SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Narszeszcie!! Zwolnienie z akcyzy na EV i plug-in
Autor Wiadomość
karolkus 

Wysłany: 2018-12-23, 23:38   Narszeszcie!! Zwolnienie z akcyzy na EV i plug-in

Witajcie,
Dzisiaj dotarła do mnie nowina ze od 2 dni juz auta elektryczne są zwolnione z akcyzy. Zawsze to 3.1 % w kieszeni :) A własnie moj drugi leaf w piatek odprawił się w niemczech :)

highend 

Wysłany: 2018-12-24, 12:42   Re: Narszeszcie!! Zwolnienie z akcyzy na EV i plug-in

karolkus napisał/a:
Witajcie,
Dzisiaj dotarła do mnie nowina ze od 2 dni juz auta elektryczne są zwolnione z akcyzy. Zawsze to 3.1 % w kieszeni :) A własnie moj drugi leaf w piatek odprawił się w niemczech :)

serio ogłoszono na stronie Komisji Europejskiej? :) ja nie widziałem, a wątek już jest....
Leaf z USA? :mrgreen:

highend 

Wysłany: 2018-12-24, 12:42   

http://forum.samochodyele...opic.php?t=2671

highend 

Wysłany: 2018-12-24, 12:53   

Zwolnienie wchodzi w życie z dniem publikacji decyzji Komisji Europejskiej

:)

czekamy więc na publikację decyzji....

karolkus 

Wysłany: 2018-12-24, 20:59   

Faktycznie wątek jest niemniej nie udało mi sie go namierzyć dlatego założyłem nowy.

czytałem na jakiejś stronie ze KE wyraziła zgode 18 grudnia wiec chyba wyreaziła zgode publikujac jakies obwieszczenie :D chyba nie wyrazili zgody wysyłająć do Jarosława SMS'a z treśćią "Ok niech wam będzie" :D bede w czwartek w celnym to zapytam i pewnie dowiem się ze nic nie wiedzą :)

A tak leaf z USA dokladniej california cały pierwszy właściciel z czystym tytulem tylko bateria 70% ale do latania po okolicy na jakis czas wystarczy Bede miał go pod domem to go ogarne. to był zakup w ciemno (nie wiedziałem w jakim stanie jest bateria:) a w sumie zakup był z fundacji mcdonalda :D

Pozdrawiam
Karol

highend 

Wysłany: 2018-12-25, 09:57   

karolkus napisał/a:

czytałem na jakiejś stronie ze KE wyraziła zgode 18 grudnia wiec chyba wyreaziła zgode publikujac jakies obwieszczenie :D chyba nie wyrazili zgody wysyłająć do Jarosława SMS'a z treśćią "Ok niech wam będzie" :D bede w czwartek w celnym to zapytam i pewnie dowiem się ze nic nie wiedzą :)

Komunikaty KE:

http://ec.europa.eu/compe...z8hVkCi4woMXwHk

Na zniesienie akcyzy musiała wyrazić zgodę Komisja Europejska, co zapisano w artykule 85 Ustawy o elektromobilności:

Art. 85. (…)
2. Przepisy art. 109a oraz art. 163a ustawy zmienianej w art. 58, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się:

1) od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach ze wspólnym rynkiem lub stwierdzenia przez Komisję Europejską, że przepisy te nie stanowią pomocy publicznej;

za elektrowozem:

"Komunikat Ministerstwa Energii stanowił tylko „pozytywną informację”, natomiast na stronach Komisji Europejskiej NIE MA informacji o sprawie akcyzy dla samochodów elektrycznych. Nie widać jej ani w spisie ostatnich spraw (link), ani też przy wyszukiwaniu po jedynym znanym nam numerze polskiego zgłoszenia (SA.49981). To oznacza, że akcyza na samochody elektryczne obowiązuje do dnia oficjalnego ogłoszenia decyzji, której na razie [stan na 21.12.2018] nie ogłoszono."

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2018-12-25, 11:34   

Wydaje mi się ,że to my musimy ją zdjąć z tych samochodów , jakimś aktem prawnym z konkretną datą .?
A opinia Komisji UE , tylko legitymizuje taki akt , by był zgodny z prawem wspólnotowym.

