SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

Samochody hybrydowe typu plug-in (PHEV/EREV) - Mitsubishi Outlander PHEV

highend - 2013-10-28, 13:26
Temat postu: Mitsubishi Outlander PHEV
zakochałem się:

http://www.terenowo.pl/ne...63-l100-km.html

:)

PHEV - Plug in Hybrid EV.

Przy tym aucie VOLT może się schować (przede wszystkim ilością miejsca w środku, a także resztą parametrów - napęd 4WD!). Co prawda zasięg pure-EV nieco mniejszy (52km vs 70km Volt), ale w praktyce zapewne nie odczuje się różnicy. No i Mitsubishi posiada chademo, czego volt nie ma.
W dodatku Mitsubishi jest chyba tańszy?

Jako auto rodzinne w dodatku napęd na 4 koła.... WINNER !

Rozwiązanie zastosowanych silników jest podobne jak w ... Estimie Hybrid ;) Z tym, że estimę bym musiał przerobić na PHEV ;) i w zasadzie byłoby jak outlander (napęd na 4 koła, jeszcze więcej miejsca w środku) ;)

Robsonik20 - 2013-10-29, 03:03

filmik
Robsonik20 - 2013-10-29, 10:52

Mitsubishi Outlander PHEV Pricing

As Mitsubishi rolls out the Outlander PHEV around the world, pricing details will be updated on this page.

Japan Outlander PHEV Price

The Outlander has a price tag of 3,324,000 JPY to 4,297,000 JPY ($37,500 to $48,500) , but qualifies for a 430,000 JPY subsidy, bringing the base cost down to 2,894,000 JPY ($32,500 USD).

Netherlands Outlander PHEV Price

Mitsubishi has announced 3 trim levels for the Outlander plug-in hybrid.

Intense + is prices at € 43,490
Instyle is priced at € 48,990
Instyle+ is priced at € 51,990

Sweden Outlander PHEV Price

In Sweden, the plug-in hybrid goes on sale in August 2013 and is available in 4 trim levels. The price range for those trims is 419,900 SEK to 475,900 SEK.

UK Outlander PHEV Price

The PHEV Outlander is expected to cost around £30,000 (after the £5000 Government low-carbon grant), with sales starting in July 2013.

Mitsubishi’s UK website states the vehicle “qualifies for the £5000 electric vehicle grant (subject to confirmation)”. The site also says the Outlander PHEV is exempt from vehicle excise duty, and can drive in and out of London without paying the congestion charge.

USA Outlander PHEV Price

No price has been announced yet for the US or Canada, but estimates based on pricing in other countries put the price around $41,000 to $53,000 USD. In addition, the US federal government has incentives that could be up to $5000 in tax rebates because of the size of the battery pack.

Australia Outlander PHEV Price

February 2013 – Paul Unerkov, Mitsubishi Australia vice-president, said that the price will range from $40,000 to $50,000 AUD.

highend - 2013-10-29, 15:54

cena w Polsce? :)

bo już znalazłem:

http://www.insideoutlander.com/pricing

w Polsce: drugi kwartał 2014....

ogólnie na tej stronie wszystko pisze, a FAQ zawiera info o spalaniu na benzynie i o ogrzewaniu...

Robsonik20 - 2013-12-18, 16:40

http://www.mobile.de/pl/m.../188127103.html

Cena kosmos...

wrzesien - 2013-12-30, 09:41

Link juz nie dziala, jaka byla cena?
Robsonik20 - 2013-12-30, 17:10

Ok 250 tys
Robsonik20 - 2014-01-04, 13:09

Mozna juz skladac zamowienia na holenderskiej stronie
Robsonik20 - 2014-01-05, 17:26

39.900
Robsonik20 - 2014-01-09, 18:02

Odpowiedź Mitsubishi Polska:

Szanowny Panie,
Dziękuję za zainteresowanie samochodem Mitsubishi.

W odpowiedzi na pytanie, uprzejmie informuję, że Outlander PHEV zostanie wprowadzony na polski rynek w połowie bieżącego roku.

highend - 2014-01-09, 21:09

Robsonik zamawiasz?
cena w Polsce pewnie 250.000? ;)

U mnie plan jest taki - za ok. 4-5 lat zmieniam na:

Tesla Model X ;)
+ drugi to będzie Outlander :)
+ trzeci jakiś imiev mały

wszystkie już będą 3-4 letnie, a więc sporo tańsze niż nowe. Nowego raczej nie warto IMHO kupować, szkoda kasy. Chyba, że kogoś stać i chce nowe :)

Robsonik20 - 2014-01-09, 22:50

Zobaczymy jaka będzie cena.
Jeżeli najtańsza wersja wyniesie ok 160 tys, może się przyjmie.
Za 250 tys nikt nie kupi, różnica 140 tys między benzyną a hybrydą :-/

domino - 2014-06-25, 23:45

Mitsubishi Outlander PHEV Intense Plus - cena u nas 176990 zł

http://moto.wp.pl/kat,551...,wiadomosc.html

highend - 2014-08-24, 17:23

całkiem do rzeczy opis:

http://namasce.pl/mitsubi...pierwsza-jazda/

w sumie mogło by być ;)
rozwiązania rodem jak Estima Hybrid (z 2002 roku) - czyli 2 silniki elektryczne + spalinowy,
napęd na 4 koła... dodana możliwość ładowania z gniazdka i chademo ;)
cena 170.000 w najtańszej wersji i 200.000 w droższej hmm....
za kilka lat jako drugi samochód (rodzinny) - czemu nie ? :)

wrzesien - 2014-08-27, 10:30

Interesujace auto, odbylem jazde probna chwile temu. Recenzenci maja racje, cena jest bardzo wysoka. Uwage ode mnie, to malo miejsca w bagazniku i brak trzeciego rzedu siedzen.
domino - 2014-10-02, 13:02

Czy prawie 500 l to mało miejsca?

W najnowszym Tygodniku "Motor" przeprowadzony został test który wykazał ze troche mniejszy bagażnik wcale nieprzeszkadza i jest wystarczający w codziennym użytkowaniu.
W teście potwierdzono zasieg na energii z akumulatorów - 12kWh na których 50km przy wadze prawie 1900kg to nawet niezły wynik a koszt naładowania aku w Warszawie to ponad 6 zł.
A co najważniejsze pełne naładowanie aku przy pomocy silnika spalinowego trwa do 1,5h (z miłą checią chciałbym to sprawdzić!) ze zwykłego gniazdka trwa 6h a z stacji szybkiego ładowania nie cała godzinka.
W trybie elektrycznym te 50 km możemy jechać z predkością ponad 120km/h.

Następna część testu w następnym wydaniu.

wrzesien - 2014-10-09, 16:11

Nie kupuje sie SUV zeby miec maly bagaznik... leaf ma AFAIK 370 tez w codziennym uzyciu starczy.
GTX7 - 2015-10-30, 01:38

Miałem go na kilka dni w tym tygodniu :-)

650 km zrobione z czego 35 % na prądzie się udało :-) (jest taki wskaźnik)

Bardzo przyzwoite auto, ale zasięg EV to max 40 km. Nawet tak wyświetla po pełnym naładowaniu 37 lub 39 km. Przy cięższej nodze to będzie nawet 25-27 km na EV

Przyspiesza prawie jak EV do ok 60 km/h, ale w ogóle tego nie czuć - znaczy mniej niż w Leafie czy BMW i3.
Odczucie raczej jak w eNV-200 albo Kangoo Electric, czyli bardzo stabilne spokojne przyspieszenie bez wciskania w fotel, a ze świateł i tak wszyscy już we wstecznych lusterkach :-)

Tak jak pisaliście wyżej - da się jechać do 120km/h tylko EV (w trybie Eco), ale trzeba bardzo delikatnie przyspieszać od 80 km/h, bo łatwo obudzić pierwszy silnik spalinowy (generator).

Na wyświetlaczu pięknie i czytelnie widać jaki napęd działa i jak krąży energia itd

Jednak jak się zajrzy pod maskę to jest pełno (2 silniki ICE) i widać że to mocno skomplikowana maszyneria do tego jeszcze 2 silniki EL schowane więc potencjalnie w przyszłości może będzie miało się co psuć, zobaczymy :-)

Wolno też działa dość skomplikowany wyświetlacz komputera - poza tym autko super, nawet dla większej rodziny :-)

RaveN - 2015-10-30, 10:27

GTX7 napisał/a:
Jednak jak się zajrzy pod maskę to jest pełno (2 silniki ICE)

2 silniki ICE?! Nie żartuj. ;)

GTX7 - 2015-10-31, 00:13

Nie żartuję... :-)
nie jest tak?
...znaczy jak teraz poczytałem to jeden jest nazywany generatorem a drugi po prostu silnikiem spalinowym, ale to w zasadzie to samo, chyba...?
Nie zrobiłem fotki pod maską, ale tak to wygląda - jeden mniejszy po prawo - zapewne generator - zachowuje się podobnie jak REX w i3, ale pracuje w szerszym zakresie obrotów, tzn gdy wciskasz na maxa to wyje głośno na wysokich obrotach, a jednocześnie drugi też hałasuje, ale bardziej - jak w spalinowych autach - wraz z rozpędzaniem się wkręca się na obroty.

kilka fotek z ładowania pod ABB:
https://www.dropbox.com/s....24.55.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s....25.44.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s....26.09.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s....26.19.jpg?dl=0

i filmik
https://www.dropbox.com/s....00.38.mp4?dl=0

Jacky X - 2015-11-01, 11:46

Czy outlander ma klasyczną skrzynię biegów a jeśli tak to ile ma przełożeń ?
GTX7 - 2015-11-04, 19:08

Z perspektywy kierowcy raczej bezstopniowa, ale trzeba by poczytać

a tak hałasuje jak się go wciśnie na maxa :-)

https://www.dropbox.com/s....00.38.mp4?dl=0

Vtech - 2015-12-19, 12:55

No i kupiłem taki... Za 3 dni odbieram.
Robsonik20 - 2015-12-20, 19:36

Model na 2016? Ile Cię wyniósł?
Vtech - 2015-12-27, 17:19

@Robsonik20 - nie, kupiłem ten przedliftingowy, 2015, tyle że nówkę.
Dla mnie nie ma to znaczenia, potrzebuję go do badań nad tuningiem, a z punktu widzenia sterowania, silnika spalinowego i elektrycznego są identyczne, a nowy jest sporo droższy.
Na razie stoi w firmie i myślę nad nim - plan jest taki:
1. przeprogramowanie PHEV-ECU żeby podnieść limit prądu tak, aby moc z baterii była 70kW (przyśpieszenie poprawi się o około sekundę)
2. Charge mode ma ładować do 90% (zamiast 80)
3. Silnik (4B11) będzie startował jak rozładowanie wyniesie 15% (aktualnie 26% z tego co mierzę). To powinno poprawić zasięg EV o ok. 6-7 km i dobić wreszcie do tych 50 km.

Koncepcja jest też taka, że jakby się udało, to żeby jakiś przycisk widziany przez PHEV-ECU przerobić na EV-MODE, prawdopodobnie będzie to przycisk EV-SAVE (przytrzymanie przez jakiś czas, no na razie jest taka koncepcja).

Ogólnie ryjemy w programach zarówno spalinówki jak i elektryki. Co wyjdzie - to się okaże. Sam na razie jestem dość zielony, wiem tyle, co zdesasembluję.

Vtech - 2016-01-02, 17:20

OK, jeżdżę, badam.

Na razie mam przeczytane PHEV-ECU, czyli ECU od silników elektrycznych, ale jeszcze nie przeanalizowałem. Tyle tylko, że uruchomiłem sobie możliwość włączania klimatyzacji (czy też teraz - podgrzewania) z pilota. Nie wiem czemu wyłączyli tą funkcję i niby da się tylko ze smartphone-a. Ale już mam też z pilota.

Co do zasięgu na baterii (oryginalnie używa 8kW z zabunkrowanych w podłodze 12) to jak się rozumie jak to działa, to myślę, że da się przejechać 50 km. Póki co jednak nie udało mi się przekroczyć 45 km, bo idzie grzanie (a i to trzeba wiedzieć jak zrobić, żeby na tych mrozach spalinówki nie odpalał).

Vmax = 180 km/h. Przełączenie wymuszone na równoległą hybrydę = 130 km/h. Przełączenie niewymuszone póki co zaobserwowałem od 70 km/h.

Beata - 2016-01-04, 10:10

...z innej beczki w sprawie Mitsubishi Outlander PHEV..
Czy w aktualnych warunkach pogodowych - temperatura poniżej -10°C normalnym jest że zawsze uruchamia się silnik spalinowy . Dzieje się tak bez względu na fakt uruchomienia klimatyzatora na AUTO czy też OFF, silnik spalinowy uruchamia się natychmiast po uruchomieniu auta i pracuje bez przerwy (ostatnia trasa ponad 140km). Powoduje to że samochód nie porusza się na napędzie elektrycznym i praktycznie nie zużywa prądu z akumulatora, a co za tym idzie "niemrawo" doładowuje baterie. Nie muszę dodawać że oszczędności w kosztach podróży nie występują :(
W uzupełnieniu dopiszę że przy temperaturze około -5°C wszystko przebiegało zgodnie z zasadą działania hybrydy - silnik spalinowy włączał się tylko na 2-3 minuty aby zadziałała nagrzewnica (nie zawsze uruchamiam zaprogramowane nagrzewania pojazdu), a potem samochód poruszał się jedynie za pomocą energii elektrycznej z akumulatorów.

Proszę o Wasze opinie i uwagi w tej sprawie, może użytkownicy którzy posiadają PHEV drugi sezon zimowy mają więcej doświadczenia w tej sprawie...

PatrykS - 2016-01-04, 13:29

W sąsiednim wątku o Amperze też jest parę informacji o zachowaniu przy niskich temperaturach, ale spalinówka nie włącza się na stałe.
http://forum.samochodyele...?t=520&start=75

Beata - 2016-01-04, 16:25

...tak chyba znalazłam wyjaśnienie.
Po raz drugi w dniu dzisiejszym uruchomiłam (wychłodzone) auto, tym razem po uprzednim około 15 min użyciu nagrzewnicy elektrycznej na postoju (temperatura zew. -11°C, auto podłączone do sieci 230V), samochód uruchomiony został z klimatyzatorem na AUTO i po 2-3 minutach pracy na silniku spalinowym napęd elektryczny pracował już samodzielnie, tak jak powinien :)
Wynika z tego że oprogramowanie Mitsubishi Outlander PHEV samodzielnie podejmuje decyzję o konieczności podgrzania jakiegoś elementu(ów) i w zależności od temp. zew. konieczny jest do tego stale lub czasowo uruchomiony silnik spalinowy (???) inaczej wygląda sytuacja kiedy mamy możliwość uruchomienia nagrzewnicy elektrycznej (np: podczas postoju i ładowania baterii), wtedy prawdopodobnie komputer w Outlanderze PHEV podgrzewa wszelkie niezbędne elementy elektryczno-elektronicze. Co ciekawe, im dłużej nagrzewamy auto przed podróżą tym szybciej (lub natychmiast) przełączy się na napęd elektryczny.... Standardowe 10 min. ogrzewania (minimalny, możliwy czas uruchomienia klimatyzacji lub nagrzewnicy) nie pomoże prawie nic - sprawdzone w temperaturze 5°C do -5°C
Dziwi jedynie dlaczego, jeśli uprzednio nie podgrzejemy samochodu (podczas postoju i/lub ładowania baterii), podczas niemal 2 godzinnej podróży (dystans około 140 km) silnik spalinowy pracował bez przerwy...??? Oprogramowanie zainstalowane przez producenta w Outlanderze PHEV nie umożliwia zbytniego ingerowania w tryby pracy układu napędowego, pozostaje jedynie wierzyć że to zaobserwowane "zachowanie auta" jest uzasadnione i najbardziej optymalne (biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne i zakładany przez producenta okres "życia" baterii i układu elektrycznego na 5 lat).

Zaobserwowałam również, że wyłączenie samochodu z klimatyzatorem w pozycji OFF (nie zapalona dioda AUTO) uniemożliwi uruchomienie zdalne (lub zaprogramowane w timerze) nagrzewnicy lub klimatyzatora w Outlanderze PHEV !!! W takiej sytuacji na ekranie aplikacji w smartfonie zobaczymy komunikat, że system jest w trybie DZIAŁANIE jednak faktycznie nic się nie wydarzy...

PatrykS - 2016-01-04, 22:18

Beata napisał/a:
Wynika z tego że oprogramowanie Mitsubishi Outlander PHEV samodzielnie podejmuje decyzję o konieczności podgrzania jakiegoś elementu(ów)

I jak każde dobrze przetestowane oprogramowanie zawiera pakiet znanych mało istotnych błędów oraz pakiet nieznanych rzadziej występujących, w tym poważnych :-) Stąd też założyć trzeba, że obserwowane zachowanie może nie być w pełni zgodne z wizją projektanta :-)

Vtech - 2016-01-06, 20:05

Beato, aktualnie siedzę nad oprogramowaniem PHEV-ECU. Myślę, że wliczając nawet pełny tryb EV większość niedociągnięć da się rozwiązać.
Borys - 2016-08-05, 20:36

Vtech napisał/a:
Beato, aktualnie siedzę nad oprogramowaniem PHEV-ECU. Myślę, że wliczając nawet pełny tryb EV większość niedociągnięć da się rozwiązać.

Bravo,bravo,bravo.Dopiero teraz można na nowo poznać i pokochać PHEV. Gratuluję patentu i polecam wszystkim.
Do Beaty -Vtech rozwiązał problem grzania

mann25 - 2018-02-10, 16:01

Vtech napisał/a:
OK, jeżdżę, badam.

Na razie mam przeczytane PHEV-ECU, czyli ECU od silników elektrycznych, ale jeszcze nie przeanalizowałem. Tyle tylko, że uruchomiłem sobie możliwość włączania klimatyzacji (czy też teraz - podgrzewania) z pilota. Nie wiem czemu wyłączyli tą funkcję i niby da się tylko ze smartphone-a. Ale już mam też z pilota.

Co do zasięgu na baterii (oryginalnie używa 8kW z zabunkrowanych w podłodze 12) to jak się rozumie jak to działa, to myślę, że da się przejechać 50 km. Póki co jednak nie udało mi się przekroczyć 45 km, bo idzie grzanie (a i to trzeba wiedzieć jak zrobić, żeby na tych mrozach spalinówki nie odpalał).

