SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Vozilla - największy carsharing EV w Polsce we Wrocławiu
Autor Wiadomość
Doradca IOŚ 
Doradca Instytutu OŚ

Wysłany: 2017-11-30, 17:35   

rafmat napisał/a:
Ponoć w 2 dni od otwarcia wszystkie samochody Vozilli czyli póki co około 100szt. przejechały łącznie 8tys. km co nam daje średnio 40km/dzień dla jednego auta to chyba nieźle a raczej powiedziałbym bardzo dobrze... Szkopuł w tym, że primo po pierwsze było otwarcie i dużo reklamy w mediach więc każdy chciał choć kilka minut spróbować a po drugie jest promocja 0.5zł/min a nie 1zł/min jak będzie od grudnia.

Popatrzmy na to tak, że o tyle mniej aut spalinowych przejechało po mieście, czyli o ileś zmalała emisja spalin w mieście. Kierunek naprawdę dobry.

domino napisał/a:
wodnik7 napisał/a:

100x100.000 = 10.000.000 pln
Jezdzac np. 5000km dziennie (czyli wiecej niz srednia z 2 dni po otwarciu), oplata to 5000pln dziennie. Miesiecznie: 150.000 pln. Rocznie 1.800.000

Liczysz po 100.000 zł za sztuke. Nie sądze by zeszli tak mocno przy cenie 149.000 zł ja obstawiam 139.000 zł i to trzeba pomnożyc x 200 aut które zostały zakupione czyli koszty wychodzą x2 jak nie x3!
Teraz pytanie KTO Za To Płaci?

No ale nie uważasz, że jest to wygodne, tanie i ekologiczne rozwiązanie?
Jeździsz nieemisyjnym autem po mieście, możesz korzystać z buspasów i zostawić auto za darmo na parkingu w samym centrum - chyba dobre rozwiązanie, nie?

domino napisał/a:
zb1g napisał/a:

Bez słupków, chociaż AC, na wszystkich miejscach parkingowych dla vozilli i obowiązku podłączania po wyjściu, to czarno to widzę.

Czy ktoś już może wyśledził jak to przebiega z tym ładowaniem Leafów?

Jako użytkownik w ogóle się tym nie przejmujesz.
Rozwiązania są ekologiczne i z myślą o tym, by jakość powietrza w mieście zyskała.

Środowisko Życiem

gienek333 

Wysłany: 2017-12-01, 00:16   

W Krakowie są rowery elektryczne i ładowanie polega na tym,że przyjeżdża gość wielkim busem i wymienia baterię (nawet nie gasząc silnika w dostawczaku), wot cała ekologia.

kalex 

Wysłany: 2017-12-05, 13:18   

Byłem w u dealera Nissana we Wrocławiu i się przy okazji dowiedziałem jak ładują Vozille. Puki co wszystkie ładują w ów salonie , więc ładowarka non stop zajęta. Ale stawiają swoje punkty ładowania dla wypożyczalni "lada dzień" :-o

Doradca IOŚ 
Doradca Instytutu OŚ

Wysłany: 2017-12-08, 18:51   

kalex napisał/a:
Byłem w u dealera Nissana we Wrocławiu i się przy okazji dowiedziałem jak ładują Vozille. Puki co wszystkie ładują w ów salonie , więc ładowarka non stop zajęta. Ale stawiają swoje punkty ładowania dla wypożyczalni "lada dzień" :-o

Cześć!
Ta wypożyczalnia się bardzo prędko rozwija, miasto już ocenia, że realnie przyczyni się do ograniczenia emisji spalin w najpopularniejszych miejscach Wrocławia. Właśnie dzięki temu, że będą tam dojeżdżać głównie elektryczne samochody.

gienek333 napisał/a:
W Krakowie są rowery elektryczne i ładowanie polega na tym,że przyjeżdża gość wielkim busem i wymienia baterię (nawet nie gasząc silnika w dostawczaku), wot cała ekologia.

