domino
Dołączył: 12 Cze 2008 Posty: 923 Skąd: Wielka Brytania
|
Wysłany: 2016-07-13, 21:03 Polski samochód na wodór z proszku!
|
|
|
Jeżdżące laboratorium od podstaw powstało właśnie nad Wisłą.
https://www.msn.com/pl-pl...artandhp#page=2
Tu chodzi o sposób magazynowania wodoru. Zespół projektowy podszedł do problemu w unikalny sposób. W aucie zastosowany został unikalny zbiornik magazynujący wodór opracowany i opatentowany w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Technologia opiera się na chemicznym wiązaniu gazu w wodorkach metali, które przypominają mąkę. Materiał na stałe znajduje się w samochodzie a jego ładowanie odbywa się na zasadzie różnicy ciśnień przez dołączenie dystrybutora wodoru, którym może być stacja lub nawet zwykła butla techniczna.
- Dzięki zastosowaniu chemicznego wiązania w proszku metalu jesteśmy w stanie zmagazynować w zbiorniku nawet 5-krotnie więcej wodoru niż w butli pod bardzo wysokim ciśnieniem. Do tego dochodzą kwestie bezpieczeństwa. W przypadku sprężania wodoru w butlach stalowych ciśnienie wynosi 200-300 bar, a w przypadku butli kompozytowych nawet 700 bar. To ogromne siły i spore ryzyko. W przypadku rozwiązania zastosowanego w naszym prototypie ciśnienie wodoru wewnątrz proszkowego magazynu wynosi zaledwie kilka bar. Można więc przechowywać wodór dużo bezpieczniej i gdy mamy w baku wodorek metalu, nie ma najmniejszego problemu, auto można tankować szybko i wygodnie.
Na skutek przemiany chemicznej podczas tankowania metalowy proszek nagrzewa się i należy go schłodzić. Rozwiązaliśmy to za pomocą wewnętrznego układu chłodzącego, który rozprasza temperaturę zapewniając poprawny balans cieplny. Podczas jazdy mamy sytuację odwrotną - zbiornik się chłodzi. Opracowany przez nas system umożliwia wykorzystanie różnicy temperatur do chłodzenia silników i systemów elektronicznych auta.
Pojazd dysponuje ogromnym kontrolowanym elektronicznie momentem obrotowym. Łączna generowana moc wynosi 272 KM a sam projekt był zrealizowany w zaledwie 6 miesięcy...
- Instytut Transportu Samochodowego zapowiedział, że do 2030 roku Polska będzie wyposażona w sieć stacji wodorowych do takiego tankowania - powiedział dr inż. Danielem Prusakiem z AGH .
Nieźle się zapowiada ale pożyjemy zobaczymy co z tego wyjdzie.... |
|