SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

Ogólne rozmowy - Przywitaj się z użytkownikami forum

Losten - 2008-06-22, 19:55
Temat postu: Przywitaj się z użytkownikami forum
Cześć,
stronka zapowiada sie ciekawie
polecam jeszcze zapoznać sie z watkiem
http://forum.oilpeak.pl/about1033-0-asc-0.html

Po za tym przydałoby sie tutaj jeszcze kilka kategorii stworzyć do np takich postów jak ten bo nie miałem gdzie go napisac :lol:
Pozdr
Losten

RaveN - 2008-06-22, 21:00

Również witam!

Nowy dział na ogólne rozmowy już jest. Temat na tamtym forum całkiem długi i ciekawy.

agrafek - 2008-08-01, 08:50

Witam

Wpadłem tutaj sam nie wiem jak, pamiętam że RaveN pisałeś na maila w sprawie ogniw Li-ION.

Temat porzuciłem jakiś czas po umieszczeniu posta na elektrodzie ze względu na chwycenie się dość zajmującej pracy, stąd też nie udzielałem się.

Moje prace skończyły się na zakupieniu bazy (Fiat Panda) oraz przygotowaniu listy do zakupienia sprzętu, ugadania się w sprawie transportu z firmami produkującymi ten sprzęt.

A więc odpowiadam od razu na Twoje pytanie odnośnie ogniw.:

12V/200Ah:USD2000.00/pc
72V/200Ah:USD9000.00/pc

(pc- piece - sztuka nie wliczając transportu)

Minimalne zamówienie 2 sztuki.

Odnośnie silnika co ciekawe wczoraj jedna z firm przysłała mi "ulotkę"

Cena silnika 800$ + SHC za sztukę firma nie podaje limitów zamówień, czas realizacji 25 dni

Wkrótce powinienem otrzymać ceny odnośnie silników specjalnie przystosowanych do montażu w kołach 13".

Zbyszek Kopeć - 2008-08-10, 19:40

Litowo-jonowe akumulatory do auta odradzam, radzę litowo-polimerowe, są dużo mniej wybuchowe.
1,5 tygodnia temu zapaliły nam się samoczynnie w warsztacie litowo-jonowe (komplet rowerowy). Gdyby to było w aucie, to straty były by olbrzymie.

Powyższy silnik raczej do auta się nie nadaje.

yarross - 2008-08-20, 20:39

Zbyszek Kopeć napisał/a:
Litowo-jonowe akumulatory do auta odradzam, radzę litowo-polimerowe, są dużo mniej wybuchowe.
1,5 tygodnia temu zapaliły nam się samoczynnie w warsztacie litowo-jonowe (komplet rowerowy). Gdyby to było w aucie, to straty były by olbrzymie.

Panie Zbyszku, te aku co Pan zastosował w swoim samochodzie (na marginesie, ile to kosztowało?) też nie sa bezpieczne. Mają elektrolit w postaci zżelowanego jakims plastykiem organicznego rozpuszczalnika. który nadal jest palny, a patrząc po napięciach to są LiPo kobaltowe (może tez manganowe). Jedyne aku litowe które są bezpieczne "z zasady" (a nie z pilnującej ich elektroniki) to LiFePO4.
Ten pożar o którym Pan pisze to pewnie nawalił BMS w tych aku.

Zbyszek Kopeć napisał/a:
Powyższy silnik raczej do auta się nie nadaje.

Trochę dziwna teza, bo ZTCW są specjalnie dla potrzeb EV zaprojektowane, wliczając przekładnię i dyferencjał.

tomasz_kombi - 2009-09-02, 09:28
Temat postu: Witam!
Serdecznie witam wszystkich już "zgromadzonych" oraz tych co się jeszcze (w przyszłości) dołączą !!

Jestem osobą zdecydowanie z zerowym doświadczeniem w zakresie budowy pojazdów elektrycznych ale mam nadzieję z pomocą niniejszego forum nabyć co-nieco wiedzy w tym zakresie.
Najbardziej jednak liczę na bliższy kontakt z osobami z tej "branży" gdyż jestem przekonany (jak zapewne większość z Was), że wprowadzenie napędów elektrycznych na szeroką skalę, po pierwsze zmieni oblicze motoryzacji (i świata) a po drugie, że jest to kwestią najbliższej przyszłości której mam nadzieję doczekać i móc mieć jakiś swój skromny udział w jej tworzeniu.

Piwoslaw - 2010-03-27, 07:51

Witam wszystkich:)
Nie jestem posiadaczem samochodu elektrycznego, jednak moje zainteresowania mają z nimi wspólny mianownik. Mianowicie jestem fanem zwiększania wydajności, przeciwnikiem marnowania (energii, zasobów, itp.). Wiem, że właścicielom elektryków zależy na niskim zużyciu energii m.in. poprzez redukcję opórów, dlatego chciałbym wszystkich zaprosić by odwiedzili forum EcoModder (z powodu m.in. walki ze spammerami trzeba się zarejestrować aby oglądać zdjęcia i linki). Jest to kopalnia wiedzy o zmniejszeniu zużycia paliwa, zarówno poprzez zmiany w prowadzeniu, jak i przez zmiany mechaniczne i aerodynamiczne. Wbrew powszechnym przekonaniom, aerodynamika odgrywa zauważalną rolę nawet przy prędkościach miejskich, o czym wie każdy kto próbował dłużej utrzymać prędkość 40km/h na rowerze.

EcoModder.com ma też spory dział dla samochodów elektrycznych, polecam wątek Project Forkenswift. Jest też mnóstwo informacji o budowaniu własnych kontrolerów i ładowarek. Gdyby ktoś z Was poświęcił chwilkę na zamieszczenie tam opisu własnej konwersji, byłoby to bardzo miło przyjęte.

