SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

Blogi użytkowników pojazdów elektrycznych - Nissan LEAF w Irlandii

wrzesien - 2011-12-30, 23:03
Temat postu: Nissan LEAF w Irlandii
RaveN porzucil pomysl abym podzielil sie moimi doswiadczeniami z LEAFem. No, coz moze zaczne od tego, iz glownie zmotywowaly mnie do kupna sprawy podatkowe. Kilka lat temu partia Zielonych dorwala sie do wladzy i podczas doprowadzania Irlandii na skraj bankructwa przy okazji zaczela opodatkowywac auto w zaleznosci od emisji CO2 z rury wydechowej. Zupelnie zmienilo to sytuacje, teraz auta z silnikiem diesla sa teraz tansze (jako nowe) od tych z silnikim benzynowym. Koszty ich utrzymania (nie liczac serwisowych) sa tez nizsze, tak ze malo kto kupuje auta z innym napedem. Niestety jest to technologia nowa, niesprawdzona i cierpiaca na szereg bolaczek. Pozostal mi tylko LEAF, w tym czasie jedyny elektryczny pojazd latwo dostepny i na ktory mnie stac - laczy niskie koszty nowoczesnego diesla z ponad 100-letnia technologia.

Kilka jazd probnych z zona i bylismy wlasciwie przekonani, auto jest bardzo wygodne, jak na Irlandzkie warunki swietnie wyposazone a i bardzo tanie w eksploatacji. Aby zachecic nas do kupna dostaje sie 5000E grantu oraz zwolnienie z 14% podatku od rejestracji auta. Dodatkowo bezplatna ladowarka J1772 tudziez Mennekes instalowana w domu oraz rowniez darmowe ladowania w sieci ESB ecars do konca 2012. Niestety dla aut konwertowanych zaden z tych bonusow jest nie przewidziany :-(

Wlasciwie nie wiem, co by was interesowalo? Prosze pytajcie o wszystko, najwyzej nie odpowiem. Nie znam sie specjalnie na technicznych aspektach, ale na pewno ktos na tym forum o tym wie - gdzie jest post w ktorych ktos wylicza realny zasieg LEAF i w praktyce wynik jest bardzo zblizony do rzeczywistosci.

Rzeczywisty zasieg waha sie miedzy 80 a 200 km i zalezy od temperatury otoczenia, uzywania ogrzewania/klimatyzacji, predkosci podrozowania i roznicy poziomow na trasie. Na ogol przy podrozach dalszych, ten zasieg jest o 20% mniejszy poniewaz ladowarki pradu stalego nie laduja baterii do konca - przy takich podrozach jestem w stanie pokonac 80-90 km miedzy ladowaniem po autostradzie z predkoscia 120km/h - troche wiecej z predkosciami w okolicach 100km/h. Zasieg przy bardzo ekonomicznej jezdzie jest przypuszczalnie bliski 200km - niestety nigdy nie mialem potrzeby podrozowac tyle bez ladowania wiec to na podstawie wlasnych estymacji.

Tu dochodzimy do pewnych problemow z LEAFem, otoz Nissan ma koncepcje aby jak najbardziej odzielic kierowce od techniczych zagadnien i SOC jest podawany jako za pomoca 12 uroczych kresek - to idiotyczny pomysl, poniewaz jedna kreska moze np oznaczac 10 km, tak ze wsiadajac do auta nie mam pojecia czy bede mogl przejechac 20 czy 11 km - kresek bedzie tyle samo... Oprocz tego LEAF zgaduje zasieg w kilometrach na podstawie ostatnich kilku minut jazdy - jesli akurat jechal w dol to bedzie duzo, jesli podjezdzam pod gorke to malo. Dodatkowo uszczesliwia mnie kolejne 12 kresek ktore w nielinearny sposob pokazuje temperature baterii. Casem dodatkowa kreska to kilka a czasem to kilkanascie stopni. Kolejna informacja to przewidywany czas ladowania, ktory jest ZAWSZE zawyzony dzieki czemu jest dosc uzyteczny, poniewaz poprawka do stanu prawdziwego jest mniej wiecej taka sama.

RaveN - 2011-12-31, 12:10

Hej, dzięki za założenie wątku.

Moje pierwsze pytanie będzie o przebieg auta - ile udało się już przejechać i czy mimo pewnych problemów, o których wspominałeś, jesteście zadowoleni z Leafa? Po drugie, często korzystasz z szybkich ładowarek - raz na tydzień/raz na miesiąc?

highend - 2011-12-31, 18:35

znajomy w UK ma leafa i tez miałem przyjemność zasiąść za sterami. Wrażenie niesamowite - ale to co piszesz no cóż... może producent poprawi te kreski w następnej wersji.
Zasięg według znajomego to ok. 80 mil...
samochód jest przepiękny i zapewne jest marzeniem niejednego.

LEAF'a można już nabyć z drugiej ręki za ok. 17.000 - 19.000 funtów, niestety kierownica z prawej strony :(

wrzesien - 2012-01-01, 11:43

Dzisiaj na liczniku pojawilo sie 10800km tak ze przebieg jest wciaz niewielki, ogolnie rzecz biorac jestesmy zadowoleni, jednak o ile kiedys w przyszlosci nastepne auto tez fajni by bylo na prad to jednak nie Nissan.

Co do szybkiego ladowania, to korzystamy kilka razy w miesiacu w dwoch przypadkach, albo przy dluzszej podrozy (wtedy nawet wielokrotnie na dzien) albo jesli z powodu nie przewidywanych okolicznosci musimy pokonac dluzszy dystans niz planowano i trzeba troche sie doladowac. Ladowanie do 80% trwa na ogol krocej niz 30 minut - wlasciwie to i ja mam pytanie - czy komus kiedys auto po prostu stanelo w srodku drogi z powodu braku energii?

Co do uzywanych LEAFow to amerykanskie maja kierownice po dobrej stronie, chociaz nie zawsze maja szybkie ladowanie.

Czy szybkie ladowanie DC to cos co mozna w konwertowanych autach zastosowac?

wrzesien - 2012-01-01, 12:36

Zuzycie energii w listopadzie przy zarejstrowanym przebiegu 1614km. Prawdziwy przebieg i zuzycie jest troche wieksze, z jakiegos powodu carwingsy w niektore dni nie rejestruja swojego przebiegu.
RaveN - 2012-01-01, 13:17

wrzesien napisał/a:
wlasciwie to i ja mam pytanie - czy komus kiedys auto po prostu stanelo w srodku drogi z powodu braku energii?

Komuś na pewno, ale raczej nie są to częste przypadki.

wrzesien napisał/a:
Czy szybkie ladowanie DC to cos co mozna w konwertowanych autach zastosowac?

Teoretycznie tak, ale nie spotkałem się, żeby ktoś tego dokonał. Nie byłoby to łatwe.

wrzesien napisał/a:
Zuzycie energii w listopadzie przy zarejstrowanym przebiegu 1614km.

Czyli przy 260,3 kWh pobranych z aku masz zużycie 16,1 kWh/100 km. Bez odzysku z hamowania byłoby 19,2 kWh/100 km. Nieźle. W Twoim przypadku rekuperacja zaoszczędziła około 16% energii.

wrzesien napisał/a:
Co do szybkiego ladowania, to korzystamy kilka razy w miesiacu

Kilka razy w miesiącu czyli np. 5 razy. Jak zmieni się Twoje podejście do samochodów elektrycznych, gdy minie okres darmowego dostępu do ładowarek i jedno użycie będzie kosztowało np. 5 euro, a np. miesięczny abonament np. 25 euro? Będzie Ci się to wtedy kalkulowało względem samochodu spalinowego?

wrzesien - 2012-01-01, 14:07

RaveN napisał/a:
Czyli przy 260,3 kWh pobranych z aku masz zużycie 16,1 kWh/100 km. Bez odzysku z hamowania byłoby 19,2 kWh/100 km. Nieźle. W Twoim przypadku rekuperacja zaoszczędziła około 16% energii.

Pamietaj ze to energia pobrana z baterii, wiec straty ladowania nie sa wliczone do tego. Niestety nie mam jak dokonac pomiaru rzeczywistego poboru :-(

RaveN napisał/a:
Kilka razy w miesiącu czyli np. 5 razy. Jak zmieni się Twoje podejście do samochodów elektrycznych, gdy minie okres darmowego dostępu do ładowarek i jedno użycie będzie kosztowało np. 5 euro, a np. miesięczny abonament np. 25 euro? Będzie Ci się to wtedy kalkulowało względem samochodu spalinowego?

Przypuszczam, iz szybkie ladowarki Nissana pozostana darmowe. Jesli chodzi o Topaz to jest to wielka niewiadoma, jedna stacja jak do tej pory pobiera oplate w wysokosci 2 eurocentow za minute ladowania co jest w pelni akceptowale. Przypuszczam ze Topazy moga pozostac darmowe, gdyz marza na kubku kawy pokrywa spokojnie koszt ladowania. Jesli chodzi o pozostale punktu ladowania do ktorych musze sie autoryzowac karta ESB ecars, to koncepcja jest taka ze dostarczanie pradu jest odzielone od infrastruktury ladowania - czyli po prostu ilosc pobranego pradu bedzie doliczana do mojego domowego rachunku przez mojego dostawce pradu, ktorym nie jest ESB. To powod dla ktorego BetterPlace (stacje wymiany akumulatorow) nie sa mile widziane w Irlandii.

W tej chwili ceny w Irlandii wygladaja nastepujaco:
Prad w taryfie 24h 18 euro centow za kWh
Prad w taryfie dzienneij 19ec/kWh
Prad w taryfie nocnej 9ec/kWh

Niektorzy operatorzy oferaja ok 10% znizki od tej ceny, ale i tak jest okropnie droga energia - wynika ona z faktu iz Irlandia nie chce miec elektrowni atomowych, ani tez takich ktore emituja CO2. W tej chwili 14% pradu jest z wiatru.

Koszt litra benzyny to 146-152 euro centow, kilka centow mniej dla diesla. Oprocz tego trzeba placic tzw "Road Tax" za posiadanie samochodu, waha sie on miedzy 150 a 2200 euro rocznie i preferuje auta o niskiej emisji CO2. Sama roznica w opodatkowaniu moze byc warta wybrania auta na prad.

Porownajmy auto z silnikiem diesla ktore pali 3l/100km i nieekonomicznie uzywanego LEAFa zuzywajacego 25kWh/100km przy najdrozszym pradzie a wyjdzie ze koszt pokonania 100km jest podobny - jednak dla silnika diesla to najlepszy scenariusz (nie bioracy pod uwage ryzyka awarii i kosztow serwisu), zas dla LEAF to najgorszy (mozna uzywac nocnego pradu, jezdzic ekonomiczniej).

highend - 2012-01-01, 19:17

zużycie prądu Berlingo na 100km użytkowanego przeze mnie wychodzi podobnie jak LEAF. Zasięg obecnie 65-70km... to taka ciekawostka :)
RaveN - 2012-01-02, 20:54

wrzesien napisał/a:
Pamietaj ze to energia pobrana z baterii, wiec straty ladowania nie sa wliczone do tego. Niestety nie mam jak dokonac pomiaru rzeczywistego poboru :-(

Zdawałem sobie z tego sprawę, tylko nie chciałem już tego rozwijać.

Powiedz jeszcze, czy korzystasz także z ogólnodostępnych punktów wolnego ładowania (ewentualnie jak często)?

Darek - 2012-01-02, 20:54

-Czy stanęło komuś auto...
Ja oto wysłuchałem takiej historii od użytkownika Alfy 147 z Krakowa (dla tych co jej nie znają 2x Lemco i kwasiaki pod maską):
Otóż niegdyś ów gentelmen jechał jechał i tak się jazdą upoił że zapomniał wrócić na czas. Zakończyło się to wyczerpaniem akumulatorów. Ponieważ jednak jego podróż zakończyła się w pobliżu supermarketu systemu Liroj, porzucił ów gość swój samochód tam gdzie się zatrzymał i udał się ochoczo do owego sklepu aby się rozejrzeć. Jego uwagę przykuł malutki generator prądu taki chiński za jedyne 299PLN (czy coś w podobie).
Ponieważ w sumie właściciel Alfy wiedział że zaoszczędził w ostatnim czasie ogromne sumy za niepłacenie za paliwo, postanowił kupić to małe źródełko energii i dotaszczyć go do auta stojącego opodal.
(próbowałem go nieść; waży ok 9-10kg i ma moc chyba 3,5kW)
Wg relacji, po podłączeniu wtyczki do generatorka i jego wystartowaniu oraz wypaleniu dwóch papierosów Marlboro i obsikaniu pobliskich krzaków mógł on wsiąść do auta i dokończyć te kilka kilometrów które dzieliły go od domu.
W sumie czemu nie... kiedyś woziło się kanistry...

wrzesien - 2012-01-03, 00:18

RaveN napisał/a:
Powiedz jeszcze, czy korzystasz także z ogólnodostępnych punktów wolnego ładowania (ewentualnie jak często)?

Dwa razy na terenie UK, ze wzgledu na brak szybkiego ladowania w okolicy portu, w obu przypadkach bylo to dosc klopotliwe, w UK jest mnostwo niezaleznych od siebie sieci. Kilka razy w Irlandii, ale tylko aby przetestowac czy dzialaja.

Ladowanie z domowej wtyczki brytyjskiej 13A jest ograniczone przez ladowarke Nissana ktora pozwala tylko na pobor 10A i jest przez to niesamowicie wolna. Stacje ladowania Mennekes sa troche lepsze, ale wciaz nie tak praktyczne jak DC.

Bez BetterPlace i bez szybkiego ladowania nie widze za bardzo przyszlosci dla Renault Z.E. w Irlandii. Zreszta koszt wynajmu baterii jest tez dosc wysoki, a koniecznosc zadeklarowania przebiegu z gory na wiele lat bardzo zniechecajaca.

wrzesien - 2012-01-03, 00:54

Apropo praktycznosci zdjecie fotelikow z tylu LEAFa``
RaveN - 2012-01-17, 15:54

wrzesien napisał/a:
Dwa razy na terenie UK, ze wzgledu na brak szybkiego ladowania w okolicy portu, w obu przypadkach bylo to dosc klopotliwe, w UK jest mnostwo niezaleznych od siebie sieci. Kilka razy w Irlandii, ale tylko aby przetestowac czy dzialaja.

Pytałem o wolne ładowanie ponieważ z moich obserwacji oraz relacji użytkowników aut elektrycznych z różnych rejonów świata wynika, że ładowanie z publicznie dostępnych punktów wolnego ładowania to margines. Twój przypadek to potwierdza.

Dopytam jeszcze, czy zauważyłeś różnice w czasie szybkiego ładowania w zależności od temperatury?

wrzesien - 2012-01-17, 22:09

RaveN napisał/a:

Pytałem o wolne ładowanie ponieważ z moich obserwacji oraz relacji użytkowników aut elektrycznych z różnych rejonów świata wynika, że ładowanie z publicznie dostępnych punktów wolnego ładowania to margines. Twój przypadek to potwierdza.

Dopytam jeszcze, czy zauważyłeś różnice w czasie szybkiego ładowania w zależności od temperatury?

