SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ładowarka Chademo
Autor Wiadomość
gienek333 

Wysłany: 2014-03-17, 22:27   Ładowarka Chademo

Umówiłem się z kolegą z forum przy ładowarce Chademo i obserwacja (nawet nie wnikliwa) zrodziła we mnie spostrzeżenia, jak ktoś ma jakąś wiedzę to proszę o korektę. Moim zdaniem ta ładowarka to mostek trójfazowy tyrystorowy nie izolowany od sieci, dlatego prąd pod koniec ładowania mocno spada, ponieważ kąt przewodzenia tyrystorów się zmniejsza. Jednak jeżeli tak jest to budowa "domowego" chademo jest stosunkowo prosta.

drgrin 
Drgrin

Wysłany: 2014-03-23, 20:48   

Cytat:

Ładowarka Chademo jest dużo bardziej zaawansowana niż wynika to z twojego opisu. Generalnie to przetwornica AC/DC z wyjściem regulowanym w szerokim zakresie (60 - 600V), prąd roboczy regulowany w zaresie 0 - 200A, plus oczywiście ograniczenie mocy wyjściowej (potrzebne, bo przyłącze nie zawsze ma 120 kVA).

Całość jest sterowana po magistrali CAN przez ładowany pojazd, który zadaje wartości prądu, napięcia oraz ograniczenia. W zależności od stanu naładowania, temperatury baterii itp moc pobierana przez pojazd może być różna. Efekt ograniczenia prądu pod koniec ładowania jest naturalną konsekwencją osiągnięcia jednego z ograniczeń, w tym przypadku prawdopodobnie dopuszczalnego napięcia pakietu.

cytrynkac5

Wysłany: 2014-03-30, 19:47   ładowarka Chademo

Witam! Jestem tutaj nowy, ale trochę znam się na elektronice. Nie sądzę żeby taka ładowarka nie była izolowana od sieci i żeby regulacja odbywała się tylko na mostku tyrystorowym. Prawdopodobnie mostek tyrystorowy to regulacja zgrubna prądu i napięcia, a dalej jest przetwornica na tranzystorach. Na tak duże prądy muszą to być chyba tranzystory IGBT a ładowanie szybkie nie dokonuje się prądem stałym tylko odpowiednim przebiegiem impulsowym różnym w zależności od stanu naładowania akumulatorów.
Czy ktoś może wie jak wygląda przebieg napięciowo - pradowy szybkiego ładowania akumulatorów?. Domyślam się że jest on różny dla różnych akumulatorów.

Pozdrawiam

highend 

Wysłany: 2014-04-01, 22:26   

przedwczoraj będąc w Anglii na jednej ze stacji benzynowych na bodajże autostradzie M6 widziałem ładowarkę chademo i dwa wyznaczone miejsca do ładowania. Bardzo ładnie zrobione. Mam zdjęcia, ale nie mogę teraz wkleić bo są w telefonie jeszcze :)
Powinno się to pokazywać tu w Polsce, że to tak właśnie ma być zrobione.

RaveN 
Administrator

Wysłany: 2014-04-02, 15:47   

Cytat:

Możliwe, że trochę Cię wyprzedzę. Chodzi Ci o takie jak w tym arcie?
1000 szybkich ładowarek CHAdeMO w Europie

drgrin 
Drgrin

Wysłany: 2014-04-03, 08:04   Re: ładowarka Chademo

cytrynkac5 napisał/a:
Witam! Jestem tutaj nowy, ale trochę znam się na elektronice. Nie sądzę żeby taka ładowarka nie była izolowana od sieci i żeby regulacja odbywała się tylko na mostku tyrystorowym. Prawdopodobnie mostek tyrystorowy to regulacja zgrubna prądu i napięcia, a dalej jest przetwornica na tranzystorach. Na tak duże prądy muszą to być chyba tranzystory IGBT a ładowanie szybkie nie dokonuje się prądem stałym tylko odpowiednim przebiegiem impulsowym różnym w zależności od stanu naładowania akumulatorów.
Czy ktoś może wie jak wygląda przebieg napięciowo - pradowy szybkiego ładowania akumulatorów?. Domyślam się że jest on różny dla różnych akumulatorów.

Pozdrawiam

Dla wszystkich aku Li-ion i LiFePO4 faza CC szybkiego ładowania jest taka sama i sprowadza się do pompowania maksymalnego prądu STAŁEGO dozwolonego dla danego ogniwa. Tętnienia padu powinny być jak najmniejsze. Ma to szczególne znaczenie pod koniec fazy CC, nawet chwilowa szpilka napięcia przekraczająca limit dla danego ogniwa może doprowadzić do lokalnego przebić w strukturze ogniwa.
Dlatego też każda ładowarka musi mieć precyzyjną regulację napięciową, przyjmuje się maksymalnie 10 -15 mV na ogniwo.