Aby nie być gołosłownym, przedstawię moje dotychczasowe osiągi. Dzięki wiedzy zdobytej na EcoModderze przede wszystkim udało mi się odkryć lepszą technikę prowadzenia, co pozwoliło mi obniżyć spalanie o ok.15%. Kolejnym krokiem były modyfikacje aerodynamiczne, m.in. przedłużenie dachu (t.zw. Kammback) i zakrycie tylnych kół. W miarę dokładne testy pokazały, że poprawiona aerodynamika zmniejsza moje spalanie o 7% przy stałej prędkości 70km/h, i o 8% przy 100km/h. Mój samochód nie jest najwdzięczniejszym obiektem jeśli chodzi o opory (Cd=0,33, za wysoki i prawie 1,5 tony), ale ma jeden z oszczędniejszych silników, turbodiesel 1,6HDi. Średnie spalanie podane przez fabykę to 5,6 l/100km, moje średnia z ostatnich 3 tankowań (zima!!) to 4,4. Szczegóły na w moim wątku na EcoModderze.

zeeltom - 2010-03-27, 08:36

Każda pliszka swój ogonek chwali, ale za nick należy się pochwała :)
Sami swoi :D

actyvny - 2012-03-08, 16:51

Witajcie fani elektryków :D Super że trafiłem na to forum, gdyż nie dość że mogę poczytać o moim zamiłowaniu - do rowerów elektrycznych, to także o samochodach! A przy obecnych cenach benzyny samochody elektryczne powinny wchodzić na rynek masowo! Pozdrawiam:)
zeeltom - 2012-03-09, 09:31

Żeby jeszcze kosztowały tyle, co normalny samochód i była by rozwinięta sieć ładowania, to czemu nie? ;)
Zbyszek Kopeć - 2012-03-09, 12:05

Normalny samochód, to elektryczny samochód.
Spalinowiec to truciciel porządnych ludzi i w cenie nawet nie uwzględnia ani paliwa, ani tłumików, ani napraw pomp, ani wymian zbiorników, ani napraw chlodnic, ani wielu innych.

Pir-serwis - 2012-03-09, 14:46

Ale elektryk uwzglednia wymianę silnika, bądz szczotek, wymianę baterii, bądz regenerację, wymianę sterownika, ładowarki, bądz czegos tam-choć to mniej optymistyczne warianty.

Ogólnie to piękna sprawa-wyciągamy wtyczkę rano,wciskamy bieg, naciskamy gaz i jazda-bez martwienia się i zabawą ze sprzęgłem.Koszta jazdy znikome-jeśli baterie posłużą co najmniej 30tyś km-to bedzie juz opłacalne.Poniżej to tak średnio-powyżej to juz duży sukces.

actyvny - 2012-03-09, 16:12

Zeeltom powiem Ci że "coś tu śmierdzi" , bo jak wyjasnić że jeszcze nie ma tej sieci rozbudowanej i masówki produkcyjnej? Czytałem kiedyś że niektóre firmy wypuszczały już takie samochody ale w dziwnych okolicznościach kończyły produkcję...
zeeltom - 2012-03-13, 11:00

Toż to proste... jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o... no o co? :-D
actyvny - 2012-03-14, 23:38

Nie wiem czy już było, ale jeśli nie to polecam: http://sporek.com/blog/?p=279
fencek - 2012-04-11, 19:20

Witam, wszystkich użytkowników forum!
Od kilku dni analizuję dyskusję i rozwarzania toczone tu przez lata, starając się pozyskać wskazówki dotyczące budowy ev. Mam nadzieję, że nie bedziecie mieć mi za złe pytań które od czasu do czasu będę zadawał.
Pozdrawiam Łukasz

Pir-serwis - 2012-04-11, 20:58

Im więcej będziesz czytał-tym mniej pytań będziesz zadawał.
To taka logika chyba.
Sam powoli zaczniesz dochodzić do pewnych kwestii.
Ale dobrze,że od razu nie rzucasz tysiąca pytań w podstawowych kwestiach, tak pytania będa powalać od razu :mrgreen:

fencek - 2012-04-11, 21:10

Narazie czytam, pytania będą później... ;)
VRC46 - 2012-10-19, 16:24

Witam wszystkich forumowiczów jako że jestem tutaj nowy i w temacie napędów elektrycznych zupełnie zielony :roll: mimo skończonej dawno kopy lat ale myślę nad konstrukcją 2osobowego toczydełka elektrycznego do miasta pozdrawiam

Wszystkich Marian

Pir-serwis - 2012-10-20, 21:49

Witamy, witamy oczywiście.
Miło,że grono EV-maniaków się poszerza.
Miałbym prośbę-jeśli to nie koliduje z waszymi poglądami o dodawanie gniazdek na ECOMOTO, wciąż czekam na nowe by gdzieś uderzyć a tu brak...

camilos - 2012-10-20, 22:24

Każde może się przydać. To dziwne, na ecomoto jest 81 gniazdek, a tutaj użytkowników ponad 500.
Leśnowóz - 2012-11-09, 09:05

Witam wszystkich wszystkich fascynatów elektropojazdów, mam na imię Jarek,
interesuję się bardzo ogólnie ujmując, starą motoryzacją, jeżeli ktoś bywa na forach związanych ze starą motoryzacją to może mnie kojarzyć :)

Od jakiegoś czasu fascynują mnie wszelkiego rodzaju napędy alternatywne do tych wymagających ropy naftowej, stąd moje zainteresowania LPG, holzgazem silnikami parowymi a ostatnio pojazdami elektrycznymi.

Te ostatnie zainteresowały mnie po tym jak zobaczyłem zdjęcia elektrycznego samochodu Sovel VR z 1941, a następnie dotarło do mnie, że samochody elektryczne są tak stare jak stara jest motoryzacja.

Przyznaję, że chodzi mi po głowie elektryczny Volkswagen Garbus, ale to raczej odległa przyszłość :)

Pozdrawiam
Jarek vel Leśnowóz

cobra76 - 2013-01-29, 16:21

Witam,
mam na imię Marcin i to jest mój pierwszy post na tym forum.
Od lat siedzę w motoryzacji tradycyjnej ale kilka lat temu ukierunkowałem moje zainteresowanie w napędy alternatywne. Poczyniłem nawet kroki by samemu zaprojektować trochę inny od standardowego napęd elektryczny, coś, co zdecydowanie wydłuży dystanse jakie ograniczają na przykład baterie a który to zastosuję do mojego Lanosa sedan.
To na razie tyle, pozdrawiam.

tomasz_kombi - 2013-01-29, 20:43

Witaj :-D
ogor - 2013-02-12, 22:16

Witam :) Jestem tu nowy. Piotr z Warszawy:)
Akaro - 2013-02-28, 18:49
Temat postu: dzień dobry :)
chciałem się grzecznie przywitać, niestety na forum nie ma wydzielonego kącika dla takich celów więc robię to tu. (najwyżej post zniknie :) )
od jakiegoś czasu czytam to forum, postanowiłem się zarejestrować,
spośród kroków prowadzących do budowy ev ten wydaje się najprostszy a na pewno najtańszy ;)
na ten moment przeczytałem już chyba pół postów z czego pół więcej niż raz.
chciałbym za rok zacząć konwersję jakiegoś autka do ev.
na razie w wolnych chwilach czytam to co inni już napisali, a jest tego sporo.
pozdrawiam
:)

luki124 - 2013-02-28, 19:52

Witaj,

To może żeby nie mnożyć wątków to i ja się tutaj przywitam.

