SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mój elektryk - co wybrać ? Dacia Spring ?
Autor Wiadomość
sajmonowic 

Wysłany: 2021-07-21, 11:19   Mój elektryk - co wybrać ? Dacia Spring ?

Witam,

wstrzymałem się z zakupem do startu programu "Mój elektryk". Łapię się na 18 tysięcy dopłaty i myślałem o Daci Spring, ale im więcej czytam na jej temat tym bardziej jestem zniechęcony do jej zakupu.
- po pierwsze produkcja w Chinach i dostosowanie miejsca z tyłu do wzrostu chińczyków
- po drugie zamawiając je dzisiaj najszybciej będę mógł je odebrać w grudniu

Czy dotacje już się czasem nie wyczerpią ? Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że osoby które kupiły elektryka po 1 maja 2020 i nie korzystały z wcześniejszego programu mogą ponownie złożyć wniosek.

Zastanawiam się czy nie lepiej kupić używane. W przypadku używanego nie chce więcej wydać niż 45 tysięcy, a mam poniższe oczekiwania :)

- zasięg zimą ok. 120 min, a latem 150 km
- auto 4-5 osobowe
- wyposażenie nie musi być bogate

Widziałem, że w tej cenie mogę kupić Leafa I lub Zoe ?
Co lepiej wybrać

Czy Leaf 24 Kw wystarczy do tego zasięgu ?
Czy Zoe nie jest mniej pewny od Leafa ?

Co sądzicie o tym z poniższego linku:

https://www.otomoto.pl/of...html#029ffb0075

Dobry przebieg i rocznik, podobno bezwypadkowy - czy to nie jest podejrzane ?

lookash_c
lookash_c

Wysłany: 2021-07-21, 11:25   

Zerknij na Soula poprzedniej generacji. Nie wiem co prawda jak obecnie kształtują się ich ceny, ale auto warte uwagi.

sajmonowic 

Wysłany: 2021-07-21, 11:48   

Dzięki, ale mam mniejszy budżet
- 6 letnie od 60 tysięcy', to za dużo

Głównie będę się zastanawiał między Zoe a Leaf I. Może z własnego doświadczenia ktoś napisze zalety lub wady użytkowania ?

lookash_c
lookash_c

Wysłany: 2021-07-21, 12:11   

Poszukaj na forum - było tego trochę. Zarówno o Zoe jak i Leafie.

Hakun 

Wysłany: 2021-07-21, 14:31   

Leaf I (jestem użytkownikiem) w ostry mróz (-18) nie zrobisz 120 km nawet z baterią 30 kWh, chyba że na jeden raz z grzanego garażu. Ja jeżdżąc do pracy i z powrotem 75 km. Po powrocie zostawało mi od 10 do 30 km zasięgu. Auto w domu stoi na dworze ale jest podpięte pod kabel (nagrzane) ale jak wracam do stoi na dworze i muszę go nagrzać. Nie zniechęcam do auta ale uważaj na tych co obiecują że zasięg będziesz miał wystarczający.

Zawsze możesz podjechać pod ładowarkę DC i doładować 2 lub 3 kWh w ciągu 5 min bo masz port szybkiego ładowania. Auto bezawaryjne i bardzo wygodne. Szczerze polecam.

O Zoe musisz szukać info. W tej cenie nie mają portu szybkiego ładowania ale bardzo szybką wbudowaną ładowarkę 22 kW lub 43 kW.

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2021-07-21, 14:53   

Zimą leafem 24kWh dasz radę zrobić 120km, ale to będzie z kategorii sport ekstremalny. Musiałbyś wyjechać z ciepłego garażu i jechać z prędkością 40-50km/h. Oczywiście jazda na jeden 'strzał', bo gdy zostawisz auto i będziesz musiał je później zagrzać to może być krucho. Są tutaj tacy, co wyłączają ogrzewanie, jadą 40km/h i cieszą się takimi zasięgami, ale jeśli chcesz auto użytkować normalnie (a nie być jego niewolnikiem) to będzie ciężko. Oczywiście mówimy o zimie rzędu -10 stopni i mniej. Jeśli masz 'zimę' z temperaturą +10 stopni to nie ma problemu. Latem 150km przy normalnych prędkościach to też byłoby wyzwanie. Nie polecam. Minimum to 30kWh.

