SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Magazyn energii do domu
Autor Wiadomość
dsctom 

Wysłany: 2017-07-10, 12:29   Magazyn energii do domu

Zastanawiam się ile wyszedł by całkowity koszt wytworzenia czegoś na wzór teslowego powerwalla o pojemnosciach np. 2kWh / 4kWh albo 6 kWh

Cel oszczędność ee w domu
ładowanie na taryfie nocnej
zużycie w ciągu dnia albo na żądanie (gdy odpalam urządzenia prądożercze np. pralkę / suszarkę)
brak OZE, nie oddaje ee do sieci
kompaktowa budowa
desgin do zastosowania w domu

znalazłem fajne video w sieci - tam koszt wyszedł ok. 300 $ za 4.4 kWh z celek po laptopowych - pytanie ile osprzęt?

https://www.youtube.com/watch?v=Bk50IuWXg-c

może ktoś liczył opłacalność / sens tego typu rozwiązania?

jas_pik

Wysłany: 2017-07-10, 13:15   

Sens w obecnych warunkach prawnych w PL jest żaden.
Jedyny sens jest jeśli mieszkasz na dalekiej wsi i często odcinają Ci prąd.
Oczywiście w takich przypadkach każdy powerwall czy inne alternatywne źródło jest warte zastosowania.
Ja na swoim przykładzie przy moim własnym "Powerwallu" o pojemności energetycznej 50kWh miałem końcowe straty na poziomie 37- 40% , było to wtedy gdy przez rok nie mogłem się doprosić w ZE zawarcia umowy na moją fotowoltaikę .
Jeśli policzysz takie straty ( może uda Ci się zejść na mniejsze przy licie ) to zauważysz że nie ma to żadnego sensu ekonomicznego.
Lepiej zainwestuj w fotowoltaikę i cisz się że ten olbrzymi akumulator jakim jest krajowa sieć energetyczna zabiera Ci tylko 20%

dsctom 

Wysłany: 2017-07-10, 14:03   

dzięki za odpowiedź - dookreślę rozwiązanie do zastosowania w domu (brak dostępu do dachu) / mieszkaniu (mała powierzchnia) bez OZE na pewno

jas_pik

Wysłany: 2017-07-10, 14:20   

Mieszkanie w budynku wielorodzinnym ( kamienica czy blok, wspólnota czy spółdzielnia)
Zawsze można szukać rozwiązania - wydzierżawić powierzchnię dachu/ściany i zainstalować tam panele FV.
Możesz wtedy poszukać tzw inwertera hybrydowego - który może ładować akumulatory i oddawać najpierw prąd z akumulatorów .
Czyli preferencja pracy na akumulatory .
Może się to wtedy opłacać - takie inwertery są na rynku ale jak na razie dość drogie.

frnandu

Wysłany: 2018-04-26, 10:19   

Od poł roku mam skonczone i dzialajacym DIY powerwall.
Pojemnosc ~ 10kWh zrobiony z ogniwe 18650 (z odzysku laptopow i inny urzadzenie).
Kupa robota, więc to tylko dla pasjonaci z duza ilosc wolny czas.
Ale jak już gotowy i pozwala być off-grid to niesamowita frajda.

Wiecej szczegolow (po angielsku):

https://secondlifestorage.com/t-Portuguese-Powerwall-in-Poland

dsctom 

Wysłany: 2018-04-26, 13:31   

ale mi taki magazyn domowy chodzi po głowie

jas_pik

Wysłany: 2018-04-26, 13:47   

Tylko że w obecnych warunkach w Pl najlepszym magazynem jest sieć :)

krawcu 

Wysłany: 2018-04-26, 13:52   

frnandu napisał/a:
Pojemnosc ~ 10kWh

Widziałem w zeszłym roku Twoje wpisy na tamtym forum jak zaczynałeś projekt. Szybko to zrobiłeś!

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2018-04-26, 14:18   

Pięknie to wygląda ;)
Ale pełnej niezależności to nie daje, prawda? W sensie w zimie, gdy jest mało słońca to i tak w końcu zużyjemy wszystko co mamy w bateriach i musimy się podpiąć do sieci.

frnandu

Wysłany: 2018-04-26, 14:45   

vwir napisał/a:
Pięknie to wygląda ;)
Ale pełnej niezależności to nie daje, prawda? W sensie w zimie, gdy jest mało słońca to i tak w końcu zużyjemy wszystko co mamy w bateriach i musimy się podpiąć do sieci.

