SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Leaf z USA czy ZOE z Europy?
Autor Wiadomość
Paciotti 

Wysłany: 2017-11-05, 01:01   Leaf z USA czy ZOE z Europy?

Cześć! Nadejszła wiekopomna chwiła, gdy postanowiłem przesiąść się z benzyniaka (15 l/100 km) na elektryka. Chciałbym zmieścić się w budżecie wynoszącym 50 tys. zł. Jeździłem BMW i3 REX (świetne, ale nie na moją kieszeń), Nissanem Leafem (bardzo przyzwoite wrażenia), siedziałem też w ZOE (chyba najskromniej wykonane z całej trójki, ale też OK).
Widzę, że wielu użytkowników ściągało swoje auta z USA. Stąd pytania:
1. Ile kosztowały Wasze Leafy (samo auto w USA / łącznie po sprowadzeniu do Polski i opłatach)? Znajomy Mirek handlarz twierdzi, że za 10 tys. dolarów można nabyć tam już bardzo sensownego Leafa 2014+, a nawet bite BMW i3. Czy sprowadzaliście sami, czy też korzystaliście z usług pośredników?
2. Czy zamiast amerykańskiego Leafa lepiej kupić europejskie Renault Zoe i wynajmować baterie? Ceny za Zoe w dobrym stanie oscylują w granicach 35 tys. zł, wypożyczenie baterii to koszt ok. 350 zł za miesiąc. Musiałbym więc jeździć ZOE 3,5 roku, by dojść w kosztach do poziomu 50 tys. zł.
Wiem, że trochę w pytaniach odpowiadam sam sobie, ale może ktoś był już w podobnej sytuacji (pierwszy elektryk w podobnym budżecie) i podzieli się doświadczeniami. Będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam!

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2017-11-05, 08:00   

Z leafem z USA zmieścisz się w 50 tys pln. Samo auto kupisz za ok 7-7,5 tys usd. Tylko szukaj bezpośrednio od nissana (poleasingowe). Wtedy jest ciut drożej, ale auta dokładnie opisane, serwisowane, bezwypadkowe. Mnie się trafił egzemplarz z 2013 roku, z 12 kreskami pojemności baterii, w kolorze jaki chciałem, ze światłami ledowymi, CHAdeMO, itp. Kupiłem na aukcji manheim. Sprowadziła mi firma, która się tym trudni. Zmieściłem się w 50 tys.
Patrz nie tylko na cenę zakupu, ale i sprzedaży. Jak na razie leafy trzymają cenę i jeśli sprowadzisz takiego z usa za 50 tys, to jutro nadal go sprzedasz za taką samą albo nawet wyższą cenę. Gdy kupisz zoe to wydasz na leasing baterii, ale nadal będziesz miał auto, które sprzedasz za maks. 30 tys. Więc na dzień dobry jesteś 20 tys w plecy. No i po 3 latach podpiszesz kolejną umowę o leasing baterii (na krócej niż 3 lata się nie da) i wtedy już cena wyskoczy znacznie powyżej 50 tys, a przy ewentualnej odsprzedaży auto będzie miało znikomą wartość. Nie mówiąc o jakości wykonania zoe vs leaf i o tym, że zoe jest po prostu z segmentu niżej. Jedyny plus zoe to ładny wygląd.

YANNOSICK 
Ampera driver

Wysłany: 2017-11-05, 08:48   

vwir napisał/a:
Jedyny plus zoe to ładny wygląd.

Wyglądem ZOE wyprzedza Leafa o trzy długości. Poza tym Zoe nokautuje Leafa zasięgiem.
Jeżeli myślisz o Leafie ze stanów to poszukaj okazji na Volta II i będziesz miał dużo lepsze, ładniejsze i berdziej uniwersalne auto o tym samym zasięgu.

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2017-11-05, 09:09   

YANNOSICK napisał/a:
vwir napisał/a:
Jedyny plus zoe to ładny wygląd.

Wyglądem ZOE wyprzedza Leafa o trzy długości. Poza tym Zoe nokautuje Leafa zasięgiem.
Jeżeli myślisz o Leafie ze stanów to poszukaj okazji na Volta II i będziesz miał dużo lepsze, ładniejsze i berdziej uniwersalne auto o tym samym zasięgu.

