SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

Samochody hybrydowe typu plug-in (PHEV/EREV) - Opel Ampera

robbo2k - 2011-11-16, 10:36
Temat postu: Opel Ampera
Jakoś cicho o tym samochodzie.

1) Jest dostępny w Polsce
2) Cena 42tys euro (to prawie tyle co IMIEV)
3) Nowatorski sposób zasilania po wyczerpaniu akumulatorów (zasieg 70km na aku).
4) Ładny
5) Duży
6) w miare szybki 169km/h ograniczone elektronicznie
7) Ma nawet polsko-jezyczną strone, http://www.opel-ampera.com/index.php/pol/home
8) SIlnik elektryczny 150KM (111kW)
9) Bateria li-jon 16kWh
10) Generator prądu 54kW (72KM)
11) Zasieg 500km (w tym 50-80km na ładowaniu elektrycznym)

Technolgia rodem z Chevroleta Volta

RaveN - 2012-08-23, 07:04

Osobiście drażni mnie usilne promowanie Chevroleta Volta oraz jego kopii (Opel Ampera, Vauxhall Ampera i Holden Volt) jako samochodów elektrycznych. Bardzo mnie dziś ucieszyło, gdy przeczytałem, że w Wielkiej Brytanii (jedno z niewielu miejsc na świecie gdzie szeroko rozumiane prawo jeszcze nie zdegenerowało) regulator zakazał emisji reklamy Vauxhalla Ampery za mętny przekaz zbyt mocno sugerujący, że jest to samochód elektryczny ;) . W Polsce marketoidzi Opla i tak pewnie będą nadal mówić, że to samochód elektryczny.

Tym samym przenoszę temat do działu z hybrydami (wcześniej musiało mi to umknąć) :roll: .

ircio3 - 2012-08-23, 08:41

RaveN napisał/a:
W Polsce marketoidzi Opla i tak pewnie będą nadal mówić, że to samochód elektryczny

Mówią i są święcie przekonani iż tak jest.....

highend - 2012-08-23, 10:16

Ale dlaczego uważacie, że to nie jest samochód elektryczny?
Przecież nie jest to hybryda... typu Prius

Jest to samochód elektryczny o rozszerzonym zasięgu - czyli cały czas auto napędzane jest silnikiem elektrycznym (a więc samochód elektryczny), tyle - że najpierw jedzie na prądzie z akumulatorów, a potem jedzie na prądzie z generatora.

Czyli mamy samochód elektryczny, którego paliwo-prąd jest brane z aku oraz z silnika spalinowego (który nie ma połączenia z kołami pojazdu - jest tylko generatorem)

W USA sie na to mówi EREV - extended range electric vehicle

I tak wg. mnie powinien być on reklamowany.
Swoją drogą chciałbym takie auto - i tak w 95% jeździł bym tylko na prądzie, a reszta to by była "rezerwa" i na ewentualny dłuższy wypad. Myślę, że na teraz takie auto to idealne rozwiązanie.

btw. dystrybutorem jest OPEL ŻOLIBORZ w Warszawie i auto kosztuje 203.200 PLN. W google wpisać "ampera opel żoliborz" i wszystko wyleci.
Pytałem innych dealerów opla w Polsce czemu tylko tam - chodzi o serwisowanie.

RaveN - 2012-08-23, 13:16

highend napisał/a:
Ale dlaczego uważacie, że to nie jest samochód elektryczny?

Chodzi o zasady i jasny przekaz. Ma dwa różne silniki więc jest to pojazd hybrydowy (ich konfiguracja nie ma znaczenia).

highend napisał/a:
Czyli mamy samochód elektryczny, którego paliwo-prąd jest brane z aku oraz z silnika spalinowego (który nie ma połączenia z kołami pojazdu - jest tylko generatorem)

Nie zapoznałeś się ze szczegółami napędu. GM prawie do samego rozpoczęcia sprzedaży ukrywał/zwlekał z ujawnieniem, że silnik spalinowy może przy dużym obciążeniu napędzać koła równolegle z elektrycznym. To skomplikowany układ mieszany.

Nade wszystko, nawet gdyby silnik spalinowy napędzał jedynie prądnicę przez 100% czasu, tak jak w Karma Fisker, to i tak byłaby to hybryda - hybryda szeregowa dokładnie (te pojęcia są znane od dziesiątków lat i teraz są wywracane do góry nogami, bo za ich używanie zabrali się niedouczeni dziennikarze i producenci - Ci pierwsi nie mają doświadczenia, bo dotąd omawiali tylko auta spalinowe, a Ci drudzy chcą coś ugrać na marketingu).

Również uważam, że to ciekawy pojazd i ciekawy typ napędu - nie chcę mu niczego umniejszać, ale to nie jest samochód elektryczny.

kondziu - 2012-08-23, 20:39

No tylko właściwe nasze elektryczne pojazdy to też można by nazwać węglowe bo prąd u nas bierze się z węgla .
Uważam że ampera zasługuje na miano elektrycznego pojazdu dla tego właśnie że użytkownik pojazdu który powiedzmy będzie sobie ładował ampere z gniazdka i robił dystansy do 60km będzie takim samym użytkownikiem auta ev jak każdy inny posiadacz auta elektrycznego.

bartek - 2012-08-23, 21:51

Może i jest hybrydowy, ale ja uważam że bardziej mu do elektryka niż do spaliniaka.
Biorąc pod uwagę wymagania konsumentów odnośnie samochodu, uważam że Ampera doskonale łączy wszystkie zalety auta elektrycznego i spalinowego.
Robiąc krótkie dystanse (dom - praca - dom) jest całkowicie elektryczny. Wyjeżdżając na trasę można nim poruszać się z normalnymi prędkościami mając całkiem niezły zasięg. No a przyspieszenie Ampery pewnie na niejednej twarzy kierowcy spowoduje wielkiego "banana", przynajmniej na mojej taki był :) . No i cena jest moim zdaniem rozsądna w porównaniu do auta które było by całkowicie elektryczne i miało osiągi ampery. Koszty akumulatorów były by duuuuużo większe - pewnie jak w Tesli. Jeździłem Amperą na pikniku w Żoliborzu i jestem pod naprawdę niezłym wrażeniem tego samochodu.

Tak nawiasem mówiąc to Pan Zbyszek K. zagorzały ev-maniak też kiedyś jeździł z agregatem na przyczepce dla zwiększania zasięgu swojego pojazdu.

ircio3 - 2012-08-24, 08:38

Myślę iż sprzeczanie się nie powinno tu mieć miejsca.

Co do samego auta, to nie dość, że z zewnątrz wygląda świetnie, to jeszcze komfort jazdy jest jak narazie dla mnie najlepszy ze wszystkich aut hybrydowych i elektrycznych jakimi do tej pory jeździłem.

Wnętrze mi się nie podoba, zwłaszcza ten panel po prawej stronie. Na zdjęciu jakoś to jeszcze wygląda, ale w rzeczywistości tak pięknie nie jest...

Zbyszek Kopeć - 2012-08-24, 08:48

Ja nie jeździłem z agregatem, ja tylko robiłem badanie - eksperyment - pomiary z agregatem na przyczepie i próbowałem taki agregat prądotwórzy zastosować jako doraźny przystawiany zapas napędu, ale na przyczepie.
Co innego stały agregat na wyposażeniu, a co innego przystawka.
Napęd dużych jednostek pływających też dziala na zasadzie agregatu prądotwórczego, diesel z prądnicą jest w jednym miejscu a silnik elektryczny z wałem na śrubę jest w innym miejscu i taka jednostka pływająca ma napęd spalinowy.
Jeden raz rzucenie małym kamieniem, to co innego niż ciągłe rzucanie wielkimi kamieniami co sekundę przez 20 lat.

highend - 2012-08-24, 16:12

No to z innej beczki: Jest sobie Citroen Berlingo Electrique - samochód elektryczny w co nikt nie zaprzeczy, tak?

Pomimo, że ma ogrzewanie - webasto i spala benzynę gdy się człowiek grzeje - to nadal jest elektryczny.

Teraz powiedzmy zamontuję sobie do niego (na pace jest dość miejsca) generator spalinowy, który będzie wytwarzał prąd - celem zwiększenia zasięgu pojazdu.

Czy to nadal będzie samochód elektryczny?

Zbyszek Kopeć - 2012-08-24, 16:40

Jak ten spalinowy generator będzie doraźnie dostawczy, to tak - będzie dalej EV, ale tego nie zrobisz, bo tam się nie da.
RaveN - 2012-08-24, 16:56

highend napisał/a:
Czy to nadal będzie samochód elektryczny?

Jeśli zmodyfikujesz w ten sposób napęd czysto elektryczny, to otrzymasz nic innego jak tylko hybrydę szeregową (w tym wypadku ze sporym pakietem buforowym - potencjalnie umożliwiającym pracę w trybie czysto elektrycznym).

Analogicznie możesz przeprowadzić klasyfikację ogrzewania (czysto elektryczne albo hybrydowe - np. częściowo elektryczne, a częściowo webasto).

Chodzi o zrozumienie fundamentalnej kwestii. Jeśli raz odejdziesz od zasady nazywania rzeczy takimi jakimi są, to nigdy nie będziesz miał już pewności, czy rozmawiając z kimś, słuchając albo czytając o jakimś aucie wiesz jaki naprawdę ma ono napęd. Ktoś powie "oto samochód elektryczny", a my w żaden sposób nie będziemy w stanie nawet stwierdzić, czy ma on silnik spalinowy czy nie. Będzie trzeba za każdym razem dopytywać, "czy to aby na pewno jest całkowicie elektryczny?" i tym samym bezsensownie (w wyniku zaniedbania i ignorancji) wyewoluuje dodatkowe pojęcie skrajne "całkowicie elektryczny" obok "elektrycznego". Mówiąc auto hybrydowe wiesz już mniej więcej na czym stoisz (masz także do dyspozycji określenia typu napędu hybrydowego).

To tak jak z kolorami. Jest czarny (auto spalinowe), biały (auto elektryczne) i kolory szarości (różne typy aut hybrydowych mniej lub bardziej elektryczne lub spalinowe). Ale szary nigdy nie będzie czarny.

Mylenie tych pojęć już dziś niesie ze sobą dezinformację - na przykład trudno porównywać dane sprzedaży, różne prognozy itd., bo ktoś zlicza do EV także HEV, albo PHEV. Albo będziesz chciał kupić EV, wpiszesz zapytanie i będziesz musiał przeglądać także oferty aut z silnikami spalinowymi. To jest bez sensu. Podział powinien zostać zachowany.

Dodam jeszcze, że bardzo odpowiedzialnie zachowała się pod tym względem Toyota (jako producent), której należą się ukłony. Nazywa ona swoje auta z wodorowymi ogniwami paliwowymi autami hybrydowymi - FCHV (ang. fuel-cell hybrid vehicle), gdyż są to klasyczne hybrydy szeregowe z buforowym pakietem akumulatorów. W porównaniu z Voltem/Amperą FCHV są "bardziej" samochodami elektrycznymi (hybryda szeregowa vs mieszana), a mimo to Japończycy nie nadużywają pojęć.

Zbyszek Kopeć - 2012-08-24, 17:12

Właściwie, to masz zupełną rację, bo tak popuszczając, to każde auto spalinowe ma elektryczny rozrusznik i da się na nim trochę jechać, jeśli zabraknie paliwa.
wrzesien - 2012-09-11, 16:24

Poniewaz faktycznie duzo pojadow w roznych konfiguracjach jest napedzanych silnikiem elektrycznym, czasem uzywa sie tez okreslenia BEV (B jak bateryjka) dla odroznienia od PHEV.

Wracajac do Amerovolta to GM niedawno stwierdzil na podstawie sledzenia kierowcow iz 60% przebiegu jest pokonywane w trybie czysto elektrycznym.

highend - 2012-10-21, 21:12

powiedzcie mi bo myślałem, że podział jest taki:

chevrolet volt - rynek USA
opel ampera - europa (dla anglii vauxhall ampera z kierownicą z prawej).

to po co jest coś takiego:

http://www.ebay.co.uk/itm...=item2a242b90b0

czyli chevrolet volt z kierownicą z prawej?

robić konkurencję samemu sobie (amperze?)

no i w Polsce można kupić Amperę (za jedyne 200tys PLN), a volta nie można.... gdzie tu jakaś logika?

3xE-samoch.elektrycz - 2012-10-21, 21:54

Może Ampera z kierownicą z prawej jest na Australię i Japonię...
wrzesien - 2012-10-21, 23:36

Na brytyjskim rynku jest i Volt i Ampera z jakiegos powodu. Co ciekawe, auta niedostepne w Irlandii.
Darek - 2013-02-18, 23:56
Temat postu: Opel Ampera
Dziś rano b. premier Pawlak chwalił się swoją nową furą EV. Opel Ampera.
Qrcze to chyba jedyny polityk który ma chęć...
http://www.opel-ampera.com/index.php/pol/home

highend - 2013-02-19, 08:18

Pawlak jaki by nie był to zawsze lubił nowe technologie.
jatko - 2013-02-19, 08:57

Może założy bloga na forum :P
Zbyszek Kopeć - 2013-02-19, 09:10

Prawda, lubił nowe technologie. Jednak nie nastawiał słupków dla EV po całej Polsce, a szanse miał i Unia chciała dać kasę, w pozostałej Unii tego jest gęsto, czyli u nas zatrzymał postęp.
Opel Ampera jest hybrydą, czyli głównie spalinowiec.

Robsonik20 - 2013-02-19, 13:52

Cennik
Mało co do Tesli brakuje :lol:

wiciu_r - 2013-02-19, 19:56

Był taki parę miesięcy temu u nas na targach MTP, o dziwo cały czas wisiał na ładowarce. Moim zdaniem bardzo subiektywnym to ślepa droga dla EV, Renault Twizzy jak najbardziej, no chyba, że ktoś zrobi TANIE akumulatory o wydajności 1kg/10kWh, a ktoś inny pozwoli wpuścić je na rynek, ale to oznaczałoby koniec ropy.
mann25 - 2013-02-19, 21:09

dzisiaj byłem w salonie opla, a tak o zobaczyc to dziwadło
musze powiedziec ze jakos mnie nie zaciekawiło to auto, z zewnącz to duzy kolos a w srodku malutki.
Bagaznik miejszy niz w polo, do tego tak wysoko i daleko czeba sięgac i mozna sie o zderzak pobrudzic . z tyłu bardzo mało miejsca i po srodku jakis plastikowy grzbiet. pozycja za kierownicą ok. na wyswietlaczu pisało Voll Geladen i zasieg 57km przy bateriach 16kWh, wyglada na to zeby przejechac 100km potrzeba by było 28kWh. jak na tak małe wnetrze auta to pozeracz pradu.
w porównaniu do duzo większej tesla model S na bateriach 60kWh przejedzie 335km, to wychodzi 18kWh na 100km

highend - 2013-02-19, 21:15

volt/ampera nie używają całego pakietu 16kWh. Chyba bodajże od 30% - 80% zakres jedynie jest dostępny, czyli jakieś 10kWh ?
Robsonik20 - 2013-02-19, 23:53

Pawlak przegrał życie kupując amperę. Ja bym kupił 4 sztuki Berlingo i rozstawił je w strategicznych miejscach aby zasięg siegał min 300km;)
Zbyszek Kopeć - 2013-02-20, 09:45

Oj "Robsonik20" - masz dobry pomysł. Gratuluję.
Postaram sie o nim pamiętać.

Oczywiście zakładam, że miałeś na myśli tylko jednego właściciela i tylko dla niego one mają służyć.
Wypożyczalnia to inna sprawa.

Darek - 2013-06-05, 19:51

Dołączyłem do grona tych co dotykali owego dziwadłą...i się w nim zakochałem
Umówiłem się na jazdę próbną gdyż na jesieni podchodzi mi wymiana sam. służbowego.
Tak sobie koncypuję że biorąc pod uwagę że 80% mojej jazdy robię w zasięgu "elektrycznym" a resztę "paliwa" będę ładował w domu z gniazdka a nie tankował za pieniądze służbowe; zaoszczędzę firmie ok 1000zł miesięcznie. To dołożone do miesięcznej opłaty leasingu wyjdzie korzystnie dla firmy...więc może szef przełknie dwa razy droższy samochód niż mam teraz.
Ciekaw jestem jak wychodzi leasing takiej bryki?
Jak mniemam państwo Polskie nie preferuje ekologii więc pewnie moje wykiczenia biorą w łeb...

Darek - 2013-06-12, 23:34

Wczoraj odbyłem jazdę próbną...:-)))
Wrażenie jak najbardziej pozytywne. Samochód jest ciekawą konstrukcją dającą to czego brakuje ZE.
Koło "komina" można jeździć na prąd a jak nam przyjdzie ochota (lub konieczność) jedziemy gdzie chcemy.
Wrażenie z jazdy można porównać do wózka o mocy ok. 250KM spalinowych a przy tym na prawdę niewiele słychać. Silnik elektryczny pracuje bardzo cichutko nawet na dużych obrotach. Szum opon za to wydawał mi się dziwnie hałaśliwy...ale może to przez brak odniesienia.
Jedyne do czego można się przyczepić to szmata którą pokryto bagażnik- trochę nie pasuje do reszty. Bagażnik raczej mały.
Być może będzie dalszy ciąg...:-) Spróbuję przećwiczyć koszt lizingu z obsługą serwisową na firmę.
Być może uda mi się przeprowadzić test użytkowania w firmie na trasach od 60ciu do 400km.
Sam jestem ciekaw...

Darek - 2013-06-16, 19:57

Spróbuję wziąć Amperę do firmy na jakiś tydzień i poćwiczyć...Ciekaw jestem jak to wyjdzie...
Darek - 2013-06-19, 23:15

A tak Ampera wygląda w naturze:
http://www.youtube.com/wa...PRMYkhAIT9KCbMg

wrzesien - 2013-06-26, 14:54

Fajne auto, ale okropnie drogie, wydaje sie kosztowac wiecej niz kupno auta EV + spaliniaka w tej klasie. Ciekawi mnie tez okropnie czemu Opel nie sprzedaje ich w Irlandii, gdzie cieszylby sie z ulg i grantow.
highend - 2013-06-26, 17:32

a tam drogie, Leaf też jest drogi (nowy). Nikt nie każe nówki kupować. Ceny używanych (np z USA) są całkiem do rzeczy.... (leaf podobnie)
ircio3 - 2013-06-26, 20:23

Jakiś czas temu miałem przyjemność rozmawiać kimś od opla i mieli je wprowadzać po około 200 000 zł na rynek Polski. Z tego co pamiętam, to chcieli pierwsze egzemplarze po 160k zł zaoferować pierwszym kilku klientom, ale nie wiem na jakim poziomie to stoi obecnie i czy ktoś się skusił.

Ogólnie jeździ się super, ale wygląd wnętrze do mnie nie przemawiał.

Darek - 2013-06-27, 21:15

A więc tak:
Cena bazowa w salonie 208000zł
Cena miesięczna bez obsługi serwisowej w liesingu na 5 lat 2450zł
Cena miesięczna we flocie na 3 lata...:5970zł
Totalny kosmos...Ford Mondeo kosztuje w tej skali 2200zł
Cena egzemplarzy wystawionych na Allegro wystarczy sprawdzić 140000-178000zł (przebieg do 16.000km)
Niestety nie tym razem....kosmos....szkoda....
Acha w Polsce sprzedali 4ry sztuki: dwie jeżdżą w Gdańsku, jedną Pawlak i jedna w Wawie.

highend - 2013-06-28, 14:13

można kupić w Niemczech prawie nową Amperę za 130.000 PLN
mobile.de <- tam szukać
za ponad 200K PLN to masakra jakaś ;)

Robsonik20 - 2013-11-06, 00:08

opel obniza cene ampery o 50 tys zl

Jeszcze 50 i się zastanowię ;)

Dzisiaj Ampera = Insygnia z bardzo bogatym wyposażeniem + paliwo na 200 tys km

maciek127 - 2013-11-07, 12:42

ale to nadal 161 tyś zł czyli bardzzoooo dużo :-D
mann25 - 2013-11-21, 15:43

http://suchen.mobile.de/a...8&ambitCountry= uzywek juz pelno jest na mobile ceny od 24 tys euro
mann25 - 2013-11-25, 18:14

w hollandii juz zakladaja instalacje lpg do ampery
http://www.youtube.com/watch?v=QaAkQ7NGJCE
czyli na codzien jezdzimy 150 konnym elektrycznym autem do 60km, a na wakacje jedziemy na gazie ;) taki gazowy generator pradu :mrgreen:
jakies 10 lat temu pamietam ze w wiadomosciach pokazywali ze jakis gosciu mieszkal gdzies daleko poza wioska czesto bez pradu, mial generator wlasnej roboty, stary silnik od golfa 1.3 na gaz i mowil ze go to taniej wychodzi niz kupowanie pradu od sieci :lol:

Robsonik20 - 2013-11-25, 19:02

Jestem ciekaw gdzie umiejscowili butle? Jak tam jest i tak maly bagaznik.
highend - 2013-11-25, 22:07

mann25 napisał/a:
a na wakacje jedziemy na gazie ;)

....pod warunkiem, że wszystkie bagaże moje, żony i dzieci wyślę kurierem, bo do ciasnej Ampery za chiny nie wejdą.....

Robsonik20 - 2013-11-25, 22:42

Przyczepke mobilna by Kopeć :)
domino - 2014-07-25, 17:14

Nastepca Ampery bedzie mial naped tylko elektryczny i co najwazniejsze bedzie bardziej przystepny cenowo!

http://www.samar.pl/wiado...ry?locale=pl_PL

domino - 2014-07-25, 19:17

Zrodlo do powyzszego artykulu i jak mozna przeczytac bedzie nowe EV u opla.

http://green.autoblog.com...-for-chevy-too/

domino - 2014-07-26, 18:28

Test Opla Ampery przez redakcje tygodnika motoryzacyjnego AutoSwiat.

http://www.auto-swiat.pl/...a-hybryda/bm7wt

cytrynkac5 - 2014-10-01, 20:32
Temat postu: A gdyby tak ulepszyć Ampere?
Witam ! Zastanawiam się czy nie przerobić spalinowego na elektryczny z dostawianym agregatem spalinowym na dłuższe trasy. Przecież można tak dopracować mocowanie, złącza i automatykę żeby szybko można było wstawić agregat spalinowy i jechać. Oczywiście jest problem czy da się to zarejestrować? Co o tym myślicie?
Było by to idealne rozwiązanie dla mnie, ponieważ naprawiam AGD i dziennie robię max 80 km po mieście a dalsze wyjazdy to 3 do 4 razy w roku.

Pozdrawiam

Darek - 2015-07-08, 22:37

http://www.diva-portal.or...7789/fulltext01
Masz gotowca ;-)

Decent - 2015-07-08, 22:51
Temat postu: Re: A gdyby tak ulepszyć Ampere?
cytrynkac5 napisał/a:

Było by to idealne rozwiązanie dla mnie, ponieważ naprawiam AGD i dziennie robię max 80 km po mieście a dalsze wyjazdy to 3 do 4 razy w roku.

Nie kumam tego myślenia. A nie lepiej te 3-4 razy w roku wypożyczyć spaliniaka za kilkadziesiat złotych za dobe?

Darek - 2015-07-09, 14:54

W sumie to słyszałem już o kimś kto na wakacje jeździł z przyczepką baterii...
Zakładając że w tym projekcie do Fluence ZE extenderem jest po prostu 3,5kW generator spalinowy schowany w ładnej skrzyneczce zamocowanej na haku i można dzięki temu ustrojstwu przejechać 600km to ja "kupuję".
Po dojechaniu na miejsce np. w góry albo na mazury po prostu odpinam tę skrzyneczkę i stawiam ją w lokalnym schowku na śmieci. A pod domkiem albo namiotem mam do dyspozycji EV.
Jak zabraknie dostępu do gniazdka zawsze mogę sobie poładować jeno nie wiem czy bym chciał przez 10h słuchać pierdzenia generatorka ;-)

KGB - 2015-07-09, 17:33

oprocz generatora potrzebne jest jeszcze paliwo,
wszystko rozbija sie o koszty ,
wypozyczenie auta spalinowego za ~150pln/dobe 4 razy w roku kontra generator wbudowany w auto za ~20kpln,
zycia zabraknie,zeby sie zwrocil :roll:

Pawiel - 2015-07-09, 18:42

Tak samo mówią elektro-sceptycy, że życia zabraknie by się koszt zakupu EV zwrócił...
Poniekąd trochę racji mają. Ale tylko trochę :)

KGB - 2015-07-10, 00:22

tylko tutaj jest inna sytuacja,bo do EV dopychane sa silniki spalinowe w cenie niezlego auta uzywanego z silnikiem spalinowym
RaveN - 2015-08-29, 08:58

Obszerna dyskusja o tym, czy Opel Ampera to auto elektryczne, czy hybrydowe oraz inne wątki na temat motoryzacji zostały wydzielone do tematu:
:arrow: Opel Ampera - elektryczny, czy nie? ...oraz inne dywagacje

YANNOSICK - 2015-08-30, 19:57

To ja postaram się w kilku zdaniach opisać moje doświadczenia z Amperą.

- Zakup nowego bez dotacji ale z solidnym upustem sprzedawcy: 32000 € z pełnym możliwym wyposażeniem i akcesoriami(kabel do słupków, organizery bagażnika, dokładka zderzaka, zasłonki szyb i jakieś drobiazgi) i pełną gwarancją (zero kosztów obsługi, części i napraw). Do tego otrzymałem pakiet lojalnościowy czyli gratis ubezpieczenie OC/AC, opony letnie i zimowe do końca użytkowania, asistance na cały świat na cały okres użytkowania i darmowe łącze internetowe.

- W pierwszym okresie jeździłem tylko na prądzie. Po pokonaniu około 3000 km musiałem zatankować 30 litrów. Średnie spalanie benzyny wyniosło około 1l/100km.

- Koszt naładowania baterii w domu to w przybliżeniu 1,80 € w taryfie droższej i 1,30 € w nocnej, tańszej taryfie. Na pełnym ładowaniu udaje mi się pokonać średnio 73 km, Dwukrotnie na specjalnie dobranej trasie uzyskałem wyniki 100,9 i 105,3 km na jednym ładowaniu. Żeby nie było tak słodko to na autostradzie nie udaje się nawet 60km przejechać na pełnej baterii.

- Czas ładowania od zera do full wynosi od 2 do 10 godzin:
W domu na trybie 6A około 8 - 8,5 godziny.
W domu na trybie 10A około 5 - 6 godzin.
Na firmie mam siłę i tam trwa to 4 - 4,5 godziny.
Na słupku 2,5 - 4 godziny (nigdy nie zdarzyło mi się dojechać na słupek z totalnie pustą baterią więc tu czas ładowania podaję od "niemal pustej" do full)

- Osiągi auta są całkiem całkiem. Do setki 8,5s w trybie Sport. Prędkość maksymalna jest ograniczona do 169 km/h. Cały zakres prędkości osiągalny jest na akumulatorach. Po wyczerpaniu baterii nie następuje obniżenie osiągów.

- Auto posiada cztery tryby jazdy (to największe różnica względem niemal bliźniaczego Volta.
Normalny - tryb codzienny. Oszczędna jazda na bateriach z odzyskiwaniem energii a potem ewentualnie niezauważalne przejście na agregat.
Sport - Mocy nie przybywa ale reakcja na dodanie gazu jest dużo gwałtowniejsza. Wspomaganie kierownicy jest bardziej bezpośrednie.
Górski - Auto pracuje ze stale włączonym agregatem a komputer dba aby bateria była w połowie naładowana. W czasie długich, stromych podjazdów zawsze mamy pełną moc do dyspozycji.
Podtrzymanie - tryb pozwalający przejść na agregat zanim wyczerpie się bateria. Jest to sposób na zaoszczędzenie prądu na autostradzie gdzie korzystanie z agregatu jest ekonomiczniejsze.

- Komfort jazdy jest nadspodziewanie wysoki. Cztery wygodne pełnowymiarowe fotele i doskonałe audio BOSE. Auto posiada oczywiście możliwość postojowego nagrzewania i schładzania kabiny ( i foteli) co oprócz zwiększenia zasięgu podnosi bardzo komfot podczas rozpoczynania jazdy.

Robsonik20 - 2015-08-30, 22:39

Trochę mi się wierzyć nie chce, że w Holandii taka full wersja kosztuje tylko 32tys €, w Polsce za taką trzeba zapłacić 40-42 tys €
YANNOSICK - 2015-08-31, 06:59

W marcu Opel dość mocno obniżył ceny Ampery. W cenniku stoi 34900 €.
YANNOSICK - 2015-09-05, 13:05

Dostałem dziś listę pytań odnośnie użytkowania Ampery od GM w związku z Drive Electric Week. Trzy czwarte ankiety dotyczyło sugestii na temat następcy. Szczególnie pytania o wyposażenie mogą budzić pewne podejrzenia. Jest to jakiś sygnał,że dla Opla nowy Volt jest zbyt prostym i plebejskim autem. Odniosłem wrażenie, że planują kolejnego elektryka ulokować wyżej niż Amperę. Pewnie powstanie po prostu e-Insygnia.
Kiedyś już Opel konstruował auto na podstawie głosów klientów. Jak to się skończyło wszyscy wiemy... :cry: :cry: :cry:

PatrykS - 2015-09-22, 23:10

YANNOSICK napisał/a:
Dwukrotnie na specjalnie dobranej trasie uzyskałem wyniki 100,9 i 105,3 km na jednym ładowaniu.

Wow - jaka to trasa? Mi udało się raz po mieście przejechać 76km i zostały jeszcze 2 w prognozie, i też chcę spróbować przekroczyć 80km przy najbardziej ekonomicznej jeździe jak tylko się da.

YANNOSICK - 2015-09-23, 07:13

PatrykS napisał/a:
YANNOSICK napisał/a:
Dwukrotnie na specjalnie dobranej trasie uzyskałem wyniki 100,9 i 105,3 km na jednym ładowaniu.

Wow - jaka to trasa? Mi udało się raz po mieście przejechać 76km i zostały jeszcze 2 w prognozie, i też chcę spróbować przekroczyć 80km przy najbardziej ekonomicznej jeździe jak tylko się da.

Z Antwerpii do Brugii. To jest bardzo spokojna i płaska droga w dużej części dwupasmowa więc jadące wolno pojazdy nie utrudniają płynnego ruchu. W zeszłym tygodniu też przejechałem ten odcinek z wynikiem 83 km z kompletem pasażerów.

