SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
Tesla Shuttle

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: RaveN
2019-02-10, 13:42
Domowe instalacje fotowoltaiczne i i ładowanie EV ze słońca
Autor Wiadomość
Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2019-02-06, 06:03   

Decyzja , decyzją ...ale jestem czujny jak ważka :mrgreen: Tylko do października mam prąd po 30gr..Potem?
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX +1xXM; Hyundai; Audi, Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Mercedes G; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Ducato-campery (Mcluois i Rapido);Toyota Corolla; Ford ;Jeep Wrangler; Nissan Leaf i inne

tomekmisio 

Wysłany: 2019-02-06, 08:44   

KilleR.racer napisał/a:
Opisz coś wiecej o tych trackerach bo to ciekawe jest np takie 2 czy 3 bestie sprawdziły by się u Bronka . Decyzję podjął ale jakby miał inna opcje której mu nikt nie dal bo wiadomo Tracker od firmy to samobójstwo ale i tacy byli co montowali np CHOTOMÓW to może by pomyślał. Ile dałes betonu jak to z grubsza wyglada i powiedz jak kosztowo cię wyszło jak to nie tajemnica. Mówię o trackerach bo panele to wiadomo dzis takie jutro takie nie nadąży za tym.

Co do trakera to jest taki ala traker własnej roboty na 6 paneli obraca się tylko ze wschodu na zachód za pomocą siłownika wysięg około 1m sterowany z centralki alarmowej obrót co około kilka stopni mam też moduł śledzący ale coś trzeba go dopracować bo czasem się mu przekaźniki sklejają i trzeba go po pukać aby ruszył. Regulacja góra dół jest na śrubach ale nigdy jej nie ruszałem. Fundament to około 1m na 1m i około 1,8m w dół obsypany ziemią. Co do kosztów to kiedyś liczyliśmy i materiał z robotą to około 2,8 tys wychodził na obecną cenę stali parę lat temu było mniej bo już stoją 8 lat.

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-02-06, 09:36   

To nie lepiej jest po prostu dokupić ze 4 panele więcej? Czy to nie da większego zysku niż tracker? A przy tym mniej zabawy, większa niezawodność, itp.

pabblo_pl
początkujący

Wysłany: 2019-02-06, 11:44   

Bronek napisał/a:
Decyzja , decyzją ...ale jestem czujny jak ważka :mrgreen: Tylko do października mam prąd po 30gr..Potem?

Może nie od razu po wyborach, ale od stycznia 2020 roku prąd zdrożeje ok. 100%.
A jak nie sam prąd, to wszystkie składowe które nie podlegają regulacjom.
Niestety ale od 15 lat nie robi się remontów linii, ktoś za to musi zapłacić i to nie małe pieniądze.

tomekmisio 

Wysłany: 2019-02-06, 13:07   

vwir napisał/a:
To nie lepiej jest po prostu dokupić ze 4 panele więcej? Czy to nie da większego zysku niż tracker? A przy tym mniej zabawy, większa niezawodność, itp.

Pewnie że lepiej jak jest gdzie położyć a jak nie to każdy sposób jest dobry.

iwi

Wysłany: 2019-02-06, 14:52   

Bronek napisał/a:
odliczenie 53tys

O jakim odliczeniu mówisz bo już się pogubiłem

Drobny

Wysłany: 2019-02-06, 14:55   

Czy ktoś z was "Prosumentów" kożysta z taryfy G12AS?
wiem że to taryfa dwustrefowa ale jak rozliczane są nadwyżki produkcji kwh?
Ja mam złe doświadczenia z PGE oraz taryfą G12W - nie miałem bilansowania nadprodukcji pomiędzy taryfami i operator na koniec okresu naliczył mi opłatę w taryfie nocno/weekendowej oraz umożył Kwh z dziennej których nie odebrałem.