Przede wszystkim "wolne ladowanie" nie jest zbyt precyzyjnym okresleniem. W UK to ladowanie ze standartowej wtyczki, ktora pozwala na pobor pradu gora 13A. Problemem tutaj jest EVSE przenosne Nissana ktore ogranicza takie ladowanie to 10A. Takie ladowanie to nawet i 10 godzin, wlasciwie nie przydatne z wyjatkiem sytuacji awaryjnych. Dla porownania wtyczki polskie dostarczaja juz 16A czyli 60% szybsze ladowowanie powinno byc mozliwe. Mennekesy czyli nowy europejski standard ladowania samochodow elektrycznych dostarcza 32A czyli 7kW w przypadku jednej fazy i trzy razy wiecej w przypadku 3 faz. Problem w tym ze ladowarka LEAFa przyjmuje maks 14.4A (nie jestem tego na 100% pewien) czyli ladowanie trwa nawet i 8 godzin. Jesli jednak pozwolilaby wykorzystac w pelni jedna faze Mennekesa to ladowanie do pelna trwaloby tylko 3 godziny. To wbrew pozorom niezly czas, bo mozna np. zatrzymac sie na kawe i podladowac tylko kilkanascie (zamiast kilku jak teraz) procent SOC. Podobno nowe LEAFy budowane w Angli beda potrafily sie ladowac z 32A.

Jednak tak naprawde, to Chademo jest przyczyna dla ktorej moge robic kilkaset kilometrow dziennie i podrozowac miedzy miastami i bez tych ladowarek nie wyobrazam sobie LEAF w innej roli niz drugie auto w rodzinie.

Nie ladowalem, ani nawet nie uzywalem LEAFa w temperaturze nizszej niz 2C

RaveN - 2012-01-17, 22:36

Leafy z rocznika 2011 i 2012 mają ładowarkę 3,3 kW i nie ma możliwości skrócenia ładowania poniżej około 8 godzin. Właśnie taki sposób nazywam wolnym ładowaniem. Jeszcze wolniejsze ładowanie mniejszą mocą, ograniczoną sztucznie przez EVSE dla danego rynku, to osobna kwestia.

Nissan na pewno będzie w przyszłości zwiększał moce ładowarek na pokładzie - na początku pewnie jako opcja za dopłatą.

Ile najwięcej przejechałeś w ciągu jednego dnia?

wrzesien - 2012-01-18, 13:06

No wlasnie 3.3kW to nawet nie jest polowa Menneksowych 7kW !

Okolo 460km to moj maksymalny przebieg w ciagu doby, mysle ze daloby sie wiecej ale Irlandia to maly kraj. Licze na to ze wkrotce bede sie mogl wybrac LEAFem do Polski, ale cos malo ladowarek DC w Niemczech i zupelny brak w Polsce :-( Powaznym problemem jest trudnosc z przewidywaniem zasiegu - nie da sie go oszacowac na podstawie dlugosci trasy, bo bardzo zalezy od roznicy poziomow.

Poza tym problemem jest brak przygotowania dla gosci, gdyby ktos zechcial odwiedzic Irlandie mialby dostep tylko do ladowarek Chademo - inne wymagaja karty zblizeniowej. Ta sprawa bardzo mi utrudniala jazde w UK :-(

RaveN - 2012-01-31, 20:56

wrzesien napisał/a:
Wciaz pozostaje pytanie, ile kosztuje mydelniczka do i-Mieva w Polsce? :-)

Odpowiadając na Twoje pytanie z innego tematu - właśnie się dowiedziałem, że oryginalny kabel EVSE dla i-MiEV w Polsce kosztuje 2837,28 PLN brutto :shock: ;)

Przejściówkę na standard IEC 62196-2 Type 2 (popularny Mennekes) można ponoć wynająć u RWE w Warszawie za 100 zł/m-c. :shock: ;)

wrzesien - 2012-02-01, 11:34

RaveN napisał/a:

Odpowiadając na Twoje pytanie z innego tematu - właśnie się dowiedziałem, że oryginalny kabel EVSE dla i-MiEV w Polsce kosztuje 2837,28 PLN brutto :shock: ;)

Przejściówkę na standard IEC 62196-2 Type 2 (popularny Mennekes) można ponoć wynająć u RWE w Warszawie za 100 zł/m-c. :shock: ;)

Po pierwsze to dziekuje za ta informacje. :-)

Te ceny sa zgodne z tymi tutaj, wyglada na to ze kierowcy EV placa tak malo za paliwo ze musze placic krocie za byle kabelek. Kabel z wtyczka UK kosztuje okolo 700£ (cena w funtach poniewaz NissanIE nie ma takiego EVSE w ofercie) zas od Renault kosztuje 715E. Mimo wszystko kabelek w Polsce tanszy! ;-)

Jesli chodzi o przejsciowki to mozna je nabyc za 250-300£ u niezaleznych dostawcow, np http://www.ecarconnectors.com/ gdzie sprzedaja rowniez same wtyczki, gdyby ktos chcial miec ten standard ladowania w konwertowanym aucie

Wracajac do watku LEAFa to tej nocy tempratura spadla ponizej zera, jednak nie zauwazylem widocznego pogorszenia zasiegu, takiego jaki jest widoczny kiedy temperatura spada z 10 do 4 stopni.

ircio3 - 2012-02-01, 11:56

RaveN napisał/a:
wrzesien napisał/a:
Wciaz pozostaje pytanie, ile kosztuje mydelniczka do i-Mieva w Polsce? :-)

Jak dobrze pamiętam, to ja za taki kabel dałem około 350 Euro (razem z przesyłką), ale zapomniałem nazwę firmy. Jak sobie przypomnę to dam znać.

LeafOK - 2012-02-08, 20:26

Pozdrawiam, wyglada ze mamy taki sam kolor i wyposazenie. Z tego co czytalem to wyglada ze grarancja w Irlandii to 3 lata i 100000 km. Zadnej dodatkowej gwarancji na baterie?
wrzesien - 2012-02-10, 16:01

Jest dodatkowa gwarancja na baterie i elementy elektrycznego auta, ale normalne zuzycie baterii pod to nie podchodzi. Przez pierwszy rok jest tez darmowe holowanie jesli braknie pradu w trasie.

Swoja droga wczoraj udalem sie w dluzsza trase (ok 450km) i z 5 ladowarek ktorych musialem uzyc 3 sie zepsuly, koniec koncow podroz zajela mi 17 godzin!

RaveN - 2012-02-10, 16:43

wrzesien napisał/a:
Swoja droga wczoraj udalem sie w dluzsza trase (ok 450km) i z 5 ladowarek ktorych musialem uzyc 3 sie zepsuly, koniec koncow podroz zajela mi 17 godzin!

Nie brzmi to zachęcająco. Normalnie powinno Ci się udać pokonać taki dystans w 10 godzin.

Ostatnio zauważyłem, że szybkie ładowarki CHAdeMO, które miały dawać poczucie bezpieczeństwa, względnie często są nieczynne (dotyczy to różnych producentów i państw). Zastanawiam się z czego to wynika. Czy operator sieci podał jakiś powód lub ostrzega przed awariami np. na stronie albo aktualizując dane w systemie Carwings Nissana, czy też użytkownicy są prowadzeni prosto do nieczynnych urządzeń?

LeafOK - 2012-02-10, 17:42

wrzesien napisał/a:
Jest dodatkowa gwarancja na baterie i elementy elektrycznego auta, ale normalne zuzycie baterii pod to nie podchodzi. Przez pierwszy rok jest tez darmowe holowanie jesli braknie pradu w trasie.

Tutaj oprocz normalnej 3 lata i 60.000 km na wszystko jest tez 6 lat 100.000 km na zespoly elektryczne, 3 lata holawania i 8 lat 160.000 km na baterie ale bez gwarantowanej pojemnosci. Czy macie obowiazkowe sprawdzanie baterii do celow gwarancji jezeli tak to jak czesto. Kedy kupiles swoj Leaf?
Jezeli mozesz podziel sie jak poradziles sobie aby dotrzec do celu

wrzesien - 2012-02-10, 23:37

Policzylem srednia predkosc podrozy przy sprawnych Chademo i jest to ok 50km/h tak ze nawet w mniej niz 9 godzin powinienem obrocic - moze nawet troche szybciej, gdyz te czasy przejazdu laczyly sie z przejechaniem przez centrum Dublina.

Carwings Nissana niestety nie wie czy ladowarki sa sprawne, poza tym nie ma wiekszosci istniejacych ladowarek, ma za to conajmiej jedna nieistniejaca ladowarke. Zglaszalem to do Nissana w listopadzie i bez reakcji.

Gwarancja jest na elementy EV jest 5 letnia, z tego co widze na wikipedii to w USA jest najdluzszy okres gwarancyjny.

Dwie ladowarki, ktore nie dzialaly - zadzwonilem do firmy ktora je obsluguje i wyslali serwisantow aby je naprawili. Ostatnia byla juz ok 4 w nocy i po prostu skorzystalem z darmowego holowania. Gdybym nie mial takiej mozliwosci, to wtedy skorzystalbym z stacji ladowania Mennekes, na ogol stoja przy chademo i dzialaja - niestety jak wczesniej wspomniano sa dosc wolne - naladowanie do 80% zajeloby ok 5 godzin. Zreszta pokonywalem ta trase juz kilka razy i nigdy nie mialem problemow, akurat pech trafil na nocna podroz z dziecmi :cry:

LeafOK - 2012-02-11, 05:20

Dzieki za info. Zastanawiam sie kiedy ja bede mogl wybrac sie w taka podroz mysle o ilosci km. Niestety w calych stanach ilosc Chademo da sie policzyc na palcach jednej reki. Mam dwa dodatkowe pytania:
Czy macie obowiazkowe sprawdzanie baterii do celow gwarancji jezeli tak to jak czesto. Kedy kupiles swoj Leaf?

RaveN - 2012-02-11, 12:04

wrzesien, przykra sprawa :-(
Podejrzewam, że ta przygoda mocno nadszarpnęła Twój entuzjazm do EV.

wrzesien - 2012-02-13, 14:19

Troche tak, ale z drugiej strony to dopiero poczatki a operatorzy sa bardzo pomocni. Na pewno w krytycznych sytuacjach rozwaze uzycie innego srodka transportu, bez Chademo auta elektryczne staja sie okropnie ograniczone. Licze ze takie awarie nie beda zbyt czeste w przyszlosci... Na pewno rozwaze wymiane ladowarki w aucie na taka ktora potrafi uzyc 7kW, co daje juz calkiem rozsadny plan awaryjny na wypadek gdy Chademo nie dziala.
RaveN - 2012-02-18, 15:12

A powiedz, skąd masz drugi kabel do terminali Mennekesa (przejściówkę IEC 62196-2 Type 2 / Type 1), bo Nissan razem z autem przekazuje chyba tylko EVSE dla zwykłego gniazdka. Dokupiłeś?
wrzesien - 2012-02-21, 12:37

Stad go mam http://www.ecarconnectors.com/ - wysylaja za granice, jesli by kogos to interesowalo.
wrzesien - 2012-03-06, 14:59

Udalo mi pokonac jednego wieczoru 430km podroz, srednia predkosc uwzgledniajac ladowanie to ok 60km/h - wyglada na to ze z doswiadczeniem poruszam sie coraz szybciej. Intensywana podroz i czeste szybkie ladowanie podniosly temperature baterii do ok 40C przy temperaturze otoczenia 6C
wrzesien - 2012-03-06, 15:01

Jeszcze jako ciekawostka w tym roku zarejestrowano w Irlandii 6 nowych leafow, jednego Citroena C-Zero oraz 5 Renault Z.E. (Fluence i Kangoo).
LeafOK - 2012-03-06, 21:50

Mozesz podac wiecej szczegolow. Ile razy, jak dlugo, uzywales QC. Caly czas podrozy
wrzesien napisał/a:
Udalo mi pokonac jednego wieczoru 430km podroz, srednia predkosc uwzgledniajac ladowanie to ok 60km/h - wyglada na to ze z doswiadczeniem poruszam sie coraz szybciej. Intensywana podroz i czeste szybkie ladowanie podniosly temperature baterii do ok 40C przy temperaturze otoczenia 6C

RaveN - 2012-03-06, 22:50

wrzesien napisał/a:

Nieźle. Robisz spore trasy jak na auto elektryczne. Jaki masz już przebieg i ile miesięcy od zakupu?

Robsonik20 - 2012-03-06, 23:14

Nagrałbyś jakiś filmik po polsku, całego auta, obsługi, osiągów itp..
wrzesien - 2012-03-07, 15:43

Przez 5 miesiecy pokonalem okolo 9000 km czyli srednio 1800 - tego typu dlugie trasy to wyjatek a nie zasada. Zreszta chyba LEAF bylby kiepskim wyborem jesli mialbym pokonywac jakies wielkie dystanse - mimo wszystko auta spalinowe pozwalaja je pokonac blisko dwa razy szybciej.

Tego dnia uzywalem QC czyli Chademo 6 razy, gdyby nie to ze musialem jeszcze udac sie do pracy to byloby to tylko 5 ladowan. Poniewaz ladowarki nie sa ustawione optymalnie, czasem musze np ladowac przez 10 minut aby podniesc SOC na tyle zeby dojechac do nastepnej.

Co do filmiku jest ich juz duzo na sieci, LEAFy bardzo malo roznia sie miedzy soba ;-) W Irlandii sa tylko dwie opcje, kolor metalik i bateria sloneczna na spoilerze.

Za tydzien czeka mnie pierwszy serwis, dam znac jak bylo i ile kosztowalo.

wrzesien - 2012-03-20, 15:19

Serwis kosztowal 95E, dla porownania dla Micry kosztuje 129E wiec jest pewna oszczednosc. Niestety z powodu updatu software, pol dnia zeszlo :-(
ircio3 - 2012-03-20, 15:37

wrzesien napisał/a:
Serwis kosztowal 95E, dla porownania dla Micry kosztuje 129E wiec jest pewna oszczednosc. Niestety z powodu updatu software, pol dnia zeszlo :-(

Pół dnia to mało. U nas w Polsce I-Mieva trzeba oddać na cały dzień, bo "specjaliści" muszą zmierzyć pojemność baterii po roku użytkowania. Z racje tego, że nie mieli jeszcze przygód z takimi samochodami obawiam sięiż ten pierwszy przegląd może zająć im dwa dni.
Pojemność baterii mierzona jest w określonym stopniu rozładowania baterii i wcale nie tak łatwo w niego się wstrzelić.

RaveN - 2012-03-20, 18:41

wrzesien napisał/a:
Serwis kosztowal 95E

To bardzo dużo jak na półroczne auto, w którym nic nie miało prawa się jeszcze zużyć, ani zepsuć. Coś wymieniali?

wrzesien - 2012-03-20, 23:26

RaveN napisał/a:
wrzesien napisał/a:
Serwis kosztowal 95E

To bardzo dużo jak na półroczne auto, w którym nic nie miało prawa się jeszcze zużyć, ani zepsuć. Coś wymieniali?

Filtr kabinowy zmieniono i jest to roczne auto, kupiłem je gdy miało pol roku - nie stać mnie na nowe samochody. Zgadzam się jednak ze to za wysoka kwota, jednak dopóki tylko Nissan serwisuje LEAFy nie mam wyboru. Na marginesie to mam wrazenie ze poniewaz EV sa tak tanie jesli chodzi o paliwo to kazdy chetnie nas rabuje sprzedajac kabelki 16A za kilkaset euro czy pobierajac 95 euro za ogledziny auta.

