesla zrobiła nas w konia.
Ponieważ ma forsę, wiec ją zarabia i nie ma czasu na jazdy po Berlinach itd..
Oczywiście on ma czas, bo 32 lata, ja prawie 2x więcej i już nie chcę czekać roku dwóch itd... Nauczony doświadczeniem, relatywizmu czasowego. Za rok... może być inna rzeczywistość.

Sprawa druga, to spisób wykorzystane a samochodu. U mnie ten Nissan nie zrobi więcej jak z 6 tyś km rocznie i to maksymalnie. Jeep żony na 8 tyś i dwa lata.
Urlopy, weekendy i wyjazdy dalsze robimy kamperem. Nawet czasem po więjsze zakupy. Kibel na pokładzie przewyższa wszystko o ekspresie do kawy nie wspomnę. 8-)

Rozumiem że każdy stara się uzasadnić swoje wybory i swoją nieomylność żeby się lepiej czuć albo żeby np. udowodnić sobie lub innym jaki to jest rozsądny itd..... No tak, ja też mam i dlatego bronię jak gdyby tego Nissana. Natomiast poważnie i obiektywnie samochód wart jest swojej ceny nie jest za drogi nie za tani rzadki spektakularny Tesla natomiast wyprzedza trochę epokę ale nie jest warta tych pieniędzy w naszych warunkach jej innowacyjność jak gogle jest mocno ograniczona u nas, poza tym serwis za granicą i trzeba ruszyć tyłek aby kupić.

Ale tu o Nissanie, Tesla to inna bajka w tym samym dziale biblotekia. :idea:

Ad Nissan : napisłem, że niedrogi! Ale to moja opinia. Kupując nowy samochód bo taka pora u nas przyszła, wydał bym podobną kasę np na jakieś Volvo czy? No właśnie co?
Sprzedałem Mercedesa G Chevi ssr i co ma mnie uradować. ELEKTRYK.
Jest prawee jedyny we wsi, startuje jak rakieta i zabija nie budząc ze snu. Czego chcieć więcej? 8-)

wodnik7 - 2018-08-11, 19:20

Za to, co Ci zrobili, to im sie karny kutas nalezy; niestety, ale w sprzedazy maja baranow, i o tym juz tu pisalem. Ale nie jest to stanowisko firmy, o ile wiem.

Chodzi mi o dealerow, ktorz zamykaja szlabany, ladowarki itp. Masakra i ciemnosc, o slomie z butow wychodzacej nie wspomne..

Bronek - 2018-08-11, 19:34

Sorry pisaliśmy razem, edytowałem post wyżej :lol:
Tesla.... jest w planach o ile za te 3/4 lata coś innego nie wyskoczy.

U nas niestety, niby młodzi ludzie robią w tej a skażeni przeszłością swoich ojców (byleby do 15tej)

Takie samochody kupuje się sercem, duszą i tu trudno o super kalkulację. Działa to tak jak masz forsę lub pomsł na sfinansowanie :Jest propozycja , jesteś oczarowany czy też "zmanipulowany" , cyk i podpisana umowa. Tak było u mnie.

I kupuje się (przynajmniej ja) dla ich "inności", gadżetów, trochę z cuekawości może i próżności?

A tu zonk- nie aktywny TCU - czyli moduł telemetryczny. (Diler nie kuma w pierwszym kontakce i moich sugestii - CO TO ten TCU? ).
Miła Panienka - uczy mnie za to jak logować się na stronie Nissana ....gdzie mam już dawno konto. :roll:
Głupek klient, Ona na Fejsie szaleje, a on go tego Fejsa wywalił idiota. Taki fajny jest ten Fejs, jak życie Kardaszjanów.

Czytam na innych forach i opinia o serwisach Nissana bywa też nie zachęcająca.
Niedbalstwo i brak kompetencji zdarza się w każdym kraju.
JEST RÓŻNICA jednak- w "cywilizacji" lepiej działa system prawny, odszkodowawczy. Konsument ma większe możliwości i to dyscyplinuje dilerów...
W niektórych krajach, centrala Nissana śledzi posty na Forach tematycznych i odpowiada. (czasem)..

W poniedziałek zaliczę trzecią wizytę w sprawie braku komunikacji z samochodem. I czarno to widzę, bo brak elementarnej ochoty na edukację. Działania schematyczne i bez próby analizy czy wykroczenia za dotychczasowe nawyki brane ze aut spalinowych. Najpierw starają Ci udowodnić, że jesteś debil lub niemota. Że klikać to tylko oni potrafią a potem, głupia mina i :"Pan zostawi samochód musimy go podłączyć do komputera".

To ma zadziałać jak czary. Magia i Hight Tech, bo gość w usmarowanym kombinezonie wyjmie brudny laptop.

Czego szuka, to nie wie, ale liczy, że maszyna mu na czerwono pokaże. :cry: Po to jest, wiadomo ale tu chodzi o ogólną wiedzę, a tej nie ma. Bo i tak za rok będzie gdzie indziej pracował.

Póki co ćwiczę..

Parkowanie youtube : https://youtu.be/4rwXq8MjQwg

Bronek - 2018-08-13, 15:10

No i zaliczyłem trzecia wizytę w serwisie ... jeżdżę sobie , bo nie mam nic innego do roboty a to groszowa sprawa i przy okazji testuję systemy .

Mają już ( Monty Python) "Maszynę robiącą PING" czyli interfejs do Leafa , podłączyli , po konsultacjach z GŁÓWNYM MAGIKIEM od Leafów i powinno się aktywować to TCU po 10 minutach .Połączenie z siecią NISSANA miało być a nie ma .

No to zmieniono parametry dla klienta , nie 10 minut a nawet doba :-D

Następnie tydzień , rok a w ogóle to o co chodzi ? Auto jeździ? jeździ . To nie smartfon . :-D

Nissan to gówniana Marka. zawsze to twierdziłem tylko Vwagen jest śmieszniejszy , nie licząc Veyrona :roll:

Ale tu mogę się mylić :idea: Bo po 17 tej ikonka się zmieniła, czyli udało się odblokować.

Zanim przeproszę Nissana, aczkolwiek nie wiem za co. Wydali auto niesprawne. To jeszcze rejestracja na stronie mnie czeka i tu też muli.
cdn.

Bronek - 2018-08-13, 21:18

hał czy chał czy how? Odszczekuję.
Działa, klima ładowanie, info dotyczące np temperatury w samochdzie. Planowanie trasy.
Mnie interesuje główie sterowanie klimatyzacją, grzaniem lub chłodzeniem on line.Dla dociekliwych są inne parametry. Ale to dziecinada, rankingi itd. Dla mnie... zawracanie tyłka. To tylko samochód.
Nisannściągnął sobie dane, jakieś info, itd...
To przydatne gdyby ktoś wybrał się w szaleńczą trasę po Polsce.

Szkoda, że jesteśmy jeszcze takim zadupiem w tym temacie, a szczególnie moje rejony.
Samochód z tymi gadżetami i wspomaganiem kierowcy sprawdził by się na długich trasach.

Abym zmienił sposób użytkowania i odszczekał następną kwestię... potrzeba sieci ładowarek.

Zaczyna mnie wciągać ta elektromobilność.

highend - 2018-08-13, 22:00

Bronek napisał/a:
hał czy chał czy how? Odszczekuję.
Działa, klima ładowanie, info dotyczące np temperatury w samochdzie. Planowanie trasy.
Mnie interesuje główie sterowanie klimatyzacją, grzaniem lub chłodzeniem on line.Dla dociekliwych są inne parametry. Ale to dziecinada, rankingi itd. Dla mnie... zawracanie tyłka. To tylko samochód.

mi to działało w Leafie w 2013 roku ;) CarWings, sterowanie z telefonu. I nic od tamtej pory nie ulepszyli ? :mrgreen:

Bronek - 2018-08-13, 22:17

Nie wiem co było w poprzednich latach, stwierdzam tylko status quo.
Sterowanie ładowaniem i klimą. Tak myślę co by się jeszcze przydało?
Lokalizacja jest.
Nie mam na razie pomysłu

PatrykS - 2018-08-14, 08:48

Bronek napisał/a:
Oknami - pomaga oszczędzić prądu na klimę.
Bronek - 2018-08-14, 09:20

PatrykS napisał/a:
Bronek napisał/a:
Oknami - pomaga oszczędzić prądu na klimę.

W nim tylko lewe przednie okno w automacie i nie wiem czy można domykać z kluczyka . Teraz to taka dziwna niekonsekwencja w projektowaniu . jakby niedouczeni i niekompetentni robili te samochody . I to wszędzie np. w kamperach też .
Np ta osławiona regulacja kierownicy . Taki szczegół a psuje wielu krew .

Klima czy ogrzewanie bez podlaczenia do kabla na wszelki wypadek włącza sięna 15 min .
Dobra rzecz chyba ?? to planowanie trasy i wrzucanie do samochodu . O ile ktoś lubi nawigacje fabryczne . Mi to wisi ale miłe. No i te analizy i rankingi dla nawiedzonych :mrgreen:

rangerek - 2018-08-16, 18:41

Cytat:
W nim tylko lewe przednie okno w automacie

To chyba nagminne w Japończykach :( SX4 ojca na wypasie ma ten sam feler (co dziwne Mazda zamyka wszystkie 4 w a)
A o domykaniu/otwieraniu z kluczyka.... szkoda ze Opel nie robi już EV :( bo tam to standard

RaveN - 2018-08-20, 21:12

Bronek, załapałeś się na kartę ładowania GreenWay w promocji 3.100 zł czy też dobrze mi się wydaje, że promocja się skończyła (w sumie mogłeś zamawiać wcześniej i się załapać)?
Bronek - 2018-08-20, 21:38

Oczywiście proponowano mi ale wziołem kasę i za to ładowarkę walbox.
W moim przypadku, bym z tego nie korzystał, a gdyby nawet, to? No właśnie, gdzie?
A propos, ta ładowarka leży w Nissanie do odebrania , bo póki co nawet ona, to "róża do korzucha".

Chciałbym jeździć dalej, ale po pierwsze mamy czym, po drugie robimy to sporadycznie, a wakacje i wyjazdy rekreacyjne zapewnia nam kamper.
I ten mógłby być elektryczny.
A na zadupiu środkowopomorskim ledwo prąd jest chałupach

Mam w nim (kamperze) 300 wat monokrystalicznych paneli 3x w szeregu z mppt 30a, przetwornicę 2500/5000 czysty sinus, i cudo na gorzałę generator EFOY 140i :mrgreen: Tylko silnik to rzężący w dieslu. Gdyby tak Lifepo4 zastosować, to wagowo i żywotnie taki kamper miałby prawo bytu. Jednak cena.... i tak nowy to kilka dużych stówek kosztuje.

RaveN - 2018-08-21, 10:49

Bronek napisał/a:
A propos, ta ładowarka leży w Nissanie do odebrania , bo póki co nawet ona, to "róża do korzucha".

Hmmm... wallboxa można sprzedać, po co ma się kurzyć :P .

Bronek - 2018-08-21, 13:32

Chcę ją zrobić na wtyczkę :mrgreen: Będę woził z sobą po PGRach.
Nie mam teraz nawet czasu by zapoznać się z tym samochodem. Nawet mu jeszcze maski nie otworzyłem. Mam lepsze zabawki :mrgreen:

Dla mnie to fajne autko i nie przeżywam jak niektórzy jego istoty istnienia w świecie komunikacji... itd.
To tylko samochód a nie kochanka, żona czy żona kolegi :mrgreen:

Są pasjolnaci i są użytkownicy, jam raczej do tych drugich.
Niemniej fascynuje mnie ta technologia i jestem jak najbardziej za jej rozwojem.
Ładowarka się przyda, pierdyknę ją na elewację i jak solary doda szyku chacie, aczkolwiek bez sensu jak te solary u niektórych. Człowiek tak długo nie żyje by mu się Nissan Leaf i solary zaomortyzowały. :mrgreen:

To czysta przyjemność je po prostu mieć dla mania. A teorię sobie dobudujemy. :-o
Wyłączyłem np. radio w aucie i dowiedziałem się, że jestem głodny, usłyszałem burczenie w brzuchu. Fajny samochód mądrzejszy ode mnie.

jas_pik - 2018-08-21, 13:49

Bronek napisał/a:
. Człowiek tak długo nie żyje by mu się Nissan Leaf i solary zaomortyzowały. :mrgreen:

Uważam że się mylisz .
Ja jeżdżę elektrykami już 6 rok i tak sobie liczę że rocznie na paliwie oszczędzam około 6000 zł na jednym samochodzie elektrycznym . A obecnie są w domu 3 jeżdżące i jedna ciężarówka ( jako magazyn energii ) - może to dla Ciebie pomysł na zrobienie kampera z niej ?
panele fotowoltaiczne na dachu hacjendy jeszcze się nie spłaciły ( bo za rzadko bywam na niej na razie) ale za 5 -6 lat gdy na emeryturce na niej zamieszkam na stałe to już będą spłacone w co najmniej 50% ( tak mi wychodzi porównanie tego ile mnie kosztowało ogrzewanie przed ich założeniem) .