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2019-02-06, 15:15   

iwi napisał/a:
Bronek napisał/a:
odliczenie 53tys

O jakim odliczeniu mówisz bo już się pogubiłem

Jest od NRoku możliwość odliczenia np tu https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/2735831,Ulga-podatkowa-na-termomodernizacje-od-1-stycznia-2019-r.html

I np itdd
https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/2735831,Ulga-podatkowa-na-termomodernizacje-od-1-stycznia-2019-r.html
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX +1xXM; Hyundai; Audi, Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Mercedes G; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Ducato-campery (Mcluois i Rapido);Toyota Corolla; Ford ;Jeep Wrangler; Nissan Leaf i inne

jas_pik

Wysłany: 2019-02-06, 15:23   

Ja w PGE miałem identycznie z taryfa G12 i koniec końców ( bo nie było z kim rozmawiać) a stosunków nie chciałem zadrażniać bo byłem w innym sporze z PGE o zapłatę za budowę odrębnej linii kablowej do mojej hacjendy o długości 700 mb to przeszedłem na taryfę G11 i mam święty spokój ( bo cały czas mam nadprodukcję w stosunku do zużycia) .
W Warszawie jestem w Innogy budynek przejąłem we wrześniu i ze względu na wylewki i inne konieczności poborów w porze nocnej wybrałem taryfę G12as.
Od grudnia zaś mam już zainstalowane PV pozostając na taryfie G12as.
jakie będą rozliczenia nie wiem bo okres rozliczeniowy wybrałem roczny. I tak na razie są głupoty bo ich system rozliczeniowy chyba nie zna tej taryfy bo już drugi raz z kolei otrzymałem prognozę ( faktury do zapłaty) z wypisaną taryfą G11.
Oczywiście składam reklamacje , czas rozpatrywania mają miesiąc zobaczymy co będzie.
Na razie produkcja ze względu na porę roku jest mała a ja na same naładowania codziennie wyciągam około 20 - 40 kWh .
MAm na dachu 8,1kWp bo więcej się nie zmieściło.
Musze jeszcze poprzycinać ( uformować trochę drzewa żeby było jak najmniej zacieniania)

cris1111

Wysłany: 2019-02-06, 21:03   

Wspominaliscie tu o Powerwall-u Tesli, czy ktoś posiada u siebie albo słyszał o firmie, która sprowadza i instaluje to w Polsce?

jas_pik

Wysłany: 2019-02-06, 21:24   

Na razie Powerwall'a musisz kupić chyba własnym sumptem.
Nie ma w PL oficjalnych dystrybutorów a jeśli ktoś to sprawdza topewnie liczy jak za zboże . Nie ma problemu z połączeniem ich bepośrednio z falownikami SolarEdge ( proste jak konstrukcja cepa).
Możesz zakupić u oficjalnych dystrybutorów w EU , są dostepne u oficjalnych partnerów w UK, Holandii, Niemczech, Austrii , Szwajcarii i we Włoszech
Wszystko masz opisane na stronie tesli
Nawet mało kumaty elektryk to podłączy .wg dokładnej instrukcji podłaczenia
Ale przy prosumencie to na dzień dzisiejszy się nie opłaca.

cris1111

Wysłany: 2019-02-07, 16:29   

Z tego co wyczytałem to Powerwall 2 ma już wbudowany falownik, poza tym podobno w tym roku Tesla otworzy w końcu swój salon i serwis, wiec może wprowadzą do sprzedaży także Powerwall 2. Bo kupując w Niemczech i montażu we własny zakresie to może być problem z gwarancją.

jas_pik

Wysłany: 2019-02-07, 21:21   

Niestety nie znam dokładnych informacji technicznych o Powerwall2 ( tzn wiem że ma inwerter ale wyłącznie DC-AC do działania w formie UPS-a .
Ze strony Tesli taka grafika co nieco wyjaśnia

