SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Energia ze słońca.
Autor Wiadomość
wodnik7

Wysłany: 2018-04-25, 21:56   

Nie, sumuje sie tylko to co jest na papierze, w momencie zglaszania.

Na pewno chcialbys 40kW? To co najmniej okolo 150modulow.. okolo 250m2.. to juz mini farma...
I czy wykorzystasz rocznie 40000 kWh? Wow!

Tak, potrzebowalbys 4 takich inwerterow (plus jeden w zapasie na wszelki wypadek..) i bardzo dobrej instalacji, bo 40kW produkcji to naprawde mocne przylacze musi byc, itp.
Ostatnio zmieniony przez wodnik7 2018-04-25, 21:59, w całości zmieniany 1 raz  

wodnik7

Wysłany: 2018-04-25, 21:58   

tomekmisio napisał/a:
vaiker napisał/a:
dla 3 kw potrzeba 12 paneli 250 lub 10 paneli 300, mniejsza powierzchnia potrzebna dla tej samej mocy, mniej konstrukcji.

No to teraz się zgadza wiemy o czym gadamy lepiej mieć 10 300W niż 12 250W.

Dla mnie akurat nie lepiej, bo o okolo 4000 drozej....

MOTORASTA

Wysłany: 2018-04-25, 22:10   

wodnik7 dzieki za odpowiedzi, instalację mam jak twój mikser - lata 80; przyłącze 35 alu a reszte mozna przebudować. Działki dużo a dom 250m jakos trzeba ogrzać i dlatego tak kombinuję narazie na papierze

tomekmisio 

Wysłany: 2018-04-25, 22:26   

MOTORASTA napisał/a:
Czyli do 10KW 80% opustu a do 40KW 70% To jak bym chciał do 40KW i zimą grzać chałupę to bym musiał mieć 4 takie AEG-i po 10KW ? A co jest jak się przekroczy w szczycie 40KW ? układ pomiarowy wykrywa tak zwany MAX ? Czy źle myślę tak sumując ?

No skoro każdy ma po 10 kW to 4 szt, co do szczytów na razie nic się nie dzieje to normalak że przy warunkach zbliżonych do ideału czyli STC lub NOCT panele maja różną moc.
Tak dla przykładu Trina 255 model TSM-255 PD05 dla STC czyli idealne warunki pewno w laboratorium ma 255 Wp dla promieniowania 1000W/m kwadrat i 25 stopnia temperatura panela a już przy promieniowaniu 800W/m kwadrat i temp powietrza 20 stopni i prędkość wiatru 1m/s podają już do 189 Wp.
Po co ci tyle kW czym chcesz grzać ten dom jaki metraż piec elektryczny czy jak że tyle kW Ci potrzeba szukaj pompy ciepła. Też się nad tym rozglądam bo piec elektryczny 8kW jaki mam za dużo łyka mało ekonomiczny dla instalacji około 12kW.

gienek333 

Wysłany: 2018-04-25, 22:37   

Moim zamiarem było uporządkowanie tematu pod względem przepisów (chodziło mi o to aby ludzie nie wpadali na miny). Osobiście mam panele (używane przyciągnięte z Żyrardowa), nie zamierzam podpinać się do sieci (mam uraz i unikam mafii). Panele można badać miernikiem za 15 zł (ja używam tych "droższych" za 20 zł, bo mam już prawie 50l i najważniejsza funkcja to auto off ;) ). Panele można dość łatwo przetestować. Nawet w garażu możemy zdjąć dekielek i pomierzyć po kawałku. Popularne panele ca 1.7x1m mają 60 ogniw zabezpieczonych 3 diodami (idealnie by było 60) po 20 ogniw. Przy słabym oświetleniu możemy sprawdzić zwarcia (przegrzane ogniwa). Na każdej diodzie powinno być podobne napięcie (ok 10V- przy pełnym słońcu więcej 12-13V). Prądowo podpinamy pod aku (może być kilka 18650 najlepiej wysokoprądowych, rozładowanych, spiętych w 6-7S dla panela, lub lepiej 2S dla 20 ogniw i mierzymy prądy ładowania. Ponieważ na razie używam aku Pb, to przypomina mi się młodość :) https://teksty.wywrota.pl/tekst-chwyty/48549-biesiadne-kap-kap.html

tomekmisio 

Wysłany: 2018-04-25, 22:39   

wodnik7 napisał/a:
tomekmisio napisał/a:
vaiker napisał/a:
dla 3 kw potrzeba 12 paneli 250 lub 10 paneli 300, mniejsza powierzchnia potrzebna dla tej samej mocy, mniej konstrukcji.

