Zlot 2020
SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Renault Zoe
Autor Wiadomość
adam83 

Wysłany: 2020-02-26, 09:25   

jak by ktoś potrzebował to jest tu instrukcja obsługi do ZOE https://carmanuals2.com/brand/renault/zoe-2018-13418 o ile ktoś będzie chciał czytać instrukcję...

Apolonia 

Wysłany: 2020-04-05, 20:15   

Kiedyś Bronek porównywał doznania z posiadania TM3 i Leaf. Pozwoliłem sobie na coś podobnego, lecz z innym modelem auta.
Opiszę swoje spostrzeżenia w użytkowaniu TM3 LR i ZOE ZE40 Q90. Są to auta różnych segmentów i skierowane do innych zadań,
więc należy przyjąć, że są pewnie oczywiste kwestie ale też i nie oczywiste.
Oczywistym jest, że komfort jazdy jest sporo lepszy w TM3 niż w ZOE, ale wsiadanie, wysiadanie i pozycja za kierownicą, już nie.
TM3 ma nisko osadzony fotel i kierownicę, wiec siadamy nisko, a przy wysoko ustawionym fotelu, ogranicza nas kolo kierownicy.
Fotele w obu auta są wygodne lecz TM3 trzyma lepiej i to dobrze.
Widoczność za kierownicy np. dla kobiety jest lepsza w Zoe niż w TM3, ale tu mamy systemy wspomagające, które kobietę
raczej nie satysfakcjonują. Dynamika obu aut do 50 km/h jest zbliżona, powyżej oczywiście już nie. Start TM3 mnie na zaskoczył,
ale wyprzedanie na trasie już zadowoliło. ZOE ze swą zwinnością, wymiarami i pozycją za kierownicą lepiej spisuje się w mieście,
kiedy często parkujemy, wsiadamy i wysiadamy.
TM3 jest wygodniejsze w trasie z powodu, wyciszenia przy 100-120, dynamiki, komfortu i systemów wspomagających, sporego
zasięgu i prędkości ładowania. ZOE nie jest dobrym pomysłem na autostrady TM3 już tak.
Zużycie energii obu pojazdów jest bardzo zbliżone, czyli droga krajowa 90 km/h to jakieś 13-14 kWh, autostrada 120 km/h 17-18.
W TM3 lepiej działa ogrzewanie i wentylacja kabiny.
Zasięg obu aut jest satysfakcjonujący TM3 350-500 km ZOE 250-350 km
Ładowanie w obu przypadkach (TM3 LR vs. ZOE Q90) jest zbliżone czasowo.
Na szybkiej ładowarce ZOE przyjmuje do 43 kWh TM3 do 100 kWh, "do" nie oznacza, że zawsze. Oba auta spędzają około 1 godz
z 10% do 90%. Tu zaleta TM3 przejedzie więcej, można też podać więcej prądu, ale tych ładowarek nie ma za wiele w Polsce.
W domu z przyłącza 3-fazy ZOE ładuje się 5 godzin, TM3 7 godzin, czyli nocna, tania taryfa, ogarnia oba auta. Tu zaletą ZOE jest
przyjęcie 22-43 kWh. Inaczej jest w tanich 2 godzinach, za dnia, w taryfie G12, ZOE weźmie 30-40 kWh TM3 już tylko 20 kWh,
tu ZOE w domowym systemie ładowania będzie w pełni gotowe.
Jeżeli wybierać auto, to oczywiście jeżdżący komputer czyli TM3, ale jeżeli posiadamy własne PV, to te dwa auta, to idealne
połączenie zamiast posiadania spalinowca w rezerwie.
Oczywista jest również różnica w cenie, czyli ZOE, to około 30 % wartości TM3, ale też auto, które nie zawiedzie początkującego
użytkownika EV, będące dobrą namiastką lidera rynku.
Są obecne również inne modele EV dobrze spisujące się jako to drugie auto VW UP z CCS, Nissan Leaf itd.
Moje porównanie oparte jest na tym czego doświadczyłem i spostrzegłem i dotyczy powyżej opisanych modeli.

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-04-05, 20:48   

fajne prównanie . :kufel

Gdyby Leafa II "wymieszać" z Zoe , to była by nawet konkurencja dla Tesli .

Komfort leafa ( ale bez jego ustawiania kierownicy i fotela ) plus parametry prądowe Zoe .

No i jedna róznica , dla mnie to napęd na przód jako wada u obu. ! Nie moge do dzisiaj tego znieś pomimo zmiany opon ...
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX ;XM; Hyundai; Audi; Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Merc.Gela; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Kampery (Mcluois i Rapido);Toyota; Ford ;Wrangler; Nissan Leaf 40 ;Tesla LR-AWD /FSD

Apolonia 

Wysłany: 2020-04-05, 21:05   

Do tego miksu, dodał bym chłodzenie baterii i napęd 4x4, cena na poziomie 170-180 tyś wówczas
Leaf-Zoe to hit i raczej TM3 straciła by klientów, a TMY, może byłby dobrą opcja wyżej zawieszoną.
Myślę, że za rok będę szukał TMY, bo będzie mi bardziej komfortowo wsiadać i wysiadać.