Robsonik20 - 2012-03-21, 09:24

Na wasze zarobki to są grosze, VW za serwis Passata bierze 1000zł, skoda 700.
wrzesien - 2012-03-28, 12:12

Dzisiaj udalo mi sie pokonac 10kkm odkad mam LEAFa i 16kkm jest juz na liczniku. Fala ciepla niesamowicie wydluzyla zasieg! Wyglada na to ze ogrzewanie jest bardzo slabym punktem, potrzeba na nie okolo 1.5kW podczas gdy klimatyzacja radzi sobie z 0.5kW - podobno w przyszlych LEAFach bedzie zmieniony sposob ogrzewania, pewnie jakas pompa cieplna..
RaveN - 2012-05-07, 17:46

wrzesien napisał/a:
Dzisiaj udalo mi sie pokonac 10kkm odkad mam LEAFa i 16kkm jest juz na liczniku. Fala ciepla niesamowicie wydluzyla zasieg! Wyglada na to ze ogrzewanie jest bardzo slabym punktem, potrzeba na nie okolo 1.5kW podczas gdy klimatyzacja radzi sobie z 0.5kW - podobno w przyszlych LEAFach bedzie zmieniony sposob ogrzewania, pewnie jakas pompa cieplna..

Może na przyszły sezon warto zaopatrzyć się w jakieś alternatywne ogrzewanie siedzenia kierowcy zasilane z gniazda zapalniczki?

Z tego co widzę, w Irlandii sprzedaż aut przeżywa sporą zapaść. Zarówno Renault jak i Nissan mają wysokie promocje na EV. Leaf kosztuje (z dopłatą) 25595 EUR, czyli ponad 107 tys. zł. W Polsce za tyle nie dostanie się nawet nowego i-MiEV, no i nie mamy także żadnej szybkiej ładowarki.
:arrow: Nissan Ireland

Robsonik20 - 2012-05-07, 20:50

Polski rząd ma daleko gdzieś EV, wolą nas rżnąć na akcyzie i podatkach za paliwa. :evil:
wrzesien - 2012-05-08, 17:40

RaveN napisał/a:

Z tego co widzę, w Irlandii sprzedaż aut przeżywa sporą zapaść. Zarówno Renault jak i Nissan mają wysokie promocje na EV. Leaf kosztuje (z dopłatą) 25595 EUR, czyli ponad 107 tys. zł. W Polsce za tyle nie dostanie się nawet nowego i-MiEV, no i nie mamy także żadnej szybkiej ładowarki.
:arrow: Nissan Ireland

W tej cenie jest 5k bonusu od Nissana, 5k bonusu od rzadu oraz brak oplaty za rejestracje warty 3.5k. Ciekawsze jest jednak to iz na lokalnym rynku LEAF kosztuje teraz mniej niz podobnie wyposazony Focus czy Golf a mimo to nie sprzedaje sie najlepiej. Statystyki rejestracji aut sa publiczne i publikowane co miesiac:
Styczen - 4 sztuki
Luty - 2 sztuki
Marzec - 7 sztuk
Kwiecien - 7 sztuk
Czyli jak do tej pory 20 sztuk.
Zas w zeszlym roku zarejestrowano 45 sztuk i wyglada na to, iz ten rok bedzie podobny.

Renault zarejestrowal 9 sztuk a Mitsubishi 1
Z drugiej strony, to trudny rok, recesja i ludzie niechetnie kupuja nowe auta.

Robsonik20 - 2012-05-08, 22:58

Już się pogubiłem. Jaka cena wynosi po wszystkich rabatach?
wrzesien - 2012-05-09, 12:09

Robsonik20 napisał/a:
Już się pogubiłem. Jaka cena wynosi po wszystkich rabatach?

25595Euro jednak nalezy pamietac ze auta ICE nie sa tak tanie jak w Polsce, najtanszy mozliwy kompakt (Kia ceed albo Hyundai i30) kosztuje 19000, zas najtanszy Golf kosztuje 21000. Oba te auta w podobnym wyposazeniu beda kosztowac tyle samo albo wiecej niz LEAF czyli kupno nowego auta elektrycznego nie wiaze sie z wiekszym wydatkiem niz diesel czy benzyna. Mimo to wcale nie sa masowo kupowane w Irlandii, przynajmniej do 30 Kwietnia nie byly.

Renault dorzuca dwuletnie darmowe wypozyczenie baterii, a mimo to tez kiepsko idzie im sprzedaz zas, nie mowiac juz o i-Mievach ktore calkiem nie wydaja sie sprzedawac (kosztuja 30K lub 26K jako Citrone C-Zero).

Czyli korzystna cena, duza siec ladowarek (jest ich wiecej niz EV), darmowe stacje ladowania w domu lub pracy, bardzo niskie koszty paliwa nie sa w stanie przekonac ludzi do przesiadki.

LeafOK - 2012-05-09, 17:13

To samo tutaj. Nissan obnizyl leasing o $90 miesiecznie. Niestety tu nie ma szybkich ladowarek a wolna trzeba kupic osobno $1000. Wyglada na to ze bedzie mala sprzedaz w nastepnych miesiacach cena bezyny spada a koszt EV duzo wyzszy niz benzynowego nawet o wyzszej jakosci
Robsonik20 - 2012-05-09, 18:21

Jestem ciekaw czy dałoby się kupić np leafa w Norwegii czy w Niemczech, zarejestrować go i ubezpieczyć go w danym kraju, przywieźć go do Polskich i jeździć na zagranicznych tabelach.
wrzesien - 2012-05-10, 16:40

Robsonik20 napisał/a:
Jestem ciekaw czy dałoby się kupić np leafa w Norwegii czy w Niemczech, zarejestrować go i ubezpieczyć go w danym kraju, przywieźć go do Polskich i jeździć na zagranicznych tabelach.

Jako iz Norwegia nie jest czescia UE to moglby byc ciezko, ale nie ma problemu aby auta zarejestrowane w jednym kraju jezdzilo w innym kraju - problemem jest to ze aby zarejestrowac i ubezpieczyc w danym kraju trzeba w nim mieszkac.

Mozesz rozwazyc zrobienie czegos takiego jak ja, odczekac az auto nie bedzie podlegac VAT i kupic je z drugiej reki i legalnie sprowadzic. Granty nie wymagaja tego aby auto bylo uzywane po kupnie w danym kraju...

wrzesien - 2012-06-15, 15:32

W maju zarejestrowano 9 LEAFow i 4 elektyczne Renault.

W sumie od 2007 roku zarejestrowano 117 elektrycznych samochodow w Irlandii.

LeafOK - 2012-06-15, 22:13

Nie bardzo widze co bedzie dalej ze sprzedaza w USA. Nisaan obiecal ze sprzeda w tym roku 20.000 ale do tej pory jedynie 2300. Wyglada na to ze brakuje chetnych. Sprxedaz na przedplaty z 2010 roku juz sie skonczyla a ostatnich w kolejce potraktowano niezbyt dobrze bo nie dos ze terminy odbioru samochdow sie opoznily to powiedziano im teraz ze nie mozliwe jest juz sprawdzanie kiedy samochod pojawi sie u dealera. Zobaczymy czy Nissan sprzeda 5000 w tym roku a rowniez jakby wycofywal sie z obiecanych poprzednio zmain jak szybsza ladowarka i lepsze ogrzewanie. Nissan bedzie tez w jakis sposob rozwiazac sprawe duzego spadku pojemnosci akumulatorow litowych w Arizonie i Teksasie
wrzesien - 2012-06-18, 11:05

Popularnosc LEAFa w USA mnie zaskakuje, bo przy niskich kosztach posiadania auta to chyba ludzie ich uzywaja tylko dlatego ze chca? Na dodatek w US LEAF jest znacznie mniejszym autem (relatywnie) niz w Europie i chyba drozszym niz porownywalne samochody, podczas gdy tu kosztuje tyle samo co podobnie wyposazony Auris, Golf czy Focus a kazdy km to nawet i 10 eurocentow oszczednosci.
LeafOK - 2012-06-18, 22:05

0.06% to udzial Leaf w rocznej sprzedazy samochodow to wedlug mien bardzo malo. W kilku stanach po wszystkich rabatach cena jest porownywalna a normalnym samochodem. Po wyczerpaniu listy oczekujacych na Leafa, Nissan ograniczyl ilosc wysylanych samochodow do USA a wyglada na to ze i produkcje.
wrzesien - 2012-07-05, 12:28

Moje standartowe 430 km udalo mi sie pokonac z na 3 ladowaniach zamiast na 5, z czego 200km w 3 godziny co jest moim rekordem. Zreszta wtedy pokonalem 410 km bo i moglem jechac krotsza trasa. Krotko mowiac glowne problemy LEAFa jakie widze to marne ogrzewanie kabiny i brak ocieplenia baterii.
Pir-serwis - 2012-07-05, 19:51

Nie kapuje 3 ładowania a 5 skąd i dlaczego?

Mnie 200km zajmuje x3 godzin niz tobie, przeważnie 9h (5h ładowanie) ale inne baterie robią swoje. Ostatecznie 6h z jednym 2h ładowaniem.
Wynik niezły.

Ja licząc mógłbym pokonać zaledwie 450km i zrypany gdyż wedle wyliczeń zajeło by mi to 24h tobie bodaj podobny dystans zajał 17h.

wrzesien - 2012-07-06, 13:04

Po pierwsze jest lato i nie musze uzywac ogrzewania, po drugie lepiej nauczylem sie jezdzic ekonomicznie, po trzecie cieple baterie sa mniej oporne w oddawaniu energii. Dlatego podroz ktora wymagala 5 postojow wymaga teraz 3.

430km zajelo mi 17h poniewaz zepsute ladowarki mi przeszkadzaly, ostatni wynik to bedzie jakies 6-7h. Zreszta im lepiej znam trase, tym lepsze czasy jestem w stanei osiagnac - GPS jest nieprzystosowany do potrzeb EV, marnie unika autostrad.

RaveN - 2012-09-10, 14:53

Hej wrzesien, jak tam sytuacja w Irlandii? Budują kolejne szybkie ładowarki CHAdeMO, bo na mapie ESB nie widzę dużych zmian w tym zakresie? No i jak u Ciebie z zasięgiem (widać jakieś ubytki)?
wrzesien - 2012-09-10, 15:44

Tylko jedna w porcie w Dublinie i pracuja nad jedna na stacji benzynowej w Limerick, za to calkiem sporo Mennekesow sie pojawilo, z czego czesc w hotelach. Na razie ubytkow nie widze, bo w moim klimacie zasieg zalezy glownie od temperatury na razie.

W sierpniu zarejestrowano 7 nowych LEAFow zas w lipcu ponad 40 Fluencow, co jest dla mnie wielka zagadka.

RaveN - 2012-10-23, 14:51

wrzesien napisał/a:
W sierpniu zarejestrowano 7 nowych LEAFow zas w lipcu ponad 40 Fluencow, co jest dla mnie wielka zagadka

Dziwne, bo według danych Renault sprzedaż Fluence Z.E. w Europie wyniosła w lipcu niecałe 100 sztuk. A zatem prawie połowa trafiłaby do Irlandii? Niewiarygodne ;)
:arrow: Wyniki sprzedaży Renault Fluence Z.E. za pierwszych 9 miesięcy 2012r.

wrzesien - 2012-10-23, 16:27

RaveN napisał/a:
wrzesien napisał/a:
W sierpniu zarejestrowano 7 nowych LEAFow zas w lipcu ponad 40 Fluencow, co jest dla mnie wielka zagadka

Dziwne, bo według danych Renault sprzedaż Fluence Z.E. w Europie wyniosła w lipcu niecałe 100 sztuk. A zatem prawie połowa trafiłaby do Irlandii? Niewiarygodne ;)
:arrow: Wyniki sprzedaży Renault Fluence Z.E. za pierwszych 9 miesięcy 2012r.

To nie cala dziwnosc, to prawie polowa wszystkich aut elektrycznych zarejestrowanych w Irlandii w tym roku i poza tym jednym miesiacem bardzo malo aut Renault jest sprzedawanych.

wrzesien - 2012-10-30, 18:49

z wiekiem wydajnosc auta spada ;-)

wrzesien - 2012-12-17, 17:46

To juz rok jezdzenia LEAFem i 26kkm pokonane (32kkm na liczniku). Na razie wciaz nie ma zauwazalnego ubytku zasiegu. EU postanowila dofinansowac nowa siec szybkich ladowarek w Irlandii, co pozwoli mi byc chyba zawsze w zasiegu jednej z nich.

Po tym roku wydaje mi sie ze glownym problemem jest temat klimatyzacji, auto zuzywa za duzo pradu na ogrzewanie a i kondesacja jest klopotliwa. Musze wozisz osuszacze powietrza.

RaveN - 2012-12-17, 18:04

wrzesien napisał/a:
To juz rok jezdzenia LEAFem i 26kkm pokonane (32kkm na liczniku). Na razie wciaz nie ma zauwazalnego ubytku zasiegu.
Gratuluję i cieszę się, że nie masz kłopotów z akumulatorami. 32 tys. km to już całkiem sporo, szczególnie że pewnie dziesiątki razy używałeś szybkiego ładowania.

wrzesien napisał/a:
EU postanowila dofinansowac nowa siec szybkich ladowarek w Irlandii, co pozwoli mi byc chyba zawsze w zasiegu jednej z nich.
Zauważyłeś, że w przeliczeniu na jedno urządzenie strasznie drogo im to wyjdzie? Wszędzie, gdzie pojawiają się pieniądze podatników nikt o nie nie dba.

wrzesien napisał/a:
Po tym roku wydaje mi sie ze glownym problemem jest temat klimatyzacji, auto zuzywa za duzo pradu na ogrzewanie a i kondesacja jest klopotliwa. Musze wozisz osuszacze powietrza.
Przydałaby Ci się nowa wersja z pompą ciepła ;) .
wrzesien - 2013-07-23, 21:51

46 kkkm i pierwsze powazne wydatki, musze kupic nowe opony. Zna ktos jakas wyszukiwarke opon gdzie mozna ich szukac po etykietkach UE?
highend - 2013-07-24, 09:21

http://www.oponytanio.pl

tam kupowałem ostatnio.

kup sobie interfejs ELM na bluetooth (koszt zapewne w granicach 10 euro) i podłącz dowolny telefon/tablet z androidem - zapodaj wyniki (pojemność, ahr, gid) na forum.

wrzesien - 2013-07-24, 21:16

Kupowalem dotychczas u nich opony ale aktualnie nie maja zadnych w klasie A/A - z jakiegos powodu z calej UE sklepy w bylej czechoslowacja wydaja sie miec opony o niskich oporach toczenia - ciekawe czy EV sa u nich popularne.
highend - 2013-07-24, 22:24

Czesi mają rozbudowany klub aut EV oraz swoją dumę: skodę superb przerobioną na EV - kiedyś mi jeden czech opowiadał :) Ale co do opon to nie wiedziałem. A serwis Nissana nie ma takich samych jak oryginalne?
wrzesien - 2013-07-24, 23:09

Oryginalne to B/B - moze 2 lata temu niezle ;-) W przypadku elektrykow oszczednosc energi na oporach toczenia jest podwojna, bo mniej zuzywa sie do napedu i wiecej regeneruje sie przy hamowaniu. Michelin ocenia na 6% zwieksznie zasiegu miedzy klasa B a A, zas to oznacza tez plytsze cykle wyladowywania baterii.
wrzesien - 2013-09-03, 21:16

50000 km i 1.5% pojemnosci utracone w/g applikacji.
RaveN - 2013-09-04, 07:54

wrzesien napisał/a:
50000 km i 1.5% pojemnosci utracone w/g applikacji.

