SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przywileje aut elektrycznych w rożnych miastach w Polsce
Autor Wiadomość
gienek333 

Wysłany: 2018-04-01, 20:34   

To w końcu tej "ustawie" jest "pojazd", czy "samochód"?

krawcu 

Wysłany: 2018-04-03, 09:35   

Jeśli chodzi o parkowanie to w ustawie o elektromobilności jest napisane "pojazdy elektryczne".

Natomiast o buspasach jest tak:
„Art. 148a. 1. Do dnia 1 stycznia 2026 r. dopuszcza się poruszanie pojazdów
elektrycznych, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o
elektromobilności i paliwach alternatywnych, po wyznaczonych przez zarządcę
drogi pasach ruchu dla autobusów.

A pojazd elektryczny w rozumieniu ustawy o elektromobilności to:
12) pojazd elektryczny – pojazd samochodowy w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z
dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wykorzystujący do napędu
wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego
źródła zasilania;

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym
33) pojazd samochodowy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia
jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje
ciągnika rolniczego;

iwi

Wysłany: 2018-05-16, 05:21   

witajcie. A czy czasem tak nie jest ze ustawa dopuszcza ruch po buspasach tylko w tych miastach w ktorych zostalo to klepniete? Ta ustawa daje możliwość radzie miasta ale nie nakazuje

bro

Wysłany: 2018-05-16, 07:16   

nie

iwi

Wysłany: 2018-05-16, 08:52   

W Krakowie nic się nie zmieni. Po rozmowie z ZIKITem wychodzę z założenie że dążą do tego żeby od napisu "KRAKÓW Teren zabudowany" był całkowity zakaz poruszania się wszelkimi autami prywatnymi niezależnie od napędu - tylko firmy (jak zapłacą abonament) będą mogły jeździć i zrobią wszystko żeby to wdrożyć.

Czytając ten art w sumie nie wiem czy mogę jeździć (bo niby mogę jeździć zgodnie z ustawą i art 148a) czy nie mogę jeździć bo nie ma jeszcze wytycznych do ustawy.
Jakby nie było trzeba to traktować jako ciekawostkę i jak się nie potrzebuje to nie jeździć.

czapa

Wysłany: 2018-05-17, 10:01   

Zgodnie ze stanowiskiem Polskiej Policji elektryki mogą poruszać się po buspasach

Twitter Polska Policja

kalex 

Wysłany: 2018-05-19, 08:09   

We Wrocławiu tym razem odebrałem bezpłatny "abonament" na parkowanie. Czyli się dostosowali.

granit 
Opel Ampera

Wysłany: 2018-05-19, 10:54   

W Łodzi - elektryczne parkują za darmo w strefie A i B, hybrydy za opłatą roczną 120 zł, również w obu strefach. Trzeba się jednak zgłosić po Kartę abonamentową.
Uchwała: http://lodz.spp24.pl/wp-c..._XXI_478_15.pdf
Wzory kart: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/transport-i-komunikacja/kierowca/

jas_pik

Wysłany: 2018-05-19, 11:06   

granit napisał/a:
W Łodzi - elektryczne parkują za darmo w strefie A i B, hybrydy za opłatą roczną 120 zł, również w obu strefach. Trzeba się jednak zgłosić po Kartę abonamentową.

Jeśli płacą to nie jest za darmo.
Zgodnie z ustawą nie muszą płacić nic.

granit 
Opel Ampera

Wysłany: 2018-05-19, 23:43   

jas_pik napisał/a:
granit napisał/a:

Jeśli płacą to nie jest za darmo.
Zgodnie z ustawą nie muszą płacić nic.

Ale piszesz o elektrykach czy hybrydach? Za elektryka nie płaci się nic, trzeba się zgłosić tylko po kartę, której wydanie jest bezpłatne. Obowiązuje to już od 2016 r. Nie wiem czy w związku z Ustawą zniosą konieczność zgłaszania się po kartę, być może tak. Będę u nich niebawem to się dowiem.

jas_pik

Wysłany: 2018-05-19, 23:56   

Zgłaszanie się po kartę jest bez sensu - przecież to bezpośredni wynika z ustawy .

granit 
Opel Ampera

Wysłany: 2018-05-20, 00:04   

jas_pik napisał/a:
Zgłaszanie się po kartę jest bez sensu - przecież to bezpośredni wynika z ustawy .

