Ładowanie w garażu podziemnym |
Autor |
Wiadomość |
Balon
Dołączył: 05 Sie 2020 Posty: 2
|
Wysłany: 2020-08-05, 19:32 Ładowanie w garażu podziemnym
|
|
|
Cześć, planuje kupić hybrydę plug-in. Mieszkam w budynku wielolokalowym z 2014r z wspólnym garażem podziemnym. Mam w nim dwa swoje własnościowe miejsca parkingowe.
Napisałem prośbę do administracji i zarządu o możliwość wykonania instalacji do ładowania swojego przyszłego auta z dodatkowym podlicznikiem. Nie mam sprecyzowanego jeszcze sposobu ładowania akumulatorów (pojemność 15,6 kWh). Prawdopodobnie będę chciał je ładować ze zwykłego gniazda 230V, rozważam jednak też ładowanie z wallboxa o mocy 7,4 kW.
Administrator twierdzi, że do ładowania pojazdów elektrycznych w garażu wielostanowiskowym garaż musi mieć wyznaczone strefy ładowania pojazdów elektrycznych z zainstalowanymi grodziami ogniowymi które w razie pożaru odetną taką strefę od pozostałej części garażu. Instalacja musi być umieszczona w planach technicznych budynku wykonanych przez głównego projektanta osiedla i musi uzyskać akceptację straży pożarnej.
W związku z powyższym odmówiono mi zgody ładowanie samochodu plug-in.
Czy spotkaliście z takimi problemami?
Czy macie wiedzę czy powyższe przepisy odnoszą się tylko do stacji ladowania czy dotyczą też ładowania ze zwykłego gniazdka 230V?
Wielki dzięki za wszelaką pomoc. |
|
|
|
 |
Hakun
Dołączył: 27 Lut 2019 Posty: 65 Skąd: Piaseczno
|
Wysłany: 2020-08-05, 20:18
|
|
|
To jest sposób żeby zniechęcić do takich inwestycji. Poproś o wymagania jakie musisz spełnić na piśmie z podanymi przepisami.
Czy to jest budynek wspólnotowy czy spółdzielnia mieszkaniowa? |
|
|
|
 |
Balon
Dołączył: 05 Sie 2020 Posty: 2
|
Wysłany: 2020-08-05, 20:45
|
|
|
Hakun napisał/a: |
Czy to jest budynek wspólnotowy czy spółdzielnia mieszkaniowa? |
Wspólnotowy.
Hakun napisał/a: | To jest sposób żeby zniechęcić do takich inwestycji. Poproś o wymagania jakie musisz spełnić na piśmie z podanymi przepisami. |
W kuluarach dostałem informację, że problemem jest strażak który jednoznacznie wyraził się, że nie da zgody na taką instalację.
Zarząd i administrator budynku są na tak. W garażu na co piątym słupie jest ogólnodostępne gniazdko 230V.
Poprosiłem o konkretne przepisy. |
|
|
|
 |
Hakun
Dołączył: 27 Lut 2019 Posty: 65 Skąd: Piaseczno
|
Wysłany: 2020-08-05, 21:26
|
|
|
Ja wiem że strażacy to państwo w państwie ale niech powoła się na przepisy. Co ma strażak do przyłącza prądu w garażu? Żaden szanowany administrator nie pyta o wszystko strażaka. wietrzę w tym podstęp administratora. Zorganizuj to tak żeby Wspólnota mieszkaniowa przegłosowała zgodę na licznik i przyłącze. W takim przypadku to Zarząd wspólnoty mieszkaniowej będzie musiał wykonać tą uchwałę. |
|
|
|
 |
jas_pik

