SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

Silniki - Dobór silnika elektrycznego do danej grupy pojazdów

tomisal - 2019-07-26, 16:59
Temat postu: Dobór silnika elektrycznego do danej grupy pojazdów
Witam serdecznie wszystkich. Pisze opracowanie naukowe na temat doboru silnika elektrycznego do pojazdu o napędzie hybrydowym. W pierwszym etapie rozważam wybrane silniki elektryczne stosowane w pojazdach (szukam ich wad i zalet w kontekście napędu pojazdów). Natomiast w drugim etapie wypracować mam ogólny model doboru typu silnika elektrycznego do danej grupy pojazdów.
Silniki wybrane do rozważań:

Silniki prądu stałego:
- bezszczotkowe PM BLDC
- szczotkowe komutatorowe z magnesami trwałymi

Silniki prądu przemiennego:
- Indukcyjne klatkowe
- Bezszczotkowe PMSM
- Przyłączaną reluktancją SRM

Czy wybrane przeze mnie typy silników są prawidłowe czy może któryś z nich byście pominęli lub dodali inny. Również proszę o podanie właściwości danego typu budowy silnika ( jeśli ktoś posiada taka wiedze) a ja będę starał się dopasować grupę pojazdów do właściwości.
PS: Ze względu że są to pojazdy hybrydowe rozważam tylko pojazdy 200kg+

wwojciech - 2019-07-26, 21:54

99% pmsm, 1% tesla indukcyjny poza modelem 3 ktory tez juz ma pmsm. Tesla podawał cały obszerny artykul wyższości silnika indukcyjnego nad magmesami trwałymi. Temat rzeka, opracowań jeszcze więcej na necie.
EVgarage - 2019-07-27, 10:57

A w TM3 nie jest czasem reluktancyjny z magnesami?

Szczotkowe można wykreślić bo nikt już ich nie stosuje i nikt już nie będzie stosował. W drag-racingu się odchodzi od tego już nawet

wwojciech - 2019-07-27, 16:33

Trzeba by grzebnac głębiej ale są tez spekulacje odnośnie specjalnego ułożenia magnesow w TM3. Zamiast jednego magnesu jest grupa magnesow specjalnie ułożonych dzieki czemu uzyskuje sie asymetrie pola magnetycznego gdzie jedna strona jest dużo mocniejsza od drugiej. Można tym sposobem skierować miecniejsza strona w stronę wirnika i wykorzystac więcej pią magnetycznego niz normalnie.

Kolejnym ciekawym silnikiem jest silnik z Bolta który dzięki specjalnemu uzwojeniu wyciąga wyższe sprawności.