SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Doładowywanie aku 12V z aku trakcyjnego - kiedy?
Autor Wiadomość
Hermes 

Wysłany: 2020-10-12, 18:35   Doładowywanie aku 12V z aku trakcyjnego - kiedy?

Takie mam specyficzne pytanie.
Wiadomo, że aku trakcyjny potrafi doładować aku 12 V - ale tylko podczas ładowania aku trakcyjnego czy zawsze? Bo stawiam, że zawsze, jeśli aku trakcyjny jest w miarę pełny - ale na pewno się nie mylę?
Jak po np. 5 dniach postoju na dajmy na to 80% aku trakcyjnym ten aku 12 V straci trochę napięcia/pojemności - doładuje go (bez odpalania auta!) aku trakcyjny automatycznie?

Kontekst pytania jest istotny: zamontowałem moduł parkingowy do kamery. Posiada tylko opcję automatycznego wyłączenia w odniesieniu do napięcia aku (bez dodatkowego interwału czasowego!) - i mam ustawione 12 V. Ale czasem się wyłącza dopiero przy 11,6 V. I teraz - jak zostawię auto na włączonym module, to jak spadnie napięcie na przykład do 11,5 V - to aku trakcyjny sam doładuje aku 12 V czy jednak nie i dlaczego?
Z góry dziękuję za wyrozumiałość. :-D

Apolonia 
Tesla Model 3 i ZOE

Wysłany: 2020-10-12, 19:02   

Rozni producenci roznie programuja soft.
Moja hybryda np ładuje w razie potrzeby.
Na postoju po zamkneciu np laduje tylko 15 min.
Jesli w 14 dni nie odpalisz to wrzuca tryb eko.

Hermes 

Wysłany: 2020-10-12, 19:53   

No właśnie, nie mogę tego nigdzie doczytać. A planuję postój 8 dni.

Chodzi o to czy mogę zostawić włączoną kamerę czy mi rozładuje aku. Jak na 1-2 dni zostawiam pod domem, to jak przychodzę po 2 dobach, to aku dalej trzyma wg miernika 12,15 V. Czyli jak sądzę - doładowuje, bo raczej mało prawdopodobne, żeby takie napięcie (chyba?) trzymał tak długo na włączonej przecież kamerze?
A ona jednak przez te 2 doby włącza się wielokrotnie, bo chodzę przed samochodem, to nagrywa.

zeeltom 

Wysłany: 2020-10-13, 07:44   

Zmierz prąd pobierany przez kamerę w trakcie czuwania i nagrywania, to się zorientujesz na ile wystarczy ci prądu nawet, jak nie będziesz doładowywał akusa 12V. Znając pojemność akumulatora wyliczysz sobie czas działania. Tylko mierz pobór prądu na klemach akumulatora, a nie samej kamery.

Hermes 

Wysłany: 2020-10-13, 07:58   

To ja wiem, a kamera z modułem pobiera 0,2 A plus systemy własne auta. Ale chodziło o fakt doładowywania aku 12 V: czy doładuje w trakcie postoju, bez ładowania trakcyjnego? A kamerę bym zostawił włączoną, tylko nie chcę niespodzianek z aku przy "odpalaniu".
Bo przy spaliniaku kamerę odłączałem i tyle (bo tam jeszcze miałem czujniki cofania non-stop monitorujące). Ale tutaj jeśli faktycznie aku doładowuje się co jakiś czas, to można byłoby zostawić...? :roll:

zeeltom 

Wysłany: 2020-10-13, 10:18   

Można zostawić w takim przypadku. Gdyby się nie ładował, to masz 4,8 Ah poboru na dobę. Przy akumulatorze 45Ah powinno wystarczyć na tydzień czasu bez doładowania.

Odpowiedz do tematu