SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przywileje aut elektrycznych w rożnych miastach w Polsce
Autor Wiadomość
rafmat

Wysłany: 2017-06-22, 19:08   Przywileje aut elektrycznych w rożnych miastach w Polsce

Proponuje w tym wątku umieszczać wpisy dotyczące aktualnych przywilejów aut elektrycznych w Polsce z podziałem na poszczególne miasta np. zwolnienie z opłat parkingowych, możliwość jazdy bus pasami, inne przywileje itp. Zgłębiałem ostatnio temat i tak naprawdę nikt o tym w urzędach nie wie (czeski film, nikt nic nie wie, nikt nic nie słyszał) tylko odsyłają od urzędu do urzędu więc wydaje mi się, że użytkownicy takich aut już więcej wiedzą. Jeśli tak jest prośba aby dzielić się taką wiedzą pod warunkiem, że jest pewna i sprawdzona, ewentualnie gdzie uderzyć aby dany przywilej sobie załatwić. Myślę, że obecnym użytkownikom EV jak i potencjalnym przyszłym na pewno ułatwi to podjęcie decyzji w zakupie elektryka.

Sprawdzony przywilej we Wrocławiu:
- bezpłatne parkowanie w strefach B i C w całym mieście a więc w 99% miejsc
- za dodatkową opłata 100,00zł brutto/rok (8,33zł/miesiąc) także strefa A czyli ścisłe centrum m.in. okolice Rynku.

Jak załatwić => wizyta osobista w ZDIUM ul. Długa obok Tesco, plakietka za szybę wydawana od ręki ważna przez 1 rok, później trzeba odnawiać.

Czy ktoś zna jeszcze we Wrocławiu jakieś przywileje dla EV?

domino

Wysłany: 2017-06-22, 19:45   Re: Przywileje aut elektrycznych w rożnych miastach w Polsce

Tutaj jest co nieco ale nie wiem na ile aktualne.

http://samochodyelektrycz...elektryczne.htm

jas_pik

Wysłany: 2017-06-22, 20:09   

Warszawa:
1. Możliwość przejazdu ulicami Nowy swiat i Krakowskie Przedmiescie ( wyłączonymi z ruchu dla większości pojazdów prywatnych) poza taksówkami, komunikacją miejska i około tysiaca innych podmiotów
Warunek złożenie wniosku do ZDM Warszawa - oraz oczekiwanie na wydanie identyfikatora TK
2. Bezpłatne ładowanie w sieci 10 ładowarek Innogy ( do czasu az miasto przestanie pokrywać rachunki)

Żadnych innych ułatwień HGW nie przewiduje bo nie będzie wspierać żadnych pomysłów rządu bo jej nie odpowiadają.Szybciej przesanie płacić za prąd do słupków obecnie darmowych bo wg niej wzrost zużycia był zatrważająco wysoki w porównaniu do poprzedniego roku ( informacja z konferencji)
Aha zapomniałbym ZDM nabył kilka samochodów elektrycznych bo musiał ( realizacja projektu finasowanego z UE) ale szef ZDM-u który jest pedalarzem ( nienawidzacym elektrycznych rowerów) cudem wyraził zgodę na eksloatację kilku rowerów elektrycznych w sieci NextBike i tylko na 4 stacjach

Sprzedam:
P106E 1996 3d zielony metalik 4os
P106E 1998 3d biały 4os
SaxoE 2002 5d biały 4os

PatrykS 
Opel Ampera 2012r.

Wysłany: 2017-06-22, 20:29   

W Gdańsku ładujemy za darmo w trzech miejskich ładowarkach, kartę można uzyskać od ręki w ZDiZ na Partyzantów po okazaniu dowodu rejestracyjnego. Na wszystkich parkingach miejskich EV i PHEV również parkują również za darmo, kartę można wyrobić również w ZDiZ, ale trzeba trochę poczekać. Nie trzeba być mieszkańcem Gdańska.