Vmax = 180 km/h. Przełączenie wymuszone na równoległą hybrydę = 130 km/h. Przełączenie niewymuszone póki co zaobserwowałem od 70 km/h.

Mozna zwiekszyc zasieg?
Sa modele z elektrycznym dogrzewaczem? Jak to rozpoznac?
Przymierzam sie powoli do zakupu takiego z 2013r
Co mozna w nim ulepszyc?

highend - 2018-02-14, 17:52

obecnie używany Outlander PHEV z 2014 roku to ok. 70 tys brutto
całkiem sympatyczna cena biorąc pod uwagę, że nowy kosztował 180 tys.

nadal mi się podoba. Może kupię?

https://www.otomoto.pl/of...a-ID6zmpU5.html

PatrykS - 2018-02-14, 21:30

Ciekawe wyposażenie, i to CHAdeMO w hybrydzie - kuszące :-)
mann25 - 2018-02-16, 17:39

Jak rozpoznac model z ogrzewaniem elektrycznym, ja chcial bym w najblizszym czasie taki kupic
PatrykS - 2018-02-16, 19:29

mann25 napisał/a:
Jak rozpoznac model z ogrzewaniem elektrycznym
Yyyy, to są wersje bez? :-o
mann25 - 2018-02-17, 08:35

Niby ogrzewanie elektryczne bylo w dodatkowej opcji na rozgrzanie auta przed wyjazdem, sterowane z smartfona
jas_pik - 2018-02-17, 11:52

To ma każdy który widziałem :)
Nawet mój iMiEV to ma - co prawda nie smartfonem ale pilotem a jest z rocznika 2012 ( data produkcji)

vwir - 2018-02-17, 18:59

Ale imiev to elektryk, więc raczej normalne, że ma elektryczne ogrzewanie. A w hybrydach bywa z tym różnie.
mann25 - 2018-02-18, 08:38

No wlasnie, oudlander pod czas jazdy w zimne dni a nawet jak sie tylko siedzi w aucie i czeka na kogos wymusza co pare minut i wlancza spalinowy do ogrzewania.
Na postoju nie wolno miec zapalonego silnika dluzej niz 1min, za to mozna dostac w mandat

W wersjach z ogrzewaniem elektrycznym jest mozliwosc to obejsc, i do puki akku starcza, ogrzewanie mamy 100%elektryczne

jas_pik - 2018-02-18, 13:35

@mann25
Do tego służy specjalny moduł produkcji vtech-a żeby nie mieć takich problemów

vwir - 2018-02-18, 13:36

Przecież jeśli auto fizycznie nie ma elektrycznego ogrzewania to żaden moduł nie pomoże.
KinT - 2018-05-21, 10:44

Miałem okazję pojeździć nim chwilę. Szukam auta rodzinnego, phev, i myśle sobie outlander, duże auto, będzie ok.
Byłem bardzo niemiło zaskoczony tym małym bagażnikiem, jak również tym, że auto za 200tyś nie ma ani jednego haczyka na zakupy w bagażniku (!?!), ale przede wszystkim kompletnie nie nadaje się na auto dla rodziny 2+3. Z przodu dużo miejsca, z tyłu na nogi też dużo, ale na szerokość? MNIEJ niż w skodzie octavii II. Porażka, a tak się na niego napaliłem i nic z tego chyba nie będzie :(

deynio - 2018-06-03, 12:47

Vtech napisał/a:
OK, jeżdżę, badam.

Witam.
co trzeba, by mieć sterowanie ogrzewaniem z pilota?
Pozdrawiam.

jkret - 2018-09-04, 09:28

Jak jest z bezawaryjnością tego auta i jego spalaniem w długich trasach ?

Jak przeglądałem różne testy to spalanie w trasie jest podawane od 7-13 l.

Jakie są Wasze doświadczenia w szczególności w jeździe na autostradzie?

tomusy - 2018-09-04, 11:45

jkret napisał/a:
Jak jest z bezawaryjnością tego auta i jego spalaniem w długich trasach ?
Jak przeglądałem różne testy to spalanie w trasie jest podawane od 7-13 l.
Jakie są Wasze doświadczenia w szczególności w jeździe na autostradzie?

Outlander PHEV 2014r, kupiony w maju tego roku, z przebiegiem 106 000 km.
Mój rekord zasięgu na mieście bez klimy to 51,5 km, więc bateria wygląda na w pełni sprawną.

Za mną wyjazd do Chorwacji – łącznie w dwie strony 2440 km.
Obsada w samochodzie: rodzina 2+2 oraz załadowany bagażnik do poziomu rolety.

Spalone 130 litrów benzyny, co daje wynik 5,3 litra na 100 km.

Oczywiście na całości trasy zachowana eko-jazda, czyli jazda zgodnie z przepisami. Na lokalnych drogach 80-90 km, na autostradzie 110-120 km (tempomat).

Na tej trasie dwa pełne „baki” prądu plus darmowe szybkie ładowarki:
-Polska Jastrzębie Zdrój przy siedzibę JSW
- Czechy LIDL BRNO
- Austria Wiedeń LIDL
- Austria Bad Gleichenberg (centrum handlowe w niedziele zamknięte, ale ładowarka czynna)
- Chorwacja Zagrzeb - Auchan
Droga powrotna to już tylko 3 ładowarki
- Chorwacja Zagrzeb (2 km dalej niż wcześniejsza przy Auchan)
- Austria Bad Gleichenberg
- Czechy LIDL BRNO

Na tych 8 ładowarkach Chademo – postój 20 minut, ładowanie do 80% (35 km) i w trasę. Oczywiście wstępne założenie, że ładowarka musi być w odległości 2-4 km od trasy bo inaczej nie opłaca się zjeżdżać.

Licząc razem trasę na EV 10 x 35 = 350 km (w przybliżeniu). Odejmując to od totalu 2440-350=2090 km na samej benzynie, przy 130 litrach daje to spalanie 6,2 L/100km. Tyle wychodzi z przybliżonych wyliczeń.

Komputer pokładowy po zakończonej trasie pokazywał zużycie na poziomie 6,3-6,4 L/100 km
To tyle w kwestii spalania na długich trasach 😊.

Za każdym razem było miejsce pod ładowarką, nikt nie ładował. W innym przypadku odpuścił bym postój.

jkret - 2018-09-04, 13:18

tomusy napisał/a:

Outlander PHEV 2014r, kupiony w maju tego roku, z przebiegiem 106 000 km.
Mój rekord zasięgu na mieście bez klimy to 51,5 km, więc bateria wygląda na w pełni sprawną.

Jak masz w pełni naładowany, to na starcie z domu ile zazwyczaj zasięgu Ci pokazuje ?

I jak efektywnie jeździć (sterować odzyskiwaniem) ?
Czy jak jedziesz bez hamowania, to przełączasz na D lub B0 ?

jas_pik - 2018-09-04, 14:18

Czy możesz sprawdzić w swoim DR jaki masz wpis w pozycji O1 i O2 ?
tomusy - 2018-09-04, 14:20

Po naładowaniu, zasięg wyliczany jest na podstawie ostatniej trasy EV.
Z reguły rano mam wyliczane 46-50 km, a realnie przejeżdżam 45-47 km.
Ekstremalne wskazanie to 60 km w Chorwacji, ale tam na samej rekuperacji przy zjeżdżaniu z gór w kierunku nadbrzeża naładowało się 15 km zasięgu. Stąd komputer wyliczył, że pełne naładowanie wystarczy na 60 km, co oczywiście jest błędnym wyliczeniem.

PS. "wykrzyknik" to brak czujników w oponach, poprostu nie wiedziałem, że powinienem je zamontować do opon letnich.

tomusy - 2018-09-04, 14:25

jkret napisał/a:
I jak efektywnie jeździć (sterować odzyskiwaniem) ?
Czy jak jedziesz bez hamowania, to przełączasz na D lub B0 ?

Jesli jedzie się na D to:
- "lewa łopatka" przy kierownicy to od razu hamujesz/odzyszkujesz z B3 (dwa tyknięcia i B5)
- "prawa łopatka" to wskakuje B1.
Gdy raz użyjesz łopatki to później w trakcie jazdy trzeba sobie regulować lewa/prawa, aby do świateł dotoczyć się i odzyskać energię optymalnie - banalne rozwiązanie.
W trakcie jazdy nie używam, "gałki" biegów.

jkret - 2018-09-04, 14:33

Może i głupie pytanie, ale jak rozumiem, jeżeli jadę ze stałą prędkością lub przyspieszam, to poziom ustawienia B (B0-B5) nie ma znaczenia, a hamowanie przez odzysk rozpocznie się dopiero po odpuszczaniu gazu ?
Czy też B0-B5 - cały czas wpływa na pewien poziom "obciążenia" systemu (jednocześnie odzyskując i dorzucając energię) ?

tomusy - 2018-09-04, 14:34

jas_pik napisał/a:
Czy możesz sprawdzić w swoim DR jaki masz wpis w pozycji O1 i O2 ?

Z DR:
O1: 1500 kg
O2 750 kg

Tak się składa, że hak był priorytetem, bo mam przyczepkę kempingową z DMC 1100 kg.
Więc mam fabryczny hak THULE na kluczyk.
W DR pozycja F1 to 2310 kg (DMC samochodu), co oznacza, że DMC przyczepki to maks. 1190 kg na zestaw 3,5 tony.
Wielka szkoda, że nie 1200 kg, bo jest wiele przyczep z takim DMC.

Również mogę podzielić się doświadczeniem w ciągnięciu przyczepki.
Załączam LOCK 4WD. Na baterii ciągnie przyczepkę bez problemu (2 silniki elektryczne, przód-tył).
Niestety zasięg z przyczepką w trybie EV to 20-25 km.
Po wyczerpaniu baterii i prędkości 80-90 km na przód załącza się równolegle silnik benzynowy 120 KM + ładowanie baterii z generatora, a na tył na stałe chodzi silnik elektryczny 70 KM – jest POWER.
Bez problemu ruszanie, czy wyprzedzanie.

tomusy - 2018-09-04, 14:41

jkret napisał/a:
Może i głupie pytanie, ale jak rozumiem, jeżeli jadę ze stałą prędkością lub przyspieszam, to poziom ustawienia B (B0-B5) nie ma znaczenia, a hamowanie przez odzysk rozpocznie się dopiero po odpuszczaniu gazu ?
- dokładnie tak

jkret napisał/a:
Czy też B0-B5 - cały czas wpływa na pewien poziom "obciążenia" systemu (jednocześnie odzyskując i dorzucając energię) ?
- przy B5 i lekkim muskaniu gazu jest pewien "opór", dlatego po prostu po ruszeniu wracam na B2/B3. Gdy puszczam gaz to obserwuje czy zwiększyć, czy zmniejszyć hamowanie. B0 i B1 praktycznie nie wyczuwalny odzysk, taki "luz".
jkret - 2018-09-04, 15:57

To jeszcze takie pytanie:
Testowałem ostatnio jednego outlandera, przebieg trochę powyżej 100tys.
Po odpaleniu komputer pokładowy podał zasięg na baterii 27km (prawie cała naładowana była - podobno tylko jazdy manewrowe po placu były zrobione).
Czy to może wskazywać słaby stan baterii czy raczej wynika z ostatniego spalania (ew. jazd testowych) ?

tomusy - 2018-09-04, 16:08

jkret napisał/a:
To jeszcze takie pytanie:
Testowałem ostatnio jednego outlandera, przebieg trochę powyżej 100tys.
Po odpaleniu komputer pokładowy podał zasięg na baterii 27km (prawie cała naładowana była - podobno tylko jazdy manewrowe po placu były zrobione).
Czy to może wskazywać słaby stan baterii czy raczej wynika z ostatniego spalania (ew. jazd testowych) ?

komputer wyliczał to na podstawie ostatniego zużycia energii. Można wejść w opcje i zobaczyć historię zużycia energii w kW na 100 km. Rozrzut jest spory. U mnie od 12 kW/100 do 20 kW/100.
Jeśli historia pokazuje wysokie wartości to komputer ma podstawy do wyliczenia zasięgu 27 km.
Tak by się działo po trasie na autostradzie przy prędkości 120 km/h. Przy takiej prędkości zasięg jest w okolicach 30 km.

Z baterii 12kWh do dyspozycji jest około 8,5 kWh, co oznacza, że przy średnim "spalaniu" 17 kW/100 km powinno dać zasięg właśnie 50 km. Pozostała energia 3,5 kW jest rezerwą. Samochód nie ma skrzyni biegów więc do 70 km/h zachowuje się jak czysty elektryk i zawsze musi mieć 30% pojemności baterii właśnie do ruszania i przyśpieszania. Z silnika spalinowego ma jedno przełożenie - "piątkę" wrzucaną w okolicach 70 km (jeśli w baterii brak już zapasu na jazdę w trybie EV)

Myślę sobie, że najlepiej przed zakupem kupić adapter OBD2 na Bluetooth + odpowiednia aplikacja na smartfonie i można sprawdzić stan baterii. Wcześniej o to nie zadbałem i kupowałem w ciemno.

tomusy - 2018-09-04, 17:19

jkret napisał/a:
podał zasięg na baterii 27km (prawie cała naładowana była - podobno tylko jazdy manewrowe po placu były zrobione).?

... jeszcze jedna uwaga, może klimatyzacja była włączona wtedy na klimatyzacje komputer mógł odjąć 10 km i stąd taka niska prognoza 27 km zasięgu.

jkret - 2018-09-06, 09:19

Wczoraj sprawdziłem przy użyciu PHEV watchdog i pokazało kondycję baterii na 84,7% co chyba można uznać za normalny wynik (3 lata około 100 tyś. km).

Jakie są Wasze doświadczenia w zakresie doładowywania baterii w Outlanderze przy użyciu CHAdeMO ?
Czy wpływa to na szybszą degradację baterii (przykładowo jestem w sklepie i robię zakupy czy warto podłączyć do CHAdeMO czy bezpieczniej do AC) ?

PatrykS - 2018-09-06, 09:30

jkret napisał/a:
Jakie są Wasze doświadczenia w zakresie doładowywania baterii w Outlanderze przy użyciu CHAdeMO ?
Mogę się wypowiedzieć o i-MiEVie, bo na nim bazuje Outlander. Generalnie im wolniej tym dla baterii lepiej, ale póki temperatura baterii pozwala (<25 stopni) to używałbym CHAdeMO. Zwłaszcza zimą - wtedy podgrzanie baterii w czasie ładowania ma w zasadzie tylko pozytywne skutki.
tomusy - 2018-09-06, 10:15

jkret napisał/a:
Wczoraj sprawdziłem przy użyciu PHEV watchdog

Czy mógłbyś podać jaki adapter/interfejs OBD II używałeś? Z czym Outlander PHEV dobrze współpracuje.

jkret napisał/a:
Czy wpływa to na szybszą degradację baterii (przykładowo jestem w sklepie i robię zakupy czy warto podłączyć do CHAdeMO czy bezpieczniej do AC) ?

Odkąd mam PHEVa to ulubiony market spożywczy to LIDL z ładowarką Chademo :)

To co zauważyłem: samochód sam odpala klimatyzację by schłodzić baterię. nie wiem czy to jest nadmuch powietrza na baterie, czy jakiś płyn schładzany który przepływa i odbiera ciepło.

jkret - 2018-09-06, 10:24

tomusy napisał/a:
jkret napisał/a:
Wczoraj sprawdziłem przy użyciu PHEV watchdog

Czy mógłbyś podać jaki adapter/interfejs OBD II używałeś? Z czym Outlander PHEV dobrze współpracuje.

Użyłem tego: Interfejs OBDII Vgate iCar PRO BT 4.0

Z tej aukcji: https://allegro.pl/interfejs-obdii-vgate-icar-pro-bt-4-0-torquepl-fv-i7499125451.html

Moja sony xperia nie chciała się z nim połączyć po BT (Chociaż ODB Auto Doctor - to zrobił bez problemu).

Na szczęście druga osoba zaciągnęła program i połączyła się bez problemu.
PHEV Watchdog (z tego co zauważyłem) wymaga, aby telefon najpierw połączył się po BT z adapterem i dopiero z listy można wybrać adapter.

PatrykS - 2018-09-06, 11:28

tomusy napisał/a:
To co zauważyłem: samochód sam odpala klimatyzację by schłodzić baterię. nie wiem czy to jest nadmuch powietrza na baterie, czy jakiś płyn schładzany który przepływa i odbiera ciepło.
Wygląda że jest tam takie samo rozwiązanie jak w e-NV200:
https://www.youtube.com/watch?v=Gf9fDbwF1K0
Płyn schłodzony klimą trafia do wymiennika wewnątrz obudowy baterii, a tam wiatrak miesza powietrzem między ogniwami.

W i-MiEVie jest inaczej - w czasie ładowania powietrze z dmuchawy (od nawiewu do kabiny) przekierowywane jest do komory baterii i przepływa przez nią. W przypadku wysokiej temperatury ogniw (chyba powyżej 25 stopni) włącza się dodatkowo klima.

tomusy - 2018-09-06, 11:58

jkret napisał/a:
Wczoraj sprawdziłem przy użyciu PHEV watchdog i pokazało kondycję baterii na 84,7% co chyba można uznać za normalny wynik (3 lata około 100 tyś. km).

Właśnie się okazało, że interfejs OBDII pożyczyłem od kolegi w pracy i na parkingu podłączyłem. tylko 5 minut zabawy. W domu sprawdzę więcej.

TO co udało mi się zobaczyć w PHEV Watchdog to Capacity 92,4%, 35.1 Ah. - 2014 rok , 116 tys. przebiegu. Zrzut w załączeniu

EVgarage - 2018-09-06, 13:09

PatrykS napisał/a:
tomusy napisał/a:
Wygląda że jest tam takie samo rozwiązanie jak w e-NV200:
https://www.youtube.com/watch?v=Gf9fDbwF1K0
Płyn schłodzony klimą trafia do wymiennika wewnątrz obudowy baterii, a tam wiatrak miesza powietrzem między ogniwami.

Pakiet w Outlanderze ma własny parownik klimy i dmuchawę. ;)

PatrykS - 2018-09-06, 15:53

tomusy napisał/a:
TO co udało mi się zobaczyć w PHEV Watchdog to Capacity 92,4%, 35.1 Ah. - 2014 rok , 116 tys. przebiegu.
Lepsze chłodzenie i ograniczenie zakresu napięć pracy swoje robi - Trojaczki przy tym przebiegu (a nawet mniejszym - 70tys. km) mają prawie tyle samo Ah, ale to tylko 70% ich oryginalnej pojemności (w Trojaczkach są aku LEV50, w Outlanderze LEV40, liczba oznacza Ah).