Nieźle. Fajnie, że pojemność się trzyma dobrze.

Szybkie ładowanie nadal bezpłatne w Irlandii?

highend - 2013-09-04, 08:21

czyli masz 98,5% ? super wynik :) zasługa klimatu pewnie.
Tym bardziej, że korzystasz z CHAdeMO dość często?
w moim wróciło na 97,4% ostatnio, pewnie dlatego, że się ochłodziło - dokładnie 97,44% dziś pokazuje, od razu humor dopisuje ;)
Ale Irlandia jest i tak lepszym klimatem dla Leafa niż Polska, a najlepszym Norwegia ;)

Mam przebieg 8500km, zatem w sumie wszystko się rozbija o tą nieszczęsną temperaturę, aż dziwne, że na forach USA nie wymyślili jeszcze sposobu typu DIY (do it yourself) aby chłodzić akumulatory choćby klimatyzacją (pewnie utrata gwarancji by była, ale co z tego skoro żywotność aku by się zwiększyła wielokrotnie).

Ciekawe jaką będę miał pojemność przy przebiegu 50.000km ;) gdyby aku trzymać poniżej 25 stopni to zapewne nie byłoby żadnego ubytku, albo minimalny.

Pociesza mnie fakt, że z UK zapewne będzie można kupić (już można całego za £9500 patrz eBay) Leafa np. po wypadku za jakieś śmieszne pieniądze i mieć z niego pakiet akumulatorów, gdy mój wyzionie ducha :) Takiego anglika (tam są wszystkie auta tańsze o ponad połowę niż w PL) - i mamy pakiet aku i całe auto na zapas ;) Polak potrafi ;)

Klimat angielski/irlandzki sprawi, że można w ciemno brać auta z przebiegami 30.000mil co właśnie kolega wrzesień udowodnił :) a zapewne i większymi też.
I wtedy można olać śmieszną ofertę Nissana, który zakłada wymianę pakietu na zasadzie leasingu $100/miesięcznie w USA. (w EU pewnie 100 EUR/mc)

Robsonik20 - 2013-09-04, 11:00

Wrzesień
Jak przebiega serwis auta? Ile już wydałeś na serwisowanie?
Jakie przeprowadzono naprawy?

highend - 2013-09-04, 14:46

mój Leaf pozazdrościł Wrześniowi i już ma 98,11% pojemności ;)
ostatnio kilka razy ładowałem go do 100% i wyjeżdżałem do LB (low battery), może to, że zrobiłem kilka cykli przywróciło pojemność? :)

a co do serwisu to pewnie gwarancyjny robi :) ale niech sam napisze.

gienek333 - 2013-09-04, 16:24

Jak już pisałem podawanie pojemności 98,11 jest śmieszne. Nie da się tego zmierzyć w samochodzie. ważne czy jest to 50, 80, czy 100%.
highend - 2013-09-04, 19:20

dlaczego? np w moim laptopie bateria (ma 4 lata prawie) pokazuje pojemność 81,9%... takim programikiem się to sprawdza.
gienek333 - 2013-09-04, 19:39

To zrób eksperyment, wyjmij baterie z laptopa i włóż na godzinę do lodówki. a potem sprawdź co i jak.
wrzesien - 2013-09-04, 21:48

Robsonik20 napisał/a:
Wrzesień
Jak przebiega serwis auta? Ile już wydałeś na serwisowanie?
Jakie przeprowadzono naprawy?

50.000 km, serwisy co 15.000km, na ogol kosztuje ok 100 euro ale ostatni byla wymiana plynu hamulcowego wiec ok 200 euro. Dla porownania serwis Priusa kosztuje 215 zwykly.

highend - 2013-09-04, 22:15

a co robią za te 100 EUR co 15.000km? chodzą dookoła auta, kopną w oponki i zdmuchną kurz z maski? ;)

bo ten serwis to tak na siłę jest chyba zrobiony. A płyn hamulcowy na pewno jeszcze nie było potrzeby jego wymiany...
zacytuję kogoś:

"
W samochodach gdzie sprzęgło chodzi na wspólnym obwodzie z układem hamulcowym, płyn hamulcowy należy wymieniać co 2 lata. Nie chodzi o zużycie płynu lecz o jego higroskopijność, płyn chłonie wodę która obniża jego efektywność, płyn staje się bardziej ściśliwy.
Układa hamulcowy jest układem szczelnie zamkniętym, wiec każde zanieczyszczenie płynu świadczy o uszkodzeniu któregoś z elementów. Czarne zabarwienie płynu może świadczyć o problemach z pompą hamulcową lub z serwo. Jeśli po wymianie, płyn znowu stanie się czarny, to przyjrzyj się pompie hamulcowej i serwo być może życie któregoś już się kończy.
"

Leaf nie ma sprzęgła ;)
Ja tam płyn hamulcowy bym wymieniał co 3-5 lat, w sumie to też jest proste i można samemu zrobić ;) Ale może się mylę ;)
Ewentualnie przy każdej wymianie klocków czy tarcz można wymienić płyn hamulcowy dla świętego spokoju. Oczywiście DOT 5.1 :)

Wiem, że w serwisie pyłkowy wymieniają filterek, ale to można samemu, 99 PLN kosztuje:
http://allegro.pl/filtr-k...3521732491.html
a pewnie jakiś tańszy by się znalazł ;)

coś jeszcze? wiem, ze w USA "obracają" opony tj. przekładają koła przód na tył i po skosie (jeśli nie kierunkowe) - u nas się tego nie praktykuje, a szkoda bo wydłuża żywotność opon (a w zasadzie ich równomierne zużywanie się) - to też można samemu zrobić sobie

aaa... no przeciez robią "battery test" i nawet jak ludzie w USA utracili 4 segmenty pojemności to wynik testu był "pięć gwiazdek" czyli bateria super ;) )) - tego to IMHO w ogóle nie trzeba robić mając aplikację na androida ;)

wrzesien - 2013-09-05, 13:25

No jak to co, dolewaja plynu do spryskiwacza i myja z zewnatrz. Zgadzam sie ze te przeglady to sciema, no ale takie warunki gwarancji.
highend - 2013-09-05, 21:39

mój to w ogóle nie wiadomo czy ma gwarancję (to sie dopiero wyjaśni) - bo nie było wymaganego terminem przeglądu w lutym 2013 roku (w Polsce się nie dało, a w Niemczech auto było "puknięte" na parkingu).... ale w sumie nawet jakby się okazało, że nie ma gwarancji to przynajmniej odpadają mi te zbędne wydatki ;)
wrzesien - 2014-02-26, 16:48

60.000 km a nawet troche za i mam dwa problemy. Rano przy cofaniu cos skrzypi z tylu oraz chyba port USB cos nie dziala.
highend - 2014-02-26, 18:35

wrzesien napisał/a:
60.000 km a nawet troche za i mam dwa problemy. Rano przy cofaniu cos skrzypi z tylu oraz chyba port USB cos nie dziala.

nieźle... a jaka pojemość aku? Bo mi mam wrażenie codziennie spada o 0.01 - 0.02 AHr.
Jak tak dalej pójdzie to za 2 lata stracę 1/3 pojemności, ale wtedy dostanę chyba na gwarancji nowy pakiet ;) Bo z moją jazdą robiąc średnio 1000-1200km/miesiąc to za 3 lata będę miał raptem okolice 50.000 - 60.000km czyli tyle ile Ty masz teraz.
A potem pewnie sprzedam bidulka za 5000-10000 PLN, bo pewnie więcej nie będzie wart :mrgreen:

wrzesien - 2014-02-27, 10:52

Nie mam na codzien telefonu z androidem zeby sprawdzic :-( ZTCW jak jest chlodno to spada wiec nalezy mierzyc przy temperaturach w okolicy 20C
wrzesien - 2014-08-20, 17:34

Przejechane 71kkm zas pojemnosc baterii to 59.79AHr - wydaje mi sie tez iz mam problem z klima, tak slabo cos dmucha - szczegolnie ze mam ostatnio dostep do innego LEAFa z tego samego rocznika i tam klima chodzi calkiem dobrze.

Widze ze aplikacja jeszcze raportuje 147 szybkich ladowan i 2187 wolnych.

highend - 2014-08-20, 18:55

wrzesien napisał/a:
Przejechane 71kkm zas pojemnosc baterii to 59.79AHr - wydaje mi sie tez iz mam problem z klima, tak slabo cos dmucha - szczegolnie ze mam ostatnio dostep do innego LEAFa z tego samego rocznika i tam klima chodzi calkiem dobrze.

Widze ze aplikacja jeszcze raportuje 147 szybkich ladowan i 2187 wolnych.

może czynnik dobić powinieneś... Wynik pojemności aku wobec przebiegu jak mniemam masz bardzo dobry :)
ładujesz go do 100% zazwyczaj? :) Ja dziś miałem 58.40AHr, przebieg 21kkm

wrzesien - 2014-08-21, 11:26

Kiedy nie ma takiej potrzeby to nie laduje do 100% i zostawiam na 80%. Uzywam tez timera tak aby ladowanie konczylo sie doslownie zaraz przed moim wyjazdem wiec auto prawie nie stoi naladowane. W lecie staram sie parkowac w cieniu. Moze to cos pomoglo, ale raczej to chlodny klimat.

Skonczyla mi sie gwarancja i zastanawiam sie nad rozebraniem paneli i dociepleniem auta.

wrzesien - 2015-01-19, 17:44

80kkm, 178 szybkich ladowan, 2523 wolnych i juz tylko 57.69AHr tylko zostalo :-(
gienek333 - 2015-01-19, 18:10

Oj to nędza :mrgreen: , ale trzymaj się, jestem z Tobą. Ja chcę zbudować sobie samochód elektryczny, choć zdaję sobie sprawę, że przy pakiecie 30kW i 800cyklach aku wystarczą mi do emerytury (robię ok 8000 km/rok).
highend - 2015-01-19, 20:30

wrzesien napisał/a:
80kkm, 178 szybkich ladowan, 2523 wolnych i juz tylko 57.69AHr tylko zostalo :-(

Mam identyczny ahr przy przebiegu 24.000km
Martwie sie, ze aku nie zdaza sie zepsuc do konca gwarancji ;)
Ty sie raczej bankowo na gwarancje nie zalapiesz.
4 paski gasna przy 43AHr no i musi byc mniej jak 100.000km przebiegu.
Odczuwasz zmniejszony zasieg?

Widzisz 50.000km roznicy a pojemnosc identyczna. Czas i temperatura otoczenia robia swoje, a nie jazda i cycling pakietu.

A moze by tak Leafa zawiezc do hiszpanii albo wloch co by proces przyspieszyc ;) )))

wrzesien - 2015-01-22, 15:17

Tak, mam wrazenie ze na pewnych codziennych trasach dojezdzam do domu z jednym paskiem mniej niz zwykle.
wrzesien - 2015-02-03, 10:41

Kończy się pewna era jeśli chodzi o EV dla mnie, po raz pierwszy musiałem wczoraj zmienić plany - kiedy zajechałem pod ładowarkę to była zajęta a ja nie miałem czasu czekać.
highend - 2015-02-03, 11:34

wrzesien napisał/a:
Kończy się pewna era jeśli chodzi o EV dla mnie, po raz pierwszy musiałem wczoraj zmienić plany - kiedy zajechałem pod ładowarkę to była zajęta a ja nie miałem czasu czekać.

czas przywyknąć ;)

wrzesien - 2015-07-07, 12:32

Dobijam do 90.000 km ale niestety ktoś mi nie oddał interfejsu ODBII tak że nie wiem jak pojemność. Wciąż 12 kresek ;-)

Zmieniłem też opony na EP001S i mam wrażenie, że zasięg lepszy niż na Continentalach.

RaveN - 2015-07-07, 13:56

Cytat:
Dobijam do 90.000 km ale niestety ktoś mi nie oddał interfejsu ODBII tak że nie wiem jak pojemność. Wciąż 12 kresek ;-)

Nieźle. Dopiero co bloga zakładałeś, a już jesteśmy kilka lat i 90 tys. km dalej. Nieźle.

Arkadiusz - 2015-07-14, 01:52

Witam, serdecznie gratuluje przebiegu, u mnie przekrecilo sie niedawno 15000 km wiec tez jestem troszke z siebie dumny:) pierwszy przeglad jak wiadomo wymiana filtra kabinowego i uzupelnienie plynu w spryskiwaczu. Wczoraj rozmawialem z kierowca Z Ennis ktory zrobil swoim Leafem 56000 w 13 miesiecy, podziwiam jegomoscia.
Pozdrowienia

wrzesien - 2015-07-14, 13:31

oo ;-) mamy w takim razie conajmniej trzy "polskie" LEAFy w Irlandii, bo w Galway jest jeszcze jeden oprócz mojego.
RaveN - 2015-07-14, 15:20

wrzesien napisał/a:
oo ;-) mamy w takim razie conajmniej trzy "polskie" LEAFy w Irlandii, bo w Galway jest jeszcze jeden oprócz mojego.

Czasem się zastanawiałem gdzie więcej Polaków jeździ autami elektrycznymi - w Polsce, czy poza Polską. Odpowiedź wcale nie jest pewna. Przewinęło się już sporo krajów.

Arkadiusz - 2015-07-16, 22:49

Moge potwierdzic jeszcze jednego polskiego kierowce Leafa, mieszkaniec Ennis spotkany dzisiaj na szybkiej ladowarce w tymze zacnym zakatku zielonej wyspy, mily, nawet wczesniej zakonczyl swoj cykl ladowania by wposcic zamiejscowego czyli mnie :) swiezo upieczony i ciagle szczesliwy. to oznacza ze jest nas czworo w Irlandii.
highend - 2015-07-17, 14:00

Arkadiusz napisał/a:
pierwszy przeglad jak wiadomo wymiana filtra kabinowego i uzupelnienie plynu w spryskiwaczu

czy takie czynności wymagają odwiedzenie autoryzowanego serwisu Nissana?
Bo do zachowania gwarancji nie są obowiązkowe (filtr można samemu wymienic)

dolanie płynu do spryskiwacza: 1 minuta
wymiana filtru kabinowego: 3 minuty normalnie lub 10 minut z wyciąganiem schowka (wygodniej).

:)

Pompować koła też do ASO jeździsz?

