SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy samochody na wodór mają w ogóle sens?
Autor Wiadomość
highend 

Wysłany: 2014-02-14, 12:09   

http://www.bankier.pl/wia...ne-3060657.html

pomyślcie jak Toyota będzie sprzedawać auta na wodór na masową skalę..... jak zwykły hybrydowy prius jest już teraz niebezpieczny :mrgreen:
Mimo to cenię tę firmę, szkoda że mają klapy na oczach.

gienek333 

Wysłany: 2014-02-14, 16:43   

Wszystkie "nowoczesne" (naszpikowane elektroniką po kokardki) samochody są niebezpieczne.

GTX7 
GTX7

Wysłany: 2014-02-15, 00:15   

highend napisał/a:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/UOKiK-Toyoty-Prius-moga-byc-niebezpieczne-3060657.html

pomyślcie jak Toyota będzie sprzedawać auta na wodór na masową skalę..... jak zwykły hybrydowy prius jest już teraz niebezpieczny :mrgreen:
Mimo to cenię tę firmę, szkoda że mają klapy na oczach.

1. Myślałem, że przynajmniej na tym forum nikt nie będzie zbyt dramatyzował tego typu info z Uokik'u. Com'on Highend ;-) Toyota klapki na oczach?
a) dziś GM wezwał w USA 780 tys (!!) aut na serwis, bo coś tam jest niebezpieczne...
b) dziś na stronach SE pojawiły się info, ze Toyota rozpoczęła roczne testy bezstykowego ładowania, które może pchnąć naprzód rozwój całego rynku EV.
c) Prius to pierwsza na masową skalę produkowana lata temu hybryda, która była protoplastą wielu obecnie oklaskiwanych na SE pojazdów jak Ampera czy ostatnio prezentowany Mitsubishi Outlander...
d) fabryka naszej ukochanej Tesli została kupiona właśnie od join venture Toyoty wraz ze znaczną częścią robotów. Ponad rok temu Musk pisał na Twitterze, że bez wsparcia Nummis czyli tego właśnie jv nie dali by rady tak szybko uruchomić produkcji.
...więc ta Toyota nie jest taka zła :-)

2. Dla mnie, każda zaoszczędzona kropla ropy, każdy nie wydany na nią dolar czy każdy dymek mniej z rury wydechowej to korzyść.
Niezależnie czy to dzięki EV czy PiHEV a nawet bateriom słonecznym czy siłowniom wiatrowym, więc próby z ogniwami wodorowymi też mogą chyba być :-)

gienek333 

Wysłany: 2014-02-15, 08:40   

Sądzę że podstawy ładowania bezprzewodowego dał Tesla Nikola, a w latach 50 zeszłego wieku, Rosjanie prowadzili zaawansowane prace nad tramwajem bezprzewodowym.

KGB 
Antypartyzant

Wysłany: 2014-02-15, 10:58   

GTX7 napisał/a:
2. Dla mnie, każda zaoszczędzona kropla ropy, każdy nie wydany na nią dolar czy każdy dymek mniej z rury wydechowej to korzyść.
Niezależnie czy to dzięki EV czy PiHEV a nawet bateriom słonecznym czy siłowniom wiatrowym, więc próby z ogniwami wodorowymi też mogą chyba być :-)

lekka hipokryzja ,bo skad wiesz ile kominy wywala smieci do atmosfery przy produkcji tych wynalazkow i probach nad prototypami,
liczy sie bilans calosci ,a nie marketingowe obrazki pieknego nieba

highend 

Wysłany: 2014-02-16, 18:58   

Toyota nie ma w ofercie czystego EV (nie hybrydy) produkowanego na masową skalę.
Prius PlugIn - hybryda
Toyota Scion EV, stara Rav4, nowa Rav4 - produkowane tylko pod wymogi środowiskowe na dany rynek w niewielkiej ilości.

Poza tym Toyota lansuje wodór i jest sceptyczna jeśli chodzi o EV - nie napisałem, że jestem anty toyota, tylko, że firma idzie w złym kierunku i jeszcze atakuje czyste EV.