PatrykS - 2018-08-21, 17:14

jas_pik napisał/a:
Bronek napisał/a:
. Człowiek tak długo nie żyje by mu się Nissan Leaf i solary zaomortyzowały.

Uważam że się mylisz .
Wg mnie to był żart :-)
Bronek - 2018-08-21, 18:40

Mam nadzieję aczkolwiek.... Do pracy jeździmy hulajnogami a gdy nawet autami, to żona swoim ja swoim. Jej pali ok 14l /100km i tyle w temacie :mrgreen: eco.
Nie "ma opcji" by się to, tak jak pojmuje statystyczny Polak i Katolik zwróciło, czyli w sensie kasy

Natomiast : "nie wszystko co warto, musi się opłacać" i odwrotnie.. I z tego punktu widzenia jest to słuszna decyzja.
A wiecie jaki koszmar się przeżywa wsiadając po takim Leafie do Ducato 2,3 na niskich biegach? Pomijam smród spalin ale dźwięki, jakby coś za chwilę miało się rozpaść! I to nówka sztuka w ślicznym kamperowym opakwaniu.

Tym samym, jak dożyję ponownego imperatywu zakupu auta. Będzie to elektryk

RaveN - 2018-08-21, 22:48

Bronek napisał/a:
Do pracy jeździmy hulajnogami
:mrgreen:
Bronek - 2018-08-22, 06:35

Czasem mix elektryczny. :-D
Żona lubi grube.............. opony.
Ja małe fi.......... kół
:-D

PS . MERYTORYCZNIE w sprawie wallboxa .
Mam pytanie do będących w temacie ..

Czy taką ładowarkę można zaopatrzyć w wtyczkę 32A tzw. siłę? Tak by była na swój sposób mobilna.
Czy gdyby tak , to istnieje jakieś ryzyko ,że gniazda nieznane mogą mieć coś nie tak ?
ITD .
Myśląc perspektywicznie , to rozszerza możliwości jady po za zasięg. mam trochę znajomych z"taką dużą siłą" .

wodnik7 - 2018-08-22, 10:22

Mozna podlaczyc pod sile, jak najbardziej. Czy to ldowarka 7.4kW? Czyli 1 faza 32A, czy 3fazowa? Bo jesli trojfazowa, proponowalbym 16A i przejsciowke na 32A (wiecje jest gniazd 16A noz 32A).
PatrykS - 2018-08-22, 11:07

Bronek napisał/a:
Czy taką ładowarkę można zaopatrzyć w wtyczkę 32A tzw. siłę? Tak by była na swój sposób mobilna.
Tak.

Bronek napisał/a:
Czy gdyby tak , to istnieje jakieś ryzyko ,że gniazda nieznane mogą mieć coś nie tak ?
Tak - może być gniazdo 32A wiszące na bezpieczniku 25A lub 20A, może wisieć na 32A ale coś jeszcze jest tam podłączone i po chwili ładowania bezpiecznik wywali. Bywa różnie, dlatego najlepsza jest stacja, w której masz możliwość ograniczenia prądu ręcznie - zawsze można wtedy wziąć tyle, na ile bezpiecznik pozwala jak już znasz jego wartość. Czy Twoja ma możliwość ograniczenia prądu - nie wiem, ale chętnie ją obejrzę, może to też zrobić bodix, mieszkacie niedaleko.

Bronek napisał/a:
Myśląc perspektywicznie , to rozszerza możliwości jady po za zasięg. mam trochę znajomych z"taką dużą siłą" .
Zdecydowanie, choć czasu na ładowanie trochę potrzebujesz niestety - przy nawet szybszej ładowarce w samochodzie 6,6kW od zera do pełna 6-7 godzin pewnie trwa.

wodnik7 napisał/a:
Czy to ldowarka 7.4kW? Czyli 1 faza 32A, czy 3fazowa? Bo jesli trojfazowa, proponowalbym 16A i przejsciowke na 32A (wiecje jest gniazd 16A noz 32A).
Pewnie jednofazowa, bo taką ma Leaf na pokładzie. A jak stacja 32A i Leaf 32A to podłączanie tego pod 16A oznacza w najlepszym razie wywalenie bezpieczników po krótkiej chwili - chyba że stacja lub samochód mają możliwość ograniczenia prądu.
Bronek - 2018-08-22, 12:07

O ile się zorientowałem, to jest jakiś wybór w opcjach auta widzałem 3kw i 6 kw. - na ekranie. Ale czy to tylko w celach obliczania czasu? Czy faktycznego ograniczenia?

Ad Gdańsk, bywam bo syn tam mieszka. Gdy będziemy wezmę tą ładowarkę oddam w Twoje ręce.
Oczywiście stosowne koszty poniosę, bo nic tak nie jest warte kasy jak wiedza i chęć pomocy. :!:

Jeszcze jej nie odebrałem od Dillera, pod koniec tygodnia powiniem mieć.

PatrykS - 2018-08-22, 12:24

Bronek napisał/a:
O ile się zorientowałem, to jest jakiś wybór w opcjach auta widzałem 3kw i 6 kw. - na ekranie. Ale czy to tylko w celach obliczania czasu? Czy faktycznego ograniczenia?
Jeśli dobrze pamiętam to w Leafie nie było możliwości wyboru/ograniczenia, ale w II mogli coś zmienić. U bodixa w e-NV200 (czyli Leaf I) widziałem, że pokazuje dwa czasy do pełnego naładowania - dla 3 i 6kW.

Bronek napisał/a:
Oczywiście stosowne koszty poniosę, bo nic tak nie jest warte kasy jak wiedza i chęć pomocy.
A jakie koszty ja będę musiał ponieść? Bo też zdobędę wiedzę :-) A może wpadniecie na grilla 1 września? http://forum.samochodyele...pic.php?p=38202
Bronek - 2018-08-22, 12:56

Dzięki za zaproszenie ale wtedy wyjeżdżamy na urlop. Niemniej nie wykluczone, że zahaczymy o Gdańsk tylko nie eletrykiem a tym pierdzącym w dieslu kamperem. No ale wtedy też będziemy elektromobilni (rowery lub hulajnogi) :mrgreen:
Chciałbym jednak, byś rzucił fachowym okiem. Dam tu zdjęcia, i zobaczę co ma w papierach

Ps sprawdziłem ustawienia w samochodzie dotyczą jedynie wyświetlania ładowania

Bronek - 2018-08-24, 11:27

Mam tą ładowarkę, jakaś taka....? z Hiszpanii
Jeszcze nie ogarnąłem... kilka zdjęć. Wygląda, że można ustawiać paramerty.

Chcę ją zrobić z wtyczką 32A 400volt

Do Koszalina tam gdzie są linie ok 40% trasy na autopilocie nissanowskim, czyli kolanko robi za dłonie.
Wystarczy lekko dotykać, to samochód wyczuwa tarcie i ruki swabodnyje. :-D

https://youtu.be/RFBJxH6JrLg

Tu na tym Forum trzeba kliknąć w fotki, by odczytać te zdjęcia bo orginalny rozmar... wiadomo nie wejdzie ot tak sobie

vwir - 2018-08-24, 11:56

Wiesz, że nissan ma lusterka wsteczne z przyciskami do otwierania bramy? Taki hint, zamiast pilota na taśmie dwustronnej ;)
Bronek - 2018-08-24, 12:14

:-D ... jeszcze nawet nie otwierałem nawet maski.. Jak blondynka. Mam nowego kampera i tam idą wszystkie siły i środki intelektualno fizyczne.
Nawiązujesz do widocznego na filmiku pilota po taniości? :mrgreen:

Na ile A, ustawić tą ładowarkę? Gdyby miała być mobilna z wtyczką 3fazową, to dobrze by było "wypuścić" ten przełącznik wyboru obciążenia.

Nie gadałem jeszcze z elektrykiem

PatrykS - 2018-08-24, 15:02

Bronek napisał/a:
Na ile A, ustawić tą ładowarkę? Gdyby miała być mobilna z wtyczką 3fazową, to dobrze by było "wypuścić" ten przełącznik wyboru obciążenia.
I tak powinny wyglądać ładowarki - niemal swobodne ustawianie prądu :-) Brakuje co prawda 25A, no ale trudno. Tak jak mówisz warto byłoby go wyprowadzić na zewnątrz obudowy. Normalnie powinieneś ustawić na 32A, tylko jak spotkasz jakieś problemy (np. mniejszy bezpiecznik) to zmniejszasz.
Bronek - 2018-08-24, 16:13

Ta regulacja to raczej na częste przestawianie się nie nadaje. Taki "pizdryczek" za delikatny jest. a rozkręcanie to raczej nieciekawy patent.

Nawet te oznaczenia są bardzo niewyraźne. Czy teraz 1 czy 6? :!: :!:

Apolonia - 2018-08-24, 17:41

Ja swoją zazwyczaj ustawiam na 20A, ale ciągnę 3-fazy z 16 A zabezpieczeń.
Dla Ciebie 4,6 kWh, to tylko nieco lepiej jak gniazdo 1-fazowe.
Ustawisz na 32A to może wywalać zabezpieczenia (od razu lub jak się rozgrzeją).

Bronek - 2018-08-24, 17:52

Mam ekstra przyłącze do jakuzzy 3fazy. Robione też pod Leafa
Zobaczę.
Tu w trakcie roboty i finisz

PatrykS - 2018-08-25, 08:13

Bronek napisał/a:
Ta regulacja to raczej na częste przestawianie się nie nadaje. Taki "pizdryczek" za delikatny jest. a rozkręcanie to raczej nieciekawy patent.
Zdecydowanie - tylko zastąpienie czymś solidniejszym na obudowie - do zrobienia.

Bronek napisał/a:
Nawet te oznaczenia są bardzo niewyraźne. Czy teraz 1 czy 6?
Zwykle to kółko ma strzałeczkę, tu na zdjęciu nie widzę.

Apolonia napisał/a:
Ustawisz na 32A to może wywalać zabezpieczenia (od razu lub jak się rozgrzeją).
Nie do końca - Leaf weźmie 29A, ZOE (starsze) 32A.
Bronek - 2018-08-25, 18:27

Nie ma strzałeczki ale z lupą w ręku końce rowka się różnią.
Z ergonomią nie ma to nic wspólnego.
Instrukcja podaje 6 pozycji, ale jest ich więcej.
Zostawiłem jak było, w przyszłym tygodniu "zaatakuję" problem.
Najchętniej bym, dał komuś, kto ogarnia sprawę ładowania samochodów, by przerobił na kabel z wtyczką i zrobił sterowanie poborem.
Oczywiście za godziwe pieniądze, bo skoro kogoś stać na konia, to na bat też powinno.

vwir - 2018-08-25, 22:02

Tak z głupa zapytam... A nie lepiej zainwestować po prostu w ładowarkę przenośną? Taką z regulacją prądu, za jakieś 1-1,5tys? To tak à propos konia i bata.
Bronek - 2018-08-25, 22:15

Lepiej.
Ale jak pisałem, tą mam i nie wiem po co? Dali, a handlować nie zamierzam, bo nie jestem handlarzem.

Pojęcie inwestowanie, w tym przypadku dodatkowo jest nieadekwatne. Bo to żadna inwestycja.

Skoro ładuję sobie spokojnie w domu raz tygodniowo , tą malutką z jakiegoś zwykłego gniazdka i jest to komfortowe. To pomyślałem, że skoro mam, to może by ją wozić. Bagażnik i tylne siedzenia są mi zbędne, chyba tylko dla moich psów.

