Zlot 2020
SamochodyElektryczne.org - Forum Strona Główna SamochodyElektryczne.org - Forum
SamochodyElektryczne.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ZAKUP SAMOCHODU PRZEZ POŚREDNIKA
Autor Wiadomość
Apolonia 

Wysłany: 2020-02-25, 21:57   

ken-wywietrznik napisał/a:
Tak, ale to jest certyfikat wystawiony w Stanach, przez Teslę z Kalifornii, w czasie jak samochód był w Stanach. Czyli nie jest w stanie nic urzędnikowi odpowiedzieć na pytanie gdzie i kiedy dokonano odprawy celnej. A to konkretnie by chciał urzędnik widzieć w papierach.

Zawsze producent wystawia COC. Resztę masz powyżej.

Tesla robi kłopot, bo nie dostarcza Fahrzeugbriefu z autem, a w Polsce nie występuje jako importer.
To dlatego, że z góry wiadomo, że auto nie na rynek Niemiecki, a na Polski
a tu Tesla Polska tego nie robi.
Problem tworzy nasz urząd i przepisy. Bronek pisał kiedy i kto powinien wystawić Polską Książkę Pojazdu

wodnik7
teslanacodzien.pl

Wysłany: 2020-02-26, 05:54   

Ja kupowalem jedna z tesli w Szwecji, do rejestracji tez wystarczyl COC, z Austrii: tak samo. No ale rejestrowalem w Niemczech..

Apolonia 

Wysłany: 2020-02-26, 08:04   

Mamy podobne doświadczenia. I tak to powinno być, ale u nas prawo
interpretuje się lub tworzy do sytuacji. Zapewne ze strachu przed konsekwencjami.
Rejestracja w innych krajach unii jest prosta szybka i tania, 60 euro w Niemczech
(tłumaczenia nie są potrzebę - cud?)

Apolonia 

Wysłany: 2020-03-12, 15:28   

Dali taki Brief do TM3

Brief.jpg
Plik ściągnięto 29 raz(y) 232,2 KB

Ekolega 
BMW i3 94ah

Wysłany: 2020-03-13, 15:25   

Oooo dobrze wiedziec, czyli takiego briefu juz nie musze tlumaczyc ?
Zaoszczedzone z 80zl :D

Apolonia 

Wysłany: 2020-03-13, 19:10   

U mnie niemcy taki dali i nie ma problemu z rejestracją,
bo jestem kupującym i wprowadzajacym.
Auto mimo, że z zeszłego roku, ale nigdy nie zarejestrowane
wiec traktują jako nowe, czyli pierwsza rejestracja i nie ma
potrzeby robić badań technicznych.

ken-wywietrznik
Tesla Model 3

Wysłany: 2020-04-02, 13:48   

Apolonia napisał/a:
U mnie niemcy taki dali i nie ma problemu z rejestracją,
bo jestem kupującym i wprowadzajacym.

I dlatego, że masz szczęście, że nie rejestrujesz w Poznaniu gdzie dokładnie czytają przepisy ;)

Dowiedziałem się o co chodzi dokładniej z tym kwitem z odprawy celnej i rzeczywiście w polskim prawodawstwie masz obowiązek przedstawić informację gdzie i kiedy dokonana została odprawa w przypadku samochodów sprowadzanych *lub wyprodukowanych* poza Unią Europejską.

Moja rejestracja wróciła na tapetę po krótkiej przerwie spowodowanej zamknięciem urzędu i do szczęśliwego zakończenia jeszcze trochę brakuje.

Apolonia 

Wysłany: 2020-04-02, 18:03   

Już było to omawiane. W papierach jest zapisane kto jest
odpowiedzialny za wprowadzenie aura na obszar EU.

ken-wywietrznik
Tesla Model 3

Wysłany: 2020-04-03, 07:25   

Apolonia napisał/a:
Już było to omawiane. W papierach jest zapisane kto jest
odpowiedzialny za wprowadzenie aura na obszar EU.

Zgadza się, było omawiane, ale błędnie. Dlatego napisałem z dodatkowymi informacjami 👇

To "kto jest odpowiedzialny za wprowadzenie aura na obszar EU" to jest insza inszość, bo nie chodzi o wprowadzenie auta, tylko o pierwszą rejestrację. Istnieją przepisy, które mówią, że rejestrując po raz pierwszy samochód *wyprodukowany* poza Unią Europejską masz obowiązek przedstawić dokumenty dotyczące odprawy celnej w UE. Niezależnie gdzie go kupiłeś, od kogo i kto go sprowadził. Ten przepis jest mało znany i mało kto o nim pamięta, bo zwykle w razie wątpliwości urzędnicy to rozwiązują telefonem do polskiego importera.

Jednakże, w przypadku Tesli, która nie ma oficjalnego polskiego importera i nie ma do kogo zadzwonić i w przypadku urzędnika, który pamięta o takich szczegółach możesz mieć konieczność przedłożenia takiej dokumentacji. COC *tych informacji nie zawiera*. Oczywiście, tak jak pisałeś wyżej, można poprosić o odmowę na piśmie i się ją dostanie bez problemu, bo przepisy są jasne.