Dołączył: 15 Sie 2014 Posty: 3053 Skąd: Warszawa/Wawer
|
Wysłany: 2020-08-05, 21:52
|
|
|
Widzę tu pewne zagadnienia które zostały pomieszane przez wszystkich ( oprócz tego są w tym prywatne interesiki pewnych osób) .
Zacznijmy od tego jaki jest stan prawny posiadanych przez Ciebe miejsc parkingowych .
Czyj jest lokal garażowy ( kto jest właścicielem w KW)
Bo prawdopodobnie Ty jesteś tylko współwłaścicielem wyznaczonych ( w ułamku ) na zasadzie tzw "quad usum"
W tym przypadki masz dwa wyjścia - uzyskać zgodę większości współwłaścicieli na zainstalowanie swojego osobistego punktu ładowania pojazdu elektrycznego. W formie uchwały współwłaścicieli
W przypadku gdy nie uzyskasz takiej zgody albo będzie to długotrwałe i uciążliwe - na podstawie posiadanego prawa własności zgłaszasz się do operatora systemu dystrybucyjnego ( powszechnie zakładu elektrycznego ) w celu uzyskania warunków przyłączenia - wybudowania przyłacza.
W tym przypadku OSD dociągnie do Twoich miejsc parkingowych przyłacze - dowolne .
I zarząd wspólnoty możesz w tym momencie olać |
_________________ http://bit.ly/3n82hb8 |
|
|
|
 |
vwir
Vectrix, Leaf
Dołączył: 04 Paź 2016 Posty: 1982 Skąd: Podkarpacie
|
Wysłany: 2020-08-06, 05:51
|
|
|
Swoją drogą - interesujące sobie wymyślili wymagania. Wypadałoby ich zapytać czy kiedykolwiek widzieli stację ładowania na stacji benzynowej lub przy centrum handlowym. Nawet tam nie ma takich wynalazków. |
|
|
|
 |
bro
Dołączył: 11 Lis 2014 Posty: 287
|
Wysłany: 2020-08-06, 11:21
|
|
|
administrator do wymiany.. |
|
|
|
 |
kazikczerniecki
Fireman
Dołączył: 17 Lis 2017 Posty: 39 Skąd: MAcierzysz
|
Wysłany: 2020-08-06, 13:56
|
|
|
Na chwilę obecną nie ma wytycznych co do warunków techniczno-budowlanych dla punktów ładowania w garażach dla samochodów osobowych w budynkach użyteczności publicznej lub budynkach wielorodzinnych. O ile przy projektowaniu budynku można przewidzieć wydzielenie pożarowe miejsc postojowych z punktami ładowania, to w budynku istniejącym w przestrzeni garażu podziemnego nie wolno budować ścian wydzielających bo naruszamy strukturę budynku, a konkretnie należało by przerobić wentylację ogólną, wentylację pożarową, instalację sygnalizacji pożaru, detekcji tlenku węgla, ewentualnie instalację tryskaczową. To o czym mówi zarząd wspólnoty to są pobożne życzenia strażaka, którego zatrudniają. W tym temacie zależy od dobrej woli. Mój kolega mieszka w budynku wielorodzinnym gdzie w garażu jest zainstalowanych 60 punktów ładowania, bo tyle właściciele mieszkań sobie zażyczyli, a budynek wybudowany przed wejściem w życie ustawy o elektromobilności.... Na pisz na Priv to może uda mi się jakoś pomóc. |
_________________ Renault ZOE |
|
|
|
 |
Aranahav
Dołączył: 12 Kwi 2020 Posty: 46
|
Wysłany: 2020-08-07, 13:20 Ładowanie w domach wielorodzinnych jest możliwe ale ...
|
|
|
Właśnie kończę po prawie rocznej walce z administracją i elektrykami montaż licznika i gniazd 400 i 230V do ładowania samochodu w podziemnym garażu.
Podstawowa rzecz jaką musiałem uzyskać to uchwała wspólnoty, że każdy posiadacz miejsca garażowego może zamontować na własny koszt instalację elektryczną, licznik energii i gniazda dla ładowarek. Uchwała przeszła przez głosowanie pozytywnie. Potem trzeba ustalić jaka jest rezerwa mocy przyznana przez dostawcę energii elektrycznej. Jeśli rezerwa jest wystarczająca można zaczynać procedurę. W Warszawie, w budynku z 2018 roku trwało wszystko od listopada 2019 do sierpnia 2020. Instalacja elektryczna musi być prowadzona zgodnie z warunkami przyłącza określonymi przez dostawcę (zabezpieczenia, grubości kabli, licznik, lokalizacja, sposób montażu) do głównej rozdzielni budynku.
Warto wziąć do tych prac firmę która zrobi projekt dokumentacji, uzyska zgodę dostawcy energii, potem pomiary, odbiory, montaż licznika. Koszty są uzależnione jak daleko znajduje się główna rozdzielnia w budynku od miejsca parkingowego.
Dostałem przydział mocy 22kW, odległość około 20 metrów. Trzeba liczyć się z kosztami rzędu 5000-7000 zł, bez kosztów samej ładowarki.
Droga przez mękę ale finalnie warto |
|
|
|
 |
Krecik_Gdynia
Dołączył: 17 Wrz 2020 Posty: 11
|
Wysłany: 2020-09-17, 14:58
|
|
|
Hej.
Mój przykład sprzed miesiąca.
Zleciłem montaż najpierw wewnętrznej firmie we wspólnocie, ale się nie mogli zebrać, więc potem zewnętrznej, wyprowadzenie zza mojego licznika mieszkaniowego, który mam ujęty w akcie notarialnym jako 3x 25A kabla do mojego miejsca postojowego i tam zamontowanie bezpiecznika i gniazdka.
Administrator nie robił problemów, że położyli mi kabel w rurce podpięty pod sufitem (wygląda identyko jak inne), a że to mój prąd to mogę z nim robić co chce, więc wyprowadzenie ma 3x 16A i na końcu jest 2x gniazdko 230V i 1x 400V wszytko na bezpiecznikach 16A właśnie.
Koszt za 28 metrów kabla w rurce, przejście przez ścianę przeciwogniową, licznik i 2x bezpiecznik (jeden w szafie z licznikami i jeden koło auta) to 1700 PLN netto i 8% VAT.
Wg tego co mi wiadomo, taka opcja jest w pełni legalna i nie do podważenia przez nikogo.
Jedynie to, że nie mogę gotować na indukcji na 4 palnikach i ładować auta jednocześnie 😂 no ale ładowanie głównie w nocy 😉
Pozdrawiam
Robert |
Ostatnio zmieniony przez Krecik_Gdynia 2020-09-17, 15:52, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
 |
Ekolega
BMW i3 94ah