Ale sugestia słuszna. Nawet nie wiedziałem, że taką można kupić za takie pieniądze. Naprawdę nie przeżywam tej całej elektryfikacji aż tak by wnikać dlaczgo " kura pije a nie sika"

Ad rem ; daj namiary na takie cuś :kufel

vwir - 2018-08-25, 22:34

https://r-evc.com/en/type-1/13-type-1-j1772-32amp.html
Bronek - 2018-08-25, 23:18

:?:
vwir - 2018-08-26, 06:14

No już bardziej przenośnej wersji się nie da. Cała elektronika we wtyczce, prąd ustawiany przyciskiem.
Bronek - 2018-08-26, 06:43

Ok. Byłem w trasie i na smarfonie pobieżnie tylko obejrzałem. Nie ten typ ale znalazłem inny.
Jak już to może ten? https://r-evc.com/en/home/60-typ2-32a-singlephase-revcbox.html

Dziwne, że nie wymieniają Nissana, jakby go nie lubili :mrgreen:

bodix - 2018-08-26, 07:44

Bronek napisał/a:

Dziwne, że nie wymieniają Nissana, jakby go nie lubili :mrgreen:

Nie ma w tym nic dziwnego skoro Nissan do tej pory bazował na złączu Typ 1, ktoś nie zrobił aktualizacji na stronie i tyle. Natoniast ze wstępnych oględzin Leafa II okazuje się, że pomimo zmiany złącza AC na Typ 2 Nissan nic więcej nie zrobił i nadal ładowanie obciąża jedną fazę.

vwir - 2018-08-26, 09:12

Racja, podesłałem dla type1. Tak jak przedmówca pisze - leaf korzysta tylko z jednej fazy, więc w zupełności wystarczy taka: https://r-evc.com/en/type-2/24-type-2-62196-2-32amp.html
Bronek - 2018-08-26, 14:21

Dzięki, gdy rzeczywiście zapragnę wskapad, to nie ma sprawy. Nie będę kombinował tą co mam zamontuję sobie gdzieś gdyby nagle trzeba na szybko pidładować
Apolonia - 2018-08-26, 17:05

Używam takie EVSE 3-fazy, zamiast stacjonarnej, dobra rzecz, lecz w Nissan się nie sprawdzi z pełnią swojej mocy. Są tańsze modele jedno fazowe.
PatrykS - 2018-08-26, 22:05

Bronek napisał/a:
Najchętniej bym, dał komuś, kto ogarnia sprawę ładowania samochodów, by przerobił na kabel z wtyczką i zrobił sterowanie poborem.
Jeśli masz na myśli kabel z wtyczką siłową to jestem chętny, koszt części (wraz z przełącznikiem prądu) nie powinien przekroczyć 100zł (może i 50zł), a robociznę wliczę w koszt swojego hobby :-)

Bronek napisał/a:
Nie będę kombinował tą co mam zamontuję sobie gdzieś gdyby nagle trzeba na szybko pidładować
Oj kombinuj kombinuj bo jestem tej ładowarki ciekawy :-) Gdyby nagle trzeba było szybko podładować to przenośną z wtyczką siłową też da się użyć przecież.
Bronek - 2018-08-26, 22:21

Ok. Jestem zaiteresowany. Fajnie by było aby wtyczki wychodzące z tej ładowarki, były dwie 32A i16A (mała i duża), plus ten przełącznik mocy jakiś normalny.

Mogę wysłać kurierem, a kasę przelać jeśli to Ci pasuje?

PatrykS - 2018-08-27, 08:13

Bronek napisał/a:
Fajnie by było aby wtyczki wychodzące z tej ładowarki, były dwie 32A i16A (mała i duża), plus ten przełącznik mocy jakiś normalny.
Dwie wtyczki nie są łatwe do zrobienia, aby było bezpiecznie niestety, i wyglądałoby to dziwnie. Proponuję prostsze rozwiązanie z dołożeniem tylko wtyczki 32A i oprócz tego przejściówka wtyczka 16A -> gniazdo 32A.

Bronek napisał/a:
Mogę wysłać kurierem, a kasę przelać jeśli to Ci pasuje?
Jak najbardziej, wyślę zaraz mailem namiary.

Jedna uwaga - po dołożeniu zewnętrznego przełącznika prądu raczej stracona będzie gwarancja, bo bez lutowania na płytce się nie obejdzie.

wodnik7 - 2018-08-27, 08:45

To moze ja jeszxze dodam, ze ladujac 16A jedna faza swojego leafa przez te ladowarke nie zyskasz prawie nic w porownaniu do ladowania kablem ze zwyklego gniazdka.

Czy skorka warta wyprawki?:)

Bronek - 2018-08-27, 08:53

wodnik7 napisał/a:
To moze ja jeszxze dodam, ze ladujac 16A jedna faza swojego leafa przez te ladowarke nie zyskasz prawie nic w porownaniu do ladowania kablem ze zwyklego gniazdka.

Czy skorka warta wyprawki?:)

Zysk taki ,że 16 Amperowe gniazdka na pewno są lepiej zabezpieczone niż zwykłe . I głupio by było wywalić komuś bezpieczniki w chacie łącząc do gniazdka , gdzie na linii dodatkowo mu lodówka lub pralka chodzi .
16 A brzmi dumnie . Mam takie w domu od jego zbudowania i nigdy go nie używałem :mrgreen: .

To teoretyzowanie , ale ustalając trasę jest wtedy wieksze pole manewru .
A do tego to swoista "zabawa".

Ad gwarancją , skoro jak piszecie zyski z tej ładowarki są mizerne w realiach naszej Ojczyzny , to i straty z gwarancji będą podobne .
Jestem jak najbardziej za poprawianiem złych lub nieergonomicznych rozwiązań .
Co prawda nie można zarzucić producentowi ładowarki stacjonarnej , że nie zrobił jej jako mobilnej . :idea:

wodnik7 - 2018-08-27, 09:42

A to ja moze dodam, ze przerobilem mobilna ladowarke tesli na stacjonarna:) zeby mi bylo wygodniej w domu, bo na scianie ma zawisnac.

Swoja droga ciekawe, czy leaf 2 lyka umc tesli? Bo bylyby to fajna rzecz, jako, ze umc lyka 32A na jednej fazie, czyli tak jak chcr leaf, i ma koncowke typ2.. a gabarytowo toto malenstwo jest...

Bronek - 2018-08-27, 10:14

To poza moja zdolnością i póki co chęcią percepcji .Nie wchodzę w temat zbyt głęboko , chcę pozostać na poziomie świadomego użytkownika ale bez wnikania w parametry , osiągi czy benchmarki .

Cenie sobie przyjemną jazdę, a nie oszczędności czy eko osiągi .

Dobrze , że Wy macie takie zacięcie , jest to super sprawa .
Wszystko co niesie ułatwienia i postęp jest bezcenne .
Jade do domu pakuję ładowarkę i zamawiam kuriera.

Chyba , że nie warto ? O ile są jakieś inne rozsądne rozwiązania . Z drugiej strony warto dla "nauki" dać zbadać ten sprzęt .

PatrykS - 2018-08-27, 10:53

Bronek napisał/a:
Zysk taki ,że 16 Amperowe gniazdka na pewno są lepiej zabezpieczone niż zwykłe .
Zabezpieczenie zabezpieczeniem, ale też ważna jest jakość gniazdka - niektóre topią się i przy 10A.

wodnik7 napisał/a:
Swoja droga ciekawe, czy leaf 2 lyka umc tesli? Bo bylyby to fajna rzecz, jako, ze umc lyka 32A na jednej fazie, czyli tak jak chcr leaf, i ma koncowke typ2.. a gabarytowo toto malenstwo jest...
Tak, gabaryty tu są bardzo OK, gorsza tylko swoboda doboru prądu. Z 32A to niestety mały hak jest - ona bierze 32A z jednej fazy, ale wypuszcza ją we wszystkie trzy fazy w Type 2, i żeby przewód fazy pierwszej (używany przez jednofazowego Leafa) nie zaświecił / nie zesmażył się (bo ma tylko 2,5mm2/16A) to trzeba by we wtyczce Type 2 przełożyć przewody fazy 2 i 3 do fazy 1, co z kolei generuje problem przy użyciu UMC z adapterem trójfazowym - wtedy zwarcie trzech faz nastąpi.
Bronek - 2018-08-27, 12:11

Jutro ładowarka odjedzie z DPD :mrgreen:
gienek333 - 2018-08-27, 14:17

Prorok czy wróżbita? ;)
Bronek - 2018-08-27, 14:58

gienek333 napisał/a:
Prorok czy wróżbita? ;)

BUK

Sorry za literówki ;)

PatrykS - 2018-09-06, 22:07

Bronek napisał/a:
Instrukcja podaje 6 pozycji, ale jest ich więcej.
Stacja to Circontrol (ta sama firma co u mnie w pracy :-) ) CCL-eBasic-T2S32, trójfazowa 32A z gniazdem Type 2, z naklejką firmy RAWICOM na froncie. Pozycje 0 i 9 przełącznika sygnalizowane są jako błąd (czerwone miganie), natomiast 7 i 8 sygnalizują 32A tak jak 6 - szkoda, bo 25A zdecydowanie brakuje. Podłączałem kabel 63A.
RadekNet - 2018-09-07, 10:08

Bronek, ile robisz na swojej baterii bez ograniczania "przyjemności z jazdy"?
Bronek - 2018-09-07, 16:56

RadekNet napisał/a:
Bronek, ile robisz na swojej baterii bez ograniczania "przyjemności z jazdy"?

Nie dojechałem do koońca, bo planowałem jazdy na drugi dzień. 13‰ zostało i o ile pamiętam pokazywał zasięg ok 40 km. Na pewno przejechałem ponad 200km. Z e pedal, i A i B z przewagą B.

Klima cały czas na 19°-20 C, rano nawet dogrzewał.
Jazda jak wypróżnianie... dynaamicznie :mrgreen: Nawet z pasażerami.

Idealne auto do miasta.
Ale podobnie, tu stwierdzę, jak wątku o" Elektrycznej fanaberii czy nie.. ": planowanie dalszych podróży, to stress i niepewność. Szkoda, bo nie chce się przesiadać

Bronek - 2018-09-20, 21:47

Zapomniałem o pewnym fakcie, który gdy miałem amerykańca - Chevroleta SSR, był powodem kilku
upomnień policji i przymilania się disgnostom na przeglądach.

Światła bez oświetlania pobocza, tego skośnego prawego "klina" :roll: snopu światła.
Czyżby prawo się zmieniło?

Albo homolagacja całego auta jest nadrzędna nad faktem, iż mam "amerykańskie" światła mijania w europejskimw Lefie. :roll:

vwir - 2018-09-21, 05:42

Masz światła ledowe albo ksenonowe? Jeśli tak, to ten klin wygląda inaczej:

Bronek - 2018-09-21, 07:51

No właśnie? Ale wyglądają jak amerykańskie bez "uskoku" . Wiem, że to porąbane prawo np. Mini żony były światła bez homologacji naszej, ale auto salonowe ponoć oi całości wtedy jest OK. Jak sam założysz np. DOT to się czepiają.

Krecha równa... zdj.

Ps :?: dlaczego zdjęcie widać dopieto po kliknięciu na nie?

spróbuję przez własny album na forum i znaczniki img

vwir - 2018-09-21, 08:11

Odjedź tak z 5-10 metrów od ściany, bo tak to mało widać.
Bronek - 2018-09-21, 12:11

Prawie prosto jak od linijki, tylko po lewej z każdej strony linia odcięcia lekko schodzi w dół. Jest niewielka różnica poziomów jak na Twojej fotografii ale symboliczna.
Generalnie mam to w nosie, tylko wkurza mnie ten relatywizm prawny. "Co wolno Wojewodzie, to nie....."

vwir - 2018-09-21, 13:23

Mam wrażenie, że nissan jakimś cudem zrobił takie światła, które przechodzą i w UE i w USA. Ja mam leafa I z USA i jest dokładnie tak jak piszesz - jest ten uskok, ale dość mały. Gość na przeglądzie mówił, że wszystko jest ok.
Bronek - 2018-09-21, 14:44

Radujmy się. Amen.

A wracając do auta i moich z nim kontaktów, to co mnie wkurza , to potwierdzanie zgody na przekazywanie danych za każdym razem.
No i "pipkanie"... Muszę w ustawieniach sprawdzić czy da się to wyciszyć. Bo całkowitego wyłączenia nie chcę. (to realizuje przycisk).

Strasznie pipkające auto, asystent pasa jest przewrażliwiony. No ale, to dla dobra mego.

A.. i napęd tylko na przód, a niestety zrywa przyczepność. Aż wię prosi 4x4, przy takim szhbko dostępnym momencie, byłoby miło.
Pewnie trzeba będzie oponki zimowe kupić.

Ładuję jak przewidywałem 1x tyg.

Na moje oko zakładając cenę brutto energii na 60gr, to "pali ok 2 litrow benzyny na 100 km", a jeżdżę bez jakiejkolwiek techniki eco, czy innych dziwnych zachowań. Wręcz daję bardziej niż spaliniakiem (cykl miejski).

