SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: RaveN
Wczoraj 18:13
Zielone tablice
Autor Wiadomość
vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-12-02, 09:17   Zielone tablice

Czy wiadomo już coś więcej odnośnie zielonych tablic dla elektryków? Wiem, że miały wejść od 1 stycznia. Jeśli to jest już stuprocentowa informacja i pod koniec grudnia planuję zakup auta to chyba warto wstrzymać się z rejestracją do początku stycznia i od razu wskoczyć w zielone tablice.

Barca

Wysłany: 2019-12-02, 09:25   

No i chyba nadal jest tak jak mówisz, ja nic nowego nie słyszałem.

Bronek 
Leaf40/Tesla3LR

Wysłany: 2019-12-02, 10:30   

Dla tablic czekać ??? Możesz się nie doczekać .

Na czarnych jeździł syn do końca "naturalnego" pewnego auta .Oczywiście " Janusze" zmieniali dla podkreślenia europejskości Passata combi w dieslu z wyrwanym DPFem .

Nalepki na obu nawet nie mam , bo u nas nie dają . To jak zwykle u nas olewanie ustaw itd. choćby fakt obowiązku udowadniania ,że elektryk z akcyzy jest ustawowo zwolniony przy pomocy kolejnego świstka .
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX ;XM; Hyundai; Audi; Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Mercedes G; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Ducato-campery (Mcluois i Rapido);Toyota; Ford ;Wrangler; Nissan Leaf 40 ;Tesla LR /FSD

Barca

Wysłany: 2019-12-02, 10:46   

Bronek, tu sprawa jest przesądzona więc się z vwirem zdecydowanie doczekamy. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 8 lipca 2019 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych wchodzi w życie 1 stycznia 2020 roku. Nada ono z tym dniem nową treść par. 28 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia, zgodnie z którym na tablicy rejestracyjnej zwyczajnej będącej tablicą rejestracyjną samochodową albo tablicą rejestracyjną motocyklową jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czarnej na zielonym tle, w przypadku tablicy rejestracyjnej wydawanej dla pojazdu elektrycznego albo pojazdu napędzanego wodorem - składający się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i wyróżnika pojazdu.

Bronek 
Leaf40/Tesla3LR

Wysłany: 2019-12-02, 10:59   

Ależżżżżżż. :-D Ja nie neguję . Tylko podobna Ustawa zwalnia z akcyzy i .. podobna daje prawo do nalepek EE itp . I co ?? I ja nie mam , bo widocznie na moim zadupiu obowiązuje Prawo , tylko lekko inne , NASZE :mrgreen: .
Oby dawali , ale pewnie farby nie będzie z odpowiednim atestem :-D
Wymiana to chwila . Rejestrujesz się internetem idziesz. Jeśli będą chcieli kasę to ich oleję dla zasady , bo mi te tablice niepotrzebne.
Kartkę wywieszam że to elektryk gdy parkuję i działa . O ile w Nissanie raczej trzeba , bo jest nierozpoznawalny , to Tesla ??/ Ale tu na orła strażnika można też nie trafić .

Kiedyś ustawiłem na legalnym miejscu obok zabronionego i taki Sokół Maltański chciał mi dać mandat, bo daję przyklad ii ktoś może stanąć obok na zakazie . 8-)
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX ;XM; Hyundai; Audi; Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Mercedes G; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Ducato-campery (Mcluois i Rapido);Toyota; Ford ;Wrangler; Nissan Leaf 40 ;Tesla LR /FSD

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-12-02, 11:17   

Każdy ma inne potrzeby. Ja akurat planuję elektrykiem bywać w mieście w którym są buspasy i nie mam ochoty użerać się z nadgorliwcami, którzy będą mieli potrzebę sprawdzania, czy leaf to na pewno elektryk. Szkoda mi na to życia. A skoro odbiór auta mam teoretycznie do końca grudnia, to spokojnie mogę zarejestrować dzień później. Szlag mnie przez ten jeden dzień nie trafi.

Barca

Wysłany: 2019-12-02, 11:27   

Z własnego doświadczenia powiem, że na początku były trudności z dostrzeganiem nalepki na szybie, teraz parkingowi są znacznie lepiej poinformowani. Ja bym też poczekał jednak na tablice. Bronek, nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoją wypowiedź ale jakby co to nie przysługuje Ci zmiana tablic na zielone jeśli masz auto zarejestrowane przed 1 grudnia 2020 roku. Dla nas zostają już tylko nalepeczki :)

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-12-02, 11:30   

Przerejestrować oczywiście można, ale odpłatnie (na własny wniosek). Tak przynajmniej czytałem w artykułach, nie weryfikowałem tego u źródła.