EV interesuję się gdzieś mniej więcej od roku 2006, ale dopiero od 2 lat jeżdżę fabrycznym 106E z roku 1998. Na chwile obecną ma na liczniku 51kkm z czego ja przejechałem 24kkm a więc całkiem sporo :) Serwisowanie robię we własnym zakresie (jest proste), aczkolwiek jeśli ktoś nie potrafi to polecam zlecać to raczej elektrykowi a nie mechanikowi.

Kolego Akaro, czy już wybrałeś model samochodu do przeróbki? Tutaj na forum Pan Zbyszek poleca stare auta. Wiadomo że zaletą jest niski koszt zakupu (często w cenie złomu), duża ilość miejsca pod maską a także prosta elektryka ale karoserie są już często dość zmęczone i przerdzewiałe. Dlatego staram się obserwować nowsze pojazdy po przeróbkach z czego najbardziej zainteresował mnie projekt konwersji A-klasy W168. Co ciekawe każdy taki samochód ma fabrycznie dużo miejsca pod podłogą na akumulatory. Projekt jest realizowany niestety aż w Nowej Zelandii ale jeśli ktoś chciałby przerabiać taki pojazd w PL to służę pomocą odnośnie ogarnięcia pokładowej elektroniki :)

RaveN - 2013-02-28, 20:15

Akaro napisał/a:
chciałem się grzecznie przywitać, niestety na forum nie ma wydzielonego kącika dla takich celów więc robię to tu. (najwyżej post zniknie :) )

luki124 napisał/a:
To może żeby nie mnożyć wątków to i ja się tutaj przywitam.

Witajcie,
Temat do powitań jest - i to nawet w tym dziale, jednak mimo, że jest wyróżniony na górze listy jako "ważny" bywa niezauważony. Zaraz scalę te wpisy do właściwego tematu.

jatko - 2013-02-28, 20:35

Może zmień temat z witam na "przywitaj się ..." czy coś w tym stylu
highend - 2013-02-28, 20:58

To i ja się przywitam :lol: :mrgreen: Skoro nie zrobiłem tego wcześniej bo nie zauważyłem tego tematu.....
Akaro - 2013-03-01, 17:01

jeśli taki wątek był u góry przyczepiony od początku a ja go nie widziałem to chyba czas na okulistę :)
jah6 - 2013-03-03, 17:58

witam wszystkich!
od jakiegoś czasu zaglądam na to forum, dziś postanowiłem się zarejestrować.

moja wizja to duży elektryczny quad...
pojazd już jest, teraz walcze z półosiami i silnikiem.
mam nadzieję że coś z tego będzie!

pozdrawiam
jah6

solarin - 2013-04-09, 15:30

Witam się serdecznie
Piszę pracę inżynierską na temat: "Analiza rozwiązań konstrukcyjnych napędów osobowych samochodów elektrycznych" stąd moja obecność na tym forum. Mam nadzieję, że znajdę tu wiele przydatnych informacji i nie ukrywam, że liczę na pomoc i doświadczenia użytkowników PE.
Pozdrawiam wszystkich :-D

Patrykkopaczek - 2013-08-01, 21:25

Witam wszystkich forumowiczów bardzo serdecznie !!!
KGB - 2013-11-28, 21:49

Witam i o zdrowie pytam,
dla odmiany zacząłem od innego wątku pisać :-P

wichura_79 - 2013-11-29, 22:56

witam wszystkich :) mam nadzieje że to forum wzbogaci moją wiedze i doprowadzi do celu , po czym postaram się odwdzięczyć i wzbogacić to forum moimi doświadczeniami :)
iparts - 2014-01-16, 10:29

Może troszkę odkopie temat, ale wypada się przywitać. Tak wiec witam wszystkich użytkowników tego forum.
vacek - 2014-01-24, 22:38

No to i ja się przywitam.
rewers - 2014-02-01, 10:13

Witam i ja wszystkich serdecznie. Może będę miał elektryczne auto.
highend - 2014-02-01, 19:41

welcome nowym! :)
to świetnie, że coraz więcej ludzi chce mieć auto EV :)

Pablo79 - 2014-03-11, 19:36

Witam wszystkich serdecznie.

Zarejestrowałem się i chcę wstawić w Dacię Duster drugi silnik elektryczny (na tylną oś).

cytrynkac5 - 2014-03-16, 10:39

Witam wszystkich na forum! Jestem tutaj nowy i trochę zielony w temacie EV, ale ogólnie w elektronice i elektryce mam ponad 40 letnie doświadczenie zawodowe. Mam wszystkie uprawnienia SEP do 1 KV i eksploatacyjne powyżej.
Od jakiegoś czasu jestem zainteresowany samochodem EV nowym lub konwersją mojej C5 ponieważ naprawiam AGD i codziennie pokonuję krótkie dystanse po zakorkowanym mieście jakim jest Rybnik. Problem polega na tym że moja firma ma kiepskie zyski między innymi dlatego że do klienta trzeba dojechać najczęściej dwa razy ( diagnoza, zakup podzespołu i montaż) a koszty dojazdu są duże, a nie mam pieniędzy żeby zmniejszyć te koszty i stać się konkurencyjny kupując lub konwertując samochód EV. Po krótkim pobycie na tym forum uświadomiłem sobie że jestem w stanie przerobić spalinowego na EV samodzielnie, ale nie stać mnie nawet na podzespoły. Zastanawiam się więc nad uzyskaniem jakichś dotacji, argumentując przedsięwzięcie innowacyjnością ekologiczną i konkurencyjnością.
Co o tym myślicie? Czy mam jakieś szanse? A może macie jakieś doświadczenia i rady jak to zrobić i od czego zacząć?

