SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
Tesla Shuttle

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy samochody na wodór mają w ogóle sens?
Autor Wiadomość
xdave

Wysłany: 2012-02-18, 18:47   

Są zady i walety.

Zady:
Ciężko magazynować, aby pojazd na wodór miał zasięg benzyniaka musiał by mieć butle o pojemności 1 m3 pod ciśnieniem 200ATM, skompresowanie tego do tak dużego ciśnienia jest bardzo energochłonne, jeżeli taki pojazd by powstał musiał by wykorzystywać energie rozprężania gazu najpierw a potem dopiero go spalać w silniku lub zapodać na ogniwo paliwowe. Inaczej to nie ma sensu. Jedyna forma magazynowania wodoru która ma sens to magazynowanie w wodorkach metali. Rafineria musiała by wozić po całym kraju kontenery wypełnione wodorkami metali, zabierała by pusty a zostawiała na CPNie pełny i co potem ? albo bezsensownie pompować sprężarką w samochody albo wkładać do auta kasetę z nowym wodorkiem naładowanym, czarno to widzę :D Kolejna wada to odzysk energii z samego wodoru można stosować ogniwa PEM, ale nie maja zbyt dużej sprawności, ostateczny efekt sprawnościowy będzie porównywalny z silnikiem Diesla, lepiej by wypadały tu ogniwa wysoko temperaturowe których sprawność jest dość wysoka ale praktycznie są nie praktyczne w użyciu samochodowym, prędzej do ciężarówek które jada długo i daleko to tak. Ina wada to upływ wodoru, rozwiązano ten problem w dużej mierze stosując butle z stopu tytanu z aluminium i dodając trochę metanu do butli który to metan zakorkuje pory w metalu - drogie rzeczy. Jeżeli wodór byłby stosowany jako gaz do silnika spalinowego, znacznie przyspieszy to jego korozje i znacznie skróci żywotność, silniki pod wodór muszą być projektowane od podstaw, nie ma nawet mowy o przeróbkach jak na LPG, no i zostaje jeszcze produkcja, aby samochód sobie pojechał z punktu X do punktu Y musi np zużyć 100kWh, a aby dostarczyć do niego ten wodór to trzeba najpierw zużyć 120kWh na jego wyprodukowanie + kilkadziesiąt kWh na przepompowanie i dostarczenie do pojazdu, w przypadku ropy naftowej ten współczynnik wygląda 10x korzystniej. Sens by to miało jak by postawić elektrownie atomową która zajmowała by się tylko produkcją wodoru tak jak sie zajmuje produkcja prądu do EV.

Walety:
czysta woda z rury wydechowej - mało ciekawy plus, stosunkowo łatwa produkcja we własnym zakresie, po za tym w zasadzie brak jest jakiś realnych zalet ...

Kajko4u

Wysłany: 2012-04-26, 14:26   

Witam.

Do pewnego czasu mój osąd na wodór jako paliwo był podobny jak w poście wyżej.

Jednak źdźbło wątpliwości zasiał we mnie ten oto wygrzebany gdzieś filmik odnosi się on do
wytwarzania jak i magazynowania wodoru w dość kosmiczny sposób.

Użył od od tego "lithium-6 deuteride" który sam w sobie - jak twierdzi gościu , jest bardzo bezpiecznym związkiem,
ale ze względu na wykorzystanie go jako paliwo wodorowe do celów militarnych, raz na zawsze pogrzebano ta drogę rozwoju.

http://www.youtube.com/watch?v=BX2RxlXCZKA

Co o tym sadzicie ? Czy jest to w ogóle możliwe ?
Nie mam o tym zielonego pojęcia ale człowiek wypowiada się dość fachowo i przedstawia przerobiony przez siebie samochód.
Czy to kompletne brednie ?

Szwed 
motórzysta

Wysłany: 2012-04-29, 22:23   

Produkowanie tego związku:
http://www.physicsforums....ad.php?t=320107
z tego co piszą, to nie potrzeba akceleratora i składniki można kupić legalne.
Przypuszczam, że jeśli całość to prawda to jak to zwykle w technice "diabeł tkwi w szczegółach" i od zabawy w małego chemika do pojazdu minie sporo czasu.

Kajko4u

Wysłany: 2012-05-16, 15:00   

A tu nowinka z prawie rodzimego podwórka:
http://serwisy.gazetapraw...ny_wodorem.html
Do tego magazynowanie wodoru przy użyciu "lithium-6 deuteride" i mamy ekologiczny pojazd wodorowy.
Wydaje się to takie proste że prawie namacalne. :)
Szkoda że w technikum nigdy chemii nie lubiłem i obrałem inna drogę, może wypowie się jakiś chemik na ten temat tego związku ?

