SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Konkurs na samochód elektryczny wystartował
Autor Wiadomość
jas_pik

Wysłany: 2017-12-31, 20:34   

Bo jest infrastruktura - ale osoby spoza branży nie wiedzą i sadzą że polegać to ma na budowie nowej dużej fabryki - co totalnie nie jest prawdą.
O jakiej dodatkowej ilości energii elektrycznej ?
Wiesz jakie są różnice w zużyciu w szczytach i dolinach?
Wiesz ile energii jest dyspozycyjnej?
Wiesz jak łatwo sterować poborem energii elektrycznej przez EV i jak łatwo będzie zarządzać jej produkcją i kontrolować zużycie na ładowanie?
Jak prosto ją rozliczać - i jak łatwo wprowadzić bilansowanie - im więcej EV tym łatwiej.

Moje osobiste zdanie ( z którym nie musisz się oczywiście zgadzać ) jest takie że najgłośniej ryczą krowy które mleka nie dają .

Szarbia 

Wysłany: 2017-12-31, 21:21   

Im więcej EV tym nasze stare pogierkowskie elektrownie będą miały lżej?
Czy może co 300 km podróży muszę zaliczać nockę, żeby podładować?
Oświeć mnie.

jas_pik

Wysłany: 2017-12-31, 21:44   

Szarbia napisał/a:
Im więcej EV tym nasze stare pogierkowskie elektrownie będą miały lżej?

Powoli się uczysz wiedzy o EV :)
Tego wszystkiego niestety nie uczą w szkołach :evil:
Problem z zarządzaniem siecią jest największy gdy podepniesz do sieci wiatraki bo produkcja jest nieprzewidywalna a zużycie tak . Miej na uwadze to że taką samą ilośc mocy jak z wiatraków musisz mieć w bardzo szybkio reagującej rezerwie z kmonwencionalnych źródeł w celu bezpieczeństwa sieci. Nie mamy w zapasie żadnej dużej elektroni atomowej.
Gdyby nie te gierkowskie elektrownie w PL to dawno byśmy mieli blackout
Nie możesz wyłączać prądu ludności zdalnie w celu stabilizacji sieci ale ładowarkom samochodowym tak (nawet najszybsze elektronie gazowe na rozruch potrzebują co najmniej 60 minut) a wiatr często przestaje wiać w ciągu kilkunastu minut na terenie wielkosci Polski - i skąd wtedy weźmiesz brakująca moc - z importu ? Jak przestaje wiać to u Niemców tez jest krucho z mocą i kupują na gwałt prąd z polskich elektrowni a często nawet z Rosji i Białorusi ( mimo że ich sieci nie są w europejskim ringu ale dla wielu to czarna magia).
Mam nadzieję że te informacje trochę cię oświecą.
A jeśli chcesz wiedzieć więcej to zapoznaj się z dokumentami rządu niemieckiego - który obiecał wyłączenie wszystkich elektrowni atomowych za ileś lat a teraz wycofał się z tego pomysłu zanim nie wybuduje innych zastępczych źródeł - atomówki nawet jeśli nie będą produkować prądu do sieci to przez następnych 30 lat będą w backupie ( ale któż o tym wie?)

Szarbia napisał/a:
Czy może co 300 km podróży muszę zaliczać nockę, żeby podładować?

Naładujesz się bez problemu w 30 minut a noc jest do spania - a wtedy zazwyczaj wiatraki produkują najwięcej energii której nikt nie potrzebuje - samochody mogą się ładować aby ją skonsumować - bo elektroliza wody w celu uzyskania wodoru jest wciąż bezsensowna nawet gdy energia jest darmowa - ale trzeba ją zużyć aby się wiatraki nie sfajczyły.

Szarbia 

Wysłany: 2017-12-31, 21:59   

Nie jestem fanem wiatraków i za to w innym wątku nazwano mnie naftowym trolem.
Atomowej nam potrzeba - to wiem.

Uciekłeś w wiatraki a mnie chodzi o to jak obecne pogierkowskie mają wytrzymać wzrost liczby EV? Np. latem, kiedy ludzie jeżdżą i potrzebują szybkiego ładowania za dnia.

jas_pik

Wysłany: 2017-12-31, 23:01   

Szarbia napisał/a:
Atomowej nam potrzeba - to wiem.

Skąd to wiesz? Z mediów ? Czy mamy własne źródła surowców czy będziemy musieli je kupować w Rosji ? To może być takie samo uzależnienie jak z ropą i gazem obecnie. Źródeł nie mamy a Rosja nam nie będzie chciała sprzedawać - tak samo jak już to robili z nasza Marią . Ale pewnie o tym też nie czytałeś bo media o tym nie pisały.