Bronek - 2018-10-01, 09:50

Fajny filmik/test o aucie . Po" naszemu" i właściwie mogę się podpisać nienal pod wszystkimi spostrzeżeniami.
Mam więcej odwagi w jeździe autonomicznej, niż testujący i więcej zaufania do tego systemu. Ale to wynik dłuższego obcowania z samochodem .I tak, dotykam kolanem lub dłonią kierownicy dopiero wtedy, jak już Nissan sobie ostro pipka i grozi zatrzymaniem. .
Uważać tylko należy na wysepki , lecz póki co dawał radę, wrażenia są jak z roller coaster,a przed ścianą . Można się przestraszyć i ja dlatego nie eksperymentuję. Na wysepki uważam i raczej przed nimi łapię za kierownicę.
problemem są nasze drogi brak malowania lub stare wyblakłe.

Czasem też, przy parkowaniu samodzielnym usiłuje wjechać na niski krawężnik , gdy mu wybierzemy tak stanowisko, iż tylne kola maja stanąć na np. chodniku w parkowaniu tyłem.

To same drobnostki i sytuacje raczej nie częste.

https://youtu.be/4ctaUIPt6gg

I drugi podobny

https://youtu.be/8FRDJkrzs3E

Bronek - 2018-10-05, 13:33

I tak.... z filmiku, bo instrukcji obsługi auta nie chciało mi się czytać, dowiedziałem się o przycisku otwierająco/zamykającym w klapie bagażnika.

Po drugie dzisiaj dzięki PatrykowS, rozszerzył mi się zasięg. Ale o tym napiszę w poście dziękczynnym, trochę później... :mrgreen:

wodnik7 - 2018-10-05, 15:31

Znaczy ladowarke nascienna „zmobilizowales“?;) takie mam przeczucie..
Bronek - 2018-10-05, 17:42

Tak... zmobilizowałem Patryka do mobilizacji. :mrgreen:
Ustawiana 6....10,,,13,,,16,,,20,,,32,A
Jeździć będzie w torbie dla transportu psa,

Dodatkowo przejściówka na "małą siłę"

I pewnie przedłużacz.

Dzisiaj Leaf stracił cnotę i i został potraktowany po raz pierwszy obcym prądem, testowo.

Ad. Stacja naścirnno mobilna.
Oczywiście nie ma w tym mojej zasługi, poza chęcią posiadania takowej opcji. Wszystkie laury należą się Patrykowi.

W domu mam gniazdo 400v 32A, ale i tak ładuję zwykłą stacją, na kablu 230volt /3kwh, raz w tyg - bezstresowo.

Po co, ta kombinacja? A tak, na wszelki wypadek, gdybym jednak zaszalał i oddalił się od chaty. Gniazda siłowe są w miarę dostępne.

Mistrzowska robota Patryka, pozwoli nie wywalać bezpieczników w "obcych" instalacjach i ładować nawet mniejszym prądem, ale ładować,.
Ta wyprowadzona na zewnątrz regulacja natężenia to świetna sprawa.

Zdarzyła się pewna dziwna sytuacja, ale ponieważ Patryk się spieszył, to dopiero po weekendzie Go spytam o ten fakt.
Mianowicie.:
Po odłączeniu od stacji tuningowanej przez Patryka (nie tej mojej, a tej w Białogardzie)-
nie mogłem odpalić Leafa. Pokazywała się czerwona ikona akumulatora 12v !?.
Dopiero po wyłączeniu i włączeniu auta wszytko było ok.
Myślę, że oprogramowanie zgłupiało, gdyż z kablem podpiętym próbowaliśmy podejrzeć parametry?

.....
Na marginesie przejechałem ponad 50km za ok 4,50 zużywając 7,6 kwh, jadąc ja tempomacie przepisowo

Apolonia - 2018-10-06, 09:52

Kiedyś pisałem o podobnym przypadku:
http://forum.samochodyele...opic.php?t=2331

Bronek - 2018-10-06, 18:17

Apolonia napisał/a:
Dziś podjechałem w Poznaniu pod ładowarkę 43kW modelem Q210.
Muszę powiedzieć, że to od razu widać po zachowaniu auta, że jest moc.
Natychmiast startuje układ chłodzenia ładowarki, a po chwili chłodzenie baterii.
Uwaga:
Należy być pewnym swojej baterii 12V, bo jest mocno obciążona chłodzeniem.
Jest to najczęstszy problem użytkowników Qiuck, dlatego ładowarka Q dostała
na zachodzie przydomek kłopotliwej.
Porada:
- akumulator nie starszy niż 4 lata,
- dobrze przeczyszczone klemy 12V

Auto ma 2 miesiące. Akumulator pewnie nowy też.

To była ładowarka nie moja a naścienna z ograniczniem do 20A.

Ale nie znam się, więc niczego sugeruję itd...

Apolonia - 2018-10-07, 13:10

Tu sprawa dotyczy tego co sie dzieje podczas takiego ładowania.
Klima do chłodzenia akumulatora
Wiatrak chłodnicy klimy
Wiatrak chłodzenia akumulatora
Pompa obiegu chłodzenia ladowarki
Wyświetlacz
Inne odbiorniki 12V i mamy problem

Bronek - 2018-10-07, 18:52

Być może? Pociągneło i spadło..
PatrykS - 2018-10-08, 13:21

Bronek napisał/a:
Jeździć będzie w torbie dla transportu psa
Ale pasuje idealnie rozmiarami jak widać :-)

Bronek napisał/a:
Mistrzowska robota Patryka, pozwoli nie wywalać bezpieczników w "obcych" instalacjach i ładować nawet mniejszym prądem, ale ładować,.
Ta wyprowadzona na zewnątrz regulacja natężenia to świetna sprawa.
Gdyby nie pomyślunek Hiszpanów to moglibyśmy sobie co najwyżej pogwizdać - w każdej stacji powinna być możliwość ograniczenia prądu tak jak w tej, wtedy łatwiej je użyć nawet w domu, gdy czasem trzeba ładować dwa samochody jednocześnie lub włączy się jakiś piec czy coś innego dużego. Tak więc Hiszpanom należy się podziękowanie, i zarazem prośba o dołączenie do zestawu ograniczeń również 25A :-)

Bronek napisał/a:
Zdarzyła się pewna dziwna sytuacja, ale ponieważ Patryk się spieszył, to dopiero po weekendzie Go spytam o ten fakt.
Trudno zgadnąć - stacja dawała 20A, więc spokojnie powinno na wszystko starczyć, przecież ładowarka z gniazdka tylko 10A daje. Może to mylny komunikat i wcale nie chodziło o akumulator 12V?
Bronek - 2018-10-08, 15:01

To nie tylko komunikat (ikonka) ale nie mogłem "odpalić " czyli ruszyć .
Dopiero przycisk STOP i ponowna aktywacja auta dała efekt .

Myślę ,że z racji mego ignoranctwa i braku wiedzy . Klikałem w opcje aby zobaczyc ile i czego ..., a klima chodziła itd . pewnie dwunastowoltowy miał spory pobór chwilowy wie mu spadło poniżej wartości , ustawionej na wywołanie komunikatu .

Dzisiaj test na przedłużaczu za bramą tzw techniczno/prowizoryczna ( czekam na wykonawcę). Przedłużacz budowlany 0k 20m zostawiłem mały zwój i zrobił się lekko ciepły , czyli szlo sporo 32A i przy 50% raportował 4,5 h do 100%

Kupiłem na Amazonie BT transmiter na OBDII to zobacze na Nissan Spy ..
Pro .

Polecam to rozwiązanie mobilne i jeszcze raz serdecznie dziękuję Patrykowi . :kufel

PatrykS - 2018-10-08, 16:48

Bronek napisał/a:
Klikałem w opcje aby zobaczyc ile i czego ..., a klima chodziła itd . pewnie dwunastowoltowy miał spory pobór chwilowy wie mu spadło poniżej wartości , ustawionej na wywołanie komunikatu .
To się odbywało na włączonym samochodzie w czasie ładowania - więc aku 12V też się ładował. Na postoju możesz przecież grzać czy chłodzić się do woli mimo (dzięki?) podłączonego kabla, więc 12V musi dać radę. BTW: klima i grzanie idzie z aku trakcyjnego, tylko siedzenia/kierownica idą z 12V.

Bronek napisał/a:
przy 50% raportował 4,5 h do 100%
czyli ok. 20kWh/4,5h daje prawie 4,5kWh/19A, czyli uwzględniając spowolnienie ładowania pod koniec pewnie brał maksimum (czyli 29A dla 6,6kW).

Bronek napisał/a:
Polecam to rozwiązanie mobilne i jeszcze raz serdecznie dziękuję Patrykowi .
Cała przyjemność po mojej stronie - czekam na wieści z odbytych podróży :-)
Bronek - 2018-10-08, 17:34

Nie doczekał do 100 %, bo do roboty trzeba było jechać. Ale miłe są te prognozy ładowania o połowę krotszy czas.
Teraz tylko logistyka, czyli szukanie "siły" dostępnej, tak by skokami się przemieszczać. Jeden postój dłuższy i dalej do CHAdeMO (ot taka mapka np http://chademo-map.com).
Czyli zakupy, galerie kino, spacer i skok na 40 minutowy posiłek.

Tyle teorii i marzeń :lol:

Szkoda, że kamper nie jest elektryczny, bo to idealny układ dla takiego pojazdu. :mrgreen:

wodnik7 - 2018-10-08, 17:51

Ha, Bronek, bakcyla zlapales;)

Na poczatku mial byc tylko do jezdzenia, zadnych tam grzebanianw bebechach, nawet maski nie otwierales, a teraz i bluetooth, i obdlink, i ladowarka przenosna, itp.:)

Fajnie!

Bronek - 2018-10-08, 18:07

Ja generalnie "bakcylowy" jestem. Tylko realia są niesympatyczne. Takiego zadupia jak środkowe Pomorze, tylko za Bugiem można szukać a i to pewnie się mylę.

Masz Teslę i tyle w temacie... no i tylko krowa zdania nie zmienia. Mam co prawda reflux ale nie przeżuwam.

A to nie było pozerstwo z tym niezaglądaniem itp....

Po prostu zbieg okoliczności. Dostałem dwie poważne zabawki na raz. Kampera - po roku oczekiwania i Nissana- po pół. A doba ma 24h... i piękne lato, to priorytet był wiadomy. Roboty w takim kamperku to jest od cholery. Solary, klimy, Efoye i wiele wiele innych.... Never ending Story

Ad OBD, to na cześć Patryka :mrgreen: "zrobił mi dobrze", to wypada zdać relację. Może ktoś skorzysta i z danych wspópracy tej stacji z Leafem?
Bo byłem na początku zawiedziony, gdyż miała być inna, ładniejsza :oops: .. Uf .. jak to nigdy nie wiadomo jaki będzie finał.

wodnik7 - 2018-10-08, 18:15

No to kiedys moge podjechac pod Twoja 22kW, jesli chcesz, i sprawdzic, jak pobiera prad - ciekawe, czy przekrecajax Patrykowe pokretlo stacja zglasza sie tez jako 6,10,20A - w tesli to widac (lub czy po prostu zglasza sie jako 32A, ale puszcza ich mniej).
Bronek - 2018-10-08, 18:19

Nie ma problemu :mrgreen: W końcu zobaczę to, co mi sprzątnięto z przed nosa.

Zapraszam.. :idea:

vwir - 2018-10-08, 20:50

Z tym obd to trzeba było przed kupnem zapytać, bo nie każde się nadaje. Ale teraz to już po frytkach. Gdyby nie działało z leaf spy to daj znać, ja w końcu znalazłem działające.
Bronek - 2018-10-08, 21:37

kupiłem takie jakie jak w filmiku
na Amazonie nie Alliexpress, komplecik za dwie stówki

https://youtu.be/fOdTTZ3MTBM

vwir - 2018-10-08, 21:48

To powinno banglać.
PatrykS - 2018-10-08, 22:20

wodnik7 napisał/a:
No to kiedys moge podjechac pod Twoja 22kW, jesli chcesz, i sprawdzic, jak pobiera prad - ciekawe, czy przekrecajax Patrykowe pokretlo stacja zglasza sie tez jako 6,10,20A - w tesli to widac (lub czy po prostu zglasza sie jako 32A, ale puszcza ich mniej).
Jedyne co stacja może zrobić to "zgłaszać" maksymalny prąd i ewentualnie przerwać ładowanie po wykryciu jego przekroczenia. Z tego co widziałem ten model nie ma pomiaru prądu, więc może tylko "zgłaszać". Sprawdziłem miernikiem PWM, że prawidłowo sygnalizuje wszystkie dostępne prądy.
PatrykS - 2018-10-08, 23:03

Po podliczeniu koszt materiałów do przeróbki wyniósł 107,09zł - w tym własnoręcznie wykonana przejściówka siłowa (z wtyczką 16A i gniazdem 32A), kabel do stacji ma 2,5m i jest to guma 5x4mm2. Jeśli więc ktoś z Leafem dostał takową to jak widać tanio i prosto można z niej zrobić fajną przenośną.
wodnik7 - 2018-10-09, 05:43

PatrykS napisał/a:
wodnik7 napisał/a:
Jedyne co stacja może zrobić to "zgłaszać" maksymalny prąd i ewentualnie przerwać ładowanie po wykryciu jego przekroczenia. Z tego co widziałem ten model nie ma pomiaru prądu, więc może tylko "zgłaszać". Sprawdziłem miernikiem PWM, że prawidłowo sygnalizuje wszystkie dostępne prądy.