EVgarage napisał/a:
Pakiet w Outlanderze ma własny parownik klimy i dmuchawę.
Więc tam dochodzą sztywne przewody od klimy? Hmm, może w e-NV200 też tak jest. Dmuchawa w każdym bądź razie jest w obu.
EVgarage - 2018-09-06, 17:31

Zgadza się, są rurki klimy
PatrykS - 2018-09-06, 18:39

EVgarage napisał/a:
Zgadza się, są rurki klimy
To wyklucza zabawy w rodzaju wymontuję sobie dziś z samochodu pakiet i zobaczę, jak wygląda w środku - bo napełnianie klimy zbyt tanie nie jest.
Slavko - 2018-09-06, 21:10

Panowie, czy ma ktoś z Was możliwość zdekodować VIN od PHEV'a ?

jmbxdgg2wez017658

Z góry serdecznie dziękuję

Karwoś - 2018-09-21, 23:19

Poszukuję Samochodu dla ojca - koniecznie PHEV z USA.
Bardzo ważne - zasięg na Elektryku - ponad 35km (najlepiej). Możliwość montażu haka i ciąganie lekkiej przyczepki. Najlepiej wysoki - Jak Outlander. Czy Kia Niro jest wysoka ?

C-max Energy - nie można montować haka.

Chrysler pacifica - trochę duży - no i 3,6l chyba ?

tomusy - 2018-09-22, 19:27

Karwoś napisał/a:
- dlaczego musi być z USA?
Karwoś napisał/a:
bardzo ważne - zasięg na Elektryku - ponad 35km (najlepiej).
Outlander bez problemów robi 45km, Maks to 52 km (to już wyczyn)
Karwoś napisał/a:
możliwość montażu haka i ciąganie lekkiej przyczepki. ?
na rynku sporo jest ogłoszeń z outlanderami PHEV, które fabrycznie mają zamontowany hak
Karwoś napisał/a:
najlepiej wysoki - Jak Outlander.
ma około 170 , +- 2 cm zależy czy liczyć z relingami czy bez.
Karwoś napisał/a:
Czy Kia Niro jest wysoka ?
154,5 cm, dla mnie to nisko
Karwoś - 2018-09-27, 14:16

tomusy napisał/a:
Karwoś napisał/a:
- dlaczego musi być z USA?
Karwoś napisał/a:
bardzo ważne - zasięg na Elektryku - ponad 35km (najlepiej).
Outlander bez problemów robi 45km, Maks to 52 km (to już wyczyn)
Karwoś napisał/a:
możliwość montażu haka i ciąganie lekkiej przyczepki. ?
na rynku sporo jest ogłoszeń z outlanderami PHEV, które fabrycznie mają zamontowany hak
Karwoś napisał/a:
najlepiej wysoki - Jak Outlander.
ma około 170 , +- 2 cm zależy czy liczyć z relingami czy bez.
Karwoś napisał/a:
Czy Kia Niro jest wysoka ?
154,5 cm, dla mnie to nisko

Czemu z USA - chce sobie kupić i wsadzić w kontener i go stamtąd przywieźć.
Zasięg - wiadomo - im więcej tym lepiej. W grę wchodzi Outlander i Kia Niro aktualnie
Jak wyżej - można montować. W c-maxie - nie można
Wysokość - chodziło o prześwit - outlander - 19cm. Niro 15,5.
Niro ma dość ciekawie podany przebieg - w polsce 58km a w usa wychodzi ok 42. Oczywiście to wartości względne
W c-maxie daje radę zrobić 42km z ładowania. Ale zimą z ogrzewaniem będzie tego 15km:)

Póki co oczy zwracają się na Niro ze względu na mniejsze gabaryty. Wożenie powietrza nie należy do ulubionych zajęć :)
Może macie jakieś informacje jak się taka KIA sprawuje?

PatrykS - 2018-09-27, 17:37

Karwoś napisał/a:
Może macie jakieś informacje jak się taka KIA sprawuje?
Kolega z pracy ma taką od miesiąca, nie narzeka jakoś głośno.
tomusy - 2018-09-28, 08:41

Karwoś napisał/a:
Czemu z USA - chce sobie kupić i wsadzić w kontener i go stamtąd przywieźć.

…ale rozumiem, że to nie jest taka sobie fanaberia lecz wynik ekonomii.
Jak zakładasz kosztowo taka operacja Cię wyniesie?

Porównać to mogę do mojego zakupu w Berlinie, maj 2018.
Outlander PHEV, 2014, przebieg, 106 tys. Z dodatkowego wyposażenia Xenony, Nawigacja, półskóra (eko), fabryczny hak na kluczyk, klima dwustrefowa, a reszta chyba standardowa – cena w Niemczech 15 000, czyli około 64 000 PLN (zależy po ile Euro), bilet lotniczy 600 PLN, rejestracja w Niemczech na siebie około 600 PLN, powrót na kołach niech będzie 200 PLN, później tłumaczenie dokumentów (100-200) i rejestracja w kraju (chyba 250).

Jak to wygląda w porównaniu do zakupu w USA?
Wersje europejskie chyba niczym się nie różnią (ładowanie typ1 + chademo) z wyjątkiem map nawigacji (w EUR mam wgraną Europe i całe menu + głos nawigacji w języku polskim). W wersji US może brakować języka polskiego.

tomusy - 2018-10-01, 08:54

Taka ciekawostka. Z parametrów technicznych wynika, że Outlander PHEV ma dwa silniki elektryczne, po jednym na każdą oś (przód, tył) o mocy po 70 KM każdy. Zakładałem, że skoro każdy ma taką samą moc to podczas jazdy pracują tak samo, z rozkładem mocy 50/50%.

Jednak jak widać z aplikacji PHEV Watchdog silniki mają różne obroty. Załączyłem printscreeny z prędkości 20-30 km/h, 50 km/h, 70 km/h, 100 km/h oraz maks 120 km/h (licznikowe 125). Przy około 9300 obrotów załącza się już silnik spalinowy w układzie równoległym.

Karwoś - 2018-10-03, 19:53

Moc w tym samochodzie to 60% tył + 40% przód. Napęd praktycznie stały na 4koła.
tomusy - 2018-11-05, 09:39

Trochę statystyki z jazdy w około komina oraz jedna trasa.

Wrzesień - tylko dojazdy do pracy, średnia zużycia 22,5 kWh/100 km, minimalne 17,9 (tak to czytam)

Październik - dojazdy do pracy plus trochę trasy (niestety problemy techniczne z działaniem apki, za dużo innych aplikacji w tle + połączenia telefoniczne po BT i brak zczytywania)

Listopad -> trasa po DK17 (w przebudowie, więc dość wolno, plus obwodnice po 120-130 km/h, średnia 69 km/h), trasa 372 km, pełny akumulator na starcie plus pod koniec trasy ładowarka LIDL nabite 20km (15 min ładowania), spalanie 6,2 L na 100km, auto zapakowane w 5 osób, plus 100 kg słoików :) , z wiatrem czy pod wiatr tego nie sprawdzałem, raczej trasa "na płasko".

jkret - 2018-11-08, 08:00
Temat postu: Chip - jazda w trybie czysto elektrycznym
Czy ktoś z Was testował bądź używa chipu pozwalającego na jazdę w trybie czysto elektrycznym (bez załączania silnika przy mocniejszym wciśnięciu gazu bądź do ogrzania kabiny ) ?

https://vtech.pl/aktualnosci/mitsubishi-outlander-phev-box-jazda-na-samym-pradzie.html

vaiker - 2018-11-08, 09:07

tak, działa
jakosek - 2018-11-08, 09:19

zapewne sam Vtech - pisał o tym tutaj na forum, można znaleźć jego filmiki na youtube z przeróbek outlandera.
http://forum.samochodyele...opic.php?t=1484

tomusy - 2018-11-09, 09:17
Temat postu: Re: Chip - jazda w trybie czysto elektrycznym
jkret napisał/a:
bez załączania silnika przy mocniejszym wciśnięciu gazu

bez chipa zostaje regulacja w nodze. Jeśli trzymać się "zielonego" zakresu na wskazaniu licznika przy wciskaniu gazu to ICE nie załączy się. Tryb ECO ułatwia regulację, bo auto reaguje z opóźnieniem na gaz. Fakt trochę muli niż w trybie normalnym, ale jeśli nie ścigamy się na światłach to jest ok.

jkret napisał/a:
bądź do ogrzania kabiny
Nie wiem jak w temperaturach poniżej 0, ale już wiem o co chodzi gdy temperatura na zewnątrz jest w zakresie kilku stopni na plusie (poniżej +10). W temperaturach zewnętrznych (kilka stopni na plusie) silnik ICE od razu załącza się zaraz po uruchomieniu auta. Ale…

Ale…Jest prosty TRIK, aby przy temperaturze kilku stopni nie włączył się ICE i włączyło się ogrzewania z grzałki elektrycznej bez chipa.
Rano wyjeżdżam z ciepłego garażu, plus ustawienie automatycznego podgrzania kabiny (przy okazji podgrzewa płyny, silnik etc). W takim wypadku wszystko jest ciepłe i silnik ICE nie załączy się.
Problem pojawia się przy powrocie z pracy.
I tutaj jest TRIK – rano przed zgaszeniem auta wyłączyć klime na off (całość na off, razem z wentylacją). Gdy wracam po pracy do domu to włączam auto i silnik ICE nie startuje. Włączam tryb ECO i dopiero później ogrzewanie na ON (ruszy nagrzewnica elektryczna). Na razie najniższa temperatura testowana to 5-6 st. Nie wiem czy tak samo zadziała przy minusowych.

Dotyczy starego PHEVa 2014 przed liftem. Po lifcie jest dodatkowy przycisk EV.
Reasumując przed liftem bez chipa w trybie czysto EV również można jeździć. Powyżej +10 w standardzie będzie tryb czysto EV, poniżej +10 trzeba zastosować TRIK.

tomusy - 2018-11-27, 12:30

Pierwsze przymrozki już za nami i mam kolejne doświadczenia z O. PHEV.
Niestety temperatura bliżej zera wymusza start silnika ICE. niestety nie pomaga tryb eco.
Jedynie ustawienie temperatury na 15st C nie załącza ICE, już jedno "oczko" w górę na 15,5 powoduje start ICE.
Jeżdżenie w zimnym aucie nie uśmiecha mi się i dojrzałem do zakupu chip boxa od VTECHa, który ma ograniczyć start ICE (jedna z opcji).

Na razie dziwię się dlaczego chip na polskiej stronie jest za 1277 PLN

http://powerchip.vtechtun...ct&product_id=8

...a na zachodniej wychodzi za 169 E, co daje 730-740 PLN

https://shop.evtun.com/product/phev-box/?attribute_ice-heater-stop=LHD&attribute_model-year=2014

Nie wiem skąd ta różnica, gdzie jest haczyk? Coś źle wyczytałem, źle liczę?

tomusy - 2018-12-02, 16:07

mały haczyk już znalazłem. 169EUR to cena netto.
Z VAtem plus opłatami manipulacyjnymi PayPal wyszło 215 euro (z konta mi ściągnęło 928.87 PLN).
Przyjdzie, zamontuje i podzielę się opinią.

tomusy - 2018-12-05, 09:40

Wczoraj dotarł do mnie PHEV Box i od razu zamontowałem. Na razie mogę skomentować:
1) Produkt robi dobre wrażenie. Ładnie zapakowany w firmowe pudełko. Trochę zaskoczyła mnie wielkość – nie widziałem skali w internecie i myślałem, że to wielkości pudełka zapałek a to pudełko wielkości kostki masła
2) Film instruktażowy jest bez słowa komentarza. Zdemontowałem osłonkę i dostałem się do kabli. Niestety moja półgodzinna walka ze złączką była bez efektów. W końcu podmuchałem minutkę ciepłym powietrzem (suszarka do włosów) i od razu, bardzo łatwo wyjąłem złączkę. Podpiąłem kable, boxa i umieściłem go pod osłonką.
3) W trybie EV mode reakcja na pedał gazu przynosi pozytywne odczucia. Do dyspozycji dostajemy 95% pozycji pedału przyśpieszenia (Wciśnięcie do końca uruchamia ICE i power mode), wcześniej pedał w trybie EV ma wrażenie, że działał mniej więcej do 20-30%.
4) STOP ICE heater. Zainstalowałem zgodnie z firmem. Niestety nie miałem pod ręką voltomierza aby sprawdzić poprawność instalacji. Jeszcze do tego wrócę. Na razie nie widzę różnicy. Dzisiaj rano 2 stopnie na plusie. W środku ustawienie na 17 stopnii i po 5 km od domu ICE załączył się. Musiałem zejść do 15 st aby ICE wyłączył się. Więc na razie różnicy nie widzę. Chyba, że ICE uruchomi się na krócej. Ten temat jeszcze będę testował.
5) Zużycie energii – w ostatnie dni po do jechaniu do pracy (15km) PHEV watchdog wskazywał, że zostało mi 68-70% energii, dzisiaj pokazał, że zostało 76%, więc jest widoczna różnica.

Więcej będę mógł napisać po kilku dniach użytkowania i zrobieniu jakiejś dłuższej trasy.

tomusy - 2018-12-07, 12:45

Wracając do pierwszego dnia TESTU. Powrót do domu – kolejne 15 km (czyli przejechane 15+15 km) i wskazanie komputera w aucie, że zostało jeszcze na 20 km – super! Na aktualną pogodę 1-2 na plusie tego się nie spodziewałem, ale też w drodze nie używałem ogrzewania. Więc zgodnie ze specyfikacją czuć te kilka procent zwiększonego zasięgu. 😊 niewiele, ale zawsze coś.

Wczoraj (06-12-2018) przejechałem 90 km z czego 79 w trybie EV z ustawionym ogrzewaniem (19 C) na zewnątrz 1 C i faktycznie PHEV BOX załącza na 2-3 minuty ICE po czym go wyłącza i korzysta z grzałek elektrycznych. Oczywiście aby tyle przejechać ładowałem się na LOTOSie MOP Brwinów i trochę na P&R Grodzisk.

PS
Co do LOTOSU – to niestety polska karta ecotap nie działa. Chodziły pogłoski, że wydana z NL aktywuje. Na zimnej baterii (kilka stopni C) naładowanie od 0 do 80% zajęło 30 minut, czyli 10 minut dłużej niż przy ciepłej baterii (15-20 C).

wodnik7 - 2018-12-07, 16:11

Ecotap holenderska nie dziala, sprawdzalem w Malankowie bodajze.
iwi - 2018-12-13, 09:22

A jaka jest różnica między LHD a RHD
(ICE heater stop)

tomusy - 2018-12-14, 10:52

iwi napisał/a:
A jaka jest różnica między LHD a RHD
(ICE heater stop)

W zestawie z Boxem jest czujnik, który instalujesz w kratki pod przyciskiem START.
Plastik jest wygięty w lewo lub w prawo w zależności od wersji Left lub Right, więc musi być spasowany do właściwej wersji,

iwi - 2018-12-14, 15:08

Do wersji ruchu prawostronnego ma być LHD czy RHD?
tomusy - 2018-12-15, 08:45

iwi napisał/a:
Do wersji ruchu prawostronnego ma być LHD czy RHD?

W Polsce samochody z kierownica po lewej stronie, czyli Left Hand Drive

wuuju - 2018-12-30, 21:18

Witam. Szukam Outlandera PHEV , czy koś ma doświadczenie z samochodami o przebiegu w granicach 150 tyś km? czyli w okresie końca gwarancji? Czy baterie dożywaja takich przebiegów, jakiej żywotności może być bateria? Czy nalepiej ja sprawdzić za pomocą Watchdoga? Prosze o odpo. pozdrawiam
tomusy - 2018-12-30, 23:05

wuuju napisał/a:
z samochodami o przebiegu w granicach 150 tyś km?

pierwszy rok modelowy PHEV to 2014 i na dzisiaj przebieg 150 tys km dla auta 4 letniego można uznać za "standardowy", "normalny".
wuuju napisał/a:
Czy baterie dożywaja takich przebiegów, jakiej żywotności może być bateria?

Spadek 2% pojemności baterii rocznie można uznać za normalny i najczęściej spotykany

wuuju napisał/a:
Czy nalepiej ja sprawdzić za pomocą Watchdoga?

Jeśli myślisz o zakupie to wyposażenie się w adapter odb2 BT i aplikacje PHEV watchdog i sprawdzaj przed zakupem.

Jeśli auto z 2014 będzie miało powyżej 90% pozostałej pojemności to możesz kupować.

wuuju - 2018-12-31, 11:22

Właśnie się zastanawiam co się stanie jak spadek pojemności spadnie poniżej 80 % czy auto wogole będzie jeździło. Bateria na allegro kosztuje 25 tyś zł. Więc trochę dużo. Na mobile. De widziałem outlander z przebiegiem 277 tyś. Więc jakoś chyba jeździ. To jedyna rzecz jakiej się obawiam przy kupnie. Dzięki wielkie za szybką odpowiedź.
PatrykS - 2018-12-31, 13:37

wuuju napisał/a:
Bateria na allegro kosztuje 25 tyś zł.
Nie patrz na to - kupiliśmy z bodix'em już dwie z Allegro, jedną za 6k, drugą za 8k. Fakt że drugą w 24h od wystawienia :-)
tomusy - 2018-12-31, 16:00

wuuju napisał/a:
zastanawiam co się stanie jak spadek pojemności spadnie poniżej 80 % czy auto wogole będzie jeździło.