Wiek: 42 Dołączył: 03 Gru 2019 Posty: 239 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: 2020-09-17, 15:47
|
|
|
Super ze sie udalo, a ze juz 3 fazy to wogole rewelacja, w razie co masz 11kW a to juz naprawde spoko w nocy zeby naladowac, ja zazwyczaj i tak laduje 3x6A |
|
|
|
 |
PatrykS
Opel Ampera 2012r.

Dołączył: 22 Wrz 2015 Posty: 3715 Skąd: Gdańsk
|
Wysłany: 2020-09-17, 20:23
|
|
|
Krecik_Gdynia napisał/a: | Wg tego co mi wiadomo, taka opcja jest w pełni legalna i nie do podważenia przez nikogo. | A widzicie miny tych strażaków czy przeglądających instalację, jak wyłączą zasilanie hali garażowej, a Kia jak by nic się nie stało dalej sobie mruga lampką, że się ładuje? Nie wiem jak to jest w przepisach, ale te gniazdka i może przewód powinny być chyba jakoś oznaczone - że zasilanie mają z innego miejsca? |
_________________ FIAT 126p 0.65 24KM 1981r. -> Citroen AX 1.1 60KM 1991r. -> FIAT Punto 1.2 75KM 1995r. -> Opel Ampera 1.4 86KM + 0.0 150KM 2012r. oraz żony Mitsubishi i-MiEV 0.0 63KM 2011r. |
|
|
|
 |
Bronek
Leaf40/TM3AWD/LR