...w dwukrotnie wyższej cenie i będzie to hybryda, więc zapomnij o tańszym parkowaniu, korzystaniu z buspasów, itp.
Volt II to bardzo fajne auto, ale o zupełnie innym przeznaczeniu. To fajna opcja na główne auto w rodzinie, a nie jako drugie auto, do użytku typowo miejskiego.

YANNOSICK 
Ampera driver

Wysłany: 2017-11-05, 09:16   

Trafiają się na FB oferty za 10-12k usd więc cenowo blisko a roczniki lepsze no i tak jak piszesz nie trzeba wydawać kasy na drugie auto. To po prostu lepszy wybór.

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2017-11-05, 09:23   

O ile ktoś ma dużo więcej kasy i nie potrzebuje drugiego auta. Niektórzy mają żonę, która też potrzebuje mieć auto. No i nie mówmy o "okazjach", bo one nie bez powodu są tańsze. Tak patrząc to okazyjnego leafa spokojnie znajdziesz za 4 tys usd.

Paciotti 

Wysłany: 2017-11-06, 16:31   

Dzięki za odpowiedzi. Postanowiłem skupić się wyłącznie na elektrykach, bez hybryd - jeżdżę w zasadzie tylko po mieście (praca, dom, zakupy), mieszkam tuż pod Warszawą i mam możliwość ładowania auta w garażu w nocnej taryfie. Gdy wybieram się w Polskę, korzystam zazwyczaj z transportu publicznego. Słowem - elektryk wydaje się tu ciekawym rozwiązaniem.

Od prawie 7 lat jeżdżę mocnym benzyniakiem (człowiek był młody, to i głupi) - wydałem na jego zakup 25 tys. zł, a jak obliczyłem, na benzynę do dziś wydałem ponad 60 tys. zł (robiąc średnio 15 tys. km rocznie, czyli ok. 40 km dziennie; spalanie 15 l/100 km). Do tego dochodziły koszty napraw różnych części, których elektryk zwyczajnie nie posiada (np. uszczelka pod głowicą; auto było awaryjne i dziś warte jest może z 8 tys. zł).

Wspomniany budżet 50 tys. zł (sądzę, że znajdzie się wielu ludzi mogących przesiąść się na używane elektryki w takiej cenie) mógłbym przeznaczyć oczywiście na zakup czegoś w klasie ZOE/Leafa w granicach 35 tys. zł, ale na podtlenek LPG ;) Przy cenie gazu 2 zł/litr za zaoszczędzone 15 tys. zł mógłbym przy spalaniu 10 l/100 km (i zachowaniu dotychczasowej średniej pokonywanych kilometrów) jeździć przez 5 lat (przejechanie 15 tys. km kosztowałoby ok. 3 tys. zł).

Za 5 lat, przy zmianie auta na kolejne, mógłbym mieć więc na sprzedaż Leafa z baterią w niewiadomym stanie (ale własną), ZOE bez baterii (bo wypożyczaną z Renault), albo coś na LPG, wartego wówczas może 10 tys. zł. Zakładam, że ZOE i LPG najbardziej stracą na wartości, a najmniej Leaf (może będzie mieć wartość 20 tys. zł?). Zakładam również, że LPG będzie się też częściej psuć (więcej części itd.) i będzie mieć wyższe koszty ubezpieczenia.

Słowem, przy założeniu kosztów przemieszczania się z punktu A do B przez najbliższe 5 lat, najbardziej opłaca się:

1. Leaf (dziś wydane 50 tys. zł, sprzedany za 20 tys. zł). Koszt 30 tys. zł + ok. 3 tys. zł za prąd (i 5 tys. zł za domową stację ładowania) = łącznie 38 tys. zł

2. LPG (dziś wydane 35 tys. zł, sprzedany za 10 tys. zł). Koszt 25 tys. zł + 15 tys. zł na paliwo (+ częstsze przeglądy/naprawy; mogą przekroczyć 5 tys. zł) = łącznie 45 tys. zł

3. ZOE (dziś wydane 35 tys. zł, sprzedany za 10 tys. zł). Koszt 25 tys. zł + najem baterii (ok. 350 zł/mc), tj. 21 tys. zł + ok. 3 tys. zł za prąd (i 5 tys. zł za domową stację ładowania) = łącznie 54 tys. zł (!).