Za to polecam leafa samego w sobie. Świetne, bezawaryjne auto. Miałe pierwszą generację przez 4 lata, obecnie mam drugą generację (od ponad roku).

walik 
Hyundai IONIQ

Wysłany: 2021-07-22, 14:26   

Zamiast Dacia Spring pod dotację jest Fiat 500 nowy za 93tys zł.
https://www.otomoto.pl/of...-ID6DPiF5.html?

sajmonowic 

Wysłany: 2021-07-23, 12:58   

Cytat:

W zasadzie będę się głównie przemieszczał z punktu A do B. Trasa, którą będę 5 razy w tygodniu pokonywał ma 60 km + 2-3 razy w tygodniu 85 km, więc to 120 jest trochę nad wyraz.
Jak długo w takim używanym aucie utrzyma się ten zasięg. Mam na myśli degradację baterii, nie będzie ładowana z chademo, lecz z publicznej darmowej stacji (mam takie 3 w mieście)

Fiat 500 e też jest ciekawą opcją, ale w tej cenie to tylko 24 kwh, dacia ma 28 kwh i 26 tysięcy tańsza

A o Daci spring co sądzicie - nie chodzi o komfort, wiem że jest niski. Bardziej o praktyczność i bezawaryjność. Ktoś korzystał w traficarze ?

wodnik7
teslanacodzien.pl

Wysłany: 2021-07-23, 13:15   

Nikt sie o Dacii nie wypowie, bo jest zbyt krotko na rynku. Z moich odczuc: male, ciasne i plastikowe.

Ja bym bral uzywanego leafa, w wyzszej wersji poliftowego, niepaujace sie auta. Nasz ma 190.000km i zero napraw. Nic. Zero rdzy, nic. Swietnie wyciszony, swietnie wykonany. I latem pokazuje 134km, i tyle przejedzie spokojna jazda, zima bedzie jednak blizej 100.

Roznica miedzy 500 a dacia spring to noc a dzien:)

Cav 
Smart ED/C-HR hybrid

Wysłany: 2021-07-23, 13:28   

A ja na miasto polecę Zoe.
Nie ma problemów Leafa, bo bateria chłodzona, więc mniejsza degradacja, nie jest tak ciasny i badziewny jak Dacia, a od Leafa wypada taniej w zakupie.

Trzeba tylko zwrócić uwagę na właściciela baterii, jeśli auto nie pochodzi z polskiego rynku,

wodnik7
teslanacodzien.pl

Wysłany: 2021-07-23, 13:59   

Zoe jest mniejsza, szczegolnie z tylu, nie wiem, czy tansza. Plus to szybsze AC, i chlodzona bateria, choc majac po 7 latach i prawie 200.000km jeszcze okolo 17kWh nie jest zle. Ale to moje odczucia. Na pewno jakosc wykonania, pompa ciepla itp to przewaga nad zoe.

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2021-07-23, 14:14   

W wersji 24kWh Leaf jest tańszy niż Zoe. Dopiero w wersji 40kWh Zoe jest tańsza niż leaf. No i Cav też chyba zapomniał, jaką miał utratę wartości na Zoe a jaką na Leafie. To też ma znaczenie.

walik 
Hyundai IONIQ

Wysłany: 2021-07-23, 14:18   

sajmonowic napisał/a:

Fiat 500 e też jest ciekawą opcją, ale w tej cenie to tylko 24 kwh, dacia ma 28 kwh i 26 tysięcy tańsza

Jakie 26 tysięcy jak fiat 93 tysiące zł. a dacia 87 tysięcy zł.

mg1

Wysłany: 2021-07-23, 15:16   

Cena Dacii Spring w wersji Comfort zaczyna się od ok. 76 tysiecy.
Jesli chodzi o ilość miejsca w to nie jest tak źle. Mam 180 cm i bez problemu jestem w stanie usiąść za tyłu za fotelem kierowcy ustawionym pod siebie.
Zgoda - jest wąsko, ale to samochod rejestrowany na 4 osoby. Paradoksalnie siedzi się lepiej niż w ZOE, ponieważ podłoga nie jest podniesiona przez baterie, które zmieściły sie pod tylnym siedzeniem.
Oglądałem oba samochody w salonie Dacii/Renault.

walik 
Hyundai IONIQ

Wysłany: 2021-07-23, 18:27   

to i tak tylko 17tys. zł. różnicy

hajduk58

Wysłany: 2021-07-23, 21:51   

Od października ub roku śmigam nową Zoe i jestem bardzo zadowolony zarówno z komfortu jazdy jak i zasięgu.Zimą bez problemu 220. a teraz przeszło 300 przy spokojnej jeździe tj. ok 90 km/godz . Naprawdę polecam.