Pozdrawiam Władek

gienek333 - 2014-03-16, 15:20

Jest na forum kolega oŁukasz, który przerobił auto na EV, a mieszka koło Rybnika.
cytrynkac5 - 2014-03-17, 20:35
Temat postu: Odpowiedź
Dzięki gieniek333.
brat - 2014-03-20, 00:17

Witam wszystkich na forum idę się rozglądnąć i poczytać. pozdrawiam
Observer - 2014-06-02, 19:24

Witam,

nie mam EV, ale zaczynam badać temat. Dobrze, że jest takie forum, zasięgnę nieco informacji. Posiadam Mustanga z 2007 z jakimś tam wężem, więc nie jestem eco.

Pozdrawiam,
Daniel

lukiszyszka - 2014-08-15, 17:24
Temat postu: Re: Przywitaj się z użytkownikami forum
Witajcie,
Nazywam się Łukasz, pochodzę z centralnej Polski. Na forum zawitałem w związku ze wspólnym tematem co Wy, a mianowicie energia elektryczna. U mnie konkretnie to akumulatory jako magazyn energii w instalacji fotowoltaicznej :) .

pebo - 2014-08-15, 20:04

Witajcie, mam na imię Krzysztof.
Niestety, nie mam auta elektrycznego, ale "kręci" mnie ten temat i może kiedyś, kiedy pozwolą na to fundusze i czas, nabędę takie auto lub sam spróbuję coś poskładać. Cieszę się bardzo, że znalazłem takie forum i że takie forum w Polsce istnieje. Jak dotąd z wypiekami na twarzy czytam Wasze posty i jestem pełen podziwu dla Waszej wiedzy. Pozdrawiam wszystkich.

zeeltom - 2014-08-16, 08:51

Witka :) Zacznij od roweru elektrycznego, będzie taniej, reszta przyjdzie później :-D
http://forum.arbiter.pl

pebo - 2014-08-17, 14:50

zeeltom napisał/a:
Witka :) Zacznij od roweru elektrycznego, będzie taniej, reszta przyjdzie później :-D
http://forum.arbiter.pl

Dzięki, przy okazji rzuciłem tam okiem - sporo ciekawych rzeczy, na pewno się przyda.

marek121 - 2014-09-03, 20:28

Witam wszystkich mam na imię Marek
Szukałem ostatnio na YouTube jakiś testów nowej Tesli S i trafiłem na filmik z jazdy próbnej tym autem który umieścił tam highend (EVCAR.PL) i wspominał tam właśnie o forum
SamochodyElektryczne.org. , a że temat elektrycznych samochodów i ogólnie czystej i odnawialnej energii zawsze mnie interesował to z przyjemnością do was dołączam
Pozdrowionka dla wszystkich

tomek_82 - 2014-09-07, 15:42

Dzien dobry wszystkim, zarejestrowalem sie, bo po przeczytaniu kilku Waszych postow, nagromadzilem kilka pytan, na ktore byc moze uzyskam odpowiedzi. Niestety nie posiadam auta elektrycznego, nie planuje (przynajmniej na razie) budowy takiego, ale mam pewien pomysl ktory chcialbym skonsultowac z kims kto ma doswiaczenie w temacie...
Pozdrawiam
Tomek

dj - 2014-09-07, 17:17

Witam.
Mam na imię Bartek. Mieszkam w Norwegii. Od kilku lat interesuje się tematem pojazdów elektrycznych. Czekam na Tesle S, która ma dotrzeć na początku października.
Pozdrawiam.

RaveN - 2014-09-07, 19:17

Witam nowych użytkowników z września marek121, tomek_82, dj - fajnie, że coraz więcej z EVkami i z zagranicy, gdzie sporo się dzieje.
Arkadiusz - 2014-10-17, 03:50

Witam,
Od tygodnia jestem kierowca leaf'a, mieszkam w Irlandii, temat auta elektrycznego siedzial w mojej glowie od wielu lat.

RaveN - 2014-10-17, 10:38

Cytat:
Od tygodnia jestem kierowca leaf'a, mieszkam w Irlandii, temat auta elektrycznego siedzial w mojej glowie od wielu lat.

Witaj. To już drugi polski posiadacz Leafa w Irlandii ;)

Arkadiusz - 2014-10-17, 19:13

W tym konkretnym przypadku bycie drugim to nie lada frajda. Niestety juz w pierwszych dniach napotkalem na problemy, software "2015" nie chce dzialac w moim autku zmiejscowymi szybkimimladowarkami, nissan europe podobno nad tym pracuje, w nastepnym tygodniu zostawiam mojego czarnego na testy, trudno - bede jazdil czerwonym, jednoczesnie mam umowiony montaz domowej ladowarki za 'free' wponiedzialek, karty dostepu do publicznych punktow ladowania dostalem poczta wczoraj, na parkingu przed firma mam do dyspozycji dwie stacje ladujace z afree - te zwyczajne, dobrze na razie idzie ale jeszcze lepiej jedzie....A jeszcze wlasza dorzuca 5 tysi do ceny wiec mozna sie pokusic o extrasy do autka, ja wybralem solar panel bo w wersji SV tego nie ma...
RaveN - 2014-10-18, 09:52

Arkadiusz napisał/a:
software "2015" nie chce dzialac w moim autku zmiejscowymi szybkimimladowarkami, nissan europe podobno nad tym pracuje

To ciekawe. Nie chciałbyś założyć bloga na forum (w dziale z blogami) i co jakiś czas wrzucić notkę?

tomp - 2014-12-14, 22:37

Czesc. Witam wszystkich. Trafiłem tutaj juz kilka miesięcy temu, zatem czas sie zarejestrować :) . Kiedys w przyszłości na pewno bedziemy mieli znacznie wiecej doczynienia z samochodami elektrycznymi wiec warto sie czegoś o nich dowiedzieć ;)
Arkadiusz - 2014-12-17, 07:27

RaveN napisał/a:
Arkadiusz napisał/a:
software "2015" nie chce dzialac w moim autku zmiejscowymi szybkimimladowarkami, nissan europe podobno nad tym pracuje

To ciekawe. Nie chciałbyś założyć bloga na forum (w dziale z blogami) i co jakiś czas wrzucić notkę?
Mamy juz watek o Leafie w irlandii wiec moze czasami sie podlacze, a wracajac do problemow z ldowaniem to panowie mocowali sie z autkiem pare godzin i znalezli jakies kiepskie polaczenie przewodu komunikacyjnego ponizej panela z gniazdami z przodu samochodu, od tamtej pory wszystko smiga az milo, pozdrawiam.
ediwonder - 2015-02-06, 16:54

Witajcie oblatywacze super sprzętów. Witał Marcin :)
DEES - 2015-03-01, 00:31

Kłaniam się wszystkim.
KinT - 2015-03-02, 21:56

Witam,
część z Was pamiętam. Zaczynałem jeszcze na forum.arbiter dawno, dawno temu. Dopiero teraz jednak mam trochę pieniędzy, więc zobaczymy :)

Apacz - 2015-03-25, 17:08
Temat postu: Witam serdecznie
Witam serdecznie.

