SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Leasing aut - rady i doświadczenia
Autor Wiadomość
wodnik7

Wysłany: 2018-05-07, 12:07   Leasing aut - rady i doświadczenia

EDIT: Wątek o leasingu został wydzielony z tematu Tesla Model 3.

Wiesz, ze najwczesniej model 3 bedzie na poczatku 2019? Czyli realnie w moim przekonaniu okolo konca 2019?

Dobry leasing na tesle, tez uzywane (proponowalbym S w cenie nowego model 3) oferuje EFL Kalisz.

Zadzwon, podaj np. cene zakupu 50.000€ netto, i niech policza..

Leasing na firme jest oplacalny (amortyzacja elektryka..)
Ostatnio zmieniony przez RaveN 2018-05-10, 07:10, w całości zmieniany 1 raz  

wodnik7

Wysłany: 2018-05-07, 14:30   

Apropos mozeszkupic uzywana tesle z gwarancja jak nowa: CPO. Certified pre owned. Poszukaj; oplaca sie zazwyczaj.

pasio9

Wysłany: 2018-05-07, 15:09   

bro napisał/a:
dziekuje - zadzwonię, zorientuję się jak to u nich wygląda.

Daj znać do powiedzą :)

Tomek-FmLeasing 

Wysłany: 2018-05-08, 21:06   

bro napisał/a:
dziekuje - zadzwonię, zorientuję się jak to u nich wygląda.

EFL stara się marketingowo zrobić z Tesli swoją specjalizację. Jednak nie oznacza to automatycznie, że oferta będzie odpowiednio tania.
Zwłaszcza jeśli "zadzwoni" się bezpośrednio do oddziału jakiejś firmy leasingowej w niewielkim mieście, to dla doradcy może być sygnał, że klient mniej ogarnięty i można sprzedać drożej...

To tylko taka uwaga na wszelki... :)

wodnik7

Wysłany: 2018-05-08, 21:49   

EFL ma naprawde najlepsze - najbardziej „gietkie“ opcje leasingu. Dzwonic trzeba do p. Emila, co bro zrobil:)

Tomek-FmLeasing 

Wysłany: 2018-05-09, 06:55   

wodnik7 napisał/a:
EFL ma naprawde najlepsze - najbardziej „gietkie“ opcje leasingu.

Najlepsze to raczej nie, ale co znaczy dla Ciebie "najbardziej giętkie"?

wodnik7

Wysłany: 2018-05-09, 07:12   

Tzn. ze mozesz dostosowac rate/pierwsza wplate calkowicie, elastycznie je ustalajac.

Inna rzecz, ze maja prztarta sciezke rejestarcji tesli, a niestety niektore polskie urzedy wciaz nie wiedza, jak to robic (vide rozna rejestracja ampery)

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2018-05-09, 07:17   

Sporo swoich pojazdów, łącznie z motocyklami miałem w leasingach.
Różne Firmy leasingujące, w tym też EFL... nie komentuję, bo to się zmienia, .
Niemniej, oferty są zbliżone. Najprościej u Dilera ale warto pomarudzić. W 100% negocjacje dają efekty.!

Z racji zawodu Vat mnie nie dotyczy i cała rata lesingowa, plus koszty eksploatacji, ubezpieczenie, wchodzą w odliczenia jako uzyskanie przychodu.
Amortyzację odlicza Firma Leasingująca.
Zasadę mam : najniższa wpłata, najniższy wykup. Bo po czterech/pięciu latach, boli duży wykup gdy auto już tak nie cieszy. Najczęściej wykup to m/w tyle co rata
Wady względne, to :
czasem starta przy kradzieży szkodzie całkowitej.
Mandaty z fotoradarów , niekiedy powiększone o koszt przekazania danych.
Dla niektórych konieczność pełnego pakietu ubezpieczenia ( można samemu szukać ale nie zawsze się opłaca).
Różnie bywało z wyjazdami po za UE i innymi kierowcami. To kwestia umowy
Gdy auto wprowadzone na Firmę do 5 lat a właściwie 6 lat (kalendarzowych), sprzedaż wiąże się z podatkiem.
Jest sposób... podarować rodzinie z tzw 1szej grupy np syn, mama.. Ta po 6 miesiącach może sprzedać bezpodatkowo.