Tak, będzie jeździło na 80% i auto będzie miało wtedy 10 lat (przy rozsądnym użytkowaniu).
Na 80% poprostu proporcjonalnie mniej Ci przejedzie. To jest Plug-In więc spadek baterii nie boli tak bardzo jak przy czystym EV, chociaż jak kupisz to zobaczysz jak przyjemnie jest jechać w 100% EV i chciało by się, aby to auto miało zasięg i 100 km na prądzie :)

mmazi - 2018-12-31, 16:57

Tez bym się nie martwił pojemnością. Popatrzcie jak to teraz wyglada z temperaturą - przy 0 stopni jest to ok 85% , przy -10 to już 75%. A do tego ogrzewanie elektryczne ciągnie z baterii 3kW gdzie Klima tylko 1kW. Baterie maja Idealnie jest tylko przy Ok.25 na plusie.
To prawda że jazda czystym EV jest jak marzenie, cicho i z gracją. Co do zasięgu tez bym się nie martwił. Jak kupiłem Outlandera to miał szacunkowo 20km zasięgu. Zrobilem nim nie licząc trasy już coś koło 200km , 4x ładowałem już. Ładowarka od Sparka EV pasuje. się ładuje w czasie około 2,5 godziny. Zasięg poprawił mi się z tych 20km na 28km. Jeżdżę póki co ścigając się sam ze sobą ile wyciągnę spalania na 100km :D . Dziś było to po wyjechaniu z garażu i zrobieniu ok. 20km - 0,7l/100km. Po przejechaniu 70km było to 2,6l/100km. Generalnie auto fajne bo nawet jak pracuje silnik spalinowy to nie słychać go.

wuuju - 2019-01-01, 15:00

Ok OBD2 zakupione, apka zainstalowana można sprawdzać baterię przed zakupem. Oprócz normalnych rzeczy mechanicznych, karoseryjnych jest coś na co jeszcze prócz baterii trzeba zawrócić uwagę? Można coś jeszcze zbadać prócz baterii? Czy znane są przypadki trudniejszych awarii? Co mnie.moze czekać po zakupie? Gdzie się wykonuje przeglądy i ile kosztują? Pzdr
tomusy - 2019-01-01, 19:37

wuuju napisał/a:
Co mnie.moze czekać po zakupie? Gdzie się wykonuje przeglądy i ile kosztują? Pzdr

Na który rocznik się nastawiasz?

jeśli 2014 to pewnie z przebiegiem powyżej 100 tys. km więc już po gwarancji, więc zwykły serwis lub praca własna.

Po zakupie:
- wymiana oleju i filtrów oleju
- wymiana filtra silnika
- wymiana filtru kabinowego
- wymiana płynu hamulcowego
- wymiana płynu chlodniczego.

Dwa ostatnie płyny, ich jakość można sprawdzić odpowiednimi miernikami, jeśli będzie ok można jeszcze rok-dwa pojeździć.

vaiker - 2019-01-01, 20:33

gwarancja na baterie jest 8 lat/170 tys km, 12 lat na perforacje, 3 lata na auto

jak nie katowane w wysokich temperaturach to baterii nic sie nie dzieje, moj 2014 biala perla ma 44 tys km, kupiony 2 latek z przebiegiem 22 tys jako auto demo z warszawskiego salonu, vtech wybebeszyl aku i polutowal sam pakiet 19 kw ALE to wymagalo zmian jakichs podobno w komputerze auta, samochod jest REWELACYJNY ale ekonomiczny tylko do 90-100 km/h, powyzej to juz smok, ja do swojego teraz wsadzam LPG i butle pod auto, smigam nim za darmo bo mam firme ktora montuje profesjonalne instalacje fotowoltaiczne, ale w trase jednak jak sie mu pocisnie to troche pije , okolo 7 litrow przy zimowkach i trumnie na dachu przy predkosciach 80-90, dobre audio, swietne przyspieszenie, super przyczepnosc, daje rade w blocie i terenie, jedyny MINUS tego auta to bardzo duza wrazliwosc podwozia, trzeba BARDZO uwazac, najpierw latwo urwac wydech, na drugim miejscu przewody wodne ogrzewania, no i na dzien dobry w sklepie hydraulicznym kup pianki do docieplania rur wodnych, wjedziesz pod auto to sie zorientujesz o co biega ; ]

wuuju - 2019-01-01, 21:01

Jeszcze raz dzięki za szybkie odpowiedzi. Jeżeli kupię sprowadzane auto to też będę miał gwarancję na baterię 170k km? Do Vitecha się oczywiście zgłoszę napewno na jakiś tuning. 😁 mam nadzieję że jeszcze robi takie rzeczy.
tomusy - 2019-01-01, 22:24

co do gwarancji to radzę uważać!!!
Ktoś na Fejsie wrzucił tabelkę z gwarancją. Wpisz na Fejsie "Mitsubishi PHEV gwarancja" to ci znajdzie. Nie umiem podlinkowane.

Mitsubishi z nowszymi rocznikami zwiększało gwarancję a dla starszych była dość krótka.
Dla 2014 na pewno jest do 100 000 km. lub i do 5 lat w zależności co pierwsze nastapi, (przebieg lub lata). Tak też mam w książce serwisowej i tak mi w ASO powiedzieli przy 1 wizycie.

tomusy - 2019-01-01, 22:26

vaiker napisał/a:
, na drugim miejscu przewody wodne ogrzewania, no i na dzien dobry w sklepie hydraulicznym kup pianki do docieplania rur wodnych, wjedziesz pod auto to sie zorientujesz o co biega ; ]

... to ja poproszę o info o co biega, bo mechanik ze mnie żaden. Co i po co docieplać ?

tomusy - 2019-01-07, 11:33

polecam dobry FAQ:

https://www.facebook.com/...hc_location=ufi

ciekawa opcja:
FIX BAD BATTERY HEALTH DATA WITHOUT GOING TO THE DEALER - kiedyś może zrobię.

polecam: Split okna navigacji:

SPLIT-SCREEN P-SIDE-P DISPLAY
In the map display, hold the North/Compass button which then splits the display in two. Half nearest driver displays the map, half furthest away gives options to choose one of a range of other displays—audio, EV, etc.

polecam również wyłączenie defaultowej klimy: przytrzymanie "płatka śniegu" - 10 sekund do bipu. Wówczas auto nie włącza od razu klimy (ustawienie jest zapamiętane), można ręcznie załączać klimę w razie potrzeby.

wuuju - 2019-02-05, 14:02

Witam. Mam Outlandera z 2p14 przebieg 164tys km i pojemnością baterii 65 %. Zasięg EV 27km. Czy ktoś się orientuje czy jest jakaś metoda na zwiększenie pojemności baterii? Techniki ładowania itp.? Czy ma ktoś może kontakt do vtech i kolegi który robi takie czasy z bateriami? Wiem że jest jakieś balansowanie baterii, ale czy są firmy które regeneruje baterię do naszych Outlanderów? Czy tylko wymiana?
jas_pik - 2019-02-05, 14:23

Może zainteresuję Cie moja usługa regeneracja baterii HV do PHEV-a .
Polega na wymianie ogniw na sprawne , ale dopiero jak się zrobi cieplej bo mam za mały garaż

wuuju - 2019-02-05, 18:21

Jas_pik napisałem na mssengerze 😀
tomusy - 2019-02-06, 09:14

Z 65% balans baterii nie wiele pomoże (pewnie podbije ci o kilka procent, które przez kilka miesięcy spadną) , ale zawsze możesz spróbować.

https://www.richi.uk/p/mi...nQSu9sM5xurmr1M

FIX BAD BATTERY HEALTH DATA WITHOUT GOING TO THE DEALER?

Nie będę tutaj przyklejał. Tam masz opisaną całą procedurę.

wuuju - 2019-02-07, 13:59

Dzięki spróbuje. A jaki macie teraz zasięg przy ten ok 0st? Ja mam 29 km i rzeczywiście tyle robię.
nickt7 - 2019-02-07, 21:02

Witam wszystkich. Jestem coraz bardziej zafascynowany Outlanderem Phev i biję się z myślami czy takiego nie zakupić. NIestey w moim zasięgu są tylko używki. Ciekawi mnie Wasza opinia o np. takim https://www.otomoto.pl/of...&id_at=82024185
Czy to w ogóle możliwe żeby był w takiej cenie bez niespodzianek?

wuuju - 2019-02-08, 09:28

Cześć. Mam taki problem, wczoraj spróbowałem metody Richie Jenningsa " fix battery health data.." trzeba było tam włączyć grzanie żeby bateria zeszła do 25% naładowania, niestety przyjąłem na kanapie i obydwie baterię padły. Podladowalen baterię 12v i dalej wszystko działało jednak wyskoczyła błędy " ev mode system requeried i acc system requeried. Po pierwszej przejażdżce błędy zniknęły, została jednak ikonka silnika na żółto. Watchdog pokazuje blad u0293 null. Jest szansa że zrobię coś sam czy trzeba szukać kogoś z komputerem?
jas_pik - 2019-02-08, 10:31

Zapewne bez MUT-a się nie uda .
Poczytaj tutaj

Darek - 2019-02-08, 22:45

nickt7 napisał/a:
Witam wszystkich. Jestem coraz bardziej zafascynowany Outlanderem Phev i biję się z myślami czy takiego nie zakupić. NIestey w moim zasięgu są tylko używki. Ciekawi mnie Wasza opinia o np. takim https://www.otomoto.pl/of...&id_at=82024185

Ja też myślałem. ..i myślałem...ale przygarnąłem Amperę...to chyba jedyna przyzwoita opcja. Niestety chyba za dobra bo przestali produkować.

tomusy - 2019-02-09, 11:41

nickt7 napisał/a:

zasieg 11km na polowie dostepnej baterii to troche malo, bo wynikalo by ze caly to zaledwie 22 km.
Na pewno trzeba podlaczyc OBDII i aplikacja watchdogphev na androida pokaze stan baterii. jesli powyzej 85% to brac. Ale moze sie okazac ze jest poniizej 70% wtedy nie kupowac.

Z tych 11km wynika ze to wersja "styrana".
Po co ktos montowal gaz jak niby ma przejechane tylko 90 000 km - dziwne.

Blazer - 2019-02-09, 20:31

nickt7 napisał/a:

Witam
Jestem nowy, ale wątek Outlandera przeczytałem cały. Ostatnio stałem się też jego posiadaczem (nie napiszę że szczęśliwym, bo to się dopiero okaże :mrgreen: )
Jeżeli chodzi o mnie, to założyłem sobie nieco inne kwoty i dwie rzeczy:
1. Bezwypadkowy.
2. Przebieg do 140k km.
3. Bateria min. 80%
Reszta rzeczy nieistotna (tzn. wyposażenie). Wiadomo fajnie byłoby mieć 3 punkty w/w i do tego aktywny tempomat, FCM i LDW oraz fabryczne czujniki przód i tył.

Co kupiłem:
Outlander z 2014 roku z przebiegiem 129tys. km i baterią 88,4%, czyli 33,6Ah, co moim zdaniem jak na prawie 5-letnie baterie jest super wynikiem. Jeżeli chodzi o przebieg, to na zdjęciach przy prawie pełnym naładowaniu było 28km (trochę było to dziwne, bo przecież producent mówi o 50km, a akumulatory nie są za bardzo zużyte). Po zakupie i pełnym naładowaniu pierwszy wynik- 41km, myślę sobie super (założenia były by aku wystarczało na 38-41km), drugi 35km, trzecie pełne ładowanie 38km. Sądzę więc że te wartości są całkiem przystępne jak na panujące temperatury (auto jest jednak ładowane w garażu przy ~5st. C), nie wiem jednak czy te wartości uda się mi utrzymać, ale gdyby z klimą auto przejeżdżało te 30km byłoby OK (po jej aktywacji zasięg zmniejsza się właśnie o 10km).

Spalanie po trasie -150km/h (droga z Wrocławia do stolicy), włączony tryb charge-> 11l/100km.

Trochę nie wiem do końca czy mam ładować do pełna, czy może jednak przerywać ładowanie przy tych 80-90%. W instrukcji jest niby napisane, że auto powinno ładować się do pełna raz na dwa tygodnie).
Cytat:
NOTE
To maintain the capacity of the drive battery,
the following is recommended:
• Fully charge the vehicle in normal charging
every two weeks.
• Do not repeat charging near the full charge
level.

Z drugiej strony jeżeli tak jest, to dlaczego producent nie przewidział takiej opcji w ustawieniach ładowania, przecież to głupota żeby samochód wyłączać na godzinę/półtorej przed planowanym zakończeniem (u mnie czas ładowania to ~5h- na początku pokazuje niby 6:15, ale później wychodzi 5). Czyli co wracam do domu o 22 i mam sobie nastawić budzik na 2 w nocy żeby wyłączyć auto z ładowarki??? :shock: . Ktoś niby napisze, że przecież możesz sobie ustawić tygodniowy cykl na 4h. OK, a co jak wrócę z aku naładowanym w 40%? Mam zmieniać na ten czas zegar? No nic na razie zaufam BMS'owi i sprawdzę sugestie:
Cytat:
ABC: Always Be Charging—even if your battery’s full; even if you don’t plan to drive it today (or, if you prefer, TtBMS: Trust the Battery-Management System). You don’t need to baby the battery by (say) stopping the charge session early—in fact, that can confuse things, because you’ll prevent the top-balance phase from working.

Zobaczę jak zmienia się pojemność akumulatorów i zdecyduje co robić dalej.

Ogólnie auto bardzo przyjemne, przydałby się większy zasięg tak ze 2x byłby już spoko.
Póki co wykorzystuje te 35-40km, ale to pewnie dlatego że to początek i mam trochę załatwiania. Ogólnie średnio dziennie robię do 20km i to na odcinkach ~2-4km+ 2x do roku wyjazd na urlop, a do tego mamy kiepską drogę dojazdową+możliwość podjeżdżania pod krawężniki.
Na zimę wylądowały koła 215/70 R16. Nie wygląda źle, choć to straszne grubasy. Aha i jeszcze jedno pamiętajcie że te auta są produkowane po 2012 roku więc mają czujniki ciśnienia których koszt to ~150zł/szt. Ja po taniości kupiłem felgi aluminiowe, opony i ..... po założeniu okazało się że muszę dorzucić jeszcze 600zł. :-(
Co jeszcze z takich pierwszych wrażeń:
1. Auto jest głośne, ale nie chodzi mi o szum podczas jazdy, tylko to że w nim co chwila coś pika i wydaje dźwięki (a to brak kluczyka, a to otwieranie klapy, a to otwarte drzwi itp.)
2. System nawigacji ganiony przez wielu jest dla mnie całkiem przyjemny i szczerze mówiąc nie wiem o co ludziom chodzi. Mógłby być nieco szybszy (uruchamia się dosyć długo), ale sam ekran dotykowy jest już OK, wiele funkcji, możliwość podłączenia telefonu i odtwarzanie z niego multimediów- np. z Youtuba to duży + .
3. Auto ma dziwny klakson (chyba typowy dla japończyków, bo znajom w Toyocie ma identyczny dźwięk).
4. Brak domykania szyb z kluczyka.
5. Dobre audio.
6.Auto jest o tyle śmieszna, że nawet na (teoretycznie) wyładowanych akumulatorach potrafi jechać tylko na nich poza tym silnik potrafi się załączyć na chwilę, wyłączyć załączyć i tak sobie pracuje raz 15 sek innym razem 30s itd. Co prawda jak jest zimy to uruchamia się jak czołg (też tak macie), ale po rozgrzaniu gdyby nie ikonki na wyświetlaczu to bym nawet nie wiedział że chodzi.

---------------------------------------------------------
Wracając jeszcze do tego ogłoszenia z LPG, to bym sobie odpuścił. Ja dzwoniłem z ciekawości co to za wynalazek i na pytanie o zasięgu sprzedający odpowiedział że nie wie bo nie jeździł. Podejrzewam, że auto (tak jak widać) miało kolizję i z automatu system odłączył akumulatory. Komuś nie chciało się naprawiać więc wrzucił LPG i na tym po prostu jeździł. Po co w elektryku jeszcze gaz i gdzie ona ma butlę??? Co do przebiegu 11km, na połowie aku, to bym się tym aż tak bardzo nie sugerował, nie od dziś wiadomo, że system sobie zaisęi na podstawie różnych czynników, w tym stylu jazdy i uruchomionych odbiorników energii. Tak jak już napisałem u mnie przy prawie pełnym naładowaniu przed zakupem wychodziło 28km, a w domu pokazało się nawet 41.

Jeszcze jedna rzecz którą zauważyłem, to to że pomimo że wskaźnik pokazuje pełne naładowanie to ilość km przy wcześniejszym odłączeniu są inne od tych gdy pozostawimy auto do końca cyklu (tzn. przy 28km jest teoretycznie full, ale mimo to akumulatory nie są jeszcze w pełni naładowane i pozostawienie włączonej ładowarki sprawi że zasięg wzrośnie do 35-38km, choć na wskaźniku teoretycznie nie ma już na to miejsca).

Pytanie dodatkowe: Co jest zamontowane w progu u kierowcy- webasto?

PatrykS - 2019-02-09, 21:48

Blazer napisał/a:
Trochę nie wiem do końca czy mam ładować do pełna, czy może jednak przerywać ładowanie przy tych 80-90%. W instrukcji jest niby napisane, że auto powinno ładować się do pełna raz na dwa tygodnie).
Chodzi o to, że przez dwa tygodnie możesz dowolnie ładować (do pełna lub nie), byle choć raz na dwa tygodnie było do pełna. I zaleca się unikać przerywania ładowania gdy ma się ono ku końcowi.
jas_pik - 2019-02-09, 22:00

Co do timera ładowania to wydaj z 10 zł w markecie i kup zwykły mechaniczny timer .
Blazer - 2019-02-10, 00:19

PatrykS napisał/a:
Blazer napisał/a:
Chodzi o to, że przez dwa tygodnie możesz dowolnie ładować (do pełna lub nie), byle choć raz na dwa tygodnie było do pełna. I zaleca się unikać przerywania ładowania gdy ma się ono ku końcowi.

Może i mój angielski kuleje, ale rozumiem to tak:

Aby zachować pojemność akumulatorów jezdnych zaleca się:
• Ładować pojazdu do pełna w trybie normalnym co dwa tygodnie.
• Nie powtarzać ładowania w okolicach pełnego naładowania.

Chyba, że repeat to znaczy przerywać.

Cytat:

Co do timera ładowania to wydaj z 10 zł w markecie i kup zwykły mechaniczny timer .

No właśnie, a jak ładować, bo niby jest powiedziane, że najlepiej do 80% i przerwa na schłodzenie baterii + reszta ładowania.
Znając przybliżone czasy ładowania można wszystko ustawić w auto- skoro aku ładuje się średnio ~5h, to można ustawić... i właśnie:
3h+2hp+3h,
czy lepiej
4h+2hp+2h? Gdzie h-ładowanie, a hp-pauza w ładowaniu.

