SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
REVAi
Autor Wiadomość
RaveN 
Administrator

Wysłany: 2008-07-28, 11:56   REVAi

REVAi to mały, miejski samochodzik elektryczny przeznaczony do codziennych dojazdów na małe odległości, na przykład do pracy lub na zakupy. Chociaż kosztuje on sporo, to gdy już go kupimy może okazać się, że w porównaniu do samochodów spalinowych jeździ on prawie za darmo. Obecnie REVAi jest już dostępny w sprzedaży.

Bardziej szczegółowy opis można znaleźć na stronie www.SamochodyElektryczne.org
Ostatnio zmieniony przez RaveN 2009-10-17, 20:09, w całości zmieniany 1 raz  

yarross 
Przekonany

Wysłany: 2008-12-04, 01:24   Re: REVAi

Na stronie Ethana Arnolda znalazłem trochę fotek Revy od środka (facet chciał zostać dystrubtorem REVy u naszych zachodnich sąsiadów, ale nie wypalił mu ten biznes).
Z uwag:
* autko niby lowcostowe, ale napęd AC (dedykuję Panu Zbyszkowi :-P ), widac przy odpowiedniej skali (REVA to spora seria) jest taniej niż DC,
* ma fullwypas BMS do zarządzania bankiem aku, mimo że to zalewane ołowiówki, ktore teoretycznie spokojnie sobie radzą bez pilnującej ich elektroniki,
* zwróćcie uwagę na system centralnego uzupełnianie wody (pewnie też odprowadzania gazów z ogniw) - dzięki niemu zalewane aku mogą się znaleźć w przestrzeni pasażerskiej i nie trzeba do nich za często zaglądać.
* jakieś małe przekroje kabli.
Hmm a ma ktos pomysł po co te linie do/wychochodzące z falownika mają coś co wygląda jak dławiki zakłóceń? Jeszcze na wejście bym zrozumiał, ale na wyjściu do silnika?

Zbyszek Kopeć 
EV jest śliczne

Wysłany: 2008-12-04, 07:15   

Przecież widać na zdjęciach: wielki silnik, duże urządzenia do sterowania prądem, dochodzą chłodzenia.
U mnie w aucie o wiele większym (np.: TOYOTA) jest malutki silnik DC, malutki regulator (sterownik) i duża sprawność.

Jednak jak ktoś lubi AC (nie wszyscy muszą być lepsi) to niech zamontuje, a będę się cieszył, że następny Polak jeździ autem EV i oszczędza na kosztach obrzydliwych paliw.

yarross 
Przekonany

Wysłany: 2008-12-04, 10:45   

Zbyszek Kopeć napisał/a:
Przecież widać na zdjęciach: wielki silnik, duże urządzenia do sterowania prądem, dochodzą chłodzenia.

Ten silnik nie jest jakiś specjalnie wielki - samochodzik w którym siedzi jest dosyć malutki. Poza tym, dużo z tej "wielkości" zajmuje ożebrowanie chłodzenia - pasywne! Nie ma wentylatora, a klimacik Indii trochę gorący. Silniczek pięknie uszczelniony (pewnie IP65). Do tego część z jego objętości to już zintegrowana przekładnia. Proszę w DC doliczyć skrzynię biegów (poza SepExem, silniki DC albo muszą mieć min. 2 biegi, albo być przerośnięte).
Co do falownika Curtisa, nie rozumiem z tą wielkością. Przecież to mikrusik, chłodzony przez podstawę, analogicznie jak Curtisowe kontrolery DC.
Na co wg mnie warto zwrócić w tym samochodziku uwagę, to dowód, że tanie komponenty do budowy AC stają się dostępne. Do niedawna AC równało się AC Prop, Siemens, Solectria itp., oferta raczej typu "tuning Porsche" za min. 10k$ a nie dla zjadacza chleba. Tymczasem REVA to chyba najtańszy seryjny elektryk.
Czas AC nadchodzi.

Zbyszek Kopeć 
EV jest śliczne

Wysłany: 2008-12-04, 18:07   

Te elementy AC są bardzo drogie. Trzeba porównać parametry tego pojazdu, to jest w zasadzie motorower, a ja jężdżę dużym samochodem na silniku DC (naprawdę miniatura, waży 11 kg).

yarross 
Przekonany

Wysłany: 2008-12-04, 19:33   

Zbyszek Kopeć napisał/a:
Te elementy AC są bardzo drogie.