PatrykS - 2015-09-23, 11:09

YANNOSICK napisał/a:
PatrykS napisał/a:
YANNOSICK napisał/a:

Z Antwerpii do Brugii. To jest bardzo spokojna i płaska droga w dużej części dwupasmowa więc jadące wolno pojazdy nie utrudniają płynnego ruchu. W zeszłym tygodniu też przejechałem ten odcinek z wynikiem 83 km z kompletem pasażerów.

O, a z jaką prędkością?

YANNOSICK - 2015-09-24, 06:33

Starałem się obserwować wskazania zużycia energii. nie przekraczałem 80 ale często gdy między rondami był raptem kilometr czy dwa to delikatnie rozpędzałem się do najwyżej 60. Na miejsce dotarłem może 5 minut później niż zwykle. Kilka razy trzymałem się też metr za ciężarówką co na pewno nie jest bezpieczne ale wyraźnie zmniejsza zużycie prądu.
YANNOSICK - 2015-12-03, 19:59

Dzisiejsza niespodzianka od ASO !!!

PatrykS - 2015-12-08, 23:25

YANNOSICK napisał/a:
Dzisiejsza niespodzianka od ASO !!!

W sensie skasowanie przebiegu czy holenderskie menu?

YANNOSICK - 2015-12-11, 18:57

Wymienili BCM i wyzerował się licznik i wiele innych danych. Kod do przywracania nie wchodził więc zostawili mi wyzerowane auto.
PatrykS - 2015-12-16, 20:37

YANNOSICK napisał/a:
Wymienili BCM i wyzerował się licznik i wiele innych danych. Kod do przywracania nie wchodził więc zostawili mi wyzerowane auto.

Bosko - ja mam wkrótce pojechać na update oprogramowania w BCM, mam nadzieję że nie skończy się tym samym :-)

YANNOSICK - 2015-12-16, 21:33

Ja miałem nadzieję, że wyzerowanie będzie trwałe ale po dwóch dniach wszystko wróciło do stanu właściwego...
PatrykS - 2015-12-17, 18:04

YANNOSICK napisał/a:
Ja miałem nadzieję, że wyzerowanie będzie trwałe ale po dwóch dniach wszystko wróciło do stanu właściwego...

Hmm, ciekawe - czyżby zdalnie to zrobili? Niby OnStara nie możemy używać, ale on tam przecież siedzi cały czas :-)

YANNOSICK - 2015-12-17, 19:37

Uprzedzili mnie, że co któryś tam cykl (logowanie kluczyka pewnie) system sprawdza poprawność odczytów z czujników i koryguje ewentualne nieprawidłowości (wtedy znikają kontrolki błędów). Zapewne wtedy nastąpiło przywrócenie stanu liczników.

Dziś okazało się, że Ampera nie jest w pełni elektryczna...

Z okazji zbliżających się Świąt życzę każdemu skazanemu na spalinaka takich komunikatów.

highend - 2015-12-17, 21:55

zleżałe paliwo... skisłem!
widzisz, nie da się używać ampery w trybie pureEV.
już auto samo zadba o to by wypalić benzynę :mrgreen:

YANNOSICK - 2015-12-17, 22:23

Taki komunikat wyskoczył po około 5000 km w trybie 100% EV. Paliwo miało może dwa miesiące...
highend - 2015-12-18, 00:13

już sam fakt słowa "zleżałe"... co za mądrala tłumaczył menu Ampery na polski ;)

ja tam widziałem spalinowca, gdzie benzyna miała 10 lat i odpalił i jeździł ;)
fakt, że paliwo się starzeje, no ale nie kurde w 2 miesiące.

prąd się nie starzeje, prąd ma stałą tą samą jakość, nie trzeba ładować prądem
z vervą czy tam v-power nitro ;)

choć kto wie co wymyślą kiedyś: super 230V sinus power clean wave ;)

jatko - 2015-12-18, 00:29

highend, jeszcze wszystko przed nami. Marketingowcy coś wymyślą.
PatrykS - 2015-12-25, 16:24

YANNOSICK napisał/a:
nie przekraczałem 80 ale często gdy między rondami był raptem kilometr czy dwa to delikatnie rozpędzałem się do najwyżej 60

Dziś korzystając z bardzo małego ruchu i wziąwszy duży zapas cierpliwości wybrałem się na swoją specjalnie dobraną trasę po płaskich Żuławach obwodnicą południową Gdańska między starą obwodnicą a Nowym Dworem (kilka razy) - wyłączone ogrzewanie i wyświetlacz, tylko światła dzienne, słońce, 9 stopni ciepła, 50km/h na tempomacie. Wynik - 92,6 km, czyli więcej niż max podany przez producenta (80km), ale do Twoich wyników jednak daleko :-)

Lolek electric - 2015-12-25, 21:18

Już kiedyś to pisałem ale dawno, mój rekord na trasie to 125 km, w mieście 105 ale to było 3 i 1/2 lat temu, teraz po przejechaniu 70 kkm, w mieście około 70 km. Chyba będę musiał poszukać który alumulator jest do wymiany. Pozdrawiam świątecznie. Lolek
PS Chyba nie zauważyłem że Wy o Amperach a ja o pugu 106. :)

highend - 2015-12-26, 17:14

Lolek electric napisał/a:
Już kiedyś to pisałem ale dawno, mój rekord na trasie to 125 km, w mieście 105 ale to było 3 i 1/2 lat temu, teraz po przejechaniu 70 kkm, w mieście około 70 km. Chyba będę musiał poszukać który alumulator jest do wymiany. Pozdrawiam świątecznie. Lolek
PS Chyba nie zauważyłem że Wy o Amperach a ja o pugu 106. :)

jak coś to jeszcze mam baterie w zapasie, ale coraz mniej(!)
a raczej nie zamierzam już kupować więcej Berlingo (no chyba, że się trafi mega tanio okazja w Anglii)....Tak dużo ich było, a nie ma już prawie nic....

Lolek electric - 2015-12-27, 10:11

Napisz mi pw z jakimś telefonem to ponegocjujemy. L
highend - 2015-12-27, 19:06

Lolek electric napisał/a:
Napisz mi pw z jakimś telefonem to ponegocjujemy. L

po co PW, mój tel jest na mojej stronie ;) 512 338 238

YANNOSICK - 2016-01-03, 20:39

Ciekawostka odnośnie Ampery zimą. Zasięg prognozowany na wyświetlaczu zmalał podczas lekkich mrozów z 73-75 km do 60-63 km ale realny wynosi wciąż około 80 km.
Aby jednak ujechać 80 km na baterii trzeba przebyć ponad 100 km...
Ostatnie dwa tygodnie przebywałem w PL gdzie temperatury spadły poniżej zera. Jako iż nie miałem możliwości użycia ogrzewania postojowego, ruszałem zawsze zimnym autem. Chwilę po ruszeniu komputer decydował że ekonomiczniej i bezpieczniej będzie rozgrzać napęd przy pomocy generatora. Po wyświetleniu komunikatu o pracy w trybie niskich temperatur zatwierdziłem taką opcję i usłyszałem delikatny pomruk benzyniaka. Po kilku minutach/kilometrach zgasł i zasięg prognozowany wzrósł o kilka/ kilkanaście km. Ujechałem 40 km i zostawiłem auto na kilka godzin na parkingu (w cywilizowanym kraju naładowałbym baterie ale w PL po prostu bezsensownie stał...) W drodze powrotnej sytuacja się powtórzyła jednak ze względu na niską temp zewnątrz agregat uruchomił się od razu po naciśnięciu przycisku POWER oraz drugi raz w połowie dystansu. Po pokonaniu 80 km wskaźnik pokazał 12 km benzynowych, 68 km elektrycznych i 11 km zasięgu na bateriach.
Na początku nie spodobało mi się to, że muszę spalać benzynę ale powiększony zasięg na bateriach zrekompensował mi tę niedogodność z nawiązką.
Mój zasięg zimą nie spada!

jas_pik - 2016-01-03, 20:52

YANNOSICK napisał/a:
i zostawiłem auto na kilka godzin na parkingu (w cywilizowanym kraju naładowałbym baterie ale w PL po prostu bezsensownie stał...)

Oj tam, oj tam..czepiasz się...
Nie chciało Ci się poszukać parkingu z gniazdkiem - a od razu wyjeżdżasz z tekstem że to niecywilizowany kraj.
W Warszawie w ścisłym centrum nie musiałbyś płacić za parkowanie (w strefie płatnego parkowania) i ładować za darmo ( Emilii Plater).
W Twoim cywilizowanym musiałbym szukać karty do ładowania której nigdzie po drodze na stacji benzynowej nie kupię - prawda?

highend - 2016-01-03, 21:03

zasięg nie spada, ale ogrzewanie idzie z silnika benzynowego - tak?

w Leafie też normalnie zasięg nie spada zimą jakoś drastycznie, winę ponosi w 90%
ogrzewanie, które jest nieefektywne. Tesla to znacznie lepiej rozwiązała, podobnie Renault w ZOE.
Natomiast Leaf i trojaczki mają ogrzewanie do dupy. Nie wiem jak jest w Leafie z pompą ciepła, ale chyba niewiele lepiej.

Jakbym jechał bez ogrzewania zimą to zasieg mam 100km na bateriach.

PatrykS - 2016-01-04, 00:58

YANNOSICK napisał/a:
ze względu na niską temp zewnątrz agregat uruchomił się od razu po naciśnięciu przycisku POWER

Też mnie to zdziwiło ostatnie 2 dni - jakoś przy -11 czy -12 stopniach włącza się od razu silnik spalinowy do ogrzewania (w opcjach można wybrać tylko, czy ma się włączać przy niskiej czy bardzo niskiej temperaturze otoczenia, widać -11 to bardzo niska :-) ). Sprawdzę, czy przy wyłączonym ogrzewaniu też się włączy. No i ciekawy też jestem temperatury baterii na mrozie - czy faktycznie ją sobie auto samo podgrzewa, sprawdzę rano aplikacją MyGreenVolt.

YANNOSICK napisał/a:
Mój zasięg zimą nie spada!

A mój już przy paru stopniach powyżej zera spadał wyraźnie - przy włączonym stale ogrzewaniu (21 stopni w trybie ECO) po mieście z sześdziesięciu paru km do ledwo czterdziestu paru. Inaczej jest w trasie - procentowo mniej energii zużyje ogrzewanie, bo więcej jej potrzebuje napęd przy większej prędkości - na ogrzewanie potrzeba jakieś 2-3kW, na napęd przy 50km/h jakieś 5kW (więc ogrzewanie to 40-60%), a przy 100km/h już 15kW (tu ogrzewanie to tylko 15-20%). Wstępne rozgrzanie auta (czy schłodzenie latem) bierze sporo energii, utrzymanie temperatury jest już mniej kosztowne, dlatego rano warto włączyć samochód dwa razy po 10 minut przed wyjściem z domu, kiedy jest jeszcze podłączony do gniazdka :-)

Wyniki porannego sprawdzenia - mimo wyłączonego dzień wcześniej ogrzewania (dmuchawa wyłączona, czyli ogrzewanie na MIN) po włączeniu samochodu silnik spalinowy od razu się włączył. Przez noc był podłączony do gniazdka, przed włączeniem odłączyłem kabel. Czujnik temperatury zewnętrznej pokazywał -12 stopni, temperatura silnika elektrycznego -8, energoelektroniki -5, silnika spalinowego -9 (ale po kilku sekundach pracy przeszła już na plus), bateria +6 stopni - więc ją podgrzewa. W czasie jazdy co parę kilometrów włącza się spalinowy, za oknem -12..-15 stopni.

YANNOSICK - 2016-01-04, 16:23

jas_pik napisał/a:
YANNOSICK napisał/a:
i zostawiłem auto na kilka godzin na parkingu (w cywilizowanym kraju naładowałbym baterie ale w PL po prostu bezsensownie stał...)

Oj tam, oj tam..czepiasz się...
Cywilizacja mnie rozpieściła. Zepsuty jestem...
Cytat:
Nie chciało Ci się poszukać parkingu z gniazdkiem - a od razu wyjeżdżasz z tekstem że to niecywilizowany kraj.
W cywilizowanym nie muszę szukać bo słupki są wszędzie. Zapomniałem już jak to jest szukać gniazdka!
Cytat:
W Warszawie w ścisłym centrum nie musiałbyś płacić za parkowanie (w strefie płatnego parkowania) i ładować za darmo ( Emilii Plater).
WOW to prawie tak jak wszędzie na zachodzie tylko w tym przypadku "prawie" nie tyle robi dużą różnicę co przepaść. Znalazłem nawet słupek w Gdańsku, który w teorii jest darmowy po czym zobaczyłem obrazek rodem z komedii Barei - przyczepiony wstążeczką rozmoczony kartonik z informacją w jedynym słusznym języku o konieczności udania się do oddalonego o kilka kilometrów urzędasa po kartę. Oczywiście moje karty działające bez problemu przy 99% słupków w Europie nie aktywowały tego porażającego swą wyjątkowością słupka...
Cytat:
W Twoim cywilizowanym musiałbym szukać karty do ładowania której nigdzie po drodze na stacji benzynowej nie kupię - prawda?
Po co chciałbyś ją kupować skoro dostajesz kilka darmowych przy zakupie auta? Dostajesz również kilka ubezpieczając EV. Nie wspomnę już o wszechobecnych reklamach operatorów kart które można zamawiać online (obsługują one wszystkie słupki a nie tylko jeden czy dwa) Możesz też zalogować się zbliżeniowo smartphonem.

Pod względem infrastruktury EV Polska jest niestety przysłowiowe sto lat za zachodem a pod względem logiki obsługi tej szczątkowej infrastruktury to już dwieście lat opóźnienia. Szkoda, że nie mam wolnego miliona lub dwóch na zmonopolizowanie rynku publicznego ładowania EV w Polsce...

jas_pik - 2016-01-04, 18:06

YANNOSICK napisał/a:
Cywilizacja mnie rozpieściła. Zepsuty jestem...

Oj to to..

YANNOSICK napisał/a:
W cywilizowanym nie muszę szukać bo słupki są wszędzie. Zapomniałem już jak to jest szukać gniazdka!

Jak wyżej sam napisałeś totalnie cię rozpieściła :mrgreen:

YANNOSICK napisał/a:
Oczywiście moje karty działające bez problemu przy 99% słupków w Europie nie aktywowały tego porażającego swą wyjątkowością słupka...

Przeczytaj odpowiedź ponizej
YANNOSICK napisał/a:
Po co chciałbyś ją kupować skoro dostajesz kilka darmowych przy zakupie auta? Dostajesz również kilka ubezpieczając EV. Nie wspomnę już o wszechobecnych reklamach operatorów kart które można zamawiać online (obsługują one wszystkie słupki a nie tylko jeden czy dwa) Możesz też zalogować się zbliżeniowo smartphonem.

Zostań operatorem - wiesz kojarzy mi sie to z tą słynną opowiastką o sprzedawcach butów w kraju gdzie wszyscy chodzą boso...

YANNOSICK napisał/a:
Pod względem infrastruktury EV Polska jest niestety przysłowiowe sto lat za zachodem a pod względem logiki obsługi tej szczątkowej infrastruktury to już dwieście lat opóźnienia. Szkoda, że nie mam wolnego miliona lub dwóch na zmonopolizowanie rynku publicznego ładowania EV w Polsce...

Zacznę jak były prezydent... Weź kredyt.... albo sprzedaj w Polsce kilka samochodów które tam tanio kupisz i jak już będziesz operatorem tych kilkuset słupków w kraju to szybko się odkujesz

YANNOSICK - 2016-01-04, 18:25

Mam takie odczucie, że sytuacja z publicznym ładowaniem w Polsce jest nielogiczna do granic absurdu ale mam szczerą nadzieję, że to tylko kwestia czasu. Nasz forumowy kolega z Gdańska podsumował tamtejszy system ładowania stwierdzeniem: "To nie okres niemowlęcy nawet, rzekłbym ledwie początek ciąży". Problem widzę jednak w tym, że zamiast korzystać ze sprawdzonych rozwiązań wprowadzane są chore wizje miejscowych decydentów...

Wracając do Ampery to czy ktoś wie jak dokonać wpisu listy nowych POI w navi?

jas_pik - 2016-01-04, 18:36

Nie mam Ampery ale rozgryzłem najnowszą nawigację stosowaną w Oplach/Renault.
Jeśli również w Twojej są mapy od naviextras to możesz wrzucać punkty POI w takim samym trybie jak w zwykłych nawigacjach opartych na iGo (pliki POI lub KLM o ile masz wersję z dostępem do przeglądarki plików)

PatrykS - 2016-01-04, 21:43

YANNOSICK napisał/a:
Problem widzę jednak w tym, że zamiast korzystać ze sprawdzonych rozwiązań wprowadzane są chore wizje miejscowych decydentów...

Nie ma żadnych wizji póki co - są tylko działania pod publikę połączone z interesami krewnych i przyjaciół królika, największy chyba tego przykład podany jest w tym wątku:
Testowe stacje do ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce
http://forum.samochodyele...topic.php?t=102

Znam w Gdańsku 3 takie miejsca, jest lub było ich pewnie więcej, i aż żal d... ściska, że taka infrastruktura została zmarnowana, przecież ile to zezwoleń, przyłączy, biurokracji chociażby, żeby to stworzyć.

Pawiel - 2016-01-07, 15:42

Czy jest jakieś miejsce w sieci, gdzie można sobie poczytać o awaryjności Opla Ampery?
YANNOSICK - 2016-01-07, 19:40

Pawiel napisał/a:
Czy jest jakieś miejsce w sieci, gdzie można sobie poczytać o awaryjności Opla Ampery?

Jak znasz flamandzki to TUTAJ (kilka wątków było po angielsku).

Generalnie nie istnieje pojęcie awaryjności Ampery czy Volta. Auta te mają opinie najtrwalszych amerykańskich aut ostatnich lat. Mam nadzieję, że tak już zostanie bo jak tylko wypuszczą Amperę II to zamawiam w ciemno!

bodix - 2016-01-07, 21:41

Witam Panowie właśnie mocno zastanawiam się nad zakupem Ampery. Zastanawia mnie jak jest realizowana gwarancja na akumulatory, chodzi o to czy należy serwisować auto w autoryzowanym serwisie Opla aby zachować gwarancje na akumulatory. Jak to jest zapisane w warunkach gwarancji ponieważ problem w tym, że najbliższy sensowny serwis mam w Gdańsku a i to nie wiem czy Ampera wchodzi w ich kompetencje.
Pawiel - 2016-01-07, 22:33

Dołączam się do pytania. Jestem tematem żywo zainteresowany. Szkoda, że nie ma się gdzie przejechać tym samochodem, by jeszcze bardziej nabrać ochoty na zakup.
YANNOSICK - 2016-01-08, 09:45

Zrobimy jakiś zlot Amper w 3city jak następnym razem wpadnę do PL to każdy się przejedzie.
Co do gwarancji na aku to nie ma info w mojej umowie odnośnie obowiązku serwisowania w ASO ale ja jestem leniem z natury i w dodatku zgniłym kapitalistą więc nie przychodzą mi do głowy tak absurdalne pomysły jak zakup auta tylko leasing. Skoro koszt leasingu obejmuje pełną obsługę to nie wyobrażam sobie odstawiania auta do Pana Zenka. ASO przyjeżdża i zabiera auto na przegląd zostawiając mi zastępczaka pod firmą a po południu odstawiają umyte i zatankowane.

PatrykS - 2016-01-08, 11:27

bodix napisał/a:
Zastanawia mnie jak jest realizowana gwarancja na akumulatory, chodzi o to czy należy serwisować auto w autoryzowanym serwisie Opla aby zachować gwarancje na akumulatory.

Z tego co czytam w gwarancji nie trzeba w ASO, ale trzeba mieć wpis w książeczce serwisowej/gwarancyjnej dokonania przeglądów zgodnych ze specyfikacjami producenta, ewentualnie dostarczyć dowód, że usterka nie ma związku z pominiętym lub spóźnionym przeglądem. Więc nie trzeba, ale może być trudno :-)

bodix napisał/a:
Jak to jest zapisane w warunkach gwarancji ponieważ problem w tym, że najbliższy sensowny serwis mam w Gdańsku a i to nie wiem czy Ampera wchodzi w ich kompetencje.

Haller w Osowej obsługuje Ampery, jako jedyny na Pomorzu, potem najbliżej Warszawa. Obsługuje to może dość szumnie powiedziane, bo mając pod opieką ponoć dwie sztuki zbytniego doświadczenia nie mają.

Pawiel napisał/a:
Szkoda, że nie ma się gdzie przejechać tym samochodem, by jeszcze bardziej nabrać ochoty na zakup.

Tak jak Yannosick zapraszam na przejażdżkę do Gdańska, tyle że nie trzeba czekać do zlotu, wystarczy wiadomość na priva i się umówimy :-)

Pawiel - 2016-01-08, 12:30

Dzięki.
Zanim się umówimy, to będę pewnie miał ze 100 pytań :)
Pozdrawiam.

P.S. A dla chętnych na małą, ale arcyciekawa lekturę - polecam to:
http://www.wykop.pl/ramka...owalo-marsa-pl/
Jest o Elonie Musku.

bodix - 2016-01-09, 10:18

Patryk, chętnie również piszę się na przejazd Amperą. Poczekajmy na lepsze warunki pogodowe, a mam do ciebie godzinkę z kawałkiem aby dojechać. I jeszcze jedno czy Ampera miała jakiejś zmiany między rocznikami 2013 a 2014.
YANNOSICK - 2016-01-09, 11:20

W ostatnim roku produkcji 14/15 wprowadzono "gęstszą" baterię i poprawiono system zarządzania energią. Poprawiło to nieznacznie zasięg ale wydłużyło czas ładowania. Doszło też kilka pozycji w wyposażeniu.
Pawiel - 2016-01-09, 11:28

Widzę ze dzięki Kolegom Ampera staje sie coraz bardziej popularna. I dobrze. :)
YANNOSICK - 2016-01-09, 12:31

W Holandii Ampera jest aktualnie najchętniej kupowanym autem elektrycznym z drugiej ręki. Wynika to z faktu, że dobiegają końca kontrakty leasingowe zawarte w początkowym okresie produkcji. Można kupić auto zadbane i serwisowane za 1/3 ceny nowego.

Ogłoszenia TUTAJ

Pawiel - 2016-01-09, 21:26

Myślę, że są szanse, że wybiorę się po niego w marcu.
:)
Dobra okazja. Szkoda tylko, że nie mówię po ichniemu. Byłoby prościej. Czy w Holandii można się dogadac po nienmiecku? Czy zakup polega na dopełnieniu tych samych formalności, co w NIemczech?

YANNOSICK - 2016-01-09, 22:22

Formalności właściwie nie ma. Sprzedawca ma obowiązek przygotować auto do exportu (jeżeli to firma sprzedaje - prywatny nie musi ale może). Język nie jest problemem a gdyby był to zawsze służę pomocą. Ta Ampera za 10k€ jest mi znana i godna polecenia. Cena jest pewnie do niewielkiej negocjacji
krawcu - 2016-01-10, 21:55

Możesz podać jakieś namiary na tego Ampera.
YANNOSICK - 2016-01-10, 23:42

TUTAJ
PatrykS - 2016-01-11, 09:56

Buuu, nawet nie naładowany do zdjęcia :-)
Pawiel - 2016-01-11, 10:29

... co tak na prawdę może wcale nic złego nie znaczyć. To Holandia.
Jakby był u nas nie naładowany, to byłby na 100% przekręt.

bodix - 2016-01-11, 11:42

Nie naładowany i raczej widać po spalaniu, że długo nie był ładowany co również może oznaczać że przemieszczał się na długich odcinkach a akumulatory są całkiem sprawne. To tylko takie przypuszczenie optymistycznie myśląc.
YANNOSICK - 2016-01-11, 19:07

Znam to auto. Jeździł nim pracownik serwisu, który dla ASO Mercedesa, Opla i Volvo wykonywał zlecenia warsztatowe, wyspecjalizowany w diagnostyce EV. Kupił go wyłącznie ze względu na ulgi podatkowe i dlatego, że Ampera jest w mieście szybsza od Tesli. Wymienił na nową Amperę w październiku. Nie wyrobił nigdy ani jednej karty do ładowania a kabel domowy leży w bagażniku zapakowany w oryginalną folię. Na Holenderskim forum Volt/Ampera ma najwyższe spalanie ze wszystkich posiadaczy Amper.
PatrykS - 2016-01-11, 20:48

A ja dałem ponad dwa razy tyle... No ale przebieg moja miała przeszło 3x mniejszy :-)
Pawiel - 2016-01-11, 22:17

Skoro naszemu Koledze autko jest znane, więc dodatkowo biorąc pod uwagę, że jest on właścicielem identycznego samochodu, może ta propozycja jest całkiem godna uwagi - przynajmniej ja tak myślę. Szkoda tylko, że Holandia jest dosyć daleko, bo jakiekolwiek plany zakupowe byłyby prostsze, a dokładniej mam na myśli np. jazdę próbną.
highend - 2016-01-11, 22:42

PatrykS napisał/a:
A ja dałem ponad dwa razy tyle... No ale przebieg moja miała przeszło 3x mniejszy :-)

przebieg ma drugorzędne znaczenie, kwestia jak ktoś dbał o auto.
nic nie poradzę, że mam doświadczenia z autami z przebiegami 800.000km, które dla mnie sa tak pewne, że właśnie za 6h wsiadam w jednego i jadę do Irlandii ;)

YANNOSICK - 2016-01-11, 22:48

highend napisał/a:
właśnie za 6h wsiadam w jednego i jadę do Irlandii

To po drodze zajrzyj do Holandii. Zapraszam

bodix - 2016-01-14, 08:42

Ciekawy filmik jak zbudowane są akumulatory Ampera, Volt.

https://www.youtube.com/watch?v=00tTckGUv7I

mat02 - 2016-01-17, 20:13

@YANNOSICK wiesz może czy jest możliwość dogrania mapy Polski do fabrycznej nawigacji w Amperze z początku 2012 r.? Wg mapy, którą mam w tej chwili Europa kończy się niestety razem z niemiecką granicą :/
jas_pik - 2016-01-17, 20:47

Jaki model nawigacji masz?
Z CD czy z USB ?
Rozgryzłem nawigację montowaną w Renault/Dacii do roku 2012, Prawdodopodbnie taki sam model ( producent LG model LAN WR 5200 był montowany w Oplach/Amperach) .
Wtedy będzie można korzystać z dowolnych map zarówno od Here jak i od TomTom .

mat02 - 2016-01-17, 20:52

Auto rocznikowo jest z 2011, nawigacja jest przechowywana na wbudowanym dysku (nie ma miejsca na osobną płytę z nawigacją). Na stronie opel.navigation.com jest wersja do Ampery z 2011 roku, ale to ta sama, którą mam w tej chwili (http://opel.navigation.com/product/Catalog/Catalog_Opel-Ampera_2011/GM-Navi-Audio-Package-Europe-2013/sku/22945592/en_GB/OpelEMEA/EUR).
YANNOSICK - 2016-01-17, 22:07

mat02, Ja mam pełną mapę i o dziwo nawet bardzo dokładną również w Polsce choć szukanie po kodach pocztowych w Polsce kuleje. Zapewne jest gdzieś w necie do sciągnięcia nowsza mapa niż Twoja. Spróbuj na "GPS underground". Jeżeli ktoś potrafi zgrać mapy z auta to udostępnię Amperę bez problemu.

Jedyną wadą fabrycznej navi w Amperach jest według mnie brak aktualizacji słupków. Wstukuję sobie ręcznie wszelakie znane mi słupki ale skopiowanie bazy danych z Plugshare czy OCM byłoby dużo prostsze .

PatrykS - 2016-01-18, 00:43

mat02, mat02,
YANNOSICK napisał/a:
Ja mam pełną mapę i o dziwo nawet bardzo dokładną również w Polsce

Masz nowszy rocznik, na stronie HERE do mojego piszą, że nie mają Polski.

YANNOSICK - 2016-01-18, 08:00

PatrykS, znalazłeś gdzieś symbole naszych navi? Mam bardzo fajny serwis w ASO u siebie i gdybym wiedział czego szukać to spytałbym w ASO. Pewnie pomogą jeżeli się da.
mat02 - 2016-01-18, 09:56

Wydaje mi się, że w wersji 2012 będzie taka sama wersja jak na tej aukcji (na jednej z naklejek jest rok produkcji 2012):
http://allegro.pl/radio-s...5732647909.html
W tym wypadku wersja navi to Denso DNNS049 lub DW468100-7270
Pytanie czy w nowszych wersjach jest inny hardware.

PatrykS - 2016-01-18, 10:34

YANNOSICK napisał/a:
PatrykS, znalazłeś gdzieś symbole naszych navi?

Niestety nie.

Pawiel - 2016-01-18, 13:03

A jakie Koledzy znacie fajne modyfikacje lub dodatki (tudzież przeróbki) do Opla Ampery?
Jedną z nich wymienił Kolega YANOSSICK (montaż LPG i upgrade do 201kmh). Oczywiśćie instalacja LPG wzbudza lekki uśmiech u mnie, ale ten upgrade prędkości całkiem ciekawy jest.

bodix - 2016-01-18, 14:41

A widzieliście jak zmodyfikowali Volta, że od 0-100 osiąga w 5,5s.

https://www.youtube.com/watch?v=hA4fLSuvkk8

Pawiel - 2016-01-18, 16:03

To 2,5 s do tesli :)
YANNOSICK - 2016-01-18, 17:55

Pawiel napisał/a:
To 2,5 s do tesli :)

No właśnie. Jak to jest, że wszyscy mówią, że Volt szybszy od Tesli w mieście?? Okazuje się że to prawda!! Do 50 km/h Volt przyspiesza w 2,2 a Model S w 2,3 sekundy! Pewnie kwestia masy.

Pawiel - 2016-01-18, 22:43

To w formie ciekawostki.

Jak byście się ustosunkowali do tego, co poniżej?

- 4 reasons to hate Volt:
https://www.youtube.com/watch?v=e9vTEVnMwo0

- 5 reasons to love Volt:
https://www.youtube.com/w...tion_3124514737

5:4 na korzyść Ampery (według tego gościa)...