Oczywiście jest to rachunek uproszczony (elektryk też może się popsuć, a jego naprawa kosztować krocie, gaz zdrożeć itd.) i nie zakładający wielu innych czynników (cena ubezpieczenia, ewentualne darmowe parkowanie w miastach dla elektryków, większa użytkowość auta z LPG), ale tak to mniej więcej wygląda.

Nawet wariant 4 – kupno trupa na LPG za ok. 15 tys. zł, który po 5 latach pójdzie na złom, daje koszt 15 tys. zł + 15 tys. zł na paliwo = łącznie 30 tys. zł, nie mówiąc o kryjących się kosztach napraw, komforcie czy bezpieczeństwie.

Aha: będę wdzięczny za wykazanie ewentualnych dziur w rozumowaniu 😉

jas_pik

Wysłany: 2017-11-06, 16:42   

pomyśl jeszcze o zakupie starego PSA :)
Koszt zakupu 10 000 15 000 zł
koszt wody przez 5 lat 300 zł
Koszt szczotek 100 zł
Koszty przeglądów przez 5 lat 800 zł
Koszt ubezpieczenia przez 5 lat -= 3500 zł
Koszt prądu przez 5 lat ( przebieg 75 000 km) = 4200 zł
Po 5 latach sprzedajesz za 5 000 zł
I który inny elektryk to pobije ?
Nie nie jest łady/szybki/nowoczesny
Ale coś lepszego potrzebujesz do miasta ?
Aha dolicz jeszcze 100 zł na starego smartfona i 40 zł na ELM-a abym miał całą aplikację do obsługi tego pojazdu :)

Sprzedam:
P106E 1996 3d zielony metalik 4os
P106E 1998 3d biały 4os
SaxoE 2002 5d biały 4os

metu 

Wysłany: 2017-11-06, 16:54   

@jas-pik - dolicz koszt benzyny na ogrzewanie oraz co gorsze brak zapasowych akumulatorów na rynku co może unieruchomić samochód...
Dlatego kupiłem Leafa, a nie PSA (pomimo tego, że podoba mi się myśl techniczna PSA). Brak szybkiego ładowania też było dla mnie istotne.

Paciotti 

Wysłany: 2017-11-06, 17:29   

@jas_pik Takie elektryczne Saxo wydaje się super pomysłem (aż dziwne, że nie przyjęło się przed laty), gdy chodzi tylko o koszty (jeżeli nic poważniejszego przez 5 lat w było nie było leciwym samochodzie nie padnie, nie zje go rdza itd.), ale gdyby chodziło wyłącznie o to, bilet kwartalny także wydaje się dobrą inwestycją ;) Skłaniałbym się ku nowocześniejszej konstrukcji, dającej większy komfort i bezpieczeństwo.
Pod względem rachunku ekonomicznego jednak - całkowita zgoda! :)

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2017-11-06, 17:34   

Zasięg takiego PSA też nie powala, a baterie pewnie nie przetrzymają kolejnych 5 lat (w akceptowalnej kondycji). Nie mówiąc o tym, że bezpieczeństwo i wygoda w starych PSA jest niestety na poziomie "trupa na LPG za ok. 15tys". Przykre, ale prawdziwe.

Leaf to naprawdę rozsądny wybór za taką kwotę. Masz nowoczesne auto, z chademo (czy choćby 6,6kW), do tego podgrzewane fotele (przód i tył), podgrzewaną kierownicę, możliwość zdalnego odpalania klimy/ogrzewania przez smartfona, pompę ciepła, światła ledowe (bardzo skuteczne), kamery 3D, niezłe przyśpieszenie (przy prędkościach miejskich), brak konieczności wachlowania biegami, itp. Za cenę 50tys pln to jest całkiem fajne wyposażenie i w tej cenie ciężko znaleźć nawet spalinowca na podobnym poziomie.

