SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przywieleje z ustawy tylko dla EV, a dla PHEV/EREV już nie?
Autor Wiadomość
mixpol 
mixpol

Wysłany: 2018-03-23, 21:18   Przywieleje z ustawy tylko dla EV, a dla PHEV/EREV już nie?

+--- Edit: Temat wydzielony z wątku o Oplu Amperze ---+

I jak to właściwie jest. Mamy elektryki a jednak nie możemy korzystać z przywilejów a ustawa już obowiązuje od 22 lutego tego roku.

Art. 148a. 1. Do dnia 1 stycznia 2026 r. dopuszcza się poruszanie pojazdów elektrycznych, o których mowa
w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, po
wyznaczonych przez zarządcę drogi pasach ruchu dla autobusów.

12) pojazd elektryczny – pojazd samochodowy w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.
– Prawo o ruchu drogowym, wykorzystujący do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez
podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania;

13) pojazd hybrydowy – pojazd samochodowy w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.
– Prawo o ruchu drogowym, o napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna jest akumulowana przez pod-
łączenie do zewnętrznego źródła zasilania;

I zrobił się paradoks bo BMW i3 z extenderem to hybryda a bez niego to elektryk.
Od lipca w UM będzie można ubiegać się o specjalną naklejkę na szybę która ma
rozwiać wszelkie wątpliwości. Masz naklejkę jedziesz bus-pasem nie masz nie jedziesz.
Ostatnio zmieniony przez RaveN 2018-03-24, 09:53, w całości zmieniany 1 raz  

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2018-03-23, 21:48   

mixpol napisał/a:
I zrobił się paradoks bo BMW i3 z extenderem to hybryda a bez niego to elektryk.

Gdzie tu jest jakiś paradoks? Masz strefę, w której nie chcesz, żeby ktokolwiek kopcił spalinami. I3 bez extendera nie będzie kopcić, więc może wjechać. Z range extenderem może kopcić, więc nie może wjechać.

mixpol 
mixpol

Wysłany: 2018-03-23, 22:15   

Cytat:
Gdzie tu jest jakiś paradoks? Masz strefę, w której nie chcesz, żeby ktokolwiek kopcił spalinami. I3 bez extendera nie będzie kopcić, więc może wjechać. Z range extenderem może kopcić, więc nie może wjechać.

Ta ustawa ma zachęcać do zakupu ekologicznych aut. Jak jadę na prądzie, jadę bus-pasem.
Jak jadę na benzynę, jadę jak każdy inny pojazd nie mający przywileju.
Przecież na ograniczeniach prędkości też jadę zgodnie z przepisami choć mogę szybciej.
To służby do tego powołane mają udowodnić że jechałem nie na prądzie a nie ja mam
zrezygnować z extendera by udowodnić że nie mogę jechać na prądzie. Bez sensu.

Pawiel 
Opel Ampera 2013

Wysłany: 2018-03-23, 22:57   

Totalnie bez sensu.
Po to jest tryb w Amperze Podtrzymanie, by go wlasnie wykorzystywac tam, gdzie mozemy jechac na benzynie (czy musimy jechac na benzynie), a w strefach eko jechac na pradzie.

kalex 

Wysłany: 2018-03-24, 06:37   

Generalnie w EU chyba Pluginy w trybie EV mogą korzystać ze stref. ?

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2018-03-24, 06:56   

Poważnie? Zastanawiam się, jak to jest weryfikowane, czy jedziesz w trybie podtrzymania. Poza tym nawet w tym trybie plugin może odpalić silnik.

bodix

Wysłany: 2018-03-24, 07:30   

Wystarczy byle jaka kamera termowizyjna i leżysz, gdzieś czytałem o takiej praktyce.

Pawiel 
Opel Ampera 2013

Wysłany: 2018-03-24, 08:07   

bodix napisał/a:
Wystarczy byle jaka kamera termowizyjna i leżysz, gdzieś czytałem o takiej praktyce.

wiec jak sie chce wyjsc naprzeciw ludzi, to mozna. Wystarcza checi.

kalex 

Wysłany: 2018-03-25, 06:33   

vwir napisał/a:
Poważnie? Zastanawiam się, jak to jest weryfikowane, czy jedziesz w trybie podtrzymania. Poza tym nawet w tym trybie plugin może odpalić silnik.