Traktując leasing jak wynajem auta, to dobra forma pozyskania szybko smochodu.
Warto czasem rozważyć tzw leasing odnawialny.
Jest też forma wynajmu auta, z serwisem itd Ale po analizie to jednak za drogo i mentalnie trudno akceptowalne, podobnie ja wynajem baterii w Zoe.

Tyle gwoli dygresji a propos lesingowania ( miałem z 10? 8-) ).

Nissan Tekna full wypas z ProPark, oraz ładowarką garażową to 158000 (cena obenie to ok 180000)
Leasing Nissan : opł wstępna brutto 1% czyli 1580zł ; bez innych opłat. Wykup tyle samo. 60rat po ok 3000zł brutto.
Ubezpieczenie wiadomo kilka tyś, w pierwszym roku można wliczyć w ratę (rozłożyć) . Generalnie nie opłaca się wliczać na cały okres.
Lepiej ubezpieczać co roku, ale to boli, niemniej jest taniej.

Sorry, ale może niektórym się przyda ?

Tomek-FmLeasing 

Wysłany: 2018-05-09, 08:10   

wodnik7 napisał/a:
Tzn. ze mozesz dostosowac rate/pierwsza wplate calkowicie, elastycznie je ustalajac.

Brzmi jak z jakiegoś foldera reklamowego. :) Ale niestety nadal nie wiem do końca o co chodzi. O leasing swobodny?

wodnik7 napisał/a:
Inna rzecz, ze maja prztarta sciezke rejestarcji tesli, a niestety niektore polskie urzedy wciaz nie wiedza, jak to robic (vide rozna rejestracja ampery)

Każda firma leasingowa, która finansuje samochody elektryczne ma obcykany temat z urzędami.

Bronek napisał/a:
Sorry, ale może niektórym się przyda ?

Super uwagi - bardzo celne i prawdziwe. Warto przeczytać.

wodnik7

Wysłany: 2018-05-09, 09:55   

Tomek, ja na EFL nie zarabiam, nie martw sie, wiec ich nie reklamuje. Wiem po prostu z 1 reki, ze ogarniaja temat TESLI bardzo dobrze, i bardzo sie staraja by leasing dostosowac do klienta - to apropos np. 1 wplaty i wysokosci miesiecznych, jak rowniez np. wplaty wiekszej juz podczas leasingu. I nie kaza dokupowac no. Karty flotowej itp.

Ale chcesz detali, to do nich zadzwon.

Fakt, urzedy maja firmy obcykane, ale w przypqdku elektrykow jest nie zawsze tak szybko.

Tomek-FmLeasing 

Wysłany: 2018-05-09, 10:19   

wodnik7 napisał/a:
Tomek, ja na EFL nie zarabiam, nie martw sie, wiec ich nie reklamuje.

Nie, nie - nic takiego nie twierdzę. Przepraszam jeśli mogłeś tak odebrać mój wpis.

Pytam o konkrety, bo są różne firmy leasingowe i różnie działają. Są takie, które faktycznie wciskają różne rzeczy itd., ale są i inne.
Jednak mimo wszystko nie podjąłbym się oceny, że akurat EFL jest najlepszy, bo jest grupa firm, które można śmiało uznać jako przyjazne dla klienta i EFL - moim zdaniem - nie jest od nich lepszy.
Stąd moje dociekanie, co masz konkretnie na myśli. Ale okej - rozumiem, że po prostu byłeś zadowolony.

