SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwolnienie zakupu EV z akcyzy w Polsce - od kiedy?
Autor Wiadomość
jas_pik

Wysłany: 2019-08-25, 21:16   

Papirologia w Polsce jest tylko odrobinę mniejsza niż we Francji która jest chyba ojczyzną biurokracji ( znam to z doświadczenia) .
Dla urzędnika najważniejszy jest papier a nie to co wszyscy wiedzą czy powinni wiedzieć.
WK wymaga zaświadczenia od UC o zapłacie akcyzy mimo że akcyza wynosi 0
Ja to przećwiczyłem bo system internetowy akcyzy nie pozwala na wydruk zaświadczenia jesli do zapłaty jest 0 zł .
Dlatego robię to w ten sposób , robię zgłoszenie przez net akcyzy , dokonuję wpłaty 10 zł na konto US w Nowym Targu i mam dokument zapłaty akcyzy dla WK.
Oczywiście UC wszczyna postępowanie dotyczące nadpłaty akcyzy , i po ok 2 tygodniach otrzymuję decyzję o zwrocie nadpłaty.
I już

barpit 
barpit

Wysłany: 2019-08-25, 23:43   

Przerabiałem temat zwolnienia z akcyzy kilka dni temu. W ciągu 2 godzin miałem papier o zwolnieniu. Wniosek z prośbą o zwolnienie i zdjęcia gniazdka, 17 PLN opłaty skarbowej i to wszystko :) Urzędu celnego nie odwiedzałem . Wszystko załatwione w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Mega pozytywne zaskoczenie jeśli chodzi o szybkość decyzji.

hkm 

Wysłany: 2019-08-26, 11:15   

Dzięki. Jest specjalny druk na to?

barpit 
barpit

Wysłany: 2019-08-26, 11:26   

Nie ma druku. Trzeba było napisać swoimi słowami wniosek o zwolnienie. W zasadzie jedno zdanie z prośbą i wypunktować dane auta. Załączniki w formie wydrukowanych zdjęć gniazdka w aucie. Na miejscu w skarbówce "na kolanie"wypełniasz deklaracje AKC-U. To wszystko.
Zorientuj się tylko, który urząd skarbowy u Ciebie zajmuje się akcyzą. Ja z Łańcuta musiałem podjechać do jednego z urzędów w Rzeszowie, który rozlicza akcyzę.
Generalnie straciłem dużo mniej czasu, niż wtedy gdy musiałem rejestrować spaliniaka i biegać do urzędu celnego by opłacic akcyzę :)

hkm 

Wysłany: 2019-08-26, 11:36   

Rozumiem. Tylko, że od jakiegoś czasu można akcyzę opłacić online i skoro jest zwolnienie dla elektryków to powinno być to ujęte w tym zgłoszeniu, a nie jakieś pisanie podań na kolanie i zdjęcie gniazdek...Co za kraj...

tomusy
O-PHEV, BMW i3 94Ah

Wysłany: 2019-08-26, 12:06   

Zastosuj online wpłatę 1 zł na konto US jako akcyza. najszybciej, najprościej, najtaniej.

hkm 

Wysłany: 2019-08-26, 12:12   

I tak zrobię. Nie chce mi się chodzić i żebrać u zdziwionych urzędników.

Apolonia 

Wysłany: 2019-08-26, 15:47   

Nie do konca tak.
Nie ma żadnego zwolnienia dla EV.
Jest możliwość uzyskania zwolnienia przez
złożenie deklaracji i wniosku do urzedu.
Decyzję podejmuje naczelnik i wydaje kwit.
Należy udokumentować że to EV
Jak? Pewnie wiecie

hkm 

Wysłany: 2019-08-26, 17:20   

Jak to jest możliwość? To ktoś robi łaskę, czy jest taka ustawa?

