SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Taryfa G12as dla ładowania samochodu w nocy
Autor Wiadomość
krawcu 

Wysłany: 2018-09-10, 13:27   

W PGE nie można mieć G12as i być prosumentem. Jest to napisane w punkcie 3.1h regulaminu:
https://www.gkpge.pl/cont...tnia%202018.pdf

"Z niniejszej Oferty mogą skorzystać Odbiorcy, będący konsumentami, którzy:
nie są prosumentami, w rozumieniu ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych
źródłach energii (Dz. U. z 2017 r., poz. 1148 ze zm.);"

czapa

Wysłany: 2018-09-10, 13:58   

to samo jest zapisane w regulaminie ENERGA

jas_pik

Wysłany: 2018-09-10, 14:08   

Tak u rożnych dystrybutorów i sprzedawców jest różnie.
Ceny sa też dziwnie skalkulowane.
Na hacjendzie mam PGE i opłacało mi się przy fotowoltaice przejść na G11 bo na G12 nie bilansowali nocy z dniem.
Teraz zmieniam w Warszawie taryfę na G12as w Innogy i instaluję panele fotowoltaiczne , w ich regulaminie nie znalazłem takiego ograniczenia - zobaczymy jak będzie.
Z tym że najpierw zmieniam taryfę a później zakładam panele :mrgreen:

wodnik7

Wysłany: 2018-09-10, 14:44   

W Enerdze mozna spokojnie nadwyzki dzienne zuzywac i dniam, i noca. Np. ja mam dlatego w magazynie duzo, by zima sie podgrzewac..

tomusy
O-PHEV, A-Hybrid

Wysłany: 2018-09-10, 14:46   

.. no tak, "złamać system" = zawnioskować o G12AS gdy nie jesteśmy prosumentami, a później stać się prosumentem :) może się uda....

krawcu 

Wysłany: 2018-09-10, 14:58   

Tylko że bycie prosumentem w "starych" instalacjach powoduje że G12as przestaje się opłacać. Wynika to z tego że prosumen obniża nam zużycie energii a G12as jest tania przy zwiększonym zużyciu (dotyczy to "starych" istniejących liczników).
Przy nowych przyłączach jest to bardzo fajne połączenie.

wodnik7

Wysłany: 2018-09-10, 15:18   

krawcu napisał/a:

Wlasnie. Kolejne prawo, ktore jest dla wybranych, niestety:( dla tych, ktorzy juz dluzej „antysmogowo“ uzywaja np. piecow akumulacyjnych, czy laduja auta w nocy, nic. Ale coz, taki system, na papierze i w mediach - na konferencjach, gdzie mozna sie chwalic, wyglada pieknie, w praktyce jak zwykle..

Piencu

Wysłany: 2018-09-10, 18:30   

Od marca mam G12as w PGE.
Dzisiaj założyli mi panele PV 3kW
Ciekawe co będzie dalej ;) czy zmienia mi na g11 czy zostawia g12. Dam znać.

Slawek 

Wysłany: 2018-09-11, 16:09   

wodnik7 napisał/a:
krawcu napisał/a:

Wlasnie. Kolejne prawo, ktore jest dla wybranych, niestety:( dla tych, ktorzy juz dluzej „antysmogowo“ uzywaja np. piecow akumulacyjnych, czy laduja auta w nocy, nic. Ale coz, taki system, na papierze i w mediach - na konferencjach, gdzie mozna sie chwalic, wyglada pieknie, w praktyce jak zwykle..

Nie do końca tak jest, przy podłączeniu nowego budynku masz zero, ale tylko prze pierwsze 2 miesiące, potem następuje odczyt i kolejne miesiące już nie masz zero, tylko tyle ile zużyjesz.
Tak samo przy stary budynkach, odczyt próbny po dwóch miesiącach, przez te dwa miesiące nabijasz już sobie taryfę nocną, aby mieć następną podstawę do wyliczeń z uwzględnieniem taryfy nocnej. (Czyli dla starego budynku przez pierwsze dwa miesiące płacisz normalnie, następne miesiące powinno być mniej, przy założeniu że masz identyczne zużycie prądu)
Taj ja to rozumie, na razie otrzymałem tylko fakturę próbną po 2 miesiącach.

wodnik7

Wysłany: 2018-09-11, 16:53   

Energa pisze na swoich stronach co innego. Sprawdza sie zuzycie calego roku wstecz, i do as kwalifikuje sie „naddatek“, ktory zizyles uzywajac akumulacyjnego czy np. ladujac auto.