PatrykS - 2016-01-19, 01:51

PatrykS napisał/a:
Bosko - ja mam wkrótce pojechać na update oprogramowania w BCM, mam nadzieję że nie skończy się tym samym :-)

No i nie skończyło się - po aktualizacji wszystkie liczniki pozostały.

YANNOSICK - 2016-01-19, 07:55

U mnie "wróciły" po kilku dniach zgodnie z prognozami serwisanta.

Zbliża się pół roku z Amperą i na liczniku niemal 35 tyś km. Jeszcze żadnym autem nie jeździłem tak mało! Dobrze, że to nie jedyne auto w domu.

Zużycie benzyny znacznie wzrosło w ostatnich zimowych tygodniach. Aktualna średnia 3,6

bodix - 2016-01-19, 09:11

Rozumiem średnia z całego przebiegu. Poza tym przekładając ten przebieg na polskie realia to 35 tys km w moim przypadku to 2 lata jazdy, niestety poruszam się w 90% po mieście i obecna średnia to 27km/h a spalanie powyżej 13l w zimie, a to tylko fiat doblo. Trafia mnie jak muszę co dwa tygodnie zostawić na stacji po dwie stówki, a w domu nadwyżki z paneli PV idą za darmo do sieci. Dlatego decyzja o zakupie EV jest już przesądzona.
YANNOSICK - 2016-01-19, 12:44

bodix napisał/a:
Dlatego decyzja o zakupie EV jest już przesądzona.

Bardzo dobra decyzja.
U mnie było podobnie. Prąd za darmo (bo to Holandia) więc tankowanie mnie boli...

bodix - 2016-03-08, 10:59

300.000 mil Chevroletem Voltem. Piękny wyczyn- link poniżej.

https://twitter.com/wrvoltec/status/706192431381753858

PatrykS - 2016-03-21, 18:41

Na polskim forum Opel24, gdzie jest sporo pytań o problemy techniczne poszczególnych modeli Opla, jak i całkiem dużo ich rozwiązań, Ampera doczekała się wyniesienia z działu "Pozostałe modele":
http://forum.opel24.com/f...l-ampera-forum/

PatrykS - 2016-03-27, 19:43

PatrykS napisał/a:
Dziś korzystając z bardzo małego ruchu i wziąwszy duży zapas cierpliwości wybrałem się na swoją specjalnie dobraną trasę po płaskich Żuławach obwodnicą południową Gdańska między starą obwodnicą a Nowym Dworem (kilka razy) - wyłączone ogrzewanie i wyświetlacz, tylko światła dzienne, słońce, 9 stopni ciepła, 50km/h na tempomacie. Wynik - 92,6 km, czyli więcej niż max podany przez producenta (80km), ale do Twoich wyników jednak daleko :-)

Dziś w bardzo zbliżonych warunkach, ale z prędkością 80km/h, udało mi się przejechać 68km. Ciekawe, jaka prędkość daje największy zasięg.

YANNOSICK - 2016-03-28, 18:51

PatrykS napisał/a:
Ciekawe, jaka prędkość daje największy zasięg.

Z moich oserwacji wynika, że przy 60 km/h nie zauważalny jest jeszcze znaczący wpływ oporu powietrza.
Ja w piątek zmęczyłem w kolumnie tirów trasę Poznań - Świebodzin. Jakieś 88 km ale na podgrzanym aucie i przy maksymalnie oszczędnej jeździe. kilka godzin później przy jeździe autostradowej ledwie 60 km z Brunszwiku do Hanoweru.

hheliampera - 2016-03-30, 13:39
Temat postu: nawigacja opel ampera
Witam czy ktos z szanownych forumowiczow jest mi wstanie odpowiedzeic na pytanie dotyczące nawigacji w opel ampera 2012r.Mianowicie posiadam oryginalną nawigację ale niestety niema mapy Polski.Dodam że w cenniku opla ampera była oferowana z nawigacja Europy i Polski.Czy w modelach po 2013 roku była jakaś zmaian oprogramowania,czy bylo montowane inne radio.Serwis oraz gm Polska nie są wstanie odpowiedzieć na te pytania.Czekam na info.
hheliampera - 2016-03-30, 13:41
Może ktoś już zmienił Soft na takihttp://www.naviav.com...15/1209/879.htm
l

PatrykS - 2016-03-30, 14:33

hheliampera napisał/a:
Może ktoś już zmienił Soft na taki

Poprawny link:
http://www.naviav.com/pro...5/1209/879.html

Ale to nie jest oprogramowanie - to jest dodatkowe urządzenie do zamontowania, które tylko korzysta z wyświetlacza wbudowanego w samochód.

hheliampera - 2016-03-30, 15:52
A odnoscie nawigacji coś wiesz
PatrykS - 2016-03-31, 10:14
Temat postu: Re: nawigacja opel ampera
hheliampera napisał/a:
A odnoscie nawigacji coś wiesz

Niestety tylko tyle, ile jest w tym wątku.

hheliampera - 2016-03-31, 12:40
A nie byla robiona jakaś aktualizacja serwisowa.Ja mam wersie oprogramowania 1153.wersia bazy danych V 20.11.02
PatrykS - 2016-04-09, 21:20

Cytat:

A nie byla robiona jakaś aktualizacja serwisowa.Ja mam wersie oprogramowania 1153.wersia bazy danych V 20.11.02

Sprawdziłem i mam dokładnie tą samą wersję. Byłem na akcji serwisowej w ASO i aktualizowali dwa sterowniki, ale aktualizacje map to raczej płatne są. Oprócz Europy Zachodniej są też niektóre miasta Czech, ale w Polsce czarna dziura.

mann25 - 2016-04-17, 19:53

Na mobile.de stoja urzywane od11tys euro z przebiegami do 180.000km
Jak myslicie warto kupic taki samochod? Jak sprawdzic stan baterji? Ile km pokonujecie w pelni naladowanym akku na autostradzie przy stalej predkosci 100km/h w trybie czysto EV?

I ile km da sie przejechac w trybie czysto EV przy ostrej jezdzie tzn, gwaltowne przyspieszenia i chamowania po miescie?

YANNOSICK - 2016-04-17, 20:23

Na autostradzie przy 100 km/h nie ujedziesz nawet 60 km ponieważ nie ma odzysku. Na mieście przy nawet dynamicznej jeździe odzysk pomaga i 60 zrobisz spokojnie. O stan baterii się nie martw - na pierwsze roczniki było chyba 8 lat gwarancji a potem zwiększono bo są bezproblemowe.
Zwróć tylko uwagę na opis w ogłoszeniu bo te najtańsze to często oferty netto.
Kupić warto.

PatrykS - 2016-04-17, 21:47

Z autostrady mam dane tylko dla 80km/h, podałem parę postów wcześniej - 68km (pamiętaj jednak o sile i kierunku wiatru - najlepiej zrobić połowę trasy w jedną strone i połowę w drugą). Odzysk w mieście faktycznie bardzo dobrze działa, pod warunkiem jednak, że nie hamujesz aż tak mocno, żeby zadziałał hamulec hydrauliczny. Wyczucie można złapać używając aplikacji MyGreenVolt - działanie hamulców jest w niej sygnalizowane dźwiękiem.
mann25 - 2016-04-18, 08:33

Oki dzieki, czy ktos porownywal ampere z outlanderem PHEV?
Jest duzo drozsza bo od 25tys euro z przebiegami do 160.000km
Jaka max przyczepe moze ciagnac ampera?

PatrykS - 2016-04-18, 10:55

mann25 napisał/a:
Jaka max przyczepe moze ciagnac ampera?

Producent nie przewiduje haka ani bagażnika dachowego.

YANNOSICK - 2016-04-18, 15:33

PatrykS napisał/a:
Producent nie przewiduje haka ani bagażnika dachowego.

W Holandii nie sprzedałby się nawet jeden samochód bez haka albo kufra na dach...

PatrykS - 2016-04-18, 16:29

Ha, rynek ma producenta gdzieś, bagażniki dachowe już też gdzieś widziałem :-)
YANNOSICK - 2016-04-18, 17:40

Hak też się znajdzie jak trzeba...Link - Ampera z jachtem
mann25 - 2016-04-19, 20:13

To w koncu ile kg moze ciagnac? Bo outlander tylko 1500kg
PatrykS - 2016-04-19, 22:11

mann25 napisał/a:
To w koncu ile kg moze ciagnac? Bo outlander tylko 1500kg

Wg producenta nie może nic ciągnąć, więc trudno powiedzieć.

YANNOSICK - 2016-04-20, 05:31

Oficjalnie nie może. Praktyka pokazuje, że daje radę.
highend - 2016-04-20, 10:15

YANNOSICK napisał/a:
Oficjalnie nie może. Praktyka pokazuje, że daje radę.

do czasu.

pierwsza kontrola policji i mandat, przyczepa na lawetę ;)

powód: tabliczka znamionowa auta nie dopuszcza przyczepy,
w dowodzie rej. w odpowiednich polach (O1 i O2) są kreski bądź zera.

żaden diagnosta nie podpisze się pod tym, że auto ma hak (nie będzie haka wbitego w dowód rejestracyjny)

To samo dotyczy Tesli Model S, Leafa, Berlingo Elektrycznego....

Dopiero Tesla Model X może legalnie ciągnąć przyczepy.

Dziękuję za uwagę.

YANNOSICK - 2016-04-20, 14:18

Dokładnie tak. Przynajmniej w PL

W Holandii dealer robi montaż haka i homologuje nowe auto bo to jest tutaj wyposażenie obowiązkowe. Lambo i Veyrony mają w NL haki. Jest tylko jedno ale - masz Hak o pewnym dopuszczalnym nacisku ale jeżeli producent nie przewiduje uciągu to hak oficjalnie dostaje nazwę: "punkt mocowania platformy nośnej" i służy do wieszania bagażnika rowerowego lub kufra. Od kilku lat aby zapobiegać zapędom polskich i litewskich handlarzy mocowania takie nie mają ani kulistej główki ani oczka do linki zabezpieczającej.

Carcik - 2016-04-20, 16:02

Tacy użytkownicy Amper mają już wyrobione stałe zniżki u laweciarzy... więc koszt dowozu jest już nie wielki :)
YANNOSICK - 2016-05-06, 21:59

Tymczasem w zimnej Polsce:

Bolesławiec ==> Zielona Góra. Komplet na pokładzie plus bagaż na dwa tygodnie. Jak widać jazda płynna bo odzysk tylko 0,3 kWh. Gdybym jechał sam i zrezygnował z ogrzewania to bez problemu dołożyłbym do tego z 10 km.

PatrykS - 2016-05-08, 23:07

Musiało być ostro z górki - przy tej samej zużytej energii (~10kWh) nie jestem w stanie po płaskim tyle wyciągnąć pustym samochodem przy 50km/h, no chyba że różnica w oponach i/lub ciśnieniu (ja mam teraz 2,8 atmosfery w 16"", nie pamiętam producenta ani typu opony).

Fajnie by było mieć tak jak na tym zdjęciu - jest autentyczne z mojej sobotniej wyprawy do Żyrardowa i nie było to żadne przekłamanie liczników :-)

A jak po fakcie spojrzałem na to zdjęcie to nasuwa mi się podpis w rodzaju "Green Eko na maxa" - brakuje tylko bocianiego gniazda na masce :-)

YANNOSICK - 2016-05-09, 07:09

Ładnie w tej zieleni.
Moja trasa była kierunku południe -> północ więc nachylenie ewidentnie mi sprzyjało ale zasługą była bardzo płynna jazda wszystkich pojazdów. O ile zazwyczaj kierowcy na zachodnich numerach po wjechaniu do Polski zmieniają się w debili drogowych to tym razem trafiłem na grupę bardzo przepisowych kierowców. Jechałem spokojnie za jakimś zabytkowym Vito ze średnią 40-60 km/h i sam byłem w szoku bo ogrzewanie dmuchało cały czas. Przez 80 km dotknąłem hamulca może ze dwa razy...
Później wrzucę fotkę z całodniowej trasy z kilkoma postojami gdzie wynik był około 13 kWh/100 km - niemiecka autostrada.
Dzisiaj chyba przeskoczę 50 kkm przebiegu więc podjadę do ASO na aktualizację softu.

YANNOSICK - 2016-05-09, 17:05

Trasa Poznań -> Hanower.
Tutaj nie wyszło już tak oszczędnie. Komplet ludzi plus bagaż i prędkość przelotowa 130 km/h - bez szarży. Po drodze dwa pełne ładowania i jedno godzinne. Walczyłem w końcówce o zejście poniżej 3 ale nie wyszło...

PatrykS - 2016-05-09, 20:00

YANNOSICK napisał/a:
Komplet ludzi plus bagaż i prędkość przelotowa 130 km/h - bez szarży. Po drodze dwa pełne ładowania i jedno godzinne.
Ponad 80km na jednym ładowaniu przy 130km/h? Jak Ty to robisz? No chyba że na prądzie jechałeś wolniej.
YANNOSICK - 2016-05-09, 20:16

Około 75 - 77 km na ładowaniu. Było cieplej więc ogrzewanie/klima na ECO. Kilometry elektryczne nabijałem na landówkach bo często zjeżdżałem z autobahny. Zanim wyjechałem z PL już 150 nabiłem na starej dwójce z Poznania do Świecka z ładowaniem w okolicy Świebodzina. Potem darmowe ładowanie w Berlinie i jakiś prywatny słupek w Brunszwiku. Na baterii nie przekraczałem 100 km/h a starałem się 80 km/h. Najczęściej szukałem ciężarówki i czepiałem się takiego lidera. Na autobahnie nie było sensu jechać na prądzie więc od razu benzyna ale też oszczędnie.
GSI - 2016-06-03, 21:47

Dziś testowałem opcje "Mountain". Faktycznie doładowuje akumulatory.Minusy są takie, że Ampera wydaje odgłosy jak sieczkarka i pali jak czołg.
Nie polecam.

GSI - 2016-06-03, 21:49

Dziś przejazd z Giżycka do Warszawy ( 4osoby ). Srednie spalanie 5L/100km .71 km na bateriach reszta na benzynie.Jechałem bardzo ekonomicznie.
PatrykS - 2016-06-04, 22:13

GSI napisał/a:
Dziś testowałem opcje "Mountain". Faktycznie doładowuje akumulatory.Minusy są takie, że Ampera wydaje odgłosy jak sieczkarka i pali jak czołg.

No z tego co widziałem to 30kW silnik wtedy produkuje - podejrzewam, że tyle potrzeba przy 150km/h (przy 100km/h po płaskim widziałem 15kW), albo 70km/h pod niezłą górkę - jak leśny odcinek Słowackiego w Gdańsku. Odgłos silnika w mieście jest denerwujący, bo mocniejsze depnięcie wkręca go na dość wysokie obroty - szczęśliwie nie słyszałem go już od 2600km / ok. 2 miesięcy :-)

YANNOSICK - 2016-06-05, 09:16

Zostawiajcie sobie jedną kreskę baterii jako zapas mocy to agregat nigdy nie będzie musiał wkręcać się na wysokie obroty.
Tryb górski jak sama nazwa wskazuje służy do jazdy w górach. Działa jak tryb wstrzymania z tą różnicą że rezerwuje aż połowę baterii jako zapas mocy więc jeżeli włączy się go na pustej baterii to system ładuje ją do połowy wszelkimi możliwymi sposobami. Ja bardzo często jeżdżę w Alpy i aby uniknąć ryczącego agregatu (de facto jest cichszy niż każdy znany mi benzyniak na wysokich obrotach) ładuję auto na ostatnim słupku na nizinach lub zostawiam połowę baterii już zawczasu. Tryb górski w Alpach sprawdza się genialnie bo dostępna na podjazdach moc jest aż nadto wystarczająca a doładowanie zużytej na podjazdach energii następuje poprzez rekuperację podczas zjazdu więc agregat właściwie się nie włącza.

PatrykS - 2016-06-06, 22:00

YANNOSICK napisał/a:
Zostawiajcie sobie jedną kreskę baterii jako zapas mocy to agregat nigdy nie będzie musiał wkręcać się na wysokie obroty.
Hmmm, ciekawe, będę musiał kiedyś sprawdzić, co prawda bardzo rzadko mi się zdarza jeździć po mieście na benzynie.
YANNOSICK napisał/a:
Tryb górski jak sama nazwa wskazuje służy do jazdy w górach. Działa jak tryb wstrzymania z tą różnicą że rezerwuje aż połowę baterii jako zapas mocy
Aplikacja pokazywała mi 35-40%.
YANNOSICK - 2016-06-06, 22:07

PatrykS napisał/a:
Aplikacja pokazywała mi 35-40%.

Sugerowałem się wskaźnikiem na wyświetlaczu a ten wypełnia się do kreski wskazującej połowę.

PatrykS - 2016-06-19, 21:07

Nasi zasłużyli na kibicowanie im i mam nadzieję, że zasłużą jeszcze dużo bardziej w tych mistrzostwach :-)
http://forum.opel24.com/t...yczny-w-polsce/

PatrykS - 2016-07-04, 14:00

Czy ktoś miał już może przyjemność spotkać się z problemem wyjącego łożyska silnika trakcyjnego? Temat zaistniał w pewnej liczbie sztuk Amper i Voltów, głównie sprzed 2013 roku, przewija się na forach:
https://speakev.com/threads/major-drivetrain-fail.743/
https://speakev.com/threads/whining-wheels-brakes-turned-out-to-be-gearbox-bearing.3862/
http://gm-volt.com/forum/...ng-during-regen
http://gm-volt.com/forum/...-Volt-Any-Ideas

Pawiel - 2016-07-05, 06:26

Ciekawy problem. Patryk, dotyczy Twojego egzemplarza Ampery?
Zdaje się, że najlepiej kupować egzemplarze mające najmniej przejechanych kilometrów.
Zdaje się, że te auta mają sporo lat gwarancji na napęd elektryczny. Może można ten problem podciągnąć właśnie pod gwarancję?

PatrykS - 2016-07-05, 07:36

Pawiel napisał/a:
Ciekawy problem. Patryk, dotyczy Twojego egzemplarza Ampery?
Owszem - trafiła mnie ta przyjemność.
Pawiel napisał/a:
Zdaje się, że najlepiej kupować egzemplarze mające najmniej przejechanych kilometrów.
Nie wygląda na to - w jednym z egzemplarzy ten problem wystąpił przy 2 tys. km, w innym przy 40 tys. km, mój 72 tys. km, a jeśli dobrze pamiętam to widziałem też jakiś powyżej 100 tys. km, ale też i kilkanaście tys. km.
Pawiel napisał/a:
Zdaje się, że te auta mają sporo lat gwarancji na napęd elektryczny. Może można ten problem podciągnąć właśnie pod gwarancję?
We wspomnianych postach było to naprawiane na gwarancji, np. tu kolega Donald wkleił potwierdzenie mailowe, jakie uzyskał od Opla:
https://speakev.com/threads/whining-wheels-brakes-turned-out-to-be-gearbox-bearing.3862/page-5

W gwarancji 8 lat / 160 tys. km jest o akumulatorze i takiej liście:
Inne elementy objęte gwarancją
szczegółową Opla Ampera
Przewody wysokiego napięcia, moduły
sterujące układem wysokiego napięcia,
moduł falownika sterowania siłą
napędową, moduł zasilania akcesoriów,
ładowarka pokładowa wysokiego
napięcia, zespół modulatora hamulców,
elektroniczna jednostka sterująca
zespołem napędowym i elementy
wewnętrzne włącznie z dodatkową
pompą cieczy, sterownikiem tej pompy
oraz przewodami trójfazowymi.

Nie ma tu wprost o całym napędzie (silniki elektryczne / przekładnia / łożyska), chyba że potraktujemy tak sformułowanie "elektroniczna jednostka sterująca zespołem napędowym i elementy wewnętrzne".

Pawiel - 2016-07-05, 07:38

Pisałeś do Opla w tej sprawie?
gienek333 - 2016-07-05, 08:25

Nie wiem jak jest to rozwiązane mechanicznie, ale nie powinno to być kosztowne ani trudne. Łożysko przednie silnika (a sądzę że o to chodzi) jest najczęściej montowane w obudowie przekładni.
PatrykS - 2016-07-05, 09:50

Pawiel napisał/a:
Pisałeś do Opla w tej sprawie?
Tak, jeszcze nie dostałem odpowiedzi.

gienek333 napisał/a:
Nie wiem jak jest to rozwiązane mechanicznie, ale nie powinno to być kosztowne ani trudne.
Zgadzam się - łożysko ponoć kosztuje 500zł. Niemniej wymaga to demontażu "skrzyni" i towarzyszy temu jakaś regulacja/spasowanie z zespołem silnika trakcyjnego (elektrycznego), serwis ocenił to na 4kPLN.
Pawiel - 2016-07-05, 10:03

Patrząc na to, ciekawe ile pracy wymaga taka czynność od strony mechanicznej. Bo 4k to kilkadziesiąt roboczogodzin.
4,5k to sporo - jeśli chodzi o naprawę. Tak mi się wydaje.

PatrykS - 2016-07-05, 12:34

Pawiel napisał/a:
Bo 4k to kilkadziesiąt roboczogodzin.
4,5k to sporo - jeśli chodzi o naprawę.
Części są w to wliczone - całość ma wynieść 4k.
Pawiel - 2016-07-05, 12:37

Napisz, gdy coś się dowiesz z ASO. Gdy Ci uznają gwarancję, będzie to fakt, na który można się będzie powołać, kiedy innemu właścicielowi zdarzy się ta sama usterka. I będzie to zarazem zachęta do kupna tego auta.
Przykładowo - mi ASO Peugeota uznało serwis jednej rzeczy po upływie gwarancji na samochód - co w pewnym sensie stawia tę markę w pozytywnym świetle.

gienek333 - 2016-07-05, 20:45

Najczęściej przednie łożysko silnika montuje się w obudowie przekładni, ponieważ umieszczenie go w silniku powoduje, że trzeba zastosować jakieś sprzęgło, bo ciężko jest to wyśrodkować z przekładnią i rozlatuje się łożysko.
PatrykS - 2016-07-08, 01:32

A więc w końcu uznano, że również u nas gwarancja to obejmuje - faktycznie pod określeniem "i elementy wewnętrzne" kryje się ponoć cały napęd elektryczny. Gdański serwis twierdzi, że przeprowadzał już tą naprawę dwukrotnie - w obu sprzedanych przez siebie Amperach, trochę mi ulżyło, że nie będę królikiem doświadczalnym :-) Wynika z tego, że w tamtych samochodach naprawa ta była wykonana odpłatnie - jednak internet to dziś świetna sprawa, gdyby nie opisane przypadki byłbym pewnie 4k PLN do tyłu :-)
PatrykS - 2016-07-20, 17:33

Po równo miesiącu od dostarczenia samochodu do serwisu odebrałem go dzisiaj, łożysko wymienione na gwarancji i wygląda OK - znowu jest cisza w czasie jazdy :-) Szczegóły opiszę wkrótce.
Pawiel - 2016-07-22, 10:47

Długo im się zeszło z tą naprawą.
highend - 2016-07-22, 17:49

Nowy Leaf jak Ampera:

http://dailysunknoxville....e-volt/92009416

jestem smutny :cry: :cry: :cry:

Pawiel - 2016-07-23, 10:12

Nissan w końcu zrozumiał, że nie tędy droga i czas podążyć w innym kierunku. Może w końcu zrobią auto, którym wszędzie dojedziesz. I raz w roku nad morze i codziennie do pracy.
Moim zdaniem dobra decyzja.
Jeszcze jakby zrobili chłodzenie accu i w końcu ładną sylwetkę auta, a nie jakiś dziwoląg, to sukces murowany.

PatrykS - 2016-07-23, 10:42

Na pewno jeden EREV jest bardziej ekologiczny niż dwa samochody (elektryczny + spaliniak) - choćby koszty i energia wytworzenia dwóch aut, plus w długiej trasie jej część pokonana jest elektrycznie, no i spalanie EREVa po wyładowaniu akumulatora (czyli tryb hybrydowy) jest jednak mniejsze niż spaliniaka, zwłaszcza w mieście.

Przy okazji - w niedzielę w Sopocie szykuje się mikrozlot Amper, tj. konkretnie będą dwie sztuki, razem ułożą się w barwy narodowe :-)

highend - 2016-07-23, 20:58

Skoro Nissan promował Leafa tak:

https://www.youtube.com/watch?v=Nn__9hLJKAk

gdzie w 0:45 sekundzie jawnie nabija się z Chevroleta Volta (tankowanego na stacji)...

i nagle ma mieć podobne auto

to ja w tym momencie mam dość. Albo się ma jasną politykę 100% electric (jak Tesla), albo się "robi pod siebie"....

KGB - 2016-07-26, 14:38

gruba ta reklama,

moze pisuary obsadzily zarzad Nissana swojakami, wiec nie widza swojej niekonsekwencji,albo maja to zwyczajnie w dudzie,
jezeli chca miec hybryde, to po co mieszac tu Leafa ? co to, zabraklo nazw na nowe modele?
maja szanse wejsc zupelnie nowym wymiarem hybrydy, ktora powinna miec nadwozie kombi,
a nie szargac dobre imie tej spuchnietej Micry, ktory kojarzony jest jako EV

PatrykS - 2016-07-26, 22:42

Wracając do obiecanych szczegółów naprawy tego łożyska w Amperze. W Gdańsku potwierdzili moją diagnozę następnego dnia po dostarczeniu samochodu i odesłali mnie do serwisu w Warszawie (Żoliborz), bo oni tak poważnych napraw nie robią. Okazało się to nie do końca prawdą - przyznali potem, że robili już tą naprawę w obu sprzedanych przez siebie w 2012r. Amperach i chyba w jednym Volcie, natomiast nie zainwestowali grubej kasy w narzędzia i pożyczali je z Warszawy. Ta jednak chyba się już na nich wypięła i nie chciała pożyczać, dlatego mnie odsyłali. Nie uśmiechało mi się kombinować lawety, więc pocisnąłem u Opla - obiecali zająć się sprawą i faktycznie Warszawa miała znowu pożyczyć narzędzia. Gdańsk tymczasem wycenił naprawę na 4k PLN, na co ja im o naprawie na gwarancji wskazując przykłady w internecie. Wg nich jednak w gwarancji nic o tym nie było (i faktycznie z tych zapisów za bardzo to nie wynika), znowu więc interwencja u Opla i po kilku dniach przyznali, że gwarancja to obejmuje. Potem już tylko czekanie jakiś tydzień na zamówione części, po ich dotarciu wymiana im zajęła chyba dzień z kawałkiem, całość potrwała równy miesiąc. Przejechałem już ze 200 czy 300km i wygląda na naprawione dobrze, ale pożyjemy zobaczymy. A właściciele tamtych samochodów, które tą naprawę w Gdańsku już przechodziły, pewnie robili ją odpłatnie, bo wygląda że dopiero ja wykazałem, że gwarancja to obejmuje.
PatrykS - 2016-07-26, 23:27

Mikro-zlot Amper nam się udał - bardzo przyjemnie jest wymienić doświadczenia z użytkownikiem niemal identycznego samochodu jak swój :-) Ciekawie było też na skrzyżowaniach – pierwszy raz ruszając ostro nie wszystkie samochody zostawały gdzieś tam z tyłu, jeden mi się trzymał blisko ogona :-)

KGB - 2016-07-28, 17:22

ten czerwony to jeszcze znosnie wyglada :-P
ale z naprawa to bez laski ma byc na gwarancji, bo wyzej pisales,ze jest 8lat/160kkm na uklad napedowy,
dziwne, ze innych oszukali na tym - w sensie,ze w ogole podbijali z takim walkiem do klienta badajac,czy da sie nabrac,
bo ze sie dali nabrac to juz ich sprawa

bodix - 2016-07-28, 21:29

Każdy jest znośny, biały czy czerwony a nawet czarny. Ale najważniejsze, że każdym z nich jeździ się tak samo fajnie. ;)
PatrykS - 2016-07-28, 21:44

KGB napisał/a:
ale z naprawa to bez laski ma byc na gwarancji, bo wyzej pisales,ze jest 8lat/160kkm na uklad napedowy
Wszędzie tak ta gwarancja była deklarowana, ale jak zajrzałem w książeczkę to już tak jasno w niej nie jest (zacytowałem ją gdzieś wyżej).

bodix napisał/a:
Każdy jest znośny, biały czy czerwony a nawet czarny. Ale najważniejsze, że każdym z nich jeździ się tak samo fajnie.
Potwierdzam - tak jak bodix miałem przyjemność z obiema, i z białą, i z czerwoną, i obie tak samo gorące :-)
YANNOSICK - 2016-08-07, 12:47

Mała wycieczka do PL

Przy okazji dwa rekordy.
Udało mi się zejść poniżej 10 kWh na 100km.

Pobiłem też poprzedni rekord zasięgu przy jeździe ciągłej bez rekuperacji.

PatrykS - 2016-08-07, 20:13

Piękne wyniki, pozazdrościć! I to jest jeszcze jeden aspekt proekologiczny samochodów elektrycznych - prześcigamy się w ekonomicznej jeździe :-)
YANNOSICK - 2016-08-07, 20:48

Jako ciekawostkę dodam małe porównanie. Gdy Bjorn ustanowił swój słynny rekord (wlekąc się Teslą 39 km/h) zużył nieco ponad 10,6 kWh/100km. Ampera przy spokojnej ale normalnej jeździe bez problemu poprawia ten wynik. Słabszy silnik nie zawsze jest czymś złym...
Jeżeli kiedyś będę miał zbyt wiele wolnego czasu to znajdę kawałek równej drogi i postaram się pobić rekord Volta czyli 131,6 km. Jednak to już wymaga zużycia energii na poziomie niższym niż 7,5 czyli zero klimy, wentylacji, radia, świateł... To się robi wciągające!

YANNOSICK - 2016-08-09, 22:25

Siedzę i planuję wyjazd w długi weekend i wychodzi, że być może wjadę Amperą na Ampere! To będzie coś!

AMPERE

ps. Nie zdawałem sobie sprawy, że w Gdańsku nie tylko jeżdżą Ampery ale są także tam budowane!

