SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

Samochody elektryczne - Kia e-Niro

bro - 2018-12-08, 18:11
Temat postu: Kia e-Niro
zakładam nowy temat, bo myślę że warto - szykuje się bestseller. KiaBjørn przygotował zimowy test zasięgu i osiągnął bardzo dobry rezultat - 375 km przy prędkości 90km/h:

https://www.youtube.com/watch?v=RjFE1mNtUcc

jeśli dobrze zrozumiałem informację z holenderskiej strony, to ceny zaczynają się od €42.510 czyli ok 183.000 pln

jakosek - 2018-12-10, 11:36

I robi się mały dylemat - czy lepiej poczekać na najtańszą wersję Tesla 3 czy brać Kia. Zapowiada się ciekawie, za rok będę chciał coś kupić w tym przedziale cenowym, pytanie co będzie dostępne.
wodnik7 - 2018-12-10, 12:13

Tesla ma calkiem inna filozofie, i jest jednak inna firma; aplikacja tesli, sposob w jaki jest rozwiazanie updatow itp jednak sa futurystyczne. Ja rowniez czekam na tansza 3, jezdze teslami od prawie 3 lat, i nie ma powrotu do „starych“ rozwiazan:)
aviator - 2018-12-10, 19:25

A tak z ciekawości ta "tańsza tesla 3" na która czekacie, to o jakich kwotach myślicie? Bo za 2-3 lata wypadałoby mi zmienić i3 i nie wiem czy mogę zacząć marzyć o tesli ;-)
Bronek - 2018-12-10, 19:58

aviator napisał/a:
A tak z ciekawości ta "tańsza tesla 3" na która czekacie, to o jakich kwotach myślicie? Bo za 2-3 lata wypadałoby mi zmienić i3 i nie wiem czy mogę zacząć marzyć o tesli ;-)

Pewnie w okolicy "ćwierć dużej bańki" z full opcją?
To kwestia mocy naszej waluty, bo na dotacjie i ulgi raczej nie liczmy.

Mnie interesuje Tesla ze względu na jej innowacyjne podejście.

Ma być 4x4 i wszystkie dodatki. Zasięg mniej istotny, podobnie jak te najwyższe osiągi. I tak to sporo.
Będzie pewnie i tak spełniało rolę, jak obecny Nissan

wodnik7 - 2018-12-10, 20:30

Mid-Range na dzis z tylnym nepedem to 46.000USD, plus podatek VAT, wychodzi cos okolo 215.000PLN. Tyle powinien kosztowac, wersja "mala" ma kosztowac 35.000USD. plus podatek VAT okolo 165.000PLN. I to bylaby bomba (porownujac do takiego leafa np...)

Full opcja dzis (long range, AWD) kosztuje ok 57.900€ czyli 250.000PLN.

DaroWien - 2018-12-10, 20:34

W Austrii Kia Niro kosztuje katalogowo 47000€ wiec pewnie mozna bedzie ja wyrwac za 43000€
zalezy od salonu w ktorym kupimy, Tesla 3 ma kosztowac 60000€ i tu niestety nie ma mozliwosci
zbijania ceny przy tej ilosci zamowionych aut oraz ze w Austrii jest tylko jeden dystrybutor Tesli.

Ja czekam jeszcze na wyniki jakie bedzie miala nowa Kia Soul z bateria 64kW i jesli zasieg bedzie
zblizony do Niro a cena bedzie w okolicach 37000€ to taki samochod trafi do mojej zony :D

Ja natomiast sie zastanowie czy nie kupic Kia Niro poniewaz zasieg tego samochodu jest
taki na jaki czekam od dwoch lat a cena tez jest ok, na moje mozliwosci :D jest jeszcze kwestia
tego czy zamowione Tesle 3 w naszej firmie trafi jedna w moje rece jesli nie to duze
prawdopodobienstwo jest ze zamowie Kia Niro, w moim przypadku cena ostatczna tego auta
bedzie w okolicach 30000€ po odliczeniu Vat i dofinansowaniu od panstwa.

wodnik7 - 2018-12-10, 20:39

Powiem tak: po roku niro straci na wartosci wiecej niz M3:)

Poza tym 3 jest autem mega przyszlosciowym, nie da sie porownac do niro. zasieg niro ma fajny, zmierzyl Bjorn, ale jednak tesla jezdzi inaczej:)) nie mowiac o calym wyposazeniu, aplikacji, superchargerach itp:)

DaroWien - 2018-12-10, 20:57

wodnik7 napisał/a:
Powiem tak: po roku niro straci na wartosci wiecej niz M3:)

Poza tym 3 jest autem mega przyszlosciowym, nie da sie porownac do niro. zasieg niro ma fajny, zmierzyl Bjorn, ale jednak tesla jezdzi inaczej:)) nie mowiac o calym wyposazeniu, aplikacji, superchargerach itp:)

Dzis kazdy samochod traci na wartosci i nie da sie tego zatrzymac, nawet Tesla, zobaczysz ze za
5 lat Tesla 3 uzywana bedzie kosztowac w granicach 25000€, wszystko zalezy od ilosci km, moj
kolega ma BMW i3 na dlugoterminowy najem i placi koszty utraty wartosci wyliczone na 5 lat
to 22000€, dzis Kia soul z roku 2015 kosztuje dwie trzecie tego co nowe auto ale nie mozna
tego porownywac do samochodu ktory ma dwa razy wieksze baterie, Renault Zoe czy Fluence
traca na wartosci bardzo szybko to zapewne wina malego zasiegu oraz najmu baterii, dzis ich
polityka sie zmienila i baterie mozna kupic. Jezeli Niro za 5 lat straci na wartosci 1/3 to i tak
bedzie tyle warta ile za nia zaplace bez Vatu i z dofinansowaniem :D
Poza tym utrzymanie mojego auta dzis kosztuje mnie w granicach 1500-2000zl miesiecznie
wiec spokojnie starczy na rate liesingu i ladowanie auta :D

Kwestia Superchargerow dzis przestaje byc raczej istotna, to tylko kwestia czasu jak bedziesz
mial wszedzie ladowarki Chademo z moca 200 czy 400kW

Co do Tesli to bardziej podoba mi sie model S i X a Tesla 3 nie robi na mnie wrazenia,
jestem tym autem zainteresowany tylko dlatego ze ma fajny zasieg ktory mi odpowiada.

jakosek - 2018-12-10, 21:37

wodnik7, spokojnie bo zaczynasz brzmieć jak fanboy Tesli.
Ja obserwuję rynek od dłuższej chwili. Na nowy Model S nie będzie mnie jeszcze długo stać, a cena auto jak za ładny domek to trochę... Nie na nasze warunki :lol:

Tesla 3 i taka Kia e-Niro są już bardziej w naszym zasięgu. Kia ma jedną niezaprzeczalną zaletę - JEST. Może na Polskę jakoś wiele tego nie będzie, ale jest to samochód który będzie można zamówić, kupić. Podobne nadzieje dawał Opel Ampera-e, tyle że to auto nie do kupienia. Tesla 3 w taniej wersji - moim zdaniem "golas" będzie kosztował w naszych warunkach bliżej 200kPLN, o ile powstanie jakiś polski oddział. Inaczej trzeba będzie ściągać z zachodu (może to i lepiej? w jakiś dziwny sposób nowe auta w Polsce są droższe jak na zachodzie :roll: ).
ALE
- najtańszy Model 3 nie wiadomo kiedy się pojawi. W tym momencie nadal się nie opłaca produkować tego modelu w cenie jaką zapowiedzieli (35kUSD).
- będzie miał mniejszy zasięg niż e-Niro
- sądząc po "banana box test" Kia to całkiem spory i pakowny samochód. Mam rodzinę, dzieci. Jakoś czarno widzę zapakować się do Model 3, prędzej Model S (odpada, j.w.). Tutaj moim zdaniem Kia wygrywa
- Model 3 jest budżetową wersją tesli, w wersji "golas" nie jest wcale lepiej wyposażona od takiej Kia.

Czyli - jak się nie ma co się lubi to się bierze co jest 8-)
A jak będzie to zobaczymy, mam jeszcze czas na obserwacje rynku, obecnie mam pilniejsze wydatki :)

vwir - 2018-12-10, 21:53

Mam w rodzinie Niro w wersji hybrydowej (nie plug-in). Wyposażenie w zasadzie kompletne. Muszę przyznać, że jest dobrze. Zarówno w kwestii jakości materiałów jak i wyposażenia. Niektóre gadżety mnie zaskoczyły - na przykład fotel sam odjeżdża do tyłu po otwarciu drzwi żeby się łatwiej wysiadało. Poza tym podgrzewana kierownica, podgrzewane i wentylowane skórzane fotele, itp. Jako auto rodzinne chyba się sprawdzi.
wodnik7 - 2018-12-10, 21:58

To juz polemika jest:)

Tesla m3 to bardzo dobre wykpnczenie, duzo miejsca (spokojmie dorosly za mna jako kierowca, a mam 1,88cm), no i prostota calosci - wszystko dziala (vide co nie dziala w leafie wg Bronka!)

Na dzis mozna miec uzywana S 2014 rok, z przebiegiem ponizej 200.000km z gwarancja na aku/silnik za jakies 40.000€. Za 50.000€ sie zaczyna D z 2015, z autopilotem. Auto na aluminium, czesci na rynku masa-nie balbym sie w to wejsc. Pozdrawiam!

jakosek - 2018-12-10, 22:02

A, jeszcze jedno. Jak na razie mam niezłą opinię o Kia, ale jedno to moim zdaniem zbrodnia. Jak można w samochodzie nowoczesnym, elektrycznym, eko itd itp - zamontować w 2018 zwykłe halogenowe oświetlenie główne? No żesz... Ja lubię dobrą widoczność :idea:

A wykończenie i wrażenia z jazdy będę oceniać jak się jednym i drugim przejadę. Obecnie to trochę wróżenie z fusów.

Używanej tesli sobie obecnie nie kupię, bo jedyna opcja to nowe auto i leasing.
PS. w 2019 zmieniają się przepisy o odliczaniu VAT - wprowadzili mały ukłon w naszą stronę - "fossil cars" mają limit 150kPLN, a elektryczne 225kPLN.

wodnik7 - 2018-12-10, 22:09

Ja nie mam firmy, z oszczednosci/kredytu musze brac.

Ale leasing na uzywane jest jak najbardziej mozliwy..:)

Bronek - 2018-12-10, 22:46

Ekonomi przy nowym aucie nie ma, ekologia wątpliwa szczególnie u nas "kraju węgla i, stali wódy i kowalii", a elektrykami sie po prostu fajnie jeździ.

O tym wszystkim przekonuje mnie używanie Nissana, bez emocji widzę jego wady i zalety.
Byłby idealnym samochodem uniwersalnym niemal, ale za kilka lat jak sieć ładowarek powstanie, teraz to fanaberia.

Poczekałbym, na rozwój sytuacji, mając teraz takie doświadczenia.
Chyba że zaistniała by sytuacja, podobna jak u mnie, czyli udalo by się, przez przypadek, załapać na sporą obniżkę.
Jeśli potwierdzi się cena Tesli lekko wyższa od Nissana Kii itp, to bym jednak brał Teslę.(a przecież Leaf jest wypasiony) Kia mniej.

Dla samej satysfakcji i przyjemnosci... Tesla!
Interes żaden ale przynajmniej radocha :-D

DaroWien - 2018-12-11, 12:37

No wlasnie jak Bronek napisal :-D kupowanie Tesli to jak kupowanie Iphona, nie ma wielu
zalet ale wszyscy go posiadaja :-D wiec ja tez chce

Wodnik nie wiem ile masz km zrobione Tesla ale uwierz mi ze ja jestem rozczarowany jak po
60kkm wyglada tapicerka w aucie, niejedno audi ma po 200kkm lepsza. Cena Tesli za 130k€
nie odpowiada jakosci w jaki sposob jest wykonana, nic dziwnego jak 30k€ jest liczone na prad
ktory dla modelu S jest za darmo.
Do tego wiele problemow ktore mial moj szef z Tesla S prawie spowodowaly to ze chcial
im oddac ten samochod poniewaz za ta kase mozna spodziewac sie czegos wiecej.

Porownujac Kia Niro i Tesla 3 cenowo to roznica okolo 15-17k€ w maksymalnym wyposazeniu
Natomiast Kia Niro zaczyna sie od 37k€ z bateria taka jak ma Leaf II i zapewne samochod ten
mozna kupic juz po nizszej cenie np za 32k€ a nie po tej ktora podaje producent.

Widze ze na polskiej stronie brak oferty Kii ale jest na austriackiej

https://www.kia.com/at/mo...specifications/

I jeszcze kilka waznych informacji, ja chce kupic samochod ze wzgeldu na dobry zasieg a nie
na marke auta wiec dla mnie nie jest wazne czy bede jezdzil kia Renault Nissan czy Tesla
tylko auto ma miec zasieg minimum 300km i ma mi sie podobac, dodatkowe bajery sa
mile widziane.

Tesla podaje zasieg maksymalny do osiagniecia czyli w przypadku Modelu 3 jest to 500km
moj szef ma model S i podawany zasieg 480km, do tej pory nie udalo mu sie zrobic wiecej
niz 350km a zazwyczaj jest to 250km , natomiast Kia podaje zasieg 450km a Bjorn na trasie
zrobil 500km czyli po miescie jest dosc realne ze auto moze osiagnac zasieg bliski 600km
to o 100km wiecej niz Model 3 a bateria w Kii mniejsza o 9kW

vwir - 2018-12-12, 06:49

jakosek napisał/a:
A, jeszcze jedno. Jak na razie mam niezłą opinię o Kia, ale jedno to moim zdaniem zbrodnia. Jak można w samochodzie nowoczesnym, elektrycznym, eko itd itp - zamontować w 2018 zwykłe halogenowe oświetlenie główne? No żesz... Ja lubię dobrą widoczność :idea:

Nawet w opcji nie ma ksenonów/ledów? Jeśli tak to dla mnie dyskwalifikacja.

wodnik7 - 2018-12-12, 07:20

Daro, porownywanie zasiegu Bjorna i Twojego szefa to chyba jednak nie jest sensowne, nie sadzisz? ;)

W ogole porowujesz troche dziwnie. Ale spoko, kazdy niech kupuje co lubi!

jakosek - 2018-12-12, 10:03

vwir napisał/a:
Nawet w opcji nie ma ksenonów/ledów? Jeśli tak to dla mnie dyskwalifikacja.

Pewnie jest w opcji bo widziałem wczoraj na żywo spalinową wersję z ksenonami, ale powinna to być podstawa. Chociaż wszystkie testowane na youtube chyba miały dotychczas halogeny.

edit - chyba się trochę zapędziłem, ta co ostatnio Bjorn testował w Norwegii chyba ma xenon/led

rafmat - 2018-12-12, 10:30

A czy ktoś z Was zastanawiał się nad różnicami technologicznymi pomiędzy Teslą a innymi autami? Dlaczego póki co żaden producent nie wypuścił na rynek auta z takimi parametrami jak Tesla? Rywale tacy jak I-Pace czy e-tron wypadają po testach słabo w stosunku do Tesli...
https://www.youtube.com/watch?v=9hzt0COEmL0
Dlaczego podjeżdżając Teslą pod supercharger ładujemy się zawsze z pełną mocą a w przypadku innych aut jest problem... Wydaje mi się, że jest jeszcze sporo więcej takich technologicznych różnic choćby podstawowa taka jak efektywność energetyczna zespołu napędowego. Czy wiedzieliście, że jak w Tesli zaplanujecie trasę na której są superchargery to Tesla sama sobie przygotowuje kondycję baterii w taki sposób aby jak najbardziej efektywnie się ładować... Ktoś kto porównuje Teslę o mocy powyżej 400KM z napedem na 4 łapy i wadze powyżej 2 ton do np. Kia o mocy mniejszej niż 200KM, wadze mniejszej niż 1.8 tony i napędzie na jedną oś chyba nie wie co pisze... jak porównać BMW X5 xdrive z ponad 400KM silnikiem do np. najtańszej wersji Skody Kodiaq :) . Zapomnijcie o cenie w Polsce Tesli 3 poniżej 250tys. brutto to jest nierealne z np. marketingowego punktu widzenia... ale pomarzyć można... bo to nic nie kosztuje... Jak można porównać Model S czy nawet Model 3 do Kia Niro bądźmy poważni... W Tesli kosztuje nie wykończenie wnętrza tylko innowacyjność i technologia ktoś to tego jeszcze nie zrozumiał niech się łudzi parametrami podawanymi na papierkach i zachwyca się zasięgiem auta. Wystarczy wziąć trasę 1500km i porównać wtedy zasięg i przede wszystkim czas przejazdu bo to się głównie liczy w długodystansowych testach. Nie neguję Kia Niro bo jest to obecnie, /będzie zdaje się jeden z lepszych EV na rynku ale nadal nie jest to auto na długie trasy...

jakosek - 2018-12-12, 12:12

Raczej nikt tutaj nie porównuje do modelu S, bardziej do modelu 3 i to w najtańszej opcji, której obecnie nie ma na rynku. Cena i osiągi będą zbliżone, technologicznie też w podstawowej wersji - bez wielkiej przepaści. Wiem że można do model3 dodać autopilot i już mamy zupełnie inny poziom innowacji ;)

Nie wiem też skąd u ludzi takie ciśnienie na robienie wielkich tras. Analizujmy potrzeby ludzi, dla mnie realny zasięg 400km pokrywa 99,9% mojego zapotrzebowania na samochód. W dłuższą trasę 1-2 razy do roku można się gdzieś po drodze podładować. Na trasę 1500km wybrał bym samolot.

Bronek - 2018-12-12, 12:51

Nawet 300 km realnego zasięgu w granicach jazdy drogowej i przepisowej wystarczy.
Ale marketing ma swoje prawa, plus teoretyzowanie kupującego.. Taka to nasza natura, że powoduje niepotrzebne w sumie kryteria zakupu. To jak kupowanie wielkich samochodów, by raz na kilka lat przewieść szafke ze sklepu.

To nieracjonakne działanie, dotknęło mnie przy wyborzenopcjin automatycznego parkowania. Pomimo, że to przetestowałem, poczytałem i wiedziałem iż nie będę korzystal. Kupiłem, tak na wszelki wypadek 8-) . Dla "mania".

Jeśli bedzie sieć ładowarek, to w/w zasięg jest OK. Trzeba też pamiętać, duża bateria, to długie ładowanie.
Chyba, że ma się pod domem szybką ładowarkę (to kasa na ogół), lub w domu "grube kable" itd... też dodajemy do ceny auta.

Mnie taka instalacja póki, co nav3 fazy ładowanie z mocą 7kw kosztowała ponad 3 tys zł, nie licząc samej evse.
Zwiększenie mocy do np. 22kw, też troszeczkę kosztuje więcej , plus chyba stale opłaty.

Jak to klasyk Ferdek rzekł : "To są drogie rzeczy Panie Paździoch"

rafmat - 2018-12-12, 12:58

Może zadam pytanie, czy ktoś liczy na cenę najtańszego modelu 3 w Polsce poniżej 250tys. brutto? Moim zdaniem nie ma szans :) . A między 180tys. a 250tys. zl jest 70tys. różnicy to prawie drugie auto :) . Tesla ma być droga tak jak iPhone ma być drogi bo inaczej własnie niektórzy woleliby kupić inne auto ot taki paradoks, na początku miały być produkowane ponoć te najtańsze "trójki", szybko się okazało jednak, że to jest nieopłacalne :) , dlaczego bo ludzie wolą dopłacic i miec auto z lepszymi parametrami i lepszym wyposażeniem. Nie sztuka wyprodukować, sztuka sprzedać z dobrym zyskiem i to własnie Elonowi bardzo dobrze się udaje :) .
rafmat - 2018-12-12, 13:03

Bronek napisał/a:
Nawet 300 km realnego zasięgu w granicach jazdy drogowej i przepisowej wystarczy.
Ale marketing ma swoje prawa, plus teoretyzowanie kupującego.. Taka to nasza natura, że powoduje niepotrzebne w sumie kryteria zakupu. To jak kupowanie wielkich samochodów, by raz na kilka lat przewieść szafke ze sklepu.

To nieracjonakne działanie, dotknęło mnie przy wyborzenopcjin automatycznego parkowania. Pomimo, że to przetestowałem, poczytałem i wiedziałem iż nie będę korzystal. Kupiłem, tak na wszelki wypadek 8-) . Dla "mania".

Jeśli bedzie sieć ładowarek, to w/w zasięg jest OK. Trzeba też pamiętać, duża bateria, to długie ładowanie.
Chyba, że ma się pod domem szybką ładowarkę (to kasa na ogół), lub w domu "grube kable" itd... też dodajemy do ceny auta.

Jak napisałem nie sztuka jest mieć auto nawet o dużym zasięgu i ciągle je ładować, sztuka jest trasę elektrykiem przejechać jak najbardziej efektywnie czyli stosunek prędkości/poboru energii, czasu ładowania i czasu przejazdu a pod tym względem

Mnie taka instalacja póki, co nav3 fazy ładowanie z mocą 7kw kosztowała ponad 3 tys zł, nie licząc samej evse.
Zwiększenie mocy do np. 22kw, też troszeczkę kosztuje więcej , plus chyba stale opłaty.

Jak to klasyk Ferdek rzekł : "To są drogie rzeczy Panie Paździoch"

W pełni się zgadzam, dokładnie marketing niektórzy tego nie rozumieją to jest tak jak kiedyś gdzieś przeczytałem na jakimś forum GSM - iPhone na kartę...? Tesla goła bez wyposażenia...? To jedno drugie wyklucza hehe, właśnie tak większość konsumentów myśli i tak też dostosowuje się rynek :) .

Nie sztuka mieć auto o dużym zasięgu, które zamiast 120KWh ładuje się na trasie mocą 40kWh, sztuka jest mieć jak największą efektywność przejazdu z punktu A do punktu B a więc stosunek czasu poświęconego na ładowanie/a, czasu przejazdu, prędkości przejazdu oraz ilości zużycia energii, czy ktoś pod tym względem może mi pokazać auto elektryczne bardziej efektywne od Tesli na dzień dzisiejszy? Proponuję zrobić test i przejechać niedużą trasę zimą przy -5-10st. C z Zakopanego do Gdyni :) , pewnie, że można przejechać nawet Leaf'em 24kWh bez problemu już teraz jak Orlen, Lotos (przyszły Orlen) oraz Greenway postawił/postrawią za chwilę szybkie ładowarki ale jest różnica jechać 10h a 15h nie sądzicie? Wystarczy wybrać się Teslą za naszą zachodnią granice wtedy różnica pomiędzy autem spalinowym a elektrycznym praktycznie się pod względem efektywności przejazdu zaciera.

Bronek - 2018-12-12, 13:12

Ja traktuję póki co, te auta jako zaspokojenie ciekawości , poprawę samopoczucia , poprawienia sewego podupadającego ego, makijaż czy torebkę od Prady. :mrgreen:

Czyli zamiast kupować jakiegoś tuzinkowego Merca czy Audi z średniowyższej półki i to z niekiedy z drugiej ręki, warto zrobić coś co u nas jeszcze jest rzadkością.

Bez taniego ładowania, dużych a właściwie wielkich przebiegów, tylko "członek".............. ., Partii Zielonych kupuje obecnie elektryka nowego. Lub........ (w miejsce kropek proszę wstawić epitet) :mrgreen: Przyjmę to na klatę :oops:

Ale wiem jedno kupię następnego, gdy tego "skonsumuję". Test na posiadanie elektryka, potwierdził że warto tylko z pobudek irracjonalnych i nielogicznych.
Na dzień dzisiejszy albo Tesla albo nic .

Oczywiście "zapowiadaczy" jest mnóstwo, może ktoś przebije Teslę?

DaroWien - 2018-12-13, 13:50

wodnik7 napisał/a:
Daro, porownywanie zasiegu Bjorna i Twojego szefa to chyba jednak nie jest sensowne, nie sadzisz? ;)

W ogole porowujesz troche dziwnie. Ale spoko, kazdy niech kupuje co lubi!

wodnik nie zrozumiales o co mi chodzi.

Tesla podaje zasieg NEDC a Kia WLTP i to jest ogromna roznica

Nie chce mi sie pisac dokladnych szczegolow, sam wiesz ile mozesz przejechac swoja Tesla
i rowniez podoba mi sie model S natomiast model 3 juz troche mniej ale nie pogardze :D

Tesla 3 zasieg na baterii 75kWh 450PS cena 60000€

w NEDC to 310mil czyli okolo 500km
w WLTP to okolo 440km nie znalazlem dokladnych danych

Kia Niro zasieg na baterii 64kWh 204PS cena 47000€

w NEDC to okolo 615km
w WLTP to okolo 480km Bjorn pokazal ze wydajnosc jest lepsza i przejechal 500km

o takie porownanie mi chodzilo, Tesla wypada lepiej z moca i siecia ladowarek ale Kia ma
lepszy zasieg i jest tansza o 13000€ , porownalem tu najlepiej wyposazone modele obu aut.

Rafmat widze ze cie troche ponioslo i chyba nie przeczytales dokladnie o co mi chodzi,
dla mnie samochod ma jezdzic skrecac i hamowac, elektryki nie maja tego co lubie i co
posiadam w garazu mianowicie prawdziwego amcara V8 wiec przy zakupie kieruje sie
przede wszystkim zasiegiem auta i tak jak juz ktos wspomnial wyzej, auto ma przejechac
minimum 400km po takiej trasie wiele osob musi wysiasc napic sie kawy rozprostowac kosci
itp wiec jest to idealny czas zeby naladowac baterie, dla mnie jest to akurat zasieg ktory
pozwala mi dojechac z Wiednia do Bielsko Biala rodzinnego domu gdzie jestem raz na miesiac
wiec nie chcialbym sie zatrzymywac na pol godziny zeby naladowac baterie, trase ta pokonuje
bez przystanku, dodatkowe funkcje w samochodzie sa dodatkowym atutem a dzis wiemy ze
kupujac najwyzsza polke auta i tak juz tam wszystko jest, no chyba ze jak Nissan wymaga
aby dokupic sobie asystenta parkowania. Co do baterii w Tesli to poszukaj w sieci jak gosc w krotkim czasie wykonczyl baterie

Ja nie mowie ze Kia jest lepsza niz Tesla, tylko ze Tesla jest traktowana jak Iphone,
kiedys tez chcialem miec Iphona i mialem krotki czas bo mnie wyprowadzal z rownowagi
przez brakujace funkcje ktore sa ogolne w Samsungu :D nie mowie ze tak jest w przypadku
Tesli.

Kia Niro mimo swojego koreanskiego pochodzenia wypada bardzo dobrze zarowno w zasiegu
wygladzie auta (mnie sie osobiscie podoba) jak i cenowo. Wersje elektryczna jest dostepna juz od 36000€ wiec uwazam ze jest to bardzo dobra cena za samochod z bateria 40kWh

wodnik7 - 2018-12-13, 14:55

To troszke z tymi zasiegami mimo to pomyliles.

Tesla 3 ma 544km WLTP (sprawdz na stronie tesli)
310mil ma w tescie amerykanskim (EPA).

Wiec popraw swojego posta:)

Pozdrawiam!

