SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pompy ciepła
Autor Wiadomość
krawcu 

Wysłany: 2019-12-02, 08:24   

Cytat:

To ja tylko nadmienię, ze zapominacie o żywotności kabli i mat grzejnych. Jak montowałem 12 lat temu, to ich żywotność była ustalona na 10lat czym sie zbytnio nie przejmowałem ale i tak tez zaczęły się pierwsze awarie. Po 12 latach nie działała już 1/3 mat czyli np ogrzewanie podłogowe w kuchni i połowa salonu Mając drogie kafle żal było je kuć...

Teraz na kable/maty jest 20 lat gwarancji.
Jak masz jakieś sekcje które nie działają to nie ma problemu z naprawą ich. Mogę Ci podać kontakt do gościa który się na tym bardzo dobrze zna.
Kafle może masz jakieś na zapas, zazwyczaj taka naprawa to potrzeba kucia 1 kafla.
Przy usterkach gwarancyjnych, dobrzy producenci, pokrywają koszty odtworzenia posadzki.
aviator napisał/a:
W nowym domu idę w pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe wodne licząc, ze podziała to bezawaryjnie dużo dłużej....

Z rozmów z instalatorami pomp ciepła wynika że pompy ciepła zazwyczaj kończą żywot po kilkunastu latach. Pytanie czy w tym czasie zaoszczędzą na tyle żeby pokryć koszty zakupu.
Już nie będę mówił o tym że te wszystkie urządzenia wymagają corocznych przeglądów, a kable grzejne nie.

gienek333 

Wysłany: 2019-12-02, 08:39   

Pompa ciepła składa się z wielu części, które można wymieniać (sprężarka, pompy obiegowe, nie potrzeba całej pompy ;) ).

krawcu 

Wysłany: 2019-12-02, 08:40   

A kabel grzejny składa się z jednej części którą się naprawia :)

lookash_c
lookash_c

Wysłany: 2019-12-02, 09:18   

Cytat:
Tyle faktycznie masz, czy teoretyzujesz? Mam ogrzewanie gazowe (piec kondensacyjny), temperatura w domu 21 stopni i sama zima to koszt powyżej 3tys. Do tego CWU i gotowanie przez pozostałą część roku i wychodzi ponad 4 tys rocznie. Dom nieco ponad 140m2

Tyle nasz kosztuje, mieszkamy tu czwarty rok.

lookash_c
lookash_c

Wysłany: 2019-12-02, 09:21   

Cytat:
W momencie budowy domu nie miałem na działce gazu. Poza tym jestem tą osobą, która nie uznaje gazu w domu, więc gdyby nawet była taka możliwość, ogrzewanie gazem odpadało.
Weź pod uwagę, że w dobie coraz bardziej powszechnych instalacji PV, mając PC można ogrzewać za darmo, a za gaz zawsze trzeba będzie płacić.

Prąd z fotowoltaiki nie jest "za darmo", bo najpierw wykładasz konkretną sumkę na inwestycję. PV założyliśmy w tym roku, więc też mam prąd "za darmo" ;-)
Niemniej nawet jeśli nie liczyć kosztów prądu, to przy różnicy naszych nakładów (pomijając koszt kredytu) mam ogrzewania na kilkadziesiąt lat. A kto wie gdzie będę mieszkał za lat kilka, czy dożyję, etc. :-D

barpit 
barpit

Wysłany: 2019-12-02, 09:52   

lookash_c napisał/a:
Cytat:
W momencie budowy domu nie miałem na działce gazu. Poza tym jestem tą osobą, która nie uznaje gazu w domu, więc gdyby nawet była taka możliwość, ogrzewanie gazem odpadało.
Weź pod uwagę, że w dobie coraz bardziej powszechnych instalacji PV, mając PC można ogrzewać za darmo, a za gaz zawsze trzeba będzie płacić.