PatrykS - 2016-08-10, 11:42

YANNOSICK napisał/a:
Nie zdawałem sobie sprawy, że w Gdańsku nie tylko jeżdżą Ampery ale są także tam budowane!
Ha, też nie wiedziałem :-) Ciekawa sprawa, kilka wyspecjalizowanych stoczni radzi sobie dużo lepiej niż duża zwykła stocznia musząca konkurować z chińskimi czy indyjskimi.
PatrykS - 2016-08-21, 23:05

W następny weekend w Trójmieście szykuje się kolejny mikrozlot Amper, będą dwie lub trzy sztuki :-) Właściciel jednej z nich obiecywał kiedyś, że przy tej okazji da się każdemu przejechać - ja również nie odmówię chętnym :-)
Mack - 2016-08-22, 18:10

PatrykS napisał/a:
W następny weekend w Trójmieście szykuje się kolejny mikrozlot Amper, będą dwie lub trzy sztuki :-) Właściciel jednej z nich obiecywał kiedyś, że przy tej okazji da się każdemu przejechać - ja również nie odmówię chętnym :-)

Poproszę o szczegóły lokalizacji. :)

PatrykS - 2016-08-22, 20:19

Mack napisał/a:
Poproszę o szczegóły lokalizacji.
Jak tylko zostaną ustalone i uczestnicy nie będą mieli nic przeciwko to ogłoszę :-)
PatrykS - 2016-08-25, 18:34

No to ogłaszam - trzy sztuki (biała, czerwona i czarna), sobota 27 sierpnia 10:00 garaż w Centrum Handlowym Riviera w Gdyni, jest tam sporo gniazdek do ładowania, będą do dyspozycji ładowarka z kablem Type 1 32A, ładowarka z 2 gniazdami Type 2 3x32A (ale jednocześnie albo jedno 3x32A, albo dwa 3x16A), dwa kable Type 2 -> Type 1 i jeden Type 2 -> Type 2. Miejsce zaznaczone jako Riviera Północ na Open Charge Map i Plug Share:
http://openchargemap.org/site/poi/details/57615
http://www.plugshare.com/...anLng=1.323853#

Zapraszamy!

PatrykS - 2016-08-27, 23:12

Fotka ze spotkania

piotrc - 2016-09-11, 12:43

Nie wiem czy to dobry dział, ale mam pytanie.
na olx od tygodnia wisi ampera, co sądzicie o tym ogłoszeniu?

http://olx.pl/oferta/opel...html#772b2af5b2

highend - 2016-09-11, 16:11

piotrc napisał/a:
Nie wiem czy to dobry dział, ale mam pytanie.

http://olx.pl/oferta/opel...html#772b2af5b2

niebawem w tej cenie kupisz całą nierozbitą. IMO nie warto takiej.

PatrykS - 2016-09-11, 21:45

piotrc napisał/a:
Koszt naprawy 6000 to raczej marzenie. Z prawej strony pod zderzakiem jest przetwornica ładująca baterię, na zdjęciach jej nie ma. Jeden kolega z forum wypatrzył gdzieś używaną za 10000PLN, na eBayu angielskim widzę za <2000PLN (może okazja):
http://www.ebay.co.uk/itm...U-/191741583030
Co do chłodnicy - układ chłodzenia w Amperze jest cholernie skomplikowany, więc przy większej stłuczce z przodu trzeba by tam dobrze wszystko przeglądnąć. I nie jestem pewien, czy bez wizyty w ASO uda się to wszystko z powrotem uruchomić.

YANNOSICK - 2016-09-12, 07:57

highend ma racje. O wiele za drogo. W Holandii są już netto od 9900 € piękne zadbane sztuki.
KilleR.racer - 2016-09-15, 07:32

Ale zapomniałeś dodać że z przebiegami pod 200tys km I 10000 netto to 12100 brutto x 4.32 Daje około 53 tys. To nie wiem co wy chcecie od tej oferty jest ok. Bo taniej wyjdzie po zrobieniu. Przecież nikt nie sprzeda auta za darmo. Musi być zarobek.
YANNOSICK - 2016-09-15, 09:47

Wszystkie z Allegro też miały 200 tyś. Zanim przekroczyły Odrę. Ten rozbitek jest za drogi.
mann25 - 2016-10-04, 18:47

ostatnio mocno spadly ceny amper, w de mozna juz za 13.000euro kusi mnie zeby kupic
jedynie co to mam dylemat ze nie mozna ciagnac przyczepki, hak mozna kupic ale ze w dowodzie rej jest 0 nie mozna ciagnac przyczepki, czy ktos sie orientuje czy mozna cos takiego zalatwic u rzeczoznawcy, wiem ze laweciaze kiedys cos tak zalatwiali zeby moc ciagnac pare kilo wiecej.
z tego ze ampera wazy 1600kg mysle ze powinna dac rady tyle co moj caddy maxi 1.6tdi 1550kg masy moze ciagnac 750kg bez hamulca i 1500kg z hamulcem, to juz by mnie zadowolilo

druga zecz to zasieg, ile udalo sie wam maxymalnie przejechac z pustym zbiornikiem paliwa?
czy jest jakies oprogramowanie ktore pozwala wykorzystac cale 16kWh?
raz niemiec mi gadal o jakims 10min przedstarcie z wtyczka i wtedy robi pare km wiecej.

mam 13 km do pracy, no i na silke 5km :lol: sklepy po drodze
raz do roku jade do polski 1000km i do monaco na wakacje 1300km bez przerw poza minutowym odlaniem sie.

ile paliwa to wciagnie przy sredniej predkosci 140km/h
ewentualnie przy 100km/h z kampingiem? :mrgreen:

jak by tak caly naped przelozyc do mojego caddy maxi to by bylo calkiem praktyczne autko

YANNOSICK - 2016-10-04, 20:05

W Venlo masz tyle słupków, że pytanie o zasięg nie ma za bardzo sensu. Do Monaco Spali około 4,5 - 5l /100km z jednym ładowaniem po drodze. Dp Polski ostatnio jeżdżę dwa lub trzy razy w tygodniu i już wszystkie warianty chyba obadałem. Na 900 km trasie można niemal bez benzyny ale wymaga to planowania i dwóch dni jazdy - wtedy spalanie mam 0,5 - 0,7 l/100km. Ekstremalnie inny wariant to jazda przez całą trasę z tempomatem na 169 km/h to wtedy pali ponad 6l/100km.
PatrykS - 2016-10-04, 20:53

mann25 napisał/a:
druga zecz to zasieg, ile udalo sie wam maxymalnie przejechac z pustym zbiornikiem paliwa?
Nie próbowałem, ale Yannosick tak, może coś powiedzieć.

mann25 napisał/a:
czy jest jakies oprogramowanie ktore pozwala wykorzystac cale 16kWh?
Nie słyszałem, ale można po naładowaniu zjechać z góry (lub hol) dobijając z 85% do 100%, a bez paliwa pozwala wykorzystać jakąś część z dolnych 20% zapasu.

mann25 napisał/a:
raz niemiec mi gadal o jakims 10min przedstarcie z wtyczka i wtedy robi pare km wiecej.
Tak - jak jest podłączona do prądu i włączy się zdalnie ogrzewanie/chłodzenie kabiny, które się po 10 minutach wyłącza, i pozwoli się jej potem doładować przez parę minut, to jakieś 3 procenty więcej naładuje, a każdy procent to prawie jeden km.

mann25 napisał/a:
ile paliwa to wciagnie przy sredniej predkosci 140km/h

To chyba zależy od rocznika - moja 8-9l (2011-2012), a Yannosicka mniej (2013-2015).

YANNOSICK napisał/a:
Na 900 km trasie można niemal bez benzyny ale wymaga to planowania i dwóch dni jazdy
Twardziel z Ciebie - oznacza to 1-1,5h jazdy i 4h ładowania, i tak w kółko co 80-100km. A ja myślałem, że z Gdańska do Żyrardowa to był wyczyn...
YANNOSICK - 2016-10-04, 21:35

Raz doprowadziłem benzyniaka do zgaśnięcia z braku paliwa przy prognozowanym zasięgu 96 km (więcej nie pokaże nawet jeżeli da radę). Pokonałem 106 km i zacząłem jeździć wokół stacji paliw ze słupkiem dobiłem do 106,9 i zgasło wszystko w kokpicie oprócz czerwonych kontrolek i irytującego brzęczyka a drzwi się odblokowały. Nie wiem ile jeszcze bym przejechał bo było ciemno i niemiecka policja mnie zatrzymała za jazdę beż świateł...
PatrykS - 2016-10-04, 23:10

YANNOSICK napisał/a:
zgasło wszystko w kokpicie oprócz czerwonych kontrolek i irytującego brzęczyka a drzwi się odblokowały. Nie wiem ile jeszcze bym przejechał bo było ciemno i niemiecka policja mnie zatrzymała za jazdę beż świateł...
Ano twardziel...
mann25 - 2016-10-05, 08:03

Acha czyli mozna z suchym bakiem jezdzic, i zawsze 5-tke w bagazniku wozic w razie w. Wtedy da rade 100km czysto elektrycznie pokonac
Moze wygodniej bylo by zrobic jakis kranik lub wylacznik zeby spalinowy sie nie zapalal. Te 100km na codzien by mi w zupelnosci wystarczylo

Co do tego haka to jak bez reki, sam hak mozna w DE bez problemu kupic, ale nie mozna nim nic ciagnac. Mnie by chociaz te 750kg zadowolilo, taka mam bez hamulca
To da jakos sie to u rzeczoznawcy zalatwic?

Yanosik z jakiej miejscowosci z nl jestes?

Ja pracuje dla enexis, maja tez swoja filie w Tilburg po sasiedzku z Tesla wiec tam tez czesto bywam :)

grześ - 2016-10-26, 09:13

Dzień dobry,
Jestem Grzesiek i to mój pierwszy wpis na tym jakże interesującym forum.

Ostatnimi dniami doktoryzowałem się w temacie Opla Ampery/Chevy Volta oglądając na ich temat i czytając co tylko możliwe.

Robiłem to bo zmieniam samochód i coraz bardziej dochodzę do wniosku, że odpowiednim będzie dla mnie właśnie taka Ampera.

Obecnie w polskim internecie są 3 (trzy) ogłoszenia sprzedaży tego samochodu i chciałem poznać Wasze zdanie czy w takich cenach w ogóle warto zastanawiać się nad tym autem.
http://otomoto.pl/osobowe...Bnew_used%5D=on
Oczywiście jeśli macie jakieś inne rozsądne pomysły na nabycie Ampery będę wdzięczny za informacje :)

PatrykS - 2016-10-26, 10:32

Parę osób tutaj pewnie zaraz rzuci namiarami do niemieckich i holenderskich dealerów Opla - używane też sprzedają i może to być możliwość sprowadzenia dość pewnego egzemplarza z niedużym przebiegiem (zupełnej pewności nia ma - bodix widział tam jednego w podejrzanym stanie). Ja tam nie bardzo umiałbym auto ocenić, więc wolałem od pierwszego właściciela sztuki kupionej w polskim salonie. Ze swojej strony zwracam tylko uwagę na gwarancję - do 160 tys. km przebiegu, więc egzemplarze przed tą granicą będą droższe. Tą białą widzę na Allegro już z półtora roku, w tym czasie staniała chyba ze 20 tysięcy. Jako że te auta mają opinię dość solidnych to chyba nawet te z dużym przebiegiem są ciekawą opcją.
grześ - 2016-10-26, 10:53

Rzeczywiście sporo tego w Holandii i to w niższych cenach z niższymi przebiegami.
I chyba lepiej pójść tą drogą.

Wojtasek0 - 2016-10-31, 16:37

Witam serdecznie wszystkich,
Jako świeży posiadacz Ampery pragnę się przywitać....
Jak narazie przejechałem około 1000 km i nie moge się nadziwić że tak późno się zdecydowałem na ten typ pojazdu...
Na początek mam pytanie odnośnie nawigacji....jest jakaś sensowna alternatywa by posiadać polskie mapy w fabrycznej nawigacji??/
Pozdrawiam
Wojtek

YANNOSICK - 2016-10-31, 16:55

Zapewne masz starszy rocznik a tam chyba jest to ciężki temat. Kolega GSI próbował ale nie wiem jaki był rezultat. W poliftowych jest wszystko.
PatrykS - 2016-10-31, 18:25

Wojtasek0 napisał/a:
Jako świeży posiadacz Ampery pragnę się przywitać....
Jak narazie przejechałem około 1000 km i nie moge się nadziwić że tak późno się zdecydowałem na ten typ pojazdu...
Witam serdecznie w gronie entuzjastów tego fajnego auta :-)

Wojtasek0 napisał/a:
Na początek mam pytanie odnośnie nawigacji....jest jakaś sensowna alternatywa by posiadać polskie mapy w fabrycznej nawigacji??/
Od ładnych paru lat używam Automapy, i ta wbudowana nawigacja, nawet gdyby miała polskie mapy, jest tak biedna, że byłby to dla mnie wielki krok wstecz.
YANNOSICK - 2016-10-31, 19:25

PatrykS napisał/a:
Od ładnych paru lat używam Automapy, i ta wbudowana nawigacja, nawet gdyby miała polskie mapy, jest tak biedna, że byłby to dla mnie wielki krok wstecz.

Hmmm... Nie wiem jaka jest mapa fabryczna w Twojej Amperze ale moja ma dość aktualne lokacje słupków w całej Europie, sterowanie głosowe, zapisywanie tysięcy śladów tras i dynamiczne info ograniczeń prędkości. Automapy nie używam więc nie znam jej funkcji ale nie sądzę aby seryjna navi była aż tak słaba. HERE w Windowsie faktycznie biją dokładnością, milionem opcji wyszukiwarki i Real Time Data ale żeby Automapa...
Poszperałem nieco na belgijskim forum i ktoś aktualizował mapy Garmina w Amperze z 2012 roku poprzez serwis Garmina ale poza taką informacją nic nie znalazłem.

Domel - 2016-11-01, 13:56
Temat postu: Uzytkownik Ampery z NL
Witam wszystkich entuzjastow tego samochodu. Krotko o mnie, mieszkam w Eindhoven i od pol rokui jezdze ampera. Forum znalazlem, bo szukalem haka do ampery.
PatrykS - 2016-11-01, 15:27

Domel napisał/a:
Witam wszystkich entuzjastow tego samochodu.
Witam również - wygląda że coraz bardziej popularny robi się nasz samochód wśród rodaków :-)
mann25 - 2016-11-01, 19:13

Domel,
Kod:
Forum znalazlem, bo szukalem haka do ampery

to chyba moja sprawka :mrgreen: wlasnie tez bym sie skusil jak by nie ten hak, a raczej jego brak
cena bardzo przystepna kusi

Domel - 2016-11-01, 19:55

Tak sie zastanawiam,czy nie ma jakiegos oroduce ta w Polsce, ktory by taki hak zrobil i homologowal. W holandii chca za niego 500 euro.
PatrykS - 2016-11-01, 20:58

Ponoć hak można założyć, ale można na nim tylko powiesić np. uchwyt rowerowy - nic ciągnąć nie wolno.
Domel - 2016-11-02, 01:55

mann25 napisał/a:
Acha czyli mozna z suchym bakiem jezdzic, i zawsze 5-tke w bagazniku wozic w razie w. Wtedy da rade 100km czysto elektrycznie pokonac

Nie wiem jak jest rozwiazana sprawa pompy paliwa. Jesli plywa w paliwie, to na suchym baku moze sie zatrzec. Plus w razie wypadku ryzyko wybuchu wieksze.

Rafał - 2016-11-27, 22:25

Witam, właśnie od miesiąca dołączyłem do grona Amperowiczów - zadowolonych!

Od razu mam pytania do doświadczonych kolegów:

- czy ktoś założył zimówki 205/60/R16?
- czy warto instalować ładowarkę EVSE?
- czy jest update systemu do wersji 2013, czy to jest inny hardware?
- czy działa wam radio DAB? U mnie znajduje tylko PR1, ale w głośnikach cisza.
- przy obecnej pogodzie i ustawieniach klimatu na 21 stopni AUTO w mieście "pali" ~24 kWh/100km, zasięg 46-42 km ( rocznik 2012 ) czy to norma?
- czy to prawda, że po użyciu uszczelniacza opon czujniki ciśnienia do wyrzucenia?
- czy ktoś miał stuki w okolicach koła przy ostrym hamowaniu i ruszaniu?

Pozdrawiam z Torunia.

PatrykS - 2016-11-27, 23:32

Rafał napisał/a:
Witam, właśnie od miesiąca dołączyłem do grona Amperowiczów - zadowolonych!
Witaj w gronie sobie podobnych :-)

Rafał napisał/a:
- czy ktoś założył zimówki 205/60/R16?
Ja mam 215/60/R16.

Rafał napisał/a:
- czy warto instalować ładowarkę EVSE?
Masz na myśli do domu taką na ścianę z kablem? Warto - wygodnie i do pełna ładuje w 4 godziny zamiast 6.

Rafał napisał/a:
- czy jest update systemu do wersji 2013, czy to jest inny hardware?
Wydaje mi się, że inny HW, ale nie wiem.

Rafał napisał/a:
- czy działa wam radio DAB? U mnie znajduje tylko PR1, ale w głośnikach cisza.
Mam to samo, w innej z 2012 było tak samo, w stojącej w tym czasie obok z 2013 radio działało.

Rafał napisał/a:
- przy obecnej pogodzie i ustawieniach klimatu na 21 stopni AUTO w mieście "pali" ~24 kWh/100km, zasięg 46-42 km ( rocznik 2012 ) czy to norma?
Mam podobnie. Teraz tydzień cierpię w zastępczej Astrze i przy podobnym stylu jazdy w tym samym terenie (miasto, przeważnie krótkie trasy po 10-15km) spaliło toto prawie 10l/100km przy średniej prędkości 30km/h, przejechałem ponad 300km. I dopiero teraz widać oszczędności elektryka :-)

Rafał napisał/a:
- czy to prawda, że po użyciu uszczelniacza opon czujniki ciśnienia do wyrzucenia?
Pewnie tak - zapcha im się pewnie otwór wlotowy powietrza. Ze zwykłymi zaworkami (bez czujników) pewnie jest tak samo, tylko one nie kosztują 50-100zł sztuka :-)

Rafał napisał/a:
- czy ktoś miał stuki w okolicach koła przy ostrym hamowaniu i ruszaniu?
Przy jeździe na wprost nie, ale coś tam słyszę przy skręconych i to pewnie przegub zewnętrzny mnie pozdrawia, ale chyba jeszcze trochę pociągnie.
Rafał - 2016-11-28, 08:22

Dzięki za szybką odpowiedź. Czy jazda na kołach 16 cali jest dużo bardziej komfortowa niż na 17? Trochę mi brakuje kultury pracy zawieszenia Ampery.
PatrykS - 2016-11-28, 09:21

Rafał napisał/a:
Czy jazda na kołach 16 cali jest dużo bardziej komfortowa niż na 17?
Miałem okazję jeżdzić dwa pierwsze miesiące na 17, od tamtej pory tylko na 16, więc nie bardzo pamiętam różnicę. Poprzedni właściciel właśnie ze względu na komfort po dziurach kupił stalówki 16.
Wojtasek0 - 2016-11-29, 20:20

Cześć i czołem :lol:
Pełen obaw oddal e m swoją Ampere na przegląd do Auto-Żoliborz bo juz"krzyczał" na mnie komunikat o koniecznym serwisie jak i pojawił się problem z ładowaniem.
Po pierwsze to sam przegląd i konieczne wymiany nie były jakiś specjalnie kosztowne. To plus....
Po drugie. Okazało się że mam uszkodzona ładowarkę. Objawił się to komunikatem ze ładowanie jest zablokowane. Serwis stwierdził że ładowarka jest uszkodzona. Oczywiście nic więcej nie uzyskałem.
Teraz mam do Was dwa pytania:
1. Czy gdzieś jest jakiś magik dostępny co by ją sprawdził lub ewentualnie naprawił
2. Może ktoś ma na zbyciu jakąś to chętnie zanabede droga kupna.
Pozdrawiam
Wojciech Kościk

YANNOSICK - 2016-11-29, 20:38

W 90 % przypadków za błędy ładowarki/ładowania odpowiada upalone gniazdo. Ja po roku miałem już regularnie komunikat o uszkodzonej ładowarce i nawet blokowały się słupki w które się wpinałem. Voltec nawet opisał to na swoim FAQu. Po wymianie gniazda na Mennekes problem ustał. Na gniazdo i ładowarkę masz 8 lat gwarancji więc wróć do ASO i niech się zabierają do roboty!
Rafał - 2016-11-29, 20:46
Temat postu: Uszkodzona ładowarka
Tutaj jest link do video w którym facet na naprawia ładowarkę do Volta.

https://www.youtube.com/watch?v=7nMDUXQryxE

lub

https://www.youtube.com/w...5OA-Ijowc&t=20s

Wymienili spalone bezpieczniki. Jeżeli to tylko to, każdy elektronik sobie poradzi.

Wojtasek0 - 2016-11-29, 21:12

Cześć
Ładowali w serwisie jakąś swoją i działało .... teraz nie chce podłączać swojej bo znowu mi się coś zablokuje i pewnie parę złotych trzeba będzie wydać za skasowanie błędów. ...
Posiadam taka jak poniżej :
http://www.allegro.pl/Sho...item=6628104195
Rozumiem ze nie jest to oryginalna ładowarka? ???

YANNOSICK - 2016-11-29, 21:31

Czyli kabel masz uszkodzony a nie ładowarkę. Kabel oryginał jest również na 8 letniej gwarancji. Muszą wymienić na nowy. Jak masz jakiś zastępczy to niestety zonk.
Wojtasek0 - 2016-11-29, 21:34

Cześć
Oczywiście to miałem na myśli. .... :oops:
Teraz będę zmuszony kupić chyba jakoś nowy ale cena w serwisie zabija. .....2200.....

YANNOSICK - 2016-11-29, 21:47

trafiają sie po 100 euro czasem w NL. Rozejrzę się.
Wojtasek0 - 2016-11-29, 21:51

Cześć
Dzięki za pomoc.
A orientujecie się czy zwykły interfejs obd II obsługuje Ampere. .. bo dzwoniłem do sprzedawców z aledrogo i żaden nie wiedział. ...
Pozdrawiam
Wojtek

YANNOSICK - 2016-11-29, 22:19

obsługuje
PatrykS - 2016-11-29, 23:13

Wojtasek0 napisał/a:
Posiadam taka jak poniżej :
To nie jest oryginał, bo on wygląda tak:
https://www.google.com/im...iact=mrc&uact=8

Wojtasek0 napisał/a:
1. Czy gdzieś jest jakiś magik dostępny co by ją sprawdził lub ewentualnie naprawił
Mogę się przyjrzeć. Masz może zanotowane kody błędów, jakie Ci spowodowała? Miałem przypadek, gdy wywalona różnicówka w ładowarce ściennej (czyli brak napięcia sieciowego mimo poprawnych sygnałów od ładowarki do samochodu) po kilku próbach zapalała kontrolkę błędów, zczytałem je i mam zapisane. Jeśli to te same to może przekaźniki w Twojej ładowarce przenośnej padają i czasem stykają, czasem nie, to by była tania naprawa. W czwartek będę niedaleko Torunia (Bydgoszcz), możemy się jakoś umówić.

Wojtasek0 napisał/a:
A orientujecie się czy zwykły interfejs obd II obsługuje Ampere.
Obsługuje, ale najważniejszy jest soft, bo zwykłe to Ci pokażą tylko mało istotne rzeczy jak prędkość czy temperatura silnika spalinowego. Ja używam OBDLink® MX Bluetooth (dodają do niego aplikację z kategorii "zwykła" umożliwiającą kasowanie błędów, całkiem fajna), i programik Androidowy MyGreenVolt. Za pierwszym razem użyłem jakiegoś interfejsu Bluetooth niby na ELM327, sprzed ładnych paru lat, i źle się to skończyło - silnik spalinowy włączał się co chwilę niby ze względu na niską temperaturę otoczenia, i pokazywał się błąd o konieczności kalibracji czujnika położenia wału korbowego, kasowanie nie pomagało, konieczne było przejście procedury kalibracji w ASO. Na OBDLink'u nie miałem takich problemów.
Maras - 2016-12-15, 23:27
Temat postu: Jak odpiąć przedni fartuch?
Witam wszystkich użytkowników Ampery.

Mam problem z wyjazdem i wjazdem do garażu podziemnego. Irytuje mnie okropnie zaczepianie fartuchem pod przednim zderzakiem. Czy można go jakoś odpiąć?

Poza tym mam pytanie odnośnie ładowania. Po sześciogodzinnym ładowaniu pokazuje stan na 45km czy tak ma być?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Marek

PatrykS - 2016-12-15, 23:59

Maras napisał/a:
Mam problem z wyjazdem i wjazdem do garażu podziemnego. Irytuje mnie okropnie zaczepianie fartuchem pod przednim zderzakiem. Czy można go jakoś odpiąć?
Jest mocowany od spodu na śruby. Ten odgłos z czasem daje Ci wyczucie, pod jaki skos/próg możesz wjechać bez ryzyka urwania zderzaka. Do tego ta guma odrobinę polepsza zasięg przy większych prędkościach.

Maras napisał/a:
Poza tym mam pytanie odnośnie ładowania. Po sześciogodzinnym ładowaniu pokazuje stan na 45km czy tak ma być?
Zielona lampka na środku deski pod przednią szybą zaczyna migać po zakończeniu ładowania. Jeżeli używasz teraz ogrzewania ustawionego na ~20 stopni i jeździsz po mieście (lub w trasie z prędkością ~100km/h) to taki zasięg jest OK. Przyjdzie wiosna to zobaczysz 60-70km :-)

Serce rośnie jak się widzi kolejne i kolejne Ampery - ciekawe ile z nich uda się zobaczyć wiosną w Żyrardowie? :-) Póki co widziałem w jednym miejscu trzy - na spotkaniu w Gdańsku:
https://api.plugshare.com/view/location/79151
Rekord jak najbardziej do pobicia :-)

kalex - 2016-12-17, 11:23

Witajcie. Przymierzam się do zakupu takowego pojazdu i mam pytanie do zorientowanych.
Chodzi dokładnie o reflektory , czy są różne rodzaje w zależności od wersji wyposażenia xenon ,led , h7 itd czy szło w standardzie wszystkich to samo?

YANNOSICK - 2016-12-17, 12:09

Ampery były sprzedawane tylko w topowej wersji z full wypasem. Wszystkie mają więc topowe reflektory.
kalex - 2016-12-17, 16:37

Dzięki. To problem wyposażenia mam z głowy.
Maras - 2016-12-18, 07:34
Temat postu: Szybkie ładowanie Ampery
Witam bardziej doświadczonych użytkowników Amper.
W bagażniku mojego auta znalazłem prócz standardowej ładowarki do gniazda 220V kabel jak na moje oko siłowy doszperałem się informacji że to TYP 2 gniazda. zy za pomocą tego kabla można szybciej ładować auto? Jeśli tak to jak to działa ( czy można zrobić przejściówkę do naszych "polskich" gniazd 3 fazowych 16A. Czy gdzieś w Warszawie lub okolicach można skorzystać z takiej ładowarki? Podobne gniazdo widziałem w Płocku przy Leroy-u.
Ile trwa ładowanie za pomocą tego złącza...

Jak zwykle dziękuję z góry za odpowiedzi i proszę o zrozumienie jeśli zadaję banalne pytania.

Marek

YANNOSICK - 2016-12-18, 10:23

Ładowanie ze słupka trwa około 3 godzin. Wrzuć zdjęcie kabla to zobaczymy jakie przejściówki możesz zastosować.
Nie ma banalnych pytań a nasza Amperowa wiedza rośnie właśnie dzięki osobom ciekawym i ciekawskim.
Pozdro

jas_pik - 2016-12-18, 10:48
Temat postu: Re: Szybkie ładowanie Ampery
Maras napisał/a:
Czy gdzieś w Warszawie lub okolicach można skorzystać z takiej ładowarki?

To nie ładowarka tylko słupek do podłączenia się :)
A w Warszawie słupki masz na tej mapce. Sprawdź czy w Twoim programie nawigacyjnym nie możesz wybrać wyszukiwania punktów ładowania
http://www.innogy.pl/pl/stacje-ladowania-innogy

PatrykS - 2016-12-18, 17:38

YANNOSICK napisał/a:
Ampery były sprzedawane tylko w topowej wersji z full wypasem. Wszystkie mają więc topowe reflektory.
Oj, nie tylko - przecież navi była opcją, widziałem też sztukę bez przednich czujników parkowania i kamery cofania. Co do reflektorów - tu chyba nie było opcji, aczkolwiek nie są to xenony ani ledy, jedna to H7 (gniazdo PX26d), druga HIR2 (gniazdo PX22d).

Maras napisał/a:
W bagażniku mojego auta znalazłem prócz standardowej ładowarki do gniazda 220V kabel jak na moje oko siłowy doszperałem się informacji że to TYP 2 gniazda.
Zgadza się - wtyczka Typ 2 jest trójfazowa, aczkolwiek Ampera może wykorzystać tylko jedną fazę.

Maras napisał/a:
zy za pomocą tego kabla można szybciej ładować auto?
Tak, tym kablem można naładować samochód 50% szybciej niż fabryczną ładowarką (niecałe 4 godziny zamiast 6).

Maras napisał/a:
czy można zrobić przejściówkę do naszych "polskich" gniazd 3 fazowych 16A
Ten kabel tak jak już tu napisano służy do podłączania się do słupków ulicznych z gniazdem Type 2 (inna nazwa to Mennekes) lub do domowych ładowarek naściennych z takim gniazdem - przykład tu:
http://www.ebay.co.uk/itm...sYAAOSwy-5XMizy

Od biedy można taką stację wozić ze sobą w bagażniku, ale jest dość spora. Można jej wnętrze przełożyć do mniejszej obudowy - coś takiego z nowych elementów proponują tu (5. Type 2 Full Modular Portable Kit - 16A Max):
http://evbitz.uk/EVBitz.uk/EVSE_Kit_-_Type_2.html

Co do gniazda siłowego - nie jest potrzebne, wystarczy zwykła wtyczka 1-fazowa z uziemieniem, bo ze zwyklego gniazdka można pociągnąć 16A, a Ampera nie jest w stanie wziąć więcej (ograniczenie jej wewnętrznej przetwornicy).

