SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
sprowadzenie auta z Norwegii do Polski
Autor Wiadomość
highend 

Wysłany: 2015-02-15, 22:20   sprowadzenie auta z Norwegii do Polski

:D oczywiście Modelu S, na tej stronie:

http://www.finn.no/finn/c...0%2F8078&sort=2

można zakupić Model S P85 za równowartość 250.000 PLN.
I to jaki wybór ! Aktualnie 160 (!) sztuk do sprzedania.

A ceny zapewne spadna za 2-3 lata....

I teraz tak. Zapewne sprowadzając auto z Norwegii formalności są takie same jak np. ze Szwajcarii czyli:
10% cła
3,1% akcyza
23% VAT

z tego co wiem można na mienie przesiedleńcze, ale trzeba udokumentować, że mieszkało się w Norwegii co najmniej nieprzerwanie przez 12 miesięcy. Wtedy na bank odpada cło, nie wiem jak z akcyzą i vatem. Hmm.. może warto rozważyć emigrację ? Tylko czy chciałoby się potem stamtąd wracać i do czego? ;) jak tam taki raj dla elektryków ;)

Ktoś coś wie więcej?
Ogólnie w necie nie ma wcale informacji bo nikt nie sprowadza aut z norwegii bo spalinowe są tam 2x droższe niż np. w Niemczech, więc każdy jak pytam to się puka w czoło ;)

Ale bomba ;) :D :)

Może bym i kiedyś kupił nową, ale z doświadczenia wiem, że nie opłaca się. Utrata wartości spora po 2-3 latach (patrząc choćby na Leafa czy iMiEVa).....

loco

Wysłany: 2015-02-16, 23:03   

Może lepiej nie sprowadzać? Zarejestrować tam a jeździć tu?

highend 

Wysłany: 2015-02-16, 23:10   

loco napisał/a:
Może lepiej nie sprowadzać? Zarejestrować tam a jeździć tu?

nie jestem zwolennikiem kombinacji, choć np. autem zarejestrowanym w Anglii jeździłem po Polsce bez oporów (nawet jak miał kierownicę już po naszej stronie ;) )

Może by się i dało - się tam gdzieś zameldować (nie wiem czy jest obowiążek meldunku bo np. w anglii nie ma). Generalnie wystarczy mieć auto zarejestrowane na siebie przez 12 miesięcy, do tego jakiś adres zamieszkania (mowa o anglii) plus udokumentować pobyt tam (np. rachunki za prąd za mieszkanie) - i urząd celny musi uznać, że tam faktycznie byliśmy i mamy zwolnienia z cła i z akcyzy chyba też..... nie wiem jak z VAT.
Muszę się dowiedzieć :-)

gienek333 

Wysłany: 2015-02-17, 00:51   

A co Cię tu trzyma? Z doświadczenia Ci powiem że z wiekiem to trudniej, ale 20 lat temu z tą wiedzą to ok 15 minut.

deadaster 

Wysłany: 2015-02-17, 21:11   

Z tego co ja się dowiadywałem to po 6 miesiącach bycia tam przysługuje Ci "mienie przesiedleńcze" dzięki któremu znikają Vat, Cło, Akcyza - bo zapłaciłeś je (w teorii) w miejscu, w którym kupiłeś auto, jest tylko opcja przerejestrowania. Pominiemy fakt, że EV w No są pozbawione Vat'u ;) . Z ciekawostek nie obowiązuje takie prawo jak zabierasz do No swoje auto - tam trzeba za nie zapłacić odpowiednie podatki i koniec...
Gorzej wygląda opcja rejestracji tam bez przebywania tam...ale tutaj zdam Ci relację za jakiś miesiąc bo jestem w trakcie przeprowadzania się do No więc wtedy będą bardziej aktualne opcje.