Pozdrawiam

wodnik7

Wysłany: 2018-05-09, 12:50   

Hej, nie ja, ale ktos z rodziny, i faktycznie, jest zadowolony:)

Pozdrawiam!

rangerek 

Wysłany: 2018-05-09, 22:04   

Bronek napisał/a:
Gdy auto wprowadzone na Firmę do 5 lat a właściwie 6 lat (kalendarzowych), sprzedaż wiąże się z podatkiem.
Jest sposób... podarować rodzinie z tzw 1szej grupy np syn, mama.. Ta po 6 miesiącach może sprzedać bezpodatkowo.

tego nie skumałem :) mam leasing i wykup sobie mogę wybrac czy ja firma czy ja człowiek - czy jak wybiore siebie (po to żeby dealer ode mnie odkupił samochód) to płacę podatek (który? bo VAT raczej nie)

rangerek 

Wysłany: 2018-05-09, 22:08   

a co do EFLa - nie sa najtańsi (a chyba nawet dość drodzy), są mega dobrzy w dorzucaniu hiper opłat za wszystko (200zł netto za własnego ubezpieczyciela), ale jak płacisz w terminie, ogarniasz ich portal (większośc rzeczy w nim za darmo zamiast "z człowiekiem" za 500zł) i nie masz fanaberii to są ok (zwłaszcza, że mi w GMie wynegocjowali zniżke większą niż ktokolwiek) i ponieważ współpracują z dużą ilością dilerów to można wybrzydzać :) (choć na rynku EV nie ma w czym wybrzydzac w rodzinnych w PL)

jatko 

Wysłany: 2018-05-09, 22:17   

rangerek napisał/a:
Bronek napisał/a:

tego nie skumałem :) mam leasing i wykup sobie mogę wybrac czy ja firma czy ja człowiek - czy jak wybiore siebie (po to żeby dealer ode mnie odkupił samochód) to płacę podatek (który? bo VAT raczej nie)

O ile się nie mylę - jak masz auto kupione na firmę - bez leasingu - to musisz je praktycznie 6 lat użytkować/amortyzować bo inaczej od sprzedaży zapłacisz podatki - vat i dochodowy - obejściem jest darowizna dla kogoś z bliskiej rodziny (brak podatku od darowizny), ale ta osoba nie może go sprzedaż szybciej niż po 6ciu miesiącach bo podatki zapłaci

przy leasingu z wykupem stosuje się - przed ostatnią ratą albo wykupem trzeba przepisać leasing na osobę prywatną, właścicielem auta poprzez wykup staje się osoba prywatna i może wtedy sprzedać auto w dowolnym terminie bez zbędnego opodatkowania

rangerek 

Wysłany: 2018-05-09, 22:25   

jatko napisał/a:
przy leasingu z wykupem stosuje się - przed ostatnią ratą albo wykupem trzeba przepisać leasing na osobę prywatną

dokladnie to wiedziałem i z tego skorzystam :) (pytanie czy pojeżdże jeszcze czekając na Leafa 60kWh/ bo m3 myślę, że u nas wyjdzie 250k+ / czy zostawię w rozliczeniu za benzyniaka :( a dopiero następny będzie EV (wszystko zależy od rzeczywistości roku 2019 w cennikach Nissana :P i poprawce wnętrza)

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2018-05-09, 22:29   

rangerek napisał/a:
Bronek napisał/a:

Pisałem o wykupie na siebie jako osobę cywilną (Firma nie ma rodziny) i chcesz go sprzedać przed upływem w/w czasu to 19% od kwoty na umowie trzeba zapłacić.
Czas liczony jest od dnia wypisania samochodu ze środków trwałych (o tym nie napisałem) :oops:
Zakładając, że odliczamy do końca lesingu koszty.
Na Vacie się nie znam.
Rodzinie w grupie pierwszej, (syn, matka, siostra itp) darujemy bez zgłaszania do kwoty 9637 zł? (w ciągu 5lat - suma!). Wyższe wartości zgłaszamy specjanym drukiem chyba SD-Z2.

Osoby z I grupy są zwolnione z podatku od darowizn bez względu na wysokość kwoty pod warunkiem, że darowiznę o wartości większej niż 9 637 zł w ciągu 6 miesięcy od jej nabycia, zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (w/w formularz SD-Z2). W innym przypadku fiskus zgłosi się po należny podatek.

Osoba obdarowana po 6 miesiącach może sprzedać auto. (Okres 6 miesięcy, po którym można sprzedać auto bez płacenia podatku, liczy się od końca miesiąca, w którym dostałeś je w darowiźnie.)