To co jest na minus: słabe zabezpieczenie antykorozyjne tylnych nadkoli (nie ma żadnego plastikowego nadkola, tylko błoto/piasek chlapią prosto w blachę), przez co trzeba tam robić dokładną konserwację.

jas_pik

Wysłany: 2017-11-06, 17:42   

Oj tam oj tam .
Rdza ich nie zje bo sa w całości ocynkowane - w odróżnieniu od innych pojazdów.
A co ma paść - ja w swoich trzech wymieniłem z rozpędu całe zawieszenie przednie - to koszt na obie strony 650 zł .
No może jeszcze padnie tylna belka - koszt nowej ( po regeneracji ) to 740 zł
W peugeocie syna wystarczają dwa pełne zbiorniki na ogrzewanie ( 2 x 8 l= 16 litrów Pb).
Można dokupić w Lidlu/Biedronce/Aldim podgrzewane pokrowce na siedzenia po 49,99 zł :)
A jak się skończą akumulatory Saft ( co nie do końca jest prawda bo można je regenerować) to zawsze można włożyć konserwy z używanego leafa. Będzie jeździł szybciej i dalej :)
Na szybkie ładowanie też znalazłem rozwiązanie :)
Zrobiłem taką szybką ładowarkę opartą na 4 zasiaczach Eltek ( uniiwersalna do szybkiego ładowania Saxi i Berlingo)

Sprzedam:
P106E 1998 3d biały 4os
SaxoE 2002 5d biały 4os

wodnik7

Wysłany: 2017-11-06, 19:23   

@Paciotti: gratuluje pomyslu, liczenia, i obys znalazl czego szukasz. Na Twoim miejscu rowniez sklanialbym sie do leafa, aczkolwiek z 6,6,kW (jednak wazne, gdzies bedac przydaje sie...)

Zobaczysz, ze majac elektryka nigdy wiecej nie bedziesz chcial sie przesiasc do innego auta:) Mysle, ze za 40.000 powinienes znalzec dobrego w dobrym stanie (lub sprowadzic ladnego z USA, tam nie-dzwony mozna juz dostac u dilera (!) za okolo 7-9tys USD, na forum opisane jest, jak ktos tam takie 2 kupil). Patrz tylko, by byl on ze stanu w miare umiarkowanego klimatycznie (wiesz, ze bateria potrafi padac zbyt szybko...)

Gratuluje!

Paciotti 

Wysłany: 2017-11-06, 20:32   

@wodnik7 Dzięki. Auto zamierzam sprowadzić na wiosnę, do tego czasu może uda się chociaż znieść w Polsce akcyzę na samochody elektryczne ;)
Przejrzałem oferty dilerów Nissana w USA, kupno certyfikowanego auta z baterią 30 kWh to wydatek jakichś 15 tys. dolarów. Tu już można rozglądać się za używanym i3, chociaż nie byłbym taki absolutnie pewien, czy to auto dużo lepsze od Leafa. Ceny mam nadzieję zaczną spadać w 2018 r. po wprowadzeniu nowego modelu Leafa - i jakoś się zmieszczę ze wszystkim w +/- 50 tys. zł.

Jeśli czyta to ktoś, kto sprowadzał Leafa/i3 z USA, będę wdzięczny za podzielenie się wrażeniami.

wodnik7

Wysłany: 2017-11-06, 20:36   

30kWh to faktycznie sa drogie, ale 24kWh juz wiele tansze. Na pewno zmiescilbys sie w Twoim przedziale cenowym (tak, wiem 6kWh to roznica..ale czy dla Twojego stylu jazdy?)

i3 nie kupowalbym. Same opony to okropny wydatek, a o serwisowaniu w razie gdyby cos, nie wspomne.. i wcale szybsze/dalej jezdzace nie jest...:)

w Warszawie masz duzo chademo, i jeszcze wiecej type2. opalca sie leafa miec:)

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2017-11-06, 21:10   

No przecież pisałem, że ja sprowadziłem z stanów i zmieściłem się w 50 tys. Auto z 2013 roku, biała perła, z jasnym wnętrzem, ledami, chademo, bezwypadkowe, 50 tys km przebiegu. Stan praktycznie idealny, od dealera nissana, poleasingowy.