Michał

Wysłany: 2015-03-17, 13:17   

Dowiedziałem się od Bjorna ( tego od fimów na YT z Teslą ), że powodem takiego dużego wysypu Tesli na finn.no jest rzekoma zmiana zasad zwolnienia z Vatu przy zakupie tego auta przez Norwegów ( mają być podobno mniej korzystne dla kupujących elektryczny samochód ).
Drugim powodem według niego jest chęć upgradu słabszym modeli do wersji P85D ( co wydaje mi się zrozumiałe )

PS dodam, dla innych fanów Tesli z trybem INSANE z południa Polski, że testowa wersja P85D ma być do pojeżdżenia w salonie Tesli w Wiedniu w ciągu najbliższych dni ( obecnie jeszcze jej nie mają dla potencjalnych klientów )

highend 

Wysłany: 2015-04-09, 14:05   

poczekajmy jeszcze z rok, a ceny spadną o kolejną polowę.
Tesla już nie oferuje w sprzedaży wersji zwykłej. Są tylko te z napędem na 4 koła.
Biorąc pod uwagę problemy z silnikiem w wersji RWD (niby 8 lat gwarancji i tesla wymienia, ale co po gwarancji???) - ceny tych samochodów mocno spadną.

Sądzę, że wersja "D" będzie trzymać cenę, a zwykła poleci. Oczywiscie mowa o rynku wtórnym.

bro

Wysłany: 2015-04-09, 19:28   

czy mógłbyś, proszę opisać problemy, o których piszesz? do tej pory nie natrafiłem na informację o problemach z silnikiem i jestem bardzo ciekawy.

highend 

Wysłany: 2015-04-09, 21:17   

bro napisał/a:
czy mógłbyś, proszę opisać problemy, o których piszesz? do tej pory nie natrafiłem na informację o problemach z silnikiem i jestem bardzo ciekawy.

http://www.greencarreport...w-big-a-problem

tu na stronie głównej samochodyelektryczne.org też było pisane, ale nie umiem tego znaleźć.

RaveN 
Administrator

Wysłany: 2015-04-09, 21:34   

bro napisał/a:

highend napisał/a:
tu na stronie głównej samochodyelektryczne.org też było pisane, ale nie umiem tego znaleźć.

Pewnie to: W samej Norwegii Tesla Motors musi wymienić około 1100 napędów Modeli S

bro

Wysłany: 2015-04-09, 22:19   

dziękuję bardzo - nie byłem świadomy problemu.

iwi

Wysłany: 2017-06-12, 22:17   

Witajcie - Odgrzebuję temat. Czy coś się zmieniło z akcyzą na samochody elektryczne? Od 2017 miały być zwolnione - jeśli nie to jaki jest kod CN?
Samochód z Francji Renault ZOE 2013r.

jas_pik

Wysłany: 2017-06-12, 22:45   

Jeszcze nie.
Oszczędzaj energię zrób to przez net : puesc.gov.pl

CN- 870039010
stawka 0,031
Ale dlaczego piszesz w tym temacie?
Przeciez to nie jest z Norwegi tylko z Frnacji.

Sprzedam:
P106E 1996 3d zielony metalik 4os
P106E 1998 3d biały 4os
SaxoE 2002 5d biały 4os

iwi

Wysłany: 2017-06-12, 23:43   

stawka i kod CN powinien być bez różnicy czy z Norwegii czy z Francji - tak myślałem.

Jednak coś z tym CN jest nie tak. Nie wchodzi na stronie - ma być 8 znaków
8703 9010

jas_pik

Wysłany: 2017-06-12, 23:48   

Dlatego ci napisałem zrób to przez net - samo się wpisze.
A jak sie wklepuje cyferki to czasmi tak bywa ( albo klawiatura jest już do czyszczenia :) .
Norwegia nie jest w UE - to jest różnica