P.S. Dziś jakaś dziwna sprawa- zostało jeszcze do pełnego ładowania ~1:15, a już mam do przejechania 34km jak tak dalej pójdzie to rano zasięg wyniesie 43km-oby :shock:
Sposób ładowania: do pełna każdego dnia.

PatrykS - 2019-02-10, 09:46

Blazer napisał/a:
• Nie powtarzać ładowania w okolicach pełnego naładowania.

Chyba, że repeat to znaczy przerywać.
Żeby łądować przy prawie pełnej baterii trzeba albo przerwać ładowanie poprzednie tuż przed jego końcem albo przejechać tylko mały dystans po pełnym ładowaniu. Generalnie najlepiej łądować baterię tylko do 80%, wtedy jest najtrwalsza, ale balansowanie ogniw dokonuje się pod koniec ładowania i co jakiś czas (np. te dwa tygodnie) trzeba to zrobić, żeby ogniwa się za bardzo nie rozjechały między sobą. Zresztą 100% naładowania w hybrydzie z reguły oznacza 85-90% pełnej pojemności pakietu (do 4V na ogniwo), więc nie ma to aż takiego znaczenia jak w elektrykach, gdzie ładuje się wyżej (do 4,1V na ogniwo).

Blazer napisał/a:
No właśnie, a jak ładować, bo niby jest powiedziane, że najlepiej do 80% i przerwa na schłodzenie baterii + reszta ładowania.
To ma znaczenie przy szybkim ładowaniu z CHAdeMO, gdzie temperatura rzeczywiście może podnieść się nawet o kilkanaście stopni, chociaż aktywne chłodzenie w Outlanderze powinno sobie z tym spokojnie dać radę. Przy ładowaniu z gniazdka (bardzo wolne) nie ma to żadnego znaczenia - temperatura przy ładowaniu od zera do pełna rośnie może o 1-2 stopnie.
Blazer - 2019-02-10, 10:21

@PatrykS
Wszystko co napisałeś jest logiczne i tworzy spójną całość.
Pytanie teraz czy napięcia w bateriach są właściwe (napisałeś o do 4V, ja po naładowaniu mam bliżej 4,1V)- WatchDog pokazuje mi:
Przy rozładowanym-> od 3,819V-3,834V, średnio 3,825V maksymalna różnica 0.005V/0.015V
Oporność 1.5/1.5 mohm
Przy pełnym naładowaniu mam natomiast:
od 4.09-4.093 średnio 4.09 różnica 0.003/0.003
Oporność 2.5/2.5
Akumulator ma 1701dni czyli 4lata i 8 miesięcy (co by się zgadzało biorąc pod uwagę, że auto pierwszą rejestrację miało w sierpniu ).

P.S. Swoją drogą może ktoś dłużej obecny na forum założyłby temat: Odczyty z PHEV Watchdog, tak by poznać stan akumulatorów zależnie od wieku i przebiegu. Byłby to cenne informacje dla kupujących i użytkowników.

tomusy - 2019-02-10, 14:50

Blazer napisał/a:

P.S. Swoją drogą może ktoś dłużej obecny na forum założyłby temat: Odczyty z PHEV Watchdog, tak by poznać stan akumulatorów zależnie od wieku i przebiegu. Byłby to cenne informacje dla kupujących i użytkowników.

Na FB jest grupa PHEV Watchdog i druga Outlander PHEV. Czytając tę dwie grupy wyłania się kiepski obraz degradacji baterii w PHEV. Jest dużo gorzej niż w Volt/Ampera. U mnie degradacja 2% rocznie, ale czytając grupę dochodzę do wniosku, że mam farta. Patrząc na niektórych to i 5% rocznie spada.

Dodatkowo na stronie phevwatchdog.net masz cała populację danych degradacji baterii vs przebieg.

Blazer - 2019-02-10, 20:29

tomusy napisał/a:
Blazer napisał/a:

Na FB jest grupa PHEV Watchdog i druga Outlander PHEV. Czytając tę dwie grupy wyłania się kiepski obraz degradacji baterii w PHEV. Jest dużo gorzej niż w Volt/Ampera. U mnie degradacja 2% rocznie, ale czytając grupę dochodzę do wniosku, że mam farta. Patrząc na niektórych to i 5% rocznie spada.

Dodatkowo na stronie phevwatchdog.net masz cała populację danych degradacji baterii vs przebieg.

W internecie można wszystko znaleźć, ale skoro to forum jest poświęcone samochodom elektrycznym i hybrydom, to pomyślałem że może i tu przydałby się taki wątek regionalny/polski, skupiających użytkowników z naszego kraju. No nic to tylko taka sugestia, temat mogę przecież założyć i ja.

Co do degradacji akumulatorów, to u mnie chyba nie jest tak źle 88,4% po niespełna 5 latach (nie wiem czyt z fabryki wyjeżdżają ze 100% wskaźnikiem, czy np. 98). Ogólnie jest różnie, szukając samochodu widziałem pojazd mający 157tyś km i stan akumulatora był na poziomie 83,4%, inny miał 149tyś km i 69,2%, a jeszcze inny 169tyś i 70,8%. Jak ja kupowałem swojego, to obok stał np. taki z przebiegiem 150k km i miał akumulatory na poziomie 73,9%, była fajna wersja bo z tempomatem aktywnym, FMC i LDW, ale stwierdziłem że dla mnie ważniejszy jest stan akumulatorów. Auto i tak głównie jeździ po mieście więc wolę mieć większy zasięg niż gadżety z których skorzystam kilka razy do roku.

PatrykS - 2019-02-10, 21:09

Blazer napisał/a:
O, to niespodzianka dla mnie - połakomili się na parę % zasięgu kosztem szybszej degradacji, przerywanie ładowania przy 80% ma więc w Outlanderach spory sens, ewentualnie ładowanie do pełna tylko tuż przed wyjazdem (czas przebywania baterii w stanie wysokiego naładowania ma znaczenie).
tomusy - 2019-02-11, 08:49

[quote="Blazer"][quote="tomusy"]
Blazer napisał/a:

Jak ja kupowałem swojego, to obok stał np. taki z przebiegiem 150k km i miał akumulatory na poziomie 73,9%, była fajna wersja bo z tempomatem aktywnym, FMC i LDW, ale stwierdziłem że dla mnie ważniejszy jest stan akumulatorów. Auto i tak głównie jeździ po mieście więc wolę mieć większy zasięg niż gadżety z których skorzystam kilka razy do roku.

Dokładnie. Niestety ja nie sprawdzałem. Kupiłem podstawową wersję (pierwszy lepszy w najniższej cenie) z 2014 z przebiegiem 106 tys km. Nie wiedziałem, że stan aku można sprawdzić. Po 5 miesiącach użytkowania OBD2 i apka i okazało się, że mam 92,4% (wrzesień 2018). Fart.
Wczoraj po ładowaniu Chademo (30% do 75%, 20 min)spadek z 91,1% do 90,8%. Przez kilka miesięcy oczywiście kilka systematycznych spadków zaliczyłem. Rok do roku zapewne będzie spadku około 3%, ale w rok przybędzie 30 tys km. i większość w EV. Wczoraj wyszło 101 km i tylko 1 litr benzyny, bo niestety tesla sączyła przez chademo (a to była stacja Rawicom z jednym złączem Chademo) i nie chciałem czekać - powrót do domu 10km w hybrid-mode. Ogólnie nie oszczędzam baterii. W noc podłączam EVSE i nabijam do pełna. 2-3 razy w tygodniu wychodzi nawet ładowanie 2 x na dzień.

Blazer - 2019-02-11, 20:37

PatrykS napisał/a:
Blazer napisał/a:
O, to niespodzianka dla mnie - połakomili się na parę % zasięgu kosztem szybszej degradacji, przerywanie ładowania przy 80% ma więc w Outlanderach spory sens, ewentualnie ładowanie do pełna tylko tuż przed wyjazdem (czas przebywania baterii w stanie wysokiego naładowania ma znaczenie).

Co to znaczy tuż przed ładowaniem no i pytanie co z balansowaniem baterii pod koniec ładowania?

@tomusy
U mnie roczny przebieg to..... 10k-12k, przykład E90 zakup 54k po 10 latach 170k, czyli średnio wychodzi ~10k.
Dlatego też decyzja padła na Outlander'a. Mam nadzieję, że degradacja po kolejnych 5-latach przy tym użytkowaniu wyniesie ~10% (czyli te 2% rocznie). Oczywiście dam znać co i jak.

@edit
No i dziś samochód zaskoczył-pozytywnie- po 11 dniach obecności i ładownia codziennie do pełna, auto pokazało 44km :shock: (a ja miałem nadziej na zasięg 38-41km). Co ciekawe akurat dziś był plan naładowania auta na 80% (ustawiłem zegar na 4,5h, bo wstępne wyliczenia mówiły o 5:45min ładowaniu), niestety po zaplanowanym czasie auto naładowało się do pełna-trudno kolejny dzień do pełna. Jedna uwaga, temp. na wyświetlaczu pokazuje +12st.c więc zapewne po części jest to też przyczyna zwiększonego zasięgu, ale i tak miło widzieć taką odległość.

PatrykS - 2019-02-12, 14:10

Blazer napisał/a:
Co to znaczy tuż przed ładowaniem no i pytanie co z balansowaniem baterii pod koniec ładowania?
Chyba tuż przed wyjazdem? Chodzi o to, że jak potrzebujesz pełnego zasięgu przed podróżą to programujesz ładowanie tak, żeby skończyło się tuż przed wyjazdem (tuż to może być nawet godzina, choć najlepiej minuta).

Blazer napisał/a:
pytanie co z balansowaniem baterii pod koniec ładowania?
Potrzebne jest raz na dwa tygodnie. Ale jak ładujesz do pełna to razem z balansowaniem - nie przerywamy go.
Blazer - 2019-02-12, 17:49

Cytat:
Potrzebne jest raz na dwa tygodnie. Ale jak ładujesz do pełna to razem z balansowaniem - nie przerywamy go.

To jeszcze się dopytam w którym momencie następuje to balansowanie tzn. przy mniej więcej jakim stanie naładowania (%) się ono rozpoczyna (przy 80, 90, a może dopiero po naładowaniu na 100%)? Bo wtedy będę w stanie ustalić, że samochód należy np. ładować do 70-78% (dajmy na to wyliczę sobie, że z "0" będzie to 4h).

PatrykS - 2019-02-12, 23:48

Blazer napisał/a:
To jeszcze się dopytam w którym momencie następuje to balansowanie tzn. przy mniej więcej jakim stanie naładowania (%) się ono rozpoczyna (przy 80, 90, a może dopiero po naładowaniu na 100%)?
W Trojaczkach (bardzo zbliżona elektronika i ogniwa) to chyba przy 98% się dzieje, widać w aplikacji po bardzo małym prądzie ładowania (mocno poniżej 1A chyba).
iwi - 2019-02-13, 15:21

Temperatura ma ogromne znaczenie przy czasie ładowania.
Ostatnio miałem chwilkę i przystanąłem na szybkiej ładowarce w Balicach - pokazał czas ładowania 1:30h. Porównując to z 16A ładowarką "wolną" gdzie ładuje w 3h to jest bardzo zły wynik - w każdym razie po 15 minutach odjechałem bo szkoda było czasu na tak szybką ładowarkę.
Często przy zimnych akumulatorach pokazuje czas ładowania 13h ale ładuje i tak 3-4h na 16A ładowarce 1fazowej. Przy temperaturze powyżej zera pokazuje w miarę rzeczywiste czasy

jas_pik - 2019-02-13, 23:32

Sprawdź mój sposób na podgrzanie akumulatorów ( sprawdza się w "trojaczkach" - włączamy ogrzewanie i kierujemy ciepło na nogi - kanał wentylacyjny w trojaczkach ( i w PHEV-ie) jest tak zrobiony że ciepłe powietrze z systemu nagrzewania jest wpychane do akumulatora co nieco podnosi ich temperaturę i przy temperaturach zewnętrznych jakie mamy w zimie pozwala na szybsze ładowanie na Chademo jak i zwiększenie zasięgu w czasie jazdy
PatrykS - 2019-02-14, 15:14

jas_pik napisał/a:
sprawdza się w "trojaczkach" - włączamy ogrzewanie i kierujemy ciepło na nogi - kanał wentylacyjny w trojaczkach ( i w PHEV-ie) jest tak zrobiony że ciepłe powietrze z systemu nagrzewania jest wpychane do akumulatora co nieco podnosi ich temperaturę
W Trojaczkach zapewne przez nieszczelność klapki - normalnie tam tylko zimne powietrze jest puszczane w czasie ładowania CHAdeMO przy wyższych temperaturach. Niektórzy dorabiają sobie ręczne sterowanie tą klapką. W PHEVie bateria jest szczelna, i grzania nie ma, jest tylko chłodzenie - parownik klimy i wiatrak są w środku, wiem bo widziałem od środka rozbierając taki pakiet. Chyba że potrafią odwrócić działanie parownika jak w pompie ciepła.
Blazer - 2019-02-14, 20:10

Zrezygnowałem z ładowania do pełna, bo wychodziły głupoty- nieby zasięg 44km, a realnie i tak 30. Ładując krócej mam 28-29 i aku na 80%. Zauważyłem (nie wiem czy to normalne), że po odpięciu przy 80% samochód pokazuje 28km, ale np. rano jest to już 31 i na wskaźniku też jest więcej energii (tak jakby po zakończeniu ładowania coś tam się przeliczyło i jej przybyło :shock: ) .
marecki.mitsu - 2019-02-15, 13:22

Jestem tu nowicjuszem i mam pytanie do starych bywalców forum.
Od dłuższego czasu zamierzam zakupić samochód outlander PHEV. W europie te samochody są dosyć drogie i postanowiłem zakupić auto w USA. Niestety w sprzedaży są głownie samochody powypadkowe. Wybrałem sobie jeden z nich którego uszkodzenia z daleka wyglądają niegroźnie (np. nie ma wystrzelonych poduszek) ale mam kilka wątpliwości. Zgodnie z opisem samochód zapala i jeździ ale na desce po włączeniu zapłonu brak komunikatów związanych z systemem elektrycznym (zasięg, poziom naładowania baterii itp). Czy może to być spowodowane działaniem jakiegoś czujnika, który odłączył system trakcji elektrycznej w trakcie kolizji czy raczej trzeba uznać że system elektryczny może być uszkodzony.
Jaka jest wasza opinia i ogólnie na co zwracać uwagę przy zakupie tego auta.

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Blazer - 2019-02-15, 22:55

Ja bym się bał brać takie auto- nie wiadomo ile stały akumulatory i w jakich warunkach.
Może się mylę, ale założyłem że tych aut nie ma dużo więc i ewentualne problemy po złożeniu będzie umiało rozwiązać mniej osób.

mmazi - 2019-02-16, 06:18

Blazer - tak jest z tym ładowaniem. Wg. moich obserwacji wynika,że samochód berze pod uwagę 2 - 3 pełne cykle ładowania stylu jazdy do oszacowania realnego zasięgu który i tak bierze w łeb jak wciśniesz "potencjometr" w podłogę. Sparkowi potrzeba więcej sesji do szacowania zasięgu.
Wg. mnie nie ma co się bawić w ładowanie 80%, obliczanie czy akurat 100% to 4h a 80% to 3:20 i ustawianie timerów. Auto ma jeździć i dawać frajdę a nie, kombinować czy akurat przekroczyłem dziś 80% ładowania czy nie.
Jak Jeżdżę Outlanderem, zdarza mi się ze ładuje go 3x w ciągu dnia - nie zawsze od "0". Wożę z nim ładowarkę od Sparka, bo jest szybsza. od "0" do "100" % ładuje w 3h gdzie oryginalna Outlandera nabija mi w 4 - 4:15. Nie patrzę na to czy sie coś zużyje szybciej czy wolniej. Idąc tym tropem trzeba by ruszać delikatnie, skręcać kołami tylko jak auto w ruchu - bo sie opony wytrą czy hamować tylko odzyskowo, bo się tarcze i klocki zużyją.

Prawda jest taka, nawet jeśli zasięgi spadną nam do 20km, to nadal to będzie jedna z lepszych Hybryd bo nowe priusy mają po 20 - 25km zasięgu, a realnie to pewno z 15...

Blazer - 2019-02-16, 17:27

@mmazi 100% zgodności, auto jest dla mnie a nie na odwrót.
Ja bardziej robię to tylko dlatego, żeby upewnić się że jest wszystko OK.
Przez miesiąc dwa można się pobawić, a później to podejrzewam że mi się nie będzie chciało.
Timera w aucie na pewno nie będę ustawiał, bo to bez sensu żeby codziennie ustawiać inny czas ładowania.
Moim zdaniem (tak jak już wspominałem) zapis w instrukcji by nie ładować do pełna i brak takiej opcji w ustawieniach ładowania są ze sobą sprzeczne. Powinno być ustawienie czasu (kwestia drugiej taryfy) i opcja ładuj do pełna (brak zaznaczenia tej opcji sprawia że auto ładuje się do 85%), mało tego system powinien być tak skonstruowany by informował/zalecał ładowanie do pełna (zrobienie historii ładowania i wyświetlenie określonego komunikatu to pikuś przy tym ile roboty ma system przy pracy układu hybrydowego).

Z drugiej strony kto jak nie ludzie którym się chce przetestują różne opcje ładowania i powiązane degradacji aku itp. Ja robię to po to żeby wiedzieć, jak przetestuje podzielę się informacjami-może komuś się będzie chciało bawić . U mnie nie ma problemu, bo samochód stoi w garażu przy domu więc czy -20, czy +30 mam do niego dostęp i w przerwie na reklamę mogę sobie po prostu pójść i odłączyć ładowanie.

A ja chce po prostu wiedzieć.
P.S. Rzeczywiście do pełna na standardowych kablach auto ładuje się ~4-4,5h.

mmazi - 2019-02-16, 19:40

Ale ustawienie czasu ładowania na druga taryfę jest w menu.
Co prawda jest tragiczne, dlakazdego dnia się ustawia, a jak chcesz ładować 2x dziennie to musisz wchodzić w menu i wyłączać . W sparku rozwiązali to dużo lepiej - ja mam ustawione aby Spark był naładowany na 5:45. System sam wie kiedy ma włączyć ładowane aby zakończyć o 5:45. Dodatkowo jak chce w dzień naładować, wystarczy wsadzić pistolet do gniazda, wyciągnąć i wsadzić raz jeszcze i od razu ładuje. W outlanderze tego nie ma.
Tak samo jak wchodzisz do outlandera gdy gniazdo ładowania jest wsadzone, uruchamiasz go i u mnie łapie błędy ze nie da się uruchomić auta ... już drugi raz mi się tak zdarzyło. Ostatnio po wyjęciu pistoletu nie chciał odpalić - pokazywał ikonę akumulatora , dziś to samo . Najwyżej jutro reset zrobię jak nie ruszy. W sparku po prostu na wyswietlaczu jest pokazane ze pistolet w gnieździe i nic nie zrobisz, nawet radia nie posłuchasz.

