SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: RaveN
2019-02-10, 13:42
Domowe instalacje fotowoltaiczne i i ładowanie EV ze słońca
Autor Wiadomość
KilleR.racer 

Wysłany: 2019-02-01, 09:18   

Patrzę zapodałem bakcyla i ani się obejrzałem prawie 2 strony naklepaliście.
Powiem tak ja tak jak Wodnik zresztą mój imiennik :) zrobiłem 3 instalacje na komponentach używanych. I złego słowa nie powiem. Podstaw to dla mnie moc dzielona na zł i ile wychodzi za wat. Jeśli przy systemi uzywanym jest 1,2zł za wat to nie jest źle.
Ale ostatnio panele tak potaniały fajnie że mam zamiar dokupić 25szt x280W i nie idę w zadne mono czy tam smerdy pierdy. Normalne POLIKRYSTALICZNE tylko staram się kupować znanego Chińczyka i teraz upodobałem sobie AMERISOLAR AS-6P30 na 4 busbarach o mocy 280w i wstepna cena to 424zł brutto !!!! Ale już mam zamówień po znajomych na sporą moc. Więc może z 10zł się urwie z panela chociaż wszedzie w necie że podrożeją :(
Nie mam zbytnio czasu dziś ale w niedzielę przysiądę to wam podrzucę opis i fotki rachunków ale jak lubicie suche fakty to TU są dale ile wynosi moja produkcja od kiedy ją monitoruję na tym portalu.

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-02-01, 09:42   

jas_pik napisał/a:
I koniecznie Solaredge bo tylko to rozwiaze Ci problem z zacienianiem

Już to kiedyś pisałem - zawsze można iść w mikroinwertery. Ja tak zrobiłem i nie żałuję. Każdy panel jest osobno wpinany w mikroinwerter, który jest przykręcony do stelaża pod panelem (maksymalnie po dwa panele na jeden mikroinwerter, ale każdy ma swój obwód). Dzięki temu zacienienie jednego panela obniża produkcje na jednym panelu. Mikroinwertery pomiędzy sobą są już spięte zwykłym kablem 230V.

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2019-02-01, 09:47   

Fajnie to wygląda

Czyli o ile m/w dobrze liczę to po 0,32 gr za KWh w taryfie mojej nocnej daje to OK 1600 zł rocznie ???
Zakładając 10 000 kWh na 2 lata ???

Nigdy nie byłem asem matematyki ,i o bym się mylił ???
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX +1xXM; Hyundai; Audi, Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Mercedes G; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Ducato-campery (Mcluois i Rapido);Toyota Corolla; Ford ;Jeep Wrangler; Nissan Leaf i inne

tomusy
O-PHEV, A-Hybrid

Wysłany: 2019-02-01, 10:03   

Mam ofertę antysmogową na 2019. Dostałem potwierdzenie.
- - - -
W imieniu PGE Obrót S.A. potwierdzam zawarcie umowy z PGE Obrót S.A. w ramach przyjętej oferty ANTYSMOGOWA - z datą obowiązywania do 31-12-2019 roku obowiązującą od 01-02-2019 roku, na podstawie deklaracji akceptacji i przystąpienie do oferty
- - - -
Ogólnie dziwne, że oferta z dnia 15.01.2019.
Więc w styczniu 2019 nie będę miał nadwyżki liczonej po 12 gr. netto tylko standardowe 24 gr. n.

Jak tam u Was? Wznowiliście ofertę antysmogową na 2019 czy Wasz dostawca nie wymaga corocznych umów?

kazikczerniecki
Fireman

Wysłany: 2019-02-01, 10:11   

Liczenie kosztów energii elektrycznej do okresu amortyzacji inwestycji na PV jest błędnym założeniem, bo nie jesteśmy w stanie pobierać energii tylko w taryfie niższej. Do zwrotu kosztów instalacji PV bardziej trafne jest przyjęcie taryfy dziennej, ponieważ produkcja energii przez PV bezpośrednio ograniczy lub całkowicie zastąpi pobór energii z zewnątrz.

jas_pik

Wysłany: 2019-02-01, 10:30   

vwir napisał/a:
zawsze można iść w mikroinwertery.