Sprzedam:
P106E 1996 3d zielony metalik 4os
P106E 1998 3d biały 4os
SaxoE 2002 5d biały 4os

kosmiklive 

Wysłany: 2017-10-05, 01:48   

Cześć wszystkim ! Podpinam się pod temat gdyż nie chcę zakładać nowego wątku a widzę że niektórzy są naprawdę dobrze zorientowani :) Mianowicie , u mnie sytuacja jest odwrotna . Jak jest z Opłatami przy sprowadzeniu elektrycznego/hybrydowego auta do Norwegi z Polski ? :?: :?: :?: :roll:

paskalex 

Wysłany: 2017-10-05, 08:03   Re: sprowadzenie auta z Norwegii do Polski

highend napisał/a:
I teraz tak. Zapewne sprowadzając auto z Norwegii formalności są takie same jak np. ze Szwajcarii czyli:
10% cła
3,1% akcyza
23% VAT
Witam!
Mam "5 grosz" do tematu.
Na Ukrainie teraz tak:
0% cła
109,13 EUR akcyza za jeden e-samochod
20% VAT
3% płatności do funduszu emerytalnego (jako ZUS w Polsce)
kosmiklive napisał/a:
Cześć wszystkim ! Podpinam się pod temat gdyż nie chcę zakładać nowego wątku a widzę że niektórzy są naprawdę dobrze zorientowani :) Mianowicie , u mnie sytuacja jest odwrotna . Jak jest z Opłatami przy sprowadzeniu elektrycznego/hybrydowego auta do Norwegi z Polski ? :?: :?: :?: :roll:
https://www.toll.no/no/bilimport/
Bardzo dobrze odpowiada na pytania we facebooku - https://www.facebook.com/tolletaten
- Zobacz mnie na GoldenLine

tutomash

Wysłany: 2017-10-05, 11:31   

kosmiklive napisał/a:
Jak jest z Opłatami przy sprowadzeniu elektrycznego/hybrydowego auta do Norwegi z Polski ? :?: :?: :?: :roll:

z tego co sie dowiadywalem, to nie placi sie cla jezeli jest to ev, nie ma znaczenia z ktorego kraju improtujesz ev samochod,
jezeli zamierzasz kupic uzywany ev w norwegii i mieszkasz w niej to, bardziej oplaca sie kupic uzywane samochody tu na miejscu, sa lepiej przystosowane do zimnej pogody wiec w zimie nie bedziesz tracic duzo z zasiegu. Jezeli chcesz kupic kilkuletni samochod to moze obowiazywac sie gwarancja na samochod, jezeli ilosc lat i km nie zostala przekroczona oraz prawo pierwszej rejestracji, jezeli samochod zostal zarejestrowany pierwszy raz w Norwegii i ty bedziesz 2gim wlascicielem, to duzo latwiej bedziesz mial z ubezpieczeniem i wydaje mi sie ze nie bedziesz musial placic dodatkowego podatku.
co do hybryd to wydaje mi sie ze policza podatek przy importowaniu auta, tak czy siak jest to jednak auto spalinowe, nie elektryczne wiec tego nie da sie przeszkoczyc...

tutomash

Wysłany: 2017-10-05, 11:40   

Nybilgaranti (52 mnd / 100 000 km) (les mer) - gwarancja na nowy samochod do 52m - 100 tys km

https://hjelpesenter.finn.no/hc/no/articles/115002091069-Nytting-info-om-garanti-til-deg-som-skal-handle-bil-p%C3%A5-FINN

Reklamasjonsrett 5 år iht. forbrukerkjøpsloven - prawo do reklamacji
https://hjelpesenter.finn.no/hc/no/articles/214371225-Reklamasjonsrett-ved-kj%C3%B8p-og-salg-av-bil

Hvis man kjøper bil av en privatperson, har man to års reklamasjonsrett mot skjulte feil og mangler i henhold til kjøpsloven. - auto prywatne do 2 lat jest reklamacja - tylko przy kilkuletnich samochodach

Hvis man kjøper bil av en bilforhandler har man fem års reklamasjonsrett mot skjulte feil og mangler i henhold til forbrukerkjøpsloven. - auto kupione w salonie do 5 lat jest reklamacja - tez przy kilkuletnich autach

jezeli sciagniesz uzywane auto, z europy to owszem moze byc troche tansze i jezeli bedzie to ev to nie zaplacisz cla, ale bedziesz pozbawiony gwarancji i reklamacji i musisz od razu zaplacic za cale auto, a tutaj na miejscu w Norwegii mozesz kupic kilkuletni samochod elektryczny na raty i wszystkimi gwarancjami ktore mu jeszcze zostaly, czasem udaje sie znalezc rozne perelki...
uwazaj tez na samochody ev sprowadzane z usa, tak samo jak z europy sa pozbawione tych gwarancji, moga nie radzic sobie za dobrze w zimie itd, ale sa duzo tansze...