Tesla ma zupełnie inne podejście do gwarancji w stosunku do innych producentów banków energii i w odróżnieniu od innych nie wymaga tzw "cuda wianków" czyli uprawnionego instalatora z pieczątkami, corocznych płatnych drogich przeglądów, czy tez utrzymywania odpowiednich temperatur pracy/przechowywaniapod warunkiem całkowitego anulowania gwarancji.
Aczkolwiek bez pewnych ( koniecznych i płatnych przeglądów się nie obejdzie)
Nie wiem czy któraś z krajowych firm ma ich autoryzację na dokonywanie przeglądów .
Ale z tego co ja się interesowałem jedną tańszą opcją w stosunku do Tesli mogą być magazyny LG ( ale to i tak dla nas sa niebotyczna kasa) .
Ponieważ ja zostałem zmuszony przez PGE do zrobienia coś takiego to zrobiłem własnym sumptem robiąc bank energii o pojemności 56 kWh

iwi

Wysłany: 2019-02-08, 12:08   

Bronek napisał/a:

Jest od NRoku możliwość odliczenia np tu https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/2735831,Ulga-podatkowa-na-termomodernizacje-od-1-stycznia-2019-r.html

Ale z tego nie wynika że już jest tylko że miała być.
Tak też było z akcyzą na samochód elektryczny - miała być zniesiona od 1.01.2017r a niestety trzeba płacić - chyba nawet do dziś

jas_pik

Wysłany: 2019-02-08, 12:51   

iwi napisał/a:

Tak też było z akcyzą na samochód elektryczny - miała być zniesiona od 1.01.2017r a niestety trzeba płacić - chyba nawet do dziś

Nie od 1/01/18 tylko od dnia decyzji KE. Dzięki pani komisarz E. Bieńskowskiej pismo z informacja że KE wyraża zde zostało wysłane dopiero 17 grudnia 2018 i od dnia 18 grudnia 2018 akcyza nie jest pobierana .
Co do odliczenia podatkowego poczytaj
Cytat:
Prawo do odliczenia będzie przysługiwało właścicielom (współwłaścicielom) jednorodzinnych budynków mieszkalnych w związku z dokonaną termomodernizacją tych budynków. Skorzystanie z ulgi uwarunkowane będzie zakończeniem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w okresie 3 lat, liczonych od końca roku, w którym poniesiony będzie pierwszy wydatek na to przedsięwzięcie.

Ulga termomodernizacyjna jest skierowana do podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, opłacających podatek według skali podatkowej (stawki 18% lub 32%), jednolitej 19% stawki podatku (tzw. podatek liniowy) oraz opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Tak jak już wspomniano, kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika VAT niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Przy czym, jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z podatkiem od towarów i usług, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. W przypadku, gdy kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, ma obowiązek doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

W przypadku niezrealizowania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w terminie 3 lat, podatnik dolicza kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął ten termin.

Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:

sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;
zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.
Ulga dotyczy tylko wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które Minister Inwestycji i Rozwoju określił w rozporządzeniu.

WYKAZ RODZAJÓW MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH, URZĄDZEŃ I USŁUG ZWIĄZANYCH Z REALIZACJĄ PRZEDSIĘWZIĘĆ TERMOMODERNIZACYJNYCH

(zgodnie
z rozporządzeniem MIiR z 21 grudnia 2018 r.
w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług
związanych z realizacją przedsięwzięć termomoder

emek 

Wysłany: 2019-02-09, 21:02   

Kurcze poczytałem te wasze wypowiedzi i złapałem bakcyla, już mierzyłem dzisiaj powierzchnie na dachu, do dyspozycji 65 m2 nachylenie dachu 10 stopni dokładnie w kierunku południowym.
Czyli praktycznie mam płaski dach więc muszę jakiś stelaże kupić żeby lekko dać im większe nachylenie, nic ich nie bezie zasłaniać przez cały dzień, wejście na dach celem odśnieżania bezproblemowa ;)

Planuje teraz wchłaniać wiedzę i całą instalacje paneli przeprowadzić samemu.