Inaczej nie da sie nic faktycznie oszacowac; jesli np. ktos zdecydowal przejsc na akumulacyjne, i podpisywal umowe w sierpniu, do zimy przeciez nic nie zmieni (nie ogrzewa orzeciez).

Ale w ogole cala ta tayfa jest nieprzejrzysta..

krawcu 

Wysłany: 2018-09-12, 08:39   

Tak jak pisze wodnik7 taniej płacisz za naddatek w stosunku do analogicznego okresu z poprzedniego roku (poprzedni rok to rok poprzedzający ten w którym nabyło się prawa do taryfy antysmogowej).

Jeśli ktoś w poprzednim roku nie miał licznika przez cały rok to przyjmuje się że nie zużywał prądu wcale.

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2018-10-01, 19:18   

No i po pół roku doczekaliśmy się..... Mailem to przyszło :"Oświadczenie o celach wykorzystania Taryfy ANTYSMOGOWEJ" i kupa załączników do tego, z RODO na czele.
oraz Umowa do podpisania w ciągu 7-miu dni...
Ale na G12 :!: czyste G12 choć wniosek i oświadczenie są inne i dotyczą z nazwy, Taryfy Antysmogowej.
Nigdzie nie pada skrót G12 as!

Rozmowy z konsultantami ENERGA, w sumie cztery - były "milusie" i tak jak były miłe, tak też nic nie wnoszące.
Wydaje mi się że w tej Firmie nie kumają o co chodzi. Jedna Panienka do, której prze) ączają by) a w miarę kompetentna, ale tylko werbalnie. Bo i tak nic się nie da załatwić.

Wniosek, po ponad godzinnych rozmowach jest taki, iż trzeba odesłać mailem zdjęcie tej złej umowy itd....i czekać na inną.

Wniosek zaś mój, to jest następujący : Musi być wojna lub zaraza, by oczyścić Świat z idiotów itp. A także z nie kompetentnych ludzi. Tacy na ogół idą sobie postrzelać lub się wychylają by zobaczyć kto strzela:-| :mrgreen: i bum i jednego mniej.
Można się wk.., bo nawet nie ma z kim merytorycznie pogadać.

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2018-10-01, 21:48   

Gdy jest niski poziom bezrobocia, to spada jakość usług. To jest niestety normalne, bo ludzie nie mają motywacji, żeby się szkolić.

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2018-10-02, 09:21   

Popełniłem dwa telefony . Do UOKik by dowiedzieć sie gdzie ma szukać informacji .
Ponieważ na stronach ENERGy nie istnieje taryfa G12as .

I skierowano mnie do Urzędu Regulacji Energetyki. A tam gadatliwy spieszący się na spotkanie Pan , przekonywał mnie ,że być może ENERGA dba o mnie i taryfa G12AS może być dla mnie niekorzystna , bo mam stara chatę i nic mi nie wzrosło w zużyciu .
Na moje słowa, że niech nie myślą za mnie a jak już, to niech mnie o tym poinformują .
Pan zalecił napisanie REKLAMACJI ...czytaj napisanie na papierze, bo mail i inne współczesne formy komunikacji nie są dla Instytucji przekonywujące. :roll:

Z punktu widzenia konsumenta ,to chyba podobnie jak przy nalepkach EE lipa. To należy tęsknić za czasami gdy straszono Sekretarzem Partii .
Czasy te wracają , to może trzeba się zapisać ? I pomachać Legitymacją tak by było chociaż przestrzegane Prawo niekoniecznie sprawiedliwość ? :-?
Sutanny przecież nie założę .

krawcu 

Wysłany: 2018-10-02, 09:42   

Bronek napisał/a:

Spoko... kolor samochodu już ją skutecznie imituje ;P

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2018-10-02, 09:49   

krawcu napisał/a:
Bronek napisał/a:

Spoko... kolor samochodu już ją skutecznie imituje ;P

Czarny bo wyszczupla ,a i nie lubię dzieci więc ta droga nie dla mnie .
.........................................

