SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
SAM elektryczny
Autor Wiadomość
koder

Wysłany: 2018-01-02, 22:48   SAM elektryczny

Tytuł postu chyba trochę mylący, ale już rozwijam.

Jeszcze kilka lat temu można było sobie zbudować w zasadzie od zera samochód i zarejestrować jako SAM. Mógł być elektryczny, spalinowy, czy na parę - nie było (chyba) kryterium. Teraz ta droga jest raczej zamknięta dla zwykłego obywatela - dopuszczenie jednostkowe samochodu SAM nie jest praktycznie osiągalne.

Więc... co tak w praktyce można sobie skonstruować - tak, żeby można było tym jeździć po drogach publicznych? Prawie na pewno rower czy hulajnogę elektryczną, ale gdzie jest granica? Motorower, czterokołowiec (w tym lekki) - wiem, że są takie kategorie, trudno mi jednak znaleźć konkretne dane, jak wyglądają procedury dopuszczenia do ruchu.

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie konstrukcja czterokołowa, z silnikami ~10kW, masą <100kg. Czy da się teraz takie coś w praktyce zarejestrować do jazdy po publicznych drogach?

jas_pik

Wysłany: 2018-01-02, 23:11   

W sumie jest tylko jedna prosta i legalna możliwość.
Kupno z papierami konstrukcji dowolnego pojazdu ( w PL lub za granicą) i oparcie własnego sama na tej konstrukcji ( musisz mieć na niej nabity numer VIN) oraz zgodne dokumenty.
A jak już go zrobisz to rozszerzone badania techniczne na dowolnej OSKP i ubezpieczenie i rejestracja i jeździsz :)
Mam na zbyciu ramę z Vectrixa z papierami z UK:)

gienek333 

Wysłany: 2018-01-02, 23:37   

Można jeszcze zarejestrować za granicą i importować, ale wersja Janusza jest tańsza i szybsza. Czasem warto kupić coś gotowego, ale np.bez aku. Założenie litowców do czegoś co było na ołowiu, albo Ni-Cd może taki pojazd znacznie ożywić (to tak jak wymiana dysku na ssd).

EVgarage 

Wysłany: 2018-01-03, 11:39   

Jas_pik db mówi, jedyna rozsądna opcja.
Przy czym nie należy się spodziewać, że da się to załatwić od tak. Opisałem to w moim wątku o Sirionie.

koder

Wysłany: 2018-01-03, 14:49   

Dzięki za informacje. Cóż, wygląda na to, że trzeba będzie poszukać czegoś seryjnego o odpowiednich gabarytach.

Odpowiedz do tematu