Jak ktoś jest z Wawy ma chwile na pogaduszki w dobrej restauracji i podzielenie się trochę wiedzą na temat instalacjach fotowoltaicznych stawiam dobry obiad i nie tylko ;)

jas_pik

Wysłany: 2019-02-09, 21:22   

ja bym się nie bawił w mocniejsze nachylenie paneli ( konstrukcja będzie narażona na dość duże działanie siły wiatru)
Moje nachylenia dachu na Roztoczu to 18 stopni w Warszawie trochę więcej , poniżej 30 .I po analizie kosztów w stosunku do zwiększonej produkcji przeważyło żeby niczego nie robić.
Ja będziesz chciał obejrzeć to zapraszam na Wawer

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-02-10, 00:33   

Nie kombinuj, tylko daj równolegle do dachu, masz prawie idealne warunki.

iwi

Wysłany: 2019-02-13, 15:23   

Otrzymałem teraz ofertę na 5kW na 18 panelach 280W za 20kzł netto.
1. Moduły fotowoltaiczne polikrystaliczne klasy PREMIUM- SOLAICO -280 W
280 Wp x 18 szt.

2 Inwerter 3 FAZA/MPPT 2/AFORE
BNT005KTL 1 szt. /5 kW
3 Konstrukcja na dach skośny 5 kWp
4 Zabezpieczenia prądowe, skrzynki po stronie
AC / DC, okablowanie komplet
5 Montaż instalacji 5 kWp
6 Projekt i zgłoszenie do energetyki Gratis

Ogólnie myślałem że już w granicach 15kzł były ceny - czyżby coś poszło w górę przez dofinansowania

Druga sprawa - czy ktoś się orientuje czy jak dam na blaszaku na osobnej działce stojącym to czy też odliczenia przysługują - czy w ogóle idzie to zalatwić?

Trzecia sprawa - dach mam południowy-wschód/północny-zachód tak mniej więcej w każdym razie z przewagą na południe - czy jest sens na takim dachu coś dawać bez obrotnicy.
W grudniu słońce praktycznie o godzinie 13 już jest prostopadle do paneli więc panele nie będą pracować w ogóle.

dom-dach.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 158,54 KB

Ostatnio zmieniony przez iwi 2019-02-13, 15:30, w całości zmieniany 1 raz  

krawcu 

Wysłany: 2019-02-13, 15:27   

Wydaje mi się że to wcale nie jest wygórowana oferta. Ostatnio 7kWp z falownikiem Fronius miałem za 33kzł

vaiker 

Wysłany: 2019-02-13, 18:36   

A ja Panowie zaproponuje Wam instalacje w tej cenie na falowniku FRONIUSA a nie jakims badziewnym afore ( co to kur.. jest ;] ) i Panelach w czarnej ramie, 325 watowych, w technologii DUO z celami połówkowymi ;] w razie pytan zapraszam do kontaktu, tel 510-413-878, po weekendzie bedziemy w krakowie na instalacji 12 kw z zasilaniem gwarantowanym w nowoczesnym domu pasywnym z pompą ciepła. Podkresle tylko że nie montujemy toalet - bo nie jestesmy hydraulikami ! Znamy sie na fotowltaice i robimy tylko na dobrych podzespołach. Jak ktoś chce poznać szczegóły odnośnie paneli które oferuje niech się odezwie. Chetnie objaśnie na czym polega sekret.
Ostatnio zmieniony przez vaiker 2019-02-13, 18:47, w całości zmieniany 1 raz  

vaiker 

Wysłany: 2019-02-13, 18:47   

Cytat:
Otrzymałem teraz ofertę na 5kW na 18 panelach 280W za 20kzł netto.
1. Moduły fotowoltaiczne polikrystaliczne klasy PREMIUM- SOLAICO -280 W
280 Wp x 18 szt.

Faktycznie premium, ja montuje już 325 monokryształy w technologii DUO i z celami połówkowymi w czarnej ramie...

Cytat:
2 Inwerter 3 FAZA/MPPT 2/AFORE
BNT005KTL 1 szt. /5 kW

Ja dam FRONIUSA z wbudowanym wifi i LANem
Cytat:

3 Konstrukcja na dach skośny 5 kWp

co tam konkretnie masz na dachu ?