W Innogy można tak zrobić wyłącznie jeśli jest jedna faza i moc PV ograniczona do 3 kWp.
Nie akceptują rozwiazań 3 fazowych na mikroinwerterach

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2019-02-01, 10:52   

Niby mam od października 2018r wszystko mailowo ...
Umowa Wchodzi w życie z dniem sprawdzenia układu pomiarowego czyli 05-10-2018 w do 30--09-2019
I dziwny pkt W tzw ustaleniach dodatkowych
Cytat:
odbiorca jest zakwalifikowany do grupy taryfowej G12 zgodnie z tabela (a ta mówi o G12as)

Czyli ja czekam . I czy mnie obejmie ewentualną podwyżka ?? czy taryfa przetrwa próbę czasu ???

Niczego u nas nie da się zaplanować . Dlatego o ile te "zyski" z fotowolaiki są takie , to po za ekologia nie widzę sensu wielkiego
taryfa dzienną ad Panele : to u mnie przyjąłem na wyrost 0,62 zł czyli 1000kWh w daje 3600 zł /12 m-cy

Szkoda mi dachu z mchem .Jak to powiedział Badura w Kiepskich : " Podziekował' :mrgreen:
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX +1xXM; Hyundai; Audi, Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Mercedes G; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Ducato-campery (Mcluois i Rapido);Toyota Corolla; Ford ;Jeep Wrangler; Nissan Leaf i inne

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-02-01, 10:58   

jas_pik napisał/a:
vwir napisał/a:
zawsze można iść w mikroinwertery.

W Innogy można tak zrobić wyłącznie jeśli jest jedna faza i moc PV ograniczona do 3 kWp.
Nie akceptują rozwiazań 3 fazowych na mikroinwerterach

W PGE nie ma najmniejszego problemu. W sumie ciekawe, czemu z tego robią problemy. Przecież to 3 niezależne układy jednofazowe. Mam 6,6kW, po 2,2kW na jedną fazę.

Bronek, miałem podejście identyczne jak Ty. Szkoda mi było dachu na domu. Ale na garażu już nie i tam wrzuciłem. Kupowałem normalnie sprzęt z pełnym VATem, więc mogłem sobie go położyć gdzie chciałem. A że dach garażu do kitu usytuowany, bo pochylony na zachód? Kij mu w oko. Akurat miałem jakiś nadmiar gotówki i zamiast trzymać na lokacie 1,5% wolę zainwestować w coś, co daje dużo większy zwrot z inwestycji. Tak naprawdę to przy mikroinwerterach masz dużą dowolność. Na przykład dwa panele na zadaszeniu nad autem, kolejne cztery na altanie, itp. Nie muszą być blisko siebie, tylko każdy jest niezależnie wpięty do 230V.
Ostatnio zmieniony przez vwir 2019-02-01, 11:02, w całości zmieniany 1 raz  

rume 

Wysłany: 2019-02-01, 11:00   

KilleR.racer napisał/a:

Nie mam zbytnio czasu dziś ale w niedzielę przysiądę to wam podrzucę opis i fotki rachunków ale jak lubicie suche fakty to TU są dale ile wynosi moja produkcja od kiedy ją monitoruję na tym portalu.

Jaki masz kąt? W okolicy Bydgoszczy gościu na 4,9kW ma produkcje za 2018 6030kWh, u Ciebie z 8,3kW 6530kWh.

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2019-02-01, 11:22   

Właśnie tu chodzi o nie tylko moc podaną maksymalną ale o sprawność a ta to góra 20% w porywach.

No i będę se upierał przy wyborze zarówno struktury panela ( mono,poli , amorficzy) jak i sposobu na łączenie sekcji kąta , rodzaju regulatora , kabli itd...
Niestety tanio z teoretycznych wyliczeń potem wychodzi ,że ok to 4000 zł na rok zysku przy 80 % zwrocie to może Jeszce mniej itd .... To interesem życia nie da się nazwać . Pomijając oczywiście kwestie ekologii .

Jest to przyjemne , podobnie jak przy jeździe samochodem elektrycznym , gdy na bieżąco nas to prawie nic nie kosztuje .

Tylko Trzeba Zapomnieć : o kosztach zakupu samochodu i w tym przypadku inwestycji w fotowoltaike ..
Poza tym to miło ...