Polecam następnym kupującym, żeby zwracali na to uwagę. To prawdopodobnie będzie (w niektórych WK) problemem aż Tesla nie zacznie wydawać tych dokumentów, lub nie otworzy oficjalnej dystrybucji w Polsce.

Apolonia 

Wysłany: 2020-04-03, 07:59   

Z mojej wiedzy (A pracowałem 7 lat przed niemieckim urzędem celnym) urzędnicy, niegdyś celni,
dziś skarbowi, mają dostęp do odpraw wszystkich towarów idetyfikowalnych sprowadzonych do EU.
I to oni są odpowiedzialni za weryfikację takich kwestii. Moja odpowiedz zawsze jest jedna, jeżeli
popelnilem przestępstwo proszę zgłosić to do prokuratury. Urząd komunikacji już nie jest od weryfikacji
należności celno-skarbowych. Dodatkowo EU mamy po to, aby było łatwiej, czyli zabierany jest niemiecki
Fahrzeugbrief wydawane są Polskie dokumenty rejestracyjne. Domniemanie uczciwości petenta np.
w niemieckich urzędach jest wysoko stawianym elementem, u nas, już nie,a powinno.
Nasi urzędnicy celowo wynajmują przepisy utrudniające w przypadkach dla nich trudnych. Sam tego
doświadczyłem przy rejestracji Tesli, potrzebne były naciski na oś, nalecialość dawnych czasów.
Oczywiście COC nie wystarczy, a urząd tego modelu nie ma w bazie. I co? pytam to mój problem czy bazy?
Odpowiedz problem dla diagnostyki i film laweta plus 60 zł. Brawo Polska baza pojazdów.
No ale sprawy się odwócily na koniec, papiery gotowe tylko potrzebne oświadczenie o braku tablic (logiczne
nowe auto) i tu, biorę blachy i papiery z blatu i mówię, no to jest problem, bo ja nie umiem pisać.
Uzasadnienie w mojej bazie (mózgu) są tylko alfabet chiński i japoński i wybucha szambo. Znowu kierownik
Wydziału konsultacje i co? pani pisze sama, a ja na koniec spokojnie uzupełniam pisemnie, że nie ma, bo nie
wydano, bo nigdy nie rejestrowany, mina urzędnika oczywista. Cios za cios. Ja wiem nonsens, ale wlaśnie...
Cóż nasze prawa unijne są deptane, podobnie jak prawa konstytucyjne i tu mam na myśli np. wolność
poruszania się, (do momentu wprowadzenia stanu wyjątkowego). Same ograniczenia są słuszne, ale
sposób wprowadzenia, już nie prawny. Tak na marginesie nie przyjmujcie mandatu za spacer, jest szansa,
że w sądzie wygracie swoje prawo do swobody.

Bronek 
Leaf40/TM3AWD/LR

Wysłany: 2020-04-03, 08:14   

Nic dodać nic ująć . Ja w beszczelny sposób NACISNĄŁĘ NA OŚ urzędników, korzystając z pewnych znajomości .
Bez łamania prawa a tylko aby je przestrzegać , gdyż inaczej TESLA legalnie kupiona kwitłaby na parkingu..

Ad łamanie Konstytucji i moich Praw Obywatelskich To ... fajny mem jest na ten temat , konkludujacy nastepująco obecna rzeczywistość. ,że można mieć małego ptaka , być malym gnomem ale być Wielkim Ch jem
Komarek; 6 motocykli; Syrenka; Polonez; CITROËNY 2xBX ;XM; Hyundai; Audi; Renault Clio, Scenic; Peugeot; Chevrolet SSR; Merc.Gela; Mini; Fiaty: Maluchy, Doblo, Kampery (Mcluois i Rapido);Toyota; Ford ;Wrangler; Nissan Leaf 40 ;Tesla LR-AWD /FSD

ken-wywietrznik
Tesla Model 3

Wysłany: 2020-04-03, 10:45   

Apolonia napisał/a:
Sam tego doświadczyłem przy rejestracji Tesli, potrzebne były naciski na oś, nalecialość dawnych czasów.

Czyli widzę, że się zgadzamy:

Obecna sytuacja w Polsce jest taka, że rejestracja nowego Model 3 w Polsce jest problematyczna. Tylko dla koneserów kruczków prawnych, osób z możliwościami nacisku, albo takich, którym się zupełnie nie spieszy.

Jak ktoś chce po prostu kupić auto, złożyć papiery i jeździć, to powinien poczekać aż Tesla zacznie sprzedawać w Polsce (a nie tylko otworzy polską wersję swojej strony).

ken-wywietrznik
Tesla Model 3

Wysłany: 2020-04-28, 12:26   

Po prawie 4 miesiącach sprawa skończyła się pomyślnie 👍

Ponoć w efekcie urząd w Poznaniu zmienił podejście i nie powinni już nalegać z tymi dokumentami celnymi dla europejskich Tesli. Jakby ktoś trafił na taki problem w przyszłości, to służę radą na priv.

Odpowiedz do tematu