SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: RaveN
2019-02-10, 13:42
Domowe instalacje fotowoltaiczne i i ładowanie EV ze słońca
Autor Wiadomość
krawcu 

Wysłany: 2019-02-04, 15:07   

W tej chwili mnie najbardziej mobilizuje odliczenie.
Przy wykonaniu przez firmę zwrot jest niestety dosyć długi bo dodatkowe koszty wynoszą blisko 10tyś.
Robiąc samemu jestem w stanie 10kWp z Solaredge zrobić za ok 36tyś... sam nie wiem...
Te mikroinwertety troszkę mnie zainteresowały...

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-02-04, 15:14   

No to mikroinwertery wychodzą podobnie. Mnie 6,6kW kosztowało coś ok. 25tys (dokładnie nie pamiętam, musiałbym znaleźć faktury, bo stelaże kupowałem osobno).

rume 

Wysłany: 2019-02-04, 15:25   

Bronek napisał/a:
A ja też rozmawiałem z instalatorem , tym co składał jedną z ofert ( Firma ogolnokrajowa) ....
Ale jak już oficjalnie zrezygnowałem , pomimo dobrej jak na ten rynek oferty , to doczekałem się szczerości i ta wygląda jw .
Samemu lub tylko jako pewnego rodzaju lokata z wątpliwa stopą zwrotu . Podawane wydajności z danego układu to niestety " pobożne zyczenia" ...

W okolicy Bydgoszczy gościu na 4,9kW ma produkcje za 2018 6030kWh. Uważasz, że to "pobożne życzenia"? 3kPLN rocznie to chyba nie jest zły wynik.
Ja jeszcze nie mam całego roku nie osiągnę takiego wyniku ale będę blisko. Gdy montowałem pompę ciepła 12 lat temu często spotykałem się z podobnymi opiniami. Nie żałuję tamtej inwestycji i myślę, że teraz też nie pożałuję. Na tą chwilę praktycznie jedynym kosztem utrzymania mojego domu poza remontami to opłata za zimną wodę. Samochód(dojazd do pracy) ogrzewanie i cały prąd dla domu mam z dachu. Mieszkam sobie w domu za 80zł/m-ąc. Może mnie będzie stać na przyszłe emerytury. :)

jas_pik

Wysłany: 2019-02-04, 15:26   

Bronek napisał/a:
Jeśli ktoś ma tak jak wyżej napisano "zbędne pieniądze' to można się pokusić .
:

Wiesz w Twoim przypadku inwestycja w jacuzzi czy tez w moim przypadku w basen z przeciwprądem była wydatkiem dla siebie bez liczenia na zwrot z tej inwestycji.
Wydałem na to zbędne pieniądze ale czy stać mnie na wyrzucanie pieniędzy ( napychanie kieszeni sprzedawców prądu?)
W moim przypadku w sezonie ( który rozpocznie się wcześniej bo mam już przykrycie basenu oznacza że od kwietnia do wrzenia codziennie będę zużywał co najmniej 20 kWh na filtrowanie + z 5 kWh na przeciwprąd ( bez podgrzewania wody a to nie będzie tanie)
Stąd decyzja o instalacji PV zamiast zmiany EV na nowszy model

pabblo_pl
początkujący

Wysłany: 2019-02-04, 15:28   

Przy używanym sprzęcie 5,5 - 6 kwp mogę się zmieścić do 12 tyś pln.
I to jest jedyne sensowne wyjście, bo zwraca się 4-5 lat.
Każdy zwrot powyżej 5 lat to duże ryzyko.
Jeśli będę montował to zrobię to na używanym sprzęcie i zacznę od 5 kwp.
Zamieszczałem tu ofertę na 6kwp, na używanym sprzęcie z farm.
Panele max 8 letnie.
Choć na samych panelach dużej różnicy nie ma bo 300zł szt. 270W wychodzi.
A ktoś tu na forum załatwił nowe po 397 zł.
Oferty na nowe instalacje u mnie zaczynały się od 27 tyś pln. czas zwrotu 10l.

PatrykS 
Opel Ampera 2012r.

Wysłany: 2019-02-04, 15:48   

rume napisał/a:
W okolicy Bydgoszczy gościu na 4,9kW ma produkcje za 2018 6030kWh. Uważasz, że to "pobożne życzenia"? 3kPLN rocznie to chyba nie jest zły wynik.
2018 dość wyjątkowy pod względem słońca był pamiętaj.

rume 

Wysłany: 2019-02-04, 16:06   

Dlaczego traktujecie instalację PV jako inwestycję która ma się zwrócić w ciągu 5 lat? Przecież za prąd i tak rachunki trzeba płacić. Są firmy które dają takie instalacje na raty. Wystarczy sobie ustawić wielkość rachunku porównywalny z ratą i płacimy zamiast dystrybutorowi energii bankowi. Po spłacie instalacji pozostanie już tylko uśmiech.