Paciotti 

Wysłany: 2017-11-06, 22:04   

Tak, dzięki, ale może ktoś jeszcze się podzieli swoją historią :)

friendselectric

Wysłany: 2017-11-07, 18:05   

@Paciotti Odnośnie Twoich wyliczeń, to możesz spokojnie zaoszczędzić na stacji ładowania. Jeśli do ZOE dostaniesz w zestawie dwa kable, do szybkiego i domowego ładowania, wystarczy jak dokupisz sobie gniazdko Green'up Access (zapłaciłem za nie ok 350zł na eBay). Z domowej ładowarki wyciągniesz wtedy 3.2kW zamiast 2.3kW ze standardowego gniazdka. To spokojnie wystarcza na ładowanie nocne przy baterii 22kWh.

friendselectric

Wysłany: 2017-11-07, 18:26   

@Paciotti do rozważań dołożyłbym jeszcze jedną kwestię. W przypadku ZOE jest techniczna możliwość wymiany baterii na nowszą - 41kWh. Mam potwierdzenie z Holandii i Szwecji, że wykonują to za 3500 Euro (w przypadku najmu baterii). Renault Polska obecnie tego nie umożliwia, ale będę z nimi walczył w tym temacie. Fajna opcja na przyszłość.

jas_pik

Wysłany: 2017-11-07, 18:27   

friendselectric napisał/a:
gniazdko Green'up Access

A cóż to takiego jest ?

Sprzedam:
P106E 1998 3d biały 4os
SaxoE 2002 5d biały 4os

friendselectric

Wysłany: 2017-11-07, 20:00   

Green'up Access to gniazdko firmy Legrand rekomendowane do ładowania ZOE w domu z kabla Flexi Charger.

jas_pik

Wysłany: 2017-11-07, 20:13   

Przecież to zwykłe gniazdo Schuko 16A.
Tak wynika z tego filmu reklamowego.
https://www.youtube.com/watch?v=gzCFoLtHGoI
Jeśli tyle zapłaciłeś to mocno przepłaciłeś .
W zasadzie wszystkie gniazda w PL są zaplanowane do takiego obciążenia.
Nie wiem skąd Ci się wzięło 2,3 kW ?
Jeśli chcesz szybkiego ładowania to prawdopodobnie od nowego roku zacznę sprzedaż moich (prototypowych) małych domowych EVSE 3f zakończonych gniazdem type2 o mocy 11 kW , wtedy ładowanie w domu przy standardowej w PL instalacji 3f 16A będzie trwało 2 godziny :)
Sądzę że cena końcowa będzie poniżej 1000 zł :)

Sprzedam:
P106E 1998 3d biały 4os
SaxoE 2002 5d biały 4os

friendselectric

Wysłany: 2017-11-08, 15:54   

Są, ale firmowa ładowarka nie pozwala ciągnąć więcej dopóki nie "przywita się" z odpowiednim gniazdkiem.

jas_pik

Wysłany: 2017-11-08, 16:59   

Nie wiem skąd czerpiesz ta wiedzę ?
Możesz rozjaśnić jak EVSE się ma poznać z odpowiednim gniazdem na czucie/magnesem czy jeszcze czymś innym?
To że standardem we Francji były do tej pory gniazda 12A instalowane w domach a te na 16A są specjalnymi do samochodów elektrycznych?
I dlatego firmy samochodowe wprowadziły większość EVSE na natężenie 10A ?
A EVSE 16A nazywają szybkimi ładowarkami?
Ta wg Ciebie firmowa "ładowarka" może oddać tylko taki prąd do samochodu na jaki została zbudowana.

Sprzedam:
P106E 1998 3d biały 4os
SaxoE 2002 5d biały 4os

friendselectric

Wysłany: 2017-11-08, 20:09   

Być może masz rację, ale skoro u nas standardem są gniazdka 16A (popraw mnie jeśli się mylę) to rozumiem, że ładowarka powinna ładować z taką samą mocą ze standardowego gniazdka domowego jak i wspomnianego Green'upa. Po wymianie gniazdka różnica w czasie ładowania sięga jednak kilku godzin. Przy naładowanej do 40% baterii pozostały czas ładowania ze standardowego gniazdka wynosił 11:30h, po wymianie na Green'up było to 7:10h.

Odpowiedz do tematu