W Sopocie parkowanie darmowe dla mieszkańców Sopotu, nie znam szczegółów.

abasiaa
Barbara

Wysłany: 2017-07-03, 21:10   parkowanie Szczecin

W Szczecinie użytkownik samochodu elektrycznego lub hybrydowego może parkować w strefie płatnego postoju za 10 złotych rocznie bez ograniczeń. Po roku należy odnowić abonament. Potrzebne dokumenty to: świadectwo homologacji samochodu: oryginał lub poświadczona z dwóch stron kopia, dowód rejestracyjny, w przypadku samochodu w leasingu: umowa jeśli jest wpisany numer rejestracyjny samochodu i numer VIN lub protokół przekazania samochodu oraz dowód osobisty. Wydawana jest naklejka na szybę taka sama jak w przypadku wykupienia rocznego abonamentu.

Jako użytkownik samochodu elektrycznego zastanawia mnie fakt parkowania w innych miastach. Co z tego, że mam na Szczecin skoro w innym mieście moja naklejka nie obowiązuje, może czas na jakiś przepis ogólny.

bodix

Wysłany: 2017-07-03, 22:13   

W Słupsku koszt parkowania auta elektrycznego 15zł na rok. W linku szczegóły http://m.zimslupsk.com/Pa...nia,207,84.html

Niestety masz Basia racje, ale jesteśmy pionierami w Polsce i jeszcze sobie poczekamy na unormowania ogólnokrajowe.

Elektromaniak 

Wysłany: 2017-07-05, 23:23   

Witam, to mój pierwszy post, także proszę o wyrozumiałość :)

Czy słyszał ktoś może jakie udogodnienia planują zrobić w Krakowie? Czy są już jakieś konkrety czy tylko przymiarki tak jak wszędzie do bus- pasów itp?

Panaceum 
..... na wszystko

Wysłany: 2017-07-06, 15:56   

Elektromaniak napisał/a:
.....Czy słyszał ktoś może jakie udogodnienia planują zrobić w Krakowie? Czy są już jakieś konkrety czy tylko przymiarki tak jak wszędzie do bus- pasów itp?

Wszyscy słyszeli, że kilka lat temu Majchrowski po spotkaniu z preziem Toyota Poland cuda obiecywał: jazda bus-pasami, wjazd do strefy A, ładowarki we wszystkich centrach handlowych. Na dzisiaj tylko zniżka na abonament za parkowanie w strefie B. Ale trzeba być uprawnionym do abonamentu :)
Jak to dzisiaj wygląda? Galeria Kazimierz: ładowarka jest, Galeria Bronowice: gniazdka schuko i CEE 16A na parkingach, z których korzystały różne samochody zostały wyłączone (ponoć po tym jak ochroniarze zobaczyli 3 Tesle, podłączone do tych gniazdek).
Galeria Krakowska: pytałem ochroniarza, trzeba iść do techników i oni ponoć udostępniają (jutro sprawdzę)
Jest nowa ładowarka obok ronda Mogilskiego, przy nowym budynku ABB, obok hotelu Chopin.
W Zabierzowie, na basenie też jest, tylko dla klientów basenu.

tomo14858

Wysłany: 2017-07-06, 17:54   

W Grudziądzu hybrydowe i elektryczne auta mają darmowy parking na terenie miasta. Co prawda ja dostałem mandat 😁 - opel ampera-e, ale przez telefon rozwiązałem problem.

gienek333 

Wysłany: 2017-07-06, 23:20   

Naprawdę uważacie że należą się jakieś przywileje? Jak kogoś stać na drogie zabawki, to stać go chyba też na parking. Ja proponuję jeszcze darmowe szalety :oops: .

jas_pik

Wysłany: 2017-07-06, 23:46   

gienek333 napisał/a:
Naprawdę uważacie że należą się jakieś przywileje?

Oczywiście że tak

gienek333 napisał/a:
Jak kogoś stać na drogie zabawki, to stać go chyba też na parking.