Czy to z czym się zwróciliśmy do Komisji , było takim aktem? . Czy tylko projektem ?
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX +1xXM; Hyundai; Audi, Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Mercedes G; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Ducato-campery (Mcluois i Rapido);Toyota Corolla; Ford ;Jeep Wrangler; Nissan Leaf i inne

bambooco 

Wysłany: 2019-01-24, 18:10   

https://www.podatki.gov.p...edem-wodorowym/
Oficjalne stanowisko.

karolkus 

Wysłany: 2019-02-07, 12:33   

Cześć.
Zwolnienie na pewno działa rejestrowałem drugiego leafa i pani wygoniła mnie ze auta EE juz nie sa obslugiwane przez nich :) slowem po przegladzie tylko wydział komunikacji i zarejestrowane :)

rume 

Wysłany: 2019-02-07, 14:37   

Te 2% w skarbówce też się nie płaci?

bambooco 

Wysłany: 2019-02-07, 16:49   

A wydział komunikacji nie wymagał od Ciebie doumentu z US mówiącego o zwolnienieu z akcyzy konkretnego samochodu elektrycznego?

karolkus 

Wysłany: 2019-02-10, 18:23   

bambooco napisał/a:
A wydział komunikacji nie wymagał od Ciebie doumentu z US mówiącego o zwolnienieu z akcyzy konkretnego samochodu elektrycznego?

Nie nie wymagal ale auto jest z USA wiec troche inaczej to odprawiane jest. bo jak rejestruje spaliniaka w Łodzi sprowadzonego z usa to tez nie wymagaja potwierdzenia akcyzy (co nie zmienia faktu ze trzeba zapłacić. Ale skoro nie mozna otrzymac takiego potwierdzenia do auta elektrycznego to pani w okienku musi zarejestrowac i tyle.

Pozdrawiam
Karol

rafmat

Wysłany: 2019-02-10, 20:18   

karolkus napisał/a:
Cześć.
Zwolnienie na pewno działa rejestrowałem drugiego leafa i pani wygoniła mnie ze auta EE juz nie sa obslugiwane przez nich :) slowem po przegladzie tylko wydział komunikacji i zarejestrowane :)

No trochę dziwne bo ja w piątek byłem rejestrować auto i przy okienku w Urzędzie Miasta powiedziano mi, że muszę przynieść z Urzędu Celno Skarbowego zaświadczenie, że auta elektrycznego akcyza nie dotyczy i że jest z niej zwolnione. Potrzebują oficjalny dokument z Urzędu Celno Skarbowego... Nie wiem w końcu jak to jest jedni tak drudzy tak... Może do aut z USA nie trzeba ale do EU wymagają póki co i nie mam nawet żadnego argumentu, żeby nie załatwiać takiego zaświadczenia... Chcą to nic nie zrobię....

bambooco 

Wysłany: 2019-02-11, 18:57   

Ja dzisiaj właśnie rejestrowałem auto sprowadzone z Niemiec - elektryczny smart i warunkowo mi je zarejestrowali. Ale musze im przynieść zaświadczenie z US że auto jest zwolnione z akcyzy. Na moje pytanie jaki przepis mówi o takim obowiązku Pani nie wiedziała co ma powiedzieć. Musze przynieść i już. A najlepsze w tym wszystkim było to że wysłała mnie do Urzędu Celnego, który nie zajmuje się już podatkiem akcyzowym od jakiegoś czasu.
Ps. sprawy załatwiałem w wydziale komunikacji Łodzi.

rafmat

Wysłany: 2019-02-11, 21:19   

Dokładnie tak jest więc niech ludzie nie wprowadzają innych forumowiczów w błąd, należy przy rejestracji okazać stosowny dokument zwolnienia z akcyzy i bez tego się nie obędzie. Dokument taki trzeba sobie załatwić na podstawie dowodu rejestracyjnego i faktury w Urzędzie Celno Skarbowym. Obecnie akcyzą zajmują się dedykowane jednostki Urzędów Skarbowych tzw. Urzędy Celno Skarbowe - tam gdzie normalnie płaciło się akcyzę.

karolkus 

Wysłany: 2019-02-12, 00:33   

Witajcie.
Jestem szczerze zdumiony tym ze wymagaja takiego czegos - trzeba isc do kierownika z ustawa o elektromobilnosci. Chociaz z niej jak pamietam to trzeba złożyć jakis wniosek do naczelnika z potwierdzeniem ze to auto elektryczne. Ale w II US Łódź - Bałuty dla auta elektrycznego z USA powiedzieli ze u nich nic nie załatwię i mam rejestrować i zarejestrowałem. Swoją droga warto osobe która rejestruje zapytac o podstawe prawna wymaganego jej zdaniem dokumentu. Kiedyś mnie 3 razy spławiali jak rejestrowalem auto cięzarowe (fiesta van z francji) i za 4 razem powiedzialem ze nie wyjde jak mi tego nie zarejestruja albo podadza na pismie dlaczego odmawiaja rejestracji twierdzili ze auto jest osobowe pomimo przegladu z napisem ze ciezarowe ze zarejestrowane bylo jako societa w FR i ze miałem jeszcze wyciag z homologacji tego auta na nic te dowody pani chciala potwierdzenia ze to auto jest ciężarowe. Z wielka łaską zarejestrowali mowiać ze to warunkowo i ze zajmą się moim przypadkiem ich prawnicy :> ale to bylo z 5 lat temu.
Teraz nie miałem zadnych problemów i nawet maja naklejki EE od ręki.

