SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: RaveN
2012-08-23, 07:05
Opel Ampera
Autor Wiadomość
PatrykS 
Opel Ampera 2012r.

Wysłany: 2019-10-29, 11:05   

marcin.elektro napisał/a:
To zakup nie za bardzo udany
Cóż, się okaże, póki co unikalną możliwość obejrzenia skrzyni od środka zapewnił :-)

kasmarkos napisał/a:
pisałem o spaleniu tarczek w sprzęgle odpowiedzialnego w/g opisów w instrukcji za tzw. biegi 1,2,3 i R albo 1,2 i R
Dziwne oznaczenia, bo biegów jako takich tam nie ma, zwłaszcza R w typowym elektryku nie znajdziemy. Ciekawe że w ogóle są tarczki - myślałem że kontrolując silniki są w stanie zsynchronizować obroty dokładnie.

trax

Wysłany: 2019-10-29, 14:16   

PatrykS napisał/a:
Ciekawe że w ogóle są tarczki - myślałem że kontrolując silniki są w stanie zsynchronizować obroty dokładnie.

Są tam najprawdopodobniej "klasyczne" mokre sprzęgła stąd tarczki, oczywiscie zupełnie nie klasycznie sterowane. Sprzęgła (3szt) służą do załączania odpowiednich konfiguracji silników elektrycznych(generatorów) i extendera spalinowego w zależności od trybu pracy i zapotrzebowania na moc.
Oczywiście czysto teoretycznie teraz dywaguje :) - stany(pracy) sprzęgieł widać w aplikacji
Przekładni kilku stopniowej jako takiej tam nie ma, jest stałe przełożenie i przekładnia satelitarna

Ale szcunek sie należy wielki - to jest wyzwanie!
Jak by ktoś sie jeszcze zabierał za takie doświadczenia w realu to może jakieś filmiki by kręcił :)

Marek
marhal

Wysłany: 2019-10-29, 22:21   

Rafał napisał/a:
ARTEK 68 napisał/a:
Ale jakie miałeś objawy że postanowiłeś wymienić te tuleje czy podczas jakiegoś kontrolnego badania wyszło że są wytłuczone.

Stuki zawieszenia na nierównościach zwłaszcza na bruku. Po wymianie stukotanie ustało i poprawiła się precyzja prowadzenia.

Metoda diagnozy "na łyżkę" nic nie dawała, podobnie jak i szarpaki.

Dopiero mechanik w warsztacie zobaczył mocny luz na tulejach będąc w kanale i obserwując podwozie w czasie gdy jeździłem nad nim do przodu i do tyłu hamując mocno.

Tuleje to groszowa sprawa (Astra J, Cruze ) i warto je nawet profilaktycznie wymienić.

witaj,
1. jakiej firmy załozyłeś tuleje?
2. czy ściągałeś cały wahacz do wymiany tych tulei , czy na aucie bylo to zrobione?
3. i czy po wymianie tych tulei trzeba ustawiac zbiezność i geometrię

M

KilleR.racer 

Wysłany: 2019-10-30, 08:22   

Jakby ktoś miał problemy z uruchomieniem VOLT/AMPERA elektronicznie /elektrycznie , błędy jakiekolwiek mam sprzęt diagnostyczny oryginalny i dostęp do online. Jestem w stanie zaktualizować do najnowszego softu każdy sterownik. Jak cos zapraszam do kontaktu przez forum.

granit 
Opel Ampera

Wysłany: 2019-10-30, 10:18   

Marek napisał/a:
Rafał napisał/a:
ARTEK 68 napisał/a:
Ale jakie miałeś objawy że postanowiłeś wymienić te tuleje czy podczas jakiegoś kontrolnego badania wyszło że są wytłuczone.

Stuki zawieszenia na nierównościach zwłaszcza na bruku. Po wymianie stukotanie ustało i poprawiła się precyzja prowadzenia.

Dopiero mechanik w warsztacie zobaczył mocny luz na tulejach będąc w kanale i obserwując podwozie w czasie gdy jeździłem nad nim do przodu i do tyłu hamując mocno.

Tuleje to groszowa sprawa (Astra J, Cruze ) i warto je nawet profilaktycznie wymienić.

witaj,
2. czy ściągałeś cały wahacz do wymiany tych tulei , czy na aucie bylo to zrobione?