Apolonia 

Wysłany: 2019-08-26, 19:44   

EV podlegaja zwolnieniu pod warunkiem ze..... jak wyżej.
Nie ma zasady, że z automatu są zwolnione.
Takie instrukcje otrzymałem od urzędnika izby celnej,
reszta jak powyżej. Służę numerem do urzędnika zajmującego
się zwolnieniami z akcyzy. Tak też uważam, że musimy udowadniać
że nie jesteśmy koniem.

barpit 
barpit

Wysłany: 2019-08-26, 22:51   

Słowo klucz - Art 163a ustawy o podatku akcyzowym: "W przypadku, o którym mowa w ust. 1, właściwy naczelnik urzędu skarbowego wydaje, na wniosek zainteresowanego podmiotu, zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy pod warunkiem, że podmiot ten przedstawi dokumentację potwierdzającą iż pojazd, którego dotyczy zwolnienie, jest pojazdem hybrydowym".
Trzeba wystąpić z wnioskiem i udowodnić swoje racje, inaczej nie przejdzie. Poza tym, do rejestracji wymagany jest kwit z pieczątką...

akcyza.jpg
Plik ściągnięto 14 raz(y) 189,43 KB

kalex 

Wysłany: 2019-08-27, 08:55   

Wydanie zaświadczenia to nie wydanie decyzji.

barpit 
barpit

Wysłany: 2019-08-27, 09:44   

W ustawie jest mowa o wydaniu zaświadczenia i takowe wydają. Jeśli pisałem o szybkości decyzji miałem na myśli czas w jakim to zaświadczenie otrzymałem od chwili złożenia wniosku.
Myśle, że nie ma co wnikać w szczegóły. Otrzymanie kwitu nie jest wielkim problemem, a skoro mamy prawo takie jakie mamy, to trzeba dopełnić tych formalności.
Ile byśmy nie dyskutowali, chcąc otrzymać zwolnienie, trzeba się pofatygować do skarbówki.

tomusy
O-PHEV, BMW i3 94Ah

Wysłany: 2019-08-27, 15:17   

z ustawy U S T AWA z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (+ poprawki)

"Art. 109a. 1. Zwalnia się od akcyzy samochód osobowy stanowiący pojazd
elektryczny w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r.
o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. poz. 317, 1356 i 2348) i pojazd
napędzany wodorem w rozumieniu art. 2 pkt 15 tej ustawy.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, właściwy naczelnik urzędu
skarbowego wydaje na wniosek zainteresowanego podmiotu zaświadczenie
stwierdzające zwolnienie od akcyzy pod warunkiem, że podmiot ten przedstawi
dokumentację potwierdzającą, iż pojazd, którego dotyczy zwolnienie, jest pojazdem
elektrycznym lub pojazdem napędzanym wodorem"

Co ważne decyzja o zwolnieniu jest na mocy USTAWY.
Zaświadczenie jest na wniosek zainteresowanego.

hkm 

Wysłany: 2019-08-27, 15:48   

Czyli wynika z tego, że trzeba to załatwić w swoim US, a nie przez druk online AKC-U... coś tam.

tomusy
O-PHEV, BMW i3 94Ah

Wysłany: 2019-08-27, 15:59   

Wybór należy do Ciebie.

Na pewno sam będę zaczynał od wpłacenia 1 PLN jako akcyza online i rejestrował auto.

Jeśli na jakimś etapie ktoś zażąda ode mnie potwierdzenia zwolnienia z akcyzy to wtedy będę składał wniosek o stosowne zaświadczenie.

Jeśli nikt ode mnie nie będzie chciał takiego papierka, to nie będę o nie składał wniosku bo mi do szczęścia nie jest to potrzebne.

Apolonia 

Wysłany: 2019-08-27, 16:55   

Po latach urzędnicy upomną się o resztę pieniędzy.
Ten chwyt był trenowany już przez pseudo importerów luksusowych aut.
Mieli wyliczoną akcyzę np. na 50 tyś zł, płacili 5 zł system akceptował i wszystko przechodziło.
Przechodziło do czasu, aż nie doszło do weryfikacji i tak cierpliwy urzędnik pisał, naliczał,
a wyszło za ostatnie pięć lat około 2 miliony. No i trzeba było zwinąć interes, schować majątek
i cierpliwie czekać na zakończenie procesów cywilnych nabywców tych aut, gdyż stanowiły
one zabezpieczenie do zakończenia sprawy. O taka historia na deser za 1 zł. Brawo za dobre pomysły

hkm 

Wysłany: 2019-08-27, 17:04   

Ale nikt nie chce nic naciągać. O jakie pieniądze mają się upominać? To ja mogę się upominać o 1zł. Trudno to porównywać. Tu brak okienka do odhaczenia "pojazd zwolniony z akcyzy" tylko trzeba do US iść. Skoro ci co płacą akcyzę mogą nie wychodzić z domu by to zrobić, to dlaczego z niej zwolnieni muszą mieć trudniej? Wydano przepis bez przygotowania zaplecza i dalej go nie ma po iluś tam miesiącach.