DaroWien - 2018-12-13, 21:36

Wodnik gdybym pisal tego posta teraz to bym zaniechal tego :-D
Ale pisalem go kilka godzin temu i moje info o Tesli 3 zasiegu wzialem ze strony austriackiej Tesli
a tam podawali 310mil zasiegu, do tego podparlem sie filmikiem na YT gdzie koles zrobil 280 mil
ale wlasnie dzis zmienila sie strona Tesli model 3 w Austrii i faktycznie tam podaja juz zasieg
530km WLTP z czego to wynika?? W takim przypadku Tesla 3 jest bezkonkurencyjna :-D

Apolonia - 2018-12-14, 12:22

Nieeeeee
Nie możliwe!
No to mnie teraz utwierdziłeś że słusznie myślę o Model 3.

carbzeropete - 2019-02-21, 02:26

Bierzcie jeszcze pod uwagę potrzeby samego właściciela.
Dla mnie Tesla 3 odpada z uwagi na kształt sedana. Mając firmę i wożąc narzędzia a właściwie maszyny dla pracowników wybór pada na Niro (Kona za mała, mam Soul i o dziwo w Soulu wchodzi prawie wszystko jedynie drabiny trzeba na dach).
Oczywiście z wyglądu wolę Teslę i tak samo performance mi się podoba ale nie stać mnie na 2 więc muszę jeździć praktycznym elektryki i dla mnie model 3 taki nie jest i nie będzie ale Niro pasuje mi kształtem jak ulał.

carbzeropete - 2019-02-24, 10:53

Jak dla mnie Niro to super auto.
Gdyby nie Niro to mój Soul by pewnie nadal z 25.000 funtów stał a kupiłem za 17500.
Jeśli mam porównywać w długiej trasie w zimę moją Kię Soul 30kwh za te 85000 złotych z innymi EV to obawiam się że na bardzo długiej trasie żaden Leaf Golf czy Zoe nie ma szans a Niro która kosztuje 2 razy tyle (i 2 razy lepiej wygląda ha ha) chyba raczej też by przegrała.
Pooglądajcie uważnie filmy Bjorna. Soul 30kwh wygrywa z Jaguarem który ma pełną 90kwh!!!! baterię na starcie i kosztuje mi .3 razy tyle w UK co moja Soul (nową można kupić spokojnie za 20.000 funtów a moja za 17500 miała raptem 16000km przebiegu dealera wokół ich miejsca gdzie woził zainteresowanych).
W skrócie 90kwh bateria wcale nie oznacza że twój samochód dojedzie szybciej niż 30kwh bateria.
Ważniejsza jest prędkość ładowania i zużycie kw na 100km.
Soul do 80km/h jest niesamowicie oszczędny i waży 1530kg (bez skóry i szklanego dachu) sprawdziłem.
Niro i Kona 64kwh może i mają zasięg ale ważą 1840 i 1800kg mimo mniejszych gabarytów które ma Kona (Niro troszkę większa jest niż Soul).
300kg baterii też ma wpływ.
I pamiętajcie żeby naładować w zimę szybko baterie one muszą sie wpierw zagrzać.
Niro i Kona cierpią na wolniejsze ładowanie szczególnie jeśli wpierw nie jechałeś szybko lub agresywnie.
Leaf jeszcze gorzej popytajcie użytkowników ale o dziwo tam jest odwrotny problem bo się przegrzewaja akurat i spada prędkość ładowania.
W Soul nie wiem dlaczego ale za każdym razem na szybkiej ładowarce mam 45kw/h.
To jest właściwie max.na 50kw standardowych ładowarkach w zach.Europie.
Prawie każde ładowanie to 15-20 minut. Starcza na moje 300km trasy i jeszcze dojeżdżam do domu z zapasem żeby jednak do 15% nie dobijać.
Obawiam się że w PL problemem jest sieć a właściwie jej brak.
Znajomy w Milton Keynes ma starego trupa Leaf 24kwh i mieszka w bloku bez ładowania i tylko używa szybkich ładowarek w trasie i tak już od 80000km!
W Polsce to chyba w 2050 będzie możliwe.

Bronek - 2019-02-24, 11:07

Sieć i jej brak.. 100% zgoda
Ale gdyby była to argumentacja co wybrać traci merytoryczne argumenty w przypadku np Jaguar czy Kia? Itp
Kia to Kia i tyle w temacie. :mrgreen:

Skoda czy Passat czy inna Avensis, czy Nissan... też fajne, tanie ładne i się nie psują ale niestety poderwać się da wtedy kobitkę jedynie na osobowość :mrgreen: Podobnie Jaguar, Porsche kupuje się też dla marki i wykonania czyli pucu.

PatrykS - 2019-02-24, 22:46

carbzeropete napisał/a:
W Polsce to chyba w 2050 będzie możliwe.
Nie przesadzajmy - rzuć okiem na PlugShare, Greenway zrobił swoje po trasach, a to tylko początek, bo Lotos też podziałał, i Orlen.
vwir - 2019-02-25, 15:41

Już nawet nie wspominając o tym, że Niro czy Kony nie musiałbyś w ogóle ładować na 300km trasie. Więc Soul przegrywa z kretesem, nawet jeśli podładowywujesz przez 15-20 min.

Nauczyłem się, że elektryka najlepiej ładować jak komórkę - wpinam na całą noc, w dzień jeżdżę. W takim układzie to nawet włączyłem żeby bateria ładowała się max do 80% pojemności, bo więcej i tak nie potrzebuję.

carbzeropete - 2019-02-27, 12:08

Cóż, oboje macie rację. Ja też wolałbym Niro. Wygląd i więcej bagażnika robią swoje.
Ale....
Mogę zapytać dlaczego większość jeździ Leafem?
No właśnie he he. Nie chcę tu nikogo atakować absolutnie dla mnie każdy kierowca EV to przyjaciel bo stoi po tej samej stronie barykady co ja i nie truje moich dzieciaków.
Ale koszt zakupu robi swoje.
Jak mogę mieć 2 Soul w cenie jednej Niro to wybór jest prosty.
Nawet w skali makro nadal to 2 EV na drodze a nie jeden czyli jeden ICE truciciel mniej.
Ja na to tak patrzę.
Poza tym z baterii w Niro 64kwh można zrobić 2 sztuki Soul po 32kwh albo nawet 30kwh i większy bufor.
O dziwo tę mniejszą jak moja można spokojnie ładować 45kw na h za każdym razem, jeszcze nigdy mi nie spadło na mniej.
Macie tu fotę, specjalnie rano pojechałem na ładowarkę przy basenie (wyrzuciłem żonę z dzieciakami pod szkołą i 500m dalej mam basen gdzie czasem czekam aż żona zadzwoni by ją podebrać spod szkoły).
Stałem równo 7 minut i zadzwoniła żona.
Tu fota. Łatwo policzyć prędkość ładowania.
Przypominam. Nie po trasie, czy nawet szybkiej jeździe ale wolne kulanie do szkoły 2.5km plus 500m do ładowarki.
Zobaczcie na prędkość.
Niestety i Niro i Kona ma z tym problem.
Jak pojadę do Szkocji czy na weekend do Paryża to okazuje się że szybciej zajadę Soulem niż Koną czy Niro a to nie Jaguar wazacy ponad 2 tony tylko podobnie ważące auta (Kona 1800,Niro 1830, Soul 1530kg)
Tak więc pamiętajcie. Więcej baterii na pokładzie tworzy nowe problemy. Wozisz wagę ze sobą to nie paliwo że zatankujesz mniej i mniej waży. No i duża bateria niestety ma ograniczenia jak widać przynajmniej we wszystkich autach prócz Tesli (właściwie Tesla też ale soft u Elona kalkuluje wcześniej u czasem grzeje baterie lub chłodzi by mieć max.prędkość ładowania no i nawet jak ładuje parę minut po starcie to w Tesli nawet połowa prędkości na SC to nadal szybciej niż ja mam w Soul a 45kw to jest naprawdę max.dla naszych tańszych EV na 50kw ładowarce.
Ja wiem że w Polsce jest jeszcze postrzeganie EV jako jazda obwkoło domu ale w UK czy Norwegii ludzie włącznie ze mną używają EV jako jedynego źródła lokomocji i dla mnie prędkość ładowania to podstawowy i zaraz po niezawodności drugi czynnik którym kierowałem się przy wyborze auta.
Kolegi Leaf jak jechaliśmy w Lato do Kornwalii (70mph czyli 112km/h po autosteadach) opóźnił nasze 3 pozostałe auta o 1 5h i powiem szczerze najchętniej byśmy tego Leafa zostawili na parkingu bo za 3im ładowaniem prędkość spadła do 18kw na h. To jest 1/3 tego co w Soul.
Stać 20 minut czy 25minut ok.rozumiem i jadę te 150-200km i potem i tak trzeba z dzieciakami stanąć (siusiu, jeść, lody itd....jak ktoś ma 2kę czy 3kę to wie o co chodzi) x 4 auta to stawanie co 150km to jest mus nawet 4 dieslami.
Ale te rzeczy nie zajmują 1h+ a tyle musieliśmy z Leafem stać.
Dla mnie Leaf nie nadaje się na trasy dla normalnej rodziny nawet 40kwh (droższy od Soul o 30% i dalej nie ta się tym w trasy dłuższe jechać).
Soulem pojadę bez obaw i do Hannover do Kolegi i może w przyszłym roku do Polski jak dodacie trochę tych ładowarek u mnie na Śląsku :D Na razie tylko zachodnia Europa lub Skandynawia na wakacje z autem inaczej wynajem.

spairo - 2019-04-01, 18:17

- cena e-Kony na polskę, jest już znana.
- a kiedy cena na e-Niro ?

spairo - 2019-04-18, 10:29

- prośba do właścicieli e-Niro o zwymiarowanie wtyczki kabla sieciowego 1f 230V.
- nie wiem , jakie mam zastosować gniazdo 32A 3p proste czy skośne w moim słupku ładowania.
- chcę, aby słupek po włożeniu wtyczki można było zamknąć, taki mam wymóg od spóldzielni mieszkaniowej.

spairo - 2019-08-02, 16:11

- no i jest w cenniku czeskim e-Niro z batterią 64 kW , cena 1.200.000 kc, co chyba daje 204 tys. zł circa.
spairo - 2020-03-09, 20:44

- no i mamy konfigurator dla KIA eNiro.
- wybranie wszystkich opcji to prawie 200.000 zł, naturalnie z oknem dachowym.
- ale czy można już zamawiać ?

Cav - 2020-03-09, 21:05

spairo napisał/a:
- no i mamy konfigurator dla KIA eNiro.
- wybranie wszystkich opcji to prawie 200.000 zł, naturalnie z oknem dachowym.
- ale czy można już zamawiać ?

Tańsza i fajniejsza jest Kia e-soul....

vwir - 2020-03-09, 21:16

No i przy okazji mniejsza. Soul to segment B, a niro to segment C.
wodnik7 - 2020-03-10, 01:24

nic segmenty nie mowia. Specjalnie wynajalem po przybyciu do USA duze auto, by przewiezc rower syna (w specjalnej walizie samolotowej, olbrzym): Do zadnej limuzyny i innego auta segmentu duzego nie weszlo. Do Soula: bez problemu. Piekne auto!
Cav - 2020-03-10, 07:55

vwir napisał/a:
No i przy okazji mniejsza. Soul to segment B, a niro to segment C.

A kiedy oglądałeś Soula?
Bo jeśli zatrzymałeś się na Soulu 1, to możesz się zdziwić.
Z obecnym łączy go tylko podobny wygląd, wymiary są zupełnie inne, zwłaszcza w środku.

Niro jest tak bylejakim autem, że nawet jeśliby faktycznie była ciut większa, to i tak gra nie byłaby warta świeczki, zwłaszcza jeśli trzeba więcej zapłacić.
Soul to zupełnie inna bajka.

Apolonia - 2020-03-10, 08:21

No o poszło. Próba ponownego ataku dalekiego wschodu na Europę.
Tam pod klapką ładowania, chyba jest już inaczej.

vwir - 2020-03-10, 10:18

Nooo, bagażnik 315L. Prawdziwy kolos... https://www.autocentrum.p...e/kia/soul/iii/

Nie ośmieszajcie się koledzy. Rozstaw osi 2600mm. To jest 10cm mniej niż w Niro. To jest duża różnica. Mnie się też podoba Soul, ale małe auto to małe auto i nie róbcie kurwy z logiki. Duże wnętrze to jest w ID.3 (rozstaw osi 2765mm) a nie w Soulu.

A wygląd - kwestia sporna. Co się komu podoba. Auto niższego segmentu jest tańsze i gorzej wyposażone i nie ma tutaj się co dziwić.

Cav - 2020-03-10, 11:13

vwir napisał/a:
Nooo, bagażnik 315L. Prawdziwy kolos... https://www.autocentrum.p...e/kia/soul/iii/

I jak spojrzysz na wymiary, oraz na sylwetkę auta - porównasz je z bagażnikiem, to już wiesz, że to główna różnica, te 15 cm właśnie tam poszło.
Reszta już jest zbliżona.

Jeździłem Niro i nie sprawiła na mnie wrażenia szczególnie przestronnej, mimo dużego rozstawu osi (nawiasem mówiąc większego od Sportage, auta o numer większego od Niro).

Owszem, jest nieco większa od Soula, ale bez przesady.
Dacia Duster też jest z zewnątrz duża, ale już wewnątrz malutka - na poziomie Sandero czy Hundaia Kony.

Widać projektanci się nie przyłożyli, tak jak to zrobili np. w Vendze.
Większe na zewnątrz, niezbyt duże w środku - samochody powinno się robić dokładnie odwrotnie.

Ani Soul nie jest małym autem, ani Niro dużym, różnice są minimalne.
Standardowe wyposażenie też jest praktycznie identyczne.

vwir - 2020-03-10, 11:49

Rozstaw osi decyduje o rozmiarze wnętrza, a nie bagażnika. Bagażnik jest poza tylną osią. Więc te 10cm więcej masz we wnętrzu w Niro. Akurat bagażniki są podobne (niewiele większy w Niro). Jeśli chodzi o wyposażenie to może i podstawowe jest podobne, ale gdy chcesz dołożyć na przykład podgrzewaną kierownicę w Soulu to masz problem. O jeździe pseudo-autonomicznej też możesz zapomnieć.

To dokładnie tak jakbyś napisał, że Polo jest tańsze i fajniejsze od Golfa. Może i tańszy, z tym fajniejszy to już kwestia sporna. Ale na pewno Polo jest mniejsze od Golfa i stąd wynika niższa cena. Tutaj mamy dokładnie identyczną sytuację.

Sportage jest z segmentu C. Ma inną bryłę i jest wyższa od Niro, ale też bazuje na segmencie C, tak jak Niro.

Cav - 2020-03-10, 15:02

vwir napisał/a:
Rozstaw osi decyduje o rozmiarze wnętrza, a nie bagażnika. Bagażnik jest poza tylną osią. Więc te 10cm więcej masz we wnętrzu w Niro.

Albo nie masz, wszystko zależy od projektanta.
Może inaczej posadowić kanapę na przykład, dać ją dużo niżej i bliżej - i już teoretycznie większy rozstaw osi nie przekłada się na więcej miejsca dla pasażerów.

Kiedyś tak porównałem z kumplem Octavię I z Punto II, auto chyba o pół metra krótsze i z mniejszym rozstawem osi.
Jak myślisz, gdzie było więcej miejsca dla pasażerów?

W Punto.

A Niro nie ma też przewagi w szerokości - różnica to od 0,5 do 1 cm, czyli praktycznie pomijalna, więc i ten argument odpada.

HINT:
https://www.auto-swiat.pl...urentow/mncjgtk

Duster jest mniej więcej rozmiarów Niro - porównaj do Kony, która jest zbliżona do Soula i zobacz na co przekłada się długość i rozmiar osi.
HINT2: Na nic się nie przekłada, poza wielkością bagaznika.

Ale w sumie to dobrze, że producent (Kia) chce, żeby teoretycznie to były auta z różnych segmentów i różnie je wycenia, dzięki temu fajniejsze auto można kupić taniej niż bylejakie, ale minimalnie większe.

wodnik7 - 2020-03-10, 19:42

Jesli mialbym wybierac, zawsze Soula stawialbym wyzej nez malutkie Niro.

Ale od razu innym mowic, ze sie osmieszaja? jakos tak nieladnie.

Apolonia - 2020-03-10, 20:37

8.21 już pisałem atak ze wschodu.
Ekolega - 2020-03-11, 00:51

Dlaczego soul nie ma pompy ciepla i nie da sie jej dodac za $$$ ?
Czemu zawsze jest pod gorke.. ?

wodnik7 - 2020-03-11, 01:09

W teslach tez nie ma pompy ciepla i co? nie ma problemu..
vwir - 2020-03-11, 06:08

Bo Soul to tanie małe autko z niższego segmentu. Pisałem to kilka postów wcześniej - są różne elementy wyposażenia, których nie ma w Soulu nawet za dopłatą.
Cav - 2020-03-11, 08:21

vwir napisał/a:
Bo Soul to tanie małe autko z niższego segmentu. Pisałem to kilka postów wcześniej - są różne elementy wyposażenia, których nie ma w Soulu nawet za dopłatą.

A w nowym Niro (które niby nie jest małym autem z niższego segmentu) pompa ciepła jest, względnie można ją domówić?
Bo jakoś w jej cenniku takiej opcji nie widzę.

vwir - 2020-03-11, 09:15

Oczywiście, że jest. Nie jest w standardzie na każdym rynku (u nas trzeba za nią dopłacić a w Norwegii jest w standardzie) ale jest: https://elektrowoz.pl/auta/kia-e-niro-z-dostawami-za-6-miesiecy-wymiennik-ciepla-to-nie-pompa-ciepla/
Cav - 2020-03-11, 09:51

vwir napisał/a:
Oczywiście, że jest. Nie jest w standardzie na każdym rynku (u nas trzeba za nią dopłacić

Jakiś link do dokumentu, w którym jest taka informacja?
Bo ja sprawdzałem i taka pompa nie figuruje obecnie ani w katalogu, ani w cenniku, ani w konfiguratorze e-Niro.

To że jest na innych rynkach o niczym nie świadczy.
E-soul również może mieć (na innych rynkach) pompę ciepła.
https://elektrowoz.pl/testy/kia-e-soul-2020-recenzja-evrevolution-wideo/

cyt:
"Testowana wersja została wyposażona w pompę ciepła, która jest szczególnie istotna w chłodniejszych klimatach – zużywa mniej energii do ogrzewania kabiny i baterii. Auto posiadało też mechanizm projekcji danych na ekran znajdujący się na podszybiu (HUD), czyli funkcję, w którą wyposażono Konę Electric, ale której nie da się dokupić w e-Niro."

Czyli to co piszesz o wyposażeniu nie do końca ma pokrycie w faktach.

vwir - 2020-03-11, 09:59

Bo na razie konfigurator jest kalką z innych rynków, gdzie pompa jest w standardzie. Skontaktuj się bezpośrednio z KIA i po problemie. Tak, jak to zrobił elektrowoz.
Cav - 2020-03-11, 10:52

vwir napisał/a:
Bo na razie konfigurator jest kalką z innych rynków, gdzie pompa jest w standardzie.

Cennik i katalog też?

vwir napisał/a:

Skontaktuj się bezpośrednio z KIA i po problemie. Tak, jak to zrobił elektrowoz.

BTW: czy gdzieś na linkowanej przez Ciebie stronie padła kwota tej dopłaty za pompę ciepła?
Bo ja nic takiego tam nie widzę, ale w komentarzach jest mowa o kosmicznej cenie.
Może przeglądarka mi szwankuje, bo nie widzę też nic o tym, że elektrowoz, uzgodnił z KMP dostępność i cenę tej opcji....

vwir - 2020-03-11, 11:53

Cytat:
Jak dowiedzieliśmy się od Moniki Krzesak, PR Managera Kia Motors Polska, „[pompa ciepła] kosztuje dużo a w temperaturach 10-30 C wymiennik ciepła jest równie efektywny, jak pompa.”
...
Dobre jest natomiast to, że osoby zainteresowane pompą ciepłą będą mogły ją zamówić – oczywiście za dodatkową opłatą.

Nigdzie nie pisałem, że uzgadniali z Kia cenę pompy ciepła.

Cav - 2020-03-11, 12:00

vwir napisał/a:
Cytat:
Jak dowiedzieliśmy się od Moniki Krzesak, PR Managera Kia Motors Polska, „[pompa ciepła] kosztuje dużo a w temperaturach 10-30 C wymiennik ciepła jest równie efektywny, jak pompa.”
...
Dobre jest natomiast to, że osoby zainteresowane pompą ciepłą będą mogły ją zamówić – oczywiście za dodatkową opłatą.

Nigdzie nie pisałem, że uzgadniali z Kia cenę pompy ciepła.

Czyli dobrze widzę że ceny nie podali, a ludzie komentują cenę pewnie z innych rynków?

vwir - 2020-03-11, 12:32

Możesz mi pokazać, gdzie tam ludzie komentują cenę pompy ciepła? Jedyny przykład jaki widzę jest z e-golfa.
spairo - 2020-03-11, 12:36

- pytałem się dzisiaj w KIA Długołęka, nie można zamówić pompę ciepła za dopłatą, nie ma kodu na taki element.
- a jak nie ma kodu , to nie można zamówić, proste jak budowa cepa.
- moze oni nie do końca wiedzą co to pompa ciepła.
- pod biurem postawiono słupek ładowania 2 x typ 2 gniazdo, na moją krytykę a gdzie CCS-2 i Chademo, odpowiedzią było milczenie.

Apolonia - 2020-03-11, 12:44

tak jak vwir podał w linku, wymiennik ciepła na nasz rynek, pompa istnieje ale na inne rynki
możliwe że na indywidualne zamówienie przerzucili by coś miedzy rynkami, próbować
Tesla Model 3 też ma wymiennik nie pompę i wszyscy sobie chwalą, bateria jet ciepła przy okazji

Cav - 2020-03-11, 12:49

vwir napisał/a:
Możesz mi pokazać, gdzie tam ludzie komentują cenę pompy ciepła? Jedyny przykład jaki widzę jest z e-golfa.

Cyt:
"Ta cena pompy ciepła jest z kosmosu.
W e-Golfie pompa ciepła kosztuje 4000 złotych."

Wygląda że artykuł był edytowany:

cyt:
"To w takim razie ją usunę, bo to nie jest oficjalna informacja. Mnie się tak zdaje, ale nie wiem na jakiej podstawie :) "

Reasumując - na rynku polskim pompa ciepła nie występuje w ogóle, więc nie ma znaczenia, czy to e-niro czy e-soul.
Co za tym idzie - specjalnych różnic w możliwym wyposażeniu nie ma, są tylko minimalne różnice w wyposażeniu standardowym podstawowej wersji e-soula.

vwir - 2020-03-11, 13:00

Przy odpowiedniej wielkości baterii brak pompy ciepła to nie jest jakiś znowu straszny dramat. Ba - pompa ciepła potrafi też mieć swoje minusy. Leaf I za wszelką cenę próbuje używać tylko pompy ciepła (nie załącza grzałki elektrycznej) i w efekcie przy temperaturach na zewnatrz w okolicach 4-6 stopni w aucie jest zimno, mimo ustawienia ogrzewania na 21 stopni. Trzeba podkręcać ogrzewanie na 24 stopnie, żeby wymusić w aucie załączenie grzałki elektrycznej, albo wspomagać się podgrzewanymi siedzeniami i kierownicą.

W Leafie II już to poprawili i ciężko zauważyć moment, gdy jest używana tylko pompa a kiedy załącza się ogrzewanie oporowe. Jest to zdecydowanie bardziej płynne niż w starszym leafie.

Apolonia - 2020-03-11, 14:08

a przy mrozie pompa ciepła już sobie słabo radzi
przy -14 używałem i robiła jeden wielki huk
pracowała non-stop na max i brała 3 kW

vwir - 2020-03-11, 14:29

Przy mrozie leaf od razu załącza grzałkę oporową więc wszystko jest ok. Problem jest tylko na granicy, gdy jeszcze nie załącza grzałki i za wszelką cenę próbuje sobie radzić pompą ciepła. Przy temperaturach rzędu 10 stopni też jest ok, bo pompa spokojnie daje radę.
Barca - 2020-03-11, 14:41

Ja to w ogóle nie rozumiem po co komu ogrzewanie do +5 stopni Celsjusza temperatury zewnętrznej. Ja używam tylko tyle żeby szyby nie parowały a tak to wystarcza grzana kierownica i fotele. Najniższa temperatura w jakiej jechałem to było -8 stopni w tym roku i wtedy faktycznie trzeba się już było dogrzewać. Natomiast zawsze rano zaczynam z nagrzanego "z kabla" auta. Więc ja swojej pompy ciepła praktycznie nie używam. Jako zimnolubny chyba jestem stworzony do BEV :)
wodnik7 - 2020-03-11, 15:12

Naprawde sie rozpisaliscie o tej pc:) lubie cieplo, ale nawet w mrozach w tesli ogrzewanie rzadko przekracza 1kW. Jesli pc mialaby byc powaznym punktem wyboru auta, to musialaby znacznie obnizac srednia. Albo owe auto ma mini mala baterie. Nie ma o co kruszyc kopii..
spairo - 2020-03-13, 14:12

- cały czas mam dylemat e-Soul czy tez e-Niro ?
- róznica cen to 7.000 zł, e-Soul ma ekran przezierny, Niro tego nie ma.
- w zestawieniach sprzedażowych e-soul jest niżej, czyli lepiej ale to dane z 2019 roku.
- szkoda że w salonach we Wrocławiu, jak na razie, nie ma jednego i drugiego tak do porówniania.

Cav - 2020-03-13, 14:58

spairo napisał/a:
- cały czas mam dylemat e-Soul czy tez e-Niro ?

Jeśli nieco mniejsze gabaryty w Soulu (szczególnie bagażnik) nie robią Ci problemu, to ja bym brał Soula.
Ale pewnie jestem nieobiektywny, bo ten model zawsze mi się podobał, już nawet raz podchodziłem do jego zakupu (ale już nie było dostępnych egzemplarzy z danego rocznika).
Niro jest dokładnie na odwrotnej szali - bardziej bylejakiego wizualnie auta Kia dawno nie oferowała.

Z testami może być problem, bo Soul III nie występuje w innej wersji na naszym rynku, a nie wiadomo kiedy eSoule będą u dealerów.
Trzeba by się za granicę wybrać.

W każdym razie 200 konny eSoul, z większą baterią, najlepiej używany, to jest model, na jaki będę patrzył w przyszłości na pewno (w sensie jak odpowiednio stanieje).
A na razie - jakby była duża dotacja jednak, to też bym go kupił, ale z mniejszą baterią, z którą łapie się na limit dla firm.

wodnik7 - 2020-03-13, 16:55

ja sie powtorze, zawsze wybralbym eSoula :)
KilleR.racer - 2020-03-19, 11:30

E-Soul mi tez się podoba stylistycznie , ale musisz mieć świadomość że e-soul będzie zużywał więcej kwh . Jest mniej efficient :) Zachęcam do zapoznania się z lektura BJORNA na YT lub w akrkuszach google. Jak nie znajdziesz daj info wrzuce tu linka.
E-NIRO jest dużo większym autem ale stylistycznie jest mocno stonowane. Kto co lubi. Dla mnie też jest ok. Podstawa to jak chcesz używać auta w trasie nie kupuj !!! tańszej wersji 39kwh bo ładuje się nędznie z racji obniżonego napięcia pakietu HV. Będzie lipa na stacjach DC no i dopłać do ładowarki AC 11kw

Cav - 2020-03-19, 12:35

KilleR.racer napisał/a:

Podstawa to jak chcesz używać auta w trasie nie kupuj !!! tańszej wersji 39kwh bo ładuje się nędznie z racji obniżonego napięcia pakietu HV.

Czyli co, nawet do 80% będzie ładować się wolniej?
Dużo wolniej?
Na jaką szybkość można liczyć i jak to się ma do wersji 62 kWh?