Sorry nie chciałem być złośliwy :mrgreen:

Arkadiusz - 2015-07-17, 14:37

Wedlug faktury koszt wymiany filtra 21.98euro, plyn do spryskiwacza zimowy1.65euro , reszta to obowiazkowa check lista potrzebna do przegladu gwarancyjnego za 99.72 plus Vat. Jesli masz ochote kupic taniej filtr i plyn to zycze szczescia, mozesz rowniez zrezygnowac z tego luksusu i zaoszczedzic 23.63euro.
highend - 2015-07-18, 15:58

Arkadiusz napisał/a:
Wedlug faktury koszt wymiany filtra 21.98euro, plyn do spryskiwacza zimowy1.65euro , reszta to obowiazkowa check lista potrzebna do przegladu gwarancyjnego za 99.72 plus Vat. Jesli masz ochote kupic taniej filtr i plyn to zycze szczescia, mozesz rowniez zrezygnowac z tego luksusu i zaoszczedzic 23.63euro.

tu bardziej chodzi o "FUN FACTOR", filtr kosztuje 40 PLN (9 EUR) na allegro ;)

:D

poza tym w PL serwisie Nissana sobie życzyli jakieś 250 PLN za filtr z wymianą + zapewne gratisowe ułamanie zatrzasku (znany problem na mynissanleaf opisany) - sprawdź czy Ci nie ułamali zatrzasku od klapki gdzie się wkłada filter. Dlatego lepiej zdemontować schowek i wymienić samemu - ciasno tam jest.... dla małych japońskich rączek.

Zrobię sobie coś sam - wiem co zrobiłem i wiem, że dobrze.
W sprinterach służbowych sam zmieniam olej. I nikt mi tego nie zrobi tak jak sobie to zrobię sam.... :) Niby prosta czynność, a warsztat się spieszy zazwyczaj, nie spuści starego do końca, nie wyczyści miejsca gdzie filtr.... oczywiście to off topic (bo spalinowe), ale mi chodzi o zasadę :)

GTX7 - 2015-07-22, 02:13

Cytat:
Arkadiusz napisał/a:

Highend napisał/a:
tu bardziej chodzi o "FUN FACTOR", filtr kosztuje 40 PLN (9 EUR) na allegro ;)

W Wawie wzięli ode mnie za filtr z wymianą ok 90 netto, a całość przeglądu (jak chyba pisałem) 390 brutto, więc delikatnie mówiąc - bez dramatu. :-)
Ja póki co wybieram opcję serwisową - przy Leafie to znacznie mniejsze oszczędności niż przy tradycyjnych ICE, więc ekonomiczny sens niewielki, ale to rzecz gustu :-)

BTW Highend: Jeśli chcemy by dealerzy (tacy czy inni) inwestowali 500 kpln w pojedyncze stanowisko diagnostyczne EV i ładowarkę przy salonie to może nie oszczędzajmy na serwisie 100 pln na 30 tys przebiegu. Inaczej przez lata będziemy dojeżdżać do "autoryzowanego dealera EV" Ty do KRK, a ja do WAW ;-)

wrzesien - 2015-09-10, 12:03

Odzyskałem urządzenie i w tej chwili mam przebieg 93kkm, SOH 86%, pojemność 56.55AHr. 191 razy używałem szybkiej ładowarki i 3095 razy wolnej co daje ponad dwa razy dziennie. Nie wiem jak to możliwe, bo są dni kiedy się nie ładuje i raczej mało jest dni kiedy ładuję się wolno więcej niż raz dziennie.
Jacky X - 2015-09-10, 18:59

Dobrze piszesz wrzesień. Zysk jest dobrą motywacją. Ludzie będą kupować jak im się będzie opłącało a i przedsiębiorcy z tego samego powodu zainwestują w warsztaty i ładowarki. Zyski nie mogą być tylko po stronie kierwców.
highend - 2015-09-10, 21:27

wrzesien napisał/a:
Odzyskałem urządzenie i w tej chwili mam przebieg 93kkm, SOH 86%, pojemność 56.55AHr. 191 razy używałem szybkiej ładowarki i 3095 razy wolnej co daje ponad dwa razy dziennie. Nie wiem jak to możliwe, bo są dni kiedy się nie ładuje i raczej mało jest dni kiedy ładuję się wolno więcej niż raz dziennie.

on zlicza każde włożenie wtyczki do ładowania... a niekoniecznie wtedy się musisz ładować, ale zalicza jako wolne ładowanie.
Czyli masz 56.55AHr i SOH 86%, ja mam 30kkm 56.05AHr i SOH 85% i myślę jak zepsuć baterię.
Ty już nie masz szans na wymianę bo niebawem zrobisz 100kkm i po gwarancji, ja mam szansę (przebieg!) ale nikłą.... (zostało mi na to 16 miesięcy - mało!), a nadal mam 12 pasków pojemności.

gienek333 - 2015-09-10, 21:40

Nie da się w warunkach samochodowych z taką dokładnością określić pojemności aku. Wystawisz go na słoneczko i zaś będzie "cud", a jak mawiał jeden ksiądz "cudów nie ma" ;) .
highend - 2015-09-10, 23:34

gienek333 napisał/a:
Nie da się w warunkach samochodowych z taką dokładnością określić pojemności aku. Wystawisz go na słoneczko i zaś będzie "cud", a jak mawiał jeden ksiądz "cudów nie ma" ;) .

nieważne czy się da, czy się nie da... .ważne jest to co pokazuje Leaf Spy oraz to co piszą na MyNissanLeaf, np jeden user (z Kaliforni) pisze o stracie pasków pojemności:

"
Lost #12 12/03/13, 17550 miles, 28 months owned. AHr=55.45, SOH=84%
Lost #11 06/15/14, 21493 miles, 34 months owned. AHr=50.70, SOH=77%
Lost #10 10/08/14, 23020 miles, 38 months owned. AHr=47.44, SOH=72%
Lost # 9 08/31/15 , 26946 miles, 49 months owned, AHr=42.53, SOH=58%
"

czyli mogę wiedzieć kiedy zgasną 4 paski w Leafie za pomocą tej aplikacji.... pojemność aku musi spaść poniżej 60%.
20 miesięcy minęło u niego żeby zgasły 4 paski od momentu kiedy zgasł pierwszy.

Jak widać przebieg w zasadzie nie ma znaczenia.
Można mieć Leafa z przebiegiem 100 tys mil i ubytkiem rzędu 10-15% pojemności, a można mieć Leafa co ma 27 tys mil i ubytek 42% pojemności.

Człowiek oczywiście dostanie nową baterię na gwarancji. I należy ona mu się bo niczemu nie zawinił. To tylko Nissan dał d**y.

RaveN - 2015-11-08, 19:45

wrzesien napisał/a:

No to teraz pytanie za 100 punktów, co dalej, gdy CHAdeMO w Irlandii z darmowego zrobiło się odpłatne?

wrzesien - 2015-11-08, 20:45

Po 4.5 roku od pierwszej rejestracji oraz 95kkm zgasł mi pierwszy pasek pojemności. :cry:
highend - 2015-11-08, 23:29

wrzesien napisał/a:
Po 4.5 roku od pierwszej rejestracji oraz 95kkm zgasł mi pierwszy pasek pojemności. :cry:

witam w klubie 11-pasków

masz jeszcze 5 miesięcy gwarancji i 5kkm w gwarancji. Wstaw auto do gorącego pomieszczenia na 3 miesiące, powinny 3 paski zgasnąć i bateria nówka gratis ;)
Sauna jakaś czy cuś ;) Dobry będzie piec do wygrzewania karoserii (tam jest nawet 80 stopni ) ;) - każdy dobry warsztat blacharski taki ma, gdzie się wygrzewa auto ;)

Arkadiusz - 2015-11-09, 03:44

Oplata za chademo w Irlandii ma wejsc od kwietnia 2016 i to chyba jest ok, ale zadziwiajacy jest sposob naliczania oplaty czyli za minute podlaczenia do ladowarki 30centow a nie za pobrana energie.
Kolejny irlandzki idiotyzm...Jedyny plus jest taki ze lokalesi nie beda sie ladowac na chademo tylko w domach bo taniej i to zwolni miejsca na ladowarkach dla bedacych w trasie, ponadto bedzie mozna reklamowac jesli jakas ladowarka bedzie nieczynna mimo ze na car wings i w internecie jest zaznaczona OK. Irlandzka opieszalosc w tym wzgledzie juz dwa razy zmieniala mi przymusowo plany podrozy.

wrzesien - 2015-11-09, 11:25

Bardzo mi się podoba pomysł opłat za minutę, inaczej mamy mnóstwo osób które blokują ładowarki z SOC powyżej 70%, kiedy prędkość ładowania jest już niska. Szybciej jest ładować częsciej a do niższego SOC.
Arkadiusz - 2015-11-09, 15:35

Prawie zawsze spotykam lokalesow na chademo przy hotelu Maldron na M7, ludzie z pobliskiego Portdlaoise laduja sie tam nagminnie blokujac ladowarke. Spotkalem nawet taksowkarza - LEAF TAXI!
bebosz - 2015-11-19, 23:20

Witajcie
Wiec przeczytalem caly temat milo bylo cofnac sie w czasie
Wrzesien ze chcialo sie tobie tyle czasu aktualizowac post o dane i dzielic sie wiedza. Mi osobiscie to wiele pomoglo w nastawieniu do leafa.
W przyszlym tygodniu odbieram swojego leafa milo wiedziec ze nie jestem jedynym polakiem w ie z EV
Tu zaczolem pisac na forum http://forum.samochodyele...p?p=16648#16648
milo bylo was znalezc dzieki RaveN-owi
Pomyslnosci zycze.

Arkadiusz - 2015-12-02, 11:36

INFORMACJA Z OSTATNIJ CHWILI
Jak nieoficjalnie twierdzi przedstawiciel salonu Nissana, w kwietniu 2016 nie bedzie wprowadzonych oplat za chademo w irlandii.

bebosz - 2015-12-03, 02:01

Tak potwierdzam dostalem juz oficjalnego maila od dealera w tej sprawie
wrzesien - 2016-04-06, 20:13

Przy 103kkm pojemnosc 53.69 AHr, SOH 81% i miałem 202 szybkie ładowania oraz 3625 wolne.
RaveN - 2016-04-06, 21:13

wrzesien napisał/a:
Przy 103kkm pojemnosc 53.69 AHr, SOH 81% i miałem 202 szybkie ładowania oraz 3625 wolne.

Czyli co, około 19% mniej zasięgu po 100.000 km. Średnio 1.9% co 10.000 km :P .

highend - 2016-04-07, 10:20

chyba teraz to szybko poleci (bateria)
Wrzesien co planujesz zrobic potem? wymienic baterię?

wrzesien - 2016-04-07, 13:41

Zmieniłem dzisiaj auto na nowe, to był pomiar końcowy.
highend - 2016-04-07, 20:13

wrzesien napisał/a:

ale nowe to też Leaf czy inny elektryk?
A co ze starym? Oddałeś na złom czy jak? :mrgreen:

MojaTesla - 2016-04-07, 20:18

Jak zmieniles?
Stare sprzedales i kupiles nowe?

wrzesien - 2016-04-08, 10:23

Oddałem w rozliczenie, i wziąłem nową spalinówkę, nawet nie hybrydę.
krawcu - 2016-04-08, 11:24

wrzesien napisał/a:

A to ciekawostka.
Możesz powiedzieć co skłoniło Cię do powrót do samochodu spalinowego?

RaveN - 2016-04-08, 12:09

wrzesien napisał/a:

No to widzę koniec przygody z Leafem.

wrzesien - 2016-04-08, 22:44

krawcu napisał/a:
wrzesien napisał/a:

A to ciekawostka.
Możesz powiedzieć co skłoniło Cię do powrót do samochodu spalinowego?

Po pierwsze chyba brak gwarancji, nie mam mechanika w okolicy, który by się specjalizował w takich autach, więc każda awaria mogłaby mnie kosztować majątek. Po drugie sukces EV spowodował, iż korzystanie z sieci szybkich ładowarek zrobiło się dość nieprzewidywalne. Po trzecie właściwie ani i3 ani "nowy' LEAF nie były jakoś znacząco lepsze od mojego LEAFa, więc pewnie te zapowiadane przełomy w produkcji baterii są tuż za rogiem. Jak tylko coś ciekawego się pojawi na rynku, to z przyjemnością wróce do EV.

Arkadiusz - 2016-04-11, 11:59

wrzesien napisał/a:

Widze ze Twoje autko juz jest na rynku. Pozdrawiam.
https://www.donedeal.ie/c...n-leaf/11999402

highend - 2016-04-11, 18:33

chyba dobra cena? ja też jestem w Irlandii haha ;)
Arkadiusz - 2016-04-12, 00:13

Niedawno przekrecilo mi sie 30kkm od nowosci w Leafie, udalem sie wiec zgodnie z warunkami gwarancjii na przeglad gwarancyjny; jak poprzednio umyli autko dolali do spryskiwacza i wymienili filtr kabinowy. Jako samochod zastepczy na czas serwisu dostalem Nissana Tide. Ide sobie na parking po Tide i mysle ze przeciez to podobno ta sama plyta podlogowa co Leaf, 1.6 benzyna wiec da rade...wsiadam i jade. Osratni raz jezdzilem benzynowym kopciuchem pol roku temu na wczasach wiec sie troche odzzwyczailem i troche poczulem sie jak w powrocie do przeszlosci znacznie odleglejszej...
Arkadiusz - 2016-04-12, 00:29

highend napisał/a:
chyba dobra cena? ja też jestem w Irlandii haha ;)

Jak przyjedziesz Leafem to wpadnij podladowac.

wrzesien - 2016-04-14, 11:32

Ogłoszenie już znikło, ale ciekawe jest, że było jako prywatne.
Arkadiusz - 2016-04-14, 21:00

W Irlandii ma miejsce akcja serwisowa domowych punktow ladowania. Technik z zakladu energetycznego ESB odwiedza urzytkownikow EV posiadajacych punkt ladowania firmy ABL SURSUM i wymienia obudowe przekaznika. Ze wzgledu na wadliwa konstrukcje pokrywy przekaznika, mogla sie samoistnie odczepic od reszty obudowy. Calosc jest i tak zamknieta w wiekszej 'skrzynce' i niedostepna wiec nie wiem w czym problem ale chyba ktos dmucha na zimne - safety first!!!
Arkadiusz - 2016-04-20, 13:38

Gdy ostatnio podlaczalem sie do ladowarki w centrum Limerick zupelnie przez przypadek i bezwiednie udalo mi sie uzyskac dostep do ladowarki za pomoca platniczej karty zblizeniowej VISA, wprawilo mnie to w zaklopotanie gdy probowalem odlaczyc sie od ladowarki urzywajac karty dostepu ESB wyjetej z portfela w ktorym rowniez mialem karte VISA. Zanim rozkminilem ze inna karta niz ESB w tym samym portfelu potrafi odblokowac ladowarke minelo dobre 5 minut.
Nigdzie nie znalazlem informacji w mediach o takiej mozliwosci.
Mysle ze to poczatek testow przed wprowadzeniem oplat za korzystanie z publicznych ladowarek w Irlandii.

PatrykS - 2016-04-20, 19:58

Arkadiusz napisał/a:
Mysle ze to poczatek testow przed wprowadzeniem oplat za korzystanie z publicznych ladowarek w Irlandii.

Niekoniecznie - może od początku akceptowali wszystkie karty zbliżeniowe bez ich weryfikacji.