Prąd z fotowoltaiki nie jest "za darmo", bo najpierw wykładasz konkretną sumkę na inwestycję. PV założyliśmy w tym roku, więc też mam prąd "za darmo" ;-)
Niemniej nawet jeśli nie liczyć kosztów prądu, to przy różnicy naszych nakładów (pomijając koszt kredytu) mam ogrzewania na kilkadziesiąt lat. A kto wie gdzie będę mieszkał za lat kilka, czy dożyję, etc. :-D

Zgodzę się z Tobą, że zarówno PC jak i PV to inwestycje długoterminowe. Niemniej jednak w moim wypadku, gdzie auto, ogrzewanie, cwu, kuchnia, itd. są oparte tylko na energii elektrycznej, czas zwrotu inwestycji w PV mocno sie skraca.
PC zakładałem świadom zwiekszonych nakładów w porównaniu do innych źródeł (nie kredytowałem, więc te 42k, to finalny koszt). Dziś postąpiłbym tak samo. Te 20k więcej w porównaniu do gazu w momencie budowy domu nie jest kluczowym kosztem. Z tego co się orientuję, to PC jest też urządzeniem bardziej żywotnym niz kotły gazowe. Nie podchodzę do tego, że coś ma się zwrócić w czasie. Ani ogrzewanie węglowe, ani gazowe, ani też PC się nie zwraca. Po prostu ma spełniać swoją funkcję :) Tyle tylko, że wyłącznie przy PC zawsze są pytania kiedy Ci się to zwróci? Przyzwyczaiłem się :)

aviator 
i3 94Ah rex

Wysłany: 2019-12-02, 22:44   

krawcu napisał/a:

Jak masz jakieś sekcje które nie działają to nie ma problemu z naprawą ich. Mogę Ci podać kontakt do gościa który się na tym bardzo dobrze zna.
Kafle może masz jakieś na zapas, zazwyczaj taka naprawa to potrzeba kucia 1 kafla.
Przy usterkach gwarancyjnych, dobrzy producenci, pokrywają koszty odtworzenia posadzki.

Tym niech się martwi już nowy właściciel domu - ale tak z ciekawości jak fachowiec znajduje dokladne miejsca uszkodzenia kabla?

gienek333 

Wysłany: 2019-12-02, 22:56   

Jak jest przerwa w kablu, to powstaje pole elektryczne (kabel musi być zasilany i przerwany w 1 miejscu).

rume 

Wysłany: 2019-12-03, 07:07   

Mam pompę ciepła gruntową 11 lat. Do tej pory śmiga bezawaryjnie. Panele na dachu 10kW i samochód plugin. Wszystko zamknęło się w rachunku 1000zł za rok.
Podłogówka cały dom 120m w podłodze. Pompa 6,5kW. Samochód przeleciał 17tyś km. Produkcja z paneli 9,7MWh. Gdyby trochę żyć oszczędniej to bym się zmieścił. 5MWh rocznie zużywam bez ogrzewania i samochodu.

krawcu 

Wysłany: 2019-12-03, 09:24   

aviator napisał/a:
Tym niech się martwi już nowy właściciel domu - ale tak z ciekawości jak fachowiec znajduje dokladne miejsca uszkodzenia kabla?

Metod jest kilka. Można dopalić miejsce przerwania. Można nasłuchowo itp.

zeb PL 

Wysłany: 2019-12-03, 21:38   

To i Ja się pochwalę
U mnie jest podłączona powietrzna pompa 9kW Panasonica i równolegle kocioł DS. Na przyszłość mam przygotowany kolektor ziemny 7x75 mb z rury 32 pod pompę gruntową. Agregaty stoją w piwnicy (jak to bywa z szewcami ja też w dziurawych butach…). Czekaja aż znajdę czas.
Podłogówkę zaprojektowałem na niski parametr, obecnie 29 C zasilanie 25 powrót. Mieszkamy 4 sezon, przy -20 wystarczyło podnieść do 32. W mieszkaniu 21,5 – 22 C
Co do dyskusji o ogrzewaniu prądem.
Dwadzieścia lat temu powstawały projekty domów tak oszczędnych ze nie było opłacalne budowanie kotłowni i oszczędniej było ogrzewać je prądem. Albo przez maty grzewcze albo piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem.
Dzisiaj patrząc na dziecko bawiące się na podłodze cieszę się że pod podłoga są rurki z wodą a nie kable. Jak będę chciał grzać prądem to wsadzę do bufora grzałkę 12kW.

krawcu 

Wysłany: 2019-12-04, 09:17   

zeb PL napisał/a:
Dzisiaj patrząc na dziecko bawiące się na podłodze cieszę się że pod podłoga są rurki z wodą a nie kable.

Możesz to rozwinąć?

Odpowiedz do tematu