Ekolega - 2020-03-19, 14:30

Z tego co czytalem to wersja 64kW laduje sie do 100kW realnie ok 80-85kWkw
A wersja z mniejszym aku to max 50kW

Dodatkowo ladowarka AC domyslnie chyba ma miec 6,6kW a mozna dokupic szybsza 11kW ?

KilleR.racer - 2020-03-20, 14:56

Cav napisał/a:
KilleR.racer napisał/a:

Podstawa to jak chcesz używać auta w trasie nie kupuj !!! tańszej wersji 39kwh bo ładuje się nędznie z racji obniżonego napięcia pakietu HV.

Czyli co, nawet do 80% będzie ładować się wolniej?
Dużo wolniej?
Na jaką szybkość można liczyć i jak to się ma do wersji 62 kWh?

Miałem styczność z KONA 64kwh to w dobrych temperaturach na IONITY miałem 68kw mocy , pakiet 39kwh ma niższe napiecie pracy. Co to oznacza?? A no to że stacja ładowania 50kw czyli prktycznie wszystkie w Polsce daje max 120A jeśli są spełnione optymalne warunki typu temperatura stan nałodowania auta. I jeśli np Skoda citigo czy E-up przy rozładowanym akumulatorze ma 300V to jak stacja da nawet max czyli 120A to masz 120 razy 300 co daje max 36kw a zazwyczaj są jakies straty i jest 32kw. To samo bedzie sie tyczyć aut z grupy KIA/Hyundai z pakietami 39kwh , poszli po bandzie i napiecią są niższe i te prędkości są dużo gorsze. Jesli auto ma być typowo miejskie to można olać temat, Jeśli zaś typowo zastępsze zamiast spaliny i na trasy to warto kupić 64kwh i koniecznie ładowarkę 11kw 3 fazy nie daj się zwieść w jakieś bajki sprzedawcy. Chcesz wiecej info dzowń 504-037-375

Apolonia - 2020-03-20, 15:32

KilleR.racer napisał/a:
warto kupić 64kwh i koniecznie ładowarkę 11kw 3 fazy nie daj się zwieść w jakieś bajki sprzedawcy.

To juz przesądzone nie weźmie TYP 2 3-fazy (jakiś wstręt jest) i do 50 kW też pasuje, jak Chademo to Chademo (do 50 kW). *tak zapamiętałem z dyskusji o ładowaniach

Cav - 2020-03-20, 15:42

Apolonia napisał/a:
KilleR.racer napisał/a:
warto kupić 64kwh i koniecznie ładowarkę 11kw 3 fazy nie daj się zwieść w jakieś bajki sprzedawcy.

To juz przesądzone nie weźmie TYP 2 3-fazy (jakiś wstręt jest) i do 50 kW też pasuje, jak Chademo to Chademo (do 50 kW). *tak zapamiętałem z dyskusji o ładowaniach

Ale kto?

Apolonia - 2020-03-20, 16:21

Pisałeś żeby nie pisać imiennie, to nie napisałem. Wtajemniczeni wiedzą kto.
spairo - 2020-03-20, 16:39

- jest wstępna decyzja "szefowej', kupujemu eniro 64kWh.
- tylko muszę wyjaśnić sprawę z kablami do auta.
- KIA oferuje kabel: 16A, 230 V standardowo.
- sprzedawca namawia nas dodatkowo na zakup:
- 1 fazowy 230V 32A, 5.5 metra
- 3 fazowy 32A, 5 metrów.
- wg sprzedawcy wszystkie te kable przydadzą się w terenia podczas wyjazdów, prawda czy fałsz ?
- pod domem stoi słupek z 25.8 kW, 3-fazowy.

PatrykS - 2020-03-20, 17:30

spairo napisał/a:
To pewnie do zwykłego gniazdka.

spairo napisał/a:
To albo jeden, albo drugi, oba bez sensu. Ten drugi najbardziej uniwersalny, ale pewnie droższy, grubszy i mniej poręczny.
spairo napisał/a:
- wg sprzedawcy wszystkie te kable przydadzą się w terenia podczas wyjazdów, prawda czy fałsz ?
Pierwszy i jeden z tych dwóch tak.
Cav - 2020-03-20, 23:02

Apolonia napisał/a:

Jeśli do mnie pijesz, to znowu prezentujesz swoje rojenia, całkowicie oderwane od faktów.
Moja żona ma podobnie - coś sobie ubzdurzy, nie słucha co się do niej mówi i zapamiętuje to co sama sobie ubzdurzyła, a nie to co się mówiło.

PatrykS - 2020-03-20, 23:07

Cav napisał/a:
Moja żona ma podobnie - coś sobie ubzdurzy, nie słucha co się do niej mówi i zapamiętuje to co sama sobie ubzdurzyła, a nie to co się mówiło.
Co do swojej żony mam podobne wrażenia :-) Najgorsze że było kilka przypadków wskazujących, że ja też tak mam :-(
Apolonia - 2020-03-21, 08:47

Cav napisał/a:
Apolonia napisał/a:

Jeśli do mnie pijesz, to znowu prezentujesz swoje rojenia, całkowicie oderwane od faktów.

Nic nie piję, nawiazuję do innej dyskusji.
Cieszy, że zmiana zdania jednak jest możliwa.
Chcesz nas zapoznać z żoną, opowiedz coś więcej.

Cav - 2020-03-21, 11:02

Apolonia napisał/a:
Cav napisał/a:
Apolonia napisał/a:

Nic nie piję, nawiazuję do innej dyskusji.

Nawiązujesz do SWOICH rojeń o niej, a nie do tego co ja w niej powiedziałem.
Ot takie babskie gadanie.

Mój przekaz był jasny i odwrotny do Twojego przekazu tutaj.

Czyli był taki - im większa szybkość ładowania tym lepiej, CCS (100 kW) jest pod tym względem lepsze od Chademo, a Chademo od Type2.

Analogicznie można rozwinąć: 11kW na trzech fazach jest lepsze niż 7 czy 3,6 na 1 fazie, więc jak jest taki wybór w danym modelu to więcej znaczy lepiej.

Co za tym idzie - kłamać to trzeba umieć, Tobie to słabo idzie, więc już zamilcz lepiej.

Apolonia - 2020-03-21, 16:27

Brawo nareście zobaczyłeś to co inni tłumaczyli.
Typ2 z 11kW i CCS to jest rozwiązanie nie Leaf.
Tu jeszcze link użytkowy EV, obiektywna recenzja,
polecam 19 min
https://m.youtube.com/watch?v=RfRCoSKSvgY
Powoli obalają się Twoje racje, po co było tyle stron ich bronić. Ehhh
Żona przynajmniej wie co chce.

Cav - 2020-03-22, 08:30

Apolonia napisał/a:
Brawo nareście zobaczyłeś to co inni tłumaczyli.

Nie łżyj tak bezczelnie - inni nawijali o używaniu wolnego AC zamiast szybkiego DC.
Tylko ja mówiłem, że przyszłość tkwi w jak najszybszym ładowaniu, więc tylko DC sie liczy.
A obecnie szybkie DC = CCS.

Apolonia napisał/a:

Typ2 z 11kW i CCS to jest rozwiązanie nie Leaf.

Nigdy nie mówiłem nic innego.

Leaf to był Twój własny pomysł, gdy Ci zabrakło argumentów na obronę ładowania z AC, więc szukało się jakiegoś kija którym można by we mnie uderzyć.
I wtedy właśnie Twojemu choremu umysłowi wydawało się, że Leaf, którym kiedyś jeździłem będzie dobry.

A to, że w przeciwieństwie do Ciebie potrafię się oderwać od czubka własnego nosa (i ładowania Zoe z AC), więc nijak o Leafie nic nie pisałem, jakoś Ci umknęło.
I dalej roisz w swoim chorym widzie, o Leafach, Chademach i innych tego typu nic nie wnoszących pierdołach, całkowicie w oderwaniu od moich słów.

W każdym razie - szkoda mojego czasu na chorych ludzi i dyskusje z ich rojeniami - to nie jest forum do leczenia czyichś problemów psychicznych, a kłamstwa którym nagminnie się posługujesz nie cierpię,więc żegnam.
PLONK

Apolonia - 2020-03-22, 09:32

Cav Ty jesteś jak zwykłe bydlę, które upiera się przy swojej słabej wizji świata.
Tak bydlę, bo krowy i kamienie nie zmieniają poglądów Ty spróbuj dynamicznie.
Nie potrafiłeś zrozumieć, że Nissan nie zrobił nic technologicznie w ładowaniu.
Zmienił tylko Typ1 na Typ2 w jednej marnej fazie i że Typ 2, to tania baza dla CCS.
Brak Ci uparta sztuko odrobiny empatii, jak się zapedzisz w swojej racji.
Teraz opowiadasz o zaletach i wadach Niro z Typ2 11kw i CCS.
Chorób szukaj u siebie, może jak wypracujesz akceptację dla poglądów innych,
to zrozumiesz swoją żonę, bo z arabskim stylem traktowania, to kobiety nie chcą żyć.

lookash_c - 2020-03-22, 12:32

Mam prośbę i uwagę - personalne wycieczki (jeśli już ktoś nie może się powstrzymać) to na priv, bo forum to nie miejsce na takie odzywki.
Apolonia - 2020-03-22, 12:42

Teraz to już po jablkach, ta uwaga powinna być wcześniej.
Ile razy będzie wypisywał o chorobach innych uzytkowników.
Uparty jak bydlę, więc ja, podobnie jak kolega wodnik, z powodu
impertyneckich uwag, kończę z typem dyskusje. Niech sam w swoim
świecie szuka rozwiązań dla swoich teorii, czyli Leaf 2018 za 60 tyś zl.
Nie polecam nikomu dyskusji, bo traficie na próbę sprowadzenia Was
do jego niskiego poziomu. Ktoś musiał to w końcu napisać.

KilleR.racer - 2020-03-22, 21:24

spairo napisał/a:
- jest wstępna decyzja "szefowej', kupujemu eniro 64kWh.
- tylko muszę wyjaśnić sprawę z kablami do auta.
- sprzedawca namawia nas dodatkowo na zakup:
- pod domem stoi słupek z 25.8 kW, 3-fazowy.

Skoro bierzecie auto z dopłatą za ładowarkę 3-fazową 11kw to warto kupić kable 3-fazowy 16A taki używają BMW i3 będzie lżejszy od tego 3-fazy 22kw bo cieńsze kable. 1 fazowego nie polecam bo to marnowanie kasy i mocy ze "słupka" (stacji ładowania). A 3 fazy to zawsze coś doładuje się z AC. Ten 3-fazowy 32A, 5m będzie ciężki za gruby niewykorzystany i droższy od 3F 16A.
W terenie jak będziesz miał kabel 3-fazowy 11kw (16A) to załatwi wszystkie ładowania AC.

Bronek - 2020-03-22, 21:53

lookash_c napisał/a:
Mam prośbę i uwagę - personalne wycieczki (jeśli już ktoś nie może się powstrzymać) to na priv, bo forum to nie miejsce na takie odzywki.

Daj spokój... Rodzi się uczucie, więc nie zazdraszczaj :mrgreen:

KilleR.racer - 2020-03-23, 08:50

Bronek napisał/a:
lookash_c napisał/a:

Daj spokój... Rodzi się uczucie, więc nie zazdraszczaj :mrgreen:

Bronek weź nie podpuszczaj ich bo tylko robią offtopy a potem ktoś wchodzi z "ulicy" i cała społeczność jest spostrzegana z pryzmaty kilku typków co zrobili sobie forum towarzyskie i wylewanie gorzkich żali jakby nie mieli komu się wypłakać w kołnierz. Starajmy się aby były tu merytoryczne posty skoro topic jest o e-NIRO.

spairo - 2020-03-24, 10:48

- ciekawi mnie czy na tym forum nie ma admina aby usuwać, dyscyplinować osoby które zasmiecają tematy.
- eniro 64kWh zamówiony, odbiór po czasie około 8 miesiecy, 180 dni + 60 dni na koronowirusa.

KilleR.racer - 2020-03-24, 11:39

spairo napisał/a:
- ciekawi mnie czy na tym forum nie ma admina aby usuwać, dyscyplinować osoby które zasmiecają tematy.
- eniro 64kWh zamówiony, odbiór po czasie około 8 miesiecy, 180 dni + 60 dni na koronowirusa.

Dopłaciliscie do ładowarki 3 -fazowej 11kw??

spairo - 2020-03-24, 13:50

- model XL eniro 64 kWh już ma w standarcie ładowarkę 3-fazową 11kW.
- dopłaciliśmy do okna dachowego i do lakieru metalik, niestety nie ma w opcji lakieru perłowego.

KilleR.racer - 2020-03-25, 09:27

Właśnie mnie zaciekawiłeś i pobrałem cennik i katalog to widzę że ktoś tam w KIA myśli nie jak w Audi czy Mercu i daja ładowarkę AC 7,2kw. WSZYSTKIE WERSJE WYPOSAŻENIA ENIRO z baterią 64 kwh ma 3-fazową pokładową ładowarkę i to się chwali !!! Bo co mi z dużej baterii jak nie mogę jej w domu naładowac w nocy do pełna od załóżmy 5% . Ale ceny kabli o które pytałeś kosmiczne. 1854zł za 3-fazy 32A to grubo. Porządny MENEKESA kupisz za 1200zł pewnie jak poszukasz z FV na alledrogo. Jednofazowy jeszcze lepszy :) Ale tak jak pisałem skoro macie mieć ładowarkę 11kw to szukaj 3-fazowy 16A bedzie poręczniejszy bo te 32A to ważą swoje , jak szefowa miała by tez czasem go używac to będzie marudzić.
Apolonia - 2020-03-25, 09:44

Sluszna racja, mam 32A 3-fazy i nie różni się za wiele.
Wymiary są jak w 16A, cięższa, bo i kabel grubszy.
Z jednej strony będzie leżeć w garażu, z drugiej nie ma
sensu dopłacać do 32A. Ja kupiłem przed 3-ema lata
w nadziei, że 22kW będzie standardem dziś i TM3 na 16A

Cav - 2020-03-25, 10:34

KilleR.racer napisał/a:
Właśnie mnie zaciekawiłeś i pobrałem cennik i katalog to widzę że ktoś tam w KIA myśli nie jak w Audi czy Mercu i daja ładowarkę AC 7,2kw. WSZYSTKIE WERSJE WYPOSAŻENIA ENIRO z baterią 64 kwh ma 3-fazową pokładową ładowarkę i to się chwali !!! Bo co mi z dużej baterii jak nie mogę jej w domu naładowac w nocy do pełna od załóżmy 5% . Ale ceny kabli o które pytałeś kosmiczne. 1854zł za 3-fazy 32A to grubo.

A co to de facto jest za kabel?
Od evse do samochodu?
Czy to całe evse z kablem, z jednej strony Schuko, z drugiej type2?

Co dają w takim razie bez dopłat i czy ta dopłata oznacza że dostanie się inne EVSE, czy DRUGIE?

W każdym razie za tą cenę, to można bez problemu kupić DRUGIE evse na rynku, więc ja bym wziął to co bez dopłat i DRUGIE dokupił później.
Zawsze jedno będzie w rezerwie.

Ekolega - 2020-03-25, 20:11

Ja wlasnie dostalem evse zencar 11kW i mojego i3 pieknie laduje 10kW w godzinke.
Apolonia - 2020-03-26, 07:34

Co byś powiedział na baterię 35-40 kWh plus ładowanie 20 kw
w dzień 13-15 za 30 gr/kWh, do pełna razem ok 6 zl ?

Ja myślę że to mógł by być kolejny kierunek dla producentów.

Ekolega - 2020-03-26, 08:17

Ja w swiat elektrykow wszedlem niedawno, ale juz po tym jak zrezygnowalem z leafa dobrze wiedzialem ze ladowanie musi byc szybkie. Teraz i tak laduje noca powoli bo potrzebuje auto w dzien. Ale czuje sie znacznie spokojniej jesli wiem ze moge go naladowac dosc szybko sam w domu.
Ladowanie 20kW oczywiscie bardzo fajne, ale w moim przypadku moglo by wymagac parau zmian w garazu, a juz napewno zmiany bezpiecznika w skrzynce.

Apolonia - 2020-03-26, 09:18

Ja wszedłem w EV 2016 roku i niefortunnie autem z 43 kWh wówczas nieświadomie.
Zazwyczaj ladowalem z mocą 22 kW sporadycznie w trasie 43kW i mimo chęci zmiany
auta, zawsze pozostawała sprawa ładowania w domu, inne były poprostu za wolne.
Dziś doszliśmy do standardu 11kW plus CCS i to jest już opcja satysfakcjonująca.
Rozczarowała mnie Tesla, że nie daje możliwości zwiększenia mocy ładowania na 22 kW.

KilleR.racer - 2020-03-26, 11:59

Apolonia napisał/a:
Ja wszedłem w EV 2016 roku i niefortunnie autem z 43 kWh wówczas nieświadomie.
Zazwyczaj ladowalem z mocą 22 kW sporadycznie w trasie 43kW i mimo chęci zmiany
auta, zawsze pozostawała sprawa ładowania w domu, inne były poprostu za wolne.
Dziś doszliśmy do standardu 11kW plus CCS i to jest już opcja satysfakcjonująca.
Rozczarowała mnie Tesla, że nie daje możliwości zwiększenia mocy ładowania na 22 kW.

Rozczarowywujące to są inne firmy z EV. Dopiero Koreańcy się obudzili i dają 11kw. LEAF e+ w prezentacjach Norweskich na których był Bjorn pokazywał szumnie ładowanie AC 22kw idealne do ich tych gównianych baterii co i tak z DC ładują się tak samo wolno to po co płacić za DC jak ładowanie AC tańsze??
Tesla jak miała gorszą infrastrukturę dawała ladowanie 22kw/ poptem 16,5kw bo nie każdy user EV jest ogarnięty. I wywalało ludziom zapewne korki co rusz.
Tesli stwierdziła i słusznie ze AC 11kw jest ok do tego skoro sieć jest super , aku duży to i sieć musi na siebie zarobić. Stawki przyzwoite nie jak w IONITY czy GREENWAY. Ale wiadomo lepiej mieć niż nie mieć 22kw. Ja w swojej TESLI S mam 22kw i nie wyobrażam sobie innej opcji.

PatrykS - 2020-03-26, 12:11

KilleR.racer napisał/a:
Rozczarowywujące to są inne firmy z EV. Dopiero Koreańcy się obudzili i dają 11kw.
No jest jeszcze nowsze i3 (3f 11kW), jakiś merc chyba też ma tak, i chyba jakieś BMW plugin, i niektóre Smarty (3f 22kW). Pamiętajmy że 3f to taka nasza europejska specyfika, i to też nie wszędzie, np. w UK.
vwir - 2020-03-26, 12:26

Pamiętajmy też, że ładowanie z DC niekoniecznie jest droższe niż AC. Z taką praktyką spotkałem się tylko w Polsce i na Słowacji. W pozostałych krajach w których się ładowałem płaciłem za kWh i tyle, bez rozróżnienia AC/DC.

W krajach zachodnich często spotykane jest jednofazowe przyłącze w domu. Zreszta z tego powodu rozwinęła sie u nich 'moda' na gniazdo kempingowe 32A. Mają dzięki temu jakąś możliwość podłączania urządzeń o poborze większym niż 10-16A. No i jak się zachowa taka ładowarka 11kW przy ładowaniu z 1 fazy? Czy ona przypadkiem nie da wtedy tylko 3,6kW?

Apolonia - 2020-03-26, 13:01

vwir napisał/a:
No i jak się zachowa taka ładowarka 11kW przy ładowaniu z 1 fazy?

To jest właśnie ten moment, kiedy to nabywca powinien mieć możliwość wyboru, zależnie od sytuacji którą ma.
W saplinowych wybieramy kolor, tapicerkę, pojemność silnika, skrzynie, no to w EV powinno być możliwe
wybieranie mocy, pojemności baterii i rodzaju ładowarki. Wiem wiem za dużo wymagam.
Też chciałem Nissana, ale właśnie ta 1-faza i rok czekałem, aż jest Modelka 3.
Tylko teraz już myślę o tej Rubensowskeij Modelce Y. Czekam na testy zasięgu, szkoda tylko że się zima skończyła

vwir - 2020-03-26, 13:04

No ale przecież w wielu modelach tak właśnie jest. Opel, peugeot, kia, hyundai - możesz sobie tam wybrać czy chcesz mieć 7kW czy 11kW. W sensie dopłacić za 11kW.

Moim zdaniem różnica pomiędzy 11kW a 7kW jest trochę za mała, żeby była warta dużych dopłat. Jeśli już 3 fazy to 22kW. Wtedy posiadacze jednofazowego przyłącza nic nie tracą w stosunku do ładowarki 7kW, a posiadacze trójfazowego przyłącza mają 3 razy szybciej.

PatrykS - 2020-03-26, 14:13

vwir napisał/a:
No i jak się zachowa taka ładowarka 11kW przy ładowaniu z 1 fazy? Czy ona przypadkiem nie da wtedy tylko 3,6kW?
Zależy jaką masz przejściówkę - zwykła poda tylko jedną fazę i będzie 3,6kW jak piszesz. Można jednak jedna (jedyną) fazę niebieskiego gniazda 1f 32A podać na dwie z trzech faz czerwonego gniazda 3f 16A i już masz pełną moc niebieskiego gniazda wykorzystaną przez samochód.

vwir napisał/a:
Moim zdaniem różnica pomiędzy 11kW a 7kW jest trochę za mała, żeby była warta dużych dopłat.
Główna różnica jest w liczbie faz, nie w mocy - mało kto może w domu wyciągnąć 7kW z jednej fazy (bezpiecznik 32A), ale 11kW z 3 faz praktycznie każdy (3 bezpieczniki 16A).
vwir - 2020-03-26, 15:16

Praktycznie każdy może wystąpić o zwiększenie mocy przyłącza. Przyszłościowo i tak się przyda.
Wojtasek0 - 2020-03-27, 10:08

Teoretycznie tak. Ale już zakłady energetyczne maja problem z dostawa energii elektrycznej o odpowiednich parametrach. W wielu lokalizacjach nie masz szans na zwiększenie przydziału.
A i cena za taka zabawę tez jest „ciekawa”

vwir - 2020-03-27, 10:13

Nie spotkałem się jeszcze z odmową (przynajmniej w mojej okolicy). Ba - rozmawiałem z pracowniekiem PGE i mówił, że jest wprost przeciwnie. Im to bardzo odpowiada żeby ludzie zużywali dużo prądu, bo w końcu z tego żyją. A większa moc przyłącza oznacza potencjalnie większe zużycie. Więc jeśli gdzieś im się kończą możliwości techniczne to po prostu modernizują linie żeby móc zwiększyć moc.

Cena jak cena, jednorazowa inwestycja. Piszesz w wątku o KIA Niro. Popatrz sobie, ile to auto kosztuje. Myślę, że inwestycja w większe przyłącze, stanowiąca mniej niż 1% ceny auta nie jest jakimś znowu kosmosem.

jakosek - 2020-03-27, 11:26

Wojtasek0 napisał/a:
Teoretycznie tak. Ale już zakłady energetyczne maja problem z dostawa energii elektrycznej o odpowiednich parametrach. W wielu lokalizacjach nie masz szans na zwiększenie przydziału.
A i cena za taka zabawę tez jest „ciekawa”

Potwierdzam - mam 14kW, złożyłem wniosek o 22kW - dostałem informację że mogę obecnie dostać tylko 18kW - reszta po przebudowie linii. Tylko prywatnie od człowieka w PGE dostałem informację że mogę być obciążony częścią kosztów rozbudowy linii proporcjonalna do różnicy mocy o którą wnioskuję (włącznie z wybudowaniem nowej linii SN i dołożeniem nowego transformatora ). Na szczęście dostałem decyzję jak powyżej i nie będą mnie obciążać kosztami.
Wniosek - infrastruktura z lat 70tych nie nadaje się do niczego. Z innego źródła wiem, że linia i tak jest w perspektywie kilku lat do przebudowy.

Wracając do tematu wątku - Niro wycenione ciekawie, zapisałem się na jazdę testową kiedykolwiek dostaną w mojej okolicy. Tylko cały czas ten dylemat Niro, ID.3 (tutaj kombinacje VW mnie odpychają), czy dołożyć do model 3. A może używana S85D? Dylematów ciągle nie ubywa. Wszystko w podobnej cenie.

vwir - 2020-03-27, 13:09

Przy 18kW już dostaniesz zabezpieczenie 32A, więc i tak warto. Wniosek na 22kW trochę nie ma sensu, bo koszt wyższy a zabezpieczenie tak czy inaczej 32A.
spairo - 2020-03-27, 13:31

- mam przyłącze na 25.8 kW z zabezpieczeniem 80 A, na słupku, przy liczniku jest zabezpiczenie 50 A, na gniazdach 40A.
- jak montowali to chyba tylko mieli te 80A.

PatrykS - 2020-03-27, 14:13

vwir napisał/a:
rzy 18kW już dostaniesz zabezpieczenie 32A, więc i tak warto. Wniosek na 22kW trochę nie ma sensu, bo koszt wyższy a zabezpieczenie tak czy inaczej 32A.
Ale mają już przeważnie zdalny podgląd na liczniki, one rejestrują piki, i przekroczenia poboru mocy mogą być wkrótce kosztowne. Przynajmniej Enea jakiś czas temu takie pogróżki wysyłała w C11.
vwir - 2020-03-27, 14:40

Jeśli ktoś będzie ładował 7kW na jednej fazie to nie przekroczy 18kW. A z tego co rozumiem z takiego scenariusza tutaj wyszliśmy.
PatrykS - 2020-03-27, 15:07

vwir napisał/a:
Jeśli ktoś będzie ładował 7kW na jednej fazie to nie przekroczy 18kW. A z tego co rozumiem z takiego scenariusza tutaj wyszliśmy.
W sumie racja.
KilleR.racer - 2020-03-28, 09:42

vwir napisał/a:
Pamiętajmy też, że ładowanie z DC niekoniecznie jest droższe niż AC. Z taką praktyką spotkałem się tylko w Polsce i na Słowacji. W pozostałych krajach w których się ładowałem płaciłem za kWh i tyle, bez rozróżnienia AC/DC.

W krajach zachodnich często spotykane jest jednofazowe przyłącze w domu. Zresztą z tego powodu rozwinęła sie u nich 'moda' na gniazdo kempingowe 32A. Mają dzięki temu jakąś możliwość podłączania urządzeń o poborze większym niż 10-16A. No i jak się zachowa taka ładowarka 11kW przy ładowaniu z 1 fazy? Czy ona przypadkiem nie da wtedy tylko 3,6kW?