P.s dlatego ja używam ładowarki od Sparka :D jest szybsza. Jutro zobaczę różnice.

Blazer - 2019-02-16, 20:37

To dziwne, u mnie w Outlanderze nawet przy podłączonym ładowaniu można robić wszystko ( prócz jazdy oczywiście :mrgreen: ) i nie wyskakują żadne błędy.
Kiedyś też były auta na kablu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

mmazi - 2019-02-16, 21:27

Swoją droga, co się stanie jeśli dołączę 12V akumulator na chwile ?
mmazi - 2019-02-17, 15:04

Ok, sprawdziłem. Nic się nie dzieje , jedynie co to zasięg się kasuje i pokazuje 51km na EV. Już wiem dlaczego na ogłoszeniach niektórzy robią dumnie zdjęcie 50+ km na ev :) pozniej powiedzą : no styl jazdy, temperatura itp.

Wczorajsze niby włączenie auta prZy podłączonym ładowaniu nie powoduje błędu, auto stało przed garażem i było bardzo wilgotno a do tego przyszedł mróz. Nie mniej jednak coś jest nie tak bo dopiero jak słońce przyszło, autko można było odpalić. Dziwne. Ale mimo wszystko, poznałem dzięki temu gdzie jest + i - pod pokrywa silnika (myslalem przez chwile ze 12V akku padł). I co się stanie jak dołączę - od akku 12V :)

Blazer - 2019-02-17, 21:10

A u mnie dziś po tygodniu ładowania do 80% zapomniałem i naładowałem na 100%->wyjeździłem i podłączyłem ładowanie. Co dziwne ładuje b.długo (zazwyczaj 3h do 80%), a teraz mija 4h i mam ledwo 70%. Ciekawostka jest taka, że na wyświetlaczu pokazuje ~50% (WatchDog pokazuje natomiast 70%) i 26km.
mmazi - 2019-02-18, 07:02

A ja mam problem z wilgocią. ASC Serive Request czy jakoś tak. I nie uruchomie auta.
Całą zimę stał w garażu, jeździł codziennie i nie było problemu. Teraz stał kilka dni na zewnątrz - bardzo duża wilgotność i do tego przymrozek -2 i nie uruchomię go. Jak przyjdzie słoneczko i go ładnie osuszy, to bez problemu odpala, dziwne to ...

Blazer - 2019-02-18, 17:42

Masz komunikat ASC Off Service Required?
tomusy - 2019-02-18, 17:58

marecki.mitsu napisał/a:
Jaka jest wasza opinia i ogólnie na co zwracać uwagę przy zakupie tego auta.

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Jaki masz budzet? Co oznacza, ze w EU drogo a w USA taniej?

W EU za 15 000 EUR mozesz spokojnie cos juz znalezc.

Najwazniejsza kwestia w PHEV to stan baterii. Musisz pytac sprzedajacych o stan akumulatora high-voltage.
A pozniej samemu sprawdzic. Adapter BT OBD2 (20-40 PLN) plus apka na androida PHEV Watchdog i bedziesz znal stan baterii. Dla rocznika 2014 powyzej 85% smialo kupuj.

PatrykS - 2019-02-18, 18:17

mmazi napisał/a:
W sparku rozwiązali to dużo lepiej - ja mam ustawione aby Spark był naładowany na 5:45. System sam wie kiedy ma włączyć ładowane aby zakończyć o 5:45. Dodatkowo jak chce w dzień naładować, wystarczy wsadzić pistolet do gniazda, wyciągnąć i wsadzić raz jeszcze i od razu ładuje.
W Amperze też tak jest.
mmazi - 2019-02-19, 09:22

Blazer : tak taki komunikat miałem. I nie dało się uruchomić autka. Generalnie nie wiem co było przyczyną bo po podłączeniu do Torque pro nie pokazywało błędów ale jak dałem kasowanie błedów, to błędy wykasowało i auto jeździ, dziś stało w wilgoci przy -7 i bez problemu ruszyło

Tomusy : nikt ci nie powie jaki stan mają akku. Sam musisz się podpiąć. Powiedzą ci że zasięg 50km , zrobią zdjęcie i woila. A 50km zasięgu zrobisz łatwo, odepnij - akumulatora na chwilę. Wszystko zależy do czego kto potrzebuje autka. Jeśli będzie miał zasięg 25km to nadal jest ok. Kiedyś na jakimś Youtube ktos powiedział ze zasięg nawet 20 - 25km będzie nadal dobry w stosunku do obecnie produkowanych PlugInów - koleś miał na myśli Priusa.

Patryk : bo Ampera to praktycznie Chevrolet :)

mmazi - 2019-02-19, 16:42

I niestety znów wyskoczył mo ten błąd, co ciekawe auto jechało dalej , można odpalać , jeździ . Co ciekawe, kasowanie błędów niebpomaga. Coś mi się wydaje ze będzie wizyta w serwisie. Miałem jechać po odkodowanie wifi hasła , a będzie jeszcze jeden cel ... coś czuje ze błąd nie zniknie sam z siebie :)
Blazer - 2019-02-20, 23:27

Trochę info- dziś jazda po stolicy ~60km, ruszamy na pustych akumulatorach (powiedziałbym że to taka typowa jazda hybrydowa jak w Toyotach)- spalanie 6,8l w sumie ~1,5h w samochodzie (niekoniecznie jazdy) Uważam więc że jak na tego typu samochód to całkiem sensowny wynik.
mmazi - 2019-02-21, 07:17

Ciekawostka dla wszystkich.
Jeśli macie Alarm Cobry - taki z Kartą coś na zasadzie KeyLess. Obok włącznika Kontroli Trakcji :

To takie bzdury mogą wyskakiwać z wziązku z awarią układu hamulcowego. Podobno alarm rozłącza switcha od hamulców (między innymi światła stop wtedy nie świecą przy odpalaniu), i komputer uważa że coś z ukłądem jest nie tak.

Wystarczy baterie wymienić. Moje miały po 0.8V i 1V a powinny mieć 3V.

wuuju - 2019-02-21, 14:30

Witam, oddałem swojego Outlandera do ASO na balansowanie baterii i mówią że nie mogą skończyć procedury bo wyskakuje im blad 422. Czy ktoś zna jakiegoś fachowca co to może oznaczać?
tomusy - 2019-02-21, 15:40

wuuju napisał/a:
Witam, oddałem swojego Outlandera do ASO na balansowanie baterii i mówią że nie mogą skończyć procedury bo wyskakuje im blad 422. Czy ktoś zna jakiegoś fachowca co to może oznaczać?

...a w ASO brak fachowca od błędu 422? :)

pls napisz ile miałeś pojemności przed procedurą i ile po. Oczywiście jak ASO przeprowadzi procedurę.

marcin.elektro - 2019-02-27, 20:08

Witam. Czy jak podłączam outlandera pod prąd czy gdzieś pokazuje czas do pełnego naładowania. Bo nie mogę znaleźć
mmazi - 2019-02-27, 20:12

Tak. Na wyswietlaczu miedzy zegarami. TrEba sobie popstrykac guzikiem od kompa aż pokaże. Oczywiście na wyłączonym i przy podpiętym aucie :) później wystarczy dla sprawdzenia otworzyć drzwi, wtedy pokaże czas jaki jest do końca ładowania.
marcin.elektro - 2019-02-27, 20:24

Może coś nie tak robiłem. Jutro spróbuje. Bo jak klikałem wszystkim to się zawiesił i nie chciał się wyłączyć zapłon. Jutro będę próbował. Czytałam że około 3-4 godzin
mmazi - 2019-02-27, 21:12

Trzeba podpiąć do prądu. Wejść do auta i nie włączając zapłonu trzeba sobie kliknąć guzikiem komputera do momentu pokazania czasu lub —:— , wtedy oblicza jeszcE :)
marcin.elektro - 2019-02-27, 21:30

Dziękuję jutro zobaczę
tomusy - 2019-02-28, 08:47

marcin.elektro napisał/a:
Witam. Czy jak podłączam outlandera pod prąd czy gdzieś pokazuje czas do pełnego naładowania. Bo nie mogę znaleźć

Pokazuje. Po lewej stronie kierownicy przycisk od przełączania menu. Klikaj przy wyłączonym aż zobaczysz czas do zakończenia ładowania.

Blazer - 2019-02-28, 22:40

Przełączenie menu=przycisk z symbolem karty, pierwszy z prawej strony pod kratką od nawiewu (lewego).
marcin.elektro - 2019-03-01, 16:25

Tak dziękuję. Wszystko działa.
wuuju - 2019-03-02, 00:03

Witam. Wracam do mojego wpisu , w aso procedury balansowanie nie dokończył, miałem 64% pojemności teraz mam 69% nadzieja jest. Czekam też na #PHEVcure wierze ze zadziała.
Blazer - 2019-03-02, 17:58

Byłem w piątek w ASO, skończyło się na wymianie oleju i filtrów+ czyszczenie hamulców bo rdzewieją -podobnież taka przypadłość PHEV'ów, najpierw jest rekuperacja, a dopiero w ostatniej fazie hamowanie właściwe, czego efektem są rdzewiejące hamulce (szczególnie z tyłu). Koniec końców wyszło ~1,5k i zaproszono mnie za rok lub 20 000km. Tak więc ogólnie jestem zadowolony. :->
Doszło jeszcze programowanie czujników na zimowych kołach- koszt 50zł (cena całkiem akceptowalna jak na serwis).
P.S. Powiedziano mi że jednak gwarancja (na aku jezdne) jest na 8 lat lub 160k km.

mmazi - 2019-03-02, 18:22

W sparku tez pierw hamowanie odzyskowe 60kW max a później hamulce. Dlatego hamulce są na długie lata :)
Nie mniej jednak wystarczy raz na jakiś czas rozpędzić się i wcisnąć hamulec w podłogę, wtedy odrazu działają hamulce, włączają się awaryjne, Absy itd itp. I rdza tez znika z tarcz.

Blazer - 2019-03-03, 09:10

mmazi napisał/a:
W sparku tez pierw hamowanie odzyskowe 60kW max a później hamulce. Dlatego hamulce są na długie lata :)
Nie mniej jednak wystarczy raz na jakiś czas rozpędzić się i wcisnąć hamulec w podłogę, wtedy odrazu działają hamulce, włączają się awaryjne, Absy itd itp. I rdza tez znika z tarcz.

Masz rację, ale to zrobiłem teraz tak po zakupie żeby mieć święty spokój płyny filtry itp.
Niestety nie wiem czy tylko ja tak mam, czy po prostu tak jest, ale jak wsiadam do PHEV'a to od razu włącza mi się opcja spokojnej jazdy jak najdłużej na aku- może to minie z czasem..... . :mrgreen:

PatrykS - 2019-03-03, 09:49

Blazer napisał/a:
Niestety nie wiem czy tylko ja tak mam, czy po prostu tak jest, ale jak wsiadam do PHEV'a to od razu włącza mi się opcja spokojnej jazdy jak najdłużej na aku- może to minie z czasem..... .
Z czasem to się tylko pogłębia :-)
mmazi - 2019-03-04, 06:54

Nie tylko ty.
Codziennie jeżdżę Sparkiem gdzie przyspieszenie i moment jest wyczuwalny (znacznie :-D ) , jak wsiadam do Outlandera to po prostu nie ma czym jechać, więc bez sensu jest cisnąć na maxa skoro i tak efektów żadnych nie ma.

Blazer - 2019-03-05, 22:09

mmazi napisał/a:
Nie tylko ty.
Codziennie jeżdżę Sparkiem gdzie przyspieszenie i moment jest wyczuwalny (znacznie :-D ) , jak wsiadam do Outlandera to po prostu nie ma czym jechać, więc bez sensu jest cisnąć na maxa skoro i tak efektów żadnych nie ma.

A próbowałeś przyspieszać z włączoną opcją charge???
W trybie normal zanim włączy się silnik spalinowy to trzeba troszkę odczekać i traci się cenne sekundy :mrgreen: . Zauważyłem jednak, że po włączeniu charge jest znacznie lepiej, bo nie trzeba czekać na odpalenie silnika.

mmazi - 2019-03-06, 06:49

Próbowałem, ale ja mam porównanie do Sparka EV którym jeżdze na codzień. Tam mam 136KM i 542Nm - niewiele ponad 7s do setki. Outlander PHEV co by nie robił, będzie po prostu wolny :)
deynio - 2019-03-06, 20:15

Mitsubishi Outlander PHEV 2013 r
Dzisiaj byłem w serwisie Mitsubishi na akcji serwisowej związanej z wymianą tylnych zacisków, wymianie świec, aktualizacji oprogramowania sterownika silnika oraz aktualizacji oprogramowania.
W związku z tym że auto które kupiłem stosunkowo niedawno nie posiadało kodów SSID i hasła do wi-fi samochodu w celu m.in. uruchomienia z poziomu smartfona ogrzewania postojowego poprosiłem o odzyskanie ich.
Elektryk walczył z tematem około godziny i się poddał. Tłumaczył że gdy chce odzyskać dane komputer ma problem z połączeniem z samochodem.
Ok pomyślałem trudno, nawet napisali do Mitsubishi z pytaniem o co chodzi jaki może być problem.
Przyjechałem do domu i tknęło mnie by sprawdzić harmonogram porannego grzania kabiny który miałem ustawiony przed wizytą w serwisie i co się okazuje, zniknęła zakładka, (opcja na wyświetlaczu) gdzie mogłem ustawić włączenie m.in. nagrzewnicy.
Pytanie, czy zostało mi wgrane właściwe oprogramowanie, dlaczego nie ma możliwości ustawienia czasu rozpoczęcia grzania z poziomu samochodu.

EVszosio - 2019-03-06, 21:48

deynio napisał/a:
Tłumaczył że gdy chce odzyskać dane komputer ma problem z połączeniem z samochodem.

ja około rok temu miałem apgrejd wifi i w aso wygenerowali nowe hasło bo zmienili szyfrowanie na mocniejsze. I inna apka teraz działa, więc może dlatego kłopot z odzyskaniem.

koder - 2019-03-13, 13:31

Gdybym oglądał używanego Outlandera PHEV, czy jest prosty sposób oszacowania stanu akumulatora?
iwi - 2019-03-13, 14:15

Naładuj do pełna akumulator (powiedz sprzedającemu żeby go naładował bo to trochę trwa) i zrób jazdę próbną. Jeśli po 10km zostanie Ci ponad 30km to znaczy że jest OK. Tylko jak wjedziesz na jakąś lepszą drogę to jedź tylko do 80km/h. Powyżej 90km/h aku starcza tylko na około 30-35km.
Po naładowaniu do pełna przy tej temperaturze (około 5-10oC) pokazuje 45km do przejechania.
tak przynajmniej jest u mnie.

mmazi - 2019-03-13, 14:57

Nic ci nie da ten sposób. Potrafię jechać tak, że przejadę te 43km na baterii a bywa tak , że przejadę 20km. Wszystko zależy od tego czy masz włączone grzanie i stylu jazdy. Ciężko będzie na pierwszej jeździe jechać ekonimicznie.
Jak jadę bardzo delikatnie to 12kwh/100km - tak prędkości do 50km/h a normalnie ~20kwh/100km. Grzanie + mocniejsza jazda ~ 30kwh/100km. Wartości z głowy - wiosna przyszła więc Outlander odstawiony.

tomusy - 2019-03-14, 18:31

deynio napisał/a:
Mitsubishi Outlander PHEV 2013 r
Dzisiaj byłem w serwisie Mitsubishi na akcji serwisowej związanej z wymianą tylnych zacisków, wymianie świec, aktualizacji oprogramowania sterownika silnika oraz aktualizacji oprogramowania.

Pytanie, czy zostało mi wgrane właściwe oprogramowanie, dlaczego nie ma możliwości ustawienia czasu rozpoczęcia grzania z poziomu samochodu.

przerabialem ten temat w minionym roku.
Dokladnie taka sama akcja serwisowa. Na pierwszej wizycie nie byli w staniie zaktualizowac WiFi (cos im sie zblokowalo i czekali na instrukcje z centrali)

Odebralem auto bez menu programowania klimatyzacji. Musialem do nich wrocic na dokonczenie akcji (zamowili swiece). Po 3 tygodniach wrocilem wymienili swiece i skonczyli aktualizacje wifi. Dostalem haslo. W menu wrocila opcja programowania klimatyzacji.

Takze, cos zepsuli, wracaj do nich na poprawe.

tomusy - 2019-03-14, 18:34

koder napisał/a:
Gdybym oglądał używanego Outlandera PHEV, czy jest prosty sposób oszacowania stanu akumulatora?

Kup ODBII z bluetooth, aplikacja na androida PHEV Watchdog. Aplikacja zczyta Ci pojemnosc bateriii. U mnie model z 2014 ma w tej chwili 90,5% oryginalnej pojemnosci.

Blazer - 2019-03-14, 23:44

Tak jak napisano kup sobie adapter na OBDII, to najpewniejszy sposób sprawdzenia stanu aku.
Cytat:
Nic ci nie da ten sposób. Potrafię jechać tak, że przejadę te 43km na baterii a bywa tak , że przejadę 20km. Wszystko zależy od tego czy masz włączone grzanie i stylu jazdy. Ciężko będzie na pierwszej jeździe jechać ekonimicznie.
Jak jadę bardzo delikatnie to 12kwh/100km - tak prędkości do 50km/h a normalnie ~20kwh/100km. Grzanie + mocniejsza jazda ~ 30kwh/100km. Wartości z głowy - wiosna przyszła więc Outlander odstawiony.

Mnie się więcej niż 30km nie udaje przejeżdżać, z resztą w moim wypadku nawet przy delikatnej jeździe osiągnięci poniżej 15kWh/100km jest praktycznie niemożliwe. Z drugiej strony, gdyby Outlander spalał 15kWh/100km, to zasięg miałby chyba ~80km. ~20kWh/100km jest realne do osiągnięcia.