Barca

Wysłany: 2019-12-02, 11:35   

No ja nie znajduję do tego podstaw prawnych, trzeba by chyba zmienić powiat (nawet darowanie Żonie nie załatwi tematu). Ale mogę się mylić.

krawcu 

Wysłany: 2019-12-02, 11:50   

Barca napisał/a:
No ja nie znajduję do tego podstaw prawnych, trzeba by chyba zmienić powiat (nawet darowanie Żonie nie załatwi tematu). Ale mogę się mylić.

Kilka lat temu kupiłem samochód w moim mieście i podczas rejestracji pytali czy chcę zmieniać tablice czy zostaje przy starych.

PatrykS 
Opel Ampera 2012r.

Wysłany: 2019-12-02, 11:58   

Barca napisał/a:
nie przysługuje Ci zmiana tablic na zielone jeśli masz auto zarejestrowane przed 1 grudnia 2020 roku
A ma ktoś już może auto zarejestrowane po 1 grudnia 2020 roku? :-)

Barca

Wysłany: 2019-12-02, 12:01   

PatrykS napisał/a:
Barca napisał/a:
nie przysługuje Ci zmiana tablic na zielone jeśli masz auto zarejestrowane przed 1 grudnia 2020 roku
A ma ktoś już może auto zarejestrowane po 1 grudnia 2020 roku? :-)

Czepiasz się :-P

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-12-02, 12:43   

Barca napisał/a:

Może być i tak, nie upieram się. Tak jak pisałem - czytałem tylko rzeczy w stylu: https://www.wyborkierowco...-elektrycznych/

Bronek 
Leaf40/Tesla3LR

Wysłany: 2019-12-02, 12:46   

Do korzystania z przywilejów chyba nie potrzeba oznakowania . Ale fakt , brak takowego może być przyczyną próby ukarania .I tu zgoda .
U mnie problem z Leafem bo w leasingu , co prawda na Koszalinskich numerach ale Santander Leasig to Firma raczej niueudolna i ma w tyłku klientów. Kilka razy próbowaliśmy uzyskać nalepek . To Leasingodawca powinien u siebie o takową wystąpić .
Było to czuć przy załatwianiu itd ... Po prostu znajoma tam pracuje , to jej zrobiliśmy dobrze. :mrgreen:

Rejestrując TESLĘ już na siebie , od razu w WK powiedzieli ,że nalepek nie dają i nie wiedzą gdzie dają naprawdę . Itd .Ja będę się upierał że mamy Kraj ....( epitet do wpisania)

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-12-02, 12:50   

WK nie ma nic do naklejek. Urząd gminy je wydaje.

Bronek 
Leaf40/Tesla3LR

Wysłany: 2019-12-02, 13:02   

vwir napisał/a:

To wiem , ale od razu zastrzegali ,że nie dają. Proces rejestracji obsługiwało kilka osób . To były swego rodzaju egzorcyzmy . Diabła takiego nie widzieli a do tego tak przybywajacego na ten padół.
Epokowe urzędnicze wydarzenie.

Wszystko mamy bylejakie , dotacje , proces rejestracji , wydawania nalepek , ładowanie , sprzedaż , serwis ....Gdzie by nie dotknąć, to kiepsko.
Nawet taryfę , która od kilku miesięcy obowiązywała czyli G12AS załatwiłem kilka miesięcy !!!

zbyniot

Wysłany: 2019-12-02, 17:42   

vwir napisał/a:

Nie zgodzę się z tym, rejestrowałem elektryka miesiąc temu i nalepkę dostałem w WK tylko trzeba się upomnieć bo sami z siebie nie wydają :)

lookash_c
lookash_c

Wysłany: 2019-12-02, 17:59   

'
zbyniot napisał/a:
vwir napisał/a:

Nie zgodzę się z tym, rejestrowałem elektryka miesiąc temu i nalepkę dostałem w WK tylko trzeba się upomnieć bo sami z siebie nie wydają :)

W ustawie o elektromobilności zapisano, że naklejki wydaje "wójt, burmistrz albo prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedziby właściciela pojazdu". Tyle. Brak przepisów wykonawczych, ustawodawca stwierdził, że "niech oni wydadzą" wystarczy, bo przecież jakośtam sobie ogarną, nie?
Taki pomysł na realizację wielu aspektów życia - wymyślimy coś, napiszemy, że zrobi to samorząd, WUALA!