Skoro tak twierdzisz to popatrz sobie na tablelki odnośnie kosztów ładowania u Bjorna . DC jest na minuty zazwyczaj a AC jest od kwh. DC może być tańsze jak sobie kupisz e-TRONA :) Ale w mojej okolicy jest tylko GREENWAY i to 50KW to raczej słabo z wykorzystaniem potencjału auta.
Mi chodziło bardziej o to że AC to raczej każdy kto ma dom powinien mieć porządne w garażu , na podjeździe czy pod wiatą. To tak jakby mieć basen i zalać go do połowy wodą bo kosztuje a resztę uzupełni natura podczas opadów :) . Argumenty o Angolach i ich 1F32A mam w dupie bo to inna para kaloszy. Mają kierownicę z lepszej strony i auta sa składane oddzielnie to niech dla nich pakują te gówno 7,2kw pod maskę. W autach z mała baterią typu IONIQ . LEAF 40 czy kona/niro ale 39kwh jest ok , ale jak płacę dużo kasiory za auto to chcę mieć możliwośc naładowania go w rozsądnym czasie z tzw domowego WALLBOX. A nie że przez noc nawet 10h nie zdąży się auto naładować. Do tego ładowarki 1-fazowe bardziej obciążają instalacje temu większe moce rozrzucane są na 3 fazy. I to jest ok. Ogólnie temat rzeka. Dla mnie jazda EV to oszczędność i ekologia (w domu ładowanie z PV). Wolę zapłacić dla Rolnika czy kolegi za prąd z siły niż jechać na Greenway i płacić tyle co kosztowałoby mnie pojechanie autem spalinowym. Producenci się zgadali temu nie dają za dużego wyboru bo chcą żeby inwestycje w infrastrukturę zarabiały a nie świeciły pustkami (są wyjątki TESLA ale oni nie drą kasy za prąd). Ja posiadając w swojej TESLI 22kw AC jestem super zadowolony, nie wspomnę już o tym że mam możliwość regulacji poboru mocy co wypadałoby żeby każde auto miało prawda?? Bo nie zawsze posiadanie mocy 22kw 3f32A zezwala do pełnego obciążania gniazda bo przecież mamy jeszcze inne urządzenia w domu.

wodnik7 - 2020-03-28, 16:41

w Niemczecj DC zazwyczaj tez znacznie drozsze od AC.
jakosek - 2020-05-19, 13:05

Podpowiedzcie proszę jeszcze z tymi kablami:
opcjonalny kabel 3f 32A to jest EVSE, a w zestawie z samochodem jest 1f 16A EVSE?
Czyli lepiej kupić we własnym zakresie 3f 16A stację czy tam kabel EVSE bo samochód ma ładowarkę 11kW?
Pani w salonie nie była mi w stanie do końca wyjaśnić wątpliwości. Miała być tesla 3 ale obecne ceny € przeważyły szalę i zamawiam e-Niro :-D

vwir - 2020-05-19, 13:16

Prawie dobrze, z wyjatkiem tego, że z samochodem to pewnie nie dostaniesz 1f 16A tylko mniej (zgaduję - 1f 10A?).

Zanim się rzucisz w wir zakupów to poużywaj i zobacz, czy to co dostaniesz za darmo z samochodem Ci przypadkiem nie wystarczy. Wszystko zależy od użytkownika - ja mam w aucie ładowarkę 7kW, a praktycznie nigdy nie mam potrzeby ładowania w domu taką mocą. Musiałbym wieczorem wyjechać baterię do zera i na rano znowu potrzebować pełnej pojemności, może wtedy byłby sens wykorzystać pełną moć ładowarki. Ale to mi się jeszcze nie zdarzyło.

jakosek - 2020-05-19, 13:38

Hmm w sumie racja. Faktycznie kojarzę chyba z MocnyVlog że ma tam kabel max 12A. Faktycznie z kablem to się zobaczy, ale myślę że skorzystam - skoro jest już mocniejsza ładowarka. Zawsze można zaprogramować godziny ładowania i lepiej się wbić w tańszą taryfę.
vwir - 2020-05-19, 13:52

Jeśli w ogóle potrzebujesz się doładowywać w ciągu dnia to jest racja - w G12 masz tanie 2h które najlepiej wykorzystać na maksa. Z kolei jeśli wystarczy Ci ładowanie przez noc i jazda w dzień to tego nie wykorzystasz. Tak samo w przypadku gdy w tych tanich godzinach jesteś poza domem i fizycznie nie masz jak wykorzystać faktu taniego prądu.

Wszystko zależy od indywidualnego przypadku, dlatego sugeruję najpierw poużywać. Co innego gdy nie masz żadnego EVSE, to wtedy jak najbardziej wykorzystaj na maksa co możesz, albo nawet kup z zapasem (3f 32A). Ale jeśli masz z autem za darmo to się nie pal do zakupów.

spairo - 2020-05-31, 20:19

- ciekawa sprawa, asystent pasa ruchu, szkoda że lepiej nie wyjaśnili jak to zainstalować, tylko ta cena 999 USD.
https://www.youtube.com/watch?v=lT7zcG6ZpGo

spairo - 2020-06-07, 18:59

- pojawiło się oprogramowanie Dashboard w werji 1.5 dla eNiro i e-Kony
- posiada przydatne funkcje, jakich nie posiada fabryczne oprogramowanie.
DashBoard ver 1.5 e-Niro

Paren1 - 2020-06-11, 13:54

Fajny gadżet ten Dashboard.

Ale widzę, że wszystkie parametry z Dashboard (poza ciśnieniem w oponach), można wyświetlić w każdym smartfonie w apce Car Scanner Elm OBD2 iPhone/Android. Wystarczy adapter ELM327.

spairo - 2020-06-11, 19:33

- zobacz filmy na youtubie użytkownika eNiro2020svk.
- trochę więecej wyświetla ta aplikacja, np. temperatura poszczególnych 4 modułow akumulatorów.
- a ta temperatura jest odpowiedzialna za wielkość prądu ładowania, i mamy wtedy infomacje dlaczego nie możemy naładować się 74Kw z ładowarki 150 kW.

Paren1 - 2020-06-12, 09:48

Apka Car Scanner Elm Obd2 pokazuje chyba 150 parametrów E-Niro, choć bez ciśnienia opon :)
Działa też w Kona, Oplu Ampera, Outlanderze, itd.

Tu widać ładowanie Kona:
https://www.youtube.com/watch?v=Amt0_QkC-HQ

Są też statystyki każdej jazdy i ładowania.

spairo - 2020-06-13, 15:37

- no prawda, ładne te wykresy z ładowania e-Kony.
spairo - 2020-07-23, 18:05

- eNiro MY20 odebrany, przejechano dzisiaj aż 10 km.
- jak na razie poległem na uruchomieniu UVO, mimo tego że mam instrukcję po polsku.
- w sobotę rajd po ładowarkach we Wrocławiu.

Ekolega - 2020-07-23, 21:00

Czekamy na relacje :)
jakosek - 2020-07-24, 22:33

Będzie Pan zadowolony, ja już 2,5kkm swoim Niro zrobiłem i ciągle się uczę, dziś ~100km ze średnią 12,2kWh :)
spairo - 2020-07-25, 20:41

- wyjechałem z zapasem 15 % baterii.
- pierwsza łądowarka Orlen, ul. Szybowcowa.
- na drugim stanowisku Tesla się ładuje, aplikacja uruchomiona ale pokazuje CCS niedostępne.
- telefon do helpdesku, 10 minut stracone na próbie przkazania pani ze złącze niedostepne.
- podminowany jadę dalej, drugi Orlen i znowu Tesla.
- ale tym razem miły pan z Tesli wyjaśnił że jeśli jest zajęte jedno stanowisko, to drugie jest wyłączone, nie ma pan szczęścia tym razem, rzucił na pożegnanie.
- rączki chodzą, procenty uciekają z baterii, dopiero GreenWay za 50 zł napelnił baterię bez problemu, chociaż nie do 80%.
- mam dość, jadę do domu.

Ekolega - 2020-07-26, 11:30

No za rok na ladowarkach beda konkretne kolejki.
Mamy 7000 elektrycznych samochodow a juz bywa ze nie mozna sie naladowac bez czekania. Ja na GW tez juz raz czekalem...

Paren1 - 2020-07-26, 12:34

Przy dystrybutorach z darmową benzyną byłyby znacznie większe kolejki :)

Kona 2020 ma już ładowanie trójfazowe, 11kW bardzo się przyda w wielu sytuacjach.

Ekolega - 2020-07-26, 13:33

Minimum 11kW AC to obowiazkowe... juz dwa razy zapomnialem wpiac w domu auta na noc i takie szybkie ladowanie z rana tez ratuje tylek :)
Normalnie laduje 3kW w nocy i jest git. Ale szybkie sie przydaje.

aviator - 2020-07-26, 17:06

Kolejki nie byłyby takie straszne gdyby każdy meldował się na plug&share; widząc, ze zajęte bym tam bez sensu nie podjeżdżał i by kolejek nie było - ostatnio mało kto się melduje - najgorzej jest na Orlenie i trzeba sprawdzać dwie aplikacje...
vwir - 2020-07-27, 05:38

Czemu dwie? Sprawdzasz orlenowską i tyle. Plugshare jest fajny do znalezienia najbliższej ładowarki, ale w kwestii zajętości ładowarki to bym na nim nie polegał. Ja sprawdzam tylko tą aplikację, na której stację jadę.
Apolonia - 2020-07-27, 08:17

aviator napisał/a:
Kolejki nie byłyby takie straszne gdyby każdy meldował się na plug&share; widząc, ze zajęte bym tam bez sensu nie podjeżdżał i by kolejek nie było - ostatnio mało kto się melduje - najgorzej jest na Orlenie i trzeba sprawdzać dwie aplikacje...

Jeżeli jeżdżę na Orlen i Grenweey to nie używam Plugshare.
Jeżeli Ty jedziesz na Orlen to i tak sprawdzisz w aplikacji.
Jezeli jest zajęta to i tak tego nie przeskoczysz.
Czekasz lub odjeżdżasz. Te naciski z odznaczaniem się na plug
są na wyrost i zapewne dotyczą głównie gratisowych ładowarek.
Tu dochodzimy do moich założeń, jak najmniej EV i jest przyjemnie,
Jak najwięcej punktów ładowania i będzie jeszcze przyjemniej.

aviator - 2020-07-27, 21:42

Jak celuje w Orlen to sprawdzam tylko Orlen ale dla spokoju ducha melduje się na obu, gorzej jak spontanicznie stwierdzam, ze zrobię sobie przerwę i się mogę podładować ... Trochę się rozbestwilem po przeprowadzce na Slask, bo darmowa ładowarkę można znaleźć dość łatwo - tylko elektryków jest coraz więcej, jeżdżą nawet na taxi - ale kończę z tym i dłuższymi wyjazdami i3; wracam do ładowania w domu i kręcenia się wokół komina. :-)
spairo - 2020-07-28, 17:28

- nie potrafię ustawić aby wyświetlało się ciśnienie w ogumieniu.
- zostasowałem enirodashboard w wersji 1.6 oraz eniro w trybie ACC.
- poniżj zrzuty z ekraniu M5Stack.

mmazi - 2020-08-05, 08:13

Hej, zamówiłem właśnie eNiro i w sumie mam pytanie, czy ktoś z was testował jazdę z Boxem dachowym ? Czy to bardzo wpływa na zużycie ?
Apolonia - 2020-08-05, 09:10

Na 100 % bardzo.
Podobnie jak jazda w ulewnym deszczu.
Światła, wycieraczki, opory wody, klima-ogrzewanie
plus pełen załadunek i mamy 2-3 kWh więcej na 100 km.

mmazi - 2020-08-05, 09:46

Jeśli by to było 2-3kwh więcej na 100km, to nie jest problem. Jeżdżę teraz testowo eNiro kolegi i w sumie dlatego też zamówiłem dla siebie ... żeby pozbyć się wszystkich blachosmrodów, ale naszła mnie refleksja jak to będzie wyglądać w momencie jazdy na wakacje ... W bagażniku pies a na dachu box z naszymi rzeczami ...
Apolonia - 2020-08-05, 10:54

Najgorszy wariant to dach box plus to co powyżej
napisalem i zaczynamy od 3kWh więcej.
Obecnie jestem w Austrii i w drodze dopadlo mnie
powyższe, z 18 kWh na autostradzie zrobiło się
powyzej 20 kWh. Plus dachbox zapewne wyszło by
minimum 3kWh więcej.

spairo - 2020-08-05, 12:00

- a ja ciągle mam 20 - 25 kWh, jak zrobić aby było te 12.5 kWh tak jak pisał kolega z e-Niro.
- no i ciagłe pytanie jak dostać się do pomiaru ciśnienia w kołach, nie używając żadnej aplikacji.

mmazi - 2020-08-05, 12:08

Ja przy normalnej jeździe mam pomiędzy 13 a 15kwh z klimą na 22 stopnie.

Wiesz, 20-24kwh na 100km to dale jest ok. Mam dwójkę dzieci (2 i 5), czasem 60km bez postoju jest ciężkie do zrobienia ... Ale generalnie postój co 2 - 2,5h dla mnie jest normą. Na urlop jeżdżę odpoczywać a nie gonić :)

Jak przyjdzie mi auto, za około 2-3tyg, przetestuje i dam znać ile tak na prawdę jest.

Póki co podoba mi sie hamowanie do zera silnikiem :) W sparku tego nie miałem ...

Jeśli ktoś nie wie, wystarczy pociągnąć lewą łopatkę i trzymać, wtedy włącza sie rekuperacja na 3 + hamowanie do zera aż auto się zatrzyma.

Jak bym miał porównać do Sparka, to spark jest taki narwany od samego startu .... ten delikatniej przyspiesza, ale sumarycznie 0-100km/h lepsze dla eNiro

jakosek - 2020-08-07, 14:49

20 - 25 kWh to można mieć latając samymi drogami szybkiego ruchu. Miasto i tereny podmiejskie spokojnie 12,5-13kWh, dynamicznie 15-17kWh Ale jak kilka dni ekspresówką polatałem to też bliżej 20kWh miałem zużycia.
Ciśnienie w oponach pokazuje się na liczniku jak przerzucisz ekran górnym lewym guzikiem po prawej stronie kierownicy, pokazuje chyba tylko w trakcie jazdy.

Switch - 2020-08-09, 21:12

spairo napisał/a:
- ciekawa sprawa, asystent pasa ruchu, szkoda że lepiej nie wyjaśnili jak to zainstalować, tylko ta cena 999 USD.
https://www.youtube.com/watch?v=lT7zcG6ZpGo

Witam,
Miałem eNiro 2 dni i 850 km drogi. Openpilot jest nadal eksperymentalny dla Niro, ale bym sobie go kupił i testował. Oryginalny ACC + asystent pasa ruchu jest trochę słaby, wyłącza się bez sygnału, na dodatek nawet jak trzymasz ręce to wymaga delikatnego ruszania kierownicą.

Switch - 2020-08-09, 21:35

spairo napisał/a:
- eNiro MY20 odebrany, przejechano dzisiaj aż 10 km.
- jak na razie poległem na uruchomieniu UVO, mimo tego że mam instrukcję po polsku.
- w sobotę rajd po ładowarkach we Wrocławiu.

Gratuluję, naprawdę fajny samochód!
Lądowanie najlepiej w nocy wolne, na ładowarkach w miastach są kolejki. Jak CCS czy CHADEMO zajęty to zawsze można ładować 11 kW na Type2 obok.
Moim zdaniem to Niro lepiej niż używane S85(D) (bardzo zwolnione lądowanie), ma więcej miejsca dla pasażerów i bagażu niż TM3, zasięg lepszy niż TM3 SR+.
UVO uruchomiłem bez problemu. Kod z ekranu trzeba było tylko spisać.
OpenPilot podmieni AP1/2, a ABRP z live data z EVnotify czy Torque - zaplanuje ładowania w trasie i powiadomi o możliwości zwiększenia prędkości czy podwyższonym zużyciu w czasie rzeczywistym. EVnotify też pokazuje ładne wykresy z ładowania czy jazdy. Nawet Frunk da się założyć do eNiro.
TM3 nie ma podgrzewanej kierownicy, miejsca na koło zapasowe (pełnowymiarowe wchodzi do eNiro), wentylowanych foteli i gniazdka 220V, no i mniej walizek zmieści.
KIA przegrywa Tesli bo to nie Tesla (jak Samsung nie jest Apple), mniejszym przyspieszeniem (ok 7 sek do setki vs. ok <5 sek), brakiem własnej sieci ładowarek, brakiem Over-the-air updates, brakiem sentynel mode i kamerek, ekranem, trochę prędkością ładowania (110 kW dla LR/ perf po degradacji baterii: „SC nerf” u Bjorna po roku i 60 tys.km).
Teraz zastanawiam się czy potrzebuje TM3, czy eNiro wystarczy do wprowadzenia na rynek TMY.

Switch - 2020-08-09, 22:01

Paren1 napisał/a:
Apka Car Scanner Elm Obd2 pokazuje chyba 150 parametrów E-Niro, choć bez ciśnienia opon :)
Działa też w Kona, Oplu Ampera, Outlanderze, itd.

Tu widać ładowanie Kona:
https://www.youtube.com/watch?v=Amt0_QkC-HQ

Są też statystyki każdej jazdy i ładowania.

Z sugestii programu ABetterRoutePlanner (ABRP) skorzystałem z EVnotify do podglądu statystyk OBD Niro i do planowania trasy na żywo. Nawigacja pokładowa mi zawiodła, to jechałem swoją trasę z Google Maps (Android Auto), a na tablecie mieliśmy z żoną ABRP który był połączony z EVnotify. Wiedzieliśmy dokładnie z ilu procent baterii dojedziemy i ile czasu musimy podładować. Polecam.

mmazi - 2020-08-10, 06:04

To wszystko to zabawki. Jakieś wykresy, jakieś procenty rozładowania itp. Pisze że masz 5% baterii, to po podłączeniu do ładowania, ma się naładować. A nie, ładowanie wolne, szybkie, do 80% do 65%. EV ma być przyjemnością. Wracasz z trasy, podłączasz do ładowania i zapominasz. W trasie jedziesz, pisze 10%, myślisz o ładowaniu i zjeżdżasz na najbliższą ładowarkę i ładujesz do 80%....

20-25kwh na ekspresówkach ? Dziwnym trafem średnią Opole - Mielec mam 20,9kwh - 4 godziny jazdy w tym jedno ładowanie. ( bo trasa była Mielec - Opole - Mielec)

Dlatego pytam czy ktos testował większe zuzycie z boxem ... Bo nie wiem czy Box Boxowi nierówny ? Czy ma różnicę w oporach Ten za 400zł vs ten za 2300 ?

Switch - 2020-08-10, 06:52

mmazi napisał/a:
To wszystko to zabawki. Jakieś wykresy, jakieś procenty rozładowania itp. Pisze że masz 5% baterii, to po podłączeniu do ładowania, ma się naładować. A nie, ładowanie wolne, szybkie, do 80% do 65%. EV ma być przyjemnością. Wracasz z trasy, podłączasz do ładowania i zapominasz. W trasie jedziesz, pisze 10%, myślisz o ładowaniu i zjeżdżasz na najbliższą ładowarkę i ładujesz do 80%....

20-25kwh na ekspresówkach ? Dziwnym trafem średnią Opole - Mielec mam 20,9kwh - 4 godziny jazdy w tym jedno ładowanie. ( bo trasa była Mielec - Opole - Mielec)

Dlatego pytam czy ktos testował większe zuzycie z boxem ... Bo nie wiem czy Box Boxowi nierówny ? Czy ma różnicę w oporach Ten za 400zł vs ten za 2300 ?

Nie testowałem, ale przy rozsądnych prędkościach ma być w okolicach 20-25 kwh/100 km.
Tu Brytyjczyk jeździł z rodziną do Włoch i z powrotem, ma dane zużycia z boksem. Oprócz danych o boksie jego historia dobrze wyjaśnia dlaczego ani nawigacja wbudowana, ani mapy Google nie są przystosowane do elektryków, a infrastruktura lub nie jest wystaczającą lub brakuje oznakowania stacji tankowania. I właśnie dlatego nadal trzeba korzystać z ABRP, PlugShare, EVnotify.
Osobiście nie patrzyłem w żadne wykresy w trasie, żona trzymała tablet i sprawdzała czy nie wystąpiła potrzeba zmiany trasy i ładowania gdzieś bliżej, ale głównie aplikacja informowała że nasze zużycie mniejsze od przewidzianego i można jechać szybciej.
A późnym wieczorem złapaliśmy moment kiedy klimatyzacja przeszła w niepotrzebnie tryb ogrzewania, ponieważ temperatura na ulicy spadła niżej ustawionej.
Mr.Ev na Youtube
Kiedy na każdym MOPie będzie szybka ładowarka i ilość stacji będzie większa, wtedy można tak jechać (bez planowania), aczkolwiek program podpowiada kiedy lądowanie będzie najszybsze lub wybiera szybsze ładowarki (100 kW Orlen zamiast 40 kW GW lub Lotos).

Switch - 2020-08-10, 18:52

mmazi napisał/a:

Dzisiaj dokładnie policzyłem zużycie na swojej trasie na podstawie logów SOC BMS i tabeli wartości skali procentowej blogera ze Słowacji. Kilometraż z map Google, UVO Connect, prędkość z UVO connect i EVNotify. eNiro podaje zawyrzoną o 6% prepędkość i zanurzony o 3% przebieg względem rzeczywistego (GPS).
4 osoby na pokładzie, 3 dorosłych i synek wieku szkoły podstawowej.
A2 wyjazd z Warszawy wieczorem w kierunku Gdańska z 88.5% baterii, tempomat na 120 km/h zgodnie z zaleceniami ABRP żeby z komfortowym buforem dojechać do MOP Otwock na A1 (Orlen 100 kW).
245 km, prędkość średnia (UVO) 113 km/h, maksymalna 143 km/h, stopniowo zwiększały prędkość i dojechałem z 17.5%, czyli zużyto 47.87 kWh, średnia 19.1 kWh/100 km.
Zjedliśmy kanapki, wypiliśmy kawę i naładowaliśmy do 76% ( więcej niż potrzebowaliśmy żeby dojechać do domu) i jechaliśmy ostatnie 136 km zwiększajac prędkość na tempomacie z 140 do 155 km/h (maksymalnej nie powiem, średnia 123 km/h przez ostatni kawałek po wioskach) i dojechaliśmy z 24.5%. Zużyto 33.69 kWh, średnie: 24.77 kWh/100 km.

spairo - 2020-08-11, 17:38

- montował ktoś uchwyty pod telefon firmy Brodit typ Pro Clip.
- trzyma się to jakos kupy i czy warto wydać te ileś zł.

eSbek - 2020-08-11, 20:38

szybkie pytanie, nie moge nigdzie znalezc odpowiedzi:
czy majac taki kabel do ładowania
https://allegro.pl/oferta/kabel-ladowania-jazzy2go-typ2-4m-11kw-9383863705
mogę go bezpośrednio wpiąc do 3 faz w garażu (mam zabezpieczenie nadprądowe na 3 fazach 16A)?

Switch - 2020-08-11, 20:46

eSbek napisał/a:
mogę go bezpośrednio wpiąc do 3 faz w garażu (mam zabezpieczenie nadprądowe na 3 fazach 16A)?

Chyba na Aliexpress znajdziesz kabla z 2 wtyczkami bez potrzeby lutowania i taniej. Teoretycznie można podpiąć, ale wszyscy twierdzą że lepiej przez EVSE. Ale tego nie sprawdziłem na praktyce.

vwir - 2020-08-11, 20:58

eSbek napisał/a:

Nie. Auto potrzebuje evse żeby "wiedziało" jakie może sobie pobrać natężenie prądu. O stadzie zabezpieczeń w evse nie wspomnę.

eSbek - 2020-08-12, 06:06

czyli stacja ładowania? Co możecie polecić?
spairo - 2020-08-12, 11:58

- ja korzystam z Orlenu, tylko 45 kW, jeszcze nie widziałem Orlenu z 100 kW ładowarką.
- w trasie to GreenWay ale trzeba mieć RFID od nich lub aplikację.
- zresztą Orlen też potrzebuje aplikacji i zarejestrowania.

Apolonia - 2020-08-12, 15:23

Rzeczywiście we Wrocku nie ma, ale już na A2 (Świecko) i A4 (Góra św. Anna, Kępica), Rybnik
i wiele innych już są. Można też szukać na mapie w aplikacji

Switch - 2020-08-12, 21:58

eSbek napisał/a:

Też u chińczyków można kupić uniwersalne EVSE. Na przykład takie: 860,52 zł 23% Off | Type 2 EV Charger Level 2 32 Amp Portable Electric Vehicle Charger, CEE Plug 220V-240V Car Charging Cable, IEC 62196-2
Ale sprawdź na YT, bo są recenzje po otwarciu i sprawdzeniu jakości wykonania.

Switch - 2020-08-12, 22:01

Apolonia napisał/a:
Rzeczywiście we Wrocku nie ma, ale już na A2 (Świecko) i A4 (Góra św. Anna, Kępica), Rybnik
i wiele innych już są. Można też szukać na mapie w aplikacji

Lądowałem na 100kW Orlenie na A1 MOP Otwock. Ładowarka polskiej produkcji ( EKOen?) i nie chciała uruchomić. Trick był w jednoczęsnej aktywacji ładowania w aplikacji Orlen z iPada i wymuszenia ładowania w UVO connect z komórki.

eSbek - 2020-08-13, 07:56

Switch napisał/a:
eSbek napisał/a:

Też u chińczyków można kupić uniwersalne EVSE. Na przykład takie: 860,52 zł 23% Off | Type 2 EV Charger Level 2 32 Amp Portable Electric Vehicle Charger, CEE Plug 220V-240V Car Charging Cable, IEC 62196-2
Ale sprawdź na YT, bo są recenzje po otwarciu i sprawdzeniu jakości wykonania.

Dzięki, na ALI znalazłem też takie coś jak ponizej za 1400zł z groszami, dostawa za darmo i szybko z Niemiec, na Allegro od 3100zł
https://www.aliexpress.co...2%2315392%23753

Apolonia - 2020-08-13, 10:10

To wallbox jakich wiele, a najprostszy, pewny i łatwy w obsłudze (naprawie) to Rolec lub jego komponenty.
PatrykS - 2020-08-14, 14:12

Apolonia napisał/a:
To wallbox jakich wiele, a najprostszy, pewny i łatwy w obsłudze (naprawie) to Rolec lub jego komponenty.
Amen.
mmazi - 2020-08-16, 10:06

Da się do eNiro zamontować hak ? Nigdzie takiej informacji nie mam, O1 i O2 widnieją kreski, ale sama Kia mówi, że od 2020r są przystosowane wszystkie Niro do montażu haka ...

Zamontuje, wbije w dowód... ale co z ciagnieciem przyczepy ? Rowery na jaki pewno przejda, ale przyczepa ?

Proszę nie komentować że zasięg będzie 100km czy inne temu podobne .

papamila2 - 2020-08-16, 13:35

mam podobna zagwozdke z koną,
wg homologacji Kona (Zoe rowniez) nie posiadaja homologacji na ciągnięcie przyczepy i zaden diagnosta tego nie klepnie.
Do Zoe oficjalnie widnieje w handlu hak (Brink) ale wyrażnie zaznaczono że tylko do bagażnika rowerowego - tak też zrobiłem, mam w dowodzie wpis "bagażnik" a nie "hak".
W internecie znslazlem artykul o gosciu z Australi co zamontowal hak i ciaga niedużą przyczepe - i najwazniejsze- nie stracił gwarancji.
W Czechach gdzie produkuja kone jako opcja wystepuje hak - u nas nie.
Pytałem dealera o montaż (u nich) haka na potrzeby platformy rowerowej ale odmowili, przedstawiłem powyższe argumenty i czekam na odzew.
Do mnie (Kona) pasuje idealnie hak od wersji spalinowej ( sa wersje wypinanre +/-1000 i przykrecane +/-500)

Switch - 2020-08-18, 06:45

mmazi napisał/a:
Da się do eNiro zamontować hak ? Nigdzie takiej informacji nie mam, O1 i O2 widnieją kreski, ale sama Kia mówi, że od 2020r są przystosowane wszystkie Niro do montażu haka ...

Zamontuje, wbije w dowód... ale co z ciagnieciem przyczepy ? Rowery na jaki pewno przejda, ale przyczepa ?

Proszę nie komentować że zasięg będzie 100km czy inne temu podobne .

eNiro i Kona nie mieli możliwości zamontowania haka w modelach 2019, Bjørn o tym mówił w porównaniu do Tesla Model 3 i Leaf+. Ale bez obaw można montować boks bagażowy na dach.