Zainspirowany budową a raczej przeróbką spaliniaka na napęd elektryczny przekopałem czeluści internetu i tak kilka lat temu odkryłem tą stronę.
Długo zwlekałem z przywitaniem się, gdyż od zawsze jestem lepszym słuchaczem jak mówcą (czyt. czytaczem jak pisarzem)

Życie jednak nie daje mi czasu na zabawy, więc nie pozostało mi nic innego jak zakup gotowego pojazdu. Wybór padł na Citroena Berlingo E500.

Rywalizując na Brytyjskim rynku z kolegą Highend :) udało mi się wyrwać wymarzony pojazd. Jutro ma do mnie dotrzeć.

Do rzeczy
Citroen z roku 2005 z przebiegiem 9085 mil. Akumulatory miał wymienione w 2007roku. Czemu? nie wiem.

ten

http://www.ebay.co.uk/itm...cvip=true&rt=nc

Ponieważ mam miliony pytań pozwolę sobie męczyć Was w innym wątku.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam
Jakub (Apacz)
z UK

gienek333 - 2015-03-25, 21:33

No cóż, ja nie jestem estetą, ale "Berlingo" jak dla mnie nie powala urodą, ale jak mówią "gusta...".
highend - 2015-03-26, 17:12
Temat postu: Re: Witam serdecznie
Apacz napisał/a:

Rywalizując na Brytyjskim rynku z kolegą Highend :) udało mi się wyrwać wymarzony pojazd. Jutro ma do mnie dotrzeć.

Oj tam ja już dość się nakupowałem :)
ale tam widzę cena 3950 funtów + VAT(!)
Mam nadzieję, ze aż tyle nie zapłaciłeś? :)

I czy masz do niego papiery? Bo te auta z uniwersytetów czasami nie były w ogóle rejestrowane! Tam na zdjęciu z tyłu auto nie ma tablicy rejestracyjnej!

ogólnie jak przebieg oryginalny to nie wiem po co aku zmieniane były.
Widocznie anglicy-nieucy zajeździli ori pakiet. Może wody nie dolali?

Jak masz jakieś pytania to wal śmiało na priv albo na wątek w blogach.

Ogólnie to taki niezby mądry naród jest. Oczywiście nie wszyscy, ale spora część rodowitych anglików nie ma pojęcia o najprostszych sprawach.

A co do wyglądu Berlingo - ten po lifcie z dużymi lampami z przodu na pewno wygląda już dużo lepiej.

Apacz - 2015-03-29, 11:01
Temat postu: Re: Witam serdecznie
>Oj tam ja już dość się nakupowałem :)
>ale tam widzę cena 3950 funtów + VAT(!)
>Mam nadzieję, ze aż tyle nie zapłaciłeś? :)

Trochę mniej, ale na szczęście z dostawą gratis. Nie musiałem kilkaset mil dymać po niego.

>I czy masz do niego papiery? Bo te auta z uniwersytetów czasami nie były w ogóle >rejestrowane! Tam na zdjęciu z tyłu auto nie ma tablicy rejestracyjnej!

Mam. Już ubezpieczone.

>ogólnie jak przebieg oryginalny to nie wiem po co aku zmieniane były.
>Widocznie anglicy-nieucy zajeździli ori pakiet. Może wody nie dolali?

Tego się nigdy nie dowiemy.

>Jak masz jakieś pytania to wal śmiało na priv albo na wątek w blogach.

Dziękuję

>Ogólnie to taki niezby mądry naród jest. Oczywiście nie wszyscy, ale spora część rodowitych >anglików nie ma pojęcia o najprostszych sprawach.

Niestety, ale I ja jestem totalnie zielony w sprawie tego auta.

marek87 - 2015-04-17, 10:30

Witam wszystkich, jestem Marek :)
Diopo - 2015-04-18, 13:36

Witam , jestem Marcin Konstruktor Sadownik Szkółkarz :)
apas - 2015-04-29, 19:26

czesc. Jestem Andrzej a to moja elektryczna barchetta :)

https://www.facebook.com/...&type=3&theater

gienek333 - 2015-04-29, 22:32

Fajne autko :-D . Gratki :kufel . Jak jeszcze kiedyś wywalisz z niego ten ołów ;) .
apas - 2015-04-30, 06:44

juz planuje te zelki wywalic z przodu i zamienic na cos nowszej generacji, a za rok wywale tył :) no chyba ze sie go w takim stanie pozbede i zaczne od zera
krawcu - 2015-06-23, 12:04

Witam,

forum przeglądam od jakiegoś czasu. Jestem mega fanem elektrycznych pojazdów pomimo tego ze jeszcze żadnego nie posiadam ale mam nadzieję że niedługo się to zmieni.

jork08 - 2015-06-26, 08:07

Witam
Jestem nowym użytkownikiem Tesli pozdrawiam wszystkich

Lolek electric - 2015-06-26, 10:25

Witaj, na pewno będziesz zadowolony. Pozdrawiam. L
MojaTesla - 2015-06-26, 23:19

Witaj, jaki masz silnik, wyposażenie?
Danziger - 2015-07-12, 20:32

Dobry Wieczór Panowie/Panie,

Byłem biernym użytkownikiem tego forum.
Podoba mi się przekrój osobowości i podejścia do tematu samochodów elektrycznych
na tym forum.
Pewne osoby znam pośrednio Highend-Przemek, Damian...

Od prawie roczku testuje Citroena C-Zero a tata go eksploatuje na co dzień w 3City (możliwość zaadoptowania reklamy, gdyby ktos był chętny ;]).

Jestem zapracowana osobą i 90% swojego czasu spędzam na projektach poza Polską, ale chętnie będę się udzielał jak rozwija się rynek EV na zachodzie.
PS. miesiąc temu byłem w Oslo <szok> na każdym skrzyżowaniu Tesla.