PS Jest sposób zamieszkać np w Grecji, gdzie problemem w sprawności jest jej spadek wraz ze wzrostem temperatury . A wtedy kolektor do wody pod takim panelem załatwia sprawy ciepłej kapieli, chodząc patel fotowoltaiczny.

KilleR.racer 

Wysłany: 2019-02-01, 11:35   

rume napisał/a:
KilleR.racer napisał/a:

Jaki masz kąt? W okolicy Bydgoszczy gościu na 4,9kW ma produkcje za 2018 6030kWh, u Ciebie z 8,3kW 6530kWh.

Nie sugeruj się mocą podaną w opisie bo tak na prawdę mam 20 paneli 240W na dachu pod kątem ok 40 stopni a miałęm do niedawna tylko 10 paenli na ziemi oparte o dom od południa z czego po 12:00 one już nie pracowały. Niestety nie mam puki co takiego komfortu jak bronek że mam duża działkę. Mam małą działkę i walcze z tematem jak mogę. Do tego poszedłem 4 lata temu w system używanych paneli i nie żałuję zakup po 350zł czyli taniej niż teraz będę kupował nowe lecz te są mocniejsze wiec za watt raczej wyjdzie podobnie.
CZYLI tam powinnem wpisać moc 7300 W max a podałem wiecej bo miałem to rozbudować w krótkim czasie ale sie nie udało a każde zmiany w portalu wymagają czasu.
Te panele na ziemi miały taki plus ze zimą je pilnowałem i mogłem odśnieżyć. Z dachem już jest kłopot chociąż mam tak pokręconą bańkę na PV ze byłem odśnieżać na dachu 3 razy!!!! Ale teraz postawiłem wiątę za domem dzieki niej będę miał dach pod auto i miejsce na 25 paneli specjalnie zaprojektowane. Ale znów nie ma bez ale , kąt jest jaki jest bo bus musi podjechać do domu np z Pelletem na zimę no i wyżej też nie mogłem dac bo bym zasłonił balkon a jeden już zasłoniłem i miałem wojnę w domu z Żoną bo w salonie zrobiło się dużo ciemniej zwłaszcza zimą. Wrzucę linka do fotek żeby to Ci jakoś zobrazować.

LINK do mojej fotogalerii

PS.
Jakby ktoś chciał to może odkupić odemnie 11 nowych paneli po 397zł za tyle udało mi sie wynegocjować bo bierzemy 5 palet i 11 paneli bedzie wolnych może ktoś chętny??? Możliwośc wystawienia FV ale przedpłata na konto do firmy przez którą kupujemy panele
Ostatnio zmieniony przez KilleR.racer 2019-02-01, 11:53, w całości zmieniany 5 razy  

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2019-02-01, 11:40   

Jest pocieszające dla tych co już mają , iż czas gra na ich korzyść . Z każdym rokiem staje się to coraz bardziej opłacalne .

KilleR.racer 

Wysłany: 2019-02-01, 12:13   

Z racji że mam dziś luźniej w pracy wrzucam wam skany rachunków do podglądu lub pobrania z zeszłego roku. Jak widać na ostatnim rachunku w taryfie dzienniej niewiel mi zabrakło żeby się wyzerować bo pobrałęm w 6 m-cy tylko 155kwh ale w nocnej przez ładowanie AUTA w nocy zwłaszcza zima trochę pobrałem w 2 taryfie.
Plan jest taki żeby paneli było więcej i zrzycić w taryfie 1 jak najwięcej bo PGE rozlicza to miedzyfazowo i odlicza mi z nocnej jak wiecej wprowadzę w dziennej.

RACHUNEK LINK
Ostatnio zmieniony przez KilleR.racer 2019-02-01, 22:47, w całości zmieniany 1 raz  

jas_pik

Wysłany: 2019-02-01, 12:33   

KilleR.racer napisał/a:
PGE rozlicza to miedzyfazowo i odlicza mi z nocnej jak wiecej wprowadzę w dziennej.