PatrykS - 2019-03-14, 23:46

Blazer napisał/a:
Z drugiej strony, gdyby Outlander spalał 15kWh/100km, to zasięg miałby chyba ~80km.
Góra 70 - ma 12kWh brutto, jak by z tego wyciągnął 10kWh netto to 67km by wyszło.
Blazer - 2019-03-15, 00:00

PatrykS napisał/a:
Blazer napisał/a:
Z drugiej strony, gdyby Outlander spalał 15kWh/100km, to zasięg miałby chyba ~80km.
Góra 70 - ma 12kWh brutto, jak by z tego wyciągnął 10kWh netto to 67km by wyszło.

No właśnie przy 20kWh zasięg wychodzi teoretycznie 50km, doliczmy do tego spadek pojemności aku i mamy 30-40km. U mnie przy 88,2% przy pełnym naładowaniu wychodzi 43km, co by było zgodne z zasięgiem (50km-50km*0,12=44km).

Co jeszcze ostatnio mnie zaskoczyło?
Spalanie,na odcinku 218km przy średniej prędkości 60km/h spalanie....wyszło 6l, jazda na silniku elektrycznym to 76km :mrgreen:
Jak dla mnie OK dla porównania mazda 6 1,8l 125KM na tym samym odcinku spaliła 6,2l.

jatko - 2019-03-15, 10:17

Blazer napisał/a:

Spalanie,na odcinku 218km przy średniej prędkości 60km/h spalanie....wyszło 6l, jazda na silniku elektrycznym to 76km :mrgreen:
Jak dla mnie OK dla porównania mazda 6 1,8l 125KM na tym samym odcinku spaliła 6,2l.

Ale że Outlander spalił Ci na odcinku 218km 6l czy spalanie wyszło 6l/100km ??

sober - 2019-03-15, 18:33

Cześć wszystkim, czytam forum od kilku dni i widzę że to jedyny wątek poświęcony Outlander'owi PHEV. Dziś byłem na oględzinach jednej sztuki (2014 r.), podłączyłem Watchdog'a, ale nie wpadłem na to że trzeba przesunąć palcem żeby pokazało się Battery capacity ;) Za to wskoczyłem do "battery condition" i moment po naładowaniu do pełna pokazało:
"99,5%, 37,4 Ah, 174077 km, 98,9% = 37,6Ah, 12,2kW@326,7V,[4.083 : 4:086] V"
Czy to wystarczy do oceny stanu baterii? Na logikę wystarczy podzielić 37,4 / 40 (stan nowej baterii) i wyjdzie mi 93,5% jako stan baterii. Dobrze myślę?

Blazer - 2019-03-15, 19:13

jatko napisał/a:
Blazer napisał/a:

Ale że Outlander spalił Ci na odcinku 218km 6l czy spalanie wyszło 6l/100km ??

Przepraszam, rzeczywiście niezbyt precyzyjne określiłem spalanie, oczywiście w obu przypadkach chodziło o przeliczenie na 100km, czyli Misiek -6l/100km, Mazda -6,2l/100km.

sober napisał/a:
Cześć wszystkim, czytam forum od kilku dni i widzę że to jedyny wątek poświęcony Outlander'owi PHEV. Dziś byłem na oględzinach jednej sztuki (2014 r.), podłączyłem Watchdog'a, ale nie wpadłem na to że trzeba przesunąć palcem żeby pokazało się Battery capacity ;) Za to wskoczyłem do "battery condition" i moment po naładowaniu do pełna pokazało:
"99,5%, 37,4 Ah, 174077 km, 98,9% = 37,6Ah, 12,2kW@326,7V,[4.083 : 4:086] V"
Czy to wystarczy do oceny stanu baterii? Na logikę wystarczy podzielić 37,4 / 40 (stan nowej baterii) i wyjdzie mi 93,5% jako stan baterii. Dobrze myślę?

Z tego by wynikało, że akumulatory są nowe lub po regeneracji. Nie wierzę, że po 170k aku od nowości ma 100% pojemności. Jeżeli wszedłeś w opcję battery condition, to masz zapewne zapisany stan akumulatorów w telefonie. Uruchom WatchDog'a-> kliknij battery condition i wejdź w opcje baterii, wyświetlą się szczegóły. Będziesz miał tam w sekcji Pack ikonkę tortu (ze świeczkami) z dopiskiem days->odczytaj jaka jest tam wartość.

sober - 2019-03-15, 19:28

Pierwszy raz się łączyłem za pomocą tej apki, ale widzę, że mogę wejść nawet teraz (offline) do do sekcji Pack. Torcik pokazuje 1757 days.
Jadąc od góry: 99.5 [100.0]% = 37.4Ah, 98.9%=37.6Ah, 17372 +-= -Ah, 128444Ah, 1757 days, 326,7V, -A, 15.8/63.5kW

Blazer - 2019-03-15, 20:05

Wychodzi z tego że samochód jest z okolic maja 2014r.
Powiem szczerze, że to jakiś ewenement żeby po 5 latach i 170k mieć ubytek na poziomie 1,1%.

wuuju - 2019-03-15, 20:50

Dokładnie ja mam 2014 166tys i baterię 68%. Kupować i spytać właściciela jak to zrobił że bateria w takim stanie
Blazer - 2019-03-16, 08:38

Wydaje mi się, że w takiej sytuacji akumulatory mogą być po regeneracji.
koder - 2019-03-19, 13:02

Czy kojarzycie może, w jakiej opcji wyposażenia montowana była przetwornica trakcja/230V? Jest mi potrzebna do szczęścia, a nie jest to rzecz, którą się ludzie chwalą w ogłoszeniu - a to bardzo utrudnia filtrowanie. Z góry dzięki!
tomusy - 2019-03-19, 13:45

koder napisał/a:
Czy kojarzycie może, w jakiej opcji wyposażenia montowana była przetwornica trakcja/230V? Jest mi potrzebna do szczęścia, a nie jest to rzecz, którą się ludzie chwalą w ogłoszeniu - a to bardzo utrudnia filtrowanie. Z góry dzięki!

O fabrycznej przetwornicy z baterii trakcyjnej 300V na 230V nie słyszałem.

Możesz "za grosze" kupić przetwornice ze zwykłego AKU 12V

(przykład)
https://allegro.pl/oferta/przetwornica-12v-230v-samochodowa-napiecia-1000w-5-5564439999

koder - 2019-03-19, 13:57

tomusy napisał/a:

https://www.youtube.com/watch?v=Ka9XNNu2uZ4

tomusy napisał/a:
Możesz "za grosze" kupić przetwornice ze zwykłego AKU 12V

Niestety nie mogę, bo nie ma odpowiednich parametrów. Na przykład dostępu do 10kWh akumulatora i 1.5kW mocy ciągłej.

tomusy - 2019-03-19, 14:35

koder napisał/a:

https://www.youtube.com/watch?v=Ka9XNNu2uZ4

Faktycznie bajer ale... proszę tutaj 3kW masz mocy ciągłej:

https://allegro.pl/oferta/przetwornica-pradu-napiecia-12v-220v-3000w-6000w-7409778196?fromVariant=7371326887

Przetwornice na 1,5kW mocy ciągłej na pewno znajdziesz.

Oczywiście moc będzie pochodziła z AKU 12V z tym, że aku 12V przecież jest doładowywany z przetwornicy DC300V na DC12V. PHEV nie ma alternatora.
Tylko trzeba doczytać kiedy ta przetwornica pracuje. Może się okazać, że auto musi być na ON aby nie rozładować 12V i wtedy to taki półśrodek. Ale zawsze coś.

koder - 2019-03-19, 14:41

tomusy napisał/a:
Oczywiście moc będzie pochodziła z AKU 12V z tym, że aku 12V przecież jest doładowywany z przetwornicy DC300V na DC12V.

No ale nie będzie doładowywany prądem 150A, który taka przetwornica by ciągła. Dobrze znam wady i zalety takiego rozwiązania, nie odpowiada mi.

Udało mi się wyizolować, że przetwornice są dostępne w modelach po 2016.

jas_pik - 2019-03-19, 14:48

tomusy napisał/a:

Każdy inwerter PV to przetwornica 400V -> 230V ( 1 lub 3f) a moce sa dowolne
Jeśli potrafisz naprawiać to są do kupienia za grosze z uwalonymi tranzystorami kluczującymi i/lub /kondensatorami
I w ten oto sposób można zrobić sobie dowolną przetwornicę o dowolnej mocy

mmazi - 2019-03-20, 14:40

A jak wygląda jazda z przyczepą Kempingową Outlanderem ? Wiem że trzeba szukać przyczepy DMC 1190kg max ( żeby nie przekroczyć 3.5t DMC). Ale jak to wygląda z jazdą ? bardzo spalinówka "wyje" żeby zrobić mocy na EV ? wiem że przy 70km/h złącza się napęd na koła bezpośrednio ze spaliniaka i obroty spadają znacznie, ale co poniżej tej prędkości ?
tomusy - 2019-03-20, 15:33

Mam przyczepkę kempingową 1100 kg. Normalnie rusza w trybie EV. Bateria dość szybko się opróżnia. Z przyczepką załączam na stałe napęd 4x4 dzięki czemu tył zawsze pracuje silnik EV a z przodu ICE. Bez problemu wyprzedzanie innych na drodze :) ... a że agregat czasami wyje jak wchodzi na wysokie obroty to cóż zrobić. Przy spokojnej stałej prędkości jest cicho.
Claymore - 2019-03-21, 11:19

Dzień Dobry wszystkim :)
Chciałem się tylko przywitać i podziękować za "rozjaśnienie" kilku spraw.
Od kilku dni jestem posiadaczem PHEV z 2014r. Czy szczęśliwym? - To się zapewne okaże, bo kupiłem go praktycznie w ciemno bez sprawdzania po przez moduł diagnostyczny. Mam nadzieję, że nie będę żałować zakupu.

Blazer - 2019-03-21, 20:57

Witam.
Jaki masz zasięg po naładowaniu do pełna i przy wyłączonej klimatyzacji?

Claymore - 2019-03-22, 07:36

Blazer napisał/a:
Witam.

Na razie nie mogę z całą pewnością powiedzieć (wydaje mi się że ok 35km - na światłach mijania), w weekend wybiorę się na przejażdżkę z dokładnym pomiarem.

Claymore - 2019-03-22, 08:05

Aplikacja (ta z 10-cio cyfrowym hasłem) sterowania WI-FI jest kompletną porażką.
Udało się komuś przekonać serwis do aktualizacji systemu w samochodzie?
Czy może znacie inny sposób na jego aktualizację?

tomusy - 2019-03-22, 08:11

Claymore napisał/a:
Aplikacja (ta z 10-cio cyfrowym hasłem) sterowania WI-FI jest kompletną porażką.
Udało się komuś przekonać serwis do aktualizacji systemu w samochodzie?
Czy może znacie inny sposób na jego aktualizację?

Zadzwoń do ASO - umów się na przegląd, podaj VIN. Dowiesz się czy łapiesz się pod akcje serwisową - wymiana świec, aktualizacja softu, aktualizacja WiFi (od razu odzyskają hasło).
Jak już Ci powiedzą to sobie wybierzesz czy robić pełny przegląd czy samą akcję serwisową.
Niestety po podaniu samego VINu mi informacji nie udzielili, musiałem się zapisać na przegląd, a później i tak zrobiłem samą akcję serwisową za free, a później wymianę płynów zrobiłem taniej po za ASO.

Claymore - 2019-03-22, 08:37

tomusy, Dzięki!
Claymore - 2019-03-22, 19:04

Koledzy, sorry że idę na łatwiznę, ale już jestem zmęczony szukaniem informacji i czytaniem o tym aucie.

Powiedzcie proszę jak wygląda gwarancja w Mitsubishi na PHEV?
Ile lat i na co? Czy jakieś warunki na "akcje serwisową" muszą być spełnione dla posiadacza auta z 2 ręki?
Na co zwrócić uwagę i jak nie dać się "naciągnąć" na zostawienie wypłaty w ASO?

Blazer - 2019-03-22, 21:11

Gwarancja obowiązuje pod warunkiem, że miałeś udokumentowane przeglądy w ASO.
Akcje serwisowe obowiązują wszystkich nie ma tu znaczenia czy jesteś 2, 3 czy 10 właścicielem.
Podstawowy przegląd w ASO to chyba koszt ~ 1000zł (przegląd, filtry, olej).

Claymore - 2019-03-24, 16:39

Blazer napisał/a:
Witam.

40 kilometrów na trybie eco z czego 25 po trasie z prędkością 90km/h i 15km po wioskach z częstymi krótkimi postojami.
Natomiast komputer przed startem pokazał mi zasięg pojazdu EV 68km :?: :shock:

Blazer - 2019-03-24, 21:32

Claymore napisał/a:
Blazer napisał/a:
Witam.

40 kilometrów na trybie eco z czego 25 po trasie z prędkością 90km/h i 15km po wioskach z częstymi krótkimi postojami.
Natomiast komputer przed startem pokazał mi zasięg pojazdu EV 68km :?: :shock:

Wow :shock:
Powinno być b.dobrze. U mnie przy akumulatorach 88% pokazuje mi ~44km, a przejeżdżam ~40km.

Claymore - 2019-03-25, 19:12

Insrukcja serwisowa dla Outlander model 2013
Nie znalazłem dla PHAV, ale buda ta sama więc może się komuś przyda.
A jakby ktoś chciał sprawdzić akcje serwisowe dla swojego modelu, to wpisuje w wyszukiwarkę na stronie model auta np: "outlander phev (gg2w)"
Akcje serwisowe na stronie UOKiK
Aby nie pobierać; na pasku pod "Wyniki wyszukiwania" nacisnąć "rozwiń" a przy opisie "więcej".

jas_pik - 2019-03-25, 19:48

Przecież masz bardzo dobre serwisowki PHEV-a na dedykowanej stronie ( też RU) ale wszystkie dokumenty sa po angielsku ( zaróznwo wersja online jak i pdf do ściągnięcia)
http://mmc-manuals.ru/Mit...Service_Manuals

Ja z tej strony korzystam dla servicemnuali dla trojaczków
Jest jeszcze strona ukraińska z wersja 2014
http://mmc-autoelectric.o...14/index_M1.htm

Claymore - 2019-03-26, 08:39

Czytał ktoś ustawę o elektromobilnośći?
Jak to się ma do PHEV?
Jakie mamy przywileje oprócz zwolnienia z akcyzy?

jatko - 2019-03-26, 09:31

Z tego co czytałem to żadnych, wszelakie udogodnienia(parkowanie i bus pasy) się należą tylko elektrykom, ale i z tym są problemy, ustawa sobie -policja sobie
vwir - 2019-03-26, 09:31

Nie macie.
quake_cos - 2019-03-28, 11:24

Witam,
planuje zakup takiego pojazdu, czy jest ktoś chętny poopowiadać - zachęcić - zniechęcić do tego. Jeżeli ktoś był by tak miły to poproszę wiadomość na priv.

tomusy - 2019-03-29, 09:22

quake_cos napisał/a:
Witam,
planuje zakup takiego pojazdu, czy jest ktoś chętny poopowiadać - zachęcić - zniechęcić do tego. Jeżeli ktoś był by tak miły to poproszę wiadomość na priv.

Sporo informacji jest w tym wątku. Przeczytaj od początku do końca to sobie wyrobisz zdanie.

Blazer - 2019-03-29, 10:08

Taki test pojawił się z wczoraj, chociaż jak wiadomo nie wszystkie informacje (np. te o dwóch identycznych silnikach elektrycznych) są prawdziwe.
https://www.youtube.com/watch?v=2LOROko9ddc

mmazi - 2019-04-14, 18:02

Czy u was też wskaźnik paliwa pokazuje bzdury jak jeździcie większość czasu na EV ?
Ja dziś miałem dziwna sytuacje, bo wyruszyłem na trasę z połowa paliwa w zbiorniku , pokazywało mi ponad polowe paliwka, a już po 100km wyskoczyło refuel 🤷 . Większość robię na EV , czasem włączy się generator i wyjdzie mi 0,2. - 0,9l/100km. Ale żeby aż tak mnie w konia robić ?
Zatankowałem 39,8l paliwa, wskaźnik pokazał prawie 500km i w drogę. Swoją droga, jazda na tempomacie 130km/h licznikowe i spalanie 7,6 👏 powyżej 150 wir w baku. Po wjechaniu do Krakowa spalanie spadło do 6,3 👏 . W antarze byłoby : 11l i 15l ON :) :)

Swoją droga minąłem dziś na A4 Volta na RDE i tesle model s na zagrabanicznych blachach.

Blazer - 2019-04-14, 21:18

Nie wiem jak u mnie, pół baku według wyliczeń mniej więcej się zgadza.
Przy 150km/h (Wrocław-Warszawa) spalanie 11l w trybie Charge, całość trasy (ostatnie 23km na EV) 10,5l.
Dla mnie wszystko poniżej 10l w trasie będzie super. Jak jeździłem ML'em 350CDI 270KM, to spalanie 10-12l po trasie (do 120-130km/h) to była norma.

P.S. mmazi, czy Ty również masz takie wrażenie, że w PHEV nie czuć prędkości? Dla mnie 120km/h to jak 80km/h, a jadąc 60km/h mam wrażenie 40-stki. Dochodzi do tego, że zastanawiam się czy liczniki mnie nie oszukuje :shock: i po trasie sprawdzam toi za ciężarówką- co ciekawe wszystko się zgadza- ~90km.
Cały czas nie mogę się do tego efektu przyzwyczaić, tak samo jak do przyspieszania- brak efektu wciskania w fotel (choć auto przyspiesza całkiem żwawo).

mmazi - 2019-04-15, 07:19

Tak, też mam takie wrażenie. Jadąc w okolicy 100km/h wydaje mi się że jadę max 50km/h.
Mam też wrażenie że mocy nie ma np. pod górkę, ale to tylko takie dziwne odczucie bo okazuje się, że autko przyspiesza ładnie.