Szanuję wszystkich kolegów którzy biorą się za konwersję, ale czasu brak na wszystkie cele, które chce się zrealizować w życiu :)

Pozdrawiam Tomek

Malinka - 2015-08-16, 16:20

Witam,

jak większość dłuższy czas czytam forum i stronę. Nadszedł czas na rejestrację, więc jestem.

pzdr

Jacky X - 2015-09-09, 15:37

Witam

Interesuje mnie temat samochodów elektrycznych. Byłem zdziwiony,że jest poratl i forum na taki temat. Moje zainteresowanie zaczeło się na poważnie od info z onetu o Tesli. Myślałem o niej stereotypowo. Jakaś wydumka o niskim zasiegu. Tyle tylko,że dręczyło mnie pytanie dlaczego zdecydowało się ją kupić tylko kalifornijczyków i norwegów. Ze zdziwieniem odkryłem pracę Muska i potencjał Tesli.

Pozdrawiam Jacek

PS. Myślę ,że auta EV są słabo promowane.

molas3000 - 2015-10-20, 19:00

Również wszystkich witam. Jestem tu bo moim marzeniem jest zbudowanie własnego EV, szczegóły dam gdzie indziej ;)
mykos - 2015-10-20, 21:55

Witam wszystkich bardzo serdecznie!
bebosz - 2015-11-19, 18:30

Witam wszystkich.
Mam na imie Sebastian mieszkam w Irlandii
Dzis przyszla poczta karta do obslugi publicznych stacji ladowania oraz zakupiony z chin obd kw902 (wyczytalem ze przyda sie a tani byl) oraz zainstalowano nam takze dzis przydomowa ladowarke do samochodow elektrycznych, w przyszlym tygodniu odbieramy naszego nissana leaf SVE 24KW + 6KW ladowanie.
Nie mamy nikogo ze znajomych czy tez sasiadow zeby cos sie dowiedziec na temat tych samochodow ale widzimy setki punktow ladowania i prawie 100 extra szybkich punktow ladowania (w 20min 80%) na ulicach wszedzie w Irlandii i sa darmowe jeszcze do maja 2016 a potem 16 euro za miesiac za uzytkowanie dowolne wszystkich ulicznych stacji ladowania. Wiemy ze DPF w dislach to masakra /mamy passata 2010 1.6 diesel)... postanowilismy wyprobowac samochod elektryczny. 24kw wystarczy choc za dodatkowe 2 tys proponuja baterie 30kw to jednak chyba wezniemy 24kw. bo zasieg 130km uwazam za wystarczajacy. co myslicie ?

-----------
EDIT
Dalsza część dyskusji w wydzielonym temacie:
:arrow: Lepiej kupić Nissana Leafa 24 czy 30 kWh? (Irlandia)
-----------

palo - 2015-12-22, 10:20

Jako że jestem tutaj nowy witam wszystkich (również z arbitra gdzie jestem od kilku lat).
roberto29 - 2015-12-23, 22:18

Witam wszystkich bardzo serdecznie.
paskalex - 2015-12-28, 10:21

Witam.
Mam na imie Oleksii, mieszkam w Kijowie, jestem obywatelem Ukrainy.
Szukam ludzi tutaj, którzy budują samochody elektryczne, szczególnie "przebudowy w elektryczną".
Również bardzo interesujące Polskie prawo - jako w Polsce jest rejestracja samochodów elektrycznych(przebudowy)?
Pozdrawiam.

zeeltom - 2015-12-28, 12:26

Widzę, że trafiłeś ;)
paskalex - 2015-12-28, 13:20

zeeltom napisał/a:
Widzę, że trafiłeś ;)
Tak, teraz studiuje forum. :roll:
ogrdiablo - 2015-12-28, 23:51

Witam wszystkich maniaków EV

Mam na imię Rafał.Jak wielu z was wpadłem na pomysł konwersji pojazdu, a w związku z tym że jestem absolutnie zielony z tego tematu (można przyjąć że jestem piekarzem albo szewcem) , po zapoznaniu się z całością pewnie będę zadawał pytania.
przeglądam strony od kilku tygodni jednak nie wszystkie informacje są dla mnie zrozumiałe, jestem z Warszawy ale jeżeli jest tu jakiś MEGA CIERPLIWY maniak który mógłby mi wytłumaczyć w 4 oczy wszystko od podstaw to wsiądę w spalinowy (na razie) środek transportu i przybędę na miejsce.
Potrzebna mi wiedza absolutnie od podstaw , aktualna bo widziałem że trochę się zmieniło i zmienia.
POTRZEBUJĘ ZROBIĆ E -Pojazd Renault Kangoo, zasięg 160 km, przy -20+30 i ładowności 500kg, dużo górek i zakrętów, odzyskiwanie energii...

zeeltom - 2015-12-29, 05:46

Taniej będzie kupić jakąś używkę, niż zaczynać od zera. Takie jest moje zdanie, tym bardziej, że chcesz zaczynać od podstaw ;)
ogrdiablo - 2015-12-29, 09:36

Chcę się nauczyć , absolutnie od podstaw
... i przyznam szczerze ze liczę na waszą pomoc :)

muszą być sposoby aby zoptymalizować koszty takiej budowy,
jak nie w Polsce to za granicą,
pojedynczo jesteśmy słabi ale w grupie będziemy poważniejszym partnerem
musimy tylko pominąć pośredników i ludzi którzy coś wiedzą i za drobną opłatą się podzielą,

Irek73 - 2016-01-06, 16:05

Witam, wszystkich użytkowników forum!
wodnik7 - 2016-01-19, 12:55

Witam wszystkim,

pragne sie przedstawic: Michal.

Nie mam (jeszcze) elektryka, acz przymierzalem sie latem - dlaczego? Otoz dziennie wykonuje 110-120k (do i z pracy), wiec chcialem oszczedzic na paliwie, tym bardziej, ze kilkaset m ode mnie darmowa stoi ladowarka 22kW type2. Kolo pracy niestety nie ma nic.. Niestety, jedyne, co by podchodzilo, to ZOE, a cena jakby zaporowa na takie male cos. Podobal mi sie rowniez Fleunce, ale niestety to wolne ladowanie.. Leaf jakos zbyt duzo kosztuje, no i nie ma szybkiego type2.. Dlatego zdecydowalismy sie na auto, o ktorym juz dluzej marzylismy, w dieslu.

