SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa własnego samochodu elektrycznego
Autor Wiadomość
Idalgo

Wysłany: 2019-05-02, 10:09   Budowa własnego samochodu elektrycznego

Witam! Zainspirowany stroną elektrofura.club chciał bym się porwać na budowę własnego elektryka! O ile z częścią techniczną nie miał bym żadnego problemu to z elektryką już trochę tak ale o tym potem... Podstawowe pytanie brzmi jaki zasięg można by osiągnąć przy zastosowaniu silnika z jakiegoś wózka widłowego i baterii trakcyjnych lub innych akumulatorów nie kosztujących ogromnych kwot? Na stronie o której wspomniałem gość opisuje budowę swojego elektryka w granicy 5tys! Jak myślicie ile km mógł by pokonać taki wynalazek?

gienek333 

Wysłany: 2019-05-02, 15:28   

Zasięg zależy w dużym stopniu od masy pojazdu, więc aku trakcyjne ołowiowe wybij sobie z głowy. Jest dostępne mnóstwo aku li-ion w cenie ołowiu, a nawet taniej. Im mniejszy pojazd, tym większy zasięg. Za 5000 zł, to przeznaczając 2000 na silnik i sterownik, zostaje 3000 na aku z ładowarką, to może z 50 km by się udało.

jas_pik

Wysłany: 2019-05-02, 15:33   

Odpuść sobie silnik z wózka widłowego.
Za około 5 - 6 kzł kupisz gotowca czyli starsze PSA be akumulatorów , za nieco ponad 2x kupisz sprawne i jeżdżące :)
Jak Ci się spodoba tania jazda to wymienisz sobie aku na nowe litowe :)
I nie mów że nie widzisz takich cen - ja mam na zbyciu własnie 106 oraz saxo i partnera

Idalgo

Wysłany: 2019-05-02, 19:43   

na konkretny model jeszcze się nie zdecydowałem ale z pewnością było by to jakieś małe i lekkie autko. Z szybkiego rozpoznania wyszło mi że za około 3tys mógł bym zgromadzić około 36 kWh z aku lit-jon o łącznej masie zaledwie 8kg :shock: A z tego co czytałem na różnych stronach to ludzie już na 20 kWh przekraczają dystans 100 km. Czy to wszystko nie brzmi zbyt optymistycznie? Jaki silnik i sterowanie do tego proponujecie? Jas_pik jakiego gotowca masz na myśli?

jas_pik

Wysłany: 2019-05-02, 21:04   

Idalgo napisał/a:
że za około 3tys mógł bym zgromadzić około 36 kWh z aku lit-jon o łącznej masie zaledwie 8kg

Chyba coś źle policzyłeś albo zgubiłeś przecinek :)

Idalgo napisał/a:
A z tego co czytałem na różnych stronach to ludzie już na 20 kWh przekraczają dystans 100 km.

Żaden problem . Moje stere PSA z 12 kWh osiągają bez problemu 90 km. A w tojaczkach z 16kW bez problemu 130 km. jesli nie szalaejesz to masz zużycie 120 Wh/km
Idalgo napisał/a:
Czy to wszystko nie brzmi zbyt optymistycznie?

jw

Idalgo napisał/a:
_pik jakiego gotowca masz na myśli?

Stare PSA czyli P106/Saxo/Berlingo/partner

Idalgo

Wysłany: 2019-05-02, 22:03   

Tak jak wspominałem... Z elektryką u mnie tak sobie... 36 ale Ah a nie kWh czyli niespełna 0,5kWh? :-( Ot takie niedopatrzenie :-( To kwota za akumulatory które dały by mi 20 kWh była by masakryczna! Chyba że patrzę na złe aku. Jas_pik źle Cię zrozumiałem, myślałem że mówisz o gotowym zestawie silnik sterownik a nie cały samochód. Ale myślałem o czymś młodszym i od tak po prostu ładniejszym wizualnie :lol:

gienek333 

Wysłany: 2019-05-02, 22:33   

Tutaj masz aku z forum (nie wiem czy aktualne, ale sprzedawca na 99.9 % będzie na zlocie to by Ci przywiózł) http://forum.samochodyele...opic.php?t=2721 400zł/kWh, czyli ok 6 takich bateryjek na 100 km, 6x13,5 kg=81 kg. Auta elektryczne PSA urodą nie grzeszą (oczywiście to rzecz gustu). Silniki z wózków widłowych niczym nie odbiegają od tych z PSA, Tesli, Leafa. Zdecydowaną zaletą takiego patchworkowego systemu jest to że wszystko jest niezależne (padnie sterownik Curtis, dajesz Sevcona, Zapi, albo jakąś chiszczyznę). Podobnie z ładowarkami, silnikami itd. Chcesz zwiększyć 2x zasięg, dopinasz drugą baterię i tyle ;) .

jas_pik

Wysłany: 2019-05-02, 23:13   

gienek333 napisał/a:
Auta elektryczne PSA urodą nie grzeszą (oczywiście to rzecz gustu).

de gustibus non est disputandum
gienek333 napisał/a:
Silniki z wózków widłowych niczym nie odbiegają od tych z PSA, Tesli, Leafa.

No jednak trochę odbiegają

gienek333 napisał/a:
Zdecydowaną zaletą takiego patchworkowego systemu jest to że wszystko jest niezależne (padnie sterownik Curtis, dajesz Sevcona, Zapi, albo jakąś chiszczyznę). Podobnie z ładowarkami, silnikami itd.

W starych PSA masz wszystko gotowe i tez możesz patchworkować co chcesz a do tego masz aplikację Checkelec któa pozwala Ci na zmianę dowolnego parametru kontrolera silnika ( co nie jest tak proste w wymienionych markach)

gienek333 napisał/a:
Chcesz zwiększyć 2x zasięg, dopinasz drugą baterię i tyle ;) .

Tak samo robisz to w pojazdach PSA a wkładając aku od tesli robisz prawie plug&play ( wraz z chłodzeniem)

Idalgo

Wysłany: 2019-05-05, 15:44   

Jas_pik to ile cenisz te swoje elektryki?

jas_pik

Wysłany: 2019-05-05, 16:22   

od 11 do 14 k zł :) z akumulatorami , bez aku będzie taniej :)

Idalgo

Wysłany: 2019-05-05, 17:12   

A możesz powiedzieć nich coś więcej? Jaki rocznik, przebieg,stan techniczny, zasięg na jednym ładowaniu, czas ładowania i czy jakaś ładowarka była by w cenie?

jas_pik

Wysłany: 2019-05-05, 18:32   

Jeden z nich jest w dziale ogłoszeń : http://forum.samochodyele...opic.php?t=2737
Jak jesteś zainteresowany to podjedź obejrzysz, może wybierzesz :)
Ewentualnie zadzwoń 606252818

mmazi
1xEV i 1xPHEV

Wysłany: 2019-05-08, 14:57   

Fajny citroen na rozbudowę pakietu. Można "pakę" podzielić odpowiednio, zrobić drugą podłogę i wsadzić dodatkowe akku :)

Pir-serwis 

Wysłany: 2019-05-10, 13:05   

Na zlocie w Żyrardowie będę takim Saxo i Berlingo, możesz sobie zobaczyć jak to śmiga na kadmowych i na litowych.

Citroen Berligo Electrique
Saxo 2D 5os Electrique
Saxo Van Electrique
P106 4os Electrique

Odpowiedz do tematu