Nie rozlicza , takie jest moje doświadczenie z mojej hacjendy na Roztoczu przez 2 lata płacenia rachunków mimo olbrzymiej nadprodukcji bo najwięcej tam zużywam na ogrzewanie .
Płaciłem za zużycie nocne. Przeszedłem na G11 i teraz rocznie płacę chyba 120 zł ( coś koło 59 zł za pół roku bo nieznanych mi powodów nie udało mi się zrobić rozliczenia rocznego w PGE.
Ale na szczęcie okreslu rozliczeniowe są 1/01 do 30/06 i 1/07 do 31/12

bro

Wysłany: 2019-02-01, 13:30   

vwir napisał/a:
. Na przykład dwa panele na zadaszeniu nad autem, kolejne cztery na altanie, itp. Nie muszą być blisko siebie, tylko każdy jest niezależnie wpięty do 230V.

mógłbyś proszę zrobić zdjęcie jak to wygląda? kombinuję jak zrobić nano instalację z 2-r paneli na balustradzie w balkonie w mieszkaniu..

KilleR.racer 

Wysłany: 2019-02-01, 13:33   

bro napisał/a:
vwir napisał/a:
. Na przykład dwa panele na zadaszeniu nad autem, kolejne cztery na altanie, itp. Nie muszą być blisko siebie, tylko każdy jest niezależnie wpięty do 230V.

mógłbyś proszę zrobić zdjęcie jak to wygląda? kombinuję jak zrobić nano instalację z 2-r paneli na balustradzie w balkonie w mieszkaniu..

Micro inwertery są spoko jak je masz za darmo albo w super cenie a tak to nijak sie to nie opłaca , to tak jakbys kupił panele 330w Viesmanna po 1370zł zamiast 2 paneli po 400zł , oprócz tego że masz większą moc to jeszcze zostaje kasy no ale wiadomo potrzeba więcej miejsca więc to nie jest dla każdego.
Ostatnio zmieniony przez KilleR.racer 2019-02-01, 13:36, w całości zmieniany 1 raz  

KilleR.racer 

Wysłany: 2019-02-01, 13:34   

jas_pik napisał/a:
KilleR.racer napisał/a:
PGE rozlicza to miedzyfazowo i odlicza mi z nocnej jak wiecej wprowadzę w dziennej.

Nie rozlicza , takie jest moje doświadczenie z mojej hacjendy na Roztoczu przez 2 lata płacenia rachunków mimo olbrzymiej nadprodukcji bo najwięcej tam zużywam na ogrzewanie .
Płaciłem za zużycie nocne. Przeszedłem na G11 i teraz rocznie płacę chyba 120 zł ( coś koło 59 zł za pół roku bo nieznanych mi powodów nie udało mi się zrobić rozliczenia rocznego w PGE.
Ale na szczęcie okreslu rozliczeniowe są 1/01 do 30/06 i 1/07 do 31/12

No to PGE Białystok to inann bajka bo jednego roku tak miałem i przepisali mi na nocną taryfę temu trzymam się G12W

krawcu 

Wysłany: 2019-02-01, 13:52   

KilleR.racer napisał/a:
No to PGE Białystok to inann bajka bo jednego roku tak miałem i przepisali mi na nocną taryfę temu trzymam się G12W

Na pewno Twoja faktura wygląda inaczej niż moja w PGE.

rume 

Wysłany: 2019-02-01, 14:09   

KilleR.racer napisał/a:

Te panele na ziemi miały taki plus ze zimą je pilnowałem i mogłem odśnieżyć

Zimą mam czasami 1kWh dziennego uzysku albo i mniej , więc nie opłaca się z domu wychodzić odśnieżać :) . Ewentualnie dla zdrowia ;)

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2019-02-01, 14:56   

mam ofertę od tego samego oferenta co chciał początkowo więcej niż teraz
robi się lepiej 42 000 za Moc instalacji: 9.3 kWp

tempFileForShare_20190201-145602-1024x861.jpg
Plik ściągnięto 20 raz(y) 141,18 KB