M

Ja już po zabiegu, więc mogę coś napisać. Z lewej wrzuciłem oryginalny cały wahacz GMa. Z prawej wymieniłem tylko tuleję. Kupiłem firmy Febi Bilstein. Zawieszenie pracuje teraz bardzo ładnie, nie ma żadnych stuków. Niemniej mam nowe amortyzatory, poduszki, łączniki, drążki z końcówkami i właśnie tuleje. Myślę, że czeka mnie kilka ładnych tys km przyjemnej jazdy. Przyczyną terkotania na "tarce" kostce tak jak u kolegi były właśnie te tuleje. Ręcznie miały wyczuwalny spory luz.

kasmarkos

Wysłany: 2019-10-30, 12:50   

trax napisał/a:
PatrykS napisał/a:
Ciekawe że w ogóle są tarczki - myślałem że kontrolując silniki są w stanie zsynchronizować obroty dokładnie.

Są tam najprawdopodobniej "klasyczne" mokre sprzęgła stąd tarczki, oczywiscie zupełnie nie klasycznie sterowane. Sprzęgła (3szt) służą do załączania odpowiednich konfiguracji silników elektrycznych(generatorów) i extendera spalinowego w zależności od trybu pracy i zapotrzebowania na moc.
Oczywiście czysto teoretycznie teraz dywaguje :) - stany(pracy) sprzęgieł widać w aplikacji
Przekładni kilku stopniowej jako takiej tam nie ma, jest stałe przełożenie i przekładnia satelitarna

Ale szcunek sie należy wielki - to jest wyzwanie!
Jak by ktoś sie jeszcze zabierał za takie doświadczenia w realu to może jakieś filmiki by kręcił :)

W skrzyni sa 3 komplety mokrych tarczek które są tak samo załaczane cisnieniowo olejem jak w zwykłym automacie ale biegów jako takich nie ma bo napędzane jest to jednym zestawem tarczek poprzez przekładnie planetarną przy przyspieszaniu (to jest ta włąsnie która mi sie posypała i jest ona odpowiedzialna za jazde do przodu i do tylu czyli tak jak pisałem te nieszczęsne R) a poźniej przez drugi zestaw tarczek / sprzęgła w trakcie jazdy z większą jednostają prędkością aby zmniejszyć obroty silnika i zapotrzebowanie na energię. Tak wywnioskowałem z wszelkiech serwisówek i rozłożonej skrzyni. Niestety ogladalem miliony filmów na youtube i żaden nie oddaje tego dokładnie dla kogoś kto jej w środku nie widział co tam się w skrzyni dzieje dopóki jej nie rozebrałem na częsci pierwsze i zaczełem pokoleji składać i poznawać.

wojtek9300 
wojtek9300

Wysłany: 2019-11-05, 15:14   

Witam.
Przed Świętem Zmarłych mijałem na Marysinie Wawerskim w Warszawie identycznego Volta jak mój (srebrno-szary). Może to ktoś z forumowiczów? :)

Marek
marhal

Wysłany: 2019-11-06, 10:27   

granit napisał/a:
Marek napisał/a:
Rafał napisał/a:
ARTEK 68 napisał/a:

witaj,

M

Ja już po zabiegu, więc mogę coś napisać. Z lewej wrzuciłem oryginalny cały wahacz GMa. Z prawej wymieniłem tylko tuleję. Kupiłem firmy Febi Bilstein. Zawieszenie pracuje teraz bardzo ładnie, nie ma żadnych stuków. Niemniej mam nowe amortyzatory, poduszki, łączniki, drążki z końcówkami i właśnie tuleje. Myślę, że czeka mnie kilka ładnych tys km przyjemnej jazdy. Przyczyną terkotania na "tarce" kostce tak jak u kolegi były właśnie te tuleje. Ręcznie miały wyczuwalny spory luz.

witaj,
a mógłbyś odpowiedziec na moje pytania nr. 2 i 3 :)

Rafał 
Opel Ampera

Wysłany: 2019-11-06, 13:05   

Marek napisał/a:

witaj,

Nie trzeba ścigać wahaczy i nie trzeba ustawiać zbieżności.

granit 
Opel Ampera

Wysłany: Wczoraj 22:42   

Marek napisał/a:
granit napisał/a:
Marek napisał/a:
Rafał napisał/a:
ARTEK 68 napisał/a:

witaj,

M

witaj,

Z lewej zrzucany był cały wahacz. Bardzo ciężko wychodzi ze zwrotnicy, bo to aluminium i mechanik mówił, że nie można konkretnie przyłożyć, żeby to wybić, bo można uszkodzić. Z prawej sama tuleja u mnie - schodzi pięknie. Ona jest bardzo rozsądnie zamontowana, nic nie trzeba zbijać, wychodzi delikatnie. Co do geometrii, jak po każdym działaniu w zawieszeniu wskazane jest ustawienie. Przy samych tulejach można by się pokusić nie ustawiać prawdopodobnie, ale już przy wymianie całego wahacza jest to konieczne, u mnie nawet kierownica delikatnie się przekrzywiła przy jeździe na wprost.

Odpowiedz do tematu