Co do map stacji ładowania - najpopularniejsza u nas to http://www.plugshare.com/, w opisie stacji zwykle jest wymienione, czy jest na niej gniazdo Type 2. Trochę mniej popularna u nas jest http://openchargemap.org/. Ze stacji z kablem Type 1 możesz korzystać wprost. Na tych z kablem (nie gniazdem) Type 2 mógłbyś również się ładować, ale musiałbyś poddać kabel lekkiej przeróbce:
http://forum.opel24.com/t...-elektrycznego/

Rafał - 2016-12-19, 23:07

A propos tego nieszczęsnego fartucha pod zderzakiem w Amperach.
Na zdjęciu widać, że policja w Berlinie go zdemontowała i mam zamiar pójść za ich przykładem.
Widocznie było im wstyd przed przechodniami jak ciche, nowoczesne na dodatek policyjne auto na każdym garbie szoruje po jezdni jak jakiś tuningowany złom.

http://www.polizeiautos.d...16-1024x768.jpg

95% czasu jeżdżę w ruchu miejskim, gdzie jego wpływ na zużycie energii jest żaden, a stres pokonywania podjazdów i garbów - ogromny.

PatrykS - 2016-12-19, 23:12

Rafał napisał/a:
a stres pokonywania podjazdów i garbów - ogromny.
Ja tam się przyzwyczaiłem :-)
YANNOSICK - 2016-12-19, 23:36

A ja sobie nie wyobrażam jazdy bez niego. Mieszkam w kraju "garbów" i uważam, że jest to najlepszy system do "nauki" bezpiecznego pokonywania przeszkód. Jeżeli na jakimś progu przytrę gumą to wiem, że następnym razem trzeba ostrożniej.
Rafał - 2016-12-21, 00:30

No i przez kilka godzin miałem Amperę zamienioną w cegłę:(
Ale po kolei.
Wsiadam do samochodu na parkingu w mieście i po włączeniu dostaję komunikat "Sprawdź blokadę kierownicy" i tyle. Nie da się ruszyć kierownicy ani dźwigni z pozycji P, i nie da się wyłączyć samochodu. No więc komórka i internet. Spektrum wagi porad na forach angielskich jest bardzo szerokie od odczekania pół minuty do wezwania lawety z dźwigiem (blokada skrzyni na P) i wymiany całego mechanizmu blokady w serwisie.
Jednak najczęściej pojawia się porada polegająca na wyjęciu bezpiecznika F2 (tylko wersja angielska jak się później dowiedziałem) co powoduje reset mechanizmu blokady. Więc wyjmowałem ten nieszczęsny F2 i nic. Pojechałem do do mu zostawiając auto i znowu internet w ruch. Okazało się, że bezpiecznik F2 w Anglii to F8 w Europie. Z powrotem do auta i uffff.... zadziałało:)

Podaję przepis naprawy gdyby ktoś miał z tym problem:

- pojawia się komunikat "Sprawdź blokadę kierownicy",

- wyłączamy samochód BEZ naciskania pedału hamulca,

- po otwarciu drzwi kierowcy, z boku kokpitu zdejmujemy klapę
bezpieczników,

- wyjmujemy bezpiecznik F8 na kilka sekund i wkładamy z powrotem,

- włączamy samochód i cieszymy się jazdą.

Problem jest bardzo powszechny sadząc po ilości wpisów na forach i chyba nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Podejrzane są zużyty akumulator 12V, błąd software-u, samochód zaparkowany na podjeździe itp. Ale z tego co się zorientowałem nie ma spójnej teorii wyjaśniającej ten błąd :lol: .

Rafał - 2016-12-21, 08:48

Poprawka, zapomniałem o jednym punkcie:

- pojawia się komunikat "Sprawdź blokadę kierownicy",

- wyłączamy zapłon BEZ naciskania pedału hamulca,

- po otwarciu drzwi kierowcy, z boku kokpitu zdejmujemy klapę
bezpieczników,

- wyjmujemy bezpiecznik F8,

- włączamy zapłon na kilkadziesiąt sekund,

- wyłączamy zapłon BEZ naciskania pedału hamulca,

- wkładamy z powrotem F8,

- włączamy zapłon i cieszymy się jazdą.

YANNOSICK - 2016-12-21, 10:23

Próbowałeś soft resetu poprzez przytrzymanie przycisku Power przez 30 - 60 sekund?
Rafał - 2016-12-21, 11:05

Tak, próbowałem chyba wszystkiego łącznie z podładowaniem akumulatora z innego pojazdu, wymianą baterii w pilocie (!) i nic.

Tylko wyjęcie bezpiecznika F8 kasuje błąd sterownika blokady kierownicy lub programowo przez OBD2, ale chyba tylko przez program serwisowy.

Wydaje się, że jeżeli sterownik ma nawet jednorazowy problem z odblokowaniem kierownicy, to nie pozwala na uruchomienie pojazdu do czasu skasowania tego błędu.

Amerykańskie Volty nie mają blokady, a tym samym tego problemu, ale europejskie wersje już tak.

PatrykS - 2016-12-21, 14:37

Rafał napisał/a:
Wydaje się, że jeżeli sterownik ma nawet jednorazowy problem z odblokowaniem kierownicy, to nie pozwala na uruchomienie pojazdu do czasu skasowania tego błędu.
Widywałem ten komunikat u siebie wielokrotnie, ale nie powodował żadnego problemu, mogłem ruszyć i znikał. Nie widziałem go już co najmniej kilka miesięcy. Zaliczyłem raz cegłę (po włączeniu zapłonu tylko ekrany działały - poza tym żadnych odgłosów i blokada dźwigni zmiany biegów), wtedy też ten komunikat się wyświetlał, pomogło odpięcie na chwilę aku 12V.
YANNOSICK - 2016-12-21, 16:48

To chyba jakieś zaraźliwe. Godzinę temu taki komunikat :

Dzięki przygodzie kolegi Rafała wiedziałem, że to nie groźne fanaberie systemu ale postanowiłem sprawdzić co na to ASO. Szybki telefon do serwisu i porada: Na wyłączonym zapłonie delikatnie poruszyć kierownicą aż złapie blokadę i uruchomić auto. Podziałało. Obyło się bez szukania bezpieczników, odpinania klemy i bez resetu softu. Podczas blokady auta pojawił się też komunikat o niewykryciu kluczyka (choć siedziałem w aucie z kluczem w kieszeni).

Maras - 2016-12-21, 20:17
Temat postu: Żarówki
Witam, w mojej Ampie w/g mnie reflektory świecą jakoś marnie.
Czy polecacie jakieś żarówki? Może wiecie jaki jest dokładnie typ żarówki HIR2, czy może HB3.
W mojej Kia Soul soczewki świecą o niebo lepiej.

Dzięki za odpowiedź.

Marek

bodix - 2016-12-21, 20:37

Z praktyki odnośnie blokady kolumny kierowniczej to zauważyłem, że nie wolno ruszać kierownicą jeszcze pezed włączeniem auta. Reflektory niestety świecą słabawo, już wymieniałem halogeny ale bez specjalnego efektu (HIR2).
YANNOSICK - 2016-12-21, 20:44

bodix napisał/a:
Z praktyki odnośnie blokady kolumny kierowniczej to zauważyłem, że nie wolno ruszać kierownicą jeszcze pezed włączeniem auta.
Tak samo piszą chłopaki na niderlandzkim forum. Problemy pojawiają się gdy kierowca kręci sterem jeszcze zanim pompa nabije układ wspomagania. Według ASO należy jednak od czasu do czasu zapinać blokadę kierownicy aby zapobiegać problemom z systemem. Bądź tu mądry...
bodix napisał/a:
Reflektory niestety świecą słabawo, już wymieniałem halogeny ale bez specjalnego efektu (HIR2).
Ja nie narzekam ale wszystkie moje wcześniejsze auta miały opinię kiepsko świecących... Zauważyłem, że w Amperze zanieczyszczenie "szyby" reflektora drastycznie pogarsza zasięg świateł więc w trasie przecieram je na każdym postoju.
kalex - 2016-12-22, 07:04

No to z tymi światłami mnie zmartwiliście. Mam hopla na tym punkcie. Dlatego pytałem wcześniej o reflektory. Miałem nadzieję że są przynajmniej ksenony.
bodix - 2016-12-22, 07:41

Nie martw się z tym da się żyć. Bardziej niż widoczność w nocy są problemy z piszymi dla których jesteś przeźroczystym blisko dwu tonowym autem z racji cichego napędu.
Pawiel - 2016-12-22, 08:09

Ksenony wymagają zainstalowania spryskiwaczy przy reflektorach - tak zdaje się mówią przepisy w UE.
Ampera ich nie ma, więc nie ma raczej ksenonów.

gienek333 - 2016-12-22, 09:21

To chyba zależy od ilości światła, bo robili takie słabsze ksenony (chyba 25W) i bez spryskiwaczy.
Rafał - 2016-12-22, 19:23

To forum chyba ma jakąś moc sprawczą, ponieważ właśnie wczoraj założyłem żarówki led do mojej Ampery:)

Dwa poprzednie samochody, które posiadałem miały xenony, a ostatni nawet bi-xenony skrętne, więc przesiadka do Ampery była nieco frustrująca w temacie jej żenującego oświetlenia.

Zainspirował mnie forumowicz z Anglii, który założył wspomniane diody led i obszernie udokumentował fotograficznie.

https://speakev.com/threads/finally-the-ultimate-headlight-system-upgrade-pictures-included.20671/page-3

Kiedy wieczorem nie zauważyłem czarno odzianego pieszego na poboczu drogi postanowiłem nabyć na odpowiednie żarówki LED.
Na Aliexpress można je dostać trochę taniej, ale nie chciało mi się czekać około 40 dni + perspektywa odsyłania do Chin ew. uszkodzonych diod zaważyła na zakupie z Allegro.

http://allegro.pl/zarowka...6584225428.html

Od razu prostuję, że jedna żarówka pobiera około 2A, czyli jej moc wynosi ~20W ( trochę mocy zabiera moduł zasilacza ), a nie 40W jak napisano. Jako, że sprawność diody led jest kilkukrotnie większa od halogenu, powinno być emitowane więcej światła.

Żarówka posiada dwie grupy po 4 diody, podobno produkcji Philipsa i wykonana jest bardzo porządnie.

Montaż jest bardzo prosty, żarówka pasuje idealnie do gniazda w reflektorze Ampery. Jedyne co sprawia trochę zachodu to wywiercenie otworów 25mm w pokrywkach reflektorów dla zamocowania załączonych przepustów taśm radiatorów.
Póki co samochód nie sygnalizuje awarii świateł przez CAN BUS.

Wrażenia.
Według mnie rozświetlenie pola przed samochodem jest o wiele, wiele lepsze niż było przy halogenach.
Kształt linii świateł na ścianie jest taki sam jak poprzednio.
Równomierność rozkładu światła, jest również znakomita, dużo lepsza niż poprzednio.
Nie widać różnicy w ew. oślepianiu samochodów jadących z przeciwka.
Nie zrobiłem porównania zasięgu, ale chyba gorzej niż było być nie może.
Tylko barwa światła mogłaby być trochę cieplejsza niż 6000K, bo diody do jazdy dziennej, które przy halogenach były niebieskie teraz wydają się pomarańczowe.

Reasumując, jestem bardzo zadowolony ze zmiany i chyba warto zaryzykować żeby podnieść bezpieczeństwo na drodze.

Załączam zrobione na szybko zdjęcia:
http://www.fotosik.pl/u/Ampera/album/2394820

YANNOSICK - 2016-12-22, 20:09

Z tego co tu widać to jedyną zmianą poza barwą światła jest pojawienie się dziwnej plamy na jezdni oraz zanieczyszczenie światłem strefy powyżej przesłony. Snop światła jest silniejszy na halogenach więc zasięg także będzie większy na halogenach. Na zdjęciach z angielskiego forum także nie ma żadnej poprawy poza subiektywnym odczuciem autora przeróbek. Obawiam się, że rozszczelnienie reflektora i narażanie go na przegrzanie to zbyt duże ryzyko dla samej zmiany barwy dającej złudne odczucie poprawy widoczności.
Jeżeli kiedykolwiek spali mi się żarówka to poproszę serwis o montaż jakiejś drogiej wzmocnionej wersji halogenu w jednej z lamp dla testu.

Maras - 2016-12-22, 21:25

Efekt tych Ledów wygląda obiecująco. Ciekawe czy wilgoć nie będzie wchodzić przez nowe otwory w obudowy reflektorów. Czekam na opinie po kilku tygodniach użytkowania... Może tez się skuszę.

Mam pytanie do użytkowników Amper - nie macie instrukcji serwisowej do Ampery?

Marek

gienek333 - 2016-12-22, 21:51

Otwory można uszczelnić np. silikonem.
Rafał - 2016-12-22, 22:03
Temat postu: Ampera LED
Ta dziwna plama to ślady opon sąsiada. Zdjęcia były robione w odstępie kliku dni.
Zapewniam, że oświetlenie przed pojazdem jest nieporównywalnie lepsze i bardziej równomierne od oryginalnego.
Moja żona, która głównie jeździ Amperą jest zachwycona poprawą widoczności.

Przepust wygląda na dosyć szczelny. Chyba, że reflektor ma być zupełnie hermetyczny.
Temperatura we wnętrzu reflektora będzie na pewno niższa niż przy halogenach - LED 20W, halogen 55W. Te metalowe warkocze skutecznie odprowadzają ciepło diod na zewnątrz.
Zobaczę po jakimś czasie czy się nic nie dzieje. No i w każdej chwili można wrócić do halogenów.

Carcik - 2016-12-22, 23:18

Są do tego jakieś papiery ? Jest nabita homologacja ?

Diagnosta może się przyczepić, są strasznie uczuleni na wszelkie przeróbki ledopodobne.

Certyfikaty i zapewnienia producentów na allegro są zawsze wspaniałe bo sprzedawca na tym nie jeżdzi a papier wiele rzeczy przyjmie.

Rafał - 2016-12-23, 00:36

Tu jest instrukcja serwisowa do Ampery / Volta 2012 ~70MB
http://www.filedropper.co...raservicemanual

Co do homologacji, to na żarówce jest napisane E9. Jak zapewniał mnie sprzedawca, jest to ważna hiszpańska homologacja. Hmmmm......

Kiedy byłem na pierwszym badaniu diagnosta był mocno zdziwiony, że tak nowoczesne i na dodatek elektryczne auto ma zwykłe halogeny. Poza tym Ampera to nie Golf III tuningowany ledami gdzie laik widzi, że to się gryzie.

Maras - 2016-12-23, 04:56

Wielkie dzięki za ten link...
kalex - 2016-12-23, 07:25

Homologacja jaka by nie była itak formalnie nie przejdzie , bo to reflektor ma mieć homologację pod taki typ żarówki. Ale puki co nie ma wyjścia ,też bym w to wszedł chociaż nie jestem zwolennikiem takowych "przeróbek".
Pawiel - 2016-12-23, 09:54

Ja też dziękuję za ten dokument.
Rafał - 2016-12-24, 02:37
Temat postu: Katalog cen
Tu jest taki przydatny link pokazujący ceny elementów do Volta:

https://www.gmpartsonline...engine/body-cat

Dobra wiadomość, że ostatnio (chyba w grudniu) GM mocno opuścił ceny.
Pytanie czy u nas też potanieje, czy to tylko w USA.

Ceny na stronie jeszcze przed obniżką były niższe lub podobne do tych, które są u nas w serwisie Opla.

Wysłałem maila do czesci@serwishaller.pl podając numer części GM, które znalazłem na ww. stronie, a po tygodniu kurier dostarczył mi do domu za pobraniem.

PatrykS - 2016-12-24, 15:07

Rafał napisał/a:
Wysłałem maila do czesci@serwishaller.pl podając numer części GM, które znalazłem na ww. stronie, a po tygodniu kurier dostarczył mi do domu za pobraniem.
W sensie gdańska ASO Ci wysłała kurierem czy ten sklep ze Stanów?
BTW: wygląda że gdańska ASO wreszcie zaczyna widzieć ruch w tym interesie :-)

Rafał - 2016-12-25, 09:02

Zamówiłem w Gdańsku, bo zależało mi na czasie i potrzebowałem m.in. odblask do Ampery, który jest inny niż w Volcie. Szczerze mówiąc to nawet nie wiem czy ten sklep w USA wysyła do Polski.

Jeśli kogoś denerwuje szmatka udająca półkę bagażnika, to jest na to sposób.
http://voltshelf.weebly.c...1-15-volts.html

PatrykS - 2016-12-25, 23:07

Rafał napisał/a:
Jeśli kogoś denerwuje szmatka udająca półkę bagażnika, to jest na to sposób.
Szmatka ma jednak swoje zalety i zacząłem je doceniać.
bodix - 2016-12-25, 23:24

Popieram, szmatka może nie przystoi do takiego auta ale jej aspekt praktyczny jak dla mnie o niebo lepszy od półki.
YANNOSICK - 2016-12-25, 23:51

Szmatka powinna być w każdym liftbacku
KGB - 2016-12-26, 01:36

w liftbacku powinna byc półka, a nie szmatka, bo liftback to eleganckie rozszerzenie hatchbacka,czyli w strone klasy sedana ,a nie kombi,
miekkie polki sa przydatne w kombi

Rafał - 2016-12-26, 05:03
Temat postu: Ampera LED
W temacie modyfikacji świateł, pojawiła się importowana z Holandii Ampera, która ewidentnie posiada Xenony.

https://www.otomoto.pl/of...html#6dfe428723

Są trzy możliwości:
- jest to oświetlenie fabryczne,
- modyfikacja dokonana przez handlarza,
- modyfikacja dokonana przez Holendra.

A może jednak wychodziły egzemplarze z Xenon?

Maras - 2016-12-26, 06:30

Raczej nie są to zwykłe żarówki...

Z innej beczki.
Pierwsza poważna trasa ( świąteczna ) 500km. Dwie osoby dorosłe, dziecko, bagażnik po brzegi ( aż dziwne że się udało upchnąć ).

Obserwacje:
Trasa - 200km A1-A2 + 25km miasto +275 km zwykłe krajówki. Dwa razy ładowanie do pełna - pokazywało na 46km i raz niepełne ładowanie na 25km. Klimatyzacja na 21,5C plus radio. W tym 55km na akku po zmroku. Dwa razy wyprzedzanie max 150km/h, krajówki max. 115.

Zużycie całosć 5,6l/100.
Autostrada 200km na jednym ładowaniu, prędkość 130km + krajówka 60km do 105km max. Średnia 6.9l/100.

Zużycie energii na jednym ładowaniu 9,8kW.
Auto 2012 przebieg 130000
Jak to oceniacie?

Pozdrawiam Świątecznie.

kalex - 2016-12-26, 08:56

Rafał napisał/a:
W temacie modyfikacji świateł, pojawiła się importowana z Holandii Ampera, która ewidentnie posiada Xenony.

Oglądałem kupę ogłoszeń i nie wydaję mi się żeby były wersje z ori xenonami(nawet jak piszą ze mają). Nigdzie nie widać żeby miały spryskiwacze reflektorów.

(PS . Jak to większość twierdzi "żeby brudny reflektor nie oślepiał", argumentując rozpraszaniem światła itp. - co jest kompletną bzdurą.)

YANNOSICK - 2016-12-26, 10:28

Rafał napisał/a:

To nie jest xenon. Raz na zawsze: Nie było xenonów :!: Ta Ampera "wisiała" kilka tygodni na holenderskim forum za 11000. Przebieg się zgadza. Poszła za 9900.

Maras napisał/a:
Pierwsza poważna trasa ( świąteczna ) 500km. Dwie osoby dorosłe, dziecko, bagażnik po brzegi ( aż dziwne że się udało upchnąć ).

Obserwacje:
Trasa - 200km A1-A2 + 25km miasto +275 km zwykłe krajówki. Dwa razy ładowanie do pełna - pokazywało na 46km i raz niepełne ładowanie na 25km. Klimatyzacja na 21,5C plus radio. W tym 55km na akku po zmroku. Dwa razy wyprzedzanie max 150km/h, krajówki max. 115.

Zużycie całosć 5,6l/100.
Autostrada 200km na jednym ładowaniu, prędkość 130km + krajówka 60km do 105km max. Średnia 6.9l/100.

Zużycie energii na jednym ładowaniu 9,8kW.
Auto 2012 przebieg 130000
Jak to oceniacie?

Pozytywnie. Normalne wyniki. Przedliftową w komplecie i z bagażem lepiej nie wyciągniesz. Z czasem zauważysz kiedy świadomie przełączać na HOLD aby nie wypruć baterii na szybkiej trasie. Jeżdzę ostatnio co kilka dni tą samą trasą z NL do PL i zmieniając Drive Mode w odpowiednich miejscach wyraźnie zmniejszam zużycie.

PatrykS - 2016-12-26, 12:43

Rafał napisał/a:
Czemu tak myślisz? Jeśli wg opisu to chyba po prostu błąd. Jeśli po wyglądzie reflektorów (soczewki) to one chyba wszystkie mają właśnie takie (moja ma).

Maras napisał/a:
Jak to oceniacie?
Wg mnie też ok.

YANNOSICK napisał/a:
Z czasem zauważysz kiedy świadomie przełączać na HOLD aby nie wypruć baterii na szybkiej trasie.
Zgadza się - baterię najlepiej zostawiać na miasta i wioski ze skrzyżowaniami/światłami, gdzie jedziemy wolno i ruszamy/zatrzymujemy się. Na trasie Hold/Podtrzymanie, a przed celem, w którym będziemy się ładować, można wykorzystać resztę baterii przełączajac w odpowiednim momencie (wg zasięgu) na Normal. Można jeszcze bawić się ogrzewaniem - rozgrzany silnik będzie wykorzystywany do ogrzewania kabiny nawet jakiś czas po jego wyłączeniu, stąd zamiast zostawiać całą baterię na końcówkę trasy (gdzie w końcu włączy się ogrzewanie z baterii) można dzielić na etapy i np. na zmianę 10km Hold / 10km Normal.
Rafał - 2016-12-26, 13:36

PatrykS napisał/a:
Czemu tak myślisz? Jeśli wg opisu to chyba po prostu błąd. Jeśli po wyglądzie reflektorów (soczewki) to one chyba wszystkie mają właśnie takie (moja ma).

Widać to po barwie światła, zwłaszcza na zdjęciu gdzie diody do jazdy dziennej są wręcz żółte w porównaniu do soczewek. Przy halogenach jest odwrotnie, diody dzienne wydają się być niebieskie, a halogeny żółte. U mnie jest ten sam efekt.

Oznaczenie na reflektorach mojej Ampery jest następujące DOHCR
D - przystosowana do żarówek xenon,
O - nie wiem co to znaczy,
H - przystosowana do żarówek halogen,
C - mijania,
R - drogowe

To by znaczyło, że reflektor jest homologowany dla xenonów?

kalex - 2016-12-27, 07:12

" HCR " - halogenowe.

Na xenon jest : DC albo DC/R (bixenon)

Maras - 2017-01-01, 09:39

Cześć wszystkim.
Najlepszego w Nowym 2017r!
Żeby ( moc była z Wami ) a awarie omijały Nas z daleka )

Wczoraj znacząco poprawiłem chyba swoją technikę jazdy. Osiągnąłem wyniki których się nie spodziewałem.

Przejechałem 456.2 km ładując się do pełna dwukrotnie.
Zużycie energii 21.4kW zużycie paliwa 4.7l/100 ( 21.25l ).
Dystans pokonany na bateriach 229.3 na paliwie 226.8.

Tak więc na ładowaniu średnio wyszło 115km :)
Nie jest tak kolorowo jak wygląda...

Jak to zrobiłem..

od początku.

Pełne ładowanie - jazda na akku do rozładowania ( tempomat 72km/h z chwilowymi odchyłkami) - droga krajowa, teren raczej płaski.
Dalej tryb górski, prędkość max 60km/h ( miasta, wioski ). Silnik dostaje wysokich obrotów i tak ok 10km. (po takiej jeździe bateria pokazuje że jest na 21-25km zasięgu.
Dalej tryb górski... obroty silnika spadają ( jazda 105km/h tempomat droga krajowa )
Przed osiągnięciem celu przełączyłem na normaly i do celu tylko na akk ok 20km.
Jestem w połowie dystansu. Tu ładowanie do pełna i w drodze powrotnej tak samo.

Wrażenie: Na górskim przy ładowaniu silnik PB mocno hałasuje. Po osiągnięciu poziomu na ok 21km obroty spadają do znanych mi z trybu podtrzymania. Ale co najciekawsze wydaje mi się że w górskim mniej pali niż na podtrzymaniu. Przy próbie zmiany prędkości silnik wskakuje od razu na b. wysokie obroty. Jazda z prędkością pow.106km/h powoduje zmianę obrotów i znacznie poziom zużycia Pb :oops: .

Ciekaw jestem waszych opinii.

Mam jeszcze pytanie dotyczące ładowania:
Mam gniazdo 230V 16A. Po podłaćzeniu ładowania przez watomierz pokazuje mi ok 2200W, czyli przeliczając niecałe 10A.
W instrukcji znalazłem rysunek z trybami 6,10,12,16A jak dostać się do tego menu i sprawdzić czy nie mam ustawionego na 10A.

Maras

ps. jak wstawić zdjęcie do postu bo mi się ni udaje....?

Podaje link do zdjęcia: http://tufotki.pl/N73Ot

RaveN - 2017-01-01, 11:26

Cytat:

:arrow: Dodawanie ilustracji

PatrykS - 2017-01-01, 11:51

Maras napisał/a:
Najlepszego w Nowym 2017r!
Żeby ( moc była z Wami ) a awarie omijały Nas z daleka )
Dzięki i wzajemnie :-)

Maras napisał/a:
Tak więc na ładowaniu średnio wyszło 115km
Nie jest tak kolorowo jak wygląda...
Eeee, na górskim się nie liczy, ten prąd wziął się z Pb :-) Ale odliczając ostatnie 25km wychodzi na prądzie 90km - przy 67km/h (prędkościomierz trochę zawyża) to naprawdę nieźle. Jakie masz opony? Bo nie bardzo mogę wymyśleć inne różnice, a ja 93km przejechałem tylko w warunkach laboratoryjnych, tj. 50km/h po plaskiej jak stół drodze. A, chyba że wiatr Ci sprzyjał.

Maras napisał/a:
Ale co najciekawsze wydaje mi się że w górskim mniej pali niż na podtrzymaniu. Przy próbie zmiany prędkości silnik wskakuje od razu na b. wysokie obroty.
Jeżeli tak jest faktycznie to sugeruje, że projektanci bardziej niż na zużycie paliwa postawili na ciszę starając się utrzymywać niskie obroty.

Maras napisał/a:
Jazda z prędkością pow.106km/h powoduje zmianę obrotów i znacznie poziom zużycia Pb .
Fizyki nie przeskoczymy - opór opon i powietrza mocno zależy od prędkości, gdzieś już tu wrzucałem swoje pomiary:
50km/h - 5kW
100km/h - 15kW
150km/h - 40kW

Maras napisał/a:
Mam jeszcze pytanie dotyczące ładowania:
Mam gniazdo 230V 16A. Po podłaćzeniu ładowania przez watomierz pokazuje mi ok 2200W, czyli przeliczając niecałe 10A.
W instrukcji znalazłem rysunek z trybami 6,10,12,16A jak dostać się do tego menu i sprawdzić czy nie mam ustawionego na 10A.
Pytałem o to w ASO i faktycznie tego wyboru w naszych wersjach nie ma. U Ciebie ograniczeniem jest fabryczna ładowarka - ona deklaruje samochodowi max. 10A i samochód się tego musi trzymać. Chodzi o trwałość gniazdek elektrycznych - jak na niektóre spojrzysz to czajnika elektrycznego byś do nich nie podłączał :-) Fabryczna ładowarka (a przynajmniej moja) ma przycisk umożliwiający przełączenie między 10A a 6A - przydatne w przypadku gniazdek wątpliwej jakości lub zabezpieczonych małym bezpiecznikiem. Możesz zainwestować w ładowarkę 16A, bo samochód jest w stanie tyle łyknąć, ale przenośne są drogie jak licho (ze 2kPLN musisz mieć). Można szukać używanych, albo kupić tanią naścienną (ostatnio wyrwałem jedną za 70 funtów - z przesyłką koło 400zł mi wyszło), tylko naścienna mało poręczna jest, można się pokusić o przełożenie elektroniki do małej obudowy i wtedy już byłoby OK. W stacjach publicznych na mieście jest minimum 16A (przeważnie 32A), ale mało jest takich z kablem Type 1 do naszych Amper, zwykle mają gniazdo Type 2 i potrzebujemy własnego kabla (używany można wyrwać za 400-500zł).

A z przenośną mi się ostatnio poszczęściło - żony i-MiEV okazał się mieć fabryczną 16A, więc w drogę mogę ją pożyczyć :-)

Maras napisał/a:
Nie daje się - trzeba wrzucić w inne miejsce w sieci i tu podlinkować.
Pawiel - 2017-01-01, 12:56

Czy wersja po lifcie z 2013 r. ma w opcjach ustawienie większej ilości prądów ładowania z sieci?
Szczęśliwego Nowego Roku, co by przybyło właścicieli Amper i innych EV na naszym Forum!

YANNOSICK - 2017-01-01, 13:14

Pawiel napisał/a:
Czy wersja po lifcie z 2013 r. ma w opcjach ustawienie większej ilości prądów ładowania z sieci?

Nie. Można podobno przelutować coś w ładowarce w aucie (są schematy na stronach Volta) ale fabrycznie nie ma szans na wyższą moc ładowania z 230V

Maras - 2017-01-01, 13:15

Opony 215 na 17" wysokość jak w letnich ale nie pamiętam. Muszę zobaczyć w garażu. Sory zapomniałem dodać że na akku ogrzewanie min i tylko czasem nawiew na szybę.
:arrow:

Jak wstawiam zdjęcie to mi wyskakuje:
Niestety Limit na wszystkie załączniki na tym forum został przekroczony. Prosze skontaktować się z administratorem forum.

Maras - 2017-01-01, 13:17

Jak podasz email to wyślę bezpośrednio.
Mój e mail powinien być widoczny w "o mnie"

Maras

PatrykS - 2017-01-01, 15:35

Maras napisał/a:
Opony 215 na 17" wysokość jak w letnich ale nie pamiętam.
Producent/rodzaj opon i ciśnienie są ważne - ja mam teraz zimowe 16", nie pamiętam producenta, ale chyba jakieś zwykłe, nie oszczędne, pompuję na 2,7bar.

Maras napisał/a:
Jak podasz email to wyślę bezpośrednio.
Przycisk pw pod postem użytkownika umożliwia wysłanie maila do niego - wygląda że można tam wstawić załączniki.
Maras - 2017-01-01, 16:14

Zdjęcia wyników z trasy nie mogę wysłać przez PW pojawia się ten sam komunikat co wcześniej.