Dołączył: 23 Mar 2018 Posty: 1863 Skąd: Kołobrzeg
|
Wysłany: 2020-09-17, 20:27
|
|
|
Podobnie jest ze skrzynkami przy domach jak jest fotowoltaika. Jest tabliczka ekstra informującą o podwójnym zasilaniu aby po wyjęciu BeMów elektryk się przed śmiercią nie zdziwił skąd go kopnęło? |
_________________ Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX ;XM; Hyundai; Audi; Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Merc.Gela; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Kampery (Mcluois i Rapido);Toyota; Ford ;Wrangler; Nissan Leaf 40 ;Tesla LR-AWD /FSD |
|
|
|
 |
PatrykS
Opel Ampera 2012r.

Dołączył: 22 Wrz 2015 Posty: 3715 Skąd: Gdańsk
|
Wysłany: 2020-09-17, 20:31
|
|
|
Bronek napisał/a: | Podobnie jest ze skrzynkami przy domach jak jest fotowoltaika. Jest tabliczka ekstra informującą o podwójnym zasilaniu aby po wyjęciu BeMów elektryk się przed śmiercią nie zdziwił skąd go kopnęło? | A widziałem u sąsiada na działce. W sumie to tak na wszelki wypadek, bo po wyjęciu BMów falownik się wyłączy, już prędzej kondensator z pralki lub lodówki Cię tą drogą popieści |
_________________ FIAT 126p 0.65 24KM 1981r. -> Citroen AX 1.1 60KM 1991r. -> FIAT Punto 1.2 75KM 1995r. -> Opel Ampera 1.4 86KM + 0.0 150KM 2012r. oraz żony Mitsubishi i-MiEV 0.0 63KM 2011r. |
|
|
|
 |
gienek333
Dołączył: 20 Sty 2013 Posty: 1568 Skąd: Kraków
|
Wysłany: 2020-09-17, 20:37
|
|
|
Ja naprawiam różne maszyny i jak jest zakład wielokrotnie rozbudowywany, to czasem pół dnia trzeba szukać skąd jest zasilanie . |
|
|
|
 |
Krecik_Gdynia
Dołączył: 17 Wrz 2020 Posty: 11
|
Wysłany: 2020-09-17, 20:40
|
|
|
Przekazałem info do firmy administrującej budynek, jeśli przepisy tego wymagają to niech to nawet na k******i róż pomalują 😂 to już nie po mojej stronie w sumie. |
_________________ Kia Optima MY19 PHEV |
|
|
|
 |
Bronek
Leaf40/TM3AWD/LR

Dołączył: 23 Mar 2018 Posty: 1863 Skąd: Kołobrzeg
|
Wysłany: 2020-09-17, 20:42
|
|
|
Mam sąsiada z małym magazynem tak by mu brak zasilania solarów nie wyłączał, bo grzeje basen Nieważne niemniej zasady widocznie w ENERDZE są takie, że tabliczke dają o dodatkowym źródle |
_________________ Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX ;XM; Hyundai; Audi; Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Merc.Gela; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Kampery (Mcluois i Rapido);Toyota; Ford ;Wrangler; Nissan Leaf 40 ;Tesla LR-AWD /FSD |
|
|
|
 |
PatrykS
Opel Ampera 2012r.