Honda zresztą to samo. Ich Honda FitEV jest rewelacyjna, ale niedostępna. Jedynie Nissan zaryzykował i proszę - 100.000 sprzedanych Leafów i przybywa.
Zawsze uważałem marki Honda i Toyota za lepsze od Nissana, i zapewne ich EV byłyby od Leafa o niebo lepsze.

GTX7 
GTX7

Wysłany: 2014-02-26, 23:02   

KGB napisał/a:
GTX7 napisał/a:

lekka hipokryzja ,bo skad wiesz ile kominy wywala smieci do atmosfery przy produkcji tych wynalazkow i probach nad prototypami,

KGB - Ty się musisz zastanowić czy w ogóle jesteś za EV, bo przytaczasz podobne argumenty jak ich przeciwnicy

Podkreślam, że jeszcze nie jeździłem autem wodorowym więc nie mam wyrobionej opinii a jedynie dopuszczam możliwość, że takie auta dzięki postępowi technicznemu staną się realną alternatywą dla EV

KGB 
Antypartyzant

Wysłany: 2014-02-27, 01:22   

GTX7 napisał/a:
KGB napisał/a:
GTX7 napisał/a:

KGB - Ty się musisz zastanowić czy w ogóle jesteś za EV, bo przytaczasz podobne argumenty jak ich przeciwnicy

Podkreślam, że jeszcze nie jeździłem autem wodorowym więc nie mam wyrobionej opinii a jedynie dopuszczam możliwość, że takie auta dzięki postępowi technicznemu staną się realną alternatywą dla EV

a widzisz ,masz mnie ;)

nie no zartuje ,
oczywiscie ,ze popieram idee EV ,ale w przemyslanej formie - wystarczajaco duzo jest absurdów w motorozycji obecnej, zeby brnac w nie dalej,
baterie mozna recyklingowac ,mozna nawet wprowadzic standardowe modele/pakiety,
a z ogniw wodorowych ,zbiornikow i produkcji wodoru korzysci bedzie miala tylko waska grupa - ich producentow i dystrybutorow i nikt poza nimi

Elektryczny_Joe 

Wysłany: 2014-12-13, 21:24   

Auta wodorowe jak najbardziej mają sens. Z tym, że wodór nie będzie tankowany, tylko wytwarzany na bieżąco w czasie jazdy. Zresztą ogniwa paliwowe niekoniecznie muszą być na wodór. Są ogniwa paliwowe np. na amoniak. Nie wiem, skąd utarło się takie powszechne przekonanie, że ogniwo paliwowe musi być na wodór ?

Elektryczny_Joe 

Wysłany: 2014-12-14, 14:39   

gienek333 napisał/a:
... Do miski i słoików nalewamy wody i wstawiamy słoiki do miski do góry dnem (ale tak aby się woda nie wylała), do elektrod lutujemy kabelki i wkładamy do słoików (elektrody) i podłączamy do prądu stałego

To doświadczenie jeszcze z chemii w szkole podstawowej, pokazuje że mimo że atomy wodoru przenikają przez strukturę metalu to jednak nie uciekają przez szło i wodę. Przynajmniej nie tak tak szybko, jak nam wmawiają producenci benzyn i olejów napędowych.

Zresztą najbardziej znany sterowiec wszechczasów - Paul Hindenburg - był napełniony wodorem i przeleciał Atlantyk.

KGB 
Antypartyzant

Wysłany: 2014-12-15, 16:41   

Elektryczny_Joe napisał/a:
Auta wodorowe jak najbardziej mają sens. Z tym, że wodór nie będzie tankowany, tylko wytwarzany na bieżąco w czasie jazdy.
to jest dopiero bezsens ,sprawnosc przemiany na poziomie 50% i ciagle prolem z magazynowaniem duzych ilosci wodoru dla takiej "baterii",
juz akumulator olowiowy ze swoimi archetypowymi 60% jest lepszy w ogolnym rozrachunku, o nowoczesnych bateriach nie wspominajac