Z Ustawy wynika też, że akcyza jest zniesiona, a praktyka mówi co innego... Stan, który podałem jest na dziś dzień oficjalny wg. ZDiT w Łodzi, będę u nich w przyszłym tygodniu to dopytam czy w związku z Ustawą w dalszym ciągu trzeba zgłaszać się po Kartę.

jas_pik

Wysłany: 2018-05-20, 01:05   

granit napisał/a:
Z Ustawy wynika też, że akcyza jest zniesiona

Czytaj ustawy a nie artykuły pismaków .
Akcyza obowiazuje wciąż bo pewnej paniusi któa powiedziła "że tyłko złodziej będzie pracował za 5 koła" nie chce się złozyć podpisu pod ostatnim dokumentem który w trybie obiegowym leży na jej biurku od 17 stycznia 2018 roku. Uwaza że "wiekszość" Polaków jej za to podziekuje i wybierze na następną kadencję w Europarlamencie ( w sumie emeryture juz ma wypracowana w kwocie 20 tysięcy eurasków miesięcznie ( i wystarczy że poczeka do końca kadencji.
Jej podziękuj.

highend 

Wysłany: 2018-05-20, 01:06   

jas_pik napisał/a:
Akcyza obowiazuje wciąż bo pewnej paniusi któa powiedziła "że tyłko złodziej będzie pracował za 5 koła" nie chce się złozyć podpisu pod ostatnim dokumentem który w trybie obiegowym leży na jej biurku od 17 stycznia 2018 roku. Uwaza że "wiekszość" Polaków jej za to podziekuje i wybierze na następną kadencję w Europarlamencie ( w sumie emeryture juz ma wypracowana w kwocie 20 tysięcy eurasków miesięcznie ( i wystarczy że poczeka do końca kadencji.
Jej podziękuj.

nie możesz spać? :mrgreen:

granit 
Opel Ampera

Wysłany: 2018-05-20, 08:59   

jas_pik napisał/a:
granit napisał/a:
Z Ustawy wynika też, że akcyza jest zniesiona

Czytaj ustawy a nie artykuły pismaków .
Jej podziękuj.

Czytałem Ustawę, czytałem artykuły, czytałem komentarze, rozmawiałem z US. Napisałem Ci fakt, że sprowadzając auto elektryczne na dzień dzisiejszy musisz zapłacić akcyzę pomimo obowiązującej Ustawy. Zupełnie nie rozumiem twojego wywodu na ten temat :roll:

gienek333 

Wysłany: 2018-05-20, 16:09   

Też mam wrażenie że nie rozumiesz :-( .

czapa

Wysłany: 2018-05-20, 21:11   

granit napisał/a:
Czytałem Ustawę, czytałem artykuły, czytałem komentarze, rozmawiałem z US. Napisałem Ci fakt, że sprowadzając auto elektryczne na dzień dzisiejszy musisz zapłacić akcyzę pomimo obowiązującej Ustawy. Zupełnie nie rozumiem twojego wywodu na ten temat

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na art. 85 ust 2 ustawy. Jasno jest napisane, że zniesienie akcyzy dopiero po ogłoszeniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej. Więc pomimo obowiązywania ustawy akcyza nadal jest aktualna.
Zwolnienie z opłat za parkowanie wynika ze zmienionej już ustawy o drogach publicznych i to obowiązuje. Operator SPP nie ma prawa naliczać opłat za parkowanie samochodów elektrycznych.
Art. 13 ust. 3 ustawy o drogach publicznych
Cytat:
Od opłat, o których mowa w ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2, są zwolnione:
e) pojazdy elektryczne, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia
11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych;

granit 
Opel Ampera

Wysłany: 2018-05-20, 23:06   

Jak najbardziej rozumiem, że jeśli chodzi o akcyzę musimy poczekać na decyzję KE, a zapisy dot. parkowania weszły w życie na innej zasadzie, natomiast żyjemy w Polsce, a kompetencje urzędników są jakie są. Mój wpis dotyczył sytuacji parkowania w Łodzi - na podstawie rozmowy telefonicznej informacje, które przekazałem są aktualne. Po wizycie u nich dopytam, czy zmienili stanowisko w związku z Ustawą (konieczność wyrobienia Karty dla elektryka).