No to teraz się zgadza wiemy o czym gadamy lepiej mieć 10 300W niż 12 250W.

Dla mnie akurat nie lepiej, bo o okolo 4000 drozej....

Panowie nie kłóćmy się o to co kto i za ile jedni kupią nowy bo ich stać drudzy z drugiej ręki i każdy będzie szczęśliwy ale warto patrzyć na parametry i takie tam przy zakupie bo są racje po obu stronach jak wiesz że bogaty sąsiad wymienia np. panele 215W bo na tym samym metrażu kwadratowym zyska kilka kWp to ok to warto kupić te używki i koniec, ale jak spadły z dachu ale szyba nie pękła albo z całym dachem to już nie hi hi.

tomekmisio 

Wysłany: 2018-04-25, 22:50   

gienek333 napisał/a:
Ponieważ na razie używam aku Pb, to przypomina mi się młodość :) https://teksty.wywrota.pl/tekst-chwyty/48549-biesiadne-kap-kap.html

Brawo i do podgrzania żeby lepiej kapało też można użyć słońca hi hi.

A tak na marginesie czy ktoś z podkarpacia leciu na zlot bo samemu się nie chce.

Pir-serwis 

Wysłany: 2018-04-25, 23:30   zlot

Maciek z Folusz-a zapewne leci.
A czy to Twe rejony, nie wiem.

Citroen Berligo Electrique
Saxo 2D 5os Electrique
Saxo Van Electrique
P106 4os Electrique

zeeltom 

Wysłany: 2018-04-26, 04:28   

Gienek333, to nie były używki, tylko nówki z fabryki po testach wytrzymałościowych w Niemczech.
Po ich testach producenci dostawali odpowiednie zaświadczenie, czy panele spełniają warunki i czy mogą być dopuszczone do produkcji i obrotu na terenie UE.
A że po takich testach te panele szły do utylizacji, to je zutylizowałeś ;)

RadekNet 
Nissan Leaf 24kW

Wysłany: 2018-09-09, 21:24   

Wchodzę w temat ;)

Czy są do kupienia inwertery, które na jedno wyjście puszczą 230V tylko i wylącznie z solarów (w nocy - brak napięcia), a na drugie przelączają solary/sieć (tzn w dzień napięcie z solarów, w nocy z sieci)?
Wyjaśniam o co mi chodzi - pod pierwszym wyjściem jest grzałka bojlera, a nadwyżka zasila wybrane odbiorniki w domu (brak nadwyżki - zasilanie z sieci). Nie oddaje pradu do zakładu energetycznego.

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2018-09-09, 22:04   

Wystarczy dać przełącznik napięć , gdzie master jest solar a jak brakuje z niego 230volt, to przeskakuje na slave z sieci.

Podobnie przecież robimy w kamperach przetwornica /sieć
Nie wiem tylko o jakie moce Ci chodzi, widziałem i mam taki przerzutnik 20A

jas_pik

Wysłany: 2018-09-09, 22:33   

RadekNet napisał/a:
Nie oddaje pradu do zakładu energetycznego.

Dlaczego ?
Przecież sieć to najlepszy własny akumulator o super sprawności i jest to znacznie lepsze niż marnowanie wyprodukowanej energii na grzanie wody - chyba że tak dużo jej zuzywasz .

zeeltom 

Wysłany: 2018-09-10, 05:50   

Oddajesz im swoją energię, oni ją sprzedają wszystkim, a tobie zwracają, ale mniej niż włożyłeś. O ile się nie mylę, to tylko 80% tego co dałeś.

wodnik7

Wysłany: 2018-09-10, 07:38   

zeeltom, dokladnje tak - ale mozesz odebrac np. wieczorem, gdy nie ma slonca, lub zima to, co wczesniej wyprodukowales. I to dobre rozwiazanie.