Kilkakrotnie spotkalem sie z tym, ze stacja sygnalizowala 32A, a de facto plynelo mniej, ostatnio w Ensto w Straszynie np. bylo okolo 20A.. jak to sie dzieje i dlaczego? Dlatego bylem ciekaw, jak to jest u Bronka..

Bronek - 2018-10-09, 06:21

Zapraszam, bo takiego diabła jak Tesla w mojej wsi jeszcze nie widzieli. Bedziem egzorcyzmy robić.

To wersja wygodna dla mnie i sympatyczna .
Druga to spotkać się gdzieś przy "sile". Równie miła.
Trzecia "autystyczna" poczekam jak przyjdzie zabawka z Amazona" i zdam relację.

PatrykS - 2018-10-09, 12:19

wodnik7 napisał/a:
Kilkakrotnie spotkalem sie z tym, ze stacja sygnalizowala 32A, a de facto plynelo mniej, ostatnio w Ensto w Straszynie np. bylo okolo 20A.. jak to sie dzieje i dlaczego? Dlatego bylem ciekaw, jak to jest u Bronka..
Wg mnie Tesla wykrywa duży spadek napięcia przy większym obciążeniu stacji i sama ogranicza prąd. Pewnie wychodzi to gdy kabel prowadzący od przyłącza do stacji jest długi i/lub cienki.
gienek333 - 2018-10-09, 15:06

Ograniczenie jest uwarunkowane prądem tranzystorów na pierwotnej stronie ładowarki (w laptopie itp małych odbiornikach często mamy zasilanie od 85-285 V), ale przy dużych mocach, to prądy też są duże.
Bronek - 2018-10-10, 20:21

vwir napisał/a:
To powinno banglać.

I coś jest nie tak... telefon widzi OBD a aplikacja nie.
Nie miałem czasu, jutro się pobawię.
Coś robię nie tak z konfiguracją?

jas_pik - 2018-10-10, 20:33

Sprawdź aplikacją jakiej klasy (wersji jest ten OBD) .
Większość chińskich podróbek ładnie wygląda ale nie działa.
Kupuj droższe ale pewne.

Bronek - 2018-10-10, 21:36

Kupiłem na Amazonie a przyszedł z Polski. Taki jak w linku pod filmem. Pochodzenia nie ustalisz?
Prawie stówę to kosztowało więc nie tanio jak na BT.
No cóż chciałem dobrze a wyszło jak zwykle

vwir - 2018-10-10, 21:41

Trzeba było pytać :-P
Kup ten: https://allegro.pl/interfejs-elm327-bt-obdii-chip-pic18f25k80-torque-i6306582561.html

Bronek - 2018-10-10, 21:46

Kupi) em ten mini i czekam na kabel bo chciałem na amen schować pod klapkę.
Jutro jeszcze raz zaatakuję. Może wyłączę parownie leafa z telefonem....?
Abjak nie to kupuę to co proponujesz.
Powiedziałam A, to powiem B.

vwir - 2018-10-11, 05:25

Tak, wyłącz bluetooth w aucie. Albo usuń ze sparowanych urządzeń.
Bronek - 2018-10-11, 07:10

No więc... kicha. Pewnie ten polecany kupiony , to jednak nie ten?. Firma Eldar via Amazon mi przysłała .
Trudno, działa ,ale Nissan Spy Pro go nie akceptuje. Telefon jest sparowany ok. Aplikacja nie.
Na filmiku kod 0000 w aplikacji można zmienić i np 1234 też lipa.

To nie jest mój pierwszy kontakt z OBDII w innych samochodach bez problemu.

Kupiłem polecany przez Ciebie

Bronek - 2018-10-11, 12:58

Czekając na kolejny moduł, powiem że z Android Auto działa dobrze i Spotify też pięknie obsługuje .
To plus bo chłamu radiowego nie da się już czasem słuchać.
Co raz bardziej przestaje mi przeszkadzać jego "babska" nijaka linia.
A zaczyna wkurzać pozycja za kierownicą. Niestety coś jest z fotelem albo z moją.... d.. ą i plecami. Brak regulacji kierownicy bliżej /dalej to jednak spora wada. Nie jest tragicznie ale nie jest też komfortowo.

Ps "Ładowarka " /Stacja przerobiona na mobilną przez Patryka rewelacja, teraz do Poznania, spoko, po drodze koledzy z 400v 32A.
Powinno być tak fabrycznie

Bronek - 2018-10-12, 14:00

Dzięki działa i.... :mrgreen: jest bo jest. Tak szczerze, to mi nie zależy co tam sobie pokazuje.
Dla nawiedzonych... ale sobie poogladam SOC SOH itd... zobaczymy, póki co jest za ładna pogoda by sobie tyłek zawracać samochodem.

vwir - 2018-10-12, 14:46

Przydaje się czasami. Gdy na przykład zmieniam koła zima->lato to trzeba mu powiedzieć, żeby sobie od nowa czujniki ciśnienia zakodował (mam 2 komplety całych kół). Niby można to zrobić bez interfejsu, ale z interfejsem dużo wygodniej.
Z ciekawości - jaki masz SOH?

Bronek - 2018-10-12, 19:16

O ile pamiętam to SOH 98,12.

Może opoiszesz /napiszesz o ile to nie kłopot, co jak istotnego w tej aplikacji?
Np., podstawowe funkcje i dane i z czym to się je?
Np te koła? Czy ustawiać np 36psi czyli tyle ile powinny mieć? CO I GDZIE

vwir - 2018-10-12, 20:33

Musisz mieć wersję pro. Wtedy w ustawieniach klikasz, żeby Ci pokazał ekran serwisowy. No i tam jest adaptacja (czyli na przykład uczenie czujników kół), odczyt/kasowanie błędów, itp.
Bronek - 2018-10-12, 20:37

Mam Pro. Ten ekran kliknięty. Ale pomimo jako takiej znajomości języka Shakespeare a raczej po latach już słabej, nie bardzo jeszcze kumam ustawień i danych.
Oczywiście, to z czasem poznam. Ale to działające OBD2 muszę schować, czekam na kabel. Inaczej nie chce mi się go ciągle instalować, a sporo wystaje.
..........................
Jest dobrze Waze i Gogle OK działają dobrze. Smsy są czytane..

90% trasy z Koszalina na autopilocie.
ALE Uwaga na ostre zakręty wieczorem przy 90km/h, autopilot ich nie wyrabia. Gdy do tego ucieknie z śledzenia mu auto z przodu jest sygnał wyłączenia autopilota i gdyby kierowca nie był czujny, będzie w rowie.
Trzymanie jednym palcem lub podpieranie leciutkie kolanem kierownicy, oszukuje czujnik, że trzymamy ręce na kierownicy.

Niemniej to przydatna funkcja, bo w końcu można podziwiać widoki i spokojnie grzebać np w nawigacji itp

vwir - 2018-10-12, 20:39

W weekend postaram sie dokładnie sprawdzić co i jak i zrzucić screeny.
Bronek - 2018-10-12, 20:51

Dziękuję..
vwir - 2018-10-12, 21:16

Tak sobie oglądam aukcje tego gościa od tych działających obd i ma też mniejsze wersje na tym samym chipie. Teoretycznie powinny działać, ale nie mam, więc nie wiem na 100%.
U mnie podłączam interfejs tylko gdy potrzebuję. Czyli w praktyce dwa razy w roku przy zmianie kół ;)

Bronek - 2018-10-12, 21:54

I tego się będę trzymał :mrgreen:
No właśnie... koła. Mam 17stki i może by tak zimówki z felgami?
Tylko czy warto. Oponki mi wymienią w serwisie po ok450 sztuka i od razu skalibrują czujniki. Jakie? nie wiem. 24 st C jest czas :mrgreen:

Jak widać to nie jest źle 1x był ładowany CHademo, ale nie przeze mnie , 19x zwyką ładowarką ale tu nie ma już podziału na to jaką stacją . itd..
SOH od wczoraj spadł o jedną setną %
Parametr Hx (Wewnętrzna rezystancja baterii) też z tego co wyczytałem dobry...
Przebieg ma nikczemny.

Bardziej mnie interesują te parametry do zmiany w ustawieniach, co dają te wybory? Jeszcze tego nieozkminiłem

A szczególnie dzwięki

vwir - 2018-10-14, 07:12

No z tymi dźwiękami to raczej proste. Po kolei:
Dźwięk samego startu
Dźwięk podczas wolnej jazdy (to elektroniczne wycie, czy jak to tam nazwać)
Pipkanie podczas cofania
Dźwięk przy "odpaleniu" samochodu
Typy dźwięku (A i B)
Dźwięk podczas ładowania

Jeśli chodzi o światła to masz ustawienie po jakim czasie od zamknięcia wszystkich drzwi światła mijania mają zgasnąć a drugie to przy jakim natężeniu światła mają się automatycznie włączać.

Bronek - 2018-10-14, 07:21

Dzięki, Wiesz tak z wygodnictwa pytam. Wybacz.
Mnie wkurza pipkanie czujniów, a wyłączenie przyciskuem wyłącza również detekcję i wizualizację.
Ciekawe czy wyłączenie przez Spy Pro wyłączy tylko dźwięk?
Sprawdzę

Dźwięk startu? i odpalenia? Muszę chyba w końcu posłuchać, bo ze środka nie słyszę. Jedynie pisk wolnej jazdy jest mi znany :oops:

Edit cd..
Szkoda zachodu, zawracanie.gitary itd. Najbardziej wkurzające dźwięki dla mnie są nie do ruszenia?
Pasy, (tu rozumiem i wybaczam )
Czujników zbliżeniowych przód i tył (można tylko wyłączyć całkowicie)
Dzwięku otwartych drzwi.

Do tego sygnał odpiętych pasów - o ile rozumiem tego zasadność - to szkoda.
No i... , ma Nissan też błąd sygnalizacji : w przypadku odpiętego przedwcześnie pasa przez pasażera, jest wtedy ciągłe " pipkanie", które zostaje nawet gdy pasażer wysiądzie, a auto jest zatrzymane.
Czyli podjeżdżam pod garaż wolno, żona odpina pasy, zaczyna "pipkać" , zatrzymuję się, Ona wysiada, zamyka drzwi a on sobie dalej "pipka" . Idiotyzm. Trzeba Park wcisnąć i ponownie D, by wjechać w ciszy.

Zdarzyło się też sygnalizowanie odpięcia z tyłu, gdy wszyscy byli zapięci.
Czego nie ma w innych autach. Nissan to lekko badziewiata marka. Nawet mając to auto, zdania nie zmieniam. Jest pełne niekonsekowencji.
Ratuje go u mnie cena, napęd i te systemy..... pomimo pipkania :mrgreen:

Bronek - 2018-10-14, 11:05
Temat postu: Ładowanie przy pomocy Stacji z regulacją mocy 32A; 20A;16A.
Widać jak ładuje gdy przełączam skokowo 32/20/16 i ponownie 32A
Przełączanie bezproblemowe, tak jak Patryk pisał w trakcie ładowania
Oczywiście czasy ładawania też spadają, ale dostępność "siły" o mnieszych niż 32A zabezpieczeniach, daje dużo ewentualnych możliwości spokojnieszego podróżowania. Tylko chęci brak :oops:

ps widać na wykresie skok do zera, bo przeleciałem testowo przez takie ustawienie. I zrzuty z aplikacji Nissana, więcej informacji jest przez stronę internetową

PatrykS - 2018-10-14, 19:27

Cieszę się, że działa :-)
Bronek - 2018-10-14, 20:33

Ale przy 16A czas ładowania wygląda mniej atrakcyjnie.
Czuć moc, bo kabel mile cieplutki, bez przesady co prawda, ale to pewnie wina przedłużacza 5x4mm. Póki co muszę, bo mam zablokowany wjazd do "siły".
Chyba przestanę ładawać tą z 230volt.?
32A w domu daje prawie zawsze dostępność dużego zasięgu.

wodnik7 - 2018-10-15, 04:25

Nie wiem jak w leafie, ale ladowanie z wieksza moca to mniejsze straty.
Bronek - 2018-10-15, 07:16

Zawsze jest ten "bój" z myślami co i jak i dlaczego?
Z jednej strony szybciej, ale czy to nie skraca życia baterii?
Chce się też do pełna, ale zalecają 75%
O darmowych ładowarkach/stacjach, szybkich nie wspomnę. Ale tam trzeba np. jechać... itd
Trzeba wybrać złoty środek i chyba ta mobilna skrzyneczka , stanie się nim?