Te nie są drogie. Cenę falownika Curtisa podawałem już kiedyś, silnik z pewnością będzie tańszy (materiały magnetyczne na stałe magnesy są drogie).
Panie Zbyszku przypominam - REVA celowała w najtańszy seryjny elektryk. Nie mogli powsadzać drogich komponentów. To nie system zbudowany na szpejach z Metric Mind (kosztujących jakieś 10k$ za zestaw).
Z tego wszystkiego jakby chcieć samemu zbudować taki system, najwięcej problemu i pewnie najwięcej kasy pochłonęła by... przekładnia. Nie widziałem w detalu takich tanich. Co innego jak producent zamawia tysiące.
Zbyszek Kopeć napisał/a:
Trzeba porównać parametry tego pojazdu, to jest w zasadzie motorower, a ja jężdżę dużym samochodem na silniku DC (naprawdę miniatura, waży 11 kg).

Ten silnik ma jak piszą 13kW, więc skoro samochodzik lżejszy, to powinien mieć więcej pieprzu. Patrząc po ilości aku, pewnie mniejszy zasięg.

yarross 
Przekonany

Wysłany: 2009-01-07, 16:57   

Poczytałem o ofercie aku Li-ion dla REVy - jest to wg mnie istotna informacja:
Customers will have the option of outright purchase or battery leasing, with prices to be announced by the end of January. REVA is also developing upgrade kits that will enable existing REVA owners with an AC motor and lead acid powertrain to upgrade to the lithium-ion powertrain later in 2009.
Czyli można leasingować ale można też kupić. Różni sie to diametralnie pod podejścia dużych graczy w USA, którzy w Kaliforni oferowali wyłącznie leasing, a po jego zakończeniu odebrano pojazdy mimo ofert kupna ze strony dotychczasowych użytkowników, i to nie tylko GM ale też np. Honda, o czym raczej cicho, a warto o tym pamiętać bo właśnie Honda wprowadziła swój FCV Clarity, również wyłącznie w leasingu.
Potencjalni chętni na VOLTa bardzo negatywnie wypowiadali się w temacie polityki leasing only, deklarując, że w takim wypadku poszukają sobie innego samochodu, pamiętając casus EV1. Oj, stracił na zabiciu tego samochodu GM więcej niż zaoszczędził.

Zbyszek Kopeć 
EV jest śliczne

Wysłany: 2009-01-07, 17:25   

Robią drogowe doświadczenia, zbierają opinie i likwidują, bo chcą zmusić ludzi do kupowania obrzydliwych spalinowców.
Jutro rano w Warszawie odbędzie się spotkanie założycielskie SUPE (Stowarzyszenie Użytkowników Pojazdów Elektrycznych). Warto na nim być.
"Spotkanie odbędzie się w czwartek 8 stycznia 2009 o godz. 10:00 w Warszawie, w budynku siedziby Mercedes-Benz Polska Sp. z o. o. przy ul. Gottlieba Daimlera 1 (sala „Kraków" na 2 piętrze).

Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o potwierdzenie swojego przybycia wysyłając e-maila na adres: ev.polska@gmail.com.

Będziemy wdzięczni za pomoc w dystrybucji tej informacji wśród osób potencjalnie zainteresowanych rozwojem stowarzyszenia."

Przepraszam za tak późną informację, ale mieszałem w komputerach z formatowaniem dysków i potem nie do wszystkich stron miałem dostęp.

RaveN 
Administrator

Wysłany: 2009-01-08, 22:10   

REVA Electric Car Company zbudowała trzy ulepszone wersje REVAi z aku litowo-jonowymi o zasięgu od 150 do 200 km. Mają one zamontowane na dachu panele fotowltaiczne.

Pojazdy mają jeździć demonstracyjnie pokonując trasę 3500 km.

Solar-roofed REVA L-ions go on Indian Climate Solutions Road Tour
http://www.autobloggreen....tions-road-tou/

rimorbod

Wysłany: 2011-12-25, 01:06   

Witam

Jestem tutaj nowy, ale interesuje mnie bardzo poważnie temat takiego samochodziku (REVA G VIZ). Mianowicie w UK można nabyć takie stosunkowo tanio:
http://www.ebay.co.uk/itm...1#ht_1962wt_932

Niestety pojawia się problem - kierownicy z prawej strony... Czy idzie jakoś sobie poradzić z tym problemem w polskich warunkach?