Mam nadzieje, ze stac mnie kiedys bedzie na tesle, bo im dluzej ja ogladam, tym wiecej sensownych (i gadzeciarkskich tez..:) rozwiazan w niej widze, choc dopiero w niej siedzialem (nie mialem okazji jechac). Mam nadzieje, ze za kilka tyg. sie uda.. tylko nie wiem jeszcze tylko, jak po takiej jezdzie tesla wrocic do normalnosci.. no coz.

Tyle w skrocie w ramach przedstawienia sie.

Pozdrawiam!

chal - 2016-01-21, 23:13

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem tu nowy :)
bebosz - 2016-01-25, 01:28

wodnik7 napisał/a:
Witam wszystkim,

pragne sie przedstawic: Michal.

Nie mam (jeszcze) elektryka, acz przymierzalem sie latem - dlaczego? Otoz dziennie wykonuje 110-120k (do i z pracy), wiec chcialem oszczedzic na paliwie, tym bardziej, ze kilkaset m ode mnie darmowa stoi ladowarka 22kW type2. Kolo pracy niestety nie ma nic.. Niestety, jedyne, co by podchodzilo, to ZOE, a cena jakby zaporowa na takie male cos. Podobal mi sie rowniez Fleunce, ale niestety to wolne ladowanie.. Leaf jakos zbyt duzo kosztuje, no i nie ma szybkiego type2.. Dlatego zdecydowalismy sie na auto, o ktorym juz dluzej marzylismy, w dieslu.

Mam nadzieje, ze stac mnie kiedys bedzie na tesle, bo im dluzej ja ogladam, tym wiecej sensownych (i gadzeciarkskich tez..:) rozwiazan w niej widze, choc dopiero w niej siedzialem (nie mialem okazji jechac). Mam nadzieje, ze za kilka tyg. sie uda.. tylko nie wiem jeszcze tylko, jak po takiej jezdzie tesla wrocic do normalnosci.. no coz.

Tyle w skrocie w ramach przedstawienia sie.

Pozdrawiam!

Witay Michal
Wiec Wyglada na to ze Leaf ma type 2 i zasieg 200km

Pozdrawiam

wodnik7 - 2016-01-28, 21:48

bebosz napisał/a:

Witay Michal

Pozdrawiam

No wlasnie, ze ladowarke w type2 to leaf ale wolna niestety ma! do 2014 to 3,3kW, w nowszych za doplata to maks. 6,6kW, czyli jednak wolno (jak fluence). A ze zadnych Chademo kolo mnie nie ma, to klops (jest za to niedaleko 22kW type2)
A zasieg 200km to chyba nie zima, przy mrozach.. a ja do pracy musze codziennie jezdzic, tez jak mrozno.. z roznych informacjach na roznych forach bardziej blisko mu do 160km, i to oczywiscie tez nie zima..:(

a tu na forum, w innym watku, highend napisal tak: "a wiecie, że z ogrzewaniem zużywa dwa razy więcej prądu? masakra (...)". Zuzycie mial na poziomie 300kW!

slowem: klops!;((

bebosz - 2016-01-30, 02:41

wodnik7 napisał/a:
bebosz napisał/a:

Witay Michal

Pozdrawiam

No wlasnie, ze ladowarke w type2 to leaf ale wolna niestety ma! do 2014 to 3,3kW, w nowszych za doplata to maks. 6,6kW, czyli jednak wolno (jak fluence). A ze zadnych Chademo kolo mnie nie ma, to klops (jest za to niedaleko 22kW type2)
A zasieg 200km to chyba nie zima, przy mrozach.. a ja do pracy musze codziennie jezdzic, tez jak mrozno.. z roznych informacjach na roznych forach bardziej blisko mu do 160km, i to oczywiscie tez nie zima..:(

a tu na forum, w innym watku, highend napisal tak: "a wiecie, że z ogrzewaniem zużywa dwa razy więcej prądu? masakra (...)". Zuzycie mial na poziomie 300kW!

slowem: klops!;((

Wiec zgodze sie z toba iz zima ten zasieg moze byc taki jak podales ale ogrzewanie lub raczej problem z ogrzewaniem czyli jego pradozernosc juz zostal rozwiazany kompleksowo poprzez wprowadzenie pompy ciepla ktora dziala znakomicie, natychmiast i nie pozera praktycznie w ogole pradu tzn bez znaczacego wplywu na zasieg km (pompa ciepla zabiera okolo jednego moze dwuch kilometrow z zasiegu) przykro mi zw w PL sa takie problemy z dostepem do wtyczek ale wtyczka domowa na 6,6kw naladuje ci bakterje w srednio 6h do fula w taryfie nocnej to zadne koszty i na dzien uzydkowania starczy. Mimo wszystko bede polecal autka elektryczne i mam wiecej aggumentow za niz przeciw. Pozdrawiam.

Piast - 2016-01-30, 14:06

Cześć :)
kresok - 2016-03-14, 23:30

Witam wszystkich użytkowników tego forum. Jestem fanem samochodów elektrycznych!
Pir-serwis - 2016-03-15, 22:36

Witamy, witamy.
Ostatnio mało wariatów-pasjonatów przybywa.
:)

stefan900 - 2016-04-22, 22:58

Witam wszystkich! Pozdrawiam.
KilleR.racer - 2016-04-23, 05:21

Wtam serdecznie wszystkich z forum. Od niedawna stałem się posiadaczem Nissana Leaf.
DaroWien - 2016-05-09, 20:02

Mamusiu jak tu pieknie :mrgreen:

Przywitam sie jeszcze raz bo pewnie jakis czas temu juz tu u was bylem jednak nie pamietam jakiego maila uzywalem.

Mam na imie Daro i na stale mieszkam w Wiedniu, ba w zasadzie 3 km od salonu Tesli :lol: dodam ze pracuje w niej polak ktory chetnie odwiedzajacym Wieden zrobi jazde probna.
auta EV interesuja mnie od dawna ale nie byly w moim zasiegu jednak dzis to powoli staje sie realne.
Po tym jak szef moj kupil sobie najmocniejsza z najmocniejszych Tesli i dal mi poprowadzic to od tego czasu nie moge spac :lol: czyli juz rok hehe
Poniewaz w planach mam dom wiec Tesla poki co nie jest mi na reke cenowo, jednak zaczynam sie zastanawiac nad Kijanka ale to moze porusze w innym temacie.

wodnik7 - 2016-05-09, 20:12

@Daro:

oj, mnie tez przejazdzka Tesla dala w kosc.. i dlatego, jesli wszystko bedzie w porzadku, niedlugo juz nia bede jezdzil, choc sprawa budzetu naprawde nielatwa: nasz tez juz teraz (!) przekroczyla niemilosiernie; do tego mamy juz dwa auta (bo pracujemy z zona kilkadziesiat km od domu), wiec w sumie niepotrzebne, ale... jakos siedzie w glowie, siedzi ta tesla...:)

A o kijance slyszalem, ze nietstey powoli sie zbiera:( choc wygladem nam sie baaardzo podoba!