Też wygoda ma znaczenie..

Ad straty i zyski ?
Coś tam z tej energii mi się na ciepło przy tej szybszej EVSE, zmieniło ? Ta mniejsza też jest ciepła.
Czy tylko to ma znaczenie?, Czy również coś się inaczej marnuje po stronie baterii? Wtedy gdy jest wolniejsze ładowanie ? Czy jest odwrotnie ?

Chyba też zależy to od instalacji zasilającej? . Ile metrów kabla jest za licznikiem i jaki jest to kabel prowadzący prąd do stacji ?

No i teoria ,teorią - a w praktyce, przy np. marnym przedłużaczu, całe zyski z wyboru prądu ładowania, pójdą w powietrze.

Dopiero zaczynam w temacie, coś się lekko orientować . Kolejna dawka informacji mnie czeka.

vwir - 2018-10-15, 08:47

Jeśli chodzi o dźwięki od nie zapiętych pasów to w moim leafie ich nie mam. Tylko nie pamiętem, czy takiego już kupiłem, czy sam wyłączałem. Generalnie nie dlatego ich nie mam, że jeżdżę bez pasów, tylko ten dźwięk wkurza w momencie, gdy na przykład autem stojącym na podjeździe chcę zajechać do garażu. Wtedy mnie to plumkanie irytuje i zawsze we wszystkich autach je wyłączam.

Jeśli chodzi o tą moc ładowania to pozwolę się nie zgodzić. Im większa moc tym większe straty na przewodach (zaczynają się robić ciepłe) no i bardziej grzeje się bateria. A skoro bardziej się grzeje bateria, to skadś ta energia się musi brać. Czyli straty są większe.
Ja rozumiem, że w autach z chłodzeniem baterii gdy podczas ładowania załączają się dodatkowe pompy, to wtedy mogą zżerać prąd i faktycznie bardziej się opłaca, żeby te pompy zbyt długo nie działały. Ale w leafie tego nie ma (przynajmniej w pierwszej generacji).

Bronek - 2018-10-15, 08:58

I tu chyba coś jest "na rzeczy" ?
Bo ładując 230v 3 kwh - jest cichutko i tylko sobie diodki migają i ładowareczka lekko ciepła świeci . :idea:

Przy tej 32A 7 Kwh... już się dzieje , oprócz ciepłych kabelków i samej EVSE , to w aucie chyba jakieś wentylatory chodzą , chłodząc chyba jego ładowarkę .??

Apolonia - 2018-10-15, 09:16

Pisałem Ci o tym. Ten proces obciąża tez 12v.
Bronek - 2018-10-15, 09:32

:!: Pamiętam to a propos Białogardzkiego komunikatu ...że 12v słabe .

W świetle zdarzeń i faktów , przy moim stylu użytkowania wychodzi na to , iż jednak ładowanie -wolno i spokojnie- będzie optymalnie .

No ale np. 4,5h ładowania to nie 11h i tu obie mają swoje zastosowanie .
A ta szybsza w bagażniku pozwoli na jazdę po za ciemnigród w jakim mieszkam .
Nie wiem co jest z tym rejonem środkowopomorskim ??? Niemcom chcemy oddać ,że tu na nic się inwestuje ??/

Apolonia - 2018-10-15, 11:58

Mała korekta ładowanie wolne generuje sieci strat.
Jeżeli robisz to w garazu to czujesz ze robi się ciepło po 11 godz.
To samo wydzielanie ciepła (strata) może trwać krócej.
Takie moje doświadczenie przy lądowaniu 22kWh i 3 kWh.
Przy 43kWh dużo mocniej obciążają się chłodzenia,
czyli straty są spore ale krótko 20-30 min.
Parametry te są różne przy różnych temperaturach otoczenia.

wodnik7 - 2018-10-15, 12:16

nissan Bronka ma cos okolo 40kWh, wiec nawet jesli bedzie ladowal „szybko“, to maks ok 7kW - czyli ok. 1/6C - nic sie baterie nie popsuja:) no i pod koniec i tak spadnie moc, nie wiem jak dokladnie wyglada krzywa nissana, ale fizyki sie nie przeskoczy:)

Ja bym sie nie przejmowal. Ale w sumie zasada taka: wjezdzasz do garazu, doladowujesz (masz 12as, wiec i tak noca nie zauwazysz roznicy-rano bedzie pelen - z jednym zastrzezeniem - tez nie ladowalbym zawsze do 100%.

Bronek - 2018-10-15, 12:51

:mrgreen: Mieć jajeczko i zjeść jajeczko.
Ważne, że mam wybór.

Zgodnie z tym co gdzieś napisano, per saldo i licząc w latach plus całkowity przebieg, to :
Rozładowujemy do zera, a ładujemy do ok 75%, to daje najdłuższy czas eksploatacji baterii

Opcja bardziej praktyczna (bo do zera, w życiu raczej jeździć się nie da) ,
to do ok 10 % rozładowanie (jest spory zapas wtedy jeszcze km przebiegu ).
I do ok 75-80% pojemności ładawanie.

Ale tu timerem "pi razy drzwi", bo Nissan tylko tak da ustawić czas ON i Off ładowania. Lub pilnować aplikacją

Ale to tylko są jakieś ramy/zakres postępowania. I bez przesady, to ma być samochód dla mnie, a nie ja dla niego.

W 80% to preferuję Niedzielne nocne ładowanie i to by wystarczyło, ale w taryfie G11! Czas kilkunastu godzin ładowania byłby OK.

Natomiast w G12as, to tu już będzie inaczej. Aby tylko raz w tyg ładować (zgodnie z zasadą 10 %_75%), już trzeba wykorzystać tą szybszą 7Kwh stację. Po to by zmieścić się w tych ewntualnie tańszych godzinach.
Czy będą tańsze? Tu nie tylko jak wiemy, o czas chodzi ale i o porównanie zużyć prądu w analogicznych okresach.

wodnik7 - 2018-10-15, 13:26

Bronek, do 0% ani do 10% ja bym nie rozladowywal. Tesla np. pisze, ze najlepeij w przedziale 20-80%, a nawet 30-80%. Dlatego chyba lepiej ladowac czesciej, a nie ruadko raz na tydzien:)

Pozdrawiam!

Bronek - 2018-10-15, 13:28

Ja się opieram na cudzych danych więc pewnie, co Cyryl to Metody.... roz i ładowania
Chodzi o ilość cykli a te są ograniczone
http://elektrowoz.pl/pora...-jak-najdluzej/

Cytat:
najdłużej posłuży nam bateria pracująca w cyklu 70 -> 0 -> 70 procent, bo aż 32 lata,
najkrócej posłuży nam bateria pracująca w cyklu 100 -> 10 -> 100 procent, bo zaledwie 4,1 roku.
Jak to możliwe, że cykl 70-0 jest lepszy, skoro 70-20 oferuje aż 1 000 więcej cykli ładowania-rozładowania? Otóż gdy wykorzystujemy 70 procent pojemności baterii, jesteśmy w stanie przejechać więcej na jednym ładowaniu niż wtedy, gdy wykorzystujemy 50 procent pojemności. W efekcie rzadziej podpinamy się do stacji ładowania i wolniej „zużywamy” pozostałe nam cykle.

off
I tak np. w kamperze jak tylko wykończę obecne akumulatory, to kwasiaki dane z samochdem. Trwa to z doświadczenia ok 2-3 lat. Tylko Lifepo4 bo mają kilka tysięcy cykli a nie np 500.
Dlatego do takich specyficznych samochodów wybieramy akumulator cykliczny a nie buforowy czy trakcyjny lub rozruchwowy...

Trochę się kiedyś naczytałem w tej innej dziedzinie motoryzacji i nabrałem pewnego doświadczenia. Czyli 3 lata i pojemność drastycznie spada a przyczyną są liczne cykle ładowania i do tego na różne sposoby. Solar, ładowarka, alternator, Efoy itd...
....... Ad rem :
Dlatego raczej skłaniam się do nieczęstych ładowań i tylko kwestia interwału napięć pozostaje wyborem.

Tak rozsądnie, w moim przypadku i praktykycznie, to te: minimum ok 10/15% - do - 75/80% poziomu naładowania . Taka sytuacja występuje najczęściej w moim przypadku akurat 1x w tygodniu.
Czyli i parametry napięcia w miarę są OK i nie częste też cykle ładowania .

To wg. mnie jest dobry kompromis, w świetle tego co wyczytałem w wielu publikacjach.

Oczywiście jest to tylko założenie i pełne odstępstw , w zależności od bieżących potrzeb

Bronek - 2018-10-26, 18:04

Taaaa. Jestem po pierwszej podróży gdzie zasięg miał znaczenie.
Kołobrzeg - Słupsk i z powrotem, m/w 100% zasięgu Leafa II. Dojechałem z 2% baterii.

Dopuki nie będzie szybkich ładowarek, doputy taka jazda, w której trzeba uważać na zasięg jest nieprzyjemna, wręcz nawet durnowata i bez sensu, jeśli nie chodzi o pieniądze. w przypadku gdy mamy alternatywę.

Jak nie ma infrastruktury , takiej prawdziwej z szybkim ładowaniem, to większość zalet auta elektrycznego idzie w... las.

Dojechałem, z wymuszonym postojem godzinnym, (na wszelki wypadek) w Galerii Koszalin (tylko 400v16A) i to mnie zadowala.

Tylko "sportowcy elektromobilni" lub Ci, co czas mniej cenią od pieniędzy lub pewnie też grupa fascynatów lubiących jechać na prądzie za wszelką cenę. Tych nawet rozumiem :lol:

Niestety ja nie.
:roll:
A elektryk moim zdaniem w dzisiejszych realiach Narodowych, jest wspaniałym autem do jazdy do 30%, max 40% zasięgu w jedną stronę.
Tak by jeździć nim z przyjemnością, dynamicznie i korzystać z wszystkich współczesnych funkcji samochodu.

Zaoszczędziłem kasy.. ale straciłem czas i przyjemność z jazdy. Nie warto było.

Wyruszę ponownie poza horyzont, jak przybędzie do nas cywilizacja.
Wersja szybszą jest.... wyemigrować :mrgreen: :-P :-( lub co najmniej się przeprowadzić)
A milszą... kupić Teslę. :oops:

PS.
Sam Leaf jest OK. Aż prosi się by trasy były dla niego. ProPilot działa dobrze. Nawigacja, Radio DAB, i Android Auto to wszystko super sprawy.
Tylko myśmy nawalili.

Apolonia - 2018-10-26, 20:04

Ta trasę powinieneś zrobić latem, byłbyś zadowolony.
Bronek - 2018-10-26, 21:14

Apolonia napisał/a:
Ta trasę powinieneś zrobić latem, byłbyś zadowolony.

Cholera :-D Nawet klimat mamy do kitu.

Nic to nie da. Dwie opcje tylko są
Albo auto z większym zasięgiem
Albo sieć ładowarek, gęsta i odpowiednia.

Jeśli nie naładuję w godzinę z haczykiem, by jechać dalsze 2-3 godziny normalnie jak "biały człowiek", anie w kufajce w zimie, lub stringach w lecie - to wsiadam do spaliniaka.