Niestety w naszej krainie jak zwykle ze skrajności w skrajność. Czy chodzi o to żeby wypuścić odrazu czołgi za niezdyscyplinowanymi posiadaczami pluginów czy wystarczy trochę wiary w to że auto z wtyczką kupiła osoba która wie po co zamontowali to gniazdko w jej aucie.

mixpol 
mixpol

Wysłany: 2018-03-25, 20:05   

No to panowie, czy w takim razie tutaj mogę ładować swoją Amperę czy tylko w domu ?

wodnik7

Wysłany: 2018-03-25, 20:23   

Ampera akurat ma naped elektryczny, wiec mozesz:)

PatrykS 
Opel Ampera 2012r.

Wysłany: 2018-03-25, 21:43   

mixpol napisał/a:
No to panowie, czy w takim razie tutaj mogę ładować swoją Amperę czy tylko w domu ?
O, Sopot wybrałeś - daj znać jak będziesz się ładował, to może znajdzie się chwila na pogawędkę :-)

wodnik7 napisał/a:
Ampera akurat ma naped elektryczny, wiec mozesz:)
Też tak myślę, choć można podłączyć spaliniaka i ładować prostownikiem jego akumulator - w końcu na nim też parę metrów przejedzie :-)

mixpol 
mixpol

Wysłany: 2018-03-25, 22:45   

Ustawa "mówi"

Cytat:
12) pojazd elektryczny – pojazd samochodowy w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.
– Prawo o ruchu drogowym, wykorzystujący do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania;

Czy zatem mam rozumieć, że zewnętrzne źródło zasilania to źródło znajdujące się na
zewnątrz pojazdu a więc nie połączone trwale z pojazdem ? Oczywiście źródłem może
być każde urządzenie na przykład stacja ładowania (słupek) lub agregat prądotwórczy?

Idąc tym tokiem rozumowania samochód elektryczny z zabudowanym na stałe panelem
fotowoltaicznym doładowującym baterie, nie spełniałby wszystkich warunków ustawy a
zatem nie byłby pojazdem elektrycznym.

kalex 

Wysłany: 2018-03-26, 05:40   

Zrobimy zrzutkę forumową na opinie rzeczoznawcy że ampera to elektryk i po problemie :lol:

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2018-03-26, 07:23   

:-D Po pierwsze primo, to urzędnik /ustawodawca ma myślenie ograniczone, bo inaczej nigdy by nie został w/w wymienionym a zajął się czymś pożytecznym.

Po drugie primo, powierzchnia szyb i lakieru jest na zewnątrz, a solar jeszcze bardziej.

No kwestia dla prawników, czy to "zewnątrz" sięga na mikron, milimetr itd i co to w ogóle jest?

Ale takie Słońce czytaj "Git Planeta", na pewno jest źrodłem zewnętrznym. :mrgreen:

Zresztą wg niektorych , krąży wokół płaskiej ziemi wspartej na czterech żółwiach...

Niektórzy nie nadążają za rzeczywistością.... ale nami rządzą niestety :cry:
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX +1xXM; Hyundai; Audi, Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Mercedes G; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Ducato-campery (Mcluois i Rapido);Toyota Corolla; Ford ;Jeep Wrangler; Nissan Leaf i inne

Pawiel 
Opel Ampera 2013

Wysłany: 2018-03-26, 09:16   

Bronek napisał/a:
:-D Po pierwsze primo, to urzędnik /ustawodawca ma myślenie ograniczone, bo inaczej nigdy by nie został w/w wymienionym a zajął się czymś pożytecznym.

Niektórzy nie nadążają za rzeczywistością.... ale nami rządzą niestety :cry:

pierwsze primo jest strzalem w 10. Dotyczy to takze kilku innych zawodow. :)

Odpowiedz do tematu