Ale tyle i ile jest roerów tyle mniej samochodów wyjechało na ulicę. Bilans ekologiczny jest raczej na plus.
Poza tym, jest już coraz więcej elektrycznych samochodów dostawczych i możliwe, że niedługo taki bus na ropę zostanie zastąpiony przez swój elektryczny odpowiednik.

Środowisko Życiem

Karwoś 

Wysłany: 2017-12-08, 21:22   

Grunt to rozwój - nikt nagle nie oczekuje, że wszyscy się przesiądą. Najpierw 1 potem 10 potem 100 a potem 1000 - rozwój raczej jest logarytmiczny.

kalex 

Wysłany: 2017-12-09, 07:59   

Powiem wam że chyba to jest strzał w dziesiątkę - pod względem popularyzacji EV. Wszędzie się napotyka Leafy. Wiele osób ma okazję się przejechać EV i po sposobie jazdy (:evil:) widać że im się podoba.

Jakby teraz pojawiła się infrastruktura na dzielnicach to jestem pewien że masa ludzi rozważała by zakup auta elektrycznego.

domino

Wysłany: 2017-12-16, 22:26   

Tofik napisał/a:

Po pierwszej przejażdżce Leafem z wrocławskiej wypożyczalni zachorowałem na elektryka.
Na razie jeszcze jeżdżę benzyniakiem, ale już poważnie rozważam amperę jako następcę :mrgreen:

Witaj!

A ile nim jeździłeś i czy jesteś w stanie powiedzieć lub może zapamiętałeś ile zużyłeś energii? no chyba że odebrałeś auto z niepełnym aku.

Tofik 

Wysłany: 2017-12-16, 22:44   

domino napisał/a:
Tofik napisał/a:

Po pierwszej przejażdżce Leafem z wrocławskiej wypożyczalni zachorowałem na elektryka.
Na razie jeszcze jeżdżę benzyniakiem, ale już poważnie rozważam amperę jako następcę :mrgreen:

Witaj!

A ile nim jeździłeś i czy jesteś w stanie powiedzieć lub może zapamiętałeś ile zużyłeś energii? no chyba że odebrałeś auto z niepełnym aku.

Obawiam się, że to nie jest temat na takie wypowiedzi ale odpowiem na Twoje pytania.

Wypożyczalnia jest "na minuty" typu car sharing, no i wypożyczyłem dla fun'u a nie bicia rekordów w oszczędności. Zapamiętałem pierwsze wypożyczenie: zasięgu miał na 44 km a po przejechaniu 6 km poniżej 18 :mrgreen:
Ale jazda z włączonym podgrzewaniem kierownicy i tyłka, ogrzewaniem i betonowym bucie przy każdym starcie ;)
Na dane z kompa co do zużytego prądu w ogóle nie patrzyłem.
Urzekła mnie cisza i odejście.

Zaznaczam, że nie myślałem wówczas kategoriami "ev-head'a".

Po lekturze tego forum (od miesiąca) swoim obecnym benzyniakiem zacząłem jeździć bardziej pro eco ;)

domino

Wysłany: 2017-12-17, 11:42   

Tofik napisał/a:
Zapamiętałem pierwsze wypożyczenie: zasięgu miał na 44 km a po przejechaniu 6 km poniżej 18 :mrgreen:
Ale jazda z włączonym podgrzewaniem kierownicy i tyłka, ogrzewaniem i betonowym bucie przy każdym starcie ;) )

Dziękuje bardzo za odp.
Własnie podobnie większość społeczeństwa w ten sposób pokonuje większość tras i teraz widać jak w porze zimowej uciekają elektrony.
A co do pojemności energii w aku to zostawili auto z 44km? troche jest to śmieszne i nie dokońca przemyślane! samochód powinien mieć energie w aku zawsze choć na 50% bo jak nieświadoma osoba wyjedzie poza teren i nagle mu stanie auto 20km za miastem to co klient płaci za lawete? A w tak częsty sposób można uszkodzić baterie.

Tofik 

Wysłany: 2017-12-17, 20:31   

Dziękuję za przeniesienie do odpowiedniego tematu :)

Domino, generalnie jest tak, że autem możesz wyjechać poza wyznaczone granice miasta, ale nie wolno Ci zakończyć wypożyczenia poza tymi granicami. Owszem wówczas pewnie zostaniesz obciążony kosztem ściągnięcia auta na teren miasta - po Twojej stronie leży oszacowanie możliwości.

