Zlot 2020
SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakup samochodu elektrycznego za granicą
Autor Wiadomość
Cav 
Hyundai Kona AWD

Wysłany: 2020-04-23, 14:18   

Ekolega napisał/a:
Cav napisał/a:
Hermes napisał/a:

Ty masz drugie auto, więc Twój punkt widzenia w zrozumiały sposób jest inny, ale jako jedyne auto (drugie do siedzenia w domu jest zbędne), elektryk ma jednak więcej minusów niż plusów.

I musisz o tym plakac w kazdym poscie ?

Wymieniam opinie z kimś innym, więc po co się wtrącasz, jak nie masz nic do powiedzenia?
Nie ma obowiązku czytania...

Cav 
Hyundai Kona AWD

Wysłany: 2020-04-23, 14:19   

Hermes napisał/a:
No nie, oczywiście - jako jedyne auto Leaf musiałby być co najmniej Leaf e+, ale to i tak przy dłuższych trasach byłoby trudne (i często drogie). Wtedy byłaby sytuacja typu: "mam auto, ale tylko do miasta i na lotniska". W dłuższe trasy - acz możliwe - w praktyce ciężkie w realizacji, nawet taka trasa 600 km, a o dłuższej typu 1000-2000 km na południe Europy nie wspominając.

Dokładnie o to idzie - potrzeby bywają różne, podobnie jak stopień eko-fanatyzmu.
Więc i wybory różne.

Apolonia 

Wysłany: 2020-04-23, 14:20   

Ekolega napisał/a:
kazdy twoj post jest o tym jak to sie nie oplaca, albo jest za drogo, i ze wogole to cale EV jest NIEOPLACALNE !!!

Może to poszukiwanie kogoś, kto da pojeździć gratis, np na pół roku. Są chętni?

jas_pik

Wysłany: 2020-04-23, 15:16   

E tam.
Żaden samochód się nie opłaca ( no chyba że się jest kurierem/taksówkarzem/przewoźnikiem ) i jest to narządzie zarabiania.
Ale do wożenia du..y nigdy.
Bardziej niepołacalnym ( generującym wieksze koszty uzytkowania i wiekszastratę przy odsprzedaży) jest każdy spalinowy.
Im wyzszej klasy tym bardziej neopłacalny .
EV ( zwłaszcza kupiony taniej , czy to uzywka/składak złózny z 10 i przystanku czy tez rozbitek )wygeneruje mniejsze straty . Dotyczy też zakupu dużą dotacją - ale tu bywa róznie bo dotacje zawsze zaburzają ceny na rynku wtórnym . Ale zależy to też od dostępności tych dotacji i tego czy nabywca jest w dobrej komitywie z włodarzami tych dopłat ( ba zawsze liczba dopłat jest ograniczona i w żadnym kraju nie są one dla wszystkich dostępne)
W moich dotychczasowych zakupionych pojazdach trafił mi sie jeden taki który zakupiłem od człowieka ( w Belgii) który kupił używany EV za 10 000 Euro , na oświadczenie dostał do ręki 8000 Euro i po 4 latach używania go ( w tym czasie przejechał nim łacznie 4000 km) a głwóną motywacją zakupu było to że dzięki posiadaniu tego samochodu miał 50% obniżkę ceny na zużyta energię elektryczna w swoim domu ( a dom ogrzewa prądem) na czym zaoszczędził ( z tego co powiedział około 1000 Euro rocznie)
Sprzedał mi za całe 4000 Euro .
Ja byłem zadowolony bo kupiłem pojazd o cenie rynkowej wówczas w Polsce około 40000 zł czyli za mniej niż połowę .
O tym za ile go kupił i jaka dostał dopłatę od rządu belgijskiego dowiedziałem się z dokumentów które prawdopodobnie przez przypadek wpadły pod siedzisko tylnego siedzenia.
W jego przypadku samochód elektryczny zarabiał dla niego pieniądze :)

ken-wywietrznik

Wysłany: 2020-04-23, 18:11   

Cav napisał/a:
Tyle że jeszcze bardziej lubię gdy coś się opłaca, albo chociaż drastycznie nie odbiega kosztowo od innych opcji

Hermes napisał/a:
Zgadzam się - dlatego nie kupowałem elektryka (nowego) przez ostatnie ileś tam lat, bo bilans zysków i strat był u mnie głęboko "na minusie".

Z ciekawości, jak tak macie wszystko policzone. Na ile w tym arkuszu wyliczyliście zdrowie dzieci swoich i sąsiadów? Bo spaliny koło domu to astma, choroby płuc i obniżony iloraz inteligencji. Zwłaszcza u dzieci, bo im się wdycha bliżej ziemi tym gorzej. Więcej spalin - większa szansa.

Czy w obliczeniach pominęliście takie detale skupiając się na kluczowym "po ile benzyna"?

lookash_c
lookash_c

Wysłany: 2020-04-23, 19:27   

Cytat:
Z ciekawości, jak tak macie wszystko policzone. Na ile w tym arkuszu wyliczyliście zdrowie dzieci swoich i sąsiadów? Bo spaliny koło domu to astma, choroby płuc i obniżony iloraz inteligencji. Zwłaszcza u dzieci, bo im się wdycha bliżej ziemi tym gorzej. Więcej spalin - większa szansa.

Czy w obliczeniach pominęliście takie detale skupiając się na kluczowym "po ile benzyna"?