Zresztą ogniwa paliwowe niekoniecznie muszą być na wodór. Są ogniwa paliwowe np. na amoniak. Nie wiem, skąd utarło się takie powszechne przekonanie, że ogniwo paliwowe musi być na wodór ?
rozumiem,ze jestes nowy na forum,ale zobacz sobie jak brzmi tytul tematu, w ktorym piszesz 8-)
To doświadczenie jeszcze z chemii w szkole podstawowej, pokazuje że mimo że atomy wodoru przenikają przez strukturę metalu to jednak nie uciekają przez szło i wodę. Przynajmniej nie tak tak szybko, jak nam wmawiają producenci benzyn i olejów napędowych.

Zresztą najbardziej znany sterowiec wszechczasów - Paul Hindenburg - był napełniony wodorem i przeleciał Atlantyk.
a jednak uciekaja ,w sterowcach jest uzupelniany dosc intensywnie,
na rok odstawilem auto z zatankowanym zbiornikiem LPG i po roku ilosc paliwa,ktore ze zbiornika ulecialo jest niemierzalna wartoscia,
jestes w stanie mi powiedziec ile wodoru zniknie ze zbiornika w aucie pozostawionym na rok bez akumulatora ?

rarek 
rarek

Wysłany: 2015-03-13, 22:35   

Najbardziej objecujące ogniwa to chyba zasilane amoniakiem

rarek 
rarek

Wysłany: 2015-03-14, 08:59   

http://kopalniawiedzy.pl/...-paliwowe,20544

rozwiązanie znane od "wieków" ale przedstawiają jako nowość

'Amoniak już teraz jest jednym z najczęściej transportowanych związków chemicznych na świecie. Dzięki niemu powstaje niemal połowa żywności na świecie. Nie powinno być większych problemów ze zwiększeniem produkcji amoniaku na potrzeby motoryzacji. Jeśli brytyjska technologia się sprawdzi, może dojść do przełomu na rynku motoryzacyjnym. '

highend 

Wysłany: 2015-03-21, 08:15   

Czy z samochodu na wodór wydziela sie z wydechu para wodna czy moze woda.... W sensie kropelki wody?
Pytam bo ostatnio jadąc za jakimś nowoczesnym spalinowcem leciały mu z rury krople wody.
I kurde nic przyjemnego, bo mi zachlapal tym auto i szybę. Jeśli ma byc tak samo z aut wodorowych to dzieki ;)

KGB 
Antypartyzant

Wysłany: 2015-03-21, 17:01   

a skad woda w wydechu ?
silnik wydala pare wodna przegrzana,a na koncu rury masz juz wode,
z wodorowcami bedzie tak samo

highend 

Wysłany: 2015-03-21, 19:59   

KGB napisał/a:
a skad woda w wydechu ?
silnik wydala pare wodna przegrzana,a na koncu rury masz juz wode,
z wodorowcami bedzie tak samo

trudno zatem powiedzieć, że auto na wodór jest "zero emission"
skoro emituje wodę ;)
:D :)

gienek333 

Wysłany: 2015-03-21, 20:27   

Każdy silnik spalinowy który używa powietrza do spalania paliwa emituje tlenki azotu, które w połączeniu z wodą tworzą kwasy. Jak ktoś jeździ na krótkie dystanse, to ostatni tłumik jest zimny i skrapla się w nim woda, która w połączeniu z tlenkami siarki i azotu tworzy kwasy.

highend 

Wysłany: 2015-03-28, 13:55   

może by tak mały bojkocik + uświadamianko na:

https://www.facebook.com/ToyotaPolska

? :)

niech wiedzą, że EV power, a nie hybrydy czy inne wodory ;)
200.000 fanów mają. Zasięg dobry!

bez uświadamiania ludzie będą nadal patrzeć na wodór jak na zbawienie ;)

Jacky X

Wysłany: 2015-09-09, 21:13   

O ile wiem w Austrii są dwie stacje tankowania wodoru Innsbruck i Wiedeń i kilka w Niemczech.To te najbliżej. W związku z tym,że interesuję się takimi tematami będąc w pobliżu odnalazłem stację tankowania wodoru w Wiedniu i zrobiłem kilka zdjęć. Bardzo żałuję,że nie miałem okazji zobaczyć tankowanego samochodu ale wiecie oczywiście dlaczego. Różne takie sprawy paliwowe nie są mi obce , trochę też wiem o wodorze.