Ale ciekawe co z ta taryfa , skoro pan z Urzędu Regulacji wydał opinie ,że może być dla mnie niekorzystna ?
Dlaczego juz nie powiedział .

Koszt licznika ??? Ok . I co jeszcze ?
Fakt szału nie będzie , bo Leaf więcej stoi jak jeździ , a domu nie grzeję prądem .
Z urządzeń prądożernych to , jacuzzy , to można sobie przygrzać wstępnie w "tańszych godzinach" (ok 4 KW) .
Pralka ?? Zmywarka ??/ I tyle

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2018-10-02, 17:38   

C. D... boju o strategiczne "wzgórze G12 as"

Pani, co przygotowała umowę wysłała maila aby podpisać ten wadliwy egzemplarz. Ona zrobi parafkę... :shock: i będzie git.
Ciekawe jak wtedy będą liczyć prąd w godzinach szczytu? Jak G11 czy zwykłe G12?
Bo w załącznikach nic o tej taryfie nie ma.
A to podstawa, by albo trochę zyskać, albo by było po staremu.

G12 zwykłą przerabiałem i jest upierdliwa i mi akurat nie pasuje.

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2018-10-03, 18:47   

cd. Dosłała taryfę G12 AS i podpisaliśmy

Cytat:

Ceny brutto energii elektrycznej
Grupa taryfowa G12 as

Strefa 1: 0,2979* [zł/kWh]
..............................

Strefa 2: 0,2979* [zł/kWh] lub 0,1833**[zł/kWh]

* stawka stosowana w odniesieniu do wolumenu energii elektrycznej, nie przewyższającego ilości energii
elektrycznej, zużytej w analogicznym okresie poprzedzającym rok zakwalifikowania Odbiorcy do grupy
taryfowej G12as
** stawka stosowana w odniesieniu do wolumenu energii elektrycznej, przewyższającego ilości energii
elektrycznej, zużytej w analogicznym okresie poprzedzającym rok zakwalifikowania Odbiorcy do grupy
taryfowej G12as

wodnik7

Wysłany: 2018-10-03, 19:18   

Do tego oczywiscie dochodza oplaty na rzecz Energa operator, tzn. ok 0,30 w dzien i 0,06 w nocy.. przy czym oplaca sie faktycznie miec nocne wysokie zuzycie:)

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2018-10-03, 19:49   

W tej chwili brutto dla potrzeb np. aplikacji Nissana przyjąłem 0.58 zł
Oczywiście wiadomo, że :cry: np
Cytat:
wiedzieć, co faktycznie składa się na ostateczną cenę 1 kWh prądu. Przyjmując, że średnia cena dla całej Polski to 55 groszy, składowymi tej kwoty są:

Koszt zakupu energii elektrycznej – 18 groszy za 1 kWh
Podatek VAT – 10 groszy
Akcyza – 4 grosze
Podatki i opłaty lokalne – 2 grosze
Koszty własne dystrybutora – 11 groszy
Marża dystrybutora – 1 grosz
Koszty przesyłowe – 9 groszy

Bardziej zmieniam taryfę dla ciekawości i spokoju sumienia, że korzystam z dobrodziejstwa " Kraju węgla i stali, rózy i konwalii" jak powiedział klasyk Ferdek. :mrgreen: ; niż potrzeby oszczędzania. Nie wierzę w tych pseudo ruchach niczego szczególnego. aby się upierać dla interesu.

Dla mnie korzyścią teoretyczną na razie, powinno być to, że nie ma tu zwyżki ceny w godzinach szczytu, jak to jest w zwykłej G12.
Czyli praktycznie jak sobie wannę wody prądem zagrzeję i auto naładuję w godzinach "tańszych" to zyskam. Ale ha pirównuję to do G11!
-G12 jest jak pisałem dla nas upierdliwe. A przechodząc z G11 na G12as mogę ale nie muszę zyskać.
Tyle teorii, a jak będzie?

karolkus 

Wysłany: 2018-10-05, 09:52   

Bronek napisał/a:

Dla mnie korzyścią teoretyczną na razie, powinno być to, że nie ma tu zwyżki ceny w godzinach szczytu, jak to jest w zwykłej G12.
Czyli praktycznie jak sobie wannę wody prądem zagrzeję i auto naładuję w godzinach "tańszych" to zyskam. Ale ha pirównuję to do G11!
-G12 jest jak pisałem dla nas upierdliwe. A przechodząc z G11 na G12as mogę ale nie muszę zyskać.
Tyle teorii, a jak będzie?