highend 

Wysłany: 2019-02-12, 08:46   

u mnie nie wiem czy wymagali, ale załatwilem zaświadczenie w urzędzie celno-skarbowym. Co ciekawe i tak wypełniałem AKC-U z kwotami ( i nawet podwyższyli wartość auta), w sumie naliczyli na Tesle 4000 zł akcyzy.... gdzie oczywiście suma do zapłaty wynosiła zero.
Na moje pytanie po co to robią - do celów statystycznych ;)

bambooco 

Wysłany: 2019-02-12, 15:41   

Dzisiaj dotarłem do Urzedu Skarbowego Łódź Bałuty. Urzędniczka poprosiła mnie, abym na kartce papieru napisał prośbę o zwolnienie z akcyzy. ( Komedia:)). Do tego zażądali ode mnie kserokopii Faktury i dowodu niemieckiego ( nie miałem bo dowód jest już w Wydziale komunikacji)i tłumaczenia dowodu ( też nie mam bo wydział komunikacji nie wymagał). A wiec udałem się do wydziału komunikacji po raz drugi po kserokopie dowodu i powrotem do Urzędu Skarbowego. Szanowna urzędniczka poprosiła, abym opłacił wniosek 17 zł. I na koniec oświadczyła ze przyjmuje mi warunkowo wniosek, gdyż nie mam tłumaczenia dowodu rejestracyjnego niemieckiego. Dodam, że w dowodzie nie bardzo jest co tłumaczyć. Bo nie ma żadnych dodatkowych wpisów. A zadaniem urzędnika jest jedynie sprawdzenie czy pojazd jest elektryczny. Nie interesował ja obecny tymczasowy dowód rejestracyjny ani badanie identyfikacyjne pojazdu. Z nich jasno wynika że pojazd jest pojazdem elektrycznym. Teraz musze czekać 7 dni na wyrok :) .
Polska to dziwny kraj musze prosić się zgodę na coś co jest ustawowo zwolnione z opłaty!!!!!

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2019-02-12, 15:55   

Na takie coś działa o ile ma się odwagę - prośba o nazwisko urzędnika i kontakt z przełożonym. Bez agresji w miłym tonie a tylko gwoli wyjaśnienia pobudek mnożenia dokumentów.
Jako petentowi urzędnik musi nam objaśnić dokładnie na jakiej podstawie prosi o cokolwiek.

Hasło :"nieznajomość prawa nie zwalnia itd....." nie dotyczy sytuacji gdy jesteśmy w Urzędzie i mamy prawo do informacji .
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX +1xXM; Hyundai; Audi, Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Mercedes G; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Ducato-campery (Mcluois i Rapido);Toyota Corolla; Ford ;Jeep Wrangler; Nissan Leaf i inne

koti23

Wysłany: 2019-03-26, 22:07   

Czy auta sprowadzone bezpośrednio ze Stanów do Polski też są zwolnione z akcyzy? ktoś ma doświadczenie?
Bo dostałem dziś informację z agencji celnej że "Z akcyzy zwolnione są samochody elektryczne i hybrydowe z zdolnością do ładowania tylko sprowadzane z Uni Europejskiej"

krawcu 

Wysłany: 2019-03-26, 22:17   

Kolega ściągał Volta z USA i nie zapłacił akcyzy.

koti23

Wysłany: 2019-03-26, 22:45   

Tylko czy ściągał przez Niemcy czy bezpośrednio do Polski? bo podobno jak przez Niemcy to wtedy uznają że auto jest z UE.

krawcu 

Wysłany: 2019-03-26, 22:50   

Przez Niemcy bo tam płacisz 19% VAT

piotras24 

Wysłany: 2019-03-27, 17:14   

Niby akcyza już nieobowiązuje, a Nissan Leaf zdrożał zamiast stanieć...
Acenta 155 500 PLN -> 157 700 PLN
N-Connecta 166 900 -> 170 100 PLN
Tekna 173 600 PLN -> 175 800 PLN

Nie powinno byc w druga stronę ? Czy czegoś tu nie rozumiem ?

PatrykS 
Opel Ampera 2012r.

Wysłany: 2019-03-27, 17:16   

piotras24 napisał/a:
Nie powinno byc w druga stronę ? Czy czegoś tu nie rozumiem ?
Źle na to patrzysz - gdyby nie akcyza zdrożałyby bardziej :-)

Odpowiedz do tematu