Znalazłem jeszcze inny - trochę ładniejszy samochodzik:
http://www.ebay.co.uk/itm...f5#ht_500wt_949
Ale problem jak wyżej - kierownica z prawej strony...
Czy ktoś może poradził już sobie z rozwiązaniem tego problemu w polskich realiach??

zeeltom 

Wysłany: 2011-12-25, 08:59   

rimorbod napisał/a:
Czy idzie jakoś sobie poradzić z tym problemem w polskich warunkach?

No pewnie :-D Polaków nie znasz? :-D

Albo bardziej uniwersalnie:

:-D

rimorbod

Wysłany: 2011-12-25, 10:02   

No dzięki:) Ja tu zastanawiam się na poważnie - aukcja się kończy za kilka godzin a cena wydaje się przystępna:
http://www.ebay.co.uk/itm...d9#ht_500wt_949

Jedna sam nie przełożę kierownicy;( A może można by takim maluchem jeździć na zasadzie jak ROMET 4E jako skuterek np? Może w takim układzie kierownica by mogła być i z prawej??

zeeltom 

Wysłany: 2011-12-25, 10:13   

Nie ma zakazu jazdy z kierownicą po prawej stronie.

rimorbod

Wysłany: 2011-12-25, 10:58   

No koleżanki i koledzy - wylicytowałem REVA G-VIZ :) Przeczytałem, że po nowym roku ma być możliwość rejestracji w PL aut z kierownicą z prawej strony (nakaz trybunału UE). Czy ktoś ma może takie autko?:)

zeeltom 

Wysłany: 2011-12-26, 05:21   

Ponad 1000 funciaków, to chyba spora cena?

rimorbod

Wysłany: 2011-12-26, 13:04   

1020GBP wydaje mi się niewielką ceną. Dojdzie jeszcze transport 1200pln, regeneracja aku pewnie też ponad 1000pln no i opłaty rejestracyjne... Romet 4E ma kosztować około 20tys pln a jest tylko 2 osobowy - ten pojazd jest typu 2+2.

zeeltom 

Wysłany: 2011-12-26, 13:52   

Te rozważania zależą od grubości portfela ;)
Dla mnie, to półroczne zarobki w naszym kochanym kraju, gdzie ceny są już europejskie, a zarobki jak za PRL-u.

highend 

Wysłany: 2011-12-26, 21:11   

gratuluję autka!
nie wiem jak z przekładką - ja zanabyłem w UK berlingo electrique, a do niego przekładki są.
co do Revy - to jest o ile wiem autko dość powolne i z małym zasięgiem, ale może się mylę?
Na aukcji pisze 15 mil zasięg.

Pir-serwis 

Wysłany: 2011-12-26, 21:12   

Racja-dla Zeltoma.
Ja postawiłem na konwersję-patrząc na ceny tych samochodów-stwiedziłem,że w tych pieniadzach nie uda mi się.
A i zachodu ze sciągnięciem,itp. itd.
Mnie konwersja na nowych aku,nowych podzespołach praktrycznie kosztowała 12tyś.
I mam samochód ,który lubię-jak mówi Zbyszek.
Ale ten mały-po założeniu litowych to bedzie jazda.
:)

Citroen Berligo Electrique
Saxo 2D 5os Electrique
Saxo Van Electrique
P106 4os Electrique

neopro

Wysłany: 2017-01-19, 08:54   Do właścicieli autek REVA i ..... i nie tylko

Witam Forumowiczów!
Mam pytanie! Szukam właścicieli autek elektrycznych REVA i. Jestem posiadaczem takiego autka, w niezłym stanie technicznym. Szykuję się do zakupu nowych akumulatorów. Jestem po pierwszych jazdach próbnych (na akku zastępczych, mniejszej mocy) chciałbym wymienić się doświadczeniami. Mam problem z odpaleniem WEBASTO. Chętnie wymienię się doświadczeniami z zarejestrowaniem pojazdu. (jestem przed tymi "przyjemnościami")
Każda uwaga będzie dla mnie cenna.

Odpowiedz do tematu