Ps. To nie teoria. Darowaliśmy (żona kojej szwagierce czyli siostrze swojej Mini Coopera 2lata temu.
A kilka tygodni temu babcia (moja mama) darowała sporą kasę wnukowi (syn) na zakup działki. Po czym wnuk darował notarialnie połowę zakupionej działki swojej żonie. :mrgreen: ... Druki SD-Z2 szły internetem. A umowy leżą w domu, na wypadek gdyby US o nie poprosił.
Kasę można przelać bez umowy ale podać należy banki. Działkę darujemy notarialnie, samochód wymaga zwykłej umowy.

Uffffff.
Ostatnio zmieniony przez Bronek 2018-05-09, 22:43, w całości zmieniany 1 raz  

Tomek-FmLeasing 

Wysłany: 2018-05-09, 22:39   

jatko napisał/a:
przy leasingu z wykupem stosuje się - przed ostatnią ratą albo wykupem trzeba przepisać leasing na osobę prywatną, właścicielem auta poprzez wykup staje się osoba prywatna i może wtedy sprzedać auto w dowolnym terminie bez zbędnego opodatkowania

Blisko, ale jednak trochę nieprecyzyjnie.

Nie trzeba przepisywać leasingu, po prostu wystarczy nie wprowadzać wykupionego z leasingu auta do działalności - nie można go użytkować w firmie, tj. zaliczać w koszty paliwa itd.
Wtedy samochód można sprzedać bez podatku, ale dopiero po pół roku. Szczegółowe wyjaśnienie tutaj: wykup prywatny

Jeśli jednak ktoś chce od razu odsprzedać auto do dealera i wziąć w leasing nowe to takie rozwiązanie ma średni sens.
No i takie rozwiązanie z wykupem prywatnym możliwe jest tylko dla osób fizycznych prowadzących działalność oraz wspólników w spółce cywilnej.

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2018-05-09, 22:46   

:mrgreen: Symultaniczne pisanie...razem pisało trzech

Przypominam termin środki trwałe... inaczej upierdliwa książka....

rangerek 

Wysłany: 2018-05-09, 23:06   

Tomek-FmLeasing napisał/a:
Jeśli jednak ktoś chce od razu odsprzedać auto do dealera i wziąć w leasing nowe to takie rozwiązanie ma średni sens.

dzięki za info - tej części księgowości leasingowej nie znałem :)

czyli jesli dobrze rozumuje - jesli chcę od razu odsprzedać i wziąć nastepne to FVAT i na firmę - chce pojeździć (albo czekam na następny samochód 6m+ to prywatny na firmę (czyli wg orzecznictwa faktura na firmę tez ale jednocześnie samochód "znika" z firmy i nigdy nie staje sie środkiem trwałym tak?)
a chcę pojeździć 2-3 lata to po porstu prywatny

Tomek-FmLeasing 

Wysłany: 2018-05-10, 07:17   

rangerek napisał/a:
czyli jesli dobrze rozumuje - jesli chcę od razu odsprzedać i wziąć nastepne to FVAT i na firmę - chce pojeździć (albo czekam na następny samochód 6m+ to prywatny na firmę (czyli wg orzecznictwa faktura na firmę tez ale jednocześnie samochód "znika" z firmy i nigdy nie staje sie środkiem trwałym tak?)
a chcę pojeździć 2-3 lata to po porstu prywatny

Dokładnie.

EDIT: Choć jeśli chciałbyś pojeździć 2-3 lata to może jednak lepiej, żeby samochód był w firmie, bo rozliczasz wtedy koszty i VAT za paliwo, serwis itd.

rangerek 

Wysłany: 2018-05-10, 15:18   

dobry pomysł z wydzieleniem tematu - dzięki : )

@Tomek masz piwo na śląsku za radę :) bo bym się zdziwił pewnie w grudniu (choć opiekun EFL coś tam wspominał) ale w Oplu mowili - panie lepiej bez faktury bo Merive to i tak rodzina kupi a nie przedsiebiorca, a w Mazdzie bylo - zdecydowanie tylko FV przy odkupie

Tomek-FmLeasing 

Wysłany: 2018-05-10, 22:46   

rangerek napisał/a:
@Tomek masz piwo na śląsku za radę :)

:mrgreen: :kufel

Odpowiedz do tematu