Szarbia napisał/a:
Uciekłeś w wiatraki a mnie chodzi o to jak obecne pogierkowskie mają wytrzymać wzrost liczby EV? Np. latem, kiedy ludzie jeżdżą i potrzebują szybkiego ładowania..

Wystarczą i wytrzymają - do naładowania nawet milona EV wystarczy moc która juz posiadamy. Od momentu podania sygnału z dyspozycji mocy do wyłączenia zbędnych bloków energetycznych powstaje tyle energii która wystarczy na naładowania co najmniej 100 000 EV . A ładowaniem ich można zarządzać zdalnie . Może poczytaj trochę literatury fachowej bo Twoje pytania świadczą o niedostatkach podstawowej wiedzy :oops:

PatrykS 
Opel Ampera 2012r.

Wysłany: 2017-12-31, 23:04   

Szarbia napisał/a:
Uciekłeś w wiatraki a mnie chodzi o to jak obecne pogierkowskie mają wytrzymać wzrost liczby EV? Np. latem, kiedy ludzie jeżdżą i potrzebują szybkiego ładowania za dnia.
Z tego co wiem milion elektryków w Polsce to ambitny plan na kilka lat - nie da się w tym czasie zbudować paru siłowni tu i ówdzie?

Szarbia 

Wysłany: 2017-12-31, 23:49   

Nie rozumiem tego lobbingu wiatrakowego. W Niemczech była z tym afera, ze hej a teraz to to miało by do nas trafić. Dobre.
O atomowej czytałem w książce Jezierskiego i to mi wystarczy.
Najprościej udać eksperta i nie podawać argumentów. Tvn po prostu.

jas_pik

Wysłany: 2017-12-31, 23:59   

Ja nie jestem ekspertem telewizyjnym - nabyłem tą wiedzę przez wiele lat nauki u najlepszych głów w Europie a Twoja wiedza pochodzi z przeczytania jednej książki i już uważasz ż wystarczy? To dużo za mało....
Masz chociaż rower elektryczny ? Raczej nie .....
PatrykS napisał/a:
nie da się w tym czasie zbudować paru siłowni tu i ówdzie?

.... Da się i już powstała jedna a następne są w drodze.
Ale wracając do pytań - różnice zużycia pomiędzy szczytem a dolina zapotrzebowania sa tak duże że większośc sprzedawców wprowadzi takie dynamiczne stawki cen za energię że na szybkich ładowarkach będą się ładować tylko Ci którzy musza i stać ich na to będzie, a większość użytkowników EV będzie korzystała z wolnego ładowania w porach najniższych cen . Jak się przeanalizuje produkcje farm wiatrowych to okazuje się że nawet obecnie w Polsce istniejące farmy mogłyby one w całości dostarczać wystarczające moce w dolinach zapotrzebowań czyli nocami .Oczywiście do momentu gdy wieje bo jak jest flauta ( a jej nikt nigdy nie przewidzi z wyprzedzeniem większym niż 30 minut ) to trzeba mieć na natychmiastowym backupie wystarczającą moc .
A że wszystkie są cieplne a mamy za mało wody do ich chłodzenia to może powstać problem ( jaki już ostatnio doświadczyliśmy) .
Miejmy nadzieję że Wody Polskie zmienią w ciągu najbliższych kilku lat stany wód śródlądowych i pozwolą na powstanie nowych zawodowych elektrowni wodnych oraz kilku tysięcy MEW-ek które sa przewidywalne i łatwo sterowalne przez system .
W tym temacie też mam sporą wiedzę bo od dziesiątków lat jestem właścicielem nieruchomości na której istniała elektrownia wodna o mocy 100 kW .
Przez ostatnie 20 lat kopałem sie z koniem aby ja odbudować - ale dzięki "mądrym inaczej" do tej pory się to nie udało a istniejące śluzy/spiętrzenia i kanały niszczeją. A rzeka sobie płynie... a prądu z niej wciaż nie ma... Dobrze że chociaż od 3 lat wyprodukowałem już kilkadziesiąt MWh ze słońca i chociaż część starej infrastruktury energetycznej wciąż się przydaje.

RysiekK 

Wysłany: 2018-01-01, 11:47   

dyskusya o "problemie braku energii" jest nieadekwatna, przynajmniej w tym temacie i przynajmniej na tą chwilę, a to dlatego że na pewno wystarczy energii do pojazdów realizujących potrzebę przemieszczania na poziomie podstawowym. PRZYPOMINAM ŻE SĄ OGROMNE REZERWY OBNIŻANIA MECHANICZNEJ ENERGOCHŁONNOŚCI RUCHU ZWŁASZCZA MIEJSKIEGO PRZEZ ODCHUDZENIE POJAZDÓW I USPOKAJANIE RUCHU ! ( średni pobór mocy autka miejskiego może być znacznie poniżej 5 kW ).....natomiast jeżeli szybkowściekli będą chcieli po elektryfikacji zachować swój patologiczny styl w temacie szybkiego posuwu wielkimi, ciężkimi mocnymi furami , to rzeczywiście będą mieli problem - ale to ich problem !!! Rozwiązaniem nie jest stawianie im supermocnych ładowarek za państwową kasę ino reedukacja i wymuszenie zmiany zachowań !!