Wątpie aby w jakiejkolwiek ładowarce Chademo można było spotkać tyrystor - to są raczej układy podwójnego przetwarania na IGBTach, z obwodem pośrednim na wysokiej częstotliwości.

Pozdrawiam

highend 

Wysłany: 2014-04-03, 09:06   

RaveN napisał/a:
Cytat:

Możliwe, że trochę Cię wyprzedzę. Chodzi Ci o takie jak w tym arcie?
1000 szybkich ładowarek CHAdeMO w Europie

yhy ;) to już nie wklejam fotek ;)
są identyczne (taka sama ładowarka i miejsca wymalowane) - tylko inna stacja w UK.
Fajnie na żywo zobaczyć takie cuś :)

cytrynkac5

Wysłany: 2014-04-03, 18:28   Re: ładowarka Chademo

drgrin napisał/a:
cytrynkac5 napisał/a:

Pozdrawiam

Dla wszystkich aku Li-ion i LiFePO4 faza CC szybkiego ładowania jest taka sama i sprowadza się do pompowania maksymalnego prądu STAŁEGO dozwolonego dla danego ogniwa. Tętnienia padu powinny być jak najmniejsze. Ma to szczególne znaczenie pod koniec fazy CC, nawet chwilowa szpilka napięcia przekraczająca limit dla danego ogniwa może doprowadzić do lokalnego przebić w strukturze ogniwa.
Dlatego też każda ładowarka musi mieć precyzyjną regulację napięciową, przyjmuje się maksymalnie 10 -15 mV na ogniwo.

Wątpie aby w jakiejkolwiek ładowarce Chademo można było spotkać tyrystor - to są raczej układy podwójnego przetwarania na IGBTach, z obwodem pośrednim na wysokiej częstotliwości.

Witam!Dzięki za wyjaśnienie, ale jestem zaskoczony ponieważ byłem przekonany że ładowanie impulsowe daje większe możliwości. Natomiast nie wydaje mi się żeby ładowane aku były zagrożone przepięciami. Są to przecież potężne kondensatory.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

gienek333 

Wysłany: 2014-04-03, 20:12   

Jak chodzi na wysokiej częstotliwości to czemu gwiżdże?

Ed 

Wysłany: 2015-01-17, 19:58   

Bo pewnie ta f nie jest wyższa od granicznej częstotliwości słuchu

seboo 

Wysłany: 2017-09-02, 16:55   

Czy ładowarką chademo można ładować każde elektryczne auto???

jas_pik

Wysłany: 2017-09-02, 17:02   

seboo napisał/a:
każde elektryczne auto???

Każde które ma wbudowane gniazdo Chademo :mrgreen:

Sprzedam:
P106E 1996 3d zielony metalik 4os
P106E 1998 3d biały 4os
SaxoE 2002 5d biały 4os

seboo 

Wysłany: 2017-09-02, 17:07   

http://samochodyelektrycz...uropejskiej.htm

to zrozumiałe, ale są też przejściowki. Dla tego pytam (bo jestem laikiem) czy jak kupie przejściówkę z Chademo do TYP1 bo takie gniazdo mam w Fiaciorku czy bęedę mógł go ładować???

jas_pik

Wysłany: 2017-09-02, 17:28   

Przejściówki dotyczą typu gniazd a nie rodzaju prądu.
Jak masz typ 1 w samochodzie to wystarczy Ci przejściówka type2 ( standard w EU) na typ1
Twój samochód może być zasilany wyłącznie AC ( prądem zmiennym) a Chademo to DC ( prąd stały)

Sprzedam:
P106E 1998 3d biały 4os
SaxoE 2002 5d biały 4os

seboo 

Wysłany: 2017-09-02, 18:03   

czyli jeżeli kupię przejściówkę z typ 1 na typ 2 to będę mógł ładować ze słupka w dużym mieście np. Szczecin??? :lol:

http://www.ebay.pl/itm/EV...353.m1438.l2649

jas_pik

Wysłany: 2017-09-02, 18:36   

Sprzedam Ci znacznie taniej jeśli potrzebujesz .
PW lub 606252818
Będziesz mógł ładować ze wszystkich słupków publicznych .

Sprzedam:
P106E 1998 3d biały 4os
SaxoE 2002 5d biały 4os

Odpowiedz do tematu