SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dopłaty dla EV do 37,500 zł
Autor Wiadomość
domino

Wysłany: 2019-07-15, 15:55   Dopłaty dla EV do 37,500 zł

No i są dopłaty do elektryków.... :roll:

https://elektrowoz.pl/auta/doplaty-do-samochodow-elektrycznych-2019-cena-auta-maksymalnie-125-tys-zlotych-doplata-do-375-tys-zlotych/

Ale najważniejsze to komentarze pod artykułem - bezcenne :!:

spairo 

Wysłany: 2019-07-15, 16:09   

- jestem troche zdegustowany, 125.000 za to prawie nic nie można kupić do jeżdzenia po polsce.

Apolonia 

Wysłany: 2019-07-15, 20:53   

Smart for two
VW Up

jas_pik

Wysłany: 2019-07-15, 21:32   

Najlepsze jest w tym wszystkim to że każdy zabiera głos bez przeczytania tego projektu.
Oznacza to że chyba każdy komentarz jest obarczony błędem. cCena zgodnie z ustawą o rachunkowości dotyczy cenny netto a nie brutto.
A zgodnie z innym projektem o inne dotacje będą mogli się ubiegać dealerzy /imoporterzy samochodów.
Oznacza to że jednak znacznie więcej samochodów będzie objęta tym zwolnieniem.
Mam nadzieję że i Tesla ze swoim modelem 3 zmieści się w limicie :)

Apolonia 

Wysłany: 2019-07-15, 21:39   

Model 3 Jak to policzyłem?

jas_pik

Wysłany: 2019-07-15, 21:51   

125 000 PLN to około 33 000 $ Tak czy nie ?
Ze względu na podobny poziom ograniczenia ceny EV do dopłat w Kanadzie do kwoty nabycia 35000 CAD , na tamtejszy rynek Tesla dostarcza TM3 w cenie 35000 CAD. https://www.tesla.com/en_...now?redirect=no
No a że lada dzień rusza w Warszawie Service Center Tesli to może się zmieszczą ( ograniczą zasięg programowo itp...)

Apolonia 

Wysłany: 2019-07-15, 22:28   

Tak, pozniej, za opłatą, zdejmowali ograniczenie.
Sądzisz, że Tesla za dopłatą 100.000 zł odblokuje Soft?

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-07-16, 07:35   

Skąd wydarłeś to netto?

"cena nabycia takiego pojazdu nie przekracza 125 000"

Dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności cena nabycia brzmi dość jednoznacznie. Tym bardziej, że najpierw musisz kupić, a potem z fakturą idziesz po zwrot. Więc co jest w takim przypadku ceną nabycia?

Apolonia 

Wysłany: 2019-07-16, 09:19   

Jest tam wzmianka o kwocie należnej sprzedawcy
a VAT się należy państwu.

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-07-16, 09:36   

No dobra, tylko tam jest też coś o podatkach podlegających odliczeniu. Nie mam pojęcia, jakie podatki podlegają odliczeniu z punktu widzenia sprzedawcy.

Naprawdę nie można napisać jednej ustawy tak, żeby była jednoznaczna? Czy ja jako osoba fizyczna, która nie ma żadnego związku z żadną działalnością muszę się doktoryzować w kwestii tego, ile jest należne sprzedawcy i jakie podatki podlegają odliczeniu?

gednet

Wysłany: 2019-07-16, 10:37   

A mam taki pomysł - rozwiązanie leży w warsztacie - wystarczy sprzedawać samochody bez baterii i wtedy zmieści się z limitem dopłat. Bateria na osobnej fakturze.
Nie wiem tylko jak wygląda proces homologacji, ale skoro ZOE potrafił być sprzedawany bez baterii to w zasadzie czemu nie.

---- edit ----
I przy okazji - jednak brutto:
https://wysokienapiecie.pl/21183-doplaty-samochodow-elektrycznych-w-cenie-125-tys-zl-dla-kowalskiego/

domino

Wysłany: 2019-07-16, 15:48   

Miałem właśnie podesłać linka ale widze że już jest powyżej i faktycznie tak wychodzi że liczy się brutto czyli dają tylko na Smarta i VW E-Up.
Coś niby jest ale nic...
To już chyba lepiej by było jakby wprowadzili rekompensate za ładowanie EV przez okres 2 lat - tak na zachętę.

Apolonia 

Wysłany: 2019-07-16, 16:09   

Jeżeli cel to zwiększenie ilości EV to nie powinno być różnicy dla rządu jak drogie to będzie auto.
Dziś mamy taki układ że czekali klienci na te dopłaty np. do ID3 lub Model 3, ale skoro nie można,
to kupią diesla. Czy to rozsądne? Limit owszem powinien być ale wyżej i nie na 150 czy 170 tys
ale około 200 250 tys, bo auta są do jeżdżenia i nie tylko w mieście, a zasięg kosztuje.
Powinno się zrobić badanie rynku i objąć dopłatami segment A B czy nawet C lub wskazać modele
które będą dofinansowane, Niemcy to też robili właśnie tak.

