SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
utrata meleksa a OC
Autor Wiadomość
att

Wysłany: 2018-01-23, 18:31   utrata meleksa a OC

Dzień dobry,
Najpierw krótkie wprowadzenie
Jestem, czy raczej byłem, posiadaczem meleksa. Powierzyłem autko kierowcy, koledze.
Autko przez kilka lat jeździło. Z tego powodu opłacałem OC. Niestety, jakoś rok temu straciłem kontakt z kolegą. Przeprowadził się, nie wiem dokąd, przestał odbierać telefony i maile. Oczywiście autka nie oddał.

I teraz jedna z konsekwencji:
Ostatnia opłacona polisa OC straciła ważność we wrześniu czy pażdz. Uznałem, że skoro moje auto nie podlega obowiązkowi rejestracji/wyrejestrowania/złomowania i utraciłem je, podobnie jak np. ukradziony rower, to zwyczajnie przestaję je ubezpieczać. Inny przykład - mieszkanie - też nie mam obowiązku kontynuacji. Niestety, tow. ubezp. oczekiwało wpłaty, a następnie sprzedało "wierzytelność" do windykatora.

1) Czy mam obowiązek kontynuować OC jak w wypadku "zwykłych aut? Czy to tylko widzimisię TU? Inaczej - płacić czy nie?
2) Jeśli zapłacę windykatorowi, to czy wojować o zwrot z TU?
3) Jak sobie zagwarantować, że TU za rok nie zażąda kolejnej stawki?

Z góry dziękuję....

LECHO

Wysłany: 2018-01-23, 18:40   

Kontynuacja w takim przypadku idzie automatycznie.Trzeba złożyć tak jak przy wszystkich OC wypowiedzenie. Zapłacisz tylko za okres od czasu ostatniej ważności OC do dnia wypowiedzenia plus odsetki. Chyba że już Ci coś jeszcze dołożyli ;)

att

Wysłany: 2018-01-23, 18:53   

Firma windyk. ściąga jakby całą kwotę + odsetki.

Poproszę o podstawę prawną dot. tej kontynuacji nieobowiązkowego OC.
Bo jeśli jest ta podstawa, to nie bardzo rozumiem sprzedaż wierzytelności. Zapłacę i będę miał OC? Na kolejny rok? Bez polisowniosku? Z potwierdzeniem wpłaty od Jakiegoś Kruka czy Bociana? Pokrętne to by było....

jas_pik

Wysłany: 2018-01-23, 19:14   

Tak po zapłąceniu windykatorowi bedziesz miał dalej ubezpiecznie OC tego pojazdu dopóki jesteś jego właścicielem ( do czasu rozwiaązania umowy w wyniku : sprzedaży/kradzieży czy też złomowania przez uprawnioną stację złomowania która wystawi Ci zaświadcznie oraz wyrejestrowaniu go w WK odpowiedniego starostwa oraz zgłoszenia tego faktu u ubezpieczyciela)
Cytat:
Od 1 stycznia 2004 r. obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124 poz. 1152 z późn. zm.).

LECHO

Wysłany: 2018-01-23, 19:17   

Ja miałem pojazd wolnobieżny zrobiłem OC. Jak chciałem zakończyć temat zrobiłem wypowiedzenie i temat się zamknął. Firmy windykacyjne w takich przypadkach są odnogą firm ubezpieczeniowych. Nie znam podstawy. Proszę iść do agenta i wszystko wytłumaczy.
Przy pojeździe który nie podlega obowiązkowej rejestracji skutek wypowiedzenia jest natychmiastowy.

att

Wysłany: 2018-01-23, 19:34   

LECHO napisał/a:
Ja miałem pojazd wolnobieżny zrobiłem OC. Jak chciałem zakończyć temat zrobiłem wypowiedzenie i temat się zamknął. Firmy windykacyjne w takich przypadkach są odnogą firm ubezpieczeniowych. Nie znam podstawy. Proszę iść do agenta i wszystko wytłumaczy.
Przy pojeździe który nie podlega obowiązkowej rejestracji skutek wypowiedzenia jest natychmiastowy.

Tak właśnie i ja powinienem zrobić, jednak pewien niesprzyjający splot różnych okoliczności spowodował, że było to niemożliwe.
Zatem zapłacę, wypowiem umowę, zażądam potw. przyjęcia wypowiedzenia, a potem złożę wniosek o zwrot, chociaż nie wiem, czy będzie warto się szarpać, bo kwota (relatywnie) mała.

kalex 

Wysłany: 2018-01-23, 19:49   

Ja myślę że nawet możesz wypowiedzieć umowę zanim zapłacisz. A później zapłać.

att

Wysłany: 2018-01-23, 20:02   

jas_pik napisał/a:
Tak po zapłąceniu windykatorowi bedziesz miał dalej ubezpiecznie OC tego pojazdu dopóki jesteś jego właścicielem ( do czasu rozwiaązania umowy w wyniku : sprzedaży/kradzieży czy też złomowania przez uprawnioną stację złomowania która wystawi Ci zaświadcznie oraz wyrejestrowaniu go w WK odpowiedniego starostwa oraz zgłoszenia tego faktu u ubezpieczyciela)

Złomowanie? Wyrejestrowanie? Wydz. Kom.???
To meleks, a dokładnie to włoski chińczyk, nigdy nie był rejestrowany, nie ma VIN, przeglądów etc.....

Przeglądam ustawę i w zasadzie mój mały rozumek mówi, że zawarcie OC dla pojazdów wolnobieżnych jest obowiązkowe i jakoś tam rozwiązanie jest też zdefiniowane. Ok, wydaje się, że mam jasność.

Jednocześnie będę chyba musiał powiadomić organa ścigania o kradzieży/zaborze auta, bo gdy skończy się OChrona a mój były meleks zrobi komuś krzywdę, to bez zgłoszenia będę miał kłopoty.

Odpowiedz do tematu