Jest dokładnie tak jak piszesz - jak ładujesz w nocy masz taniej a w dzień jest bez zmian wiec nic sie przy tej taryfie nie traci ale w nocy mozna zyskac. Dlatego jak musze doładować brzydala w dzien to nie ma problemu jest drozej jak w nocy ale wciaż cena jaest jak przy całodobowej wiec taniej jak w dzien na zwykłej G12 (ale nie ma w g12as 2 godzin w ciagu dnia gdy jest taniej)

wojtek9300 

Wysłany: 2018-11-05, 20:19   

Witam.
Miałem "chwilę słabości" i napisałem w EBOK-u w PGE Obrót ile jeszcze można czekać na pierwszą fakturę. Umowę podpisałem w marcu, mamy listopad, a oni jeszcze się nie ogarnęli z systemem naliczania opłat. Pani po kilku dniach odpisała, że "trwają ostatnie testy systemu rozliczeniowego".
Czy ktoś już zapłacił fakturę naliczoną wg G12as? Jeśli tak to w jakiej firmie?

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2018-11-05, 21:39   

U mnie po mailowym przesłaniu (nie chcieli pocztą) umowy, cisza..
" Szumiałem" trochę w Urzędach i UOKiK... i wszyscy mają tą Ustawę w nosie odsyłają jeden do drugiego.
Jest jak gdyby przyzwolenie na olewanie prawa. Ustawy są takie niedopracowane, że jak gdyby nic nikogo nie dziwi.
:mrgreen:

jas_pik

Wysłany: 2018-11-05, 23:15   

To chyba nie chodzi o ustawy ale podejście sprzedawców.
Zakupiłem nieruchomość 5 września ( poprzedni właściciel miał taryfę G11)
6 września udałem się do sprzedawcy ( Innogy) w celu przepisania umowy ze specjalnym drukiem ( protokołem przekazania na ich druku bo nie akceptują innego spsobu spisania liczników)
Zawarłem umowę w dniu 6 września ( w związku z tym że poprzedni właściciel miał G11 musiałem zawrzeć ją również jako umowę G11 i jednocześnie podpisałem aneks na G12as.
Następnego dnia pojawił się technik i zdalnie ( poprzez połączenie bezprzewodowe z liczkiem zmienił taryfę na liczniku z G11 na G12as. Na szczęście wydrukował mi ze swojego palmtopa potwierdzenie dokonania zmiany taryfy i stanu licznika w taryfie dziennej i nocnej.
I w tym momencie jest najlepsze - bo 25 października otrzymuję rachunek z taryfą G11 na pobór wg licznika G11 ( a w budynku tym wszystkie urządzenia elektryczne działają tylko w nocy , tak samo jak i ładowanie moich dwóch samochodów ) , wg programatora ładują się tylko od 22 do 6 rano.
Oczywiście złożyłem reklamację - zobaczymy kiedy się firma innogy upora ze zmianą w ich systemie rozliczeniowym )

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2018-11-06, 06:58   

U mnie nikogo nie było. Ale po cichu mam licznik i na nim pisze G12!? :?: co dalej?
Energa.
Ale jednak musi być coś na rzeczy z tym prawem, skoro tyle przysparza problemów Firmom.
Z drugiej strony, czyli mojej klienta, jestem bezradny.

Monity, skargi, prośby itd.... nie skutkują. Czyli wszyscy mają w nosie i nie boją się konsekwencji opieszałości.
Czyli Prawo nie działa w tym propagandowym jedynie aspekcie.

Ps. Nalepki dalej nie wyprodukowali :mrgreen: itd... akcyza itd...

Stąd mój wniosek, że cała ta elektromobilność w wydaniu państwowym, póki co, to ściema.

Odpowiedz do tematu