Slavko - 2019-05-13, 12:40

Cześć Elektromaniacy!!! :-]
Od ponad 2 lat jeżdżę hybrydą Niro. Od ponad roku szukałem swojej drugiej hybrydy tym razem w wersji plug-in i też od tego czasu zaglądam tutaj na forum. Od dawna już wiedziałem, że będzie to Outlander PHEV. Trochę zeszło na znalezienie odpowiedniej sztuki (i to wbrew pozorom, stan baterii nie był czynnikiem kluczowym), ale wreszcie mam. Mam swoje białe Outko i postanowiłem dzielić się trochę swoimi doświadczeniami z używania mojego PHEV.
Dlatego też założyłem kanał na YT, gdzie będę umieszczał zapewne mniej lub bardziej ciekawe materiały. Pierwszy z serii DIY już tam jest. Ale jednym z głównych powodów i celów tego kanału będzie przedstawienie problemu "degradacji" baterii w PHEV i udokumentowanie moich starań ze współpracy (lub braku) z dealerm Mitsubishi.
Zachęcam więc, do odwiedzania i kometowania...

A tak poza tym to... EVfun! Czyli życzę Wam również radości z używania Waszych elektryków. :-D
Youtube: https://www.youtube.com/c...KVfty7oDPgH3Bow
Facebook: @evfunpolska

Blazer - 2019-05-13, 19:49

Jaki masz stan baterii w tym Outlanderze?
Slavko - 2019-05-13, 21:49

Blazer napisał/a:
Jaki masz stan baterii w tym Outlanderze?

75,3% (28,6Ah) - deklarowany przez BMU.

Blazer - 2019-05-14, 21:11

Jeżeli chcesz mogę podzielić się swoimi przemyśleniami i sposobami na akumulatory jezdne- choć testy nadal trwają (auto-również białe mam od stycznia).
Slavko - 2019-05-14, 22:33

Blazer napisał/a:
Jeżeli chcesz mogę podzielić się swoimi przemyśleniami i sposobami na akumulatory jezdne- choć testy nadal trwają (auto-również białe mam od stycznia).

Bardzo chętnie, mogę nawet udokumentować te testy i procedury, jak przyniosą pozytywny efekt to więcej ludzi z nich skorzysta.
Napisz tutaj albo na PW!

tomusy - 2019-05-15, 08:42

Slavko napisał/a:

Ale jednym z głównych powodów i celów tego kanału będzie przedstawienie problemu "degradacji" baterii w PHEV i udokumentowanie moich starań ze współpracy (lub braku) z dealerm Mitsubishi.

Myślałem, że to nowe, ewentualnie młode auto, a z filmów widzę, że to wersja przed-liftowa, czyli przed 2015 rokiem. No to współpraca z Mitsubishi skazana jest na porażkę - brak gwarancji, chyba, że Cię stać na płatne procedury i akcje wymiany AKU.

Ale kanał już subskrybuje i filmy obejrzane!

Slavko - 2019-05-16, 15:06

tomusy napisał/a:
Slavko napisał/a:

Ale jednym z głównych powodów i celów tego kanału będzie przedstawienie problemu "degradacji" baterii w PHEV i udokumentowanie moich starań ze współpracy (lub braku) z dealerm Mitsubishi.

Myślałem, że to nowe, ewentualnie młode auto, a z filmów widzę, że to wersja przed-liftowa, czyli przed 2015 rokiem. No to współpraca z Mitsubishi skazana jest na porażkę - brak gwarancji, chyba, że Cię stać na płatne procedury i akcje wymiany AKU.

Dzięki za słowa otuchy :-) . Doraźnie zastosowanie opisanych procedur serwisowych, które wykasują błędną pamięć kontrolera baterii a tym samym uwolnią pełną dostępną pojemność na moje potrzeby wystarczy. Zakładam jedynie dobrą wolę dealera.
Natomiast jeśli coś przełomowego się wydarzy w temacie rzekomej degradacji baterii PHEV na świecie - a tematy są zaawansowane w kilku krajach - to tym bardziej będzie na plus. Trzymam rękę na pulsie i będę informował o postępach.
tomusy napisał/a:

Ale kanał już subskrybuje i filmy obejrzane!

A za to szczególny szacun i podziękowania! :-)

koder - 2019-05-24, 07:55

Dzisiaj zauważyłem, że na stronie mitsubishi.pl pojawiło się oficjalne stanowisko dystrybutora w sprawie sprzedaży Outlandera PHEV w Polsce.
TL;DR napisał/a:
Firma MMC Car Poland informuje, że nowe Mitsubishi Outlander PHEV rok modelowy 2019 ostatecznie nie zostanie wprowadzone do oferty na polskim rynku, nad czym głęboko ubolewamy. [...] Auta hybrydowe plug-in o pojemności większej niż 2 000 cm3 nie tylko nie skorzystają ze zwolnienia, ale są też objęte podwyższoną akcyzą wynoszącą 18,6%, co sprawia, że ich finalne ceny zakupu muszą być bardzo wysokie i w końcowym rozrachunku nieopłacalne.

Prawdę powiedziawszy, to nie do końca rozumiem decyzję dystrybutora. Zwolnienie z akcyzy i tak zostało przewidziane tylko jako ulga czasowa i za 2 lata by też znikła. A teraz klient chce kupić, a nie sprzedamy, bo się obraziliśmy na rząd.

krawcu - 2019-05-24, 09:06

Podejrzewam że porównując do cen elektryków elektryk jest bardziej atrakcyjny cenowo.
Wprowadzając do sprzedaży w Polsce by musieli kupić coś do salonów i jak by tego nie sprzedali to by byli w plecy.

koder - 2019-05-24, 09:16

krawcu napisał/a:
Podejrzewam że porównując do cen elektryków elektryk jest bardziej atrakcyjny cenowo.

Trochę trudno porównać do elektryków, bo nie bardzo jest jakiś w konkurencyjnym segmencie teraz. Może Tesla X, ale ona jest raczej droższa. A może o jakimś nie wiem?

krawcu - 2019-05-24, 09:30

Nie koniecznie bym porównywał taką samą klasę/segment samochodów...
Nawet tu na forum widać że jak szukamy samochodu to ma on spełniać pewne wymagania użytkowe a nie segmentowe.

koder - 2019-05-24, 09:55

krawcu napisał/a:
Nawet tu na forum widać że jak szukamy samochodu to ma on spełniać pewne wymagania użytkowe a nie segmentowe.

Pokuszę się o hipotezę, że to głównie z tego powodu, że modeli elektrycznych jest obecnie bardzo mało i nie ma możliwości przebierać, trzeba decydować się na takie, jakie na rynku są.

tomusy - 2019-05-24, 11:25

koder napisał/a:

Prawdę powiedziawszy, to nie do końca rozumiem decyzję dystrybutora. Zwolnienie z akcyzy i tak zostało przewidziane tylko jako ulga czasowa i za 2 lata by też znikła. A teraz klient chce kupić, a nie sprzedamy, bo się obraziliśmy na rząd.

Zwolnienie z akcyzy nie obejmuje Plug-inów powyżej 2L, więc nowy PHEV 2019 z silnikiem 2,4L nie ma zwolnienia z akcyzy i tak jak napisał dystrybutor wpada pod akcyzę 18%.

Wielka szkoda bo rocznik 2019 z większą baterią to ciekawa propozycja. A tym bardziej, że na 2020 zapowiadają w końcu PHEVa z baterią (chyba coś około 22 kWh) na 100km (WLTP). Może pójdą po rozum do głowy i obniżą pojemność silnika do 2.0L.

koder - 2019-05-24, 11:29

tomusy napisał/a:
A tym bardziej, że na 2020 zapowiadają w końcu PHEVa z baterią (chyba coś około 22 kWh) na 100km (WLTP). Może pójdą po rozum do głowy i obniżą pojemność silnika do 2.0L

Bez znaczenia, bo zwolnienie jest czasowe - właśnie do 2020. Chyba poczekam ten rok. Trochę szkoda, bo w tej wersji (2019) już by mi spełniał wszystkie oczekiwania.

domino - 2019-05-25, 23:10

Na 2020r Mitsubishi zapowiada 3 PHEVy z baterią 20-22 kWh + elektryk na 500km.
tomusy - 2019-05-27, 19:17

Fajnie ale PHEV z bateria 20 kWh o 2-3 lata spozniony.

Podobno ma byc ASX pure EV i tutaj duzy PLUS!

tomusy - 2019-06-12, 08:27

Dzisiaj oddałem PHEVa do akcji serwisowej, wymiana zacisków hamulcowych za free - powód wymiany - mogą rdzewieć :)

niżej:
https://www.uokik.gov.pl/...d=14559&print=1

Dziwne bo w wykazie brakuje mojego VINu, może dlatego, że auto kupione za zachodnią granicą.
Także , dzwońcie, pytajcie i oddawajcie do wymiany, bo jak ostrzegają:

"Outlander PHEV (GG0W) może dojść do korozji elementów zacisków hamulców tylnych. Może to skutkować obniżeniem skuteczności hamowania hamulców tylnych oraz hamulca postojowego, a w konsekwencji stwarzać zagrożenie kolizją, zarówno w ruchu, jak i na postoju."

mmazi - 2019-06-12, 13:37

Ja wczoraj podczas jazdy ostrej PHEVEM, dostałem na wyświetlaczu Symbol żółwika . Czyżby baterie miały za ciepło ? Na zewnątrz było +35.
PatrykS - 2019-06-12, 13:53

mmazi napisał/a:
Ja wczoraj podczas jazdy ostrej PHEVEM, dostałem na wyświetlaczu Symbol żółwika . Czyżby baterie miały za ciepło ? Na zewnątrz było +35.
Hmm, ciekawe, a klima nie słabuje?
mmazi - 2019-06-12, 14:39

Nie, wszystko dobrze działa. Przyspieszał ok, nie pozwolił powyżej 140km/h jechać ...
tomusy - 2019-06-12, 22:01

Ponad rok jeżdżę i jeszcze nigdy żółwika u siebie nie widziałem.
Blazer - 2019-06-13, 19:51

Ja też byłem wczoraj na tej samej akcji serwisowej co @tomusy + wgrywanie nowego oprogramowania (14-sto cyfrowy kod zamiast 10-cio). Mnie mieli w systemie więc zostałem poinformowany o takiej konieczności przy pierwszej nadarzającej się okazji. Jeżeli pojedziecie autem do autoryzowanego serwisu, to mają oni obowiązek wykonać wszystkie przewidziane akcje serwisowe (za przyjęcie auta i brak ich wykonania-grożą serwisowi nawet kary finansowe-chyba że na piśmie klient odmówi wykonania takiej usługi).

Co do żółwika, to zobaczymy co będzie jak zrobię dłuższy przejazd w takie upały-oby był to pojedynczy problem.

deynio - 2019-06-15, 12:36

Witam.
Planuję wymienić olej w silnikach elektrycznych PHEV 2013, czy ktoś z Was robił taką "operację" może podpowie, jaki olej i na co szczególnie zwrócić uwagę.
Będę wdzięczny za instrukcję wymiany, z tego co powiedzieli mi w serwisie Mitsubishi, producent nie przewiduje takiej wymiany, a my wiemy swoje...
Pozdrawiam.

jasam - 2019-07-08, 19:16

Założyłem oddzielny temat ale może tutaj będzie właściwiej?
Czy ktoś zna za i przeciw odnośnie https://www.otomoto.pl/of...3-ID6C2Gmi.html
To pierwszy taki duży zakup a nie specjalnie mam kogoś kto się zna na PHEV i mógłby jechać ze mną 600 km by się wypowiedzieć.
Interesuje mnie czy ta cena to nie pułapka i w jakim rzeczywiście stanie jest autko i jego akumulator.

deynio - 2019-07-08, 21:42

Bida wersja, bez szyberdachu, brak grzanych foteli, elektrycznej klapy, ale przebieg zacny, o ile prawdziwy...
jasam - 2019-07-08, 22:34

Biedna tzn. która?
-Invite Plus
-Intense
-Intense+
-Instyle Navi.
Czego jeszcze nie będzie?
Bez tego co wymieniłeś można żyć :)
Gdzie sprawdzić i określić co z np, kamerą cofania, nawigacją ledami DRL czy asystentem pasa?

tomusy - 2019-07-09, 11:35

JASAM - odpisałem Ci tam, gdzie post.
Ten podlinkowany egzemplarz z otomoto pod względem wyposażenia ogólnie wygląda kropka w kropkę jak mój (mój czarny)
Oczywiście zdaje sobie, że to "bieda" wersja, ale cena była adekwatna do wyposażenia.

pkup - 2019-07-10, 07:49

Ktoś poleci jaki kupić OBD2 do watchdoga
tomusy - 2019-07-10, 16:16

u mnie działa najtańszy:

https://allegro.pl/oferta/interfejs-elm-327-bluetooth-bt-obd2-2017-z-polski-6977138042

mmazi - 2019-07-11, 10:52

A ja z innej beczki, ciągnie z was ktoś Przyczepe Kempingową PHEVem ?

Mam Baileia 470/4 i MW 950kg , DMC 1177kg. Jazda poniżej 70km/h to katorga. Silnik wyje jak szalony. Przy 70km/h załącza się jak ja to mówię "piątka" i obroty spadają - jest cicho. Próbowałem włączać 4WD, eco, charge, save i raczej w niczym to nie pomagało :lol: .

Jestem skazany na "wycie" silnika za każdym razem kiedy mam puste baterie ? :-?

jasam - 2019-07-13, 07:15

Natrafiłem na ciekawą dyskusję o próbie wydłużenia zasięgu Outlandera PHEV poprzez dodatkowy akumulator lub wymianę na większy http://www.myoutlanderphe....php?f=9&t=2777
W związku z tym mam pytanie czy znacie takie realizacje? Czy ktoś już się zajmuje takimi usługami?

jas_pik - 2019-07-13, 10:37

A nie widziałeś kto to zrobił ?
Nasz klubowy kolega Vtech z Krakowa :)
Ja też robię ale w zupełnie inny sposób ( nie poprzez zmianę ogniw na 18650).
Raczej w stylu "powerbank" na podładowanie głównej baterii trakcyjnej
Ale uprzedzam tanie to nie jest

PatrykS - 2019-07-15, 10:11

Wiem że na sali jest jeszcze jeden człowiek chcący podmienić ogniwa w Outlanderze. A co do Powerbanka w bagażniku to może jednak lepiej spróbować podłączyć go do pakietu głównego? Udaje się w Leafie/e-NV200 to może i tu się uda.
Claymore - 2019-07-26, 20:07

tomusy napisał/a:
u mnie działa najtańszy:

https://allegro.pl/oferta/interfejs-elm-327-bluetooth-bt-obd2-2017-z-polski-6977138042

Doprawdy? Działa???
Za Twoim zaleceniem zakupiłem. NIE Dziękuję - Z Watchdog NIE działa... :-/

Blazer - 2019-07-28, 21:16

Ten działa:
https://allegro.pl/oferta/interfejs-icar-pro-vgate-ios-android-bt-4-0-obdii-7499125451

tomusy - 2019-07-29, 14:48

Claymore napisał/a:

Doprawdy? Działa???

Tak u mnie działa. Aby udowodnić mam nakręcić film czy jak?

tomusy - 2019-07-29, 14:53

W nocy z wczoraj na dzisiaj wykonałem reset BMU
Sukces. Pojemność z 89% wzrosła do 100% (Od 34 Ah do 38 Ah)

Dodam, że mam zamontowany PHEV BOX i działa poniższa procedura!

1) Wyjeździłem do 26,1, załączone zdalne ogrzewanie, 20,9% SOC. (poniżej 26% nie mogłem uruchomić grzania)

2) Odłączyłem (-) 12V na 2h, okna zamknięte, bagażnik otwarty

3) Podłączyłem oryginalne EVSE, później (-) od AKU 12V na 2-3 sekundy aż „pstryknie” ładowanie

4) Zostawiłem auto na noc – około 7h

5) Z gniazdka do auta poszło 9,87 kWh (tylko około 300-400 Wh więcej niż normalnie)

6) Podłączyłem (-) 12V i koniec procedury

Ubytek pojemności u mnie był mały więc i zysk mały.

Dzisiaj przejechałem około 7 km gdy pojemność osiągnęła 34 Ah.

Realnie więc zyskałem około 5km. Na tyle liczyłem.

Do pracy po przejechaniu 15 km zostało 78%, a z reguły zostawało między 70-74% (w zależności od jazdy, warunków, etc.)

Procedura na swoją odpowiedzialność. Jak komuś nie zadziała nie moja wina :) - jednym działa (jednym do 38Ah innym do 40 Ah) innym wcale nie działa.

Fotki wrzuciłem do grupy PL na FB.

https://www.facebook.com/...3&theater&ifg=1

mmazi - 2019-08-02, 18:47

Moje spostrzeżenia dot ciągnięcia przyczepy. Tragiczny jest PHEV do ciągnięcia przyczepy kempingowej. Przyczepa DMC 1177kg wiec zestaw dmc ma 3487kg. Pomijam spalanie, bo to zależy od wielu czynników -teren płaski lub górzysty, stopień załadowania samochodu, przyczepy, noga kierowcy, drogi lokalne lub autostrady.
Jadąc w trybie Normal, po prostu ciągnie na prądzie , ale prądu szybko brakuje, wiec chodzi spalinowy. Na lokalnych drogach jak wiadomo, prędkość max to 50-70km/h. Wiec gdy baterie puste, to samochód wyje tak bardzo, jakoby miał wyskoczyć spod maski. Nie jest to przyjemne jeśli rodzina spi w aucie a ty po prostu jedziesz ... starasz się ich nie obudzić , wiec lekko przyspieszasz, żeby nie wyło....
kolejny bubel wg mnie to jazda z wyższymi prędkościami - licznikowe 90km/h (realne 85km/h). Żeby przyczepa nie wężykowała, włączam normalnie 4X4 na stałe, no i na monitorze wyglada to tak , silnik napędza przednie koła (spalinowy) i ładuje baterie, i jednocześnie energia z baterii idzie na tylną oś. Nie muszę wam mówić, ze przy takim obciążeniu jednak nie daje rady napędzać przodu i ładować ? Wiec gdy baterie puste, rozłącza napęd (chodził cicho wtedy) i włącza się kosiarka na 1000000rpm i jazdaaa ładujemy baterie i jedziemy na samych elektrykach. Jak się naładuje chociaż trochę, to znów załącza się mechanicznie silnik spalinowy z kołami i znów cisza...
Ale ma plus, super się prowadzi bo ciężki i rzadko przyczepa wężykuje dzięki temu. Poza tym spalanie z przyczepą takie, jak Antara 2.0cdti miała bez przyczepy -miedzy 11 a 12l.