Cytat:
6 Projekt i zgłoszenie do energetyki Gratis

Ja tego nie mam gratis, mam to normalnie wliczone w cene instalacji
Cytat:

Ogólnie myślałem że już w granicach 15kzł były ceny - czyżby coś poszło w górę przez dofinansowania

Poszło w gore na materiale przez kurs euro oraz to że ceny energii poszły w gore, transportu też, zarobki też, dodatkowo dystrybutorzy tez mają braki bo ruch z instalacjami jest OGROMNY od początku roku, a beddzie tylko drożej, jak sie ktos zastanawia to tylko teraz.

Cytat:
Druga sprawa - czy ktoś się orientuje czy jak dam na blaszaku na osobnej działce stojącym to czy też odliczenia przysługują - czy w ogóle idzie to zalatwić?

Ma być nowelizacja jeśli chodzi o VAT, odliczenie masz normalnie czy na dachu czy na domu czy na gruncie czy na stodole, problem jest taki ze na dachu domu do 300mkw VAT 8 a wszedzie indziej 23

Cytat:
Trzecia sprawa - dach mam południowy-wschód/północny-zachód tak mniej więcej w każdym razie z przewagą na południe - czy jest sens na takim dachu coś dawać bez obrotnicy.
W grudniu słońce praktycznie o godzinie 13 już jest prostopadle do paneli więc panele nie będą pracować w ogóle.

No I ? Jest bilansowanie, instalacja włączy sie wczesniej, wyłączy sie też troche wczesniej, wyprodukuje prawie tyle samo energii, możesz nawet nie zauwazyc roznicy bo rano jest CHŁODNIEJ i wydajność lepsza. Obrotnica ? szkoda Twoich pieniedzy, sam pospawasz ? powodzenia w razie wichury i braku certyfikacji, rozwiązania profesjonalne nieopłaacalne w takim przypadku, za te pieniądze kupisz 2 razy silniejsza instalacje.

verona
Hundai Ioniq Hybrid

Wysłany: 2019-02-14, 07:15   

vaiker.jako Specjalista w branży, na ile Twoim zdaniem wycenił byś poniższy zestaw.
Za daleko mieszkam, żeby dogadywać się na instalację.
Jeżeli możesz, to proszę o przeliczenie w wolnej chwili,cenie sobie fachową wiedzę.

Panele Q.Cells Q.PEAK 320 Duo szt.31

Konstrukcja mocująca na dach skośny, aluminium i stal nierdzewna, klemy anodyzowane czarne
7,75 komplet

Inwerter SolarEdge SE9K

SolarEdge P370 370W Power Optimizer w/MC4 connectors szt.31

- Transport i montaż
- Okablowanie solarne 6mm2 firmy IBC Solar
- Zabezpieczenia DC typ I + II Jean Mueller
- Zabezpieczenia AC Legrand
- Złączki MC4 firmy Multicontact
- Przyłączenie do energetyki (formalności)
- Wyrównywanie potencjałów

Pozdrówka

kuba9449

Wysłany: 2019-02-14, 08:42   

Nie myśleliście o używanych panelach? Cenowo jest to przepaść, większą instalację zrobiłem na nowych, mniejszą na używkach i na razie nie odczuwam żadnych problemów.

vaiker 

Wysłany: 2019-02-14, 10:05   

Po walentynkach będzie sporo używanych prezerwatyw... Sam swoje pierwsze instalacje robiłem na używkach, nie dziękuję, postoje . Mam sprzęt do pomiarów fotowoltaiki za 40 tysięcy netto... A przepaść to jest, ale w skali roku w produkcji energii z danej mocy instalacji. Dla zabawy jeden czy dwa panele ok, produkcyjnie zapomnijcie, sam zły sposób transportu/demontażu i załadunku potrafi zdegradować panel. Te 7 kw policzę wieczorem

Odpowiedz do tematu