Przedwczoraj jechałem na samym akku w Wawy do Garwolina, Na samym akku, bez ogrzewania, włączone mijania, 78km prędkośc 60-70

Na wskaźniku baterii zaczyna coś się dziać bo już nie pokazuje 44km tylko 59km zasięgu.

PatrykS - 2017-01-01, 17:41

Maras napisał/a:
Na wskaźniku baterii zaczyna coś się dziać bo już nie pokazuje 44km tylko 59km zasięgu.
On bierze ileś ostatnich jazd pod uwagę - ostatnio jeździsz oszczędnie to i prognoza rośnie.
YANNOSICK - 2017-01-01, 19:25

PatrykS napisał/a:
On bierze ileś ostatnich jazd pod uwagę - ostatnio jeździsz oszczędnie to i prognoza rośnie.

Dokładnie ta. Wyżej niż 97 nie pokaże. Sprawdzałem wielokrotnie.

Maras - 2017-01-01, 20:23

Mam pytanie.

Jeżeli bym kupił przewód type2 MENNEKES z jednej strony wtyczka z drugiej gniazdo to jeżeli bym przerobił go by z jednej była zwykła wtyczka 230V a z drugiej type2 MENNEKES ( Gniazdo ) to po podłączeniu tego przewodu który mam w do auta z wtykiem type2 MENNEKES będzie ładować prądem 16A.

Jeżeli tak, to może wiecie jak przerobić połączenia na te 230V lub na gniazdo siłowe 5pin 16A ( standard ).

Marek

YANNOSICK - 2017-01-01, 21:07

Nie będzie. To nie kabel decyduje i mocy ładowania.
Maras - 2017-01-01, 21:15

Czyli tylko ładowarka domowa... no to lipa.
A może jest taka z 230 na kablu 16A?

Znalazłem coś takiego 13A. Nada się?
http://tufotki.pl/Eo4S1#p14334951

A tu link do wcześniej opisywanej trasy: http://tufotki.pl/N73Ot

YANNOSICK - 2017-01-01, 21:44

WOW! Masz chyba najniższe spalanie w Polsce! Zazdroszczę!
Maras - 2017-01-01, 21:45

Jak to?
To zasługa silnika? czy jak?

Jak jeszcze raz będę jechał na pustaka, spróbuję to zrobić jeszcze raz na tej samej trasie.
Wynikami się pochwalę.

YANNOSICK - 2017-01-01, 21:57

Maras napisał/a:
Jak to?

Raczej masz dobrą technikę jazdy. Podziwiam

Maras - 2017-01-01, 22:07

Zaraz po zakupie testowałem na autostradzie i przy 90 palił ok. 6l doświadczalnie stwierdziłem iż optymalna prędkość w mojej sztuce to 104-105km/h w/g wskazań licznika ( obroty silnika są takie same jak przy 90km/h.

Ale jest jeszcze jedna sprawa.

Zalałem jak zwykle silnik Xado One Stage i ten ostatni wynik jest po przejechaniu ok 1000km od zalania.
Stosowałem już kilkakrotnie ten preparat w moich autach i efekt jest zawsze taki sam - spada zużycie paliwa. Mój stary VITO 638 V-klasa ( 18lat ) 300tys km. po zalaniu 2x Xado do oleju i 2x do regeneracji wtrysków i pomp znacznie mniej pali i przestał kopcić.

Kiedyś zaczęło wyć wspomaganie, zalałem Xado do wspomagania i od tego czasu już 35tys przekręciłem i cisza.

Polecam

Może to właśnie zasługa i techniki jazdy i tego wynalazku.

KGB - 2017-01-01, 22:43

Cytat:
Zaraz po zakupie testowałem na autostradzie i przy 90 palił ok. 6l doświadczalnie stwierdziłem iż optymalna prędkość w mojej sztuce to 104-105km/h w/g wskazań licznika ( obroty silnika są takie same jak przy 90km/h.
predkosc obrotowa silnika nie ma tu znaczenia, bo zmienia sie obciazenie i paliwa musi byc podane wiecej,
jezeli wyswietlane jest chwilowe zuzycie paliwa,to powinienes to zaobserwowac,
predkosc obrotowa silnika nie zmienia sie tylko ze wzgledu na specyficzny naped

PatrykS - 2017-01-01, 23:24

Maras napisał/a:
Znalazłem coś takiego 13A. Nada się?
http://tufotki.pl/Eo4S1#p14334951
Nadałoby się, ale wtyczka jest Type 2 (Mennekes) i trzeba by ją zmienić na Type 1 (Yazaki), a to kosztowne, no i tylko 13A. Tu masz 16A, tylko wtyczka sieciowa do zmiany na naszą:
http://www.ebay.co.uk/itm...%3D262787686888

A tu nowa z dobrymi wtyczkami:
https://evconnectors.com/portable-ev-charger/Portable-16a-J1772-EVSE-Schuko-Euro-Domestic-Plug

Maras napisał/a:
Jak to?
YANNOSICK'owi chodziło o wartość "Czas:" z wyświetlacza - średnie zużycie paliwa od nowości samochodu. U Ciebie 1,4l/100km - czyli z 80% przebiegu ten samochód zrobił na prądzie. No chyba że ktoś majstrował przy liczniku przebiegu :-)
Maras - 2017-01-02, 04:51

Aaaaaa. To nie zrozumiałem Yannosick-a.
No cóż nadal jestem laikiem

Auto od Holendra, jak kupowałem było 1.1. Ja to szybko zepsuje bo co dwa tygodnie 500 km trasy.
W tygodniu tylko na prądzie po Warszawie ok 150km. Tak więc przy takim cyklu to średnia będzie rosła.

Mówisz też o chwilowym zużyciu paliwa, czy w wersji z 2012 jest taki pomiar wyświetlany?

Dzięki za link do ładowarki.

Już prawie miesiąc czasu czekam na odpowiedź administracji na moje pismo w którym proszę o zgodę na instalację gniazda. Chcę w skrzynce zainstalować ładowarkę z samochodu tę 10A. A 16A miałbym w bagażniku " na trasę " do szybszego podładowania. Dobre i kilkanaście kilometrów które bym dodatkowo zrobił na prądzie. Bo jadąc autostradą z rodziną zawsze jest przerwa na kawę i posiłek. Trwa to ok 40min tak więc ze 2kW przy 16A bym się podładował.

Na razie muszę auto do ładowania zostawiać na zaprzyjaźnionej myjni samochodowej. Tak więc do przebiegu należy dodać "0 emisji" podczas spaceru po auto :-P

PatrykS - 2017-01-02, 09:02

Maras napisał/a:
Auto od Holendra, jak kupowałem było 1.1.
To jaki tam masz przebieg, że tak szybko udało Ci się z 1,1 do 1,4 dojść?

Maras napisał/a:
Mówisz też o chwilowym zużyciu paliwa, czy w wersji z 2012 jest taki pomiar wyświetlany?
Chyba nie jest, ja nigdzie nie znalazłem, ale można się podłączyć do gniazda OBD2 (np. przez interfejs z Bluetooth) i na telefonie oglądać tą i inne ciekawe informacje.
YANNOSICK - 2017-01-02, 09:52

Chwilowe spalanie tylko przez apkę. W poliftach na zegarach wyświetla chwilową moc generowaną przez każdy z silników i tam widać, że między 90 a 105 km/h zapotrzebowanie na energię znacznie wzrasta. Podobnie do obliczeń Patryka moja praktyka dowodzi, że do około 60 km/h niezauważalne są opory powietrza i zużycie energii rośnie liniowo. Powyżej tej prędkości rośnie znacznie szybciej (kwadrat a może i więcej).
Kurde przez pierwsze pół roku też miałem jedynkę przed przecinkiem. Teraz wstyd się przyznać...

Maras - 2017-01-02, 13:34

Przebieg to 126006. Ja przejechałem ok. 4000 głòwnie na Pb. Na początku miałem wyniki ok 6,5l na 100km. Te 1.1 było jak go brałem od handlarza. Ale zaraz wskoczyło na 1.2 a po 4000 mam 1.4.

Powiedzcie mi gdzie znajduje się gniazdo obd.
Muszę poszukać, bo chyba mam taki interfejs, kupiłem do Vito 638 ale okazało się że mam w nim obd1 takie z okrągłym wtykiem. . A jaką apkę na androida lub PC trzeba mieć?

Yannosick pytałeś o opony jakie mam. Przyjrzałem się im i są tu 215/55/17 bieżnikowane zimòwki.

PatrykS - 2017-01-02, 14:46

Maras napisał/a:
Powiedzcie mi gdzie znajduje się gniazdo obd.
http://www.outilsobdfacile.com/location-plug-connector-obd/Opel-Ampera

Maras napisał/a:
A jaką apkę na androida lub PC trzeba mieć?
Wrzuć OBDII w wyszukiwarkę Google Play i będzie masa. Torque Lite i ScanMyOpel Lite działały mi, tak samo OBDLink (ale działa tylko z ich interfejsem). A jeśli chodzi o prąd to MyGreenVolt pokazuje fajne dane, najbardziej mi się podoba moc chwilowa i stan baterii w %, temperatura różnych elementów też się przydaje.

Maras napisał/a:
Yannosick pytałeś o opony jakie mam. Przyjrzałem się im i są tu 215/55/17 bieżnikowane zimòwki.
To ja pytałem - a jakiej firmy?
Maras - 2017-01-02, 16:23

Opony chyba Targum wyglądają tak samo jak te na Allegro.

Link do allegro:
http://allegro.pl/4x-nowe...6515413271.html

Trochę je słychać, ale guma i bieżnik OK.
WULKANIZATOR MUSI TROCHĘ POWALCZYĆ Z WYWAŻENIEM - JAK TO Z NALEWKAMI.

YANNOSICK - 2017-01-02, 17:04

Maras napisał/a:
Przebieg to 126006

Wychodzi przebieg ponad 100.000 km na prądzie. Jak na auto nie elektryczne to lepiej niż niemal każde elektryczne w Polsce.
Masz może gdzieś numery holenderskie tej Ampery? Poszperałbym na forach chętnie...

Maras - 2017-01-02, 18:17

Czy 53-XDU-9 to może być numer rejestracyjny?
PatrykS - 2017-01-02, 18:46

Maras napisał/a:
Muszę poszukać, bo chyba mam taki interfejs
Ja używałem do Zafiry jakiegoś chińskiego, i było OK. Jak go podłączyłem do Ampery to z MyGreenVoltem ciekawe efekty wywołał - włączał się silnik ze względu na niby niską temperaturę i wyskoczył błąd kalibracji czujnika położenia wału korbowego, to drugie skończyło się w ASO - musieli uruchomić procedurę kalibracji w komputerze silnika.
YANNOSICK - 2017-01-02, 19:12

Maras napisał/a:
Czy 53-XDU-9 to może być numer rejestracyjny?

Tak. Poszperam. Może z jakiegoś klubu który znam.

vwir - 2017-01-06, 08:05

Witam,

Zastanawiam się nad kupnem ampery i mam kilka pytań:
1. Jak rozpoznać amperę po lifcie? Wiem, że 2013 to już poliftowy model, ale czy wszystkie z 2013 są poliftowe? A co na przykład z grudniem 2012? Czy są jakieś różnice we wnętrzu/na zewnątrz, po których można ją odróżnić?
2. Czy nawigacja ma mapy Polski tylko w modelu poliftowym?
3. Czy ceny na holenderskich portalach ogłoszeniowych są zawsze netto, czy to zależy od ogłoszenia?

Pozdrawiam

Maras - 2017-01-06, 10:41

Witam ponownie.
W środę byłem w Auto Żoliborzu dowiedzieć się o przegląd po 130000. Kwotę jaką podali za przegląd mogę określić jako galaktyczną. Idąc za ciksem zadzwoniłem do Hallera w Gdańsku. Tu podali mi za ro samo kwotę o tyle niższą że opłaca mi się jechać z Wawy do Gdańska z noclegiem. Zakres przeglądu jest taki sam.

Chyba trochę w Wawie poszaleli.....

Maras - 2017-01-06, 11:16

[quote="Maras"]Witam ponownie.
W środę byłem w Auto Żoliborzu dowiedzieć się o przegląd po 130000. Kwotę jaką podali za przegląd mogę określić jako galaktyczną. Idąc za ciosem zadzwoniłem do Hallera w Gdańsku. Tu podali mi za to samo kwotę o tyle niższą że opłaca mi się jechać z Wawy do Gdańska i przenocować. Zakres przeglądu jest taki sam.....

Chyba trochę w Wawie poszaleli..... :oops:

YANNOSICK - 2017-01-06, 11:20

vwir napisał/a:
Witam,

1. Jak rozpoznać amperę po lifcie? Wiem, że 2013 to już poliftowy model, ale czy wszystkie z 2013 są poliftowe? A co na przykład z grudniem 2012? Czy są jakieś różnice we wnętrzu/na zewnątrz, po których można ją odróżnić?
3. Czy ceny na holenderskich portalach ogłoszeniowych są zawsze netto, czy to zależy od ogłoszenia?

Pozdrawiam

Cześć
1. Najprościej zajrzeć na konsolę centralną. W poliftyowych jest przycisk z narysowanym domkiem. Po lifcie pojawił się również asystent pasa ruchu. Przycisk i lampka po lewej stronie na kierownicy.
2. Navi z mapą Polski jest w nowym sofcie. Nie wiem czy soft zmieniono równocześnie z liftingiem. Podejrzewam, że tak.
3. 95% aut w NL to leasingi - tu ludzie już dawno zrozumieli, że posiadanie auta jest zbyt ryzykowne i zbyt drogie. Większość leasingów jest na firmę (opłaca się założyć działalność tylko by leasingować auto, dom, kosiarkę, laptopa czy meble) więc netto.

Pawiel - 2017-01-06, 12:20

YANNOSICK napisał/a:
vwir napisał/a:
Witam,

Pozdrawiam

Cześć
1. Najprościej zajrzeć na konsolę centralną. W poliftyowych jest przycisk z narysowanym domkiem. Po lifcie pojawił się również asystent pasa ruchu. Przycisk i lampka po lewej stronie na kierownicy.
2. Navi z mapą Polski jest w nowym sofcie. Nie wiem czy soft zmieniono równocześnie z liftingiem. Podejrzewam, że tak.
3. 95% aut w NL to leasingi - tu ludzie już dawno zrozumieli, że posiadanie auta jest zbyt ryzykowne i zbyt drogie. Większość leasingów jest na firmę (opłaca się założyć działalność tylko by leasingować auto, dom, kosiarkę, laptopa czy meble) więc netto.

Zdaje sie ze w poliftowych jest jeszcze podlokietnik z tylu pomiedzy siedzeniami i dodatkowy tryb jazdy "hold" umozliwiajacy przelaczenie sie na benzyne po to by zachowac baterie np. do miasta albo do jazdy w korkach.

Od razu pytanie do kol. Yanossicka, czy wszystkie poliftowe mialy domyslnie montowanego asystenta pasa czy to nawet w poliftowych byla opcja.
Zauwazylem ze mniejsza czesc ogloszen w NL to ceny brutto (incl. BTW).

YANNOSICK - 2017-01-06, 13:07

Auta z zakończonych leasingów można było tanio odkupić i komisy często wystawiają takie auta już brutto. Nie ma ich wiele ale bywają.
Pawiel napisał/a:
Zdaje sie ze w poliftowych jest jeszcze podlokietnik z tylu pomiedzy siedzeniami

O!!! I to jest najprostszy sposób na weryfikację. Przedlift ma między tylnymi fotelami dwa uchwyty na kubki w osi przód - tył a polift w osi lewo-prawo. Podłokietnik jest wyciągany i nie każdy polift go posiada.
Asystenta pasa nie było w przedliftach. Jeżeli auto go posiada to jest po liftingu. W Holandii był w standardzie. Za dopłatą był tylko system BOSE, dysk twardy i Stitcher
Przedlift ma na drzwiach kierowcy przycisk do odbezpieczania klapki gniazda ładowania i przycisk odbezpieczania klapki tankowania. Po lifcie został tylko ten drugi.

PatrykS - 2017-01-06, 16:35

vwir napisał/a:
Zdarzały się poliftowe z 2012 - kolega GSI ma zdaje się taką.

vwir napisał/a:
Zdaje się, że tak - przy lifcie zmienili sprzęt do nawigacji i nowy soft (innej firmy) do tego sprzętu ma nasze mapy.

Maras napisał/a:
Kwotę jaką podali za przegląd mogę określić jako galaktyczną. Idąc za ciksem zadzwoniłem do Hallera w Gdańsku.
U Hallera przechodziłem już dwa - rok temu za ok. 600zł (bez żadnych wymian), w tym roku za niecały 1000zł (już z olejem i filtrami).

Pawiel napisał/a:
dodatkowy tryb jazdy "hold" umozliwiajacy przelaczenie sie na benzyne po to by zachowac baterie np. do miasta albo do jazdy w korkach.
Przedliftowe też to mają.
vwir - 2017-01-06, 16:38

Super. Dziękuję. To zapytam jeszcze - jeśli kupię auto, które w Holandii było na firmę, to sam muszę zapłacić VAT, czy zostanie doliczony przez sprzedawcę? Ile wynosi ten podatek?
A jeśli chodzi o Amperę to czy ma ona ogrzewanie postojowe? Czy jest możliwość uruchomienia go zdalnie (pilotem lub telefonem)?

PatrykS - 2017-01-06, 16:52

vwir napisał/a:
A jeśli chodzi o Amperę to czy ma ona ogrzewanie postojowe? Czy jest możliwość uruchomienia go zdalnie (pilotem lub telefonem)?
Ma, można uruchomić pilotem/kluczykiem, jest do tego osobny przycisk. Bardzo fajna sprawa :-) Szkoda, że ma zasięg ograniczony do zasięgu kluczyka - 100..150m w otwartym terenie. W najmłodszym roczniku Opel chyba pozwala założyć OnStara, wtedy można z komórki. Jest jeszcze sposób na stare roczniki - telefon Androidowy z obdCANeX na stałe w samochodzie, podłączony do samochodu przez interfejs OBDII na Bluetooth, i łączymy się z tym telefonem jakimś zdalnym pulpitem (np. TeamViewer). Sprawdziłem, że obdCANeX przez interfejs OBDLink MX Bluetooth mi działa, zostaje mi tylko sprawdzić TeamViewera.
vwir - 2017-01-06, 17:22

Mam w spaliniaku webasto, więc jestem przez to nieco rozpieszczony ;) Założyłem do niego sterowanie przez komórkę. Zapewne dałoby się to sterowanie zaadoptować w Amperze.
Czy jest podobna funkcjonalność dla klimatyzacji?

Maras - 2017-01-06, 18:13

PatrykS napisał/a:
U Hallera przechodziłem już dwa - rok temu za ok. 600zł (bez żadnych wymian), w tym roku za niecały 1000zł (już z olejem i filtrami).

Mi też podali ok. 600.00 zł. Chciałbym dać im swój olej. Może wiesz jaki trzeba kupić i w jakiej ilości do naszej Ampery?

W Wawie zaśpiewali mi 2000,00.

YANNOSICK - 2017-01-06, 18:21

vwir napisał/a:

Tak. Działa dokładnie tak samo.

PatrykS - 2017-01-06, 22:10

Maras napisał/a:
Mi też podali ok. 600.00 zł. Chciałbym dać im swój olej. Może wiesz jaki trzeba kupić i w jakiej ilości do naszej Ampery?
Wg instrukcji 3,5l dexos 2, niżej coś piszą SAE 5W-30 lub SAE 5W-40. Jakby co instrukcja jest dostępna na stronie Opla.

YANNOSICK napisał/a:
vwir napisał/a:

Tak. Działa dokładnie tak samo.
Potwierdzam - instrukcja i praktyka tu się pokrywają. Zdalne ogrzewanie polega na tym, że włącza ogrzewanie lub chłodzenie w zależności od ustawienia temperatury wewnętrznej na ekranie Climate Control.
Rafał - 2017-01-07, 05:04
Temat postu: Akumulator 12V
Na zagranicznych forach wyczytałem, że akumulator 12V należy wymienić na nowy po 3 latach eksploatacji, bo inaczej mogą być poważnie problemy, z zamianą auta w cegłę włącznie.

Wydawało mi się, że ten akumulator pracuje w tak komfortowych warunkach ( brak prądu rozrusznika ), że powinien być wieczny.

Może ktoś już wymieniał ten aku? Jeżeli tak, to na jaki typ?

Lolek electric - 2017-01-07, 08:13

Wieczne to było wieczne pióro! No i wieczna miłość oczywiście. Akumulator samochodowy wytrzymuje około 5 lat, ale co ciekawe tylko pierwszy, następne niestety około trzech.
YANNOSICK - 2017-01-07, 09:29

Problem z akumulatorem 12V jest w Voltach. Po bodajże pierwszym roku sprzedaży zaczęto w Amperach montować akumulator 12V produkcji europejskiej więc około 5-6 lat powinien działać bezproblemowo. Niestety wiele osób używa tych aut inaczej niż przewidział producent i jeżdżą właściwie tylko na benzynie co z jakiś bliżej mi nie znanych przyczyn powoduje permanentne niedoładowanie akumulatora "dwunastki".
gienek333 - 2017-01-07, 09:30

Każdy akumulator warto raz do roku odpiąć od instalacji, naładować, a potem ładować małym prądem (0.5-1A) 24 a jak się nawet 48h. Ja kupiłem samochód (2.2D) z aku w 2008r (nie wiem ile miał lat), wymieniłem 2 miesiące temu.
YANNOSICK - 2017-01-07, 10:03

Oczywiście, że warto. Kupiłem kiedyś w Niemczech ponad dwudziestoletniego Kadetta C który osiem lat stał nie odpalany w ciepłej szopie. Akumulator miał jeszcze tyle energii, że wystarczyło na kilka prób i odpalenie auta. Służył mi jeszcze rok czy dwa. Stary dobry Sznajder... Niestety gdy zaczął kuleć mechanik podłączył go pod prostownik i zniszczył.
W Amperze wystarczy kontrolować jesienią stan akumulatora.

Rafał - 2017-01-07, 12:19
Ciekawostka jak jest ładowany akumulator 12V

On the matter of keeping my 12 Volt battery charged. Every about 40 hours, my car will draw about 1 kWh of electricity at a low current and lift my 12 Volt battery from about 12.1 V to about 12.7 V over about 3 hours.

Czyli doładowanie następuje co 40 godzin i trwa 3 godziny podnosząc napięcie z 12.1V do 12.7V

Pawiel - 2017-01-07, 13:08

Ciagnie wtedy pewnie prad z pakietu, prawda?
Rafał - 2017-01-07, 13:59
Jak jest podłączona ładowarka to z sieci. Jak ktoś jeździ tylko na spalinach to raczej z pakietu.

Tak czy siak, akumulator trzeba będzie kiedyś wymienić. Zalecają Bosch S5.

PatrykS - 2017-01-07, 20:27

Rafał napisał/a:
Ciekawostka jak jest ładowany akumulator 12V

On the matter of keeping my 12 Volt battery charged. Every about 40 hours, my car will draw about 1 kWh of electricity at a low current and lift my 12 Volt battery from about 12.1 V to about 12.7 V over about 3 hours.
Ciekawe - muszę kiedyś sprawdzić. Powinno być wtedy słychać szum wiatraka w bagażniku - przetwornica jest zdaje się chłodzona powietrzem, bo to jedyny odgłos, który permamentnie słychać przy włączonym zapłonie.

Rafał napisał/a:
Jak jest podłączona ładowarka to z sieci. Jak ktoś jeździ tylko na spalinach to raczej z pakietu.
To jest przetwornica DC/DC, więc tylko z pakietu (baterii trakcyjnej). Niemniej jak trochę popracuje to baterii ubędzie i wtedy jeśli samochód jest podłączony do sieci to włączy się ładowarka.

Rafał napisał/a:
Tak czy siak, akumulator trzeba będzie kiedyś wymienić. Zalecają Bosch S5.
Oryginalnie jest akumulator AGM - więc jak S5 to chyba też w wersji AGM.
vwir - 2017-01-08, 09:13

PatrykS napisał/a:
vwir napisał/a:
Zdarzały się poliftowe z 2012 - kolega GSI ma zdaje się taką.

Przeglądnąłem już naprawdę sporo ofert i nie znalazłem ani jednego z 2012 roku, który miałby z tyłu uchwyty na kubki jeden obok drugiego. Ba - jest sporo auto z 2013 roku, które mają kubki jeden za drugim. Więc jeśli to jest wyznacznik liftu to raczej nastąpił w trakcie 2013 roku. Na przykład tutaj jest z 03.2013: http://ww3.autoscout24.nl...6306721?asrc=st|as

bodix - 2017-01-08, 09:43

Pamiętaj o jednym, że w tych ogłoszeniach podawana data jest w wielu przypadkach datą pierwszej rejestracji, a nie produkcji choć mogą się oczywiście pokrywać. Patrz tylko na cechy szczególne jakie występowały w danym modelu rocznikowym.
Pawiel - 2017-01-08, 14:18

Ja tez przejrzalem. Nie widac nic.
Ojciec_Dyrektor - 2017-01-08, 22:00

Panowie jadę oglądać ampere pomóżcie na co zwracać uwagę żeby nie wtopić
potrzebuje dla żony bo jezdzi dystans do pracy jakies 3km w jedna strone i wraca 3km tak ze po przesledzeniu forum widze ze to opcja idealna. dla niej
https://www.donedeal.ie/c...at-nav/13651094
dzieki za rady

Maras - 2017-01-08, 22:14

Ja kupowałem miesiąc temu. I jak na razie ok. Przed kupnem sprawdziłem pełną historię serwisową w Oplu.
Też kupiłem dla żony. I już żałuję że nie dla siebie :mrgreen:
Do dobrego szybko się można przyzwyczaić... Jak dotychczas stwierdziłem że auto ma jedną wadę. Ta wada to wysokość dolnej krawędzi zderzaka przedniego. Krawężniki, progi zwalniające i podjazdy na parkingach doprowadzają mnie do wrzenia.
Żona przesiadła się z A2 i ma trochę problemów z gabarytem i "zderzakiem"

Maras.

Ojciec_Dyrektor - 2017-01-08, 22:20

Rozwazam tez zakup lexusa is300h ogladalem i jezdzilem i nawet jej sie podoba dlatego chce porównac ale na dzien dzisiejszy ampera sie jej bardziej podoba lex troche za duzy .
ps . ja zostaje wierny rzedowej 6

YANNOSICK - 2017-01-08, 22:22

Ładna ta Amperka. Zawsze podobały mi się dwukolorowe fotele. Nie dostrzegam nic podejrzanego.
Ojciec_Dyrektor - 2017-01-08, 22:24

Dobra cena i przebieg mały 30k mil. za leXa bede musial wywalic jakies 18k e i przebieg 2 razy wiekszy wiec mam mieszane uczucia tylko tam 2.5r4 benzynka nawet sie fajnie zbiera
chce zobaczyc jak to wogóle jedzie i jak z parkowaniem i uzytecznoscia codzienna

Maras - 2017-01-08, 23:05

CH ARKADIA 08.01.2016
Moja Ampera i reszta "elektryków"
Na miejsce czekałem 30 min mimo komunikatów ochrony

Fotka: http://tufotki.pl/IIbBv

Rafał - 2017-01-08, 23:09
Temat postu: Zderzak
Maras napisał/a:
Krawężniki, progi zwalniające i podjazdy na parkingach doprowadzają mnie do wrzenia.
Maras.

Ja już swój zderzako - fartuch odkręciłem i żałuję, że nie zrobiłem tego od razu.

Maras - 2017-01-08, 23:11

Ja jeszcze nie. Koledzy pisali że mocno się brudzi wtedy silnik. Czy rzeczywiście tak jest?
YANNOSICK - 2017-01-08, 23:14

Po co go odkręcać??? Po miesiącu nauczysz się wyczuwać nachylenie i wysokość przeszkód a poza tym samo obtarcie fartuchem nic przecież nie szkodzi.
jas_pik - 2017-01-08, 23:14

Maras napisał/a:
CH ARKADIA 08.01.2016

Ja wtedy nie czekam , wyciągam przedłużacz, blokuję palantów, i ładuję , oczywiście podaje numer swój ochronie i idę na zakupy.
Oczywiście proszę ochronę aby pilnowała aby wandal nie wyrwał kabla z gniazdka.

Maras - 2017-01-08, 23:19

YANNOSICK napisał/a:
Po co go odkręcać??? Po miesiącu nauczysz się wyczuwać nachylenie i wysokość przeszkód a poza tym samo obtarcie fartuchem nic przecież nie szkodzi.

Po następnym miesiącu wjazdów do mojego garażu to chyba z niego nic nie zostanie. Akurat trze po tym porowatym betonie....

YANNOSICK - 2017-01-08, 23:20

jas_pik napisał/a:
Maras napisał/a:
CH ARKADIA 08.01.2016

Ja wtedy nie czekam , wyciągam przedłużacz, blokuję palantów, i ładuję , oczywiście podaje numer swój ochronie i idę na zakupy.

Ja też nie...

Maras - 2017-01-08, 23:23

jas_pik napisał/a:

Chyba też tak zacznę robić, bo jak widzę palantów nie brakuje. Pewnie na inwalidach też stają...

wodnik7 - 2017-01-08, 23:28

Tez w Elblagu zastalem zaparkowane.. na szczescie zwolnilo sie dalej, i sie udalo.

A wystarczylby tam maly slupek, i pewnie bynie zastawiali...

Seoja droga ladowarka jest podwojne a miejscd jedno. Szkoda!

Carcik - 2017-01-08, 23:37

YANNOSICK napisał/a:
Ja też nie...

Masz dużo kolegów w komentarzach :) Nawet Holenderskie blachy dostrzegli.

PatrykS - 2017-01-08, 23:41

wodnik7 napisał/a:
Pod IKEA w Bydgoszczy są postawione barierki nie do przeoczenia :-)
https://api.plugshare.com/view/location/89589

YANNOSICK - 2017-01-09, 18:48

Carcik napisał/a:
Masz dużo kolegów w komentarzach Nawet Holenderskie blachy dostrzegli.
Jak widać nie jesteś jedyny w swoim rodzaju...