Wypożyczając auto aplikacja na telefonie informuje Cię jaki przewidywany zasięg ma obecnie konkretny egzemplarz i na tej podstawie musisz oszacować czy dasz radę (tutaj szkoda, że nie można z poziomu aplikacji sprawdzić trasy i porównać z zasięgiem - z poziomu strony www można tylko sprawdzić szacowany koszt przejazdu w dużym przybliżeniu).

Założenie jest takie, że jak wpadasz w "rezerwę" to powinieneś zacząć szukać miejsca do zgodnego z przepisami zaparkowania auta i zakończenia wypożyczenia.

Zabezpieczają się jedynie w ten sposób, że jak już dojechałem na miejsce i zasięg spadł poniżej 18, co zaskutkowało brakiem wyświetlania dostępnego zasięgu (pojawiły się kreski ---) zakończyłem wypożyczenie przez aplikację i samochód już nie powrócił do grona aut możliwych do wynajęcia.
(musiałem dymać pieszo 1,7 km do najbliższego kolejnego Leaf'a żeby wrócić pod dom :lol:

highend 

Wysłany: 2017-12-18, 12:38   

kalex napisał/a:
Powiem wam że chyba to jest strzał w dziesiątkę - pod względem popularyzacji EV. Wszędzie się napotyka Leafy. Wiele osób ma okazję się przejechać EV i po sposobie jazdy (:evil:) widać że im się podoba.

Jakby teraz pojawiła się infrastruktura na dzielnicach to jestem pewien że masa ludzi rozważała by zakup auta elektrycznego.

Popatrzmy na analogię. Kiedyś rozwijały się kafejki internetowe z szybkim internetem, gdyż ludzie w domach mieli tylko drogie 0202122 od TPSA na impulsy..... Szybki net się upowszechnił i kafejki zniknęły. Widać podobieństwo? ;)

YANNOSICK 
Ampera driver

Wysłany: 2017-12-18, 13:30   

Widać bardzo dobrze. Wypożyczalnie aut zdechną podobnie jak kafejki internetowe czy wypożyczalnie kaset video.

robbo2k

Wysłany: 2017-12-18, 14:26   

YANNOSICK napisał/a:
Widać bardzo dobrze. Wypożyczalnie aut zdechną podobnie jak kafejki internetowe czy wypożyczalnie kaset video.

Analogia zupełnie nie trafiona. Moim zdaniem liczba samochodów w miastach będzie spadać powodem będą rosnące koszty utrzymania samochodu. Wystarczy obciążyć właścicieli realnym kosztem miejsca parkingowego i rumakowanie z 600samochodow/1000 mieszkańców stanie się fikcją. Carsharing małych miejskich autek jak i-ROAD stanie się tym samym co sukces Veturilo.

Nawet w bogatym Grenoble cena 16zł za godzinę jazdy i-ROAD nie jest "ZABIJAJĄCA".

I to wlasnie TAKIE pojazdy jak i-ROAD a nie wielkie kloce Leaf są przyszłością.

Karwoś 

Wysłany: 2017-12-18, 16:23   

Dokładnie tak - większość czasu w C-maxie wożę powietrze - przydaje się tylko na przewiezienie się na większą odległość albo przywiezienie czegoś ze sklepu. W innym przypadku wolę jeździć 500e. Nie dość że tanio, to i wygodnie, szybko i elastycznie.

piero 

Wysłany: 2018-01-21, 12:43   

Pir-serwis napisał/a:
A kto to bedzie ladowal?
Chyba ,ze plusy za zostawienue przy ladowarce?

Uważam, że ich decyzja o ładowaniu aut przez pracowników jest jedną z bardziej trafnych w projekcie tego przedsięwzięcia. Na dobrą sprawę wyeliminowali największą słabość używania aut elektrycznych.