Próbowałem, ale są pewne granice komfortu. Czekam na S6. To jedyna szansa dla mojego zadupia

Ps Galeria Koszalin jest na Plugshare i spróbowałem dać EVSE 20A... Wywaliłem bezpiecznik. Fajnie bo skrzynczcka jest w zestawie z gniazdami Trzeba było zejść do 16A. A to zero zysku w stosunku do 230v Dałem dwie fotki

A i pytanie jak zostawić taką ładowarkę? Żulia piwo pije, miejsce transparentne, bo trasie przejazdu samochodów itd... . A siedzieć i czekać? To jakieś sadomacho.

vwir - 2018-10-26, 22:02

Nie masz przycisku 'lock' w samochodzie? W starym leafie blokuje wtyczkę w aucie. Zawsze istnieje szansa, że żule odetną kable, no ale na to nic nie pomoże.
Bronek - 2018-10-27, 06:09

Jest blokada.. Ale gdybym chciał skorzystać z szybszej wersji siły, czyli 32A z mobilną moją stacją, to już kuszący plecaczek z nią w środku, stoi gotowy do wzięcia.

Oczywiście złodziei nie ma aż tylu, by zaraz zginęło wszystko i na pewno , ale niepokój jest. A tym samym odpadają takie publiczne gniazda, gdy chcemy spokojne mieć myśli i oddalić się od auta.

Moim zdaniem ( które mam zamiar zmienić) , to te "achy i ochy" , o przemieszczaniu się na dalsze odległości samochodami elektrycznymi w naszym kraju , to podobnie jest, jak chwaleniem odżywki na porost włosów.
Wszyscy wiedzą, że nie działa, ale wielu używa i się jeszcze z tego cieszy . :mrgreen:

Szkoda...

Próbowałem, ale nie dla mnie taka zabawa.
Auto będzie do Lidla i do pracy, maksymalnie 70km po okolicy .
A do tego bez zmiany opon strach jechać. Dunlopy może w Kalifornii są OK, tu lipa nawet w lecie jak popada.

Jak to klasyk rzekł : "Jestem za, a nawet przeciw".
Słodzenie sobie i motywowanie się jest fajnie, owszem poprawia nastrój, tylko merytorycznie w zderzeniu z rzeczywistością jest to "pobożne życzenie". Towarzystwo Wzajemnej Adoracji nie zmieni faktów, że lekko nie jest.
Jechałem z dwoma kobietami, które na ostrzeżenie Nissana , że jest niski stan baterii, reagowały w wiadomy sposób. Tylko shopping i ładowanie je uspokoiło, aczkolwiek kilometrów przybyło niewiele a mnie szlag trafiał czekając. Dały się zwieść pozorom.

Czyli nikomu nie polecę samochodu elektrycznego jako bezproblemowego, przyjaznego auta , bo to kłamstwo, . Niie są miłe , tak do końca.

Nie jestem też rozczarowany, bo kupowałem z tą świadomością, do czego mi ma służyć.
Aby był samochodem bardziej uniwersalnym, trzeba jednak poczekać te kilka lat .

krawcu - 2018-10-27, 09:29

Mogłeś podjechać bliżej ściany i plecak schować pomiędzy ścianą a samochodem, tylko kabel by wystawał. Wtedy raz że raczej nikt by tego nie zauważył, dwa miał by problem plecak zabrać.
Bronek - 2018-10-27, 09:55

Oczywiście...Nawet mogłem tą zwykłą na kablu podłączyć, bo przy 16A bez różnicy Chodzi o zasadę.

Myślę, że powinien diler o to zadbać i razem z autem dawać np amerykańskiego pit bulla. :mrgreen:

Wiadomo, że wszystko można, nawet dać z dwie dychy chodzącym tam ochroniarzom itd...

Moje marudzenie dotyczy ogólności, a nie tegom "jest OK, bo Polak potrafi".

To taki patent a la, Kapitan naszego lotnictwa, który nie włączył jednego pstryczka, po czym uratował masę ludzi ślicznie lądując na brzuchu samolotu. :mrgreen:

To bylejakość, prowizorka, ale fakt czasem skuteczna.
Podobnie z użyczaniem swoich pkt. dostępowych, to tak jak szklanką wody. Nie odmówisz.
Ale też nie będziesz się reklamował jako wodopój.
Raz tak zrobiłem z kamperami... 3 miesiące robiłem jakbym prowadził serwis, doradztwo, kabaret i łaźnię publiczną. Gdy w następnym roku już odmówiłem niszczenia trawy... to obraza i podejrzenia, że chcę pewnie kasę.

Sporadycznie wszystkie metody są akceptowalne. Ale bez systemowego rozwiązania, eletromobilność ma przerąbane.

Apolonia - 2018-10-27, 10:10

No i tu dochodzimy do faktu że 3 fazy z poborem 22 lub 43 kWh były by dla Ciebie większym komfortem.
Ale to już kwestia wizji producenta, może ograniczając moc prądu, mieli zamiar ograniczyć popyt.
W Jaguarze i-pace zrobili dokładnie ten sam błąd, albo zamiar zmuszania do ładowania publicznego.
Było by zbyt pięknie gdyby tak dobre produkty, były idealne, teraz dodatkowo maja możliwości rozwojowe.

Bronek - 2018-10-27, 10:19

Myślę, że zakłdano iż w warunkach domowych, mało kto dużą moc przyłącza. Lokalne wyjazdy zapewnią np. nocne domowe i parkingi w okolicy pracy - wolne i średnio wolne ładowania.
A trasę będą obslugiwaly szybkie ładowarki DC.

Dyskusja się toczy nie tylko tu ale i np. https://autogaleria.pl/forum/showthread.php?37532-Nissan-Leaf-40-kWh-Tekna-TEST

wodnik7 - 2018-10-27, 14:19

Ale z ta moca przylacza to jest tak, ze wlasnie wiekszosc ma 3fazy i 16A, a jednej na 32A - juz nie. Wiec ja nie sadze, ze ktos cos zakladal, tylko poszli na latwizne: w Anglii i USA nie ma 3faz, to i takiej ladowarki nie wsadzili. Po prostu.

Dlatego jestem za tym, by wszedzie gdzie sie da stawiac typ2 22kw - dla kazdego optymalnie. A nie, w Grodzisku Maz. na parkingu P+R dwie szybkie 50kw.. bzdura:) ale jest, i fajnie ze w ogole, choc za te kase toby cale miasto typ2 oblizyc mogli..

Bronek - 2018-10-27, 14:47

W Leafie by ruszyć w trasę, ja potrzebuję DC a reszta to męczarnia mniejsza lub większa.
Mówię o Leafie 2,
A Rapid Gate, nawet nie wspominam.

Ostatecznie mając jednak na uwadze i koszty i przyjemność z jazdy, te 6Kw ładowarki tego auta, jakoś "od biedy" ujdzie. Ale tylko sporadycznie i po mozolnym planowaniu podróży. Oczywiście gdy w ogóle da się wyrwać z środkowego Pomorza?
A tak co? 250km jazdy i z 6 godzin ładowania? Paranoja. :roll:

NISSAN LEAF 2, to o nim tu jest, to samochód okolicznościowy etymologicznie od ślubów chrzcin i pogrzebów a zarazem od okolicy, to określenie pochodzi. Gdyż po za nią raczej upierdliwy w korzystaniu.

Ja już raczej sobie, daleko nim nie pojeżdżę.

To moje spostrzeżenia a propos mojej sytuacji. Inni mając np. odpowiedni "rozstaw" ładowarek, lub nawet gniazd, a do tego czas by dopełnić zapas energii ( np praca-dom) itp. I może to tak niedoskwierać.

Ale... :mrgreen: jest u mnie, dzięki tej tragedii światełko w tunelu... :mrgreen: Żona, coś tam wspomina o Tesli :mrgreen:
Takie o to wnioski rodzinne po ostatnim wyjeździe.
:-D Pozytywne

Trzeba mieć widocznie kilka, albo jedno za to "pożądne" auto elektryczne.??? Tak to smutno, wygląda "na żywo" "elektrocośtam" u nas.
Czas pokaże, czy będzie leasing nasz do przejęcia (to dobra oferta), czy drugie auto?
.

wik6 - 2018-10-28, 07:08

Wracam do tematu jak najlepiej ładować akumulatory.
Całkowicie się nie zgadzam z tym , że cykl 0-70 jest najlepszy.
Moim zdaniem cykl 30-90 jest najlepszy.
Rozładowanie poniżej 30% szczególnie jeśli jest powodowane bardzo ekonomiczną jazdą tzn. małym prądem rozładowujemy powoduje uszkadzanie najsłynniejszych ogniw w zestawie. To najsłabsze ogniwa mogą schodzić wcześniej do napięć progowych już przy 30% baterii.
Natomiast ładowanie powyżej 90% to takie trochę katowanie podczas tego ostatniego okresu następuje głównie rozgrzewanie baterii co mocno skraca żywotność. Ilość cykli ładowania w przedziale 30-90% nie ma znaczenia a znaczenie ma ilość energii pobranej-oddanej oraz intensywności tych cykli tj. czym wolniej tym lepiej.

Bronek - 2018-10-28, 07:29

Chylę czoła, przed Twoją walką o zasięg. Poczytałem kilka Twoich postów i wiem, że masz sport/zabawę z walką o zasięg, czyli o oszczędzanie energii
Tym samym obserwujesz auto wnikiliwie i analuzujesz

Ale akurat zależości sposobu ładowania a wpływu na żywotność baterii jednak trudno dociec? Bez badań i odpowiedniego czasu analizy?
Skąd masz takie dane?

Co prawda mi nie zależy bardzo na ekonomii jazdy ale na żywotności akumulatorów raczej tak. Choćby przez wzgląd na przyszłego użytkownika, gdy auto sprzedam lub przekażę.
Zresztą jestem za rozsądną optymalizacją działań, tym bardziej, że dla mnie nie ma przeszkód by tak ładować aby było to ekonomiczne.
Akurat z okolic od 10 czy 30% do 70/ 80/90% nie ma znaczenia w logistyce.

Na pewno jedna nie od zera, bo to tylko sporadyczne przypadki (np. wczoraj).
Ciekawy jestem... złotego środka

Twierdzisz, że ilość cykli nie ma znaczenia? OK, ale skąd ta opinia?

wik6 - 2018-10-28, 09:07

Zauważ ,że hamowanie odzyskowe to też cykl ładowania.
Czym krótsze cykle ładowania małym prądem tym lepiej.
Pewnie gdyby ładować między 79-80% to było by 1000000 cykli a akumulator by nic nie zmienił pojemności.
Ważna jest też temperatura ładowania by nieprzekraczała 25C a temperatura w czasie jazdy 35C jeśli powstała wyniku temperatury zewnętrznej.
Tylko wtedy należy wyłączyć tryb Eko by zmniejszyć intensywność hamowania odzyskowego.

Bronek - 2018-10-28, 09:27

:!: Bardzo logiczna konkluzja a propos cykle (ilość), a rekuperacja.
Tylko teoretyzując czy intensywność takiego ładowania hamowaniem jest istotna,?
Jego czas i wartości prądu a wpływ na baterię? Czy to nie za daleko idące kombinacje?

Dla wygody użytkowania, bo po to w większości kupujemy samochody, trzeba przyjąć jekieś "zdrowe" zasady i pogodzić się z odstępstwem od niach gdy zajdzie taka potrzeba.

Ja przyjmuję dół ok 20% ; Góra ładowania ok 85%, co daje mi ponad 220km zasięgu, akurat na mój statystyczny tydzień. Raczej ładowane 3kw
Gdy potrzeba to wiadomo 6kw itd...

Niemniej warto pewne rzeczy wiedzieć :kufel

Ps. Nissan akurat ma długoletnie doświadczenie... i tak czy siak, Na np 10 lat użytkowania te pojemności jakoś nie po spadały bardzo nisko.