Screenshot_20190201-145410_Drive.jpg
Plik ściągnięto 14 raz(y) 195,23 KB

tempFileForShare_20190201-144515-1024x676.jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 118 KB

tempFileForShare_20190201-144641-1024x546.jpg
Plik ściągnięto 19 raz(y) 93,97 KB

jas_pik

Wysłany: 2019-02-01, 15:31   

Za mała moc inwertera do mocy paneli ( ale może się nie znam)
Poproś go o wycenę na SolarEdge z 34 panelami bo bez problemu tyle zmieścisz.
Solar Egde z automatu ma gwarancję 2x dłuższa
A jak chcesz się pobawić to możesz ściągnąć wersję demo tego programu do analizy i zrobić swoją własną analizę .
Wg mojej skromnej opini lepiej kierować panele na zachód niż na wschód .
Z kierunku zachodniego jest w Polsce więcej słońca
I jeśli już fronius to zapytaj o wersje Symo Hybrid żeby maiła taka funkcjonalność jak Solaredge ( możliwość instalacji powerwalla)
Ostatnio zmieniony przez jas_pik 2019-02-01, 15:38, w całości zmieniany 1 raz  

PatrykS 
Opel Ampera 2012r.

Wysłany: 2019-02-01, 15:34   

vwir napisał/a:
W PGE nie ma najmniejszego problemu. W sumie ciekawe, czemu z tego robią problemy. Przecież to 3 niezależne układy jednofazowe.
No własnie z niezależności - jedna faza może pracować, a pozostałe dwie nie (cień, awaria), a oni muszą pilnować symetrii napięcia w fazach, robi to mocno pod górkę. Inwerter trójfazowy tego raczej pilnuje.

Bronek 
Nssan Leaf Tekna II

Wysłany: 2019-02-01, 16:15   

Wzorując się na koledze VWIR...też wolałbym nie niesztampowy projekt żeźbiarski .
Elementy kupić na fakturę , i pojedynczej znaleźć kogoś kto by wykonał i miał pojęcie i czas .
Co się da wsadzić w koszty , ale wiadomo Firmy jadą po najmniejszej lini oporu mamiąc pseudo korzyściami .
Ale Nie mówie w nie , ale z Chiny ludowe jak to mówiono kiedyś nie widzę aż takich korzyści .

Jedynie własne wykonanie , to po pierwsze satysfakcja , po drugie taniej ,po trzecie jest szansa dożyć chwili "prądu za darmo ".
Samo to ,że przestałem palić fajki i nie wydaje na gorzałę daje mi większe oszczędności od tej fotowoltaiki..
Przykre ale prawdziwe..

vwir
Vectrix, Leaf

Wysłany: 2019-02-01, 16:39   

PatrykS napisał/a:
vwir napisał/a:
W PGE nie ma najmniejszego problemu. W sumie ciekawe, czemu z tego robią problemy. Przecież to 3 niezależne układy jednofazowe.
No własnie z niezależności - jedna faza może pracować, a pozostałe dwie nie (cień, awaria), a oni muszą pilnować symetrii napięcia w fazach, robi to mocno pod górkę. Inwerter trójfazowy tego raczej pilnuje.

I właśnie z tego powodu jeśli podłączysz na jednej fazie to wszystko jest ok, a jeśli na trzech to już nie? ;)

bro napisał/a:
vwir napisał/a:

Z fotką teraz przy zaśnieżonym dachu nie będzie łatwo. Ale magii nie ma - bierzesz dwa panele, musza być bardzo blisko siebie, najlepiej krótkimi bokami. Wtedy pod jeden z nich dajesz mikroinwerter (ja dałem envertech evt500). Kable podłączasz bezpośrednio z mikroinwertera do paneli (dlatego muszą być blisko siebie, bo kable nie sa zbyt długie). Mikroinwerter jest tak zrobiony, że idealnie mieści się pod panelem. Z mikroinwertera wychodzi już zwykłe 230V, które wpinasz do instalacji. Koniec zabawy ;) Każdy panel ma osobny obwód i osobne przyłącze do mikroinwertera.
Ostatnio zmieniony przez vwir 2019-02-01, 17:29, w całości zmieniany 1 raz  

PatrykS 
Opel Ampera 2012r.

Wysłany: 2019-02-01, 17:28   

vwir napisał/a:
I właśnie z tego powodu jeśli podłączysz na jednej fazie to wszystko jest ok, a jeśli na trzech to już nie?
A, czyli jednofazowe on-grid dopuszczają? No to wtedy dziwne :-)

Odpowiedz do tematu