Pir-serwis 

Wysłany: 2017-10-06, 07:03   

Kupilem samochód z Norwegii 4mce temu.
Otrzymałem tylko jeden dowód rejestracyjny gdyż nIe wiedziałem a tam wydają dwa i aby to tu zarejestrować musisz je mieć.
Sprzedający nic mi nie powiedział, ja nie wiedziałem.
Wziął kasę a potem się wypiał.
Starostwo rzekło brak prawa do rejestracji.
Samochód stał trzy m-ce..
Napisałem do Norwegii do poprzednich właścicieli, przysłali brakujący dowód i dopiero poszło.
Pamiętajcie więc, dowód ma nry u góry 1 i 2, i musicie mieć dwa.
Płacił cło na granicy, odprawę celną, oraz ważne czym przywozisz, są opłaty od tego czym.
Potem celny zarzyczyl sobie zobaczyć auto i gość musiał nająć lawetę (100km,samochód na wsi, urzędy celne są nie wszędzie) by jaśnie hrabia zobaczyl że faktycznie elektryczny i kolejne 500stow po znajomości.
Generalnie zapewne więcej papuerologi.
Tłumaczenia z norweskiego drogie, choć po co to urzędom naszym..
W sumie położyłem jeszcze z tysiąc nie licząc transportu do mnje.
:)

Saxo 4os 5D Electrique
Saxo Van Electrique
P106 4os Electrique
P106 4os 5D Electrique

highend 

Wysłany: 2017-10-06, 12:04   

co fajnego kupiles z norwegii?
mogles w necie sprawdzic jakie dokumenty trzeba zawczasu ;)
celny zawsze chce zobaczyc auto jak jest spoza Unii.

Pir-serwis 

Wysłany: 2017-10-06, 12:49   

Saxo osobowe 5d.

Saxo 4os 5D Electrique
Saxo Van Electrique
P106 4os Electrique
P106 4os 5D Electrique

tutomash

Wysłany: 2017-10-06, 13:27   

Pir-serwis napisał/a:

tak sa wymagane dwa dowody rejestracyjne, drugie jest po prosu kopia, ktora mozna uzywac zamiast oryginalu, ale rzeczywiscie jezeli samochod bedzie sprzedawany po za Norwegie to niezbedne sa juz te 2 dowody...

jayy 

Wysłany: 2017-10-09, 12:11   

tutomash napisał/a:
Pir-serwis napisał/a:

tak sa wymagane dwa dowody rejestracyjne, drugie jest po prosu kopia, ktora mozna uzywac zamiast oryginalu, ale rzeczywiscie jezeli samochod bedzie sprzedawany po za Norwegie to niezbedne sa juz te 2 dowody...

Nie jest tak do konca ze nr 2 jest po prostu kopia.

Dowod nr 1. ma tabele w kolorze niebieskim, Sa na nim zawarte wszystkie wazne informacje dotyczace auta. Dowod nr 1. musi byc zawsze w aucie.

Dowod nr 2. ma tabele w kolorze czerwonym/rozowym. Oprocz wszystkich info z dowodu nr 1 jest tam tez tabela sluzaca do sprzedazy auta. Taki wbudowany konktrakt sprzedazy. Uwaga dowodu nr 2 nie mozna wozic w aucie, gdyz w razie kradziezy moze posluzyc do sprzedazy przez zlodzieja.

Dodatkowo w momencie sprzedazy: D1 wedruje do nowego wlasciciela natomiast D2 z wypisanym kontraktem sprzedazy poprzedni wlasciciel zanosi do Statens Vegvesen w celu przerejestrowania auta.

Jesli sprzedaz auta nastepuje elektronicznie za posrednictwem strony Statens Vegvesen to D2 zostaje u starego wlasciciela.

Odpowiedz do tematu