Zlot 2020
SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Opel Corsa-e - test z pytaniami
Autor Wiadomość
Eco-driver

Wysłany: 2020-05-08, 12:31   Opel Corsa-e - test z pytaniami

Cześć!
Hobbystycznie zajmuję się testowaniem samochodów. Ostatnio w moje ręce trafiły kluczyki do nowej elektrycznej Corsy, a że był to mój pierwszy samochód elektryczny, to test ten był dla mnie niemałym wyzwaniem ;)

Zastanowiłem się o czym sam chciałbym usłyszeć będąc zainteresowanym danym samochodem i postanowiłem nagrać dwa filmy:
Test właściwy:
https://www.youtube.com/watch?v=-38G_V1CYyI

I drugi, test zasięgu rzeczywistego na polskich drogach:
https://www.youtube.com/watch?v=rUbPbsLZ-6c

Szczególnie ten drugi wypada według mnie bardzo ciekawie. Wielu internetowych znawców zarzuca elektrykom niewielki rzeczywisty zasięg na drogach, a mój film skutecznie temu zaprzecza.

Chciałem Was jednak zapytać jak Wy odbieracie ten film jako osoby które mają z elektrykami większą styczność i bardziej siedzą w temacie. Czy według Was dobrze by było jakbym w przyszłych testach elektryków zwracał na coś większa uwagę albo przedstawiał coś inaczej? Czy coś tu Wam się rzuca w oczy na wyraźny minus czy według Was udało mi się stworzyć dobre filmy?
Będę bardzo wdzięczny za Waszą pomoc, sugestie i uwagi! :)

Pozdrawiam!

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2020-05-08, 13:28   

Kilka uwag:
1. To nie jest tak, że musisz hamować w trybie B, żeby odbywała się rekuperacja. Niezbyt mocne naciśnięcie hamulca robi dokładnie to samo - odzyskuje energię, a nie zaciska klocków hamulcowych. Dopiero mocne wciśnięcie pedału hamulca powoduje zaciskanie klocków. Nie jeździłem corsą, ale tam zapewne jest tak samo i powinno być to widoczne na ekranie z przepływem energii. Tryb B jest tylko po to, żeby nie przekładać nogi z hamulca na gaz i jeździć właściwie używając tylko pedału gazu.
2. Szkoda, że nie skupiłeś się na rzeczach specyficznych dla elektryków, o których właściciele spaliniaków najczęściej nie mają pojęcia. Czyli na przykład czy corsa e ma zdalne załączanie klimatyzacji i ogrzewania? Jeśli tak to fajnie byłoby to przetestować i przedstawić.
3. Na pewno warto było zrobić jakieś proste testy głośności, ot chociażby używając prostych aplikacji na smartfona. Wiem, że takie aplikacje nie są super dokładne, ale do porównania głośności ze spaliniakiem albo do pomiaru wzrostu głośności w zależności od prędkości byłoby to wystarczające. Wspominam o tym, bo mam dwa leafy (starego i nowego) i w starym poziom hałasu wraz ze wzrostem prędkości rośnie bardzo mocno, a w nowym już nie (jest dużo lepiej wyciszony). Nie wiem, jak to jest w corsie, fajnie byłoby się dowiedzieć.
4. Dobrze by było przedstawić koszty serwisowania (przeglądy okresowe w celu zachowania gwarancji). Generalnie w elektrykach nie ma standardowych rzeczy do serwisowania (jak olej i filtry w spaliniaku) ale dealerzy i tak potrafią sobie słono za to liczyć. Dobrze by było się dowiedzieć, jak do tego podchodzi opel.

Ogólnie bardzo wysoki poziom, bez niepotrzebnego wszczynania wojenek pomiedzy elektrykami a spaliniakami. Podoba mi się.

bro

Wysłany: 2020-05-08, 21:38   

super test, dobra robota. jednak jeśli chcesz zrobić dobry test zasięgu to nie da się tego zrobić przy okazji. Najlepszą metodologię wypracował moim zdaniem Bjørn Nyland. trzeba doładować w miarę do pełna, jechać że stałą prędkością najlepiej po autostradzie, w obu kierunkach - tak żeby zniwelować różnicę wiatru i wysokości. i najlepiej zrobić test przy 90 (wg. GPS! liczniki przekłamują czasami nawet bardzo) i przy wyższej prędkości typu 120 (140 i tak nikt nie będzie jeździć). dojechać do 20% - 10%. nie wolno estymować na podstawie cząstkowych zużyć.

ogólnie super i czekamy na więcej!

Odpowiedz do tematu