Nie widzę tej opcji w katalogu eNiro 2020 który dostałem z ofertą od dilera.

To są nadal ‚compliance cars’ tylko bardzo udane.
PS:eNiro nie ma opcji kamery 360, a Sportage ma.

mmazi - 2020-08-18, 07:54

Ja tu bardziej myślałem o ciągnięciu Kempingowej ... 1177kg DMC. Spokojnie powinien ciągnąć, pomijam zasięg, bo akceptowalny byłby dla mnie nawet zasięg rzędu 200km przy prędkości 70-80km/h max. Co teoretycznie byłoby do wykonania bo Outlander PHEV jadąc z kempingiem, pokazuje mi zużycie w trybie czysto EE - 28kwh/100km jadąc 80km/h.
spairo - 2020-08-22, 17:03

- tak nas widzą obcokrajowcy.
PatrykS - 2020-08-23, 15:53

spairo napisał/a:
tak nas widzą obcokrajowcy.
I nie tylko oni. A myślisz że u siebie nie mają takich widoków? W sensie stawiają stację i od razu jest czynna? Śmiem wątpić, zwłaszcza że nasz zachodni sąsiad od kilku lat nie może otworzyć gotowego lotniska :-)
spairo - 2020-08-30, 12:59

- jak to jest z upgradami do naszego auta.
- byłem wczoraj na trasie Wrocław - Międzychód i z obecnymi wersjami mapy nawigacji to jest czkawka i tragedia.
- wersję mapy mam 12.41 ale widzę, ze wyszła wersja z 25 sierpnia, chyba tylko dla Kanady i USA.
- wersję upgradu zapewnia dealer czy sami mamy sobie szukać updatów.

mmazi - 2020-08-31, 05:57

Aż muszę zobaczyć ... Ja jeżdżę na Android Auto, bo córka bajki ogląda jak jedziemy rano do przedszkola :)
eSbek - 2020-08-31, 08:41

na stronie http://update.kia.com/PL/EN/Main widać, iż darmowe update'y dla Europy nie są jeszcze gotowe. Na razie można tylko ściągnąć oprogramowanie zmieniając region na North America.
spairo - 2020-08-31, 16:02

- ściągnąłem Kanadyjskie ale w ogóle nie ruszył na miom aucie.
- teraz ściagam na rynek EU, ale to chyba wersja 12.41, czyli taka jak mam na aucie.
- ale zobaczę czy chociaż da jakiś komunikat.
- najgorsze, że wszędzie są instrukcje updatu tylko dla karty SD, My20 nie ma chyba karty SD tylko już USB ?

eSbek - 2020-09-01, 13:28

skąd ściągasz EU?
spairo - 2020-09-01, 15:10

- jak patrzę na swoje wersje firmware to mam wersję 200117, na innych forach wersje są starsze tzn. 191204.
- update ściągnięty ale też nie ruszył.
- dopiero jakiś plik z torentu wgrany na pena z systemem exFAT ruszył i zaczął się wgrywać.
- potem nastąpiła analiza plików do upgradu i upgrade został wycofany bez żadnego komunikatu typu że mam nowsze wersje.

spairo - 2020-09-02, 11:38

- pliki z torenta.
- podsyłam instrukcję aby nie potrzebnie nie robić upgradu.

eSbek - 2020-09-03, 12:12

Dzięki za info, moje e-Niro dopiero płynie.
spairo - 2020-09-03, 14:15

- a jaki kolor , czy może metalik ?
- serwis KIA potwierdził że mam ostatnie updaty mapy, następny upgrade to marzec / kwiecien 2021, super.

eSbek - 2020-09-03, 17:30

snow white pearl bez szyberdachu (mam w XC60 i nie korzystam), zapytałem o rabat i dostałem tę wersję taniej niż to samo ze standardowym lakierem. Warto zawsze zapytać.
spairo - 2020-09-04, 18:31

- okno dachowe przy prędkości 120 km/h jak jest otwarte to daje zdrowy łomot, huk.
- za to po mieście , przy słonecznej pogodzie pracuje jako klimatyzacja.

Hermes - 2020-09-04, 18:36

Ja mam w spalinowej Toyocie taki duży (ale nie otwierany) szklany dach: niezastąpiony nocą i w dni pochmurne.
Za to na autostradzie głośniej - lepiej zamknąć roletę.
I na mrozie, jeśli ktoś ma fryzurę bezwłosową - ciągnie od okna bez czapki. :mrgreen:

spairo - 2020-09-04, 19:47

- dzięki za informację chyba muszę zakupić czapkę na zimę albo sklonować włosy.
Hermes - 2020-09-04, 20:29

Takie życie. :mrgreen: :lol:
Doprecyzuję tylko, bo jak ktoś nie wie, jakie w praktyce odczucia, to owe "latem w słońcu to klimatyzacja", to owszem, przy otwartym. Przy zamkniętym - jak spora farelka. :mrgreen:

Jak zawsze: wszystko ma swoje plusy i minusy. ;)

mmazi - 2020-09-05, 05:40

eSbek napisał/a:
snow white pearl bez szyberdachu (mam w XC60 i nie korzystam), zapytałem o rabat i dostałem tę wersję taniej niż to samo ze standardowym lakierem. Warto zawsze zapytać.

Super, biały wygląda bardzo elegancko. Gratulacje.

Swoją drogą, w piątek był jakoś problem z Orlenami, nie chciały działać. Pani na infolini mówiła że problem ogólnopolski.
GW 40kw musiałem ładować....

mmazi - 2020-09-05, 05:43

eSbek - 2020-09-05, 11:29

super!
Switch - 2020-09-05, 19:45

mmazi napisał/a:
Ja tu bardziej myślałem o ciągnięciu Kempingowej ... 1177kg DMC. Spokojnie powinien ciągnąć, pomijam zasięg, bo akceptowalny byłby dla mnie nawet zasięg rzędu 200km przy prędkości 70-80km/h max. Co teoretycznie byłoby do wykonania bo Outlander PHEV jadąc z kempingiem, pokazuje mi zużycie w trybie czysto EE - 28kwh/100km jadąc 80km/h.

Gdzieś spotkałem info że hak w eNiro ograniczony do 300 kg. Nie pamiętam gdzie...

mmazi - 2020-09-11, 05:56

Pany, wiecie może czy da się zrobić aby Niro otwierało (c-zamek) się podczas podchodzenia do auta ?

Teraz, jak podchodzę, to rozkładają mi się lusterka i podświetlają klamki - przecież to już wystarczy, żeby móc zrobić otwarcie centralnego zamka ... pytanie czy można jakoś ?

spairo - 2020-09-11, 09:27

- czyli chciałbyś zblokować funkcje, a co na to serwis KIA.
- nie spotkałem się na forach KIA z podobnym zapytaniem.
- bardziej ich interesuje engineering mode, dealer mode, itd.
- co oni tam szukają nie wiem, tam nic nie ma nawet jak wyłączyć BT.

Ekolega - 2020-09-11, 09:50

mmazi napisał/a:
Pany, wiecie może czy da się zrobić aby Niro otwierało (c-zamek) się podczas podchodzenia do auta ?

Teraz, jak podchodzę, to rozkładają mi się lusterka i podświetlają klamki - przecież to już wystarczy, żeby móc zrobić otwarcie centralnego zamka ... pytanie czy można jakoś ?

A nie otwiera zamkow jak wsadzisz reke za klamke ?

eSbek - 2020-09-11, 12:24

elektrycznie zapewne tak podłączając np. sygnał rozkładania lusterek do przekaźnika centralnego zamka (o ile to możliwe tzn. jest zrobione jak drzewiej bywało na przekaźnikach). Software'owo chyba nie, ktoś już zadawał podobne pytanie gdzieś na zagranicznym forum.
Pytanie czy Kia nie zrobiła tego w ten sposób ze względów bezpieczeństwa, pytanie tylko jaki scenariusz wchodzi w grę (na pewno chodzi o świadome otwarcie zamka przez użytkownika tylko po co. Czy ma to jakiś związek z innym funkcjami samochodu np. ładowanie w garażu po którym zawsze można się pokręcic z kluczykiem w kieszeni)

mmazi - 2020-09-11, 13:42

Ekolega napisał/a:
mmazi napisał/a:

A nie otwiera zamkow jak wsadzisz reke za klamke ?

Otwiera jak dotknę pole Keylessa (ten kwadracik na klamce). Ale generalnie wygodne byłoby to. Czasem podchodze do auta od strony bagażnika, auto już lusterka rozłoży a dziecko chce wejść do środka. Więc trzeba albo pilota wyciągnąć, albo wcisnąć przycisk na klamce ... Musze zobaczyć czy w klapie bagażnika nie ma dwóch switchy - odryglowanie i drugi - otwieranie klapy (outlander tak miał).

mmazi - 2020-09-11, 13:45

spairo napisał/a:
- czyli chciałbyś zblokować funkcje, a co na to serwis KIA.
- nie spotkałem się na forach KIA z podobnym zapytaniem.
- bardziej ich interesuje engineering mode, dealer mode, itd.
- co oni tam szukają nie wiem, tam nic nie ma nawet jak wyłączyć BT.

Mnie to by bardziej interesowało Android Auto w wersji 2.9 lub niżej żeby można było odpalać wszystko z Komórki na Wyświetlaczu. Niestety Youtube mi przestał podczas jazdy działać po updacie androida ...

spairo - 2020-09-11, 14:37

- szczerze to myślałem, że te wszystkie funkcje jakie przedstawiasz będzie robił UVO, po otrzymaniu samochodu trochę się rozczarowałem, UVO prawie nic nie robi.
- czyli trzeba szukać android auto w tej wersji 2.9, może będzie na mirrorach gogle.

p.s.
- mam android auto w wersji 2.9.574923-release, ciekawe co telefon powie na tą wersję.

mmazi - 2020-09-12, 05:12

Niestety UVO robi mało... Lub bym powiedział że praktycznie nic nie robi. A mogłoby dużo...

Pomijam fakt gdy masz słaby zasięg GSM ... powinna być możliwość podpięcia do wifi domowego. U mnie na wsi UVO jest bezużyteczne. Nie mogę otworzyć, zamknąć, grzać wcześniej... chyba że sobie zaprogramuje że ma się grzać o danej godzinie ... A z pilota raczej się nie da włączyć...

Ekolega - 2020-09-13, 17:55

Ale da sie zdalnie wlaczyc klimatyzacje ???
spairo - 2020-09-14, 05:58

- tak, przed chwila to sprawdziłem.
- w historii zdalnej obsługi masz komunikat "powiodło się "
- mam nadzieje że wyłaczenie też działa, tak działa dostałem zwrotną informację o wyłączeniu klimatyzacji.
- a co z otwarciem i zamknięciem drzwi ?

mmazi - 2020-09-14, 09:22

Otwieranie i zamykanie działa.
Klimatyzacja, ogrzewanie działa.

Fajna opcja grzania jeśli wiemy o której wyjeżdzamy codziennie. Można w menu komputera włączyć grzanie o danej godzinie, wtedy symbol czasu u klimatyzacji włączy się obok pokrętła temperatury.

spairo - 2020-09-14, 16:14

- no ale samo chłodzenie nie zadziałało, ustawiło temperaturę ale włączyło się dopiero po wejściu do auta.
mmazi - 2020-09-15, 13:46

spairo napisał/a:
- no ale samo chłodzenie nie zadziałało, ustawiło temperaturę ale włączyło się dopiero po wejściu do auta.

A to dziwne, bo u mnie chłodziło ....

spairo - 2020-09-15, 14:55

chyba masz nowszy model.
jakosek - 2020-09-22, 09:10

A mi padła ładowarka pokładowa 11kW :roll: Ładuje tylko na DC, serwis zrobił diagnostykę i rozkłada ręce, czekają na informacje z fabryki.
mmazi - 2020-09-22, 09:32

A to ciekawe ... Wiem że to nie ma znaczenia, ale ładowałeś 11kW w domu czy mniejszą mocą ?
spairo - 2020-09-22, 17:15

- ciekawy problem.
- teraz nie wim, czy ładowac u siebie w domu, czy darmowo na Orlenie.

mmazi - 2020-09-23, 13:54

Ja dziś zrobiłem trasę 520km, z tego 400km autostrada z prędkościami,135 do 145km/h. Zużycie z całej trasy 17.4kwh/100km. Jedno ładowanie 31minut : 32kwh. Wróciłem majac 7% . W sumie co tu dużo mówić, jest wg mnie idealnie.
spairo - 2020-09-23, 15:18

- ciekawi mnie jaka to była ładowarka 45 czy 100 kW.
- a spalanie super jak na te prędkości.

mmazi - 2020-09-23, 16:09

Pierwszy postój trwał 12 minut na ladowarce 50kw. w tym czasie dostarczono 9.4kwh. Musiałem zrobić przerwę na kawę... tyle mi zeszło kupić kawe na Orlenie.

Drugie ładowanie 19 minut, stacja 100kw. dostarczono 20.8kwh.

Wyszło 0zl . Na greenwayu by wyszło 66zl... Dalej wg mnie tanio.

Ale zauważyłem że optymalna prędkość dla niego to 135km/h na tempomacie. Wtedy na autostradzie pokazywał 18.1 do 18.4kwh/100km.

Tam wyżej jest błąd że jedno ładowanie.

Ekolega - 2020-09-23, 18:41

18kwh przy 135km/h to raczej niemozliwe... nawet tesla nie jest tak wydajna, musiales jechac chwilami tez sporo wolniej.
mmazi - 2020-09-23, 19:19

Z Mielca wyjechałem do Gliwic przez Tarnów o 6:45, w Gliwicach byłem o 9:39 pod drzwiami znajomego z 12 minutowa przerwa na kawę... Hgw czy dużo wolniej. Bramki, jakieś zwężenia były. Me czy aż tak wolniej ?
Cav - 2020-09-24, 06:06

mmazi napisał/a:

Ale zauważyłem że optymalna prędkość dla niego to 135km/h na tempomacie. Wtedy na autostradzie pokazywał 18.1 do 18.4kwh/100km.

Oglądałem wczoraj test id3 u Bjorna.
Przy 120 miał nieco ponad 20 kWh/100 km i to był jeden z najlepszych wyników w jego tabelce.
Soul był nieco gorszy, Tesla 3 SR też coś koło tej wartości, z Niro pewnie byłoby podobnie.

Więc 18 przy 135 jest całkowicie niemożliwe.
Chyba że jakoś chwilowo i z górki, albo z wiatrem w plecy.

mmazi - 2020-09-24, 07:19

Nie kasowałem licznika specjalnie na autostradzie, tak mi pokazywało, więc do autostrady miałem około 14kwh/100km potem po przejechaniu ponad 100km autostradą pokazywało raz 18.1 raz 18,4. Więc może było faktycznie więcej, a tu średnia - nie mniej jednak średnia z 520km to 17,4kwh/100km i to mi wystarczy :) Startowałem ze 100%, Dojechałem na 6% do domu.

I znów widzę braki w UVO - pokazuje trasy, długość, średnia, maksymalna - mogliby pokazywać również średnie zużycie ...

Hermes - 2020-09-24, 07:30

Trzeba niestety kasować, a potem jechać pewien (jak najdłuższy w miarę możliwości oraz po całkowicie prostej drodze) odcinek. Bo duże oszczędności np. z dojazdu do autostrady powodują ogromne zaniżanie późniejszego dużo większego spalania :)
Ja Leafem 2 jak zasuwam po mocno górzystej ekspresówce z Vmax (144 -> licznikowe 150 km/h), to mam coś ok. 22 kWh/100 km, a e-Niro ma dużo większe opory powietrza (co wykładniczo rośnie wraz ze wzrostem prędkości) niż tak niski Leaf.

Choć nie zmienia to oczywiście faktu, że trzeba przyznać, iż Kia/Hyundai to oszczędne bestie są. :kufel :lol:

Apolonia - 2020-09-24, 08:38

Cav napisał/a:
Tesla 3 SR też coś koło tej wartości

Hmm no u mnie TM3 20 kWh to ma przy 135 kmh
Przy 120 to wychodzi jakoś 18,5 kWh, raz miałem lekko ponad 20 kWh ale:
- 4 osoby i pełne bagażniki
- 15 stopni czyli ogrzewanie
- letnia ulewa przez 4 godziny dlatego klima do osuszania
- ciśnienie w oponach spadło z 2,9 na 2,6 to robiło dodatkowo opory
Średnia konsumpcja z 16000 km to 16,4 kWh (po mieście jeżdżę raczej mniejszym autem)
*
Wyścig na elastyczność z 3 motocyklami o różnej mocy (190/120/90 KM) na niemieckiej
autostradzie około 2 x 15 km to 44,6 kWh, czyli prawie 3 krotność zużycia z drogi krajowej.
Testowane były szybkie wjazdy na autostradę, przyspieszenia z za TiR'a z 90 kmh zwrotność
na ślimakach. Chłopaki zobaczyli nagrania i stwierdzili, że gdyby Policja miała Tesle, to raczej
by się pilnowali, bo na łukach, Tesla się trzyma, a motor, albo umie się położyć, albo zwalnia.
Czyli umiejętność są konieczne, aby uciec Tesli (do 200 kmh), powyżej to motocykl na pustej
prostej ma przewagę prędkości.

Cav - 2020-09-24, 09:25

Apolonia napisał/a:
Cav napisał/a:
Tesla 3 SR też coś koło tej wartości

Hmm no u mnie TM3 20 kWh to ma przy 135 kmh
Przy 120 to wychodzi jakoś 18,5 kWh,

Też świetnie, nawet w Zoe pokazuje więcej.

Apolonia - 2020-09-24, 10:57

Cav napisał/a:

Mam stado screen"ów gdzie Zoe pokazuje na drodze krajowej 13-14 (160km) latem,
zimą 14-15 (140 km) i to na odcinakach 7000 km z średnią prędkością 40-42 kmh.
Mam też screen'y Zoe mojego ojca wersja R z wynikami 11-12 kWh, ale średnia prędkość,
to już tylko 28-32 kmh, czyli miasto, a zasięgi rzędu 180 km na 100% baterii.
W wersji Q dodaj 1 kWh na 100 km, w wersji nordic-skandynawia dodaj zimą 1 kWh na 100 km.
bonus za opony nie EV, dodaj 600-700 Wh
.
Najgorszy układ w zużyciu dla Zoe to zima Q210 nordic na wielosezonowych oponach dobija 17 kWh.
Najlepszy układ w trasy dla Zoe to Q90 z baterią 41 kWh na oponach EV 600 km po drogach krajowych.
*
Przetestowane przez 3 lata na 6 sztukach Zoe w różnych konfiguracjach: R/Q/22/41/nordic
przejechany dystans, to około 100 tys km
P.S.
a co tam dodam załącznik, przełknij to

Cav - 2020-09-24, 11:01

Apolonia napisał/a:
Cav napisał/a:

Mam stado screen"ów gdzie Zoe pokazuje na drodze krajowej 13-14 (160km) latem,

Też czasem udaje mi się to zrobić.
Ale przy 120 km/h już nie - raczej 20 kWh i okolice.

Apolonia - 2020-09-24, 11:11

Cav napisał/a:
Ale przy 120 km/h już nie - raczej 20 kWh i okolice.

załącznik powyżej,
Wątek Zoe to Ty załączyłeś, ja odnosiłem się do Niro i TM3 SR które podałeś (około 20 kWh)
Proszę nie rób zmiany osi mojego odniesienia.
Zoe nie jest na autostrady i nie na 120 kmh, bo motory padają po 50 tyś, np. u Niemców
jadących do pracy Autobahn w wersji Q z lat 2013-2015 (135 ograniczenie!!)
Wysoka linia dachu nie sprzyja CX, dlatego do 95 jest oszczędny, potem już nie.
Po 2015 motory przestały padać, bo wycofali Q z rynku i dawali tylko R (chłodzony)
Tesla 3 w sumie potrafi zużywać tyle co Zoe 13-14kWh, jadąc jeden za drugim (aby podobnie przyspieszać)

topserwis - 2020-09-24, 11:54

Witam Szanownych kolegów i koleżanki ;)
Jestem nowy na tym forum , od niedawna jestem także Dumnym właścicielem

KIA eNiro MY20 64kWh XL !! :-D

mmazi - 2020-09-24, 11:56

No hej, coś czuje, że niedługo zaczniemy się tłoczyć na ładowarkach w trasie :)
topserwis - 2020-09-24, 11:57

Czy ktoś z was zastanawiał się , lub ma zamontowany zestaw do elektrycznego otwierania tylnej klapy ?
Jakieś sugestie opinie na ten temat mile widziane !
Zastanawiam się nad takim zestawem co o tym myślicie ?
link do zestawu https://euro-watt.pl/produkt/inteligentny-system-otwierania-i-zamykania-klapy-bagaznika-kia-niro/

mmazi - 2020-09-24, 12:12

topserwis napisał/a:
Czy ktoś z was zastanawiał się , lub ma zamontowany zestaw do elektrycznego otwierania tylnej klapy ?
link do zestawu https://euro-watt.pl/produkt/inteligentny-system-otwierania-i-zamykania-klapy-bagaznika-kia-niro/

Bajer. Miałem w Outlanderze, fajna sprawa ale czy ja wiem ... Bardziej myślę o zamontowaniu FRUNKA http://www.frunk.at/en/products/

topserwis - 2020-09-24, 12:43

nie lepiej to zamykany z klapką , również o tym myślę ;)
https://www.ebay.pl/itm/F...kwAAOSwiqZfA1F~

Mozna spróbować wspólne zakupy przy kilku sztukach zawsze można wynegocjować lepsza cenę .

jakosek - 2020-09-24, 13:47

mmazi napisał/a:
A to ciekawe ... Wiem że to nie ma znaczenia, ale ładowałeś 11kW w domu czy mniejszą mocą ?

Zepsuło się w trakcie ładowania 11kW - odłączyłem na chwilę, wyskoczyłem na 15min i jak wróciłem "wywaliło" wszystkie możliwe zabezpieczenia (nowy dom, więc nie problem w instalacji domowej). Co ciekawe dalej działało ładowanie fabrycznym EVSE na 1 fazie. Niestety po wizycie na publicznym słupku Type2 - przestała ładować jakkolwiek. No nic, chwilowo jestem skazany na GreenWay, nie mam innych DC w okolicy.
topserwis napisał/a:

Bardzo poważnie rozważam, ale akurat zestaw z tej strony ma paskudnie zamontowany przycisk do otwierania wewnątrz auta.
Tyle że to jedyny zestaw jaki namierzyłem w PL, a mi zależy na FV.
mmazi napisał/a:
Bardziej myślę o zamontowaniu FRUNKA http://www.frunk.at/en/products/

To rozważałem na początku, ale mi przeszło - trzeba by jeszcze siłowniki do klapy dokładać, bo otwieranie maski jest niezbyt wygodne. W bagażniku pod podłogą jak narazie miejsca mi wystarcza na kable.

Ekolega - 2020-09-24, 14:19

Frunk sie przydaje jak sie czesto wyciaga kable, ja odkrylem ze wyciagam je max dwa razy w miesiacu (przestalem juz polowac na miescie na darmowe ladowarki bo szkoda mi czasu) laduje codziennie w domu i wtedy w sumie nie potrzebuje nic wyciagac bo w domu mam oddzielna ladowarke.
jakosek - 2020-09-25, 08:51

Właśnie mam tak samo... kupiłem sobie ładowarkę, uchwyt na kabel w garażu. Ładowarka przenośna, więc można w trasę zabrać jak się przydarzy.

Jak już mi naprawią ładowarkę AC :-(

napradpoPolsce - 2020-09-28, 17:39
Temat postu: e-niro na Chorwacji
Wspomnienie udanych wakacji z e-niro na Chorwacji
https://www.youtube.com/watch?v=6XbFe2INH-g
Sporo info w opisie
Zapraszam jeśli ktoś jeszcze nie widział
Mam też inne mega testy w przygotowaniu wiec nie zapomnij o subskrypcji :)

eSbek - 2020-09-28, 18:44

topserwis napisał/a:
Witam Szanownych kolegów i koleżanki ;)
Jestem nowy na tym forum , od niedawna jestem także Dumnym właścicielem

KIA eNiro MY20 64kWh XL !! :-D

Witam
Ja na swoją wciąż czekam, zamówiona w pierwszym tygodniu sierpnia, podobno wyprodukowana pod koniec sierpnia, wiec po ok 5 tygodniach powinna być.

Kiedy zamawiałeś swoją i kiedy odebrałeś?

topserwis - 2020-09-29, 01:45

Zamówienie składałem 13 lipca a odebrałem auto 25 lipca !!!
Takie jak zamówiłem akurat było w Polsce !
I dealer był konkretny (KIA WADOWSCY ) mogę polecić z czystym sumieniem :)
wszystko sprawnie i szybko bez zbędnych ceregieli !

Hermes - 2020-09-29, 08:08

Aha !!!!!
Super !!!!
Gratulacje !!!!!
...!!!!!!... i jeszcze: !!!!!
:lol:

eSbek - 2020-09-29, 08:11

topserwis napisał/a:
Zamówienie składałem 13 lipca a odebrałem auto 25 lipca !!!
Takie jak zamówiłem akurat było w Polsce !
I dealer był konkretny (KIA WADOWSCY ) mogę polecić z czystym sumieniem :)
wszystko sprawnie i szybko bez zbędnych ceregieli !

dzieki za info

spairo - 2020-09-29, 11:11

- wiem że te nasze to raczej nowe auta ale może ktoś jeżdzi na oponach wielosezonowych i się podzieli informacją na jakich modelach jeżdzi.
- szukam takiej co ma indeks toczenia C, przyczepność B oraz hałas 69dB.
- indeks nośności 84 (500 kG), indeks prędkości R (170km/h).

Cav - 2020-09-29, 11:30

spairo napisał/a:
- wiem że te nasze to raczej nowe auta ale może ktoś jeżdzi na oponach wielosezonowych i się podzieli informacją na jakich modelach jeżdzi.

Była dyskusja na ten temat,
http://forum.samochodyele...er=asc&start=50

wybrałem Nokiany, bo podpowiedzi nie zgadzały się z tabelkowymi danymi, a chociaż w nich Nokiany były najlepsze.

Z parametrami, przynajmniej w teorii, lepszymi niż podałeś.

mmazi - 2020-09-29, 12:57

Zapomnij o wielosezonowych. Miałem w Sparku, dwa sezony i do kosza. Za mocne masz auto, zjedziesz je szybko.
lookash_c - 2020-09-29, 13:08

mmazi napisał/a:
Zapomnij o wielosezonowych. Miałem w Sparku, dwa sezony i do kosza. Za mocne masz auto, zjedziesz je szybko.

Nawet jeśli, to po 2 sezonach kupi nowe, lepsze świeże niż stare :-)

Hermes - 2020-09-29, 15:31

mmazi napisał/a:
Zapomnij o wielosezonowych. Miałem w Sparku, dwa sezony i do kosza. Za mocne masz auto, zjedziesz je szybko

Tak? No to dobrze, że nie wiedziałem, bo przy przebiegu ponad 8 tys. km zużycia w moich wcale nie widać. :lol:
A tak zupełnie poważnie, to te co kupiłeś szybko się zużywają - ale to nie znaczy, że KAŻDE. To jest mijanie się z faktami, takie uogólnienia, które w ogóle nijak się mają do rzeczywistości.Tym bardziej że w ogóle nie napisałeś jakie konkretnie były te opony: model, typ, rozmiar, firma itp.? Jeżdżę na wielosezonówkach od bodajże 6 lat i sobie chwalę. A na obecnych Leafem 2 nawet w Chorwacji byłem w tym roku. :mrgreen:

spairo napisał/a:
wiem że te nasze to raczej nowe auta ale może ktoś jeżdzi na oponach wielosezonowych i się podzieli informacją na jakich modelach jeżdzi.
- szukam takiej co ma indeks toczenia C, przyczepność B oraz hałas 69dB.