EVgarage 

Wysłany: 2018-09-10, 07:53   

Wg mnie to dość uczciwy układ. 80% sprawności to niewiele mniej niż aku litowy a jednak nie trzeba go kupować.
Problem pojawi się natomiast, jak zmienią się przepisy i nie będzie już roku na odebranie energii. A jak wiemy na to wystarczy jedna noc...

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2018-09-10, 08:27   

Przede wszystkim to jaką by ten akumulator musiał mieć pojemność, żeby naładować go latem a rozładowywać zimą.
Teoretycznie umowę mam podpisaną na ileśtam lat (dokładnie już nie pamiętam, musiałbym zerknąć w papiery) więc w czasie jej trwania warunki nie powinny się zmienić.

jasam 

Wysłany: 2018-09-10, 10:10   

EVgarage napisał/a:
Wg mnie to dość uczciwy układ. 80% sprawności to niewiele mniej niż aku litowy a jednak nie trzeba go kupować.
Problem pojawi się natomiast, jak zmienią się przepisy i nie będzie już roku na odebranie energii. A jak wiemy na to wystarczy jedna noc...

Prosument jest bardzo dobrym rozwiązaniem, do tego uczciwym, bo dla wszystkich i nie powoduje dużych problemów ze stabilnością sieci tak jak duże farmy dla bogatych.
Jakby siła prosumentów wzrosła to można by spróbować walczyć o wyższe opusty i było by super

RadekNet 
Nissan Leaf 24kW

Wysłany: 2018-09-10, 10:38   

Bronek napisał/a:
Wystarczy dać przełącznik napięć , gdzie master jest solar a jak brakuje z niego 230volt, to przeskakuje na slave z sieci.

Podobnie przecież robimy w kamperach przetwornica /sieć
Nie wiem tylko o jakie moce Ci chodzi, widziałem i mam taki przerzutnik 20A

Jakież to proste :) A najlepsze jest to, że niedawno kupiłem taki przelącznik do kampera, bo zaczął mnie wkurzać szum przetwornicy na kempingu ;)

Czyli ... Panele -> Inwerter (off grid? żeby móc w przyszłości akumulator podłączyć?) -> wyjście -> podział "gniazdek" na bez i z przełącznikiem napięć.

Czemu nie chcę przyłączenia do sieci? Mieszkam w Irlandii - nie chcę wnikać w lokalne prawo, a instalacja na razie ma być bardziej do zabawy niż na serio, więc po co sobie komplikować życie. Po za tym, nawet jakbym rozbudował instalację, to wydaje mi się, że domowe potrzeby + Leaf i tak wyjdą na minus i trzeba będzie brać z sieci a nie oddawać. Pobawimy się - zobaczymy ;)

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2018-09-10, 11:53   

:-D Moja cichutka nawet nie bzyknie wentylatorem , to ta co z DarkiemSzczecin kupiliśmy na Alliexpress czysty sinus 2500/5000.

Ja odwrotnie nie dałem tym razem w nowym kamperze, by ekspres i czajnik nie koldowały z klimą na kempingach. Bo czasem takie pobory wspólne wywalały bezpiecznik na słupku. Czyli są dwa obwody 230volt, jeden firmowy/kamperowy, drugi mój. Póki co jest ok.
Mam nawet dwa :mrgreen:

wodnik7

Wysłany: 2018-09-10, 12:44   

jasam napisał/a:

Prosument jest bardzo dobrym rozwiązaniem, do tego uczciwym, bo dla wszystkich i nie powoduje dużych problemów ze stabilnością sieci tak jak duże farmy dla bogatych.
Jakby siła prosumentów wzrosła to można by spróbować walczyć o wyższe opusty i było by super

Moglibysmy bez demagogii?? Po co dzielic ludzi?? Ja dalbym pozwolenie na wrzucanir pradu do sieci kazdemu, oprrator po to bierze pieniadze (niemale!), aby siec stabilizowac. Mozna magazyny energii wrzucic, i tyle.