YANNOSICK - 2016-04-21, 06:37

W NL każda karta zbliżeniowa zblokuje wtyczkę w gniazdku słupka ale nie każda zainicjuje ładowanie.
Arkadiusz - 2016-04-21, 14:31

Dobrze wiec ze jest alterntywa dla kart ESB, wczesniej o tym nie wiedzialem.
Arkadiusz - 2016-12-29, 09:17

Jako że nic sie nie dzieje w tym wątku, postanowiłem sie pochwalić ze własnie przekreciłem 50k km od nowosci.
W tym czasie wymieniłem komplet opon oraz filtr kabinowy x2. Jeszcze tylko pióra wycieraczek, stwierdzam ze sa nietrwałe.

gienek333 - 2016-12-29, 10:34

Czasem da się wymienić same gumki :idea: .
Arkadiusz - 2016-12-29, 10:47

Wlasnie mam taki zamiar, tym bardziej że nie oryginalne gumki dobrej jakosci chyba beda lepsze. Montujac fabrycznie taki shit powinni zrobic akcje serwisową
highend - 2016-12-29, 12:08

do Leafa pasują zwykłe standardowe pióra wycieraczek.... tylko oryginalne trochę ciężko zdemontować
Borys - 2017-01-20, 21:42

Witam.Ja z innej beczki.Czy jako użytkownicy Leafów zauważyliście kiepskie grzanie nóg?
Carcik - 2017-01-21, 04:12

http://allegro.pl/grzejac...5721569094.html

Borys - 2017-01-21, 05:56

Carcik napisał/a:
http://allegro.pl/grzejace-kapcie-na-usb-do-komputera-dla-zmarzlaka-i5721569094.html

Obrazek

Rewelacja.Nissan to poleca?Rewolucyjne.I te zasuwaczki. Muszę to kupić!!!

wrzesien - 2017-01-21, 12:29

Borys napisał/a:
Witam.Ja z innej beczki.Czy jako użytkownicy Leafów zauważyliście kiepskie grzanie nóg?

Nie, ale Irlandia to nie jest zbyt zimny klimat.

Borys - 2017-01-21, 14:12

wrzesien napisał/a:
Borys napisał/a:

Użytkujemy 3 różne 2012,2013 z USA i nową 30 tkę.W każdym to samo

Jacky X - 2017-01-21, 21:32

Borys napisał/a:
wrzesien napisał/a:
Borys napisał/a:

https://www.youtube.com/watch?v=igwtfSpWjVU

Borys - 2017-01-22, 05:23

Jacky X napisał/a:
Borys napisał/a:
wrzesien napisał/a:
Borys napisał/a:

https://www.youtube.com/watch?v=igwtfSpWjVU

hehehe

Arkadiusz - 2017-01-23, 00:10

W Irlandii temperatura spada poniżej -5 raz na kilka lat ale wtedy dzieci nie chodza do szkoły, nie lataja samoloty a piaskarki nie mogą z rana odpalić wiec spoko bez stresu zostajesz w fotelu przed kominkiem i masz cieplo w stopy.
Arkadiusz - 2017-03-29, 13:05

No i stało sie, dopadło mnie to o czym pisał kolega 'wrzesień' prawie rok temu.

Zwyle raz na kilka miesiecy jade z Limerick do Dublina, odległosc 200km ładowarki chademo co 50-70km, życ nie umierać.
Niestety, o ile w kierunku stolicy zielonej wyspy jechało sie całkiem komfortowo, powrót okazał sie koszmarem.
Ze wzgledu na to ze miałem ok 20% baterii na wyjezdzie z Dublina postanowiłem skorzystac z ładowarki o której wiem ze jest bardzo uczeszczana i zrezygnowałem z jazdy na nastepny punkt ładowania. Gdy pojawiłem sie na ładowarce w Naas koło Tesco, stwierdziłem ze mam szczescie bo tylko jedna osoba jest w kolejce do ładowania. Juz po 37 minutach oczekiwania podłaczyłem autko do stacji chademo, jakrze bylem zdumiony gdy po pół godziny ładowania zobaczyłem kolejne CZTERY łeafy czekajace na możliwosc podłaczenia.
Na kolejnej ładowarce czekałem 20 minut az tata z dziecmi skonczy jesc pizze bo akurat wyblał pizzerie kolo ladowarki aby zaoszczedzic 2 euro na prądzie....
Podróż która normalnie trwa na luzie 3 godziny zajęła 5 godzin.
Doszło do sytuacji gdy na szybkich ładowarkach chademo ładuja swoje pojazdy lokalesi aby zaoszczedzic pare euro na rachunku za prad.
Wszystkie ładowarki publiczne sa za free nawet chademo, powoduje to ze ludziom wydaje sie ze maja cos za darmo.
Nie wierzyłem ze to kiedys ,powiem ale marze aby chademo w Irlandii było plartne, to uprosci zycie wielu osobom korzystajacym z EV nie tylko od swieta.
Kiedys spotkałem na chademo w niedziele rano ok godz 7.30, gdy cała irlandia śpi taksówkarza (tak LEAF TAXI), był bardzo niezadowolony ze musi czekac bo jest juz w pracy, ciekawe kto mu zabronił naladowac autko w nocy jak spał. Mnie osobiscie nikt by nie zmusił by wstać z łóżka pół godziny wczesniej w niedziele rano by zaoszczedić 2 euro na paliwie. Możliwosc zaoszczedzenia 2-3 euro na prądzie robi z ludzi zombi.
Kilka tygodni pózmiej spotkałem w tym samym miejscu kobiete z dzieckiem w nowym Outlanderze PHEV za 50000euro która czekała pół godziny az ja sie naładuje....
Aż strach pomyslec co sie bedzie działo w Polsce gdy liczba EV wzrosnie powyżej 1000.

PatrykS - 2017-03-29, 13:44

Arkadiusz napisał/a:
Aż strach pomyslec co sie bedzie działo w Polsce gdy liczba EV wzrosnie powyżej 1000.
Na dzień dzisiejszy nic by się nie zmieniło, bo w trasie od CHAdeMO do CHAdeMO tylko Tesle dają radę :-)
wodnik7 - 2017-03-29, 20:03

@Arkadiusz: dlatego wlasnie tesla wprowadzila oplaty za blokowanie Superchargerow w wysk 1,50PLN za MINUTE: bo nie ma sie blokowac, a ladowac ile jest potrzeba, i tyle. I to jedyne wyjscie. Gdzies o tym watek jest moj:)
RaveN - 2017-03-29, 21:29

Arkadiusz napisał/a:
...Outlanderze PHEV za 50000euro która czekała pół godziny az ja sie naładuje....

:shock:

irlandczyk007 - 2017-08-10, 12:24

Witam Arkadiuszu.Również jestem z IE.Miszkam na południu w Kerry
Czy byłbys w stanie powiedzieć mi jaki obecnie model Liścia najlepiej kupić ( używany)
Na co zwrucić uwagę.

Arkadiusz - 2017-08-10, 14:58

Przeczytaj wątek o nissanie w Irlandii, całe forum zawiera dużo porad, w oparciu o nie i Twoje potrzeby bedziesz mógł zadać bardziej precyzyjne pytanie na które ktoś z pewnością odpowie.
Umów sie na jazde Leafem w salonie w Kilarney lub Cork i bedziesz miał pojęcie jak to sie prowadzi i jak jeżdzi nowe. Zadaj sobie pytanie dlaczego chcesz mieć elektryka w Irlandii i czy będzie to twój jedyny pojazd w domu.

Jesli masz coś na oku, daj linka to koledzy z forum ocenią.

irlandczyk007 - 2017-08-10, 16:32

Dziennie zamierzam jeździc do pracy około 100km(2 strony)
Mam około 12 tys euro

1.Jaki model wybrać ( tekra....?)
2.jestem w energa jak wygląda szybkie ładowanie w domu?
3.3,3 czy 6kw?
4.importowe z uk czy z irlandii?
5.ubezpieczenie auta tanie drogie wzgledem spalinowego?
6 ile kosztuje ładowanie w stacji esb(jestem w energa)
7.kupic prywatnie czy u dilera
8.Gdzies czytałem ze moge dostać granda w wysokosci 2tys euro za uzywany czy to prawda?

wieceń pytan niepamietam

dziekuje

Arkadiusz - 2017-08-11, 12:37

1. Jeśli nie kupujesz nowego to szukaj pojazdu z: Carwings-komputer z GPS pokazujący zasięg i aktywne ładowarki, ładowarka 6,6kW-ładowanie pojazdu w domu lub na mieście do pełna w 3 zamiast 5 godzin ale potrzebne przyłącze 32A, panelem słonecznym w spoilerze-daje komfort pozostawienia pojazdu na wiele tygodni bez potrzeby doładowania akumulatora 12V.
Pojazdy wyprodukowane od 2014 roku posiadają pompe ciepła zamiast ogrzewania oporowego oraz inne modernizacje i własnie na te pojazdy należy zwracać uwage szukajac używanego Leafa - temat był omawiany na forum.
Inne oznaczenie modeli jest w UK a inne w IRL.
2. Potrzebujesz do tego jednofazowego przyłącza 32 A i takowego zabespieczenia. To oznacza że musisz zamontować sobie gniazdo ładowania które sporo kosztuje ok800euro i powinien je zamontować uprawniony elektryk. Bez tego pozostaje ładowanie 13A kablem ze zwykłego gniazda. Taki kabel kosztuje ok 300 euro. Wiele ładowarek publicznych ładuje 6,6kW. Włascicielem sieci jest ESB, Energa tylko sprzedaje energie tak jak Bordgas czy Electricireland. Nikt nie daje specjalnych zniżek na samochody. Jesli ładujesz tylko w nocy warto sprawdzic plan z taryą nocną.
3. Kupując nowy doplacasz 600 euro do wersji 6,6kW, w innym wypadku szukasz okazji.
4. Koszt promu to ok 300E, ubespieczenie na przejazd i karta do ładowania w UK plus dwa dni wyjęte z życiorysu. W przypadku reklamacji szukasz warunków rękojmi w UK. Dodatkowy dzień na przerejestrowanie pojazdu i koszt NCT. Można szukać okazji w Irlandii Północnej ale tam ceny są podobna jak w IRE.
5. Koszty bardzo podobne, niektórzy mieli promocje na elektryki, np; Zurich.
6. Ładowanie w ładowarkach publicznych jest bezpłatne. Potrzebna jest tylko karta dostepu ESB lub płatnicza karta zbliżeniowa. Poczytaj na stronie ESB.
7. Kupując prywatnie trzeba sprawdzic czy pojazd nie jest na kredycie, tego nie ma w Logbooku!
8. Nie słyszałem o tym.

vwir - 2017-08-11, 14:38

Panel solarny daje bardzo mało. Bateria 12V jest doładowywana z baterii trakcyjnej nawet gdy auto jest zaparkowane i zamknięte, a bateria trakcyjna ma ogromną pojemność w porównaniu z akumulatorem 12V. Mój płynął 3 miesiące z USA i nadal miał 39% baterii (a nie sądzę, żeby ktoś go naładował do 100% w USA).
Lifting i pompa ciepła pojawiły się w 2013 a nie 2014 roku. Pompy ciepła nie mają najuboższe wersje wyposażeniowe.

Arkadiusz - 2017-08-11, 15:24

W tym wątku mówimy o samochodach dostępnych w Irlandii, wiem co pisze bo sam czekałem na nowy samochód po lifcie do września 2014.
RadekNet - 2017-08-11, 16:10

Na pewno warto wziąć na weekend auto od dealera i .... się zakochać ;) Acha, upewnij się czy opłaca Ci sie kupować używkę, bo teraz się szykują promocje z uwagi na nowy model (ja kupiłem SVE w cenie SV).
irlandczyk007 - 2017-08-11, 19:34

RadekNet napisał/a:
Na pewno warto wziąć na weekend auto od dealera i .... się zakochać ;) Acha, upewnij się czy opłaca Ci sie kupować używkę, bo teraz się szykują promocje z uwagi na nowy model (ja kupiłem SVE w cenie SV).

W nastepnym tygodniu biore leafa od dilera na test.
Niestety nie ma na weekend.tylko max 24h.

irlandczyk007 - 2017-08-11, 19:52

RadekNet napisał/a:

W promocji napewno nie kupie nowego auta za 12-13 tysiaka jak za uzywke z 2014roku

Arkadiusz - 2017-08-11, 23:51

Nigdy nie polecam żadnego banku bo to krwiopijcy, jesli jednak masz zamiar jeżdzić do pracy leafem przez nastepne trzy lata to koszt kredytu nowego pojazdu powinien zie spłacic za cene paliwa i eksploatacji przy wplacie własnej 14000 euro. Jeśli musisz dojeżdżać do pracy 50km to zazwyczaj znaczy że mieszkasz na zadupiu i tanio mieszkasz wiec oszczędzasz dwa razy. Pozdrawiam, W Irlandiii największa wiocha to Dublin...
irlandczyk007 - 2017-08-12, 09:17

Mieszkam w tralee.zadupie.jade do pracy w 3.dostaje od nich 75 euro na tydIen a tyle wynosi rata biorąc 10000 euro na 3 lata w banku irlandzkim.ogolnie wychodzę na czysto + auto po 3 latach.jedyne koszty to cena.ladowania w domu.dobrze.mówię?

10 tys pożyczka splata 11 tys na 3 lata.zle nie ma

Mam pytanie.W moim miescie nie ma ładowarek chademo.
Z mapy wynika ze są 4 ładowarki o mocy 22kw
Jaki kabel nalezy dokupić do ładowania na tych stacjach oraz ile trwa ladowanie leafa 30kw
Czy inny kabel z kolei jest do chademo.tutaj wiem ze 30minut

Do pracy bede mial 100 kilometrów w( 2 strony) łącznie .60 kilometrów szeroka droga gdzie predkosc bedzie w granicach 100km/h natomiast później 40km waską droga gdzie predkosc do 70,80km /h
Praca trwa 10 godzin.Zastanawia mnie czy starczy mu pradu na dojazd do pracy po ładowaniu w domu gdy auto stoi pewnie traci energie(praca)

Powrót z pracy godzina 18 wyjazd godzina 6 rano. 12 godzin ładowania w garazu ze zwykłej wtyczki.

Jak rozpoznac wersje od 2014 roku z 30kw wzgledem 24kw

dziekuje

irlandczyk007 - 2017-08-13, 18:43

Pozatym.Ciekawy jestem bo jak kupuje uzywke w angli to nie mam opcji do darmowego ładowania na terenie irlandi.Najpierw trzeba aplikowac do granda(tutaj tylko nowe auta)

Nie wiem jak kupuje uzywke od prywatnej osoby czy ona mi daje karte.Jak to wyglada

Arkadiusz - 2017-08-13, 23:21

Tralee jest fajne, super macie plaże i blisko na Dingle i w góry, wielu może pozazdrościć.

Pamietam ze Chademo było u dilera Nisssana koło centrum handlowego Tesco. Trzeba napisac do nich maila z pytaniem czy działa.
W Tralee jest pięć podwójnych stacji ładowania 22kW, Nissan łeaf jest ładowany tylko jeną fazą wiec wykorzystuje max6,6 kW zamiast 22kW trójfazowych.
Przewód pasuje taki jak dostajesz razem z pojazdem - fabryczny.
Ładowarka chademo ma własny przewód.