Ja jeżdżę od paru tys. km Leafem 2 na C/B/68 dB :) Jednak 1 dB ciszej, to jest duuuużo ciszej, bo fabrycznie miałem właśnie 69 dB. :-D :kufel
Opony to GY 205/55-16 GY 4S G2 z indeksem H. Nie wiem jaki Ty masz rozmiar - podałem swój. :->

Cav - 2020-09-30, 05:33

lookash_c napisał/a:
mmazi napisał/a:

Nawet jeśli, to po 2 sezonach kupi nowe, lepsze świeże niż stare :-)

Dokładnie, zarówno przy wielosezonowych (zimą), jak i przy zimówkach, ważniejsza jest świeżość opon, od ich pierwotnej jakości.
Po kilku latach i tak już nie działają za dobrze, nawet jak są z górnej półki.
Dlatego to, że się szybciej zużyją i przed zimą wymieniasz na nowe, to dużo lepsza sytuacja, niż konieczność używania np. 5 letnich zimówek, bo jeszcze bieżnika trochę na nich zostało.

mmazi - 2020-09-30, 06:39

To że się da jeździć, nie znaczy że jest przy 35 stopniowym upale wygodne. Jak kto lubi. Dla mnie wielosezonowe były do d... . Najgorszy wybór jeśli ktoś jeździ bardziej dynamicznie. W zakrętach szybkich miękko, za miękko i generalnie szybsze zużycie przez to. Może jak ktoś jeździ delikatnie to ok, nie zauważy różnicy. Przy 542Nm opony po około 30k km były już praktycznie poniżej normy ... były to z teg co pamietam Uniroyale All Season Expert 195/55/15

Ja opony wymieniam niezależnie od ilości bieżnika co 3 - 4 lata. I jednak wolę osobno zimowki, osobno letnie... Jedyne auto do którego mi pasowały wielosezonowe to był Outlander PHEV mocy mało, za szybko w zakrętach nie pojedziesz ... wiec było ok :) .

lookash_c - 2020-09-30, 07:34

Ja jeżdżę raczej "na emeryta", więc dla mnie wielosezon jest bardzo wporządku. W 807 mam Bridgestone Weather Control A005, w iOnie Vredesten Quatrac 5.
Hermes - 2020-09-30, 07:45

Ja nie jeżdżę jak emeryt, może poza długimi trasami, gdzie nie szaleję, bo wiadomo zasięg.
Ale na codzień zdarza mi się nocą, w pustym miejscu, gdzie mam nawrotkę o 180 stopni wejść całym autem w poślizgu, więc pisk opon jest niemiłosierny - i te opony dają radę. Nie są tak miękkie jak większość wielosezonówek, acz oczywiście nie są aż tak twarde jak letnie - są miększe ale niewiele.
Są jeszcze inne wielosezonówki, które twardnieją latem a miękną zimą: Michelin CC+. I wtedy w ogóle nie ma tematu, że "miękkie" - tylko że o ile GY lepsze są na zimę, to CC+ trochę lepsze na lato.
A więc - każdemu wg jego potrzeb. :lol:

Natomiast GY 4S G1 były tak miękkie jak piszesz o tych Uniroyalach: fajne opony, ale latem się pływało, a na ww. nawrotce zostawiałem spory ładunek gumy na asfalcie. :mrgreen: Lecz G2 są całkiem inne - są jeszcze G3, ale ich świadomie nie brałem, bo jednak są głośniejsze, choć mają mniejsze opory. :->

Cav - 2020-09-30, 08:58

mmazi napisał/a:
Przy 542Nm opony po około 30k km były już praktycznie poniżej normy ... były to z teg co pamietam Uniroyale All Season Expert .

Uniroyale w ogóle są miękkie i szybko się zużywają, letnie również.
Wymiana co 4 sezony to na zimę zbyt rzadko.

aviator - 2020-09-30, 09:42

Widzę, ze jednak wszystkie elektryki pożerają opony. W i3 max dla opon to 2 no może 3 sezony zimowe a letnie 3 no może 4... przy normalnej i spokojne jeździe.
Jak na razie rekord mojej żony, która jest zawsze pierwsza na każdych światłach, to zimówki na tyle zdarte w jeden bezśnieżny sezon, a w zasadzie to w pół :-/ do tego bonus w postaci niskiego bieżnika już w nowych oponach.

Hermes - 2020-09-30, 13:36

Każde mocne auto będzie szybciej "jeść" opony - normalne :) Coś za coś :) Jest radość i są wydatki z powodu przyśpieszeń :)
topserwis - 2020-10-01, 22:19

WIDZIELIŚCIE !!!!

https://e.autokult.pl/38878,kia-startuje-z-usluga-kiacharge-obejmujaca-najwieksza-siec-stacji-ladowania-w-europie

spairo - 2020-10-02, 16:37

- powstaje pytanie tylko kiedy u nas.
papamila2 - 2020-10-02, 19:28

eee tam,
zaproponuja cenniki a'la Greenway
i każdy będzie omijał szerokim łukiem,
albo aby się podeprzeć.

spairo - 2020-10-13, 18:56

- jaki wideo rejestrator zakupic do eNiro i jak go zasilić z tych 12V.
jakosek - 2020-10-15, 08:03

Zastanawiałem się czy z okolicy lusterka nie idzie gdzieś "podebrać" 12V.

info na temat uszkodzonej OBC - dowiedziałem się że fabryka chce mi wymienić baterię. W jeżdżącym aucie... Problem taki że tego nie mają nigdzie jako część zamienna... Przyjdzie mi trochę dłużej korzystać z GreenWay :roll: Pod koniec tygodnia mam wiedzieć więcej.

e-niro - 2020-10-15, 22:15

Domyślam się że OBC to ładowarka pokładowa. Nie pisze Pan nic o wymianie tej ładowarki -a chyba jest uszkodzona jak czytałem we wcześniejszych postach. Wcześniej też było o oponach wielosezonowych, wypowiem się na podstawie swojego doświadczenia jeśli chodzi o auto spalinowe. W moim oplu astrze IV kombi jeździłem tylko na michelinach crossclimate -złego słowa nie powiem latem cicho, zimą jazda do Szklarskiej Poręby i do Jakuszyc ,wyjazdy z zaśnieżonych parkingów bezproblemowo ,wymieniłem opony przy przebiegu ok.70 tys.km Mam w oplu już 2 komplet j. w. Do Kii kupiłem również micheliny crossclimaty ,ale że to cięższe auto, większy rozmiar zobaczymy jak się spiszą zwłaszcza chodzi o przebieg, bo o trakcję jestem spokojny. Na razie zrobiłem na nich ok.4 tys. km tyle co nic.
Paren1 - 2020-10-16, 06:36

Czy Michelin Crossclimate są znacząco cichsze niż fabryczne Nexeny? Chyba wciąż dają Nexeny na pierwszy montaż?
jakosek - 2020-10-16, 11:14

Ja swój samochód dostałem na letnich oponach Michelin.

OBC to ładowarka pokładowa. Otóż nie piszę o wymianie ładowarki bo jej nie wymienili. Chcą wymienić na raz pół samochodu, też zaproponowałem zacząć od ładowarki. Serwis dostaje wytyczne bezpośrednio od fabryki na podstawie danych zgranych podczas diagnozy samochodu.

Taka konkluzja - wszyscy narzekają, że serwis Tesli jest jeden, ale chyba już mają doświadczenie w elektrykach, diagnozę przeprowadzają w sporej części zdalnie i w miarę sprawnie wymieniają. Tutaj nawet fabryka w Korei nie za bardzo wie co ma robić, a serwis na miejscu rozkłada ręce i czeka na wytyczne/części.

spairo - 2020-10-16, 11:27

- czy ktoś wie gdzie jest element do regulacji oświetlenia (podświetlania ) ekranu LCD.
- regulacje do podświetlania ekranu 10.25" to znalazłem ale elementu do regulacji podświetlania ekranu LCD przed kierownica za diabła nie mogę znależć.
- tak, mam instrukcję serwisową ale jak tylko przeczytałem kilka rozdziałów to się złapałem za głowę, przyklad: 6 rozdział 6-148 kontrola świec zapłonowych i układu zapłonowego.
- gdzieś mi mignął tytuł "wymiana oleju silnikowego", horror
- czasami brakuje ciagłości treści w tej instrukcji, kolejnych stron, dzwoniłem do serwisu, tak wiedzą czekać na erratę.
- jeśli regulacja jasności LCD jest za pomocą tego czujnika na podszybiu, to trochę kiepsko.
- ale jestem dobrej myśli że ktoś wie jak to się reguluje.

Paren1 - 2020-10-16, 15:07

To dobrze że dają już Micheliny, podobno są cichsze od Nexenów.
e-niro - 2020-10-16, 20:14

spairo napisał/a:
- czy ktoś wie gdzie jest element do regulacji oświetlenia (podświetlania ) ekranu LCD.
- regulacje do podświetlania ekranu 10.25" to znalazłem ale elementu do regulacji podświetlania ekranu LCD przed kierownica za diabła nie mogę znależć.
- tak, mam instrukcję serwisową ale jak tylko przeczytałem kilka rozdziałów to się złapałem za głowę, przyklad: 6 rozdział 6-148 kontrola świec zapłonowych i układu zapłonowego.
- gdzieś mi mignął tytuł "wymiana oleju silnikowego", horror
- czasami brakuje ciagłości treści w tej instrukcji, kolejnych stron, dzwoniłem do serwisu, tak wiedzą czekać na erratę.
- jeśli regulacja jasności LCD jest za pomocą tego czujnika na podszybiu, to trochę kiepsko.
- ale jestem dobrej myśli że ktoś wie jak to się reguluje.

Jest regulacja ustawienia podświetlenia LCD .Gdy masz główny ekran wciśnij klawisz setup pod radiem .W tym menu wejdź w ikonę obraz. Poklikaj trochę i Ci się rozjaśni lub pociemni LCD. Jak się dłużej porozglądasz to możesz spiąć oba wyświetlacze (LCD i ten przed kierowcą) i oba regulować przyciskiem po lewej stronie kierownicy

e-niro - 2020-10-16, 20:31

jakosek napisał/a:
Ja swój samochód dostałem na letnich oponach Michelin.

OBC to ładowarka pokładowa. Otóż nie piszę o wymianie ładowarki bo jej nie wymienili. Chcą wymienić na raz pół samochodu, też zaproponowałem zacząć od ładowarki. Serwis dostaje wytyczne bezpośrednio od fabryki na podstawie danych zgranych podczas diagnozy samochodu.

Taka konkluzja - wszyscy narzekają, że serwis Tesli jest jeden, ale chyba już mają doświadczenie w elektrykach, diagnozę przeprowadzają w sporej części zdalnie i w miarę sprawnie wymieniają. Tutaj nawet fabryka w Korei nie za bardzo wie co ma robić, a serwis na miejscu rozkłada ręce i czeka na wytyczne/części.

Trochę znam Twoją historię Ale może opiszesz ją w szczegółach bo to dla użytkowników zwłaszcza Kii eniro 64 ważne nie wiem jak z eniro 34 kwh ale ona ma chyba inną ładowarkę-nie jestem pewien.Ja chcę się zabezpieczyć przed uszkodzeniem ładowarki w ten sposób że elektryk ma mi zamontować jakiś bezpiecznik że w momencie braku fazy wyłącza wszystko i można go załączyć ręcznie tylko wtedy gdy są wszystkie 3 fazy. Aktualnie jeszcze przed założeniem tego ustrojstwa gdy zabrakło prądu wyłączyłem EVSE zanim włączyli z powrotem.Nawet jak Ci wymienią baterię i nawet ładowarkę to gdy nie zrobią zabezpieczeń w oprogramowaniu lub jakimś urządzeniem to takie sytuacje jak u Ciebie mogą się powtarzać.A o akcji naprawczej nic Ci nie mówili? Może wiecie czy Kony mają takie same wnętrzności co Kie?Kony się czasami palą i mają robić akcję naprawczą.

e-niro - 2020-10-16, 20:33

Paren1 napisał/a:
Czy Michelin Crossclimate są znacząco cichsze niż fabryczne Nexeny? Chyba wciąż dają Nexeny na pierwszy montaż?

Tego nie wiem .Nigdy nie miałem nexenów. Moja Kia wyjechała na letnich michelinach

e-niro - 2020-10-16, 20:46

Czy może Ktoś z Was posiada w Kii pompę ciepła? Moja wersja L nie ma w wyposażeniu, nie wiem jak jest w wersji XL. Jeśli posiadacie na pokładzie pompę powiedzcie ile energii wam idzie na ogrzewanie - u mnie bez pomy ok.0,8-1kw.Ciekawi mnie też -może wiecie na jakiej zasadzie w aucie bez pompy działa aktywne chłodzenie baterii podczas jazdy i na ładowarce DC.Z klimatyzacji czy inaczej? W serwisie pytałem to na razie nie ma możliwości zamówienia i zamontowania pompy tak samo jak haka , a widziałem co prawda nie w Polsce ale Kie eniro z hakiem
jakosek - 2020-10-16, 21:07

e-niro, nie pisz postu pod postem bo ciężko się później połapać. Możesz cytować kilka osób, edytować post.

Co do 34kwh - można było za dopłatą zamówić ładowarkę 11kW - ta jest narażona na wspomniany problem. Kona/Niro mają ten sam silnik, ładowarki są identyczne. Co do pożarów to tyczyło się baterii, a te akurat są różne.

Moja historia przewija się tutaj od zakupu w czerwcu. Po około 2 miesiącach padła ładowarka - na początku podejrzewałem EVSE. Kupiłem KHONS 11kW, używałem przez około miesiąc bez problemów. Feralnego dnia ładowałem normalnie, odłączyłem auto bo miałem potrzebę wyskoczyć na kilkanaście minut. Po powrocie podłączyłem i wywaliło wszystkie możliwe zabezpieczenia (dom nowy, zabezpieczenia z zapasem). EVSE wysłałem na serwis, ale sprzedawca nic nie stwierdził. po odesłaniu nadal wywalało mi zabezpieczenia w domu. Co ciekawe ciągle działało mi ładowanie ze standardowego EVSE 1 fazowego które dostałem z autem. Podjechałem na GreenWay, podłączyłem Type2 AC i bum. Przestał ładować całkiem. Pojechałem na serwis i tak czekam sobie do dziś, drugi miesiąc działa mi tylko ładowanie DC.

Ciekawy wątek nt problemów z ładowarką:
https://myenergi.info/important-safety-notice-kia-e-niro-new-2020-model--t2043.html

Co do pompy ciepła to chyba w Polsce nie jest dostępna wogóle, w cennikach i konfiguracjach nie widziałem dla żadnej wersji. Podobno jak ktoś się uprze to idzie sprowadzić wersje z pompą. Ale to chyba taki urban legend, może pierwsze wersje dla parków prasowych się trafiały z pompą. Opcję haka gdzieś widziałem ale chyba tylko taki na rowery, bez możliwości ciągnięcia przyczepy. Brak homologacji dla samochodu, w dowodzie "---"

Apolonia - 2020-10-17, 07:36

Uszkodzenie kontrolera decydującego jaki rodzaj ładowania AC będzie realizowany.
Zazwyczaj są to spieczone na stale styki jednej fazy, poprzez długie ładowania 230v.
To jeden z powodu dlaczego unikam takich ładowań, wole podać 3x10A w dzień, a ze
względu na straty nocne, 3x16A jest najkorzystniejsze, ale każdy ma inną sytuację.
Przy PV straty nie są odczuwalne, przy G12 nocna cena robi swoje, a ma być oszczędnie.
Wracając do tematu, tren problem jest znany z Renault Zoe w roczniku 2013, dochodziło to
takich problemów na stykach https://youtu.be/argrHjADn8g 23 minuta
W ASO pewnie będą walczyć, myśleć, a zrobią wszystko, żeby nie wymienić całego bloku
ładowania i będą opowiadać historie . Podpowiedz im ze styki się zgrzały, dzień roboty, nowy
moduł lub jego tuning i gotowe. Pewnie powiedzą, ze jest nie naprawialny, a raczej jest.

jakosek - 2020-10-17, 21:31

Tyle że problem pojawił się podczas ładowania 3x16A i od dłuższego czasu tylko takiego używałem. Z linku który podałem wynika, że ładowarka potrafi łączyć fazy "równolegle" przy ładowaniu z jednej fazy - chociaż w dokumentacji nigdzie nie widziałem że obsługuje też 32A z jednej fazy. Tutaj ładowanie z jednej fazy dalej działało a zwarcie było między fazami...

Cóż auto jest prawie nowe, jak by nie było na gwarancji to możliwe że sam bym tam zajrzał. A tak niech serwis kombinuje. Nie sądzę że sami są w stanie naprawić wybrany element, raczej wymiana na nowy - zgodnie z wytycznymi fabryki.

Apolonia - 2020-10-17, 21:38

No i po temacie, poradzą sobie w serwisie.
Sytuacja była odwrotna, zgrzało fazy i jedną telerował.
Sami nic nie grzeb, jak masz gwarancje.
Chociaż to zdiagnozowali jakoś?

jakosek - 2020-10-18, 14:42

Zdiagnozowali to chyba dużo powiedziane. Fabryka im kazała zgrać jakieś dane z ładowarki - samochód był godzinkę na serwisie, wyciągnęli jakieś dane, ponoć "binarne", bo sami nie mogli nic z tego wyczytać. Wysłali do fabryki i czekają na odpowiedź, ponoć jakiś jednostkowy, nietypowy przypadek. Problem taki, że po podłączeniu 43kW AC coś się upaliło na amen - nie wiem czy tam są jakieś dodatkowe zabezpieczenia na linii AC. Ciekaw jestem też co zgrali z ładowarki pokładowej skoro obecnie ładowanie wgl nie startuje (ale i zwarcia już nie ma).
Apolonia - 2020-10-18, 15:43

Zgrali soft i wrzuca go do nowej ładowarki.
eSbek - 2020-10-21, 11:08

https://press.kia.com/pl/pl/home/press-kits/2020/kia-uruchomi_a-program-flotowy--eko-drivers--adresowany-do-osob-.html

Na stronach modelu e-Niro jest tylko o kredycie, coś ktoś wie o rabacie?

Cav - 2020-10-21, 22:04

eSbek napisał/a:
https://press.kia.com/pl/pl/home/press-kits/2020/kia-uruchomi_a-program-flotowy--eko-drivers--adresowany-do-osob-.html

Na stronach modelu e-Niro jest tylko o kredycie, coś ktoś wie o rabacie?

Tak.
Na e-Soula zaproponowali mi 7%.
Czyli 10 tys w przypadku najtańszej wersji.

Swoją drogą - byłem w szoku jak mocno urosło to auto (e-Soul) w porównaniu do poprzednich jego wersji.
Mimo gabarytów Zoe, to w środku wydawało mi się większe niż e-Niro, do Zoe to w ogóle nie ma porównania.

eSbek - 2020-10-22, 17:03

dzięki, trochę żałuję że nie poczekałem z zamówieniem, ponoć moja Kia już jest w kraju.
e-niro - 2020-10-22, 20:47

mmazi napisał/a:
topserwis napisał/a:

Bajer. Miałem w Outlanderze, fajna sprawa ale czy ja wiem ... Bardziej myślę o zamontowaniu FRUNKA http://www.frunk.at/en/products/
Bardzo mi się te frunki podobają ,ceny mniej. Może ktoś zna inne firmy produkujące przednie organizery w cenie bardziej ekonomicznej?Stuningowałem bagażnik w swojej eniro-wyrzuciłem wszystkie organizery poza tym z koła zapasowego .Bagażnik pogłębił się o kilkanaście co najmniej centymetrów (lodówka na stojąco wchodzi wcześniej nie chciała).Niewielką obawą napawa mnie fakt czy wytrzyma ta otwierana mata bagażnika gdy wrzuci się walizki, niczym jej nie wzmacniałem. Pojeździmy zobaczymy
jakosek - 2020-10-22, 21:59

Co ciekawe dostępna jest podłoga bagażnika montowana nisko, tak jak by w naszej wersji wyrzucić te wszystkie organizery. Bjorn robiąc banana box test miał właśnie wersję z tą niższą fabryczna podłogą - gdzieś widziałem rysunek z numerem części zamiennej. Ciekawe czy da się to zamówić?
e-niro - 2020-10-23, 17:36

jakosek napisał/a:
Co ciekawe dostępna jest podłoga bagażnika montowana nisko, tak jak by w naszej wersji wyrzucić te wszystkie organizery. Bjorn robiąc banana box test miał właśnie wersję z tą niższą fabryczna podłogą - gdzieś widziałem rysunek z numerem części zamiennej. Ciekawe czy da się to zamówić?
Ja tego nie przewidziałem i dostałem gumową matę do bagażnika do wysokiej wersji i trochę teraz nie pasuje.A to czytaliście?https: //elektrowoz.pl/porady/wyglada-na-to-ze-moja-kia-e-niro-bedzie-pierwsza-w-polsce-z-pompa-ciepla-oprocz-prasowych-czytelnik/
Dzisiaj elektryk założył mi zabezpieczenie na gnieździe 3 fazowym które służy mi do ładowania mojej Kii za pomocą evse . Zabezpieczenie działa w ten sposób że w momencie gdy wyłączy się np:1 faza z 3 w trakcie ładowania zabezpieczenie wyłącza gniazdo i do momentu gdy nie pojawią się wszystkie fazy nie można go załączyć (gdy powróci faza urządzenie trzeba włączyć ręcznie ) Dlaczego może być to istotne- jako że ładuję za pomocą evse to te urządzenie radzi sobie z brakiem jednej fazy ,po prostu przełącza się na ładowanie 1 fazowe, na ładowarce samochodowej ten fakt również nie robi wrażenia i do tej pory jest wszystko ok. Problem może pojawić się w momencie powrotu 3 fazy ponieważ evse automatycznie przestawi się na ładowanie 3 fazowe ale, i tu jest sedno słyszałem taką opinię że ładowarka samochodowa nie przestawia się automatycznie, zostaje na ładowaniu 1 fazowym i te trzy fazy mogą spowodować awarię ładowarki . Reasumując wydatek na urządzenie (ok.200pln) nie taki duży ,a może pomóc.Tak się zastanawiam bo zamówiłem wallboxa volkswagena (podobno ABB-jak przyjdzie to zobaczymy) czy też ma takie zabezpieczenie ,bo jeśli nie to też założe na zasilaniu

Cav - 2020-10-25, 09:07

eSbek napisał/a:
dzięki, trochę żałuję że nie poczekałem z zamówieniem, ponoć moja Kia już jest w kraju.

Ja bym poszedł negocjować nowe rabaty, przecież faktury jeszcze nie ma, więc mogą ich udzielić.
A jak masz zaliczkę wpłaconą, a nie zadatek, to wręcz anulowałbym zamówienie i kazał robić nowe, gdyby robili problemy.

eSbek - 2020-10-25, 18:29

Cav napisał/a:
eSbek napisał/a:

Ja bym poszedł negocjować nowe rabaty, przecież faktury jeszcze nie ma, więc mogą ich udzielić.
A jak masz zaliczkę wpłaconą, a nie zadatek, to wręcz anulowałbym zamówienie i kazał robić nowe, gdyby robili problemy.

próbowałem. to jest kaucja, przepada, byłbym do przodu tylko 2 tys + czekanie od nowa. Tyle tylko że wchodzi model my2021 z pompą ciepła, pewnie za dopłatą, ciekawe jednak w jakiej cenie i czy z jakimiś nowościami.

e-niro - 2020-10-25, 19:53

jakosek napisał/a:
Zastanawiałem się czy z okolicy lusterka nie idzie gdzieś "podebrać" 12V.

info na temat uszkodzonej OBC - dowiedziałem się że fabryka chce mi wymienić baterię. W jeżdżącym aucie... Problem taki że tego nie mają nigdzie jako część zamienna... Przyjdzie mi trochę dłużej korzystać z GreenWay :roll: Pod koniec tygodnia mam wiedzieć więcej.

Czy udało się znaleźć 12V przy lusterku? Domyślam się że do kamerki.

Cav - 2020-10-26, 07:49

eSbek napisał/a:
Cav napisał/a:
eSbek napisał/a:

próbowałem. to jest kaucja,

Nie ma czegoś takiego jak kaucja.
Formalnie jest albo zaliczka, albo zadatek.
Sprawdź co wpisano w zamówieniu.

Jeśli zaliczka - to jest do zwrotu, niezależnie od tego co sprzedawca o tym sądzi.

A jeśli wpłaciłeś tak gigantyczną zaliczkę, że po rabacie 10 tys+, zostaje Ci 2,5 tys, oraz robi problemy z udzieleniem rabatu, to w ogóle zrezygnowałbym z usług tego sprzedawcy i poszukał jakiegoś normalnego.

eSbek - 2020-10-26, 12:07

- "kaucja" suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania.

w sumie mam tylko zamówienie ze słowem kaucja, ale chyba trzeba by iść do sądu i się sądzić o te kilka tysi by udowodnić iż kaucja nie jest zadatkiem który przepada a zaliczką. A różnica 2 tysi po stracie kaucji a rabatem w Eko drivers wynika nie z tego że zapłaciłem gigantyczną kaucję a z tego że dostałem rabat na samochód w kolorze white pearl taniej niż ze standardowym lakierem w konfiguratorze (o czym pisałem parę postów wcześniej). Więc za 2 tysie nie opłaca mi się robić gównoburzy i dodatkow czekać na nowy samochód. Dziwne tylko że KIA robi rabaty ale nie chce ich udzielić klientom którym jeszcze nie dostarczyła samochodu.
Podejrzewam że wynika to z tego jak KIA MOTORS traktuje swoich dilerów, ktorzy to są klientami KII i zrobią co im KIA każe i nie pójdzie na rękę dilerowi po fakcie zamowienia samochodu czyli Pacta sunt servanda - umów należy dotrzymywać.

Mógłbym jeszcze oddać swoją rezerwację komuś komu zależy na takim samochodzie w przeciągu najbliższego tygodnia...

Cav - 2020-10-26, 13:34

eSbek napisał/a:
Więc za 2 tysie nie opłaca mi się robić gównoburzy

To prawda.
Choć na samochód pewnie nie musiałbyś czekać, chętnie sprzedaliby go Ci ponownie, po Twojej rezygnacji z pierwotnego zamówienia.

eSbek napisał/a:

i dodatkow czekać na nowy samochód. Dziwne tylko że KIA robi rabaty ale nie chce ich udzielić klientom którym jeszcze nie dostarczyła samochodu.
Podejrzewam że wynika to z tego jak KIA MOTORS traktuje swoich dilerów, ktorzy to są klientami KII i zrobią co im KIA każe i nie pójdzie na rękę dilerowi po fakcie zamowienia samochodu czyli Pacta sunt servanda - umów należy dotrzymywać.

Ale to może być też inicjatywa własna dealera.
Mój mi ze 3 razy powtarzał, że mam wpłacić zaliczkę, a nie zadatek.
Na zamówieniu też jak byk napisał "zaliczka" w pozycji faktury.

eSbek - 2020-10-26, 18:46

w zamówieniu mam tekst "celem zabezpieczenia transakcji klient wpłaci kaucję w wysokości....", tak więc przepadłaby. Poza tym po kontakcie z KIA Motor Polska w jakiejkolwiek sprawie ci ostatni odsyłają do dilera, wiec nie pomogą.
jakosek - 2020-10-27, 17:14

e-niro napisał/a:

Czy udało się znaleźć 12V przy lusterku? Domyślam się że do kamerki.