Milo, ze tu jestes!

DaroWien - 2016-05-09, 20:31

Nie wiem czy cos wniose do forum :lol:

Ja poczekam na Tesle model 3 jednak jesli potrafia wyprodukowac tylko 50000sztuk rocznie to czas oczekiwania przy juz zamowionych 400000 sztuk bedzie trzeba czekac na auto 8 lat :lol:
Oczywiscie jest jeszcze opcja poczekania na nowego Opla Ampere ktory tez jest interesujacy no i oferowany zasieg 320km jest przyzwoity aby wybrac sie nad Baltyk

Wtryskiwacz - 2016-05-24, 10:19

Witam serdecznie wszystkich :) Nazywam się Mirek. Miłego dnia Wam życzę!
GSI - 2016-06-03, 11:00

Witam.
YANNOSICK - 2016-06-04, 07:37

GSI napisał/a:
Witam.

Witamy ;)

Kevin - 2016-06-21, 15:54

dzień dobry, cześć i czołem, pytacie skąd się wziąłem.. :D
Carcik - 2016-06-21, 21:11

zapewne z Krakowa :D
zeeltom - 2016-06-21, 23:10

Albo z kapusty ;)
doibv - 2016-08-01, 18:54

witam
Igor - 2016-11-30, 14:21

Witam wszystkich uczestników tego arcyciekawego forum.
kalex - 2016-12-17, 11:08

Aby formalności stało się zadość - chciałem się przywitać :kufel
Suzukisan - 2017-02-04, 08:19

Czołem wszystkim Forumowiczom!
Jestem z Południa. Interesuje mnie budowanie i uzytkowanie aut elektrycznych. Witajcie! :)

espir - 2017-03-29, 09:23

Witam wszystkich :) Jeszcze nie jestem posiadaczem auta elektrycznego, ale przymierzam się do zakupu / importu i stwierdziłem, że zarejestruję się za wczasu, aby w spokoju poczytać i ewentualnie podpytać ;)
Kruposz - 2017-03-29, 19:13

Cześć, mam na imię Przemek i urzęduję w Opolu i Wrocławiu, mam niechęć do silników DC jak Tesla do Edisona
Krzychu86 - 2017-06-28, 11:32

Dzień dobry wszystkim :)
c36 - 2017-07-24, 19:59

Witam wszystkich jestem na etapie konwersji EV - Fiat 126p
aleksandrace - 2017-08-10, 21:32

Czesć, mam na imię Ola i poszukuję dobrego auta. :) nie jestem ekspertem, ale chciałabym dowiedzieć się co nie co i "liznąć" temat aut elektrycznych. :)
kefir - 2017-08-24, 10:26

Dzień dobry. Jestem Jacek i zainteresował mnie temat aut elektrycznych. Życzę Wam dobrego dnia. ;)
Krizi - 2017-09-10, 12:15

Witajcie. Śledzę forum już bardzo długo i już czas aby konto własne mieć 😁. Jestem pasjonatem napędów elektrycznych a do tej pory woziłem się tylko modelami Rc i powoli przychodzi czas na pojazd w skali 1:1.
Pozdrawiam wszystkich użytkowników i pasjonatów EV

Normango - 2017-09-10, 13:47

Witam wszystkich na bardzo ciekawym forum :)
Zamieszkuję od kilku lat Holandię - kraj gdzie auta elektryczne z każdym rokiem zdobywają część rynku motoryzacyjnego i gdzie istnieje bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura sprzyjająca użytkowaniu tych pojazdów.
Jeżdżę od zawsze dieslem lecz planuje niebawem przesiadkę na auto elektryczne...jeszcze nie Teslę ;)

tutomash - 2017-09-13, 21:54

Hej witam wszystkich.
Nazywam się Tomasz od ponad roku interesuję się samochodami el.
Dlatego też postanowiłem dołączyć do tego zacnego grona

kristof74 - 2017-10-08, 23:27

Cześć Wam :D Pozdrowienia z Wrocławia ;D
Wojtek75 - 2017-11-14, 10:06

Witam forumowiczów. Trafiłem na forum szukając informacji o samochodach elektrycznych. Miałem okazję przetestować dwa auta elektryczne i jestem pod dużym wrażeniem. Aktualnie poszukuję autka miejskiego i z tej przyczyny będę jako neofita zadawał mnóstwo pytań :-D . Pozdrawiam.
Piotr82 - 2017-11-15, 09:33

Witam. Jestem Piotr i interesuje się tematem od dawna. Myślę że wszystko idzie w dobrą stronę. Jestem z Wodzisławia śląskiego i przerobie rower na elektryka. Pozdrawiam
RaveN - 2017-11-15, 10:18

Witajcie! ;)
Carlos - 2017-11-19, 10:48

Witam szanowne grono.
Na codzień zajmuję się elektroniką samochodową.
Obecnie jestem na etapie poszukiania/ zakupu Tesli model S
Nie wiem czy nie poczekać na model 3 ?!

+-------------------------------------------------------------+
Edit: ciąg dalszy rozmowy o Tesli Model 3 tutaj.
+-------------------------------------------------------------+

njet - 2017-12-01, 20:33

Dzień dobry. Sprzedałem diesla, chce kupić ev. Chciałbym byc bardziej społecznie odpowiedzialny :)
Karwoś - 2017-12-01, 23:05

To lepiej głosować w wyborach :D
A tak poważnie. EV - znaczy elektryka czy hybrydę czy trochę w połowie - hybrydę z ładowaniem?

njet - 2017-12-07, 12:33

Wybory też załatwione :)

Kupiłem e-Golfa 2015, zobaczymy ile razy będę wracał do was tutaj na forum :) )))

bro - 2017-12-08, 07:30

Gratuluję! Wielu z nas jeszcze czeka i wybiera, więc wracaj hak najczęściej i dzieł się wrażeniami z użytkowania.