SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Opony
Autor Wiadomość
yarross 
Przekonany

Wysłany: 2009-09-05, 15:51   Opony

Robimy sobie konwersję. Wybieramy dawcę, komponenty napędu, aku itp. Kalkulujemy koszty i zasięg, który musi nam pokryć potrzeby.
Okazuje się, że warto przyjrzeć się oponom, na jakich będziemy jeździć. Załóżmy, że mamy wyładowaną po dach Trojanami Corsę B. Jesteśmy blisko DMC i więcej nie możemy już dołożyć (bo nie przejdzie przeglądu), a zasięgu wciąż lekko brakuje. Szybki rzut oka na przygotowany arkusz i widać, że taki ciężki samochód w planowanym zakresie prędkości mało jest czuły na Cd (współczynnik kształtu oporu aerodynamicznego), bo większość oporu pochodzi od toczenia. Z tego opony mają ok. 80-85% udział w tym oporze (pozostałe procenty to przycierające lekko hamulce, błędy zbieżności czy wliczone tutaj wspomaganie kierownicy).
Jak więc widać jest o co powalczyć. Typowa opona projektowana jest na dobrą przyczepność i dużą trwałość bieżnika. Tymczasem nasze przebiegi będą raczej umiarkowane (nie ten zasięg), więc duża trwałośc nam niepotrzebna (opona zestarzeje się zanim zużyje). Co do paramterów trakcyjnych, opony LRR mają je trochę gorsze, ale w końcu nie bierzemy zakrętów z pośligami czy nie planujemy hamować w ostatniej chwili stając dęba. Warto więc rozejrzeć się za oponą o mniejszym oporze toczenia (tu jest mały wykaz tego co oferowali producenci kilka lat temu).
Lekka zabawa liczbami w arkuszu i zmiana typowej opony o urr=0,013 na niskooporową urr=0,009 daje nam ekstra 10-20km zasięgu. To w pewnych sytuacjach sporo i warto wydać ok. 500zł więcej na opony i kupić odpowiednie.
Niezależnie od tego jakie opony mamy, pilnujmy, żeby były napompowane w okolicach górnych rekomendowaych wartość. Lekki flaczek i opory nam rosną nawet kilkukrotnie!
Jeżeli macie informacje o ofercie opon w .pl, dopinajcie je w tym wątku.

Zbyszek Kopeć 
EV jest śliczne

Wysłany: 2009-09-08, 21:12   

Oczywiście, że to ważny temat.
Dlatego w moich autach dobieram dokładnie opony o małych oporach toczenia, węższych (a najlepiej jeszcze niższych - mniejszy moment napędowy); a muszą mieć odpowiednie dane do ciężaru.
W TOYOCIE mam MICHELIN ENERGY.

yarross 
Przekonany

Wysłany: 2009-09-09, 21:41   

Zbyszek Kopeć napisał/a:
Oczywiście, że to ważny temat.
Dlatego w moich autach dobieram dokładnie opony o małych oporach toczenia, węższych (a najlepiej jeszcze niższych - mniejszy moment napędowy); a muszą mieć odpowiednie dane do ciężaru.
W TOYOCIE mam MICHELIN ENERGY.

To jeszcze proszę powiedzieć ile one kosztują i jakie wrażenia z używania.

Gość

Wysłany: 2009-09-09, 21:53   

Jazda jest extra.
Cena jest zmienna i wystarczy poszukać sprzedawców opon.

wrzesien

Wysłany: 2011-11-30, 12:52   

Gdzie mozna znalezc dane na temat oporow toczenia dla opon aktualnie dostepnych na rynku? Sam uzywam na razie Bridgestone Ecopia, ktore fabrycznie przyszly z LEAFem.

mann25 
6kWh/100km vmax120

Wysłany: 2012-01-02, 17:21   

yarross napisał/a:
Z tego opony mają ok. 80-85% udział w tym oporze (pozostałe procenty to przycierające lekko hamulce, błędy zbieżności czy wliczone tutaj wspomaganie kierownicy).
Jak więc widać jest o co powalczyć. Typowa opona projektowana jest na dobrą przyczepność i dużą trwałość bieżnika. Tymczasem nasze przebiegi będą raczej umiarkowane (nie ten zasięg), więc duża trwałośc nam niepotrzebna (opona zestarzeje się zanim zużyje). Co do paramterów trakcyjnych, opony LRR mają je trochę gorsze, ale w końcu nie bierzemy zakrętów z pośligami czy nie planujemy hamować w ostatniej chwili stając dęba. Warto więc rozejrzeć się za oponą o mniejszym oporze toczenia (tu jest mały wykaz tego co oferowali producenci kilka lat temu).

najlepiej załozyc węższe opony jeżeli to możliwe, czym szersza opona tym wiekszy opór.
w moim polo bluemotion fabrycznie sa wezsze opony, i wieksze cisnienie opon. no i opony o najmniejszym oporze toszenia to chyba Michelin Energy Saver
126p>Samara 1.3>Golf II 1.3>Mazda 626 IV 1.8>Sierra II 2.0>Cordoba 1.6>Golf IV1.6>A4 1.8 LPG>Polo III 1.4TDI>A2 1.4TDI>Polo IV 1.4BMTDI 2007>Passat B6 1.6BMTDI 2009>Passat B7 1.6BMTDI 2011>CaddyMaxi II 1.6BMTDI 2012r> 2020 CaddyMaxi 60kmEV+0,6l LPG REX?

brat 

Wysłany: 2014-03-19, 23:30   

Faktycznie lepiej założyć opony węższe, przetestowałem szukałem w wielu serwisach w końcu na necie w ekonomicznych cenach znalazłem razem z adresem warsztatu z mojej okolicy.
Ostatnio zmieniony przez RaveN 2017-05-30, 09:39, w całości zmieniany 1 raz  

sam

Wysłany: 2016-09-28, 11:34   

To mówicie, że lepiej się na węższe przerzucić. Trzeba będzie tak zrobić. Sprawdzę ten adres co podałeś.

ozana
Czechy

Wysłany: 2016-09-30, 07:57   

Ja używam Michelin CrossClimate

kefir 

Wysłany: 2017-09-07, 14:36   

Felgi aluminiowe 18 - używa ktoś z Was takich?

Odpowiedz do tematu