Szwed 
motórzysta

Wysłany: 2012-05-17, 18:34   

Cały czas pytanie: skąd wziąć wodór? Elektroliza ma małą sprawność. Nawet jeśli mamy darmowe źródło prądu (np wiatrak), to wolałbym już używać go do grzania wody w domu. No chyba, że są aż tak duże nadwyżki energii.

RaveN 
Administrator

Wysłany: 2012-05-30, 20:54   

Ostatnio w amerykańskich mediach ukazało się kilka publikacji informujących, że branża stacji do tankowania wodoru się zwija. Liczba demonstracyjnych stacji się zmniejszyła (kilka zostało zamkniętych), projekty nie są realizowane, rządy kasują granty.

Zbyszek Kopeć 
EV jest śliczne

Wysłany: 2012-05-30, 21:03   

Skoro to jest prawdą:
http://www.drewnozamiastb...em-przyszlosci/
to pewnie mają rację.

highend 

Wysłany: 2013-04-27, 17:31   

znowu lansują wodór:

http://moto.onet.pl/16816...kul.html?node=2

a naiwni to kupują.....
akurat Wielka Brytania to jeden z liderów w promowaniu EV i budowy stacji ładowania (także szybkich CHadeMO).

RaveN 
Administrator

Wysłany: 2013-10-24, 14:49   

Elon Musk (współzałożyciel i prezes Tesla Motors) powiedział podczas niedawnej konferencji w Niemczech, że auta z ogniwami paliwowymi to "bullshit" ;) .

highend 

Wysłany: 2013-10-24, 20:48   

Elon Musk to nasz guru ;)
szkoda, że olewa Polskę - no ale trudno mu się dziwić skoro u nas było jedno zamówienie na Model S (w dodatku już zrealizowane) w Poznaniu....

mann25 
6kWh/100km vmax120

Wysłany: 2013-11-19, 14:24   

http://www.youtube.com/watch?v=0fIl4BgDt-w
jak na razie to zabawka
126p>Samara 1.3>Golf II 1.3>Mazda 626 IV 1.8>Sierra II 2.0>Cordoba 1.6>Golf IV1.6>A4 1.8 LPG>Polo III 1.4TDI>A2 1.4TDI>Polo IV 1.4BMTDI 2007>Passat B6 1.6BMTDI 2009>Passat B7 1.6BMTDI 2011>CaddyMaxi II 1.6BMTDI 2012r> 2020 CaddyMaxi 60kmEV+0,6l LPG REX?

KGB 
Antypartyzant

Wysłany: 2013-11-29, 00:07   

wodór jako paliwo to mżonka,na ktorej ktos juz duzo zarobil - chyba juz czas zwinac biznes,ale dziennikarze sa jak zwykle kilka lat w tyle,
na dzien dzisiejszy wodór to najwyzej nosnik energii ,a nie paliwo,
w dodatku bardzo kiepski nosnik, poniewaz jest : niebezpieczny, trudny w magazynowaniu, trudny w dystrybucji, skrajnie nieefektywny ,
oczywiscie jestem na nie dla wodoru ,bo to sie zwyczajnie nie oplaca (dla konsumenta oczywiscie :roll: )

zeeltom 

Wysłany: 2013-11-29, 08:20   

Zgadzam się z powyższym w całej rozciągłości. Zamiast brnąć w ślepą uliczkę, lepiej przeznaczyć kasę na rozwój technologii akumulatorów i baterii słonecznych.

boogiePL 

Wysłany: 2013-11-30, 03:21   

Kilka lat temu słyszałem opwowiadanie o bodajże wodorkach-metali, ciało stałe w każdym bądź razie, które miało być paliwem dla ogniw paliwowych.
Coś ktoś słyszał o takim przechowywaniu wodoru jako paliwa ?

Ja bym jeszcze tak zupełnie wodoru nie spisywał na straty, tym bardziej że to baterie na razie wyglądają jak ślepa uliczka.

gienek333 

Wysłany: 2013-11-30, 10:01   

Tak, akumulatory Ni-MH to ogniwa paliwowe z elektrodą zrobioną z metali ziem rzadkich, które pochłaniają wodór (przy ładowaniu), tworząc łatwo rozkładalne wodorki.

zeeltom 

Wysłany: 2013-11-30, 23:35   

Baterie są ślepą uliczką?
Powiedz to producentom laptopów.
Powiedz to producentom latarek.
Powiedz to producentom łodzi podwodnych.
Powiedz to modelarzom.
Powiedz to producentom telefonów.
Powiedz to producentom rozruszników serca.
Powiedz to producentom wszelkich urządzeń przenośnych.
Itd.

A na koniec zaproponuj im wodór.