jas_pik

Wysłany: 2018-01-01, 11:59   

Założenie programu budowy samochodu nie zakłada budowy mikropojazdu.
Nie może być mowy o ograniczeniu prędkości do 30 - 50 km/h .
Pojazd ma mieć możliwość jazdy chociażby na obwodnicach miast w związku z tym moc nie może być ograniczona do 4kW - nieprawdaż?
Jesli nie bardzo wiesz o czym mówię proponuję przejechać się pojazdem elektrycznym chociażby takim jak stare PSA. Zapraszam .
Zobaczysz czy w ruchu miejskim w Warszawie z prędkością ograniczoną do 90 km/h dasz radę dojechać z Ursusa na Targówek :)
A co do uwag niektórych "znafców" - czy wiecie o tym że w Polsce jest produkowane już ponad 80% elementów niektórych dobrze sprzedawanych na rynkach europejskich EV.
Jedynie końcowy montaż odbywa się poza Polską .

gienek333 

Wysłany: 2018-01-01, 12:05   

Zarówno wiatraki jak i panele PV są zasilane z wielkiej elektrowni jądrowej jaką jest słońce. Kiedyś się zastanawiałem po co jest takie duże i tak daleko?. Po pierwsze jest w miarę bezpieczne, a po drugie ani ruscy, ani amerykany go nie mogą nam zajumć :-P . Co do samochodów (a pomysł budowy EV zrodził się we mnie w 1987r), uważam, że na chwilę obecną auta hybrydowe mają większy sens. Bateria 15 kWh waży poniżej 100 kg, zajmuje mniej niż 40l i pozwala przejechać nawet 100 km (jak nie ciągniemy za sobą pół tony baterii). Problem jest w generatorach prądu, bo stosowanie silników tłokowych jest totalnie bez sensu. Trzeba stosować silniki o dużych obrotach (mają dużą gęstość energii oraz prostotę konstrukcji-to jest chyba największa ich wada :-) . Samochód, jak samochód, cztery koła, wygodne fotele i styknie (navi i filmy można z telefonu, tableta itd.), nie musi być w aucie ;) . Uważam również, że sieci energetyczne powinny być DC. Ps. Tak jak Janusz pisze, produkujemy bardzo dużo części do samochodów.

RysiekK 

Wysłany: 2018-01-01, 12:35   

zalecam ponownie powrót do podstaw, a konkretnie do przypomnienia sobie pojęcia potrzeby podstawowej i roli państwa

kalex 

Wysłany: 2018-01-01, 12:42   

Szarbia napisał/a:
Nie rozumiem tego lobbingu wiatrakowego. W Niemczech była z tym afera, ze hej a teraz to to miało by do nas trafić. Dobre.

Spokojnie, przecież wstaliśmy z kolan.

jas_pik

Wysłany: 2018-01-01, 13:12   

Szarbia napisał/a:

Niestety wikszość szrotu już trafiła.
Na szczęscie częsciwo udało się to zablokować .
Dla mnie takim osobiście najwiekszym przekretem były działania firmy EON na terenie gminy w której mam hacjendę z próbą instalacji 18 wiatraków zezłomowanych w Niemczech.
Udało im sie postawić w sąsiedniej gminie za sporą "darowiznę " dla radnych ( tzw postawili wiatraki wyłącznie na gruntach osób którzy sa radnymi w tej gminie ) złomy zdemontowane w Niemczech.
To jest zdjęcie z wiatraka zamontowanego w gminie Żółkiewka powiat Krasnystaw , województwo Lubelskie ( chwilę po jego postawieniu ) .
Dzisiaj jest już zamalowane.

domino

Wysłany: 2018-01-01, 13:42   

jas_pik napisał/a:
Założenie programu budowy samochodu nie zakłada budowy mikropojazdu.

Ale znalazły sie niestety takie w konkursie i min. to:
Ixar. Polski samochód elektryczny.
http://www.motofakty.pl/a...roku-zycia.html

RysiekK 

Wysłany: 2018-03-07, 11:18   

otóż i przygotowałem odświeżony projekcik nadwozia prostego w produkcji City-Cara .
Electromobility.pl zostało poinformowane, czyli jeżeli "powszechność " elektryfikacji nie wypali n.p. z powodu zadrogości tego co oni tam wypuszczą, to niech nikt nie mówi że nie można było inaczej
strona o aucie miejskim

Odpowiedz do tematu