SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Liść jako magazyn energii do awaryjnego zasilania domu
Autor Wiadomość
frobek 

Wysłany: 2020-06-19, 13:07   Liść jako magazyn energii do awaryjnego zasilania domu

Cześć,
Burza właśnie wyłączyła w całej okolicy napięcie w sieci i tak mnie coś naszło, żeby w takich przypadkach wykorzystać liścia do zasilania domu. Potrzebny byłby inverter 400v DC do 230V AC. Wiem, że są dedykowane urządzenia, ale są dość drogo >2000$. Ma ktoś jakiś pomysł jak można takie urządzenia zrobić taniej, lub wykorzystać coś istniejące po lekkiej adaptacji żeby nie kosztowało tyle co solidny generator spalinowy. Moc wyjściowa ok. 4-5kW.

Apolonia 
Tesla Model 3 i ZOE

Wysłany: 2020-06-19, 13:20   

2000 S za taką przyjemność, to chyba nie jest dużo,
o ile nie ma czegoś w zamian (nie słyszałem, nie czytałem).
Ceny agregatu raczej nie osiągniesz, bo już by oferowano.

PatrykS 
Opel Ampera 2012r.

Wysłany: 2020-06-19, 13:29   

A zwykły inwerter off-grid od fotowoltaiki? Używane mam na myśli. jas_pik ma UPSa takiej mocy wysokonapięciowego w ogłoszeniach, może też się nadać.

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2020-06-19, 13:41   

Też mi to chodziło po głowie i... przestało ;) Powodów jest kilka. Takie wyłączenia zdarzają się u mnie na tyle rzadko, że kupiłem 2kW agregat spalinowy za 1/6 ceny tego ustrojstwa do leafa i w zupełności wystarcza. Jak na coś, czego użyję może raz na rok to chyba nie ma co przesadzać i inwestować. Tym bardziej, że gdy zmienisz auto to to rozwiązanie przestanie działać, a generator spalinowy pozostanie. No i jeszcze jeden powód - przy nieco dłuższym planowym wyłączeniu bawiłem się z przetwornicą 12V->230V podłączoną do baterii 12V w leafie i po całym dniu działania praktycznie rozładowałem leafa. A prąd w gniazdku nadal się nie pojawił, więc nie miałem jak go naładować. Trochę słabo.

frobek 

Wysłany: 2020-06-19, 13:44   

Dlatego to takie dywagacje spowodowane obecną awarią. Pewnie napięcie pojawi się w ciągu max. kilku godzin więc problemu nie ma, ale pomysł jest :) . Warunek, że koszt nie przekroczy generatora.

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2020-06-19, 13:58   

Jasne, rozkminy i plany też wtedy miałem, łącznie z rozważaniem inwertera off-grid (mam fotowoltaikę). Ale prąd w gniazdku z powrotem się pojawił i u mnie też wróciła umiejętność racjonalnej oceny sytuacji ;) Sama używana wtyczka chademo kosztuje tyle, co połowa mojego generatora. U kosztach inwertera off-grid nie wspominając. No i z tego co sobie przypominam, to przynajmniej w leafie I była konieczna zmiana softu, żeby móc korzystać z tego urządzenia, bo w przeciwnym razie nie zamykał przekaźników i nie puszczał napięcia na chademo.

Odpowiedz do tematu