Cav 
Smart ED/C-HR hybrid

Wysłany: 2021-07-23, 22:55   

wodnik7 napisał/a:
Zoe jest mniejsza, szczegolnie z tylu,

Zgadza się.
Ale w porównaniu do maluchów o których mowa i tak jest monstrualnie wielkie.

Tańsze też jest - sprzedawałem w ciągu ostatniego roku i Leafa 1 i Zoe, więc widziałem jak i za ile się sprzedawały, mimo że Zoe było nowsze, z dużo większą baterią, mniejszym przebiegiem i lepiej wyposażone.

Cav 
Smart ED/C-HR hybrid

Wysłany: 2021-07-23, 22:58   

vwir napisał/a:
W wersji 24kWh Leaf jest tańszy niż Zoe.

Jesteś pewien?
Niż które?
Bo Zoe też występowały z mikrymi bateriami.
vwir napisał/a:

Dopiero w wersji 40kWh Zoe jest tańsza niż leaf. No i Cav też chyba zapomniał, jaką miał utratę wartości na Zoe a jaką na Leafie. To też ma znaczenie.

Ale ktoś je za to dobrze kupił, zwłaszcza w porównaniu do Leafa (30 kWh).
I o takiej cenie mówię.

sajmonowic 

Wysłany: 2021-07-24, 10:45   

walik napisał/a:
to i tak tylko 17tys. zł. różnicy

Tak, 17 tysięcy ale tylko u jednego dealera. Normalnie w cenniku wersja action jest po 98 tysięcy.

sajmonowic 

Wysłany: 2021-07-24, 10:47   

Cav napisał/a:
Nie ma problemów Leafa, bo bateria chłodzona, więc mniejsza degradacja, nie jest tak ciasny i badziewny jak Dacia, a od Leafa wypada taniej w zakupie.

Trzeba tylko zwrócić uwagę na właściciela baterii, jeśli auto nie pochodzi z polskiego rynku,

Od którego rocznika najlepiej się zainteresować Zoe ? Wiem, że były problemy z problemy ze starszymi modelami

Hakun 

Wysłany: 2021-07-24, 16:03   

sajmonowic napisał/a:

Od którego rocznika najlepiej się zainteresować Zoe ? Wiem, że były problemy z problemy ze starszymi modelami

Poczytaj tu wątki o Zoe w kilku miejscach jest wszystko opisane, Nasz forumowicz znawca Zoe opisuje wady i zalety każdej z wersji. Trzeba jedynie uważać na właściciela baterii bo często Zoe były sprzedawane bez i bateria była w leasingu. To tez było opisane.

Cav 
Smart ED/C-HR hybrid

Wysłany: 2021-07-24, 17:53   

sajmonowic napisał/a:
Cav napisał/a:

Zależy od budżetu.
Jak dla mnie bezkonkurencyjna jest wersja ZE40 Q90, ale to już koszt zbliżony do nowej Dacii Spring.

sajmonowic 

Wysłany: 2021-07-26, 12:39   

Cav napisał/a:
sajmonowic napisał/a:
Cav napisał/a:

Zależy od budżetu.
Jak dla mnie bezkonkurencyjna jest wersja ZE40 Q90, ale to już koszt zbliżony do nowej Dacii Spring.

Postawię jednak na Springa, ponieważ ma być tanio, elektrycznie i z zasięgiem max 100 km, myślę że spring z tą baterią i małą wagą da radę. jak już go otrzymam to będę opisywał wrażenia z jazdy.

lookash_c
lookash_c

Wysłany: 2021-07-26, 14:58   

Przy takich warunkach brzegowych kupiłbym "trojaczka" :-) Choć "leciwy" i bez dopłaty.
Może poszukaj Skody Citigo po dealerach? Chyba nieco drożej od Springa, ale auto sporo ciekawsze.

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2021-07-26, 21:59   

Są na otomoto citigo od 80tys pln (demo). Z tego co pamiętam to wersje demo też się łapią na dopłaty, pod warunkiem, że mają przebieg poniżej iluśtam km (nie pamiętam dokładnie jaki jest limit)

Odpowiedz do tematu