Apolonia 

Wysłany: 2019-08-27, 17:14   

Bądź logiczny, czytaj ze zrozumieniem przepisy i zrób co piszą, bo będzie drożej.
Upomną się o całą akcyzę i odsetki plus kara, sam policz ile.
Piszę to, bo pracowałem przy urzędzie celnym i tam są tylko ludzie którzy myślą
wykażę się - kupił Teslę to go stać i zapłaci ...... tu uwaga..... urzędnik będzie miał rację.
Ty zapłacisz najwyższą wymaganą kwotę jako zabezpieczenie, potem pójdziesz do sądu
i przez 3 lata będziesz udowadniał jak to źle są napisane przepisy. Dlatego proponuję Ci
udowodnij dziś, swą znajomość przepisów, bo ich nie znajomość nie zwalnia z odpowiedzialności.

Po dołączeniu Twojej dyskusji tu z avatarem z numerami auta, raczej nie przejdzie, że nie wiedziałem.

Moja rada: zrób jak uważasz

hkm 

Wysłany: 2019-08-27, 17:53   

Logicznie to załatwienie kwitu, że pojazd jest zwolniony z akcyzy powinno być prostsze niż wyliczenie stawki akcyzy i jej zapłacenie. Logiczne jest to, że w ogóle nie powinno być żadnego dokumentu potwierdzającego, że pojazd jest zwolniony z akcyzy..
Tak jak kiedyś nie powinno być VAT24 czy 25, a było i każdy sprowadzający auto udowadniał, że białe jest białe i płacił za to 120zł.
Wiesz jak powinno być? Urzędnik z rejestracji powinien mieć online listę pojazdów dopuszczonych do zwolnienia i na tej podstawie nie wymagać żadnego dokumentu, a ja nie powinienem chodzić do innego urzędu i prosić się o kwit, że białe jest białe.
A do numeru auta i mojego avatara akurat nic nikomu do tego. Ja nikomu nic nie zabieram, to mi zabiera się mój czas, bo przez niedbalstwo czy inne pobudki nie można było tego zrobić z głową. Zgadza się, że tam urzędnicy myślą, jak widać i jak piszesz to myślą kiedy trzeba sięgnąć po pieniądze. Jakoś nie pomyśleli jak ułatwić życie "elektrykom" przy najprostszej i pierwszej sprawie z tym związanej. To samo z dopłatami, ale to już inny temat. Co tam, Polacy są bogaci, nie potrzebują dopłat. O fikcyjnych dopłatach do "Melexów" tu nie piszę. Takie parcie na elektro mobilność, ma być milion pojazdów EV w 2025 (mam te słowa Mateusza wycięte z gazety), a ty mi piszesz, że mnie będzie urzędnik ścigał, bo ma mój avatar i nr auta, bo nie zapłaciłem akcyzy? Od czego tą akcyzę mam płacić??? Przecież mnie zwolnili z tej akcyzy. To ja płacąc 1zł akcyzy pożyczam państwu swoje pieniądze bez oprocentowania, ponieważ to państwo nie wpadło na pomysł by dodać jedną opcję w dotychczasowym systemie, tylko przymusza mnie w przeciwieństwie do płacących akcyzę do wizyty u moim US, gdzie muszę starać się papier wykazujący, że Tesla to auto na prąd, bo przecież mają całą gamę modeli na benzynę.
I to mnie irytuje, że przy całej rzekomej promocji elektro mobilności, najprostsza i pierwsza sprawa jest trudniejsza, a sprawy tej z definicji w ogóle nie powinno być.

Apolonia 

Wysłany: 2019-08-27, 18:14   

Mi to tłumaczysz? Ja wiem, Ty wiesz, oni wiedzą lepiej.
Pisałem:
Apolonia napisał/a:
. Tak też uważam, że musimy udowadniać
że nie jesteśmy koniem.