Wodór ma zdolność przenikania przez metale bo te mają atomy w "dużej" odległości i "mały" wodór się mieści między nimi ale te kompozytowe zbiorniki Toyoty podobnież nieźle sobie z tym radzą.

Natomiast tankowanie wodoru odbywa się pod ciśnieniem , uwaga .... 350 atmosfer lub opcjonalnie 700 atmosfer. Są to ciśnienia owszem stosowane ale należy je uznać za bardzo wysokie. Ponadto przecież taka butla może się nagrzewać w słońcu.Co się wtedy w niej dzieje ???
Znam przypadek gdzie pękła butla CNG-200 atm.Samochód odniosło w górę.

PS>. Zdjęcia stacji wodorowej wkrótce.Jak znajdę trochę czasu.

Panaceum 
..... na wszystko

Wysłany: 2017-05-25, 01:47   

Jacky X,
Jeśli chodzi o stosowanie wodoru, to LZ 127 Graf Zeppelin pokazał w 1937 roku czym to grozi.
Niestety, w napędzaniu samochodów wodoru helem nie zastąpimy jak w balonach czy sterowcach.

domino

Wysłany: 2017-05-25, 08:34   

Orlen uruchamia pierwszą stację ładowania wodorem.

Pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem w Grupie ORLEN został właśnie uruchomiony.

http://gramwzielone.pl/au...dowania-wodorem

http://www.energetyka24.c...ilanych-wodorem

oraz

Również dzisiaj Orlen zainaugurował ofertę z zakresu carsharingu, realizowaną we współpracy ze spółką Traficar. W ramach współpracy, na wybranych stacjach pod marką Orlen w miastach, w których dostępna będzie usługa – na razie w Warszawie i Krakowie – będzie można pozostawić i wypożyczyć samochód, pozostawiając go na jednej ze stacji Orlenu. Usługa ruszy 1 czerwca br.

Nie wiadomo czy to może hybrydy będą czy elektryki.
:?: .

highend 

Wysłany: 2017-05-25, 14:26   

pierwszy i ostatni :mrgreen:

IMO tylko samochody ciężarowe (duże "TIRy") na wodór mają sens.

wodnik7

Wysłany: 2017-05-28, 12:30   

Wiadomo, ze koncerny paliwowe chca wodoru: musza zarobic. Ale sensu to nie ma, moim zdaniem (straty na transporcie, produkcji itp.)

jas_pik

Wysłany: 2017-05-28, 13:29   

Ma sens tylko w jednym przypadku. Gdy jest nadmiar energii elektrycznej której nie można wykorzystać - wtedy wodór staje się alternatywą dla elektrowni szczytowo pompowych. Jedynie co trzeba zrobić to znaleźć lepsze materiały ( o mniejszej przepuszczalności wodoru przez ścianki zbiornika i przewodów)

mann25 
6kWh/100km vmax120

Wysłany: 2017-05-30, 13:33   

Jesli w 2025 bedzie zakaz sprzedarzy spaliniakow to ma jak najwiekszy sens, takie plug in hybrydy z 50km zasiegu elektrycznego + 500km na wodorze
Mi sie wydaje ze to jest przyszlosc dla transportu, autobusy dalekobierzne i Tiry
126p>Samara 1.3>Golf II 1.3>Mazda 626 IV 1.8>Sierra II 2.0>Cordoba 1.6>Golf IV1.6>A4 1.8 LPG>Polo III 1.4TDI>A2 1.4TDI>Polo IV 1.4BMTDI 2007>Passat B6 1.6BMTDI 2009>Passat B7 1.6BMTDI 2011>CaddyMaxi II 1.6BMTDI 2012r> 2020 CaddyMaxi 60kmEV+0,6l LPG REX?

Odpowiedz do tematu