PatrykS 
Opel Ampera 2012r.

Wysłany: 2019-02-04, 16:18   

rume napisał/a:
Po spłacie instalacji pozostanie już tylko uśmiech.
Lub płacz jak coś padnie, grad też czasem bywa, ubezpieczenie kosztuje - ryzyko zawsze jakieś jest.

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2019-02-04, 16:20   

Wszystko ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne .
Dach , drzewa , ilości zużywane prądu , wiek inwestora i plany co z domem itd .

Dzięki taryfie ( O CZYM TEN WĄTEK :mrgreen: ) G12 AS, płace tyle samo niemal co przedtem mając dwa dodatkowe urządzenia prądożerne .
Ja to akceptuję , ale na dzień dzisiejszy . :!:

Gdy okoliczności się zmienia, nie wkluczam powrotu do tematu . Tylko krowa zdania nie zmienia .
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX +1xXM; Hyundai; Audi, Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Mercedes G; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Ducato-campery (Mcluois i Rapido);Toyota Corolla; Ford ;Jeep Wrangler; Nissan Leaf i inne

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-02-04, 16:33   

Bardzo zdrowe podejście.

Czy można prosić admina/moda o wydzielenie tych wywodów do osobnego tematu? Szkoda to kasować, a to oftop dłuższy niż oryginalny wątek.

jas_pik

Wysłany: 2019-02-04, 17:11   

PatrykS napisał/a:
rume napisał/a:
Po spłacie instalacji pozostanie już tylko uśmiech.
Lub płacz jak coś padnie, grad też czasem bywa, ubezpieczenie kosztuje - ryzyko zawsze jakieś jest.

Jeśli PV jest na dachu domu to różnica kosztów ubezpieczania pomiędzy samym domem a domem z PV to rocznie kilkanaście zł a głowa jest spokojna.
Ubezpieczanie wolnostojącej konstrukcji na gruncie jest jednak bardzo drogie

KilleR.racer 

Wysłany: 2019-02-04, 23:03   

Do BRONEK I INNYCH.
Ja nie jestem instalatorem PV a pasjonata o sporej tak mi sie wydaje w tym temacie wiedzy, a na pewno ponad przecietnej to samo tyczy sie ,EV. I czy PV czy EV nie kupilbym nigdy nowego i to jeszcze od firmy. Jeśli chodzi o PV do niedawna modóły używane były w takiej cenie jak obecnie mam nowe . Jeśli chcecie wiedziec 2 raz chyba bym nie kupił nowych. Piszecie tu ogradach , trąbach i innych mega kataklizmach. Ja wam powiem że przy nowych panelach producent wymaga montażu na odpowiednim stelażu , ja np mam zamiar montować bezposrednio na wiacie i jej kontrłatach, dokręcania klem mocujacych kluczem dynamometrycznym o sile 16Nm i jeszcze coś tam było trzecie . Więc w moim przypadku GW juz nie ma. Teraz mam panele używki i jestem bardzo zadowolony, w czasach gdzie ludzie za 5 kw musieli by zapłacić 25 -30 tys ja wydałem 12tys. Wg moich obliczeń instalacja ma się zwrócić w 4 lata. W tym roku minie wlaśnie termin. Więc za rok wale na plus. Podstawa to nie szaleć w umyśle, stosunek produkt / moc / cena/ potem jak sa juz podobne parametry można patrzeć na GW . Ale i tak jest problem z jej uzyskaniem. Przez te prawie 4 lata nic sie nie działo. ! falownik mam z farmy z Niemiec inne od uzytkownikow prywatnych. Wszystkie smigaja do dziś. Na falowniki wzgledem cen nowych wydałem grosze. Mam w zapasie po 2 falowniki po to że jak cos padnie to podmieniam sprzet i nie ma mowy o jakimś czekaniu na GW czy reklamacje.
A jak słyszę o jakimś SOLAREGDE albo SMA czy FRONIUS bo to najlepsze to mi włosy dęba stają. Ale jak ja to mówię kto bogatemu zabroni. Co do microinwerterów to ja w cenie 2 mikro mam falownik na 4kw wiec o czym mowa. Co do aut EV to też popatrzcie na ceny. LEAF czy inne auta jak wychodzą kosmos a 3 latek juz rozsądny cenowo. I jak sie dobrze poszuka to też warto kupić. A takie nowe auto to nawet szansy nie ma na siebie zarobić. Jak to piszą w internetach FANABERIA taka. Ale to moje prywatne sugestie a każdy robi jak uważa.
ps.
Pomyślałem teraz że to mozna porównać też do smartfona. Nie kupuję w abonamencie albo nawet nowego. Bo nowy niby fajny ale za 3 m-ce jest juz mniej fajny a za 6 m-cy jest nowy model a ten kosztuje połowe nowy tego co bym kupil w dniu premiery. Po prostu te rzeczy tracą ostro na wartości. A jak Bronek sobie to dobrze liczy to musi się opłacać. Mnie auto EV interesuje bo fajna jazda , cicho , po części ekologia ale też że tanio. Jazda jest tania jak masz swoj tani prąd a ja taki posiadam i to ja ustalam czy on bedzie czy nie. Nikt mi tego nie zmieni i nie zabierze. Jak rząd bedzie mieszał mogę odłaczyć się przy liczniku i odpalic ups z sinusem i falownik się mi z nim zsynchronizuje. Potem uruchamiam ładowarke simple evse od Czechów i pakuje prund ze słońca tyl i ile mam w produkcji. Evse ma taka opkcje ze daje tyle ile daje falownik. I dalej mogę byc w jakims stopniu niezależny. A jak juz teraz powoli myślę o of-gridd. I też nie szukam falownika hybrydowego tylko mam na to inny pomysł ale to juz może w innym wątku.
Ostatnio zmieniony przez KilleR.racer 2019-02-05, 08:58, w całości zmieniany 1 raz  