Własciciel nowego pojazdu otrzymuje dwie karty do ładowania od ESB, przesyłają pocztą.
Ladowarki miejskie można uruchamiać również bankowymi kartami zbliżeniowymi, Chademo nie sprawdzałem.
Karta nie jest przypisana do pojazdu, własciciel może ja przekazać ale nie musi.

Ładowanie ze zwykłej wtyczki trwa max6.5 godz.
Samochód na postoju prawie nie traci energii - u mnie 3% na 10 dni zimą.

Jadąc spokojnie 100km/h nowy Leaf 24kWh robi 130 km. Dystans zmniejsza sie o 15% przy mrozie. Jadąc wolniej dalej zajedziesz.

zb1g - 2017-08-13, 23:22

irlandczyk007 napisał/a:

Mam pytanie.W moim miescie nie ma ładowarek chademo.
Z mapy wynika ze są 4 ładowarki o mocy 22kw
Jaki kabel nalezy dokupić do ładowania na tych stacjach oraz ile trwa ladowanie leafa 30kw
Czy inny kabel z kolei jest do chademo.tutaj wiem ze 30minut

Do pracy bede mial 100 kilometrów w( 2 strony) łącznie
Powrót z pracy godzina 18 wyjazd godzina 6 rano. 12 godzin ładowania w garazu ze zwykłej wtyczki.
Jak rozpoznac wersje od 2014 roku z 30kw wzgledem 24kw

Do ładowania ze słupków musisz kupić kabel type1 na type2.
Ładowarki Chademo mają kabel z wtyczką i tego się nie kupuje i nie wozi ze sobą.
Czas ładowania na słupku będzie zależał od tego jakiej mocy przetwornicę będzie zainstalowana w Leafie. Standard to 3,3 kW a za dopłatą 6,6 kW.
Na 100 km potrzebujesz od 15 do 20 kWh (więcej jak zimno i musi działać ogrzewanie)
W domu będziesz się ładował 10A czyli około 2,3 kW. Przez 10 godzin naładujesz 23 kWh.
Leaf z 30kW akumulatorem będzie miał dużo większy zasięg na wyświetlaczu. Po kształcie karoserii ich nie rozróżnisz. :)

irlandczyk007 - 2017-08-14, 09:32

Jeden z was pisze inaczej

1 osoba arek
W Tralee jest pięć podwójnych stacji ładowania 22kW, Nissan łeaf jest ładowany tylko jeną fazą wiec wykorzystuje max6,6 kW zamiast 22kW trójfazowych.
Przewód pasuje taki jak dostajesz razem z pojazdem - fabryczny.
Ładowarka chademo ma własny przewód.

2 osoba zb
Do ładowania ze słupków musisz kupić kabel type1 na type2.

Moje spostrzezenia
Chyba razem z kupnem auta dostaje sie wtyczke do pradu w domu.Chyba że sie myle.
Wersje 30kw wyszły w 2016 roku? Po kształcie karoseri rozróżnie (jak)
Karta zblizeniowa np z bank of ireland debetowa.Ile kosztuje ładowanie?

zb1g - 2017-08-14, 16:24

Ja kupowałem Nissana w Polsce i dostałem ładowarkę 10A 230V do podłączania do zwykłego gniazdka w domu.
Do ładowania ze słupków, gdzie masz gniazdo mennekes Type2, musiałem sobie kabel dokupić.
Czy w Irlandii dostaniesz wszystko, tego nie wiem, dopytaj się sprzedawcy.
Ktoś pisał że jak się upomniał to dostał kabel, a nie dostał ładowarki, którą sobie musi sam dokupić, a jest 2 razy droższa od kabla.
W domu też sobie możesz założyć wallboxa z mennekesem Type2 i wtedy wystarczy jeden kabel.

Wersje 30 kW weszły nie dawno. Z 2014 i 2015 nie będzie takich.
Moim zdaniem nie rozróżnisz 24 i 30, bo są takie same.

RadekNet - 2017-08-14, 20:55

Kupując nowe dostajesz i kabel do ładowarek publicznych i ładowarkę nascienną (z montażem). Jak szukałem używki to różnie to było - raczej tylko kabel do ładowarek był w cenie. A nie wyobrażam sobie eksploatacji tego auta bez ładowarki domowej (i to raczej naściennej niż takiej pod 220V).
Arkadiusz - 2017-08-14, 21:29

Do ładowania z słupków dostajeesz w Irlandii kabel razem z samochodem. Kabel do ładowania ze zwykłego gniazdka domowego trzeba sobie dokupić. Ja pożyczyłem taki kabel od dilera na 2 tygodnie zanim mi fachowiec z ESB gniazdo na scienie założył.

ESB reklamowało sie że do pierwszego tysiaca sprzedanych EV w Irlandii montują domowe stacje ładowania w gratisie. Jak jest dzisiaj, tego nie wiem. Wystarczy spytac w salonie.

irlandczyk007 - 2017-08-15, 13:45

No ja napewno bede szukac leafa 2014 max 2015.Mam maxymalnie do wydania 12 tysiaca.chciałbym miec 2 kable .1 do domu drugi do słupków.
highend - 2017-08-15, 14:03

irlandczyk007 napisał/a:
No ja napewno bede szukac leafa 2014 max 2015.Mam maxymalnie do wydania 12 tysiaca.chciałbym miec 2 kable .1 do domu drugi do słupków.

Za te pieniadze kupisz LHD w Polsce.
Kup Leafa w Anglii..za 8000-9000euro znajdziesz.
Podatku VRT w Irlandii nie zaplacisz bo ev zwolnione.
Transport auta z UK do Irlandii (laweta) Ci załatwie za 400-450 euro.

RadekNet - 2017-08-15, 14:18

highend napisał/a:
irlandczyk007 napisał/a:

Jeszcze miesiąc temu byłem w sytuacji jak Kolega i nic lepszego niz na miejscu nie znalazłem. Dolicz koszt wyjazdu po auto (kupiłbyś tylko widząc zdjęcia?) i "koszt" urlopu na ten wyjazd.

irlandczyk007 - 2017-08-15, 19:27

za 8tys euro w angli.rocznik 2014,2015 z szybkim ładowaniem,niskim przebiegiem oraz nie najtańsza wersj.To chyba graniczy z cudem
irlandczyk007 - 2017-08-15, 19:28

RadekNet napisał/a:
highend napisał/a:
irlandczyk007 napisał/a:

Jeszcze miesiąc temu byłem w sytuacji jak Kolega i nic lepszego niz na miejscu nie znalazłem. Dolicz koszt wyjazdu po auto (kupiłbyś tylko widząc zdjęcia?) i "koszt" urlopu na ten wyjazd.

Kolego a gdzie ty kupiłeś liścia?

RadekNet - 2017-08-15, 19:45

Po tym jak nawiązałem kontakt z gościem z Naas z DoneDeal (handlarz) w sprawie około dwulatka ... kupiłem nowego w salonie w Dublinie ;) Tam były niejasności z finance poprzedniego właściciela i wystraszylem się na tyle, że wolałem dołożyć i mieć pewne auto.
irlandczyk007 - 2017-08-15, 19:49

RadekNet napisał/a:
Po tym jak nawiązałem kontakt z gościem z Naas z DoneDeal (handlarz) w sprawie około dwulatka ... kupiłem nowego w salonie w Dublinie ;) Tam były niejasności z finance poprzedniego właściciela i wystraszylem się na tyle, że wolałem dołożyć i mieć pewne auto.

Więc masz 30kw:)

Jesli ktos mógłby dla mnie zrobic test zasiegu byłbym wdzieczny

Chodzi o 24kw

45km jazdy z predkoscia okolo 80-90 km h
przerwa 10 godzin
45 km jazdy z predkoscia 80-90km/h

dziekuje jeśli ktos bedzie na tyle uprzejmy.

Akurat tyle mam do pracy:)Boje się ze jak kupie to niewruce:)

RadekNet - 2017-08-15, 20:15

Mam 24kW...stwierdziłem, ze nie warto dopłacać 3 tyś do 30km więcej w miejskim aucie. Po naładowaniu pokazuje 138km zasięgu - po mieście bardzo realne. W trasie byłem w sumie tylko raz (Sligo - Letterkenny) i myślę, że jadąc przepisowo 120km zrobisz.
irlandczyk007 - 2017-08-15, 20:19

RadekNet napisał/a:
Mam 24kW...stwierdziłem, ze nie warto dopłacać 3 tyś do 30km więcej w miejskim aucie. Po naładowaniu pokazuje 138km zasięgu - po mieście bardzo realne. W trasie byłem w sumie tylko raz (Sligo - Letterkenny) i myślę, że jadąc przepisowo 120km zrobisz.

a ile ubywa mocy jak autko stoi (w moim przypadku 10godzin pod pracą)?
No i gdzie ubezpieczyć najlepiej leafa?Moze sa jakies znizki?

vwir - 2017-08-15, 20:47

Na postoju praktycznie nie ubywa. Mój stał nieużywany 3 miesiące i nadal miał 39% baterii. Nie wiem, do ilu był doładowany wcześniej, ale na pewno nie 100%.
90km to zrobisz nawet gdy auto będzie miało 10 kresek pojemności z oryginalnych 12. Przerwy rzędu 10 godzin nawet nie licz, bo wtedy nie ubędzie nic. Chyba, że będą jakieś mega mrozy, ale tego w Irlandii raczej nie uświadczysz.

RadekNet - 2017-08-15, 20:59

irlandczyk007 napisał/a:

W Zurychu z 900e za Chryslera Voyagera 06' spadło na około 480e za Leafa.

irlandczyk007 - 2017-08-15, 21:09

RadekNet napisał/a:
irlandczyk007 napisał/a:

W Zurychu z 900e za Chryslera Voyagera 06' spadło na około 480e za Leafa.

Elegancko więc.Leaf bedzie tylko autem dla mnie do pracy:)Przy okazji czy moge ubezpieczyc 2 auto na siebie.1 sze ubezpieczenie jest na mnie i dołozona zona?

Jak wam się widzi to auto?
http://www.dieselcarcompa...n=website-visit

RadekNet - 2017-08-15, 21:17

Możesz, ale zniżki masz tylko na jedno auto. Na pewno bardziej się Wam opłaci mieć jedno auto na Ciebie drugie na Twoją żonę.
irlandczyk007 - 2017-08-15, 21:20

RadekNet napisał/a:
Możesz, ale zniżki masz tylko na jedno auto. Na pewno bardziej się Wam opłaci mieć jedno auto na Ciebie drugie na Twoją żonę.

No to fajnie heee.Masz radek navi w aucie? Jak starą nieaktualna mapę da sie to zaaktualizowac?
Navi jest po polsku oraz czy menu w aucie da sie zrobic po pl?

RadekNet - 2017-08-15, 21:46

irlandczyk007 napisał/a:
RadekNet napisał/a:

No to fajnie heee.Masz radek navi w aucie? Jak starą nieaktualna mapę da sie to zaaktualizowac?

A są u nas wersje bez navi do kupienia? Nie widziałem jak szukałem używki ;)
Co do aktualizacji - nie wiem, ale zapytam na przeglądzie.

irlandczyk007 napisał/a:

Pojęcia nie mam! Ty je chcesz importować do Polski?

vwir - 2017-08-15, 21:48

Visia w Irlandii ma navi?
RadekNet - 2017-08-15, 21:55

vwir napisał/a:
Visia w Irlandii ma navi?

Leaf EX jest jak Yeti ... podobno istnieje (używkę widziałem jedną, dealer o nowego tylko się uśmiechnął)

irlandczyk007 - 2017-08-16, 11:51

RadekNet napisał/a:
irlandczyk007 napisał/a:
RadekNet napisał/a:

A są u nas wersje bez navi do kupienia? Nie widziałem jak szukałem używki ;)
Co do aktualizacji - nie wiem, ale zapytam na przeglądzie.

irlandczyk007 napisał/a:

Pojęcia nie mam! Ty je chcesz importować do Polski?

Nie no ale che miec navi aktualna i w jezyku polskim.:)

RadekNet - 2017-08-16, 20:01

Jakoś nie wpadłem na to, żeby sprawdzać czy jest język polski ;) ale jak wrócę z wakacji to mogę wejść w opcje.
highend - 2017-08-17, 00:57

kazdy leaf od 2013 ma jezyk PL
Mmisiu - 2018-01-25, 10:34

Witam serdecznie. :)
Jako że jestem nowym użytkownikiem Lefa w Irlandii postanowiłem napisać - zapytać tutaj.
Moja przygoda z Leafem zaczeła się nie całe trzy tygodnie temu. Jako że z kolegą Arkadiuszem znamy się osobiście :) , sporo dowiedziałem się od niego o samochodach elektrycznych z pierwszej ręki. Zachęcony poszukałem i kupiłem Leafa w dublinie 2014 rok wersja chyba najuboższa bo nie mam tempomatu i radia z dużym wyświetlaczem. Jeśli chodzi o ogrzewanie to szczerze powiem nie mam pojęcia co jest zainstalowane. Mogę natomiast powiedzieć z obserwacji że włączone ogrzewanie zabiera przy pełnej baterii ok 10km zasięgu (średnio czasem więcej) a kiedy zasięg spada poniżej 100km ogrzewanie obniża zasięg o ok 5 do 8km.
Jeżdżę już dwa tygodnie zrobiłem 1900km i byłem przeszczęsliwy, do dzisiaj...
Wczoraj naładowany szybką ładowarką CHADEMO do 80% dzisiaj rano wsiadłem do autka, wszystko było ok przejechałem może z 500m i rozłączyło silnik, włączył się tryb "N".
Niestety nie mogę włączyć żadnego trybu tylko "P" albo "N".
Będę teraz dzwonił do Salonu w Dublinie, gdzie kupiłem auto, ale mam pytanko czy ktokolwiek z kolegów słyszał o podobnym przypadku i czy ktoś ma jakieś doświadczenia z servisem w Irlandiii zwłaszcza w Limerick, coś co mogłoby się okazać przydatne.
Swoją drogą ciekawy jestem jaka będzie reakcja sprzedawcy bo mam trzy miesiące gwarancji.
tutaj kupiłem mojego Leafa http://www.eanddmotors.ie
Proszę jeżeli ktokolwiek coś wie jakaś wskazówka będę wdzięczny.

Mmisiu - 2018-01-25, 13:44

Ok. Sprawa ma się tak (jeżeli kogoś interesują moje wypociny):
Jakoś w pierwszych dniach użytkowania samochodu wymieniłem baterie w kluczyku na nową, bo słyszałem że warto pilnować stanu baterii. Jako że miałem pod ręką tylko baterie (2035 zdaje się) tą taką grubszą, wymieniłem na takową nową. Powiem szczerze nie wiem czy jest jakakolwiek różnica między tą baterią a tą która powinna być oprócz pojemności, ale byłem dumny z siebie jak nie wiem co - poprawiłem producenta, przecież większa na więcej starczy...
Teraz po rozmowie ze sprzedawcą który przez telefon poprosił mnie o zmianę baterii, na początek zmieniłem na starą która się uchowała i odziwo... zaskoczył.
Podjechałem szybciutko to servisu kluczyków i kupiłem nową i jeszcze jedną na zapas. Na razie wszystko działa. Pan w servisie (polak) powiedział że nie samochód nie powinien się wyłączyć i że powód raczej inny niż bateria. Pokazał mi nawet jak uruchomić auto bez baterii. Otworzył drzwi kluczykiem (uruchomił sie alarm) i przyłożył polota bez baterii do guzika odpalania i nacisnął guzik (alarm się wyłączył) samochód się uruchomił.
No cóż nie wiem co o tym myśleć, pojeździłem już trochę i na razie jest ok. Zobaczymy. Może jest tak że jak odpalony przez system Hends free i straci zasięg to jest jakieś zabezpieczenie zeby nie odjechać bez kluczyków? Swoją drogą warto by było to wiedzieć na pewno.
Pozdrawiam wszystkich, Robert.

krawcu - 2018-01-25, 13:56

Mmisiu napisał/a:
Ok. Sprawa ma się tak (jeżeli kogoś interesują moje wypociny):

Interesuje... ciekawa sprawa z tą baterią...