Stara sprawa. Wywalczenie instalacji tego słupka kosztowało mnie 20 emaili do zarządcy który już po instalacji postanowił przerobić jedno z dwóch miejsc na kojec dla wózków.
wodnik7 napisał/a:
Tez w Elblagu zastalem zaparkowane.. na szczescie zwolnilo sie dalej, i sie udalo.

Dziś jest to już dużo lepiej oznakowane a ochrona ma już wypracowane procedury na takie przypadki.

wodnik7 - 2017-01-09, 21:42

@Patryk: wiem, wlasnie tak mi sie podoba, tez sie tam juz ladowalem, i barierka dzialala:)

@Yannosick: tydzien temu w CH Ogrody tez bylo zastawione, i mialem mega szczescie, ze zwolnilo sie dwa miejsca dalej: ochrona tez byla wkurzona.

A barierka w Ogrodach by starczyla - ps. dla mnie ladowanie na drodze Wawa-Gdansk w Elblagu jest konieczne, i dobrze, by mozna bylo na tym miejscu polegac...

No i naprawde: podwojny slupek, a miejsce jedno. tez szkoda!

YANNOSICK - 2017-01-09, 21:46

No szkoda. Na początku były dwa ale potem jedno oznaczenie usunięto. Nie długo będzie w Elblągu druga stacja ładowania więc awaryjnie będzie można naładować ale niestety na końcu świata...
wodnik7 - 2017-01-09, 21:58

To drugie obok teraz dla inwalidow..
A samo CH fajne jest naprawde, i szkoda, ze jakos malo im zalezy (choc juz wszystko przeciez maja!)

YANNOSICK - 2017-01-09, 22:07

Nie mogę powiedzieć, że im nie zależy. Na prośbę tylko jednego upierdliwego klienta postawili słupek i wydzielili miejsca (później zredukowano do jednego). Pomagają w razie możliwości odblokować miejsce dla EV. To wszystko za darmo i w mieście gdzie nie ma ani jednego auta z ogonkiem. Gdyby wszystkie galerie robiły tyle dla elektromobilności to Polska miałaby tysiące darmowych stacji ładowania.
PatrykS - 2017-01-09, 22:19

YANNOSICK napisał/a:
Nie mogę powiedzieć, że im nie zależy. Na prośbę tylko jednego upierdliwego klienta postawili słupek i wydzielili miejsca
I chwała im, a dzięki temu zyskali sporo przejezdnych klientów - sam byłem tam w kinie w drodze powrotnej z Mazur :-)
wodnik7 - 2017-01-10, 10:26

Oewnie, ze fajnie, ze w ogole cos robia. My ladujac tam godzine-dwie zawsze zostawiamy duzo pieniedzy. Ale mniej fajnie, ze zamiast sie tym chwilic co maja, i tanio zapobirgac frusracjom, nic nie robia.

Barierka nie kosztuje wiele..

Swoja droga madrzej by bylo slupek gdzies dalej postawic, gdzie tyle osob nie parkuje. Problem sam by sie rozwiazal..

YANNOSICK - 2017-01-10, 12:07

Lokalizacja słupka w tym przypadku wynikała z:
a) obawy o wandalizm (nie zapominajmy, że to Elbląg!)
b) lokalizacji przyłącza
Oczywiście umieszczenie słupka tuż przy głównym wejściu to również zabieg marketingowy.

Dzisiaj przy temp -12 st.C nie uruchomił mi się benzyniak więc całkowite wyłączenie działa. Zasięg przy dynamicznej jeździe z zimnego startu wyniósł zapierające dech w piersiach 38 km (prognoza 52 km szybko stopniała).

PatrykS - 2017-01-10, 12:42

YANNOSICK napisał/a:
Dzisiaj przy temp -12 st.C nie uruchomił mi się benzyniak więc całkowite wyłączenie działa.
A jak to zrobiłeś?
wodnik7 - 2017-01-10, 14:27

Tylkoze jaki to marketing, jesli slupek zazwyczaj jest nieosoagalny. Bylem 3 razy, za kazdym razem cudem, z innego miejsca, udawalo mi sie jakos ladowac.

Dalej optuje za barierka... mozesz im to zglosic? Cos widze, ze masz z nimi jakis kontakt..

Pawiel - 2017-01-10, 14:45

PatrykS napisał/a:
YANNOSICK napisał/a:
Dzisiaj przy temp -12 st.C nie uruchomił mi się benzyniak więc całkowite wyłączenie działa.
A jak to zrobiłeś?

A miał się nie uruchomić?

vwir - 2017-01-10, 17:39

Czytając o problemach z mapami europy wschodniej w amperach z początku produkcji natrafiłem na taki wątek:
http://gm-volt.com/forum/...am-Installation

Tutaj akurat jest podany volt, ale podobne urządzenie można kupić dla ampery: http://www.carvision.nl/i...aid=630&lang=EN

W sumie dość ciekawa opcja. Czy wszystkie ampery mają dotykową nawigację z mylink? Bo w opisie urządzenia jest napisane "Ampera MyLink Touchscreen interface". Czy wszystkie ampery to mają?

Wojtasek0 - 2017-01-10, 21:51

Witam Serdecznie,
Co do przeglądu w Auto-Żoliborz to ja mam całkowicie inne doświadczenia...
A mianowicie sam przegląd to koszt 490 pln
do tego olej filtry oraz wymiana płynu hamulcowego to koszty zamknęły się w kwocie 1000.00 pln.
Ale jak się umawiałem to Pani odpowiedziała iż to kwota przynajmniej 2000 pln.

A co do ładowarek to np. w Galerii Mokotów w Warszawie nowa szybka ładowarka już nie działa wskazuje permanentny błąd.... ale jeszcze są dostępne gniazda sieciowe........

Ale jak widać czasami to nawet ciężko jest się dostać do tych działajacych....ehhh szkoda gadać.
Pozdrawiam
Wojtek

Rafał - 2017-01-10, 23:22
Temat postu: Problem z ładowaniem
Dzisiaj samochód przywitał mnie komunikatem "Sprawdź system ładowania HVC" :(
Dioda ładowania pali się na pomarańczowo i po kilku minutach gaśnie.
Samochód się nie ładuje z ładowarki, która pali wszystkimi diodami na zielono jak zwykle.
Odłączałem akumulator i długo trzymałem przycisk POWER i nic nie pomaga.

Może ktoś miał podobny przypadek?

PatrykS - 2017-01-11, 00:30

Rafał napisał/a:
Samochód się nie ładuje z ładowarki, która pali wszystkimi diodami na zielono jak zwykle.
Ładowarka fabryczna czy inna? Pali się lampka MIL / Check Engine na desce rozdzielczej? Spróbuj innej ładowarki. Jeszcze jedno - czy do gniazda ładowania nie dostał się śnieg/woda?
Rafał - 2017-01-11, 00:47
Temat postu: Problem z ładowaniem
Ładowarka oryginalna. Sprawdzałem w innym gniazdku - to samo.
Lampka MIL (check engine) się niestety pali.

Nie mam dostępu do innej ładowarki w Toruniu.

Czy woda się dostała do gniazdka? Hmmm... co prawda w myjni ręcznej, ciśnieniowej strumień wody potrafi sam otworzyć klapkę, ale to było ładnych kilka dni temu. Do tego czasu powinna wyparować, zwłaszcza że w tym czasie był wielokrotnie ładowany.

Na forum Volta piszą, że ten błąd pojawia się też przy niskim poziomie płynów chłodzenia baterii trakcyjnej, poniżej spojenia zbiornika.
U mnie ich poziom wydaje się w normie, ~2 cm powyżej spojenia. Ale też piszą, że są problemy z czujnikiem poziomu tego płynu.

Szukam dalej...

Pawiel - 2017-01-11, 08:28

Rafał - a jeździć chociaż możesz na benzynie?
Powodzenia w szukaniu rozwiązania problemu życzę.

YANNOSICK - 2017-01-11, 10:16

PatrykS napisał/a:
YANNOSICK napisał/a:
A jak to zrobiłeś?

W zeszłym roku spytałem w ASO czy da się to permanentnie wyłączyć. Okazało się, że nie można ale można "ustawić próg temperatury absurdalnie nisko i w praktyce się nie włączy nigdy". Więc po wyłączeniu opcji dogrzewania w menu auta, spaliniak nie powinien się włączać.

Holendrzy jednak mają inną definicję absurdalnie niskich temperatur gdyż dzisiaj przy -21 jednak usłyszałem pomruk agregatu.

PatrykS - 2017-01-11, 11:38

YANNOSICK napisał/a:
Holendrzy jednak mają inną definicję absurdalnie niskich temperatur gdyż dzisiaj przy -21 jednak usłyszałem pomruk agregatu.
Mnie też dzisiaj zaskoczył - wyjeżdżając z domu była cisza przy -10, ale jak wjechałem 100m wyżej było z 1 czy 2 stopnie mniej i się włączył paskudnik jeden. Niemniej nie miałbym nic przeciwko obniżeniu do absurdalnych -20 - ciekawe czy w starszych rocznikach niż 2013 też jest to możliwe.
Rafał - 2017-01-11, 17:53
Temat postu: Różne
PatrykS napisał/a:
ciekawe czy w starszych rocznikach niż 2013 też jest to możliwe.

Niestety nie, u mnie -5 stopni i motor startuje na kilka minut. W kanadyjskich Voltach czujnik temperatury pakują w styropian albo dopinają rezystor 27k równolegle do czujnika żeby jeździć w zimę na prądzie.

Pawiel napisał/a:
a jeździć chociaż możesz na benzynie?

Tak, wszytko działa elegancko oprócz ładowania z sieci.

Byłem u mojego lokalnego Opla. Sympatyczni ludzie uzupełnili płyn chłodzenia baterii i znaleźli błędy P1E00 i P1FFF, których nie dało się wykasować.
Dzwoniłem do serwisu w Gdańsku, gdzie mi powiedziano, że ten błąd to norma w Amperach i prawdopodobnie nie ma kontaktu na wiązce czujnika płynu.
Także czeka mnie wyprawa nad morze.:)

PatrykS - 2017-01-11, 21:47

Rafał napisał/a:
Niestety nie, u mnie -5 stopni i motor startuje na kilka minut.
Jeżeli masz przedliftową to w ustawieniach znajdziesz opcję "włączaj silnik przy niskiej temperaturze" i "włączaj silnik przy bardzo niskiej temperaturze" - ta druga obniży do -11 stopni.

Rafał napisał/a:
Byłem u mojego lokalnego Opla. Sympatyczni ludzie uzupełnili płyn chłodzenia baterii i znaleźli błędy P1E00 i P1FFF, których nie dało się wykasować.
Dzwoniłem do serwisu w Gdańsku, gdzie mi powiedziano, że ten błąd to norma w Amperach i prawdopodobnie nie ma kontaktu na wiązce czujnika płynu.
Faktycznie w sieci widać, że te błędy powoduje niski stan płynu chłodniczego elektroniki. A skoro u Ciebie poziom jest OK to pewnie problem czujnika. Poniżej piszą, że pomógł update softu BCM - ja przechodziłem jego update w ramach akcji serwisowej:
https://www.reddit.com/r/..._system_oh_boy/
W sumie możesz zobaczyć na stronie my.opel.pl, czy Ciebie ta akcja dotyczy. Jeśli jej nie przeszedłeś, to prawdopodobnie czeka Cię też wymiana sprężyn gazowych tylnej klapy w ramach innej akcji.

Rafał napisał/a:
Także czeka mnie wyprawa nad morze.:)
Zapraszam serdecznie - szkoda że w takich okolicznościach, ale mam nadzieję się spotkamy i pogadamy :-) A Haller coraz większy ruch w interesie elektrycznym obserwuje - mi tam pasuje, że nabierają doświadczenia :-)
vwir - 2017-01-12, 08:39

Czy kojarzy ktoś to auto: https://www.otomoto.pl/of...a-ID6yxvsw.html

Wiem, że cena+opłaty, więc jakaś super-okazja to to nie jest, tym bardziej że model przedliftowy i przebieg nie jakoś specjalnie mały. Ale może ktoś z forum już ją oglądał i faktycznie jest w super stanie?

bodix - 2017-01-12, 10:45

Oj długo to ogłoszenie wisi i jakoś brak zainteresowania. Przebieg 146 tys. to wnet po gwarancji na akumulatory będzie.
Rafał - 2017-01-12, 11:04
Temat postu: Opel z Gniezna
Znam ten samochód. W lato specjalnie pojechałem do Gniezna, żeby zobaczyć Amperę na żywo. Samochód był zupełnie rozładowany, nawet 12V, ale sympatyczny właściciel naładował przez 2 godziny i powiedział "Masz pan kluczyki i sobie pojeździj". Dzięki niemu sam mam teraz Amperę.

Samochód jest w rzeczywiście idealnym stanie optycznym. To jest 2012 przedlift, a nie model roku 2013 jak jest napisane.
Co do ceny to trzeba sobie samemu policzyć czy to się opłaca.

Np http://www.speurders.nl/o...5569413&sr_ab=0

vwir - 2017-01-12, 11:53

Dlatego pisałem, że cena jest taka sobie. Mam też na oku jedną z Holandii i wychodzi w podobnej cenie, ale ma mniejszy przebieg i ładniejsze wnętrze (dwukolorowa skóra). Ale mimo mniejszego przebiegu wygląda na bardziej zużytą niż ta w Gnieźnie. To co podesłałeś po doliczeniu VATu wychodzi niewiele poniżej 60tys. Więc w sumie trochę taniej, ale mimo wszystko podobnie.

Kojarzysz może, ile w tym Gnieźnie sobie liczą za te opłaty? Jaki stan mechaniczny? Wszystko działało poprawnie? Właśnie trochę martwi mnie to, że długo stoi. Akumulatorom nie służy głębokie rozładowanie. Nie wziąłeś z powodu ceny, czy dlatego, że to przedlift?

Rafał - 2017-01-12, 12:14

vwir napisał/a:
To co podesłałeś po doliczeniu VATu wychodzi niewiele poniżej 60tys. Więc w sumie trochę taniej, ale mimo wszystko podobnie.

Ta z linku jest raczej na pewno już ceną brutto, ale to kolega Yannosick może potwierdzić.

vwir napisał/a:
Kojarzysz może, ile w tym Gnieźnie sobie liczą za te opłaty? Jaki stan mechaniczny? Wszystko działało poprawnie? Właśnie trochę martwi mnie to, że długo stoi. Akumulatorom nie służy głębokie rozładowanie. Nie wziąłeś z powodu ceny, czy dlatego, że to przedlift?

Wiem, że wówczas chcieli 65 tys z opłatami i jakąś gwarancją.
To był mój pierwszy kontakt z Amperą, więc byłem cały "dziki", ale jeździła fajnie.
Nie wziąłem z powodu ceny.

jatko - 2017-01-12, 12:48

Cytat:

Ta z linku jest raczej na pewno już ceną brutto,

Tam w większości to ceny netto obowiązują, bo ludzie w leasingi biorą. Ampera za 45kzł brutto - było by miło, ale chyba trzeba jeszcze poczekać.

Ampera/Volt w dobrych pieniądzach jest u mnie na drugim miejscu aut które rozważam, ale poczekajmy na dostępność Ampery-e, powinien być wysyp używanych amper i leafów w lepszych cenach

Rafał - 2017-01-12, 13:18

To jest raczej cena brutto. Jeżeli jest netto to jest napisane "excl. Btw"
Poza tym ten portal przypomina Olx.

vwir - 2017-01-12, 14:01

Ok, dzięki za info. Generalnie w tym egzeplarzu bardziej niż cena mnie zniechęca długi postój z rozładowanymi akumulatorami. Skoro stoi od wakacji to już jakieś pół roku bez ładowania. To się mogło odbić na pojemności baterii. Czy w amperze da się jakość sprawdzić kondycję baterii?
Maras - 2017-01-12, 18:19

Teoretycznie nie powinny być całkiem rozładowane. Najprościej naładować i zobaczyć czy da się wyjeździć ok 10kW. Jak tak to tylko 12V do wymiany.

Swoją droga targuj się. Ja kupując moją ( właściwie żony :) z przebiegiem 126000 wytargowałem na 54000 z 59000. Była w tym samym mieście jeszcze dwie 145tys i 170tys przebiegu i tę ze 170tys też stargowałem na 55000.

Powodzenia w poszukiwaniach.

vwir - 2017-01-12, 19:17

Generalnie coraz bardziej nastawiam się na kupno auta zza granicy. W Polsce jest całe 4 sztuki, z czego 3 są czarne. A ja mam uczulenie na srebrne i czarne auta. Więc zostaje cała jedna sztuka (ta z gniezna). A na przykład na Węgrzech jest ich 57. A na Węgry to ja mam jakieś 200km. Do Gniezna ponad 600 ;)
Rafał - 2017-01-12, 22:53

Nadal nie mogę uwierzyć, że w takim małym i raczej niebogatym kraju jest tyle Amper, szok.

https://www.hasznaltauto....FDAA2R2GG/page1

Maras - 2017-01-14, 19:23

PatrykS napisał/a:
Jeżeli masz przedliftową to w ustawieniach znajdziesz opcję "włączaj silnik przy niskiej temperaturze" i "włączaj silnik przy bardzo niskiej temperaturze" - ta druga obniży do -11 stopni.

Ja mam przedliftową i za nic nie mogę zlokalizować tego ustawienia.

Swoją drogą byłem dziś u Hallera na przeglądzie i minąłem się z Amperą na Gdańskich blachach. To nie byłeś ty?

Proszę o info hdzie w okolicach Starego Miasta mogę się naładować. Zostaję do jutra i warto by się podłasować. Dziś byłem w galerii w Gdyni i oczywiście 3 stanowiska zajmowały elektryczne diesle

YANNOSICK - 2017-01-14, 22:13

Maras napisał/a:
Ja mam przedliftową i za nic nie mogę zlokalizować tego ustawienia.

W mojej po lifcie przedostatnia pozycja w ustawieniach klimy

PatrykS - 2017-01-15, 15:51

Maras napisał/a:
Ja mam przedliftową i za nic nie mogę zlokalizować tego ustawienia
Ustawienia -> Ustawienia pojazdu -> Temperatura i jakość powietrza -> Ogrzewanie wspomagane przez silnik spalinowy:
- Przy niskiej temperaturze zewnętrznej
- Przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej

Maras napisał/a:
Swoją drogą byłem dziś u Hallera na przeglądzie i minąłem się z Amperą na Gdańskich blachach. To nie byłeś ty?
Jak biała GD to ja - byłem tam ok. 11. Szkoda, że się minęliśmy :-(

Maras napisał/a:
Proszę o info hdzie w okolicach Starego Miasta mogę się naładować.
Pod Urzędem miasta jest wygodnie, ale trzeba mieć kartę - mogę pożyczyć, choć już pewnie za późno dziś:
https://api.plugshare.com/view/location/59932

Maras napisał/a:
Dziś byłem w galerii w Gdyni i oczywiście 3 stanowiska zajmowały elektryczne diesle
Oprócz trzech dedykowanych miejsc dla elektryków kolejnych 9 ma gniazdka dostępne:
https://api.plugshare.com/view/location/79151
W drugim końcu parkingu też są gniazdka, ale tam z reguły wszystkie miejsca zajęte :-(
https://api.plugshare.com/view/location/79152

Wysłałem Ci mój numer na priva jakby co.

Maras - 2017-01-15, 22:57

PatrykS napisał/a:
Ustawienia -> Ustawienia pojazdu -> Temperatura i jakość powietrza -> Ogrzewanie wspomagane przez silnik spalinowy:
- Przy niskiej temperaturze zewnętrznej
- Przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej

Ja mam auto z maja 2012 i tych dwóch opcji dotyczących silnika spalinowego - brak...
Ciekawe czy można to jakoś zaktualizować?

PatrykS - 2017-01-16, 00:36

Maras napisał/a:
Ja mam auto z maja 2012
Moja chyba z czerwca jest.

Maras napisał/a:
Ciekawe czy można to jakoś zaktualizować?
A Twój przeszedł akcję serwisową z aktualizacją BCM? Mój przeszedł, ale opcje były już przed aktualizacją.
Maras - 2017-01-16, 06:46

Nie mam pojęcia. Czego dotyczyła ta akcja?
W historii ( po Holendersku ) nie wiem czego mam szukać i w jakim okresie.

PatrykS - 2017-01-16, 09:31

Maras napisał/a:
Nie mam pojęcia. Czego dotyczyła ta akcja?
Zaloguj się na my.opel.pl i tam będzie zakładka o kampaniach - jakieś dwie aktualizacje softu (w tym BCM) i wymiana siłowników klapy bagażnika. Przy wizycie w serwisie powinni dać znać, ale mogli przeoczyć.
Rafał - 2017-01-16, 11:51

PatrykS napisał/a:
Zaloguj się na my.opel.pl i tam będzie zakładka o kampaniach - jakieś dwie aktualizacje softu (w tym BCM) i wymiana siłowników klapy bagażnika. Przy wizycie w serwisie powinni dać znać, ale mogli przeoczyć.

Niestety, historia serwisowa dotyczy chyba tylko polskiego Opla. U mnie po zalogowaniu jest pusta strona mimo, że w Holandii był serwisowany do końca.

Maras - 2017-01-16, 19:06

PatrykS napisał/a:

U mnie wychodzi:
Twój Opel nie jest objęty bezpłatną kampanią naprawczą. Życzymy wielu spokojnych kilometrów za kierownicą Twojego Opla!

Rafał napisał/a:
Niestety, historia serwisowa dotyczy chyba tylko polskiego Opla. U mnie po zalogowaniu jest pusta strona mimo, że w Holandii był serwisowany do końca.

U mnie jest od początku jest historia ale po Holendersku. Z translatora nie wszystko da się zrozumieć.
BCM nie mogę zlokalizować.

YANNOSICK - 2017-01-16, 19:16

Maras napisał/a:
U mnie jest od początku jest historia ale po Holendersku. Z translatora nie wszystko da się zrozumieć.

wklej historię w ten wątek
Jak znajdę chwilkę to przetłumaczę.

Maras - 2017-01-16, 19:41

2016-02-09 Omhoogklapbare achterklep, gasveer vervangen 114 245 km Van Mossel O.P.C. Oosterhout
De Boedingen 8
4906 BA Oosterhout
2016-02-04 Grote onderhoudsbeurt
Remvloeistof verversen
APK i.c.m. beurt + afmeld-en administratiekosten
Ruitenwissers vooraan vervangen
Luchtfilterelement vervangen
Binnen- ventilatie filter vervangen
Batterij radiografische bediening vervangen 114 245 km Van Mossel O.P.C. Oosterhout
De Boedingen 8
4906 BA Oosterhout
2015-06-30 Omhoogklapbare achterklep, gasveer vervangen (2x)
BCM programmeren 15-R-042
Oplaadaansluiting, huis vervangen
Hoogspanning in- en uitschakelen
Aandrijfmotor, acculader, kabel vervangen 95 009 km

2014-10-10 Regelmodule HVAC-systeem herprogrammeren met SPS
Diagnosetijd
Oplaadaansluiting, huis vervangen 73 916 km

2014-09-11 Vervanging van transmissie
Diagnosetijd
Extra werk voor vervanging van een 71 426 km

2014-09-04 Lager rotor aandrijfmotor vervangen
Accukoelsysteem aandrijfmotor aftappen en vullen
Extra werk voor vervanging van een
Rotorlager aandrijfmotor vervangen 68 153 km

2014-08-19 Hoogspanning in- en uitschakelen
Rotorlager aandrijfmotor vervangen 70 071 km

2014-08-08 Plaatsen van Tapijten
Lager rotor aandrijfmotor vervangen
Accukoelsysteem aandrijfmotor aftappen en vullen
Extra werk voor vervanging van een 68 153 km

2014-05-26 Handgreep buiten voorportier vervangen
Behuizing oplaadaansluiting vervangen
Smeer laadpoortflap TSB 3035 57 993 km

2014-05-22 Hoogspanning in- en uitschakelen
Kabelboom instrumentenpaneel repareren
Diagnose met MDI
Verdere Diagnose 63 592 km

2014-03-07 Grote onderhoudsbeurt
Ampera - dagrijverlichting (DRL)
Achterlicht vervangen 56 945 km

2013-12-10 Verlichting herstellen. 48 371 km

2013-10-30 Batterij radiografische bedieningen vervangen
Achterreflector vervangen - links 44 741 km

2012-05-31 Joint d étanchéité - porte - remplacer - Côté gauche (porte avant) 12 km

PatrykS - 2017-01-16, 20:39

Cytat:
U mnie jest od początku jest historia ale po Holendersku.
To miałeś szczęście - po zakupie historia poprzedniego właściciela powinna zostać ukryta.
Maras - 2017-01-16, 21:09

PatrykS napisał/a:
To miałeś szczęście - po zakupie historia poprzedniego właściciela powinna zostać ukryta.

Na myopel czytałem że jak się nie zgłosi zmiany właściciela to nie ukrywają. A może poprzedni właściciel nie zakładał konta.

Już przed zakupem miałem tę historię z Auto Żoliborza.

vwir - 2017-01-16, 21:15

Jak to wygląda z przeglądami i gwarancją? Co ile trzeba robić przeglądy, żeby auto nie straciło gwarancji? Limit czasu czy kilometrów?
Maras - 2017-01-16, 21:25

vwir napisał/a:
Jak to wygląda z przeglądami i gwarancją? Co ile trzeba robić przeglądy, żeby auto nie straciło gwarancji? Limit czasu czy kilometrów?

Wydaje mi się że min raz w roku ew. przebieg. Ja teraz byłem przy 130tys a następny mam przy 160tys lub za rok. ( przynajmniej tak zrozumiałem w serwisie )

PatrykS - 2017-01-16, 23:08

vwir napisał/a:
Czytając gwarancję nie widzę wymogu przeglądu co rok, jedynie że mają być wpisy o przeglądach, przy każdym wpisie jest jednak data i przebieg następnego przeglądu, i data jest zawsze późniejsza o rok.
vwir - 2017-01-17, 07:26

Pytam, bo mam na oku amperę, która miała ostatni serwis w marcu 2015. Miała wtedy 83tys przebiegu, a teraz ma 117tys. Zastanawiam się, czy w takiej sytuacji ma jeszcze gwarancję na baterie.
PatrykS - 2017-01-17, 11:54

vwir napisał/a:
Pytam, bo mam na oku amperę, która miała ostatni serwis w marcu 2015. Miała wtedy 83tys przebiegu, a teraz ma 117tys. Zastanawiam się, czy w takiej sytuacji ma jeszcze gwarancję na baterie.
Termin następnego przeglądu trzeba sprawdzić w tej książeczce - można go chyba o miesiąc przekroczyć. Obawiam się jednak, że już po gwarancji w tej sytuacji, można jeszcze spytać w ASO.
vwir - 2017-01-17, 13:51

Napisałem już do Opla. Zobaczymy, co odpiszą. Jeśli jest po gwarancji to raczej odpuszczę to auto. Pewnie się nic nie stanie i baterie przeżyją te 8 lat, ale wolę spać spokojnie.
PatrykS - 2017-01-17, 15:23

vwir napisał/a:
Jeśli jest po gwarancji to raczej odpuszczę to auto. Pewnie się nic nie stanie i baterie przeżyją te 8 lat, ale wolę spać spokojnie.
Też bym tak zrobił.
YANNOSICK - 2017-01-17, 17:39

2016-02-09 Omhoogklapbare achterklep, gasveer vervangen 114 245 km - teleskop klapy bagażnika wymiana (akcja serwisowa) Van Mossel O.P.C. Oosterhout
De Boedingen 8
4906 BA Oosterhout
2016-02-04 Grote onderhoudsbeurt - duży serwis okresowy
Remvloeistof verversen - wymiana płynu hamulcowego
APK i.c.m. beurt + afmeld-en administratiekosten - przegląd plus koszty urzędowe
Ruitenwissers vooraan vervangen - wymiana wycieraczek
Luchtfilterelement vervangen - wymiana filtra powietrza
Binnen- ventilatie filter vervangen - wymiana fitra kabinowego
Batterij radiografische bediening vervangen - wymiana baterii kluczyka 114 245 km Van Mossel O.P.C. Oosterhout
De Boedingen 8
4906 BA Oosterhout
2015-06-30 Omhoogklapbare achterklep, gasveer vervangen (2x) - teleskop klapy bagażnika wymiana x2 (akcja serwisowa)
BCM programmeren 15-R-042 Reset BCMu i aktualizacja softu (akcja serwisowa)
Oplaadaansluiting, huis vervangen - wymiana obudowy gniazda ładowania
Hoogspanning in- en uitschakelen - Odłączenie i przyłączenie wysokiego napięcia
Aandrijfmotor, acculader, kabel vervangen - wymiana kabla odzysku energii z silnika do ładowarki 95 009 km

2014-10-10 Regelmodule HVAC-systeem herprogrammeren met SPS - przprogramowanie modułu klimatyzacji.
Diagnosetijd - odczyt błędów
Oplaadaansluiting, huis vervangen - wymiana obudowy gniazda ładowania 73 916 km

2014-09-11 Vervanging van transmissie - wymiana przekładni
Diagnosetijd - odczyt błędów
Extra werk voor vervanging van een 71 426 km

2014-09-04 Lager rotor aandrijfmotor vervangen - wymiana łożyska silnika
Accukoelsysteem aandrijfmotor aftappen en vullen - opróżnienie i napełnienie układu chłodzenia napędu i aku
Extra werk voor vervanging van een
Hoogspanning in- en uitschakelen - dodatkowe dłączenie i przyłączenie wysokiego napięcia
Rotorlager aandrijfmotor vervangen - dodatkowe prace przy wymianie łożyska silnika 68 153 km

2014-08-19 Hoogspanning in- en uitschakelen - Odłączenie i przyłączenie wysokiego napięcia
Rotorlager aandrijfmotor vervangen - wymiana łożyska silnika 70 071 km

2014-08-08 Plaatsen van Tapijten - wymiana dywaników
Lager rotor aandrijfmotor vervangen - wymiana łożyska silnika
Accukoelsysteem aandrijfmotor aftappen en vullen - opróżnienie i napełnienie układu chłodzenia napędu i aku
Extra werk voor vervanging van een - dodatkowe prace przy wymianie łożyska silnika 68 153 km

2014-05-26 Handgreep buiten voorportier vervangen - wymiana klamki zewn drzwi przednich
Behuizing oplaadaansluiting vervangen - wymiana obudowy gniazda ładowania
Smeer laadpoortflap TSB 3035 - smarowanie klapki gniazda ładowania (akcja serwisowa) 57 993 km

2014-05-22 Hoogspanning in- en uitschakelen - Odłączenie i przyłączenie wysokiego napięcia
Kabelboom instrumentenpaneel repareren - naprawa wiązki przewodów konsoli środkowej
Diagnose met MDI - odczyt błędów
Verdere Diagnose - głębsza diagnostyka 63 592 km

2014-03-07 Grote onderhoudsbeurt - duży serwis okresowy
Ampera - dagrijverlichting (DRL) Achterlicht vervangen - wymiana tylnej lampy świateł dziennych 56 945 km

2013-12-10 Verlichting herstellen. Naprawa oświetlenia (huczna nazwa wymiany żarówki) 48 371 km

2013-10-30 Batterij radiografische bedieningen vervangen - wymiana bateri kluczyka
Achterreflector vervangen - links - wymiana lampy lewy tył. 44 741 km

2012-05-31 Joint d étanchéité - porte - remplacer - Côté gauche (porte avant) - wymiana klamki lewy przód 12 km

W Holandii nie ma wyznaczonego okresu ani przebiegu między przeglądami Ampery. Do ASO trzeba podjechać na przegląd gdy Ampera się upomni. Mam 80 kkm na liczniku i jeszcze się nie upomniała. Decyduje czujnik jakości oleju.