A niby kopalnie to dla „biednych“ sa? Zamiast Ostroleke C stawiac, przeznaczyc na magazyny energii i pozwolic wreszcie ludziom stawiac (takze male) PV.

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2018-09-10, 13:02   

Tym bardziej, że obecnie problemy z niedoborem energii mamy w środku gorącego lata, gdy poziom wód w rzekach jest niski (przez co elektrownie muszą ograniczać moc). Dodatkowo ludzie załączają klimatyzatory i inne energochłonne odbiorniki. Dokładnie wtedy PV ma dość dużą sprawność i uzupełniałaby te niedobory.

bodix

Wysłany: 2018-09-10, 13:47   

Prosument- tak, ale obecny układ sił to raczej daleki od równowagi. Osobiście nie mam umowy bo nie odpowiadają mi ciągłe gmeranie w ustawie i straszenie zmianami, ale to nie zmienia faktu, że jestem prosumentem. Nie ma obecnie alternatywy dla takich jak ja. Chciałbym swoje nadwyżki oddać na potrzeby przedszkola, domu starów czy hospicjum, to czemu nie mogę skoro to moja własna produkcja. No pewnie ktoś powie hospicjum czy przedszkola niech sobie stawiają własne instalacje, owszem ale może tam najpierw potrzeba innego sprzętu niż instalacji PV. A co powiecie gdyby wasza teściowa, matka, która mieszka w bloku miała mniejsze rachunki za energię z waszych nadwyżek. Jeśli mamy wszystko ku temu aby takie operacje i technicznie i księgowo wykonać to czemu tego nie ma. Uczciwie, prawda...

krawcu 

Wysłany: 2018-09-10, 14:24   

Bardzo ciekawe podejście bodix! W takich wypadkach byś musiał płacić za przesył. Największym tu jednak problemem dla dystrybucji jest bardziej skomplikowany system rozliczeniowy...
Kto wie... może z czasem doczekamy się takich możliwości... oczywiście trzeba o tym mówić głośno tak by Ci co o tym decydują wiedzieli że są takie potrzeby!

EVgarage 

Wysłany: 2018-09-10, 15:59   

Wg mnie problem jest innej natury - niechęci dostawców. Oni chcą nam sprzedawać swoją energię i tyle bo to oni chcą zarabiać.
Na dniach będę montował solary. Zdecydowałem się na mały zestaw z akumulatorami. Głównie ze względu na niepewność prawną. Bo to żadna sztuka wyłożyć dziesiąt tysi a za rok przepisik się zmieni i nie będzie można odebrać zimą. I instalacja zamiast zwrócić się po 6 latach zwracałaby się przez 10.

vwir napisał/a:
Teoretycznie umowę mam podpisaną na ileśtam lat (...) więc w czasie jej trwania warunki nie powinny się zmienić.

"Teoretycznie" i "nie powinny" to słowa klucze.

A Bodix ma rację z tym, że powinna być większa swoboda dot nadwyżek ale nie spodziewam się takich rzeczy w niedalekiej przyszłości

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2018-09-10, 16:16   

Tak patrząc to równie dobrze można nie kupować elektrycznych samochodów, bo za rok ktoś może zabronić ich używania... Jeśli podpisuję umowę na czas określony to zakładam, że zarówno ja jak i druga strona będzie się z niej przez te lata wywiązywać. Nie sądzę, żeby dla istniejących umów ktokolwiek cokolwiek zmieniał.

Akumulatory to niestety ślepy zaułek. Tak naprawdę w naszym klimacie głównie chodzi o balansowanie lata i zimy, a nie nocy i dnia (jak ma to miejsce w ciepłych klimatach). A tego nie zrobisz żadnym akumulatorem. Chyba, że "akumulatorem" w stylu elektrownia szczytowo-pompowa.

Odpowiedz do tematu