pabblo_pl
początkujący

Wysłany: 2019-02-05, 08:34   

@KilleR.racer zgadzam się w 100% miałem trochę obaw do używki, ale poczytałem o gw i widzę że co z tego że jest jak ja uzyskać będzie problem.
Nie mówiąc o sumie potrzebnej do startu (3 - 4kwp), dla zwykłego człowieka.
Jest to niestety kosmos nowe 18k - 20k, używka 7 - 8 k.

KilleR.racer 

Wysłany: 2019-02-05, 08:55   

To samo się tyczy aut EV , LEAF 3 latek kupisz za 60 noi każdy płacze że zasięg gorszy niech nawet bedzie o 50km ale gdzie tym pojedziesz nawet przy tej dobrej infrastrukturze GREENWAY to ja wole jechac spaliną bo taniej wyjdzie niż ładować się u nich w cenach z kosmosu. A nowy ceny był za wypasiony z pompą Ciepła 120 tys to oczym tu się rozwodzić . Ale tak jak pisałem wcześniej każdy robi jak mu pasuje znam takich co muszą mieć nowe i tyle bo used jest blee. Poto jest wolny rynek że ja na siłe nie zamierzam nikgo przekonywać. Tylko na BOGA niech mi potem jeden z drugin wypocin nie pisze że się to nie opłaca !!!! Bo nowe jak najbardziej nie opłacalne wogóle, w LPG kupię sobie 2 albo 3 auta podobnej klasy i koszta to paliwo. Albo 1 i nigdy nie wypalę róznicy w cenie LPG kontra prąd. Ale jak liczymy używany i jeszcze w mieście mamy gdzie szarpnąć czasem za free no to decyzja jest dla mnie oczywista. To samo z PV. Koniec temat zamknięty.

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2019-02-05, 10:36   

To trzeba by pozamiatać watek o taryfie :mrgreen:
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX +1xXM; Hyundai; Audi, Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Mercedes G; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Ducato-campery (Mcluois i Rapido);Toyota Corolla; Ford ;Jeep Wrangler; Nissan Leaf i inne

KilleR.racer 

Wysłany: 2019-02-05, 11:15   

Raven jak możesz dopisz w temacie i ładowanie auta EV ze słońca.
Będzie jakoś spójnie z naszym forum żeby zaraz nie było że to forum o OZE.

RadekNet 
Nissan Leaf 24kW

Wysłany: 2019-02-05, 14:24   

Uświadomcie mnie, laika, czy dobrze myślę - żeby zacząć zabawę z PV to najprościej kupić używany panel np. 250W, do tego mikrokontroler, licznik zużycia energii i wpiąć po prostu w domowe gniazdko? I dopóki w produkcji prądu nie przekroczę jego zużycia przez dom, to nie potrzebuje czegoś takiego jak waatrouter (żeby mi jednostronny licznik nie oszalał)?