Maras - 2017-01-17, 17:57

Dzięki.Trochę się działo. Łożyska silnika, przewody wysokiego napięcia. Ciekaw jestem czy przekładnia to potocznie nasza skrzynia biegów?

Poza tym była aktualizacja softu, a u mnie jak by nie było. W młodszej o miesiąc amperze PatrykaS są opcje dotyczące progu załączania silnika spalinowego a u mnie brak. Oba samochody 2012r...

Chyba będę musiał serwis pomęczyć.

YANNOSICK - 2017-01-17, 18:23

Patryk miał zapewne aktualizację później. Podjedź do ASO i powinni to przy okazji zrobić. Jak nie będą chcieli to można wywołać błąd na który serwis zareaguje aktualizacją softu.

Wpisy w historii Twojej Ampery się powtarzają. Łożysko wymienione było zapewne tylko raz a po kilku tygodniach skontrolowane ale ASO wpisuje zawsze "grube" opisy aby fakturować GMa większymi kwotami. Pozostałe rzeczy to albo akcje serwisowe albo znane i niegroźne pierdoły. Generalnie zdrowa Amperka. Nie widzę tylko aktualizacji map navi ale nie wiem czy w przedliftach robili gratis.

PatrykS - 2017-01-17, 21:39

Maras napisał/a:
Dzięki.Trochę się działo. Łożyska silnika, przewody wysokiego napięcia. Ciekaw jestem czy przekładnia to potocznie nasza skrzynia biegów?
Wg mnie to trzykrotna wymiana łożyska silnika elektrycznego - za każdym razem problem szybko wracał, ostatecznie wymienili całą skrzynię (z silnikami elektrycznymi). Czytałem o takich przypadkach - najprawdopodobniej serwisanci nie wykonywali regulacji tego łożyska poprawnie i szybko się sypało. Po prawidłowo wykonanej naprawie problem nie wraca, jest wiele tego przykładów w sieci, np. ja mam już 10 tys. km od wymiany. Przy tylu naprawach popatrzyłbym pod maskę - jeśli wszystkie przewody, węże, osłony i inne ustrojstwo jest starannie umocowane wszystkimi oryginalnymi mocowaniami to może po prostu był tam jakiś pech. Jeżeli jednak jest niestarannie - to być może była w rękach kiepskich fachowców i naprawiając jedno psuli drugie.

Maras napisał/a:
W młodszej o miesiąc amperze PatrykaS są opcje dotyczące progu załączania silnika spalinowego a u mnie brak. Oba samochody 2012r...
Dziś usłyszałem, że bodix w swojej z 2011 też nie ma tych opcji.
Maras - 2017-01-17, 23:49

PatrykS napisał/a:
Po prawidłowo wykonanej naprawie problem nie wraca, jest wiele tego przykładów w sieci, np. ja mam już 10 tys. km od wymiany.

Tu już ponad 60tys od wymiany. Bałaganu pod maską nie widać, kupując oglądałem 3szt i ta nie odbiegała wyglądem od innych.

Właśnie temperatura spadła do -5 i już zagrał spaliniak... :(

vwir - Wczoraj 9:37

No i wyjaśniło się z amperą, którą sprawdzałem. Poprosiłem o VIN i dowiedziałem się znacznie więcej. Generalnie auto miało przy 20tys przebiegu wymieniony akumulator (wysokiego napięcia). Przy 30tys wymiana kompletnego zespolu napedowego (silnik, sterownik). Przy 90 tys wymiana ładowarki. Przy 100tys wymiana gniazda ładowania. Przy 117tys wymiana modułu ładowania.
Nie liczę drobiazgów w stylu wymiana siłowników klapy bagażnika, czy wymiany baterii w pilocie.
Ewidentnie widać, że auto ma problem z ładowaniem i wymieniają po kolei co popadnie. Taki egzemplarz to zdecydowanie sobie odpuszczę. Mam wrażenie, że więcej stało w serwisie niż jeździło.

Szczerze mówiąc to myślałem, że ampera jest zdecydowanie bardziej bezawaryjna. Tymczasem to co ja sprawdzałem to jakiś dramat, to co kolega podesłał kilka postów wyżej to też nie taka znowu fajna sprawa. Trzykrotna wymiana gniazda ładowania? Auto lądujące w serwisie średnio co kilka miesięcy? Hmmm... Mam spaliniaka, który serwis widział tylko ze względu na wymianę oleju. Drugi był w serwisie raz, na akcji serwisowej wymiana zamka klapy bagażnika. Tyle. Na dwa auta z przebiegami 80tys i 60tys.

bodix - Wczoraj 10:53

Można odnieść wrażenie, że ampera to jednak się sypie ale jak poczytasz forum niemieckie czy Volta (USA) to widać ogólny obraz pracy serwisów, które to nie bardzo sobie radzą z autami elektrycznymi i wielokrotnie auto odwiedza serwis z tą samą usterką. Serwisy muszą się szkolić i niestety robią to na naszych autach, a to dopiero początek drogi aut elektrycznych. Niektóre serwisy wręcz się boją i zamiast wymienić pierdołkę (bezpiecznik) wymieniają cały moduł. Moja Ampera ma się dobrze i po przejechaniu od kupna 12 tys. km. spisuje się świetnie choć serwis mnie czeka ale to z winy sprawcy wymuszenia małej stłuczki.
Moje wrażenia z jazdy bardzo pozytywne. Szukaj swojej sztuki bo warto, ja szukałem 4 miesiące w tym były 3 wyjazdy zagraniczne i masę przewertowanych ogłoszeń.

vwir - Wczoraj 11:17

Jasne, mam świadomość, że serwisy mogą sobie nie radzić. No ale z jakiegoś powodu te auta jednak po raz pierwszy do tego serwisu pojechały.
krawcu - Wczoraj 11:54

vwir, możesz podać link do ogłoszenia ampery o której piszesz oraz jej VIN. Myślę że to może się przydać kolejnym osobom które będą szukać takiego samochodu.
vwir - Wczoraj 12:22

Jasne. Ogłoszenie: http://suchen.mobile.de/f...ml?id=237739196
VIN: 1G0R86E45CU107862

Sprzedający twierdził, że auto było w serwisie tylko dwa razy, raz na wymianę bezpiecznika a raz na aktualizację oprogramowania. Tymczasem okazuje się, że auto było średnio co roku w serwisie na grubsze naprawy. Ostatnio wylądowało w serwisie na 2 tygodnie (do 5 stycznia 2017). Podejrzewam, że po tym stwierdził, że sprzedaje.

Pawiel - Wczoraj 12:33

Morałów z tych bajek jest kilka.
1. Jak już ktoś sprzedaje auto (prywatny właściciel) to pewnie ma jakiś powód. Firma - chyba lepiej, bo leasing mógł się zakończyć.
2. Ampera ni jest tak bezusterkowa, jak przynajmniej ja myślałem.
3. (zakłądając, że te naprawy były na gwarancji) - serwis ASO działa, więc trzeba koniecznie mieć auto, które jest dalej "na gwarancji", im więcej jej zostało, tym, lepiej, więc trzeba celować w jak najmłodszy egzemplarz.
4. Nie ma co wierzyć właścicielom, że jest kolorowo. Moja spalinowa 208ka ma 60kkm i dopiero miała wymieniany pasek alternatora.
5. Koniecznie sprawdzić auto po VINie w ASO przed podjęciem decyzji o zakupie.
6. Dobry Assistance - jak się zepsuje, to transport do ASO (często odległego).

vwir - Wczoraj 12:45

Ddałbym jeszcze jeden punkt: kiedyś będziemy chcieli sprzedać to auto. Czy w ogóle będzie to możliwe? Chodzi mi o to, że wtedy prawdopodobnie już nie będzie na gwarancji (bądź zostanie jej niewiele).

Czy każde ASO podejmie się naprawy Ampery? Mam ASO opla bardzo blisko, ale nie wiem, czy kiedykolwiek widzieli amperę na oczy. Czy to nie jest tak, że odstawiam auto do nich i jeśli sobie nie radzą to niech sami transportują auto do innego ASO?

Auto można sprawdzić zdalnie, mając tylko VIN. Niestety ja znam tylko opcję płatną - w przypadku tej ampery zapłaciłem 70PLN. Moim zdaniem było warto.

Pawiel - Wczoraj 12:57

Z postów kolegów z forum - nie każde.
Na pewno Warszawa, Gdańsk i może jakieś jeszcze miasto.
Poszukaj na forum, kiedyś gdzieś to było.

PatrykS - Wczoraj 13:07

Maras napisał/a:
Tu już ponad 60tys od wymiany.
Po wymianie całej skrzyni na nową powinno być dobrze - tam łożysko było spasowane poprawnie (z wysokim prawdopodobieństwem - monterzy w fabryce też dochodzili do wprawy przez pierwsze miesiące :-) ).

Pawiel napisał/a:
1. Jak już ktoś sprzedaje auto (prywatny właściciel) to pewnie ma jakiś powód.
Zdecydowanie - np. się już znudziła (jak w przypadku poprzedniego właściciela mojej :-) ).

vwir napisał/a:
Czy każde ASO podejmie się naprawy Ampery? Mam ASO opla bardzo blisko, ale nie wiem, czy kiedykolwiek widzieli amperę na oczy. Czy to nie jest tak, że odstawiam auto do nich i jeśli sobie nie radzą to niech sami transportują auto do innego ASO?
Nie każde - chyba ze 4 w Polsce stacje są autoryzowane (Gdańsk, Warszawa i chyba dwie na Śląsku). Co do dostarczenia - chyba musisz do jednej z nich niestety, te nieautoryzowane na Amperę nie mogą nawet zamówić do niej części. A do każdej poważniejszej naprawy potrzebują sprzętu, który ma chyba tylko Warszawa. Tak że tak super różowo to nie jest, ale z drugiej strony ludzie sprowadzają do Polski Fiaty 500e czy Volty 2016 - trzeba mieć jaja, nie? :-)

Co do usterkowości Ampery - czy któraś z tych awarii ją unieruchomiła?

Pawiel - Wczoraj 13:15

Patryk.
Oby tylko takie powody były.

vwir - Wczoraj 13:36

PatrykS napisał/a:
Co do usterkowości Ampery - czy któraś z tych awarii ją unieruchomiła?

A jakie to ma znaczenie? Sam fakt, że co kilka miesięcy będzie stała w serwisie przez kilka dni (z tego co widzę w książce serwisowej to nawet do 2 tygodni) mnie średnio cieszy.

Ja nie krytykuję tego auta, tylko próbuję racjonalnie podejść do sprawy i zdobyć jak najwięcej informacji. Z jednej strony głosy użytkowników mówiących, że wszystko jest super, a z drugiej strony konkretne dane z ASO mówiące, że auto co chwilę u nich ląduje. Sam już nie wiem, co o tym myśleć. To trochę jak ze spalaniem paliwa - kogo nie zapytasz to diesel pali mu 5 litrów na setkę. A później zaczynasz jeździć taki autem i okazuje się, że takie spalanie to tylko przy 90km/h na pustej drodze. Bo normalnie to trzeba liczyć 6-7 na setkę.

Zastanawiam się, czy przypadkiem po lifcie czegoś nie poprawili. Albo przynajmniej po kilku miesiącach produkcji. Bo chciałbym kupić takie auto, ale nie wpakować się na minę.

PatrykS - Wczoraj 14:22

Pawiel napisał/a:
Patryk.
Cóż, ja tylko przykład dałem :-) Akurat w przypadku Ampery mało prawdopodobny - już prędzej uwierzę w nagłe i niespodziewane powiększenie czteroosobowej rodziny mimo zdecydowanie antykoncepcyjnego wpływu Ampery w takiej rodzinie :-)
Pawiel - Wczoraj 15:18

PatrykS napisał/a:
Pawiel napisał/a:
Patryk.
Cóż, ja tylko przykład dałem :-) Akurat w przypadku Ampery mało prawdopodobny - już prędzej uwierzę w nagłe i niespodziewane powiększenie czteroosobowej rodziny mimo zdecydowanie antykoncepcyjnego wpływu Ampery w takiej rodzinie :-)

Są przykłady pozytywne i negatywne (mające źródło w stanie technicznym auta).

500+ vs Ampera - pierwsza myśl po przeczytaniu Twego postu.

vwir - Wczoraj 15:32

Dostajesz dodatkowe 500 na paliwo, żebyś mógł jeździć spalinowym :]
Maras - Wczoraj 17:05

vwir napisał/a:
Sam już nie wiem, co o tym myśleć.

Ja przejechałem już ok 6500km i na razie wszystko ok. Też zdawałem sobie sprawę że to może być śliski temat dlatego szukałem sztuki jeszcze na gwarancji. Z drugiej strony na pewno trafiałeś na sztuki z przebiegiem +300tys. jakoś jak widać jeżdżą. Myślę że większość tych z bogatą historią miało jakiś przygody na drogach.
Co do gniazda... to chyba nic dziwnego że się zużywa.
Jeśli szukasz przedliftowej to musi być po wymianie łożysk silnika el. podobno padały po ok 60000.
W mojej od czasu wymiany w książce tylko tylko serwisy.
Miałem Tourana - po 130tys padła głowica, dwumasa, wtryski, ile wtopiłem... szkoda gadać. W Kia Soul po 60000 padła chłodnica klimy. Mam Vito 19letnie 300000 nalotu 2,2 Cdi automat - bezawaryjne. Za to na blachę trzeba wydawać.

Nie ma aut doskonałych wiem coś o tym bo to już moje 15auto.
Mitsubishi L200 nowe z salonu sypało się tak że po roku zrezygnowałem z leasingu. Skrzynia biegòw naprawiana trzykrotnie, potem nowa i znòw padła, dziurawe reflektory i wiele innych. po prostu czasem nie ma się farta.

vwir - Wczoraj 17:11

Maras napisał/a:
Myślę że większość tych z bogatą historią miało jakiś przygody na drogach.
Co do gniazda... to chyba nic dziwnego że się zużywa.

No nie zgodzę się. Obydwa te auta mają przebiegu rzędu 100tys z małymi groszami. W żadnym nie widzę żadnych napraw mechanicznych, więc raczej przygód nie miały. Ba - w tej, którą ja sprawdzałem była wymiana baterii przy 20tys i silnika z całym osprzętem przy 30tys. No bez przesady...
Zużycie gniazda? Co dwa lata? Nie, to nie jest normalne. Nie spotkałem się na przykład w leafie czy zoe, żeby ludzie musieli to robić. Pewnie masz kilka różnych gniazd/gniazdek w domu, których używasz codziennie i nie wymieniasz ich co 2 lata. Ba - drugi koniec tego kabla z Ampery też wpinasz do gniazdka/gniazda. Myślisz, że zużyje się po 2 latach?

Nie spotkałem ani jednej sztuki z przebiegiem 300+. Największy jaki widziałem był w okolicach 240tys. I to chyba aż jeden. Najczęściej te na sprzedaż w 'normalnej' kwocie mają ok 120-140tys. Podejrzewam, że spora część z nich to po prostu pułapki i ludzie się ich pozbywają, bo kończy się gwarancja. Takich z przebiegami 160+ jest znacznie mniej.

Tak jak pisałem - nie jestem przeciwnikiem tego auta. Ale wolę być w pełni świadomym tego, na co się decyduję.

YANNOSICK - Wczoraj 19:06

Dyskutujecie o nad wyraz częstych wymianach gniazda ładowania a tam tylko przecież obudowa była wymieniana. Obudowa niestety jest nie zawsze szczelna i zamarzająca w niej woda pogarsza sprawę. Nie przesadzajmy bo jest to jedno z najmniej awaryjnych aut. Mam w domu kilka aut i jedynie z Amperą problemów nie było. Co do wymiany akumulatora wysokiego napięcia to Voltec chwali się, że jeszcze nigdy w żadnej Amperze nie wymieniono akumulatora ze względu na jego wadę. Były dwa przypadki zniszczenia przez trafienie piorunem (też mi się to przytrafiło ale u mnie zadziałał bezpiecznik w słupku i jedynym problemem był zblokowany na amen kabel...) bodajże w Niemczech i Danii. Poza tym znane są dwie wadliwe części w Amperach czyli BCM (wystarczy reset) i łożysko trakcyjne. Tylko tyle ( no może jeszcze przyciski w klamkach w przedliftach)
vwir - Wczoraj 20:06

No to masz już trzeci przypadek. A ile jest jeszcze więcej tego nie wie nikt.
bodix - Wczoraj 20:26

W tym przypadku wymiana akumulatorów trakcyjnych mogła wcale nie wynikać z ich wady, a była skutkim bezradności serwisu w poszukiwaniu problemu. Wiele przypadków było gdzie spalinowiec do określonego przebiegu sprawował się bezproblemowo, a potem skarbonka bez dna. Jest duże prawdopodobieństwo, że ampera po wyeliminowaniu wad na początku będzie bezawaryjna, a najważniejsze, że obejmuje to gwarancja.
vwir - Wczoraj 21:11

No właśnie o tym mówimy - trzeba jednak szukać auta z przebiegiem niższym, niż 140tys, bo może się okazać, że nasze auto zaraz będzie po gwarancji i stanie się skarbonką.
YANNOSICK - Wczoraj 21:18

vwir napisał/a:
No to masz już trzeci przypadek. A ile jest jeszcze więcej tego nie wie nikt.

A znasz jakieś szczegóły powodu wymiany? Może to jest jeden z tych piorunołapów.

Rafał - Wczoraj 21:24
Temat postu: Serwis i gwarancja
Kolega moim samochodem wrócił z serwisu Haller Gdańsk, gdzie zresetowano mu BCM i błędy ładowania zniknęły. Kosztowało to co prawda 480zł - serwis liczy sobie 240zł/h

Dzwoniłem też w sprawie gwarancji. Żeby gwarancja np. holenderska była uznawana to:
- konieczna jest oryginalna książeczka gwarancyjna,
- ostatni wpis w niej nie może być starszy niż rok lub 30 000 (+1500 max )km - co pierwsze wystąpi,
- po minięciu ww. trzeba pisać do GM o zgodę na kontynuację gwarancji,
- przeglądy w latach parzystych (chyba większe) są inne niż nieparzystych,
- szacowany koszt dużego przeglądu 1100zł,
- po gwarancji GM może partycypować w kosztach poważnych napraw w stosunku: 60%GM 30%klient 10% serwis
- 10 letnia gwarancja na karoserię również wymaga ww. reżimu serwisowego

PatrykS - Dzisiaj 0:10

Pawiel napisał/a:
500+ vs Ampera - pierwsza myśl po przeczytaniu Twego postu.
Dobre! :-)

vwir napisał/a:
Nie spotkałem się na przykład w leafie czy zoe, żeby ludzie musieli to robić. Pewnie masz kilka różnych gniazd/gniazdek w domu, których używasz codziennie i nie wymieniasz ich co 2 lata. Ba - drugi koniec tego kabla z Ampery też wpinasz do gniazdka/gniazda. Myślisz, że zużyje się po 2 latach?
Też o tym nie słyszałem, raczej dziwne, projektowane jest na 30 lat licząc średnie zużycie. Pamiętajmy jednak, że są kraje, gdzie zatrzymując się w ciągu dnia pod każdym bankiem, przedszkolem, szkołą, urzędem czy gdzie tam jeszcze Cię danego dnia los zaprowadzi możesz się podładować, wyjdzie znacznie więcej niż średnia 2x na dzień. Do tego różne wtyczki różnie pasują - ta z oryginalnej ładowarki wchodzi lekko, od naściennej dość ciężko, na mieście też raczej ciężko, a mój kabel Type 2 -> Type 1 w miarę lekko. Do tego ludzie różnie się obchodzą - może ktoś miał w nosie, że mu spadła wtyczka w śnieg lub błoto?

vwir napisał/a:
No właśnie o tym mówimy - trzeba jednak szukać auta z przebiegiem niższym, niż 140tys, bo może się okazać, że nasze auto zaraz będzie po gwarancji i stanie się skarbonką.
Też się tym kierowałem.

YANNOSICK napisał/a:
Poza tym znane są dwie wadliwe części w Amperach czyli BCM (wystarczy reset) i łożysko trakcyjne. Tylko tyle ( no może jeszcze przyciski w klamkach w przedliftach)
I jak się okazuje problem z poziomem płynu chłodniczego elektroniki, a ściślej czujnikiem lub jego stykami.

Rafał napisał/a:
Kolega moim samochodem wrócił z serwisu Haller Gdańsk
No i nie dałeś znać - taka okazja chociaż na zdjęcie :-)

Rafał napisał/a:
- po gwarancji GM może partycypować w kosztach poważnych napraw w stosunku: 60%GM 30%klient 10% serwis
A to bardzo ciekawe - co by ich miało do tego skłonić? Żeby wizerunek modelu nie ucierpiał?
vwir - Dzisiaj 7:12

Rafał, no i to jest konkretna informacja. Dzięki.
Gwarancja nie obejmowała tej naprawy? Musiałeś zapłacić te 480?

Przyznam szczerze, że 1100 za duży przegląd to spora sumka. Teoretycznie silnik spalinowy jest używany bardzo rzadko, więc nie musi być tak często serwisowany, tymczasem w praktyce jest tak samo jak w zwykłym spalinowcu.

Pawiel - Dzisiaj 8:17
Temat postu: Re: Serwis i gwarancja
Rafał napisał/a:
Kolega moim samochodem wrócił z serwisu Haller Gdańsk, gdzie zresetowano mu BCM i błędy ładowania zniknęły. Kosztowało to co prawda 480zł - serwis liczy sobie 240zł/h

Dzwoniłem też w sprawie gwarancji. Żeby gwarancja np. holenderska była uznawana to:
......

Przydatne info.
Dzięki serdeczne.

vwir - Dzisiaj 10:15

Znalazłem konkretniejsze info odnośnie usterkowości, niż forumowe "u mnie działa". Na tej stronie: https://www.leaseplan.nl/...ccasion-zoeken/ można sobie przeglądać oferty sprzedaży aut. Dla każdego z nich jest dostępna historia serwisowa. Mają 6 amper.
1. 2012 rok, 114 tys przebiegu. W serwisie 7 razy
2. 2012 rok, 114 tys przebiegu. W serwisie 7 razy
3. 2012 rok, 24 tys przebiegu. W serwisie 2 razy
4. 2013 rok, 51 tys przebiegu. W serwisie 4 razy
5. 2012 rok, 24 tys przebiegu. W serwisie 2 razy
6. 2013 rok, 56 tys przebiegu. W serwisie 3 razy

Średnio wychodzi jedna usterka co 15 tys przebiegu. Część z tych rzeczy to drobiazgi, część to coś poważeniejszego. No ale niestety - jeśli chcemy zachować gwarancję to musimy wszystko to naprawiać w ASO.

Zaczynam sie zastanawiać nad sensem. Dla mnie niestety każda wizyta w serwisie to wycieczka ok. 300km w jedną stronę. Do tego muszę doliczyć, że część z tych napraw będzie słono płatna (jak widać u kolegi 3 posty wyżej). No i jeszcze coroczny serwis, który niemało kosztuje. No i spora utrata wartości. Chyba jednak odpuszczę amperę. Gdyby była bardziej niezawodna, żebym wiedział, że olewam gwarancję i używam tak jak spalinowego i serwisuję sam, to byłoby ok. Ale ona nie jest bezawaryjna. Żadne z moich aut nie musiało mieć wykonywanych napraw co 15tys km. A obecnie mam dwa francuzy, które według niektórych bezawaryjnością nie grzeszą.

Pawiel - Dzisiaj 11:11

vwir napisał/a:
Zaczynam sie zastanawiać nad sensem. Dla mnie niestety każda wizyta w serwisie to wycieczka ok. 300km w jedną stronę. Do tego muszę doliczyć, że część z tych napraw będzie słono płatna (jak widać u kolegi 3 posty wyżej). No i jeszcze coroczny serwis, który niemało kosztuje. No i spora utrata wartości. Chyba jednak odpuszczę amperę. Gdyby była bardziej niezawodna, żebym wiedział, że olewam gwarancję i używam tak jak spalinowego i serwisuję sam, to byłoby ok. Ale ona nie jest bezawaryjna. Żadne z moich aut nie musiało mieć wykonywanych napraw co 15tys km. A obecnie mam dwa francuzy, które według niektórych bezawaryjnością nie grzeszą.

Myślę, że jeśli większość z tych napraw była w ramach gwarancji (zaznaczam - napraw, a nie corocznych, okresowych przeglądów), to jedynym Twoim zmartwieniem powinna być odległość do ASO do Warszawy lub innego ASO (które musi się wspierać pożyczaniem narzędzi z ASO z Warszawy) plus czas na naprawę...
A co do kosztów przeglądów, to chyba wszystkie auta znanych i cenionych marek sobie liczą. W mojej 208'ce za każdym razem to kwota minimum 850zł. Tutaj nie ma zlituj. Chcesz zachować gwarancję, musisz płacić.
Ja póki co nie odpuszczam. Choć będę bardziej ostrożny.

bodix - Dzisiaj 11:21

@vwir- nie kupuj auta jak nie masz przekonania bo to raczej średnie uczucie wydawać kasę bez przyjemności w zamian. Miałem 3 francuzy i jeden spisywał się dobrze drugi fatalnie (totalna pomyłka) i trzeci mam do dziś ( w rodzinie) który ma 20 lat i spisuje się rewelacyjnie.
Tak to już jest, że nawet Tesla zalicza wpadki a jednak chętnych na ich zakup nie brakuje.
Moja Ampera przy zakupie miała 24tys. km. i oficjalnie jestem jej pierwszym właścicielem zaraz po Oplu, w którym jeździła jako pojazd demonstracyjny. Miałem te same wątpliwości co Ty i nawet kupując z tak pewnego źródła obawy zostały do samego końca. Dziś mi przeszło jestem bardzo zadowolony i z mojej strony polecam.

vwir - Dzisiaj 11:30

Właśnie dlatego zapytałem kolegi Rafała, jak to bylo w jego przypadku. Bo z tego co napisał wynika, że za resetownie zapłacił 480pln. Może ja to źle zrozumiałem.

1100 za standardowy serwis to sporo. Nie mówimy o markach premium, tylko o oplu. Tym bardziej w aucie, w którym silnik spalinowy ma znacznie mniej do roboty.

Może gdybym miał bliżej do serwisu to miałoby to jakiś sens. Albo gdyby to auto faktycznie było bezawaryjne i serwisowałbym sobie sam podstawowe rzeczy, w stylu olej, filtry, itp. Ale w sumie na 8 amper, w których widziałem hisorię serwisową tylko 3 były faktycznie bezawaryjne (drobnych usterek i wymian oleju, filtrów nie liczę). Już nawet pomijając aspekt finansowy - nie mam ochoty robić wycieczek 600km (w dwie strony) za każdym razem gdy się coś wysypie. Nawet nie liczę tego, że musiałbym brać urlop i tracić cały dzień. To nie dla mnie.

bodix, o to właśnie chodzi, że musi się złożyć kilka czynników, żeby kupić jakieś auto. Tak samo jak kilka czynników może zniechęcić. Tak jak pisałem - gdybym miał bliżej do serwisu - pewnie bym nie odpuścił. Gdyby ampera był bardziej bezawaryjna - pewnie też bym nie odpuścił. Gdyby była bardziej popularna i ewentualne grubsze naprawy mógłbym naprawiać sam lub w pierwszym lepszym serwisie opla - pewnie też bym nie odpuścił. Ale za dużo jest czynników na nie. A szkoda, bo auto samo w sobie to fajna konstrukcja i przede wszystkim jest ładny (w przeciwieństwie większości innych elektryków).

PatrykS - Dzisiaj 11:36

Pawiel napisał/a:
(zaznaczam - napraw, a nie corocznych, okresowych przeglądów)
Na liście to chyba muszą być naprawy, bo te z 2012 to corocznych przeglądów musiałyby mieć co najmniej 4. W leasingu i w małej Holandii nikt się chyba nie przejmuje, że z powodu spalonej żarówki zawiozą mu sami samochód do serwisu dając zastępczy, nawet jak musieliby się pofatygować sami to z najbardziej oddalonego od serwisu miejsca to pewnie z 50km mają :-) U nas z drobiazgami można sobie zaczekać do rocznego przeglądu.

Właściciele Amper chyba się zgodzą ze mną co do jednego - przyjemność jazdy tym autem pozwala mu wybaczyć wiele niedogodności jakie ewentualnie sprawi :-) Tak jak bodix jestem bardzo zadowolony już od 1,5 roku i 32 tys. km.

vwir napisał/a:
1100 za standardowy serwis to sporo. Nie mówimy o markach premium, tylko o oplu. Tym bardziej w aucie, w którym silnik spalinowy ma znacznie mniej do roboty.
To nie był standardowy - co jakiś czas jest większy. Za standardowy ostatnio MARAS w Gdańsku zapłacił chyba 340. Ja za większy coś koło 900 chyba dałem. A co do marek premium - ciekawy jestem jak to wygląda w przypadku Insignii? Zresztą trudno powiedzieć, że Ampera to Opel - to jednak Chevrolet Volt Made in USA ze zmienionymi zderzakami i paroma drobiazgami.