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-07-16, 16:17   

Moim zdaniem powinno się brać przykład z krajów, gdzie to zadziałało najlepiej. A w takich krajach nie ma dopłat, tylko zwolnienia. No i wtedy prosta sprawa - elektryki bez VATu i cła. Po pierwsze nie trzeba będzie dodatkowych urzędników, przepisów i kombinacji do zwrotu kasy. Wystarczy papierek z celnego, że to elektryk i brak opłaty. Do tego nie będzie rumoru wśród innych użytkowników samochodów, że oni się nie mają zamiaru dorzucać do aut dla bogaczy. Tutaj nie będzie żadnego dorzucania się, jedynie nie będzie pobierany haracz za wybór ekologicznego środka lokomocji. Proste, przejrzyste, ale niestety za mało medialne i tym się nie wygra wyborów.

domino

Wysłany: 2019-07-16, 16:28   

Vwir jeżeli miałoby do tego dojść to najpierw musielibyśmy odsunąć od władzy partiokracje o czym mówi od samego początku Kukiz (co chyba mało realne) wtedy może ruszyłoby się coś w tej kwestii, a nie "niby coś jest ale nic".

Jednak brutto!
https://www.gramwzielone....t-elektrycznych

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2019-07-16, 17:00   

Lepiej dać koleją forsę "Januszowi" ojcu Jessici i Brianka, ot tak, że się chłop narobił przy płodzeniu. Jest wtedy nadzieja, że wyda to na gorzałę i fajki, a to ważny sektor naszej gospodarki.
Jak węgiel i stosunki parafialne. Mentalności nie zmienimy skoro wiedzą leży.

Większość nie ma bladego pojęcia o tych sprawach, co nawet jest widoczne po wpisach na tym forum czy komentarzach pod publikacjami.
Wąskie grono entuzjastów, to jak nauczyciele czy niepełnosprawni, nie są tymi istotnymi grupami przy urnach wyborczych .
Więcej przyniesie poparcia ciche zezwolenie na bzykanie dzieci, bo tam jest sukces wyborczy, gdzie sieją propagandę i wzywają masy do poparcia,.

Liczenie na polityków w stylu tych obecnych, czy byłych np . w/w kiepskich piosenkarzy lub poprzednich, co się wstydzili swoich zegarków za niewielką kasę... Itd nic nie da.
:mrgreen:

Cała ta elektromobilność w wydaniu krajowym, to o kant tyłka rozbić.
I raczej długo po strzechy nie zawita w swej pełnej krasie.

Będzie tak jak z samochodami gdy Zachód stanął do nas otworem ( jakim? To niech każdy oceni). Elektryki :mrgreen: z drugiej ręki i po dzwonach. A na to trzeba też poczekać jak w Cywilizacji się tego szrotu nabiera. :mrgreen:
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX +1xXM; Hyundai; Audi, Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Mercedes G; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Ducato-campery (Mcluois i Rapido);Toyota Corolla; Ford ;Jeep Wrangler; Nissan Leaf i inne

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-07-16, 17:23   

Żeby chociaż efektem faktycznie było płodzenie... Tymczasem przyrost naturalny dalej leci w dół. No i znowu - nie uczymy się na błędach sąsiadów. Wszyscy wkoło trąbili: poszliśmy drogą dopłat za dzieci i nie zwiększa to dzietności. My się musieliśmy przekonać na własnej skórze.

Tak samo dopłaty do elektryków - takie limity jakie zostały ustanowione spowodują patologie w stylu kastrowania elektronicznie samochodów. A po roku za dodatkową opłatą będzie można przywrócić je do normy. Wszystko to po to, żeby spełnić jakieś sztuczne limity.

Tymczasem nasi sąsiedzi po prostu zlikwidowali podatki i opłaty. Zarówno dla nowych jak i używanych aut. No i sprzedaż wyskoczyła w górę. No i nie czarujmy się - skoro Polaków nie stać na kupno nowych aut spalinowych, tylko w przeważającej większości kupują używki, to nie będzie ich nagle stać na nowe elektryki, które są dużo droższe.

jas_pik

Wysłany: 2019-07-16, 20:55   

gednet napisał/a:

I przy okazji - jednak brutto:
https://wysokienapiecie.pl/21183-doplaty-samochodow-elektrycznych-w-cenie-125-tys-zl-dla-kowalskiego/

A przeczytałeś ustawę o rachunkowości czy tylko artykuł ?
Przecież jest bezpośrednie odniesienie do ustawy o rachunkowości z podaniem artykułu.
Ale jak ktoś coś napisze to wszyscy traktują to jak wyrocznię - dziwne to jest.

gednet

Wysłany: 2019-07-17, 11:57   

Dopłata dotyczy osób fizycznych. Osoby fizyczne nie mają podatków, które mogą odliczyć, a więc cena nabycia równa się cena zakupu, czyli brutto.

Ustawa o rachunkowości mówi:
Cytat:
Cena nabycia, o której mowa w ust. 1, to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego

Słowo kluczowe to PODLEGAJACYCH. A w związku z tym, że osoba nabywająca samochód nie ma prawa odliczyć podatku VAT i akcyzy to cena nabycia jest ceną brutto. Bo cena nabycia to cena bez PODLEGAJĄCYCH ODLICZENIOM podatków. A Nowakowi nie przysługuje odliczenie.

Więc... Nie dość, że przeczytałem, to jeszcze starałem się zrozumieć. A jeżeli wierzysz, że państwo zinterpretuje ustawę na Twoją korzyść i naciągnie przepisy to jak sądzę jesteś zbyt ... pozytywny :)

Odpowiedz do tematu