Czy patrzysz przez pryzmat Tesli?
Nie stać mnie na Teslę , ale że mam tani elektryczny i koszty miesięczne prądu ( nie ładuję się na publicznych ładowarkach bo zazwyczaj są zajęte przez którąś z sieci taksówek elektrycznych) a to koszt przy około 3500 km miesięcznie po Warszawie to około 250 zł (płacone spółdzielni za podlicznik)
Gdybym jeździł spalinowozem to kosztowało by mnie to co najmniej 5 razy tyle .
Oczywiście jeśli pogoda pozwala to jeżdżę skuterem też elektrycznym -łatwiej zaparkować - bo przecież HGW wydała nawet po 50 karnetów na jedno mieszkanie - i ilość wydanych karentów parkingowych dla mieszkańców jest większa niż ilość miejsc parkingowych w centrum Warszawy.
Uważam że miasto zrobiło by duzo wpuszczając elektryki na buspasy - zaś obecne pomysły HGW to wpuszczenie na buspasy samochodów spalinowych z wypożyczalni prywatnych.
To jest dopiero głupota .

Sprzedam:
P106E 1996 3d zielony metalik 4os
P106E 1998 3d biały 4os
SaxoE 2002 5d biały 4os

PatrykS 
Opel Ampera 2012r.

Wysłany: 2017-07-07, 00:01   

gienek333 napisał/a:
Naprawdę uważacie że należą się jakieś przywileje?
Nie uważam, że się należą, ale uważam, że dobrze wpływają na promocję EV.

gienek333 

Wysłany: 2017-07-07, 00:30   

Dla mnie EV, to nie przywileje, czy oszczędności, ale "styl życia". Mieszkam obok salonu Harleya, no i "obciach". Przepraszam za wulgaryzm, ale mam wrażenie jak testują te pojazdy, "to może mi nie staje, ale słychać mnie z daleka".

iwi

Wysłany: 2017-07-19, 14:05   

W Krakowie odnośnie przywilejów ZIKiT twierdzi że po strefie B nie można jeździć, a dzisiaj jestem po rozmowie ze Strażą Miejską i dyżurny ruchu poinformował mnie że jak najbardziej mogę jeździć.
ZIKiT Twierdzi że zapis:
- "nie dotyczy samochodów elektrycznych bez przyczep" łączy się z zapisem "za zezwoleniem zarządcy drogi", ale Straż Miejska sama nie wie jak to interpretować więc interpretują z korzyścią dla nas użytkowników.

Panaceum 
..... na wszystko

Wysłany: 2017-07-20, 23:18   

Straż Miejska nie ma prawa zatrzymać samochodu w ruchu, może to uczynić tylko Policja, więc tam zadzwoniłem, 2 miesiące temu do wydziału ruchu drogowego komendy miejskiej naszej krakowskiej MO i po kilku nieudanych rozmowach z ludźmi, którzy nie mieli pojęcia o tym że są samochody elektryczne trafiłem na odpowiedź faceta, który rozróżniał Melexa od Tesli: "należy się stosować do obowiązujących znaków. A jaki znak przed sobą Pan widzi?" Odpowiedziałem że nie widzę, bo siedzę za biurkiem i dzwonię zanim wyjadę. "Aha, to musi się Pan stosować do znaków, bo ja nie mogę pamiętać gdzie jaki znak stoi". I tyle w temacie.
Bo Melex jest elektrycznym pojazdem wolnobieżnym (podobno)

gienek333 

Wysłany: 2017-07-20, 23:49   

Ja kilkanaście lat temu (chyba 2004r) nabyłem pojazd marki melex i chciałem się dowiedzieć jak mam wozić dzieci, udałem się osobiście do komisariatu (ul Królewska), nie było "fachowca", więc dostałem nr telefonu na który miałem zadzwonić. Nikt go nigdy nie odebrał (żona stwierdziła, że jest to taki telefon w szafie dla upierdliwych petentów).