W tej pierwszej zimie po odpaleniu nie udalo sie pelnej niezaleznosci, dopiero od 15/02 bylo to możliwe.
Od 1 stycznia do 15 lutego mialem zuzycie 109kWh z PGE.

Wtedy ladowalem w noc (tansza taryfa G12).
A ile ladowac w nocy? to do tego mam skrypt ktory zalezac od prognozy chmury/slonce nastepnego dnia to ladował tyle żeby wystarczył na najbliże okres zuzycia.

Opcje żeby probowac osiągnąc pelnej niezaleznosc w zimie to kilka:

A) agregator, wystarcze maly 1000W ciche ktory powoli doładuje akumulator jak brak slonce jest przywidziany.

B) większy akumulator, czyli większy zapas energia uzbierana w sloneczny dni

C) wiatrak(i) , badam temat, narazie slabo oplacalny kupowanie nowy, chinski to podobno badziewa, ewentualnie budowac samemu.

Jak sie uda ktoraś z tej opcje (albo wszystkie) to wtedy można zrezygnowac z abonament ktory mi osobicie kosztuje kolo 30zl /2mies

frnandu

Wysłany: 2018-04-26, 14:47   

jas_pik napisał/a:
Tylko że w obecnych warunkach w Pl najlepszym magazynem jest sieć :)

kwestia definicja "najlepszy", dla kazdego coś innego jest najlepszym :)

wodnik7

Wysłany: 2018-04-26, 14:59   

No wlasnie poki co w Polsce najlepsza jest siec, zgadzam sie. I ma prawie nieograniczona „zawartosc”, po kilkaset czy nawet kilka tys kWh mozna gromadzic (-20% „prowizji” dla operatora.

Ale bezkosztowo cakowicie. Lubie netmetering:)

Ale ze chcialo Ci sie tak to poskladac: czapka z glowy! Ja byl te 10kWh wlozyl w jakas konwersje lub w starego peugeota:)

jas_pik

Wysłany: 2018-04-26, 15:30   

Ja przez dwa lata miałem osobisty PowerWall ( magazyn 56 kWh , 2x 48V x 525 Ah Pb)
Niestety mimo teoretycznej sprawności dla Pb rzedu 90 % z moich pomiarów wyszło mi niewiele ponad 50% .Aczkolwiek dwukrotnie w ziemie jako jedyny w najbliższej okolicy miałem prąd :)
Zmuszony byłem do czegoś takiego bo byłem na końcu linii z trafo miałem przydział mocy 3kW .
A PGE nie chciało mi przyjąć przyłączenia mojej fotowoltaiki o mocy 10kWp.
A ogrzewanie zrobiłem elektryczne :)
Dlatego dla mnie netmetering jest teraz dużo lepszym rozwiązaniem i o znacznie większej sprawności.

gienek333 

Wysłany: 2018-04-26, 21:41   

Aku mają sprawność ładunkową (Ah) i energetyczną (Wh). W przypadku aku Pb otwartych ta pierwsza to ok 80%, druga to jakieś 60%. Przy żelach i AGM jest znacznie lepiej (ok 95/85%). Litowce (a już niskooporowe szczególnie) mają bardzo wysokie sprawności. Dużo zależy od prądu ładowania. Prosty przykład: mamy aku pojemności 100Ah i RW 0.1 Ohma, ładujemy prądem a-100A, b-10A. W uproszczeniu w przypadku a w aku wydzieli się P=I²xR przez godzinę 1000Wh ciepła, w przypadku b- 10W przez 10h co daje 100Wh (czyli 10x mniej) i aku to dużo łatwiej odprowadzi.

jas_pik

Wysłany: 2018-04-26, 22:09   

W moim przypadku były to bdb ogniwa firmy Hawker 7PZB 525 S o pojemności C5 525 Ah
Ale musimy pamiętać o sprawności przekształceń .
I dlatego bardziej jest opłacalne używanie sieci jako magazynu energii.

gienek333 

Wysłany: 2018-04-26, 22:39   

To że to były dobre ogniwa to w tym przypadku wpływa głównie na trwałość (ilość cykli, lata eksploatacji), a nie na sprawność. Dobre żele mają 500 cykli, pancerne 1200. Ja używam takich jak Ty kiedyś, ale wiem jaką mają sprawność i kupiłem je w cenie złomu (czasem kupując takie aku można po kilku latach nieźle zarobić). Dzisiaj dobrze śledzić poczynania największej mafii świata. Gdybym kupił 100 butli R134A 3 lata temu i dzisiaj je sprzedał ..., no ale cóż kto mógł przypuszczać że UE tyle wytrzyma ;) .

Odpowiedz do tematu