czapa

Wysłany: 2018-05-21, 09:34   

W Trójmieście mamy chyba 3 stanowiska jednostek obsługujących SPP

Gdynia bez wahania w pierwszym dniu obowiązywania ustawy dała info, że EV nie płacą za parkowanie
https://sppgdynia.pl/new2/pojazdy-elektryczne-zwolnione-oplat-spp/

W Gdańsku, na podstawie rozmowy z Kierownikiem działu parkowania, nadal obowiązuje karta dla pojazdów EV i PHEV i czekają z likwidacją ich do lipca kiedy będą wydawane naklejki. Jak powiedziałem, że żadnej karty nie będę wyrabiać to zapytał się jaki samochód. Jak powiedziałem, że Tesla to usłyszałem, że ich kontrolerzy Tesle omijają szerokim łukiem. Jeżeli jednak dostanę mandat mam zadzwonić i telefonicznie go anulują.

KilleR.racer 

Wysłany: 2018-05-21, 10:03   

Ta właśnie Polska rzeczywistoś pokazuje jak urzędy i urzędnicy śledzą prawo ich dotyczące. Mają to głęboko w d.... I dlatego jest wolna amerykanka. A najgorsze jest to że obywatele na tym cierpią i nie można nic z tym zrobić. Politycy nie lepsi. Umieją tylko kłapać ozorem a działań zero. Przecież już obiecali dopłaty a jeszcze akcyzy nie dopilnowali, miały byc naklejki to trzeba 6 miesięcy żeby naklejki wyprodukować do EV . Żenada. Może jakiś kuzyn kogoś z ministrów czeka na kase z uni na nowe maszyny do tych naklejek temu taka zwłoka. !!!

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2018-05-21, 10:07   

KilleR.racer napisał/a:
Może jakiś kuzyn kogoś z ministrów czeka na kase z uni na nowe maszyny do tych naklejek temu taka zwłoka. !!!

Kiedyś tak było z gaśnicami ...

iwi

Wysłany: 2018-05-23, 21:27   

Pismo z Biura Obsługi Strefy w Krakowie

W odpowiedzi na pismo informuję, że Spółka nie wydaje darmowych abonamentów na pojazdy elektryczne. Pojazdy zwolnione z opłat zgodnie ze wskazaną przez Pana ustawą są identyfikowane przez kontrolerów SPP i nie podlegają opłacie na obszarze strefy

Jednocześnie informuję, że w razie otrzymania zawiadomienia na pojazd elektryczny należy złożyć reklamację (np. w formie mailowej) do Miejskiej Infrastruktury celem weryfikacji i ewentualnego anulowania otrzymanego zawiadomienia

granit 
Opel Ampera

Wysłany: 2018-05-24, 16:15   

W Łodzi w dalszym ciągu trzeba udać się wyrobić bezpłatną Kartę Abonamentową. Takie jest stanowisko ZDiT. Ja dla świętego spokoju wyrobiłem, trwało to 5 minut i jest ważna rok.

wodnik7

Wysłany: 2018-05-24, 16:32   

Sobie moze Lodz chciec. Ustawa jest prawem nadrzednym, wiec dziala wprost; oczywiscie ja bedac lodzianinem dla sweitego dpokoju tez bym sobie wyrobil, ale jako turysta (jeslibym kiedys mial w tym widocznie nie lubiacym elektrykow meiscie zawitac) nic nie mam zamiaru wyrabiac. Niech mi blokade zakladaja, beda miec proces, i jeszcze zadoscuczynienie beda musieli placic...

granit 
Opel Ampera

Wysłany: 2018-05-24, 16:39   

Prawo jest jak widać respektowane tam gdzie wygodnie. Wiadomo, że przed Sądem się wygra, bo jest Ustawa i jest nadrzędna. Tylko ja nie mam czasu na tego typu wycieczki, sprawy, pisma itp. :) A czy nie jest przyjazna... hmm, od 2016 r elektryki parkują za darmo w Łodzi, a hybrydy za opłatą 120 zł/rok, także z tego co tu czytam o innych miastach, nie jest źle ;)

Odpowiedz do tematu