Elektromaniak 

Wysłany: 2017-08-02, 21:13   

Odnośnie przywilejów w Krakowie to wczoraj dzwoniłem po zikit'ach itp i jedyne co się dowiedziałem:

- dopóki nie bedzie ustawy o elektromobilnosci to miasto nie musi wprowadzać żadnych udogodnień dla EV
- jedynym na dzień dzisiejszy przywilejem jest tańszy abonament postojowy- kosztuje 100zł/ miesiąc na wszystkie strefy parkingowe ( z wyłączeniem oczywiście A), ( w strefie B nie trzeba mieć statusu mieszkańca etc, żeby zdobyć abonament).

Także patrząc na inne miasta Kraków wypada słabo ze wsparciem dla EV- nie mówiąc też o infrastrukturze do ładowania...

PatrykS 
Opel Ampera 2012r.

Wysłany: 2017-08-02, 21:15   

Elektromaniak napisał/a:
Także patrząc na inne miasta Kraków wypada słabo ze wsparciem dla EV- nie mówiąc też o infrastrukturze do ładowania...
Przecież to miasto nie ma problemu ze smogiem to niby po co ma inwestować w jakieś ekscentryczne formy przemieszczania się :-)

Elektromaniak 

Wysłany: 2017-08-02, 21:43   

Dokładnie :D

Oby szybko tą ustawę wprowadzili to może coś się ruszy w temacie...

highend 

Wysłany: 2017-08-02, 21:56   

Hel - jeżdzą Melexy w ilości ok. 80 sztuk. Wożą turystów do wszelakich atrakcji
fajnie popitalają. Mają swoje miejsca postojowe i strefy gdzie jest zakaz ruchu, ale oni mogą śmigać.
Świetnie się to sprawdza tam.

Elektryczny_Joe 

Wysłany: 2017-08-05, 17:00   

Elektromaniak napisał/a:
- jedynym na dzień dzisiejszy przywilejem jest tańszy abonament postojowy- kosztuje 100zł/ miesiąc na wszystkie strefy parkingowe ( z wyłączeniem oczywiście A), ( w strefie B nie trzeba mieć statusu mieszkańca etc, żeby zdobyć abonament).

i to jest bardzo duży gest dla posiadaczy elektryków i hybryd, ze strony socjalisty Majchrowskiego, bo normalny abonament dla "niemieszkańca" strefy to 250 pln/mc, a mieszkaniec strefy to normalnie (za spalinowca) płaci 10 pln/mc

stąd - jak słyszałem kiedyś w audycji radiowe o strefach parkowania w mieście królewskim - w niektórych lokalach w Krakowie jest zameldowanych po 130 osób
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

aleksandrace

Wysłany: 2017-08-10, 22:29   Auto elektryczne.

Sama zastanawiam się nad kupnem auto i jak czytam o przywilejach to może faktycznie zdecyduję się na elektryczne.

Panaceum 
..... na wszystko

Wysłany: 2017-08-11, 01:01   Re: Auto elektryczne.

aleksandrace napisał/a:
Sama zastanawiam się nad kupnem auto i jak czytam o przywilejach to może faktycznie zdecyduję się na elektryczne.

Podejmij decyzję na podstawie kalkulacji ekonomicznej, nie licz na przywileje. U nas w Kraku od kilku lat obiecywali sporo przywilejów dla EV (można znaleźć w necie) i nic nie wdrożono. Kraków jest w tym zakresie ZACOFANY w stosunku do innych dużych/niedużych miast.
Mamy raptem 2 punkty darmowego ładownia i jeszcze ABB pod swoim biurowcem udostępnia (pod kolejnym czeka na uruchomienie). Tauron na Jasnogórskiej ma słupek, gniazdo Typ 2, ale tylko dla swoich Nissanów Leaf.
Porównaj mapę punktów ładowania z Wrocławiem, Warszawą czy Gdańskiem. Tam nasi znajomi z forum mają komfort.

Odpowiedz do tematu