GTX7 
GTX7

Wysłany: 2014-02-12, 23:25   

Nie mam żadnej opinii nt. ogniw wodorowych.
Słyszałem oczywiście co powiedział Elon Musk, ale w tym tygodniu skontaktował się ze mną handlowiec z Hyundaya z Piotrkowa Tryb. i zaproponował test iX 35 napędzanego ogniwami wodorowymi.
Chyba wbrew jego oczekiwaniom wyraziłem zainteresowanie ;-) okazało się że nie ma go na miejscu, ale może sprowadzić.
Zobaczymy za kilka tygodni :-)

highend 

Wysłany: 2014-02-13, 10:39   

O samochodach na wodór mówi się od 1980 roku (albo i wcześniej.....)
do dzisiaj żaden nie jest masowo sprzedawany

Samochody elektryczne są sprzedawane masowo (obecnie). Infrastruktura to nie problem (gniazdko w domu ma każdy), a stacje ładowania jak widać na przykładzie TESLI można szybko i sprawnie rozbudowywać. I raczej sporo taniej niż stacje benzynowe. I znacznie bezpieczniej (brak zbiorników w ziemi z wybuchowym paliwem).

Wodór = niebezpieczny, wybuchowy, brak stacji wodorowych...... imho ślepa uliczka. Próba odwróceanie uwagi od aut elektrycznych.
Toyota lansująca wodór i będąca anty-EV kopie sobie dołek.....
Ich RAV4 EV (ta nowa) jest nieudana, awaryjna, bez portu szybkiego ładowania...... i tylko jako samochód spełniający wymagania co do środowiska (oferowany wyłącznie w Californi).

KGB 
Antypartyzant

Wysłany: 2014-02-13, 12:26   

ciekawe gdzie zatankuja tego Hundaja po dostarczeniu do Łodzi :lol:

gienek333 

Wysłany: 2014-02-13, 19:04   

Ja to robiłem tak. Brałem miskę (z tworzywa), dwa słoiki, dwie elektrody węglowe (np z z baterii R20). Do miski i słoików nalewamy wody i wstawiamy słoiki do miski do góry dnem (ale tak aby się woda nie wylała), do elektrod lutujemy kabelki i wkładamy do słoików (elektrody) i podłączamy do prądu stałego (możemy wsypać do miski trochę kreta) i czekamy, a jak jeden słoik będzie prawie pełny wyłączamy prąd i zawartość możemy przepompować do zbiornika :-D

highend 

Wysłany: 2014-02-13, 22:53   

apropo m.in Toyoty i jej podejścia do aut EV tu jest znakomity artykuł:

http://www.plugincars.com...iat-129378.html

dla znających angielski - polecam.
Toyoto - wstydź się, obecny Prius i auta na wodór = ślepa uliczka

KGB 
Antypartyzant

Wysłany: 2014-02-13, 23:43   

gienek333 napisał/a:
Ja to robiłem tak. Brałem miskę (z tworzywa), dwa słoiki, dwie elektrody węglowe (np z z baterii R20). Do miski i słoików nalewamy wody i wstawiamy słoiki do miski do góry dnem (ale tak aby się woda nie wylała), do elektrod lutujemy kabelki i wkładamy do słoików (elektrody) i podłączamy do prądu stałego (możemy wsypać do miski trochę kreta) i czekamy, a jak jeden słoik będzie prawie pełny wyłączamy prąd i zawartość możemy przepompować do zbiornika :-D

ja to robilem inaczej ,bo kupilem sobie cele generatora,
ale do zatankowania tego do auta to jeszcze daleka droga - a jak pieknie wybucha :evil:
sprawnosc bardzo marna,
to nie ma szans nawet z akumulatorem olowiowym

gienek333 

Wysłany: 2014-02-14, 00:29   

Teraz to ja też nabyłem takie HHO (ale wyprodukowane wCCCP), ale kiedyś cukier był na kartki i robiłem go z ziemniaków, a teraz elektrody węglowe Φ 10mm i dł ze 25 cm kupiłem po 2pln.

KGB 
Antypartyzant

Wysłany: 2014-02-14, 00:38   

bedziesz robil jakies pomiary wydajnosci procesu na elektrodach weglowych ?
mam gdzies tabelke z pomiarow ,jak ja znajde to by bylo dobre porownanie,
tak mniej wiecej to przy 12v 10A uzyskiwalem w okolicy 0.5L HHO na minute

gienek333 

Wysłany: 2014-02-14, 09:43   

Elektrody są do czegoś innego. Co do wodoru to dużo łatwiej niż przechowywać jest produkować go na miejscu, można go zrobić z aluminiowych wieczek od jogurtów, folii z czekolady itd.

Odpowiedz do tematu