PatrykS - 2018-10-28, 10:05

wik6 napisał/a:
Rozładowanie poniżej 30% szczególnie jeśli jest powodowane bardzo ekonomiczną jazdą tzn. małym prądem rozładowujemy powoduje uszkadzanie najsłynniejszych ogniw w zestawie. To najsłabsze ogniwa mogą schodzić wcześniej do napięć progowych już przy 30% baterii.
To nieprawda - jeśli pakiet jest w dobrym stanie to najsłabsze ogniwa osiągają napięcia progowe dopiero po wyczerpaniu rezerwy (czyli ostatnie oddechy żółwika). W pakietach Li-Ion napięcie każdego z nich monitorowane jest niezależnie i pojemność pakietu determinuje najsłabsze z nich (tj. jeśli został 1% prądu/ładunku to tyle zostało w najsłabszym ogniwie, w bardziej zużytych pakietach może to oznaczać, że najsilniejsze ogniwo ma jeszcze np. 5%). Nie ma więc w normalnych warunkach możliwości osiągnięcia napięcia progowego przez żadne z ogniw, a jeśli z jakiegoś powodu tak się stanie to układ monitorujący odłączy baterię i samochód stanie, miał tak kiedyś kolega z Poznania w niemłodym Trojaczku po mocniejszym depnięciu przy resztce prądu w niskiej temperaturze.
wik6 - 2018-10-28, 13:19

To są moje życiowe obserwacje z samochodu jak i innych urządzeń.
Nie jestem kompetentny do dalszej dyskusji bo nie mam większej wiedzy.
A jedno jest pewne samo zbliżenie do napięć progowych bardzo zmniejsza żywotność akumulatorów.

gienek333 - 2018-10-28, 18:19

Te procenty, to są producenta samochodu, a nie ogniw. Nie wiemy jakie poziomy ustalił. Mam kilkaset baterii z laptopów Toshiba z 2003r. Ogniwa Sanyo 2.2Ah połączone po 3 równolegle. Producent baterii podaje pojemność 6.45 Ah. Bateria po naładowaniu do pełna w laptopie i rozebraniu ma napięcia 4.05 V na ogniwo (ogniwa można ładować do 4.2). Największym wrogiem ogniw jest wysoka temperatura, wynika to z konstrukcji aku. Między dwiema foliami jest elektrolit, który wrze w temperaturze ponad 60°C. Przy dużych obciążeniach występują miejscowe wzrosty temperatury (podobnie jak aku jest bardzo zimny).
wik6 - 2018-10-28, 21:34

Tak fachowo.
https://www.elektroda.pl/...pic3461853.html

Bronek - 2018-10-28, 22:04

Cytuję i wytłuściłem to co chyba przeczy Twoim obserwacją? :!:
Zresztą i w tym artykule jest widoczne domniemanie a nie prawda objawiona

Cytat:
wyniki testów dynamicznych (DST), które odzwierciedlają utratę pojemności ogniwa w funkcji cykli definiowanych różnym poziomem naładowania i rozładowania. Na wykresie, największa utrata pojemności występuje kiedy w pełni naładowany akumulator jest rozładowywany do 25% początkowego stanu... . Strata będzie jeszcze większa, gdy zostanie rozładowany do końca. Operowanie między 85% a 25% pozwala uzyskać większą trwałość, niż w przypadku ogniwa ładowanego do 100% i rozładowanego (....) . Najmniejszą utratę pojemności uzyskuje się ładując ogniwo do 75% pojemności i rozładowując do 65%. Ale takie użytkowanie nie wykorzystuje w pełni akumulatora. (..... ) .

Cytat:
Akumulatory ładowane do 85% pracują dłużej niż te ładowane na 100% pojemności. Chociaż mogą przetrwać więcej cykli, to jednak ten sposób nie wykorzystuje w pełni pojemności akumulatora.

• 75–65% SoC pozwala uzyskać największą liczbę cykli
pojazdy elektryczne stosują metodę 85%–25% SoC, aby wydłużyć czas życia akumulatorów
• 100–25% SoC pozwala na najdłuższy czas eksploatacji na jednym ładowaniu, jest najbardziej efektywnym wykorzystaniem akumulatora, ale zmniejsza trwałość ogniwa.

gienek333 - 2018-10-28, 23:38

Tak "fachowo" to do jakiego poziomu Leaf ładuje aku (na celę) i dla niego to jest 100%, bo (przynajmniej dla mnie elektroda to nie jest wyrocznia).
wik6 - 2018-10-29, 18:43

Podsumowanie dyskusji.
Najlepiej użytkować akumulatory w przedziale 20-90%
Najbardziej szkodliwe dla akumulatorów jest w kolejności od najmocniej
Temperatura
Jazda poniżej 20% naładowania.
Codziennie ładowanie do pełna.

A według mnie
Lepiej częściej ładować i krócej
Ładować do 25C a użytkować do 30C temp. aku.

Zazwyczaj ustawiam czas ładowanie 2h krócej od sugerowanego.

wik6 - 2018-11-02, 19:00

I tak jeszcze coś dlaczego nie do 0 i nie na Max i dlaczego ładowanie ograniczyć czasowo a nie polegać na bms.
https://m.youtube.com/watch?v=x9C9ueW0ctM

Bronek - 2018-11-03, 11:50

W Nissanie II.. jest taki problem, że podłączqjąc go do ładowarki podstawowej, samochód zaczyna ładować i ten proces można przerwać przyciskiem w celu rozłączenia.
Gdy tego nie dokonamy, to ponownie po pewnym czasie rozpoczyna się ładowanie.

Czyli aplikacja z e swoim "rozpocznij ładowanie" , to nieporozumienie. Jeśli chodzi o domowe ładowarki
Jak CHademo, nie wiem.

Pewnie gdybym ustawił timer, to wtedy będzie można wcześniej proces ładowania uruchomić?
Nawet nie chce mi się tego sprawdzać, bo co raz więcej odkrywam "wschodniego myślenia". Choć jest tam cywilizacja, to odmienna.
To co mi się nie podoba

To co jest do kitu, Bronek poniżej napisał/a:

, Aplikacja jest wolna i z bezsensownymi statystykami,
, regulacja kierownicy w jednej osi,
, ciągłe potwierdzania zgody, przy uruchomieniu na przekazywania danych,
- w związku z tym są inne przebiegi, realny i ten w aplikacji czy na stronie internetowej
, brak chłodzenia baterii
, wzmacniacz czy subwoofer w bagażniku
, klapa bagażnika manualna
, jedna szyba podnoszona automatycznie,
, do :dupa y opony
, ładowanie zawsze po podłączeniu, brak możliwości zatrzymania (chyba, że coś źle robię)

,cdn :mrgreen:

Ale póki co, więcej jest plusów dodatnich :idea:

jas_pik - 2018-11-03, 12:44

Możesz sam poprawić konstruktorów
Bronek napisał/a:
, brak chłodzenia baterii

Tu akurat nie wiem jak ale pewnie da się zrobić tak jak jest to rozwiazane w trojaczkach - czyli specialny dukt powietrzny aby powietrze z klimatyzacji (schłodzone) leciało do pudła z akumualtorami
Bronek napisał/a:
jedna szyba podnoszona automatycznie,

Kupić takie same przyciski jakie ma kierowca i podmienić - wtedy wszystkie będą autoamtyczne
Bronek napisał/a:
wzmacniacz czy subwoofer w bagażniku
Przenieść pod siedzenie pasażera

,
Bronek napisał/a:
opony
wymienić

,
Bronek napisał/a:
ładowanie po uruchomieniu

Zwykły timer ( nawet mechaniczny za klika zł)

Bronek - 2018-11-03, 12:53

:mrgreen: Ja dwupraworęczny, ale obecnie za 179000 polskich złotych, to kurde mogli mnie wyręczyć z poprawy tych dupereli.
Ale, nawet problem z oponami... - bo nie muszę w zimie nim jeździć--mi wisi.

Tylko piszę aby Ci co mają zamiar kupić sobie to coś, wiedzieli na co wydają np. "wdowi grosz" :mrgreen:

Jest takie coś jak gwarancja itd... do tego pewnych rzeczy bez widocznej rzeźby nie da się zrobić..

jas_pik - 2018-11-03, 19:23

Bronek napisał/a:
Jest takie coś jak gwarancja itd... do tego pewnych rzeczy bez widocznej rzeźby nie da się zrobić..

Nie demonizuj spraw gwarancyjnych.
Ja już przechodziłem takie rzeczy z Renault( a to ten sam koncern).
Gwarancję utracisz wyłącznie wtedy gdy mechanicznie dokonasz naruszeń w konstrukcji czy układzie elektrycznym ( przecięcia przewodów - ale wtedy tracisz gwarancję wyłącznie na ten przewód) .
Inne podejście do tematu zakazało by Ci samodzielnej wymiany żarówki - nieprawdaż?
Jeśli więc wyjmiesz przykładowe przyciski sterujące okien i je zmienisz na te automgiczne to gwarancji nie utracisz na nic więcej niż na wyjęte już przyciski :)

Bronek - 2018-11-03, 20:04

OK. Tylko mi się nie chce. Bo to auto mnie nie kręci.

Przyjmuję te dziwne "niedociągnięcia" z pokorą i zdziwieniem jak większość tych co go testowało lub go kupiło.

Nie jest warte tuningu, bo wygląd ma jak "aromat identyczny z naturalnym".
Jest "zwykłe" , lekko tym samym nudne. Dla wielu to plus, a dla mnie, chyba nie? Brak fantazji i taka to Micra bis, czyli" babskie".. Tylko, że naprawdę fajnie jeździ i ma kilka niezłych gadżetów.

Najbardziej mnie wkurza - tego póki co nie można zmienić-, to ciągłe potwierdzanie udostępnienia danych.
To ta procedura, którą na filmiku próbuje facet jakoś skrócić.
https://youtu.be/w-XgFhiqBK0

Wymieniam jego wady i zalety jedynie pro publico bono, na zimno i wg mojego odczucia. Inni może inaczej postrzegają. Śledzę zagraniczne fora i tam też są różne opinie.

Nie zakochuję się w takich samochodach. Po prostu w Nissanie, Kii, czy innym Renualcie, nie da się bez flaszki zakochać.
To akurat takie raczej bezduszne przedmioty tych marek.
Ale są za to inne samochody co ten "spirytus" mają..... :mrgreen:

Bronek - 2018-11-23, 11:24

Po kilku tysiącach km, to dorzucę jeszcze uwagę do działania aplikacji.
Jest co najmniej kapryśna. Potrafi nie łączyć bo coś pewnie z serwerem.
Ale to dziwne, bo przez stronę internetową i swoje konto można.

Niemniej i jedna i druga opcja trwa długo, czasem za długo.

O ile to, nie ma znaczenia gdy loguje y się dla zabawy, by poznać dane i duperele ( przebiegi, rankingi, zużycie itp... głupoty), to denerwuje gdy chce się na kilka minut przed wejściem do samochodu ustawić parametry grzania/klimatyzacji.
A tu aplikacja, czy strona internetowa, nie działa szybko. Widać problem po komentarzach na Play Store.
Dobrze, że jest timer w samym aucie .

Z valboxem autko jest idealne jako "lokalne" , lecz koniecznie opony Dunlop są do wyrzucenia i to nawet w lecie.
Sam te opony zostawiłem póki co , bo jeżdżę tylko po mieście i w dobrą w miarę pogodę lub bardzo delikatnie .
..................
Ładowanie domowe samochodu tu jednak polecam 32A i stację szybszą.

Owszem wystarczy też wolne evse 230volt, ale to kwestia jaki sobie ustalimy algorytm ładowania i przy chęci skorzystania z taryfy tańszej, na 1x naładować prawie pustych baterii się nie da.

Mój pierwszy samochód z grzaną kierownicą i to zaskakująco przyjemna funkcja.

Pro Pilot się przydaje i działa nieźle. Wymaga uwagi ale jest orzydatny.
Parkowanie automatyczne... no tu raczej tylko dla zabawy i świadomości że się ma. Praktycznie niepotrzebne.

Bronek - 2018-11-30, 18:05

A światła ma dziwne jak na nasze prawo...
mijania na ścianie i drodze i drkgowe na ścianie

Amerykanin w Paryżu jak nic, :shock:

Bronek - 2018-12-10, 19:28

To co jest do kitu, Bronek poniżej wymienia:

, Aplikacja jest wolna i z bezsensownymi statystykami, CZĘSTO nie działa
, Regulacja kierownicy w jednej osi,
, Ciągłe potwierdzania zgody, przy uruchomieniu na przekazywania danych,
- w związku z tym są inne przebiegi, realny i ten w aplikacji czy na stronie internetowej

, Brak chłodzenia baterii
, Wzmacniacz czy subwoofer w bagażniku
, Klapa bagażnika manualna, a jest kluczyk zbliżeniowy, to w czym problem?
, Jedna szyba podnoszona automatycznie,
, Do :dupa y opony
...cd

, Brak podświetlenia wszystkich przycisków na drzwiach, szczególnie otwarcia/zamknięcia
, Podgrzewanie siedzeń albo słabiutkie, albo chce jajka na twardo ugotować 8-)
, Nie grzeje siedzenia, a tylko kierownicę w trybie programowania ogrzewania lub przez aplikację
, nie ma doświetlenia zakrętów
, lampki ostrzegawcze "martwej strefy" w lusterkach to trochę porażka. Nie są dostrzegalne w polu widzenia. Jest to za szeroko aby patrząc przed siebie je dostrzec Powinne być zdublowane na konsoli, plus sygnał. Bo choć ostrzegają to chyba pasażerów na tylnej kanapie.

cdn.. chyba