Mmisiu - 2018-02-09, 16:21

Wczoraj wpadłem na coś nowego i pomyślałem, że się z wami podzielę.
Pojechałem po małżonkę do Ennis, są tam dwie ładowarki jedna Chademo i druga ta 22KW niestety na mapie ESB zaznaczona jako nieczynna (nie sprawdzałem czy działa, a powiem że warto bo ładowarka gdzie mieszkam też jest na mapie ESB jako nie czynna a działa i często korzystam).
Na szybkiej podłączona była przepiękna Tesla wyświetlacz pokazywał że od prawie 90 min a przesył 0 KW. Tego ostatniego byłem pewien sprawdzałem kilka razy.
Czekałem kilka minut i zadzwoniłem do serwisu ładowarek, wyjaśniłem jaka jest sprawa, że jestem przejazdem i nie mogę ładować bo Tesla podłączona a nie ładuje itd. Pani Poprosiła o nr identyfikacyjny ładowarki i potwierdziła stan rzeczy po czym ZDALNIE ROZŁĄCZYŁA Teslę i po chwili mogłem się już ładować.
Może wszyscy już o tym wiedzą a ja odkrywam Amerykę, ale wniosek jest taki:
Jeżeli ktoś zablokował ładowarkę, auto jest już naładowane, dzwoń pod nr tel na ładowarce powiedz jaka sytuacja i ładuj się przyjacielu!

RadekNet - 2018-02-09, 16:51

Mmisiu napisał/a:
Wczoraj wpadłem na coś nowego i pomyślałem, że się z wami podzielę.
Pojechałem po małżonkę do Ennis, są tam dwie ładowarki jedna Chademo i druga ta 22KW niestety na mapie ESB zaznaczona jako nieczynna (nie sprawdzałem czy działa, a powiem że warto bo ładowarka gdzie mieszkam też jest na mapie ESB jako nie czynna a działa i często korzystam).
Na szybkiej podłączona była przepiękna Tesla wyświetlacz pokazywał że od prawie 90 min a przesył 0 KW. Tego ostatniego byłem pewien sprawdzałem kilka razy.
Czekałem kilka minut i zadzwoniłem do serwisu ładowarek, wyjaśniłem jaka jest sprawa, że jestem przejazdem i nie mogę ładować bo Tesla podłączona a nie ładuje itd. Pani Poprosiła o nr identyfikacyjny ładowarki i potwierdziła stan rzeczy po czym ZDALNIE ROZŁĄCZYŁA Teslę i po chwili mogłem się już ładować.
Może wszyscy już o tym wiedzą a ja odkrywam Amerykę, ale wniosek jest taki:
Jeżeli ktoś zablokował ładowarkę, auto jest już naładowane, dzwoń pod nr tel na ładowarce powiedz jaka sytuacja i ładuj się przyjacielu!

Sprytne :)
Mnie raz do szewskiej pasji doprowadził właściciel Hyundai'a, który okupował hademo przez ponad 40 minut. A kolejka się robiła pod ładowarką..

highend - 2018-02-09, 20:25

RadekNet napisał/a:
okupował hademo przez ponad 40 minut.

CHAdeMO !
piszcie ludzie bez błędów :)

vwir - 2018-02-09, 21:42

CHArge de MOve
Mmisiu - 2018-08-10, 12:41

Witam.
Czy ktoś może wpadł na coś takiego co umożliwiło by ładowanie Leafa z szybkiej ładowarki 40 Kw kablem Typ2 ? Chodzi mi o ten kabel zakończony wtyczką Typ 2 na szybkich ładowarkach.

Jakiś czas temu kiedy ja używałem CHAdeMO :) pani obok wyjęła z bagażnika kabelek który dla mnie wyglądał jak krótka wersja Typ 2 do Typ 1 i ładowała Lefa podłączona do trzeciego (tego od prawej) kabla zakończonego wtyczką Typ 2, oczywiście ona wolniej, nie wiem jaką miała wbudowaną ładowarkę 3 czy 6 Kw ale było to możliwe. I tak sobie pomyślałem, że fajnie było by mieć taki konwerter-przejściówkę, kiedy CHAdeMO :) jest zajęte można by chociaż trochę się podładować i w drogę. Wcześniej o tym nie myślałem, ale ostatnio mam szczęście spotkać nowe Leafy z baterią 40 Kw na CHAdeMO :) właściciel często sobie gdzieś idzie i trzeba czekać czasem ponad godzinę. Szukałem trochę w sieci ale nie widzę nic co by dawało pewność że nadaje się do takiego celu. Poniżej załączam linki do tego co udało mi się znaleźć.
https://evcables.co.uk/index.php/type-2-to-type-2-converter.html
https://evcables.co.uk/index.php/ev/charge-cables-for-type-1-cars/ev-converter-cable-type-2-type-1.html
https://cablesforcharging.glopal.com/en-IE/p-23282/type-2-type-1-adapter.html
Ciekawi mnie czy ktoś z was natrafił na takie cudo, a jeszcze lepiej czy ktoś wie gdzie można to kupić?

PatrykS - 2018-08-10, 14:10

Mmisiu napisał/a:
Ciekawi mnie czy ktoś z was natrafił na takie cudo, a jeszcze lepiej czy ktoś wie gdzie można to kupić?
Poczytaj tu:
http://forum.samochodyele...opic.php?t=1669

Mmisiu - 2018-08-11, 13:12

Wielkie dzieki. Na razie wpadłem dopiero na takie cudo
https://pl.aliexpress.com/item/SAE-J1772-Electric-car-charger-Type-2-to-Type-1-EV-Electric-Vehicle-Charging-Adapte-Cable/32825114125.html

jest jeszcze opcja 2

https://pl.aliexpress.com/item/Type-2-type-1-J1772-electric-cars-electric-vehicle-Charging-adapter-between-32-A-1-Meterfor/32803025182.html?spm=a2g17.search0104.3.2.40e57715ZwM195&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10152_10151_10065_10068_10344_10342_10343_10340_10341_10696_10084_10083_10618_10304_10307_10820_10821_10302_10059_100031_10103_10624_10623_10622_10621_10620,searchweb201603_1,ppcSwitch_7&algo_expid=377658ae-1ed4-462a-bca1-dba319b1887d-0&algo_pvid=377658ae-1ed4-462a-bca1-dba319b1887d&transAbTest=ae803_2&priceBeautifyAB=0

i ewentualna przeróbka, wolałbym jednak kupić coś co wyglądało by jak wersja 2 tylko bez przeróbek.

Mmisiu - 2018-08-11, 13:14

Kolego PatrykS bardzo dziękuję.
PatrykS - 2018-08-11, 22:26

Opcję 2 zrobisz z posiadanego zapewne kabla Type 2 -> Type 1 samemu. Jeśli to jednak nie wchodziw grę to obie opcje są w podobnej cenie, wybrałbym tą pierwszą - bardziej poprawna.
Mmisiu - 2018-10-29, 10:29

Witam i pozdrawiam.
Cisza jak makiem....
Czy wiecie, że w Irlandii nie można już zainicjować ładowania zbliżeniową kartą płatniczą?
Dzisiaj zostawiłem swoją kartę ESB w domu, i musiałem dzwonić. Pani z obsługi powiedziała, że zablokowali karty zbliżeniowe inne niż ESB i musiała zresetować słupek, bo po moich próbach kartą debetową jakieś błędy nałapał.
Z innej beczki to ponoć ostatnio ukazał się jakiś artykuł w gazecie o rozpoczęciu pobierania opłat za ładowanie z ładowarek publicznych w 2019, mają sprywatyzować ten sektor ESB który odpowiada za ładowarki.
Ciekawe czy to wprowadzą (bo straszą już nie pierwszy raz) i jakie będą stawki.

RadekNet - 2018-10-29, 12:40

A bo i o czym tutaj pisać, skoro wszystko działa ;)

Ciekawe jakie te opłaty będą. Firma easygo.ie (ta, która stawia ładowarki pod Lidlami) ma w swoim cenniku od 16 do 35 centów za kWh (w zależności od strefy). Prad w domu kosztuje około 15 centów, więc jesli dzięki poborowi opłat ESB mialo by założyć wiecej szybkich ładowarek to czemu nie...przy założeniu takich cen.

bebosz - 2019-01-05, 05:52

Sciema elektro maniacy
dzis bylem u dealera i mysle o wymianie mojego 161 z 24kw na tego teraz z 40kw warto ? czy czekac na tego 60 kw albo 64 bo nie wiem do konca.
ma byc drozszy o 5 tysi podobno bo znowu tylko podobno
pytam wlasciwie BO jak z doswiadczenia wide TO
o tej duzej bakterii slysze juz od 2014r ponad to na 40kw pocisne do duplina bez miedzylondowan tam zatankuje ogarne co chce i cisne na chate czyli new ross. wiec moze nie czekac ? nie warto tzn nie potrzeba. sam nie jestem pewnien
no tak kurczaki lubie tego lifa ze nakulalem z zona prawie 80k kilometeruff wiec wymienic na nowego puki dziala ? no nic w nim nie robilem nic kompletnie nawet serwisow tzn opony wymienilem bo sie skonczyly i poprawili zbieznosc w ramach gwarancji. ALE czy ten nowy ladniejszy lif jest tak dobry jak ten co mam ? czy ktos wie cos uzytkowuje od roku ?
Prosze o porade.

Bronek - 2019-01-05, 07:34

Cytat:

czy ktos wie cos uzytkowuje od roku ?

Od roku, ale chyba nie w Polsce? Prawie rokt temu zamówiłem a dostałem w sierpniu.
http://forum.samochodyele...opic.php?t=2497

Wiem to wątek Irlandzki ale nikt tu nie pisze że na tam takiego?
Jak kasa Ci nie przeszkadza a masz sprawne auto, to bym czekał. Ale ile można ??? Pewnie jak zwykle, a to frustrujące.

Z drugiej strony zasięg i "dwójki ", gdy jest INFRASTRUKTURA jest OK.
Do tego raczej rewelacyjnej różnicy pomiędzy nim ,a tym nowym nie będzie, a cena dwójki spadnie.?
Niemniej jak masz na takim "poziomie" dylematy, chyba bym czekał, przynajmniej do czasu aby go zobaczyć "na żywo" o ile będzie w rozsądnym czasie. A nie rok itd..

[/quote]

bebosz - 2019-01-08, 23:16

Za okolo godzine jest premiera tego 64 bede ogladal a na jutro umowilem sie na jazde tym 40 zobaczymy co sie okaze.
Bronek - 2019-01-09, 10:33

https://elektrowoz.pl/auta/nissan-leaf-2019-e-plus-bateria-62-kwh-chlodzona-pasywnie-zasieg-364-km-moc-218-km/

No i właśnie , cena czas i na ile on przewyższa stara wersję ??? .

I pewnie rok czekania ??? Sam bym nie wiedział .. :-/

RadekNet - 2019-01-09, 11:05

A czemu czekasz na Leafa? Dwa dni temu oglądałem Konę 191 na żywo i moja żona stwierdziła, że się jej bardziej podoba.
wodnik7 - 2019-01-09, 11:16

A ja i tak za te kase bralbym stara tesle, jak Przemek:)
krawcu - 2019-01-09, 13:10

Nowy Leaf E+ w Polsce od 201 200 zł
https://www.nissan.pl/poj...-kontakcie.html

bro - 2019-01-09, 16:48

hahaha, ciekawe ile się natnie! :lol:
bebosz - 2019-01-11, 00:18

Spoko wiec decyzja podjeta zamowilismy 40 kilo liscia
decyzja oparta na osobistych potrzebach Po co czekac prawie rok skoro i tak nie zalatwia nam 62kw sprawy kompletnie a 40kw w wiekszosci sprawe nam zalatwia ( wiele miejsc ktore czesto odwiedzamy bedziemy mogli odwiedzac bez tankowania po drodze) wiec za 3 lub 5 lat kiedy znowu bede buszowac po rynku samochodow elektrycznych to mam wiare na pojazd wiekszy i z zasiegiem w zimie przy full ogrzewaniu i predkosci podroznej 120km/h ostrej jazdy zasiegiem nie mniejszy niz 440km bo to jest nasz ostateczny cel tak jak w aparatach fotograficznych naszym celem byl 8MP wszystko co powyzej spoko ale nie ma presji . dziekuje za rady panowie i panie. a co do hyundai kona to tak jest ladny chyba troszke mniejszy i z wieksza bateria bodajze taka jak w nowym prezentowanym wczoraj lisciu i okolo 6k drozszy wiec tak jak lisci nie rozwiazuje sprawy kompletnie wiec poczekamy bo 40kw zalatwia wiekszosc naszych potrzeb . jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam.

Bronek - 2019-01-11, 06:27

Gratulacje . Co nowe to nowe . Zawsze to własne roztocza w są hodowane . :mrgreen:

Jak okazało się ,że rewolucji nie ma , to tylko zasięg różni te auta .
Moc , ale i u tego jest aż za duża , Cieszy ekran większy , No i aktualizacje Online .i tyle
Ale czy wart ceny, jeśli dotychczasowy wystarczy ??

Też mam nadzieję , ża za 4ry lata wachlarz wyboru będzie wiekszy, że ale nie chce "zejść z wyposażenia ".Patenty podobne jak u Nissana E-Pedal i Autopilot Muszą Być !!!!
:kufel

wrzesien - 2019-06-10, 21:09

Po ponad dwuletniej przerwie wróciłem do EV, tylko tym razem do Ioniq-a. Wystarszony szybko zbliżającym się Brexitem sprowadziłem go z UK poprzedniej jesieni.

Fajnie, że jest więcej polskich EVów w Irlandii :-)

Arkadiusz - 2019-07-16, 02:30

Witam kolege, miło znowy zobaczyc na forum, Zgadzam sie że to super że jest wiecej EV w IE, ale po co powielac wątki o Irlandii na głównej skoro załozyles jeden wiele lat temu? Młodzież nie czyta forum?
Arkadiusz - 2019-08-17, 11:24

Mój Leaf 142 właśnie przekręcił 100k. Od nowości wymieniłem trzy komplety opon z przodu i dwa ztyłu, dwa komplety wycieraczek z przodu jeden z tyłu, trzy filtry kabinowe. YYYY I TYLE...
Niestety po 4,5 roku domowa ładowarka odmówiła komunikacji z samochodem. Szukam podobnej urzywanej na wymianę. Jeśli ktoś ma info na coś takiego to proszę o namiar. Pozdrawiam.