Teraz jeszcze raz:
tomusy napisał/a:
"Art. 109a. 1. Zwalnia się od akcyzy samochód osobowy stanowiący pojazd
elektryczny w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r.
o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. poz. 317, 1356 i 2348) i pojazd
napędzany wodorem w rozumieniu art. 2 pkt 15 tej ustawy.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, właściwy naczelnik urzędu
skarbowego wydaje na wniosek zainteresowanego podmiotu zaświadczenie
stwierdzające zwolnienie od akcyzy pod warunkiem, że podmiot ten przedstawi
dokumentację potwierdzającą, iż pojazd, którego dotyczy zwolnienie, jest pojazdem
elektrycznym lub pojazdem napędzanym wodorem"

Wszystko jasne? Dla mnie tak i już nic sobie nie tłumaczymy OK?

Jeszcze się okaże, że MT3 to Rex jak ma agregat w bagażniku.

Miałem też sporo do czynienia z niemieckim urzędem celnym, tam nikt nie powie "Pan tu oszukuje",
ale "czy aby się Pan nie pomylił", bo z założenia, petent, który przychodzi załatwić
sprawę, na pewno jest uczciwy
. U nas jest nieco inaczej, bardziej, jak polowanie na ofiarę.

hkm 

Wysłany: 2019-08-27, 18:26   

Oczywiście, że jasne. Szkoda, że jednak ciemne.

tomusy
O-PHEV, BMW i3 94Ah

Wysłany: 2019-08-27, 21:47   

Jak tak czytam dyskusje to pozostaje zrobic dwa kroki:

1) wplacic 1 PLN i zarejestrowac auto bez czekania
2) jak sie znajdzie czas to w wolnej chwili (nie zbyt odleglej) isc do US po zaswiadczenie o zwolnieniu z akcyzy i wrzucic do teczki, gdyby urzednicy za kilka lat zapytali dlaczego nie wplacilismy pelnej akcyzy

wilk syty i owca cala :)

Apolonia 

Wysłany: 2019-08-28, 08:58   

Przepisy mówią 7 dni od wprowadzenia auta na obszar PL.
Po 7 dniach należy dodatkowe wyjaśnienia i upokorzenia wypisywać.
Co do teczki, znajomemu co się sadził, cofnęli rejestracje (zlosliwie),
bo mieli podstawy, sprawa w sadzie, auto na kolkach 2 lata.
Też ich mieliśmy duplikat briefu w Niemczech i auto jeździło na
niemieckich tablicach, przyznasz że mało przyjemne.

hkm 

Wysłany: 2019-08-28, 11:03   

Odpowiedź na drugi dzień z US:
Dzień dobry,
aby otrzymać zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy samochodu osobowego stanowiącego pojazd elektryczny należy złożyć deklarację AKC-U/S (formularz do pobrania na stronie www.podatki.gov.pl) oraz wniosek o wydanie zaświadczenia (formularz w załączeniu).
Do wniosku proszę dołączyć:
- potwierdzenie zapłaty opłaty skarbowej za wydanie zaświadczenia (informacja na końcu 2 strony formularza wniosku),
- kserokopię dokumentu zakupu pojazdu,
- kserokopię dowodu rejestracyjnego pojazdu,
- dokument potwierdzający, że pojazd, którego dotyczy zwolnienie jest pojazdem elektrycznym.

Dokumenty może Pan wysłać za pośrednictwem poczty lub złożyć osobiście w siedzibie Urzędu Skarbowego w Legnicy, pok. nr 001.
Termin na wydanie zaświadczenia - 7 dni.

Właśnie wypełniłem online AKCU/S. I zwracam częściowo honor. Jest opcja do zaznaczenia zwolnienie jak mienie przesiedleńcze/ pojazd z napędem elektrycznym lub wodorowym. Na tej podstawie wylicza 0zł akcyzy. Czyli od tej strony jest ok, tak jak mają płacący akcyzę, szkoda tylko, że dodatkowo trzeba iść do US i czekać do 7 dni na zaświadczenie powielające to samo co zrobiło się online.

Odpowiedz do tematu