Notabene, flota chyba dostała właśnie kolejny zastrzyk aut, bo część wozów ma bardzo niskie przebiegi. Mieli 150 Leafów docelowo miało być 190 + 10 eNV-400.

Apolonia 

Wysłany: 2018-01-21, 15:18   

Jestem nieco innego zdania, blokowanie ładowarek publicznych,
bez własnego zaplecza prądu i dla polepszenia własnej kondycji,
nie jest fair względem społeczności EV. Znając problemy ładowarek
wrocławskich, nie pozostaje nic innego, jak udać się tam dieslem.

Powinno być odwrotnie, dajemy auta z infrastruktura i proszę bardzo
korzystają z aut nie przekonani, żeby używać, a może się przekonać.

Vozilla korzysta z publicznych ładowarek, ale społeczności udostępniamy też swoje.

Obecnie soją na pozycji większego brania niż dawania.

piero 

Wysłany: 2018-01-21, 16:55   

Apolonia napisał/a:
Jestem nieco innego zdania, blokowanie ładowarek publicznych,
bez własnego zaplecza prądu i dla polepszenia własnej kondycji,
nie jest fair względem społeczności EV. Znając problemy ładowarek
wrocławskich, nie pozostaje nic innego, jak udać się tam dieslem.

Powinno być odwrotnie, dajemy auta z infrastruktura i proszę bardzo
korzystają z aut nie przekonani, żeby używać, a może się przekonać.

Vozilla korzysta z publicznych ładowarek, ale społeczności udostępniamy też swoje.

Obecnie soją na pozycji większego brania niż dawania.

Nie chcę być ich adwokatem, ale - o ile mi wiadomo - projekt ruszył z 1/2 roczny wyprzedzeniem, bo pierwotnie miał w marcu, być może jest to z tym związane. Ostatnio w wywiadzie wypowiadali się, że ich ładowarki są w budowie i będą dostępne publicznie po wdrożeniu.

rafmat

Wysłany: 2018-01-22, 06:43   

Zwłaszcza, że Vozilla póki co swoje ładowarki zamyka na klucz => przykład szybkiej ładowarki na ul. Braniborskiej...

Apolonia 

Wysłany: 2018-01-22, 08:22   

No i mamy jasne, takie postępowanie, to strącanie gruszek cudzym ..........

piero 

Wysłany: 2018-01-22, 14:28   

Tutaj rozmowa, o której wspominałem:
http://elektrowoz.pl/tran...ze-w-2018-roku/

piero 

Wysłany: 2018-01-23, 21:26   

Trochę statystyk w artykule. Średnie zużycie 25 kWh/100 km za:
https://wysokienapiecie.pl/7619-nissan_leaf_elektryczny_zuzycie_carsharing_opinie_ceny_vozilla/

wodnik7

Wysłany: 2018-01-23, 21:34   

Ludzie chyba lubia przygazowac, no a poza tym jest zima, ogrzewanie...

Jesli porownam to do mojej tesli, to i tak duzo, no ale ja jade defensywneij niz wynajmujacy, i douzsze kawalki czyli bateria ciepla..

piero 

Wysłany: 2018-01-23, 21:42   

Tak, na ludziach robi wrażenie przyśpieszenie, więc się - podejrzewam - nim trochę cieszą. Z drugiej strony zauważyłem, wsiadając do maszyn, że nadużywane jest ogrzewanie. Zdarzało mi się przejmować auto z uruchomioną i klimą, i grzaniem foteli, o grzaniu kierownicy nie wspomnę.

piero 

Wysłany: 2018-05-28, 19:21   

Trochę kolejnych statystyk użytkowych wypożyczalni:
http://www.gazetawroclaws...12667,29274419/

wodnik7

Wysłany: 2018-05-28, 19:47   

dzieki za linka!

Tak sie zastanawiam tylko, jak to z tymi ladowarkami jest? Pod ostatnim foto napisane jest jako plan na przyszlosc:
"3. Więcej punktów ładowania samochodów (sześć w ciągu kilkunastu tygodni)."

Czy jakieskolwiek juz w ogole sa? Czy jak na poczatku laweta i do ladowarki?

Odpowiedz do tematu