Bronek 
Leaf40/Tesla3LR

Wysłany: 2019-12-02, 17:59   

Czyli mam rację , mamy "system" prawny lokalny . zawsze czułem , że mieszkam w Księstwie.

pal sześć powrót do komuny , ja chce do rozbiorow. . A najlepiej do "czarnej duupy średniowiecza"

jas_pik

Wysłany: 2019-12-02, 18:45   

Przecież ustawa jasno określa że naklejki wydaje Prezydent/Burmistrz/Wójt.
Jeśli rejestrowałeś w mieście prezydenckim tj takim gdzie prezydent miasta jest jednocześnie starostą to Wtedy WK z zasady jest w komórkach miasta.

zeb PL 

Wysłany: 2019-12-03, 21:48   

Zależy od tego gdzie się mieszka, np. w Wieliczce zajmuje się tym wydział środowiska. Trochę to trwa, ale pracownicy wydziału ogarniają temat elektryków. Chociaż myślę że to nie zasługa szkoleń tylko prywatnych zainteresowań urzędników.

lookash_c
lookash_c

Wysłany: 2019-12-03, 21:56   

Garść informacji z dzisiaj - żona przy okazji wizyty w starostwie zagadnęła o kwestię zielonych tablic dowiedziała się, że będzie zupełnie nowy rejestr dla elektryków (czyli nie będzie możliwości zrobienia zielonych tablic w zarejestrowanym już aucie), od 15. grudnia starostwo będzie mogło zamawiać zielone tablice.

jas_pik

Wysłany: 2019-12-03, 22:54   

Albo Starostwo jeszcze nie było na szkoleniu albo nie przeczytali ustawy.
Zielone tablice będą dla każdego BEV rejestrowanego po 1/01/20 albo dla tych którzy w swoich zarejestrowanych już BEV-ach wystąpią o ich zmianę na nowe.
Brak jest wciąż wyjaśnienia czy w już zarejestrowanych opłata ma być jak za nowe wydanie czy nie ( czyli na jaką kwotę skasować interesanta) .
A Prezydenci/Wójtowie od 1 stycznia nie będą mogli już wydawać naklejek EE .

lookash_c
lookash_c

Wysłany: 2019-12-03, 23:20   

jas_pik napisał/a:
Albo Starostwo jeszcze nie było na szkoleniu albo nie przeczytali ustawy.
Zielone tablice będą dla każdego BEV rejestrowanego po 1/01/20 albo dla tych którzy w swoich zarejestrowanych już BEV-ach wystąpią o ich zmianę na nowe.

W mojej wypowiedzi powyżej nie twierdzę, że jest inaczej.
Były tu i ówdzie głosy, że można będzie wystąpić o zielone tablice z numerem dotychczasowym i to zostało zanegowane.

Cytat:
Brak jest wciąż wyjaśnienia czy w już zarejestrowanych opłata ma być jak za nowe wydanie czy nie ( czyli na jaką kwotę skasować interesanta) .

A czemu nie jak za nowe wydanie?

Cytat:
A Prezydenci/Wójtowie od 1 stycznia nie będą mogli już wydawać naklejek EE .

Tak jest zapisane w ustawie, że wydają do końca grudnia 2019.
Ciekaw jestem czy nasz wójt "wyrobi się" z wydaniem naklejki... Jeśli nie, to zażądamy przerejestrowania na ich koszt.

jas_pik

Wysłany: 2019-12-03, 23:57   

lookash_c napisał/a:
A czemu nie jak za nowe wydanie?.

Popatrz na różnice pomiędzy łącznymi opatami za wydanie nowych tablic a wydaniem tablic gdy np tablice zagubiłeś ale posiadasz DR i naklejkę .
To jest ta różnica i urzędnicy nie maja wytycznych jak traktować zmianę tablic własnie taką .
Do tej procedury wymagają wytycznych z tzw "góry" .
Ze względu na dostosowanie tych przepisów do standardów UE ( takie tablice będą we wszystkich rajach UE) muszą być wspólne uzgodnienia . Pamietaj o tym że chociażby radary odcinkowe muszą odczytywać poprawnie również te tablice ( nie mówiąc o systemach parkingowych czy innych )

Odpowiedz do tematu