Nie przeczę powyższemu, ale chętnie poczytam o wynikach badań na poparcie powyższej tezy.
Ciekawym również co jest bardziej istotne z punktu widzenia zdrowia - obecność spalin samochodowych w otoczeniu czy wysokoprzetworzona żywność.

ken-wywietrznik

Wysłany: 2020-04-23, 19:43   

lookash_c napisał/a:
Ciekawym również co jest bardziej istotne z punktu widzenia zdrowia - obecność spalin samochodowych w otoczeniu czy wysokoprzetworzona żywność.

To trochę jak zastanawianie się co jest gorsze dla otoczenia - palenie papierosów na przystanku autobusowym, czy sikanie do basenu. Kulturalni ludzie nie robią żadnego z nich.

Poza tym, co ma wysokoprzetworzona żywność do decyzji czy kupić spaliniaka, czy elektryka? 🤔

Hermes 

Wysłany: 2020-04-23, 20:34   

ken-wywietrznik napisał/a:
pominęliście takie detale skupiając się na kluczowym

Dla każdego owe "kluczowe" stanowi inny element - i każdy ma inne priorytety.
A tutaj jakiś polityk-wywietrznik się znalazł: podważać wszystko i wszystkich dla samego faktu podważania. Żadnych autorytetów. I wiedzy.

lookash_c
lookash_c

Wysłany: 2020-04-23, 20:51   

ken-wywietrznik napisał/a:
lookash_c napisał/a:

To trochę jak zastanawianie się co jest gorsze dla otoczenia - palenie papierosów na przystanku autobusowym, czy sikanie do basenu. Kulturalni ludzie nie robią żadnego z nich.

Jasne, ale da się zbadać co w jaki sposób wpływa. I ja o takie wyniki badań dopytuję (tej szkodliwości spalin).

Cytat:
Poza tym, co ma wysokoprzetworzona żywność do decyzji czy kupić spaliniaka, czy elektryka?

Jeśli miałbym decydować co bardziej przyczyni się dla zdrowia mojego i bliskich - wydanie pieniędzy na elektryka czy "zdrowszą" żywność, to MSZ owszem ma.
To przecież Ty zacząłeś wątek o szkodliwości dla zdrowia ;-)

ken-wywietrznik

Wysłany: 2020-04-24, 07:44   

Hermes napisał/a:
Dla każdego owe "kluczowe" stanowi inny element - i każdy ma inne priorytety.

Oczywiście, że dla każdego "kluczowe" jest inne i dlatego pytam Ciebie (i Cava) wprost, bo napisałeś, że sobie to wszystko policzyłeś dokładnie i wyszło "na minus". Jestem zaskoczony tym wynikiem i zastanawiam się po prostu jakie numerki podstawiłeś pod zmienne, które nie są łatwe do wyliczenia (zdrowie dzieci sąsiadów, Twoje koszty finansowe zalania Tajlandii przy globalnym ociepleniu, etc.), czy po prostu podstawiłeś tam zero. Bo mi wyszło "na plus".

lookash_c napisał/a:
Jasne, ale da się zbadać co w jaki sposób wpływa. I ja o takie wyniki badań dopytuję (tej szkodliwości spalin).
Możesz zacząć od posłuchania tutaj: https://globaloptimism.com/podcast/every-breath-matters-for-air-pollution-dr-arvind-kumar/

Cytat:
Jeśli miałbym decydować co bardziej przyczyni się dla zdrowia mojego i bliskich - wydanie pieniędzy na elektryka czy "zdrowszą" żywność, to MSZ owszem ma.
To przecież Ty zacząłeś wątek o szkodliwości dla zdrowia ;-)
To jest akurat bardzo proste: kupno roweru. Najlepszy zwrot z inwestycji w tym temacie. Jak do tego też chcesz badania to polecam https://www.empik.com/jak...8244,ksiazka-p, autor duży cytuje.

Hermes 

Wysłany: 2020-04-24, 08:23   

Ja również pozdrawiam :mrgreen: :lol:

krawcu 

Wysłany: 2020-04-24, 08:36   

A ja się pytam gdzie tu jest ADMIN?

Cała ta gadanina nie ma nic wspólnego z tematem wątku :)

Apolonia 

Wysłany: 2020-04-24, 09:41   

Pojęcie kupno mnie nie satysfskcjonują w tej dyskusji.
Podpowiem ustalić jak samemu zrobić rower np. z recyklingu.
Czyli ze starych ogólnodostępnych elementów może złom.
Nie bierzemy pod uwagę rowerów sąsiadów, nawet jak ich nie używają.
Czekam na wyniki i lecę ryzykowc życie, czyli w trasę i na ładowarkę.

gienek333 

Wysłany: 2020-04-26, 23:59   

Tzw. złom, to "punkt skupu złomu" i nie może legalnie odsprzedawać złomu podmiotom bez koncesji :-( .

Apolonia 

Wysłany: 2020-04-27, 08:37   

To ja notorycznie łamię prawo, jak cos potrzebuje metalowego.
Dobrze wiedzieć, muszę ustalić linię obrony z adwokatem.

Cav 
Hyundai Kona AWD

Wysłany: 2020-05-01, 13:05   

Jakby ktoś jednak chciał kupić używanego Leafa w Polsce, to też się znajdzie czasem w podobnej cenie:
https://www.otomoto.pl/of...html#a1f4a8eca9

Apolonia 

Wysłany: 2020-05-01, 15:46   

Kupuj. Ja sprzedaje Zoe 2017 za 70 tyś.

Odpowiedz do tematu