Finalnie nie szukałem, nie montowałem żadnej kamery.
Sądząc po pierwszym ujęciu z filmiku poniżej, to coś da się znaleźć :)
Openpilot in Kia e-Niro
Swoją drogą ktoś już to tutaj linkował, ciekawy patent.

spairo - 2020-10-27, 19:11

- będę montował w serwisie KIA kamerę przednią i tylną z adapterem ACC w czwartek, 29.10.2020
- zestaw kamer to 70mai A800 4k.
- po zakupie kamera miała oprogramowanie 1.01ww i na tym oprogramowaniu można było bez modułu ACC włączyć tryb parkingowy.(kamera była zasilana ze skrzynki bezpieczników poprzez dołączony zasilacz zapalniczki).
- aplikacja mai stwierdziła że jest nowe oprogramowanie kamery wersja 1.06ww i je zainstalowałem.
- teraz nie można włączyć opcji trybu parkingowego, żąda podłączenia modułu ACC.
- trudno, poczekam do czwartku a chciałem pomierzyć prąd w trybie parkingowym.

Paren1 - 2020-10-27, 20:57

Kamera bez dobrego powerbanku potrafi dość szybko rozładować akumulator 12V.
Akumulator 12V i tak jest sporą bolączką w elektrykach Hyundai-Kia, nawet bez kamer.
Pilnuj poziomu naładowania SOC (można sprawdzić każdym Elm327).

Hermes - 2020-10-27, 21:37

...stąd w poprzednim spalinowym aucie stosowałem odpowiedni moduł. Ale i tak - plus czujniki parkowania działające w trybie "auto wyłączone" - po tygodniu potrafiły rozładować niedoładowany wcześniej aku.
Przy czym w Leafie 2 mam zagwozdkę, nawet częściowo po całkowitym przeczytaniu instrukcji obsługi, ponieważ jak byk pisze, że auto w każdym czasie może w razie potrzeby automatycznie(!) doładowywać aku 12 V z akumulatorów trakcyjnych. Czyli - o ile trakcyjne mamy w miarę naładowane - aku 12 V nie rozładuje się... nigdy? :roll:
Jak stałem ostatnio na lotnisku 8 dni, to trakcyjnym się praktycznie stan nie zmienił (67%), a ten zwykły aku pokazł potem po wejściu do auta (SpyPro) 11,84 V - 3,73 A a na ACC chwilę później 11,44 V - 17,71 A. Nie do końca rozeznałem co dokładnie te wartości pokazują i czym się różnią (chodzi o przyczyny), ale kamerę na taki długi postój (pierwszy) odłączyłem, bo nie byłem pewien, czy i co się stanie? Jak ktoś ma więcej wiedzy niż ja w tym temacie - to chętnie przyswoję. :-D

eSbek - 2020-10-28, 18:43

a wiecie że KIA ma utiity mode czyli korzystanie z baterii zamiast z akumulatora do muzyki etc?
"Utility mode (if equipped) The high voltage battery is used instead of the 12V auxiliary battery for operating the convenient features of the vehicle. When driving is not necessary such as while camping or when stopping the vehicle for a long time, it is possible to use the electrical devices (audio, lights, etc.) for long hours."
Nie wiem jak wyglada menu polskie ale w angielskim pojawia się po uruchomieniu samochodu (pedał hamulca + ON): User Settings > Convenience > Utility Mode
Ciekawe tylko czy działa po wyłączeniu samochodu i jego zamknięciu.

Ja na razie moją Kie widziałem u dilera czeka na rejestrację. Ktoś pisał gdzieś, że zmienili opony, u mnie są Michelin Primacy 3.

spairo - 2020-10-28, 19:27

- polska instrukcja , strona 5-49 tryb użytkowy
- tryb uzytkowy mozna wyłączyć poprzez przełączenie przycisku Power na pozycje Off.
- funkcja nie może byc wyłączona z poziomu User Settings (ustawienia uzytkownika).
- ale wiem, że eNiro2020svk na youtubie pokazywał jak to obejść z pomoca kluczyka mechanicznego, było mu to potrzebne do nagrywania video jak samochód się ładuje przez wiele minut.

spairo - 2020-11-03, 17:14

- zostałem dzisiaj poinformowany o serwisie przywoławczym (obowiązkowy) z serwisu KIA.
- będzie robiony upgrade ładowarki pokładowej.
- też dostaliście takie zawiadomienia czy tylko ja.

jakosek - 2020-11-03, 18:31

u mnie już nie ma co aktualizować... ładowania nadal brak - nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
e-niro - 2020-11-03, 22:58

spairo napisał/a:
- zostałem dzisiaj poinformowany o serwisie przywoławczym (obowiązkowy) z serwisu KIA.
- będzie robiony upgrade ładowarki pokładowej.
- też dostaliście takie zawiadomienia czy tylko ja.

Jeszcze nie dostałem-zapytam w serwisie. Na wszelki wypadek zamontowałem czujnik który wyłącza ładowanie gdy brakuje 1 fazy. P.S. Który rocznik Twojej Kii ?

Cav - 2020-11-04, 07:53

jakosek napisał/a:
u mnie już nie ma co aktualizować... ładowania nadal brak - nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?

Auta nadal nie masz?
Dali jakieś zastępcze, czy wysłali na drzewo i radź sobie sam?

spairo - 2020-11-04, 10:39

@e-niro
- moja jest z MY2020.

Paren1 - 2020-11-04, 12:25

Nie widzę możliwości domówienia pompy ciepła w nowym polskim cenniku E-NIRO listopad 2020.

Jest tylko to co było wcześniej "Dodatkowy wymiennik ciepła dla systemu ogrzewania kabiny" (seryjny w M, L, XL). Ale to nie jest pompa ciepła.

Natomiast pompa ciepła jest w polskim katalogu E-NIRO na oficjalnej witrynie:
Pompa ciepła: To sprytne rozwiązanie zapewnia komfort jazdy. Pomaga oszczędzać energię, a tym samym zwiększa zasięg pojazdu. Zwłaszcza przy temperaturach poniżej 10°C, gdy wskazane jest korzystanie z układu podgrzewania akumulatora wysokiego napięcia.

vwir - 2020-11-04, 13:13

Nie wiem jak wygląda jazda e-niro z pompą, ale jeśli masz możliwość to pojeździj i potestuj. Mam dwa leafy, jeden i drugi z pompą ciepła. Stary leaf (2013) ma tak zrobiony soft, że próbuje używać pompy ciepła za wszelką cenę, nawet gdy temperatury na zewnątrz są rzędu 5-6 stopni. W efekcie auto bardzo wolno się nagrzewa i jest zwyczajnie chłodno w środku. Muszę się ratować grzaniem foteli i kierownicy. Dopiero przy jeszcze niższych temperaturach (ok 3 stopnie) auto załącza grzałkę oporową i zaczyna być przyjemnie ciepło w aucie. Więc pompa nie zawsze jest taka znowu cudowna, jak się może wydawać. Problemu nie ma gdy na zewnątrz jest 10 stopni lub więcej, bo sama pompa spokojnie daje radę.

Na szczęście w nowym leafie (2018) już to poprawili i on znacznie wcześniej dołącza do pompy ciepła grzałkę oporową i jest ok.

Cav - 2020-11-04, 14:50

Paren1 napisał/a:
Nie widzę możliwości domówienia pompy ciepła w nowym polskim cenniku E-NIRO listopad 2020.

W cenniku nie ma, ale domówić można.
5500 zł...

e-niro - 2020-11-04, 19:16

jakosek napisał/a:
Miałem nadzieję-czytając o Twoim problemie że Kia stanie na wysokości zadania i ogarnie szybko ten temat, zwłaszcza że pisałeś m.in. o wymianie baterii jeśli się nie mylę. A tu taki zonk. Nic ,zupełnie nic Ci nie proponują? Czym to uzasadniają oprócz niemania płaszcza oczywiście
jakosek - 2020-11-04, 21:54

Cav napisał/a:
Auta nadal nie masz?

e-niro napisał/a:
Nic ,zupełnie nic Ci nie proponują?

A nie, nie zgodziłem się na zostawienie auta w serwisie. Mam auto, ładuję na GreenWay - ładowanie DC działa (tu swoją drogą ciekawe czemu mi chcieli baterię wymieniać?), poza brakiem ładowania AC wszystko działa normalnie.
Zaproponowali mi żebym zostawił auto w serwisie, w zastępstwie proponowali Venga. Podziękowałem.

Muszę tam wpaść osobiście i posłuchać pełnej argumentacji, bo przez telefon odnoszę wrażenie że nic nowego się nie dowiem.

Obserwuję temat i widzę, że w kolejnych krajach problem z przełączaniem 1-3f się pojawia. Na Norweskim forum jest info o aktualizacji oprogramowania ładowarki, która ma wejść lada dzień. Podejrzewam że u mnie już jest wgrana (poprzednia wizyta w serwisie), co z tego jak już elektrycznie coś tam umarło.

jas_pik - 2020-11-04, 22:51

Ja na Twoim miejscu napisałbym pisma :
do powiatowego rzecznika konsumentów
Do UOKiK-u
Oraz do centrali KIA (EU) i kopia do wiadomości KIA(PL) z żądaniem natychmiastowego wydania pojazdu bez wad ( a jak masz dobrego prawnika to również o spore odszkodowanie)

Cav - 2020-11-05, 07:35

jakosek napisał/a:
Cav napisał/a:
Auta nadal nie masz?

e-niro napisał/a:
Nic ,zupełnie nic Ci nie proponują?

A nie, nie zgodziłem się na zostawienie auta w serwisie. Mam auto, ładuję na GreenWay - ładowanie DC działa (tu swoją drogą ciekawe czemu mi chcieli baterię wymieniać?), poza brakiem ładowania AC wszystko działa normalnie.
Zaproponowali mi żebym zostawił auto w serwisie, w zastępstwie proponowali Venga.

Ale masz im zostawić w jakim celu, mają już tą baterię, lub ładowarkę na podmianę?
Jeśli nie są w stanie naprawić i nic się nie dzieje, a auto kupowałeś bezpośrednio, to wyślij im pismo z odstąpienie od umowy zakupu.
Działa cuda - w moim przypadku Renault w miesiąc naprawił problem z oprogramowaniem sterującym silnikiem (w dieslu), którego przez prawie rok nie byli w stanie ogarnąć, a wręcz bezczelnie twierdzili że go nie ma.
Do tego za wycofanie odstąpienia zaoferowali gratisy za kilka tys zł....

jakosek - 2020-11-05, 09:31

Auto jest w leasingu, ale jakieś pismo im chyba złożę. Mówią że nie mają części, niedostępne nawet w fabryce. Ale spokojnie, temat będę drążył ale w przyszłym tygodniu, bo w tym nie mam nawet czasu do nich podjechać.
Cav - 2020-11-05, 09:44

jakosek napisał/a:
Auto jest w leasingu,

No to gorzej, bo jesteś zdany na dobrą wolę leasingodawcy.

jakosek napisał/a:

ale jakieś pismo im chyba złożę. Mówią że nie mają części, niedostępne nawet w fabryce.

Niech Ci to co mówią, napiszą na piśmie.
Zawsze będziesz miał podkładkę w sądzie i przed leasingiem, w razie czego.

papamila2 - 2020-11-05, 12:10

Cytat:

Cav
teraz już wiesz czemu nie napinam sie na VAT-y,
leasingi, i tym podobne.

przykład z ostatnich kilku dni:
telefon (markę pominę bo nie o tym)
kupiony "na firmę" wartośc ok 1500zł,
wg wyliczeń vat i dochodowy to jakies 450zł, fajnie brzmi, prawda? niezupełnie.
trlefon sie zawieszał, serwis pozorował działania,
ale nie naprawił, 3x odrzucał reklamacje jako bezzasadną. Finał: sprzedałem 2 miesieczny telefon w komisie za 700 zł.

Jak wszystko gra to jest cacy, jsk niedomaga to nie masz prawie żadnych praw,
ot, kolega co ma leafa już 3 miesiace w naprawie

vwir - 2020-11-05, 12:21

Ja się też już przewiozłem, bo przy zakupie na firmę nie ma możliwości zwrotu towaru w ciągu 14 dni. To się ma zmienić od nowego roku: https://www.podatki.biz/a...-r_51_44221.htm
Cav - 2020-11-05, 13:49

papamila2 napisał/a:
Cytat:

Cav
teraz już wiesz czemu nie napinam sie na VAT-y,
leasingi, i tym podobne.

Ale to dwie różne rzeczy - ja od leasingu też się trzymam z daleka.

papamila2 napisał/a:

przykład z ostatnich kilku dni:
telefon (markę pominę bo nie o tym)
kupiony "na firmę" wartośc ok 1500zł,
wg wyliczeń vat i dochodowy to jakies 450zł, fajnie brzmi, prawda? niezupełnie.
trlefon sie zawieszał, serwis pozorował działania,
ale nie naprawił, 3x odrzucał reklamacje jako bezzasadną. Finał: sprzedałem 2 miesieczny telefon w komisie za 700 zł.

Jak wszystko gra to jest cacy, jsk niedomaga to nie masz prawie żadnych praw,

Jako konsument też nie bardzo, poza szybkim zwrotem.
Nie raz i nie dwa bujałem się ze sprzedawcami różnych rzeczy i też bez realnej możliwości zwrotu czy naprawy.
Nawet rzecznik konsumentów nie pomagał.
W jednym przypadku w końcu odesłałem im towar w cholerę, bez ich zgody (i przyjmowania przesyłek od nich) i wyegzekwowałem należność z chargeback karty płatniczej, z banku.

papamila2 - 2020-11-05, 17:26

Cav
nie chodzi o to żebyśmy się licytowali,
Oczywiście, sprawy ewidentne, bez problemu,
ale jak zmienia się wiatr fiskalny to coraz to nowe interpretacje, To co kiedyś odliczysz, kompensujesz, korektujesz- podlega ponownej ocenie. Nie biuro rachunkoee odpowiada a podatnik.
ale jest pytanie, ile razy miałeś zakwestionowaną KPiR? - wiesz jak to sie kończy- US ma racje i liczy po swojemu- podatnikowi zostaje wtedy tylko płacz i płać- wg ichniego wyliczenia.

co do pieniędzy w portfelu,
spotkałem takich co płacą kartą kredytową i twierdzą że tak jest lepiej bo gotówka zostaje w portfelu ;)

e-niro - 2020-11-07, 22:13

Jak sądzicie czy evse które było na wyposażeniu Kii jest sprzedawalne? Byłbym wdzięczny za sugestię co do ceny bo w dziale ogłoszeń muszę ją podać, a wstyd się wygłupić.
napradpoPolsce - 2020-11-07, 22:36

Jakiś czas temu powiedziałem, że kia e-niro dojedzie do Gdańska bez ładowania. Wtedy jedynie był to samochód marzeń.
Jakimś cudem i dzięki pomocy wielu osób udało się jednak dopiąć swego. Kią na co dzień jeżdżę praktycznie jak spalinówką. Postanowiłem zrobić jednak wyzwanie i dojechać do Gdańska na Krakowskim prądzie. Pomogły lata praktyki w Leafie z małym zasięgiem.
https://youtu.be/Oh_mqMKIW88

Cav - 2020-11-07, 22:47

e-niro napisał/a:
Jak sądzicie czy evse które było na wyposażeniu Kii jest sprzedawalne? Byłbym wdzięczny za sugestię co do ceny bo w dziale ogłoszeń muszę ją podać, a wstyd się wygłupić.

Kiedyś sprawdzałem w aso - koszt nowej to 4500. ;-)

e-niro - 2020-11-08, 13:29

Cav napisał/a:
e-niro napisał/a:

Matko jedyna. To dwa razy więcej niż wallbox. Skąd w serwisach biorą się takie ceny?Ciekawi mnie czy sprzedali w takiej cenie chociaż 1 evse.

papamila2 - 2020-11-08, 15:59

zawsze jakiś naiwny się trafi,
albo cena służy zobrazowaniu wartości
udzielonego gratisu.

eSbek - 2020-11-09, 19:52

Cav napisał/a:
e-niro napisał/a:

na allegro - jeśli piszesz o tym co było u mnie na wyposażeniu - jest z a 950zł
https://allegro.pl/oferta/kia-niro-e-niro-ladowarka-91887-g5531-oryginalna-9524699212

jakosek - 2020-11-12, 17:36

historia pewnej ładowarki - update
Byłem dziś w serwisie dowiedzieć się o postępy. Zostałem zapewniony, że z wymianą baterii to było nieporozumienie wprowadzone przez jednego z pracowników. Mają zamówienie na ładowarkę - widziałem stan zamówień z całej europy i jest wystawione zapotrzebowanie na 21 ładowarek - więc chyba kilka się zepsuło... Pozostałe są objęte akcją serwisową w przypadku wystąpienia błędów (tu widziałem całą procedurę serwisową). Pech taki że u mnie występują inne błędy bo ładowarka padła na amen - ale to też ją kwalifikuje do wymiany. Jest też kolejne oprogramowanie do ładowarki - to pierwsze chyba dostałem poza kolejnością, dla pozostałych chyba się kroi jakaś akcja serwisowa i będą wgrywać hurtowo (to już informacje z Norwegii).

e-niro - 2020-11-12, 19:08

jakosek napisał/a:
historia pewnej ładowarki - update
Byłem dziś w serwisie dowiedzieć się o postępy. Zostałem zapewniony, że z wymianą baterii to było nieporozumienie wprowadzone przez jednego z pracowników. Mają zamówienie na ładowarkę - widziałem stan zamówień z całej europy i jest wystawione zapotrzebowanie na 21 ładowarek - więc chyba kilka się zepsuło... Pozostałe są objęte akcją serwisową w przypadku wystąpienia błędów (tu widziałem całą procedurę serwisową). Pech taki że u mnie występują inne błędy bo ładowarka padła na amen - ale to też ją kwalifikuje do wymiany. Jest też kolejne oprogramowanie do ładowarki - to pierwsze chyba dostałem poza kolejnością, dla pozostałych chyba się kroi jakaś akcja serwisowa i będą wgrywać hurtowo (to już informacje z Norwegii).

Ja jestem na jutro umówiony do serwisu na aktualizację softu w ładowarce w ramach akcji serwisowej,więc coś się dzieje.Zyczę Ci aby wreszcie twoje problemy się zakończyły .

eSbek - 2020-11-13, 11:39

[/quote]
Ja jestem na jutro umówiony do serwisu na aktualizację softu w ładowarce w ramach akcji serwisowej,więc coś się dzieje.Zyczę Ci aby wreszcie twoje problemy się zakończyły .[/quote]

jak pisał w komentarzach eNiro2020svk pod swoim filmem, zapytaj o aktualizacje całego softu, ponoć jak był w serwisie to dopiero jak zapytał o nowy soft to mu wgrali, co prawda nie w Polsce ale a nuż może mają już soft wrześniowy który mu wgrali.

eSbek - 2020-11-14, 18:22

Dobra, teraz hit miesiąca, odebrałem kartę pojazdu a tam:
edi - 2020-11-14, 19:09

A jak ma byc poprawnie? Moze masz DE, czyli z dopalaczem
Hermes - 2020-11-14, 19:30

Faktycznie błąd!
Miało być ROBERT De Niro. :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

eSbek - 2020-11-14, 22:35

Hermes napisał/a:
Faktycznie błąd!
Miało być ROBERT De Niro. :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

według najnowszej plotki Kia przygotowuje kolejnego elektryka pod nazwą Kia Al Pacino.

Hermes - 2020-11-14, 22:38

...a potem będzie Kia Demolka. :mrgreen: :lol:
PatrykS - 2020-11-15, 00:49

eSbek napisał/a:
Widziałem to z rok temu w dowodzie rejestracyjnym plugina kolegi z pracy - też miał polewkę :-)
e-niro - 2020-11-15, 14:17

eSbek napisał/a:

Jest mercedes de vito? Jest-kia nie chce być gorsza

eSbek - 2020-11-17, 07:57

e-niro napisał/a:
eSbek napisał/a:

Jest mercedes de vito? Jest-kia nie chce być gorsza

dobre

edi - 2020-11-17, 22:13

..., u mnie Panie w rejestracji to we dwie rejestrowały, żeby tylko się nie pomylić :D
a jaki kolor ma być obramówki wklejki wokół... itd szukały czy to auto na prąd czy wodór

e-niro - 2020-11-18, 21:39

eSbek napisał/a:

Ja jestem na jutro umówiony do serwisu na aktualizację softu w ładowarce w ramach akcji serwisowej,więc coś się dzieje.Zyczę Ci aby wreszcie twoje problemy się zakończyły .[/quote]

jak pisał w komentarzach eNiro2020svk pod swoim filmem, zapytaj o aktualizacje całego softu, ponoć jak był w serwisie to dopiero jak zapytał o nowy soft to mu wgrali, co prawda nie w Polsce ale a nuż może mają już soft wrześniowy który mu wgrali.[/quote]

Szczerze mówiąc w dokumentach z serwisu widnieją dwie akcje serwisowe (są podane długie numery tych akcji) z tym że serwis stwierdził że jedna z nich była już zrobiona wcześniej w salonie przed zakupem. Pan z serwisu powiedział mi również że robili test ładowania max. prądem w celu wykrycia błędów (w niektórych modelach podobno występują) ,ale w moim egzemplarzu takowe nie wystąpiły. Nie będę dopytywał się najnowszego softu w imię zasady informatyków-jak coś działa dobrze- nie dotykać, zwłaszcza w piątek.

Ekolega - 2020-11-18, 21:51

Tak trzymac !
Podpowiedz im zeby w swoich testach ladowania 3fazami wprowadzili nagle odciecie jednej fazy. Moze zrozumieja.

vwir - 2020-11-18, 23:07

A komentarza z informatykami nie rozumiem. Przecież każdy szanujący się informatyk wie, że w piątek po południu szczególnie przed urlopem wrzuca się nowy kod i idzie do domu :)
spairo - 2020-11-19, 11:01

- jak to w końcu jest z tym ładowaniem samochodu eNiro do wartości 100%.
- w instrukcji obsługi strona 1-12 piszą tylko aby ograniczyć ładowanie metodą DC , ponieważ powoduje obniżenie trwałości i wydajności akumulatora.
- na następnej stronie instrukcji podają dla AC i DC że można naładować do 100%, nie podając ograniczenia 20 - 80%.

Apolonia - 2020-11-19, 11:10

No i tak jest mozna i DC i AC ladować do 100%.
Dla baterii ładowanie DC z wysoka mocą w zakresie 20-80%
jest mniej stresujace, czyli ogranicza degradację.
Ładowanie AC jest zazwyczaj spokojniejsze 3-11kW, co nie
stresuje baterii za mocno, a też jest wskazane od czasu do
czasu (raz w miesiącu) bo w koncowej fazie ładowania
mamy balansowanie, co sprzyja baterii, a właściwie softowi
zarządzającemu, który ma okazje zobaczyć 100% mozliwości.

e-niro - 2020-11-19, 20:21

Ekolega napisał/a:
Tak trzymac !
Podpowiedz im zeby w swoich testach ladowania 3fazami wprowadzili nagle odciecie jednej fazy. Moze zrozumieja.

Wolę testowanie nie na moim aucie, bo być może straciłbym ładowarkę-soft też może się mylić. A z wymianą uszkodzonej ładowarki jak czytacie na tym forum to nie tak szybko. U siebie mam teoretycznie zabezpieczenie ze stronu nowego softu , ale również na styczniku. W serwisie o autach elektrycznych nie wiedzą nic. Użytkownicy aut elektrycznych mogliby robić w serwisach za grube pieniądze jako guru .

PatrykS - 2020-11-20, 22:26

Apolonia napisał/a:
Dla baterii ładowanie DC z wysoka mocą w zakresie 20-80%
jest mniej stresujace, czyli ogranicza degradację.
No akurat to w tym zakresie DC stres jest największy :-) Bo moc największa. Potem spada i szkoda czasu na czekanie.
eSbek - 2020-11-20, 23:40

Jak to jest z czasem ładowania? Ustawiłem ładowanie z mocą 1kW wg wyświetlacza w samochodzie, ładuję od 36% (23kWh) do 70% (44.8kWh) i na wyświetlaczu mam czas ładowania 44h. Do 70% brakuje mi 21.8kWh a więc ładując z mocą 1kW powinno to zająć 21.8h a jest dwa razy więcej. (Jutro sprawdzę prąd ładowania z Torque Pro).
jas_pik - 2020-11-21, 00:29

Odpowiem Ci na zadanie pytania nie wprost.
1. Standard ładowania zakłada prąd minimalny 6A a 6Ax230V= 1380W
2. Zaokrąglenia robione przez samochód
A teraz na poważnie .
Jak ładujesz tak małym prądem to co najmniej raz w tygodniu ładuj do 100% aby BMS mógł dobrze wybalansować ogniwa
2. ładuje też do 100% jak zamierzasz jechać w długa trasę - i za pomocą wybrania odpowiedniego czasu ładowania oraz prądu dobierz czas tak aby ładowanie ( oraz balansowanie zakończyło się tuż przed momentem odjazdu.
Tylko tak prawidłowo zadbasz o baterię
3. Kup nawet najtańszy watomierz ( mimo że nie są one szczególnie dokładne) to pomiar prądu/mocy będzie dużo dokładniejszy niż robi to samochód
3. Kup sobe też dobry zegar czasowy
Ewentualnie obie te rzeczy zastąpi Ci dowolne gniazdko inteligentne (opisałem kiedyś o tym że nawet najtańsze gniazdka z Biedronki dają się świetnie sterować nie tylko przez Androida ale też i przez iPhone.
No i nie zapomnij o tym że im mniejszy prąd ładowania tym mniejszą sprawność ma ładowarka samochodu .
Zazwyczaj przy prądach max sprawność jest rzędu 96% ale przy 6A to około 92%

eSbek - 2020-11-21, 08:30

jas_pik napisał/a:
Odpowiem Ci na zadanie pytania nie wprost.
1. Standard ładowania zakłada prąd minimalny 6A a 6Ax230V= 1380W
2. Zaokrąglenia robione przez samochód
A teraz na poważnie .
Jak ładujesz tak małym prądem to co najmniej raz w tygodniu ładuj do 100% aby BMS mógł dobrze wybalansować ogniwa
2. ładuje też do 100% jak zamierzasz jechać w długa trasę - i za pomocą wybrania odpowiedniego czasu ładowania oraz prądu dobierz czas tak aby ładowanie ( oraz balansowanie zakończyło się tuż przed momentem odjazdu.
Tylko tak prawidłowo zadbasz o baterię
3. Kup nawet najtańszy watomierz ( mimo że nie są one szczególnie dokładne) to pomiar prądu/mocy będzie dużo dokładniejszy niż robi to samochód
3. Kup sobe też dobry zegar czasowy
Ewentualnie obie te rzeczy zastąpi Ci dowolne gniazdko inteligentne (opisałem kiedyś o tym że nawet najtańsze gniazdka z Biedronki dają się świetnie sterować nie tylko przez Androida ale też i przez iPhone.
No i nie zapomnij o tym że im mniejszy prąd ładowania tym mniejszą sprawność ma ładowarka samochodu .
Zazwyczaj przy prądach max sprawność jest rzędu 96% ale przy 6A to około 92%
też przyszło mi do głowy że to sprawność, ale 50% strat?
Oprogramowałem sobie wieczorem gniazdko z-wave (w Domoticz) ze strefami energi G12W (ładowanie tylko w tanich strefach).
Dodatkowo gniazdko to mierzy pobór więc sprawdzę przy jakich prądach jest optymalnie dla baterii i dla kieszeni.
Pytanie tylko czy można zakończyć ładowanie odcięciem prądu za pomocą inteligentnego gniazdka skoro łądowarka przenośna ma przycisk którym kończymy ladowanie.

ps. rozumiem ładowanie do 100% ale ja ładuje go 2 razy na tydzień (od 50 do 70%, samochód używany do zakupów - praca w domu), może lepiej by było powiedzieć co ile rozładowań ładować do 100%? Instrukcja mówi że jeżeli rozładowujemy baterię poniżej 20% to należy ładować do 100% raz na miesiąc lub częściej...