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-04-05, 21:31   

Jest jeszcze haczyk. :mrgreen: w Tesli jest zabawa z aktualizacjami i zmianą parametrów itd .
Nikt nie robi takich jaj :mrgreen:
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX ;XM; Hyundai; Audi; Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Merc.Gela; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Kampery (Mcluois i Rapido);Toyota; Ford ;Wrangler; Nissan Leaf 40 ;Tesla LR-AWD /FSD

wodnik7
teslanacodzien.pl

Wysłany: 2020-04-05, 23:30   

TM3 laduje sie szybciej, niz 100kW - na SC V3 spokojnie powyzej 250kW!

Poza tym: 43kW to w domu raczej nikt nie zaladuje, zazwyczaj ma sie przy jednorodzinnym moc kolo 12-15kW, wiec TM3 akurat swietnie sie wpisuje.

No i jedno apropos przyspieszenia: ZOE jest znacznie wolniejsza. Do 50km/h okolo 4 sekund, TM3 okolo 2sekund, a 4 sekundy z hakiem do 100km/h. To JEST roznica.

Ale co do reszty mozna sie zgodzic: ZOE jest fajnym malym autem do jazdy po miescie. Jak najbardziej! (i bez pasazerow z tylu)

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-04-06, 06:08   

Pogodzę Was/Nas :mrgreen: - wszystkie auta są babskie-

Apolonia 

Wysłany: 2020-04-06, 07:58   

wodnik7 napisał/a:
TM3 laduje sie szybciej, niz 100kW - na SC V3 spokojnie powyzej 250kW!

Poza tym: 43kW to w domu raczej nikt nie zaladuje, zazwyczaj ma sie przy jednorodzinnym moc kolo 12-15kW, wiec TM3 akurat swietnie sie wpisuje.

No i jedno apropos przyspieszenia: ZOE jest znacznie wolniejsza. Do 50km/h okolo 4 sekund, TM3 okolo 2sekund, a 4 sekundy z hakiem do 100km/h. To JEST roznica.

Ale co do reszty mozna sie zgodzic: ZOE jest fajnym malym autem do jazdy po miescie. Jak najbardziej! (i bez pasazerow z tylu)

Ja w 3-fazy używam 22 kW więc ma to znaczenie w 2 tanie godziny dnia.
43kwh AC używam na szybkich ładowarkach przy baterii 41 ma to sens.
Po Zoe przyspieszanie liniowe w mieście mnie nie zachwyciło, bo nie
przesadzam z TM3, za miastem to inny wymiar, wręcz bajeczny.
Do jazdy w mieście, to właściwie każdy elektryk, ale zaladowanym Zoe,
to i żonę na zakupy do sąsiedniego miasta, 100-150km można wypuścić,
bez potrzeby komunikacji na temat, jak ładować. Córkę nad morze z koleżanką
też można, itd. Z tylu w Zoe, tak raczej dla dzieci i trzeba powiedzieć,
że cenią sobie wysoką pozycję patrzenia w przód.
Zapewne uwag jest więcej. Ja Zoe rozgryzłem do głębi i już mnie nie dziwi.
Ma ono też jedną zaletę, jest skromne nie zwraca uwagi i nie wygląda dziwnie.
TM3 z zieloną tablicą niestety powoduje zainteresowanie, czego ja nie lubię.
Wolę w ciszy i nie zauważony "naginać przepisy" bez łatki taki czarny z zielonymi.

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-04-06, 10:05   

Ja ciemny wlaściciel pierwszego Ev ( Leaf) nie pomyslał bym nawet o Tesli , gdyby ten Nissan mial napęd na cztery koła .
Wystarczył by nam Wrangler dla zony ( fajnie babcia w nim wygladala ) i ten "lifek".

Tylko lubie "depnąć" nie chodzi o predkość a przyspieszenie . Miałem kilka mocnych samochodów bez turbodziur i dobrym momentem plus kilka motocykli , to mam nawyk dynamicznej jazdy ..I to lubię .

W leafie mnie lekko trakcja rozczarowała ( buksowanie) , to sobie zacząłem szukać :arrow: . Sprawa wtórna , to fakt że żona mi ją zabrała :-(
Żle to rozegrałem strategicznie ...

wodnik7
teslanacodzien.pl

Wysłany: 2020-04-06, 19:18   

u nas zona jezdzila P85D, ja zwykla:)

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-04-06, 19:35   

Baby to .... Jak powiedzial poeta. :oops:

Apolonia 

Wysłany: 2020-06-12, 14:31   

Piękna tabelka jak zwiększyć zasięg, łatwizna kupić inne auto.
https://elektrowoz.pl/wp-content/uploads/2020/06/Zasi%C4%99gi-aut-elektrycznych-przy-dobrej-pogodzie-test-NAF-Motor.no_.jpg
Ale, że temat o Zoe, więc pięknie powyższa tabelka pokazała jego zużycie i ląduje na około 11,3 kWh.
Można oczekiwać, że starsza wersja ZE40 z mniejszą mocą jest gotowa przejechać ponad 350 km,
co potwierdzam, a zdarzyło się i 10,7 kWh.
Do tego naładuje się z AC z mocą 22-43 kW (R-Q) czyli 1-2 godzin (Q-R)

Odpowiedz do tematu