Dołączył: 22 Wrz 2015 Posty: 3715 Skąd: Gdańsk
|
Wysłany: 2020-09-17, 22:54
|
|
|
Bronek napisał/a: | Mam sąsiada z małym magazynem tak by mu brak zasilania solarów nie wyłączał, bo grzeje basen Nieważne niemniej zasady widocznie w ENERDZE są takie, że tabliczke dają o dodatkowym źródle | Magazyn nie ma nic do tego - falownik ma osobne wyjście bezprzerwowe, na nim faza będzie po zaniku zasilania, ale do "zanikniętej" sieci falownik nic nie wrzuci. Chyba że sąsiad jakiś własny wynalazek zastosował. A tabliczka nie przeszkadza - jak ma podnieść poziom ostrożności osoby zaglądającej do skrzynki to czemu nie? |
_________________ FIAT 126p 0.65 24KM 1981r. -> Citroen AX 1.1 60KM 1991r. -> FIAT Punto 1.2 75KM 1995r. -> Opel Ampera 1.4 86KM + 0.0 150KM 2012r. oraz żony Mitsubishi i-MiEV 0.0 63KM 2011r. |
|
|
|
 |
Bronek
Leaf40/TM3AWD/LR

Dołączył: 23 Mar 2018 Posty: 1863 Skąd: Kołobrzeg
|
Wysłany: 2020-09-18, 05:07
|
|
|
Cholera go tam wie? Jest też Prosumentem dłużej jak ja. Ma ok 7 KWp. Czyli i tak i tak i z jednych i tych samych paneli.
Przerost formy nad treścią taki magazyn jak u nas wyłączenia są może kilka razy w roku i trwają krótko. Facet pływa i twierdzi, że jak go nie ma to po takiej awarii mu się wszystko w domu rozkalibrowuje. basenik rolety itd??? A może lubi mieć?
Czyli pewnie taki UPSik?
Ad tabliczki czy chodzi o bezpieczeństwo realne czy przepisy??? Niemniej nitują tabliczki do skrzynek |
_________________ Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX ;XM; Hyundai; Audi; Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Merc.Gela; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Kampery (Mcluois i Rapido);Toyota; Ford ;Wrangler; Nissan Leaf 40 ;Tesla LR-AWD /FSD |
|
|
|
 |
Cav
Zoe ZE40 2018
Dołączył: 14 Paź 2019 Posty: 811 Skąd: Poznań
|
Wysłany: 2020-09-18, 06:24
|
|
|
Bronek napisał/a: | Podobnie jest ze skrzynkami przy domach jak jest fotowoltaika. Jest tabliczka ekstra informującą o podwójnym zasilaniu aby po wyjęciu BeMów elektryk się przed śmiercią nie zdziwił skąd go kopnęło? |
Takie instalacje są nielegalne.
Powinny się wyłączać wraz z zanikiem napięcia z sieci. |
|
|
|
 |
Bronek
Leaf40/TM3AWD/LR

Dołączył: 23 Mar 2018 Posty: 1863 Skąd: Kołobrzeg
|
Wysłany: 2020-09-18, 09:19
|
|
|
No nie mów?
Kochany do niedawna dwóch innych ciągnęło bezpośrednio ze słupa.
Plomb na wielu licznikach wody nie było jeszcze z 8 lat temu, a jak były to " Zdejmowalne", co drugi odwracał na jakiś tydzień w miesiącu lub jak staw napełniał....
To jest Polska... na szczęście coraz mniej i co raz trudniej robić takie rzeczy
A no i na na nie legalu bzykałem przed slubem |
_________________ Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX ;XM; Hyundai; Audi; Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Merc.Gela; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Kampery (Mcluois i Rapido);Toyota; Ford ;Wrangler; Nissan Leaf 40 ;Tesla LR-AWD /FSD |
|
|
|
 |
Cav
Zoe ZE40 2018
Dołączył: 14 Paź 2019 Posty: 811 Skąd: Poznań
|
Wysłany: 2020-09-18, 09:43
|
|
|
Bronek napisał/a: |
A no i na na nie legalu bzykałem przed slubem
|
To akurat nie jest prawnie zakazane.
Przynajmniej na razie. |
|
|
|
 |
|