Apolonia - 2020-11-21, 10:17

Do 100 % należy ładować minimum raz w miesiącu, można i częściej zależnie od sytuacji np. wyjazd w trasę.
Straty są i to nawet większe niż 10 %, przy jednej fazie 10 A zaliczone mam nawet 30%
https://canze.fisch.lu/charger-efficiency/
Warto mieć 3 fazy 16 A z 11 kW
https://canze.fisch.lu/charger-efficiency-part-2-3-phase/

jas_pik - 2020-11-21, 11:02

Ja pisałem o sprawności samego OBC ( ładowarki wbudowanej)
A do strat trzeba przyjąć też stary na przewodach które wcale nie są pomijalne oraz samą sprawność akumulatora . To nie jest tak e wpompujemy w aku powiedzmy 20 kWh i dokładnie tyle samo wyjmiemy . Tak niestety nie jest w szczególności jesli temperatura akumulatora jest niższa niż 25 stopni. Część energii wpompowanej w akumulator zamienia sie w ciepło w trakcie ładowania , podobnie jest przy rozładowaniu.

eSbek - 2020-11-21, 13:24

Sprawdziłem łądowarkę przenośną na 10A, prąd ładowania w samochodzie minimalny, zmniejszony i maksymalny. Prąd jaki pobiera ładowarka mierzony na gniazdku jest taki sam jak pokazuje samochód jednak różni się od prądu jaki trafia do baterii na Torque Pro o ok 400W / 500W, są duże fluktuacje więc oszacować mogę to na podstawie czasu łądowania od 50 do 70% (rozumiem że po 80% ładowarka zwalnia (? też przy małym prądzie) i może takie oszacowanie od 50% do 100% nie mieć sensu. W każdym bądź razie jeśli strata jest wartością stałą niezależnie od prądu ładowania to jeśli chodzi o koszt energii bardzie opłaca się ładować większym natężeniem. Mam wallboxa 3 fazy ale zależało mi żeby nadmiernie nie degradować baterii. A jaki prąd jako optymalny polecacie?

EDIT: Po dwóch godzinach ładowaniem ładowarką przenośną (10A, ustawienie max) uzyskałem 6% baterii czyli 3.84kWh a zużyłem wg mojego miernikia 4.2 kWh (strata 9%).

Apolonia - 2020-11-21, 15:52

Strata zalezna jest od wielu czników. Ważny. Jest temperatura ladowarki, baterii i otoczenia.
Ładowalem kiedys zimne auto na mrozie -10, bylo ciężko, mimo 3 faz, nie chciał przyjac pełnej mocy.
Po nocy ładowania 1-faza 10A, nieogrzewany garaż, jest cieply, to pokazuje jakie straty powstają.
Ładowałem zazwyczaj 11 kWh licznik pokazywał 14-15 kWh zaleznie od temperatury.

eSbek - 2020-11-22, 12:27

moje podsumowanie: ładowanie w garażu w temp. 12st, ładowarka AC, 3 fazy, moc 5.7kW, od 61 do 100% (39% - 24.96kWh) - zużycie prądu 28.22, strata 11.5 procenta. Dla dobra baterii pozostanę przy stracie 9% i wolniejszym ładowaniu ładowarką przenośną.
Apolonia - 2020-11-22, 14:12

Jęczysz odwrotnie niż ja, mi wychodzi 13%
Rachunek 25 + 13% = 28.25
Odwrotnie 28,25 - 11,5% = 25
28.25 / 25= 1.13 / 100 roznica 13
25 / 28.25 = 100 / 88,5 roznica 11,5
Jak wyliczyłeś 8%?

spairo - 2020-11-22, 15:43

- dla eNiro fazy ładowania podane przez eNiro2020svk w zależnosci od SOC oraz temperatury modułów baterii.

Kod:

by eNiro2020svk

1st phase (0 ...53-58% SOC)
      25dec.C  200A (full speed ~75kW)
1. less than 25deg.C  150A ~56kW
2. less than 15deg.C  110A ~42kW
3. less than    5deg.C  60A   ~21kW 
----
2nd phase (~55 ... ~75% SOC)
  25dec.C  150A (full speed ~56kW)
less than 25deg.C  110A ~43kW

- ponizej ładowanie przy 0 st C zewnętrznej temperaturze oraz przy 15 st modułu baterii.

Switch - 2020-11-22, 16:26

eSbek napisał/a:
moje podsumowanie: ładowanie w garażu w temp. 12st, ładowarka AC, 3 fazy, moc 5.7kW, od 61 do 100% (39% - 24.96kWh) - zużycie prądu 28.22, strata 8.8 procenta. Dla dobra baterii pozostanę przy stracie 9% i wolniejszym ładowaniu ładowarką przenośną.

Ze względu na nieliniowa skalę w eNiro, górne procenty mieszczą więcej kWh. Na podstawie testów Pana Lubasza ze Słowacji (eNiro2020svk) mam średnie wartości:
    100-90% - 7.23 kWh
    90-80% - 7.13 kWh
    80-70% - 6.90 kWh
    70-60% - 6.70 kWh

to znaczy że górne 39% baterii to około 27.29 kWh energii. A co za tym idzie - straty przeszacowane. Mi wychodzi tylko 3.4% strat przy ładowaniu 3-fazowym nawet tak niewielkim prądem. A to świetny wynik!

eSbek - 2020-11-22, 17:02

Apolonia napisał/a:
Jęczysz odwrotnie niż ja, mi wychodzi 13%
Rachunek 25 + 13% = 28.25
Odwrotnie 28,25 - 11,5% = 25
28.25 / 25= 1.13 / 100 roznica 13
25 / 28.25 = 100 / 88,5 roznica 11,5
Jak wyliczyłeś 8%?

sorry poprawiłem, 11.5 nie 8... (24.96/28.22 = 0.884 (88.4 %, strata 11.55). a mowiłem nie pić podczas liczenia....

Dzięki za te dane w dwóch postach powyżej.

Apolonia - 2020-11-22, 17:09

quote="Switch"]
eSbek napisał/a:

to znaczy że górne 39% baterii to około 27.29 kWh energii. A co za tym idzie - straty przeszacowane. Mi wychodzi tylko 3.4% strat przy ładowaniu 3-fazowym nawet tak niewielkim prądem. A to świetny wynik!

Coś tu nie gra. O jakiej baterii rozmawiamy 64 czy 70 kWh ?
Jeżeli 39% to 24.96 to bateria 64 kWh
Jeżeli 39% to 27.29 to bateria 70 kWh.

x/100 = 25/39 łatwo wyliczyć.

eSbek - 2020-11-22, 20:34

Cytat:
100-90% - 7.23 kWh
90-80% - 7.13 kWh
80-70% - 6.90 kWh
70-60% - 6.70 kWh

Skąd wziąłeś te wartości? Z jakiegoś filmu?
EDIT: chyba z tej tabelki 0:25 https://www.youtube.com/watch?v=L7r99dhlgJA

Switch - 2020-11-22, 22:43

Apolonia napisał/a:
quote="Switch"]
eSbek napisał/a:

64kWh to wartość homologacyjna z przed 2 lat. Faktycznie pojemność netto wynosi 66+ kWh, stąd zasięg powyżej deklarowanego. Bjorn bez OBD2 policzył 65 kWh dla eNiro 2019, eniro2020svk swoim enirodashboard 3 razy otrzymał wartość 66 kWh. Ma trzy filmy testu degradacji i stąd biorę dane również o ilości kWh w procentach skali.
Zajmuję się analizą danych zawodowo i to wychwyciłem. Myślę że KIA to robi dla gwarancji, ponieważ mieli wpadkę z Soul EV 27/30 kWh i ogniwami SK Innowation poprzedniego pokolenia.

Switch - 2020-11-22, 22:47

eSbek napisał/a:
Cytat:
100-90% - 7.23 kWh
90-80% - 7.13 kWh
80-70% - 6.90 kWh
70-60% - 6.70 kWh

Z innych, bo przy 130 km/h mamy więcej strat.
Na przykład tu: https://youtu.be/KTLRlQv4694

Switch - 2020-11-22, 22:53

Apolonia napisał/a:
quote="Switch"]
eSbek napisał/a:

Skala nieliniowa, mamy więcej kWh powyżej 50%, a na dodatek mamy 66 kWh netto. KIA tak ma... i dlatego na poważnie szukałem przyczyn dlaczego lepiej kupić TM3.

vwir - 2020-11-23, 06:22

A to nie jest tak, jak u każdego innego producenta, że większą pojemność masz tylko na samym początku, do czasu wytworzenia się warstwy pasywacyjnej na ogniwach?
eSbek - 2020-11-23, 08:35

Z tego co znalazłem koleś testował baterię rozładowując po przebiegu 15k km
https://www.youtube.com/watch?v=KTLRlQv4694
i 21.6k km
https://www.youtube.com/watch?v=L7r99dhlgJA

faktyczną pojemność baterii (brutto) można policzyć po pełnym rozładowaniu rejestrując w ten sposób pojemność baterii. Teoretycznie (dla nowego samochodu) jeśli przyjmie się że netto to 64kWh a w Torque Pro po pełnym naładowaniu mamy BMS 96% natomiast, Display 100%, z tego wyjdzie brutto 66.7kWh.

eSbek - 2020-11-23, 08:39

Switch napisał/a:
eSbek napisał/a:
Cytat:
100-90% - 7.23 kWh
90-80% - 7.13 kWh
80-70% - 6.90 kWh
70-60% - 6.70 kWh

dzięki też już znalazłem, w sumie to jest 15k więc bateria mniej zdegradowana niż w filmie który podałem.
Prędkość nie wpływa na pojemność lecz szybkość rozładowania co objawi się w liczbach przejechany dystans i kwh100. Pojemność każdego z przedziałów to (przejechany dystans x kWh100/100) - doładowanie (minus doładowanie rekuperacją)

edit:
1. wg tabeli 15k km strata przy moim ostatnim ładowaniu to 2.8%.
2. eNiro2020svk: Optimal is charging between 0.1C to max. 1C .. (6.5kW to 65kW)
podał link https://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries
a ja znalazłem coś o wolnym ładowaniu poniżej 0.1C (niewskazane)
https://www.mpoweruk.com/chargers.htm

Switch - 2020-11-23, 15:49

eSbek napisał/a:
Switch napisał/a:
eSbek napisał/a:
Cytat:
100-90% - 7.23 kWh
90-80% - 7.13 kWh
80-70% - 6.90 kWh
70-60% - 6.70 kWh

dzięki też już znalazłem, w sumie to jest 15k więc bateria mniej zdegradowana niż w filmie który podałem.
Prędkość nie wpływa na pojemność lecz szybkość rozładowania co objawi się w liczbach przejechany dystans i kwh100. Pojemność każdego z przedziałów to (przejechany dystans x kWh100/100) - doładowanie (minus doładowanie rekuperacją)

edit:
1. wg tabeli 15k km strata przy moim ostatnim ładowaniu to 2.8%.
2. eNiro2020svk: Optimal is charging between 0.1C to max. 1C .. (6.5kW to 65kW)
podał link https://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries
a ja znalazłem coś o wolnym ładowaniu poniżej 0.1C (niewskazane)
https://www.mpoweruk.com/chargers.htm

Z trzech filmików zrobiłem średnią. W komentarzach eNiro2020svk odpowiadał że po 30 tys. robił test (nie nagrany czy nie opublikowany) i ponownie uzyskał 66 kWh. Aczkolwiek nie pamiętam czy ta tabelka jest budowana na podstawie BMS SOC czy Display SOC.
15000 km 21600
120 kmh sk 140 kmh sk 130 kmh AVERAGE
100%
90% 7,2 7,3 7,2 7,23
80% 7,2 7,1 7,1 7,13
70% 6,9 6,9 6,9 6,90
60% 6,8 6,8 6,5 6,70
50% 6,6 6,5 6,5 6,53
40% 6,5 6,5 6,4 6,47
30% 6,4 6,4 6,4 6,40
20% 6,4 6,3 6,1 6,27
10% 6,2 6,1 6,2 6,17
5% 3,1 3,2 3,1 3,13
0% 3,1 3,2 3,1 3,13

kWh 66,4 66,3 65,5 66,07 Total

eSbek - 2020-11-23, 17:07

myśle że rozładowuje od 100% display (bateria nie ładuje się wiecej niż 96% BMS) więc trochę nie miałoby sensu robić inaczej.
Jako że mam nowy samochód wolę używać tabelki po tym jak zrobił 15k km przebiegu, bliżej do mojej nowej baterii.

ps. my tu gadu gadu o stratach ładowania a Bjorn Nyland dziś wypuścił o tym film :)
ps.2 ja te dwie tabelki przepisałem sobie do excela.

Apolonia - 2020-11-23, 18:55

Zadam pytanie:
Czy ładowaliscie Niro na DC przy zmarznietej baterii,
np. po postoju w mroźną noc?
Warunek dzień wcześniej nie robiła trasy.

Paren1 - 2020-11-23, 19:41

Właśnie o tym są najnowsze filmy użytkownika eNiro2020svk
Trzy poziomy coldgate:

https://youtu.be/An4pZMqCvTA

https://youtu.be/SCbuEO0ZBNI

Cav - 2020-11-23, 19:58

Apolonia napisał/a:
Zadam pytanie:
Czy ładowaliscie Niro na DC przy zmarznietej baterii,
np. po postoju w mroźną noc?
Warunek dzień wcześniej nie robiła trasy.

BTW: Przy czym Zoe dzień wcześniej przejechało ze 100 km, większość w trasie, tyle że nie w jednym kawałku....

Cav - 2020-11-23, 20:02

Paren1 napisał/a:
Właśnie o tym są najnowsze filmy użytkownika eNiro2020svk
Trzy poziomy coldgate:

https://youtu.be/An4pZMqCvTA

https://youtu.be/SCbuEO0ZBNI

Czas pewnie jest nierzeczywisty, ale od 17 sekundy pierwszego filmu wskakuje na dużo szybsze ładowanie.
I nie spada z niego do końca filmu.
I tak to powinno wyglądać !!!!

Apolonia - 2020-11-23, 20:06

To jest auto dla Ciebie,
mimo, że na DC 51-71% widze ładowania 22 kW w porywach do 30.
Auto w 35 min. przyjęło 20% czyli 12,8 kWh i to jest co tak zachwyca?
Czy w 35 min pobranie 30% czyli 19 kWh tez nie powala przy max 100 kWh.
Wyjaśnieniem jest oczywiście przekroczenie progu 35 % co widać w filmie
gdzie ładowanie jest od 30%, bo założenia grzaniem cieczą są skuteczniejsze.
Cav napisał/a:
BTW: Przy czym Zoe dzień wcześniej przejechało ze 100 km, większość w trasie, tyle że nie w jednym kawałku....

Co to ma wspólnego z ładowaniem Niro?

Cav - 2020-11-23, 23:37

Apolonia napisał/a:
To jest auto dla Ciebie,
mimo, że na DC 51-71% widze ładowania 22 kW w porywach do 30.

A Zoe w tych przedziałach ile osiągnie przy 0 stopni?
Połowę tego max....?

To że ładują się dużo lepiej to wiem, bo to trenowałem.
Z Niro/Soulem 64 kWh jest inny problem - kosztowałby tyle co 2 Zoe. ;-)
Rozważam temat w każdym razie.

Apolonia - 2020-11-24, 08:27

No brawo drozej za gorzej? Nie
Niro max ładowanie 100kW zima 20 kW
Tesla max ładowanie 150kW zima 16 kW
Zoe max ładowanie 43 kW zima 12 kW
Patrz Pan 4-5 razy mniej mocy od max, a Tesla pobiła wszystkich bo aż 9 razy.
To pewnie też jest powód, ze Tesla wypana najlepiej na wszystkich polach.
Zauważ ze wczesne chlodzenie powietrzem ma sens natomiast grzanie powietrzem,
juz jest sporo mniej efektywne niż grzanie cieczą. To zjawisko łatwo zauważyć na
codzień. Klima chlodzi powietrze w domu nie wode w kaloryferach i odwrotnie.

Cav - 2020-11-24, 11:20

Apolonia napisał/a:
No brawo drozej za gorzej?
Niro max ładowanie 100kW zima 20 kW

Po co to wypisujesz?
Przecież wiesz że to bzdura.
I przecież miałeś pierwszy film, gdzie ładował z mocą 40 kW przy 0 stopni......

Gdyby Zoe TEŻ ładował 40 kW przy temperaturze baterii 5 stopni, to by nie było tematu.
Ale jest, bo on potrzebuje 25 stopni a nie 5, zimą to jest w mieście niewykonalne, bo dogrzewa baterię tylko do 5.

Apolonia - 2020-11-24, 11:45

Cav napisał/a:
Po co to wypisujesz?

To nie bzdura, ale fakt, że Niro nie ładowało obiecane 100kW, ale prawie 40 kW.
Tak też jest w Tesli, nie daje obiecanych 150 kW, ale 16 kW.
Zoe z obiecanych 40kW też da 30% czyli 12 14 16 kW.
W Tesli 16 kW 4 min 10 sek
https://www.youtube.com/watch?v=SKuy-ORIzEw
Nadal uważasz że to bzdury?
Jeżeli przeczytam to od 3 osób to przyznam Tobie rację, (na co Ty nie chcesz przystaniesz nigdy).
P.S.
Rozmawiam z Tobą, bo miałem nadzieję że po ostatnim banie na forum coś zrozumiałeś, ale
widzę że nadal zachowujesz się jak siedmioletni Leon, przy talerzu ze spagetti, rozbierający potrawę
na drobne elementy, aby zadecydować co lubi a co nie. Auta są jakie są, jedno z papryką inne bez
CCS, jesz co zamówiłeś póki ciepłe lub będzie zimne i niesmaczne. Zawsze możesz ugotować sam.

PatrykS - 2020-11-24, 13:41

Cytat:
juz jest sporo mniej efektywne niż grzanie cieczą. To zjawisko łatwo zauważyć na
Chyba się nie zgodzę - w hotelach i powoli w domach klimatyzatory mają funkcję grzania. Przy kaloryferach nie ma wiatraków ze względu na koszty i hałas, ale gdyby chłodzić kaloryfery mając pompę ciepła to działałyby podobnie jak przy grzaniu, ale pod jednym warunkiem - przy chłodzeniu musiałyby być umieszczone pod sufitem, nie przy podłodze.
Apolonia - 2020-11-24, 13:50

Też mnie meczy ogrzewanie powietrza pompą ciepła, w dużych obiektach to się sprawdza.
Gorzej jest w obiektach małych lub kiepsko izolowanych, gdzie założeniem jest własny prąd
nie z magazynu dostawcy. Są i rozwiązania z chłodzeniem sufitu, ale to nie opowieść do Niro.
http://www.geoclimadesign...llarrohrsystem/

Cav - 2020-11-24, 15:35

Apolonia napisał/a:
Cav napisał/a:
Po co to wypisujesz?

To nie bzdura, ale fakt, że Niro nie ładowało obiecane 100kW, ale prawie 40 kW.

Czyli była bzdura, bo przed chwilą napisałeś że 20....
Dobrze że się poprawiłeś, szkoda że idziesz w zaparte, zamiast po prostu przeprosić za mijanie się z prawdą.

Między 40 a 20 różnica jest jednak spora - taka jak między czymś akceptowalnym i czymś dyskwalifikującym samochód.

P.S.
Kto Ci obiecał 100 kW w Niro?
Ono nigdy nie ładuje z taką mocą, ZTCW maks. to 77.

EOD - bo to nie ten temat.

Cav - 2020-11-24, 15:42

PatrykS napisał/a:
Cytat:
Chyba się nie zgodzę - w hotelach i powoli w domach klimatyzatory mają funkcję grzania.

Nie tylko klimatyzatory.
Swój dom ogrzewam ciepłym powietrzem (z pieca gazowego) - i jest to dużo oszczędniejszy sposób niż grzanie cieczy i za jej pośrednictwem domu.
Generalnie hvac w takiej Ameryce to standard, a oni liczyć potrafią.

PatrykS - 2020-11-24, 16:14

Cav napisał/a:
Swój dom ogrzewam ciepłym powietrzem (z pieca gazowego) - i jest to dużo oszczędniejszy sposób niż grzanie cieczy i za jej pośrednictwem domu.
Wszystko ma wady i zalety - pompka wody czy dmuchawa do powietrza to tak czy siak zużycie energii, ale jeśli kotłownia miałaby być chociaż trochę ogrzewana to energia na pompkę/dmuchawę i tak zostaje w domu. Ciepłe powietrze nie ma kosztów rur i grzejników, ale robi większy "wiatr" niż kaloryfer i trzeba uważać, żeby nie zaciągnęło produktów spalania - taki sam problem istniał w Maluchu :-)
vwir - 2020-11-24, 16:30

Cav napisał/a:
PatrykS napisał/a:
Cytat:
Chyba się nie zgodzę - w hotelach i powoli w domach klimatyzatory mają funkcję grzania.

Nie tylko klimatyzatory.
Generalnie hvac w takiej Ameryce to standard, a oni liczyć potrafią.

To co sie dzieje z energią przy ogrzewaniu grzejnikami? Magicznie znika? Tak czy inaczej musisz wytworzyć tyle samo energii, cudów nie ma. Co najwyżej sam piec może mieć większą lub mniejszą sprawność (wypluwając ciepło w komin), ale przy piecach kondensacyjnych i odpowiednio dobranych grzejnikach sprawność jest bardzo wysoka.

eSbek - 2020-11-24, 16:31

No to powiem Wam że ja mam grzejniki konwektorowe z funkcją klimatyzacji i to działa i nie na suficie, dokładnie te:
https://technikadesign.pl/product-pol-8290-Konwektor-PowerKon-NT.html

Mam pompę ciepła i podłogówke, jednak w sypialniach te właśnie grzejniki które latem chłodzą i to dobrze te pokoje na zasadzie chłodzenia wody grzewczej przez pompę ciepłą (tzw. natural cooling) - dolne źródło latem ma u mnie około 10st C więc doskonale chłodzi wodę, jednocześnie następuje regeneracja dolnego źródła gdyż odprowadzam do niego ciepło z domu.

Apolonia - 2020-11-24, 16:36

Cav napisał/a:
Czyli była bzdura, bo przed chwilą napisałeś że 20....
Dobrze że się poprawiłeś, szkoda że idziesz w zaparte, zamiast po prostu przeprosić za mijanie się z prawdą.

Między 40 a 20 różnica jest jednak spora - taka jak między czymś akceptowalnym i czymś dyskwalifikującym samochód.

W temacie Zoe wyrażasz niezadowolenie z mocy ładowania zmrożonej baterii. Pisałem Ci, że to normalne w każdym aucie.
Zapytałem tu użytkowników Niro, czy mają jakieś doświadczenia zimą, bo nie znam tego auta. Pokazali filmy, gdzie widać,
że moce zimą, również spadają. Na co odpisałem, już Tobie, że zasada się potwierdza również w innych modelach.
Możliwe, że nie potrzebnie ubrałem wypowiedz w cyfry, bo dla Ciebie, to pożywka do rozdrabniania i wybierania kawałków,
aby je wyrzygać, jak siedmioletni Leon.
Pytasz, kto mi obiecał 100kW w Niro? - pewnie producent cytat; Max charging power (DC) 100 kW link poniżej
https://evcompare.io/cars/kia/kia_niro_ev_long-range_2018/
Tobie pewnie też nikt nie obiecał pełnej mocy w Zoe, podobnie jak mi w TM3.
Ja nie rozmawiałem z Toba, aby coś ukrywać lub się przyznawać, tylko myślałem, że jesteśmy znajomi. Pomyłka.
Podsumowałem ten wątek i nie zamierzam go kontynuować z Tobą. Baw się sam.
Męcz się bracie ze swoimi decyzjami, ale kto działa po Poznańsku z wężem w kieszeni, jest rozczarowany lub płaci dwa razy.
Kup sobie Kona czy cokolwiek i też to skrytykuj.
.
A M E N - C a v - Vaffanculo

Cav - 2020-11-24, 18:45

Dokładnie tak zawsze robię - jak coś jest fajne, to chwalę, jak coś jest kiepskie to krytykuję.

Przepraszam, że nie pytam wcześniej o zdanie i czy zasłużoną krytyką jakiegoś rozwiązania lub niedoróbki, nie urażę czyjejś wizji świata, w której nie ma miejsca na żadną krytykę ulubionej zabawki......

A w temacie wątku - rozwiązanie w Kii jest wzorcowe, podgrzewa baterię do takiej temperatury, w której może przyspieszyć ładowanie i po dogrzaniu to robi (przyspiesza).
Zakładałem (widać niesłusznie) że tak jest wszędzie, ale nie jest to standard.
Choć powinien.

lookash_c - 2020-11-24, 20:40

Cav napisał/a:

A w temacie wątku - rozwiązanie w Kii jest wzorcowe, podgrzewa baterię do takiej temperatury, w której może przyspieszyć ładowanie i po dogrzaniu to robi (przyspiesza).
Zakładałem (widać niesłusznie) że tak jest wszędzie, ale nie jest to standard.
Choć powinien.

Oglądałem jakiś kawałek filmu Bjorna (wyścig Niro z e-tronem?), gdzie Kia nie uruchamiała dogrzewania pakietu, przez co nie ładowała z maksymalną mocą. Więc nie zawsze to widać działa.

PatrykS - 2020-11-24, 20:50

eSbek napisał/a:
No to powiem Wam że ja mam grzejniki konwektorowe z funkcją klimatyzacji i to działa i nie na suficie, dokładnie te:
No ale tam jest zdaje się wiatrak - wtedy miejsce zamontowania nie ma dużego znaczenia.
edi - 2020-11-24, 22:02

Jak mozna porownywac kia z etronem.
Kia to wciaz kia, nie zapominajmy o tym.
To jak hankook i pirelli...
Ja wiem, ze bjorn czy naprad sie delektuja ze przejechali tym autem 500km bez klimy z predkoscia 92km/h.
Ale please, 92km/h na autostradzie to zagrozenie.
Klasyczni poganiacze nie zakladaja, ze tyle jedziesz..

lookash_c - 2020-11-24, 22:32

Nie do końca rozumiem co masz na myśli, dużo myśli wrzuciłeś do jednej wypowiedzi.
Ja pisałem o wyścigu między e-tronem a niro - masz chęć, to obejrzyj i zajmij stanowisko.
Bjorn w testach jeździ z klimatyzacją/ogrzewaniem, a jego sposób testowania pozwala na porównanie różnych często aut pod kątem jakiegoś parametru.
Wiele razy zdarzało mi się jeździć autostradą z prędkością ok. 90 km/h i nie uważam tego za żadne zagrożenie, jazda wolniejsza od ciężarówek może mieć czasem znamiona niebezpiecznej.

Porównywać można co się chce, kwestia oczekiwań i potrzeb (że tak filozoficznie napiszę).

Apolonia - 2020-11-25, 08:24

Uzytkowo jak najbardziej nalezy porównywać różne modele.
Pokazuje to, ile może to za mniej, a co więcej daje to drozsze.