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-02-05, 14:27   

Tak. No i nie tyle, że licznik oszaleje, tylko policzy to co wyprodukowałeś jako zużycie. Przynajmniej tak było u mnie. No i lepiej dwa panele a nie jeden, bo mikroinwertery na 2 panele kosztują niewiele więcej niż na jeden panel.

pabblo_pl
początkujący

Wysłany: 2019-02-05, 15:04   

RadekNet napisał/a:
Uświadomcie mnie, laika, czy dobrze myślę - żeby zacząć zabawę z PV to najprościej kupić używany panel np. 250W, do tego mikrokontroler, licznik zużycia energii i wpiąć po prostu w domowe gniazdko? I dopóki w produkcji prądu nie przekroczę jego zużycia przez dom, to nie potrzebuje czegoś takiego jak waatrouter (żeby mi jednostronny licznik nie oszalał)?

Coś takiego to chyba tylko jak możesz coś zasilić poprzez akumulator.
Np. pompkę wody do oczka, bo te 270 - 500W to mało.
Można próbować dogrzewać szklarnię ale 500W to też raczej mało.
Może jakąś mini-szklarnie plus sadzonki i pas do terrarium, było by ok i za free.
Wtedy nie wpinasz się w instalację tylko urządzenie podpinasz bezpośrednio.
Można wykorzystać aku samochodowy i prostownik plus przetwornica jako bufor.
Coś takiego się robi w przyczepach kempingowych.
Innego sensu zakładania jednego lub dwóch paneli to nie widzę.

tomekmisio 

Wysłany: 2019-02-05, 20:37   

rume napisał/a:
KilleR.racer napisał/a:

Nie mam zbytnio czasu dziś ale w niedzielę przysiądę to wam podrzucę opis i fotki rachunków ale jak lubicie suche fakty to TU są dale ile wynosi moja produkcja od kiedy ją monitoruję na tym portalu.

Jaki masz kąt? W okolicy Bydgoszczy gościu na 4,9kW ma produkcje za 2018 6030kWh, u Ciebie z 8,3kW 6530kWh.

To pochwale się i ja PV .
Tak mi się też zdaję ze trochę mało Ci to robi, zobacz sam ile moja jest w stanie na pykać kWh w ciągu roku fakt ma trochę więcej mocy dwa słupy obrotowe ale i większe potrzeby widać ładnie ile auto w nocy łyka a i piec elektryczny też swoje robi.

tomekmisio 

Wysłany: 2019-02-05, 21:00   

vwir napisał/a:
Nooo, z tym to bym uważał. Generalnie z tego co widziałem u mnie to licznik jednokierunkowy mierzył jedynie natężenie prądu, a ignorował kierunek przepływu. W efekcie włączenie fotowoltaiki powodowało naliczanie tego co wygenerowałem jako zużycie. Dlatego też czekałem z włączeniem fotowoltaiki do wymiany licznika.

Jak to mówią licznik licznikowi nie równy. Są i takie co jak jest nadwyżka produkcji elegancko pomniejsza zużycie np. to z nocy. :-D

tomekmisio 

Wysłany: 2019-02-05, 21:48   

krawcu napisał/a:
Wciąż się zastanawiam czy robić samemu czy wziąć do tego firmę... Jeśli się zdecyduję samemu to chętnie dołączę do grupowych zamówień.

Zdecydowanie polecam samemu jak się wie co i jak. Wiadomo że paneli samemu na dach nie wytargamy ale z dobrym i sprytnym sąsiadem to już ok. A potem w cieniu paneli można zasiąść w słoneczny dzień wraz z sąsiadem przy :kufel

KilleR.racer 

Wysłany: 2019-02-05, 21:50   

Widzę że ładnie sobie tam urządziłeś poletko z Trackerami :kufel . Ale co ty porównywać chcesz podwórkową ligę do extrakalsy?? Nie wiem czy się wczytałeś i zerkałeś na fotki. Ja mam na stałe na dachu 4800w na jednym falowniku a kolejne 12paneli było postawione byle jak oby od południa na ziemi. I mam kijową działkę gdzie przy ziemi mam pełno cienia. Te panele na budynku to dają super. Jak na używki to ponad normę z nich mam ponad 4800kwh rocznie a norma jest około 1000kwh z 1000w u mnie. Dlatego zrobiłem wiatę żeby mieć gdzie dołożyć paneli i patrząc pod kątem zimy mogę je odśnieżać oraz mam przy okazji miejsce pod dachem dla auta. Urządzenie do zbierania danych to rasberry pi ze skryptem własnej roboty i nie raz jest tak że nie działa kilka godzin bo nie śledzę juz tak tego jak w pierwszym roku :)
Sam wiesz że mogę dane dodać ręcznie na portal pod koniec dnia tylko kto na to ma czas.
Pochwal się lepiej jak tam te trackery sie spisują i czy robiłeś je sam czy ktoś ?? O trackerze też myślałem ale nie mam jak. Jak dzieciaki skończą podstawówkę pewnie bedzie przeprowadzka i w nowym domu na nowym terenie bedzie zupełnie inna bajka. Teraz to rzeźba w tym co mam a w nowym domu będzie projekt domu dostosowany do PV :) zero kominów od południa jedna połać dom parterowy i wymiar dachu akurat pod wymiar paneli zeby wyglądało to z daleka jakby dom miał dach z PV . Ale co ja tam bede pisał o planach które może wcale nie wypalą bo w życiu raz jest na wozie a raz pod wiec róznie bywa ale plany trzeba mieć :mrgreen:

tomekmisio 

Wysłany: 2019-02-05, 22:28   

KilleR.racer napisał/a:
Widzę że ładnie sobie tam urządziłeś poletko z Trackerami :kufel . Ale co ty porównywać chcesz podwórkową ligę do extrakalsy?? Nie wiem czy się wczytałeś i zerkałeś na fotki. Ja mam na stałe na dachu 4800w na jednym falowniku a kolejne 12paneli było postawione byle jak oby od południa na ziemi. I mam kijową działkę gdzie przy ziemi mam pełno cienia. Te panele na budynku to dają super. Jak na używki to ponad normę z nich mam ponad 4800kwh rocznie a norma jest około 1000kwh z 1000w u mnie. Dlatego zrobiłem wiatę żeby mieć gdzie dołożyć paneli i patrząc pod kątem zimy mogę je odśnieżać oraz mam przy okazji miejsce pod dachem dla auta. Urządzenie do zbierania danych to rasberry pi ze skryptem własnej roboty i nie raz jest tak że nie działa kilka godzin bo nie śledzę juz tak tego jak w pierwszym roku :)
Sam wiesz że mogę dane dodać ręcznie na portal pod koniec dnia tylko kto na to ma czas.
Pochwal się lepiej jak tam te trackery sie spisują i czy robiłeś je sam czy ktoś ?? O trackerze też myślałem ale nie mam jak. Jak dzieciaki skończą podstawówkę pewnie bedzie przeprowadzka i w nowym domu na nowym terenie bedzie zupełnie inna bajka. Teraz to rzeźba w tym co mam a w nowym domu będzie projekt domu dostosowany do PV :) zero kominów od południa jedna połać dom parterowy i wymiar dachu akurat pod wymiar paneli zeby wyglądało to z daleka jakby dom miał dach z PV . Ale co ja tam bede pisał o planach które może wcale nie wypalą bo w życiu raz jest na wozie a raz pod wiec róznie bywa ale plany trzeba mieć :mrgreen:

Tak doczytałem ale już po napisaniu, też tak miałem panele oparte o elewacje za nim jak to się mówi zarobiło się na konstrukcje i wystawienie na dach z sąsiadem chyba nawet cały rok tak były.
Trackery made in sąsiad złota raczka jak to się mówi pomysł przy :kufel . Były jako pierwsze betoniarka chodziła na budowie a prąd jak by lepszy bo darmowy. Co do liczenia i wysyłki produkcji też coś kombinowałem ale uważam że LK jest super po prostu zapomniałem o tym że się coś zawiesza itp. Kontakt z adminami PV na stronie jest super więc warto sobie ustawić taką moc jaką się ma bo potem dużo jest nie domówień że tyle mocy a mało robi. Sam widzisz że były już tu porównania do innych instalacji. Działaj działaj z wiatą bo warto sam myślę nad jakimś kolejnym zadaszenie co by było na czym panele położyć hihi no i pompa ciepła do grzania domu bo ten piec elektryczny za dużo łyka.

KilleR.racer 

Wysłany: 2019-02-05, 22:42   

Opisz coś wiecej o tych trackerach bo to ciekawe jest np takie 2 czy 3 bestie sprawdziły by się u Bronka . Decyzję podjął ale jakby miał inna opcje której mu nikt nie dal bo wiadomo Tracker od firmy to samobójstwo ale i tacy byli co montowali np CHOTOMÓW to może by pomyślał. Ile dałes betonu jak to z grubsza wyglada i powiedz jak kosztowo cię wyszło jak to nie tajemnica. Mówię o trackerach bo panele to wiadomo dzis takie jutro takie nie nadąży za tym.

Odpowiedz do tematu